PDA

View Full Version : CB650F ή ER6N ? Ιδού η απορία...



Jamoua86
28/11/2015, 18:10
Καλησπέρα και χαιρετώ όλα τα μέλη του forum. Είμαι 28 και οδηγώ εδώ και 2 χρόνια ένα CBF 250 (πλέον μου θυμίζει μοτοσυκλέτα από την εποχή της μπαρούτης) αλλά θα το δώσω (έχω βρει αγοραστή) γιατί θέλω να ανέβω στα κυβικά και σε πιο naked καταστάσεις. Είμαι μεταξύ (όπως αντιληφθήκατε) μεταξύ των Honda CB650F και Kawasaki ER6N ('15 ABS). Αν και Honda fun, έχω ξενερώσει λίγο με την κατασκευή του CB650F στην Ταϋλάνδη (που πήγαν τα made in Japan οεο;).... Αυτό που ζητώ είναι γνώμες σχετικά με το πιο πιστεύεται πως θα μπορούσε να είναι πιο φιλικό στην μετάβασή μου σε αυτά τα κυβικά και επίσης πιο θα ήταν και πιο καλό για μέσα στην πόλη (λόγω εργασίας) και με μερικές αποδράσεις τα Σ/Κ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και την πραγματικά πολύτιμη βοήθειά σας. :confused: :confused: :confused:

ptc
28/11/2015, 19:15
Αρκετα διαφορετικα μηχανακια αν και στα ιδια κυβικα. Πρεπει λογικα να παιζει και σεβαστη διαφορα τιμης (κοντα στο χιλιαρικο αν δεν κανω λαθος).
Προσωπικα ψηφιζω Honda με τα χιλια. Ειναι πανεμορφο (αυτοι οι λαιμοι...:a8:), πιο συγχρονο και νομιζω πως με τη στροφη που εκανε η Honda στο συγκεκριμενο (χαμηλοτερη ιπποδυναμη, περισσοτερη ροπη, οικονομια σε καταναλωση) κοντραρει στα ισια και τα δικυλινδρα στα δυνατα τους σημεια. Πολυ σημαντικο κομματι και η αξια μεταπωλησης που στην περιπτωση του Honda θα ειναι πολυ καλυτερη. Τα kawasaki δεν πουλησαν ποτε ιδιαιτερα καλα στη χωρα μας και οταν αποφασισεις να το δωσεις θα χασεις αρκετα λεφτα.