PDA

View Full Version : Fazer 600 2003 - Σκορτσάρισμα στα χαμηλά...



naknath
04/11/2005, 23:17
To μηχανάκι είναι πολύ ωραίο αλλά στο Ηρακλειο Κρήτης που μένω οι ταχυτητες στο κέντρο πέφτουν κατω από 20 km/h.
To προβλημα είναι πως κατω απο 2000 στροφές το μηχανακι ζορίζεται και σκορτσαρει να ξεκινησει (έχω φάει λίγο τον συμπλεκτη για αυτό το λόγο)
Κάποιος μου πρότεινε να βάλω γραναζι μπροστά με 1 δόντι λιγότερο για να σταματήσει το σκορτσαρισμα.
Είναι σωστό ?
Το έχει κάνει κάποιος άλλος ? και με τι αποτέλεσμα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιάννης :smilea:

gdevelek
04/11/2005, 23:33
Ακόμη και με 1η πέφτεις κάτω από 2000 στροφές; :confused:

naknath
04/11/2005, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ακόμη και με 1η πέφτεις κάτω από 2000 στροφές; :confused:

Ω... ναι π.χ με 15 - 20 χλμ ειμαι ήδη στα δύσκολα

gdevelek
04/11/2005, 23:43
Μάλλον πρέπει να ελεγχθεί ο κινητήρας σου, δεν πιστεύω πως δικαιολογείται το σκορτσάρισμα, ούτε πως είναι λύση η αλλαγή γραναζιού.

Θα σου απαντήσουν και οι πιο ειδικοί.

dimitris74
04/11/2005, 23:47
εχεις ρυθμισει/συγχρονισει καρμπυρατερ? αυτο ειναι το κυριοτερο που πρεπει να κανεις, απο κει και περα το γραναζι απλα θα κοντυνει την μεταδοση και θα ανεβαζει ποιο ευκολα στροφες αλλα δεν λυνει το σκορταρισμα,

naknath
04/11/2005, 23:55
Δεν εχω ρυθμίσει καρμπυρατέρ (από 13.000 km ?) το ίδιο έκανε από 0 km

angels_gr
07/11/2005, 12:05
Άσε φίλε, έχω το ίδιο μηχανάκι και το ίδιο πρόβλημα. Πηγαίνω με πρώτη και όταν πάρει λίγη φόρα απλά βγάζω ταχύτητα και τσουλάει σιγά σιγά. Πάντως δεν σκέφτομαι να κάνω καμιά αλλαγή.

GST
07/11/2005, 12:54
τελικης μεταδοσης .......το να βαλεις ενα δοντι μικροτερο μπροστα αναλογει με κατι λιγοτερο απο 3 μεγαλυτερο πισω.....γενικα αυτη ειναι η πιο φτηνη λυση αλλα οχι παντα και η πιο αποτελεσματικη γιατι μπορει να κοντηνει περισσοτερο απο αυτο που θελεις .......
ξεκινας μετροντας το λογο που δινει το πισω με το μπρος......
π.χ. εμπρος 15 πισω 42 δινει λογο 2,8...αν βαλεις μπρος 14 ο λογος γινεται 3 ...συνηθως με τετοιο γραναζωμα τρεχουν mx μηχανακια.....οποτε ισως να χρειαζεται να αλλαξεις με ενα η δυο δοντια μεγαλυετερο πισω.....ολα αυτα ειναι σχετικα και παιζουν και αλλα πραγματα ρολο στο ποσο κοντενεις ...εξατμησεις και αλλα.....
με το κοντιτερο γραναζωμα ανεβαζεις τις στροφες στα χ χιλιομετρα δηλαδη εκει που πηγαινες με 100 στις 8000στροφες τωρα πηγαινεις με 100 στις 8500στροφες.....θελει λιγο ψαξιμο το θεμα ...ρωτα και αλλους που μπορει να εχουν κανει κατι αντιστοιχο ....αλλα γενικα γνωμη μου ειναι να μην αλλαξεις κατευθειαν με ενα δοντι μπροστα........τι γραναζωμα φοραει;;

naknath
08/11/2005, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τελικης μεταδοσης .......το να βαλεις ενα δοντι μικροτερο μπροστα αναλογει με κατι λιγοτερο απο 3 μεγαλυτερο πισω.....γενικα αυτη ειναι η πιο φτηνη λυση αλλα οχι παντα και η πιο αποτελεσματικη γιατι μπορει να κοντηνει περισσοτερο απο αυτο που θελεις .......
ξεκινας μετροντας το λογο που δινει το πισω με το μπρος......
π.χ. εμπρος 15 πισω 42 δινει λογο 2,8...αν βαλεις μπρος 14 ο λογος γινεται 3 ...συνηθως με τετοιο γραναζωμα τρεχουν mx μηχανακια.....οποτε ισως να χρειαζεται να αλλαξεις με ενα η δυο δοντια μεγαλυετερο πισω.....ολα αυτα ειναι σχετικα και παιζουν και αλλα πραγματα ρολο στο ποσο κοντενεις ...εξατμησεις και αλλα.....
με το κοντιτερο γραναζωμα ανεβαζεις τις στροφες στα χ χιλιομετρα δηλαδη εκει που πηγαινες με 100 στις 8000στροφες τωρα πηγαινεις με 100 στις 8500στροφες.....θελει λιγο ψαξιμο το θεμα ...ρωτα και αλλους που μπορει να εχουν κανει κατι αντιστοιχο ....αλλα γενικα γνωμη μου ειναι να μην αλλαξεις κατευθειαν με ενα δοντι μπροστα........τι γραναζωμα φοραει;;

Εψαξα στο δίκτυο, στο service manual αλλα τελικά το πόσα δόντια φοράει μπρος πίσω δεν βρήκα οπότε θα επιστρατεύσω την χειροκίνητη μέθοδο τουλάχιστο για το πίσω γρανάζι...
;)

THEOD
09/11/2005, 08:06
48-15 φοράει από μαμά = 3,2/1 τελική σχέση μετάδοσης

HORNET600F
07/10/2006, 00:31
enas filos mou exei to fazer600 tou 2003 kai eixe akrivws thn idia (xalia) symperifora stis xamhles strofes. to provlhma eksafanisthke teleiws (entaksei den egine hornet :) )me 1 filtro K&N
akomh kerdise 1 yperoxo ourliaxto stis epitaxynseis.

*** tipota de deixnei na xreiazetai k eksatmish, mono to filtro kai einai ok.

schumacher_
07/10/2006, 00:58
Καλά, μετά από 11 μήνες, λογικά θα έχει βρει λύση το παιδί...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

naknath
07/10/2006, 01:05
Den exv peiraksei tipota edw kai 11 mines kai an einai ayti i swsti lisi tote den exw para na dokimasw,

H nekropsia tha deiksei....

Eyxaristw poli gia tsi simvoylai :beer:

naknath
09/10/2006, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
enas filos mou exei to fazer600 tou 2003 kai eixe akrivws thn idia (xalia) symperifora stis xamhles strofes. to provlhma eksafanisthke teleiws (entaksei den egine hornet :) )me 1 filtro K&N
akomh kerdise 1 yperoxo ourliaxto stis epitaxynseis.

*** tipota de deixnei na xreiazetai k eksatmish, mono to filtro kai einai ok.

Κατέχεις αν ο φίλος σου με την αλλαγή φίλτρου έκανε και ρύθμιση καρμπυρατέρ?

Την έκανε μόνος του?

Ευχαριστώ πολύ Γιάννης

HORNET600F
10/10/2006, 22:07
otan allakse to filtro den ekane tipota epipleon. argotera otan to phge gia service den kserw an xreiasthke rythmish apo to synergeio.
tha mathw kai tha sou pw omws

HORNET600F
11/10/2006, 21:41
Λοιπόν.
Ο φίλος αφού έβαλε το φίλτρο ρώτησε σε συνεργείο yamaha αν πρέπει να ρυθμίσει καρμπυρατέρ και του είπαν οτι απο κατασκευής το fazer 600 tou '03 έχει πλούσιο μείγμα και βάζοντας το πιο ελεύθερο φίλτρο έρχεται στα κανονικά του.
Γύρω στα 80 Ευρά νομίζω έδωσε.
Αυτά
Καλή επιτυχία!

naknath
11/10/2006, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Λοιπόν.
Ο φίλος αφού έβαλε το φίλτρο ρώτησε σε συνεργείο yamaha αν πρέπει να ρυθμίσει καρμπυρατέρ και του είπαν οτι απο κατασκευής το fazer 600 tou '03 έχει πλούσιο μείγμα και βάζοντας το πιο ελεύθερο φίλτρο έρχεται στα κανονικά του.
Γύρω στα 80 Ευρά νομίζω έδωσε.
Αυτά
Καλή επιτυχία!


Ευχαριστω πάρα πολύ θα δοκιμασω να το αλλάξω μόνος μου
εχω και το manual
Nα σαι καλά !!!
Θα γράψω νεώτερα μετά την επέμβαση

:)

naknath
17/10/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από naknath
Ευχαριστω πάρα πολύ θα δοκιμασω να το αλλάξω μόνος μου
εχω και το manual
Nα σαι καλά !!!
Θα γράψω νεώτερα μετά την επέμβαση

:)

Τελικα το φίλτρο το έβαλα εκει που κάνω service και κοστισε 50 Οβραίους με την τοποθετηση.

Από διαφορά είδα προς το καλύτερο στις χαμηλές και γενικότερα είδα μεγαλύτερη προθυμία στην επιτάχυνση.

Δεν εχω προλάβει να κάνω ταξιδι αφού βρέχει ασταμάτητα στο Ηρακλειο από τότε που το βαλα.

Ευχαριστω και πάλι...

Γιάννης :beer: :smilea: