PDA

View Full Version : Μεταβίβαση μοτοσυκλέτας με ανεξόφλητα τέλη κυκλοφορίας.



Bladerunner
19/11/2015, 12:47
Δεν μπορεί να μεταβιβαστεί όχημα αν οφείλονται τέλη κυκλοφορίας, ακόμα κι αν αυτά έχουν ενταχθεί σε ρύθμιση τμηματικής καταβολής!




Σε απάντηση του με αρ. πρωτ. Α 43376/3310/2172015 εγγράφου σας αναφορικά με τα θιγόμενα στο θέμα, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της υποπαραγράφου Ε7 του άρθρου πρώτου του
ν.4093/2012 (ΦΕΚ 222 Α'), δεν επέρχεται μεταβίβαση της κυριότητας αυτοκινήτου οχήματος, εάν δεν καταβληθούν προηγουμένως τα τέλη κυκλοφορίας του έτους εντός του οποίου λαμβάνει χώρα η
μεταβίβαση και τα τέλη κυκλοφορίας προηγουμένων ετών, τα οποία τυχόν οφείλονται για το χρόνο που το όχημα βρισκόταν στην κατοχή του μεταβιβάζοντος, συμπεριλαμβανομένων των προβλεπομένων από
τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις προστίμων.


Από τη διατύπωση των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι, δεν μπορεί να επέλθει μεταβίβαση της κυριότητας αυτοκινήτου οχήματος, εάν δεν εξοφληθούν προηγουμένως τα τυχόν οφειλόμενα τέλη
κυκλοφορίας και δεν αρκεί οι ενδιαφερόμενοι να έχουν υπαχθεί σε πρόγραμμα τμηματικής καταβολής βεβαιωμένων ληξιπρόθεσμων οφειλών στη Φορολογική Διοίκηση.

GFawkes
19/11/2015, 12:53
Γινεται για την αρωγή των μαστιζόμενων απο την πεινα και ανεργια ατομων της εργατικης ταξης
οι οποιοι ξεπουλούν την περιουσια τους για να πληρωσουν δυσβάστακτους φορους,
προκειμενου να βγει η χώρα απο την σκόπελο της υφεσης
η οποια επήλθε απο τις αρπακτικες προθεσεις και πραξεις της καπιταλιστικής ταξης και των ιμπεριαλιστων σε συνεργασία με εγχωρίους προδοτες και δοσιλογους, προκειμενου να υποκλαπεί και και εκμεταλλευτεί την περιουσια, τον κοπο αλλα και την ψηφο των ανθρωπων αυτων, οι οποιοι εχουν επέλθει στα φυσικά πνευματικά και οικονομικά όρια τους από τις ανάλγητες ενέργειες των δασολογικών κυβερνήσεων .

buckley
19/11/2015, 13:00
Δεν μπορεί να μεταβιβαστεί όχημα αν οφείλονται τέλη κυκλοφορίας, ακόμα κι αν αυτά έχουν ενταχθεί σε ρύθμιση τμηματικής καταβολής!



Αδελφέ ,αν χρωστάει προηγούμενος ιδιοκτήτης κι όχι αυτός που πουλάει τι παίζει ? τα φώτα σου δώσε.

dimmie_72
19/11/2015, 13:03
μαρέσει ότι αναφέρονται σε νόμο του 2012. θα είχε ξεχαστεί σε κάνα συρτάρι μάλλον... :D

BLiTzER
19/11/2015, 13:04
Αδελφέ ,αν χρωστάει προηγούμενος ιδιοκτήτης κι όχι αυτός που πουλάει τι παίζει ? τα φώτα σου δώσε.

Πώς το πήρε αυτός που το αγόρασε, αν δεν είχαν πληρωθεί τα τέλη του έτους; Μεταβίβαση δε γίνεται χωρίς τέλη.

buckley
19/11/2015, 13:09
Πώς το πήρε αυτός που το αγόρασε, αν δεν είχαν πληρωθεί τα τέλη του έτους; Μεταβίβαση δε γίνεται χωρίς τέλη.

Μέχρι πρότινος μια χαρά γινόταν δεν είχαν δικαίωμα να στην κόψουν για παλιά οφειλή (όχι του μεταβιβάζοντος) απλώς πήγαινες μια βολτίτσα από τον προιστάμενο (ο πωλητής) και υπέγραφες κάποια χαρτιά.Για την ακρίβεια "ρουφιανόχαρτα".

Bladerunner
19/11/2015, 13:16
Αδελφέ ,αν χρωστάει προηγούμενος ιδιοκτήτης κι όχι αυτός που πουλάει τι παίζει ? τα φώτα σου δώσε.

Αν ερμηνεύω σωστά το ...

"τα οποία τυχόν οφείλονται για το χρόνο που το όχημα βρισκόταν στην κατοχή του μεταβιβάζοντος"

θεωρώ πως δεν υπάρχει κώλυμα.

Bladerunner
19/11/2015, 13:20
μαρέσει ότι αναφέρονται σε νόμο του 2012. θα είχε ξεχαστεί σε κάνα συρτάρι μάλλον... :D

Το έγγραφο αφορά απάντηση σε πρόσφατο ερώτημα αν μπορεί να γίνει μεταβίβαση όταν τα τέλη κυκλοφορίας έχουν μπει σε ρύθμιση δόσεων.

BLiTzER
19/11/2015, 13:23
Μέχρι πρότινος μια χαρά γινόταν δεν είχαν δικαίωμα να στην κόψουν για παλιά οφειλή (όχι του μεταβιβάζοντος) απλώς πήγαινες μια βολτίτσα από τον προιστάμενο (ο πωλητής) και υπέγραφες κάποια χαρτιά.Για την ακρίβεια "ρουφιανόχαρτα".

Xμ ναι, τώρα που το ξαναδιάβασα... Νομίζω, μέχρι πρόσφατα, έπρεπε απλά να έχουν πληρωθεί τα τέλη του τρέχοντος έτους, για να γίνει η μεταβίβαση και κανείς δεν έλεγχε τι γινόταν με προηγούμενες οφειλές. "Ρουφιανοχάρτι" δε μου έχει ζητηθεί ποτέ. Όπως και να'χει, δε μπορεί να'χεις ευθύνη για τέλη ετών, κατά τα οποία το όχημα δε σου ανήκε.

buckley
19/11/2015, 13:28
OK Δημήτρη ,γιατί στην αρχή νόμισα ότι αν υπάρχει παλιά οφειλή από ιδιοκτήτη προηγούμενο από αυτόν που πουλάει μπαίνει "φρένο".
Αν ποτέ δούμε αυτό με τα ανασφάλιστα πάντως μπορεί να δούμε έπειτα και το από πάνω...

buckley
19/11/2015, 13:40
Xμ ναι, τώρα που το ξαναδιάβασα... Νομίζω, μέχρι πρόσφατα, έπρεπε απλά να έχουν πληρωθεί τα τέλη του τρέχοντος έτους, για να γίνει η μεταβίβαση και κανείς δεν έλεγχε τι γινόταν με προηγούμενες οφειλές. "Ρουφιανοχάρτι" δε μου έχει ζητηθεί ποτέ. Όπως και να'χει, δε μπορεί να'χεις ευθύνη για τέλη ετών, κατά τα οποία το όχημα δε σου ανήκε.

Επειδή ασχολούμαι μόνο με αντίκες παίζει το εξής σκηνικό :Το χαρτί με τα κίτρινα γράμματα είναι απλό ,αν διαπιστωθεί χρονιά με απλήρωτο τέλος (που πρέπει πρώτα να εξακριβώσουν ότι δεν υπήρξε κατατεθημένη πινακίδα)από προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν εμποδίζουν την μεταβίβαση αλλά σου ζητάνε να υπογράψεις σε μια "βεβαίωση" ότι διεπιστώθει οφειλή του οχήματος αλλά όχι από σένα και στέλνουν τα "δέοντα" στον(στους) προηγούμενους ταχυδρομικά (όχι taxis).
Να μην ξεχάσω, ηλεκτρονικά στο σύστημα φαίνονται τα χρόνια από το 95 και μετά.

dimmie_72
19/11/2015, 13:42
Το έγγραφο αφορά απάντηση σε πρόσφατο ερώτημα αν μπορεί να γίνει μεταβίβαση όταν τα τέλη κυκλοφορίας έχουν μπει σε ρύθμιση δόσεων.

ναι το ξέρω, αλλά αναφέρομαι στο ότι μέχρι τώρα η μεταβίβαση γινόταν παρά το ότι από το 2012 ισχύει (bold):

7. α. Δεν επέρχεται μεταβίβαση της κυριότητας αυ−
τοκινήτου οχήματος, εάν δεν καταβληθούν προηγουμέ−
νως τα τέλη κυκλοφορίας του έτους εντός του οποίου
λαμβάνει χώρα η μεταβίβαση και τα τέλη κυκλοφορίας
προηγουμένων ετών, τα οποία τυχόν οφείλονται για το
χρόνο που το όχημα βρισκόταν στην κατοχή του μετα−
βιβάζοντος, συμπεριλαμβανομένων των προβλεπομένων
από τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις προστίμων

τον Αυγ. 2015 πήρα μηχανάκι και στο Μηχανολογικό δεν ασχολήθηκαν πέρα απ τα τέλη του τρέχοντος έτους, ήταν κατηγορηματικοί ότι αφορούν τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και την εφορία.

irinia
19/11/2015, 14:15
ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ
Ότι το όχημα δεν χρωστάει τέλη κυκλοφορίας του 2015 και παρελθόντων ετών.
Έτσι ακριβώς γράφει η βεβαίωση που δίνεται από την εφορία την οποία αν δεν έχεις
και δεν την προσκομίσεις στο μηχανολογικό
ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..!!
Έκανα 2 μεταβιβάσεις τον περασμένο μήνα.

dimmie_72
19/11/2015, 14:21
αυτό λέμε, το θέμα είναι ότι αυτό είναι νόμος του κράτους από το 2012.

buckley
19/11/2015, 14:24
ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ
Ότι το όχημα δεν χρωστάει τέλη κυκλοφορίας του 2015 και παρελθόντων ετών.
Έτσι ακριβώς γράφει η βεβαίωση που δίνεται από την εφορία την οποία αν δεν έχεις
και δεν την προσκομίσεις στο μηχανολογικό
ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..!!
Έκανα 2 μεταβιβάσεις τον περασμένο μήνα.

Ρε χρυσέ μου άνθρωπε μη μας το πας πάλι από την αρχή.Την προσκόμισες αυτή τη ρημάδα από την εφορία και δείχνει ότι δεν χρωστάς εσύ (σαν πωλητής) για όσα χρόνια το έχεις στην κατοχή σου αλλά προηγούμενος ιδιοκτήτης του οχήματος .Η μεταβίβαση ακόμα ΓΙΝΕΤΑΙ.

irinia
19/11/2015, 22:25
ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ



Υπάρχει περίπτωση να χρωστάει τέλη το όχημα ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ και να γράφει επάνω η βεβαίωση
ΚΑΙ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΕΤΩΝ..??
Δηλαδή να χρωστάει τέλη το όχημα και να δίνει βεβαίωση η εφορία ότι δεν χρωστάει..??
ΦΙΛΑΡΑΚΟ για το όχημα μιλάμε αν χρωστάει ή όχι,κόψε το λαιμό σου και βρες ποιος τα χρωστάει αυτός
είναι και ο σκοπός του νόμου,όποιος ζορίζεται ας τα πληρώσει αν δεν βρει τον πρώην ιδιοκτήτη.
Μετά πάμε σε ιστορίες ποιος θα κυνηγήσει ποιον για να τα δώσει,μήπως το εννοήσατε..??
Αν εσύ θες μεταβίβαση και σου πει η εφορία δεν γίνεται επειδή το όχημα χρωστάει από τότε που έγινε
μηχανογράφηση τι κάνεις..??Πληρώνεις..??Ψάχνεις ποιος το είχε στο όνομα του και πότε
για να πληρώσει..??
Ένα είναι σίγουρο ότι πλέον ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ αν δεν προσκομίσεις αυτό το χαρτί
το οποίο προφανώς είναι ενημερωμένο από τότε που βγήκε ο νόμος.
Τέλος πάντων ότι κατάλαβε ο καθένας ,εγώ έκανα 2 μεταβιβάσεις μέσα στον Οκτώβριο.

STOYBI
20/11/2015, 07:27
Ρε χρυσέ μου άνθρωπε μη μας το πας πάλι από την αρχή.Την προσκόμισες αυτή τη ρημάδα από την εφορία και δείχνει ότι δεν χρωστάς εσύ (σαν πωλητής) για όσα χρόνια το έχεις στην κατοχή σου αλλά προηγούμενος ιδιοκτήτης του οχήματος .Η μεταβίβαση ακόμα ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ......!!!!

Ελα να βοηθησεις αμα ξερεις κατι παραπανω γιατι η εφορια μηχανακι με τα τελη..... 12,13,14,15 πληρωμενα.....

Δεν κανει μεταβιβαση λογο χρωστουμενων τελων προυγουμενων ετων.......

Σου μιλαω για μεταβιβαση που πηγε να γινει πριν δυο εβδομαδες....!

Βρες τα με τον προυγουμενο ιδιοκτητη ( η απαντηση της εφοριας...)

theofilos888
20/11/2015, 07:36
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ......!!!!

Ελα να βοηθησεις αμα ξερεις κατι παραπανω γιατι η εφορια μηχανακι με τα τελη..... 12,13,14,15 πληρωμενα.....

Δεν κανει μεταβιβαση λογο χρωστουμενων τελων προυγουμενων ετων.......

Σου μιλαω για μεταβιβαση που πηγε να γινει πριν δυο εβδομαδες....!

Βρες τα με τον προυγουμενο ιδιοκτητη ( η απαντηση της εφοριας...)
Δηλαδη πρεπει εμεις, ως πολιτες αυτου του κρατους, να κανουμε και τη δουλεια του σδοε γαμω τη μπανανια μου; Εγω ο ιδιωτης τι θα πω στον προ προηγουμενο ιδιοκτητη και που θα τον βρω; Φουρνελο που θελουν τα καριολια!!!!

STOYBI
20/11/2015, 07:48
Δηλαδη πρεπει εμεις, ως πολιτες αυτου του κρατους, να κανουμε και τη δουλεια του σδοε γαμω τη μπανανια μου; Εγω ο ιδιωτης τι θα πω στον προ προηγουμενο ιδιοκτητη και που θα τον βρω; Φουρνελο που θελουν τα καριολια!!!!


Eτσι φαινετε.....

Αλλα σου λεει το κρατος......Επειδη ετσι ειναι σχεδον αδυνατον να πληρωθουν τα τελη προυγουμενων ετων......

Στο τελος θα τα πληρωσει ο τελευταιος κατοχος ( προκειμενου να γινει η πωληση...)

Οτι και να γινει εγω σαν κρατος θα τα εισπραξω...!;)

devil's animal
20/11/2015, 08:10
οπως τα λεει ο terens ειναι...
βεβαιωση απο την εφορια οτι εχουν πληρωθει ΟΛΑ τα τελη απο την πρωτη αδεια κυκλοφοριας του οχηματος, αλλιως μεταβιβαση ΓΙΟΚ...:nono:

παραδειγμα:
οχημα με πρωτη αδεια κυκλοφοριας 1998 με πληρωμενα τελη 98,99,2000,01,02...
αλλαζει ιδιοκτητη 2002 και ο δευτερος γραφει στα παπακια του αυτα τα "φαιδρα"..
το κραταει 5 χρονια και το μεταβιβαζει κυριος το 2007 ειτε πληρωνοντας μονο το τρεχον ετος 2007 δλδ ειτε τιποτα..(δεν θυμαμαι τι ισχυε τοτε)..
νεος ιδιοκτητης 2007 πληρωνει 2008,2009 και "ξεχναει" 2010,2011, πληρωνει 2013,2014,2015
παει να μεταβιβασει σημερα και παιρνει τα @@ του πανηγυρικα ακομα και να πληρωσει 2010,2011 γιατι υπαρχουν χρωστουμενα 2003-2007...

Billymuse
20/11/2015, 08:13
Yπάρχει τρόπος ενας που ενδιαφέρεται να αγοράσει ενα όχημα να μάθει απο κάποια υπηρεσία αν τα τέλη εχουν πληρωθει κανονικά η εαν εκκρεμει απλήρωτη κλήση πχ για το όχημα σε κανα παράνομο παρκάρισμα?

