PDA

View Full Version : Ρυθμιζομενα μαρσπιε



DrBig
20/11/2015, 07:55
Προοριζονται για χαγιαμπουσα. Τα κινεζικα παιζουν η ειναι μαπα? Καταστηματα?

Bladerunner
20/11/2015, 09:09
Δεν ξέρω αν θα ρίσκαρα να πιέζω με δύναμη ένα αμφιβόλου ποιότητας και αντοχής μέταλλο. Αν δε θέλεις να διαθέσεις το σεβαστό ποσό που κοστίζουν τα επώνυμα, μπορείς να βάλεις "πλακάκια" σαν το παρακάτω:

345833 (http://www.papastavroushops.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%83%CF%80%CE%B9%CE%B5-p-2033.html)

Η φωτογραφία είναι από το site του Παπασταύρου (http://www.papastavroushops.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CF%83%CF%80%CE%B9%CE%B5-p-2033.html)

DrBig
20/11/2015, 09:15
Μερσι, θα τα κοιταξω...

BLiTzER
20/11/2015, 09:17
Είχα αγοράσει κινέζικα, πλήρως ρυθμιζόμενα για το 1000RR μου και ενώ έδειχναν στιβαρά και όμορφα (και όντως δε μου δημιούργησαν ποτέ τέτοιο θέμα), χαλάρωναν κάθε 2 βόλτες. Όπου υπήρχε βίδα ή οποιουδήποτε άλλου είδους ένωση, ήθελε μόνιμο έλεγχο/σφίξιμο. Είχα πάρει άπειρες φορές λεβιέ ταχυτήτων στο χέρι. Ίσως απλά έπεσα στην περίπτωση, βέβαια.

Ζεύκας
20/11/2015, 09:56
Το ιδιο θεμα με τις βιδες ειχα κι εγω με gilles των 400ευρω.

Οτι κι αν πάρεις οπωσδηποτε loctite

devil's animal
20/11/2015, 10:02
το locktite ειναι δεδομενο..ακομα και μαμα parts ξεβιδωνουν εκει κατω...

γιατρουλη, αν ειναι παρεις "πλακακια" που λογικα θα στην κανουν την δουλεια σου, ψαξου με handmade απο καλο τορναδορο που θα ξερεις εσυ το μεταλλο και την κατεργασια που θα εχει φαει...

zannisvel
20/11/2015, 10:03
Ειχα βαλει και 'γω στο R6 gilles, μετα απο μια πτωση που ειχα.

Επιβεβαιωνω το θεμα με τις βιδες. Και 'γω με loctite ημουν.

spyrakos35
20/11/2015, 10:03
το locktite ειναι δεδομενο..ακομα και μαμα parts ξεβιδωνουν εκει κατω...

γιατρουλη, αν ειναι παρεις "πλακακια" που λογικα θα στην κανουν την δουλεια σου, ψαξου με handmade απο καλο τορναδορο που θα ξερεις εσυ το μεταλλο και την κατεργασια που θα εχει φαει...

:beer:

BLiTzER
20/11/2015, 10:06
Το δικό μου ήταν Honda και δεν ξεβίδωνε ποτέ τίποτα από το εργοστάσιο.

Δεκτό για το loctite, αλλά συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι χρειάζεται απαραίτητα.

Βέβαια το suzuki μου χρειάζεται μέχρι και στις βίδες των πηνίων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ^^

spyrakos35
20/11/2015, 10:09
Το δικό μου ήταν Honda και δεν ξεβίδωνε ποτέ τίποτα από το εργοστάσιο.

Δεκτό για το loctite, αλλά συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι χρειάζεται απαραίτητα.

Βέβαια το suzuki μου χρειάζεται μέχρι και στις βίδες των πηνίων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ^^

έχει άλογα που αδημονούν να βγουν στο δρόμο το δικό σου

είναι μεχρι να βάλεις το καλο καρμπυΛατέρ

;)

DrBig
20/11/2015, 11:54
Ευχαριστω ολους για τις γνωμες.

Τα πλακακια αν καταλαβαινω καλα μετατοπιζουν την ηδη υπαρχουσα βαση/μαρσπιε?

BLiTzER
20/11/2015, 11:59
Ναι. Βιδώνουν πάνω στο μηχανάκι (στη θέση των μαρσπιέ) και μετά τα μαρσπιέ πάνω τους, αλλά έχουν πολλές τρύπες, ώστε να τα φέρεις ακριβώς εκεί που θες.

spyrakos35
20/11/2015, 12:00
Ευχαριστω ολους για τις γνωμες.

Τα πλακακια αν καταλαβαινω καλα μετατοπιζουν την ηδη υπαρχουσα βαση/μαρσπιε?

σου δίνουν τρεις - τεσσερις δυνατές επιλογές τοποθέτησης μαρσπιέ και επομένως επιλέγεις ποια σε βολεύει

cityfly
20/11/2015, 23:55
Όταν λέτε loctite να υποθέσω εννοείτε το μπλε;

http://www.loctiteproducts.com/p/10/15/t_lkr_blue/overview/Loctite-Threadlocker-Blue-242.htm


Αλήθεια με την ευκαιρία χαζεύοντας είδα κι αυτό http://www.loctiteproducts.com/p/epxy_weld_t/overview/Loctite-Epoxy-Weld-Bonding-Compound.htm
Το έχει δοκιμάσει κανείς είναι όντως τόσο δυνατό; (Κάνει λέει για αντί ηλεκτροκόλληση)

lykourgi
21/11/2015, 08:34
Όταν λέτε loctite να υποθέσω εννοείτε το μπλε;

http://www.loctiteproducts.com/p/10/15/t_lkr_blue/overview/Loctite-Threadlocker-Blue-242.htm


Αλήθεια με την ευκαιρία χαζεύοντας είδα κι αυτό http://www.loctiteproducts.com/p/epxy_weld_t/overview/Loctite-Epoxy-Weld-Bonding-Compound.htm
Το έχει δοκιμάσει κανείς είναι όντως τόσο δυνατό; (Κάνει λέει για αντί ηλεκτροκόλληση)
Ναι, είναι πολύ δυνατό και μπορείς να το κατεργαστείς, μετά την πλήρη σκλήρυνσή του.
Αλλά, όχι και ηλεκτροκόλληση.

devil's animal
21/11/2015, 09:03
Αλήθεια με την ευκαιρία χαζεύοντας είδα κι αυτό http://www.loctiteproducts.com/p/epxy_weld_t/overview/Loctite-Epoxy-Weld-Bonding-Compound.htm
Το έχει δοκιμάσει κανείς είναι όντως τόσο δυνατό; (Κάνει λέει για αντί ηλεκτροκόλληση)



εποξικη κολλα 2 συστατκων ειναι Μανωλη...
μετα την σκληρυνση του, συμπεριφερεται σαν μεταλλο και μπορει να τρυπηθει, να τροχιστει, να βαφτει, κλπ..
δεν μπορει να διαλυθει απο νερα, βενζινες, λαδια, αλλους διαλυτες κλπ...

εχει πολλες εταιρειες που βγαζουν...
εγω χρησιμοποιω την αμερικανικη jb weld...

cityfly
21/11/2015, 10:07
Ναι, είναι πολύ δυνατό και μπορείς να το κατεργαστείς, μετά την πλήρη σκλήρυνσή του.
Αλλά, όχι και ηλεκτροκόλληση.


εποξικη κολλα 2 συστατκων ειναι Μανωλη...
μετα την σκληρυνση του, συμπεριφερεται σαν μεταλλο και μπορει να τρυπηθει, να τροχιστει, να βαφτει, κλπ..
δεν μπορει να διαλυθει απο νερα, βενζινες, λαδια, αλλους διαλυτες κλπ...

εχει πολλες εταιρειες που βγαζουν...
εγω χρησιμοποιω την αμερικανικη jb weld...

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά επειδή γράφουν "can be used as a convenient alternative to welding" η απορία μου ειναι πόσο ισχυρή να είναι.
φαντάζομαι θα είναι μια χαρά για να καλύψεις τρύπες ρωγμές κλπ αλλά μπορεί να κολλήσει δύο κομμάτια που να έχουν μια άλφα τάση μεταξύ τους (πχ ένα κομμάτι 1χ1εκ χ μισό μέτρο να κολλήσεις κάθετα ένα ίδιο); Αν μου ζητούσε κάποιος να υποθέσω θα έλεγα όχι αλλά αυτό πχ το χει δοκιμάσει κάποιος;

devil's animal
21/11/2015, 10:36
αλλά μπορεί να κολλήσει δύο κομμάτια που να έχουν μια άλφα τάση μεταξύ τους (πχ ένα κομμάτι 1χ1εκ χ μισό μέτρο να κολλήσεις κάθετα ένα ίδιο); Αν μου ζητούσε κάποιος να υποθέσω θα έλεγα όχι αλλά αυτό πχ το χει δοκιμάσει κάποιος;


παιζουν πολλα πραγματα ρολο σ'αυτο που λες...
αν ειναι σαγρε ή λειες οι επιφανειες...
αν τα κομματια τεινουν να απωθουνται με καποιο τροπο και σε ποσο μεγαλο βαθμο...μιλαμε για βαρυτητα π.χ. ή κατι αλλο...
τι υλικο ειναι? σιδερο, πλαστικο, αλουμινιο...

cityfly
21/11/2015, 11:04
παιζουν πολλα πραγματα ρολο σ'αυτο που λες...
αν ειναι σαγρε ή λειες οι επιφανειες...
αν τα κομματια τεινουν να απωθουνται με καποιο τροπο και σε ποσο μεγαλο βαθμο...μιλαμε για βαρυτητα π.χ. ή κατι αλλο...
τι υλικο ειναι? σιδερο, πλαστικο, αλουμινιο...

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο μα κολλήσω από περιέργεια ρωτάω για όταν χρειαστει.
Ας πούμε μπορώ να φτιάξω ένα Γ με δύο κομμάτια σίδερο και αντί για ηλεκτροκόλληση να βάλω αυτό; Θα αντέξει να κρεμάσω δυο κιλά βάρος;

stam2
21/11/2015, 11:15
συνέχεια επί του θέματος...

είχα δει κάποια vortex από κοντά, που είχε αγοράσει φίλος από revzilla για το sv του....
δεν έχω μεγάλη εμπειρία για να κρίνω αλλά μου είχαν φανεί περιποιημένα....
βέβαια σε τιμή είναι 30% κάτω από τα gilles αν δεν κάνω λάθος...

http://www.revzilla.com/motorcycle/vortex-adjustable-rearsets-suzuki-hayabusa-1999-2015

edit: τώρα που κοιτάω έχει και άλλες μάρκες που δουλεύει ο rvzlla...

ptc
13/07/2017, 00:24
Ας κανω κι εγω εδω την ερωτηση μου, μην ανοιγω αλλο θεμα.

Θελω να φερω το ΜΤ07 πιο πολυ στα μετρα μου (που ειναι κοντα στα δυο, 1.90 για την ακριβεια :p). Λογικα θελω τα μαρσπιε να πανε πιο κατω για να μη λυγιζουν τοσο πολυ τα γονατα μου. Ψαχνοντας σε φορουμ για τη μηχανη μου επεσα πανω σε αυτο (http://www.ebay.com/itm/BILLET-ALUMINUM-ADJUSTABLE-FOOTPEGS-FOOTRESTS-REARSETS-YAMAHA-FZ7-FZ-7-FZ-07-/271674730850?hash=item3f41136962&vxp=mtr) το προϊον που φαινεται ιδανικο για αυτο που θελω. Εχει δυο τρυπες (η πρωτη 2,5cm πιο χαμηλα απο τη μαμα θεση και η δευτερη 4cm πιο κατω).

Κατ'αρχας να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο. Δευτερο, εφοσον λογικα θα επιλεξω την χαμηλοτερη τρυπα λογω του υψους μου, μηπως θα εχω θεμα με το να βρισκουν πολυ ευκολα τα μαρσπιε κατω; Με προβληματιζει και το οτι ειναι σταθερα, δε διπλωνουν δλδ. Στα μαμα όποτε τα εχω ξυσει δεν υπηρχε προβλημα αφου υποχωρουσαν. Με αυτα μηπως εχω προβλημα;

Ζεύκας
13/07/2017, 01:24
δεν αξίζουν γιατί:

1) θα πατάς πιο φαρδιά και θα χειροτερεύσει η αίσθηση
2) θα βρίσκουν οι μπότες στη γωνία που θα δημιουργηθεί
3) δεν θα μπορείς να πατάς καλά πίσω φρένο και να αλλάζεις ταχύτητες γτ
τα πόδια σου θα είναι πιο έξω και πιο κάτω από τα αντίστοιχα λεβιεδάκια

ptc
13/07/2017, 08:51
δεν αξίζουν γιατί:

1) θα πατάς πιο φαρδιά και θα χειροτερεύσει η αίσθηση
2) θα βρίσκουν οι μπότες στη γωνία που θα δημιουργηθεί
3) δεν θα μπορείς να πατάς καλά πίσω φρένο και να αλλάζεις ταχύτητες γτ
τα πόδια σου θα είναι πιο έξω και πιο κάτω από τα αντίστοιχα λεβιεδάκια

Όλα όσα είπες(τα οποία μου ακούγονται σωστά παρεμπιπτόντως) δεν ισχύουν και για τα πλακάκια που προτάθηκαν πιο πάνω στον Dr big;

Θα πρότεινες δλδ να πάω σε φουλ ρυθμιζόμενα;

Ο λόγος που ψάχνομαι για κάτι διαφορετικό είναι ότι στα κλασικά ρυθμιζόμενα δεν μπορείς να κάνεις τόσο θεαματική αλλαγή στη θέση των μαρσπιε, οπότε μάλλον τζάμπα λεφτά θα είναι στην περίπτωση μου.

sapila racing
13/07/2017, 10:08
Ας κανω κι εγω εδω την ερωτηση μου, μην ανοιγω αλλο θεμα.

Θελω να φερω το ΜΤ07 πιο πολυ στα μετρα μου (που ειναι κοντα στα δυο, 1.90 για την ακριβεια :p). Λογικα θελω τα μαρσπιε να πανε πιο κατω για να μη λυγιζουν τοσο πολυ τα γονατα μου. Ψαχνοντας σε φορουμ για τη μηχανη μου επεσα πανω σε αυτο (http://www.ebay.com/itm/BILLET-ALUMINUM-ADJUSTABLE-FOOTPEGS-FOOTRESTS-REARSETS-YAMAHA-FZ7-FZ-7-FZ-07-/271674730850?hash=item3f41136962&vxp=mtr) το προϊον που φαινεται ιδανικο για αυτο που θελω. Εχει δυο τρυπες (η πρωτη 2,5cm πιο χαμηλα απο τη μαμα θεση και η δευτερη 4cm πιο κατω).

Κατ'αρχας να ρωτησω αν εχει δοκιμασει κανεις κατι αναλογο. Δευτερο, εφοσον λογικα θα επιλεξω την χαμηλοτερη τρυπα λογω του υψους μου, μηπως θα εχω θεμα με το να βρισκουν πολυ ευκολα τα μαρσπιε κατω; Με προβληματιζει και το οτι ειναι σταθερα, δε διπλωνουν δλδ. Στα μαμα όποτε τα εχω ξυσει δεν υπηρχε προβλημα αφου υποχωρουσαν. Με αυτα μηπως εχω προβλημα;

Ηδη τα 2,5 cm είναι πολλά. Τα 4 είναι για τσοπεράδες μαλλον.
Απ οτι έχω δεί το ΜΤ07 δεν έχει και τα τρομερα περιθώρια κλίσης και ξύνει σχετικά αρκετά εύκολα τα μαρσπιέ του σε σχέση με ενα SS. Λογικό αυτό και δεν υπάρχει κει σοβαρό θεμα αφού είναι αναδιπλούμενα.
Το να βαλεις σταθερά μαρσπιέ 2,5 cm πιο χαμηλά το βλέπω λίγο κουφό, εφ όσον εχω δεί οτι πας και στο πιστακι στο Ρύσιο.
Αν έχεις θέμα με το ύψος και δεν αντέχεις το δίπλωμα των ποδιών γυμνάσου λίγο, η ψήλωσε λίγο την σέλλα η ψήλώσε λίγο το μηχανάκι πίσω ή όλ μαζί.
Ιδιο ύψος έχουμε και ξερω τι σου λέω.
Παλιά δεν ζοριζόμουν και τόσο αλλά τώρα που πέρασαν χρόνια ζορίζομαι αρκετά κι εγω.
πχ στο bimota είχα προσθέσει 3cm υλικό στην σέλλα, στο R6 όμως τίποτα, απλά δεν μπορούσα να βάλώ πιο ψηλά μαρπιέ κι έχει τα μαμα, δεν το καβαλάω όμως εκτός πίστας.

Ζεύκας
13/07/2017, 10:37
Ακριβώς οπως τα λεει ο αρης.

Τα ειχα βαλει και τα πεταξα και κατεληξα να ψηλώσω τη σελα

ptc
13/07/2017, 11:34
:beer:

Σας ευχαριστώ.

ptc
16/07/2020, 11:59
Επανερχομαι τρια χρονια μετα με ερωτηση προς την αλλη κατευθυνση. Πρεπει να ψηλωσει λιγο το gsx για να το χαρουμε περισσοτερο. Η εξατμιση θα ρυθμιστει λιαν συντομως, οποτε μενουν τα μαρσπιε. Δε σκοπευω να ξοδεψω τριψηφια νουμερα, οποτε εχω βρει τα εξης δυο προϊοντα.

Πλακακια (https://www.ebay.com/itm/Fit-For-SUZUKI-GSX250R-2013-20-Motorcycle-Raised-Foot-Pedal-Peg-Bracket-Elevated/264765452335?fits=Model%3AGSX250R%7CMake%3ASuzuki&hash=item3da540302f:g:cTkAAOSwSz1e6FpK), σαν κι αυτα που προτεινατε στην προηγουμενη σελιδα και λεπτα μαρσπιε (https://www.ebay.com/itm/Fit-Suzuki-GSX-R250-GSX250R-17-19-18-Shinobi-Rider-Footpegs-Footrests/353063980838?fits=Model%3AGSX250R%7CMake%3ASuzuki&hash=item523440cf26:g:tb4AAOSwvxBeqI5r). Ειμαι σκεπτικος για τα πλακακια απο την αποψη οτι θα πανε και αρκετα πισω τα μαρσπιε, οποτε θα γινει και πιο επιθετικη/σκυφτη η θεση του σωματος πανω στη μηχανη. Σκεφτομαι λοιπον πως για το 1% που ειναι η χρηση στην πιστα θα κανω υποχωρηση στην ανεση του υπολοιπου 99% που ειναι η χρηση στο δρομο. Απο την αλλη τα λεπτα μαρσπιε θα ειναι προφανως στην ιδια θεση με τα μαμα οποτε ισως να μην ειναι τοσο σημαντικη αλλαγη. Υπολογιζω παντως πως θα μου δωσουν καποια εκατοστα extra clearance σε σχεση με τα μαμα τα οποια ειναι πολυ "χορταστικα" σε υλικο. Ακολουθουν και φωτο.

Πλακακια

419709

419710

Μαρσπιε (aftermarket και μαμα)

419711

419712

Οπως θα καταλαβατε ηδη, κλινω προς τα μαρσπιε. Σκεφτηκα ομως να κανω κι εδω μια ερωτηση, μηπως τα εχει δοκιμασει καποιος και εκρινε πως δεν αξιζε σαν κινηση (οτι δηλαδη δεν ειδε μεγαλη διαφορα).
Ευχαριστω.

Sebastian1980
16/07/2020, 18:35
Δεν ξέρω αν αληθευει...
Αλλά έχω την εντύπωση ότι όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες πειραματίζονται με το βάρος στο κάτω μέρος των μαρσπιε έτσι ώστε, να πετύχουν το ιδανικό βάρος, με το οποίο δεν μεταδίδονται οι κραδασμοι του κινητήρα στο πέλμα του αναβάτη. Ή αν μεταδίδονται, να είναι σε συγκεκριμένες στροφές του κινητήρα και να μην γίνονται ενοχλητικές.
Αν βάλεις μαρσπιε πιο ελαφριά (αλουμινίου) νομίζω ότι θα περνάνε κραδασμοι στο πέλμα.
Αλλά μπορεί να σου γράφω και βλακείες.
Απλά αυτήν την εντύπωση είχα τόσα χρόνια για τα μαρσπιε.

ptc
20/07/2020, 20:30
Δεν ξέρω αν αληθευει...
Αλλά έχω την εντύπωση ότι όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν μοτοσυκλέτες πειραματίζονται με το βάρος στο κάτω μέρος των μαρσπιε έτσι ώστε, να πετύχουν το ιδανικό βάρος, με το οποίο δεν μεταδίδονται οι κραδασμοι του κινητήρα στο πέλμα του αναβάτη. Ή αν μεταδίδονται, να είναι σε συγκεκριμένες στροφές του κινητήρα και να μην γίνονται ενοχλητικές.
Αν βάλεις μαρσπιε πιο ελαφριά (αλουμινίου) νομίζω ότι θα περνάνε κραδασμοι στο πέλμα.
Αλλά μπορεί να σου γράφω και βλακείες.
Απλά αυτήν την εντύπωση είχα τόσα χρόνια για τα μαρσπιε.

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Για το μαρσπιε θεωρούσα ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι δε θα είναι μεγάλη η κλίση που θα κερδίσω, το θέμα δονήσεις δεν το είχα σκεφτεί. Στο μαμά υπάρχει αντίβαρο από κάτω που σίγουρα βοηθάει και φυσικά υπάρχει και η απορρόφηση κραδασμών απ' το λάστιχο. Θα είναι λες τόσο μεγάλη η διαφορά; Έχω μπερδευτεί αρκετά...

Pew
20/07/2020, 23:22
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Για το μαρσπιε θεωρούσα ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι δε θα είναι μεγάλη η κλίση που θα κερδίσω, το θέμα δονήσεις δεν το είχα σκεφτεί. Στο μαμά υπάρχει αντίβαρο από κάτω που σίγουρα βοηθάει και φυσικά υπάρχει και η απορρόφηση κραδασμών απ' το λάστιχο. Θα είναι λες τόσο μεγάλη η διαφορά; Έχω μπερδευτεί αρκετά...
Oχι, δε θα δεις μεγαλη διαφορα.
Ουσιαστικα παιζοντας με το βαρος (ελαφρυτερα-βαρυτερα) δεν επηρεαζεις παρα μονο την συχνοτητα της ταλαντωσης.
Δεν γινεται να εξαφανισεις τους κραδασμους.

OldMan
21/07/2020, 14:26
Αλήθεια με την ευκαιρία χαζεύοντας είδα κι αυτό http://www.loctiteproducts.com/p/epxy_weld_t/overview/Loctite-Epoxy-Weld-Bonding-Compound.htm

Μανωλάκη , μια ζωή χαζευεις χωρις να καταλαβαινεις τι διαβαζεις..:smokin:
(και να χαζευεις κωλους, παει κι ερχεται - αλλα να χαζευεις εποξικες 2 συστατικων για "ασφαλεια" σπειρωματων ουτε παει ουτε ερχεται..)

1ον γιατι οι κολλες σπειρωματων ειναι "αναερόβιες" (ασε μια κοκκινη ή μπλε loctite ανοιχτή για οσα χρονια γουσταρεις και αν πηξει να με χεσεις.)
2ον γιατι οι εποξικες ειναι "αερόβιες" κολλες γεμισματος/επιδιορθωσης και σκληραινουν τοσο που να επιδεχονται μηχανουργικη κατεργασία..

McGyver
21/07/2020, 14:50
Μανωλάκη , μια ζωή χαζευεις χωρις να καταλαβαινεις τι διαβαζεις..:smokin:
(και να χαζευεις κωλους, παει κι ερχεται - αλλα να χαζευεις εποξικες 2 συστατικων για "ασφαλεια" σπειρωματων ουτε παει ουτε ερχεται..)

1ον γιατι οι κολλες σπειρωματων ειναι "αναερόβιες" (ασε μια κοκκινη ή μπλε loctite ανοιχτή για οσα χρονια γουσταρεις και αν πηξει να με χεσεις.)
2ον γιατι οι εποξικες ειναι "αερόβιες" κολλες γεμισματος/επιδιορθωσης και σκληραινουν τοσο που να επιδεχονται μηχανουργικη κατεργασία..

Ευτυχώς που πρόλαβες την πενταετία της παραγραφής :roflmao:.

sniper
21/07/2020, 15:35
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Για το μαρσπιε θεωρούσα ότι το μόνο αρνητικό είναι ότι δε θα είναι μεγάλη η κλίση που θα κερδίσω, το θέμα δονήσεις δεν το είχα σκεφτεί. Στο μαμά υπάρχει αντίβαρο από κάτω που σίγουρα βοηθάει και φυσικά υπάρχει και η απορρόφηση κραδασμών απ' το λάστιχο. Θα είναι λες τόσο μεγάλη η διαφορά; Έχω μπερδευτεί αρκετά...


Εγώ που έβγαλα τα μαμά αντίβαρα (ενοχλούσαν) και δεν ξαναδίνω 500€ για arrow, δεν έχω νοιώσει κάτι τέτοιο.

Δεν ξέρω τι λέτε.

buckley
21/07/2020, 16:31
Εγώ που έβγαλα τα μαμά αντίβαρα (ενοχλούσαν) και δεν ξαναδίνω 500€ για arrow, δεν έχω νοιώσει κάτι τέτοιο.

Δεν ξέρω τι λέτε.

Μετά χρωστάς στις τράπεζες ρε άμοιρε :cry: