PDA

View Full Version : Βοήθεια, χαλάει το νίκελ της εξατμισης



JOHNNYSUEDE
21/11/2015, 11:02
Καλημέρα φόρουμ! Εχω ένα μεγάλο πρόβλημα με την καινούργια μηχανή...ειναι το sr400 και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι στην εξάτμιση μου λίγο πιο κάτω απο το στόμιο του του κυλίνδρου άρχισε κ ξεφλουδιζεται το νίκελ, και σε ένα σημείο 5-10 εκατοστά ειναι σαν να εχει γρατζουνιές κ χαρακιές...να πω ότι χθες την έκανα μια βόλτα κ ότι στην βόλτα δεν είχε γίνει κάτι απρόοπτο, κ στο σπίτι την εχω σε γκαράζ...υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε αυτό το ξεφλούδισμα/χαρακιές απο την υπερθέρμανση της εξάτμισης, πραγματικά με στεναχώρησε την μηχανή την εχω 4 μήνες....

cityfly
21/11/2015, 11:07
Καλημέρα φόρουμ! Εχω ένα μεγάλο πρόβλημα με την καινούργια μηχανή...ειναι το sr400 και σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι στην εξάτμιση μου λίγο πιο κάτω απο το στόμιο του του κυλίνδρου άρχισε κ ξεφλουδιζεται το νίκελ, και σε ένα σημείο 5-10 εκατοστά ειναι σαν να εχει γρατζουνιές κ χαρακιές...να πω ότι χθες την έκανα μια βόλτα κ ότι στην βόλτα δεν είχε γίνει κάτι απρόοπτο, κ στο σπίτι την εχω σε γκαράζ...υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε αυτό το ξεφλούδισμα/χαρακιές απο την υπερθέρμανση της εξάτμισης, πραγματικά με στεναχώρησε την μηχανή την εχω 4 μήνες....

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά αν την πήρες καινούργια, τέσσερις μήνες σημαίνει εντός εγγύησης, δε ρωτάς στην σντιπροσωπεία, διότι αν προκλήθηκε από χτύπημα δεν σε καλύπτει αλλά αν προκλήθηκε από ελάτωμμα εξ αρχής σε καλύπτει.

daz
21/11/2015, 11:44
Μη σε απασχολούν οι γρατζουνιές και οι χαρακιές, σε λίγο καιρό θα σκουριάσει ολόκληρη και δε θα φαίνονται! :D

Bob_o_mastoras
21/11/2015, 15:13
Προβληματα που εχουμε και 'μεις με τα Γιαπωνεζικα... :rolleyes:

:lol::lol::p:p


Φιλε μου μαλλον ειναι θεμα ελειπους ποιοτητας νικελωσης και χτυπαει σε εκεινο το σημειο λογω του οτι ειναι το θερμοτερο των λαιμων και υπερβαινει τις ανοχες της "μπογιας"..

Δεν μου λες, μηπως μπορεις να μας γραψεις και δυο τρια λογια για το συγκεκριμενο μοτορι ως κατοχος, να εχουμε μια αποψη απο πρωτο χερι.
Thanx! :)

duke200
22/11/2015, 08:10
εγγυηση...

nicksior
22/11/2015, 08:19
εγγυηση...
+1300
αστοχία επιμετάλλωσης.

daz
22/11/2015, 11:51
Ρε τζόνι βάλε μια φωτό ρε φίλε.

Διαφορετικά... :D

346019