PDA

View Full Version : Προβλημα εκκινησης Kawasaki zzr250



dimitris12
19/11/2015, 16:32
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.
Εχω μια zzr250 του 93.Προχτες προσπαθησα να την βαλω μπρος απο το διακοπτη(δεν εχει μανιβελα) και δεν επαιρνε .Δεν εδινε καθολου κινηση.Προσπαθησα να την βαλω μπρος στην κατηφορα αλλα δεν τα καταφερα.Ακουγοταν σαν να να σερνεται μια αλυσιδα.
Ενημερωνω οτι η μηχανη λειτουργουσε κανονικα μεχρι πριν λιγες μερες.
Θυμαμαι ομως οτι την προτελευταια φορα που πατησα το κουμπι εκκινησης δεν ανταποκριθηκε και κανοντας μια αποτομη κινηση στο τιμονι δεξια αριστερα ,πηρε μπρος.
Την τελευταια φορα δηλαδη μετα απο 2ωρες που την εσβησα και την ξαναναψα με εγκατελειψε.
Ενωσα τα δυο παξιμαδια του ρελε και δεν υπηρχε καμια ανταποκριση απο μιζα
Eν τω μεταξυ πηρα ενα καλωδιο και γεφυρωσα τον θετικο πολο της μπαταριας στο παξιμαδι της μιζας.Mου ειπε καποιος οτι ετσι ελεγχεται η λειτουργια της μιζας.Παλι καμια ενδειξη.
Προφανως καρβουνακια,οπως μου ειπαν και σε αλλο σαιτ
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να ξεκουμπωσω τη μιζα.Την χτυπησα απο τα αριστερα με ενα σφυρακι και ξεκολησε/μετακινηθηκε προς τα δεξια της μηχανης.Προσπαθω με μικρες κινησεις δεξια αριστερα και πανω κατω να τη βγαλω,αλλα δεν τα καταφερνω.Καποιο τρικ?
Η αριστερη πλευρα https://eikona.info/upload/big/2015/11/16/564a0fca28afc.JPG
https://eikona.info/upload/big/2015/11/16/564a0fca06e0b.JPG
Η δεξια https://eikona.info/upload/big/2015/11/16/564a0fc9e3d2c.JPG

OldMan
20/11/2015, 14:32
Πριν τα μαμησεις την μητερούλα ολα με τα σφυρια και τα ματσακονια δεν κοιτας λιγο τις καλωδιώσεις...???

Πιθανότατα εχει βραχυκυκλωσει το kill switch και δεν παίρνει καθολου ρευμα...
(ειδικα επειδή δεν επαιρνε ουτε στην κατηφορα ..)

Αν ηταν προβλημα μιζας, θα ακουγες να δουλεύει το ρελε (τουλάχιστον ενα θορυβο κλεισίματοςι)...

GFawkes
20/11/2015, 14:39
Πριν τα μαμησεις την μητερούλα ολα με τα σφυρια και τα ματσακονια δεν κοιτας λιγο τις καλωδιώσεις...???

Πιθανότατα εχει βραχυκυκλωσει το kill switch και δεν παίρνει καθολου ρευμα...
(ειδικα επειδή δεν επαιρνε ουτε στην κατηφορα ..)

Αν ηταν προβλημα μιζας, θα ακουγες να δουλεύει το ρελε (τουλάχιστον ενα θορυβο κλεισίματοςι)...

ή κοιτα την καλωδιωση στο λαιμο και στον διακοπτη...μαλλον εχει κοπει...

OldMan
20/11/2015, 14:43
¨η κοιτα την καλωδιωση στο λαιμο και στον διακοπτη...μαλλον εχει κοπει...

Και τι το λες σε μενα ρε....???

toyar
20/11/2015, 14:45
τι καλωδιωση αφου δινει απευθειας ρευμα στη μιζα και δε γυρναει..........
απο μπαταρια εισαι οκ;

lykourgi
20/11/2015, 14:45
Και τι το λες σε μενα ρε....???
Για να μαθαίνεις και εσύ, υποθέτω.

OldMan
20/11/2015, 14:52
τι καλωδιωση αφου δινει απευθειας ρευμα στη μιζα και δε γυρναει
Ναι, εεεε..??

(εσύ αν εδινες + στο μπουζόνι της γειωσης της μιζας θα γυρνουσε..??)

toyar
20/11/2015, 14:56
οχι αλλα το τσαφ θα μου εμενε αξεχαστο:smokin:

OldMan
20/11/2015, 15:00
οχι αλλα το τσαφ θα μου εμενε αξεχαστο:smokin:

Και στον ίδιο, πιστευω...
(εκτός αν η μπαταρία του απλα εχει μετοικήσει εις τοπον χλοερόν..)

GFawkes
20/11/2015, 15:01
Και τι το λες σε μενα ρε....???


υπαρχει ή διαξευκτικο ρε!!!

μην κοιτας που βγηκε διπλα....

αρα το νοημα ειναι oldman ή τα δικα μου...

;)

dimitris12
21/11/2015, 21:09
η μπαταρια ειναι 5μηνων και δινει 12.7v στο πολυμετρο.Το kill switch που ειναι?Κανενας οδηγος να το ελενξω υπαρχει?Αρχαριος εν οψη...αλλα με διαθεση για diy

dimitris12
21/11/2015, 21:13
Πριν τα μαμησεις την μητερούλα ολα με τα σφυρια και τα ματσακονια δεν κοιτας λιγο τις καλωδιώσεις...???

Πιθανότατα εχει βραχυκυκλωσει το kill switch και δεν παίρνει καθολου ρευμα...
(ειδικα επειδή δεν επαιρνε ουτε στην κατηφορα ..)

Αν ηταν προβλημα μιζας, θα ακουγες να δουλεύει το ρελε (τουλάχιστον ενα θορυβο κλεισίματοςι)...

To ρελε οταν παταω το διακοπτη ακουγεται ενα μηχανικο χτυπηματακι σαν τακ τακ.Αυτο σημαινει οτι ειναι λειτουργικο?

toyar
21/11/2015, 21:23
δοκιμασε με μπαταρια αυτοκινητου
αν γυρισει η μιζα θες μπαταρια, αν οχι θες καρβουνακια

duke200
22/11/2015, 08:06
όπως τα πανε. Τσεκαρε ρελε, πρώτα, αν και ειναι σχεδόν σίγουρο πως θελει καρβουνακια η μίζα. Αμα δεν μπορεις να την βγαλεις, πηγαινε σε καποιον να σε βοηθήσει, θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά και μετά θα πληρώνεις πολλαπλά λεφτά.

OldMan
23/11/2015, 12:31
To ρελε οταν παταω το διακοπτη ακουγεται ενα μηχανικο χτυπηματακι σαν τακ τακ.Αυτο σημαινει οτι ειναι λειτουργικο?

Ειναι αλλα "γονατιζει" απο ανεπαρκες ρευμα.. Κανε αυτό που σΕ είπε το Τογιαριος με αλλη φορτισμενη μπαταρία...

dimitris12
24/11/2015, 02:38
Δοκιμασαμε μπαταρια αυτοκινητου και αντιδρα το ιδιο.Την πηγα σημερα σε μαστορα να την βγαλει τη μιζα γιατι οσο και να προσπαθουσαμε με κατσαβιδιες και σταυρωτα δεν εβγαινε με τιποτα.Ο μαστορας ειπε οτι επρεπε να βγει το βολαν για να αφαιρεθει.Τεσπα,αυριο θα την παρω στα χερια.Πειτε μου αν μπορω να βρω φθηνα ιμιτασιον καρβουνακια που να ταιριαζουν(ας ειναι και απο αλλο μοντελο μηχανης αρκει να ταιριαζουν) ή που να την παω να την φτιαξουν επι τοπου(σε καποιο τοπικ διαβασα οτι πεζουν τιμες επισκευης 10ε,αλλα δεν συγκρατησα οδους-διευθυνσεις).Περιοχη μου το Γαλατσι.

dimitris12
26/11/2015, 01:11
Kαταρχην να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.
Επειδη βιαζομουν,εψαξα λιγο στο ιντερνετ και κατεληξα χτες σε ενα καταστημα στο χαιδαρι ονοματι ΜΟΤΟFOX.

Πηγα με τη μιζα γιατι δεν ηξερα πως να βγαλω την πλακετα και τα παλικαρια μεσα στο μαγαζι με ολη την καλη τους διαθεση προσφερθηκαν να μου την ανοιξουν και να συγκρινουν την πλακετα μου με ιμιτατιον.
Δυστυχως δεν βρηκα ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ για τη μηχανη μου και μου ειπαν να την αφησω να το κοιταξουν σε αλλα μαγαζια που συνεργαζονται.
Σημερα λοιπον πηγα και παρελαβα τη μιζα ετοιμη με καινουρια καρβουνακια,την οποια συναρμολογησαν μπροστα μου και δοκιμασαν με επιτυχια τη λειτουργια της.
Κοστος 5ε μονο!!!!(Τα μαμισια καρβουνακια ειχαν 35ε!!! συν το κοστος τοποθετησης!)
Αριστη εξυπηρετηση και προπαντως ανθρωποι!!!
Οποιος θελει να κανει αλλαγη στα καρβουνακια αξιζει να δοκιμασει να επισκευτει το μαγαζι,καθως εχει ιμιτατιον πλακετες με καρβουνακια με κοστος 5ε!
Ειναι στη ΣΤΡΑΤΑΡΧΟΥ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ 24,ΧΑΪΔΑΡΙ.Τηλ.: 2105310041

Επισης κατι που με απασχολει πολυ.Περασα απο το συνεργειο σημερα και ειχαν τη μηχανη εξω στη βροχη γυμνη.Η δεξια πλευρα δεν ειχε πλαστικα πανω της και ειχε ρελε,κουτι με ασφαλειες και κατι ηλεκτρικα εκτεθειμενα.Επισης ειχαν ξεβιδωσει το μηχανικο μερος που κυκλωνω στη φωτο.Αυτο που θελω να μαθω πολυ ειναι τι κινδυνοι διατρεχουν τα ηλεκτρικα,πως ονομαζεται το μηχανικο μερος που κυκλωνω, τι κινδυνοι διατρεχουν αν μπει νερο μεσα σε αυτο και αν παρουσιαζονται αμεσως ή αργοτερα.

https://eikona.info/upload/big/2015/11/26/56564d3bb5e2e.JPG