PDA

View Full Version : Ντροπή μας..



omega
25/11/2015, 10:37
Αν είμαι εκτός κλίματος,αν παραβαίνω κανόνες του χώρου ή ότι άλλο συγχωρέστε με.

Δεν ξέρω τι λένε τα σχόλια κάτω από το βίντεο και δεν με απασχολούν.
Αυτό που ήξερα και ίσως άφηνα πίσω στο μυαλό μου,είναι πρόβλημα υπαρκτό.Τα παιδιά όλου του κόσμου,είναι και δικά μας παιδιά.Όταν πεινάνε,όταν πονάνε,όταν τα κακομεταχειρίζονται,όταν πεθαίνουν για τα βίτσια/συμφέροντα κάποιων.

Συγνώμη και πάλι.Αν κρίνεται ότι πρέπει να αφαιρεθεί μην διστάσετε.
Έτσι κι αλλιώς η κτηνωδία του ανθρώπινου γένους συνεχίζεται..
Εμείς τι κάνουμε;

Οι εικόνες είναι σοκαριστικές.

https://www.facebook.com/Syrian.Revolution/videos/10156427504600727/

Nτροπή σε όλους αυτούς που θέλουν να λέγονται άνθρωποι όταν είναι κάτι άλλο..

Bowleno
25/11/2015, 11:51
Συγνώμη αν φανώ κυνικός αλλά τώρα ανακάλυψες τον τροχό εσύ;

Αυτό ίσχυε εξ΄ανέκαθεν από την αυγή, ακόμη, της "ανθρωπότητας"......:rolleyes:

Και δεν βλέπω να αλλάζει....:(

BLiTzER
25/11/2015, 11:53
Ναι, αλλά τώρα κυκλοφορούν σε βίντεο στο φέισμπουκ.

7Tolis
25/11/2015, 12:08
Όντως ντροπή.Ετσι είναι ο πόλεμος όμως. Πάντα λάθος.

Joyrider
25/11/2015, 12:34
Απάθεια όταν ήταν κάτι το μακρινό, απάθεια και όταν είναι δίπλα στην πόρτα μας. Με μόνιμη δικαιολογία του "ετσι είναι τα πράγματα, τι να κάνουμε".
Χωρίς αλληλεγγύη στις ίδιες διαπιστώσεις περί "ανθρωπότητας" θα προβαίνουν και οι επόμενες γενιές και θα μαλώνουν αυτούς που και καλά "ανακαλύπτουν τον τροχό" ενώ απλά παρακινούν για λίγη ανθρωπιά.
Το τραγικότερο είναι πως οι "Αυλάν" έγιναν άλλη μια εικόνα στις ειδήσεις, άλλη μια στατιστική που τους θυμούνται όποτε βολεύει να γίνουν μόδα.
Θέλει προσπάθεια να μην συνηθίσεις την ασχήμια, δεν είναι εύκολο. Ειδικά όταν δεν αφορά τον κώλο σου.

Έμπρακτη αλληλεγγύη λοιπόν, δίπλα μας είναι πια.

yannis24
25/11/2015, 14:27
το βιντεο ειναι οντως πολυ σκληρο......δεν καταφερα να το δω.......................δεν αντεξα......

akis_trevor
25/11/2015, 15:14
.....

nikos_abel
25/11/2015, 15:21
Υπέροχα.

Δεν θέλω να ξέρω. Δεν θέλω να βλέπω.

Πραγματικά. Ελπίζω να γίνω σχιζοφρενής και να ζήσω στη κοσμάρα μου.

typhoon
25/11/2015, 16:31
το βιντεο ειναι οντως πολυ σκληρο......δεν καταφερα να το δω.......................δεν αντεξα......

Φίλε το ίδιο ακριβώς. Πιεσα τον εαυτό μου να το δει όλο. Έκλαψα. Εμπρακτη αλληλεγγυη πως δείχνεις στα νεκρα παιδια...?

toyar
25/11/2015, 16:46
τι περιμενεις απο ενα ειδος που χρησιμοποιει την νοημοσυνη του για να φτιαχνει οπλα:(

BoSS_Man*
25/11/2015, 16:48
Ντροπη σου φιλε σωστα, να αφησεις το πληκτρολογιο και τον καναπε και να πας για εθελοντης; Δυσκολο ε; Το ξερω συνεχισε απο τον καναπε να γραφεις ασυναρτησιες λοιπον.

omega
25/11/2015, 18:23
Ντροπη σου φιλε σωστα, να αφησ
εις το πληκτρολογιο και τον καναπε και να πας για εθελοντης; Δυσκολο ε; Το ξερω συνεχισε απο τον καναπε να γραφεις ασυναρτησιες λοιπον.Boss ντροπη μου και σε ευχαριστω που το υπερτονιζεις.
Πρεπει να κανω κι εγω κατι γι'αυτο,με τις δυναμεις και τα μεσα που εχω.
Σκεφτηκα μηπως μαζι με εμενα τον βολεμενο κανει κατι κι αλλος..

ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ επρεπε να γραψω.

AUFGEBRACHT
25/11/2015, 20:36
Φίλε το ίδιο ακριβώς. Πιεσα τον εαυτό μου να το δει όλο. Έκλαψα. Εμπρακτη αλληλεγγυη πως δείχνεις στα νεκρα παιδια...?

Πολλοί έχουμε αναρωτηθεί το ίδιο που αναρωτιέσαι... Για τα νεκρά παιδιά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μπορείς να κάνεις όμως για τα ζωντανά παιδιά αυτού του γαμημένου πολέμου και του κάθε γαμημένου πολέμου. Υπάρχουν οργανώσεις όπως η ΜΕΤΑδραση που κάνει εξαιρετική δουλειά, υπάρχει η οργάνωση του παπά από τη Μυτιλήνη που καρκινοπαθής έτρεχε με τα σωληνάκια στη μύτη να βοηθήσει κόσμο, υπάρχουν οι οργανώσεις που προσφέρουν ιατρική βοήθεια, υπάρχει η Unicef, μπορείς λοιπόν να βοηθήσεις χρηματικά. Θες πιο άμεσα; Δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα, λένε ότι οι πρόσφυγες μαζεύονται όλοι στην πλατεία Βικτωρίας, σωστά; Μπορείς να πας φαγητό, παιχνίδια, ρούχα σε αυτά τα παιδιά που κουβαλάνε μέσα στην αθωότητά τους μια πληγή που θα τα συνοδεύει για πάντα. Ένα κουτί μαρκαδόροι, ένα αυτοκινητάκι, μια κουκλίτσα, ένα κουτί μπισκότα, κρουασάν, θα είναι ένα στιγμιαίο βάλσαμο για αυτά τα αγγελούδια. Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι μπορείς να αφανίσεις την απανθρωπιά και τη φρίκη που μαστίζει την ανθρωπότητα από καταβολής της. Δε νομίζω όμως να υπάρχει και κανείς ο οποίος να αμφιβάλλει ότι το γέλιο ενός παιδιού έστω και για μερικά λεπτά είναι ανεκτίμητο.

Θες να το κάνουμε ακόμα πιο συγκεκριμένο; Ακόμα πιο άμεσο; Βόλτες εδώ κανονίζονται, καφέδες κανονίζονται, μπαζάρ κανονίζονται, είναι άραγε δύσκολο να κανονιστεί και τέτοια πράξη από όσους ενδιαφέρονται; Η συγκεκριμένη πρόταση εδώ και καιρό με τριβελίζει και είναι μια καλή αφορμή να εξωτερικευτεί. Όπως και οποιαδήποτε άλλη πρόταση. Είναι δύσκολο να κανονιστεί μια μάζωξη και ο καθένας να κουβαλήσει ό,τι μπορεί και θέλει; Σε συνεργασία με μια οργάνωση ή ακόμα και επί τόπου στα μέρη που μαζεύονται αυτοί οι άνθρωποι, γεμίζουμε tank bag, σακίδια, τσάντες, πορτ μπαγκάζ με τρόφιμα και παιχνίδια και τα μοιράζουμε... Τι λες ρε φίλε;

Μανολης67
25/11/2015, 21:02
Συγνώμη, αλλά θα σας χαλάσω την σούπα... ο όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος δυστυχώς μας τελείωσε.....δεν μπορώ να αναφερθώ στον πόλεμο της Συρίας βλέπουμε την δυστυχία και την αδικία, τον πόνο, και κανείς δεν ασχολείται ,
Θα πω για τα δικά μας, μένω Μυτιλήνη τα τελευταία χρόνια, με τον Παπά που βοηθούσε πρόσφυγες στην Μυτιλήνη, τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται,
Στην Μυτιλήνη δρουν πενήντα ΜΚΟ, και όχι με εθελοντές, όπως λένε τα ΜΜΕ, πληρώνονται και μάλιστα αδρά,η δουλειά τους? η μεταφορά (υποδοχή-και διευκόλυνση χιλιάδων μεταναστών απο Ασία-Αφρική) που βρίσκουν τα λεφτά? Η Μυτιλήνη έχει γεμίσει Γάλλου Ισπανους και ...Τούρκους (!!!) γιατί δεν πάνε οι ξένες ΜΚΟ στα κράτη που υποφέρουν και έρχονται εδώ? ειναι πολλά δυστυχώς,, όποιος θέλει λεπτομέρειες, ας στείλη πμ

skylaros
25/11/2015, 21:36
Εργάζεσαι ?

AUFGEBRACHT
25/11/2015, 21:51
Εργάζεσαι ?

Συγγνώμη, ποιον ρωτάς; Σε ποιον απευθύνεται το ερώτημα;

skylaros
25/11/2015, 21:55
Συγγνώμη, ποιον ρωτάς; Σε ποιον απευθύνεται το ερώτημα;

Έχεις δίκιο, στον Μανώλη απευθύνομαι.

Μανολης67
25/11/2015, 21:56
Εργάζεσαι ?

Αν ρωτάς για μένα, μενω Μυτιλήνη από το 2005, ναι φυσικά εργάζομαι, αλλά ηρθα λόγω συζυγου ειναι Μυτιλινιά (δυστυχώς)
τωρα μην το ψάχνεται μην πιστεβεται τα κανάλια.....απλό ..υπάρχει ISIL?? και τρομοκρατεί όλο τον κόσμό?? και δε μπορούν ΟΛΕΣ οι χωρες να τον διαλύσουν...

KAGOURO
25/11/2015, 22:01
Όλοι μπορούμε να ντρεπόμαστε για χιλιάδες πράγματα γύρω μας ... το θέμα είναι τι έχουμε κάνει εμείς για αυτά ! Ας αρχίσουμε όλοι από αύριο να κάνουμε έστω και το ελάχιστο....ας κρίνει ο καθένας τι μπορεί και τι αντέχει υλικά και συνειδησιακά να πράξξει.....αλλά ας το πράξξει.....δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να ξεπλυθεί η ντροπή !

dimmie_72
25/11/2015, 22:02
Συγνώμη, αλλά θα σας χαλάσω την σούπα... ο όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος δυστυχώς μας τελείωσε.....δεν μπορώ να αναφερθώ στον πόλεμο της Συρίας βλέπουμε την δυστυχία και την αδικία, τον πόνο, και κανείς δεν ασχολείται ,
Θα πω για τα δικά μας, μένω Μυτιλήνη τα τελευταία χρόνια, με τον Παπά που βοηθούσε πρόσφυγες στην Μυτιλήνη, τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται,
Στην Μυτιλήνη δρουν πενήντα ΜΚΟ, και όχι με εθελοντές, όπως λένε τα ΜΜΕ, πληρώνονται και μάλιστα αδρά,η δουλειά τους? η μεταφορά (υποδοχή-και διευκόλυνση χιλιάδων μεταναστών απο Ασία-Αφρική) που βρίσκουν τα λεφτά? Η Μυτιλήνη έχει γεμίσει Γάλλου Ισπανους και ...Τούρκους (!!!) γιατί δεν πάνε οι ξένες ΜΚΟ στα κράτη που υποφέρουν και έρχονται εδώ? ειναι πολλά δυστυχώς,, όποιος θέλει λεπτομέρειες, ας στείλη πμ

+1000

Τεράστιο θέμα ανοίγεις. Χιλιάδες, ίσως εκατοντάδες χιλιάδες είναι αυτοί που συντηρούνται μέσω των στρατιωτικών, πολιτικών και κοινωνικών οργανισμών διεθνώς, εργαζόμενοι από παρατηρητές εκλογών μέχρι παρoχή ανθρωπιστικής βοήθειας σε περιοχές κρίσης. Η χρηματοδότηση γίνεται από χορηγούς και κρατικούς προϋπολογισμούς και η διαχείριση δεν είναι εξ ορισμού χρηστή, έχουμε εξάλλου και το παράδειγμα του δικού μας Ερυθρού Σταυρού. Πολλοί απασχολούμενοι ζουν αποκλειστικά απ αυτό μεταπηδώντας από οργανισμό σε οργανισμό και ίσως διασκεδάζοντας και λίγο περισσότερο από ότι συνάδει με την αποστολή τους. Χαρακτηριστικό πάντως είναι ότι αυτοί που συμμετέχουν επαγγελματικά σε στρατιωτικές αποστολές σε χώρες μετά την αποκατάσταση της ειρήνης στην περιοχή, αποκαλούν την απασχόλησή τους military tourism. :D

AUFGEBRACHT
25/11/2015, 22:03
Αν ρωτάς για μένα, μενω Μυτιλήνη από το 2005, ναι φυσικά εργάζομαι, αλλά ηρθα λόγω συζυγου ειναι Μυτιλινιά (δυστυχώς)
τωρα μην το ψάχνεται μην πιστεβεται τα κανάλια.....απλό ..υπάρζει ISIL?? και τρομοκρατεί όλο τον κόσμό?? και δε μπορούν ΟΛΕΣ οι χωρες να την διαλύσουν...

Ξεφεύγουμε από το πλαίσιο του thread και της λογικής που το έβαλε το παιδί που το ξεκίνησε. Δεν είναι το θέμα μας το ISIS, ούτε οι ΜΚΟ, μην τα μπερδεύουμε...

Eversman
26/11/2015, 12:32
+1000

Πολλοί απασχολούμενοι ζουν αποκλειστικά απ αυτό μεταπηδώντας από οργανισμό σε οργανισμό και σίγουρα διασκεδάζοντας και πολύ περισσότερο από ότι συνάδει με την αποστολή τους. Χαρακτηριστικό πάντως είναι ότι αυτοί που συμμετέχουν επαγγελματικά σε στρατιωτικές αποστολές σε χώρες μετά την αποκατάσταση της ειρήνης στην περιοχή, αποκαλούν την απασχόλησή τους military tourism. :D

Fixed! Κάτι ξέρεις εσύ :D

dimmie_72
26/11/2015, 14:07
Fixed! Κάτι ξέρεις εσύ :D

δεν έχει τύχει να απασχοληθώ ως μέλος τέτοιων οργανώσεων αλλά έχω εργαστεί σε τέτοιες περιοχές και μπορώ να βεβαιώσω ότι τα clubs, τα restaurants και όλοι οι τόποι διασκέδασης είναι γεμάτοι με παρατηρητές της ευρωπαϊκής ένωσης, μέλη διπλωματικών αποστολών, NGOs, UNMIK,UNMIL... και της παναγιάς τα μάτια.

το προκλητικό είναι ότι παρέες-παρέες ξεσηκώνουν τον τόπο με γέλια και φωνές αδιαφορώντας για αυτό που τους περιβάλλει. φυσικά και ως επαγγελματίες μπορεί να είναι καλοί, άριστοι, κακοί, δεν ξέρω... αλλά σε ένα περιβάλλον θλίψης και αγώνα για την επάνοδο στην κανονικότητα είναι αμέσως αναγνωρίσιμοι.

Δεινόσαυρος
26/11/2015, 15:15
δεν ξέρω... αλλά σε ένα περιβάλλον θλίψης και αγώνα για την επάνοδο στην κανονικότητα είναι αμέσως αναγνωρίσιμοι.
Καταλαβαίνω τι λες. Αλλά δες το και αλλιώς:
Δεν φτάνει που βοηθάν τους αχαΐρευτους, πρέπει να αυτομαστιγώνονται κιόλας;
Και αν λίγο γέλιο και ευφράδεια δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα, μήπως το δημιουργούσε και προ οποιασδήποτε κρίσεως; Μήπως τελικά η αποστροφή από την ελαφρότητα συνετέλεσε σε μεγάλο μέρος στο ίδιο το πρόβλημα;

Ξέρω οτι κάποιες φορές ίσως το παρακάνουν (και ποιός θα το κρίνει στην τελική; ), αλλά τι θέλουμε, να υιοθετίσουν τη μιζέρια που τους περιβάλει; Σε ποιά «κανονικότητα» επιστρέφουν; Σε αυτήν που δημιούργησε το πρόβλημα εξ αρχής;


military tourism
Ελπίζω να μην το λες σαν να είναι κάτι το κακό.

sniper
26/11/2015, 15:20
Καταλαβαίνω τι λες. Αλλά δες το και αλλιώς:
Δεν φτάνει που βοηθάν τους αχαΐρευτους, πρέπει να αυτομαστιγώνονται κιόλας;
Και αν λίγο γέλιο και ευφράδεια δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα, μήπως το δημιουργούσε και προ οποιασδήποτε κρίσεως; Μήπως τελικά η αποστροφή από την ελαφρότητα συνετέλεσε σε μεγάλο μέρος στο ίδιο το πρόβλημα;

Ξέρω οτι κάποιες φορές ίσως το παρακάνουν (και ποιός θα το κρίνει στην τελική; ), αλλά τι θέλουμε, να υιοθετίσουν τη μιζέρια που τους περιβάλει; Σε ποιά «κανονικότητα» επιστρέφουν; Σε αυτήν που δημιούργησε το πρόβλημα εξ αρχής;


Ελπίζω να μην το λες σαν να είναι κάτι το κακό.

Δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ σε μέρος που δοκιμάζεται από κάποια κρίση, αλλά τουλάχιστον η διατήρηση ενός επιπέδου διαγωγής πρέπει να είναι μέρος του επαγγελματισμού σου, αν όχι του ανθρωπισμού σου.

bros400pgm
26/11/2015, 15:24
Aπο ενα σημειο και μετα ερχεται η αναισθησια. Καλη ή κακη ;)

Δεινόσαυρος
26/11/2015, 15:34
Εγώ λέω πάλι οτι κανενός ντροπή δεν είναι.

Μην το βλέπουμε τόσο επιφανειακά. Η ίδια η έννοια της Ντροπής (με την συνυφάδα της την Ενοχή) δημιούργησε το πρόβλημα. Ποιος ανέδειξε τον Ασσαντ και τον μπαμπά του και τον τον παπού του και δεν ξερωγω ποιόν άλλον;
Δεν είναι η Συριακή ηγεσία το απόσταγμα της Συριακής κοινωνίας; Οι κοινωνίες της Ντροπής πάντα αναδεικνύουν τους «καλύτερους» και πιο αιμοσταγείς δικτάτορες. Ο strongman είναι η λύση για τόσα πολλά στις οπισθοδρομικές κοινωνίες. Ε, δε θα λουστουν και λίγο βία; Σχεδόν απογοήτευση αν δεν.

Αν πάλι διαφωνείτε και θεωρείτε οτι για όλα φταινε οι κακοί Δυτικοί, τα ντόλαρς και τα πετρέλαια, ε, πουλήστε μηχανάκια και αμάξια, να κοιμάστε ὴσυχοι οτι δεν συμβάλετε στο πρόβλημα. Ο Ντορής λοιπόν - απόλυτη απαλαγή από την Ντροπή.

Δεινόσαυρος
26/11/2015, 15:37
Δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ σε μέρος που δοκιμάζεται από κάποια κρίση, αλλά τουλάχιστον η διατήρηση ενός επιπέδου διαγωγής πρέπει να είναι μέρος του επαγγελματισμού σου, αν όχι του ανθρωπισμού σου.
Δεν διαφωνώ, πλήν οτι δεν υπάρχει «πρέπει». Είναι ατομικό ζήτημα του καθενός. Μπορεί εγώ ο ίδιος να μην τα έκανα αλλά δεν προκειται να κρίνω αυτόν που ξεφευγει λίγο.

Ιδίως όταν καταλάβεις οτι μπορει να ειναι και μηχανισμός αυτοάμυνας, για να διατηρηθεί κάποια ισοροπία σε ένα περιβάλον τρέλας.

dimmie_72
26/11/2015, 15:41
Ελπίζω να μην το λες σαν να είναι κάτι το κακό.

Φυσικά και είναι. Και όποιος έχει δει θηριώδη τζιπ με πινακίδες KFOR στη Θεσσαλονίκη, θα πρέπει να ξέρει ότι το προσωπικό μέσα δεν έχει κατέβει για δουλειά. ;)

... και όλα αυτά πληρώνονται από εθνικούς προϋπολογισμούς η ΝΑΤΟικούς (για την ετήσια κατάρτιση του οποίου συμμετέχει κατ' έτος ΚΑΙ η χώρα μας με το ποσοστό που της αναλογεί). :cool:

Μανολης67
26/11/2015, 15:44
Το νήμα ξεκίνησε απο τον πόλεμο στην Συρία, εκεί βέβαια (όπως σε κάθε πόλεμο) αθώοι την πληρώνουν, βέβαια αμα ψάξεις τι γίνεται εδώ και χρόνια στην Αφρική...εν πάσι περιπτώσει ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται, και μιλάω βέβαια για της μεγάλες δυνάμεις, πλήρης αδιαφορία.
Γεγονός είναι ότι ο πόλεμος είναι στην γειτονια μας..υπάρχει κανείς που αμφιβάλει? ....πάμε τωρα σε άλλο θέμα....800.000 μετανάστες πέρασαν στην Ελλάδα, (και περιμένουν ΑΛΛΟΙ 1.500.000 με δυο εκκατομύρια...) επίσημες πηγες αναφέρουν ότι ΜΟΝΟ 40% είναι Σύριοι, τι είναι οι υπόλοιποι 480.000 .??.....αθώοι? ΟΛΟΙ?
ποια θα έιναι οι θέση αυτών των αθώων προσφύγων ας πούμε σε μια Γενική επιστράτευση? ποιός θα τους φυλά? ποιός θα του ταιζει? ποιός θα τους προσέχει?
Ολοι είδαμε πως συμπεριφέρθηκαν οι ΤΟΥΡΚΜΕΝΟΙ αντάρτες τον Ρωσο πιλότο στην ΣΥΡΙΑ, λοιπόν αυτοι οι ΤΟΥΡΚΜΕΝΟΙ δεν είναι Συριοι, δηλαδή βρεθηκαν στην Συρία λόγω του πολέμου...Εμείς? εχουμε τίποτα από δαυτους άραγε?

Δεινόσαυρος
26/11/2015, 16:00
... και όλα αυτά πληρώνονται από εθνικούς προϋπολογισμούς η ΝΑΤΟικούς (για την ετήσια κατάρτιση του οποίου συμμετέχει κατ' έτος ΚΑΙ η χώρα μας με το ποσοστό που της αναλογεί). :cool:
Μικρές (τοσο δούλες) παράπλευρες απώλειες μεσα στο μεγαλύτερο ταμπλώ.
Θα περίμενα εσύ τουλάχιστον να το αντιλαμβανόσουν αυτό mon general.

Τί δλδ; περιμένουμε και λογική από τον πόλεμο; Άσε τουλάχιστον τους πιτσιρικάδες να βγάλουν κανα γούστο, αύριο μπορεί να πατήσουν IED.

STF
26/11/2015, 16:15
Κατάλαβες τι συμβαίνει φίλε Omega; Το ξέρω πως κατάλαβες καλά!

Μας παρουσιάστηκε ένα βίντεο με τη σαφήνεια της εικόνας νεκρών ή τραυματισμένων παιδιών από βομβαρδισμό! Χίλιες φορές κάποιοι να μην έγραφαν τίποτα. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια σκέψη λίγων λεπτών, έναν προβληματισμό και το απλό συναίσθημα της ατομικής θλίψης.

Δεν ξέρω γιατί ρε γαμώτο αλλά γενικώς στα forum υπάρχει μια τάση οι άνθρωποι να παρουσιάζουν τον εαυτό τους ως ιδιότροπο, αποτέλεσμα μιας σύνθετης προσωπικότητας. Τους γοητεύει λες και η αποτύπωση μιας ιδιοτροπίας είναι η απόδειξη μιας εκκεντρικής αλλά ενδιαφέρουσας προσωπικότητας... Τι αναλύσεις Θεέ μου...

Έχει καμιά αξία να σνομπάρουμε, υποδείξουμε, προσβάλουμε, στη τελική -και γενικώς- να στρεβλώσουμε ένα θέμα που είναι προφανές πως είναι δημιούργημα συναισθηματικής φόρτισης; Αν το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι τα προαναφερόμενα του προσφέρεται και η λύση της σιωπής.

Υπάρχουν 2-3 ενδιαφέροντα σχόλια που παροτρύναν για κάποιες λύσεις, άμεσες, δίπλα μας, τώρα (προσπεράστηκαν εύκολα βέβαια)! Ευτυχώς αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν, είναι μια όαση. Δεν είναι απαραίτητες οι ομαδικές προσκλήσεις φίλοι μου, γεννούν ιδιοτροπίες... Και ένας αρκεί για να κάνει μια πράξη (οι πολλοί "ένας" είναι ένα ομαδικό αποτέλεσμα).

Eversman
26/11/2015, 20:11
δεν έχει τύχει να απασχοληθώ ως μέλοπροσπαθείς οργανώσεων αλλά έχω εργαστεί σε τέτοιες περιοχές και μπορώ να βεβαιώσω ότι τα clubs, τα restaurants και όλοι οι τόποι διασκέδασης είναι γεμάτοι με παρατηρητές της ευρωπαϊκής ένωσης, μέλη διπλωματικών αποστολών, NGOs, UNMIK,UNMIL... και της παναγιάς τα μάτια.

το προκλητικό είναι ότι παρέες-παρέες ξεσηκώνουν τον τόπο με γέλια και φωνές αδιαφορώντας για αυτό που τους περιβάλλει. φυσικά και ως επαγγελματίες μπορεί να είναι καλοί, άριστοι, κακοί, δεν ξέρω... αλλά σε ένα περιβάλλον θλίψης και αγώνα για την επάνοδο στην κανονικότητα είναι αμέσως αναγνωρίσιμοι.

Την πρωτη φορα που θα βρεθεις σε καποιο τετοιο μερος και με το πέρας του πρώτου τριμήνου, έχεις δεί τόσες φρικαλεότητες, που δεν σου κάνει τίποτα εντύπωση.
Έχεις δημιουργήσει μια εσωτερικη αντισταση απεναντι στην καινούργια, αφυσικη πραγματικότητα, ώστε να προστατεύσεις το συνειδητό σου και να συνεχίσεις να λειτουργεις.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει, ότι το υποσυνείδητο σταματά να αποθηκεύει πληροφορίες ...

Μέρος λοιπόν της αντίστασης, είναι να βρεθείς το βράδυ στο μαγειρίο, στην καντίνα, στο μπάρ του ξενοδοχείου για να πιείς, να μιλήσεις και ακόμη και να γελασεις με όλα τα στραβά που σου έτυχαν και που ίσως κάποια από αυτά θα σε έστελναν στον άλλο κόσμο.

Δεν είναι ότι δεν σε νοιάζει. Να διώξεις τα άσχημα της μέρας προσπαθείς.

dimmie_72
26/11/2015, 20:29
Δεν είναι ότι δεν σε νοιάζει. Να διώξεις τα άσχημα της μέρας προσπαθείς.

έτσι νιώθεις εσύ που είσαι καααααααλό παιδί! :D

Joyrider
26/11/2015, 21:36
Εμένα η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε για τις ΜΚΟ ήταν αρνητική από την πρώτη φορά που πήγα Ειδομένη αλλά τέσπα. Και στην Λέσβο απότι διαβάζω είναι χειρότερα http://www.lesvosnews.net/articles/news-categories/koinonia/koymanto-ti-lesvo-kanoyn-oi-mko-kataggelies-kai-prosfygi-ston

Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς οι απλοί άνθρωποι, χέστε τις ΜΚΟ.

Υπήρχαν άνθρωποι στην ειδομένη που βρίσκονταν εκεί μήνες πριν καν στήσουν την μπίζνα τους αυτές. Άνθρωποι που μένουν εκεί για νυχτερινή βάρδια διανομής τροφίμων ενώ οι "επαγγελματίες" φεύγουν.
Αυτούς πάρτε για παράδειγμα δράσης και αφήστε τα άλλα εκτός κουβέντας.
Οι αυτοοργανωμένες δομές αλληλεγγύης υπάρχουν παντού για όποιον δεν θέλει να στείλει απλώς λεφτά σε έναν λογαριασμό αλλά να βοηθήσει με τρόφιμα-ρούχα-προσωπικό χρόνο.

taisteal
26/11/2015, 21:39
Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς οι απλοί άνθρωποι, χέστε τις ΜΚΟ.



Αυτο.

:beer:

Joyrider
26/11/2015, 21:47
επίσημες πηγες αναφέρουν ότι ΜΟΝΟ 40% είναι Σύριοι

Βάλε την πηγή σου γιατί εδώ λέει άλλα:
http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83

Μανολης67
27/11/2015, 19:18
Οκ εχεις δίκιο, αμα μπορείς να απαντήσεις γιατί σκίζουν τα χαρτιά τους ......(ταυτότητες-διαβατήρια) μόλις πατήσουν ακτή...τωρα εντάξει ελα μια βόλτα στην Μυτιλήνη να δεις οικολογική καταστροφή.......
Υ.Γ 80% ειναι Σύριοι...ξέρεις πως γίνεται η ταυτοποίηση? είναι πέντε υπάλληλοι για ..... 3.000 άτομα! το 80% εχουν το ..ιδιο όνομα! ειπαμε ότι μόλις πατησουν σκίζουν τα χαρτιά τους.

κοιτα τώρα και εδω:
Πάνω από το 80 τοις εκατό των αιτούντων άσυλο έφτασαν πρόσφατα στη Γερμανία δεν έχουν τα τυπικά προσόντα, . [B]
Πηγη:
https://www.rt.com/news/320044-asylum-seekers-germany-education/

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/630266/synelifthi-32xronos-poy-elave-dema-gemato-me-plasta-diavatiria

MG-KTiNoS
27/11/2015, 20:47
Οκ εχεις δίκιο, αμα μπορείς να απαντήσεις γιατί σκίζουν τα χαρτιά τους ......(ταυτότητες-διαβατήρια) μόλις πατήσουν ακτή...τωρα εντάξει ελα μια βόλτα στην Μυτιλήνη να δεις οικολογική καταστροφή.......
Υ.Γ 80% ειναι Σύριοι...ξέρεις πως γίνεται η ταυτοποίηση? είναι πέντε υπάλληλοι για ..... 3.000 άτομα! το 80% εχουν το ..ιδιο όνομα! ειπαμε ότι μόλις πατησουν σκίζουν τα χαρτιά τους.

κοιτα τώρα και εδω:
Πάνω από το 80 τοις εκατό των αιτούντων άσυλο έφτασαν πρόσφατα στη Γερμανία δεν έχουν τα τυπικά προσόντα, . [B]
Πηγη:
https://www.rt.com/news/320044-asylum-seekers-germany-education/

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/630266/synelifthi-32xronos-poy-elave-dema-gemato-me-plasta-diavatiria



Κατ αρχήν λες συνεχώς έλα μια βόλτα στη Μυτιλήνη... κι έλα μια βόλτα στη Μυτιλήνη
Να ξεκαθαρίσω λοιπόν ότι έχω φίλους στη Μυτιλήνη εθελοντές και φωτορεπόρτερ
οπότε ξέρω από 1ο χέρι τι παίζει.

Προχτές είπες κάτι για Κινέζους Μουσουλμάνους. Έτσι για να ξέρεις αυτοί είναι Αφγανοί
και δεν είναι σίγουρο πως είναι Μουσουλμάνοι.
Να πάμε παρακάτω...
Έχεις την εντύπωση ότι στο Αφγανιστάν, στη Συρία ή και στις άλλες χώρες που έχεις αναφέρει
λειτουργεί κάποια υπηρεσία διαβατηρίων αυτή τη στιγμή?
Και τέλος πετάς κι αυτό το.... οικολογική καταστροφή....
ΡΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ????
Έχουν πνιγεί 10000 άνθρωποι ως τώρα με τη κωλομάντρα που στήσανε,
ποιος ξέρεις πόσα εκατομμύρια έχουν καθαρίσει για το κωλοπετρέλαιο
γαμώ την ώρα και τη στιγμή που το βρήκαν εκεί πέρα...
Κι εσύ μιλάς για οικολογική καταστροφή και τυπικά προσόντα ?????

Ξέρεις φιλάρα λίγη ντροπή δεν κάνει κακό....
ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ???
ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΟΣΟ....
:moutza:

AUFGEBRACHT
27/11/2015, 21:08
MG υπάρχουν κινέζοι μουσουλμάνοι, οι Ουιγούροι, οι οποίοι έχουν υποστεί άπειρες διώξεις από το κινεζικό κράτος εδώ και δεκαετίες, ενώ πολλές φορές έχουν υπάρξει και σφαγές. Ο παραπάνω που αναφέρεις έχει ένα κόλλημα με Τουρκία και μουσουλμάνους και το αναφέρει διαρκώς σε σημείο εμμονής, περισσότερο και από την χιλιοειπωμένη φράση πως "μένει Μυτιλήνη". Κάπου αλλού έγραψε ότι έρχονται εδώ Πακιστανοί οι οποίοι δεν έχουν πόλεμο στη χώρα τους...προφανώς αγνοεί την πολιτική κατάσταση στο Πακιστάν και ιδιαίτερα στα σύνορα της χώρας με το Αφγανιστάν. Δεν μ' αρέσουν οι προσωπικές αναφορές αλλά θα κάνω μια εξαίρεση για το συγκεκριμένο θέμα. Στο post που άνοιξε ο Omega πρότεινα κάποιους τρόπους βοήθειας, ανέφερα κάπου και την οργάνωση του συγχωρεμένου του παπά που βοήθαγε και βοηθά πρόσφυγες και ο Μανώλης πέταξε να μην πιστεύουμε ό,τι βλέπουμε στην τηλεόραση και ότι δεν είναι έτσι με τη συγκεκριμένη ΜΚΟ. Προσφέρθηκε μέσω πμ για όποιον ενδιαφέρεται να δώσει περισσότερες πληροφορίες. Επειδή έχω στηρίξει τη συγκεκριμένη οργάνωση και ήθελα να μάθω τις λεπτομέρειες, του απευθύνθηκα με πμ. Θα σεβαστώ όσα ανέφερε και δεν θέλει να γίνουν γνωστά, όχι όμως αυτά για την συγκεκριμένη ΜΚΟ. Μου ανέφερε λοιπόν ότι τον παπά οι ντόπιοι τον καταριούνται που κουβάλησε ξένους, ότι τον χρηματοδοτεί η Τουρκία και τέτοια. Όταν του ζήτησα αποδείξεις για το συγκεκριμένο θέμα, οι αποδείξεις ήταν ότι μπορεί να μου στείλει φωτογραφίες με Τούρκους που έχουν γεμίσει τις καφετέριες και πίνουν καφέ και φωτογραφίες από τούρκικες ΜΚΟ. Δεν χρειάζεται να σχολιάσω παραπάνω, το να βγαίνεις δημόσια να αφήνεις σκιές και υποψίες για κάποιον, αποθαρρύνοντας ίσως κάποιον που θα σκεφτόταν να βοηθήσει και μετά να πετάς για απόδειξη ότι υπάρχουν φωτογραφίες με Τούρκους να πίνουν καφέ σε καφετέριες...

Το άλλο το σχολίασες εσύ... έχουν πνιγεί 500 παιδάκια και η παρθένα και ανέγγιχτη Μυτιλήνη έχει υποστεί τεράστια οικολογική καταστροφή. Και μετά μιλάμε για ανθρωπιά...

Joyrider
27/11/2015, 21:11
Οκ εχεις δίκιο, αμα μπορείς να απαντήσεις γιατί σκίζουν τα χαρτιά τους ......(ταυτότητες-διαβατήρια) μόλις πατήσουν ακτή...τωρα εντάξει ελα μια βόλτα στην Μυτιλήνη να δεις οικολογική καταστροφή.......
Υ.Γ 80% ειναι Σύριοι...ξέρεις πως γίνεται η ταυτοποίηση? είναι πέντε υπάλληλοι για ..... 3.000 άτομα! το 80% εχουν το ..ιδιο όνομα! ειπαμε ότι μόλις πατησουν σκίζουν τα χαρτιά τους.

κοιτα τώρα και εδω:
Πάνω από το 80 τοις εκατό των αιτούντων άσυλο έφτασαν πρόσφατα στη Γερμανία δεν έχουν τα τυπικά προσόντα, . [B]
Πηγη:
https://www.rt.com/news/320044-asylum-seekers-germany-education/

http://www.newsbomb.gr/ellada/news/story/630266/synelifthi-32xronos-poy-elave-dema-gemato-me-plasta-diavatiria

Στο λινκ το πρώτο δίνει το pdf-πηγή του ποσοστού:
https://assets.jungefreiheit.de/2015/10/BA-TOP_3_1_02.pdf

Γερμανικά δεν ξέρω αλλά το google translate στο σημείο που αναφέρεται το 81% μου βγάζει:
Prognose Qualifikation von arbeitslosen Flüchtlingen in Prozent = Forecast qualifications of unemployed refugees in percent
akademische Ausbildung 8% = academic education
berufliche Ausbildung 11% = professional education
Ohne formale Qualifikation 81% = Without formal qualifications

Οπότε εγώ καταλαβαίνω ότι μιλάει για τα "ακαδημαϊκά" τους προσόντα και δεν έχει σχέση με διαβατήρια. Άσε που μιλάει για πρόγνωση. Μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν ξέρω την γλώσσα.

Αλήθεια τους ζητάνε διαβατήριο τα κυκλώματα στην τουρκία, τους ζητάνε διαβατήριο πριν τους βυθίσουν και ΜΟΛΙΣ πατήσουν στεριά τα σκίζουν; :lol:

Άλλη ερώτηση. Εσύ θα προτιμούσες να γίνεται η ταυτοποιηση εν πλω ας πουμε; Για να έχουμε πιο πολλούς νεκρούς;

Για την οικολογική καταστροφή μου ήρθε στο νου το σύνθημα για την "Υποβάθμιση στις γειτονιές κτλ.." αλλά τέσπα.

Βασικά κακώς έπεσα στη παγίδα να κάτσω να συγκρίνω πρόσφυγες-μετανάστες εξαρχής.

Μανολης67
27/11/2015, 23:03
AUFGEBRACHT

Το άλλο το σχολίασες εσύ... έχουν πνιγεί 500 παιδάκια και η παρθένα και ανέγγιχτη Μυτιλήνη έχει υποστεί τεράστια οικολογική καταστροφή. Και μετά μιλάμε για ανθρωπιά...


AUFGEBRACHT

Ελπίζω να μην με θεωρείς υπευθυνο για τον θάνατο των παιδιών! μήπως με θεωρείς απάνθρωπο? ευθύνομαι για κάτι? να νοιώσω τύψεις? φορτώνω παιδιά σε φουσκωτά?
Οικολογική καταστροφή πραγματικά συμβαίνει.....οχι μόνο από τα διαβατήρια και τα χαρτιά που σκίζουν στης παραλιές, (γιατί άραγε??)
αλλά από τα χιλιάδες σωσίβια-φουσκωτά παπούτσια μπουφαν και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, καθε μερα δεκάδες φορτηγά του δήμου καθαρίζουν της ακτές, και την επόμενη μέρα τα ίδια, αν πας στην χωματερή της Μυτιλίνης θα δεις ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ σωσίβια, πιθανόν να μην σε απασχολεί, δικαίωμα σου.

Πάντως τι πιστευεις? να καταργήσουμε τα σύνορα? όποιος θέλει να έρχεται? τι προτείνεται? Η υποσαχάρια Αφρική εχει 200.000.000 , το και όλα αυτά μόνο για την Ελλάδα, γιατί ηδη οι Ευρωπαίοι παίρνουν μέτρα.


Υ.Γ οι Κινέζοι μουσουλμάνοι που αναφερεις, ειναι 25.000.000 , να πάρουμε μερικούς?
λες ότι δέχονται διωγμους από την Κίνα, μήπως ανάμεσα τους υπάρχουν και φυγόδικοι? βομβιστές?
απο την Μυτιλήνη περασαν 450.000 τι ξέρουμε για αυτούς? όλοι κυνηγημένοι πρόσφυγες? το εγγυάσαι? για μενα εβγαλες συμπέρασμα........για αυτούς? τι γνώμη έχεις?

AUFGEBRACHT
27/11/2015, 23:17
Κοίτα, μου έρχεται μια σκέψη για τα σκισμένα χαρτιά... είναι γνωστό ότι το χαρτί είναι το πιο βλαβερό προϊόν για το περιβάλλον, δεν θυμάμαι πόσες χιλιάδες χρόνια κάνει να αποσυντεθεί. Φαντάζομαι ότι τα σκίζουν για να προκαλέσουν μια ανεπανόρθωτη οικολογική καταστροφή που όμοιά της δεν έχει ζήσει τόπος...

MG-KTiNoS
27/11/2015, 23:25
MG υπάρχουν κινέζοι μουσουλμάνοι, οι Ουιγούροι, οι οποίοι έχουν υποστεί άπειρες διώξεις από το κινεζικό κράτος εδώ και δεκαετίες, ενώ πολλές φορές έχουν υπάρξει και σφαγές.

Κοίτα αυτοί που σκάνε εδώ μπορεί να ναι απ αυτούς που λες

Μπορεί να ναι από τους άλλους
http://www.nemesi.gr/archives/1153

Μπορεί να μην ήταν και τίποτα....

Το θέμα όμως παραμένει.
Γιατί του γ... το σπίτι????

ΤΙ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ???
:a37:

taisteal
27/11/2015, 23:28
Κοίτα, μου έρχεται μια σκέψη για τα σκισμένα χαρτιά... είναι γνωστό ότι το χαρτί είναι το πιο βλαβερό προϊόν για το περιβάλλον, δεν θυμάμαι πόσες χιλιάδες χρόνια κάνει να αποσυντεθεί. Φαντάζομαι ότι τα σκίζουν για να προκαλέσουν μια ανεπανόρθωτη οικολογική καταστροφή που όμοιά της δεν έχει ζήσει τόπος...

Ακομη χειροτερη οικολογικη καταστροφη προκαλειται απο τα πτωματα..
Ποσο ευχομαι να πεσει εκεινος ο μετεωριτης...

:rolleyes:

AUFGEBRACHT
27/11/2015, 23:31
Ακομη χειροτερη οικολογικη καταστροφη προκαλειται απο τα πτωματα..
Ποσο ευχομαι να πεσει εκεινος ο μετεωριτης...

:rolleyes:


Ειλικρινέστατα σου λέω ότι εύχομαι το ίδιο πράγμα καιρό τώρα...

Μανολης67
27/11/2015, 23:43
Ειλικρινέστατα σου λέω ότι εύχομαι το ίδιο πράγμα καιρό τώρα...

Λυπάμαι, απο φιλάνθρωπος εγινες καταραστής......ευχεσαι να πεθάνουν συμπολίτες σου που δεν έχουν την ίδια γνώμη με εσενα, καλός ανθρωπισμός......

AUFGEBRACHT
27/11/2015, 23:46
Λυπάμαι, απο φιλάνθρωπος εγινες καταραστής......ευχεσαι να πεθάνουν συμπολίτες σου που δεν έχουν την ίδια γνώμη με εσενα, καλός ανθρωπισμός......

Τι εύχομαι; Ήμαρτον, τι άλλο θα ακούσουμε :eleison:

taisteal
27/11/2015, 23:54
:eek:


:a02:

MG-KTiNoS
28/11/2015, 08:06
https://youtu.be/bgCosj_Y9lw

zx6rgg
28/11/2015, 08:43
Είναι πραγματικά ανόητο να προσπαθείς να κάνεις διάλογο με κάποιον που μιλάει για τους πρόσφυγες με σωσιβιακους ορους.Δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις,διοτι δεν κατέχει τους στοιχειώδεις κανονες της ΛΟΓΙΚΉΣ!
Για να το πώ ποιό απλα:Ο ΒΛΆΚΑΣ ΕΊΝΑΙ ΑΝΊΚΗΤΟΣ!

skylaros
28/11/2015, 10:12
Μανόλη είναι και άλλες φορές που έχεις γράψει και με είχες κάνει να απαντήσω πολύ άσχημα. Η ομάδα διαχείρισης είχε διαγράψει τα post αυτά όπως έπρεπε να είχε κάνει πράγμα που καταλαβαίνω δέκα λεπτά αφού έχω ποστάρει κάποια καφρίλα πάνω στην οργή μου. Σε αυτό το θρέντ στη πρώτη σελίδα είχα εξοργιστεί και πάλι και το πήγαινα για χιουμοριστικό κράξιμο αλλά κάπου κρατήθηκα και το άφησα. Πλέον νομίζω πως δε μπορώ να αντιπαρατεθώ μαζί σου, όχι γιατί έχεις επιχειρήματα, ούτε γιατί απαξιώνω τα λεγόμενα σου ή το μυαλό και τη στάση ζωής σου, αλλά γιατί καταλαβαίνω πως έχουμε μια εντελώς διαφορετική αντίληψη αυτού το οποίο κάποιοι ονομάζουν πραγματικότητα. Δε θα πω κάτι άλλο ειλικρινά γιατί άκρη δε θα βρούμε αλλά και γιατί δε μου αρέσει να μπαίνω και εγώ στη σειρά για να "επιτεθώ" σε κάποιον που δέχεται επίθεση, ακόμα και αν συμφωνώ στην επίθεση αυτή.

Σε ότι αφορά το θέμα όμως που είναι και το βασικό.

Είναι εκτός λογικής μου το να στηρίζω ΜΚΟ. Είναι ένας "θεσμός" που δημιουργήθηκε από τα σύγχρονα Δυτικά κράτη για να τα απαλλάξει σε ένα βαθμό από το να ανταποδώσει τη φορολογία που επιβάλει (για ευαίσθητα ζητήματα) στους φορολογούμενους της. Η δημιουργία των ΜΚΟ μειώνει σε ποσοστό μέχρι και 70% την υποχρέωση του κράτους λοιπόν στην ανάληψη των ευθυνών του. Αυτό από μόνο του ήταν μια τεράστια απάτη. Σε αυτό μπορεί να προστεθεί και στο ποιοι δημιούργησαν τις ΜΚΟ οι έστω αρκετές από αυτές, ποιοι κατάφεραν να καλυφθούν πίσω από αυτές και γενικότερα στο πως κάποιοι εκμεταλλεύονται δημόσιο αλλά και ιδιωτικό χρήμα (και εργατοώρες). Όμως δε γίνεται να αγνοήσουμε και την εξαιρετική δουλειά που έχουν κάνει αρκετές από αυτές ανά τον κόσμο είτε γιατί δουλεύουν σωστά είτε γιατί υπάρχουν μεμονωμένα άτομα που το τρέχουν πολύ! KAI όταν λέμε πολύ μιλάμε για άτομα με απόλυτη αφοσίωση σε αυτό που κάνουν σε σημείο υστερίας. Δε μπορώ να ξέρω για τον Παπαστρατή (θα μπορούσα να μάθω αλλά δε θα μπω στη διαδικασία) ούτε θα κρίνω τώρα τα σκηνικά που χτίζονται στη Λέσβο, αλλά θα πω δύο λόγια για αυτά που έζησα εγώ στο νησί σαν επισκέπτης από το 2003 μέχρι το 2008 (που πήγαινα συχνά)...

Οι φοιτητές φίλοι μου, όχι όλοι φυσικά αλλά κάποιοι από αυτούς, μια χούφτα παιδιά που άραζαν με τις ώρες στο μπαρ το Ναυάγιο και χτύπαγαν τη φραπεδάρα τους, αυτοί ήταν οι μόνοι που νοιάζονταν τους τότε πρόσφυγες και μετανάστες. Ήταν οι ίδιοι που έτρωγαν το ξύλο στα no borders κράξιμο από τους ντόπιους, σαμποτάζ στα σπίτια τους, ψαχτικές από το ΛΣ κάθε μα κάθε φορά που αποβιβάζονταν στο νησί μετά από διακοπές και άλλα πολλά. Υπήρχαν και κλόουν, υπήρχαν και άτομα που συμμετείχαν από τότε για προσωπική προβολή ή και για να πάρουν πολιτική υπεραξία στα μικροκομματικά τους συμφέροντα, υπήρχε όμως και μια χούφτα ανθρώπων που απλά το αξιακό τους δε τους άφηνε σε ησυχία ενώ ήξεραν πως ψυχές στοιβάζονταν σε "φυλακές" πως άνθρωποι με βρεγμένα ρούχα έμεναν σε αυλές εκκλησιών και απομονωμένους δρόμους . Αγόραζαν κουβέρτες χτύπαγαν πόρτες, άνοιγαν τις δικές τους πόρτες και στέγαζαν κόσμο. (τώρα που το σκέφτομαι αρκετοί έκαναν το ίδιο και για αδέσποτα και για άφραγκους ... τι να πω ίσως να είναι και λίγο "ζαβοί" για κάποιους) Ευτυχώς βρέθηκαν και μερικοί ντόπιοι σε όλο αυτό και κόσμος που πήγε εκεί από τότε για να βοηθήσει σε όλο αυτό που θα ερχόταν... Κάπου εκεί ακούστηκε πως θα χτιστεί φράχτης στον Έβρο και να πορείες και να ξύλο και να καυγάδες. Κόσμος να έρχεται με φουσκωτά, κόσμος να πνίγεται, κόσμος να έχει δεχτεί ξύλο, φόβο, καταπίεση, βιασμούς και ότι σκατό μπορεί να βγάλει αυτό το πλάσμα που λέγεται άνθρωπος ανά τον κόσμο πάνω στον αδύναμο, πάνω σε αυτόν που εκείνη τη στιγμή δε μπορεί να αντισταθεί. Οι βάρκες να έρχονται πλέον σωρηδόν, άτυποι πλειστηριασμοί από ντόπιους στο λιμάνι της Λέσβου (και όχι μόνο) για το ποιος θα πάρει το φουσκωτό (συνήθως μέχρι κάποια εποχή και πριν πέσουν τα φώτα της δημοσιότητας πάνω τους, με τρύπες αυτά τα σκαφάκια αυτά από το ΛΣ) ποιος θα πάρει τα σωστικά και άλλα όμορφα...

Μπορώ να γράφω μέρες και με στοιχεία στο γιατί οι άνθρωποι έρχονται από ανατολικά προς τα δυτικά, έχουν υπάρξει δεκάδες χιλιάδες δημοσιεύσεις/εργασίες από ανθρωπολόγους, γεωγράφους, πολιτικούς αναλυτές, κοινωνιολόγους, μετεωρολόγους κα. Δεν έχει νόημα όμως στο παρόν νήμα. Σε αυτό το νήμα θα ήθελα μόνο να σκεφτούμε λίγο παραπάνω και να δούμε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να απαλύνουμε λίγο πόνο για να βάλουμε λίγο πλάτη και εμείς για να μην υπάρχουν άλλοι Aylan Kurdi για να μην υπάρξουν άλλα χτυπημένα από βόμβες παιδιά, να σκεφτούμε λίγο παραπάνω και να μη κλείνουμε τα μάτια σε ότι συμβαίνει γύρω μας.


ps: Από άλλο γεωγραφικό σημείο του πλανήτη αλλά το βρήκα πολύ όμορφο για να μας φτιάξει ή να μας χαλάσει τη μέρα :) https://www.facebook.com/thiago.matheus/videos/1867150956844054/

Μανολης67
28/11/2015, 12:19
Εκανα Voom στο ποστ σου γιατί το αξίζει! πράγματι έχεις δίκιο! ολα όσα λες ειναι γεγονός!
Σε αυτό το θέμα έγινα κακός, ή δική μου όμως η αντιπαράθεση δεν είναι στην ανθρωπιστική κρίση, αλλά στο θέμα της ασφαλείας, ασφαλώς γνωρίζεις ότι και επισήμως πλέον πέρασαν τζιχαντιστές, και είναι λογικό βέβαια ότι ανάμεσα στους 450.000 που περασαν, θα υπάρχουν και τέτοιοι,
Συμφωνα με εκτιμήσεις τώρα περιμένουν ακόμη 1.000.000. με 1.500.000
οι οποίοι θα περάσουν βέβαια,γιατί ελεγχος μηδεν, ξερεις πολύ καλά πως γίνεται η ταυτοποίηση, δίνεις 2 φωτογραφίες, δακτυλικά αποτυπώματα και σε ρωταν : όνομα Εθνικότητα ?, απαντάς Αλι Χουσείν απο Συρία, σου δίνουν τα χαρτιά και έφυγες, όπως είπαμε ταυτότητες διαβατήρια δεν υπάρχουν, είσαι ότι δηλώσεις.
Εκανες λόγω για κερδοσκοπία στην Μυτιλήνη, απο φουσκωτά μηχανές κτλ, σωστά , όλος περιεργος αυτοί που εκμεταλευονται την δυστυχία είναι αυτοί θέλουν να συνεχειστεί αυτή η κατάσταση! οι ανθρωπιστές !!! οι άλλοι που δεν κερδοσκοπούν και δεν εχουν οφελος, είναι απάνθρωποι και φασίστες! απίστευτο αλλά αληθινό:(
θα κανω άλλη μια φορά τον δικηγόρο τους διαβόλου, και θα πω ότι ερχονται από Τουρκία, που δεν έχει πόλεμο, και θέλουν να πάνε Σουηδία Γερμανία (που έχει επιδόματα?) ουτε λόγως για Κίνα-Ισραήλ, Αραβικές χώρες κτλ
Κλείνοντας θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μίλησες λογικά, ανθρώπινα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΕΣ, όπως άλλοι στο θέμα! :beer:

dimmie_72
28/11/2015, 13:04
Συμφωνα με εκτιμήσεις τώρα περιμένουν ακόμη 1.000.000. με 1.500.000
οι οποίοι θα περάσουν βέβαια,γιατί ελεγχος μηδεν, ξερεις πολύ καλά πως γίνεται η ταυτοποίηση, δίνεις 2 φωτογραφίες, δακτυλικά αποτυπώματα και σε ρωταν : όνομα Εθνικότητα ?, απαντάς Αλι Χουσείν απο Συρία, σου δίνουν τα χαρτιά και έφυγες, όπως είπαμε ταυτότητες διαβατήρια δεν υπάρχουν, είσαι ότι δηλώσεις.



+1000

τόχω αναφέρει σε άλλο thread επιδερμικά ότι η διαδικασία ταυτοποίησης είναι εξαιρετικά δύσκολη διαδικασία και άκουσα "να κάνουν τη δουλειά τους οι ΔΥ", "να κόβουν φάτσες" και άλλα φαιδρά.

για μένα μέχρι και τα στατιστικά εθνικότητας προσφύγων που δημοσιεύει η unhcr είναι εκτός πραγματικότητας και βασίζονται σε στοιχεία που παρέχει η χώρα μας η οποία έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να χειριστεί αυτό το τεράστιο θέμα.

εντελώς περιληπτικά να περιγράψω ότι για να γίνει σωστά μια διαδικασία ταυτοποίησης σε τέτοιο βαθμό κρίσης απαιτείται διασύνδεση με τη europol, προσωπικό με γνώση μέχρι και των διαλέκτων κάθε περιοχής, συνέντευξη με εξειδικευμένο προσωπικό και πολλά άλλα.

λέγεται ότι από αρχές Δεκ. θα υπάρξουν ενισχύσεις στη διαδικασία με άφιξη έμπειρων επαγγελματιών και την απαιτούμενη ηλεκτρονική υποδομή. να δούμε...

Joyrider
28/11/2015, 14:05
Σε αυτό το θέμα έγινα κακός, ή δική μου όμως η αντιπαράθεση δεν είναι στην ανθρωπιστική κρίση, αλλά στο θέμα της ασφαλείας, ασφαλώς γνωρίζεις ότι και επισήμως πλέον πέρασαν τζιχαντιστές, και είναι λογικό βέβαια ότι ανάμεσα στους 450.000 που περασαν, θα υπάρχουν και τέτοιοι,
Συμφωνα με εκτιμήσεις τώρα περιμένουν ακόμη 1.000.000. με 1.500.000
οι οποίοι θα περάσουν βέβαια,γιατί ελεγχος μηδεν, ξερεις πολύ καλά πως γίνεται η ταυτοποίηση, δίνεις 2 φωτογραφίες, δακτυλικά αποτυπώματα και σε ρωταν : όνομα Εθνικότητα ?, απαντάς Αλι Χουσείν απο Συρία, σου δίνουν τα χαρτιά και έφυγες, όπως είπαμε ταυτότητες διαβατήρια δεν υπάρχουν, είσαι ότι δηλώσεις.

Επισήμως επίσης Γάλλοι και Βέλγοι οι δράστες του Παρισιού. Επισήμως τους παρακολουθούσαν και μερικοί είχαν και ποινικό μητρώο. Επισήμως τα όπλα και τα εκρηκτικά δεν τα πέρασαν από Ελλάδα αλλά τα βρήκαν εκεί. Γέννημα θρέμα Γαλλίας και οι δράστες του τσαρλί χεβντό.
Και δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς θα ξεχωρίσεις τον Σύριο πρόσφυγα με αληθινά χαρτιά από το Σύριο τζιχαντιστή με αληθινά χαρτιά. Μια χαρά θα περάσει αν θέλει.
Τάχα στο θέμα της ασφάλειας έχεις μόνο ένσταση αλλά τις χυδαιότητες για την οικολογία τις λες. Θα βγεις να γκρινιάζεις φαντάζομαι και αν γίνει πιο χρονοβόρος η διαδικασία ελέγχου στο νησί και παραμένουν για πιο πολύ καιρό οι άνθρωποι εκεί.

BLiTzER
28/11/2015, 14:17
Όσο Γάλλοι και Βέλγοι μπορούν να θεωρηθούν, βέβαια, κάποιοι με ονόματα, όπως: Bilal Hadfi, Brahim Abdeslam, Abdelhamid Abaaoud, Omar Ismail Mostefai, Saïd Kouachi.

Joyrider
28/11/2015, 14:20
Επειδή μας κόφτουν τα χαρτιά όχι τίποτα άλλο.

alres
28/11/2015, 15:17
Καλά, κανονικά η διαδικασία ταυτοποίησης ήθελε dna, απολυτήριο δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου, πτυχίο, γλώσσες, φωτογραφίες από παιδικά πάρτυ, facebook (μη σου πω πρώτο αυτό), άδεια αυτοκινήτου και επίδειξη γνώσεων ευρωπαϊκής ιστορίας. Και μέχρι να τα βρουν να κάθονται να κάνουν χειμερινά μπάνια στο αιγαίο, γιατί είναι υγεία

alres
28/11/2015, 15:25
Αυτές οι διαδικασίες πρέπει να είναι όπως αυτές οι επιτροπές για την πιστοποίηση της αναπηρίας που πάει ο άλλος με το κομμένο πόδι και τον κοιτάνε λίγο περίεργα, του στυλ "πολύ ύποπτο που δε φύτρωσε το πόδι σας από την προηγούμενη φορα"

Σιγά μη μας αλλάξει εμάς τον τρόπο ζωής η "τρομοκρατία"..σιγά

dimmie_72
28/11/2015, 15:50
Καλά, κανονικά η διαδικασία ταυτοποίησης ήθελε dna, απολυτήριο δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου, πτυχίο, γλώσσες, φωτογραφίες από παιδικά πάρτυ, facebook (μη σου πω πρώτο αυτό), άδεια αυτοκινήτου και επίδειξη γνώσεων ευρωπαϊκής ιστορίας. Και μέχρι να τα βρουν να κάθονται να κάνουν χειμερινά μπάνια στο αιγαίο, γιατί είναι υγεία


Αυτές οι διαδικασίες πρέπει να είναι όπως αυτές οι επιτροπές για την πιστοποίηση της αναπηρίας που πάει ο άλλος με το κομμένο πόδι και τον κοιτάνε λίγο περίεργα, του στυλ "πολύ ύποπτο που δε φύτρωσε το πόδι σας από την προηγούμενη φορα"

Σιγά μη μας αλλάξει εμάς τον τρόπο ζωής η "τρομοκρατία"..σιγά

είναι πολύ πιο απλό και λέγεται passenger name record data (PNR).
αλλά μην αρχίσουμε τα περί 666, τσιπ εμφυτεύματα κλπ, ε;

alres
28/11/2015, 16:37
είναι πολύ πιο απλό και λέγεται passenger name record data (PNR).
αλλά μην αρχίσουμε τα περί 666, τσιπ εμφυτεύματα κλπ, ε;

αυτό ποιος μας το βάζει;
αυτός που κάνει τον πόλεμο ή αυτός που έρχεται μετά να κάνει ανοικοδόμηση;

AUFGEBRACHT
28/11/2015, 18:56
Κλείνοντας θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που μίλησες λογικά, ανθρώπινα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΕΣ, όπως άλλοι στο θέμα! :beer:

:plaf: :whiteflag:

Joyrider
28/11/2015, 19:51
αυτό ποιος μας το βάζει;
αυτός που κάνει τον πόλεμο ή αυτός που έρχεται μετά να κάνει ανοικοδόμηση;

Και Συρία σου ξαναχτίζω και ασφάλεια στο φρούριό σου στην Ευρώπη πουλάω έλα πάρε πάρε.

Και passenger name record και visa information system και Smart Borders Package και Eurosur και απόλα έχω.

http://www.kar.org.gr/2015/11/06/%CE%B7-%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%8C%CF%81%CF%89/