PDA

View Full Version : Περι κράνους ο λόγος..



giannis113
19/11/2015, 15:20
Ψαχνω για καινουριο κρανος.

Το κρανος θα το χρειαστω τελη μαιου.
Η ερωτηση ειναι: Οσον αφορα τις προσφορες ποτε ειναι καλυτερα να αγορασω τωρα μες το χειμωνα η το μαιο που θα το χρειαστω;

Τα δεδομενα που υπαρχουν ειναι

Βρισκομαι στη γερμανια το louis ειναι διπλα στα 3kmh και ολα τα υπολοιπα στελνουν και αντικαταβολη σε δυο μερες κατι που βολευει πολυ αν χρειαστει αλλαγη
Το μεγεθος μου ειναι medium το αναφερω επειδη βλεπω ολες οι προσφορες ειναι στα απιθανα μεγεθη xs xxs και xxl..

Τα χρηματα ειναι απο 300 εως 400ε κοιταω για shoei airoh επειδη διαβαζω καλα λογια εδω μεσα.

Τι να κανω;

BLiTzER
19/11/2015, 15:33
Shoei, Arai, μάλλον, όχι Airoh :P

Φαντάζομαι χειμώνα/φθινόπωρο, θα είναι χαμηλότερες οι τιμές, καθώς πέφτει η κίνηση των μοτοσυκλετών. Εφόσον δε βιάζεσαι, μπορείς κάλλιστα να ελέγχεις κάθε μέρα τα sites των καταστημάτων που θες, μέχρι να πετύχεις κάτι καλό.

giannis113
19/11/2015, 15:46
Για airoh σκεφτηκα το gp 500. Αλλα και arai παιζει.

Εδω και λιγο καιρο κοιταζω τις προσφορες και βλεπω ''σκοτωνουν'' μονο τα απιθανα μεγεθη..

Απο την αλλη οι προσφορες για το μεγεθος μου ειναι οι κλασικες του τυπου 20%.

Αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερα τωρα η μετα τα χριστουγεννα. Μαλλον για τωρα το βλεπω. Χριστουγεννα ολοι ψωνιζουν και επειτα ψιλο ανοιγει ο καιρος αππ φεβρουαριο.

giannis113
19/11/2015, 15:49
Για shoei βρηκα αυτο στα 329ε και μπορω να παω να το δοκιμασω.


Shoei qwest paragon

byron
19/11/2015, 15:51
Για shoei βρηκα αυτο στα 319ε και μπορω να παω να το δοκιμασω.

Περίεργο χρώμα είναι...

giannis113
19/11/2015, 15:56
Μαυρο θελω. Νομιζω οτι το ειδα σε μαυρο ματ.

Ειμαι δυσκολος στα ανοιχτοχρωμα αν και στον ηλιο χρειαζονται

rideforlife
01/12/2015, 10:55
Αλλαγές στις τιμές λόγω εποχής είναι απειρο-ελάχιστες. Το καλύτερο είναι να πετύχεις κάποια προσφορά/έκπτωση σε αυτά που ζητάς, ειδικά κοντά στις γιορτές μπορεί να τύχει κάποια.

Κοίταξε και το AIROH CEZANNEE που βγαίνει και αυτό σε μαύρο ματ.

PortisHead
01/12/2015, 11:50
Τουλαχιστον για SHOEI , εχε και αυτο... (http://www.shoei-europe.com/discontinued/) υποψιν σου.
Ειναι τα μοντελα που εχει σταματησει η παραγωγη τους. (απο το επισημο site)

Μπορει δλδ. καποιο να ειναι σε προσφορα , και να εχει ηδη 2-3 χρόνια στο ράφι...

*Επισης,αποφευγεις και τα KBC πλεον γιατι εχει κλεισει το εργοστάσιο :(

tzimidis
01/12/2015, 13:35
αφού είσαι γερμανία ρίξε μια ματιά και στο polo motorrad (http://www.polo-motorrad.de/de/motorrad-shop/helme-und-brillen.html?dir=asc&order=price&p=3&sale=1) ?
και εφόσον δεν το βιάζεσαι , μέχρι το μάϊο θα έχουν βάλει προσφορές χριστουγέννων -πρψτοχρονιάς-winterschlussverkauf και διάφορες άλλες εκπτώσεις.

takisdemi
04/12/2015, 09:26
Παιδιά κι εγώ κοιτάω για κράνος κράνος flip up μιας που το 90% κινούμαι εντός πόλης .Μεχρι 200€+ κοιτάω σε τιμή και έχω στα υπόψιν agv και camberg .Τα MT είδα είναι στα μισά χρήματα,αξίζουν όμως ή να τα αποφύγω;
Επίσης ψάχνω και για παιδικό κράνος για παιδάκι 7 ετών αν έχετε να μου προτείνετε. Μόνο κάποια MT βρήκα.

BLiTzER
04/12/2015, 09:35
Δεν έχω να σου προτείνω flip-up κράνος, αλλά θα σε συμβουλέψω να πάρεις full face. Το πού κινείσαι είναι παντελώς άσχετο.

takisdemi
04/12/2015, 09:38
Τα τελευταία χρόνια flip up έχω και με βολεύει κυρίως τους θερινούς μήνες.
Για το παιδικό Full Face ψάχνω.

BLiTzER
04/12/2015, 09:40
Ναι, αλλά το κράνος αγοράζεται πρωτίστως για να προστατεύει και όλα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα. Δε θα κάνω κουμάντο με το κεφάλι σου, φυσικά. Ό,τι θέλεις θα πάρεις. Απλά παίρνεις ένα πολύ καλό full face με ~200€.

Και όχι, μην πάρεις κάτι με 100€.

giannis113
07/12/2015, 01:15
Portishead

Ποιο ακριβως λες; Το λινκ εχει διάφορα..

Ακυρο τωρα καταλαβα τι γραφεις στο μηνυμα. Ειναι οσα σταματησαν..

Κυριακη βλεπεις μετα απο 12 ωρες δουλεια γ@ματα..

Billis21
07/12/2015, 01:29
Παντως παιδια δεν εχει να λεει τοσο η μαρκα οσο το μοντελο. Δλδ δεν σημαινει οτι ολα τα shoei ειναι καλα και ολα τα airoh χαλια. Επισης το κεφαλι... Εμενα δεν μου καθεται καλα κανενα shoei. Σε ολα ειναι το σαγονι μου εξω και τα χειλη βρισκουν μπροστα. Δοκιμασε τουλαχιστον 5 διαφορετικα μοντελα που σ εχουν κινησει τ ενδιαφερον και βλεπεις...

LOUKILOUK
07/12/2015, 03:29
Τσέκαρε και το helmet city ... Έχει κατά καιρούς προσφορές και καλές τιμές.

takisdemi
16/12/2015, 15:56
Παιδιά ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά κράνους μεταξύ 200-350€ περίπου. Σε ποιες μάρκες να επικεντρωθώ, μ'ενδιαφερει να είναι ελαφρυ, αθόρυβο οσο γίνεται να μην μπάζει από κάτω αέρα.(πολλά θέλω ε; :)
Ξέρω τα καλύτερα είναι τα shoei, arai αλλά ξεφεύγουν από το μπατζετ μου με εξαίρεση αν θυμάμαι το xr1100 .
Σίγουρα θα κοιτάξω ποιο κάθεται στο κεφάλι μου αλλά να έχω στα υπόψιν και κάποιες μάρκες να μου προτείνετε, δηλ από agv,hjc,Nolan,x-lite Nolan ,camberg ποια να κοιτάξω;
Για full face κοιτάω μαύρο ματ.

noodles
17/12/2015, 20:56
@takisdemi απο 200 μεχρι 350 ειναι μεγαλη διαφορα. ολες ειναι γνωστες μαρκες ειναι καλες. το καλυτερο ειναι να πας να δοκιμασεις και να παρεις οποιο σου ταιριαζει καλυτερα και σου αρεσει σαν σχεδιο. μια καλη επιλογη ειναι το agv gt veloce (υπαρχουν και αλλες βεβαια). τι μηχανακι εχεις? παιζει και αυτο ρολο.