PDA

View Full Version : Προστασία σε ιδιωτικό γκαράζ



typhoon
24/11/2015, 14:15
Το ξεκινάω εδώ το θέμα, μιας και θέλω να ρωτήσω για προστασία της μηχανής μέσα σε κλειστό γκαράζ-αποθήκη.
Η περίπτωση έχει ως εξής. Μένω σε άλλο σπίτι απο εκεί που παρκάρω την μηχανή. Την παρκάρω σε κλειστή αποθήκη. Το θέμα μου ξεκίνησε απο τη στιγμή που μαζεύτηκαν στη γειτονιά μερικά καλόπαιδα 15-16 χρονών και κοζάρουν συνεχώς όποτε περνάω και παρκάρω.
Η αποθήκη έχει ρευμα κανονικά οπότε και κλειδαριές να βάλω μπορείς να δουλέψεις άνετα τροχό και να μην πάρει χαμπάρι κανείς.
Η μόνη προστασία είναι μια απλή σιδερένια πόρτα(φυσικά και το ότι δεν φαίνεται η μηχανή, αλλά that has been compromised now..)
Αυτό που θα ήθελα να κάνω είναι να "παγιδεύσω" με κάποιον τρόπο την πόρτα, όχι με συναγερμό (δεν πρόκειται να δώσει σημασία κανείς)αλλά τρόπο ώστε να ενημερώνομαι στο κινητό (με mail,sms,κλήση κλπ)όταν ανοίξει η πόρτα. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Ούτε σειρήνες, ούτε φασαρία. Στην αποθήκη είμαι ο μόνος που έχω πρόσβαση οπότε οποιαδήποτε άλλη ειδοποίηση θα σημαίνει παραβίαση.

Στην αποθήκη υπάρχει σύνδεση στο ιντερνετ μόνιμα.Οπότε το μόνο που μένει είναι πως θα μπορούσα να τα συνδυάσω αυτά και να καταφέρω αυτό που θέλω.
Μένω κοντά οπότε μπορώ να είμαι απίκο στην ειδοποίηση.Θα μου πεις τι θα καταφέρεις κλπ.Και μόνο που θα σκάσει κάποιος να τους προλάβει επι το έργον θα τους κάνει να πάρουνε τον πούλο. Λέω γω τώρα.

Προτάσεις, πατέντες ευπρόσδεκτες

Bladerunner
24/11/2015, 14:22
Λες ότι υπάρχει σύνδεση στο internet. Υποθέτω και τηλέφωνο.

Συναγερμοί με αυτόματη τηλεφωνική κλήση υπάρχουν πολλοί και κάποιοι αρκετά φτηνοί.

Sapadak
24/11/2015, 14:26
Εκτός απο ειδοποίηση βάλε και μια κάμερα που θα μπορείς να ελέχξεις απο το σπίτι σου ΠΡΙΝ πας, γιατι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτε

HelenKoR
24/11/2015, 14:32
Κάμερα με αισθητήρα κίνησης

borbos
24/11/2015, 14:32
Εκτός απο ειδοποίηση βάλε και μια κάμερα που θα μπορείς να ελέχξεις απο το σπίτι σου ΠΡΙΝ πας, γιατι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτε

Σωστος...
Μια IP cam με motion detection και εισαι οκ. κοιτα μονο να ειναι απο 1.3Mp και πανω για να μπορεις να "βλεπεις - ξεχωριζεις φατσες".
Κοστος ? 100-150 εουρος

Panos76
24/11/2015, 14:34
Επειδή εμένα μου έφαγαν ποδήλατο μέσα από την αποθήκη, έχω σκεφτεί απλά:
1. να αλλάξω κλειδαριά στη πόρτα και
2. να κολλήσω δύο γερά μέταλλα όπου από μέσα θα περνάει χοντρό λουκέτο και θεωρητικά θα είναι δύσκολα προσβάσιμο για να το κόψουν.

Νομίζω για απλούς κλέφτες θα κάνουν δουλειά αυτά τα δύο.

stam2
24/11/2015, 14:36
Υπάρχουν κάμερες δικτύου (συνδέονται κατευθείαν στο ρούτερ) χωρίς καταγραφικό, λειτουργουν 24/7 μπορείς με απλό λογισμικό να μπεις και από το κινητό σου να επιβλέψεις το χώρο, και όταν ανιχνεύσουν κίνηση σου στέλνουν mail (και mms νομίζω) με φωτογραφία από τη στιγμή της κίνησης που ανιχνεύτηκε. Πάνε γύρω στο κατοστάρικο σε τιμή. Αν πας σε μαγαζιά με είδη συναφή θα βρεις κάτι.

Tycho Moon
24/11/2015, 14:41
Εφ' όσο η πόρτα σου είναι σιδερένια, μπορείς να ενισχύσεις την ασφάλειά της με κάτι τέτοιο

http://www.apstorage.com/lock-protection

Μπορείς να το ψάξεις στο internet σαν padlock protection box

Αν η πόρτα σου ανοίγει προς τα έξω, μπορείς να το συγκολλήσεις στο φύλλο της πόρτας. Αν η πόρτα σου ανοίγει προς τα μέσα, μπορείς να το συγκολλήσεις στο κάσωμα της πόρτας.

Αυτό το κουτί έχει 2πλο ώφελος.

Αφ' ενός δεν μπορεί κάποιος να σπάσει το λουκέτο με βαριά ή με λοστό και αφ' ετέρου, δεν μπορεί εύκολα να την παραβιάσει με εργαλεία διάρρηξης, γιατί δεν θα είναι εύκολο να "δουλεύει" το λουκέτο με το ένα χέρι.


Τα παραπάνω βοηθάνε αν η πόρτα σου και οι μεντεσέδες είναι κάποιας αντοχής. Αλλιώς, τσάμπα ο κόπος και τα έξοδα.

yannis24
24/11/2015, 15:01
Υπάρχουν κάμερες δικτύου (συνδέονται κατευθείαν στο ρούτερ) χωρίς καταγραφικό, λειτουργουν 24/7 μπορείς με απλό λογισμικό να μπεις και από το κινητό σου να επιβλέψεις το χώρο, και όταν ανιχνεύσουν κίνηση σου στέλνουν mail (και mms νομίζω) με φωτογραφία από τη στιγμή της κίνησης που ανιχνεύτηκε. Πάνε γύρω στο κατοστάρικο σε τιμή. Αν πας σε μαγαζιά με είδη συναφή θα βρεις κάτι.

Ακριβως αυτο.....απο την στιγμη που εχεις και ιντερνετ εκει εισι μια χαρα.....
μια καμερα με αισθητηρα κινησης....και μπορει να σου στελνει mail οπου εισαι.....
( αρκει να χτυπαει το κινητ σου οταν ερχεται mail.....που σημαινει οτι θα πρεπει να το εχεις αν μην τι αλλο συνεχεια στο 3G ..)

Εναλλακτικα μπορεις να βρεις καμερα που στελνει SMS ή MMS κατευθειαν αλλα εκει το κοστος ειναι αρκετα μεγαλυτερο......( θα αξιζε δηλαδη μετα να πας σε εναν απλο συναγερμο, με εναν απλο αισθητηρα κινησης, που μολις κουνηθει ή ανοιξει η πορτα, απλα χτυπαει και σε παιρνει τηλεφωνο.....που σημαινει βεβαια και το κοστος μιας sim card....)....

Βασικα, αυτο θα ηταν το καλυτερο τωρα που το σκεφτομαι.....και του κοτσαρεις ανεξαρτητα και μια απλη ip camera , ισα-ισα να εχεις εικονα.......

κατι πχ στο στυλ αυτο ( ενδεικτικα το δειχνω γιατι ειναι οικονομικο... υπαρχει κατι αναλογο οικονομικο που παιρνει SIM ......)
http://www.mat-security.com/products/synagermos-7kx/

σε συνδυασμο με μια ip camera....

lykourgi
24/11/2015, 15:06
Λες ότι υπάρχει σύνδεση στο internet. Υποθέτω και τηλέφωνο.

Συναγερμοί με αυτόματη τηλεφωνική κλήση υπάρχουν πολλοί και κάποιοι αρκετά φτηνοί.


Εκτός απο ειδοποίηση βάλε και μια κάμερα που θα μπορείς να ελέχξεις απο το σπίτι σου ΠΡΙΝ πας, γιατι του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτε
+1 στους αποπάνω.
Επίσης , στον συναγερμό βάλε σειρήνα κανονικά. Να σηκώνει τη γειτονιά στο πόδι.
Μπορεί να μην αντιδράσει κανείς, όπως λες, αλλά η σειρήνα αφαιρεί χρόνο από τον κλέφτη. Τον αναγκάζει να βιαστεί.

Road Pirat
24/11/2015, 15:54
Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις για να αποτρέψεις την κλοπή, να ξέρεις όλα ανοίγουν

- Να ενίσχυσις την πόρτα και την κλειδαριά, αν έχεις μία ηλεκτροκόλιση και έναν τροχό και πιάνουν τα χέρια σου είναι εύκολο και οικονομικό

-Μπορείς να βάλεις συναγερμό με παγίδα στην πόρτα ή με ανιχνευτή κίνησης, ή και τα δυο μαζί καλύτερα. Αφού έχεις ίντερνετ μπορείς όταν χτυπάει να σου στέλνει σμσ. Επίσης υπάρχει δυνατότητα με πολύ μικρό κόστος να το συνδέσεις με την αστυνομία και να έρχονται να ελέγχουν

- Μαζί με τον συναγερμό μπορείς να βάλεις ένα μηχάνημα που όταν χτυπήσει ο συναγερμός γεμίζει τον χώρο καπνό( αλλά νομίζω ότι είναι λίγο ακριβό αυτό).

-Και μπορείς να έχεις ένα καταγραφικό και μερικές κάμερες να γράφουν.

κοιτά τα οικονομικά σου πρώτα και ανάλογα πράττεις

Μανολης67
24/11/2015, 21:15
Φίλε μου, από όσα ακούω , οι κλοπές μοτοσυκλετών από κλειστό χώρο σπανίζουν, (ενω για της εκτεθειμένες, ακριβώς το αντίθετο) ένας λόγος βέβαια είναι ότι ο υποψηφιος κλέφτης, ή κλεφτες, δεν ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν μεσα στο γκαράζ, (συναγερμός-λουκέτα κτλ) για να προετοιμαστούν ανάλογα, δεν χρειάζεται κατά την γνώμη λοιπόν να ξοδέψεις πολλά...
μια φθηνή λύση είναι (20 ευρώ) ο απλος συναγερμός που θα χτυπήσει μολις ανοίξει η γκαραζόπορτα, η κουνηθει η μοτό, θα τους τρομάξει και θα τους βγάλει από τα νερά τους.
Φιλικά.

spyrakos35
25/11/2015, 08:50
Φίλε μου, από όσα ακούω , οι κλοπές μοτοσυκλετών από κλειστό χώρο σπανίζουν, (ενω για της εκτεθειμένες, ακριβώς το αντίθετο) ένας λόγος βέβαια είναι ότι ο υποψηφιος κλέφτης, ή κλεφτες, δεν ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν μεσα στο γκαράζ, (συναγερμός-λουκέτα κτλ) για να προετοιμαστούν ανάλογα, δεν χρειάζεται κατά την γνώμη λοιπόν να ξοδέψεις πολλά...
μια φθηνή λύση είναι (20 ευρώ) ο απλος συναγερμός που θα χτυπήσει μολις ανοίξει η γκαραζόπορτα, η κουνηθει η μοτό, θα τους τρομάξει και θα τους βγάλει από τα νερά τους.
Φιλικά.

θεωρητικά ναι

πρακτικά, όχι

GFawkes
25/11/2015, 08:58
Προστασία σε ιδιωτικό γκαράζ

Bαλε στο κουδουνι το ονομα
"Παναγιωτης Βλαστος"

οχι δεν θα στο πειραξει κανεις, αλλα μεχρι και παρκετεζα θα σου κανουν...
;)

typhoon
25/11/2015, 12:34
Aχαχαχα!Θα τους αφήσω και σημείωμα για αλλαγή λαδιών...Πάρα πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας αλλά νομίζω ότι προσανατολίζομαι για τον απλό τηλεφωνικό συναγερμό που κάνει αυτό ακριβώς που θέλω + κάποια IP cam σε επόμενη φάση για να συμπληρωθεί η επιτήρηση του χώρου.Τους μάγκες δεν τους κόβω για επαγγελματίες, περισσότερο για joyride και αλητεία φαση, αλλά αμα είναι να στην κάνουνε την ζημια...

7Tolis
25/11/2015, 14:13
χρειάζεσαι :priest: και :hunter:
:a56:

lykourgi
25/11/2015, 14:21
..........νομίζω ότι προσανατολίζομαι για τον απλό τηλεφωνικό συναγερμό που κάνει αυτό ακριβώς που θέλω + κάποια IP cam σε επόμενη φάση για να συμπληρωθεί η επιτήρηση του χώρου....

Αυτά όμως, δεν αποτρέπουν την κλοπή, απλά ειδοποιούν.
Εχεις κάποιο σχέδιο, για το τι θα κάνεις, σε περίπτωση που ειδοποιηθείς για παραβίαση;

Panos76
25/11/2015, 14:22
Εχεις κάποιο σχέδιο, για το τι θα κάνεις, σε περίπτωση που ειδοποιηθείς για παραβίαση;

remote gun;

346247

Pew
25/11/2015, 15:06
Αφου υπαρχει παροχη ρευματος ... Βαλε ενα ρολό

Οχι κοτοπουλο, αλλα απο αυτα των καταστηματων, μεσα απο την γκαραζοπορτα, ηλεκτροδοτουμενο.
Απ'εξω, μια πινακιδα "Προσοχη, ιδιωτικος χωρος, εισερχεστε με δικη σας ευθυνη".

Φυσικα, κυκλωμα με πυκνωτη στα 400uF / 220vAC ... :wave2:




























:lol:

typhoon
25/11/2015, 16:41
Αυτά όμως, δεν αποτρέπουν την κλοπή, απλά ειδοποιούν.
Εχεις κάποιο σχέδιο, για το τι θα κάνεις, σε περίπτωση που ειδοποιηθείς για παραβίαση;
Το σκεπτικό όπως έγραψα κ παραπάνω είναι να σκάσω μύτη άμεσα κ αφού καταλάβουν ότι κάποιος έρχεται να αφήσουν στην μέση ότι ξεκίνησαν κ να πάρουνε δρόμο. Τώρα ότι υπάρχει το ρίσκο να αρπαξω καμιά, υπάρχει. Όπως κι εκείνοι βέβαια. Ότι φάω κι ότι δώσω. Αν πέσουμε σε πιο σοβαρές καταστάσεις βέβαια κ βγούνε τίποτα κουμπουρια... παιδιά τα κλειδιά έφερα, πάρτε κ ένα εικοσαρικακι για τζινες μη σας μείνει στο δρόμο

Sapadak
25/11/2015, 16:50
Αν πέσουμε σε πιο σοβαρές καταστάσεις βέβαια κ βγούνε τίποτα κουμπουρια... παιδιά τα κλειδιά έφερα, πάρτε κ ένα εικοσαρικακι για τζινες μη σας μείνει στο δρόμο

Ζακέτα μη ξεχάσεις και να τους σταυρώσεις :lol:

lykourgi
25/11/2015, 16:56
Δεν είναι καλύτερο να τους διώξει η σειρήνα, από το να προσπαθήσεις να τους διώξεις εσύ;
Το κόστος μίας σειρήνας συναγερμού είναι πολύ μικρό.

Pew
25/11/2015, 17:27
Ζακέτα μη ξεχάσεις και να τους σταυρώσεις :lol:

:bawl:

George_Sp
25/11/2015, 17:38
Η πιο σωστή λύση εφόσον δε θες να σηκώνεις τη γειτονιά στο πόδι και υπάρχει εγκατάσταση ρεύματος και ιντερνετ είναι IP camera με motion sensor και ειδοποίηση στο κινητό live με εικόνα και ήχο.
Κουμπώνεις παράλληλα και έναν προβολέα με αισθητήρα κίνησης να κάνει τη νύχτα μέρα και τέλος.
Αν ξέρεις να τα κάνεις μόνος σου το κόστος είναι περίπου στα 200ευρώ και θα φας περίπου 2 ωρίτσες να τα σετάρεις/βιδώσεις.

typhoon
25/11/2015, 19:22
Μωρέ καλά είναι αυτά αλλά θέλει συνέχεια 3g στο κινητό. Έτσι που το σκέφτομαι, απλή κλήση δηλαδή, αφενός θα πιάνει παντού, αφετέρου μόλις σκασει τηλέφωνο σημαίνει ότι παίχτηκε μλκια(δεν έχει άλλος πρόσβαση στο χώρο)

George_Sp
25/11/2015, 19:26
Μωρέ καλά είναι αυτά αλλά θέλει συνέχεια 3g στο κινητό. Έτσι που το σκέφτομαι, απλή κλήση δηλαδή, αφενός θα πιάνει παντού, αφετέρου μόλις σκασει τηλέφωνο σημαίνει ότι παίχτηκε μλκια(δεν έχει άλλος πρόσβαση στο χώρο)

Εξαρτάται για ποιο λόγο ανάβεις το 3g και αν το χρησιμοποιείες γενικότερα ή αν έχεις κατάλληλο πρόγραμμα MB.
Εμείς για αρχή μιλάμε να στέλνει ασύρματη εικόνα η IP CAMERA στον υπολογιστή του σπιτιού ή στο κινητό μέσω WiFi.

virus
25/11/2015, 19:32
Την σειρηνα να την βαλεις μεσα στην αποθηκη και σε δυσπροσιτο σημειο να ξηλωθει. Δεν μπορει ο κλεφτης να δουλεψει. Κι ενοειτε και μεσα θαναι κλειδωμενη η μοτο με λουκετα.