PDA

View Full Version : Παίρνεις τα χρήματά σου πίσω από έναν απατεώνα;



notakos600
28/11/2015, 15:34
Μια ενδιαφέρουσα ιστορία, θέλει υπομονή γιατί είναι μεγάλη αλλά στο τέλος θα σας ανταμείψει...καλό διάβασμα.

http://www.1000rr.net/forums/good-guy-bad-guy/154994-not-looking-talk-s%2A%25%40.html

BLiTzER
28/11/2015, 16:17
Μπράβο για την αλληλεγγύη.

Ήθελα να βγάλω τα μάτια μου και να τα φάω με τα "αγγλικά" των Αμερικανών.

notakos600
28/11/2015, 18:36
Μπράβο για την αλληλεγγύη.

Ήθελα να βγάλω τα μάτια μου και να φάω με τα "αγγλικά" των Αμερικανών.

Μιλάμε για πολύ slag ε;
Κι εμένα η αλληλεγγύη του forum μου έκανε εντύπωση!

Dant3
28/11/2015, 19:30
Εκατσα και διαβασα το θεμα.
Εγω δεν εντυπωσιαστηκα με την αλληλεγγυη.
Οκ τι εκαναν?του ελεγαν "πηγαινε σπασε του τα ποδια' η "δωσε μου στοιχεια να τους σπασω εγω τα ποδια"
Απο τα λογια μεχρι τη πραξη,χιλιομετρα η αποσταση.
Σημασια εχει οτι ο αλλος ηταν απατεωνας,ουσιαστικα δεχθηκε να τα γυρισει γιατι του βρηκαν τα στοιχεια,αλλιως σιγα μην τον ξανα εβλεπαν.
Και επειδη του μπλοκαραν δηλαδη και τις αλλες απατες-πωλησεις, ζοριστηκε και συμφωνησε.
Του εσπρωχναν και τα υπολοιπα που πουλαγε και του τα εδινε λιγα λιγα,δηλαδη τον βοηθησαν να πουλησει τα υπολοιπα για να δει τα 700 δολλαρια ο αλλος,μετα απο 7 μηνες.
Αλληλεγγυη στον απατεωνα ειναι αυτο.
Εν τω μεταξυ ο αλλος ειχε στησει το 600αρι με ohlins ,cnc ,μονομπλοκ δαγκανες και δε σημαζευοταν και τους ελεγε ευθεως στα μουτρα σιγα μη πουλησω τιποτα για να σου δωσω τα λεφτα και καθοντουσαν και τον παρακαλαγαν μεσα απο το φορουμ.
Αυτος θα συνεχισει τις απατες και ο αλλος νιωθει και ευτυχισμενος.

notakos600
28/11/2015, 20:14
Αυτή είναι σίγουρα η άλλη άποψη, μην ξεχνάς όμως πως εκτός από τις απειλές που εξαπέλυσαν κάποιοι, κάποιοι άλλοι κατάφεραν να βρουν την διεύθυνση και το τηλέφωνό του, πράγμα σχεδόν αδύνατο για το ίντερνετ....

SHOOTER045
28/11/2015, 20:19
Να πω κάτι πού συμβαίνει εδώ στην Ελλάδα τής κρίσης και της οικονομικής ανέχειας.
Είναι συχνό φαινόμενο πολίτες, κυρίως επαγγελματίες κάθε είδους να πέφτουν θύματα απατεώνων.
Με πρόσχημα ότι έπαθαν ατύχημα, κλειδώθηκαν έξω από το ακριβό τούς αυτοκίνητο, ο αδερφός -αδερφή σας χρειάζεται άμεσα χρήματα γιατί τράκαρε η πρέπει να δώσει εγγύηση γιατί θα χάσει το σπίτι τού /της κλπ
Αποσπανε χρηματικά ποσά από μερικές εκατοντάδες ως αρκετές εκατοντάδες ευρό.
Δυστυχώς ο νόμος σε αυτή την περίπτωση αναγνωρίζει μεταμέλεια, και ΕΦ όσον επιστραφούν τα χρήματα, είναι ελεύθερος.
Αφού πεισθεί το θύμα να μην ζητήσει την ποινική τού καταδίκη.
Και ο/οι απατεώνες πηγαίνουν σε άλλο μέρος τής χώρας και στήνουν την μπιζνα.
Είναι δε πολλές οι περιπτώσεις που τα θύματα δεν το αναφέρουν γιατί φοβούνται το ρεζιλίκι κλπ.
Προσοχή λοιπόν

Dant3
28/11/2015, 20:19
Μα απο απροσεξια του απατεωνα εγινε.
Ειδαν αλλα μελη που ειχαν αγορασει απο αυτον και ειχαν διευθυνση,δεν εκαναν και κατι ιδιαιτερο.
Εαν σκοπευε να το χοντρυνει θα εστελνε απο αλλες διευθυνσεις κτλ.
Καλη καταληξη θα ελεγα οτι ειχε εαν τον πηγαιναν δικαστηριο τουλαχιστον,οπως ανεφεραν αρκετοι εκει μεσα.
Τωρα απλα δεν του επετρεψαν να φαει αυτα τα 700 δολλαρια.
Και λεω αυτα,γιατι θα βρει αλλον να τα φαει.

notakos600
29/11/2015, 10:41
Τελικά η πληρωμή ''gift'', και όχι η κανονική που μπορείς να διεκδικήσεις τα χρήματά σου μέσω paypal, να είναι το κλειδί όλης της υπόθεσης;
Τώρα όσον αφορά τους απατεώνες, πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Dant3
29/11/2015, 16:25
Εχω δει αλλου οτι και απο gift τα εχουν παρει πισω.
Συγκεκριμενα σε αλλο φορουμ με τυπα που πουλαγε iphone απο αγγλια.