PDA

View Full Version : Μοτομαγαζάκια στον καιρό της κρίσης



paramedic
27/11/2015, 20:59
Πριν λίγα χρόνια έμπαινες σε ένα μαγαζί με μηχανές η εξοπλισμό αυτών και ο μαγαζάτορας ή ο πωλητής σε κοιτούσε με το γνωστό ύφος του γνωστού αριθμού καρδιναλίων που όλοι έχουμε ζήσει. Ε απο τότε είχα να μπώ σε Ελληνικό μαγαζί για αγορά μπουφαν και σκέφτηκα οτι λόγω κρίσης να υποστηρίξω την εγχώρια αγορά και μιας που οι τιμές έχουν λίγο εξομαλυνθεί είπα να επισκεφτώ ενα μαγαζί που ξέρω οτι είναι καλό για να δω μήπως βρω ή πάρω μια ιδέα για να αλλάξω το 8 ετών spyke μου που πλέον έχει παραδώσει cordura και ψυχή στον θεό, έχει ξηλωθεί σε 20 σημεία και η αδιαβροχη επένδυση απλά πιάνει χώρο.
Μπαίνω λοιπόν στο μαγαζί και επειδή ξέρω οτι είναι δύσκολο να βρώ μπουφάν ετοιμοπαράδοτο στο μέγεθός μου μιας και θέλω 3XL του λέω οτι ήρθα να σε βάλω σε δυσκολίες. Αμέσως μου λέει οτι δεν πρέπει να υπάρχει κάτι παρόλο που στο internet αναφέρουν διαθεσιμότητα στο συγκεκριμένο μέγεθος σε αρκετά μοντέλα. Αλλά επειδή καταννοώ οτι πράγματι είναι δύσκολο να έχει στοκ σε αυτό το νούμερο του αναφέρω οτι ας δώ κάποια μοντέλα ώστε να δω τα χαρακτηριστικά τους και αν μου αρέσει να γίνει παραγγελία η να δούμε τι υπάρχει.
Του αναφέρω χαρακτηριστικά και τιμή που με ενδιαφέρει και περίμενα να μου πει τι μπορούμε να βρούμε η να μου δείξει 2-3 μπουφάν ρε αδερφέ. ΜΠΑ...επέμενε οτι εφόσον δεν υπάρχει κάτι στο νούμερό μου δεν μπορεί να μου δείξει κάτι. Τον ρωτάω για τα μοντέλα που παρόλο που ξέρω οτι είναι πιο χαμηλά ποιοτικά αν με πείσει οτι αξίζει θα κάνω αγορά. Ρωτάω πχ : η επένδυση σε αυτό θαρρώ δεν θα είναι αναπνέουσα ε? Η απάντηση που πήρα είναι οτι αυτή είναι η επένδυση την βλέπεις.
Τον ρωτάω αν υπάρχουν τα ειδικά νούμερα που έβγαζε η Bering(και είχα αγοράσει απο το ίδιο κατάστημα πριν 10 χρόνια) αλλά δεν ήξερε και με προότρεπε να πάω απο δευτέρα να δούμε τι υπάρχει. Πλήρη άγνοια και πλήρη έλλειψη για εξυπηρέτηση σε έναν "δύσκολο" πελάτη απο άποψης απαιτήσεων και νούμερο μιας και με τόσες φόλες που έχουμε φάει αποκτήσαμε και κάποια "θέλω" ρε αδερφέ.
Και μιλάω για μαγαζί που εχει καλό όνομα ρε γαμώτο που το έχω υποστηρίξει δίνοντας θετικά σχόλια σε κουβέντες μου με φίλους και που έχω αγοράσει κατα καιρούς διάφορα προιόντα μικρότερης αξίας. Το μόνο που είναι διαφορετικό είναι οτι δεν ήταν κανείς εκ των 2 ιδιοκτητών εκεί που πάντα έψαχναν να με εξυπηρετήσουν.
Και θα κάνω και μια αντιπαράθεση με γνωστό Γερμανικό μαγαζί αλυσίδα που είχα πάει παλιότερα. Είχα κάτσει μέσα 2 ώρες και τους είχα πρήξει με ερωτήσεις και δοκιμές και τελικά πήρα μόνο 1 παντελόνι. Σε κάποια φάση με ρώτησαν αν θέλω να δώ κατι άλλο. Τους απάντησα οτι δεν έχω άλλα χρήματα μαζί μου παρόλο που θα ήθελα να δώ μπότες. Αμέσως με πήγαν να δοκιμάσω όσες ήθελα και όταν τους ρώτησα γιατί το κάνουν μου είπαν οτι όταν πάτε σπίτι σας ή στην χώρα σας μπορείτε απλά να κάνετε παραγγελία μέσω internet και έτσι πάλι θα γίνει η αγορά και θα έχουμε κερδίσει εναν πελάτη. Ακόμα και το κράνος του μου έφερε ο πωλητής να δώ πως ειναι η δίχρωμη ζελατίνα και να την παραγγείλω απο το internet όταν πάω σπίτι όταν τον ρώτησα για ζελατίνα πάλι ενω του είχα πει οτι δεν έχω άλλα χρήματα.
ΝΑ ΓΙΑΤΙ δεν πρόκειται να φτιάξουμε ποτέ. Βλέπετε την διαφορά? Υπαλληλοι ήταν και στις 2 περιπτώσεις στο μαγαζί και μάλιστα στην πρώτη μιλάμε για υπάλληλο σε καιρό κρίσης που αν δεν πάει καλά το μαγαζί θα χάσει την δουλειά του.
Και μετά λέμε γιατί δεν στηρίζουμε τα Ελληνικά μαγαζιά. Και να θέλουμε εμείς δεν μας αφήνουν αυτά. Σε αυτό τον χώρο πρέπει να έχεις και 2-3 γνώσεις και οχι απλά να μου δείχνεις το προιόν είναι αυτό και τέλος. Και να μην έχεις το προιόν στο νούμερό μου κάνε με να ξανάρθω ή δείξε μου οτι θα ψάξεις να με εξυπηρετήσεις και όχι να με διώξεις.

Bob_o_mastoras
27/11/2015, 21:13
Aμα δεν αγαπαει ο αλλος αυτο που κανει... :rolleyes:

AUFGEBRACHT
27/11/2015, 21:18
Επαρχία να δεις που τα μοτομάγαζα είναι μετρημένα στα δάχτυλα μονόχειρα με ακρωτηριασμένα δάχτυλα από βεγγαλικό... 2,5 μαγαζιά όλα κι όλα, περίοδος κρίσης που λες κι εσύ και σου έρχεται η (ηλίθια τελικά) ιδέα να στηρίξεις τον συμπολίτη σου και το μαγαζί του. Μπαίνω μέσα, καλημερίζω, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ, ρωτάω εάν έχει δερμάτινα μπουφάν και παίρνω την βαριεστημένη απάντηση " πήγαινε να δεις εκεί στον τοίχο ό,τι έχω". Επί τόπου μεταβολή και ούτε απ' έξω!!!

taisteal
27/11/2015, 21:24
Επαρχία να δεις που τα μοτομάγαζα είναι μετρημένα στα δάχτυλα μονόχειρα με ακρωτηριασμένα δάχτυλα από βεγγαλικό... 2,5 μαγαζιά όλα κι όλα, περίοδος κρίσης που λες κι εσύ και σου έρχεται η (ηλίθια τελικά) ιδέα να στηρίξεις τον συμπολίτη σου και το μαγαζί του. Μπαίνω μέσα, καλημερίζω, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ, ρωτάω εάν έχει δερμάτινα μπουφάν και παίρνω την βαριεστημένη απάντηση " πήγαινε να δεις εκεί στον τοίχο ό,τι έχω". Επί τόπου μεταβολή και ούτε απ' έξω!!!

Εδω παντως επαρχια που μενω υπαρχει μονο ενα μαγαζι με εξοπλισμους κτλ,που ειναι και συνεργειο μοτο παραλληλα.
Απολυτα ευχαριστημενος,ποιο ιντερνετ και μαλακειες..
Εχει τα παντα,και σου φερνει οτι θελεις να δοκιμασεις χωρις καμμια επιβαρυνση
Και το συνεργειο με μηχανικο πραγματικα διαμαντι.
Εχει πιασει το νοημα,και κονομαει και μπραβο του..

lykourgi
27/11/2015, 21:27
Aμα δεν αγαπαει ο αλλος αυτο που κανει... :rolleyes:
Ακριβώς, κακό πράγμα η αγγαρεία.

AUFGEBRACHT
27/11/2015, 21:38
Εδω παντως επαρχια που μενω υπαρχει μονο ενα μαγαζι με εξοπλισμους κτλ,που ειναι και συνεργειο μοτο παραλληλα.
Απολυτα ευχαριστημενος,ποιο ιντερνετ και μαλακειες..
Εχει τα παντα,και σου φερνει οτι θελεις να δοκιμασεις χωρις καμμια επιβαρυνση
Και το συνεργειο με μηχανικο πραγματικα διαμαντι.
Εχει πιασει το νοημα,και κονομαει και μπραβο του..

Είναι αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω, αγαπάει αυτό που κάνει ή και αυτό να μην είναι, όταν θες να λέγεσαι επαγγελματίας φροντίζεις να το κάνεις σωστά. Την επαρχία την ανέφερα στο ότι είναι 2 νοματαίοι και οι επιλογές δεν υπάρχουν πολύ απλά...

byron
27/11/2015, 21:57
Όσο καλή διάθεση και αν υπάρχει, κάποια, πολλά μοτομαγαζα είναι τραγικά στην εξυπηρέτηση. Για τις τιμές δεν συζητάμε...άστο.
Η εξυπηρέτηση όμως ρε γαμώτο; τσάμπα είναι...

SHOOTER045
27/11/2015, 22:33
Εγώ έχω ανάποδη ιστορία.
Χθες σε γνωστό μοτομαγαζο της Θεσσαλονίκης, πήγα να δω για μπλούζα wind stoper.
Θέλεις επώνυμη η να κάνεις την δουλειά σού καλύτερα και στα σίγουρα


Ε προτίμησα τα σίγουρα.
Όπως και με την μπαλακλαβα που πήρα.
Δεν είναι επώνυμη, αλλά είναι πολύ ζεστή.
Και δοκίμασα αρκετές μπλούζες πριν καταλήξω

giannis113
28/11/2015, 01:31
Ειναι η δουλεια του υπαλληλου παρομοια με τους χωρους εστιασης. Θελει υπομονη γαιδουρινη. Επαναλαμβανεις τα ιδια και τα ιδια.

Αλλα αν λειπει ο επαγγελματισμος τι να λεμε..

MG-KTiNoS
28/11/2015, 07:07
Σήμερα όλη νύχτα είχα διανυκτέρευση στο φαρμακείο.
Διανυκτέρευση από την οποία θα μπορούσα ν απαλλαγώ (ελεύθερο ωράριο γαρ)
αλλά δεν το έχω για κάποιους λόγους μυστικιστικούς ή Δον Κιχοτικούς ή γιατί είμαι απλά μαλάκας....
Να το κάνω λιανά όλη νύχτα ήρθε ένα άτομο και πήρε φάρμακα για αλλεργία αξίας περίπου 10ε.
Άξιζε τον κόπο άραγε να κάτσω όλη νύχτα και να χάσω όλο το Σ/Κ για 10ε?
Αν ρωτήσεις αυτόν που είχε την αλλεργία θα σου πει.
Κατά τις 12.00 με πήρε ένας τύπος τηλέφωνο και με ρώτησε αν έχω βρεφικό γάλα Χ. Ως γνωστό αυτά έχουν πάει στα σουπερ Μάρκερτ.
Του είπα λοιπόν όχι κι άρχισε να φωνάζει και να ρωτάει γιατί δεν είναι αρκετά φαρμακεία ανοιχτά την νύχτα.... και το γνωστό τραν τραν.
Του έδωσα το τηλέφωνο του ΑΒ Βασιλόπουλου (παράπονα) και του είπα να πάρει εκεί να του πουν γατί δεν μπορεί να βρει το γάλα που ξέχασε να αγοράσει.
Λίγο λεπτά μετά βαράει το τηλέφωνο και μια φωνή με ρωτάει στον ίδιο τόνο αν έχω γκαρντενάλ
(φάρμακο για την επιληψία που θέλει συνταγή ναρκωτικών) του λέω πως έχω και του ξεκαθαρίζω πως θέλει συνταγή.
Αρχίζει το παζάρι να σου στείλει ιμέιλ ο γιατρός να σου φέρω τη συνταγή αύριο.... κλπ κλπ
Του ξεκαθαρίζω ότι εδώ είναι ΣΠ... Ομόνοια και αν δεν μπει συνταγή όπως λέει ο νόμος φάρμακο δεν βγαίνει. Ορθά κοφτά...
Μου λέει ότι είναι για το σκύλο του που έχει κρίση, ότι κατάλαβε, βάζει τα κλάματα και κλείνει το τηλέφωνο.
Μαύρισα...
Άρχισα να κάνω σκέψεις.... Βάζω το χέρι στην καρδιά και λέω...
Μερικά χρόνια πριν θα το είχα πάρει το ρίσκο...
Σήμερα δεν έχω καμία διάθεση.
Όλοι αυτοί που μου είπαν θα σου τη φέρω τη συνταγή (και μ έγραψαν στα @@ τους)
Όλοι αυτοί που μου είπαν θα σε πληρώσω αύριο (και μ έγραψαν στα @@ τους)
Όλοι αυτοί τύπου ο πάνω με τα γάλατα
Όλοι αυτοί που δεν έχουν ιδέα για μένα και το επάγγελμα μου κι έχουν άποψη για μένα
μια νίκη πέτυχαν... Μ έκαναν πιο σκληρό και αδιάλλακτο.
Μ έμαθαν να λέω κι εγώ...
Όπου δεν υπάρχει κέρδος υπάρχει ζημιά, στο τέλος του μήνα θα μου λείψουν και άλλα τέτοια ωραία.
Το βασικότερο όμως μ έμαθαν να λέω στα @@ μου ή πιο σωστά και στα δικά μου....
Μπέσα σου το λέω 10 χρόνια πριν ήμουν πολύ καλύτερος φαρμακοποιός και πολύ καλύτερος άνθρωπος
Με βάση λοιπόν αυτό που είμαι σήμερα και έχοντας γράψει και σβήσει 2 φορές την απάντηση μπορώ να σου πω
ότι ούτε εγώ θα είχα ασχοληθεί μαζί σου.
Ο λόγος που πήγες στο μαγαζί δεν είναι ν αγοράσεις αλλά να δεις τα μπουφάν και μετά να τα πάρεις από το ιντερνέτ.
Αυτό προκαλεί 2 πράγματα.
Φθορά στο προϊόν που βγαίνει απ τη συσκευασία, χρόνο από το προσωπικό που δεν δουλεύει τσάμπα.
Ο άλλος σε κατάλαβε -παλιά πτν- και σε γείωσε.
Ξέρεις γιατί οι άλλοι δεν έχουν τις ίδιες εμπειρίες μ εσένα ?
Γιατί είναι έξω καρδιά και φτιάχνουν αυτό που λένε γέφυρες επικοινωνίας με το προσωπικό του καταστήματος.
Κάνουν δηλαδή τον άλλο να πιστέψει ότι είναι εκεί με καλή πίστη (βάση στο εμπόριο αυτό)
και σέβονται την εργασία του.
Δυστυχώς εσύ κουβαλάς μια ασθένεια που την έχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι.
Πιστεύεις ότι όλοι οι άλλοι σου χρωστάνε.
Ότι για κάποιο λόγο είναι υποχρεωμένοι να ικανοποιήσουν την όποια σου απαίτηση,....
Είναι ώρα λοιπόν να μάθεις ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Είναι ώρα να καταλάβεις ότι αυτό που αποκαλείς εσύ μαγαζάκι δεν ανοίγει έτσι εύκολα και ούτε συντηρείται έτσι απλά...
Ότι έχει άγχος, έχει στενοχώριες, έχεις ώρες εργασίας διπλάσιες από τις δικές σου και συχνά δεν έχει μισθό, ούτε άδεια.
Αν μπούμε δε, στην διαδικασία να κουβεντιάσουμε τις υπηρεσίες που προσφέρεις εσύ στη δουλειά σου σε σχέση με τις αντίστοιχες στη Γερμανία
χωρίς πλάκα πρέπει να φας γιαούρτι....
Α και κάτι ακόμα....
Παρακάλα να πάνε καλά όλα τα Ελληνικά μαγαζάκια και να μπορούν να πληρώνουν όλα αυτά τα κερατιάτικα για να μπορείς να ζεις κι εσύ...
Ξέρεις τι λέω έτσι....?
Παρακάλα το μαγαζάκι να βγάζει θετικό ΦΠΑ κάθε μήνα....
Γιατί αν δε συμβεί αυτό σε λίγο ο μισθός που σου έχει απομείνει θα δείχνει αυτοκρατορικός.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεωρώ το ποστ απαξιωτικό και άδικο και σε παρακαλώ να το σβήσεις μόνος σου
Δεν μου άρεσε ποτέ το τσουβάλιασμα και ποτέ δεν το δέχτηκα.
Για καμία επαγγελματική κατηγορία, ράτσα, φίλη, κοινωνικό σύνολο κλπ κλπ
Ο κάθε άνθρωπος είναι αυτός κι αυτό φέρει ατομική ευθύνη.
Ποτέ συλλογική.
Άκου μοτομαγαζάκια...

toyar
28/11/2015, 07:21
στην αρχη καλα..........
ομως το κομματι που αναφερεται στους δημοσιους υπαλληλους ειναι η αποθεωση του τσουβαλιασματος:rolleyes:

MG-KTiNoS
28/11/2015, 07:28
στην αρχη καλα..........
ομως το κομματι που αναφερεται στους δημοσιους υπαλληλους ειναι η αποθεωση του τσουβαλιασματος:rolleyes:

Είπα πολλοί δεν είπα όλοι... και πίστεψε με δεν το λέω καθόλου τυχαία....
Πελάτες μου είναι εδώ και χρόνια.

amyroukai
28/11/2015, 08:14
Η αλήθεια Κτήνε είναι κάπου στη μέση...
Από το μαγαζί που έχω πάρει σχεδόν όλο το εξοπλισμό που έχω, ήταν αλλιώς. Καδεφάκι κερασμένο, μπιρι-μπίρι, να δεις, να βάλεις, τιμές αλλού (σχεδόν εξωτερικού). Λέω ήταν γιατί τα έχω χάσει τα παιδιά και πλέον δεν ξέρω αν διατηρούν την ίδια σχέση με τους πελάτες ή αν έχουν ακόμα την γκάμα που είχαν.

Τελευταία φορά που ψώνισα, πάω σε ένα μαγαζί κεντρικό, αντιπροσωπείας. Καλημέρα, θέλω αυτό. "Δεν υπάρχει, μόνο παραγγελία". ΟΚ, και πως θα δοκιμάσω να δω αν μου κάνει; "Δεν ξέρετε τι νούμερο φοράτε;" Ξέρω βρε φιλαράκι, αλλά πες ότι είναι στενή γραμμή, φαρδιά γραμμή, ότι ΚΑΤΙ στραβό έχει και δεν μου κάνει ή τέλος πάντων ότι δεν μου αρέσει επάνω μου. "Α, δικό σας θέμα, αν το παραγγείλουμε πρέπει να το πληρωθούμε". Αλλαγή δηλαδή... "Δεν γίνεται, να δοκιμάσετε ένα άλλο προϊόν να βρούμε το νούμερο και βάση αυτού θα γίνει παραγγελία". Τιμούλα; "135". ΣΣόρι, δεν διαφημίζετε τις νέες πανευρωπαϊκές τιμές κλπ; ΠΑΝΤΟΥ έξω έχει 118. "Να σου δείξω τον τιμοκατάλογο αν δεν με πιστεύεις", τον δείχνει.

Για κάποιο λόγο, το να παραγγείλω στα τυφλά και αν δεν μου κάνει να το βάλω στον τοίχο ή να το σκοτώσω αγγελία, δεν μου αρέσει για κανέναν λόγο. Οπότε παραγγέλνω από Ισπανία, με δυνατότητα αλλαγής και στα 110 ευρώ, με δώρο δεν θυμάμαι τι αξεσουάρ με 1 ευρώ ακόμα. Ο υπάλληλος δεν φταίει μεν, αλλά η νοοτροπία του μαλάκα πελατάκου υπάρχει ή έστω υπήρχε.

AristidisZ
28/11/2015, 08:29
αν και νομίζω ότι τείνουμε να ανακυκλώνουμε τα ίδια πράγματα, είναι γεγονός ότι η περίοδος είναι τέτοια που εκ των πραγμάτων θα ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι, πόσο μάλλον σε περιπτώσεις όπου μιλάμε για πωλήσεις αγαθών όχι πρώτης ανάγκης...

MG-KTiNoS
28/11/2015, 08:45
Η αλήθεια Κτήνε είναι κάπου στη μέση...
Από το μαγαζί που έχω πάρει σχεδόν όλο το εξοπλισμό που έχω, ήταν αλλιώς. Καδεφάκι κερασμένο, μπιρι-μπίρι, να δεις, να βάλεις, τιμές αλλού (σχεδόν εξωτερικού). Λέω ήταν γιατί τα έχω χάσει τα παιδιά και πλέον δεν ξέρω αν διατηρούν την ίδια σχέση με τους πελάτες ή αν έχουν ακόμα την γκάμα που είχαν.

Τελευταία φορά που ψώνισα, πάω σε ένα μαγαζί κεντρικό, αντιπροσωπείας....


αν και νομίζω ότι τείνουμε να ανακυκλώνουμε τα ίδια πράγματα, είναι γεγονός ότι η περίοδος είναι τέτοια που εκ των πραγμάτων θα ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι, πόσο μάλλον σε περιπτώσεις όπου μιλάμε για πωλήσεις αγαθών όχι πρώτης ανάγκης...

Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή δεν ξέρουν ότι το ιντερνέτ δεν είναι ένα θέατρο. Έστω ότι δεν είναι ΜΟΝΟ θεάτρο.
Ότι μερικοί από μας είμαστε πραγματικοί φίλοι, που πίνουν αληθινές μπίρες και κάνουν αληθινές βόλτες.
Μέσα στον κύκλο των φίλων μας λοιπόν μοιραία θα βρεθούν και επαγγελματίες....
Όταν εκτοξευτεί ο τίτλος "τα μαγαζάκια" κάποιοι που τα έχουν ακούσει ή τα ζουν δεν κάνουν κέφι.
Ας πούμε απλά ότι μπορεί να αισθάνονται μια υποχρέωση για τα δώρα που έχουν πάρει σε πίτες, για τους καφέδες
για τις βόλτες και τα τεστ ράιντ.
ΑΠό εκεί και πέρα ο καθένας ελεύθερος είναι (στην Ελλάδα ζούμε) να λέει ότι θέλει κι εγώ ελεύθερος να διαφωνώ...
αλλά πολύ.

Υγ
Δυστυχώς για να γίνει ανταγωνιστικό ένα Ελληνικό μαγαζί με τα Γερμανικά πρέπει ή να κλέψει τους φόρους
ή να πάει Βουλγαρία. Με τα μάγια και το πολύ (μα πάρα πολύ νόου χάου δεν βγαίνει πια η προκαταβολή φόρου
για λεφτά που ΙΣΩΣ βγάλεις του χρόνου)

υγ2
Αλήθεια παρατηρεί κανένας πόσα καλά μαγαζιά έχουν βάλει λουκέτο τώρα τελευταία ή μπα, τη δουλειά μας να κάνουμε....?

Bladerunner
28/11/2015, 09:06
Χωρίς καθόλου υπερβολή, τέτοια αντιμετώπιση δεν έχω συναντήσει ποτέ. Για να είμαι απόλυτα δίκαιος, μόνο μια φορά σε γνωστό μαγαζί που εμπορεύεται επώνυμη ιταλική φίρμα.

Ή συνέβη αυτό που έγραψε ο κτινος ή έπεσες στην περίπτωση. Ο χαρακτηρισμός "μαγαζάκια" πάντως είναι όντως απαξιωτικός.

arisrodolivos
28/11/2015, 10:13
Πριν λίγα χρόνια έμπαινες σε ένα μαγαζί με μηχανές η εξοπλισμό αυτών και ο μαγαζάτορας ή ο πωλητής σε κοιτούσε με το γνωστό ύφος του γνωστού αριθμού καρδιναλίων που όλοι έχουμε ζήσει. Ε απο τότε είχα να μπώ σε Ελληνικό μαγαζί για αγορά μπουφαν και σκέφτηκα οτι λόγω κρίσης να υποστηρίξω την εγχώρια αγορά και μιας που οι τιμές έχουν λίγο εξομαλυνθεί είπα να επισκεφτώ ενα μαγαζί που ξέρω οτι είναι καλό για να δω μήπως βρω ή πάρω μια ιδέα για να αλλάξω το 8 ετών spyke μου που πλέον έχει παραδώσει cordura και ψυχή στον θεό, έχει ξηλωθεί σε 20 σημεία και η αδιαβροχη επένδυση απλά πιάνει χώρο.
Μπαίνω λοιπόν στο μαγαζί και επειδή ξέρω οτι είναι δύσκολο να βρώ μπουφάν ετοιμοπαράδοτο στο μέγεθός μου μιας και θέλω 3XL του λέω οτι ήρθα να σε βάλω σε δυσκολίες. Αμέσως μου λέει οτι δεν πρέπει να υπάρχει κάτι παρόλο που στο internet αναφέρουν διαθεσιμότητα στο συγκεκριμένο μέγεθος σε αρκετά μοντέλα. Αλλά επειδή καταννοώ οτι πράγματι είναι δύσκολο να έχει στοκ σε αυτό το νούμερο του αναφέρω οτι ας δώ κάποια μοντέλα ώστε να δω τα χαρακτηριστικά τους και αν μου αρέσει να γίνει παραγγελία η να δούμε τι υπάρχει.
Του αναφέρω χαρακτηριστικά και τιμή που με ενδιαφέρει και περίμενα να μου πει τι μπορούμε να βρούμε η να μου δείξει 2-3 μπουφάν ρε αδερφέ. ΜΠΑ...επέμενε οτι εφόσον δεν υπάρχει κάτι στο νούμερό μου δεν μπορεί να μου δείξει κάτι. Τον ρωτάω για τα μοντέλα που παρόλο που ξέρω οτι είναι πιο χαμηλά ποιοτικά αν με πείσει οτι αξίζει θα κάνω αγορά. Ρωτάω πχ : η επένδυση σε αυτό θαρρώ δεν θα είναι αναπνέουσα ε? Η απάντηση που πήρα είναι οτι αυτή είναι η επένδυση την βλέπεις.
Τον ρωτάω αν υπάρχουν τα ειδικά νούμερα που έβγαζε η Bering(και είχα αγοράσει απο το ίδιο κατάστημα πριν 10 χρόνια) αλλά δεν ήξερε και με προότρεπε να πάω απο δευτέρα να δούμε τι υπάρχει. Πλήρη άγνοια και πλήρη έλλειψη για εξυπηρέτηση σε έναν "δύσκολο" πελάτη απο άποψης απαιτήσεων και νούμερο μιας και με τόσες φόλες που έχουμε φάει αποκτήσαμε και κάποια "θέλω" ρε αδερφέ.
Και μιλάω για μαγαζί που εχει καλό όνομα ρε γαμώτο που το έχω υποστηρίξει δίνοντας θετικά σχόλια σε κουβέντες μου με φίλους και που έχω αγοράσει κατα καιρούς διάφορα προιόντα μικρότερης αξίας. Το μόνο που είναι διαφορετικό είναι οτι δεν ήταν κανείς εκ των 2 ιδιοκτητών εκεί που πάντα έψαχναν να με εξυπηρετήσουν.
Και θα κάνω και μια αντιπαράθεση με γνωστό Γερμανικό μαγαζί αλυσίδα που είχα πάει παλιότερα. Είχα κάτσει μέσα 2 ώρες και τους είχα πρήξει με ερωτήσεις και δοκιμές και τελικά πήρα μόνο 1 παντελόνι. Σε κάποια φάση με ρώτησαν αν θέλω να δώ κατι άλλο. Τους απάντησα οτι δεν έχω άλλα χρήματα μαζί μου παρόλο που θα ήθελα να δώ μπότες. Αμέσως με πήγαν να δοκιμάσω όσες ήθελα και όταν τους ρώτησα γιατί το κάνουν μου είπαν οτι όταν πάτε σπίτι σας ή στην χώρα σας μπορείτε απλά να κάνετε παραγγελία μέσω internet και έτσι πάλι θα γίνει η αγορά και θα έχουμε κερδίσει εναν πελάτη. Ακόμα και το κράνος του μου έφερε ο πωλητής να δώ πως ειναι η δίχρωμη ζελατίνα και να την παραγγείλω απο το internet όταν πάω σπίτι όταν τον ρώτησα για ζελατίνα πάλι ενω του είχα πει οτι δεν έχω άλλα χρήματα.
ΝΑ ΓΙΑΤΙ δεν πρόκειται να φτιάξουμε ποτέ. Βλέπετε την διαφορά? Υπαλληλοι ήταν και στις 2 περιπτώσεις στο μαγαζί και μάλιστα στην πρώτη μιλάμε για υπάλληλο σε καιρό κρίσης που αν δεν πάει καλά το μαγαζί θα χάσει την δουλειά του.
Και μετά λέμε γιατί δεν στηρίζουμε τα Ελληνικά μαγαζιά. Και να θέλουμε εμείς δεν μας αφήνουν αυτά. Σε αυτό τον χώρο πρέπει να έχεις και 2-3 γνώσεις και οχι απλά να μου δείχνεις το προιόν είναι αυτό και τέλος. Και να μην έχεις το προιόν στο νούμερό μου κάνε με να ξανάρθω ή δείξε μου οτι θα ψάξεις να με εξυπηρετήσεις και όχι να με διώξεις.

οπως τοπες πριν λιγα χρονια....τωρα με τα 480 ευρω μισθο αρκετα ασχοληθηκε...

AristidisZ
28/11/2015, 10:27
οπως τοπες πριν λιγα χρονια....τωρα με τα 480 ευρω μισθο αρκετα ασχοληθηκε...

δεν είναι λογική αυτή

και ο πελάτης του (τις περισσόετερες φορές έστω) αντίστοιχα των 500 είναι...

duke200
28/11/2015, 10:29
αθλιοι επαγγελματιες και αθλιοι πελάτες = άθλια αγορά

Όμως ο καλός επαγγελματίας οφείλει να έχει υπομονή και στους άθλιους πελάτες γιατι αυτωνων οι φίλοι (και μελλοντικοί πελάτες) δεν θα είναι όλοι άθλιοι.

Ειναι και θέμα εξυπνάδας βέβαια, που απ΄οσο έχω διαπιστωσει δεν έχουμε και πολύ και δεν το πολυδουλεύουμε κι όλας το εργαλείο για να βελτιωθεί το στροφάρισμα.

Ο τυπάκος που έχει σκοπο να αγοράσει στο ιντερνετ, μπορει να κερδηθεί απο καλό επαγγελματία που ξέρει τη δουλειά του. Αλλα οι περισσότεροι επαγγελματιες είναι τεμπέλαροι και μίζεροι και όλο σκεφτονται τι θα μπορούσανε να είχανε κάνει στη ζωή τους και όχι τι μπορούν να κάνουν απο εδώ και πέρα για να την καλυτερέψουν... Επίσης πάντα κατηγορούν τους άλλους για το χάλι τους, πχ την Μέρκελ, τον Τσίπρα, τον ξάδελφο που τους έφαγε την γκόμενα, το δημόσιο υπάλληλο που τα βρίσκει έτοιμα, κλπ.

tzimidis
28/11/2015, 10:29
οπως τοπες πριν λιγα χρονια....τωρα με τα 480 ευρω μισθο αρκετα ασχοληθηκε...

εχει μια λογική αυτό που λες,
σε λίγο που θα του κόψουν ένα 20άρικο ακόμα δεν θα απαντάει καν στους πελάτες, και μόλις πέσει στα 450 καθαρά ούτε που θα ξεκλειδώνει την πόρτα το πρωί............


ΟΤΑΝ σταματήσει ο κάθε μαγαζάτορας να θεωρεί ότι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μας να του τα ακουμπάμε,
αλλά και ΟΤΑΝ σταματήσει να μπαίνει ο πελάτης στο κατάστημα με τη λογική του "με το παρά μου γαμώ και την κυρά μου",
ίσως τότε να δει άσπρη μέρα και ο μεν και ο δε.

notakos600
28/11/2015, 10:41
Βασικά συμφωνώ με τον Κτίνο σε πολλά, αν όχι σε όλα.
Κι εγώ έχω ένα ''μαγαζάκι'' που πουλάω χρώματα σε κάποιο προάστιο της Αττικής.
Κι εγώ ήμουν κάποτε το καλό παιδί στην εξυπηρέτηση κάποιων που υπό άλλες συνθήκες θα τους έδερνα ακόμη.
Κι εγώ κόβω απόδειξη στους πάντες και για τα πάντα, δεν χρωστάω ούτε ευρώ στον ΟΑΕΕ, στην εφορία, σε κανέναν μ@λάκα γενικώς.
Αρνούμαι όμως να φερθώ το ίδιο σε κάποιον περίεργο που δεν θέλει να ψωνίσει αλλά αφού μου ζαλίσει τα @@ με το σεμινάριο περί μόνωσης μιας ταράτσας γυρίσει και φύγει ή κάποιου άλλου εξίσου περίεργου που αφού μου κάνει πουτ@να τους μεντεσέδες δεν αγοράσει τίποτα με εκείνον που θα μπει στο μαγαζί να ψωνίσει πραγματικά.
Αδιάφορο αν είναι δημόσιος υπάλληλος, ιδιωτικός υπάλληλος ή οτιδήποτε άλλο.
Ναι...έχω κι εγώ ένα τέτοιο μαγαζάκι.
Καλημέρα σας.

THEOD
28/11/2015, 10:59
Σήμερα όλη νύχτα είχα διανυκτέρευση στο φαρμακείο.
Διανυκτέρευση από την οποία θα μπορούσα ν απαλλαγώ (ελεύθερο ωράριο γαρ)
αλλά δεν το έχω για κάποιους λόγους μυστικιστικούς ή Δον Κιχοτικούς ή γιατί είμαι απλά μαλάκας....
Να το κάνω λιανά όλη νύχτα ήρθε ένα άτομο και πήρε φάρμακα για αλλεργία αξίας περίπου 10ε.
Άξιζε τον κόπο άραγε να κάτσω όλη νύχτα και να χάσω όλο το Σ/Κ για 10ε?
Αν ρωτήσεις αυτόν που είχε την αλλεργία θα σου πει.
Κατά τις 12.00 με πήρε ένας τύπος τηλέφωνο και με ρώτησε αν έχω βρεφικό γάλα Χ. Ως γνωστό αυτά έχουν πάει στα σουπερ Μάρκερτ.
Του είπα λοιπόν όχι κι άρχισε να φωνάζει και να ρωτάει γιατί δεν είναι αρκετά φαρμακεία ανοιχτά την νύχτα.... και το γνωστό τραν τραν.
Του έδωσα το τηλέφωνο του ΑΒ Βασιλόπουλου (παράπονα) και του είπα να πάρει εκεί να του πουν γατί δεν μπορεί να βρει το γάλα που ξέχασε να αγοράσει.
Λίγο λεπτά μετά βαράει το τηλέφωνο και μια φωνή με ρωτάει στον ίδιο τόνο αν έχω γκαρντενάλ
(φάρμακο για την επιληψία που θέλει συνταγή ναρκωτικών) του λέω πως έχω και του ξεκαθαρίζω πως θέλει συνταγή.
Αρχίζει το παζάρι να σου στείλει ιμέιλ ο γιατρός να σου φέρω τη συνταγή αύριο.... κλπ κλπ
Του ξεκαθαρίζω ότι εδώ είναι ΣΠ... Ομόνοια και αν δεν μπει συνταγή όπως λέει ο νόμος φάρμακο δεν βγαίνει. Ορθά κοφτά...
Μου λέει ότι είναι για το σκύλο του που έχει κρίση, ότι κατάλαβε, βάζει τα κλάματα και κλείνει το τηλέφωνο.
Μαύρισα...
Άρχισα να κάνω σκέψεις.... Βάζω το χέρι στην καρδιά και λέω...
Μερικά χρόνια πριν θα το είχα πάρει το ρίσκο...
Σήμερα δεν έχω καμία διάθεση.
Όλοι αυτοί που μου είπαν θα σου τη φέρω τη συνταγή (και μ έγραψαν στα @@ τους)
Όλοι αυτοί που μου είπαν θα σε πληρώσω αύριο (και μ έγραψαν στα @@ τους)
Όλοι αυτοί τύπου ο πάνω με τα γάλατα
Όλοι αυτοί που δεν έχουν ιδέα για μένα και το επάγγελμα μου κι έχουν άποψη για μένα
μια νίκη πέτυχαν... Μ έκαναν πιο σκληρό και αδιάλλακτο.
Μ έμαθαν να λέω κι εγώ...
Όπου δεν υπάρχει κέρδος υπάρχει ζημιά, στο τέλος του μήνα θα μου λείψουν και άλλα τέτοια ωραία.
Το βασικότερο όμως μ έμαθαν να λέω στα @@ μου ή πιο σωστά και στα δικά μου....
Μπέσα σου το λέω 10 χρόνια πριν ήμουν πολύ καλύτερος φαρμακοποιός και πολύ καλύτερος άνθρωπος
Με βάση λοιπόν αυτό που είμαι σήμερα και έχοντας γράψει και σβήσει 2 φορές την απάντηση μπορώ να σου πω
ότι ούτε εγώ θα είχα ασχοληθεί μαζί σου.
Ο λόγος που πήγες στο μαγαζί δεν είναι ν αγοράσεις αλλά να δεις τα μπουφάν και μετά να τα πάρεις από το ιντερνέτ.
Αυτό προκαλεί 2 πράγματα.
Φθορά στο προϊόν που βγαίνει απ τη συσκευασία, χρόνο από το προσωπικό που δεν δουλεύει τσάμπα.
Ο άλλος σε κατάλαβε -παλιά πτν- και σε γείωσε.
Ξέρεις γιατί οι άλλοι δεν έχουν τις ίδιες εμπειρίες μ εσένα ?
Γιατί είναι έξω καρδιά και φτιάχνουν αυτό που λένε γέφυρες επικοινωνίας με το προσωπικό του καταστήματος.
Κάνουν δηλαδή τον άλλο να πιστέψει ότι είναι εκεί με καλή πίστη (βάση στο εμπόριο αυτό)
και σέβονται την εργασία του.
Δυστυχώς εσύ κουβαλάς μια ασθένεια που την έχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι.
Πιστεύεις ότι όλοι οι άλλοι σου χρωστάνε.
Ότι για κάποιο λόγο είναι υποχρεωμένοι να ικανοποιήσουν την όποια σου απαίτηση,....
Είναι ώρα λοιπόν να μάθεις ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Είναι ώρα να καταλάβεις ότι αυτό που αποκαλείς εσύ μαγαζάκι δεν ανοίγει έτσι εύκολα και ούτε συντηρείται έτσι απλά...
Ότι έχει άγχος, έχει στενοχώριες, έχεις ώρες εργασίας διπλάσιες από τις δικές σου και συχνά δεν έχει μισθό, ούτε άδεια.
Αν μπούμε δε, στην διαδικασία να κουβεντιάσουμε τις υπηρεσίες που προσφέρεις εσύ στη δουλειά σου σε σχέση με τις αντίστοιχες στη Γερμανία
χωρίς πλάκα πρέπει να φας γιαούρτι....
Α και κάτι ακόμα....
Παρακάλα να πάνε καλά όλα τα Ελληνικά μαγαζάκια και να μπορούν να πληρώνουν όλα αυτά τα κερατιάτικα για να μπορείς να ζεις κι εσύ...
Ξέρεις τι λέω έτσι....?
Παρακάλα το μαγαζάκι να βγάζει θετικό ΦΠΑ κάθε μήνα....
Γιατί αν δε συμβεί αυτό σε λίγο ο μισθός που σου έχει απομείνει θα δείχνει αυτοκρατορικός.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεωρώ το ποστ απαξιωτικό και άδικο και σε παρακαλώ να το σβήσεις μόνος σου
Δεν μου άρεσε ποτέ το τσουβάλιασμα και ποτέ δεν το δέχτηκα.
Για καμία επαγγελματική κατηγορία, ράτσα, φίλη, κοινωνικό σύνολο κλπ κλπ
Ο κάθε άνθρωπος είναι αυτός κι αυτό φέρει ατομική ευθύνη.
Ποτέ συλλογική.
Άκου μοτομαγαζάκια...


Να αγιάσει το χέρι σου... :a10::a10::a10:

ptc
28/11/2015, 11:01
Το να γενικευουμε και να βγαζουμε συμπερασματα για εναν κλαδο απο μεμονωμενες περιπτωσεις ειναι σιγουρα λαθος. Αυτο ισχυει και για τον πληθυντικο "μοτομαγαζακια" του τιτλου (ενα ηταν το μαγαζι) αλλα και για το τελευταιο μερος απο το σχολιο του mg-ktinos (που κατα τα αλλα νομιζω πως τα λεει πολυ σωστα). Οταν ακουω "ολοι οσοι (χ) ειναι (y)" κραταω αποστασεις. Και επισης πιστευω ακραδαντα πως μεγαλη ευθυνη στο πως θα σε αντιμετωπισει ο υπαλληλος εχεις και εσυ ως πελατης. Αν μπεις με σεβασμο στην υπηρεσια που σου προσφερει ο αλλος και εισαι ευγενικος και λογικος, τις περισσοτερες φορες θα εχεις και καλη εξυπηρετηση. Αν παλι μπεις και νομιζεις πως επειδη εχεις 50 ευρω στην τσεπη σου ο αλλος πρεπει να σου κανει τσιμπ@@κια, μαλλον δε θα περασεις καλα...

Pan (dvs)
28/11/2015, 11:15
To προβλημα δεν ειναι στα μαγαζια,αλλα στις φατσες σας μΕ φαινεται.

Με ελαχιστες εξαιρεσεις εχω εξυπηρετηθει και με το παραπανω.Μιας και το θεμα μας δεν ειναι τα φαρμακεια,τα χρωματοπωλεια, η οι τροφοδοσιες καταστηματων,να μιλησω για τα καταστηματα που μας αφορουν.

Σε ολη την Ηπειρο,με καναδυο εξαιρεσεις,δεν εχουμε καταστηματα εξοπλισμου.Αυτα τα καναδυο ειναι εξυπηρετικοτατα,αλλα δεν εχουνε την γκαμα και την ποιοτητα που με ενδιαφερει.Μπορει να λυσουνε καποια προβληματα,αλλα κατα τ αλλα,δεν...

Αναγκαστικα ανεβαινω Θεσσαλονικη.Στο Μoto market τα παιδια ειναι εξυπηρετικοτατα.Απο τη στιγμη που θα μπω μεχρι τη στιγμη που θα βγω κανουνε οτι καλυτερο μπορουνε ητε ρωτησω για γαντια των 20 ευρω,ητε για μπουφαν των 400.Μου εξηγουνε τα παντα και μου λενε τις εναλλακτικες.Η,δες τι σου κανει και στο στελνω την επομενη εβδομαδα με ΚΤΕΛ,που θα το βγαλει προσφορα.

Στο γνωστο bazaar,ακριβως η ιδια αντιμετωπιση.Καφεδακι,μπισκοτακια και αν γινει δουλεια εγινε αλλιως την επομενη με αλλο καφε.Ποσο κανει το παντελονι?Τοσο μειον την εκπτωση 100 ευρω.Μου κανει η τιμη,και παω να πληρωσω. Παω στο ταμειο μου κοβει αλλα 10 γιατι "ετσι",παω να φυγω μου πεταει στη μαπα και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια της tucano.Δωρο λεει,γιατι στην Ηπειρο κανει κρυο και δεν θελουνε να παθω κρυοπαγηματα.

Σε αλλα κανα δυο που πηγαινω κατα καιρους,αν και δεν βρηκα κατι να μου κανει,οι ανθρωποι ητανε μια χαρα.Σιγουρα υπαρχει και η αλλη πλευρα,εγω ομως σπανια τη βλεπω.

Τα μαγαζια τα βαζω γιατι θεωρω οτι οταν καποιος ειναι καλος πρεπει να το λεμε.Αν θεωρηθει διαφημιση ας μου πειτε να βαλω αστερακια.


Αααα και με τις τιμες τους,δεν εχω κανενα προβλημα.

Johny the Fox
28/11/2015, 11:16
Ο επαγγελματιας πωλητης (να ξεκαθαριστει ο ορος γιατι αλλο πωλητης,αλλο εμπορος ) οφειλει να ειναι διορατικος- εξυπνος και το λιγοτερο υπομονετικος ,πραγμα που σημαινει προικισμενο ατομο με φυσικο ταλεντο.
Ο κακος πωλητης ειναι αντιθετα κοντοφθαλμος ,αδιαφορος για την εικονα που βγαζει και η σχεση του με τον πελατη περιοριζεται στο ταμειο.
Ο καλος πωλητης ειναι περισσοτερης αξιας απο το ιδιο το εμπορευμα.Ο καλος πωλητης δημιουργει παντα καλους πελατες ,ακομα και εαν πελατης ειναι εκ πεποιθησεως μαλακας,αντιθετα ο κακος πωλητης τον καλο πελατη τον κανει κακο.Το κλειδι ειναι στο ο ''πελατης εχει παντα δικιο'' ποσο δυσκολο να το καταλαβει κανεις.

zandesiro
28/11/2015, 11:16
Υποθετικα....

Θελω να παρω ενα μπουφαν....

Δεν πρεπει να κανω μια ερευνα αγορας??

Δεν πρεπει να παω σε 5-6-7 μαγαζια??

Δεν πρεπει να δοκιμασω τις γραμμες τις καθε εταιριας??

Δεν πρεπει ο πωλητης να με βοηθησει -ενημερωσει-πεισει στο καθε μαγαζι για το προιον που πουλα??

Θα παω σε 5-6-7 μαγαζια και οποιος εχει το καλυτερο προιον (οπου ο πωλητης θα με βοηθησει να σχηματισω την ΓΝΩΜΗ αυτην!!)....ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ!!


Με τα δικα σας λεγομενα πρεπει να μπω σε ενα μαγαζι να παρω το πρωτο μπουφαν που θα μου αρεσει στο ματι και να φυγω...


Και αυτα τα δημοσιο υπαλληλικα ειναι ασχετα με το πρωτο ποστ....

dimmie_72
28/11/2015, 11:22
Σήμερα όλη νύχτα είχα διανυκτέρευση στο φαρμακείο.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πολύ περιγραφικές και αναλυτικές οι σκέψεις σου όσο αναφέρεσαι στις δικές σου εμπειρίες.
Μέχρι τη μέση δλδ, εκεί που αρχίζεις να προσωπογραφείς τον Θοδωρή που το ξεκίνησε.
Από κει και πέρα κάνεις τελείως λάθος συνειρμούς για την προσωπικότητά του, την πρόθεσή του και το ήθος του, χωρίς τπτ απ όσα προαναφέρεις να υποστηρίζουν το τελικό συμπέρασμα.

Airhead
28/11/2015, 11:28
Σωστός και ο φαρμακοποιός αλλά πήγα προ κρίσης στο MotoGenesis -για να μη μιλάμε στον αέρα- ψημένος να πάρω μια μτχ r 850 r που είχε βιτρίνα. Τρία λεπτά μετά ήμουν ακόμα όρθιος μπροστά στο γραφείο και δεν μου είχε μιλήσει καν κανένας μετά το δικό μου "καλησπέρα". Ένας γεματούλης που ήτανν μπροστά μου χαλβάδιαζε στο τηλέφωνο και με κοίταξε άπαξ.

Έφυγα.

Ε δε θέλει και σεμινάριο πωλήσεων να μάθεις να χαιρετάς κάποιον που μπαίνει στο μαγαζί σου.

stefanos
28/11/2015, 11:42
Νομίζεται ότι τυχαία ή άδικα είμαστε ο πάτος της Ευρώπης?
Είναι η νοοτροπία μας.:)

thunder ace
28/11/2015, 11:50
Εμενα παντος που ειμουν 12 χρονια εμπορουπαλληλος σε μαγαζι με εργαλεια στην Αθηνας,απο το 80 εως το 92 ενα θα πω:και η σκονη του πελατη κερδος ειναι.

sv1000s
28/11/2015, 11:55
σε δυο μοτομαγαζα που πηγα ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ δεν ειχα κανενα προβλημα με τα παιδια,ασχολιθηκαν ουσιαστηκα και σε ενα τεταρτο πηναμε καφε
και λεγαμε διαφορα!(αγωρες 500 ευρω). ο καθε πωλητης που φερεται οχι και τοσο καλα σε μερικους ειναι για μενα επαγγελματιας στο
να καταλαβενει τους χασομεριδες απο την γωνια και να τους γραφει στα @@@@ και καλα κανει.

αν νομιζετε οτι με 200-300 ευρω που εχετε στη τσεπη πρεπει ο πωλητης με τα (450ευρω το μηνα) να κατσει στα 4 πανω στο γραφειο, μαλλον σε λαθος μαγαζι μπαινετε.

Pan (dvs)
28/11/2015, 11:58
Νομίζεται ότι τυχαία ή άδικα είμαστε ο πάτος της Ευρώπης?
Είναι η νοοτροπία μας.:)

Ελα ρε Στεφανε μην υπερβαλεις.Η νοοτροπια ειναι ιδια σε ολα τα μηκη και τα πλατη του κοσμου.Καλοι και κακοι επαγγελματιες υπαρχουνε παντου.Στη Γαλλια ειναι καλυτεροι,που σε κοιτανε με μισο ματι?Τα ιδια ισχυουνε και στη Ιταλια,Γερμανια,ΗΠΑ...εχω αρκετα παραδειγματα.

Τα ριχνουμε ολα στη νοοτροπια μας και καθαρισαμε?


ΥΓ Πατος της Ευρωπης?Δεν το δεχομαι.

paramedic
28/11/2015, 12:02
Σήμερα όλη νύχτα είχα διανυκτέρευση στο φαρμακείο.
[/COLOR]

Σκεφτόμουν και εγώ αν θα πρέπει να σου απαντήσω μέχρι ένα σημείο αλλά τελικά θα το κάνω γιατί το πήρες πολύ προσωπικά μετά την εφημερία σου και πραγματικά ρίχνεις τα βέλη σου χωρίς να σκέφτεσαι αν έχω δίκιο σε ένα μέρος τουλαχιστον.
Καταρχην να αναφέρω για τον τίτλο οτι έβαλα το "μοτομαγαζάκια" και όχι σε εισωγωγικά κιόλας για να δείξω ειρωνία γιατί το μαγαζί(όπως το αναφέρω στο ποστ μου) είναι μικρό και περιφερειακό και δεν ανήκει στα γνωστά μαγαζιά της Καλλιρόης και περιξ οπότε όλοι όσοι διαβάσατε μόνο τον τίτλο κακώς το κάνατε. Ίσα ίσα αναφέρω οτι ξέρω οτι το μαγαζί είναι καλό και έχω αγοράσει πολλά πράγματα απο εκεί όπως γράφω επίσης.

"Ο λόγος που πήγες στο μαγαζί δεν είναι ν αγοράσεις αλλά να δεις τα μπουφάν και μετά να τα πάρεις από το ιντερνέτ" Τα μετρητά που πήρα μαζί μου πριν φύγω απο το σπίτι έχουν άλλη άποψη.

"Φθορά στο προϊόν που βγαίνει απ τη συσκευασία, χρόνο από το προσωπικό που δεν δουλεύει τσάμπα." Τα μπουφαν ήταν αραδιασμένα σε κρεμάστρες μπροστά μου, ο υπαλληλος καθόταν και έβλεπε τηλεόραση γιατί ήταν απόγευμα και ήμουν μόνο εγώ στο μαγαζί.

"Ο άλλος σε κατάλαβε -παλιά πτν- και σε γείωσε." Η παλιά πτν ήταν δεν ήταν 25 χρονών και απλά βαριόταν μάλλον. Τα αφεντικά έλειπαν στο άλλο μαγαζί(το άλλο είναι μεγάλο μαγαζί, αυτό που πήγα είναι μαγαζάκι μικρό)

"Ξέρεις γιατί οι άλλοι δεν έχουν τις ίδιες εμπειρίες μ εσένα ?
Γιατί είναι έξω καρδιά και φτιάχνουν αυτό που λένε γέφυρες επικοινωνίας με το προσωπικό του καταστήματος.
Κάνουν δηλαδή τον άλλο να πιστέψει ότι είναι εκεί με καλή πίστη (βάση στο εμπόριο αυτό)
και σέβονται την εργασία του. " Δηλαδή πρέπει να μπαίνω σε ένα μαγαζί και να του λέω "πού σαι μαρή τατάνα!! Κοίτα να δείς έφερα μετρητό(να το δείχνω) και ήρθα να αγοράσω, δεν σε δουλέυω." Επίσης θέλω να μου πείς που έδειξα ασέβεια προς τον πωλητή σε αυτά που έγραψα? 2-3 ερωτήσεις έκανα, δεν ήξερε να απαντήσει, του είπα οκ καλο βράδυ όμορφα και ωραία και έφυγα.

"Δυστυχώς εσύ κουβαλάς μια ασθένεια που την έχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι.
Πιστεύεις ότι όλοι οι άλλοι σου χρωστάνε.
Ότι για κάποιο λόγο είναι υποχρεωμένοι να ικανοποιήσουν την όποια σου απαίτηση,.... " Βασικά είμαι Νοσηλευτής σε ΜΕΘ, όχι δημόσιος υπαλληλος οπότε δεν ξέρω για τι πράγμα μιλάς. Και κοίτα μπήκα στο δημόσιο με ΑΣΕΠ το 2007 οπότε καταλαβαίνεις οτι μπήκα στην χειρότερη περίοδο. Μα σε ένα μαγαζί που πουλάει εξοπλισμό αναβάτη μπήκα και ζήτησα να μου δείξει μπουφαν ΤΙ ΛΕΣ ακούς τον εαυτό σου??????

"Είναι ώρα να καταλάβεις ότι αυτό που αποκαλείς εσύ μαγαζάκι δεν ανοίγει έτσι εύκολα και ούτε συντηρείται έτσι απλά...
Ότι έχει άγχος, έχει στενοχώριες, έχεις ώρες εργασίας διπλάσιες από τις δικές σου και συχνά δεν έχει μισθό, ούτε άδεια." Εγώ το καταλαβαίνω, ο υπάλληλος που αν το συνεχίσει έτσι θα το κλείσει το μαγαζί το καταλαβαίνει? Αν θες άγχος, στεναχώρια και ώρες εργασίας πολλές έλα σε ώρα επισκεπτηρίου να ακούς την μάνα πάνω απο το εγκεφαλικά νεκρό παιδί της να φωναζεί "Σήκω παλικάρι μου να μιλήσεις στα παδιά που σε φροντίζουν να δούν πόσο καλός είσαι" την ημέρα που κάνεις πρωί-νύχτα.

"Αν μπούμε δε, στην διαδικασία να κουβεντιάσουμε τις υπηρεσίες που προσφέρεις εσύ στη δουλειά σου σε σχέση με τις αντίστοιχες στη Γερμανία
χωρίς πλάκα πρέπει να φας γιαούρτι...." Τα γιαούρτια εννοείται πως θα τα φάω αλλά θα τα ρίξω μόνος μου πάνω μου γιατί εγώ δουλεύω χωρίς καμμία βοήθεια σε 4 ασθενείς εντατικής(που απαγορεύεται απο τον Ευρωπαικό νόμο) και κανω και άλλες εργασίες εκτός της Νοδηλευτικής ενώ ο Γερμανός έχει 1-2 ασθενείς με όλη την βοήθεια απο επικουρικό προσωπικό και δεν κουνάι ρούπι απο τον μονάδα σε αντίθεση με εμένα που πάω να φέρω τα αίματα, πηγαινω τις εξετάσεις στην άλλη άκρη του νοσοκομείου, δουλέυω χωρίς νοσοκόμο και βοηθό θαλάμου κλπ κλπ κλπ.

"Δεν μου άρεσε ποτέ το τσουβάλιασμα και ποτέ δεν το δέχτηκα.
Για καμία επαγγελματική κατηγορία, ράτσα, φίλη, κοινωνικό σύνολο κλπ κλπ " Χαίρομαι που δε το δέχεσαι αλλά όχι απλά το έκανες αλλά έκλεισες και καλά το τσουβάλι φίλε μου για να μην βγώ απο κει μέσα.

byron
28/11/2015, 12:15
Τις καταλήξεις σε -ακι και -άρα, τις τοποθετει ο ιδιοκτήτης παίδες. Και οι υπάλληλοι, ευθύνη του ιδιοκτήτη είναι.

Δούλευα σε τράπεζα το 2010 στην Λ.Αθηνών και Σ.Πατση, είχα πελάτες αρκετούς εργαλειαδες. Δεν ήξερα τον Ηλία (Βραττης) πήγα τώρα 2-3 φορές και δεν ξαναπάω αλλού.
Ψωνίζω από γνωστό μοτομαγαζο 500€ σε 10 μήνες...δίνω στην τελευταία παραγγελία 191€, δεν είχε ρέστα 9 μου δίνει 10αρικο και μου ζητάει το 1...
Μείναμε να του το δώσω στην επόμενη. Μου την έσπασε γιατί παζάρια δεν κάνω και το θεώρησα γυφτιά. Χ από μένα for ever ότι προσφορά και αν βγάλει στο μέλλον.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

MG-KTiNoS
28/11/2015, 12:33
Δεν ήξερα τον Ηλία (Βραττης) πήγα τώρα 2-3 φορές και δεν ξαναπάω αλλού.
Ψωνίζω από γνωστό μοτομαγαζο 500€ σε 10 μήνες...δίνω στην τελευταία παραγγελία 191€, δεν είχε ρέστα 9 μου δίνει 10αρικο και μου ζητάει το 1...
Μείναμε να του το δώσω στην επόμενη. Μου την έσπασε γιατί παζάρια δεν κάνω και το θεώρησα γυφτιά. Χ από μένα for ever ότι προσφορά και αν βγάλει στο μέλλον.

Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Μια απλή ερώτηση....
Πολύ απλή....
Στο σούπερ μαρκερτ το κάνεις αυτό?
Στο ιντερνετικό μαγαζί το κάνεις αυτό?
Στην τράπεζα?
Όχι φυσικά !
Άρα γιατί το θεωρείς γυφτιά εδώ κι όχι εκεί?
Από περιέργια ρωτάω.

Για όλα τ αλλά άι ρεστ ιν μαι κέις...
Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.
:wave2:



υγ
Αλήθεια ξέρεις τι θα συμβεί αν τη Δευτέρα πάω να πληρώσω τους "φόρους μου" και αντί για 1010 τους δώκω 1009?

MG-KTiNoS
28/11/2015, 12:41
Νομίζεται ότι τυχαία ή άδικα είμαστε ο πάτος της Ευρώπης?
Είναι η νοοτροπία μας.:)

Εγώ νομίζω πάλι ότι ήταν το καθεστώς που ζούσαμε και ζούμε...
Ένας καθεστώς που διαμόρφωνε και τη νοοτροπία μας
Μην επεκταθώ τα ξέρουμε...

toyar
28/11/2015, 12:59
στις δυο τελευταιες παραγγελιες μου απο δυο διαφορετικα μαγαζια χρεωθηκα μεταφορικα απο λαθος
συνολο 13 ευρω σε αγορες συνολικου υψους 110
μπορω να διεδικησω τη διαφορα σε επομενη αγορα αλλα δεν θα το κανω γιατι εκτιμω την ευγενεια τους και τη διαθεση να με εξυπηρετησουν
θελω να πω οτι στην ελλαδα ειμαστε και στις συναλλαγες μετραει και ο τροπος που φερονται και ο πελατης και ο εμπορος

STF
28/11/2015, 13:22
Ξέρετε ποιο είναι το συμπέρασμα; Εγώ εκφράζω τη βεβαιότητα πως είναι σωστό το συμπέρασμα μου αλλά θα το υποβάλλω ως προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω, πράγμα που σημαίνει πως ενέχει το στοιχείο του σφάλματος!

Ο κάθε συμ-forum-ίτης έχει δίκιο άλλα έχει και άδικο!
Ο κάθε έμπορος έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
Ο κάθε φαρμακοποιός έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
Ο κάθε νοσηλευτής έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
Ο κάθε άνθρωπος κάτω από οποιοδήποτε ρόλο, επαγγελματική θέση, υπόσταση κ.τ.λ. ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ!

Είναι οι εποχές που ζούμε και όχι μόνο στην Ελλάδα μας αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη, για να μη πω στη Γη!

Ας προσπαθήσουμε να μην απαξιώνουμε τα πάντα, ας προσπαθήσουμε αντί να βρούμε λόγους για να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, να βρούμε λόγους ώστε να δικαιολογήσουμε ο ένας τον άλλο!

Θα δώσω μερικά παραδείγματα που έχουν σχέση με όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα και αυτό γιατί από μια απίθανη σύμπτωση σχετίζομαι και με τους φαρμακοποιούς και με τους επιστήμονες υγείας και το νοσηλευτικό προσωπικό και ψωνίζω σχεδόν επί ίσης όροις από το διαδίκτυο και τα φυσικά μαγαζιά!

Ο συγγραφέας (paramedic) του παρόντος θέματος μας ενημέρωσε πως το νούμερο του είναι της κατηγορίας 3XL. Το ξέρει και ο ίδιος πως το νούμερο του είναι δύσκολο.
Ίσως δεν ξέρει πως οι περισσότερες επιχειρήσεις πλέον -λόγω της κατάστασης της χώρας από την έναρξη της κρίσης, αλλά ακόμη περισσότερο μετά τα Capital Control- ψωνίζουν προκαταβάλοντας στους προμηθευτές τους. Καλώς ή κακώς δεν είχε στο μαγαζί του για να δείξει στον paramedic! Αν έμπαινε στη διαδικασία και έφερνε ένα 3XL για τον φίλο paramedic και αυτό τελικά δεν του άρεσε ή δεν του έκανε θα έπρεπε ο έμπορος να κρατήσει βιτρίνα ένα ρούχο που δύσκολα θα έφευγε λόγο της ιδιαιτερότητας του μεγέθους. Από τη μια λοιπόν θα έπρεπε η επαγγελματική συμπεριφορά να τον οδηγήσει στο να εξυπηρετήσει τον paramedic λαμβάνοντας το επιχειρηματικό ρίσκο και από την άλλη προτιμήθηκε η ασφαλής οδός και να απορριφθεί ο πελάτης! Εντελώς αντι-επαγγλματικό αλλά ΕΙΝΑΙ η σημερινή πραγματικότητα! Κατά τη γνώμη μου, αν ήμουν στη θέση του paramedic θα έβρισκα τρόπο να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες της επιχείρησης και θα εξέφραζα τα παράπονα μου κυρίως για τον χειρισμό του υπαλλήλου.

Ο φίλος φαρμακοποιός MG-KTiNoS επίσης μας αφηγήθηκε τις δυσκολίες του επαγγέλματος του αλλά και εμμέσως μας είπε με τον τρόπο του πως ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο (πράγμα στο οποίο συμφωνώ κι εγώ κι ας μην υπήρξα ποτέ επιχειρηματίας). Στην περίπτωση του γάλατος θα μπορούσε να συστήσει μια άλλη επιλογή, ένα γάλα φαρμακείου ας πούμε. Ξέρω πως δεν έχουν πάει όλες οι εταιρείες γαλάτων στα Super Market, υπάρχουν και 4-5 εταιρείες οι οποίες επιμένουν στο κανάλι του φαρμακείου. Είχες φίλε MG-KTiNoS κάποιο γάλα από αυτές τις επιλογές; Ακόμη και αν δεν επιθυμείς να παρέμβεις στη επιλογή διατροφής του παιδιού του πελάτη -αφού ενδεχομένως είναι υπόδειξη παιδιάτρου- θα μπορούσες εύκολα να εξηγήσεις γιατί ως φαρμακείο έχεις μόνο γάλατα φαρμακείου, ένας από τους λόγους είναι και αυτός, δηλαδή πως μέσα από αυτά μπορείς να εξυπηρετήσεις και στις εφημερίες σου με ένα προϊόν που δεν αποθηκεύεται μαζικά σε μια "όποια αποθήκη" και υποστηρίζεται από συμβουλές και εναλλακτικές που δεν μπορεί να δώσει ο υπάλληλος ενός υπερμάρκετ (και μπορώ να αραδιάσω ένα κάρο επιπλέον λόγους που τα φαρμακεία πρέπει να υπάρχουν στη σημερινή τους μορφή, λόγους που δεν δείχνουν να καταλαβαίνουν πολλοί συνάδελφοι σου, ελπίζω όχι κι εσύ). Συνεχίζω...
Κάπου αναφέρει πως δεν δέχθηκε να εξυπηρετήσει και σε φάρμακο χωρίς συνταγή, το οποίο αποτελεί ναρκωτική ουσία! Πολύ σωστά έκανε!
Αλλά όμως διάβασα και μια ομολογία πως στο παρελθόν εξυπηρετούσε κάποια τέτοια περιστατικά... Η ερώτηση είναι λοιπόν: ποιος καλόμαθε τους πελάτες να δίνουν φάρμακα χωρίς συνταγή; Ενώ τώρα που οι έλεγχοι έγιναν αυστηρότεροι.... κ.τ.λ., κ.τ.λ., κ.τ.λ.

Μη με παρεξηγήσει ούτε ο paramedic ούτε ο MG-KTiNoS, ήθελα να δείξω πως ο καθένας έχει την δική του οπτική, όλοι μπορούμε να βρούμε λόγους να κατηγορήσουμε επαγγελματίες, χομπύστες και συνανθρώπους μας, όλα αυτά όμως είναι αποτέλεσμα της κρίσης, ΚΑΙ ο κακός επιχειρηματίας ΚΑΙ ο κακός πελάτης. Αν έχουμε αυτό στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας συνέχεια και αντί να κάνουμε επίθεση να εξηγούμε τι μας προβληματίζει και ως πελάτες αλλά και ως επιχειρηματίες όλα θα βελτιωθούν.

Εννοείτε με φιλική διάθεση προς όλους!

byron
28/11/2015, 13:23
Μια απλή ερώτηση....
Πολύ απλή....
Στο σούπερ μαρκερτ το κάνεις αυτό?
Στο ιντερνετικό μαγαζί το κάνεις αυτό?
Στην τράπεζα?
Όχι φυσικά !
Άρα γιατί το θεωρείς γυφτιά εδώ κι όχι εκεί?
Από περιέργια ρωτάω.

Για όλα τ αλλά άι ρεστ ιν μαι κέις...
Ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο.
:wave2:



υγ
Αλήθεια ξέρεις τι θα συμβεί αν τη Δευτέρα πάω να πληρώσω τους "φόρους μου" και αντί για 1010 τους δώκω 1009?

Φίλε, η τράπεζα, το σούπερ μάρκετ, είναι κάτι απρόσωπο. Αντίστοιχα και ότι τιμολογει μέσω καταλόγων όπως είναι η δική σου δουλειά.

Σαφώς και ξέρω τι σημαίνει οικονομίες κλίμακας κλπ. Το μαγαζάκι & μαγαζαρα λιανικής πουλάει και εξυπηρέτηση κυρίως αν δεν μπορεί να είναι ανταγωνιστικός σε άλλο τομέα.

Θα έχανε ένα ευρώ σε πελάτη που του έκανε τζίρο +500 σε ένα χρόνο. Σε 10 πελάτες θα έχανε 10 €, δλδ ένα μεροκάματο για κάποιους. Ε, αν αυτοί οι 10 έχουν τον ίδιο κάλο με μένα, θα χάσει 5.000ρικα τζίρο.

Ξέρεις, ίσως λόγω δουλειάς, δεν εκτιμώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που εκτιμούν ιδιαίτερα τα λεφτά.
Αντιλαμβάνομαι την αλυσίδα του εμπορίου, μου αρέσει το στηρίξτε μας για να σας στηρίξουμε, αλλά στραβωνω αν εννοούν στηρίξτε μας για να σαςτηνρίξουμε.

Έτσι το βλέπω, Σόρρυ. Από κάτι λεπτομέρειες χαζές κρίνω τους ανθρώπους που συναλλάσσομαι, κάνω παρέα, φίλους κλπ.

stefanos
28/11/2015, 13:24
Εγώ νομίζω πάλι ότι ήταν το καθεστώς που ζούσαμε και ζούμε...
Ένας καθεστώς που διαμόρφωνε και τη νοοτροπία μας
Μην επεκταθώ τα ξέρουμε...


Ηθική ,αξίες ,μόρφωση ,όλα όσα παίρνουμε από την οικογένεια το σχολείο την κοινωνία γύρω μας.
Πάνω εκεί πατάνε κάποιοι και δημιουργούν καθεστώτα.
Εξελιχθήκαμε πολύ απότομα από ραγιάδες σε Ευρωπαίους και δεν προλάβαμε να αφομοιώσουμε πράγματα που ο υπόλοιπος κόσμος είχε
εκατονταετηρίδες να αντιληφθεί.
Στην παπαγαλία καλοί είμαστε αλλά δεν το έχουμε καταλάβει το μάθημα.:)

ggs
28/11/2015, 13:36
Πάντως, πρόσφατα πήγα σε γνωστό μαγαζί - αντιπρόσωπο 2 γνωστων εταιριών ρούχων και κρανών για ένα μπουφάν, και δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ.... CC Κλπ... Πες μου τι θες από τον κατάλογο να το παραγγείλω κλπ.... Άσχημη κατασταση και στεναχωρη μιας και τον γνωρίζω χρόνια.... Κρίμα...

SHOOTER045
28/11/2015, 14:04
Σωστός και ο φαρμακοποιός αλλά πήγα προ κρίσης στο MotoGenesis -για να μη μιλάμε στον αέρα- ψημένος να πάρω μια μτχ r 850 r που είχε βιτρίνα. Τρία λεπτά μετά ήμουν ακόμα όρθιος μπροστά στο γραφείο και δεν μου είχε μιλήσει καν κανένας μετά το δικό μου "καλησπέρα". Ένας γεματούλης που ήτανν μπροστά μου χαλβάδιαζε στο τηλέφωνο και με κοίταξε άπαξ.

Έφυγα.

Ε δε θέλει και σεμινάριο πωλήσεων να μάθεις να χαιρετάς κάποιον που μπαίνει στο μαγαζί σου.

Λες να κόβουν φάτσες?
Ίδια ιστορία
Προ αστυνομίας με μαλλουρα, σκουλαρίκια κλπ αλλά και φορτωμένος μετρητά να το αγοράσω κασέρι (Peugeot 106 rallye)
Το όχημα το ήξερα δεν ήθελα καν τεστ ντραιβ, μόνο άλλο χρώμα και να παζαρεψουμε το ηχοσυστημα και το συναγερμό.
Είμαι κάνα μισάωρο μέσα, το κοιτάζω γύρω γύρω κλπ
Και ρωτάω
-γεια σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό σε κίτρινο με AC κλπ κλπ
- πάρε ένα προσπέκτους και διάβασε
Φυσικά έφυγα και πήγα αλλού
Ποίος έχασε?

paramedic
28/11/2015, 14:19
Ξέρετε ποιο είναι το συμπέρασμα; Εγώ εκφράζω τη βεβαιότητα πως είναι σωστό το συμπέρασμα μου αλλά θα το υποβάλλω ως προσωπική μου άποψη και τίποτα παραπάνω, πράγμα που σημαίνει πως ενέχει το στοιχείο του σφάλματος!

Ο κάθε συμ-forum-ίτης έχει δίκιο άλλα έχει και άδικο!
Ο κάθε έμπορος έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
Ο κάθε φαρμακοποιός έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
Ο κάθε νοσηλευτής έχει δίκιο αλλά έχει και άδικο!
Ο κάθε άνθρωπος κάτω από οποιοδήποτε ρόλο, επαγγελματική θέση, υπόσταση κ.τ.λ. ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ!

Είναι οι εποχές που ζούμε και όχι μόνο στην Ελλάδα μας αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη, για να μη πω στη Γη!

Ας προσπαθήσουμε να μην απαξιώνουμε τα πάντα, ας προσπαθήσουμε αντί να βρούμε λόγους για να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, να βρούμε λόγους ώστε να δικαιολογήσουμε ο ένας τον άλλο!

Θα δώσω μερικά παραδείγματα που έχουν σχέση με όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα και αυτό γιατί από μια απίθανη σύμπτωση σχετίζομαι και με τους φαρμακοποιούς και με τους επιστήμονες υγείας και το νοσηλευτικό προσωπικό και ψωνίζω σχεδόν επί ίσης όροις από το διαδίκτυο και τα φυσικά μαγαζιά!

Ο συγγραφέας (paramedic) του παρόντος θέματος μας ενημέρωσε πως το νούμερο του είναι της κατηγορίας 3XL. Το ξέρει και ο ίδιος πως το νούμερο του είναι δύσκολο.
Ίσως δεν ξέρει πως οι περισσότερες επιχειρήσεις πλέον -λόγω της κατάστασης της χώρας από την έναρξη της κρίσης, αλλά ακόμη περισσότερο μετά τα Capital Control- ψωνίζουν προκαταβάλοντας στους προμηθευτές τους. Καλώς ή κακώς δεν είχε στο μαγαζί του για να δείξει στον paramedic! Αν έμπαινε στη διαδικασία και έφερνε ένα 3XL για τον φίλο paramedic και αυτό τελικά δεν του άρεσε ή δεν του έκανε θα έπρεπε ο έμπορος να κρατήσει βιτρίνα ένα ρούχο που δύσκολα θα έφευγε λόγο της ιδιαιτερότητας του μεγέθους. Από τη μια λοιπόν θα έπρεπε η επαγγελματική συμπεριφορά να τον οδηγήσει στο να εξυπηρετήσει τον paramedic λαμβάνοντας το επιχειρηματικό ρίσκο και από την άλλη προτιμήθηκε η ασφαλής οδός και να απορριφθεί ο πελάτης! Εντελώς αντι-επαγγλματικό αλλά ΕΙΝΑΙ η σημερινή πραγματικότητα! Κατά τη γνώμη μου, αν ήμουν στη θέση του paramedic θα έβρισκα τρόπο να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες της επιχείρησης και θα εξέφραζα τα παράπονα μου κυρίως για τον χειρισμό του υπαλλήλου.

Μη με παρεξηγήσει ούτε ο paramedic ούτε ο MG-KTiNoS, ήθελα να δείξω πως ο καθένας έχει την δική του οπτική, όλοι μπορούμε να βρούμε λόγους να κατηγορήσουμε επαγγελματίες, χομπύστες και συνανθρώπους μας, όλα αυτά όμως είναι αποτέλεσμα της κρίσης, ΚΑΙ ο κακός επιχειρηματίας ΚΑΙ ο κακός πελάτης. Αν έχουμε αυτό στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας συνέχεια και αντί να κάνουμε επίθεση να εξηγούμε τι μας προβληματίζει και ως πελάτες αλλά και ως επιχειρηματίες όλα θα βελτιωθούν.

Εννοείτε με φιλική διάθεση προς όλους!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ξεκαθάρισα απο την αρχή οτι το νούμερό μου είναι δύσκολο και με αυτό το σκεπτικό πήγα στο μαγαζί και ήταν το πρώτο πράγμα που ανέφερα κιόλας. Και γι'αυτό τον λόγο είπα να μου δείξει τα μοντέλα και αν μου αρέσει κάτι να δούμε πιο μετά αν μπορεί να με εξυπηρετήσει. Εξάλλου στο ιντερνετικό τους κατάστημα εμφάνιζαν διαθεσιμότητα στο νούμερό μου σε 4-5 μοντέλα που προφανώς δεν ίσχυε αλλά δεν ούτε αυτό με πείραξε.
Το σκέφτηκα να ενημερώσω τους ιδιοκτήτες πηγαίνοντας στο άλλο κατάστημα που σίγουρα ο ένας θα ήταν εκεί αλλά έτσι ίσως έχανε την δουλειά του ο πωλητής που ίσως να είχε μια δύσκολη ημέρα στην τελική και δεν θα το ήθελα αυτό. Έγραψα το πόστ με το σκεπτικό του πώς θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε εναν πελάτη που δεν είναι "εύκολος" σε νούμερο στην προκειμένη περίπτωση ενώ σε άλλη περίπτωση μπορεί να είναι δύστροπος κλπ. Ένας καλός υπάλληλος(όπως πχ αυτός στην Γερμανία που έγραψα) δεν θα προσπαθούσε να με διώξει αλλά να μου δείξει αυτό που θέλω έστω και αν δεν αγοράσω τελικά. Αυτή είναι η δουλειά του στην τελική. Οι υπάλληλοι στα γυναικεία παπούτσια δηλαδή τι να πούνε οι καημένοι με τις τρελές που κατεβάζουν 30 ζευγάρια και μετά φεύγουν?
Επίσης δεν παρεξηγιέμαι με κανέναν εδω μέσα γιατί δεν έχει νόημα φίλε μου. Εξάλλου συχνά ο γραπτός λόγος εύκολα παρερμηνεύεται οπότε δεν έχει νόημα να τραβάμε τα μαλλιά μας σαν κατίνες. :wave2::wave2:

paramedic
28/11/2015, 14:25
Λες να κόβουν φάτσες?
Ίδια ιστορία
Προ αστυνομίας με μαλλουρα, σκουλαρίκια κλπ αλλά και φορτωμένος μετρητά να το αγοράσω κασέρι (Peugeot 106 rallye)
Το όχημα το ήξερα δεν ήθελα καν τεστ ντραιβ, μόνο άλλο χρώμα και να παζαρεψουμε το ηχοσυστημα και το συναγερμό.
Είμαι κάνα μισάωρο μέσα, το κοιτάζω γύρω γύρω κλπ
Και ρωτάω
-γεια σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό σε κίτρινο με AC κλπ κλπ
- πάρε ένα προσπέκτους και διάβασε
Φυσικά έφυγα και πήγα αλλού
Ποίος έχασε?

Παλιότερα η γυναίκα μου (τότε ήταν απλά η κοπέλα μου) ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο. Πήγαμε και είδε 3-4 μοντέλα που της άρεσαν και τελικά έχω να σου πω ότι πήρε αυτό που πήρε γιατί την έπεισε ο πωλητής το πόσο καλό ήταν, έκανε απίστευτη παρουσίαση κλπ κλπ. Μιλάμε ο τύπος ήταν απίστευτος και θα πούλαγε και προφυλακτικά σε λουθηρανές μοναχές αν τον έβαζες. Μάλιστα του το είπα και μου είπε το απλό "Αυτή είναι η δουλειά μου φίλε μου".

alres
28/11/2015, 14:42
Πολύ ωραίο θέμα
Τα μαγαζιά καλώς ή κακώς τα κάνουν οι πωλητές. Έχω πάει σε μεγάλη αλυσίδα από σπόντα και εννοείται τίγκα αδιάφορος ως μαγκωμένος γιατί περιμένω να φάω στη μάπα ασχετίλα με μπόλικο περιτύλιγμα. Και σκάει τυπάκος με ξύπνιο βλέμα, ευγενικός, με ωραίο χαμόγελο, με βλέπει που ήμουν από άλλο κόσμο και μου λέει σχεδόν συνθηματικά: τι ψάχνεις φίλε; θα το βρούμε αμέσως..Σε ένα τεταρτάκι "μου φαγε" 150 ευρώ, του πα ευχαριστώ και ξαναπήγα. Το ίδιο μαγαζί με άλλο πωλητή δε θα χε πάρει ούτε τη σκόνη μου.

Δε ζητάμε ούτε αέρα ούτε τίποτα να μας κάνουν. Ανθρώπινη συμπεριφορά, να καταλάβεις τι θέλω διάολε σε 5-10 λεπτά, να δείξεις ότι γουστάρεις που μου το πουλάς και ότι σ αρέσει που είμαι στο χώρο σου. 100 χρόνια marketing για να κάνουν τα αυτονόητα

spyrakos35
28/11/2015, 14:57
Οταν καποτε εκανα κατι σεμιναρια πωλησεων, ο εκπαιδευτης μας ελεγε να ΜΗΝ δινουμε βαση στο παρουσιαστικο του υποψηφιου πελατη.....

devil's animal
28/11/2015, 15:05
αφου λεμε ιστοριες....
πριν καμια 10αρια χρονια ειχα κολλησει με συγκεκριμενο σπρεϊ αλυσιδας...motorex
να εχω φαει τον κοσμο ολο...τοτε δεν επαιζε πολυ το ιντερνετ ουτε skroutz και ιστοριες...
καβαλα στο εργαλειο και "πορτα πορτα"...
τραβιεμαι σχεδον σε ολα τα μοτομαγαζα του περιστεριου, αφου εκει εμενα...
καποια στιγμη εχω φτασει ψηλα στην Θηβων και ειμαι σχεδον Ιλιον...
βλεπω μια "τρυπα" και μπαινω...
του το λεω και περιμενω να παρω την γνωστη απαντηση "δεν εχω"...

μου λεει "δεν εχω, αλλα θες οπωσδηποτε αυτο?" του λεω "ναι" και παω να φυγω...
ωπα μου λεει.."θες να το παραγγειλω και σε 3 μερες να ερθεις να το παρεις?"...
ναι αμε, του λεω...

ομορφα...αλλα κατσε να σε βολεψω με κατι προχειρο μεχρι να ερθει το δικο σου...
και παιρνει ενα σπρεϊ και πηγαινει καρφι στο μηχανακι...
τοτε ειχα το 636...
του λεω με δισταγμο "να το σηκωσω?"
"ασε ρε πονηριδη" μου λεει.."για να λερωθω εγω?":lol:
το σηκωνει και μου λεει "ριξε οσο γουσταρεις"...

με σκλαβωσε κυριολεκτικα..
πηγα μετα απο 3 μερες και πηρα και το καθαριστικο της motorex...το οποιο παρεπιπτοντως ειναι καταπληκτικο για να καθαρισει αλυσιδα και οποιαδηποτε βρωμα...


ε,απο τοτε δεν ξαναπηγα σε αλλον για οποιαδηποτε ψιλομαλακια ηθελα...
μετακομισα και πολυ κοντα του το 2010 και πηγαινα για τα παντα εκει...ρε δε πα να ηθελα τακακια για το cbf...Τασουλης...
μπαλακλαβα...Τασουλης...
εννοειται σπρεϊ αλυσιδας...
λαμπακια...
μπαταρια για το παπι του πατερα μου...λαδι για το ιδιο...

καποια στιγμη μου ειχε σπασει το τεφλον του xr που περνουσε το σωληνακι του φρενου απο μεσα και εβγαλε απο το kdx το δικο του και μου το εδωσε...

παντα με χαμογελο...με διαθεση για χιουμορ και αστειακια...

μετακομισε ακριβως απεναντι απο το παλιο του μαγαζι και πλεον εχει τα παντα και σε καλες τιμες...
δυστυχως μετακομισα και τον εχασα...αλλα αν βρεθειτε σε εκεινα τα μερη προτιμηστε τον...ειναι και γαμω τα παιδια...
pit stop το μαγαζι του επι της Θηβων, λιγο πιο πανω απο την συμβολη Θηβων και Κωνσταντινουπολεως...
:beer::beer:


εχω παει και σε αλλους και απλα ουτε θελω να ξαναπατησω...
στον Ανθρωπο ειναι μαγκες...τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...
:wave2:

paramedic
28/11/2015, 16:27
Γαμώ τα παιδιά ο Τάσος πράγματι. Οτι και αν έχω ζητήσει με έχει εξυπηρετήσει ακόμα και αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Είχα πάει μια φορά να δω μποτάκια και ενώ έχω δοκιμάσει 3-4 μοντέλα χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η κουμπάρα μου και πανικόβλητη μου λέει οτι μπήκαν κλέφτες σπίτι και φοβάται να μπει μήπως είναι ακόμα μέσα. Τάσο σόρρυ προέκυψε θέμα με την κουμπάρα του λέω , φεύγω. Αυτός νόμιζε οτι έπαιζε άλλο θέμα με την κουμπάρα και αμέσως μου είπε "τρέχα φίλε, έφυγες" και είχε ένα χαμόγελο όλο νόημα!

Bowleno
28/11/2015, 16:59
αφου λεμε ιστοριες....
πριν καμια 10αρια χρονια ειχα κολλησει με συγκεκριμενο σπρεϊ αλυσιδας...motorex
να εχω φαει τον κοσμο ολο...τοτε δεν επαιζε πολυ το ιντερνετ ουτε skroutz και ιστοριες...
καβαλα στο εργαλειο και "πορτα πορτα"...
τραβιεμαι σχεδον σε ολα τα μοτομαγαζα του περιστεριου, αφου εκει εμενα...
καποια στιγμη εχω φτασει ψηλα στην Θηβων και ειμαι σχεδον Ιλιον...
βλεπω μια "τρυπα" και μπαινω...
του το λεω και περιμενω να παρω την γνωστη απαντηση "δεν εχω"...

μου λεει "δεν εχω, αλλα θες οπωσδηποτε αυτο?" του λεω "ναι" και παω να φυγω...
ωπα μου λεει.."θες να το παραγγειλω και σε 3 μερες να ερθεις να το παρεις?"...
ναι αμε, του λεω...

ομορφα...αλλα κατσε να σε βολεψω με κατι προχειρο μεχρι να ερθει το δικο σου...
και παιρνει ενα σπρεϊ και πηγαινει καρφι στο μηχανακι...
τοτε ειχα το 636...
του λεω με δισταγμο "να το σηκωσω?"
"ασε ρε πονηριδη" μου λεει.."για να λερωθω εγω?":lol:
το σηκωνει και μου λεει "ριξε οσο γουσταρεις"...

με σκλαβωσε κυριολεκτικα..
πηγα μετα απο 3 μερες και πηρα και το καθαριστικο της motorex...το οποιο παρεπιπτοντως ειναι καταπληκτικο για να καθαρισει αλυσιδα και οποιαδηποτε βρωμα...


ε,απο τοτε δεν ξαναπηγα σε αλλον για οποιαδηποτε ψιλομαλακια ηθελα...
μετακομισα και πολυ κοντα του το 2010 και πηγαινα για τα παντα εκει...ρε δε πα να ηθελα τακακια για το cbf...Τασουλης...
μπαλακλαβα...Τασουλης...
εννοειται σπρεϊ αλυσιδας...
λαμπακια...
μπαταρια για το παπι του πατερα μου...λαδι για το ιδιο...

καποια στιγμη μου ειχε σπασει το τεφλον του xr που περνουσε το σωληνακι του φρενου απο μεσα και εβγαλε απο το kdx το δικο του και μου το εδωσε...

παντα με χαμογελο...με διαθεση για χιουμορ και αστειακια...

μετακομισε ακριβως απεναντι απο το παλιο του μαγαζι και πλεον εχει τα παντα και σε καλες τιμες...
δυστυχως μετακομισα και τον εχασα...αλλα αν βρεθειτε σε εκεινα τα μερη προτιμηστε τον...ειναι και γαμω τα παιδια...
pit stop το μαγαζι του επι της Θηβων, λιγο πιο πανω απο την συμβολη Θηβων και Κωνσταντινουπολεως...
:beer::beer:


εχω παει και σε αλλους και απλα ουτε θελω να ξαναπατησω...
στον Ανθρωπο ειναι μαγκες...τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο...
:wave2:

Noted, σε ευχαριστώ, μένω Αιγάλεω και με βολεύει, θα τον επισκεφτώ :beer:

Pan (dvs)
28/11/2015, 17:17
Οταν καποτε εκανα κατι σεμιναρια πωλησεων, ο εκπαιδευτης μας ελεγε να ΜΗΝ δινουμε βαση στο παρουσιαστικο του υποψηφιου πελατη.....

Kαι ετσι ακριβως ειναι.

Ειμαι παρα πολλα χρονια στον χωρο των πωλησεων.Καταλαβαινω με την καλημερα αν θα "πουλησω" η οχι σε καποιον πελατη,η υποψηφιο πελατη.Παρολα αυτα θα σπαταλισω τον ιδιο χρονο και στους δυο.Η γυναικα μου,μιας και ειμαστε στον ιδιο χωρο εργασιας,συχνα μου την πεφτει γιατι χανω τον χρονο μου,απο τη στιγμη που καταλαβαινω οτι θα παει χαμενος.

Η απαντηση ειναι παντα η ιδια:αυτοι οι πελατες ακομη και αν δεν ψωνισουνε,θα μεταφερουνε τον τροπο που λειτουργουμε σε καποιους αλλους.Καποιοι απο αυτους καποια στιγμη ,θα γινουνε πελατες μας.Το κυριοτερο ομως ειναι οτι αγαπαω τη δουλεια μου.Αυτο το περναω στον πελατη,καταλαβαινει οτι δεν ειμαι αεριτζης και με εμπιστευεται.

Τωρα σαν αγοραστης-πελατης.Αν μπω σε ενα μαγαζι και δεν παρω τιποτε,αν με κερδισει,θα το συστησω σε αλλους δεκα.Λοιπον,οποιος επαγγελματιας η υπαλληλος θελει να βγαλει μεροκαματο,πρεπει να ξερει οτι ο καταναλωτης θα του συγχωρησει την αγνοια,θα του συγχωρησει την ελλειψη προιοντων και αλλα πολλα αλλα δεν θα του συγχωρησει ποτε την αγενεια.

Κτηνε δεν εχουμε τραπεζες,ουτε πολυκαταστηματα.Θα χαρισουμε και ενα και δυο και τρια ευρω.Θα κερασουμε και καφεδακια και μπυρες και αλλα πολλα.Δικιο εχει ο Βυρωνας.Να σου πω ομως και το αλλο?Ποιος σου ειπε οτι οι τραπεζες εχουνε σταθερο τιμοκαταλογο υπηρεσιων και δεν κανουνε σκοντο?Εγω δεν χρεωνομαι αρκετες υπηρεσιες γιατι με θεωρουνε καλο πελατη και δεν θελουνε να με χασουνε.Ακομη και το πολυκαταστημα σου λεει,αν παρεις 150 ευρω προιοντα ,επιβαρυνομαστε την μεταφορα,σου δινουμε και δωροεπιταγη.

Να το ξαναπω για να το καταλαβουνε οι αγενεις του χωρου.Αν δεν ειστε ευγενικοι με τον πελατη κλειστε μονοι σας ,πριν σας κλεισει ο πελατης με τον τροπο του.Ειναι τιμη να μπαινει καποιος στο μαγαζι σας.Σαφως και δεν εχει παντα δικιο ο πελατης,αλλα υπαρχουνε αρκετοι τροποι να του το πειτε,μην διαλεγεται τον χειροτερο.


ΥΓ Αυτο εννοω

Bowleno...Noted, σε ευχαριστώ, μένω Αιγάλεω και με βολεύει, θα τον επισκεφτώ

devil's animal
28/11/2015, 18:16
Γαμώ τα παιδιά ο Τάσος πράγματι. Οτι και αν έχω ζητήσει με έχει εξυπηρετήσει ακόμα και αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Είχα πάει μια φορά να δω μποτάκια και ενώ έχω δοκιμάσει 3-4 μοντέλα χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η κουμπάρα μου και πανικόβλητη μου λέει οτι μπήκαν κλέφτες σπίτι και φοβάται να μπει μήπως είναι ακόμα μέσα. Τάσο σόρρυ προέκυψε θέμα με την κουμπάρα του λέω , φεύγω. Αυτός νόμιζε οτι έπαιζε άλλο θέμα με την κουμπάρα και αμέσως μου είπε "τρέχα φίλε, έφυγες" και είχε ένα χαμόγελο όλο νόημα!



ειναι τρελο μουτρο...
:rotflmao::rotflmao:

notakos600
28/11/2015, 18:40
Γαμώ τα παιδιά ο Τάσος πράγματι. Οτι και αν έχω ζητήσει με έχει εξυπηρετήσει ακόμα και αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο. Είχα πάει μια φορά να δω μποτάκια και ενώ έχω δοκιμάσει 3-4 μοντέλα χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η κουμπάρα μου και πανικόβλητη μου λέει οτι μπήκαν κλέφτες σπίτι και φοβάται να μπει μήπως είναι ακόμα μέσα. Τάσο σόρρυ προέκυψε θέμα με την κουμπάρα του λέω , φεύγω. Αυτός νόμιζε οτι έπαιζε άλλο θέμα με την κουμπάρα και αμέσως μου είπε "τρέχα φίλε, έφυγες" και είχε ένα χαμόγελο όλο νόημα!

Περίμενα να πεις πως έφυγες τρέχοντας, φορώντας τα καινούρια μποτάκια...

yes-u
28/11/2015, 19:22
...και μη ξεχνάτε εσείς οι απηυδισμένοι μαγαζάτορες, όταν κάναμε τις μπουρδελότσαρκες ένα κομβόι 15χρονα που αν μας γύριζες ανάποδα δεν θα έπεφτε ούτε κέρμα, καμία κατάνα, καμία τσατσά, κανείς πίμπο δεν μας αποπήρε...

notakos600
28/11/2015, 19:32
...και μη ξεχνάτε εσείς οι απηυδισμένοι μαγαζάτορες, όταν κάναμε τις μπουρδελότσαρκες ένα κομβόι 15χρονα που αν μας γύριζες ανάποδα δεν θα έπεφτε ούτε κέρμα, καμία κατάνα, καμία τσατσά, κανείς πίμπο δεν μας αποπήρε...

Γίναμε και μπουρδελομάγαζα τώρα.....
Κτίνεεεεεεε.

DAYMAN
28/11/2015, 19:46
To προβλημα δεν ειναι στα μαγαζια,αλλα στις φατσες σας μΕ φαινεται.

Με ελαχιστες εξαιρεσεις εχω εξυπηρετηθει και με το παραπανω.Μιας και το θεμα μας δεν ειναι τα φαρμακεια,τα χρωματοπωλεια, η οι τροφοδοσιες καταστηματων,να μιλησω για τα καταστηματα που μας αφορουν.

Σε ολη την Ηπειρο,με καναδυο εξαιρεσεις,δεν εχουμε καταστηματα εξοπλισμου.Αυτα τα καναδυο ειναι εξυπηρετικοτατα,αλλα δεν εχουνε την γκαμα και την ποιοτητα που με ενδιαφερει.Μπορει να λυσουνε καποια προβληματα,αλλα κατα τ αλλα,δεν...

Αναγκαστικα ανεβαινω Θεσσαλονικη.Στο Μoto market τα παιδια ειναι εξυπηρετικοτατα.Απο τη στιγμη που θα μπω μεχρι τη στιγμη που θα βγω κανουνε οτι καλυτερο μπορουνε ητε ρωτησω για γαντια των 20 ευρω,ητε για μπουφαν των 400.Μου εξηγουνε τα παντα και μου λενε τις εναλλακτικες.Η,δες τι σου κανει και στο στελνω την επομενη εβδομαδα με ΚΤΕΛ,που θα το βγαλει προσφορα.

Στο γνωστο bazaar,ακριβως η ιδια αντιμετωπιση.Καφεδακι,μπισκοτακια και αν γινει δουλεια εγινε αλλιως την επομενη με αλλο καφε.Ποσο κανει το παντελονι?Τοσο μειον την εκπτωση 100 ευρω.Μου κανει η τιμη,και παω να πληρωσω. Παω στο ταμειο μου κοβει αλλα 10 γιατι "ετσι",παω να φυγω μου πεταει στη μαπα και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια της tucano.Δωρο λεει,γιατι στην Ηπειρο κανει κρυο και δεν θελουνε να παθω κρυοπαγηματα.

Σε αλλα κανα δυο που πηγαινω κατα καιρους,αν και δεν βρηκα κατι να μου κανει,οι ανθρωποι ητανε μια χαρα.Σιγουρα υπαρχει και η αλλη πλευρα,εγω ομως σπανια τη βλεπω.

Τα μαγαζια τα βαζω γιατι θεωρω οτι οταν καποιος ειναι καλος πρεπει να το λεμε.Αν θεωρηθει διαφημιση ας μου πειτε να βαλω αστερακια.


Αααα και με τις τιμες τους,δεν εχω κανενα προβλημα.

επιασες τις εξαιρεσεις της συμπρωτευουσας του παρακρατους

duke200
29/11/2015, 09:35
σε δυο μοτομαγαζα που πηγα ΓΙΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ δεν ειχα κανενα προβλημα με τα παιδια,ασχολιθηκαν ουσιαστηκα και σε ενα τεταρτο πηναμε καφε
και λεγαμε διαφορα!(αγωρες 500 ευρω). ο καθε πωλητης που φερεται οχι και τοσο καλα σε μερικους ειναι για μενα επαγγελματιας στο
να καταλαβενει τους χασομεριδες απο την γωνια και να τους γραφει στα @@@@ και καλα κανει.

αν νομιζετε οτι με 200-300 ευρω που εχετε στη τσεπη πρεπει ο πωλητης με τα (450ευρω το μηνα) να κατσει στα 4 πανω στο γραφειο, μαλλον σε λαθος μαγαζι μπαινετε.

οχι δεν είναι έτσι. Όπως είπα και οι χασομέρηδες πρέπει να εξυπηρετηθούν το ίδιο γιατι και αυτοί έχουν φίλους-υποψήφιους πελάτες.

Βασικά τους εξυπηρετείς ευγενικά ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, όσο χαζά και να είναι αυτά που ρωτάνε, αυτό είναι το νόημα της δουλειάς. Αλλιως το κλεινεις και κοιτας όλη μέρα προκυρηξεις στον ΑΣΕΠ.

devil's animal
29/11/2015, 09:57
Εμενα παντος που ειμουν 12 χρονια εμπορουπαλληλος σε μαγαζι με εργαλεια στην Αθηνας,απο το 80 εως το 92 ενα θα πω:και η σκονη του πελατη κερδος ειναι.



αν δεν κανω λαθος, οι εβραιοι* το λενε αυτο και ειναι πολυ σωστο...



*οι οποιοι εβραιοι ειναι Νο1 σαν λαος, στο επαγγελμα του εμπορου, ανα τον κοσμο...:winka:

thunder ace
29/11/2015, 12:36
αν δεν κανω λαθος, οι εβραιοι* το λενε αυτο και ειναι πολυ σωστο...



*οι οποιοι εβραιοι ειναι Νο1 σαν λαος, στο επαγγελμα του εμπορου, ανα τον κοσμο...:winka:

δεν γνωριζω αν το λενε οι εβραιοι,αλλα ειναι σωστο.Για την ιστορια,το ακουσα απο τον πατερα του καταστηματαρχη.....και σιγουρα δεν ηταν οβραιοι.

thunder ace
29/11/2015, 12:39
........ουτε εγω:D

AUFGEBRACHT
29/11/2015, 15:25
αν δεν κανω λαθος, οι εβραιοι* το λενε αυτο και ειναι πολυ σωστο...



*οι οποιοι εβραιοι ειναι Νο1 σαν λαος, στο επαγγελμα του εμπορου, ανα τον κοσμο...:winka:

Μετά τους Δημητσανίτες...

Airhead
29/11/2015, 19:23
Και για να το εξηγήσω και ανάποδα -καθότι στην 4η δεκαετία της ζωής μου και με δύο στις μοτό και στο δρόμο από όταν μοτοσικλετιστικός εξοπλισμός ήταν οι αρβύλες του στρατού περασμένες βαλβολίνη για αδιαβροχοποίηση- ξέρετε ποιος είναι πωλητής;

Αυτός που ξέρει ότι υπάρχουν και αργόσχολοι που κάνουν τους πελάτες για να περάσει η ώρα και να σπάσουν αρχίδι@ και τους κάνει και φέυγουν με προιόν.

Ξέρετε και γιατί;

Γιατί το κάθε κολοκύθι που περνάει από το κάθε μαγαζί πουλιέται κοντά δύο φορές τα λεφτά που κάνει να το φτιάξεις. Και ένα μέρος από αυτά τα λεφτά θα τα πάρει ο πωλητής. Για να το πουλήσει.

Άμα δεν το πουλήσει -ή άμα πουλιέται μόνο του- γιατί να του τα ακουμπήσει ο πελάτης/ιδιοκτήτης/κατασκευαστής; Γιατί του τα χρωστάει; Από φιλανθρωπία; Για να του κάνει παρέα στο άδειο μαγαζί;

Εδώ και η πρέζα που ο άλλος πεθαίνει για πάρτη της και θέλει μάρκετινγκ για να φύγει.

Και ο άλλος που πουλάει κράνη πχ -που δεν θα πάρεις και ένα κάθε χρόνο- και κάθετε και κοιτάει τηλεόραση στο μαγαζί και απορεί γιατί δεν έρχεται ο άλλος να του αφήσει το κασέρι στο ταμείο και να φύγει λες και είναι self service.

Και μετά κλαίει ότι "τον κλείσανε" το ίντερνετ και η παγκόσμια συνομωσία του ξερωγώ. Κλαίνε τα μπαγλαμαδάκια.

cityfly
30/11/2015, 02:26
Οταν καποτε εκανα κατι σεμιναρια πωλησεων, ο εκπαιδευτης μας ελεγε να ΜΗΝ δινουμε βαση στο παρουσιαστικο του υποψηφιου πελατη.....
Ακριβώς
Έχει γίνει και ... ταινία.
Η δεύτερη σκηνή είναι ο ορισμός της τέλειας εκδίκησης
http://youtu.be/Nu3x5SZrMHo

taisteal
30/11/2015, 02:36
Κτηνε γιατι εισαι τοσο ισοπεδωτικος;
Επιασες τον ανθρωπο απο τα μουτρα..

Μην λες για δημοσιους υπαλληλους και μαλακειες,ειδικα οταν ανηκεις σε εναν κλαδο που το 90%
εφτιαξε τεραστιες περιουσιες,ειδικα τα προηγουμενα χρονια
Θα μπορουσα κι εγω να πω το ιδιο και για σενα,οτι εχεις τρελα φραγκα κτλ,αλλα ετσι θα σε εβαζα σε τσουβαλι ;)

Γουιθ λοβ εντ ρισπεκτ

:wave2:

PortisHead
30/11/2015, 08:29
οπως τοπες πριν λιγα χρονια....τωρα με τα 480 ευρω μισθο αρκετα ασχοληθηκε...

Κι αυτα ΑΝ τα παιρνει καθε μηνα και δεν του χρωσταει 2-3 μηνιατικα.

MG-KTiNoS
30/11/2015, 08:38
Κτηνε γιατι εισαι τοσο ισοπεδωτικος;
Επιασες τον ανθρωπο απο τα μουτρα..

Μην λες για δημοσιους υπαλληλους και μαλακειες,ειδικα οταν ανηκεις σε εναν κλαδο που το 90%
εφτιαξε τεραστιες περιουσιες,ειδικα τα προηγουμενα χρονια
Θα μπορουσα κι εγω να πω το ιδιο και για σενα,οτι εχεις τρελα φραγκα κτλ,αλλα ετσι θα σε εβαζα σε τσουβαλι ;)

Γουιθ λοβ εντ ρισπεκτ

:wave2:

O κλάδος που εφτιαξε τεράστιες περιουσίες τα πρηγούμενα χρόνια πλήρωσε και ταράστιους φόρους
Πιο πολλούς και από τα σουπερ μάρκερτ πχ αφού ούτε ΑΕ ούτε ΕΠΕ ήταν
Σε κανένα δύο χρόνια που δεν θα υπάρχει, φόρους θα εισπράξουν από τον πι μι με την δραχμή και τον Αμερικάνο που θα φέρει.
(μετά την κανονιά)


υγ
Α και που σαι εγώ "επένδυσα" τα λεφτά μου και τη ζωή στον "κλάδο"
μην απορείς λοιπόν γιατί κανένας δεν θα επενδύσει ξανά.
:wave2: :wave2::wave2:

spyrakos35
30/11/2015, 08:41
Γίναμε και μπουρδελομάγαζα τώρα.....
Κτίνεεεεεεε.

έχετε καλά γκομενάκια? να περάσουμε μια βόλτα που πάμε και απαυτοβροντάμε στον Κρίκο??? :lol:


παναγιώτη, δεν ξέρω τι μαγαζί εχεις ή αν έχετε υπαλλήλους αλλά - επιβεβαίωσέ με αν θες - θεωρώ οτι είναι υποχρέωση του αφεντικού να ελέγχει ποιος υπάλληλος προσπαθεί να πουλήσει και ποιος περιμένει να του έρθει η πώληση...
όλα όμως είναι θέμα των οδηγιών που έχει δώσει το αφεντικό.. ή μήπως όχι???

Pan (dvs)
30/11/2015, 08:53
Κι αυτα ΑΝ τα παιρνει καθε μηνα και δεν του χρωσταει 2-3 μηνιατικα.

Εχεις την εντυπωση οτι εκει ειναι το προβλημα.Αν πληρωνεται στην ωρα του θα ειναι και σωστος στις υποχρεωσεις του?

Η το εχεις η δεν το εχεις,τοσο απλα ειναι τα πραγματα.Κακως που καποιοι κρατανε τετοια ατομα,θα επρεπε να τα στειλουνε σπιτακι τους.


οπως τοπες πριν λιγα χρονια....τωρα με τα 480 ευρω μισθο αρκετα ασχοληθηκε...

Πιθανοτατα το παλικαρι η η κοπελιτσα που σου σερβιρει τον καφε στην καφετερια,παιρνει λιγοτερα απο 480.Αν σε λουσει με τον καφε και σε στραβοκοιταξει αν διαμαρτυρηθεις,πριν αρχισεις τα μπινελικια,σκεψου οτι θα παιρνει πολυ λιγα για να κανει σωστα τη δουλει του/της.

amyroukai
30/11/2015, 08:54
αρκετα ασχοληθηκε...

...

Έχει πλάκα αυτή η θεώρηση των πραγμάτων και μου θυμίζει ένα editorial του περιοδικού ΜΟΤΟ, που εξηγούσε την θεωρία του caconomics (που δεν έψαξα ποτέ αν είναι ορθός οικονομικός όρος ή τον γέννησε ο Καραχάλιος). Έλεγε λοιπόν ότι στο οικονομικό μοντέλο που κανείς δεν πληρώνεται ότι "θεωρητικά αξίζει η εργασία του", παρέχει χαμηλότερης ποιότητας υπηρεσίες από αυτές που απαιτεί η θέση εργασίας και όλοι είναι "ευχαριστημένοι" ή έστω βολεύονται προς τα κάτω. Σαν παράδειγμα έφερε τους τεχνίτες στην Ιταλία, που κατά σύστημα δεν παραδίδουν τα σπίτια στον χρόνο που έχουν συμφωνήσει, γνωρίζοντας ότι ο πελάτης δεν θα τους εξοφλήσει ποτέ τα χρήματα που έχουν συμφωνήσει και κοροϊδεύουν ο ένας τον άλλο, έχοντας την βεβαιότητα εκ των προτέρων ότι η συμφωνία δεν θα τηρηθεί.
Σε μερικά επαγγέλματα ας πούμε ότι μπορεί αυτό να γίνει "ακίνδυνα", όπως και στην περίπτωση στου βαριεστημένου/αδιάφορου πωλητή και βλέπω ότι το θεωρείτε αναμενόμενο.

Στην δική του δουλειά ο κάθε ένας μας/σας, το ίδιο κάνει;
Αν πχ ο paramedic που ξεκίνησε το νήμα γράψει στ@@ του τον ασθενή στην ΜΕΘ και πεθάνει γιατί δεν πληρώνεται όσο πρέπει, γιατί δεν πληρώνεται υπερωρίες, γιατί δεν έχει τους βοηθούς και τα εργαλεία που πρέπει, θα είναι άραγε όλοι τόσο χαλαροί και θα πουν καλά έκανε το παλικάρι αφού το σύστημα δεν τον βοηθάει σε κανένα τομέα και τι περίμενε ο ασθενής δηλαδή να γίνει; Λίγο τρομακτικό αυτό κύριοι.

Να μην διαμαρτυρόμαστε και για τον μάστορα που έκανε ότι να'ναι στο μηχανάκι μας, δεν πληρώνεται αρκετά αφού.

thunder ace
30/11/2015, 08:57
ωπα ρε παιδια,για μισο λεπτο......να καταλαβω......τι θα πει περνω 400ταδε μισθο και φερομαι "στα παπαρια μου";

akis_trevor
30/11/2015, 09:07
Η εστιαση πληρωνει σαφως καλυτερα απο εμπορουπαλληλους κλπ.+ τα τιπς...

PortisHead
30/11/2015, 09:08
Πριν μερικα χρόνια θα του τα εσερνα αγρια του Αλχιμηστή :) για αυτα που λεει
αλλα οι καιροι αλλαζουν και αναπόφευκτα αλλαζει και ο τροπος που βλέπουμε καποια πράγματα.

Ολα αυτα που περιγραφει ο Νικος,για να κρατηθει ενα μαγαζι σημερα στα ποδια του, δεν μπορει παρα να εχει αντικτυπο
και στην ψυχολογια του μαγαζατορα και κατ'επέκταση στον υπάλληλο του.

Ναι , ο "κακος" πελατης, εχει την εντυπωση οτι του χρωστανε οπως λες , μα και ο "κακος" μαγαζατορας
ακριβως την ιδια εντυπωση εχει.

Ειναι θεμα ανθρώπου και ιδιοσυγκρασιας οπως ειπε ενα παιδι πιο πανω.
Ποσο αντεχει ο καθενας.

Και μην συγκρινετε τον Ελληνα υπαλληλο με τον Γερμανο,
που θα πληρωθει στις 30 του μηνος νταν-καθε μήνα
,θα εχει 1 ωρα διαλλειμα το μεσημερι να φαει το φαγητό του,
θα του κρατηθει απο το μισθο το ΙΚΑ και θα παει σε αυτο οποτε χρειαστει χωρις να πληρωσει ιδιωτη γιατρο εξτρα,
που θα παρει ολες τις μερες αδειας του οπως πρέπει,
που ο μισθος του θα του φτανει να ζει μονος του και αξιπρεπως και οχι 40 χρονων γαιδουρι με τον μπαμπα και τη μαμα (να συνεχισω κιαλλο ???)

Ειναι δυνατον αυτοι οι 2 υπαληλοι να εχουν την ιδια ψυχολογία και να λειτουργουν με τον ιδιο τροπο ?
Ασχετως αν εινα ισωστο ή οχι /επαγγελματικό ή όχι .
Γιατι συμβαινει προσπαθω να εξηγησω.

Επισης,Νικο, θελω να πιστευω πως αδικα ξεσπαθωσες απεναντι στον συμφορουμίτη.
Απλα ηταν το κοκκινο πανι σε μια ατυχη στιγμη για σενα...γιατι "κεφάλας" εισαι....κωλοπαιδο, δεν εισαι.

Pan (dvs)
30/11/2015, 09:11
Η εστιαση πληρωνει σαφως καλυτερα απο εμπορουπαλληλους κλπ.+ τα τιπς...

Δηλαδη αν με στραβοκοιταξουνε να τους την πω χωρις τυψεις.


Ακη μην το ψαχνεις,ακομη και τα τιπς που λες ,σε αρκετες περιπτωσεις απο τη μια μπαινουνε στην τσεπη του μαγαζατορα,απο την αλλη τους αφηνει και απληρωτους.

duke200
30/11/2015, 11:35
Αργά η γρήγορα (συνήθως αργά) ο καλός υπάλληλος θα πάρει αυτό που του αξίζει. Ο κακός απλά θα ψάχνει συνέχεια για δουλειά και θα κλαίγεται ασύστολα. Το ίδιο ισχύει και για τα αφεντικά.

Ο μύλος αλέθει αργά, αλλά αλέθει. Άμα άλεθε γρήγορα θα χανότανε η ελεύθερη βούληση.

spyrakos35
30/11/2015, 11:36
Ο μύλος αλέθει αργά, αλλά αλέθει. Άμα άλεθε γρήγορα θα χανότανε η ελεύθερη βούληση.

ωραιο αυτό

cityfly
30/11/2015, 11:59
αυτή η σύγκριση με το Γερμανό υπάλληλο (και γενικά τον ξένο υπάλληλο στο εξωτερικό) και η βεβαιότητα πόσο καλύτερος είναι και πόσο πιο εξυπηρετικός πρέπει να σταματήσει. Σε όλες τις χώρες υπάρχουν καλοί και κακοί υπάλληλοι, δεν υπάρχει χώρα που βγάζει καλύτερους υπαλλήλους. Το βέβαιο είναι ότι στα μαγαζιά που ο υπάλληλος έχει μεγαλύτερο κίνητρο να πουλήσει και έχει και αυστηρότερο έλεγχο από τον προϊστάμενό του θα συμπεριφερθεί καλύτερα. Καλύτερα από όλους θα συμπεριφερθεί αυτός που όπως αναφέρθηκα παραπάνω "το έχει"
Τα δικά μου συμπεράσματα πάντως δεν οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ο χ είναι καλύτερος από τον ψ λόγω εθνικότητας.

paramedic
30/11/2015, 12:33
Εχω αναφερει σε αλλο ποστ οτι παρολο που ειμαστε με μεγαλη μειωση στους μισθους μας,με το μισο προσωπικο,χωρις βοηθητικο προσωπικο,με φαρμακα οτι ναναι,με υλικο που αν δει ο Γερμανος τι πατεντα πεφτει για να κανεις τα αυτονοητα θα νιωσει γατσουλι περυσι καταφεραμε μειωση την θνησιμοτητας μονο και μονο απο το πεισμα μας να σωσουμε κοσμο. Αν σκεφτομασταν οτι παιρνω πια τα μισα το μισο θα δουλευω θα πεθαιναν ολοι.

toyar
30/11/2015, 13:34
τελικα το χειροτερο ελαττωμα μας στην ελλαδα ειναι το φιλοτιμο
γιατι εσυ δουλευεις απο πεισμα και αλλοι κανουν παρτυ με τα λεφτα που σου κοψανε:(

akis_trevor
30/11/2015, 14:04
Δηλαδη αν με στραβοκοιταξουνε να τους την πω χωρις τυψεις.


Ακη μην το ψαχνεις,ακομη και τα τιπς που λες ,σε αρκετες περιπτωσεις απο τη μια μπαινουνε στην τσεπη του μαγαζατορα,απο την αλλη τους αφηνει και απληρωτους.

Δεν ειπα αυτο ρε συ πανο.φιλους που εχω σερβιτορους παιρνουν 7-8 κατοσταρικα.
Απτην αλλη εμπορικο μαγαζι με τζιρο αστα να πανε,470€ το 8ωρο και τις υπερωριες υπερ πιστεως...

Pan (dvs)
30/11/2015, 14:18
Δεν ειπα αυτο ρε συ πανο.φιλους που εχω σερβιτορους παιρνουν 7-8 κατοσταρικα.
Απτην αλλη εμπορικο μαγαζι με τζιρο αστα να πανε,470€ το 8ωρο και τις υπερωριες υπερ πιστεως...

Αφου το ειπες σιγουρα εχεις παραδειγματα.Ξερω και εγω ατομα μου παιρνουνε αυτα τα λεφτα,αλλα ξερω και πολλους αλλους που αμοιβονται με τον τροπο που ειπα,και καθε μερα γινονται και περισσοτεροι.

MG-KTiNoS
30/11/2015, 14:19
Εχω αναφερει σε αλλο ποστ οτι παρολο που ειμαστε με μεγαλη μειωση στους μισθους μας,με το μισο προσωπικο,χωρις βοηθητικο προσωπικο,με φαρμακα οτι ναναι,με υλικο που αν δει ο Γερμανος τι πατεντα πεφτει για να κανεις τα αυτονοητα θα νιωσει γατσουλι περυσι καταφεραμε μειωση την θνησιμοτητας μονο και μονο απο το πεισμα μας να σωσουμε κοσμο. Αν σκεφτομασταν οτι παιρνω πια τα μισα το μισο θα δουλευω θα πεθαιναν ολοι.

Αυτό το αναγνωρίζω. Το ΕΚΑΒ και μερικοί στη ΜΕΘ είναι από τους λίγους που δείχνουν ανθρωπιά.
Προσωπική άποψη μ αυτά που είδα με τα μάτια μου.

Γι όλα τ άλλα.....
«Verba volant, scripta manent»

Καποιο μαγαζι να τις δοκιμασω αθηνα;

:p


και παρακάλα ν αντέξουν
:wave2:


Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
.-

paramedic
30/11/2015, 15:40
Αυτό το αναγνωρίζω. Το ΕΚΑΒ και μερικοί στη ΜΕΘ είναι από τους λίγους που δείχνουν ανθρωπιά.
Προσωπική άποψη μ αυτά που είδα με τα μάτια μου.

Γι όλα τ άλλα.....
«Verba volant, scripta manent»


:p


και παρακάλα ν αντέξουν
:wave2:


Δεν έχω να προσθέσω τίποτε άλλο.
.-
Εγώ μιλάω για αυτά που βλέπω στον δικό μου χώρο και είναι δικιά μου δουλειά να κάνω . Για τους άλλους είναι άλλοι υπεύθυνοι και ας κοιτάξουν να το βελτιώσουν.

Επίσης δεν μπορώ να σε καταλάβω γιατί θες πολλά θέματα να τα αναγάγεις σε προσωπική αντιπαλότητα φίλε μου? Γιατί το γεγονός οτι έψαξες τα ποστ μου μήπως και βρεις κάτι για μου προσάψεις μόνο αυτό δείχνει. Για κακή σου τύχη όμως ΚΑΙ αυτές τις μπότες και συγκεκριμένα τις Forma Adventure που μου άρεσαν πολύ έψαξα και τις βρήκα εδώ και τις πήρα από την ΜΑΚΑΝ κιόλας που δεν φημίζεται για τις καλές τις τιμές.
Πράγματι δεν θα ήθελα να προσθέσεις κάτι άλλο γιατί έχεις σκοπό την αντιπαράθεση και μόνο και όχι την συζήτηση.
Να σαι καλά.

notakos600
30/11/2015, 15:46
έχετε καλά γκομενάκια? να περάσουμε μια βόλτα που πάμε και απαυτοβροντάμε στον Κρίκο??? :lol:


παναγιώτη, δεν ξέρω τι μαγαζί εχεις ή αν έχετε υπαλλήλους αλλά - επιβεβαίωσέ με αν θες - θεωρώ οτι είναι υποχρέωση του αφεντικού να ελέγχει ποιος υπάλληλος προσπαθεί να πουλήσει και ποιος περιμένει να του έρθει η πώληση...
όλα όμως είναι θέμα των οδηγιών που έχει δώσει το αφεντικό.. ή μήπως όχι???

Σπύρο φίλε μου, μαγαζί με χρώματα έχω και το δουλεύω μόνος μου χωρίς υπάλληλο.

virus
30/11/2015, 17:15
τελικα το χειροτερο ελαττωμα μας στην ελλαδα ειναι το φιλοτιμο
γιατι εσυ δουλευεις απο πεισμα και αλλοι κανουν παρτυ με τα λεφτα που σου κοψανε:(


μεγαλη κουβεντα ειπες κι ετσι ειναι δυστυχως. ευτυχως που δεν λειπη το φιλοτιμο στις μερες μας :(

MG-KTiNoS
30/11/2015, 20:45
Εγώ μιλάω για αυτά που βλέπω στον δικό μου χώρο και είναι δικιά μου δουλειά να κάνω . Για τους άλλους είναι άλλοι υπεύθυνοι και ας κοιτάξουν να το βελτιώσουν.

Επίσης δεν μπορώ να σε καταλάβω γιατί θες πολλά θέματα να τα αναγάγεις σε προσωπική αντιπαλότητα φίλε μου? Γιατί το γεγονός οτι έψαξες τα ποστ μου μήπως και βρεις κάτι για μου προσάψεις μόνο αυτό δείχνει. Για κακή σου τύχη όμως ΚΑΙ αυτές τις μπότες και συγκεκριμένα τις Forma Adventure που μου άρεσαν πολύ έψαξα και τις βρήκα εδώ και τις πήρα από την ΜΑΚΑΝ κιόλας που δεν φημίζεται για τις καλές τις τιμές.
Πράγματι δεν θα ήθελα να προσθέσεις κάτι άλλο γιατί έχεις σκοπό την αντιπαράθεση και μόνο και όχι την συζήτηση.
Να σαι καλά.

Γιατί εχτές πλήρωσα εφορεία από το μαγαζάκι πιο πολύ από ότι έχεις εσύ μισθό...
(και για να πάρεις ΕΣΥ μισθό)
Γιατί αυτά τα λεφτά δεν τα έχω βγάλει αλλά ΘΑ τα βγάλω του χρόνου που μπορεί να μην υπάρχω.
Γιατί αναγκάστηκα ν απολύσω την Εύη που αξίζει για 10 ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ που δουλεύουν στον Ευαγγελισμό. πχ
Γιατί αν αρχίσω να σου λέω τι έχω δει ΕΓΩ (όχι μου έχουν πει) για τον "κλάδο" σου θα κρασάρει ο σέρβερ.
Όταν λοιπόν ξαναγράψεις για μαγαζάκια θυμήσου ότι ΑΥΤΟΙ σε πληρώνουν...
Ότι αυτοί παλεύουν απέναντι σ ένα κράτος που τους μισεί και σ έναν ανταγωνισμό από το εξωτερικό που είναι ΑΝΙΣΟΣ.
Έτσι όταν αποκαλείς τον κόπο του άλλου μαγαζάκι υπολόγισε ότι μπορεί να στραβώσει.
Πολύ δε περισσότερο όταν το βάζεις και στον πληθυντικό αριθμό και δε λες μιλάς και συγκεκριμένα και επώνυμα.
Εγώ λοιπόν σε προκαλώ. Πάμε να βρούμε αυτόν που λες να του δείξουμε τι έγραψες να μας πει κι αυτός την άποψη του.

Αν πήρες τις μπότες από δω το έκανες αφού έψαξες και την τελευταία δεκάρα.
Δεν έχεις προσωπική σχέση με κανένα μοτομαγαζί. (ούτε με τον ΜΑΚΑΝ) γιατί αν είχες θα είχες πάει μπαμ εκεί να δεις τι έχει και δεν θα ρώταγες εδώ.
Παράδοξος όμως τα πράγματα που πουλάει ο ΜΑΚΑΝ έχουν τιμές φιξ σ όλη την Ευρώπη.

Και κάτι ακόμα.
Σ ευχαριστώ που το έγραψες.
Σ ευχαριστώ πραγματικά. Μου άνοιξες τα μάτια.
Τώρα πια βλέπω αλλιώς τους "πελάτες" μου που έρχονται σ εμένα να δανειστούν το φάρμακο τους
και μετά ψωνίζουν τα καλλυντικά απ το ιντερνέτ γιατί τα βρίσκουν 2 3 ευρώ πιο φτηνά
που χαίρονται που τα ντεπόν θα πάνε στα σούπερ μάρκερτ
και δεν ξενουν να μου λένε πόσα έβγαζα και πόσα "κονόμαγα" .... παλία.
Από εδώ και πέρα θα προσαρμοστώ κι εγώ.

υγ
φιλότιμο στην Ελλάδα υπάρχει στον ύπνο μας


KAI ΤΕΛΟΣ

sv1000s
30/11/2015, 21:07
Γιατί εχτές πλήρωσα εφορεία από το μαγαζάκι πιο πολύ από ότι έχεις εσύ μισθό...
(και για να πάρεις ΕΣΥ μισθό)
Γιατί αυτά τα λεφτά δεν τα έχω βγάλει αλλά ΘΑ τα βγάλω του χρόνου που μπορεί να μην υπάρχω.
Γιατί αναγκάστηκα ν απολύσω την Εύη που αξίζει για 10 ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ που δουλεύουν στον Ευαγγελισμό. πχ
Γιατί αν αρχίσω να σου λέω τι έχω δει ΕΓΩ (όχι μου έχουν πει) για τον "κλάδο" σου θα κρασάρει ο σέρβερ.
Όταν λοιπόν ξαναγράψεις για μαγαζάκια θυμήσου ότι ΑΥΤΟΙ σε πληρώνουν...
Ότι αυτοί παλεύουν απέναντι σ ένα κράτος που τους μισεί και σ έναν ανταγωνισμό από το εξωτερικό που είναι ΑΝΙΣΟΣ.
Έτσι όταν αποκαλείς τον κόπο του άλλου μαγαζάκι υπολόγισε ότι μπορεί να στραβώσει.
Πολύ δε περισσότερο όταν το βάζεις και στον πληθυντικό αριθμό και δε λες μιλάς και συγκεκριμένα και επώνυμα.
Εγώ λοιπόν σε προκαλώ. Πάμε να βρούμε αυτόν που λες να του δείξουμε τι έγραψες να μας πει κι αυτός την άποψη του.

Αν πήρες τις μπότες από δω το έκανες αφού έψαξες και την τελευταία δεκάρα.
Δεν έχεις προσωπική σχέση με κανένα μοτομαγαζί. (ούτε με τον ΜΑΚΑΝ) γιατί αν είχες θα είχες πάει μπαμ εκεί να δεις τι έχει και δεν θα ρώταγες εδώ.
Παράδοξος όμως τα πράγματα που πουλάει ο ΜΑΚΑΝ έχουν τιμές φιξ σ όλη την Ευρώπη.

Και κάτι ακόμα.
Σ ευχαριστώ που το έγραψες.
Σ ευχαριστώ πραγματικά. Μου άνοιξες τα μάτια.
Τώρα πια βλέπω αλλιώς τους "πελάτες" μου που έρχονται σ εμένα να δανειστούν το φάρμακο τους
και μετά ψωνίζουν τα καλλυντικά απ το ιντερνέτ γιατί τα βρίσκουν 2 3 ευρώ πιο φτηνά
που χαίρονται που τα ντεπόν θα πάνε στα σούπερ μάρκερτ
και δεν ξενουν να μου λένε πόσα έβγαζα και πόσα "κονόμαγα" .... παλία.
Από εδώ και πέρα θα προσαρμοστώ κι εγώ.

υγ
φιλότιμο στην Ελλάδα υπάρχει στον ύπνο μας


KAI ΤΕΛΟΣ

:a23::a23::a23::a23:

ggs
30/11/2015, 21:18
Ρε γμτ.. Έχουν περάσει σχεδόν 7 χρόνια επίσημου μνημονίου κι ακόμα είμαστε στο ΔΥ vs ΙΤ....

Μάλλον, θα πρέπει να περάσουν άλλα 57...

paramedic
30/11/2015, 21:49
Γιατί εχτές πλήρωσα εφορεία από το μαγαζάκι πιο πολύ από ότι έχεις εσύ μισθό...
(και για να πάρεις ΕΣΥ μισθό)
Γιατί αυτά τα λεφτά δεν τα έχω βγάλει αλλά ΘΑ τα βγάλω του χρόνου που μπορεί να μην υπάρχω.
Γιατί αναγκάστηκα ν απολύσω την Εύη που αξίζει για 10 ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ που δουλεύουν στον Ευαγγελισμό. πχ
Γιατί αν αρχίσω να σου λέω τι έχω δει ΕΓΩ (όχι μου έχουν πει) για τον "κλάδο" σου θα κρασάρει ο σέρβερ.
Όταν λοιπόν ξαναγράψεις για μαγαζάκια θυμήσου ότι ΑΥΤΟΙ σε πληρώνουν...
Ότι αυτοί παλεύουν απέναντι σ ένα κράτος που τους μισεί και σ έναν ανταγωνισμό από το εξωτερικό που είναι ΑΝΙΣΟΣ.
Έτσι όταν αποκαλείς τον κόπο του άλλου μαγαζάκι υπολόγισε ότι μπορεί να στραβώσει.
Πολύ δε περισσότερο όταν το βάζεις και στον πληθυντικό αριθμό και δε λες μιλάς και συγκεκριμένα και επώνυμα.
Εγώ λοιπόν σε προκαλώ. Πάμε να βρούμε αυτόν που λες να του δείξουμε τι έγραψες να μας πει κι αυτός την άποψη του.

Αν πήρες τις μπότες από δω το έκανες αφού έψαξες και την τελευταία δεκάρα.
Δεν έχεις προσωπική σχέση με κανένα μοτομαγαζί. (ούτε με τον ΜΑΚΑΝ) γιατί αν είχες θα είχες πάει μπαμ εκεί να δεις τι έχει και δεν θα ρώταγες εδώ.
Παράδοξος όμως τα πράγματα που πουλάει ο ΜΑΚΑΝ έχουν τιμές φιξ σ όλη την Ευρώπη.

Και κάτι ακόμα.
Σ ευχαριστώ που το έγραψες.
Σ ευχαριστώ πραγματικά. Μου άνοιξες τα μάτια.
Τώρα πια βλέπω αλλιώς τους "πελάτες" μου που έρχονται σ εμένα να δανειστούν το φάρμακο τους
και μετά ψωνίζουν τα καλλυντικά απ το ιντερνέτ γιατί τα βρίσκουν 2 3 ευρώ πιο φτηνά
που χαίρονται που τα ντεπόν θα πάνε στα σούπερ μάρκερτ
και δεν ξενουν να μου λένε πόσα έβγαζα και πόσα "κονόμαγα" .... παλία.
Από εδώ και πέρα θα προσαρμοστώ κι εγώ.

υγ
φιλότιμο στην Ελλάδα υπάρχει στον ύπνο μας


KAI ΤΕΛΟΣ

Δεν θα σου κάνω την χάρη να έρθω σε προσωπική αντιπαράθεση μαζί σου φίλε μου γιατί δεν βρίσκω κανένα νόημα. Όλοι διαβάσαμε τι έγραψε ο ένας και ο άλλος πάνω στο θέμα και μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

VANDA
30/11/2015, 23:56
Α, δεν είμαστε καλά.. ΚΛΕΙΔΙ.