PDA

View Full Version : Σκληρό σασμάν και αδύνατη εύρεση της νεκράς (CBF-250)



Σελίδες : [1] 2

giannokia
05/11/2005, 13:14
ΕΑΝ ΤΟ CBF 250 ΠΟΤ ΕΧΕΤΕ ΕΧΕΙ ΣΚΛΗΡΟ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΝΕΚΡΑ ΤΟΤΕ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.

SnakeMJK
05/11/2005, 13:21
Μα αυτά είναι τα κύρια χαρακτηριστικά του CBF250 :p

Πέρα απ την πλάκα, σε ποια αντιπροσωπεία πήγες και τι σου άλλαξαν;

giannokia
05/11/2005, 13:24
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΒΟΥΤΗΡΟ

oulas
05/11/2005, 15:43
Και εμενα ειναι σκληρο το μαμημενο, και αν ειμαι τελειος σταματημενος πολυ σπανια να μπει η νεκρα.

Παντος σε ολα τα παιδια ειναι σκληρο λιγο η πολι και η νεκρα δεν μπαινει σε κανενας μας ευκολα απο σταση. Ειμαστε καμια 10αρια cbf250, Και εχουν ολα προβλημα; Για λεγε που πηγες και σου τα αλλαξα ολα αυτα, αμα ειναι να αλαξουμε συνεργειο. Σου τα αλλαξαν αμεσως η σου εβγαλαν την πιστη;

ΙΠΠΕΑΣ
05/11/2005, 15:57
Ερώτηση:

H καμπάνα είναι κάτι που αφαιρείται σχετικά εύκολα ή πρέπει να λυθεί το μισό μοτέρ. Αν βγάζοντας τα καπάκια της μηχανής αφαιρούν εξωτερικά τη καμπάνα χωρίς να πειράζουν το υπόλοιπο μοτερ, τότε αξίζει να το κάνει κάποιος καθώς εκτός της καμπάνας το μόνο που θα έχει πειραχτεί (λογικά) είναι οι φλάτζες.

Αν όμως πρέπει να λύσουν πολλά εξαρτήματα, εγώ πραγματικά δεν πρόκειται να το έκανα. Είναι δυνατόν ολοκαίνουργιο μοτέρ και να πας και να στο λύσει κάποιος μάστορας ;; Όσο και καλός να είναι ο μάστορας το δέσιμο που θα κάνει δεν είναι σαν του εξειδικευμένου τεχνικού του εργοστασίου της Honda.

Για μένα εάν κάποιος ανοίξει το μοτέρ ενώ είναι καινούργια αγορά, πιστεύω ότι μετά το δέσιμο έχει χάσει αρκετά από την αξιοπιστία του.

Πραγματικά εύχομαι σε όλους τους CBFαδες αν το επιχειρήσει κάποιος μάστορας για λογαριασμό τους, να είναι επιφανειακά αυτές οι αλλαγές που θα γίνουν και να μην χρειαστεί να το κάνει βίδες. :sick:

oulas
05/11/2005, 16:00
Εσυ παντως Ιππεα με αυτα που ακους δεν παιζει να παρεις `CBF ουτε μια στο εκατομμυριο. Εχει καρααπογοητευτη!

ΙΠΠΕΑΣ
05/11/2005, 16:09
Φίλε Ουλά έχω απογοητευτεί,

εκεί που πήγα να ξεδιαλύνω τα πράγματα με την αγορά του επόμενου δίτροχου μου, βρέθηκα ξανά σε αδιέξοδο.

Τι είναι αυτά τα πράγματα ρε παιδιά ; Έλεος, που πήγανε τα εργαλεία και η αξιοπιστία HONDA. Γιατί χάλασε ο κόσμος μας :cry: :cry: :cry: .

Παλιά δύο πράγματα αντέχανε παραπάνω από το ανθρώπινο σώμα, τα ψυγεία IZOLA(ελληνική) και τα μηχανάκια HONDA. H μία εταιρία έκλεισε γιατί πολύ απλά όσοι πήρανε τα ψυγεία της δεν χρειάστηκε να ξαναλλάξουν :rotflmao: ενώ η άλλη φοβούμενη μη πάθει τα ίδια από τον ανταγωνισμό των κορεατών και των κινέζων βάλθηκε να μας ξενερώσει ατελείωτα :bawl: :bawl: . Έλεος ρε εκεί στη Honda, τι πάθατε ...

Σ Υ Ν Ε Λ Θ Ε Τ Ε :mad:

skous
05/11/2005, 19:43
na dwsw kai egw ena tip pou toulaxiston sto ducati mou douleyei.
EAN den boreite na balete nekra stamatimenoi se fanari, kante to exis.
Opos eiste stamatimenoi, patame ton siblekti kai afinoume tin moto na kilisei ligo. Ligo , elaxista, mono merika cm. Me to pou arxizei i kinisi, bazoume nekra paneykola. Se emena ayto douleyei teleia

giannokia
05/11/2005, 22:22
ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΓΚΕΣ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ . ΠΗΓΑ ΣΤΟ HONDA SERVICE ΚΩΣΤΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 198 ΚΑΙ ΚΑΡΙΟΓΥΛΛΗ 10 . ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΄ΠΟΛΥ ΕΙΧΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ . ΚΑΜΠΑΝΑ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΜΠΑΝΑΣ ΔΙΣΚΟΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΦΛΑΝΤΖΑ . ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΡΙΣΤΑ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ DUCATI ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΟΚΑΜΠΑΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ . ΑΛΛΑ ΤΟ CBF ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΤΙΣ Μ....ΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

giannokia
05/11/2005, 22:26
ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (Η ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΥ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ... ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ CBF 250 ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΧΩ ΨΑΞΕΙ ΟΛΑ (13-08-2004)

el_hymador
05/11/2005, 22:51
ρε πουστη μου και εγω που ελεγα για το κιβωτιο του 600 και την κατ' ευφημισμο ποιοτητα honda , πεσαν να με φανε.....αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου......

ΙΠΠΕΑΣ
05/11/2005, 23:52
Ξέρει κανείς αν στο CBF250 μοντ 2005 θα έχουν απο το εργοστάσιο αντικαταστήσει την καμπάνα ? :uplate: :confused:

Alchimistis
06/11/2005, 01:34
Παιδία τι είναι τούτο αν όντως ισχύει έχουμε ομαδικό πρόβλημα

giannokia
06/11/2005, 02:54
ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΦΤΙΑΞΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ. ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

SnakeMJK
06/11/2005, 11:19
Εγώ λέω να περάσω απ την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία... Αν λυθεί το πρόβλημα του σκληρού σαζμάν... Ποιος μας πιάνει;!

Όσο για το πως μπαίνει νεκρά στο CBF250... Την βάζετε δύο μέτρα πριν ακινητοποιηθεί πλήρως το μηχανάκι. Μπαίνει πολύ εύκολα έτσι. Και αν είστε ακίνητοι, δίνετε ξερογκαζιά μέχρι 2,5 στροφές και πάλι μπαίνει πολύ εύκολα η νεκρά.

oulas
06/11/2005, 13:37
Όσο για το πως μπαίνει νεκρά στο CBF250... Την βάζετε δύο μέτρα πριν ακινητοποιηθεί πλήρως το μηχανάκι. Μπαίνει πολύ εύκολα έτσι. Και αν είστε ακίνητοι, δίνετε ξερογκαζιά μέχρι 2,5 στροφές και πάλι μπαίνει πολύ εύκολα η νεκρά.


Και εγω μονο ετσι μπορω να βαλω νεκρα, με κανενα αλλο τροπο. Παιδια εχουμε ομαδικο προβλημα, και μαλλον θα πρεπει να κανουμε κατι ομαδικα ξερω εγω να το λυσουμε.

oulas
06/11/2005, 13:58
Φιλε Giannoka, μπορεις να μας στειλεις σε πμ, Το Ονοματεπωνυμο σου, η χαρτια της εγγυσησης, η απο το βιβλιαρακη του Service, εικονα απο καποιο scanner σου ωστε να εχουμε στοιχεια για το προηγουμρνο που υπαρχει ωστε να μας εξηπηρετησει το καθε εξουσιοδοτημενο που επισκεπτετε ο καθενας χωρις να μαε βγααλει την ψυχη;

Φιλε giannoka εχεις ποσταρει για εμενα την ποιο χρησιμη πρηροφορια που εχει γραφτη ποτε στην κατηγορια των CBF´s!:wave2: :a18: :a20:

giannokia
06/11/2005, 18:11
ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΤΕΣΠΑ ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΑΓΚΕΣ
:beer: :rotflmao:
ΠΛΕΟΝ ΣΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΒΑΖΩ ΝΕΚΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Rezeguet
07/11/2005, 14:59
ego giati den eixa pote provilma me tin nekra?

Otan vazoume nekra to kouname ligaki to moter mprosta na ksekolisei i taxytita kai koumponoume nekra....telos

tora pou ta vriskete ta provlimata sas synexeia den to ksero

oulas
07/11/2005, 21:35
To θεμα ειναι να την βαζεις και να μην θελειο κανενα κουνημα. Τι ειναι, καμια χορευτρια;

johnpan
07/11/2005, 23:39
Ευχαριστούμε φίλε giannokia.
Αύριο πρωί θα πάρω τηλέφωνο στον ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ για να μάθω περισσότερα και θα σας ενημερώσω.

Μήπως έχεις και το τηλ του για να μην ψάχνω?

Α, και αν μπορείς γράφε με μικρά, τα κεφαλαία είναι για όταν φωνάζουμε.

oulas
08/11/2005, 00:05
Παρτα Ολα


27658

giannokia
08/11/2005, 08:49
Το τηλ είναι 210-7752336 κατευθειαν το service!

johnpan
08/11/2005, 11:28
Καλημέρες παιδιά, μόλις πήρα τηλέφωνο στο σέρβις. Δε θέλουν να μου πουν και πολλά από το τηλέφωνο, μου είπε η κοπέλα να το πάω από κει και θα δει ο μηχανικός αν χρειάζεται αντικατάσταση. Ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση που δεν έχω κάνει τα σέρβις σε εξουσιοδοτημένο, και μου είπε ''ελάτε απο δω με την εγγύηση και θα το δει ο μηχανικός''. Τώρα τι εννοούσε δεν ξέρω, αλλά μάλλον δε θα έχουν πρόβλημα να το αλλάξουν αν χρειάζεται, αυτό κατάλαβα.

oulas
08/11/2005, 12:54
Περιμενουμε νεα σου Γιαννη. Εγω το θεμα θα το θεσω αφου συμπληρωσω 10000 χλμ. Τωρα εχω 7500 χιλιαδες, και στο μεγαλο το service θα ζητησω και αλλαγη καμπανας και δισκου.

ΚΑλυτερα τοτε, μιας και ημουν απειρος, το εχω ταλαιπωτηση με τις αλλαγες, και σιγουρα εχω φαει τον δισκο παραπανω απο το κανονικο μιας και δεν ηξερα να το δουλευω σωστα.

BILLY FILTH
15/11/2005, 14:51
ρε παιδιά εκτός από τον giannokia έχει πάει κανείς άλλος να αλλάξει τη καμπάνα. είναι γεγονός πως είναι σκληρό το κιβώτιο αλλά αφού το έχουμε όλοι αυτό το πρόβλημα το θεώρησα φυσικό. ας πει κάποιος αν πήγε να το αλλάξει αν είναι να κάνουμε μαζική αλλαγή και οι υπόλοιποι

johnpan
15/11/2005, 16:27
δεν έχω πάει και δεν προβλέπεται να πάω σύντομα, η δικιά μου καμπάνα δε με προβληματίζει.

ΙΠΠΕΑΣ
23/11/2005, 02:27
Παιδιά, έμαθε κανένας τίποτα νεώτερο για το πρόβλημα με τη καμπάνα ; :look:

Πήγε κανένας να το φτιάξει ; Υπάρχει συγκεκριμένη εντολή της Honda όπου λέει ότι οι κάτοχοι του CBF 250 που παραπονιούνται για την μη ευρεση της νεκράς, να πηγαίνουν στα εξουσιοδοτημένα για άμεση αλλαγή της καμπάνας ; :confused:

Alexander
23/11/2005, 10:58
Είμαι στα 8000χλμ, δεν με προβληματίζει ακόμα.
Στο επόμενο service θα το αναφέρω και θα ενημερώσω.

ΙΠΠΕΑΣ
03/01/2006, 18:18
Όσοι είχαν πρόβλημα με την μη εύρεση της νεκράς παρακαλούνται να δηλώσουν τον τύπο λαδιού που χρησιμοποιούν
και μετά θα αναπτύξω μία θεωρία - :lol: - που έχω για να τη σχολιάσετε :smilea: :a013:

π.χ Motul 20w50 πλήρως συνθετικό

oulas
03/01/2006, 18:55
Σιγα μην σου απαντησουμε...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
03/01/2006, 19:17
:bawl: :bawl: :bawl:

:sad:

oulas
04/01/2006, 02:57
Valvoline 20W 50. Αντε λεγε, πλακα σου κανουμε...:wave2:

oulas
04/01/2006, 02:59
μμμ Μαλλον Siliconline; Δεν θυμαμαι, κολησα. Παντως ειναι Full σθνθετικα. Οτι και να εχω βαλει τα ιδια σκατα ειναι η ευρεση νεκρας!

ΙΠΠΕΑΣ
04/01/2006, 12:23
Έχεις ρωτήσει το μηχανικό σου εάν βάλεις 10W40, αν θα έχει πρόβλημα το μοτέρ ;

Άκου τώρα τι συναίβει σε εμένα.
Στο παπί δούλευα τόσο καιρό(5 χρόνια) με 10W40 actevo ημισυνθετικά Castrol. Το μηχανάκι δεν τσιμπάει καθόλου λάδια γιατί τα αλλάζω κάθε 1000-1500χλμ. Το είχα βάλει εξ αρχής αυτό το λάδι γιατί ένας φίλος ταξιτζής μου είχε πει ότι στα καινούργια μοτέρ βάζουμε λίγο πιο ψιλό λάδι απ ότι βάζουμε εάν αρχίζουν να τσιμπάνε μετά από χρόνια. Τεσπα , σωστό ή λάθος εγώ αυτό ακολούθησα.

Πριν 1-2 εβδομάδες άρχιζα να κάνω φίλο και φτερό το thread του παππού με τις λαδολογίες :lol: . Εκεί διαπίστωσα σύμφωνα με τα γραφόμενα, ότι το λάδι που βάζω τόσο καιρό είναι ήμισυνθετικό και όχι πλήρως συνθετικό.

Οπότε πάω και αγοράζω πριν μία εβδομάδα από το λαδά μου ένα μπουκάλι 15w40 πλήρως συνθετικό για το λόγο ότι τα 10W40 που είχε ήταν ήμισυνθετικά. Στο παπί αυτό δεν είχε καλές συνέπειες καθώς το πρωϊ δεν μου έπαιρνε τις ταχύτητες :a018: :a06: με τίποτα :look: . Αν έχω καταλάβει έστω και λίγα πράγματα από τις λαδολογίες, αυτό σημαίνει ότι επειδή του έβαλα 15W αντί για 10W λάδι (ανεξάρτητα αν είναι συνθετικής βάσης ή όχι) το λάδι συμπεριφέρεται τα κρύα πρωϊνά σαν 15άρι αντί για 10άρι και γι αυτό παρατηρούσα ότι δεν έπαιρνε τις ταχύτητες ούτε με κλωτσιές :confused: .

Οπότε μαθαίνω και από ένα φίλο μου που έβαζε και αυτός motul 15W50 ότι είχε το ίδιο πρόβλημα με το δικό του παπί(Grandt). Αφού το συζητήσαμε καταλήξαμε σε λάδια 10w40 για τώρα το χειμώνα, τα βάλαμε και διαπιστώσαμε ότι αφενός μεν το μηχανάκι παίρνει μπρος με μία μανιβελιά αφετέρου δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα με τις ταχύτητες, όταν το μηχανάκι είναι κρύο :rolleyes: .

Άρα λέω εγώ τώρα, αν δοκίμαζες εσύ και οποιοσδήποτε άλλος με CBF να χρησιμοποιήσεις 10w40 ή 15w50 αντί για 20w50(μόνο για χειμώνα- εφόσον έχουμε χαμηλές θερμ. περιβάλ/ος), μήπως τελικά επιλυόταν το πρόβλημα σας με τις ταχύτητες ; :rolleyes: :rolleyes:

ENNOEITAI OTI ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ (SF SG SH ... κτλ) ΛΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.

giannokia
04/01/2006, 21:35
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ JASO.
ΠΟΤΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ

Alexander
16/03/2006, 23:58
Χμ, πολλά γράφτηκαν σε αυτό το thread, στο τέλος το πήρε και λίγο ο διάολος με τα λάδια που έγραψε ο Ιππέας...

Ας ανακεφαλαιώσουμε...

Το πρόβλημα που πλέον είναι επίσημα γνωστό στη Honda, είναι το εξής:
Δεν είναι εύκολο να βρούμε νεκρά. Επιπλέον, δεν κλείδωναν καλά γενικά οι ταχύτητες ή κούμπωναν σε δύο χρόνους (ασάφεια στο κιβώτιο) κλπ.

Αυτό οφείλεται στην προβληματική καμπάνα του συμπλέκτη μας η οποία δεν έχει κοπεί καλά από το εργοστάσιο. Έτσι, σε γενικές γραμμές κολλάει και δεν αφήνει τα δισκάκια να λιπανθούν σωστά.
Αυτό δεν είναι κάτι φυσιολογικό.

Μια πρόχειρη και μακροπρόθεσμα απορριπτέα λύση είναι να προσπαθούμε να βρούμε τη νεκρά ανεβάζοντας στροφές όταν είμαστε σταματημένοι (γύρω στις 5000σαλ ανέβαζα μερικές φορές για να δω πότε θα ξεμπλοκάρει), ή ρολλάροντας λίγο το μηχανάκι ή βρίσκοντας νεκρά εν κινήσει.

Η σωστή λύση είναι να πάμε στο συνεργείο και να αντικαταστήσουμε τα παλιά εξαρτήματα που έχουν κοπεί στη Βραζιλία με τα καινούργια για τα οποία δόθηκε εντολή να κόβονται στην Ιαπωνία !
Και όλα τα παραπάνω μέσα στην εγγύηση.

Δείτε λοιπόν και σε φωτό την πηγή του προβλήματος (και για τον Ιππέα που φοβόταν αν θα λυθεί όλο το μοτέρ).

Αυτή είναι η δεξιά μεριά του κινητήρα.


41182

Alexander
17/03/2006, 00:02
Λίγο πιο κοντινή φωτογραφία και σε 3/4.

Αλλάζουν μέσα στην εγγύηση η καμπάνα που φαίνεται εξωτερικά και τα δισκάκια που φαίνονται μέσα στο εσωτερικό της βάσης. Φερμουίτ και μεταλλικά δισκάκια είναι τοποθετημένα εναλλάξ και ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος υφίστανται και αντίστοιχη φθορά. Εμένα δεν είχαν φαγωθεί πάρα πολύ.


41184

Alexander
17/03/2006, 00:05
Και εδώ είναι η πηγή του κακού !!!

Αν δείτε τι ζόρι τράβηξε ο μηχανικός για να τη βγάλει θα απορήσετε πώς βρίσκαμε πού και πού τη νεκρά...

Η καινούργια έμπαινε και έβγαινε με εμφανώς περισσότερη ευκολία, ακριβώς επειδή είχε Ιαπωνικό φινίρισμα και δεν κόλλαγε...


41186

Alexander
17/03/2006, 00:12
Η προέλευση έκανε όλη τη ζημιά. Τελικά αυτό το made in Japan σημαίνει αρκετά. Ο μηχανικός μού έδειξε και παλιό ανταλλακτικό made in Brazil που είναι το προβληματικό.

Την αλλαγή την έκανα στον Παπαγεωργίου (όπως έλεγε και ο giannokia) στον οποίο όλως τυχαίως έχω κάνει όλα μου τα service από την αρχή! Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αυτά λοιπόν και καλές αλλαγές !!!

:beer:


41188

ΙΠΠΕΑΣ
17/03/2006, 01:03
Μπράβο Alexander :cool:

Alexander
17/03/2006, 10:27
Μπράβο και στον μηχανικό που με ανέχτηκε όσο ήμουν από πάνω του με τη φωτογραφική και του ζάλιζα τα @@ !!!

:rotflmao:

Tropeas
17/03/2006, 11:11
Στον Μήτσο ήσουνα?

Πολύ καλό παλικάρι , γνωστός απο φίλο-ους,
μάστορας (θα κάτσει να το ψάξει) και έντιμος. ;)

OldMan
17/03/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
ENNOEITAI OTI ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ (SF SG SH ... κτλ) ΛΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ.

Μην έχουμε και μεγάλη εμπιστοσύνη στους "μηχανικούς" μας !!!

(Συνήθως βάζουν - και μας προτείνουν - τα λάδια στα οποία παίρνουν καλύτερη έκπτωση από τον προμηθευτή...)
:sad: :sad: :sad:

Από άποψη προδιαγραφών API (SF, SG, SH κ.λ.π.) καλύτερα να ακολουθούμε τις συστάσεις του κατασκευαστή της μηχανής !!!

Και έχουμε ξαναπεί ότι ένα λάδι νεότερων προδιαγραφών ΔΕΝ είναι απαραίτητα "καλύτερο" από ένα παλιότερων προδιαγραφών !!!

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
17/03/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannokia
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΜΕ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ JASO.
ΠΟΤΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ

Είπε ο πανμέγιστος giannokia και μετά σιώπησε ...

(Ελπίζω να σιώπησε για ΠΑΝΤΑ) !!!

Alexander
17/03/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Στον Μήτσο ήσουνα?

Πολύ καλό παλικάρι , γνωστός απο φίλο-ους,
μάστορας (θα κάτσει να το ψάξει) και έντιμος. ;)
Ναι ο Μήτσος είναι ο μάστορας !

Και ευτυχώς που κάθεται και το ψάχνει γιατί αυτός έλυσε το θέμα με τις καμπάνες των CBF250.

:beer:

Tropeas
17/03/2006, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Ναι ο Μήτσος είναι ο μάστορας !

Και ευτυχώς που κάθεται και το ψάχνει γιατί αυτός έλυσε το θέμα με τις καμπάνες των CBF250.

:beer:

Είναι ωραίος και καλό παιδί
;) στα Honda μια χαρά...

και στα άλλα ,
αλλά στα Honda και εξουσιοδοτημένος...

giannokia
25/03/2006, 03:18
:beer:
ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!!!
:beer:

Nrgman
28/03/2006, 15:27
Σήμερα πέρασα απο τον Σαρακάκη στην καβάλας.
Αφού πήγα στο τεχνικό τμήμα ρώτησα εκεί τον υπέυθηνο για το πρόβλημα που εχουν παρουσιάσει τα cbf 250 σχετικά με το κιβώτιο. Η απάντηση που πήρα ήταν οτι δεν είναι πρόβλημα με το κιβώτιο αλλα με τα λάδια που εχει η μηχανή . Πρέπει να βάζεις 10 30 μου λέει. το ίδιο προβλημα με άλλα λάδια εκει και το cbr1000.
Μου είπε και οτι εχουν στήλει απο την ΗΟΝDA σε όλα τα συνεργεία τους την οδηγεία αυτη για τα λάδια. Και οτι αν αλλάξω λάδια το κιβώτιο θα στρώσει.

Πώς ο Παπαγεωργίου φτιάχνει το πρόβλημα με τις ταχυτητες μέσω εγγύησης ? Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω.

Alexander
28/03/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω.
Αυτόν που θα σου λύσει το πρόβλημα φίλε μου.
Εγώ άλλαξα όπως έγραψα παραπάνω, την καμπάνα και είμαι ΟΚ.
Αν είσαι ακόμα δύσπιστος τότε δοκίμασε τα λάδια που σου πρότειναν στο Σαρακάκη και αν σου λυθεί το πρόβλημα όλα καλά. Αν όχι, η αλλαγή καμπάνας θα είναι μονόδρομος.
Έλα μια φορά από το Δέλεαρ να τα πούμε...

oulas
29/03/2006, 04:00
Τωρα το κιβωτιο σου ειναι πουπουλο; ειδες τρελη διαφορα; Βαζει νεκρα και με σβηστη μηχανη ανετα;:wave2:

Alexander
29/03/2006, 10:21
Μια χαρά κουμπώνει τώρα η νεκρά. Ούτε γκάζια ούτε τσουλήματα για να τη βρω. Έλα Δέλεαρ τη Δευτέρα να το δοκιμάσεις.

ΙΠΠΕΑΣ
29/03/2006, 14:03
:a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

oulas
31/03/2006, 04:26
Δευτερες δεν μπορω γιατι εχω μαθημα μεχρι τις 10:00! Θα σε δω στην εκδρομη ομως, και θα το δοκιμασω. Στην επομενη αλλαγη λαδιων, σε 1500 δηλαδη θα τους πω και εγω για την καμπανα.

Nrgman
04/04/2006, 19:11
Παιδιά πρέπει να λάβουμε τα μέτρα μας με τον Σαρακάκη.
Μιλάω για το πρόβλημα με τις ταχύτητες και για την ανάκληση που στον Σαρακάκη αρνούνται την ύπαρξη των συγκεκριμένων προβλημάτων.
1)Ταχύτητες
Στον Σαρακάκη μου είπαν οτι αν βάλεις λάδι 10 30 (τυπος που η agip ,που συνεργάζεται η honda , δεν υπάρχει) Θα στρώσει το κιβώτιο.
Τώρα αν βάλεις το δικό μου και δίπλα του alexander (που έχει αλλάξει την προβληματική καμπάνα 'made in brazil' που βρέθηκε απο συγκεκριμένο συνεργείο ) θα είναι η μερα και η νυχτα.

2)Παλλαπλασιαστης

Ο Σαρακάκης αρνήται οτι υπάρχει ανάκληση.
Επίσης Δεν νομίζω οτι κάποιο συνεργειο της Honda εχει μηχανημα για να ελεγξει το συγκεκριμένο εξάρτημα.
Εμένα δεν μου κάνει προβληματα ακόμα . Αν όμως αρχίσει τα προβλήματα σε λίγο καιρο εγω θα έχω χάσει την εγγύηση και θα αναγκαστώ να πληρώσω απο την τσέπη μου για κατι που η HONDA ήξερε οτι ίσως είναι προβληματικό (και ίσως επικύνδινο
) άλλα δεν ενημέρωσε κανέναν.

Θα ήθελα να στείλω μύνημα στα κετρικά της honda και όχι στο Σαρακάκη αλλα δεν βρίσκω email.
Επίσης καλο θα ηταν οσοι εχουμε πρόβλημα να αρχίσουμε να στελνουμε email και στον Σαρακάκη .

ΙΠΠΕΑΣ
04/04/2006, 23:04
Έψαξα με πολλούς τρόπους στο δίκτυο για να βρω κάποια email διεύθυνση(στην Ιαπωνία) αλλά έχουν φροντίσει να κρύψουν τα στοιχεία επαφής των κεντρικών τους :confused: . Σε κάθε σελίδα που μπήκα πάντα αναφέρεται η οδηγία "απευθυνθείτε στους τοπικούς αντιπροσώπους ! :yuck: "

Το μόνο που δεν έχω επιχειρήσει αλλά θα το κάνω όταν έχω χρόνο είναι να βρω σελίδα με λεξικό ώστε να βρω κάποια επιλογή(στα Ιαπωνικά) αντίστοιχη της contact στη σελίδα τους www.honda.co.jp.

Δείτε εδώ πάντως http://www.answers.com/topic/honda-1
γιατί έχει πολλές πληροφορίες.

giannokia
05/04/2006, 12:20
ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ SITE ΤΗΣ HONDA ΙΑΠΩΝΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΛ ΚΑΙ FAX . ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΕΝΑ FAX ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ Ή ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ HONDA ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΚΕΙ ΤΟ CBF250

Tigas
05/04/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Σήμερα πέρασα απο τον Σαρακάκη στην καβάλας.
Αφού πήγα στο τεχνικό τμήμα ρώτησα εκεί τον υπέυθηνο για το πρόβλημα που εχουν παρουσιάσει τα cbf 250 σχετικά με το κιβώτιο. Η απάντηση που πήρα ήταν οτι δεν είναι πρόβλημα με το κιβώτιο αλλα με τα λάδια που εχει η μηχανή . Πρέπει να βάζεις 10 30 μου λέει. το ίδιο προβλημα με άλλα λάδια εκει και το cbr1000.
Μου είπε και οτι εχουν στήλει απο την ΗΟΝDA σε όλα τα συνεργεία τους την οδηγεία αυτη για τα λάδια. Και οτι αν αλλάξω λάδια το κιβώτιο θα στρώσει.

Πώς ο Παπαγεωργίου φτιάχνει το πρόβλημα με τις ταχυτητες μέσω εγγύησης ? Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω.

Αυτό που σου είπαν να κάνεις , εάν είχα δεί το ποστ θα σας το έγραφα και εγώ να σας λύσω την απορεία.

Το λάδι κάνει όλη την δουλεια και εάν θέλεις να γίνει ακόμα πιο μαλακός ο συμπλέκτης υπάρχει βελτιωτικό για σασμάν που βάζουν στα βαραντερο και δουλευουν λουλουδι.

Κάποια στιγμή θα βρώ τον κωδικό του βελτιωτικού και θα σας τον γράψω εδω μέσα να πάτε να πάρετε όσοι δέν νιώθετε καλά με το μηχανάκι σας να σας φύγει κιολας η υπόνεια με το σασμάν του cbf .

Nrgman
05/04/2006, 16:43
Μα το πρόβλημα εχει εντοπιστει και εχει βρεθει και λυση (η καμπανα φταιει) απο συνεργείο της honda και το περίεργο είναι οτι εχει καληφθει απο εγγύηση.
Εμένα γιατι μου είπαν άλλα στον Σαρακάκη.
Ο μηχανικός στο συνεργείο γέλαγε που του είπα για το λάδι.

johnpan
05/04/2006, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR

Το λάδι κάνει όλη την δουλεια

Αγαπητέ SCBR1000RR, με το λάδι που βάζω τώρα που είναι στα χαρακτηριστικά που γράφει το manual, το γνωστό motul5100, πηγαίνω πάτρα με 140 αι όταν φτάνω συμπληρώνω 150 ml κάθε φορά γιατί το καίει. Αν βάλω το 10 30 που λογικά είναι πιο ψηλό, σκέφτομαι μήπως δε μπορώ να πηγαίνω πουθενά. Τι λες εσύ?:confused: :confused:

ΙΠΠΕΑΣ
05/04/2006, 20:16
Αυτό που λες έχει λογική. Το πιο ψιλό λάδι θα καίγεται πιο εύκολα.

Από την άλλη βέβαια αν βάλεις το 10-30 μήπως δεν σε καλύπτει για υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού ; Το δεύτερο νούμερο στο τύπο λαδιού πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο το καλοκαίρι. :uplate:

Tigas
06/04/2006, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Μα το πρόβλημα εχει εντοπιστει και εχει βρεθει και λυση (η καμπανα φταιει) απο συνεργείο της honda και το περίεργο είναι οτι εχει καληφθει απο εγγύηση.
Εμένα γιατι μου είπαν άλλα στον Σαρακάκη.
Ο μηχανικός στο συνεργείο γέλαγε που του είπα για το λάδι.

Το λάδι το βάζουν για να μήν κάνει θόρυβο και να κουμπώνουν πιο εύκολα οι ταχύτητες.

Άν έχει πρόβλημα η καμπάνα και σκούζει άλλο θέμα.

Tigas
06/04/2006, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Αγαπητέ SCBR1000RR, με το λάδι που βάζω τώρα που είναι στα χαρακτηριστικά που γράφει το manual, το γνωστό motul5100, πηγαίνω πάτρα με 140 αι όταν φτάνω συμπληρώνω 150 ml κάθε φορά γιατί το καίει. Αν βάλω το 10 30 που λογικά είναι πιο ψηλό, σκέφτομαι μήπως δε μπορώ να πηγαίνω πουθενά. Τι λες εσύ?:confused: :confused:

Άμα το σφίγεις το γκάζι σε μικρό μοτεράκι λογικό δέν είναι να τσιμπάει λιγάκι.

Δοκίμασε να βάλεις το ενισχυτικό σασμάν που έλεγα παραπάνω.
Εάν περνάς απο το Σαρακάκη ζήτα το ενισχυτικό σασμάν που βάζουν στα Varadero για να μην κάνει θόρυβο το σασμάν.

Μήν σας πουν ότι δέν υπάρχει και τέτοια...... να το βρούν

ΙΠΠΕΑΣ
06/04/2006, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εάν περνάς απο το Σαρακάκη ζήτα το ενισχυτικό σασμάν που βάζουν στα Varadero για να μην κάνει θόρυβο το σασμάν.

Μήν σας πουν ότι δέν υπάρχει και τέτοια...... να το βρούν

Όταν λες ενισχυτικό σασμάν εννοείς, ειδικό πρόσθετο λυπαντικό ή κάποιο εξάρτημα.

oulas
06/04/2006, 11:55
Εμενα Γιαννη δεν μου κεει καθολου. Αλλαζω καθε 2500 χλμ λαδια, και ενδιαμεσα δεν χρειαστηκε ποτε να προσθεσω καθολου. Και με ταξιδια που εκανα το καλοκαιρι, μετα απο καθε αλλαγη λαδιων η σταθμη ειναι παντα ιδια!

Tigas
06/04/2006, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Όταν λες ενισχυτικό σασμάν εννοείς, ειδικό πρόσθετο λυπαντικό ή κάποιο εξάρτημα.

Προσθετικό στα λάδια, είναι σε ένα μπουκάλι σαν τα μίνι ουισκι και μετά το cbf :beer: γεια μας :lol:

Tigas
06/04/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εμενα Γιαννη δεν μου κεει καθολου. Αλλαζω καθε 2500 χλμ λαδια, και ενδιαμεσα δεν χρειαστηκε ποτε να προσθεσω καθολου. Και με ταξιδια που εκανα το καλοκαιρι, μετα απο καθε αλλαγη λαδιων η σταθμη ειναι παντα ιδια!

Εάν το πάς κόφτες για μεγάλη διαδρομή λογικό είναι να σου κάψει το μηχανάκι, εδώ και εμένα το 1000RR όταν το ματσούκωνα τσίμπαγε λίγο, αλλά μιλαμε για κοφτες έτσι.

johnpan
06/04/2006, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εάν το πάς κόφτες για μεγάλη διαδρομή λογικό είναι να σου κάψει το μηχανάκι, εδώ και εμένα το 1000RR όταν το ματσούκωνα τσίμπαγε λίγο, αλλά μιλαμε για κοφτες έτσι.

Δε μας είπες όμως για το λάδι 10-30 που λένε και καλά στο Σαρακάκη. Το λάδι αυτό είναι ΠΑΡΑ πολύ ψιλό, το βάζουν στα δίχρονα μόνο.

Οπότε :wave2: Σαρακάκη...

Tigas
06/04/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Δε μας είπες όμως για το λάδι 10-30 που λένε και καλά στο Σαρακάκη. Το λάδι αυτό είναι ΠΑΡΑ πολύ ψιλό, το βάζουν στα δίχρονα μόνο.

Οπότε :wave2: Σαρακάκη...

Το δοκίμασες και στο έκαψε :confused:
Και εμένα οι έμπειροι μηχανικοί στο RR έβαζα ψιλό λάδι και μου έλεγαν θα στο κάψει θα στο ράνει κτλ κτλ, μόνο σε διαδρομές που πήγαινα με κλειδωμένο γκάζι τσίμπαγε μια ιδέα έτσι, μήν τρελαινεστε, δέν θα σας στερεψει τι λάδι και άν δέν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα έχεις HONDARA δέν έχεις κανένα ιταλικό παρτάλι :wave2:

sniper
06/04/2006, 15:32
το 10-30 το λέει το manual του 1000RR... όχι ο Σαρακάκης...

Αφου το λένε αυτοί που το σχεδίασαν.... εμείς τι λέμε;

Μ@λ@κίες προφανώς

:smokin:

johnpan
06/04/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
μήν τρελαινεστε, δέν θα σας στερεψει τι λάδι και άν δέν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα έχεις HONDARA δέν έχεις κανένα ιταλικό παρτάλι :wave2:

Δυστυχώς πιστεύω πως η Χόντα δεν είναι ότι ήταν κάποτε. Το cbf250 τσιμπάει ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΠΟΛΥ λάδι. Και το μηχανάκι μου είναι μια χαρά για να μην παει εκεί η κουβέντα, το έχω κοιτάξει.

johnpan
06/04/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το 10-30 το λέει το manual του 1000RR... όχι ο Σαρακάκης...

Αφου το λένε αυτοί που το σχεδίασαν.... εμείς τι λέμε;

Μ@λ@κίες προφανώς

:smokin:

Ναι αλλά αγαπητέ sinper μιλάμε για το cbf250 ότι είπαν οι μηχανικοί Σαρακάκη να βάλουμε 10-30 ενώ το μάνιουαλ λέει 25-50 αν θυμάμαι καλά. Μη βιάζεσαι ότι λέμε μαλακίες, πολύ φιλικά, Johnnάκης!!:beer: :beer:

sniper
06/04/2006, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ναι αλλά αγαπητέ sinper μιλάμε για το cbf250 ότι είπαν οι μηχανικοί Σαρακάκη να βάλουμε 10-30 ενώ το μάνιουαλ λέει 25-50 αν θυμάμαι καλά. Μη βιάζεσαι ότι λέμε μαλακίες, πολύ φιλικά, Johnnάκης!!:beer: :beer:

ΟΚ. I stand Corrected.......

Το CBF δεν έχει τις ανοχες του 1000RR σίγουρα.... οποτε ίσως να μην είναι κατάλληλο το 10-30 για αυτό....

Ειδικά όταν η χρήση του είναι μέσα στην πόλη....

Tigas
06/04/2006, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το 10-30 το λέει το manual του 1000RR... όχι ο Σαρακάκης...

Αφου το λένε αυτοί που το σχεδίασαν.... εμείς τι λέμε;

Μ@λ@κίες προφανώς

:smokin:

Είναι σχετικό αυτό , πολλά manual λένε κάποια πράγματα δέν μιλάω μόνο για λάδια κτλ κτλ που υπάρχει σχετική παράγραφο που λεει ότι αυτά δέν ισχύουν σε ζεστές χώρες και σε μοτέρ που δουλευουν σε σκονισμένα περιβαλλοντα και έτσι πηγαίνουν σχετικές εγκυκλιοι στιε εκάστοτε αντιπροσωπείες.

Τώρα άν σου καιει johnpan λάδι δοκίμασε πιο χοντρό λαδάκι αλλά βάλε και το ενισχυτικό μαζι και δές το .

Tigas
06/04/2006, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΟΚ. I stand Corrected.......

Το CBF δεν έχει τις ανοχες του 1000RR σίγουρα.... οποτε ίσως να μην είναι κατάλληλο το 10-30 για αυτό....

Ειδικά όταν η χρήση του είναι μέσα στην πόλη....

Στο σκούτερ μου το manual λέει λάδι πολύ ψηλό μόνο :wave2:

Λεωνίδας
06/04/2006, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Στο σκούτερ μου το manual λέει λάδι πολύ ψηλό μόνο :wave2: Πάνω από 2 μέτρα;:rotflmao:

Tigas
06/04/2006, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Πάνω από 2 μέτρα;:rotflmao:

Είναι νομίζω σαφές :D


43686

Alexander
06/04/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Είναι νομίζω σαφές :D
To 'ξερα ότι κάτι καλό θα έβγαινε από αυτό το thread... :rotflmao:

Γειά σου ρε Τίγκα... :lol:

oulas
06/04/2006, 19:42
Εγραψε ο Τιγκας στην ενοτητα των CBF´s και ομορφηνε...

Ριξε κολους και βυζια, αγορι μου:wave2:

ledz
07/04/2006, 07:17
Δε ξερω τι λετε αλλα με το cbf για πρωτη μηχανη δεν ειχα ποτε μεχρι τωρα σοβαρο προβλημα στην ευρεση νεκρας ουτε εν κινησει ουτε σε φαναρι. Σιγουρα μου κανει λιγα ναζια οταν ειναι πολυ κρυο το μοτερ αλλα μετα απο κανα 2λεπτο δεν υπαρχει πλεον προβλημα. Στο βατιδη στην πατρα που του κανω σερβις μου βαζουν της Agip 15w-50 τα λενε TEC-4t απ'οτι μου πε ο μαστορας ημισυνθετικα θα σας γελασω...

Οποτε εφοσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα δεν πειραζω ΤΙΠ'ΤΙΣ!!!

2 ερωτησουλες προς johnpan:
Λες οτι κανεις διαδρομη Πατρα-(αθηνα μαλλον) που κανω κ γω συχνα με 140 μονιμα... και ρωτω χωρις την παραμικρη ειρωνια και θα με βοηθουσες πολυ να μου απαντουσες τι ισχυει απο τα παρακατω σε σενα

α)τερμα γκαζι
β)Χωρις μπαγκαζια /μπαγκαζιερα
γ)με το μπουζι για "frequent high speed travelling" (το 9 αν θυμαμαι)
δ)πας σκυμμενος?

Ρωταω γιατι για μενα μεγιστη ταχυτητα με το cbf ειναι τα 140 παρα κατι κι'αυτο μετα απο σκυψημο κατηφορες κι'αλλα κολπα:confused:

εμενα ταχυτητα ταξιδιου με 8-9000 στροφες ειναι 120 και κατι.. (αντιστοιχουν σε παρομοια δικα σας?)
Δε ξερω αλλα φοβαμαι μην το ζοριζω ή κανω κατι λαθος..
Καπου ειδα και τελικη 150κατι απο καποιον κ ετριβα τα ματια μου.
Παντως για να πω και ενα καλο ακομα δε μου καιει λαδια, το κοιταω παντα μετα απο ταξιδι και ολα οκ!

:beer: σε ολους αν και ειναι πολυ νωρις

Καλημερα σε ολους παιδια και καλο σ/κ σε οσους δεν ερθουν Ναυπλιο!:sun:

ledz
07/04/2006, 07:19
Ααα και για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι και ο πρωτος φανατικος τελικης ετσι; - απλα να σιγουρευτουμε οτι ολα λειτουργουν ρολοϊ
Buenos dias!

johnpan
07/04/2006, 10:18
Σε βρίσκω σωστό φίλε μου ledz! Λοιπόν κοίτα:

α) Ναι, εννοείται, γκάζι στο στοπ
β) Με ένα μικρό tankbag
γ) Στο μεγάλο σέρβις μου έβαλαν το 9άρι, το 8άρι μου είπαν δεν το βγάζει πια, οπότε βάλε κι εσύ 9.
δ) Βασικά όχι. Απλά με λυγισμένους αγκώνες όπως άλλωστε είναι και η σωστή στάση. Πάνω από 130 σκύβω λίγο ναι, αλλα μη φανταστείς ότι τα 140 διατηρούνται για πολλή ώρα, θέλει βοήθεια από κατηφορίτσα ή άνεμο. Σταθερά κρατάω 125 +- 5

Το τελευταίο νούμερο που έχω δει ήταν 162 στις κατηφόρες στα διόδια Μεγαρων προς Αθηνα.

Φυσικά στα κόκκινα πολύ βαθιά το στροφόμετρο. Τα 120 καλά τα έχεις, κάπου εκεί είναι.

Πάμε τώρα σε δικές μου ερωτήσεις!
Πατρινός είσαι? Εγώ μένω Βραχνέικα, μετά το Πάσχα επιστρέφω μόνιμα αφού τελειωσαν οι σπουδές (:bigcry: ) στην Αθήνα. Ο Βατίδης είναι καλός?

Αντε καλά να περνάς φίλε μου

gerodim
07/04/2006, 10:44
Τελικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν μερικοί κρυφοcbfάκηδες. Παρατηρούν σιωπηλά το κομμάτι του forum μας και ονειρεύονται τη στιγμή που θα πουλήσουν το χιλιάρι ss και θα αποκτήσουν και αυτοί ένα cbf250...

Λεωνίδας
07/04/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Τελικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν μερικοί κρυφοcbfάκηδες. Παρατηρούν σιωπηλά το κομμάτι του forum μας και ονειρεύονται τη στιγμή που θα πουλήσουν το χιλιάρι ss και θα αποκτήσουν και αυτοί ένα cbf250... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
07/04/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Τελικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι υπάρχουν μερικοί κρυφοcbfάκηδες. Παρατηρούν σιωπηλά το κομμάτι του forum μας και ονειρεύονται τη στιγμή που θα πουλήσουν το χιλιάρι ss και θα αποκτήσουν και αυτοί ένα cbf250...

Καλό καλό:smilea:

oulas
07/04/2006, 18:56
Το τελευταίο νούμερο που έχω δει ήταν 162 στις κατηφόρες στα διόδια Μεγαρων προς Αθηνα.

Και εγω led στο ιδιο σημειο εχω δει 155. Ειναι σημειο που ερχεσε απο πριν πλακομενος με 130, και με την τεραστια αυτη κατηφορα, βλεπεις το δεικτει του κοντερ να αγγιζει το τελος του στροφομετρου, και λες: "Μα καλα ειναι δυνατον"

Νορμαλ ομως σε Εθνικη σε κανονικη ευθεια εχω max 135.
Τα 120 τα πιανει ευκολα, αλλα απο εκει και περα για τα 10 -15 max αργει πολυ.

Εγω που κανω διαδρομη Αθηνα Ζακθυνθο και το πηγαινω κατα 90% τηε διαδρομης 110-120, δεν καιω καθολου λαδια. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει στον jonpan και συμπληρωνει τοδα πολλα. Το αλλο 10% ειναι 130 και μεχρι οσο φτασει.

ledz
07/04/2006, 19:59
Κανονικα μενω Αθηνα αλλα εχω καταγωγη και απο Π.Επιδαυρο. Ειμαι στο πανεπιστημιο στην Πατρα. Μενω κεντρο σχετικα και εχω αρκετο καιρο ακομα ειμαι 3ο ετος...

Τωρα για τον Βατιδη θα σε γελασω... Εστρωσα τη μηχανη στην Αθηνα αφου την πηρα απ το Βυνιο (με τον οποιο ειχα μερικα τρεχαματα) και γυρω στα 600χμ στο χιλιομετρητη (δικο μου και μοτο) κατεβηκα Πατρα. Επειδη ειναι ο μονος εξουσιοδοτημενος στην Πατρα παω υποχρεωτικα σ'αυτον, εκτως κι'αν πετυχω τα χμ των σερβις και ειμαι Αθηνα... Ευγενικά τα παιδια εκει-ειδικα ο νεος φαινεται να ξερει αρκετα καλα την τεχνη του.. Αλλαγη λαδιων τσαμπα και τα τεκ 15w50 της ατζιπ που μου βαζουν ειναι 11 το μπουκαλι του λιτρου (μου χει μεινει μισω απο την προηγουμενη αλλαγη...) Ειπα να μου αλλαξουν και το μπουζι αλλα ειχα ζεστανει των κινητηρα για τα λαδια και δεν γινοταν να το αλλαξουμε τοτε.. μαλλον στο σερβις των 6000 (κοντευω). Μαλιστα το μαγαζι που πηρα το μπουζι (καπου στο Ναυπλιο) μου παν οτι το 9 θα ειναι καλυτερα κ για το καλοκαιρι.. Θα δουμε..

Βασικα οι κυριοι λογοι ανησυχιας μου ηταν μπας και υπερθερμαινοταν το μπουζι και εκανε κανα hot spot και παθαινα καμμια προαναφλεξη γι'αυτο και ρωταω

Αληθεια johnpan για τι tankbag λες (μαγνητικο/δετο, δερμα/πλαστικο, με αποσπομενη τσαντα?) και απο που (και ποσο?)
Παντος στη bagster sto site δεν λεει για το δικο μας... και στο φορουμ εψαξα και βρηκα deadlinks απο φοτογραφιες... θα ξαναψαξω μπας...

Καλα χμ σε ολους!!

Nrgman
12/04/2006, 16:53
Επιτέλους οι κάμπάνες είναι στο συνεργείο και με περιμένουν.

Ο πολλαπλασιαστης .... αναμένεται

Έκλεισα ραντεβού για την Τρίτη.

ΙΠΠΕΑΣ
12/04/2006, 21:35
Πάρε ψηφιακή μηχανή, αν έχεις φυσικά :evil: . Ο λαός απαιτεί πλήρες ρεπορταζ από την χειρουργική επέμβαση . :lol:

Alexander
13/04/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Ο πολλαπλασιαστης .... αναμένεται
Ξέρουμε για πότε;

Nrgman
19/04/2006, 12:22
Εχτες έκανα το service των 12000 και με την ευκαιρία άλλαξα και την καμπάνα .
Αλλα το προβλημα συνεχίζει να υπάρχει.
Μου είπε οτι μάλλον τα ανταλάκτικα που έστειλαν απο τον Σαρακάκη μάλλον ειναι και αυτα προβληματικά.

Θα μου την ξαναλλάξει μετά απο τον Πάσχα.

gerodim
19/04/2006, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Εχτες έκανα το service των 12000 και με την ευκαιρία άλλαξα και την καμπάνα .
Αλλα το προβλημα συνεχίζει να υπάρχει.
Μου είπε οτι μάλλον τα ανταλάκτικα που έστειλαν απο τον Σαρακάκη μάλλον ειναι και αυτα προβληματικά.

Θα μου την ξαναλλάξει μετά απο τον Πάσχα.

Υπομονή, Πάσχα έρχεται... Από καμπάνες άλλο τίποτα.

ΙΠΠΕΑΣ
19/04/2006, 14:24
Απερίγραπτοι :hypnotize . Δεν έχετε άλλη δουλειά να κάνετε και δένετε και λύνετε μοτέρ.

ledz
26/04/2006, 16:24
Σε λιγες μερες φευγω για Πατρα οπου και θα κανω το σερβισ των 6000 στον Βατιδη... Οπως προανεφερα δεν εχω (τοσο που να ενοχλει) το προβλημα ευρεσης νεκρας... αλλα θα τους πω να την αλλαξουν την κορωνα, συμφωνειτε? (Ξερω ειπα οτι καλυτερα να μην το πειραξω αλλα αν μου εμφανιστει τπτ μετα την εγγυηση θα σπαστω)

Μαζι μ'αυτο εχω λαδια (22ε) μπουζι (κανα 5-10ε) και ελεγχους

Εκανα και τη μιση ζαντα μαυρη σημερα απο τη βαλβολινη στην αλυσιδα:yuck: :mad:

Θα ενημερωσω για τους πατρινους το ποσο που θα δοσω. (αληθεια ειναι κανεις μονιμος πατρα?)

εντιτ: ξεχασα να ρωτησω: Εχει κανεις που κανε την αλλαγη part #? ετσι για να ελεγχουμε την κατασταση...

johnpan
26/04/2006, 19:57
εδώ μόνιμος στην Πάτρα! Και το σέρβις των 16.000 στον Βατίδη από βδομάδα, οπότε γράψε εντυπώσεις!:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
26/04/2006, 20:02
Στη φωτογραφία (http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=322935) με την εγχείριση του CBF του Alexander διακρίνεται και η καδένα εκκεντροφόρου. Xρειάστηκε να αφαιρεθεί και αυτή για την αλλαγή της καμπάνας ; :ninja:

Nrgman
26/04/2006, 20:07
Όχι, πρώτα βγαίνει η καμπάνα , μετα οι δίσκοι και η καδένα είναι πιο μέσα.

Νομίζω οτι ούτε οι δίσκοι χρειάστηκαν να βγουν.

ledz
23/05/2006, 18:08
Σα να αρχισε να μου δυσκολευει τη νεκρα και μενα... (7500χμ)
Πλεον ο πιο ευκολος τροπος ειναι καρφωτα απο 2α εν κινησει

Παρολο που μου βαλε πιο ψιλα λαδια (που θα πρεπε να'ναι πιο ανετα τα πραματα μεσα)

και κατι αλλο: αφου ζεσταθει καλα το μηχανακι εχετε παρατηρησει κατι σαν ηχο χαλαρης αλυσιδας απο την περιοχη του μοτερ απο 6500 μεχρι 8500 στροφες? Μην ειναι καμμια καδενα εκκεντροφορων? κανας προεντατηρας?

Ρε μπας και συντονιζει κανα φερμουαρ του μπουφαν ή τπτ'αλλο?
Θα τρελλαθω!

ΥΓ: Μου'χει σβησει και δυο φορες ζεστο μετα το σερβις των 6000 (οπου μου βαλανε τα ατζιπ city και οχι τα tec που ειχα ( 10w-40 / 15w-55 αντιστοιχα)). Και τις δυο φορες σαν να ξεχασε να ανοιξει η βαλβιδα εξαγωγης και πνιγηκε (ρελαντι παντα).

ΥΓ2: Παρολο που πιασαν ζεστες, το ταξιδιαρικο μπουζι μου'κανε τη διαδικασια ζεσταματος τουλαχιστον 4-5 λεπτα με παιξιμο του γκαζιου μεχρι 3κrpm.

ΙΠΠΕΑΣ
23/05/2006, 18:15
Αν η εμπειρία μου από το NX που είχα είναι αρκετή, θα έλεγα ότι κάπου σέρνει η καδένα εκκεντροφόρου. Καλό θα ήταν να πας στο μηχανικό σου να του το πεις μήπως χρειάζεται σφήξιμο ο τεντωτήρας. :rolleyes:

Δεν κόβω το κεφάλι μου. Μάλλον θα υπάρχουν και πιο σχετικοί από μένα στα μηχανολογικά. ;)

Tigas
24/05/2006, 09:00
Λοιπόν για να μήν σας γίνονται τα νευρα τσατάλια όταν είναι να αλλάξετε λάδι βάλτε 10W40 λαδάκι σύν ενισχυτικό για σασμάν.
Ο κωδικός του ενισχυτικού για σασμάν είναι
08207-99920 κάνει 8,32+φπα.
Το βάζουν στα varadero που κάνουν θόρυβό τα σασμάν τους αλλά το δοκίμασε και ένας συνάδελφος σε XT και βρήκε την υγεία του.