PDA

View Full Version : Ελαφρωμα του βολαν!



Thanasis4
21/11/2015, 21:54
Καλησπερα!Θελω να ελαφρωσω το βολαν μου στο παπι και θελω να παω σε ενα μαγαζι που το ελαφρωνουν κ να τους πω να το ελαφρωσουν οσο πιο πολυ γινετε!θα εχω προβλημα με τα ρευματα μου(φωτα,φλας,κορνα...κλπ)και εκτος απο αυτο το ελαφρωμα θα θελω μετα τιποτα αλλες αλλαγες πανω σε ρευματα και τετοια ή θα ελαφρωσω βολαν και τελειοσε η υποθεση και θα ειμαι ενταξει??

toyar
21/11/2015, 21:58
θα εχεις προβλημα με τη ζυγοσταθμιση του στροφαλοφορου και καταστροφη του ρουλεμαν του

notakos600
21/11/2015, 22:28
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν ελαφρωμένα βολάν στο εμπόριο.

typhoon
22/11/2015, 00:47
Το βολάν, αν εννουμε το ίδιο, είναι το εξάρτημα που παράγει το ρεύμα για τον κινητήρα κ τα ηλεκτρικά κ λόγω της φύσης του δεν ελαφρωνει. Γενικά το ελαφρωμα γίνεται για να αυξήσεις την ευστροφια, αλλά όσο ελαφρωνεις τόσο χάνεις ροπή στα χαμηλά σε σημείο με το υπερελαφρωμα που σκέφτεσαι να μην ξεκινάει το μηχανάκι χωρίς πολύ γκάζι. Ελαφρωμα του βολάν γίνεται στα αυτοκίνητα αλλά εκεί το βολάν είναι αλλο εξάρτημα που δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρικά. Επίσης ότι ελαφρώνεις αφαιρώντας του υλικό επηρρεαζεις αφενός την αξιοπιστια του(τα υπερελαφρωμενα βολαν αυτοκινήτων κοβονται κ γίνονται δισκοπριονα φτάνοντας ακόμη κ μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου) αφετέρου την ζυγοσταθμιση του μ αποτέλεσμα να προκαλέσεις ζημιά κ σ αλλά μέρη του κινητήρα. Στο παπί συστηνεται να αλλάζεις το στροφαλο με ελαφρωμενο, τους λεγόμενους τριγωνικους.

duke200
22/11/2015, 08:01
Το βολάν, αν εννουμε το ίδιο, είναι το εξάρτημα που παράγει το ρεύμα για τον κινητήρα κ τα ηλεκτρικά κ λόγω της φύσης του δεν ελαφρωνει. Γενικά το ελαφρωμα γίνεται για να αυξήσεις την ευστροφια, αλλά όσο ελαφρωνεις τόσο χάνεις ροπή στα χαμηλά σε σημείο με το υπερελαφρωμα που σκέφτεσαι να μην ξεκινάει το μηχανάκι χωρίς πολύ γκάζι. Ελαφρωμα του βολάν γίνεται στα αυτοκίνητα αλλά εκεί το βολάν είναι αλλο εξάρτημα που δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρικά. Επίσης ότι ελαφρώνεις αφαιρώντας του υλικό επηρρεαζεις αφενός την αξιοπιστια του(τα υπερελαφρωμενα βολαν αυτοκινήτων κοβονται κ γίνονται δισκοπριονα φτάνοντας ακόμη κ μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου) αφετέρου την ζυγοσταθμιση του μ αποτέλεσμα να προκαλέσεις ζημιά κ σ αλλά μέρη του κινητήρα. Στο παπί συστηνεται να αλλάζεις το στροφαλο με ελαφρωμενο, τους λεγόμενους τριγωνικους.

+1

μην ασχολείσαι με τα παπια. Παρε κανονικό μηχανάκι.

DrBig
22/11/2015, 08:31
Το βολάν, αν εννουμε το ίδιο, είναι το εξάρτημα που παράγει το ρεύμα για τον κινητήρα κ τα ηλεκτρικά κ λόγω της φύσης του δεν ελαφρωνει. Γενικά το ελαφρωμα γίνεται για να αυξήσεις την ευστροφια, αλλά όσο ελαφρωνεις τόσο χάνεις ροπή στα χαμηλά σε σημείο με το υπερελαφρωμα που σκέφτεσαι να μην ξεκινάει το μηχανάκι χωρίς πολύ γκάζι. Ελαφρωμα του βολάν γίνεται στα αυτοκίνητα αλλά εκεί το βολάν είναι αλλο εξάρτημα που δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρικά. Επίσης ότι ελαφρώνεις αφαιρώντας του υλικό επηρρεαζεις αφενός την αξιοπιστια του(τα υπερελαφρωμενα βολαν αυτοκινήτων κοβονται κ γίνονται δισκοπριονα φτάνοντας ακόμη κ μέσα στη καμπίνα του αυτοκινήτου) αφετέρου την ζυγοσταθμιση του μ αποτέλεσμα να προκαλέσεις ζημιά κ σ αλλά μέρη του κινητήρα. Στο παπί συστηνεται να αλλάζεις το στροφαλο με ελαφρωμενο, τους λεγόμενους τριγωνικους.

Δε χανεις ροπη με το ελαφρωμα, αδρανεια χανεις.

Thanasis4
22/11/2015, 08:38
θα εχεις προβλημα με τη ζυγοσταθμιση του στροφαλοφορου και καταστροφη του ρουλεμαν του

Εγω φοραω και φυγοκεντρικο για συμπλεκτη στο ποδι ομως φιλε και ειναι τρα απο την μια πιο βαρυ(μερια του βολαν) και απο την αλλη ειναι παναλαφρο(μερια του φυγοκεντρικου) και θελω να το φερω στα ισα περιπου!!

amyroukai
22/11/2015, 09:29
Δηλαδη τι, τραβαει το βαρος απο τη μια;

Thanasis4
22/11/2015, 09:57
Δηλαδη τι, τραβαει το βαρος απο τη μια;

τωρα ετσι οπως ειναι ναι!και θελω να το ελαφρωσω το βολαν απο την αλλη ωστε να ειναι στα ισα περιπου!Και το προβλημα μου ειναι οτι εαν ελαφροσω το βολαν θα θελω και καμια αλλη αλλαγη παλι μετα?

stefanos
22/11/2015, 10:19
Καλησπερα!Θελω να ελαφρωσω το βολαν μου στο παπι και θελω να παω σε ενα μαγαζι που το ελαφρωνουν κ να τους πω να το ελαφρωσουν οσο πιο πολυ γινετε!θα εχω προβλημα με τα ρευματα μου(φωτα,φλας,κορνα...κλπ)και εκτος απο αυτο το ελαφρωμα θα θελω μετα τιποτα αλλες αλλαγες πανω σε ρευματα και τετοια ή θα ελαφρωσω βολαν και τελειοσε η υποθεση και θα ειμαι ενταξει??

Για να "ελαφρώσεις" κάτι που περιστρέφεται πρέπει να μειώσεις την διάμετρό του ή την μάζα που βρίσκεται μακριά από το κέντρο περιστροφής.
Στην περίπτωση του μαμίσιου αυτό δεν γίνεται αποτελεσματικά λόγω των μαγνητών της γεννήτριας οπότε απλά θα πετάξεις λεφτά.
Γι αυτό πάς για γεννήτρια άλλου τύπου πχ http://www.stelpet.gr/gr/el/products/shark-reymata-me-elafromeno-volan-honda

THEOD
22/11/2015, 10:51
Κοτσάρισε πάνω ένα βολάν από FZ1... Με ξεκολλημένους μαγνήτες θα είναι πολύ ελαφρύ και θα βρείς μπόλικα φθηνά διαθέσιμα στην αγορά των μεταχείρω... :lol:

Thanasis4
22/11/2015, 11:31
Παιδια εγω αλλο ρωταω.Σε περιπτωση που ελαφρωσω αυτο οσο πιο πλ γινετε θα εχω θεμα με φωτα και τετοια!????(πληροφοριακα εχω Honda Supra,και εχω ακουσει πως τα ρευματα ειναι αναποδα,πανω στο καπακι εχει ρευματα...δν πλ καταλαβα)???
Α και σε περιπτωση που το ελαφρωσω μετα θελω παλι τιποτα αλλαγη μετα απο κει πανω στα ρευματα???

typhoon
22/11/2015, 11:42
Δυσκολεύτηκα λίγο αλλά σε κατάλαβα απ φωνννη... Μην ανησυχεις κ μην απελπιζεσαι. Κάνε αυτό που σου είπαν-ακουσες έστω κι αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι τα ρευματα, τα καπακια ή ο φυγοκεντρικος που φορας στο πόδι.Τσαμπα γράφουμε εδώ. Καντον υπερελαφρυ να έρθει στα ίσα του το βάρος στο πόδι σου κ βοηθεια σου

Thanasis4
22/11/2015, 11:48
Δυσκολεύτηκα λίγο αλλά σε κατάλαβα απ φωνννη... Μην ανησυχεις κ μην απελπιζεσαι. Κάνε αυτό που σου είπαν-ακουσες έστω κι αν δεν καταλαβαίνεις τι είναι τα ρευματα, τα καπακια ή ο φυγοκεντρικος που φορας στο πόδι.Τσαμπα γράφουμε εδώ. Καντον υπερελαφρυ να έρθει στα ίσα του το βάρος στο πόδι σου κ βοηθεια σου

Δηλαδη φιλε με ενα εναφρωμα το βολαν θα ειμαι ενταξει?Εαν το ελαφρωσω χρειαζομαι τιποτα αλλες αλλαγες μετα???
*Βοηθεια μου γιατι λες θα εχω κανενα θεμα μετα??

OldMan
23/11/2015, 12:27
Δε χανεις ροπη με το ελαφρωμα, αδρανεια χανεις.

Να το κλεισουμε στο "ροπή αδράνειας" ω βασιλευ των Θηβων..??;)

DrBig
23/11/2015, 13:30
Να το κλεισουμε στο "ροπή αδράνειας" ω βασιλευ των Θηβων..??;)

Να το κλεισουμε, αλλα ηταν της Σπαρτης!

OldMan
24/11/2015, 15:29
Ελα μωρε.. Άμα πας από πισω ενα τσιγαρο δρόμος ειναι...:beer:

GFawkes
25/11/2015, 09:25
Καλυτερα να μην το ελαφρωσεις αλλα να το βγαλεις τελειως...


απλα δεν θα εχεις φωτα, αλλα θα ριχνεις σε ολα τα αλλα παπια (μικρα και μεγαλα)
-αυτα που ακολουθουν την μαμα και οι χηνες εξαιρουνται-.

teogtp
25/11/2015, 13:33
Καλυτερα να μην το ελαφρωσεις αλλα να το βγαλεις τελειως...


απλα δεν θα εχεις φωτα, αλλα θα ριχνεις σε ολα τα αλλα παπια (μικρα και μεγαλα)
-αυτα που ακολουθουν την μαμα και οι χηνες εξαιρουνται-.

Αρκεί να εχει και ενα καλο ζευγαρι παπουτσια για σπριντ.....