PDA

View Full Version : Συμβουλές σε νέο οδηγό



guardian
17/11/2015, 11:43
Επιτέλους ήρθε και η μηχανή (Honda NC 700X DCT). Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα... Είμαι τελείως νέος οδηγός, πήρα δίπλωμα πριν 4 βδομάδες ακριβώς. Σε καμία περίπτωση δεν νιώθω ότι ξέρω να οδηγώ! Τι "ασκήσεις" προτείνετε να κάνω ώστε να εξοικειωθώ? Τα 2 βασικά πράγματα που με αγχώνουν αρχικά είναι οι στροφές (νομίζω ότι με το που θα πάρω λίγο κλίση για να πάρω τη στροφή θα πέσω...) και η αίσθηση του φρεναρίσματος (ιδιαίτερα αν χρειαστεί να φρενάρω τελείως και απότομα)... (33 ετών, 2,02 ύψος, 94 κιλά)

spyrakos35
17/11/2015, 11:51
το στρίβειν και το φρενάρειν.... λογικό μιας και το γκάζειν δεν το έχει το μηχανάκι σου..... :D

θα σου λεγα πριν βγεις στο δρόμο να πας σε μία αλάνα να κάνεις κύκλους, οχτάρια, φρεναρίσματα για να δεις πώς δουλεύει το μηχανάκι

GFawkes
17/11/2015, 12:03
Κατ αρχην εισαι αδυνατος....να τρως αγορι μου...να τρως..

ελα σε μια εκδρομη μαζι μας και θα μαθεις και να στριβεις και να....τρως.

Στο θεμα μας...

ξεκινα χαλαρα με μισο γκαζι, διαδρομες ημιαστικες σε δρομους χαμηλης κυκλοφοριας.
πηγαινε σε μεγαλα παρκινγκ και κανε αυτα που λει ο Σπυρακος....κύκλους, οχτάρια, φρεναρίσματα

πηγαινε και κανε το CSS το βασικο...θα σου ανοιξουν τα ματια

http://www.superbikeschool.co.gr/

BLiTzER
17/11/2015, 12:05
Αν κάνει CSS χωρίς να ξέρει ούτε να κρατάει τη μοτοσυκλέτα όρθια, δε νομίζω ότι θα τον βοηθήσει πολύ. Ας ξεκινήσει με πιο "καθημερινά" (και φθηνά) σχολεία.

Bladerunner
17/11/2015, 12:05
Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν δεν το έχεις κάνει ήδη... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146826)

Εξοικειώσου με το μηχανάκι γράφοντας χιλιόμετρα. Πάντα όμως με ρυθμό που αισθάνεσαι απόλυτα άνετα. Αν νιώσεις έστω και για λίγο ανασφάλεια, κόψε για να ξανά μπεις στη ζώνη ασφαλείας.

GFawkes
17/11/2015, 12:07
Αν κάνει CSS χωρίς να ξέρει ούτε να κρατάει τη μοτοσυκλέτα όρθια, δε νομίζω ότι θα τον βοηθήσει πολύ. Ας ξεκινήσει με πιο "καθημερινά" (και φθηνά) σχολεία.
κανει και ο χουντρας σχολειο μοτο, Forum Riding School στις Αφιδνες βασικο για αρχαριους
και το CSS ... το βασικο http://www.cityart.gr/

guardian
17/11/2015, 12:09
Γενικά μένω σε κωμόπολη, οπότε οποιαδήποτε μετακίνηση μου είναι χωρίς να έχω να αντιμετωπίσω κίνηση ουσιαστικά. Οπότε ένα πονοκέφαλος λιγότερος. Αλάνα υπάρχει εκεί που έκανα τα μαθήματα οδήγησης, οπότε μπορώ να την (ξανά)επισκεφθώ

GFawkes
17/11/2015, 12:12
Γενικά μένω σε κωμόπολη, οπότε οποιαδήποτε μετακίνηση μου είναι χωρίς να έχω να αντιμετωπίσω κίνηση ουσιαστικά. Οπότε ένα πονοκέφαλος λιγότερος. Αλάνα υπάρχει εκεί που έκανα τα μαθήματα οδήγησης, οπότε μπορώ να την (ξανά)επισκεφθώ

Ωραιος
αρα εχεις καλες συνθηκες

ξεκινα να δεις τα παρακατω βιντεακια για αρχαριους.
https://www.youtube.com/results?search_query=Motorbike+Learners+-+&safe=active

βρες ασκησεις που σου ταιριαζουν και κανε τες.
Κανε καποια επιπλεον μαθηματα με τον δασκαλο της πολης σου αλλα με την μηχανη σου.
Παρε καποιον φιλο που εχει μοτο να κανετε μερικες ΧΑΛΑΡΕΣ βολτες παρεα να "ανασανεις" καλυτερα...

Εδω ειμαστε να ρωτησεις οτι θες-και με λιγο χιουμορ επισης....
:beer:

Panos76
17/11/2015, 12:19
Εξοικειώσου με το μηχανάκι γράφοντας χιλιόμετρα. Πάντα όμως με ρυθμό που αισθάνεσαι απόλυτα άνετα.

Έτσι, η τριβή είναι αυτή που λύνει τα χέρια, κατανοείς το μηχανάκι σου και αποκτάς εμπειρία. Τουλ. για αρχή.

Σε δεύτερο χρόνο, το σχολείο (είναι κάτι που θα με ενδιέφερε και εμένα) θα σε ολοκληρώσει.

spyrakos35
17/11/2015, 12:43
ΟΧΙ ΧΩΜΑ ΟΙ ΑΛΑΝΕΣ ΕΕΕΕΕ?

ΟΥΤΕ ΧΑΛΙΚΑΚΙΑ ΚΛΠ ΚΛΠ

ΑΣΦΑΛΤΟ ΜΟΝΟ





















θα σε κάνω γω αντβεντσουρά πρώτο.... πιούρ.... :lol:

GFawkes
17/11/2015, 12:45
θα του παρεις και μπουκαλακι με λασπη...;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147094

MG-KTiNoS
17/11/2015, 13:00
Ασφάλεια ζωής με νοσοκομειακή περίθαλψη την πιο καλή που θα βρεις και γίνε αιμοδότης....
-αχρείαστα να ναι-
Κάνε ράιντινγκ σκουλ

taisteal
17/11/2015, 13:13
Ασφάλεια ζωής με νοσοκομειακή περίθαλψη την πιο καλή που θα βρεις και γίνε αιμοδότης....
-αχρείαστα να ναι-
[/B]

Τι λες ωρε Κτηνε;;;

lykourgi
17/11/2015, 13:26
Κάνε ότι σου είπαν παραπάνω. Δοκιμές κλπ.

Θα προσθέσω μόνο το εξής : μην αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη μηχανή ακόμη για τις καθημερινές σου υποχρεώσεις, όπου θα έχεις χρόνους να προλάβεις, δουλειά, ραντεβού κλπ.
Ξεκίνα με τα παραπάνω, χαλαρά. Οποτε έχεις χρόνο και καθαρό μυαλό, ώσπου να εξοικειωθείς με τον χειρισμό της μοτό.
Το άγχος και η κούραση, σε συνδυασμό με την απειρία, δεν είναι καλή συνταγή.

Καλούς δρόμους, είπαμε; :beer:

noodles
17/11/2015, 15:40
εχεις κανενα φιλο μοτοσυκλετιστη για να σου δειξει τα βασικα? αν οχι ψαξε στο ιντερνετ και δες βιντεακια, θα σε βοηθησουν αρκετα.
για αρχη δες αυτο https://www.youtube.com/watch?v=KVWLIfChUwg και διαβασε αυτο https://drive.google.com/file/d/0Bw0DKUECpc8aZmI3Njg0YzMtNThiOS00ZTU4LTgyNDYtZDgxZDE3OTkzOGE0/view?ddrp=1&hl=en#

Pan (dvs)
17/11/2015, 17:24
Καταρχην μην τη φοβασαι.Ο φοβος δεν σε αφηνει να οδηγεις σωστα,το αντιθετο μαλιστα.Οπως ολα τα πραγματα ετσι και εδω,θελεις τον χρονο σου.Απλα βιντεακια οπως τα παρακατω μπορει να σου φανουνε χρησιμα.


https://youtu.be/eKdLnofhBjU

https://youtu.be/M4VESlr8twE

https://youtu.be/r8A0V0XFiGc

Ειδικα αυτο:

https://youtu.be/g7_B8V5YqjU

guardian
18/11/2015, 07:35
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές και τις συμβουλές! Δυστυχώς δεν έχω κάποιον φίλο που να έχει μηχανή εδώ... Ένας φίλος που έχει εμπειρία και με βοήθησε πολύ και με την αγορά είναι στην Αθήνα. Μου είπε και μου έδειξε κάποια πράγματα πάνω στη δική του μηχανή, αλλά είναι αλλιώς...Νά κάνω και άλλη μια ερώτηση ουσιώδη. Το δίπλωμα επισήμως δεν το έχω στα χέρια μου. Σήμερα κλείνω σχεδόν 1 μήνα από τότε που πέρασα τις εξετάσεις! Θα πρέπει να πάω να την παραλάβω από έναν μηχανικό. Δεν είναι καμιά μεγάλη απόσταση, αλλά αν με σταματήσουν τι γίνεται?

duke200
18/11/2015, 07:47
νομίζω δεν έχεις θέμα εφόσον αποδειχτει οτι οι εξετάσεις ήτανε νωρίτερη ημερομηνία απο την ημερομηνία που σε ελεγξανε.

Όσο για το πως θα οδηγάς, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες κάνε πολλές βόλτες σε κανα μεγάλο πάρκινγκ να εξοικοιωθείς.

Διάβασε παρα πολύ καλά το owner manual της μηχανής σου

Μην χανεις ποτε την προσοχή σου απο το δρόμο, μην αλλάζεις ποτε κατεύθυνση χωρίς να έχεις κοιτάξει πίσω σου (ή στους καθρέπετες σου), πρόσεχε τους πεζούς και τα μηχανάκια που περνάνε ανάμεσα στα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα καθώς και τους οδηγούς που στρίβουν ξαφνικά χωρίς προείδοποίηση, πρόσεχε την απο δεξιά προτεραιότητα όταν δεν υπάρχει στοπ και τα κίτρινα φανάρια που αναβοσβήνουν το βράδυ, κάνε στο πλάι να περνανε πιο γρήγορα μηχανάκια που είναι πίσω σου όταν κινήσαι ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αμάξια.. Πρόσεξε για αδέσποτα στο δρόμο

Γενικά να θυμάσαι οτι κάθε κινούμενο και ακίνητο όχημα είναι πηγή κινδύνου και πρέπει ανα πάσα στιγμή να προβλέπεις τι λαλακία θα κάνει ο άλλος.

και ξεχασα... καλορίζικη και πάντα όρθιος!!!

guardian
18/11/2015, 07:50
Ευτυχώς μένω σ' επαρχία οπότε δεν έχω θέμα με μποτιλιαρίσματα κλπ. Από αδέσποτα πάλι...Γενικά έχω ξενερώσει με το δίπλωμα, γιατί θέλω να κυκλοφορήσω τη μηχανή, να την μάθω και δεν μπορώ λόγω γραφειοκρατίας και δεν ξέρω τι άλλο. Τους πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν ότι εδώ και μέρες δεν έχουν σύστημα. Τώρα, τι σημαίνει αυτό...

Pan (dvs)
18/11/2015, 07:57
Που μενεις?

SHOOTER045
18/11/2015, 08:00
Που μενεις?

Αυτό
Ίσως εκεί πού είσαι να υπάρχουν μοταιοι να βγείτε βολτίτσα

guardian
18/11/2015, 08:05
Αμαλιάδα

duke200
18/11/2015, 08:09
και να προσέχεις και εκείνο τον κωλόδρομο Πύργο-Ζαχάρω, έχει σκοτωθεί πολύς κόσμος εκεί γιατι τρέχουνε σαν τρελοί και πετάγονται διάφορα στο δρόμο απο τρακτερ της εποχής του Ναβουχοδονόσορα μέχρι γελάδια και γαιδούρια.

Bladerunner
18/11/2015, 08:09
Τους πήρα και τηλέφωνο και μου είπαν ότι εδώ και μέρες δεν έχουν σύστημα. Τώρα, τι σημαίνει αυτό...

Θα κάνεις υπομονή μερικές ημέρες.

Έχει καταστραφεί ο ...controller από τις 14 του μήνα και έχουν παραγγείλει το ανταλλακτικό! (http://www.enikonomia.gr/timeliness/40438,Black-out-sto-Ypoyrgeio-Ypodomwn-Metaforwn-kai-Diktywn.html)

SHOOTER045
18/11/2015, 08:15
Κάπου εκεί στην ευρύτερη περιοχή έχει παιδιά από εδώ μέσα.
Το θέμα είναι να έρθετε σε συνεννόηση και να κανονίσετε καμία ψιλή.
Τώρα στο αρχικό σου ερώτημα για το φρένο
Βρες μια άδεια πλατεία και κάνε δοκιμές.
Όπως και για τις κλίσεις πού σε φοβίζουν.
Μπορείς να βάλεις σημάδια και να κάνεις σλάλομ αλλάζοντας κλίσεις

guardian
18/11/2015, 08:15
Τις εξετάσεις τις πέρασα 20 Οκτώβρη...και το σύστημα τους χάλασε 14/11. Ελλαδάρα αθάνατη

Pan (dvs)
18/11/2015, 08:16
Εχουμε εθελοντη απο Αμαλιάδα,για να βοηθησει τον συμφορουμιτη μας?

guardian
18/11/2015, 08:25
Μα αυτό που με φοβίζει είναι μην πάρω μεγάλη κλίση και πέσω. Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά πως ξέρουμε πόσο να γείρουμε? Για παράδειγμα, το απόγευμα που θα πάω να πάρω τη μηχανή από τον μηχανικό έχει μια στροφή (μην φανταστείτε κάτι φοβερό) σε έναν δρόμο με 2 λωρίδες που κινείσαι άνετα με 70-80 χλμ. Με πόσα πρέπει να την πάρω? (για παράδειγμα) Ότι έχω βρει στο ιντερνετ είναι για στροφές με μεγάλες ταχύτητες, με μετακίνηση κ@#$λου κλπ

BLiTzER
18/11/2015, 08:27
Μην προσπαθείς περισσότερο απ'όσο νιώθεις άνετα. Αν νομίζεις ότι θα πέσεις, μην παίρνεις μεγαλύτερη κλίση. Μείνε στη ζώνη ασφαλείας σου. Σιγά-σιγά θα έρθουν όλα.

SHOOTER045
18/11/2015, 08:30
Αν κλείσεις το γκάζι
Πέφτεις
Αν έχεις πολύ γκάζι παραπάνω θα βγεις εκτός,η να σου φύγει το πίσω μέρος.
Οδηγα άνετα, μην κοιτάς το κοντέρ, πήγαινε το εσύ και όχι αυτό.
Αν νιώθεις ότι έχεις πολλά στην στροφή μην κλείνεις το γκάζι απότομα και τελείως.
Πάτα πίσω φρένο και θα κλείσει η τροχιά σου

Pan (dvs)
18/11/2015, 08:31
Ρε συ ρωτας πραγματα που δεν μπορει να παρεις απαντηση.Αλος θα την παρει με 50 και αλλος με 100.

Παρτην με μικρη ταχυτητα και θα δεις ποσο σε παιρνει.Μετα με λιγο μεγαλυτερη κλπ.Σιγα σιγα θα βρεις τα ορια σου.

Στην Αμαλιαδα υπαρχει μοτο λεσχη https://www.facebook.com/motolea.amaliada?fref=ts.Πεταξου απο εκει μια βολτα.Θα βρεις πολλα ατομα να σε βοηθησουνε.

Panos76
18/11/2015, 08:37
Θα κατεβαίνεις Κουρούτα/Παλούκι για φράπα και θα είσαι άρχοντας.

Εκείνη η ευθειούλα από την Εθνική μέχρι κάτω παραλία, με τα round abouts είναι καλή για εξάσκηση και τώρα χειμώνα δεν θα έχει και κόσμο -

και γενικοτερα μπορώ να σκεφτώ πολλούς δρόμους με ήπιες στροφούλες και κίνηση για μπόλικη εξάσκηση. (Καρδαμάς, κλπ)

Τριβή (όχι με το δρόμο :D ) με το μηχανάκι και τίποτε άλλο και όλα θα έρθουν σιγά- σιγά.

guardian
19/11/2015, 08:29
Τη μηχανή την παρέλαβα χθες! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Από το λίγο που την οδήγησα μου φάνηκε πολύ πιο εύκολη σε σχέση με τη μηχανή που έκανα μάθημα (kawasaki 750 z). Πιο ελαφριά, αν και νομίζω είναι στα ίδια κιλά, και κυρίως πολύ πιο ελαφρύ τιμόνι. Μεγάλη ευκολία για μένα που είμαι αρχάριος ότι είναι αυτόματη. Επίσης κατάλαβα ότι "ανοίγει" πολύ εύκολα... (και φαντάσου ότι είναι και "ψόφια" όπως λέτε οι έμπειροι). Άντε να βγει και η ασφάλεια να την χαρώ λιγάκι, αν και από Σάββατο αρχίζουν οι βροχές...

guardian
19/11/2015, 08:32
Α! Μια ερώτηση ακόμα. Έχω το Schuberth S2 sport. Δεν έχω βάλει ακόμα το pinlock. Η ζελατίνα θόλωσε κατευθείαν. Μόνο με το pinlock θα σωθώ ή μπορώ να αλλάξω κάτι στους αεραγωγους?

lykourgi
19/11/2015, 08:46
Βάλε το pinlock. Αλλιώς μισάνοιχτη ζελατίνα (δεν λέει).

guardian
21/11/2015, 12:22
Μετά από 2 βολτίτσες (πολύυυυ σφιγμένος) έχω 2 θεματάκια (βασικά πάρα πολλά έχω, αλλά...). Το ένα είναι ότι ζορίζομαι να πάρω κλειστές στροφές με πολύ λίγα χλμ. Π.χ. φανάρι και πρέπει να πάρω 90άρα στροφή από εκκίνηση. Το 2ο είναι ότι δεν έχω σταθερό χέρι. Δηλαδή, ούτε όταν πηγαίνω πορεία δεν μπορώ να κρατήσω σταθερή ταχύτητα, αλλά και όταν θέλω να κάνω 2 μέτρα με τη μηχανή και πρέπει ίσα που ν' ανοίξω το γκάζι, μου φεύγει πολύ. Πέρα από πρακτική και ώρες οδήγησης, υπάρχει καμιά άλλη συμβουλή? (Γενικά παρατηρώ ότι φοβάμαι να "κόψω" πολύ το τιμόνι με μικρή ταχύτητα, γιατί μου κλείνει πολύ και χάνω την ισορροπία μου...)

BLiTzER
21/11/2015, 12:43
Σε επιτόπιους ελιγμούς με χαμηλές ταχύτητες, μπορεί να βοηθήσει την ισορροπία σου το να βγάζεις το πόδι σου προς το εσωτερικό της στροφής. Ή/και να κρατάς το σώμα σου ίσιο πάνω από τη μοτοσυκλέτα, αντί να γέρνεις μαζί της, όπως στρίβεις συνήθως.

Επίσης το γκάζι, σε πολύ χαμηλές ταχύτητες, μπορείς να το ρυθμίζεις κρατώντας το σταθερά, ελάχιστα ανοιχτό και πατώντας ταυτόχρονα τον συμπλέκτη, πιέζοντας/αφήνοντάς τον όσο πρέπει για να έχεις την ταχύτητα που χρειάζεσαι, χωρίς να έχεις απότομα ανοιγοκλεισίματα.

Αν δε μπορείς να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα σε κανονική πορεία, κάποιο πρόβλημα έχεις :P

guardian
21/11/2015, 12:59
Εννοείς να βγάζω και ν ακουμπάω το πόδι κάτω στο έδαφος? Συμπλέκτης δεν υπάρχει γιατί είναι αυτόματη :) Αυτό που λές το έκανα με τη μηχανή που έκανα μαθήματα. Σχετικά με την ταχύτητα πορείας, δεν λέω ότι ανεβοκατεβαίνει τρελά. Απλά αυξάνει αργά και όταν το βλέπω και κλείνω το γκάζι, αρχίζει και μειώνεται σταθερά

BLiTzER
21/11/2015, 13:27
Α δεν πρόσεξα καν τι μηχανάκι έχεις :P

Δε χρειάζεται να το ακουμπάς, αρκεί να το βγάζεις, ας είναι 5-10 πόντους από το έδαφος. Αν σε βολεύει να το ακουμπάς, ακούμπα το. Πολύ ΠΟΛΥ προσεκτικά, όμως, μην πιαστεί κάπου.

Να κάνεις εξάσκηση στο χέρι σου. Κοίτα το κοντέρ (χωρίς να σκοτωθείς) και προσπάθησε να κρατάς απολύτως σταθερή ταχύτητα.

lykourgi
21/11/2015, 13:29
Οι πολύ κλειστές στροφές θέλουν ανοιχτό γκάζι, να σου δίνει ώθηση. Αν κλείσεις το γκάζι και είσαι πλαγιασμένος, πέφτεις. Φαντάσου το σαν απώλεια στήριξης.
Όταν γράφω "ανοιχτό γκάζι" δεν εννοώ πολύ ανοιχτό, αλλά ο πίσω τροχός να "σπρώχνει".

Το "πόδι έξω" είναι πράγματι χρήσιμη τακτική, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλό να μάθεις έτσι από την αρχή ή να το αφήσεις για αργότερα.

Το θέμα με την σταθερή πορεία δεν είναι τίποτα. Θα σου περάσει χωρίς να το καταλάβεις, συνηθίζοντας το γκάζι της μοτοσυκλέτας σου. Μην ασχολείσαι, μην κοιτάς καν το ταχύμετρο. Όταν λέμε σταθερή πορεία δεν εννοούμε ότι πρέπει το κοντέρ να είναι καρφωμένο σε ένα νούμερο. Στο περίπου πάμε.

Road Pirat
21/11/2015, 13:40
Δεν κρατάς σταθερή ταχύτητα επειδή είσαι πολύ σφιγμενως κράτα πιο χαλαρά το τιμόνι. Και μια συμβουλή από κάποιων που την πάτησε
Κάποια στιγμή θα αρχίσεις να νιώθεις άνεση και να λες τώρα το έμαθα και να το κυνηγάς. Όταν το κάνεις αυτό τότε θα πέσεις.

SHOOTER045
21/11/2015, 14:50
Βρες ένα φίλο που να έχει εντουρακι.
Πηγαίνετε σε μια χωματινη διαδρομη/αλανα κλπ.
Φόρα κράνος και ότι άλλα προστατευτικά θες.
Σχεδίασε διαδρομή με στροφές
Ξεκίνα αφού πάρεις φορα,παρε το αριστερό σου χέρι απ το τιμόνι.
Έχεις μόνο το γκάζι, το πίσω φρένο και το σώμα σου για έλεγχο.
Σταδιακά θα δεις ότι αποκτάς αυτοπεποίθηση, μπορείς να αλλάξεις ταχύτητα, με λίγες καρφωτες (χωρίς συμπλέκτη) δεν θα πάθει τίποτα το μηχανάκι.
Η άσκηση αυτή θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις έλεγχο στο γκάζι, και να σπας την μέση για να στρίψεις.
Ανέβα μετά στο δικό σου και δες αν έχεις διαφορά η όχι

GiorgosLa
21/11/2015, 23:57
Άκου τις συμβουλές, αλλά μην προσπαθείς να τις εφαρμόσεις "όλες σήμερα" αν δεν σου βγαίνουν. Αυτό που χρειάζεσαι είναι χρόνος. Είσαι σε σημείο, φαντάζομαι, που και για να ανάψεις το φλάς, θέλει προσπάθεια. Βρες ασφαλές μέρος και γράψε ώρες χωρίς να πιέζεσαι. Σιγά σιγά. Σε λίγο καιρό θα είσαι πιο άνετος.

Καλές βόλτες. :)

guardian
22/11/2015, 11:17
"Είσαι σε σημείο, φαντάζομαι, που και για να ανάψεις το φλάς, θέλει προσπάθεια" Μάγος είσαι?! :) Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Σε ένα από τα βιντεάκια που μου είπατε να δω, λέει ο Χουντρας ότι όταν είναι στρίψεις, στρίβεις τον κορμό προς την πλευρά της στροφής και σκύβεις πάνω από τον "εσωτερικό" καρπό. Αυτό ισχύει για όλες τις στροφές και ανεξάρτητα της ταχύτητας?

spyrakos35
22/11/2015, 11:32
Καλα αν πηγαινεις με 10 δε χρειαζεται.....

guardian
22/11/2015, 11:54
Αν πηγαίνω όμως με 40 και μπορώ να την πάρω την στροφή χωρίς να κάνω τα παραπάνω, κάνοντας την στροφή του κορμού κλπ που λέω παραπάνω, είναι επικίνδυνο να πάρω μεγάλη κλίση και να πέσω? Θέλω να πω ότι, όλα τα παραπάνω που περιγράφει ο Χούντρας μπορούν να φανούν υπερβολικά όταν η ταχύτητα είναι μικρή ή/και η κλίση της στροφής είναι μικρή, με συνέπεια να πάρω μεγάλη κλίση και να πέσω?

MG-KTiNoS
22/11/2015, 12:09
ναι....

AUFGEBRACHT
22/11/2015, 12:13
Επιτέλους ήρθε και η μηχανή (Honda NC 700X DCT). Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα... Είμαι τελείως νέος οδηγός, πήρα δίπλωμα πριν 4 βδομάδες ακριβώς. Σε καμία περίπτωση δεν νιώθω ότι ξέρω να οδηγώ! Τι "ασκήσεις" προτείνετε να κάνω ώστε να εξοικειωθώ? Τα 2 βασικά πράγματα που με αγχώνουν αρχικά είναι οι στροφές (νομίζω ότι με το που θα πάρω λίγο κλίση για να πάρω τη στροφή θα πέσω...) και η αίσθηση του φρεναρίσματος (ιδιαίτερα αν χρειαστεί να φρενάρω τελείως και απότομα)... (33 ετών, 2,02 ύψος, 94 κιλά)

Αν σε παρηγορεί, έχω τη μηχανή 10 χρόνια και δίπλωμα 21 χρόνια και ακόμα δεν έχω μάθει να στρίβω...

nikos_abel
22/11/2015, 12:44
Μια εβδομάδα από τη στιγμή που παρέλαβα το μηχανάκι μου, αδαής και άπειρος και εγώ, έπρεπε να πάω στη δουλειά μου. 25 χλμ απόσταση, Αύγουστος.

Με ταχύτητες μέγιστης τάξης των 50χλμ άνα ώρα και δεξιά δεξιά, με το φλιπ απ κράνος ανοιχτό, με τα χίλια ζόρια έφτασα.

Όταν γύριζα το ίδιο μεσημέρι σπίτι, τα μελτέμια του Αυγούστου είχαν την τιμητική τους.

Θυμάμαι που έσφιγγα το τιμόνι και σχεδόν δάκρυζα από το φόβο, παρακαλούσα να φτάσω στο σπίτι και να μη σκοτωθώ, μετανιώνοντας την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισα να ανέβω στις 2 ρόδες.

Την επόμενη άρχισα το γουλγινγ, και ο δρόμος με έβγαλε σε διαφορά φόρουμ (μεταξύ αυτών και το παρόν).

Διάβασμα - εφαρμογή. Ξανά διάβασμά - ξανά εφαρμογή.

Έπεσα (σα χαζός και χωρίς ευτυχώς να χτυπήσω) ένα χρόνο μετά, υπάκουος στις στατιστικές.

Κάνε βόλτες. Όσο περισσότερο μπορείς. Όπως σου είπαν πιο πάνω, μην καβάλας αν βιάζεσαι. Κινησου χαλαρά, όταν αισθανθείς φόβο σταματά και κατέβα να ηρεμήσεις.

Σε λίγα χρονια, θα θυμάσαι την σημερινή ασχετοσύνη σου και θα γελάς.


Α. Και μην ξεχνάς. Υπάρχουν 2 ήδη μηχανοβιων.

Αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουν.

Φορά κράνος, γάντια, μπουφάν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ακόμα και για να ξεπάρκαρεις και παντελόνι, μπότες, αν οχι μηχανής, τουλάχιστον τζιν και οχι τίποτα πάνινα ή σκαρπινια ακόμα κι αν εχει 45*C.

Τα υπόλοιπα είναι απόλαυση.