PDA

View Full Version : barf food !



Dennis-
20/11/2015, 20:44
Αφου ανοιξαμε ξανα το θεμα με τα κατοικιδια για να μην γινω σπασοκλαμπανιας σαν αυτους με τα ψαρια που χαλασανε ολο το θρεντ :lol::lol:

Ανοιγω εδω λοιπον και ψαχνω γνωμες. μιλαμε για τροφη (κοτα,μοσχαρι,χοιρινο) Ωμα με λαχανικα μυλοξιδα ινδικες καρυδες κτλ..

Γραφει ο μαν

Ωμά όπως τρώνε όλα τα ζώα του πλανήτη μιας και η θερμική
επεξεργασία συνδέεται με πολλές αρνητικές επιπτώσεις στην
υγεία του σκύλου αλεσμένα για να μην τραυματιστεί ο σκύλος
από κόκαλα και κατεψυγμένα μιας και είναι η μόνη φυσική
συντήρηση φρέσκιας τροφής.

Αρκετοι λενε οτι δεν κανει λογο οτι μπορει να βγουν στην επιφάνεια σαλομονελες κτλ
Αυτοι που τα κανουν λεει τα βαζουν σε ψυξη - 30 για 4 εβδομαδες και ολα οκ δεν υπαρχει προβλημα.

Η αληθεια ειναι οτι καηκαν τα μυαλα μου διαβαζοντας και δεν βγαζω ακρη.
Παντος δοκιμαστικα του πηρα 10 κιλα κοτοπουλο και βλεπουμε..


Εχει δοκιμασει κανεις μπαρφ για καιρο ??

Pan (dvs)
20/11/2015, 20:52
Οχι αλλα κοστιζει.

Οι περισσοτερες κονσερβες δεν προσφερουνε τιποτε.Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι μια καλη κροκετα,οχι παντα την ιδια και οτι περισευει απο το φαγητο του σπιτιου.

lmb990
20/11/2015, 20:59
Εχω δοκιμασει εγω κροκετα royal , μαγειρευτο κουοπουλο με ρυζι, και μπαρφ... ενα χρονο το καθενα... απο κροκετα σε κοτοπουλο ΤΡΕΛΗ διαφορα... απο μαγειρευτο σε μπαρφ ετσι και ετσι.. απλα δεν χρειαζεται να μαγειρευω καθε 2-3 μερες... τα εχω στην καταψυξη και ξεπαγωνω 1 κερα πριν... εμενα που ειναι 15κιλα θελει περιπου 10 κιλα τον μηνα... 20€ 15 η τροφη και 5 τα μεταφορικα γιατι μου την φερνουν σπιτι... η κροκετα τα μεγαλο το σακι εκανε 60 και μου εβγαζε περιπου 3 μηνες.. οποτε τα ιδια... το μαγειρευτο επαιρνα το κουοπουλο τζαμπα και το ρυζι απο το λιντλ φθηνο οποτε ενταξη...

Dennis-
20/11/2015, 21:19
Οχι αλλα κοστιζει.

Οι περισσοτερες κονσερβες δεν προσφερουνε τιποτε.Η καλυτερη επιλογη για μενα ειναι μια καλη κροκετα,οχι παντα την ιδια και οτι περισευει απο το φαγητο του σπιτιου.

εχει με 1,5 ευρο το κιλο..

εγω του επερνα BRIT που ειναι πριμιουμ 33 ευρο τα 15 κιλα οποτε βγενει παραπανω.

Ασχετα απο το οικονομικο ρωταω πιο πολυ για το οτι ειναι ωμα και οχι κατι μαγειρευτο.

ΝΤΙΚ
20/11/2015, 21:59
εγω καταληξα σε ξηρα, τα αποφαγια, τα λαδια σε ψωμι μουλιασμα και κρεατα -κοκκαλα απο χασαπη βρασιμο που και που....
ειχα εφτα σκυλους και μειναν πλεον 5, ολα χορτατα και γυαλιζουν....

Pan (dvs)
21/11/2015, 07:39
εχει με 1,5 ευρο το κιλο..

εγω του επερνα BRIT που ειναι πριμιουμ 33 ευρο τα 15 κιλα οποτε βγενει παραπανω.

Ασχετα απο το οικονομικο ρωταω πιο πολυ για το οτι ειναι ωμα και οχι κατι μαγειρευτο.

To πεπτικο συστημα των σαρκοφαγων ειναι ετσι φταγμενο ετσι ωστε να δεχεται ωμη τροφη,εμεις τα μαθαινουμε σε μαγειρευτα.Δεν εχουνε κανενα προβλημα οταν τρωνε φρεσκια αποψυγμενη τροφη.Συνηθως ομως για να ριξουνε το κοστος βαζουνε πολλα υποπροιοντα,με αποτελεσμα το σκυλι να μην παιρνει ολα τα συστατικα.

Επισης διατρεχει καποιους κινδυνους παραπανω,γιατι με τη φρεσκια τροφη τρωει αναγκαστικα και περισσοτερα μικροβια,μυκητες....Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι απαραιτητα για να το βοηθησουνε ακομη και στην χωνεψη,αλλα....
Αν κατι παει στραβα θα το καταλαβεις σχετικα γρηγορα.Διαροιες,τριχωμα,μυτη κλπ.

Σε καθε περιπτωση ενας καλος κτηνιατρος θα σε συμβουλευε πολυ καλυτερα.

typhoon
21/11/2015, 09:18
Παιδιά συγνώμη, σεβομαι τις απόψεις σας επί του θέματος αλλά αν μπει ας μου εξηγήσει κάποιος. Αυτά τα έρημα τα ζωντανα πως κατάφερναν να επιβιώνουν τόσα χρόνια? Ούτε μπαρφ είχανε ούτε κονσερβα. Θέλω να πω ότι ο σκύλος είναι παμφαγο ζώο. Ουτε θα τραυματιστεί άμα φάει κοκκαλο (ψιλοφρεσκια μόδα αυτή) ούτε θα του χαλάσουν τα ph του στομάχου αν του δώσω αρακα με μοσχάρι που φάγαμε το μεσημέρι. Προτού με εκτελέσετε να πω πως δεν έχω σκύλο απλά φίλους κατόχους κ τα συζητάμε. Γενικά πιστεύω πως η ζωοφιλια έχει γίνει λίγο μοδα τα τελευταία χρόνια κ το μάρκετινγκ προσπαθεί να σε πείσει πως το ζωντανό έχει ανάγκη το ένα ή το άλλο επί του προκειμένου το ωμο .Ετσι τρώγανε στην αρχαιοτητα κ στα βουνά. Βέβαια το μπαρφ έχει μέσα κι άλλα όπως αυγό, καροτο ή άλλα λαχανικά τα οποία τα σκυλιά δεν τα τρώνε έτσι σκέτα αφενός αφετέρου τα ωμά του χωριού ή περασμένων εποχών ουδεμία σχέση έχουν με το βιομηχανοποιημενο κρέας του σήμερα. Αυτή η μλκια το e.coli είναι αποτέλεσμα της εκβιομηχανισης της παραγωγής κρέατος όπου ταΐζουν τα πάντα με μεταλλαγμένο καλαμπόκι (φθηνό) κ ζωοτροφες από υπολείμματα επεξεργασμενων ζώων(κοκκαλα, δερματα, πεπτικο σύστημα κι οτιδήποτε θεωρείται υποπροιον)
Τι αγνοτερο κ καθαρότερο απ το φαγακι που τρώει κ ο άνθρωπος επομένως? Κι ας μη γραμμωσει το σκυλί, ας μην πάρει το μαξιμουμ των κιλών της ρατσας κι ας μην γυαλίζει το τρίχωμα του σα τα μαλλιά της γκομενας.
Λεω εγώ τώρα. ..

duke200
21/11/2015, 10:41
εμεις αποφευγουμε να δίνουμε στο σκυλί τα τηγανητα, τα καυτερά και τα φαγητά που απαγορέυεται να τρώνε τα σκυλιά (καρύδια, σταφίδες, κρεμμύδια, σκόρδα, μικρά κόκκαλα απο κοτόπουλο, κλπ)

Όταν το φαγητό που τρώμε είναι κατάλληλο, κρατάμε μια μερίδα και για το φίλο μας. Όταν δεν είναι του δίνουμε μια καλή κροκέτα ή έχουμε συκωτάκια-καρδιές πουλιών στην καταψυξη (2.5 ευρω το κιλό) που τα βράζουμε με πολύ ρύζι ή κριθαράκι και έτσι έχουμε φαι στο ψυγείο για 2-3 μέρες, ή το χωρίζουμε σε μερίδες και κρατάμε απόθεμα στην κατάψυξη για όταν δεν έχουμε τι να δώσουμε

εναλλακτικά αμα δεν έχουμε συκωτάκια, βράζουμε το ρύζι με κομάτια απο ένα φτηνό παριζάκι.

SHOOTER045
21/11/2015, 11:03
Απ το κοτόπουλο αφαιρούμε εκείνο το ψιλό κόκκαλο σαν βελόνα που έχουν τα μπούτια.
Στα δικά μού δίνω ότι τρώμε, αλλά έχω καβατζα και κροκέτες και κονσέρβες στην περίπτωση πού έχουμε όσπρια η οτιδήποτε δεν τρώνε

Ζεύκας
21/11/2015, 13:17
-άσχετο- αλλά κάτι τέτοιες συζητήσεις βλέπουμε οι κάτοχοι γάτας και γελάμε με τα μη μου άπτου των σκυλιών

Pan (dvs)
21/11/2015, 14:47
.........
Τι αγνοτερο κ καθαρότερο απ το φαγακι που τρώει κ ο άνθρωπος επομένως? Κι ας μη γραμμωσει το σκυλί, ας μην πάρει το μαξιμουμ των κιλών της ρατσας κι ας μην γυαλίζει το τρίχωμα του σα τα μαλλιά της γκομενας.
Λεω εγώ τώρα. ..

Για τα ζωα το αγνοτερο ειναι το φρεσκο κρεας,ολα τα αλλα....

ποπαϋ
21/11/2015, 16:14
Στον δικό μου, Πιτ μπουλ 35 κιλών, του έδινα (όταν είχα λ7) premium ξηρά τροφή orijen, 13k 70€. Μετά το γύρισα σε barf. Πιο φθηνή από την ξηρά που του έδινα, πιο λίγα κακά, καλύτερο τρίχωμα και σχεδόν μηδενική τριχόπτωση. Ήταν γενικά πιο ζωηρός, πιο μυωδης. Που και που (μια φορά το δίμηνο) του έβαζα και λίγο ξηρά.
Ο μπελάς με την barf ήταν ότι θα έπρεπε να έχω καταψύκτη, για μα μπορώ να παίρνω πολλά κιλά για να βγαίνει και πιο οικονομικά. Αυτός ήταν και ο λόγος που ξαναγύρισα στην ξηρά, οχι όμως στην premium αλλά δεξιά φθηνή του makro.

PortisHead
23/11/2015, 10:10
Γνωστος μου, σε boxeraki με προβλημα κολιτιδας , αλλαξε 40 ξηρες τροφες
και γιατρεια δεν βρηκε.
Το σκυλακι ειχε διαρροιες, κι εχανε συνεχως κιλα,οτι κιαν του εδινε.
Γυρισε τελικα σε barf , αυτα τα ετοιμα απο τα pet shop , κατεψυγμενα σε σακουλακι,
και βρηκε την υγεια του.
Το σκυλακι μια χαρα πλεον.

spyrakos35
23/11/2015, 12:19
καλύτερο τρίχωμα και σχεδόν μηδενική τριχόπτωση. Ήταν γενικά πιο ζωηρός, πιο μυωδης.

ενδιαφέρον....

:lol:

lmb990
23/11/2015, 13:23
Εμενα με ενα χρονο μπαρφ μια χαρα τριχοπτωση εχει... και σε φιλους που ταιζουν μπαρφ απο αλλα καταστηματα παλι τα ιδια.. ισως λιγο λιγοτερη αλλα σχεδον μηδενικη δεν το συζηταω καν...

duke200
24/11/2015, 07:18
εξαρταται και απο την εποχή η τριχώπτωση. Π.χ. ο δικός μας Σεπτεμβριο Οκτωβριο είχε ελάχιστη, εν αντιθέσει Μαιο-Ιούνιο που φτιαχναμε μάλινα...

lmb990
24/11/2015, 11:24
Ε καλα.. εννοειται οτι το καλοκαιρι εχουν περισσοτερη..

PortisHead
24/11/2015, 12:41
Ε καλα.. εννοειται οτι το καλοκαιρι εχουν περισσοτερη... για να μαζευουμε την τριχα και το χειμωνα να την κανουμε πουλοβερ για μας
:lol:
Ειλικρινα, αν μαζευα την τριχα που εχει βγαλει 11 χρονια τωρα , και την εκανα κουβαρι,
ενα συνταγμα θα εντυνα με πουλοβερ.

lmb990
24/11/2015, 12:47
Εμενα ειναι κοντοτριχο... δεν βγαζει πολυ αλλα αυτη που βγαζει καρφωνεται στα υφασματα και δεν φευγει ευκολα...

spyrakos35
24/11/2015, 12:48
να σας πω,

θα πάει μακρυα η βαλίτσα με τις τρίχες εδώ μέσα???

:mad: