PDA

View Full Version : Αν παραδωσω πινακιδες μεσα στο 2015...



JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 19:17
Αν παραδωσω πινακιδες μεσα στο 2015 θα γλυτωσω να πληρωσω το προστιμο ΚΤΕΟ 150 ευρω που λενε οτι θα ερθει απο Γεναρη του 16? κι φυσικα τα τελη κυκλοφοριας?
ευχαριστω πολυ

amyroukai
29/11/2015, 19:33
Τα τέλη σίγουρα δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις (του 2016, αν χρωστάς το 2015 δεν παραγράφεται καταθέτοντας).

Για το ΚΤΕΟ σε άλλο νήμα είχε γραφτεί ότι το γλιτώνεις και θα έχεις υποχρέωση να περάσεις εντός λίγων ημερών από την ημερομηνία παραλαβής όποτε παραλάβεις, αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί από παράθεση κάποιου νόμου κλπ, στο μεταφέρω με επιφύλαξη.

JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 19:35
σ'ευχαριστω πολυ…την πινακιδα την παραδιδω στην ΔΟΥ η στο υπουργειο μεταφορων?

Road Pirat
29/11/2015, 19:39
σ'ευχαριστω πολυ…την πινακιδα την παραδιδω στην ΔΟΥ η στο υπουργειο μεταφορων?

Στο μεταφορών. Με το κτέο περίμενε να δούμε τι θα αποφασίσουν γιατί ούτε αυτοί δεν νομίζω να ξέρουν τι θα κάνουν στο τέλος

amyroukai
29/11/2015, 19:41
Την πινακίδα στην ΔΟΥ την δίνεις... Υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση για το που θα το έχεις σταθμευμένο και εις διπλούν το χαρτί της ακινησίας στο οποίο θα δηλώσεις και ποιό είναι το αρμόδιο ΑΤ στην περιοχή στάθμευσης, το ένα το παίρνεις, το άλλο μένει εκεί.

Για να παραλάβεις, πας με ασφαλιστήριο συμβόλαιο και με το χαρτί ακινησίας.

labrosDR800
29/11/2015, 19:44
Πινακίδες καταθέτεις στη ΔΟΥ με τα σχετικά έντυπα, εαν περνάς κτεο μέσα στο 16 θα πρέπει οταν το επαναφέρεις στην κυκλοφορία εντός 15 ημερών να το περάσεις κτεο. Το προστιμο εαν έχει παει στην εφορία ειναι καταδικό σου.

JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 20:42
Πινακίδες καταθέτεις στη ΔΟΥ με τα σχετικά έντυπα, εαν περνάς κτεο μέσα στο 16 θα πρέπει οταν το επαναφέρεις στην κυκλοφορία εντός 15 ημερών να το περάσεις κτεο. Το προστιμο εαν έχει παει στην εφορία ειναι καταδικό σου.

οχι δεν με εχουν γραψει για κτεο σε ελεγχο το μηχανακι δεν το κυκλοφορουσα ουτως η αλλως, απλα λεω για το προστιμο που θα ερθει απο την εφορια αρχες 2016 αν δεν εχεις περασει κτεο που λεγανε...αρα ΔΟΥ τελικα

JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 20:49
και αν δε θα θελησω να ξαναπαρω τις πινακιδες πισω τι γινεται? για οριστικη διαγραφη δηλαδη

toyar
29/11/2015, 21:04
το μηχανακι σου βασει πινακιδας εχει μια καταληκτικη ημερομηνια για να περασει κτεο
αν αυτη εχει περασει τοτε πολυ πιθανον να μετρησει το προστιμο
αν δεν εχει περασει η ημερομηνια και καταθεσεις πινακιδες το γλυτωνεις σιγουρα
πρεπει ομως οποτε τις ξαναπαρεις να το περασεις μεσα σε 15 μερες
για προσωρινη ακινησια πας ΔΟΥ
για οριστικη διαγραφη πας υπουργειο

JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 21:05
μολις μιλησα με ενα φιλο στο τηλ. κ με μπερδεψε παραπανω ρε παιδια...ειπε οτι θα αντιμετωπισω θεμα στην εφορια οταν θα παω να καταθεσω αυριο την πινακιδα γιατι δεν εχω περασει Κτεο...ισχυει?

virus
29/11/2015, 21:09
οχι δεν ισχυει. πηγα πριν μια βδομαδα και κατεθεσα πινακιδες σε οχημα που δεν εχει περασει κτεο. τις πηραν κανονικα τις πινακιδες στην ΔΟΥ.

JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 21:13
α ωραια...ευχαριστω κ παλι..toyar ευχαριστω για την πληροφορια για την οριστικη διαγραφη...θα το διαγραψω οριστικα να τελειωνω..αρα δεν μπλεκω με ΔΟΥ κ ΚΤΕΟ

Tedvj23
29/11/2015, 21:27
Μηχανακι ή αμαξι ετσι για την ιστορια και τι μοντελο...?:cool:

JOHNNYSUEDE
29/11/2015, 21:30
οχι τιποτα, ενα κινεζικο παπι 6ετιας που τα βγαλε τα λεφτα του 52.000 κμ..απλα εχει βλαβη στο σασμαν κ επειδη εχω παρει αλλη μηχανη δεν αξιζει να το φτιαξω οποτε...

labrosDR800
29/11/2015, 22:00
Εαν έχεις καταθεσει πινακιδες στην εφορια, παγώνουν τα παντα, δεν εισαι ληξιπροθεσμος για να σου επιβληθει καποιο προστιμο. Δεν σε κυνηγαει κανενας για οσο καιρο το εχεις σε ακινησια. Εαν το βαλεις σε κυκλοφορια υποχρεουσε να κανεις οτι προβλεπει ο νομος ( ασφαλιστηριο, κτεο , τελη).
Εαν αφησεις τις πινακιδες περισσοτερο απο 1 χρονο στην εφορια ενδεχεται , ενδεχεται λεω, να τις εχουν καταστρεψει ελλειψη χωρου, και οταν πας να κανεις αρση ακινησιας το ...2030 θα πρεπει να βγαλεις νεες πινακιδες για αυτο το οχημα, οπως προτοκανεις οταν πρωτοκυκλοφορει ενα οχημα.
Η ολικη διαγραφη ειναι αλλο πραγμα, και σε αυτη την περιπτωση μπορεις να επαναφερεις ενα οχημα αλλα μονο με πινακιδες κλασικου.

Αυτα που γραφω συμβαινουν, τα εχω κανει και εγω και σε τουτου και σε μοτο.

JOHNNYSUEDE
30/11/2015, 11:16
ρε παιδια εκανα οριστικη διαγραφη μολις, ολα καλα, αλλα οταν τελειωσα με τον υπαλληλο μου λεει οκ, καλο μεσημερι και δεν μου εδωσε καποιο χαρτι..τον ρωτησα αν θα παρω καποιο εγγραφο κλπ κλπ που να λεει για την διαγραφη, και ποσο καιρο θα κανει να βγει κ απανταει οτι δεν παιρνω καποιο χαρτι κ οτι η εφορια ενημερωνεται αμεσως κ οτι εχουμε τελειωσει...στο δρομο προς την εξοδο ρωταω για σιγουρια τη γραμματεια, μου λεει να ξαναπαω να ρωτησω σε ποσο καιρο θα βγει το εγγραφο οριστικης διαγραφης για να περασω να το παραλαβω...ξαναπαω λοιπον κ μου ξαναπανταει ο υπαλληλος οτι δεν θα παραλαβω κανενα χαρτι, η οριστικη διαγραφη τελειωσε...εσεις τι λετε?

7Tolis
30/11/2015, 11:22
Πάρε αριθμό πρωτόκολλου από την πράξη αυτή και φυλαξε τον.