PDA

View Full Version : Εκείνοι οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι..



omega
22/11/2015, 08:34
Για να θυμηθούν κάποιοι παλιότεροι που ασχολήθηκαν και να μάθουμε κι εμείς οι νεότεροι.

Ο όρκος των νέων της αρχαίας Αθήνας όταν στα 18 τους με ένα δόρυ και μία ασπίδα ξεκινούσαν την 2ετή τους στρατιωτική θητεία στα σύνορα της πόλης κράτους.

«Οὐκ αἰσχυνῶ τὰ ἱερὰ ὅπλα,
οὐδὲ λείψω τὸν παραστάτην ὅπου ἂν στοιχήσω,
ἀμυνῶ δὲ καὶ ὑπὲρ ἱερῶν καὶ ὁσίων
καὶ οὐκ ἐλάττω παραδώσω τὴν πατρίδα,
πλείω δὲ καὶ ἀρείω κατά τε ἐμαυτὸν καὶ μετὰ ἁπάντων,
καὶ εὐηκοήσω τῶν ἀεὶ κραινόντων ἐμφρόνως,
καὶ τῶν θεσμῶν τῶν ἱδρυμένων
καὶ οὓς ἂν τὸ λοιπὸν ἱδρύσωνται ἐμφρόνως,
ἐὰν δέ τις ἀναιρεῖ,
οὐκ ἐπιτρέψω κατά τε ἐμαυτὸν καὶ μετὰ πάντων,
καὶ τιμήσω ἱερὰ τὰ πάτρια.
ἴστορες θεοὶ
Ἄγραυλος, Ἑστία, Ἐνυώ, Ἐνυάλιος, Ἄρης καὶ Ἀθηνᾶ Ἀρεία,
Ζεύς, Θαλλώ, Αὐξώ, Ἡγεμόνη, Ἡρακλῆς,
ὅροι τῆς πατρίδος, πυροί, κριθαί, ἄμπελοι, ἐλάαι, συκαῖ …»

Στην νέα ελληνική:
«Δεν θα ντροπιάσω τα όπλα τα ιερά,
ούτε θα εγκαταλείψω τον συμπολεμιστή μου όπου κι αν ταχθώ,
θα αμυνθώ υπέρ των ιερών και των οσίων,
και δεν θα παραδώσω μικρότερη την πατρίδα,
αλλά μεγαλύτερη και πολεμικότερη, και μόνος και με όλους.
Θα υπακούσω στους αιωνίως κρίνοντες νομίμως,
και στους θεσμούς που έχουν ιδρυθεί
και σε εκείνους που στο μέλλον νομίμως θα ιδρυθούν.
Κι αν κάποιος αναιρέσει (τους θεσμούς)
δεν θα το επιτρέψω, είτε μόνος είτε με όλους,
και θα τιμήσω τα ιερά και τα πάτρια.
Μάρτυρές μου οι θεοί Αγραυλος, Εστία, Ενυώ, Ενυάλιος, Αρης και Αθηνά Πολεμική,
Ζεύς, Θαλλώ, Αυξώ, Ηγεμόνη, Ηρακλής,
και τα σύνορα της πατρίδας μου, σιτάρια, κριθάρια, αμπέλια, ελιές, συκιές…»

amyroukai
22/11/2015, 09:24
Δεν σε πιάνω. Και ο Αλέξης αυτό δεν έκανε;

Δεν κατέλυσε τους νόμιμα εκλεγμένους θεσμούς, αλλά τους μεγάλωσε και τους παρέδωσε πολεμικότερους. Δεν επετρεψε σε κανέναν να τους αναιρέσει. Μαρτυς του ο Ανδρεας, ο Κωστας, ο Κωστακης, ο Γιωργακης, ο Αντωνης, ο Πακης, ο ζουρνάς η κάλπη και οι αγορες.

Βιβα λα ρεβολουθιον.

Pan (dvs)
22/11/2015, 09:57
Αυτο με τις συκιες στο τελος,δεν το καταλαβα.:confused:

pipe_smoker
22/11/2015, 10:07
Αυτο με τις συκιες στο τελος,δεν το καταλαβα.:confused:

Τυχερος εισαι.

Εγω που δεν κατάλαβα ολόκληρο το πόστ, και το λόγο δημιουργίας του θρεντ τί να πω?

MG-KTiNoS
22/11/2015, 10:07
Αυτο με τις συκιες στο τελος,δεν το καταλαβα.:confused:

homofobic....
:D

spyro
22/11/2015, 10:33
Μπα το πρόβλημα είναι σε μας και το κόλλημα με το παρελθόν. Το κόλλημα με κάποια πράγματα που έλεγαν κάποιοι άνθρωποι που ζούσαν σε αυτό τον τόπο με τους οποίους καμία σχέση δεν έχουμε. Τις άλλες χώρες τις πήγαν μπροστά άνθρωποι που ήρθαν από αλλού. Οι χώρες που έμειναν πίσω κολλημένες σε κάποια και καλά ιερά γραπτά, τις εχει φάει μαρμαγκα υπερασπίζοντας τα.

teogtp
22/11/2015, 10:46
Αυτο με τις συκιες στο τελος,δεν το καταλαβα.:confused:


Τυχερος εισαι.

Εγω που δεν κατάλαβα ολόκληρο το πόστ, και το λόγο δημιουργίας του θρεντ τί να πω?

Μιλαμε για νοημα...... (https://www.youtube.com/watch?v=okw7Oa6wwwA)

nickald
22/11/2015, 10:50
Τυχερος εισαι.

Εγω που δεν κατάλαβα ολόκληρο το πόστ, και το λόγο δημιουργίας του θρεντ τί να πω?


Λες? (http://www.briefingnews.gr/ethnika/sti-dimioyrgia-arhaioellinikoy-tagmatos-opliton-prohora-o-panos-kammenos)

AUFGEBRACHT
22/11/2015, 10:53
Για να θυμηθούν κάποιοι παλιότεροι που ασχολήθηκαν

Ελπίζω να μην είναι ο Πλεύρης μόνο...

MG-KTiNoS
22/11/2015, 11:33
Μπα το πρόβλημα είναι σε μας και το κόλλημα με το παρελθόν...

Τίποτε δεν απόμεινε στον κόσμο πια για μένα,
όλα βρωμούν τριγύρω μου και φαίνονται χεσμένα.
Όλα σκατά γενήκανε και ο δικός μου κώλος
σκατά εγίνηκε κι αυτός, σκατά ο κόσμος όλος.

Μόνο σκατά φυτρώνουνε στον τόπο αυτό τον άγονο
κι όλοι χεσμένοι είμαστε, σκατάδες στο τετράγωνο.
Μας έρχεται κάθε σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
μα μόλις φύγει βλέπομε πως αποσκατωθήκαμε.

Σκατά βρωμάει τούτος δω, σκατά βρωμά κι εκείνος,
σκατά βρωμάει το σκατό, σκατά βρωμά κι ο κρίνος.
Σκατά κι εγώ, μες στα σκατά, και με χαρτί χεσμένο
ό,τι κι αν γράψω σαν σκατό προβάλλει σκατωμένο.

Σκατά τα πάντα θεωρώ και χωρίς πια να απορώ,
σκατά μασώ, σκατά ρουφώ, σκατά πάω να χέσω,
απ’ τα σκατά θα σηκωθώ και στα σκατά θα πέσω.

Όταν πεθάνω χέστε με, τα κόλλυβά μου φάτε
Και πάλι ξαναχέστε με και πάλι ξαναφάτε,
μα απ’ τα γέλια τα πολλά κοντεύω ν’ αρρωστήσω
και δεν μπορώ να κρατηθώ, μου φεύγουν από πίσω.

Σκατά ο μεν, σκατά ο δε, σκατά ο κόσμος όλος
κι απ’ το πολύ το χέσιμο μου πόνεσε ο κώλος!

(Γεώργιος Σουρής)

pipe_smoker
22/11/2015, 12:19
Λες? (http://www.briefingnews.gr/ethnika/sti-dimioyrgia-arhaioellinikoy-tagmatos-opliton-prohora-o-panos-kammenos)


Τι λε ρε μάστορα Κυριακάτικα:rotflmao:


Η μονάδα θα έχει δύναμη 500 στρατιωτών και θα φέρει αυθεντικό οπλισμό όπως σάρισες και ασπίδες


«Με τη μονάδα αυτή στοχεύουμε να δημιουργήσουμε ένα επίλεκτο σώμα που θα αποτίει φόρο τιμής στη στρατιωτική πυγμή και την λαμπρότητα των αρχαίων Ελλήνων, αλλά και μια μονάδα μάχιμη, έτοιμη να υπηρετήσει την πατρίδα αν χρειαστεί» είπε ο κ. Καμμένος.


Ναι κυρ Πανο μας.

Μην είστε πέντε φύγετε, μην είστε δέκα ελάτε:lol:
Θα τους τυφλωνουν οι δικοί μας με τις σαρισες, για να μη βλέπουν που ρίχνουνε τσι μπομπες:bawl:

omega
22/11/2015, 13:04
....
(Γεώργιος Σουρής)

Ο Σουρής ήταν γνώστης...



Τυχερος εισαι.

Εγω που δεν κατάλαβα ολόκληρο το πόστ, και το λόγο δημιουργίας του θρεντ τί να πω?Μία γνώση από το παρελθόν βρήκα και είπα να την ανεβάσω.

Αν πιστεύεις ότι βλάπτει τον χώρο,μπορείς να το κατεβάσεις.. Κανένα πρόβλημα.

vaska
22/11/2015, 13:22
:priest::eleison: και δεν πιστεύω κιόλας, φαντάσου να πίστευα.

pipe_smoker
22/11/2015, 13:23
Μία γνώση από το παρελθόν βρήκα και είπα να την ανεβάσω.



Ναι βρε άθρωπα.

Και τον όρκο του Ιπποκράτη μπορεί να έβρισκες, και να τον ανέβαζες να βλέπαμε και τις διαφορές στις "πολλές βερσιόν" και πόσο έχει αλλάξει με τα χρόνια.
Προσωπικά πιο εύστοχο/ενδιαφέρον θα το έβρισκα.

Τέσπα.

dimmie_72
22/11/2015, 13:40
Λες? (http://www.briefingnews.gr/ethnika/sti-dimioyrgia-arhaioellinikoy-tagmatos-opliton-prohora-o-panos-kammenos)

Τα αληθινά Τάγματα Πεζικού παραπαίουν απ τη λειψανδρία (80-100 άτομα έναντι 500) και ο άλλος επανδρώνει τάγματα Μακεδονικής φάλαγγας. Εδώ κοτζάμ πρώην Α/ΓΕΕΘΑ, που υποτίθεται γνωρίζει και το αντικείμενο, διέθετε άλλους τόσους να στήνει αγήματα απόδοσης τιμών που να τραγουδάνε τον εθνικό ύμνο σε στάση "παρουσιάστε" και φιλαρμονικές. Λαμβάνοντας υπόψη και τις συνεχείς απαξιωτικές αναφορές σε Ποντίους, Μακεδονία, εθνική ταυτότητα, συνεκμετάλλευση κλπ ίσως να έχουν αποφασίσει ότι ο Στρατός πλέον είναι περιττός. Ας μα το πουν ευθέως όμως.

omega
22/11/2015, 13:58
Αντιλαμβάνομαι ότι στο κάθε ποστ/θέμα δεν μπορούμε να ξέρουμε την πρόθεση του γράφοντα,ειδικά αν δεν τον ξέρουμε προσωπικός.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να δείξουμε τον προβληματισμό μας για το σήμερα,σε τι ελπίζουμε κλπ.

Από το να βγάζω χολή,κάτι που θα με κάνει αυτό που δεν θέλω,προτιμώ να μεταφέρω κάτι ώστε να φανούν οι διαφορές με το... χτες.
Άσχετα αν "τις ξέρουμε".

Αυτά.

Ο όρκος που αποδίδετε στον Ιπποκράτη είναι παρακάτω και ΔΕΝ υποχρεούνται να ορκίζονται πλέον(κατά πως διαβάζω) οι ιατροί σε αυτόν.Υπάρχουν διάφορα κείμενα ανά σχολή.

Να γράψω ότι δεν είμαι Δωδεκαθεϊστής. Μην έχουμε παρεξηγήσεις.. ;)

1. Ὄμνυμι Ἀπόλλωνα ἰητρόν καί Ἀσκληπιόν καί Ὑγείαν και Πανάκειαν καί θεούς πάντας τε και πάσας, ἵστορας ποιεύμενος, ἐπιτελέα ποιήσειν κατά δύναμιν καί κρίσιν ἐμήν ὅρκον τόνδε καί ξυγγραφήν τήνδε.
2. Ἡγήσεσθαι μέν τόν διδάξαντά με την τέχνην ταύτην ἴσα γενέτῃσιν ἐμοῖσι, καί βίου κοινώσεσθαι, καί χρεῶν χρηίζοντι μετάδοσιν ποιήσεσθαι, καί γένος τό ἐξ αὐτοῦ ἀδελφεοῖς ἴσον ἐπικρινέειν ἄρρεσι, καί διδάξειν τήν τέχνην ταύτην, ἥν χρηίζωσι μανθάνειν, ἄνευ μισθοῦ καί ξυγγραφῆς, παραγγελίης τε καί ἀκροήσιος καί τῆς λοιπῆς ἁπάσης μαθήσιος μετάδοσιν ποιήσασθαι υἱοῖσι καί τοῖσι τοῦ ἐμέ διδάξαντος καί μαθηταῖσι συγγεγραμμένοις τε καί ὡρκισμένοις νόμῳ ἰητρικώ, ἄλλῳ δέ οὐδενί.
3. Διαιτήμασί τε χρήσομαι ἐπ᾿ ὠφελείῃ καμνόντων κατά δύναμιν καί κρίσιν ἐμήν, ἐπί δηλήσει δέ καί ἀδικίῃ εἴρξειν.
4. Οὐ δώσω δέ οὐδέ φάρμακον οὐδενί αἰτηθείς θανάσιμον, οὐδέ ὑφηγήσομαι ξυμβουλίην τοιήνδε˙ ὁμοίως δέ οὐδέ γυναικί πεσσόν φθόριον δώσω.
5. Ἁγνῶς δε καί ὁσίως διατηρήσω βίον τόν ἐμόν καί τέχνην τήν εμήν.
6. Οὐ τεμέω δε οὐδέν μην λιθιῶντας, ἐκχωρήσω δε ἐργάτῃσιν ἀνδράσιν πρήξιος τῆσδε.
7. Ἐς οἰκίας δε ὁκόσας ἄν ἐσίω, ἐσελεύσομαι ἐπ᾿ ὠφελείῃ καμνόντων, ἐκτός ἐών πάσης ἀδικίης ἑκουσίης καί φθορίης τῆς τε ἄλλης καί ἀφροδισίων ἔργων ἐπί τε γυναικείων σωμάτων καί ἀνδρείων, ἐλευθέρων τε καί δούλων.
8. Ἅ δ᾿ ἄν ἐν θεραπείῃ ἤ ίδω ἤ ακούσω, ἤ καί ἄνευ θεραπείης κατά βίον ἀνθρώπων, ἅ μή χρή ποτε ἐκλαλέεσθαι ἔξω, σιγήσομαι, ἄρρητα ἡγεύμενος εἶναι τά τοιαῦτα.
9. Ὅρκον μέν οὖν μοι τόνδε ἐπιτελέα ποιέοντι καί μή ξυγχέοντι εἴη ἐπαύρασθαι καί βίου καί τέχνης, δοξαζομένῳ παρά πᾶσιν ἀνθρώποις ἐς τόν αἰεί χρόνον˙ παραβαίνοντι δέ καί ἐπιορκέοντι, τἀναντία τουτέων.

Απόδοση στην νέα Ελληνική γλώσσα:
“Ορκίζομαι στον Απόλλωνα τον Ιατρό και στον Ασκληπιό και στην Υγεία και στην Πανάκεια και σε όλους τους Θεούς επικαλούμενος την μαρτυρία τους, να τηρήσω πιστά κατά τη δύναμη και την κρίση μου αυτό τον όρκο και το συμβόλαιό μου αυτό. Να θεωρώ αυτόν που μου δίδαξε αυτή την τέχνη ίσο με τους γονείς μου και να μοιραστώ μαζί του τα υπάρχοντά μου και τα χρήματά μου αν έχει ανάγκη φροντίδας. Να θεωρώ τους απογόνους του ίσους με τα αδέλφια μου και να τους διδάξω την τέχνη αυτή αν θέλουν να τη μάθουν, χωρίς αμοιβή και συμβόλαιο και να μεταδώσω με παραγγελίες, οδηγίες και συμβουλές όλη την υπόλοιπη γνώση μου και στα παιδιά μου και στα παιδιά εκείνου που με δίδαξε και στους άλλους μαθητές που έχουν κάνει γραπτή συμφωνία μαζί μου και σε αυτούς που έχουν ορκισθεί στον ιατρικό νόμο και σε κανέναν άλλο και να θεραπεύω τους πάσχοντες κατά τη δύναμή μου και την κρίση μου χωρίς ποτέ, εκουσίως, να τους βλάψω ή να τους αδικήσω. Και να μη δώσω ποτέ σε κανένα, έστω κι αν μου το ζητήσει, θανατηφόρο φάρμακο, ούτε να δώσω ποτέ τέτοια συμβουλή. Ομοίως να μη δώσω ποτέ σε γυναίκα φάρμακο για να αποβάλει. Να διατηρήσω δε τη ζωή μου και την τέχνη μου καθαρή και αγνή. Και να μη χειρουργήσω πάσχοντες από λίθους αλλά να αφήσω την πράξη αυτή για τους ειδικούς. Και σε όποια σπίτια κι αν μπω, να μπω για την ωφέλεια των πασχόντων αποφεύγοντας κάθε εκούσια αδικία και βλάβη και κάθε γενετήσια πράξη και με γυναίκες και με άνδρες, ελεύθερους και δούλους. Και ό,τι δω ή ακούσω κατά την άσκηση του επαγγέλματός μου, ή κι εκτός, για τη ζωή των ανθρώπων, που δεν πρέπει ποτέ να κοινοποιηθεί, να σιωπήσω και να το τηρήσω μυστικό. Αν τον όρκο μου αυτό τηρήσω πιστά και δεν τον αθετήσω, είθε να απολαύσω για πάντα την εκτίμηση όλων των ανθρώπων για τη ζωή μου και για την τέχνη μου, αν όμως παραβώ και αθετήσω τον όρκο μου να υποστώ τα αντίθετα από αυτά”.

AUFGEBRACHT
22/11/2015, 15:01
Η (ασήμαντη) προσωπική μου τοποθέτηση επί του θέματος είναι πως προσωπικά βρίσκω ιλαρό να επικαλούμαστε τους... αρχαίους ημών προγόνους (διαχρονική φράση κλισέ) με τους οποίους έχουμε όση σχέση έχει ο Άγραυλος με τον Πάνο Καμμένο. Ακόμα και ιστορικά εάν το πάρω σαν αναδρομή, επίκληση, υπόμνηση και λατρεία του αρχαίου παρελθόντος έγινε με την ανακήρυξη του νεοελληνικού κράτους, με τη δικτατορία του Μεταξά και με τις αρχαιοελληνικές φιέστες της παρέας του Παπαδόπουλου. Όταν κοιτάς μόνο πίσω δεν βλέπεις μπροστά σου και σκοντάφτεις, εκτός και εάν λόγω γκρεμού δεν υπάρχει πλέον δρόμος οπότε λειτουργεί η διαδικασία "περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις" (στίχος από τον εθνικό μας ύμνο).

Υ.Γ. Τα παραπάνω είναι γενική τοποθέτηση με αφορμή το ποστάρισμα του συμφορουμίτη για να μην παρεξηγούμαστε...

mikes
22/11/2015, 15:23
εγω ξερω να πω πως "όταν εμεις χτιζαμε παρθενωνες, οι αλλοι κρεμοντουσαν από τα δεντρα"

και κοιτα τωρα που εμεις που χτιζαμε παρθενωνες και μαγαλουργουσαμε, ειμαστε ο απόπατος της ευρωπης (και ισως η μεγαλυτερη κωλοφαρα του πλανητη),
και αυτοι που κρεμοντουσαν από τα δεντρα ελεγχουν ολο το συστημα...

ρε δε παν να χεστουν και οι αρχαιοι ημων προγονοι και τα εργα τους παρεα λεω γω....

με οπισθοδρομικες αποψεις, μπροστα δεν παει κανεις!

omega
22/11/2015, 15:45
Προσωπικά "κοιτώ" πίσω με σκοπό να κρατήσω το όποιο καλό έγινε/ειπώθηκε με σκοπό να με βοηθήσει(όσο γίνεται) να πάω μπροστά.Επίσης "κοιτώ" πίσω για να εντοπίσω λάθη που έγιναν και θέλω να αποφύγω.
Δυστυχώς τα λάθη μας είναι περισσότερα από τα σωστά μας(γενικότερα)
Η Ιστορία διδάσκει..


Κάποτε το έγραψα σε άλλο ποστ.

Σοφός όποιος έμαθε από τα λάθη του.Σοφότερος όποιος έμαθε από τα λάθη των άλλων..
omega(μάλλον)

Bob_o_mastoras
22/11/2015, 15:45
Στο γενικο μιας και αρχισαμε τα περι αρχαιων ημων προγονων..

οι ρίζες δεν είναι για να γυρίζουμε πίσω
είναι για να βγάζουνε κλαριά
άμα δε βγάζουνε
είναι παλούκια, καυσόξυλα

Κατερινα Γωγου

omega
22/11/2015, 15:50
Στο γενικο μιας και αρχισαμε τα περι αρχαιων ημων προγονων..

οι ρίζες δεν είναι για να γυρίζουμε πίσω
είναι για να βγάζουνε κλαριά
άμα δε βγάζουνε
είναι παλούκια, καυσόξυλα

Κατερινα ΓωγουΘέλουν "πότισμα" οι ρίζες Κατερίνα(έφυγες νωρίς,κρίμα) και ήταν/είναι πολλοί λίγοι αυτοί που το έκαναν/κάνουν αυτό.

Nostradamus
22/11/2015, 15:51
Λες? (http://www.briefingnews.gr/ethnika/sti-dimioyrgia-arhaioellinikoy-tagmatos-opliton-prohora-o-panos-kammenos)

Ξυπνας το πρωι της Κυριακης, εκτος Ελλαδας... Γαμω την ξενιτια μου λες και σκεφτεσαι οτι σαν την Ελλαδα δεν εχει (με την ευρυτερη εννοια, γνωριμο περιβαλλον, γνωριμοι ρυθμοι, οικογενεια κτλ κτλ).... Σκεφτεσαι οτι θες να γυρισεις καποια στιγμη (1, 2 5 χρονια οτι και αν ειναι αυτο)...

Μετα μπαινεις moto.gr και διαβαζεις.... :uplate::uplate::uplate::a21::a21::a21:

Και το ξανα σκεφτεσαι..... Υπομονη σε ολους μας.... και τους εκτος αλλα κυριως τους ΕΝΤΟΣ τρελλαδικου...

Pan (dvs)
22/11/2015, 16:01
Dum spiro spero....







:confused:

nicksior
22/11/2015, 16:02
εγω ξερω να πω πως "όταν εμεις χτιζαμε παρθενωνες, οι αλλοι κρεμοντουσαν από τα δεντρα"

και κοιτα τωρα που εμεις που χτιζαμε παρθενωνες και μαγαλουργουσαμε, ειμαστε ο απόπατος της ευρωπης (και ισως η μεγαλυτερη κωλοφαρα του πλανητη),
και αυτοι που κρεμοντουσαν από τα δεντρα ελεγχουν ολο το συστημα...

ρε δε παν να χεστουν και οι αρχαιοι ημων προγονοι και τα εργα τους παρεα λεω γω....

με οπισθοδρομικες αποψεις, μπροστα δεν παει κανεις!

Κακός σύμβουλος ο θυμός , εύκολα οδηγεί σε μηδενιστικό λόγο.

Ξανασκέψου ψύχραιμα και τίμα την υπογραφή σου.

:wave2:

Δεινόσαυρος
22/11/2015, 16:07
Ο όρκος των νέων της αρχαίας Αθήνας όταν στα 18 τους με ένα δόρυ και μία ασπίδα ξεκινούσαν την 2ετή τους στρατιωτική θητεία στα σύνορα της πόλης κράτους.


Και επειδή τους βάζαν και τα λέγαν, σημαίνει οτι τα πίστευαν κιόλας;
Και επί Μετάξα, πχ (τυχαίος προς παράδειγμα δικτάτωρ) βάζαν τις νεολαίες να λένε οτι μ*λ*κι* θες για να ανεβάζουν δηθεν το ηθικό.


Το δε «ημών» καλύτερα να μείνει ασχολίαστο.
Αν είναι να ποτίζεις ρίζες τις ποτίζεις όλες.

Δεινόσαυρος
22/11/2015, 16:21
Μάλλον ζήλεψε τον Ερντογκαν (http://news.yahoo.com/spear-carriers-chainmail-warriors-erdogans-palace-welcome-195654554.html) ο Πάνος

346066

Δεινόσαυρος
22/11/2015, 16:35
Μπα, «pro-life» Αμερικανάκι τελικά ο Ιπποκατης; :p Δεν τόξερα!

346067


Παρεπιμπτόντως...

<quizmaster mode>
Σε ποιά χώρα στον κόσμο εφαρμόζεται ακόμα και σήμερα κατα γρὰμμα η ιατρική του Ιπποκράτη; Ξέρετε;
</quizmaster mode>

pipe_smoker
22/11/2015, 16:40
Κάποτε το έγραψα σε άλλο ποστ.

Σοφός όποιος έμαθε από τα λάθη του.Σοφότερος όποιος έμαθε από τα λάθη των άλλων..
omega(μάλλον)

Bismarck.
Λίγο πειραγμένο.

dimmie_72
22/11/2015, 16:49
Ξυπνας το πρωι της Κυριακης, εκτος Ελλαδας... Γαμω την ξενιτια μου λες και σκεφτεσαι οτι σαν την Ελλαδα δεν εχει (με την ευρυτερη εννοια, γνωριμο περιβαλλον, γνωριμοι ρυθμοι, οικογενεια κτλ κτλ).... Σκεφτεσαι οτι θες να γυρισεις καποια στιγμη (1, 2 5 χρονια οτι και αν ειναι αυτο)...

Μετα μπαινεις moto.gr και διαβαζεις.... :uplate::uplate::uplate::a21::a21::a21:

Και το ξανα σκεφτεσαι..... Υπομονη σε ολους μας.... και τους εκτος αλλα κυριως τους ΕΝΤΟΣ τρελλαδικου...

Όταν κάποια χρόνια προ κρίσης αποφάσισα να επιλέξω το εξωτερικό προκειμένου να εξασφαλίσω το min των standards που είχα βάλει για τη ζωή και κυρίως για την οικογένειά μου, το έκανα παραβλέποντας τις δυνατότητες που παρέχονταν ακόμα εδώ αρνούμενος να συμβιβαστώ με τις αναχρονιστικές και ανήθικες διαδικασίες στις οποίες θάπρεπε να κάνω γαργάρα.

Όταν είδα ότι το γκρίζο περιβάλλον και οι ρυθμοί ζωής και εργασίας που αλλοτρίωναν εμένα, τους συνανθρώπους μου και κυρίως την ψυχή μου θα με μετέτρεπαν σε ένα ανδρείκελο bot... δεν το σκέφτηκα ούτε στιγμή να γυρίσω, μη έχοντας συμπληρώσει ούτε καν 2 χρόνια.

Aν το μέτρο σύγκρισης είναι οι υλικές αμοιβές, να σημειώσω ότι κάτι μισθοί βουλευτών έναντι των οποίων αντιδρά η πλειοψηφία των πολιτών για 300 όλα κι όλα άτομα, φαντάζουν ανέκδοτο. Δεν το μετάνιωσα στιγμή φυσικά και λυπάμαι η με συμπόνια καταλαβαίνω αυτούς που με οικτίρουν. Είχα και γνωστούς που γύριζαν νωρίτερα από τις άδειές τους λόγω της απόλυτης αφομοίωσής τους από το νέο περιβάλλον.

Ενήργησε όπως σου προστάζει η καρδιά σου και χαμένος δεν θα βγεις.

omega
22/11/2015, 17:03
Bismarck.
Λίγο πειραγμένο.Λέγε για να διορθωνόμαστε..




Πέραν αυτού το θέμα μας είναι περί Αρχαίων κι όχι περί Καμένου κι Ερντογάν.

Φοβάμαι ξεφύγαμε και δεν είναι πρέπον να κλειδωθεί αργότερα το θέμα.

daz
22/11/2015, 17:09
Η άποψη του Λιαντίνη.

http://www.pare-dose.net/3018

el_hymador
22/11/2015, 17:16
Έψαξα και εγώ έναν όρκο να αναρτήσω, ορίστε:










346069

Grafton 505
22/11/2015, 22:46
Ναι βρε άθρωπα.

Και τον όρκο του Ιπποκράτη μπορεί να έβρισκες, και να τον ανέβαζες να βλέπαμε και τις διαφορές στις "πολλές βερσιόν" και πόσο έχει αλλάξει με τα χρόνια.
Προσωπικά πιο εύστοχο/ενδιαφέρον θα το έβρισκα.

Τέσπα.

Ο όρκος του Ιπποκράτη έχει καταργηθεί και αντικατασταθεί εδώ και αρκετά χρόνια.


Έψαξα και εγώ έναν όρκο να αναρτήσω, ορίστε:

346069

:bawl:

omega
22/11/2015, 23:31
Ο όρκος του Ιπποκράτη έχει καταργηθεί και αντικατασταθεί εδώ και αρκετά χρόνια. Έχει δίκιο το παλικάρι..

ΟΡΚΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

«Του πτυχίου της Ιατρικής αξιωθείς, όρκον ομνύω προ του Πρυτάνεως και του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής και πίστιν καθομολογώ τήνδε:

Από του ιερού περιβόλου του σεπτού τούτου τεμένους των Μουσών εξερχόμενος κατ’ επιστήμην βιώσομαι, ασκών ταύτην δίκην θρησκείας εν πνεύματι και αληθεία.

Ούτω χρήσιμον εμαυτόν καταστήσω προς άπαντας τους δεσμένους της εμής αρωγής, και εν πάση ανθρώπων κοινωνίας αεί προν ειρήνην και χρηστότητα ηθών συντελέσω, βαίνων εν ευθεία του βίου οδώ, προς την αλήθειαν και το δίκαιον αποβλέπων και τον βίον ανυψών εις τύπον αρετής υπό την σκέπην της σοφίας.

Ταύτην την επαγγελίαν επιτελούντι είη μοι, συν τη ευλογία των εμών καθηγητών και πεφιλημένων δασκάλων, ο θεόν εν τω βίω βοηθός».

Cpt. Haddock
23/11/2015, 12:13
Μία γνώση από το παρελθόν βρήκα και είπα να την ανεβάσω.

"Καὶ πῶς δικαίως ; Ὅστις ὦ ᾿ναίσχυντέ σ᾿ ἐξέθρεψα
αἰσθανόμενός σου πάντα τραυλίζοντος, ὅτι νοοίης.
Εἰ μέν γε βρῦν εἴποις, ἐγὼ γνοὺς ἂν πιεῖν ἐπέσχον·
μαμμᾶν δ᾿ ἂν αἰτήσαντος, ἧκόν σοι φέρων ἂν ἄρτον·
κακκᾶν δ᾿ ἂν οὐκ ἔφθης φράσας, κἀγὼ λαβὼν θύραζε
ἐξέφερον ἂν καὶ προυσχόμην σε. Σὺ δέ με νῦν ἀπάγχων,
βοῶντα καὶ κεκραγόθ᾿ ὅτι
χεζητιῴην, οὐκ ἔτλης
ἔξω ᾿ξενεγκεῖν, ὦ μιαρέ,
θύραζέ μ᾿, ἀλλὰ πνιγόμενος
αὐτοῦ ᾿πόησα κακκᾶν. "

amyroukai
23/11/2015, 12:16
Αυτές τις μαλακίες γράφετε και μετά νομίζω ότι χάλασε το κινητό και λείπουν τα μισά γράμματα.

pipe_smoker
23/11/2015, 12:25
"Καὶ πῶς δικαίως ; Ὅστις ὦ ᾿ναίσχυντέ σ᾿ ἐξέθρεψα
αἰσθανόμενός σου πάντα τραυλίζοντος, ὅτι νοοίης.
Εἰ μέν γε βρῦν εἴποις, ἐγὼ γνοὺς ἂν πιεῖν ἐπέσχον·
μαμμᾶν δ᾿ ἂν αἰτήσαντος, ἧκόν σοι φέρων ἂν ἄρτον·
κακκᾶν δ᾿ ἂν οὐκ ἔφθης φράσας, κἀγὼ λαβὼν θύραζε
ἐξέφερον ἂν καὶ προυσχόμην σε. Σὺ δέ με νῦν ἀπάγχων,
βοῶντα καὶ κεκραγόθ᾿ ὅτι
χεζητιῴην, οὐκ ἔτλης
ἔξω ᾿ξενεγκεῖν, ὦ μιαρέ,
θύραζέ μ᾿, ἀλλὰ πνιγόμενος
αὐτοῦ ᾿πόησα κακκᾶν. "


Αριστοφάνης είναι ρε!

Που θες να το περάσεις για δικό σου:lol:

omega
23/11/2015, 12:41
"Καὶ πῶς δικαίως ; ..."Καπετάνιε βάλε και την απόδοση στη Δημοτική για να πιάσουμε το νόημα,σημείο,διαφορά με το σήμερα,αυτό που σε άγγιξε και θέλεις να μοιραστείς μαζί μας.
Δεν ανέβασες Σουρή που είναι κατανοητός..

Cpt. Haddock
23/11/2015, 12:48
"Πώς δικαίως, αναιδή;
που σ’ ανέθρεψα μικρούλη, και σαν τραύλιζες παιδί
καταλάβαινα τι θάχεις στο μυαλό σου το μικράκι…
μπου σαν ήθελες ψευδίσει σου ’δινα να πιεις νεράκι,
σαν εγύρευες μαμμά σου’ φερνα ψωμί κοκό,
και σαν φώναζες κακά σ’ έπαιρνα, παιδί κακό,
κι απ’ το σπίτι μας απέξω σε βαστούσα να τα κάνεις…
αλλά συ με πνίγεις τώρα κι από τον λαιμό με πιάνεις,
κι όταν έσκουζα κι εγώ με βοής ξεφωνητά
πως με σφίγγει χεζουριό, συ δεν τ’ άκουγες αυτά,
μήτε μ’ έβγαλες απέξω να τα κάνω στον αέρα,
και μ’ εσφίξαν τα κακά μου και τ’ αμόλησ’ αυτού πέρα."

Νεφελες, σε μεταφραση Γ. Σουρη

nicksior
23/11/2015, 14:16
"Πώς δικαίως, αναιδή;
που σ’ ανέθρεψα μικρούλη, και σαν τραύλιζες παιδί
καταλάβαινα τι θάχεις στο μυαλό σου το μικράκι…
μπου σαν ήθελες ψευδίσει σου ’δινα να πιεις νεράκι,
σαν εγύρευες μαμμά σου’ φερνα ψωμί κοκό,
και σαν φώναζες κακά σ’ έπαιρνα, παιδί κακό,
κι απ’ το σπίτι μας απέξω σε βαστούσα να τα κάνεις…
αλλά συ με πνίγεις τώρα κι από τον λαιμό με πιάνεις,
κι όταν έσκουζα κι εγώ με βοής ξεφωνητά
πως με σφίγγει χεζουριό, συ δεν τ’ άκουγες αυτά,
μήτε μ’ έβγαλες απέξω να τα κάνω στον αέρα,
και μ’ εσφίξαν τα κακά μου και τ’ αμόλησ’ αυτού πέρα."

Νεφελες, σε μεταφραση Γ. Σουρη


Δηλ την εποχή που οι ευρωπαίοι βρίσκονταν πάνω στα δέντρα κι έτρωγαν μπανάνες σαν τους πιθήκους…
Εμείς δεν είχαμε τουαλέτες ?

:eek:

AUFGEBRACHT
23/11/2015, 18:52
Δηλ την εποχή που οι ευρωπαίοι βρίσκονταν πάνω στα δέντρα κι έτρωγαν μπανάνες σαν τους πιθήκους…
Εμείς δεν είχαμε τουαλέτες ?

:eek:


Το λέει καθαρά: μήτε μ’ έβγαλες απέξω να τα κάνω στον αέρα, το έπιασες το υπονοούμενο; Όταν οι άλλοι ήταν στα δέντρα κι έτρωγαν βελανίδια εμείς είχαμε φτιάξει διαστημικό σταθμό σε τροχιά, εννοεί τουαλέτες στον αέρα, τζάμπα τα λέει ο Λιακόπουλος τόσα χρόνια; (αλήθεια, ζει αυτός; )

pipe_smoker
23/11/2015, 19:35
τζάμπα τα λέει ο Λιακόπουλος τόσα χρόνια; (αλήθεια, ζει αυτός; )

Πλάκα κάνεις?

Ζει και βασιλεύει.

Έχει αφήσει νομίζω λίγο στην άκρη τους Ελ, τα Βριλ, το ντέρμπι Νεφελίμ-Ελοχίμ κλπ, και το έχει ρίξει στο survivalism.
Πουλάει κάτι κάρτες-πολυεργαλεία μαζί με το εγχειρίδιο επιβίωσης τσέπης by Liakopoulos:lol:

el_hymador
23/11/2015, 19:52
Ἐτεόκλεες, ἥκω σαφή ὅστις ὤκιστος λαβέ,
ἰὼ μάκαρες εὔεδροι ἀκμάζει
λόχον δουλοσύνας ὕπερ κῦμα
προσίστανται πάλῳ λαχόντες.

AUFGEBRACHT
23/11/2015, 19:57
Πλάκα κάνεις?

Ζει και βασιλεύει.

Έχει αφήσει νομίζω λίγο στην άκρη τους Ελ, τα Βριλ, το ντέρμπι Νεφελίμ-Ελοχίμ κλπ, και το έχει ρίξει στο survivalism.
Πουλάει κάτι κάρτες-πολυεργαλεία μαζί με το εγχειρίδιο επιβίωσης τσέπης by Liakopoulos:lol:

Σαν τον οδηγό επιβίωσης της SAS που πούλαγε ένας τύπος στα κέντρα εκπαίδευσης στο στρατό με δώρο το βιβλίο για τέλειο μακιγιάζ; (φαντάζομαι αυτό ήταν για να πετύχεις το τέλειο φούμο σε νυχτερινές επιχειρήσεις).

pipe_smoker
23/11/2015, 20:07
Σαν τον οδηγό επιβίωσης της SAS που πούλαγε ένας τύπος στα κέντρα εκπαίδευσης στο στρατό με δώρο το βιβλίο για τέλειο μακιγιάζ; (φαντάζομαι αυτό ήταν για να πετύχεις το τέλειο φούμο σε νυχτερινές επιχειρήσεις).

Τί SAS και ΜΑΣ και μλκίες.

Δελφικός οδηγός επιβίωσης λέμε! (http://www.prisonplanet.gr/πολιτισμοσ/70531-πακέτο-επιβίωσης)

Grafton 505
23/11/2015, 20:08
Σαν τον οδηγό επιβίωσης της SAS που πούλαγε ένας τύπος στα κέντρα εκπαίδευσης στο στρατό με δώρο το βιβλίο για τέλειο μακιγιάζ; (φαντάζομαι αυτό ήταν για να πετύχεις το τέλειο φούμο σε νυχτερινές επιχειρήσεις).

''Για σας κυρίες μου ! ''

Cpt. Haddock
23/11/2015, 20:13
Ἐτεόκλεες, ἥκω σαφή ὅστις ὤκιστος λαβέ,
ἰὼ μάκαρες εὔεδροι ἀκμάζει
λόχον δουλοσύνας ὕπερ κῦμα
προσίστανται πάλῳ λαχόντες.

Σφίγγ᾽ ὠμόσιτον προσμεμηχανημένην
γόμφοις ἐνώμα, λαμπρὸν ἔκκρουστον δέμας,
φέρει δ᾽ ὑφ᾽ αὑτῇ φῶτα Καδμείων ἕνα,
ὡς πλεῖστ᾽ ἐπ᾽ ἀνδρὶ τῷδ᾽ ἰάπτεσθαι βέλη.
ἐλθὼν δ᾽ ἔοικεν οὐ καπηλεύσειν μάχην, 545
μακρᾶς κελεύθου δ᾽ οὐ καταισχυνεῖν πόρον,
Παρθενοπαῖος Ἀρκάς· ὁ δὲ τοιόσδ᾽ ἀνὴρ
μέτοικος, Ἄργει δ᾽ ἐκτίνων καλὰς τροφάς,
πύργοις ἀπειλεῖ τοῖσδ᾽ ἃ μὴ κραίνοι θεός.

AUFGEBRACHT
23/11/2015, 20:19
Ψηλός ψηλός καλόγερος και κόκκαλα δεν έχει... τι είναι;

el_hymador
23/11/2015, 20:29
346143

omega
23/11/2015, 20:44
Θέλω να ευχαριστήσω τους φίλους που πήραν αλλά κι έδωσαν κάτι σχετικό στο παρόν νήμα. :beer:
:wave2:

el_hymador
23/11/2015, 20:48
Σφίγγ᾽ ὠμόσιτον προσμεμηχανημένην
γόμφοις ἐνώμα, λαμπρὸν ἔκκρουστον δέμας,
φέρει δ᾽ ὑφ᾽ αὑτῇ φῶτα Καδμείων ἕνα,
ὡς πλεῖστ᾽ ἐπ᾽ ἀνδρὶ τῷδ᾽ ἰάπτεσθαι βέλη.
ἐλθὼν δ᾽ ἔοικεν οὐ καπηλεύσειν μάχην, 545
μακρᾶς κελεύθου δ᾽ οὐ καταισχυνεῖν πόρον,
Παρθενοπαῖος Ἀρκάς· ὁ δὲ τοιόσδ᾽ ἀνὴρ
μέτοικος, Ἄργει δ᾽ ἐκτίνων καλὰς τροφάς,
πύργοις ἀπειλεῖ τοῖσδ᾽ ἃ μὴ κραίνοι θεός.

Ναι αλλά εγώ πήρα τυχαία λέξεις από αρχαίο κείμενο και τις ένωσα...

pipe_smoker
23/11/2015, 21:01
Ναι αλλά εγώ πήρα τυχαία λέξεις από αρχαίο κείμενο και τις ένωσα...

Κι ο Μπογδάνος κάνει το ίδιο αλλά στα νέα ελληνικά και το ονομάζει ποίηση και κονομάει:lol:

BLiTzER
24/11/2015, 14:33
«...
πλείω δὲ καὶ ἀρείω κατά τε ἐμαυτὸν καὶ μετὰ ἁπάντων,
...
οὐκ ἐπιτρέψω κατά τε ἐμαυτὸν καὶ μετὰ πάντων,
...»

Στην νέα ελληνική:
«...
αλλά μεγαλύτερη και πολεμικότερη, και μόνος και με όλους.
...
δεν θα το επιτρέψω, είτε μόνος είτε με όλους,
...»


Έχω πραγματικά απορία πώς η ίδια αρχαία έκφραση έχει 2 εντελώς διαφορετικά νοήματα στη νεοελληνική.

pipe_smoker
24/11/2015, 14:54
Έχω πραγματικά απορία πώς η ίδια αρχαία έκφραση έχει 2 εντελώς διαφορετικά νοήματα στη νεοελληνική.

Το πρώτο λέει "απάντων" και το δεύτερο "πάντων".

Το "α" θα φταίει :p