PDA

View Full Version : βοήθεια, απόψεις, γνώμες shoei xr 1000, 7 ετών



spyro
24/11/2015, 09:18
τις καλημέρες μου,

μετά από 7 χρόνια (όχι και τόσο πολύ εντατικής χρήσης), ξεκίνησε να μαδάει το εσωτερικό άνω μέρος του shoei μου. είναι το αφρώδες υλικό που βρίσκεται ανάμεσα από την υφασμάτινη επένδυση και το κέλυφος.

οκ ντάξει είναι 7 ετών και ίσως τα έφαγε τα ψωμιά του από απο άποψη επένδυσης αλλά σε γενικές γραμμές νόμιζα ότι το συντηρούσα σωστά. πλύσιμο με απαλό σαμπουάν αλλά όχι εντατικά και ούτε σε συνεχή βάση.

άλλος με xr 1000 και τόσα έτη?

οκ τα μάγουλα σε αυτό το μοντέλο αλλάζουν. την υπόλοιπη επένδυση γίνεται να την αλλάξουμε? πιστεύω ότι το κέλυφος είναι οκ ακόμα. δεν έχει φάει πτώση και γενικά είναι σχεδόν άθικτο απ’ έξω.

spyrakos35
24/11/2015, 09:23
καντο γλάστρα ρε συνονόματε να χαρείς

pz1000
24/11/2015, 09:54
Μια απο"τα ίδια" κ στο δικο μου μοντελο 2007. Το αποτέλεσμα? ! Ψαχνω τον αντικαταστάτη του μιας κ δεν γίνετε κατι αλλο με την"επένδυση του

Tycho Moon
24/11/2015, 10:19
τις καλημέρες μου,

μετά από 7 χρόνια (όχι και τόσο πολύ εντατικής χρήσης), ξεκίνησε να μαδάει το εσωτερικό άνω μέρος του shoei μου. είναι το αφρώδες υλικό που βρίσκεται ανάμεσα από την υφασμάτινη επένδυση και το κέλυφος.

οκ ντάξει είναι 7 ετών και ίσως τα έφαγε τα ψωμιά του από απο άποψη επένδυσης αλλά σε γενικές γραμμές νόμιζα ότι το συντηρούσα σωστά. πλύσιμο με απαλό σαμπουάν αλλά όχι εντατικά και ούτε σε συνεχή βάση.

άλλος με xr 1000 και τόσα έτη?

οκ τα μάγουλα σε αυτό το μοντέλο αλλάζουν. την υπόλοιπη επένδυση γίνεται να την αλλάξουμε? πιστεύω ότι το κέλυφος είναι οκ ακόμα. δεν έχει φάει πτώση και γενικά είναι σχεδόν άθικτο απ’ έξω.

Μία από τα ίδια...

Όχι εντατική χρήση, άπειρη προσοχή, καμία πτώση, το κέλυφος αγρατζούνιστο και πλύσιμο κάθε 2 χρόνια περίπου, ώσπου ξαφνικά...κρέμασε.

Δηλ το δέρμα κάτω από τα μάγουλα και γύρω γύρω μάδησε, το δέρμα στα μαξιλαράκια πάνω από τα λουράκια μάδησε, η επένδυση από μέσα κρέμασε και φτούραγε γεμίζοντας τα μαλλιά μου γκρι αφρολεξ.

Από ότι ρώτησα, το αναγωμόνουν σε κάποιο εργοστάσιο (?) της shoei στη Γαλλία (αν θυμάμαι καλά) και το κόστος γύρω στα 120ευρώ με τα μεταφορικά. Δεν το έκανα. Πόσο να το κράταγα ακόμα? Άλλα 7 χρόνια??

Το πέταξα και ψάχνομαι για άλλο, και μακάρι και το επόμενο να το πετάξω πάλι λόγω πολυκαιρίας..

GFawkes
24/11/2015, 10:36
Υπαρχουν 2 λυσεις


η μια ειναι universal εσωτερικο-πανω (καλυμα καραφλας δλδ) στα 15€
ή γνησιο της εταιριας σε τιμη 72 παρθενων (ειδικη για τζιχαντιστες)
αλλιως ιδια διαμετρου αφρολεξ ΚΑΤΩ απο την γνησια επενδυση-priceless DIY

spyro
24/11/2015, 10:39
Υπαρχουν 2 λυσεις


η μια ειναι universal εσωτερικο-πανω (καλυμα καραφλας δλδ) στα 15€
ή γνησιο της εταιριας σε τιμη 72 παρθενων (ειδικη για τζιχαντιστες)
αλλιως ιδια διαμετρου αφρολεξ ΚΑΤΩ απο την γνησια επενδυση-priceless DIY

το DIY μ' αρέσει σαν ιδέα. πως θα το κολλήσουμε? με τι κόλλα?

επίσης έχεις κανα λινκ με τα ανταλλακτικά που ανέφερες?

ευχαριστώ

spyrakos35
24/11/2015, 10:42
ρε σπύρο....

να τα ρώταγε αυτά κάποιος που δεν ξέρει, να πω "δεν ξέρει το παιδί, να του ανοίξουμε τα μάτια"

ξέρω οτι είναι δύσκολες οι εποχές αλλά ρε φίλε........ ημαρτον που λέει και ο γεωργίου

GFawkes
24/11/2015, 10:43
Google it!!!

http://www.ebay.com/itm/Washable-CYSTV-Full-Face-Helmet-Black-Inner-Top-2-Cheek-Pads-Lining-Liner-Large-/371491942162?hash=item567ea52f12:g:A5kAAOxyUXVRD2mn&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/Removable-Full-Face-CY888-Helmet-Inner-Black-1-Top-2-Cheek-Pads-Lining-Large-/311490339279?hash=item48864561cf:g:musAAOxyc2pTYISo&vxp=mtr

original
http://www.ebay.com/itm/SHOEI-X-Eleven-X-11-X-spirit-liner-interior-set-inner-pad-M-57-58cm-Genuine-ASAP-/171921891362?hash=item280757e022:g:VGAAAOSw7aBVJeQ1&vxp=mtr

spyro
24/11/2015, 10:49
Google it!!!

http://www.ebay.com/itm/Washable-CYSTV-Full-Face-Helmet-Black-Inner-Top-2-Cheek-Pads-Lining-Liner-Large-/371491942162?hash=item567ea52f12:g:A5kAAOxyUXVRD2mn&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/Removable-Full-Face-CY888-Helmet-Inner-Black-1-Top-2-Cheek-Pads-Lining-Large-/311490339279?hash=item48864561cf:g:musAAOxyc2pTYISo&vxp=mtr

original
http://www.ebay.com/itm/SHOEI-X-Eleven-X-11-X-spirit-liner-interior-set-inner-pad-M-57-58cm-Genuine-ASAP-/171921891362?hash=item280757e022:g:VGAAAOSw7aBVJeQ1&vxp=mtr

google it ε?

και καλά τεμπέλης το φιλαράκι σου και έτσι?

χαχαχα

να πας να ελέγξεις τα λινκ σου και τις προτάσεις ρε προπέτη. δε κάνουν για το XR -1000 αυτά

απεναναντίας η προσθήκη απο μέσα αφρολέξ εσωτερικά με τη κατάλληλη κόλλα μου ακούγεται πολυ ωραία

ανεξάρτητα αν το πάρω καινούργιο ή οχι, είναι κριμα να βγει οφ τέτοιο κράνος και σε τέτοια κατασταση

GFawkes
24/11/2015, 10:53
google it ε?

και καλά τεμπέλης το φιλαράκι σου και έτσι?

XAΛΛΛΑΑΑΑΡΡΡΑΑΑΑ
χαχαχα

να πας να ελέγξεις τα λινκ σου και τις προτάσεις ρε προπέτη. δε κάνουν για το XR -1000 αυτά

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΦΕΝΤΙΚΟ
5 ΜΕΡΕΣ ΝΗΣΤΕΙΑ;

απεναναντίας η προσθήκη απο μέσα αφρολέξ εσωτερικά με τη κατάλληλη κόλλα μου ακούγεται πολυ ωραία

ανεξάρτητα αν το πάρω καινούργιο ή οχι, είναι κριμα να βγει οφ τέτοιο κράνος και σε τέτοια κατασταση

διπλής οψης ταινια....και ολα οκ...

απλα να δεις παχος.

pipe_smoker
24/11/2015, 11:16
Φωνάζει ο Σπυράκος αλλά δεν ακούει κανείς....

(καλά κι άλλες φορές φωνάζει, αλλά λέει μλκίες:lol:. Τώρα έχει δίκιο.)

Όχι μόντες και πατεντιές σε κράνη να χαρείτε.

spyro
24/11/2015, 11:45
ρε σπύρο....

να τα ρώταγε αυτά κάποιος που δεν ξέρει, να πω "δεν ξέρει το παιδί, να του ανοίξουμε τα μάτια"

ξέρω οτι είναι δύσκολες οι εποχές αλλά ρε φίλε........ ημαρτον που λέει και ο γεωργίου

είπαμε ρε αφεντικό, "ανεξαρτήτου αν βρώ λεφτά και πάρω άλλο"

yes-u
24/11/2015, 11:55
Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ μετά από μια 5ετία. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς; (http://www.ebay.com/itm/360827085900?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

ποπαϋ
24/11/2015, 12:03
Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ μετά από μια 5ετία. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς; (http://www.ebay.com/itm/360827085900?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

αυτό θέλω να αγοράσω εγώ, για το δικό μου το shoei (10ετίας ++) όταν τα cc τελιώσουν.
φαίνεται καλό

kalampokas
24/11/2015, 12:26
και εγώ τα ίδια μετά από μια 6ετία συμβίωσης και σημειωτέον ότι το είχα για 2ο κράνος, μόνο για ταξίδια. το αφήνεις και πας στο επόμενο...

describer
24/11/2015, 12:33
απο τη στιγμη που εχει περασει η 7ετια απο τοτε που παραχθηκε το κρανος δεν μπορει να σου προσφερει την ιδια ασφαλεια οπως στην αρχη και ας μην εχει γρατζουνια επανω του συμφωνα με τη shoei

οποτε κατα τη γνωμη μου αντεξε οσο μπορεις ακομα με το συγκεκριμενο και ταυτοχρονως βαζε κατι στην ακρη για να πας οσο το δυνατον συντομοτερα για τον καινουργιο του αντικαταστατη

GFawkes
24/11/2015, 12:37
Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ μετά από μια 5ετία. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς; (http://www.ebay.com/itm/360827085900?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)


Αυτο ελεγα πιο πανω ως
universal εσωτερικο-πανω (καλυμα καραφλας δλδ) στα 15€

amyroukai
24/11/2015, 13:50
Προφανώς και η SHOEI θέλει να πουλάει.

Από την άλλη όταν διαβάζεις *στον ιστότοπο της εταιρίας* για 5 χρόνια χρήσης ή 7 από την ημερομηνία παραγωγής, δεν ξέρω, το παίζεις το κεφάλι σου (κυριολεκτικά) ή όχι;
Επειδή είμαι στη φάση της 5ετίας με κανονικότατη χρήση, λέω ότι το επόμενο δεν πρέπει να αργήσει...

BLiTzER
24/11/2015, 13:53
Μεταξύ μας, αλλά θεωρώ εξαιρετικά απίθανο η ζωή σου να παιχθεί μεταξύ φελιζόλ 2ετίας ή 7ετίας.

amyroukai
24/11/2015, 13:59
Μεταξύ μας, αλλά θεωρώ εξαιρετικά απίθανο η ζωή σου να παιχθεί μεταξύ φελιζόλ 2ετίας ή 7ετίας.

Πέσιμο με κράνος 6μήνου, ίδιο με το σημερινό. Με 20 χιλιόμετρα; Χωρίς κρούση σε σταθερό εμπόδιο, "τζαρτζάρισμα" σε διήθηση ήταν. Χτύπημα σε όλο το δεξί μέρος, ζελατίνα, περιοχή αυτιού και λίγο πίσω. Αμνησία αρκετών ωρών, δεν επανήλθε ποτέ η μνήμη του συμβάντος. Χρυσόψαρο για λίγη ώρα στο ασθενοφόρο (θυμάμαι ότι πήρα έναν άνθρωπο τηλέφωνο) και μετά είχα συναίσθηση πραγματικότητας στα επείγοντα.

Λόγω της -μη- σφοδρότητας της κρούσης και του αποτελέσματος που είχε, θεωρώ ότι είναι εν δυνάμει επικίνδυνο ένα "ληγμένο" κράνος. Αν δεν μπορεί να προστατέψει απόλυτα φρέσκο, πόσο μάλλον όταν παλιώσει.

Ζεύκας
24/11/2015, 14:00
το shoei μου πια και μένα κοντεύει τη πενταετία. εδώ και κάμποσους μήνες είχαν κάτσει τα αφρώδη της κεφαλή κ πήρα αυτό το universal παπάρι.

μου έδωσε και ο σπυράκος (thnx κ πάλι bro) ένα pinlock, θα βγάλω το χειμώνα κ από άνοιξη πάω για το καινούριο.

BLiTzER
24/11/2015, 14:05
Λόγω της -μη- σφοδρότητας της κρούσης και του αποτελέσματος που είχε, θεωρώ ότι είναι εν δυνάμει επικίνδυνο ένα "ληγμένο" κράνος. Αν δεν μπορεί να προστατέψει απόλυτα φρέσκο, πόσο μάλλον όταν παλιώσει.

Το ίδιο λέμε, πάνω-κάτω. Εννοούσα ότι μάλλον δε θα κάνει τη διαφορά. Αν το χτύπημα είναι αρκετά δυνατό για να σου προκαλέσει πρόβλημα, μάλλον δε θα έχει σημασία αν το κράνος είναι 3ετίας ή 10ετίας.

Σαφώς δε μιλάω για κακομεταχειρισμένα κράνη, με πτώσεις κτλ, αλλά για απολύτως άψογα.

George_M.
24/11/2015, 14:07
καντο γλάστρα ρε συνονόματε να χαρείς

βαλε βασιλικο να χεις να μυριζεις κ να φχαριστιεσαι,οτι ηταν να σου δωσει το εδωσε.

pipe_smoker
24/11/2015, 14:41
Προφανώς και η SHOEI θέλει να πουλάει.

Από την άλλη όταν διαβάζεις *στον ιστότοπο της εταιρίας* για 5 χρόνια χρήσης ή 7 από την ημερομηνία παραγωγής, δεν ξέρω, το παίζεις το κεφάλι σου (κυριολεκτικά) ή όχι;
Επειδή είμαι στη φάση της 5ετίας με κανονικότατη χρήση, λέω ότι το επόμενο δεν πρέπει να αργήσει...


Αν θυμάμαι καλά (και νομίζω πως καλά θυμάμαι), η 3ετής-5ετής θητεία αφορά τα θερμοπλαστικά.
Εκείνα όντως έχουν αυτή την ημερομηνία λήξης.

Αυτό που είχα διαβάσει εγώ από τη shoei (που δε μιλάμε για θερμοπλαστικά), ήταν ότι στην 5ετία είναι καλό να αλλάζει ένα κράνος κυρίως γιατί ένα κράνος του 2015 έχει φτιαχτεί με άλλες προδιαγραφές από ένα κράνος του 2010.
Έχει άλλα επίπεδα ασφάλειας, άνεσης, αεραγωγών, και τέλος πάντων καλό είναι κάθε 5 χρόνια να καρπώνεσαι τη δουλειά που έχουν ρίξει στην εξέλιξη των κρανών.
Έτσι λένε αυτοί.

Τώρα θα μου πεις "Και το RX7 GP κυκλοφοράει από το '07(?) και συνεχίζει να είναι από τα κορυφαία, αν όχι το κορυφαίο, στην κατηγορία του".

Τί να πω....

Εγώ προσωπικά άλλαξα κράνος γιατί το shoei και μεγάλο μου ήταν εξ'αρχής (πόσο μάλλον όταν έκοψα το μαλλί), και γιατί ψηνόμουνα.

Αν θα ξαναλλάξω κράνος στην 5ετία ή στη 10ετία δεν ξέρω.
Το μόνο που ξέρω είναι ότι αν αρχίσει να μου δείχνει ότι ψιλοσκορπάει, δε θα αρχίσω τις πατέντες.

noodles
25/11/2015, 14:14
πιστευω πως δεν πρεπει να ασχοληθεις με μαξιλαρακια κτλ. ειναι αρκετα τα 7χρονια για 1 κρανος και απο τη στιγμη που εχει αρκετες φθορες, καλυτερα να παρεις καινουριο. αν θες παλι shoei το nxr1200 ειναι πολυ καλη επιλογη (οπως επισης και το αρκετα φθηνοτερο xr1100). :)

foler
25/11/2015, 15:24
Και την ειχα σε εκτιμηση την shoei...Συντριπτικο το ποσοστο που σκορπανε σε 5-7 ετη. Το arai που ειχα και τα 2 ogk μου δεν εχουν παρουσιασει τετοια θεματα...(το δε arai ντρεπομαι να πω ποσο χρονων ειναι:D).

BLiTzER
25/11/2015, 15:26
Σχετικά είναι όλα. Έχω X-spirit γύρω στα 7 χρόνια και είναι πιο καινούριο από βιτρίνας. Βέβαια, δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά.

antsoar
25/11/2015, 15:41
Μια απο"τα ίδια" κ στο δικο μου μοντελο 2007. Το αποτέλεσμα? ! Ψαχνω τον αντικαταστάτη του μιας κ δεν γίνετε κατι αλλο με την"επένδυση του


Μία από τα ίδια...

Όχι εντατική χρήση, άπειρη προσοχή, καμία πτώση, το κέλυφος αγρατζούνιστο και πλύσιμο κάθε 2 χρόνια περίπου, ώσπου ξαφνικά...κρέμασε.

Δηλ το δέρμα κάτω από τα μάγουλα και γύρω γύρω μάδησε, το δέρμα στα μαξιλαράκια πάνω από τα λουράκια μάδησε, η επένδυση από μέσα κρέμασε και φτούραγε γεμίζοντας τα μαλλιά μου γκρι αφρολεξ.

Από ότι ρώτησα, το αναγωμόνουν σε κάποιο εργοστάσιο (?) της shoei στη Γαλλία (αν θυμάμαι καλά) και το κόστος γύρω στα 120ευρώ με τα μεταφορικά. Δεν το έκανα. Πόσο να το κράταγα ακόμα? Άλλα 7 χρόνια??

Το πέταξα και ψάχνομαι για άλλο, και μακάρι και το επόμενο να το πετάξω πάλι λόγω πολυκαιρίας..


Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ μετά από μια 5ετία. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς; (http://www.ebay.com/itm/360827085900?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)


και εγώ τα ίδια μετά από μια 6ετία συμβίωσης και σημειωτέον ότι το είχα για 2ο κράνος, μόνο για ταξίδια. το αφήνεις και πας στο επόμενο...


το shoei μου πια και μένα κοντεύει τη πενταετία. εδώ και κάμποσους μήνες είχαν κάτσει τα αφρώδη της κεφαλή κ πήρα αυτό το universal παπάρι.

μου έδωσε και ο σπυράκος (thnx κ πάλι bro) ένα pinlock, θα βγάλω το χειμώνα κ από άνοιξη πάω για το καινούριο.



Μας βλέπω για ομαδική παραγγελία :lol::lol:

Ζεύκας
25/11/2015, 15:49
εγώ πάντως θα πάω να πάρω αυτό (http://motokinisi.gr/product/kranos-sniper-h50-4-sport-red-givi/) για καθημερινό

theofilos888
25/11/2015, 16:49
Εμενα που με πατησε στο κεφαλι(κυριολεκτικα)ενα saxo ημουν με x spirit ενος μηνα. Δεν επαθα τπτ και το κρανος αντεξε χωρις να σπασει. Φυσικα το εδωσα στην ασφαλεια κ πηρα τα λεφτα μου. Γνωμη μου αν ξεπερναει ενα κρανος την 5ετια ειναι για γλαστρα.

MG-KTiNoS
25/11/2015, 18:15
τις καλημέρες μου,

μετά από 7 χρόνια (όχι και τόσο πολύ εντατικής χρήσης), ξεκίνησε να μαδάει το εσωτερικό άνω μέρος του shoei μου. είναι το αφρώδες υλικό που βρίσκεται ανάμεσα από την υφασμάτινη επένδυση και το κέλυφος.

οκ ντάξει είναι 7 ετών και ίσως τα έφαγε τα ψωμιά του από απο άποψη επένδυσης αλλά σε γενικές γραμμές νόμιζα ότι το συντηρούσα σωστά. πλύσιμο με απαλό σαμπουάν αλλά όχι εντατικά και ούτε σε συνεχή βάση.

άλλος με xr 1000 και τόσα έτη?

οκ τα μάγουλα σε αυτό το μοντέλο αλλάζουν. την υπόλοιπη επένδυση γίνεται να την αλλάξουμε? πιστεύω ότι το κέλυφος είναι οκ ακόμα. δεν έχει φάει πτώση και γενικά είναι σχεδόν άθικτο απ’ έξω.

Το δικό μου έγινε σώβρακο και το πέταξα...
Το πρόβλημα με το κράνος είναι ότι εύχεσαι να μην μάθεις ποτέ πόσο καλό ήταν
και δεν μπορείς να μάθεις εκτώς αν....

Για μένα τα γιουνιβέρσαλ καπελάκια ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ

Θα μου πεις αν δεν έχω λεφτά κλπ και θα το δεχτώ.
ΑΝ τα κάνεις αυτά όμως να ξέρεις και να φυλάγεσαι πιο πολύ.
ΑΠ το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα αλλά Παναγιώταινα παραμένει


Βάλε μερικές άτοκες στην κάρτα και ας το να πάει στο διάολο...

Kawalover
26/11/2015, 09:54
Το δικό μου είναι του 2005. Καθημερινή χρήση με διάλειμμα μιας τριετίας που ήμουν "αμήχανος". Έχει γίνει σώβρακο. Να με συμπεριλάβετε παρακαλώ στην ομαδική παραγγελία...

spyro
26/11/2015, 10:04
όταν ξεκίνησα το thread νόμιζα ότι θα έβγαινε κόσμος και θα αναρωτιόταν. ειλικρινά νόμιζα οτι είχα κάνει κάτι λάθος.

μήπως δε το πλενα αρκετά? μηπως το πλενα πολυ? μηπως άργησα να το πλύνω? μήπως αυτό μήπως εκείνο?

δε περίμενα τόσοι πολλοί με τα ίδα προβλήματα απο shoei. που πηγε εκείνο το ότι πληρώνεις παίρνεις?

BLiTzER
26/11/2015, 10:06
Όταν η ίδια η κατασκευάστρια σου λέει ότι το προϊόν της "λήγει" στα 5 χρόνια, δε νομίζω ότι μπορείς να την κατηγορήσεις επειδή το εσωτερικό φθάρθηκε στα 7... Είναι σαν να πίνω ληγμένο γάλα και να κυνηγάω τη ΔΕΛΤΑ επειδή χάλασε η γεύση του.

spyro
26/11/2015, 10:09
Όταν η ίδια η κατασκευάστρια σου λέει ότι το προϊόν της "λήγει" στα 5 χρόνια, ....

αναμένω λινκ.

ευχαριστώ

BLiTzER
26/11/2015, 10:10
A. Your SHOEI helmet, while owned by you and subjected to normal use, is warranted to be free of defects in material and workmanship for a period of five (5) years from the date of your purchase and seven (7) years from date of manufacture (found on the inside of the helmet).

http://www.shoei-europe.com/uk/service/warranty

spyro
26/11/2015, 10:12
[I]A. Your SHOEI helmet, while owned by you and subjected to normal use, is warranted to be free of defects ...

εσένα το αυτκίνητο όταν λήξει απο την εγγύηση περημένεις να σκορπίσει?

BLiTzER
26/11/2015, 10:12
Όχι, αλλά αν σκορπίσει δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη ο κατασκευαστής.

spyro
26/11/2015, 10:13
Όχι, αλλά αν σκορπίσει δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη ο κατασκευαστής.

μπα εγω δε ζήτησα νομικές ευθύνες. comment έκανα επι της ποιότητας σε σχέση με τη τιμή

:beer:

BLiTzER
26/11/2015, 10:16
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά νομίζω ότι έχεις άδικο. Η σύγκριση αυτοκινήτου και κράνους είναι κάπως ατυχής. Ειδικά όταν είναι κοινώς απόδεκτο ότι το κράνος ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζεται το πολύ κάθε 5 χρόνια, για διάφορους λόγους (αν με βρίσκουν σύμφωνο ή όχι είναι άλλο θέμα). Αν στα 5 χρόνια φυσιολογικής χρήσης δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα, έχει κάνει τη δουλειά του. Λογικό είναι από κει και πέρα κάποια μέρη του να φθαρθούν πιο εύκολα. Δε μιλάμε για μέταλλα, μιλάμε για φελιζόλ και μαξιλάρια, τα οποία δέχονται τριβές καθημερινά.

GFawkes
26/11/2015, 10:28
EAN το κρανος δεν το βλεπει ο ηλιος (μονιμα)
και δεν εχει πτωσεις, και ΔΕΝ ειναι πολυκαρβονατο αλλα fiberglass
αντεχει περισσοτερα απο 5 χρονια σιγουρα.

Εαν γινεται καθημερινη χρηση, αποθηκευεται στον ηλιο κλπ... καλο ειναι να αλλαζεται στα 5 ετη

Bladerunner
26/11/2015, 10:31
Μου κάνει εντύπωση η συγκεκριμένη φθορά.

Δεν την έχω δει σε κανένα κράνος μου μέχρι τώρα. Και είχα από φθηνά ως ακριβά επώνυμα. Τα Shoei δεν μου ταιριάζουν στο κεφάλι και δεν είχα ποτέ μου.

Επί του προκειμένου, αν η φθορά ήταν στην επένδυση δεν θα είχα πρόβλημα. Το "φελιζόλ" όμως είναι αυτό που θα αποσβέσει την κρούση, και δεν θα αφήσει τον εγκέφαλο να γίνει σπλατς στα τοιχώματα του κρανίου σε μια βίαιη πτώση.

Tycho Moon
26/11/2015, 10:36
Εγώ το πήρα το 2006 και το κράτησα εώς το 2014.

Στα 8 αυτά χρόνια, το φόραγα κατά μέσο όρο 100 μέρες το χρόνο. Δηλ σαν να λέμε 2-2,5 χρόνια καθημερινής χρήσης.

Το θεωρώ απαράδεκτο να σκορπίσει έτσι και για το λόγο αυτό όταν το άλλαξα δεν πήρα Shoei και ούτε θα ξαναπάρω. Ας έχει αλλάξει τα υλικά και ας έχει κάνει παπάδες. Τα λεφτά δεν τα βρίσκω στο δρόμο (όπως και όλοι μας) για να δώσω 2η ευκαιρία στην ίδια εταιρεία.

GFawkes
26/11/2015, 10:46
Απ ολα τα κρανη που εχω αλλαξει-και ειναι μπολικα- τα Shoei (και τα....HJC) ήταν τα πιο γερα....

βεβαια ειμαι προσεκτικος γενικα χρηστης, και παντα τα αποθηκευω σωστα-ακομη και στην δουλεια/γραφειο/βολτα

skylaros
26/11/2015, 11:13
Αν η χρηματική αξία από δύο (κορυφαία) κράνη (εαυτόν και συνεπιβάτη) της εταιρίας είναι ίση ή περίπου ίση με την αξία 5496 τετράτροχων, 6087 δίτροχων, 9 αγροτεμάχιον που παίζουν αυτή τη στιγμή στην Ελληνική αγορά με μια πρόχειρη αναζήτηση, τότε θα ήθελα αυτή μου η επένδυση να είναι όσο το δυνατό ποιοτικότερη και να μη φθείρεται για όσο το δυνατό μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Έβαλα το άθροισμα της τιμής από τα δύο ακριβότερα Shoei που βρήκα στο fc-moto ~1800 euro και στο car έκανα αναζήτηση σε αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες με τιμές από 1500 ως 2000 ευρό. Το ίδιο έκανα και στο site της χρυσής ευκαιρίας. :p

Όπως καταλαβαίνεται δεν είναι και ο πλέον σοβαρός τρόπος προσέγγισης απλά το βρήκα ενδιαφέρον.

BLiTzER
26/11/2015, 11:33
Το θέμα έγινε για το XR1000, όμως, το οποίο δεν κοστίζει ούτε το 50% του ακριβότερου Shoei.

spyro
26/11/2015, 11:43
Το θέμα έγινε για το XR1000, όμως, το οποίο δεν κοστίζει ούτε το 50% του ακριβότερου Shoei.

σημερινές τιμές? παρούσα αξία? αποπληθωρισμένη τιμή?

need more info

γιατί το 2008 μια χαρά στο top 10 percentile ήταν

BLiTzER
26/11/2015, 11:48
Τα XR ήταν πάντα στη μεσαία κατηγορία. Όταν τα X-Spirit είχαν ~800€, τα XR είχαν τα μισά. Και σήμερα φαντάζομαι, τα ίδια ακριβώς θα ισχύουν, με τα αντίστοιχα μοντέλα.

DoctoR_k6
26/11/2015, 12:30
Υπερτιμημενο κρανος κ το 2008 που ειχε κανα 500αρικο...κ δεν μπορουσες να αφαιρεσεις ολα τα μερη?!!
Μετα απο τοσα χρονια μονο αλλαγη...ολα τα αλλα μεσοβεζικες λυσεις.

tools
26/11/2015, 12:59
Τα XR ήταν πάντα στη μεσαία κατηγορία. Όταν τα X-Spirit είχαν ~800€, τα XR είχαν τα μισά. Και σήμερα φαντάζομαι, τα ίδια ακριβώς θα ισχύουν, με τα αντίστοιχα μοντέλα.

το xr1000 ηταν το δευτερο, μετα το xspirit στην γκαμα της shoei, οχι στην μεση.
και δεν ειχε τα μισα.
αν θες να εισαι δικαιος, θα παιξεις με παρομοιους χρωματισμους, οχι την ρεπλικα του katoh στο xspirit και το πιο ξεπλενικο tc-1, 5ετιας εκεινη την εποχη, στο xr.
οπου επαιζε xspirit γυρω στα 800 ΔΕΝ εβρισκες xr με λιγοτερα απο 500 και οπου εβρισκες το δευτερο με 300(στα τελειωματα του) ΕΒΡΙΣΚΕΣ το πρωτο με 450-500(επισης).

στο θεμα,
ειχα 2 xr1000.
το πρωτο, μεχρι την στιγμη που κοπανησε ενα seat, 5 χρονια καθημερινης χρησης μετα την κατασκευη του, ηταν αψογο.
το δευτερο, το κρατησα σκαρτο χρονο και το εδωσα σε φιλο.στον 4-5ο χρονο, εμφανισε το προβλημα που αναφερθηκε απο τους προηγουμενους, εντελως ξαφνικα.δηλαδη ξεφτισε το μαξιλαρακι(οχι το φελιζολ) στο επανω μερος μεχρι που εμεινε μονο το υφασμα.
το xspirit που χρησιμοποιω ακομα, εχει κλεισει 8ετια και εχει αρχισει να δειχνει την ηλικια του στα λαστιχακια και οπου εχει δερματινη(?) επενδυση.
αλλα το εσωτερικο του, περαν του ξεθωριασματος καπου στην 5ετια, ειναι στο 85-90%.
τυχαιο, ποιος ξερει?
εννοειται, αν ειχα χρηματα θα το αλλαζα...

BLiTzER
26/11/2015, 13:15
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες: "φθηνή", μεσαία και ακριβή, τότε τα XR είναι στη μεσαία. Εσύ την αποκαλείς "δεύτερη". Δεν αλλάζει κάτι. Παραμένει ένα μέτριο κράνος. Φυσικά ακόμα και τα "φθηνά" μοντέλα της Shoei είναι ποιοτικά, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Εντάξει, δεν είχε τα μισά, είχε το 60% της τιμής του X-S. Αυτό κάνει την ουσιαστική διαφορά. Τελείως ενδεικτικά, πάντως, συγκρίνοντας τα μοντέλα που τα διαδέχθηκαν (X-S III και XR1100) σε μονόχρωμα, το ένα έχει 670€ και το άλλο 380€ (τιμές fc-moto). Το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ X-Spirit (ΙΙ) έχει ακόμα 480€. Φυσικά XR1000 δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πλέον. Νομίζω είναι σαφής η διαφορά που ήθελα να τονίσω.

Έχουν περάσει αρκετά κράνη από τα χέρια μου (αυτή τη στιγμή έχω 5 στη ντουλάπα μου, όλα διαφορετικών κατασκευαστών) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα φθοράς με εσωτερικά, λάστιχα κτλ. Συνήθως τα προβλήματα εντοπίζονται πρώτα στη ζελατίνα και τον μηχανισμό της. Ακόμα έχω ένα Uvex με εξαιρετική ζελατίνα, που, όμως, έσπασε ένα παπαράκι-στοπ στον μηχανισμό της και δε βρίσκω ανταλλακτικά, οπότε πάει άχρηστο :/ Βέβαια, ποτέ δεν έχω κρατήσει κράνος πάνω από 5 χρόνια, με εξαίρεση το X-Spirit μου.

spyro
26/11/2015, 13:30
το Χ-spirit τότε είχε στα 650 apo xs-moto και το XR νομίζω στα 450 - 500.

δεν υπήρχε κάτι άλλο ενδιάμεσα. ήταν το 2ο καλύτερο της σειράς. μην πάς να βγάλεις σκάρτο και φτηνιάρικο ένα κράνος άνω των 400 ευρώ μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις το αρχικό αδύναμο επιχείρημα. δε θα βαστήξει όσο και να το στηρίξουμε

Τέσπα δεν έχει σημασία. Αν ήμουν μόνο εγώ που το είπα τότε ναι να το δεχθώ οτι είμαι υπερβολικός. τόσα παραδείγματα δε τα περίμενα. Ένα παλιο-caberg που έχω για το παπάκι μετά απο τόσα χρόνια, χωρίς καθόλου πρόσεγμα δεν έχει κανένα πρόβλημα στα υφάσματα (πέραν της φυσικής φθοράς από τα έτη φυσικά :p). Το προηγούμενο uvex μου τα ίδια.

amyroukai
26/11/2015, 13:54
Τι να πω... για την χρήση που του έχω κάνει, η φθορά του είναι απόλυτα αποδεκτή και φυσιολογική. Χειμώνα καλοκαίρι, ζέστη κρυο, βροχές, ιδρώτας, το απέθαντο υλικό που να παρέχει και άνεση στο δέρμα δεν νομίζω ότι υπάρχει. Δεύτερο κράνος δεν έχω, όλο το χρόνο με ένα. Παράπονο δεν έχω, ούτε θεωρώ κακή την επιλογή μου, οπότε δεν θεωρώ ότι συμπεριλαμβάνομαι στους "τοσους πολλους" αδικημένους που πεταξαν τα λεφτά τους Ιαπωνια μεριά. Έχοντας δε δοκιμάσει πολλά κράνη αυτά τα χρόνια, μόνο σε αυτό και ένα arai κουμπωσα...

Δεν ξεκόλλησε το αφρολέξ κλπ, αλλά δείχνει την χρήση του. Και τέλος πάντων και σαν καινούριο να ήταν, αν η εταιρία δεν εγγυάται ότι θα με προστατέψει, θεωρώ ότι το κεφάλι μου δεν είναι αναλώσιμο. Προφανώς ο κάθε ένας μας θα κάνει την επιλογή του, με τα δικά του κριτήρια, για το δικό του κεφάλι.

RaGe_Raptor
26/11/2015, 13:56
Θα σου πρότεινα οπωσδήποτε καινούριο.



υγ:
Πάρε Ρόσσι ρέπλικα.. :lol:

tools
26/11/2015, 14:28
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν 3 κατηγορίες: "φθηνή", μεσαία και ακριβή, τότε τα XR είναι στη μεσαία. Εσύ την αποκαλείς "δεύτερη". Δεν αλλάζει κάτι. Παραμένει ένα μέτριο κράνος. Φυσικά ακόμα και τα "φθηνά" μοντέλα της Shoei είναι ποιοτικά, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Εντάξει, δεν είχε τα μισά, είχε το 60% της τιμής του X-S. Αυτό κάνει την ουσιαστική διαφορά. Τελείως ενδεικτικά, πάντως, συγκρίνοντας τα μοντέλα που τα διαδέχθηκαν (X-S III και XR1100) σε μονόχρωμα, το ένα έχει 670€ και το άλλο 380€ (τιμές fc-moto). Το ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ X-Spirit (ΙΙ) έχει ακόμα 480€. Φυσικά XR1000 δεν υπάρχει ούτε για δείγμα πλέον. Νομίζω είναι σαφής η διαφορά που ήθελα να τονίσω.

Έχουν περάσει αρκετά κράνη από τα χέρια μου (αυτή τη στιγμή έχω 5 στη ντουλάπα μου, όλα διαφορετικών κατασκευαστών) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα φθοράς με εσωτερικά, λάστιχα κτλ. Συνήθως τα προβλήματα εντοπίζονται πρώτα στη ζελατίνα και τον μηχανισμό της. Ακόμα έχω ένα Uvex με εξαιρετική ζελατίνα, που, όμως, έσπασε ένα παπαράκι-στοπ στον μηχανισμό της και δε βρίσκω ανταλλακτικά, οπότε πάει άχρηστο :/ Βέβαια, ποτέ δεν έχω κρατήσει κράνος πάνω από 5 χρόνια, με εξαίρεση το X-Spirit μου.

νομισα οτι εννοουσες μεσαιο, για την shoei, γι'αυτο ειπα δευτερο.
αν εννοεις στην γενικοτερη τιμολογιακη κλιμακα, ακριβα/μεσαια/φθηνα τοτε, αν μου επιτρεπεις, εχεις ακομα μεγαλυτερο λαθος, καθως το xr1000(οταν εβγαινε) ανηκε καραμπινατα στην ακριβη, οπως προφανως ΚΑΙ το xspirit.
ελαχιστα κρανη ηταν ακριβοτερα απο το xr1000.ελαχιστα, σαν να λεμε τα μετρουσες στα 2 χερια και σου εμεναν και δαχτυλα...
(να'ταν 2 arai, 1suomy, 1ogk, ισως κανα schuberth που εβγαζε κατι ταξιδιαρικα διαστημικα τοτε, αντε κανα uvex που ηταν απο τα πρωτα carbon του εμποριου.αλλα για ναυαρχιδες agv, shark, xlite πχ, δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν ακριβοτερες.ας με διορθωσει οποιος εχει καλη μνημη)
μην λογαριαζεις την σημερινη κατασταση στην αγορα, πολλες ανεβασμενες μαρκες με ακριβες ναυαρχιδες...


επισης, χωρις να εχει ιδιαιτερη σημασια, εχεις μπερδευτει.
το xspirit το διαδεχτηκε -προφανως- το xsII, οχι το ΙΙΙ, πηδηξες ενα μοντελο, γι'αυτο δεν σου βγαινουν τα νουμερα.
η σειρες πηγαν xr1000/xspirit, μετα βγηκε xr1100, μετα απο λιγο το xspirit ΙΙ και μετα xr1200, nxr, xspirit III και δεν ξερω τι αλλο ακριβως γιατι διευρυναν την γκαμα.
αρα, αφου συγκρινεις στοκ, θα δεις οτι το xr1100 με το xspirit ΙΙ(380-480, δικες σου τιμες) εχουν την (μικρη) διαφορα που σου λεω.
το πηδηξαμε το θρεντ, αλλα δεν ξερεις ποτε μπορει καποιος να σου κολλησει ενα πιστολι στον κροταφο και να σε ρωτησει για τις σειρες της shoei ανα τα χρονια...

@spyro
σε αυτο διαφωνω.
τα shoei, απλα, δεν συγκρινονται με φθηνοτερες μαρκες, στην ιδια χρηση, απο αποψη φθορας.ζελατινες, μηχανισμοι, αεραγωγοι, ποιοτητα βαφης, εσωτερικα...
ακομα και αν βγηκε(?) σχετικα ελατωματικο ενα μοντελο, καθε shoei απο αποψη φθορας, στην 3ετια πχ δειχνει οπως ενα νορμαλ κρανος παυει να δειχνει πριν χρονιασει.

BLiTzER
26/11/2015, 14:32
το πηδηξαμε το θρεντ, αλλα δεν ξερεις ποτε μπορει καποιος να σου κολλησει ενα πιστολι στον κροταφο και να σε ρωτησει για τις σειρες της shoei ανα τα χρονια...

Xαχα έχεις δίκιο. Βασικά, δε θα κάτσω να εξηγήσω πώς σκέφτηκα γιατί θα πάρει μια σελίδα, αλλά είχα σκοπό εξ αρχής να αναφέρω μόνο X-S και Χ-S II, καθώς το III είναι σχετικά νέο μοντέλο και εκτός θέματος, αλλά για κάποιο λόγο μου βγήκε περίεργα.

tools
26/11/2015, 14:42
ξερω το συναισθημα!
:beer:

pektis
26/11/2015, 15:53
Εχω το xr1100 -- 4,5+ χρονια και σκεφτομαι για αλλαγή απο τον νεο χρονο...
Το φοραω καθε μερα, εχουν ''πατηθει'' λιγο τα μαγουλα, λογω χρησης και δεν σκοπευω να το κρατησω πανω απο 5-5,5 χρονια...
Η ασφαλεια πανω απ'ολα!:D:beer:

noodles
27/11/2015, 19:58
ειναι φυσιολογικη η φθορα στα τοσα χρονια παιδια. κρανος ειναι, δεν ειναι φτιαγμενο απο σιδερο να αντεχει μισο αιωνα. το xr1100 (3 ετων) που εχω, ειναι σαν καινουριο. το φοραω μονο σε βολτες και στο γυρισμο το καθαριζω και το αποθηκευω μεσα στη σακο του. κυριολεκτικα ειναι να το πηρα χθες. τα μαξιλαρακια τα πλενω καθε 6μηνο περιπου (δε βρωμιζουν πολυ). το καθημερινο kbc vr2 7-8ετιας ειναι σα να το εχει φαει ποντικι. :lol: