PDA

View Full Version : Μπουφάν μεγαλύτερο νούμερο...κάνει δουλειά;



Neuromancer
05/11/2005, 13:55
Πριν από λίγο καιρό πήρα ένα μπουφάν σε τιμή ευκαιρίας από ένα μαγαζάκι στην Πανόρμου που έκλεινε και τα έδινε όλα κοψοχρονιά (υπάρχει και thread στο forum γι΄αυτό).

Το μπουφανάκι μου αρέσει πολύ, αλλά επειδή ο τύπος δεν είχε πολλά νούμερα, μου πέφτει (νομίζω) κάπως μεγάλο. Είναι νούμερο 54 κι εγώ είμαι μετρίου αναστήματος.

Το ερώτημα είναι, πόσο καλά πρέπει να εφαρμόζει ένα μπουφάν για να κάνει δουλειά (οι ενισχύσεις ειδικά); Οι περισσότεροι απ΄ότι βλέπω τα φοράνε κολητά (σε σημείο που να αναρωτιέσαι αν μπορούν να φοράνε και τίποτα άλλο από μέσα).

Μήπως να το πουλήσω και να πάρω ένα με καλύτερη εφαρμογή;

skous
05/11/2005, 14:03
Λοιπόν.

Εγώ είχα πάρει ένα colori cordura.
Όλα οκ και μια χαρά. Το δοκίμασα και με την επένδυση, και χωρίς.
Μου καθόταν οκ.

Πέρασε ο καιρός, και αδυνάτησα τόσο ώστε το μπουφάν πλέον ήταν πολύ πιο χαλαρό. Βγήκα εθνική και πήρα τα 3 μου. Φουσκωνε σαν μπαλόνι στην πλάτη και ψιλο-κρύωνα. Το είχα σφίξει στο τέρμα αλλά και πάλι έμπαινε μέσα αέρας.

Η γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι που θα σου είναι εφαρμοστό όσο το δυνατόν περισσότερο ΑΛΛΑ και άνετο ταυτόχρονα.

LuckyStrike
05/11/2005, 17:25
Πέρασε ο καιρός, και αδυνάτησα τόσο ώστε το μπουφάν πλέον ήταν πολύ πιο χαλαρό

Αν είχες παχύνει δεν θα είχες κανένα πρόβλημα!
Πιστεύω πως τα μπουφάν πρέπει να είναι άνετα ,να υπολογίσεις ότι θα φοράς και κάτι από μεσα...από την άλλη αν είναι πολύ μεγάλο τα προστατευτικά δεν είναι σταθερά και ακυρώνεται ο σκοπός τους.

Φίλε Neuromancer αν σου είναι πολύ μεγάλο και δεν σκοπεύεις να παχύνεις καλύτερα να το δώσεις για κάποιο που να σου κάνει καλύτερα!

manos426f
05/11/2005, 18:12
Δυστυχως,θα σε στεναχωρησω αλλα συμφωνω με τα παιδια πιο πανω.....

Noela
07/11/2005, 15:17
Το θέμα είναι να βρίσκεται ο προστατευτικός εξοπλισμός στο σωστό σημείο.
Έχω πέσει φορώντας μεγαλύτερο μπουφάν με προστατευτικά και χτύπησα λίγο τον αγκώνα μου επειδή δεν ήταν στο σωστό σημείο. Τελικά αναγκάστηκα να τα ράψω τα προστατευτικά πάνω στο μπουφάν ώστε να είναι στο ύψος των αγκώνων. Ελπίζω να μείνουν εκεί σε ενδεχόμενη πτώση...

ΙΠΠΕΑΣ
07/11/2005, 19:43
Φοράω assos της colori. Είναι το δεύτερο που αγόρασα τελευταία γιατί το είχα βολευτεί επειδή είχε μεγάλες τσέπες. Το πρώτο που είχα αγοράσει ήταν XL γιατί θεώρησα ότι πρέπει να με καλύπτει κάτω από τη ζώνη. Αργότερα κατάλαβα τη μλκα που είχα κάνει.

Μόλις καθόμουν πάνω στο μηχανάκι το μπουφάν δίπλωνε σε 2-3 σημεία από το στήθος μέχρι κάτω. Έμπαζε κρύο ακόμα και αν φορούσα πουλόβερ από κάτω. Επίσης ναι μεν ήταν άνετο αλλά τα δυπλώματα που έκανε μπροστά μου δημιουργούσαν δυσφορία.

Πήγα και αγόρασα πρόσφατα ένα νούμερο μικρότερο από αυτό το νούμερο που φορώ όταν αγοράζω φούτερ. Είναι πλήρως εφαρμοστό πάνω μου και χωράει να μπει μόνο μία μπλούζα ή ένα πουλόβερ από μέσα. Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι δεν κυκλοφορεί αερας και έτσι ακόμα και ένα που καμισάκι να φοράω από μέσα δεν κρυώνω :rotflmao: :rotflmao: . Επίσης στη μπροστινή πλευρά όταν είμαι όρθιος το μπουφάν φτάνει πάνω από τη ζώνη. Όταν καβαλάω το μηχανάκι έρχεται πιο κάτω και έτσι είναι τέλεια ριγμένο πάνω μου. :beer: Ξέχασα τι σημαίνει ρίγος στα πλευρά από το κρύο. Βέβαια φοράω και γαντάκια.

Συμπέρασμα, όταν πάτε για να αγοράστε χειμερινό μπουφάν πάρτε μία μπλούζα και φορέστε τη ώστε να κανονίστε να εφαρμόζει το μπουφάν ερμητικά στο σώμα σας.