PDA

View Full Version : Εμβάσματα,ταξιδιωτικές επιταγές και λοιπές σπαζοκεφαλιές



Nikol1979
16/11/2015, 19:56
Καλησπερα σε όλους. Ενας γνωστός μου την κανει για εξω (ακομα ενας) και εχει το εξής θέμα.
Καμία σαρανταρια χιλιάδες σε ελληνικό λογαριασμό και θελει ο άνθρωπος να τα παρει μαζι του (θελει πες να βρει σπιτι, να μετακομίσει την οικογένεια, να αγοράσει ενα σαραβαλακι για τις μετακινήσεις του κτλ) χωρίς τη θηλειά των 420 ευρω/εβδομάδα.

Τι μπορει να κανει; Υπάρχουν πλέον ταξιδιωτικές επιταγές;;;

Ζορίζεται πολυ και του ειπα θα ρωτήσω εδω. Οποιαδήποτε συμβουλή παιδιά θα εκτιμηθεί αφάνταστα..ευχαριστω

byron
16/11/2015, 20:01
Καλησπερα σε όλους. Ενας γνωστός μου την κανει για εξω (ακομα ενας) και εχει το εξής θέμα.
Καμία σαρανταρια χιλιάδες σε ελληνικό λογαριασμό και θελει ο άνθρωπος να τα παρει μαζι του (θελει πες να βρει σπιτι, να μετακομίσει την οικογένεια, να αγοράσει ενα σαραβαλακι για τις μετακινήσεις του κτλ) χωρίς τη θηλειά των 420 ευρω/εβδομάδα.

Τι μπορει να κανει; Υπάρχουν πλέον ταξιδιωτικές επιταγές;;;

Οχι, μόνο capital controls και βασικά δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Πιθανόν να υπάρχουν κάποιες διατάξεις που να επιτρέπουν μεταφορά κάποιου ποσού στο εξωτερικό για παρόμοιους λόγους (όπως πχ για τους φοιτητές), αλλά δεν το γνωρίζω, και αποκλείεται να είναι μεγάλο το ποσό.

Πέραν αυτού, οι ταξιδιωτικές επιταγές (voucher) ήταν είδος υπο εξαφάνιση απ΄όσο θυμάμαι.

Nikol1979
16/11/2015, 20:02
Καταλαβα. Την πατησαμ(ν)ε λοιπον.
Ευχαριστω βυρωνα

sniper
16/11/2015, 20:03
προπληρωμένη πιστωτική;

τη φορτώνει με όσα θέλει και την παίρνει μαζί του...
Βύρωνα, δεν παιζει αυτό;

Nikol1979
16/11/2015, 20:06
Απο ενα ταξιδιωτικό γραφειο μου είπαν οτι εξακολουθεί να ισχυει το εβδομαδιαίο όριο αναλήψεων. Αν ανοίξει δικο του λογαριασμό σε ξένη τράπεζα με το που παει εκει, παλι δε μπορει να κανει μεταφορά/έμβασμα, ε;

sniper
16/11/2015, 20:07
Απο ενα ταξιδιωτικό γραφειο μου είπαν οτι εξακολουθεί να ισχυει το εβδομαδιαίο όριο αναλήψεων. Αν ανοίξει δικο του λογαριασμό σε ξένη τράπεζα με το που παει εκει, παλι δε μπορει να κανει μεταφορά/έμβασμα, ε;

Αυτό σίγουρα δεν παίζει.
Αυτό με την πιστωτική να μας πεί ο Μπάιρον..

Cpt. Haddock
16/11/2015, 20:17
Πέραν αυτού, οι ταξιδιωτικές επιταγές (voucher) ήταν είδος υπο εξαφάνιση απ΄όσο θυμάμαι.

Οντως τα traveller's cheques αμφιβαλλω αν κυκλοφορουν ακομα, αλλα και πάλι θα υποκεινται στον περιορισμο των μετρητων για ταξιδια (2000 ευρω αν θυμαμαι), ετσι κι αλλιως οι ταξιδιωτικες επιταγες ειχαν το μονο πλεονεκτημα της ασφαλειας (συγκεκριμενα νουμερα, αν στα εκλεβαν σου εδιναν τα λεφτά σου).



Απο ενα ταξιδιωτικό γραφειο μου είπαν οτι εξακολουθεί να ισχυει το εβδομαδιαίο όριο αναλήψεων. Αν ανοίξει δικο του λογαριασμό σε ξένη τράπεζα με το που παει εκει, παλι δε μπορει να κανει μεταφορά/έμβασμα, ε;

Οχι, εμβασμα προς το εξωτερικο ειναι ξεχασμενη υποθεση. Υπάρχει η λυση να τα κουβαλαει μαζι του στη βαλιτσα (αφου προηγουμενως εχει περασει 10 βδομαδες κανοντας συνεχεια αναληψεις των 420 ευρω). Φυσικα, αν την ανοιξουν ειναι υποπτος για λεθρεμποριο και ξεπλυμα χρηματος. Επισης, στο εξωτερικο για να τα καταθεσει θα πρέπει να αποδειξει την προέλευση τους.

Πες του να τα αφησει εκει που ειναι. Εχει αναγκες το ελληνικο κρατος.

Για τις προπληρωμενες, υπάρχει ενα ανωτατο όριο 1500 ευρω αν δεν κανω λαθος

sniper
16/11/2015, 20:19
Οντως τα traveller's cheques αμφιβαλλω αν κυκλοφορουν ακομα, αλλα και πάλι θα υποκεινται στον περιορισμο των μετρητων για ταξιδια (2000 ευρω αν θυμαμαι), ετσι κι αλλιως οι ταξιδιωτικες επιταγες ειχαν το μονο πλεονεκτημα της ασφαλειας (συγκεκριμενα νουμερα, αν στα εκλεβαν σου εδιναν τα λεφτά σου).




Οχι, εμβασμα προς το εξωτερικο ειναι ξεχασμενη υποθεση. Υπάρχει η λυση να τα κουβαλαει μαζι του στη βαλιτσα (αφου προηγουμενως εχει περασει 10 βδομαδες κανοντας συνεχεια αναληψεις των 420 ευρω). Φυσικα, αν την ανοιξουν ειναι υποπτος για λεθρεμποριο και ξεπλυμα χρηματος. Επισης, στο εξωτερικο για να τα καταθεσει θα πρέπει να αποδειξει την προέλευση τους.

Πες του να τα αφησει εκει που ειναι. Εχει αναγκες το ελληνικο κρατος.

Για τις προπληρωμενες, υπάρχει ενα ανωτατο όριο 1500 ευρω αν δεν κανω λαθος

Σε τράπεζα δούλευες εσύ ε; 420χ10=42.000; :p

BLiTzER
16/11/2015, 20:21
Κάπως έτσι ξεκίνησε η κρίση.

Οι προπληρωμένες/χρεωστικές έχουν ημερήσιο όριο, 1,500€ το πολύ, απ'όσο ξέρω. Δε θα τον βολεύει για μεγάλες αγορές.

Nikol1979
16/11/2015, 20:26
Οντως τα traveller's cheques αμφιβαλλω αν κυκλοφορουν ακομα, αλλα και πάλι θα υποκεινται στον περιορισμο των μετρητων για ταξιδια (2000 ευρω αν θυμαμαι), ετσι κι αλλιως οι ταξιδιωτικες επιταγες ειχαν το μονο πλεονεκτημα της ασφαλειας (συγκεκριμενα νουμερα, αν στα εκλεβαν σου εδιναν τα λεφτά σου).




Οχι, εμβασμα προς το εξωτερικο ειναι ξεχασμενη υποθεση. Υπάρχει η λυση να τα κουβαλαει μαζι του στη βαλιτσα (αφου προηγουμενως εχει περασει 10 βδομαδες κανοντας συνεχεια αναληψεις των 420 ευρω). Φυσικα, αν την ανοιξουν ειναι υποπτος για λεθρεμποριο και ξεπλυμα χρηματος. Επισης, στο εξωτερικο για να τα καταθεσει θα πρέπει να αποδειξει την προέλευση τους.

Πες του να τα αφησει εκει που ειναι. Εχει αναγκες το ελληνικο κρατος.

Για τις προπληρωμενες, υπάρχει ενα ανωτατο όριο 1500 ευρω αν δεν κανω λαθος
Αυτο που λεμε "μου έκανες την καρδιά περιβόλι"...οχι οτι φταις φυσικα. Φαντάσου μονο για να νοικιασει σπιτι θελει δυο χιλιαρικα..για το ποιο μικρό.

Κατι διάβαζα στην ιστοσελίδα του τελωνείου(?)μεχρι 10000€ στη βαλίτσα δε χρειαζεται να τα δηλώσεις κτλ...τι να ταν αυτο;

sniper
16/11/2015, 20:30
...

Κατι διάβαζα στην ιστοσελίδα του τελωνείου(?)μεχρι 10000€ στη βαλίτσα δε χρειαζεται να τα δηλώσεις κτλ...τι να ταν αυτο;

Ο Νόμος.

byron
16/11/2015, 20:33
Αυτο που λεμε "μου έκανες την καρδιά περιβόλι"...οχι οτι φταις φυσικα. Φαντάσου μονο για να νοικιασει σπιτι θελει δυο χιλιαρικα..για το ποιο μικρό.

Κατι διάβαζα στην ιστοσελίδα του τελωνείου(?)μεχρι 10000€ στη βαλίτσα δε χρειαζεται να τα δηλώσεις κτλ...τι να ταν αυτο;

Αυτό ήταν το παλιό όριο, και πιθανόν δεν έχουν αλλάξει την σελίδα τους.
Γενικά, τα μετρητά καλό είναι να τα αποφεύγει καθώς ο υπόλοιπος κόσμος δεν τα χρησιμοποιεί σε τούβλα, και η κατοχή τους προκαλεί υποψίες.

Θεωρώ πως με κάποιον τρόπο θα έχει προβλεφθεί η περίπτωση της μετεγκατάστασης. Σίγουρα θα χρειάζονται δικαιολογητικά, και σίγουρα δεν θα μπορεί να τα βγάλει έξω με τη μια. Όταν θα ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό, θα μπορεί να τα μεταφέρει (το όριο δλδ) από εκεί, με διαδικασία που θα του πει η εδώ τράπεζα.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ρωτήσει στην τράπεζα που είναι πελάτης για το πρόβλημα του, και θα ενημερωθεί από την επιτροπή εγκρίσεων που διατηρεί η κάθε τράπεζα.

DrEvil
16/11/2015, 20:38
Σε αυτη την περιπτωση τον συμφερει ειτε να τα 'σπασουν' ανα 10κ στην βαλιτσα των μελων της οικογενειας (αν ειναι τεσσερις) η να παει κι να ερθει 4 φορες.

Nikol1979
16/11/2015, 20:41
Μαλιστα...σωστά, δεν θα ειναι ο πρώτος με αυτο το προβλημα, θα παμε να ρωτήσουμε.
Βοηθήσατε πολυ, ευχαριστω

virus
16/11/2015, 23:40
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ρωτήσει στην τράπεζα που είναι πελάτης για το πρόβλημα του, και θα ενημερωθεί από την επιτροπή εγκρίσεων που διατηρεί η κάθε τράπεζα.

το αυτο και τελος. πολυ δυσκολα να βγουν απο ελλαδα.και το μετρητο οπως ειπαν κινει υποψιες.

calmen
17/11/2015, 02:57
να τα εχει εδω και να τραβαει..καθε φορα απο την καρτα του...δεν ειναι τιποτα αυτο...οτι θελει μπορει να κανει με την καρτα του στο εξτερικο...γιατι να τα εχει κασερι ειναι τουλαχιστον χαζο....

noodles
17/11/2015, 15:31
Σε αυτη την περιπτωση τον συμφερει ειτε να τα 'σπασουν' ανα 10κ στην βαλιτσα των μελων της οικογενειας (αν ειναι τεσσερις) η να παει κι να ερθει 4 φορες.

και πως θα τραβηξει απο την τραπεζα 10κ ευρω την καθε φορα? δε γινεται. αναγκαστηκα θα βγαζει 420 ευρω /βδομαδα, δεν υπαρχει αλλη λυση. μπορει να το κανει με την καρτα αναληψης που ηδη εχει, μπορει να φτιαξει μια prepaid και να τη φορτηζει μεσω ebanking κτλ.

Nikol1979
17/11/2015, 15:55
Αυτο που γινεται για να αυξήσεις το εβδομαδιαίο όριο (λογικά) ειναι να ανοίξει αλλο ενα λογαριασμό σε αλλο ονομα η με αλλο κύριο ονομα, να βγάλει μια κάρτα σε αυτο και να παίρνουν συνολικά 840€/εβδομάδα.
Ετςι μας προτεινανε απο την τράπεζα τουλαχιστον.

afortistos
17/11/2015, 16:01
Αυτο που γινεται για να αυξήσεις το εβδομαδιαίο όριο (λογικά) ειναι να ανοίξει αλλο ενα λογαριασμό σε αλλο ονομα η με αλλο κύριο ονομα, να βγάλει μια κάρτα σε αυτο και να παίρνουν συνολικά 840€/εβδομάδα.
Ετςι μας προτεινανε απο την τράπεζα τουλαχιστον.

Είχα την εντύπωση οτι δε μπορείς να ανοιξεις νέο λογαριασμο όσο ισχύουν τα capital controls... άλλαξε αυτό?
Πάντως στο παρακαταθηκών ξέρω ότι μπορούν όλοι οι δικαιούχοι ενός λογαριασμού να πάρουν 420 ανά εβδομάδα από το ταμείο. Η συγκεκριμένη τράπεζα δεν έχει ΑΤΜ οπότε παίζει μόνο γκισέ.

Nikol1979
17/11/2015, 16:05
Α μπορει να εννοούσε αυτο που λες εσυ τοτε, να έβαζε νέο δικαιούχο και να του έβγαζε αλλη μια κάρτα..

afortistos
17/11/2015, 16:18
Το να έχει ο κάθε δικαιούχος τη δική του κάρτα και να μπορεί να σηκώνει από το ΑΤΜ από τον ίδιο λογααριασμό ανεξάρτητα δε ξέρω αν μπορεί να γίνει.Νομίζω η κάθε χρεωστική κάρτα συνδέετε με το λογαριασμό και όχι με το χρήστη.αν κάποιος ξέρει αυτή τη λεπτομέρεια να μας διαφωτίσει...

cityfly
17/11/2015, 16:25
Επισης, στο εξωτερικο για να τα καταθεσει θα πρέπει να αποδειξει την προέλευση τους.

εξαρτάται σε πια χώρα πάει

cityfly
17/11/2015, 16:27
Κατι διάβαζα στην ιστοσελίδα του τελωνείου(?)μεχρι 10000€ στη βαλίτσα δε χρειαζεται να τα δηλώσεις κτλ...τι να ταν αυτο;

αυτό ισχύει για μετρητά που έχεις πάνω σου σε ταξίδια εντός Ευρώπης και για Ευρωπαίους πολίτες αλλά νομίζω τώρα με τα κάπιταλ έχει πέσει στα 2 ή 3 χιλιάρικα για τους Έλληνες υπηκόους

Sapadak
17/11/2015, 16:29
στα 2 ή 3 χιλιάρικα για τους Έλληνες υπηκόους

Στα 2

cityfly
17/11/2015, 16:31
και πως θα τραβηξει απο την τραπεζα 10κ ευρω την καθε φορα? δε γινεται. αναγκαστηκα θα βγαζει 420 ευρω /βδομαδα, δεν υπαρχει αλλη λυση. μπορει να το κανει με την καρτα αναληψης που ηδη εχει, μπορει να φτιαξει μια prepaid και να τη φορτηζει μεσω ebanking κτλ.

μπορεί να χρησιμοποιεί την πιστωτική του που είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό του εδώ στο εξωτερικό. Το όριό του είναι το όριο της πιστωτικής, τα 420 την εβδομάδα αφορούν μόνο τα μετρητά, καλό είναι να ενημερώσει την τράπεζα για το ταξίδι γιατί θα δουν τις συναλλαγές και θα ψιλιαστούν κλοπή και θα τον παίρνουν τηλέφωνα να ρωτάνε κάθε φορά

SHOOTER045
17/11/2015, 16:44
Α μπορει να εννοούσε αυτο που λες εσυ τοτε, να έβαζε νέο δικαιούχο και να του έβγαζε αλλη μια κάρτα..
Δυστυχώς δεν έχω καλή πληροφόρηση.
Προχτές πήγα σε υποκατάστημα τράπεζας Πειραιώς για να βγάλω προπληρωμένη(prepaid card-έχω ήδη τής EUROBANK) για να διευκολυνθω για αγορές εξωτερικού
Και μου είπε ότι είπαν ποίο πάνω.
Ότι λόγω cc ΔΕΝ βγάζουν καινούργιες και μάλλον οδεύουν προς κατάργηση οι προπληρωμένες, μιας καιχανουν τον γενικό έλεγχο,αρα ποσά προς αγορές τού εξωτερικού πού δεν μπορούν να ελεγχθούν.
Θα φανεί τον Φλεβάρη που λήγει η προπληρωμένη που έχω.

Ήξερα το 69 έμαθα και το 42 τουλάχιστον

AUFGEBRACHT
17/11/2015, 16:49
Το να έχει ο κάθε δικαιούχος τη δική του κάρτα και να μπορεί να σηκώνει από το ΑΤΜ από τον ίδιο λογααριασμό ανεξάρτητα δε ξέρω αν μπορεί να γίνει.Νομίζω η κάθε χρεωστική κάρτα συνδέετε με το λογαριασμό και όχι με το χρήστη.αν κάποιος ξέρει αυτή τη λεπτομέρεια να μας διαφωτίσει...

Χρεωστική κάρτα είναι μία ανά φυσικό πρόσωπο και όχι ανά λογαριασμό, έτσι π.χ. εάν υπάρχει ένας λογαριασμός μόνο με 5 δικαιούχους, τότε μπορούν να βγουν 5 χρεωστικές κάρτες από τον ίδιο λογαριασμό. Εάν πάλι έχεις 10 λογαριασμούς πάλι μία κάρτα θα βγει και μπορεί να συνδεθεί με μέχρι 4 λογαριασμούς.

Ασωτος
17/11/2015, 16:58
Για ανάληψη μετρητων, έστω τα 420 € / εβδομάδα : Παίρνει όλο το σόι και τους κολλητούς του, έστω 15 - 20 άτομα. Μεταφέρει τα χρήματά του στους λογαριασμούς τους, αυτοί ''σηκώνουν'' τα 420/εβδομάδα και του τα δίνουν μετρητά στο χέρι. Με λίγη προσπάθεια, μπορεί να τα σηκώσει όλα σε δύο-τρεις εβδομάδες.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Nicol, συγγνώμη ψυχούλα μου, έτυχαν πολλά και τελικά δεν κατέβηκα Ρέθυμνο.

AUFGEBRACHT
17/11/2015, 17:15
Δυστυχώς δεν έχω καλή πληροφόρηση.
Προχτές πήγα σε υποκατάστημα τράπεζας Πειραιώς για να βγάλω προπληρωμένη(prepaid card-έχω ήδη τής EUROBANK) για να διευκολυνθω για αγορές εξωτερικού
Και μου είπε ότι είπαν ποίο πάνω.
Ότι λόγω cc ΔΕΝ βγάζουν καινούργιες και μάλλον οδεύουν προς κατάργηση οι προπληρωμένες, μιας καιχανουν τον γενικό έλεγχο,αρα ποσά προς αγορές τού εξωτερικού πού δεν μπορούν να ελεγχθούν.
Θα φανεί τον Φλεβάρη που λήγει η προπληρωμένη που έχω.

Ήξερα το 69 έμαθα και το 42 τουλάχιστον


Δημήτρη μάλλον έπεσες σε άσχετη υπάλληλο η οποία ή δεν έχει ανοίξει εδώ και μήνες το intranet της Πειραιώς ή έχει μείνει στην ΠΝΠ του Ιουνίου. Σαφώς και οι προπληρωμένες κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν κανονικά και μπορείς να εκδόσεις καινούρια εάν δεν έχεις.

virus
17/11/2015, 17:16
Αυτο που γινεται για να αυξήσεις το εβδομαδιαίο όριο (λογικά) ειναι να ανοίξει αλλο ενα λογαριασμό σε αλλο ονομα η με αλλο κύριο ονομα, να βγάλει μια κάρτα σε αυτο και να παίρνουν συνολικά 840€/εβδομάδα.
Ετςι μας προτεινανε απο την τράπεζα τουλαχιστον.


Α μπορει να εννοούσε αυτο που λες εσυ τοτε, να έβαζε νέο δικαιούχο και να του έβγαζε αλλη μια κάρτα..

λογω cc ΔΕΝ ανοιγουν νεο λογαριασμο ΟΥΤΕ μπαινουν νεοι δικαιουχοι. οτι λογαριασμοι υπαρχουν ηδη και τελος. μονο αν δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογαριασμος και με επιστολη εργοδοτη οτι προκειτε για μισθοδοσια η με επιστολη απο δημοσιο φορεα οτι θα παρει καποιο επιδομα η επιστοφη απο φορολογικη δηλωση. και υπογραφεις και χαρτι οτι δεν εχεις λογαριασμο και σε αλλη τραπεζα. θα πρεπει να μην εχεις σε ΚΑΜΙΑ τραπεζα λογαριασμο για να ανοιξεις εναν.




Για ανάληψη μετρητων, έστω τα 420 € / εβδομάδα : Παίρνει όλο το σόι και τους κολλητούς του, έστω 15 - 20 άτομα. Μεταφέρει τα χρήματά του στους λογαριασμούς τους, αυτοί ''σηκώνουν'' τα 420/εβδομάδα και του τα δίνουν μετρητά στο χέρι. Με λίγη προσπάθεια, μπορεί να τα σηκώσει όλα σε δύο-τρεις εβδομάδες.


μονο ετσι μπορει. να τα διασκορπισει σε ολο το σοι του περι τα 20-40 ατομα ωστε να τα σηκωσει γρηγορα για να μην στερειτε ο καθενας το δικο του οριο αναληψης για τις προσωπικες αναγκες του. χωρια που με ολο αυτο το μετρητο εχει φοβο ληστειας, στο αεροπλανο εξαγωγη παρανομου συναλαγματος αν τον πιασουν, και στην χωρα που θα παει το "που τα βρηκατε".

δυστυχως :(

AUFGEBRACHT
17/11/2015, 17:19
Πάμε τώρα στη Nikol. Βάσει της ΠΝΠ όπως ισχύει στην τελευταία τροποποίησή της στις αρχές Οκτωβρίου, Επιτρέπεται η μεταφορά χαρτονομισμάτων σε ευρώ ή και σε ξένο νόμισμα έως του ποσό των ευρώ δύο χιλιάδων (2.000) ή του ισόποσου σε ξένο νόμισμα ανά φυσικό πρόσωπο και ανά ταξίδι στο εξωτερικό. Από τον περιορισμό των 2.000 ευρώ εξαιρούνται οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού.

virus
17/11/2015, 17:43
δεν ειναι μονιμος κατοικος. τωρα φευγει. αρα μενει στα 2000.

MikeG
17/11/2015, 17:47
Με χρεωστική μπορεί να ψωνίζει κανονικά από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου χωρίς όριο. Θα υπάρχει βέβαια κάποιο ημερήσιο όριο πληρωμών όπως έχουν όλες οι κάρτες, χρεωστικές-πιστωτικές.

Συγχωρέστε με αν έχει ήδη γραφτεί αυτό.

Nikol1979
17/11/2015, 18:27
Οχι Μαικ νομιζω δεν το παμε αυτο. Το παρηγορο ειναι οτι εξω μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερες συναλλαγες με καρτα απο οτι εδω. Και σημερα που πηγα τραπεζα μου ειπαν οτι το οριο των ημερησιων συναλλαγων το κανεις οσο θες, η τουλαχιστον για 1000 ημερησιως που ρωτησα εγω μου το εκαναν αμεσως...

Επισης πολυ διαφωτιστικο αυτο οτι μπορεις μεχρι 2000 μετρητα να κρατας μαζι σου στο ταξιδι..

Παιδια εχετε βοηθησει πολυ ολοι σας!!!!!!!!!:hug:

AUFGEBRACHT
17/11/2015, 18:41
Οχι Μαικ νομιζω δεν το παμε αυτο. Το παρηγορο ειναι οτι εξω μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερες συναλλαγες με καρτα απο οτι εδω. Και σημερα που πηγα τραπεζα μου ειπαν οτι το οριο των ημερησιων συναλλαγων το κανεις οσο θες, η τουλαχιστον για 1000 ημερησιως που ρωτησα εγω μου το εκαναν αμεσως...

Επισης πολυ διαφωτιστικο αυτο οτι μπορεις μεχρι 2000 μετρητα να κρατας μαζι σου στο ταξιδι..

Παιδια εχετε βοηθησει πολυ ολοι σας!!!!!!!!!:hug:

Νικόλ το ίδιο ισχύει για συναλλαγές εντός-εκτός, ή για την ακρίβεια για αγορές από εξωτερικό υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί. Όταν από την τράπεζα σου είπαν ότι μπορείς να κάνεις το ημερήσιο όριο όσο θες, το όριο αυτό αφορά τις αγορές αγαθών και υπηρεσιών.

nick_VFR
17/11/2015, 18:57
Οχι Μαικ νομιζω δεν το παμε αυτο. Το παρηγορο ειναι οτι εξω μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερες συναλλαγες με καρτα απο οτι εδω. Και σημερα που πηγα τραπεζα μου ειπαν οτι το οριο των ημερησιων συναλλαγων το κανεις οσο θες, η τουλαχιστον για 1000 ημερησιως που ρωτησα εγω μου το εκαναν αμεσως...

Επισης πολυ διαφωτιστικο αυτο οτι μπορεις μεχρι 2000 μετρητα να κρατας μαζι σου στο ταξιδι..

Παιδια εχετε βοηθησει πολυ ολοι σας!!!!!!!!!:hug:

Αυτό με τα 1000 € την ημέρα ίσχυε πριν τα capital controls. Βασικά, ισχύει ακόμα και το είχαν ανέκαθεν οι κάρτες για λόγους ασφάλειας.

Δυστυχώς, ισχύουν σε γενικές γραμμές όσα σου είπαν οι από πάνω. Συνοψίζοντας:
1) Αναλήψεις 420 €/βδομάδα με την χρεωστική κάρτα. Ακόμα και όταν πάει εξωτερικό, θα μπορεί να συνεχίσει να κάνει αναλήψεις από τα ΑΤΜ εκεί. Αν έχει συνδικαιούχους στα 40.000, βγάζει κάρτα σε όλους και τραβάνε όλοι μαζί (η χρεωστική κάρτα συνδέεται με το άτομο και όχι με τον λογαριασμό και σε μία χρεωστική μπορούν να συνδεθούν περισσότεροι από ένας λογαριασμοί). Ελπίζω να μην τα έχει σε προθεσμιακό λογαριασμό γιατί... θα πρέπει να περιμένει μέχρι να λήξει! (δεν γίνεται πρόωρη ανάληψη/εξόφληση, εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι κτλ. κτλ.)
2) Πάλι με την κάρτα, μπορεί να κάνει διάφορες αγορές, να χρεώνεται επιπλέον ο λογαριασμός του... και τα 420 να μένουν στο χέρι! ;)
3) Εδώ και λίγο καιρό, υπάρχει η δυνατότητα αποστολής εμβασμάτων μέχρι 500 € τον μήνα στο εξωτερικό. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή η δυνατότητα είναι ανεξάρτητη από το αν πήρες τα μετρητά που δικαιούσαι μέσα στον μήνα.
4) Ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα δεν γίνεται.

Για οτιδήποτε άλλο, καλό θα ήταν να ρωτήσει στην τράπεζα του.



Υ.Γ. Πόσοι είμαστε που δουλεύουμε σε τράπεζες εδώ μέσα τελικά? :rolleyes: :beer:



Υ.Γ.2 Γ@ΜΩ ΤΑ CAPITAL CONTROLS!!!!! :a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37:

SHOOTER045
17/11/2015, 19:26
Αυτό με τα 1000 € την ημέρα ίσχυε πριν τα capital controls. Βασικά, ισχύει ακόμα και το είχαν ανέκαθεν οι κάρτες για λόγους ασφάλειας.

Δυστυχώς, ισχύουν σε γενικές γραμμές όσα σου είπαν οι από πάνω. Συνοψίζοντας:
1) Αναλήψεις 420 €/βδομάδα με την χρεωστική κάρτα. Ακόμα και όταν πάει εξωτερικό, θα μπορεί να συνεχίσει να κάνει αναλήψεις από τα ΑΤΜ εκεί. Αν έχει συνδικαιούχους στα 40.000, βγάζει κάρτα σε όλους και τραβάνε όλοι μαζί (η χρεωστική κάρτα συνδέεται με το άτομο και όχι με τον λογαριασμό και σε μία χρεωστική μπορούν να συνδεθούν περισσότεροι από ένας λογαριασμοί). Ελπίζω να μην τα έχει σε προθεσμιακό λογαριασμό γιατί... θα πρέπει να περιμένει μέχρι να λήξει! (δεν γίνεται πρόωρη ανάληψη/εξόφληση, εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι κτλ. κτλ.)
2) Πάλι με την κάρτα, μπορεί να κάνει διάφορες αγορές, να χρεώνεται επιπλέον ο λογαριασμός του... και τα 420 να μένουν στο χέρι! ;)
3) Εδώ και λίγο καιρό, υπάρχει η δυνατότητα αποστολής εμβασμάτων μέχρι 500 € τον μήνα στο εξωτερικό. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή η δυνατότητα είναι ανεξάρτητη από το αν πήρες τα μετρητά που δικαιούσαι μέσα στον μήνα.
4) Ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα δεν γίνεται.

Για οτιδήποτε άλλο, καλό θα ήταν να ρωτήσει στην τράπεζα του.



Υ.Γ. Πόσοι είμαστε που δουλεύουμε σε τράπεζες εδώ μέσα τελικά? :rolleyes: :beer:



Υ.Γ.2 Γ@ΜΩ ΤΑ CAPITAL CONTROLS!!!!! :a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37::a37:

Όλοι για τις τράπεζες δουλεύουμε

bulmont
17/11/2015, 19:48
Απ' όσο ξέρω η Ουέστερ Γιούνιον δεν ελέγχεται γιά τα ποσά που διακινεί.....

Συνάδελφος έστειλε στον αδελφό του 5000 ευρώ και ο αδελφός του τα πήρε από Σ/Μ ΑΒ

Μήπως μπορεί να στείλει κάποιος μ' αυτόν τον τρόπο μετρητά (αν τα έχει μαρούλι βέβαια) έξω;;;;

SHOOTER045
17/11/2015, 20:01
Απ' όσο ξέρω η Ουέστερ Γιούνιον δεν ελέγχεται γιά τα ποσά που διακινεί.....

Συνάδελφος έστειλε στον αδελφό του 5000 ευρώ και ο αδελφός του τα πήρε από Σ/Μ ΑΒ

Μήπως μπορεί να στείλει κάποιος μ' αυτόν τον τρόπο μετρητά (αν τα έχει μαρούλι βέβαια) έξω;;;;

Για το αντίστροφο δεν είμαι καθόλου βέβαιος σεΐχη μου.
Το καλοκαίρι συγγενικό μου πρόσωπο που ασχολείται με κεράσια κλπ δεν μπορούσε να πληρώσει τούς αλλοδαπούς του εργάτες που είχαν γυρίσει στην χώρα τούς.
Η wu έχει και αυτή όριο στα προς τα έξω αποστολή χρήματος.
Έτσι υποχρεωτικά οι αλλοδαποί άνοιξαν λογαριασμούς και τούς πλήρωσε με μεταφορά μέσω τράπεζας

AUFGEBRACHT
17/11/2015, 20:11
Απ' όσο ξέρω η Ουέστερ Γιούνιον δεν ελέγχεται γιά τα ποσά που διακινεί.....

Συνάδελφος έστειλε στον αδελφό του 5000 ευρώ και ο αδελφός του τα πήρε από Σ/Μ ΑΒ

Μήπως μπορεί να στείλει κάποιος μ' αυτόν τον τρόπο μετρητά (αν τα έχει μαρούλι βέβαια) έξω;;;;


Από εξωτερικό προς Ελλάδα δεν υπάρχει πρόβλημα, από Ελλάδα όμως να στείλεις εξωτερικό απλά δεν... φαντάζομαι ο συνάδελφος που λες τα έστειλε από εξωτερικό.

bulmont
17/11/2015, 20:19
Ναι ο συνάδελφος τα έστειλε από 'δώ........Σ.Αραβία πρός Ελλάδα..........

Γι' αυτό η πρόταση που έκανα ήταν ερωτηματική, μιάς και δεν ξέρω
τι ισχύει από Ελλάδα πρός έξω.........

Cpt. Haddock
17/11/2015, 21:01
[...]
Υ.Γ. Πόσοι είμαστε που δουλεύουμε σε τράπεζες εδώ μέσα τελικά? :rolleyes: :beer:

Ποσοι εχετε μεινει ακομα σε τραπεζες; :p

dimmie_72
17/11/2015, 21:17
3) Εδώ και λίγο καιρό, υπάρχει η δυνατότητα αποστολής εμβασμάτων μέχρι 500 € τον μήνα στο εξωτερικό.

η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό, έως το ύψος του ορίου των €500, δεν είναι δυνατή μέχρι και την 30/11/2015. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή ;)

afortistos
17/11/2015, 21:37
Χρεωστική κάρτα είναι μία ανά φυσικό πρόσωπο και όχι ανά λογαριασμό, έτσι π.χ. εάν υπάρχει ένας λογαριασμός μόνο με 5 δικαιούχους, τότε μπορούν να βγουν 5 χρεωστικές κάρτες από τον ίδιο λογαριασμό. Εάν πάλι έχεις 10 λογαριασμούς πάλι μία κάρτα θα βγει και μπορεί να συνδεθεί με μέχρι 4 λογαριασμούς.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.:beer:

dimmie_72
17/11/2015, 22:18
το ΑΤΜ όμως άλλης τράπεζας εκτός από αυτή που εξέδωσε την κάρτα, δεν σου επιτρέπει να δεις και να επιλέξεις από τους διάφορους λογαριασμούς συνδεδεμένους με την κάρτα, παρά μόνο από τον 1ο.

Nikol1979
18/11/2015, 13:36
Με τη western union μπορεις να στειλεις εξωτερικο μεχρι 2000ε. Το καναμε προσφατα (σε λογαριασμο στην Ολλανδια).

SHOOTER045
18/11/2015, 13:50
Με τη western union μπορεις να στειλεις εξωτερικο μεχρι 2000ε. Το καναμε προσφατα (σε λογαριασμο στην Ολλανδια).

Τι να σου πω.
Σε ιδιώτη στείλατε σε εταιρεία?
Ισως απ το καλοκαίρι να άλλαξε κάτι.
Ίσως έχουν πλαφόν, δεν ξέρω.
Γιατί δεν είναι και λίγα αυτά που θέλει να βγάλει έξω.

Sapadak
18/11/2015, 13:57
Με τη western union μπορεις να στειλεις εξωτερικο μεχρι 2000ε. Το καναμε προσφατα (σε λογαριασμο στην Ολλανδια).

Απο κατάστημα να φανταστω?
Μέχρι πρόσφατα επέτρεπαν 500 ευρω

OldMan
18/11/2015, 14:22
Συγγνώμη αλλα ειμαι ο μόνος που θεωρώ ότι με 40 παντελονιασμενα χηναρια η Ελλάδα ειναι ιδανικός τόπος διαμονης..??

BLiTzER
18/11/2015, 14:24
Δε θέλει να πάει αυτός έξω. Τα λεφτά του θέλει να πάνε. Αλλά δε θα τη συμβουλεύατε αντικειμενικώς, αν έλεγε την αλήθεια :P

taisteal
18/11/2015, 14:25
Συγγνώμη αλλα ειμαι ο μόνος που θεωρώ ότι με 40 παντελονιασμενα χηναρια η Ελλάδα ειναι ιδανικός τόπος διαμονης..??

Ναι.

nick_VFR
18/11/2015, 16:42
Αυτό τώρα το πρόσεξα! :rolleyes:




Ζορίζεται πολυ και του ειπα θα ρωτήσω εδω. Οποιαδήποτε συμβουλή παιδιά θα εκτιμηθεί αφάνταστα..ευχαριστω

Δηλαδή, για να καταλάβουμε... σου είπε ο άνθρωπος το πρόβλημα του και του απάντησες: "Μην αγχώνεσαι καθόλου. Θα ρωτήσω σε ένα forum για μηχανές και θα μας δώσουν λύση!" ?? :confused::confused:

(θα 'θελα να 'μουν από μια μεριά να δω αντίδραση...) :lol:




Συγγνώμη αλλα ειμαι ο μόνος που θεωρώ ότι με 40 παντελονιασμενα χηναρια η Ελλάδα ειναι ιδανικός τόπος διαμονης..??

Ναι... μην σου πω ότι ούτε με 440 χηνάρια δεν γίνεται ιδανικός... :a018:

OldMan
18/11/2015, 17:18
Ναι... μην σου πω ότι ούτε με 440 χηνάρια δεν γίνεται ιδανικός... :a018:

Κατσε να θυμηθω τι έλεγε ο απελευθερος Νουμίδης μουτσος πανω στο καταρτι οταν βουλιαζε το πειρατικό...

Nikol1979
18/11/2015, 20:08
Παιδιά αν και ξεφεύγουμε λιγο απο το θέμα αλλα για να απαντησω στον αγαπητό oldman, οταν φεύγεις απο έναν τόπο δεν το κανεις μονο οταν η ζωή εκει που εισαι γινεται ανυπόφορη... Υπαρχει και η επιθυμία να δεις αλλα μέρη και πολιτισμούς και η ανάγκη ισως για λίγη περιπέτεια. Αμα δεν εχεις παιδιά, γιατι οχι;;;;

dimmie_72
18/11/2015, 20:53
εκτελούνται και ψυχικά με απλή καταβολή αντιτίμου καυσίμων και διανυκτερεύσεων. :D

345684

SHOOTER045
18/11/2015, 21:06
εκτελούνται και ψυχικά με απλή καταβολή αντιτίμου καυσίμων και διανυκτερεύσεων. :D

345684

Αν είναι έτσι να με βάλω αγγελία σε κορασίδες που θέλουν να γίνουν μάνες