BLiTzER
20/11/2015, 08:17
Ακόμα μια φορά, λοιπόν, το κράτος είναι ανίκανο να ελέγξει, οπότε το μεταθέτει στον πολίτη.

devil's animal
20/11/2015, 08:19
Yπάρχει τρόπος ενας που ενδιαφέρεται να αγοράσει ενα όχημα να μάθει απο κάποια υπηρεσία αν τα τέλη εχουν πληρωθει κανονικά η εαν εκκρεμει απλήρωτη κλήση πχ για το όχημα σε κανα παράνομο παρκάρισμα?


για τα τελη πας εφορια και μαθαινεις...

για τις κλησεις δεν εχεις θεμα...
οι κλησεις ολες εχουν ημερομηνια πανω..
και με την αδεια κυκλοφοριας, αποδεικνυεται ποιανου ηταν τοτε που εγινε η παραβαση...

Sapadak
20/11/2015, 08:30
για τα τελη πας εφορια και μαθαινεις...

Μπορώ να πάω δηλαδη στην εφορία και να τους ρωτήσω το ΙΗΚ 456 έχει πληρωμένα τα όλα τα τέλη κυκλοφορίας ή οχι και θα μου απαντήσουν?!?

spyrakos35
20/11/2015, 08:35
Μπορώ να πάω δηλαδη στην εφορία και να τους ρωτήσω το ΙΗΚ 456 έχει πληρωμένα τα όλα τα τέλη κυκλοφορίας ή οχι και θα μου απαντήσουν?!?

η όλη διαδικασία δεν είναι τπτ

για δικό σου μηχανάκι μπορείς να πας στάνταρ

για μηχανάκι άλλου, δεν ξέρω.... θα πρέπει μάλλον να έχεις το ΑΦΜ του ή/και να πας στην εφορία του....

theofilos888
20/11/2015, 08:35
Μπορώ να πάω δηλαδη στην εφορία και να τους ρωτήσω το ΙΗΚ 456 έχει πληρωμένα τα όλα τα τέλη κυκλοφορίας ή οχι και θα μου απαντήσουν?!?

Τους ζητας με την πινακιδα μια βεβαιωση οφειλων στο τμημα αυτοκινητων. Ειναι δικο ή οχι. Τους λες για μεταβιβαση και στο δινουν χωρις ερωτησεις.

devil's animal
20/11/2015, 09:24
Μπορώ να πάω δηλαδη στην εφορία και να τους ρωτήσω το ΙΗΚ 456 έχει πληρωμένα τα όλα τα τέλη κυκλοφορίας ή οχι και θα μου απαντήσουν?!?

επειδη εκανα την διαδικασια οταν πουλησα το μηχανακι που ηταν στο ονομα της γυναικας μου, αν θυμαμαι καλα, δεν μου ειχαν ζητησει εξουσιοδοτηση κλπ...
μπορει βεβαια να ειδαν την κοινη φορολογικη δηλωση και να διαπιστωθηκε οτι προκειται για την γυναικα μου και οχι μια αγνωστη...


αλλα νομιζω οτι ουτε αυτο πρεπει να εκανε η υπαλληλος...:yawn:
μια βαριεστημενη 45αρα που απλα μπηκε στο συστημα και ειδε οτι ειναι πληρωμενα ολα...

συνταξε ενα κειμενο 2 γραμμων οτι το ταδε οχημα δεν χρωσταει κανενα τελος κυκλοφοριας, εκτυπωση, υπογραφη προϊσταμενης, στρογγυλη σφραγιδα και τελος...μιλαμε για 5 λεπτα με το ρολοϊ...

buckley
20/11/2015, 09:49
Καλημέρα σ' όλους και πρώτα στον ΦΙΛΑΡΑΚΟ μου τον Τέρενς.Κατ' αρχήν αν είχες διαβάσει το νήμα από την αρχή θα έβλεπες ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
Το λοιπόν οι τελευταίες μεταβιβάσεις που έκανα ήταν 4 τον αριθμό όλες όμως το 14 (3 έδωσα 1 πήρα).Σ' όλες μου εζητήθει βεβαίωση εφορίας που αναγράφει την εικόνα του οχήματος από το 95 και μετά.Σε κάποια κατ' αρχήν φαίνονταν οφειλές παλαιοτέρων ετών ,κατά σύμπτωση όταν ήταν στην κατοχή μου ,είπα στην κοπέλα στην εφορία ότι ήταν κατατεθημένη πινακίδα ,αλήθεια ήταν δεν μπορούσα όμως να το αποδείξω σιγά μην είχα κρατήσει τα χαρτιά.Πολύ πιθανόν κάποιος άλλος να σκάλωνε.Αυτό με τα κίτρινα γράμματα δεν έτυχε σε μένα αλλά σε φίλο δύο φορές μες στο 14 που ΔΕΝ του εμπόδισαν την μεταβίβαση αλλά του ζήτησαν να υπογράψει μπλα μπλα τα χω γράψει παραπάνω.Για να τελειώνω με τον Τέρενς αν είδες στην πρώτη σελίδα ρωτάω 2 φορές τον δημιουργό του νήματος
" Άλλαξε κάτι ? ".
Πάμε στο τώρα ,ΔΕΝ γίνεται πια μεταβίβαση όντως (με το γράμμα του νόμου) αν υπάρχει παλιά οφειλή προηγούμενου ή προπροηγούμενου ιδιοκτήτη.Μπουρδέλο εντελώς και δεν το βλέπω να στέκει ,χάνουν λεφτά και θα το καταλάβουν κάποια στιγμή.Το δικαιότερο ήταν αυτό που συνάντησα πέρυσι ,η μεταβίβαση ολοκληρώνεται βγαίνει στην επιφάνεια η οφειλή του προηγούμενου και του στέλνουν το χεσίδι με το taxis να μην πληρώνουν και χαρτί...

irinia
20/11/2015, 15:33
Yπάρχει τρόπος ενας που ενδιαφέρεται να αγοράσει ενα όχημα να μάθει απο κάποια υπηρεσία αν τα τέλη εχουν πληρωθει κανονικά η εαν εκκρεμει απλήρωτη κλήση πχ για το όχημα σε κανα παράνομο παρκάρισμα?


ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΒΡΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ



Ότι χρειάζεται βεβαίωση από την εφορία,αν λοιπόν πας στην εφορία και πεις τον αριθμό κυκλοφορίας
θα σου δώσει αν δεν χρωστάει το όχημα τη βεβαίωση ,χωρίς την οποία ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ,τα νεύρα μου ρε παιδιά.
Μια ερώτηση στην εφορία είναι ρε παιδιά στο τμήμα αυτοκινήτων και μοτό...!!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ,αυτός που θέλει να πουλήσει πλέον θα την φάει αν χρωστάει το μοτόρι.
Όσοι χόρεψαν -χόρεψαν τέρμα το πάρτυ λέμε....

irinia
20/11/2015, 15:35
Καλημέρα σ' όλους και πρώτα στον ΦΙΛΑΡΑΚΟ μου τον Τέρενς.Κατ' αρχήν αν είχες διαβάσει το νήμα από την αρχή θα έβλεπες ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
Το λοιπόν οι τελευταίες μεταβιβάσεις που έκανα ήταν 4 τον αριθμό όλες όμως το 14 (3 έδωσα 1 πήρα).Σ' όλες μου εζητήθει βεβαίωση εφορίας που αναγράφει την εικόνα του οχήματος από το 95 και μετά.Σε κάποια κατ' αρχήν φαίνονταν οφειλές παλαιοτέρων ετών ,κατά σύμπτωση όταν ήταν στην κατοχή μου ,είπα στην κοπέλα στην εφορία ότι ήταν κατατεθημένη πινακίδα ,αλήθεια ήταν δεν μπορούσα όμως να το αποδείξω σιγά μην είχα κρατήσει τα χαρτιά.Πολύ πιθανόν κάποιος άλλος να σκάλωνε.Αυτό με τα κίτρινα γράμματα δεν έτυχε σε μένα αλλά σε φίλο δύο φορές μες στο 14 που ΔΕΝ του εμπόδισαν την μεταβίβαση αλλά του ζήτησαν να υπογράψει μπλα μπλα τα χω γράψει παραπάνω.Για να τελειώνω με τον Τέρενς αν είδες στην πρώτη σελίδα ρωτάω 2 φορές τον δημιουργό του νήματος
" Άλλαξε κάτι ? ".
Πάμε στο τώρα ,ΔΕΝ γίνεται πια μεταβίβαση όντως (με το γράμμα του νόμου) αν υπάρχει παλιά οφειλή προηγούμενου ή προπροηγούμενου ιδιοκτήτη.Μπουρδέλο εντελώς και δεν το βλέπω να στέκει ,χάνουν λεφτά και θα το καταλάβουν κάποια στιγμή.Το δικαιότερο ήταν αυτό που συνάντησα πέρυσι ,η μεταβίβαση ολοκληρώνεται βγαίνει στην επιφάνεια η οφειλή του προηγούμενου και του στέλνουν το χεσίδι με το taxis να μην πληρώνουν και χαρτί...






ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ




Επιτέλους....

STOYBI
20/11/2015, 16:02
ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΒΡΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ



Ότι χρειάζεται βεβαίωση από την εφορία,αν λοιπόν πας στην εφορία και πεις τον αριθμό κυκλοφορίας
θα σου δώσει αν δεν χρωστάει το όχημα τη βεβαίωση ,χωρίς την οποία ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ,τα νεύρα μου ρε παιδιά.
Μια ερώτηση στην εφορία είναι ρε παιδιά στο τμήμα αυτοκινήτων και μοτό...!!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ,αυτός που θέλει να πουλήσει πλέον θα την φάει αν χρωστάει το μοτόρι.
Όσοι χόρεψαν -χόρεψαν τέρμα το πάρτυ λέμε....


Για την ωρα χορευουν οι οποιοι πωλητες οχηματων ειχαν την ατυχια να μην εχουν πληρωσει τκ οι προυγουμενοι κατοχοι....

Υπηρχαν πολυ ποιο λογικα μετρα για την εισπραξη των τελων... απο τον τσαμπουκα του κρατους στον τελευταιο τυπικο κατοχο του καθε οχηματος..!

dimmie_72
20/11/2015, 16:06
Στο αρχικό και μόνο χρήσιμο ποστ που κοινοποιείται ο Νόμος όπου "...τα οποία τυχόν οφείλονται για το χρόνο που το όχημα βρισκόταν στην κατοχή του μεταβιβάζοντος" και είναι το μόνο ισχυρό επιχείρημα στον-την υπάλληλο της εφορίας και τις αυθαίρετες απαιτήσεις;....
αλλά μάλλον μπα, ε;

Νικήσαμε! :a54::a38::wlae:

buckley
20/11/2015, 16:07
Για την ωρα χορευουν οι οποιοι πωλητες οχηματων ειχαν την ατυχια να μην εχουν πληρωσει τκ οι προυγουμενοι κατοχοι....

Υπηρχαν πολυ ποιο λογικα μετρα για την εισπραξη των τελων... απο τον τσαμπουκα του κρατους στον τελευταιο τυπικο κατοχο του καθε οχηματος..!

Αδελφέ ,όχι τα αυτονόητα δεν είναι σε θέση να πράξουν αλλά ούτε μάλλον να σκεφτούν αλλά πιθανότατα μας περιμένουν κι άλλα ("χέρι" στα κατατεθειμένα ,στα κλασσικά μπλα μπλα).

irinia
20/11/2015, 20:22
Για την ωρα χορευουν οι οποιοι πωλητες οχηματων ειχαν την ατυχια να μην εχουν πληρωσει τκ οι προυγουμενοι κατοχοι....

Υπηρχαν πολυ ποιο λογικα μετρα για την εισπραξη των τελων... απο τον τσαμπουκα του κρατους στον τελευταιο τυπικο κατοχο του καθε οχηματος..!







ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ



Στο κράτος αυτή τη στιγμή,ξέσκισμα και όποιος αντέξει.Τώρα ξερνάμε τα κοκκαλάκια
που όπως είπε και κάποιος χοντρός μας είχαν ταίσει..!!!