PDA

View Full Version : Σκληρό σασμάν και αδύνατη εύρεση της νεκράς (CBF-250)



Σελίδες : 1 [2]

gerodim
25/05/2006, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ledz
Σα να αρχισε να μου δυσκολευει τη νεκρα και μενα... (7500χμ)
Πλεον ο πιο ευκολος τροπος ειναι καρφωτα απο 2α εν κινησει

Παρολο που μου βαλε πιο ψιλα λαδια (που θα πρεπε να'ναι πιο ανετα τα πραματα μεσα)

και κατι αλλο: αφου ζεσταθει καλα το μηχανακι εχετε παρατηρησει κατι σαν ηχο χαλαρης αλυσιδας απο την περιοχη του μοτερ απο 6500 μεχρι 8500 στροφες? Μην ειναι καμμια καδενα εκκεντροφορων? κανας προεντατηρας?

Ρε μπας και συντονιζει κανα φερμουαρ του μπουφαν ή τπτ'αλλο?
Θα τρελλαθω!

ΥΓ: Μου'χει σβησει και δυο φορες ζεστο μετα το σερβις των 6000 (οπου μου βαλανε τα ατζιπ city και οχι τα tec που ειχα ( 10w-40 / 15w-55 αντιστοιχα)). Και τις δυο φορες σαν να ξεχασε να ανοιξει η βαλβιδα εξαγωγης και πνιγηκε (ρελαντι παντα).

ΥΓ2: Παρολο που πιασαν ζεστες, το ταξιδιαρικο μπουζι μου'κανε τη διαδικασια ζεσταματος τουλαχιστον 4-5 λεπτα με παιξιμο του γκαζιου μεχρι 3κrpm.

Λοιπόν σχετικά με το θέμα του συντονισμού παρατήρησα χτες το εξής. Ενώ γενικά δε μου συντονίζει όπως σε κάποια cbf , χτες μου συντόνιζε όταν είχα 2ο άτομο πίσω. Την ψιλιάστικα... είπα στην κοπελιά να κατέβει και έκανα ένα τετράγωνο χωρίς συντονισμό. Με το που ανέβηκε πάλι τα ίδια.... Έχω μια υποψία αλλά δεν τη λέω πριν την ψάξω γιατί η που θα γίνω πολύ ρόμπα ή που θα κλαίμε απ΄τα γέλια...

oulas
25/05/2006, 18:49
Εγω οπως εχω αναφερει και σε παλαιοτερο ποστμ συντονιζομαι στις 6500 στροφες ακριβως σε ολες τις ταχυτητες. Με νεκρα δεν εχω φαινομενο συντονισμου.

Aggelos_SV
21/08/2007, 21:17
Όσοι δεν έχετε αλλάξει τις καμπάνες σας ,σας βρήκα λύση.
Τουλάχιστον στο cbf που καβαλάω εγώ συχνά πυκνά, πιάνει.
Λοιπόν,είστε σταματημένοι και προσπαθείτε να βρείτε νεκρά αλλά δεεεεν....
αυξήστε τις στροφές γύρω στις 2000-2500-3000 ( κάπου εκεί τέλος πάντων) και θα μπει απροβλημάτιστα.

Αυτό με τον συντονισμό το έχω παρατηρήσει κι εγώ , κάπου εκεί στις 7000 στρ το κάνει.Σα να επιταχύνει και αμέσως μετά να κόβει κάνει.Και μόνο σε δικάβαλο το έχω παρατηρήσει ,μονοκάβαλο έχω να το οδηγήσω πολύ καιρό και δεν θυμάμαι κάποιον συντονισμό.
Έχει κανείς ιδέα αν είναι απλά αεροδυναμικό το θέμα?
:wave2: