PDA

View Full Version : Αγορά Δυναμόκλειδου.



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

stefanos
19/09/2016, 18:29
Βέβαια τα δικά μου είναι μάλλον σε κατηγορία vintage αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι τα britool ήταν φτηνότερα από το norbar ,χώρια που η ανάγνωση στο χερούλι είναι χάλια συγκριτικά με την κλίμακα του norbar.

Leon67
19/09/2016, 18:32
Ωραία ευχαριστώ άπαντες. Για το Hazet στο post # 92 δεν σχολιάσαμε τίποτα. Ποιός το φτιάχνει αυτό;

MISKIN
19/09/2016, 18:44
Σίγουρα αν και Θεσαλλονίκη έχει δρομολόγιο πάνω κάτω κάθε μέρα στην εταιρία. Στα 200+ είναι ακριβούτσικο αλλά θέλω κάτι καλό. Στο εύρος που θέλω παίζει και λίγο φτηνότερο αυτό: http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82/%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF-20-120%CE%BDm-%CE%B7%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%84-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7?Itemid=0

Αλλά μάλλον είναι παλαιό μοντέλο, έχει όμως καστάνια.... Τι γνώμη έχουμε για αυτό;

Αν και μακρυά η Γερμανία για καλυμπράρισμα, το νέο μοντέλο μου αρέσει πιο πολύ.

5121-2CLT (http://www.tbs-aachen.de/Hazet/torque_wrench_5000/Hazet_5121-2CLT_Torque_Wrench_20-120Nm_-_SYSTEM_5000_CLT_-_Release_Accuracy_Tolerance__4_i2868_1011.htm)

daz
19/09/2016, 19:12
Ωραία ευχαριστώ άπαντες. Για το Hazet στο post # 92 δεν σχολιάσαμε τίποτα. Ποιός το φτιάχνει αυτό;

Δεν υπάρχει αντιπρόσωπος να το πας για calibration και επίσης θα το πληρώσεις ακριβότερα απ' τα άλλα δυο. Είναι μεγάλη υπόθεση να έχεις τον αντιπρόσωπο εδώ (πχ αυτό που είπε ο μισκιν) και ειδικά επαγγελματίες όπως ο πικούνης. (ή ο βράτης πχ)

Τι άλλο θέλεις να μάθεις αν είναι καλο το hazet?

Από Γερμανία μεριά τα καλύτερα θεωρούνται τα stahlwille. Η gedore στα βιομηχανικά μοντέλα επισκιάζει τους πάντες (DREMOMETER). Στα απλά μοντέλα και οι τρεις έχουν κορυφαίες επιλογές.
Η επαγγελματική σειρά της norbar δε νομίζω να υπολείπεται σε τίποτα. Τα φακομ δε τα ξέρω αλλά πιθανότατα να είναι καλύτερα από την σειρά ΤΤ (τώρα μιλάμε για επαγγελματική χρήση και 5000 κλικ σε λιγότερο από χρόνο, με 500 κλικ το χρόνο δε θα δεις διαφορά).

Έχω χρησιμοποιήσει μόνο norbar (λίγο πολύ όλες τις σειρές) και gedore (πολλά μοντέλα). Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτε κακό για hazet και stahl. Για την gedore το μόνο που δε μου άρεσε ήταν ότι σε κάποια μοντέλα (πιθανότατα και στα καινούρια) η κεφαλή με το καρέ 3/8 έχει το ίδιο μέγεθος με την κεφαλή που έχουν τα 1/2. Η norbar έχει μικρότερες κεφαλές για όσα είναι 3/8. Τέτοιες λεπτομέρειες δε μπορώ να τις γνωρίζω για όσα δεν έχω χρησιμοποιήσει ή για όσα δε το έχω ψάξει. facom, stahl, hazet κ.α
Τα ρυθμιστικά της gedore είναι απίστευτα εύκολα ευανάγνωστα και ακριβέστατα. Για facom και stahl δεν ξέρω λεπτομέρειες, στα hazet δε μου αρέσει πολύ ο τρόπος που μετράς την κλίμακα αλλά συνηθίζεται. Hazet και stahl (δε ξέρω για τις υπόλοιπες) έχουν και οπτική αναγνώριση όταν έρθει η επιθυμητή ροπή (δε ξέρω μοντέλα). Μερικές φορές η φασαρία του περιβάλλοντος ή ακόμα και ο θόρυβος απ' την βίδα (αν δεν έχει λάδι σε πάσα και ροδέλα) σε ξεγελά και δεν ξέρεις αν χτύπησε η βίδα ή το δυναμόκλειδο (σου έχει τύχει να κάνει κρακ κρακ η βίδα κατά το σφίξιμο? Αν όχι δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ).

byron
19/09/2016, 19:13
Ακόμα και άνθρωποι που δουλεύουν σε συνεργεία σφίγγουν τις βίδες λες και δεν υπάρχει αύριο. Όταν είπα εκπαιδευμένο χέρι δεν εννοούσα απαραίτητα επαγγελματία! Οι ροπές πάνε ανάλογα με το μέγεθος του μπουλονιού που υπάρχει κάτω απ' το κεφάλι της βίδας. Πχ όλες οι Μ6 (6mm μπουλόνι, 10mm κεφάλι εξάγωνο, 5mm κεφάλι άλλεν) χρειάζονται τις ίδιες ροπές. Αν ο κατασκευαστής ήθελε να σφίξει πολυ αυτή η βίδα, θα έβαζε Μ8.

Οι βίδες σε νευραλγικά σημεία πρέπει να σφίγγονται με δυναμόκλειδο εκτός και αν κάποιος κάνει συνέχεια μια δουλειά και ξέρει πολύ καλά τι κάνει και τι χέρι έχει. Αλουμίνια, μαγνήσια και λοιπά υλικά που είναι πιο ευαίσθητα δε σηκώνουν λάθη. Στο αλουμίνιο πχ θέλει προσοχή ακόμα και αν βιδώνεις με δυναμόκλειδο (το βίδωμα πρέπει να γίνεται αργά ειδικά αν η βίδα είναι μικρή).

Εδώ θέλει μάλλον προσοχή από τον μάστορα...
Η Showa στις βίδες που είπα, έχει Μ8 και θέλει 22 Nm, ενώ η Ohlins (στις φαινομενικά) ίδιες βάζει M6 και δίνει 12 Nm...
Εύκολο να γίνει λάθος αν ο μαστουρας θυμάται στο περίπου πόσο είχε σφίξει ενα παρόμοιο.

daz
19/09/2016, 19:18
Για την ιστορία.. υπάρχουν και άλλα κορυφαία. Τα britool είναι μια χαρά, μη τρελαθούμε. Ανεξάρτητα από το αν τα περισσότερα εργαλεία της πλέον δεν είναι made in england δεν αποκλείεται τα δυναμόκλειδα να είναι. Ή να είναι κάποια μοντέλα. Δεν αξίζει όμως να ασχοληθείς απ' τη στιγμή που υπάρχουν τα norbar και έχουν τόσο καλή αντιπροσώπευση στην Ελλάδα ή τα facom σε τόσο σπέσιαλ τιμή.

daz
19/09/2016, 19:31
Βύρωνα το Μ8 με το Μ6 μιλάνε από μόνα τους. Αν δω Μ6 και θυμάμαι 22nm θα ανοίξω το μανουλαν και θα τσεκάρω. Οι τιμές που έγραψες σπάνια έχουν μεγάλη απόκλιση όταν το πάχος της βίδας δεν αλλάζει (ανεξάρτητα απ' το κεφάλι που έχει). Μερικά νμ διαφορά μπορεί να υπάρχουν όταν η βίδα βιδώνει επάνω σε κατι που έχει πολλά πάσα. Πχ το καπάκι τις καδένας μπορεί να έχει Μ6 και να θέλει 10νμ αντί για 12 που θέλει η ίδια βίδα στην τιμονόπλακα (που αγκαλιάζει τις εμπρός αναρτήσεις).
Όταν δω βίδα ποιότητας 10.9 αντί για 8,8 που είναι οι περισσότερες (το γράφουν επάνω στο κεφάλι) θα προβληματιστώ για την ροπή. Αν δω λεπτά σπειρώματα το ίδιο. Αν βιδώνει επάνω σε αλουμίνιο πρέπει να είμαι σίγουρος πριν ρυθμίσω την Μ6 στα 22.

Πολλοί την πατάνε ως εξής. Μ6 στα 12νμ επάνω σε αλουμίνιο.. Ρυθμίζουν και γυρίζουν δίχως αύριο ένα δυναμόκλειδο 30 εκατοστών. Το δυναμόκλειδο μπορεί να μη χτυπήσει στα 12νμ και δε θα φταίει αυτό!

daz
19/09/2016, 19:54
Βέβαια τα δικά μου είναι μάλλον σε κατηγορία vintage αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι τα britool ήταν φτηνότερα από το norbar ,χώρια που η ανάγνωση στο χερούλι είναι χάλια συγκριτικά με την κλίμακα του norbar.

Η norbar βγάζει μόνο δυναμόκλειδα, δυναμομετρικές ραβδούς και πολλαπλασιαστές ροπής. Η profesional σειρά της είναι μια απ' τις καλύτερες παγκοσμίως. H britool απ' ότι λένε είχε καλά δυναμόκλειδα αλλά δε νομίζω να ήταν στο επίπεδο της norbar. Ποτέ δε μου άρεσαν ιδιαίτερα τα εργαλεία της, πάντα ήταν πολύ χοντροκομμένα για να χαρακτηριστούν επαγγελματικά. Στα δυναμόκλειδα όμως δεν είχε άσχημη φήμη.

Παρόλα αυτά δε γνωρίζω περισσότερα ούτε ξέρω σε τι επίπεδο είναι σήμερα.

daz
19/09/2016, 20:06
Tightening values for quality grade as per DIN 267.

Επάνω είναι η ποιότητα της βίδας. Οι περισσότερες βίδες είναι 8.8.

Οι κατασκευαστές δε φεύγουν εύκολα απ' τα στανταρντ του εκάστοτε προτύπου (din, iso, jis, ansi).

Διαφοροποιήσεις υπάρχουν φυσικά (μερικές ανέφερα παραπάνω) αλλά μόνο υπό προϋποθέσεις. Μια ψιλόπαση βίδα έχει διαφορετικό πρότυπο απ' αυτές του πίνακα συνεπώς και διαφορετικές ροπές.

Απ' το πίσω μέρος ενός καταλόγου..
367539

Leon67
21/09/2016, 08:55
Βάζω και κάποιες φωτο από το δυναμόκλειδο της Britool έτσι για να ξέρουμε γιατί μιλάμε. Φαίνεται και το μοντέλο: AVT 300A
367742
367743
367744

edit: 203 europoula (τιμοκατάλογος) έχει το μοντελάκι αυτό και δεν το είχα και σε πολύ εκτίμηση. Κάπου στην αρχή των '90s το χρησιμοποιησα πρώτη φορά στο GPz όταν έκανα βαλβίδες και από τότε για τάπες λαδιών κτλ. νά'ναι καλά ο father που στα σοβαρά εργαλεία δεν ψώνιζε σκουπίδια.

yannispik
03/11/2016, 12:45
για αυτο τι γνωριζουμε;
348144

Αυτό είναι ο πολύ παλιός τύπος δυναμόκλειδου (παλιός όταν λέμε εννοώ δευτέρου παγκοσμίου πολέμου) Πλέον υπάρχουν μόνο κακής ποιότητας (όπως αυτό τις φωτογραφίας) και κάποια άλλα από γνωστές καλές μάρκες που όμως είναι πανάκριβα. Απόκληση ανάλογα με την ροπή από 15% μέχρι "ταβάνι" σκέψου ότι αλλάζει η ακρίβεια του αρκετά κιόλας ανάλογα με την θερμοκρασία, με καλύτερη τους 20 βαθμούς, πρέπει να πω όμως ότι είναι πολύ σταθερό στις μετρήσεις του!! Όχι σωστό ξαναλέω αλλά είναι σταθερό, αν είναι να κλείσεις πολλές βίδες δηλαδή και θες όλες να έχουν ίδια ροπή αλλά δεν σε νοιάζει η ακρίβεια τότε ΝΑΙ βρήκες το εργαλείο σου!! Και σίγουρα καλύτερα αυτό παρά ένα οποιοδήποτε άλλο Ταιβανέζικο στη καλύτερη περίπτωση αμφιβόλου ακρίβειας και κατασκευής!!

yannispik
03/11/2016, 15:11
Χαιρετώ! Διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια σας και οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά, θα ήθελα και εγώ να βοηθήσω λίγο στο συγκεκριμένο θέμα, αφού έχω ασχοληθεί πολύ με τα εργαλεία ροπής και γνωρίζω πολύ καλά την Ελληνική, αλλά και την ξένη αγορά των συγκεκριμένων προϊόντων .

Ξεκινώντας, θα ήθελα να επισημάνω ότι όταν μιλάμε για δυναμόκλειδο, μιλάμε για ένα εργαλείο μέτρησης, δηλαδή το πόσο ακριβές είναι και το κατά πόσο μετράει σωστά παίζει το σημαντικότερο ρόλο! Βασικά, για να ακριβολογήσουμε είναι το πιο σημαντικό από όλα.. τα υπόλοιπα (μάρκα, ποιότητα κατασκευής, ευκολία χρήση, εμφάνιση Κα) έρχονται δεύτερα και με διαφορά και μπορεί ο καθένας να το κατανοήσει εύκολα αν το συγκρίνει με τις παρακάτω περιπτώσεις...

Πόσα χρήματα θα πλήρωνες για ένα ρολόι που δεν λέει σωστά την ώρα; Πόσα χρήματα θα έδινες για μία ζυγαριά που ζυγίζει λάθος ή για ένα μέτρο που δεν μετράει σωστά;

Ο παραπάνω φίλος αναφέρει: "πήρα το δυναμόκλειδο και το σύγκρινα με ένα άλλο και μάλλον μετράει καλά, δηλαδή όχι τέλεια αλλά δεν χάνει και πολύ"!! Και έρχομαι να τον ρωτήσω " και για ποιο λόγο το πήρες τότε βρε φίλε, αν όχι για να μετράει με ακρίβεια;;; Είναι δυνατόν να αγοράζεις δυναμόκλειδο που "μάλλον", "ίσως", "μπορεί" και να μη χάνει πολύ;;; Αστό τότε καλύτερα.. σφίξε με τα χεράκια σου, να σου μείνουν και τα 40, 50, 60€ στην τσέπη!!!

Ή που διαβάζω από το άλλο παιδί ότι δεν χρειάζεται το δυναμόκλειδο, παρά μόνο αν ανοίξεις καπάκι στο μοτέρ.. Και γιατί τότε ο κατασκευαστής έκατσε και σου έγραψε ένα εγχειρίδιο ολόκληρο γεμάτο με ροπές; Και γιατί ο κατασκευαστής κάθεται και κλείνει ο ίδιος όλες τις βίδες με δυναμόκλειδο; Και γιατί όλοι στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία στο εξωτερικό το χρησιμοποιούν παντού? Μάλλον γιατί δεν χρειάζεται ε; Τώρα αν έχουμε μάθει να το κάνουμε και αυτό "μπακάλικα" και τσαπατσούλικα όπως τόσες άλλες σημαντικές εργασίες στις μηχανές μας, είμαστε άξιοι της ανασφάλειας που αυτό μας παρέχει, γιατί ο κάθε ένας έχει πλήρη επίγνωση του τι καβαλάει μετά!! Βέβαια, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εδώ πρέπει να πω ότι δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε υπερβολικοί και να μην ακουμπάμε καν μία βίδα αν δεν έχουμε δυναμόκλειδο, απλά επισημαίνουμε το πως γίνεται σωστά η δουλειά μας σε σημαντικά μηχανικά σημεία.

Για την πληροφόρησή σας παραθέτω τα παρακάτω:

α) Δεν υπάρχει δυναμόκλειδο που να μετράει σωστά και να στοιχίζει 30-40-50-60-70 ευρώ. Κοντά στα 100.00 λίγο πάνω λίγο κάτω (ανάλογα την ροπή) βρίσκεις. Αλλά ούτε είναι απαραίτητο να ξοδέψει κάποιος 200 ή 250 για ένα δυναμόκλειδο, αλλά πάλι αυτό είναι επιλογή του καθένα!

β) Πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι το δυναμόκλειδό σου μετράει σωστά. Για το λόγο αυτό πρέπει να διαθέτει calibration certificate με ημερομηνία καλιμπραρίσματος, με σειριακό αριθμό ίδιο με αυτό του δυναμόκλειδου που αγοράζεις και με τις μετρήσεις αναλυτικά (όσες περισσότερες λεπτομέρειες βρίσκεις στο πιστοποιητικό τόσο το καλύτερο)!

γ) Το δυναμόκλειδο που θα αγοράσεις πρέπει να μπορείς να το εμπιστεύεσαι, στην αρχή, μετά από μερικά χρόνια, αλλά και για πάντα εάν το προσέχεις. Επομένως, το κατάστημα από το οποίο θα το προμηθευτείς, θα πρέπει και να μπορεί να σου παρέχει τον ανάλογο έλεγχο μέτρησης, όποτε έχεις αμφιβολία ή όποτε κρίνεις ότι πρέπει. Ταυτόχρονα θα πρέπει να διαθέτει service και after sales support. Όχι στο πούλησα και μετά άντε ψάξε βρες...

δ) Τέλος, πριν αγοράσετε κάντε μία απλή έρευνα αγοράς. Τα περισσότερα δυναμόκλειδα με κόστος40 έως 70€ μοιάζουν τόσο πολύ μεταξύ τους που νομίζεις είναι από το ίδιο εργοστάσιο!! Μήπως λέω τώρα εγώ.. γιατί όντως είναι; Και γιατί έχουν τόσο μεγάλη απόκλιση στις τιμές τότε? Μήπως γιατί εν αρχή ΝΑΙ είναι όλα τα ίδια, αλλά στη συνέχεια παίζει ρόλο ποιος ή πόσοι μεσολάβησαν μέχρι το τελικό τους αποδέκτη;

Αν το δυναμόκλειδο έχει αυτή την καστάνια κεφαλή (με το μαύρο στρογγυλό στην μέση τις δύο βίδες δεξιά αριστερά και τον επιλογέα κατεύθυνσης κάτω και κοντά στην λαβή), είναι στην καλύτερη Ταϊβανέζικο, ό,τι και αν σου λέει ο πωλητής, ό,τι και αν γράφει επάνω του. Αν το δυναόκλειδο έχει αυτόν τον τρόπο ρύθμισης της ροπής (χτυπημένα νούμερα πάνω στο σώμα) , ή τον δίπλα, είναι Ταϊβανέζικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν μετράει σωστά. (καλό είναι να ξέρετε τι αγοράζετε) Άρα γιατί να αγοράσει κάποιος κάτι που μάλλον δεν μετράει σωστά, ακόμα και αν είναι φθηνό; (αν το δυναμόκλειδο σου ή αυτό που θες να αγοράσεις μοιάζει με τα παρακάτω και ίσος έχει διαφορετικά χρώματα αστό καλύτερα ή τουλάχιστον πήγαινε κάπου να το μετρήσεις μήπως και είσαι εσύ ο τυχερός)


Ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα, αλλά είναι πολλά αυτά που πρέπει να ειπωθούν και δυστυχώς πολλοί ημιμαθείς που μπερδεύουν μεταδίδοντας τις "γνώσεις" τους!!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
03/11/2016, 20:56
http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/force-%ce%b4%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%bc%cf%8c%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%bf-14-6-30nm/

daz
04/11/2016, 19:15
Χαιρετώ! ..

Γιάννη καλώς ήρθες! Nice first post. :beer:



...
Ελπίζω να βοήθησα και να μην κούρασα, αλλά είναι πολλά αυτά που πρέπει να ειπωθούν και δυστυχώς πολλοί ημιμαθείς που μπερδεύουν μεταδίδοντας τις "γνώσεις" τους!!

Δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου αλλά στα φόρουμ δε γράφουν μόνο οι γνώστες. Γράφουν και αυτοί που απλά θέλουν να βοηθήσουν λέγοντας την άποψή τους. Αυτός που ενδιαφέρεται θα αξιολογήσει όλες τις απόψεις και θα πάρει μια πρώτη ιδέα για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει. Οπότε όλες οι απόψεις είναι σημαντικές σε μια συζήτηση.

Ευχαριστούμε για τον χρόνο που διέθεσες! Εδώ είμαστε και θα τα λέμε. :)

R43
04/11/2016, 21:06
Τελικά η πληροφόρηση από τους πραγματικούς γνώστες είναι ανεκτίμητη. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, πριν καιρό αγόρασα αυτό:
http://www.ebay.com/itm/KEY-Torque-Wrench-RATCHET-20-200Nm-1-2-Sonic-Torque-Wrench-14-8-148-ft-lb-/232128141641?hash=item360bea5949:g:GewAAOSwZ1lWcViD

Αν τότε υπήρχε ο Daz και το συγκεκριμένο post, θα αγόραζα αυτό:
http://www.ebay.com/itm/Torque-Wrench-click-Type-Norbar-NEW-Professional200-40-200Nm-30-150lbf-ft-1-2SD-/252369784904?hash=item3ac2695048:g:E0gAAOSwiYFXINfP

Δυστυχώς, έχω και άλλα παραδείγματα.

daz
05/11/2016, 01:10
Οποιος ξερει,ποιες εταιριες βγαζει τετοιους ανταπτορες χαμηλου προφιλ ?


facom beta stahlwille έχουν αλλά είναι ακριβοί. Ks tools toptul και άλλες φθηνότερες μπορεί να έχουν επίσης. Θα ξεκινούσα από βράτη και φακομ.

Άλεξ δεν ξέρω αν πέρασες από Βράττη. Δεν τον ρώτησα αν έχει φακόμ και πόσο κάνουν αλλά έχει αυτούς εδώ που σίγουρα είναι φθηνότεροι. Η τιμή ήταν πολύ καλή και για τους τρεις αλλά δε θυμάμαι γμτ.

372618

372619

Τους ίδιους ή παρόμοιους μπορείς να τους βρεις και από άλλες μάρκες σε πολλά μαγαζιά. Τους ποστάρω εδώ επειδή είχαμε κάνει την παραπάνω συζήτηση και όταν τους είδα το θυμήθηκα.

doctoras
05/11/2016, 08:14
http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/force-%ce%b4%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%bc%cf%8c%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%bf-14-6-30nm/

τώρα για να καταλάβω και εγώ, αυτό που παραθέτει η γιαγια αρκουδα παραπάνω είναι αξιοπιστο ή χάνει? ο έμπορας αναφέρει οτι παραδίδεται με cal. num με ημερομηνία ελέγχου και τα ρέστα, κάνει? H force απο οτι κατάλαβα είναι ταιβανέζικη θεωρείται αξιόπιστη?

foogr01
05/11/2016, 11:30
Άλεξ δεν ξέρω αν πέρασες από Βράττη. Δεν τον ρώτησα αν έχει φακόμ και πόσο κάνουν αλλά έχει αυτούς εδώ που σίγουρα είναι φθηνότεροι. Η τιμή ήταν πολύ καλή και για τους τρεις αλλά δε θυμάμαι γμτ.

372618

372619

Τους ίδιους ή παρόμοιους μπορείς να τους βρεις και από άλλες μάρκες σε πολλά μαγαζιά. Τους ποστάρω εδώ επειδή είχαμε κάνει την παραπάνω συζήτηση και όταν τους είδα το θυμήθηκα.

26 κάτι οι συγκεκριμένοι αντάπτορες. Τους ίδιους έχω πάρει από πέρυσι. Σούπερ είναι, και πολύ ποιοτικοί. Οι αντίστοιχοι Facom πάνε 80φεύγα. Ο κ. Βράττης όλο και κάτι καλύτερο κάνει πάντα!

stefanos
05/11/2016, 12:00
τώρα για να καταλάβω και εγώ, αυτό που παραθέτει η γιαγια αρκουδα παραπάνω είναι αξιοπιστο ή χάνει? ο έμπορας αναφέρει οτι παραδίδεται με cal. num με ημερομηνία ελέγχου και τα ρέστα, κάνει?

Γιατί να μήν κάνει?:confused:

nik69
05/11/2016, 13:14
Γιατί να μήν κάνει?:confused:

Σύμφωνα με αυτά που λέει ένας λιγο ποιό πάνω είναι προέλευσης taiwan με ότι αυτό συνεπάγεται στην αξιοπιστία των μετρήσεων.
Εγώ άποψη δεν έχω. Αλλά η αγορά έχει γεμίσει με τέτοια σε αρκετά χαμηλές τιμές. Το ερώτημα από εμένα είναι πόσο μεγάλο είναι το σφάλμα τους σε σχέση με ένα επωνυμο-πανάκριβο?

Αν το δυναμόκλειδο έχει αυτή την καστάνια κεφαλή (με το μαύρο στρογγυλό στην μέση τις δύο βίδες δεξιά αριστερά και τον επιλογέα κατεύθυνσης κάτω και κοντά στην λαβή), είναι στην καλύτερη Ταϊβανέζικο, ό,τι και αν σου λέει ο πωλητής, ό,τι και αν γράφει επάνω του. Αν το δυναόκλειδο έχει αυτόν τον τρόπο ρύθμισης της ροπής (χτυπημένα νούμερα πάνω στο σώμα) , ή τον δίπλα, είναι Ταϊβανέζικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν μετράει σωστά. (καλό είναι να ξέρετε τι αγοράζετε) Άρα γιατί να αγοράσει κάποιος κάτι που μάλλον δεν μετράει σωστά, ακόμα και αν είναι φθηνό; (αν το δυναμόκλειδο σου ή αυτό που θες να αγοράσεις μοιάζει με τα παρακάτω και ίσος έχει διαφορετικά χρώματα αστό καλύτερα ή τουλάχιστον πήγαινε κάπου να το μετρήσεις μήπως και είσαι εσύ ο τυχερός)

stefanos
05/11/2016, 14:18
Σύμφωνα με αυτά που λέει ένας λιγο ποιό πάνω είναι προέλευσης taiwan με ότι αυτό συνεπάγεται στην αξιοπιστία των μετρήσεων.
Εγώ άποψη δεν έχω. Αλλά η αγορά έχει γεμίσει με τέτοια σε αρκετά χαμηλές τιμές. Το ερώτημα από εμένα είναι πόσο μεγάλο είναι το σφάλμα τους σε σχέση με ένα επωνυμο-πανάκριβο?

Αν το δυναμόκλειδο έχει αυτή την καστάνια κεφαλή (με το μαύρο στρογγυλό στην μέση τις δύο βίδες δεξιά αριστερά και τον επιλογέα κατεύθυνσης κάτω και κοντά στην λαβή), είναι στην καλύτερη Ταϊβανέζικο, ό,τι και αν σου λέει ο πωλητής, ό,τι και αν γράφει επάνω του. Αν το δυναόκλειδο έχει αυτόν τον τρόπο ρύθμισης της ροπής (χτυπημένα νούμερα πάνω στο σώμα) , ή τον δίπλα, είναι Ταϊβανέζικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν μετράει σωστά. (καλό είναι να ξέρετε τι αγοράζετε) Άρα γιατί να αγοράσει κάποιος κάτι που μάλλον δεν μετράει σωστά, ακόμα και αν είναι φθηνό; (αν το δυναμόκλειδο σου ή αυτό που θες να αγοράσεις μοιάζει με τα παρακάτω και ίσος έχει διαφορετικά χρώματα αστό καλύτερα ή τουλάχιστον πήγαινε κάπου να το μετρήσεις μήπως και είσαι εσύ ο τυχερός)

Ο άνθρωπος έχει ολόκληρη περιγραφή που συνοδεύεται από φωτογραφίες για συγκεκριμένο τύπο εργαλείου.
Δεν αναφέρεται σε όλα τα εργαλεία που προέρχονται από taiwan.

nik69
05/11/2016, 14:36
Ο άνθρωπος έχει ολόκληρη περιγραφή που συνοδεύεται από φωτογραφίες για συγκεκριμένο τύπο εργαλείου.
Δεν αναφέρεται σε όλα τα εργαλεία που προέρχονται από taiwan.

Η παρακάτω είναι η φωτό από το ροπόκλειδο της force

Εγώ βρίσκω μεγάλη ομοιότητα με τα φθηνά στα οποία αναφέρεται.

Σύμφωνα με αυτά που λέει , έχει μαύρο στρογγυλό στην κεφαλή , 2 βίδες αριστερά-δεξιά και χτυπημένα νούμερα στην περιστρεφόμενη λαβή ρυθμισης.

Επίσης έχει μεγάλη ομοιότητα με αυτά που έχω δει κατά καιρούς να πουλάνε στα lidl στα praktiker κοκ.
και φυσικά με αυτό που έχω εγώ (η φίρμα που έχει χτυπημένη επάνω είναι της tengtools.)
Και απλά αναρωτιέμαι!
372644

daz
05/11/2016, 14:40
Ένα φθηνό μαχαίρι όταν το πρωτοαγοράζεις κόβει? Ε ναι ψιλοκόβει! Δεν ξυρίζει ρε παιδί μου αλλά κόβει.
Ένα ακριβό μαχαίρι όταν το βγάλεις απ' τη συσκευασία του όμως κόβει με την σκέψη.
Και τα δύο πάντως τη δουλειά την κάνουν μια χαρά για τα λεφτά που κόστισαν. Σωστά?

Προσπερνάμε το γεγονός ότι τα δυναμόκλειδα δεν είναι εργαλεία αλλά όργανα μέτρησης και συνεχίζουμε!

Τι θα γίνει στα παραπάνω μαχαίρια μετά από λίγη χρήση?
Το ένα θα σταματήσει θα κόβει τόσο καλά και το άλλο θα συνεχίσει όπως την πρώτη μέρα που βγήκε απ' του κουτί του.

Και η χρήση συνεχίζεται.
Το πρώτο έχει σταματήσει να κόβει και το δεύτερο κόβει κανονικά.
Στη συνέχεια το πρώτο δε θα μπορεί να κάνει καμία δουλειά, ενώ στο δευτερο έχει μείνει τουλάχιστον μια κόψη χρηστική (working edge).

Πάμε τώρα να τα τροχίσουμε! Το καλό μαχαίρι με μερικά περάσματα έχει γίνει και πάλι ξυράφι. Το άλλο.....


Με λίγα λόγια το φθηνό δυναμόκλειδο μετά από λίγη χρήση θα αρχίσει να χτυπάει όπου να 'ναι.
Πότε?
Δεν το ξέρεις!
Μπορείς να εμπιστευτείς ένα τέτοιο εργαλείο?

Το καλό δυναμόκλειδο θα χτυπάει σταθερά για πολύ μεγάλο διάστημα. Μετά από πολύ χρήση θα εξακολουθεί να χτυπάει σταθερά αλλά με μια μικρή απόκλιση απ' την επιθυμητή ροπή. Είναι και αυτό πολύ βασικό.

Αν το φθηνό μπορεί να επισκευαστεί, η επισκευή του δε θα κοστίσει λιγότερο απ' του ακριβού. (και θα χρειαστεί επισκευή πολύ νωρίτερα).

Γιατί κολλάτε μόνο στο αν είναι αξιόπιστο όταν είναι καινούριο? Αυτό είναι μόνο ο πρόλογος. Το χαρτί με τις μετρήσεις το μόνο που μας δείχνει είναι ότι έγινε έλεγχος και μετράει σωστά. Πολλές μάρκες δεν το κάνουν ούτε αυτό. Όπως βγαίνει απ' την γραμμή παραγωγής μπαίνει στο κουτί του, εκεί είναι λαχείο αν θα σου κάτσει κάποιο που μετράει σωστά.

Και ναι, ένα φθηνό δυναμόκλειδο 10-210 όταν είναι καινούριο θα χτυπάει με πολύ μεγάλη απόκλιση στα άκρα αλλά θα έχει μια σχετική ακρίβεια στη μέση. Ένα φθηνό 20-100 μπορεί να έχει μόνο 1 με 2% απόκλιση όταν είναι καινούριο, σε σχέση με ένα ακριβό. Και τα δύο μετά από λίγη χρήση θα έχουν γίνει σώβρακο όπως γίνονται ολα τα φθηνά εργαλεία όταν χρησιμοποιούνται. Γιατί για να έχουν αντοχή τα σωθικά τους, πρέπει μάλλον να είναι από ακριβότερα υλικά.


Και όταν λέω φθηνά δεν εννοώ κινέζικα ή ταιβανέζικα, εννοώ φτηνιάρικα. Υπάρχουν και κινέζικα και ταιβανέζικα που είναι πολύ καλά και αξιόπιστα, δεν είναι όμως καθόλου φθηνά!

daz
05/11/2016, 14:59
Η παρακάτω είναι η φωτό από το ροπόκλειδο της force

Εγώ βρίσκω μεγάλη ομοιότητα με τα φθηνά στα οποία αναφέρεται.



Κάνεις ένα λάθος, κοιτάς μόνο την εμφάνιση! Ναι οσα έχουν αυτή τη σχεδίαση συνήθως προέρχονται από κίνα, ταιβάν κτλ, όμως δεν είναι όλα ίδια. Ας μοιάζουν!
Η τιμή είναι ίδια? Και όταν λέω τιμή δεν εννοώ διακυμάνσεις που οφείλονται στο ποσοστό κέρδους που θέλει να έχει ο έμπορος. Εννοώ την διαφορά που έχουν σε έναν κατάλογο προσφορών πχ.

Ένα toptul με 190 ευρώ μπορεί να μοιάζει με ένα μανεσμαν που κοστίζει 20 ευρώ.

Ναι ένα toptul με ένα teng που κοστίζουν το ίδιο και μοιάζουν σα δυο σταγόνες νερό, είναι ακριβώς τα ίδια εργαλεία. Μα είναι λογικό αυτό αφού ούτε η teng ούτε η toptul κατασκευάζει δυναμόκλειδα. Απλά ο κατασκευαστής είναι ένας ταιβανέζος που δεν τον γνωρίζουμε.

Και norbar επίσης μπορείς να βρεις σε διάφορες μάρκες. Και μάλιστα σε πάρα πολλές μάρκες. Όσοι θέλουν να έχουν ένα αξιόλογο δυναμόκλειδο στον κατάλογό τους μπορούν να παραγγείλουν ένα απ' την norbar. Guess what! Συνήθως η τιμή σε αυτά είναι λίγο μεγαλύτερη!




Σύμφωνα με αυτά που λέει , έχει μαύρο στρογγυλό στην κεφαλή , 2 βίδες αριστερά-δεξιά και χτυπημένα νούμερα στην περιστρεφόμενη λαβή ρυθμισης.





Αυτό σας φαίνεται αρκετά κινέζικο? (made in germany είναι)

372645

Αυτό? (λέει made in usa αλλά το μισό είναι import απ' την ταιβάν, assembled in usa απ' την CDI για λογαριασμό της snapon. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων!).

372646

Leon67
05/11/2016, 17:54
Δυναμόκλειδο Teng ή Force ή Toptul δεν έχω. Έχω ένα παλιό Britool που έχω βάλλει φωτογραφία μερικές σελίδες πριν αλλά όπως είπε και ο daz κάποιες μάρκες made in Taiwan έχουν αξιοπρεπεστατα προιόντα. Toptool και Teng που έχω προσωπική εμπειρία από δικά μου αλλά και φίλων είναι μιά χαρά σε όλα τα προιόντα τους. Το πρόβλημα με δυναμόκλειδα είναι ότι σαν όργανα ακριβείας πρέπει να έχουν υποστήριξη από κατασκευαστή και αντιπρόσωπο. Αύτός είναι ο κύριος λόγος που για το επόμενο δυναμόκλειδο που θα συμπληρώσει το εύρως από 30-150 Ν κοιτάζω ποιά έχουν υποστήριξη στην Αθήνα ας είναι λίγο ή πολύ ακριβώτερα.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
06/11/2016, 07:35
λοιπων .
ολα τα εργαλεια χανουν με τον καιρο οπως ακομα και οι ζυγαριες.
κανονικα θελουν καθε χρονο καλιμπρεσιον σε εξιδικευμενη εταιρια διακριβοσεων που κανει μετρισεις και ποιστοποιοι το ποσο χανει, δεν το κανουν να μην χανει, δεν το επισκευαζουν δηλαδη , ολα χανουν απλα σου λεει οτι τωρα χανει τοσο τον επομενο χρονο θα ποιστοποιησεις οτι χανει τοσο. εγω εχω 3 δυναμικληδα force που πρεπει να παρουσιαζω καθε χονο λογο του iso9002 που εχουμε στο μαγαζι της διακριβοσεις μετρισης. μετα απο 12 χρονια το προτο μου δυναμοκλιδο εχει απειροελαχιστη αποκλιση απο την αρχικη. οι μετρισεις που αναφερει η καθε ετταιρια και ποιστοποιοι δεν γινονται απο τον κατασκευαστη αλλα απο εταιρια διακριβοσεων ασχετος εαν ειναι γερμανια η κινα και οι διακριβοσεις ειναι αλληθεις γιατι αν δεν ειναι τους το κληνουν σε χρονο ντετε. η κινα με την ταιβαν σε θεμα ποιιοτητος ειναι η μερα με την νυχτα στην ταιβαν φτιαχνονται ολα τα επωνυμα και απλος γραφει οτι ειναι της ταδε μαρκας,
εγω εχω αυτα
http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/force-6473295-%ce%b4%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%bc%cf%8c%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%bf-38-6-30nm/

http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/force-%ce%b4%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%bc%cf%8c%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%bf-38-19-110nm/

http://www.fire-expert.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/force-6474660-%ce%b4%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%bc%cf%8c%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%b4%ce%bf-12%e2%80%b3-70-350nm/

daz
06/11/2016, 10:55
Γιαγιά αρκούδα δεν έχουν όλα τα δυναμόκλειδα πιστοποίηση. Επίσης κάποια που μπορεί να έχουν ένα χαρτί πιστοποίησης με κάποιες μετρήσεις, δεν υπάρχει επάνω σε αυτό το χαρτί ο αριθμός του δυναμόκλειδου ή το δυναμόκλειδο δεν έχει αυτόν τον αριθμό. Αυτά τα δυναμόκλειδα μπήκαν απ' την γραμμή παράγωγης στο κουτί τους το οποίο το άνοιξε πάλι ο αγοραστής. :lol:

Η Ταιβάν έχει ανέβει πολύ σε σχέση με το παρελθόν και πολλοί κατασκευαστές το αναφέρουν με υπερηφάνεια ότι είναι made in taiwan. Δεν φτιάχνονται όμως όλα τα επώνυμα εκεί. Το θέμα με την χώρα παραγωγής δεν είναι τόσο απλό όταν αυτή αναφέρεται επάνω στο προιόν. Έχω γράψει αρκετές φορές κάποιες απ' τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρεί ώστε να σταμπαριστεί το made in somewhere.

Κάπου είχα ένα χαρτί μετρήσεων ενός φθηνού δυναμόκλειδου που δεν μπορώ να το βρω. Αν αυτό ήταν όργανο μέτρησης...!!!
(Και ξαναλέω, όταν λέω φθηνό εννοώ φτηνιάρικο ασχέτος χώρας παραγωγής ή ακόμα και τιμής).

Κατά τα άλλα η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε δύο προιόντα θα έχει και αντίχτυπο στην ποιότητα. H norbar για παράδειγμα (για να πιάσουμε δυο δυναμόκλειδα του ίδιου κατασκευαστή και όχι δυο διαφορετικών μεταπωλητών) έχει δυο σειρές, την ΤΤι και την profesional. E δε μπορεί αυτά τα δύο να είναι ίδια, όταν έχουν διαφορά στην τιμή!
Τώρα ποιες απο αυτές τις διαφορές που έχουν αφορούν τον χομπίστα (περιστασιακό χρήστη), είναι άλλο θέμα. Κατά τη γνώμη μου ο χομπίστας υπερκαλύπτεται με την φθηνή σειρά. Θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται να κυνηγάμε πάντα το απολύτως κορυφαίο (υπό προϋποθέσεις φυσικά) αλλά αυτό που καλύπτει τις ανάγκες μας. Τώρα η κύρια ανάγκη μας από ένα όργανο ακριβείας είναι να μετράει σωστά και να το εμπιστευόμαστε.

Το ότι κάποια στιγμή ένα όργανο ακριβείας θα αποκτήσει απόκλιση είναι το μόνο σίγουρο και εξαρτάται και απ' τη χρήση και απ' την ποιότητα. Όταν διαπιστωθεί ότι ένα δυναμόκλειδο χάνει, φυσικά και διορθώνεται. Δεν το μετράμε για να δούμε ότι χάνει 3% και να ρυθμίσουμε ανάλογα την επιθυμητή ροπή, δεν είναι ζυγαριά να μετράει 10 γραμμάρια λιγότερο ή παχύμετρο που έχει φθαρεί και έχει αποκτήσει απόκλιση 0.1μμ.

daz
06/11/2016, 19:40
Κάτι για τις αποκλίσεις των δυναμόκλειδων γιατί πολλοί δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι!

Τα περισσότερα δυναμόκλειδα της αγοράς έχουν απόκλιση 3%. Κάποια έχουν 2% και κάποια άλλα έχουν 4%. Μεγάλο ρόλο στην τιμή της απόκλισης έχει ο τύπος του δυναμόκλειδου και το εύρος ρύθμισης ροπής. Τα υπόλοιπο οφείλεται στην κατασκευή (αντοχή στις στρεβλώσεις) και στον μηχανισμό.

Για τον τύπο δε θα πω πολλά ενδεικτικά μόνο θα πω ότι υπάρχουν ηλεκτρονικά, και μηχανικά. Τα μηχανικά είναι σταθερής ροπής (προρυθμισμένης απ' το εργοστάσιο που δεν αλλάζει) και ρυθμιζόμενης ροπής. Και τα δυο μπορεί να είναι ράβδοι (δλδ χωρίς κεφαλή) και αυτά που όλοι ξέρουμε (είτε με καστάνια είτε χωρίς).

Όταν ένα δυναμόκλειδο έχει απόκλιση 3% αυτό το 3% είναι +3 και -3% και αναφέρεται σε όλη την κλίμακα.

Πχ. Έχουμε ένα δυναμόκλειδο 40-200.

Στα 40nm μπορεί να έχει απόκλιση +3% και στα 200nm -3%. Αν το βάλω στα 200νμ λοιπόν και του κάνω 3 μετρήσεις θα μου δώσει 3 νούμερα τα οποία θα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Δλδ δε θα χτυπάει τη μια στα 193 και την άλλη στα 206nm (που είναι το -/+3% του 200). Θα χτυπάει συνέχεια στα 193 με 194nm που είναι το -3% του 200.

Το δυναμόκλειδο που θα χτυπάει την μία 193 και την άλλη 200τόσο κάνει μόνο για σφυρί.

Εδώ βλέπουμε δυο δυναμόκλειδα απ' τον ίδιο κατασκευαστή hazet (το πρώτο και το τρίτο). Το πρώτο είναι το ακριβό μοντέλο και το τρίτο είναι το παλιότερο και φθηνότερο. Στο πρώτο δίνει νομίζω +/- 2 ή 3% και στο άλλο +/-4%. Η facom και η gedore δίνουν -/+3%.

372721

Παλιότερα, ακόμα και οι σοβαροί κατασκευαστές προσπαθούσαν να δώσουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος. Σιγά σιγά όμως αυτό εγκαταλείφθηκε προς όφελος της ακρίβειας.
Το παλιό μου δυναμόκλειδο ήταν ένα gedore 10-100. Οι μετρήσεις που είχε στην πιστοποίηση ήταν στα 20 στα 50 και στα 100νμ δεν ήταν στα 10. Η καινούρια σειρά της gedore είναι 20-100.

Πολλά κινέζικα λένε ότι είναι 10-110 ή ακόμα και 5-200. Όπως καταλαβαίνετε μια φορά να το βάλεις στα 200, την επόμενη που θα το ρυθμίσεις στα 10 θα χτυπάει ότι γουστάρει. Δεν είναι τυχαίο που μόνο στα φθηνά υπάρχουν αυτές οι κλίμακες.

Ένα δυναμόκλειδο που στα 40nm έχει 10% απόκλιση και σε όλη την άλλη κλίμακα +/-3% δεν είναι όργανο ακριβείας. Τα περισσότερα φθηνά σε κάποια περιοχή έχουν αρκετά μεγάλη απόκλιση ακόμα και όταν είναι καινούρια. Που χάνει το καθένα μπορεί να μη το ξέρει ούτε αυτός που το κατασκεύασε. Όταν παλιώσουν δεν θέλω να ξέρω τι κάνουν.

Όταν πάμε το δυναμόκλειδό μας να μας το μετρήσουν καλό είναι να κάνουμε 3 διαφορετικές μετρήσεις σε 3 διαφορετικές περιοχές που θα πιάνουν ολο το εύρος της κλίμακας που μας προσφέρει.

Όταν αυτό αποκτήσει απόκλιση ή μας πάθει κάποια ζημιά, μπορεί να διορθωθεί ακόμα και χωρίς να σταλεί στον κατασκευαστή. Φυσικά όταν αγοράζουμε δυναμόκλειδο με 20 ή με 30 ευρώ δεν μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία. Αν όμως πληρώσουμε 80αρι και άνω, καλό είναι να γνωρίζουμε τι δυνατότητα υπάρχει στην Ελλάδα. Για παράδειγμα καλά και χρυσά τα hazet αλλά αν χρειαστώ το οτιδήποτε? Να πάρω το προχον που είναι φθηνότερο απ' το hazet αλλά αν χρειαστώ το οτιδήποτε τι κάνω? Το 80αρι που κοστίζει δεν ειναι και λίγο, όταν αρχίσει να χάνει τι θα το κάνω?

Κάποια φθηνότερα για σύγκριση.

372720


*υπήρχαν και κάποια φθηνά που μετρούσαν καλύτερα νομίζω.

contravener
07/11/2016, 14:44
Τι άποψη έχετε για αυτό εδώ (http://images.a1plantsales.com/images/products/1427204542-45167000.jpg); Πού τα φτιάχνει η Beta ξέρουμε;

daz
07/11/2016, 22:56
Τι άποψη έχετε για αυτό εδώ (http://images.a1plantsales.com/images/products/1427204542-45167000.jpg); Πού τα φτιάχνει η Beta ξέρουμε;

372866

372867

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=38&p=2821529&viewfull=1#post2821529

toyar
08/11/2016, 05:32
κατι προσφορες σε norbar πηρε το ματι μου..........

contravener
08/11/2016, 08:24
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=38&p=2821529&viewfull=1#post2821529

Ωραίος!

Το μικρό η norbar το δίνει 8 - 50 Nm αν δεν κάνω λάθος, ενώ η Beta 8 - 60 Nm. Θεωρείς ότι της Beta δε μπορεί να δουλευτεί στο εύρος 50 - 60 Nm;


κατι προσφορες σε norbar πηρε το ματι μου..........

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες; Πού τις είδες;

daz
08/11/2016, 10:48
Φίλε έχει πολλά μοντέλα. Να κοιτάς στις σελίδες των κατασκευαστών. Δε θυμάμαι εύρος ρύθμίσεων ούτε ξέρω τι γίνεται μεταξύ beta και norbar. Ειδικά τα καινούρια μοντέλα της norbar δε τα ξέρω καθόλου.

Edit. . Σίγουρα όμως δε μπορείς να δουλέψεις κανένα δυναμόκλειδο εκτός ρύθμισης.

toyar
08/11/2016, 14:36
Ωραίος!

Το μικρό η norbar το δίνει 8 - 50 Nm αν δεν κάνω λάθος, ενώ η Beta 8 - 60 Nm. Θεωρείς ότι της Beta δε μπορεί να δουλευτεί στο εύρος 50 - 60 Nm;



Μπορείς να δώσεις πληροφορίες; Πού τις είδες;

http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-product=tt-50-trutorque

daz
08/11/2016, 17:56
Το μικρό η norbar το δίνει 8 - 50 Nm αν δεν κάνω λάθος, ενώ η Beta 8 - 60 Nm.

Τωρα που μπήκα από υπολογιστή, έριξα ματιά από περιέργεια..

Όπως είπα να κοιτάς σελίδες κατασκευαστών και αντιπροσώπων γιατί έχουν διάφορες σειρές.

8-60 είναι και της norbar. ;)

http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-product=60-professional

contravener
09/11/2016, 14:11
Τωρα που μπήκα από υπολογιστή, έριξα ματιά από περιέργεια..

Όπως είπα να κοιτάς σελίδες κατασκευαστών και αντιπροσώπων γιατί έχουν διάφορες σειρές.

8-60 είναι και της norbar. ;)

http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-product=60-professional

Έχεις δίκαιο , κοιτούσα τη σειρά TTi :beer:

contravener
16/11/2016, 13:26
374035

Τι γνώμη έχετε για αυτά; Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Θα είναι αξιόπιστα σε βάθος χρόνου; Καλιμπράρονται μετά την αγορά τους; Βολεύουν αντί του κλασικού δυναμόκλειδου;

Tedvj23
16/11/2016, 13:44
Του λιδλ το δυναμοκλειδο το ειχα παρει απο περιεργια και σημερα κατι εψαχνα και το ξετρουπωσα...
374037

daz
16/11/2016, 14:07
374035

Τι γνώμη έχετε για αυτά; Τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Θα είναι αξιόπιστα σε βάθος χρόνου; Καλιμπράρονται μετά την αγορά τους; Βολεύουν αντί του κλασικού δυναμόκλειδου;



Έχουν μεγαλύτερο ευρος λειτουργίας και μπορούν να δουλέψουν και σαν μετρητές γωνίας. Και τα δύο αυτά σου γλιτώνουν λεφτά. Πιάνουν και λιγότερο χώρο στην εργαλειοθήκη σου!

Κύριο αρνητικό είναι το μέγεθος. Αν πρόκειται για βίδες που ειναι έξω τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, μη περιμένεις όμως να χωρέσει εκεί που μπαίνει το δυναμόκλειο. Πολύ μεγάλο ύψος και τεράστιο πάχος (διάμετρος μετρητή) δεν επιτρέπουν καμία εργασία σε βίδες που δεν είναι έξω ή δεν ειναι προσβάσιμες με προέκταση. Φαντάζομαι προορίζονται για διαφορετικές ή πιο συγκεκριμένες εργασίες σε σχέση με ένα δυναμόκλειδο. Σε μηχανές νομίζω θα σε περιορίσει πολύ, σε αμάξια ίσως είναι πιο πρακτικό αλλά σίγουρα όχι τόσο όσο ένα κανονικό δυναμόκλειδο. Για κάποιον που ξέρει τι ακριβώς θέλει και τι χρειάζεται, σε συνδυασμό με τα θετικά που είπα παραπάνω δεν είναι άσχημη επιλογή. Πχ στον μηχανικό που θέλει να σφίξει τα μπουλόνια του κυλίνδρου σε ανοιγμένο κινητήρα αυτοκινήτου (χρειάζονται και ροπόκλειδο και γωνιόμετρο ενώ ο χώρος δεν αποτελεί πρόβλημα) ή στον λαστιχά για να σφίγγει τα μπουλόνια στις ρόδες.

Και κάτι άλλο! Βλέπουμε ότι τα δυναμόκλειδα στα 200νμ ειναι σχεδόν μισό μέτρο. Ακόμα και κάποιο στα 100νμ είναι πολύ πιο μακρύ σε σχέση με μια καστάνια. Ο λόγος που έχουν τόσο μεγάλο μήκος είναι για να μπορείς να ασκείς την δύναμη ομαλά χωρις απότομα πατήματα (διαφορετικά η μέτρηση δεν είναι τόσο ακριβής). Αν το στέλεχος του δυναμόκλειδου δεν είναι αρκετά στιβαρό υπάρχει απώλεια ακρίβειας στη ροπή που μεταφέρεις (και αυτός είναι άλλος ένας παράγοντας που ξεχωρίζουν τα φθηνά με τα ακριβά).
Όπως καταλαβαίνεις απ' τα παραπάνω, αυτό το μηχανάκι δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε όλη του την κλίμακα με μια απλή καστάνια. Έχεις προσπαθήσει να μεταφέρεις 150 ή 100 ή 200nm με καστάνια 25cm? Μανέλα και προέκταση σωλήνα πάλι, δεν ξέρω πόσο πόσο καλά θα λειτουργήσει αν και νομίζω ότι εφ' όσον ο μετρητής ειναι στην άκρη δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο η στιβαρότητα. Ίσως όμως μια πολύ μακριά κρικομανέλα ειναι απαραίτητη με ένα τέτοιο εργαλείο! Αυτό όμως ανεβάζει αρκετά το κόστος!

Στα υπόλοιπα που ρώτησες δεν ξέρω να σου απαντήσω.


Εdit. Δε νομίζω ότι υπάρχει σοβαρός μετρητής ροπής που δεν καλιμπράρεται. Τα ηλεκτρονικά παίζει να καλιμπράρονται και πιο εύκολα και οικονομικά απ' τα μηχανικά.

Επίσης μετράει τη ροπή σε πραγματικό χρόνο. Σου δείχνει δλδ τι μεταφέρεις στη βίδα χωρίς να περιμένεις να χτυπήσει. Γενικά έχει πολλά απ τα θετικά ενός ηλεκτρονικού ροπόκλειδου.

gaganian
13/12/2016, 19:14
Έχει κανένας καμία (φτηνή) πρόταση για κάτι τέτοιο που φαίνεται στο παρακάτω screenshot?
376201

ή κάτι τέτοιο με πολύ μικρές ροπές έως 4-5 Νm?
376197

dimitrisinside
13/12/2016, 19:19
Έχει κανένας καμία (φτηνή) πρόταση για κάτι τέτοιο που φαίνεται στο παρακάτω screenshot?

ή κάτι τέτοιο με πολύ μικρές ροπές έως 4-5 Νm?


Για τι ποσο μιλαμε ?
Εδω Γερμανια εχει αρκετα τετοια μεταχειρισμενα

gaganian
13/12/2016, 19:42
Για τι ποσο μιλαμε ?
Εδω Γερμανια εχει αρκετα τετοια μεταχειρισμενα

Τι να σου πω για μεταχειρισμένο κανένα 50αρικο?
Έχεις κάποιο λινκ με αγγελίες?

Το θέμα είναι ότι ουσιαστικά θα το χρησιμοποιήσω μία φορά για την ρύθμιση ενός διαφορικού αυτοκινήτου. Και δεν νομίζω να μπορέσω να βρω κάπου να δανειστώ!
Μπορώ να το κάνω με προϊστορικά μέσα όπως λέει και το μανουαλ (επόμενη φώτο) αλλά λέω να προσπαθήσω πρώτα να βρω σύγχρονα εργαλεία!:)
376208

Edit: Έχω βρει σαν του δεύτερου τύπου με κλίμακα από 0-7 Νm με κόστος 30-40 ευρώ αλλά χρειάζομαι μικρότερη κλίμακα 0-4 Νm

dimitrisinside
13/12/2016, 19:51
Κατι σε ποιο συγχρονο δεν σου κανει ?
Στο ευρος που σου χρειαζεται ομως.
σελιδα με αγγελιες δεν εχω , στο ebay τα βρισκω

gaganian
13/12/2016, 19:58
Κατι σε ποιο συγχρονο δεν σου κανει ?
Στο ευρος που σου χρειαζεται ομως.

Δεν θα βολέψει για την δουλειά που το θέλω αν είναι ροπόκλειδο τύπου κλικ ή κάτι αντίστοιχο. Θα πρέπει αν περιστρέφω το διαφορικό και να βλέπω συνεχή ένδειξη κατά την περιστροφή. Αν όμως δεν βρω τότε και με τύπου κλικ θα κάνω στο περίπου την δουλειά.

dimitrisinside
13/12/2016, 20:21
Κοιταω εδω και ποση ωρα αλλα δεν βρισκω κατι στο ευρος που θελεις. 4-5 Νμ ?

daz
13/12/2016, 21:01
Edit: Έχω βρει σαν του δεύτερου τύπου με κλίμακα από 0-7 Νm με κόστος 30-40 ευρώ αλλά χρειάζομαι μικρότερη κλίμακα 0-4 Νm

Γιατί?

gaganian
13/12/2016, 21:39
Γιατί?

Γιατί η μέγιστη επιτρεπόμενη ροπή είναι 1.9 Nm σύμφωνα με το μανουαλ. Οπότε θέλω να κάνω μετρήσεις μεταξύ 1 - 1.9 .Αν το ροποκλειδο μετράει από 0-7 δεν θα έχω ακρίβεια στο εύρος που θέλω. Πως θα βρω το 1.6 σε beam wrench αν είναι από 0-7?
Έτσι μου φαίνεται δεν το έχω δοκιμάσει !
Κάθε πρόταση δεκτή

MISKIN
13/12/2016, 22:03
Γιατί η μέγιστη επιτρεπόμενη ροπή είναι 1.9 Nm σύμφωνα με το μανουαλ. Οπότε θέλω να κάνω μετρήσεις μεταξύ 1 - 1.9 .Αν το ροποκλειδο μετράει από 0-7 δεν θα έχω ακρίβεια στο εύρος που θέλω. Πως θα βρω το 1.6 σε beam wrench αν είναι από 0-7?
Έτσι μου φαίνεται δεν το έχω δοκιμάσει !
Κάθε πρόταση δεκτή

Καταρχήν πρέπει να είναι Kgm και όχι Νm. Αν έχω δίκιο είναι τα 10πλάσια Nm, άρα πας σε 19 Nm.
Δεύτερον κάτι δεν έχεις καταλαβει καλά, ή εγώ δε καταλαβαίνω τι γράφεις. Το ροπόκλειδο που μετράει από 0 ως 7 Nm (αν είναι σωστά ρυθμισμένο) έχει όση ακρίβεια μπορεί να αντέξεις στο εύρος που θες. Βασικά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε μια λογική τιμή χρημάτων.

gaganian
13/12/2016, 22:39
Το όριο είναι από 9-17 kgr cm άρα 0.88-1.66 Nm σε αυτά θα πρέπει μετά να προσθέσω άλλα 0.098 έως 0.29 Nm για δεύτερη μέτρηση!!! Λίγο δύσκολο να γίνει με ένα beam wrench σαν αυτό
http://www.parktool.com/product/torque-wrench-TW-1

Άρα μάλλον θα πρέπει να γίνει με το παραδοσιακό τρόπο με το καντάρι!

MISKIN
14/12/2016, 05:38
1 kgm=9.80665 Nm

AristidisZ
14/12/2016, 06:46
Το όριο είναι από 9-17 kgr cm άρα 0.88-1.66 Nm



1 kgm=9.80665 Nm

Σωστά, 1 kg m = 9.8 Nm, άρα 1 kg cm = 0.098 Nm...

MISKIN
14/12/2016, 07:06
Μάλιστα. Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι, όπως πως μετρούσαν τα 0.098 Nm με τα προϊστορικά μέσα στο manual....

Για να προλάβω κάποιους και τα 0.98 Nm δε μπορώ να καταλάβω πως τα μετρούσαν.

gaganian
14/12/2016, 08:13
Μάλιστα. Μάλλον δεν έχω καταλάβει κάτι, όπως πως μετρούσαν τα 0.098 Nm με τα προϊστορικά μέσα στο manual....

Για να προλάβω κάποιους και τα 0.98 Nm δε μπορώ να καταλάβω πως τα μετρούσαν.

Πρέπει λέει να εφαρμόσεις αυτό το εργαλείο με το σχοινάκι στη φλάντζα του διαφορικού (το οποίο από ότι καταλαβαίνω έχει 5 cm ακτίνα)
376221

Και μετά με μία ζυγαριά με ελατήριο μετράς τα κιλά.
376222

Τα κιλά που θα βρεις επί τα 5 cm του εργαλείου μας κάνει την ροπή (Pinion bearing preload)
Σε ότι έχω δει όταν χρησιμοποιούν σύγχρονα μέσα, δουλεύουν πάντα με dial torque wrench με κλίμακα 0-3.5 Νm
Το θέμα είναι πως αυτό το ειδικό εργαλείο δεν πρόκειται να το βρω και ένα dial torque wrench είναι ακριβό...
Όποτε θα πρέπει μάλλον να φτιάξω δικό μου special tool!!

MISKIN
14/12/2016, 08:18
Δε μπορείς να φτιάξεις ρε φίλε τέτοιας ακρίβειας εργαλείο. Ποιος είσαι; Ο Dowidat;

gaganian
14/12/2016, 08:32
Δε μπορείς να φτιάξεις ρε φίλε τέτοιας ακρίβειας εργαλείο. Ποιος είσαι; Ο Dowidat;

:D:D:D
Ένα δίσκος διαμέτρου 10 εκατοστών είναι?!
Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι?

MISKIN
14/12/2016, 08:36
Οκ! Good luck! :a014:

Nektarios2016
26/12/2016, 13:51
Ενα σετ ροποκλειδων gedore με καρυδακια.
http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Gedore_3550-UK-LS3_torque_driver_set_1/2undquot_Torcoflex_UK_40-200_Nundmiddotm_i342_57177.htm
Στα 120€
Ακουγεται καλη τιμη αν μοιραστει σε δυο τελικους αγοραστες, ειναι?

dimitrisinside
26/12/2016, 15:14
Ενα σετ ροποκλειδων gedore με καρυδακια.
http://www.tbs-aachen.de/Special_Offer/Gedore_3550-UK-LS3_torque_driver_set_1/2undquot_Torcoflex_UK_40-200_Nundmiddotm_i342_57177.htm
Στα 120€
Ακουγεται καλη τιμη αν μοιραστει σε δυο τελικους αγοραστες, ειναι?

Νεκταριε στην περιγραφη λεει πως προκιται για ενα ροποκλειδο και 3 καρυδακια

Nektarios2016
26/12/2016, 16:58
Νεκταριε στην περιγραφη λεει πως προκιται για ενα ροποκλειδο και 3 καρυδακια

Τωρα που ξεζαληστικα αυτο διαβαζω και γω...:uplate:

gaganian
29/01/2017, 11:14
Οκ! Good luck! :a014:

Λοιπόν μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στην παρακάτω κατασκευή...
Τάπα από αποχεύτεση Φ100 η οποία έχει την σωστή διάμετρο και με τις κατάλληλες τρύπες προσαρμόστηκε στην φλάντζα του διαφορικού. Ένα παλιό κορδόνι παπουτσιών και ένα καντάρι...
378071
378072
378073

Οπότε τώρα λογικά μπορώ να μετρήσω μικρές τιμές ροπής με το κατάλληλο καντάρι!

Τύφλα να έχει ο Dowidat!!!


(Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει στην κατηγορία κατασκευή εργαλείων!)
:cool:

stefanos
29/01/2017, 13:20
(Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει στην κατηγορία κατασκευή εργαλείων!)
:cool:

Μένει να μας πείς γιατί άνοιξες διαφορικό ,στα πόσα χιλιόμετρα, και λοιπές λεπτομέρειες.

daz
29/01/2017, 20:41
Λοιπόν μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στην παρακάτω κατασκευή...
[

Δλδ τώρα νομίζεις ότι έφτιαξες όργανο ακριβείας?

Να ρωτήσω πως γνωρίζεις την ακτίνα του δίσκου στο original special tool?
Οι τιμές που σου δίνει το μανουαλ είναι τα κιλά της δύναμης που πρέπει να ασκήσεις στο σπέσιαλ τουλ, σωστά? Για να ξέρεις πόσα nm φτάνουν στον κέντρο χρειάζεσαι την ακτίνα του δίσκου. Αν το μανουαλ σου δίνει τα νμ που πρέπει να φτάσουν στο σημείο εφαρμογής της δύναμης, τότε μπορείς να υπολογίσεις την δύναμη που πρέπει να ασκήσεις στην κατασκευή σου με οποιονδήποτε δίσκο, οποιασδήποτε ακτίνας (απλά ασκείς περισσοερη ή λιγότερη δύναμη ανάλογα με την ακτίνα του δίσκου).

Πέρα απ' τα παραπάνω.

Ένα όργανο μέτρησης για να μεταφέρει με ακρίβεια την δύναμη πρέπει να έχει και μια Α στιβαρότητα. Ξεκινώντας απ' το κορδόνι παπουτσιών θα σου πω ότι έχει πολύ μεγάλη ελαστικότητα και απορροφά μεγάλο μέρος της δύναμης που ασκείς με το καντάρι. Ένα άλλο μέρος της δύναμης θα χαθεί στις τρύπες που περνάνε οι βίδες.

Καλύτερα θα ήταν να βάλεις ναύλον σπάγκο και ο δίσκος να είναι μεταλλικός. Ή ο δίσκος να έχει τρύπα (ή προεξοχή) απ' την οποία θα περνάει το άγκιστρο απ' το καντάρι.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι γνωστά ή τα nm που θέλεις να μεταφέρεις στο κέντρο ή η ακτίνα του special tool.

stefanos
29/01/2017, 21:23
Εντάξει από 9 έως 17 κιλά/εκ δεν απαιτείται και ιδιαίτερη ακρίβια :D

daz
29/01/2017, 21:34
Εντάξει από 9 έως 17 κιλά/εκ δεν απαιτείται και ιδιαίτερη ακρίβια :D

17 κιλά ειναι πάρα πολλά για ένα σύστημα σαν αυτό. Ακόμα και στα 3 θα ειχε σοβαρές απώλειες!

MISKIN
29/01/2017, 21:40
Εντάξει από 9 έως 17 κιλά/εκ δεν απαιτείται και ιδιαίτερη ακρίβια :D

Αυτό ακριβώς! Είναι τόσο μικρή ροπή που θα χανόταν στο τέντωμα ενός παλιού κορδονιού. Κι καινούργιο να ήταν το κορδόνι πάλι το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο. Γιατί είναι κορδόνι.

Προδιαγραφής
29/01/2017, 22:23
Συγγνωμη ρε παιδια,αλλα βρηκα χρονο να το διαβασω το κανταροσυστημα κ λεω μηπως λειπουν ποστς...τελικα για ποσα κιλα μιλαμε???

daz
29/01/2017, 22:30
Συγγνωμη ρε παιδια,αλλα βρηκα χρονο να το διαβασω το κανταροσυστημα κ λεω μηπως λειπουν ποστς...τελικα για ποσα κιλα μιλαμε???

Εγώ δεν έχω διαγράψει τίποτα πάντως! :lol:

stefanos
29/01/2017, 22:36
Αυτό ακριβώς! Είναι τόσο μικρή ροπή που θα χανόταν στο τέντωμα ενός παλιού κορδονιού. Κι καινούργιο να ήταν το κορδόνι πάλι το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο. Γιατί είναι κορδόνι.

Κορδόνι λέει και η suzuki, και ακόμα και αν το είχε θα είχε παλιώσει.
Σημασία για την μέτρηση αυτή έχει να εκτελείται με σταθερές σαλ για να πάρεις σταθερή ανάγνωση με οποιοδήποτε όργανο.

MISKIN
29/01/2017, 22:44
Η σουτζούκι λέει Differential bearing preload checking tool. Ούτε κορδόνια, ούτε παπούτσια.

stefanos
29/01/2017, 22:49
Συγγνωμη ρε παιδια,αλλα βρηκα χρονο να το διαβασω το κανταροσυστημα κ λεω μηπως λειπουν ποστς...τελικα για ποσα κιλα μιλαμε???

153 ποστ φαίνεται και το ειδικό differential bearing preload checking tool που είναι ταυτόχρονα και center brake drum lock holder.
Japan λέμε.:D

stefanos
29/01/2017, 22:51
Η σουτζούκι λέει Differential bearing preload checking tool. Ούτε κορδόνια, ούτε παπούτσια.

Ολόκληρο σχέδιο που φαίνεται το κορδόνι και ο κρίκος από τα κλειδιά.

MISKIN
29/01/2017, 22:54
Ολόκληρο σχέδιο που φαίνεται το κορδόνι και ο κρίκος από τα κλειδιά.

Ναι ακριβώς αυτό λέω. Ότι όλο αυτό είναι ένα ειδικό εργαλείο. Το να φτιάξουμε κάτι χωρίς δείγμα ή σχέδιο με διαστάσεις, είναι ανέφικτο.

daz
29/01/2017, 22:54
Ολόκληρο σχέδιο που φαίνεται το κορδόνι και ο κρίκος από τα κλειδιά.

Στέφ υπάρχουν κορδόνια με ελαστικότητα και άλλα δεν έχουν. Το κορδόνι απ' τα παπούτσια μας έχει ελαστικότητα η οποία απορροφά μέρος της δύναμης που ασκείται. Το κορδόνι της σουτΖουκι προφανώς δεν έχει Ή έχει υπολογιστεί η απόκλιση.


*Ο λευκός ναύλον σπάγκος δεν έχει ή τουλάχιστον είναι πολύ μικρότερη. (αυτός που δένουμε τα αμπέλια ντε!) :lol:

stefanos
29/01/2017, 23:24
Ναι ακριβώς αυτό λέω. Ότι όλο αυτό είναι ένα ειδικό εργαλείο. Το να φτιάξουμε κάτι χωρίς δείγμα ή σχέδιο με διαστάσεις, είναι ανέφικτο.

Στην προκειμένη έχουμε τα νούμερα οπότε μπορούμε.
Αφού σου λέει οτι θέλεις ροπή 9-17 kgm/cm και με το ειδικό εργαλείο πρέπει να μετρήσεις 1.8 - 3.4 kgr εύκολα υπολογίζεις οτι η ακτίνα του εργαλείου είναι
5 cm άρα μιλάμε για δίσκο διαμέτρου 10 cm.
Από το να πετάξουμε το διαφορικό επειδή η suzuki δεν πουλάει το εργαλείο πλέον ... μια χαρά είναι.

stefanos
29/01/2017, 23:28
Στέφ υπάρχουν κορδόνια με ελαστικότητα και άλλα δεν έχουν. Το κορδόνι απ' τα παπούτσια μας έχει ελαστικότητα η οποία απορροφά μέρος της δύναμης που ασκείται. Το κορδόνι της σουτΖουκι προφανώς δεν έχει Ή έχει υπολογιστεί η απόκλιση.


*Ο λευκός ναύλον σπάγκος δεν έχει ή τουλάχιστον είναι πολύ μικρότερη. (αυτός που δένουμε τα αμπέλια ντε!) :lol:

Εδώ δεν μπορώ να διαφωνήσω:beer:.

MISKIN
30/01/2017, 05:28
Στην προκειμένη έχουμε τα νούμερα οπότε μπορούμε.
Αφού σου λέει οτι θέλεις ροπή 9-17 kgm/cm και με το ειδικό εργαλείο πρέπει να μετρήσεις 1.8 - 3.4 kgr εύκολα υπολογίζεις οτι η ακτίνα του εργαλείου είναι
5 cm άρα μιλάμε για δίσκο διαμέτρου 10 cm.
Από το να πετάξουμε το διαφορικό επειδή η suzuki δεν πουλάει το εργαλείο πλέον ... μια χαρά είναι.

Η θέμα δεν ήταν αν πρέπει να πετάξει το διαφορικό ή όχι, αλλά αν θα μετράει σωστά αυτό που έφτιαξε. Νομίζω όλοι συμφωνούμε ότι δε θα μετράει. Αυτό καταλαβαίνω και από το από πάνω μνμ.
Τεσπα, έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε το αυθεντικό εργαλείο για να κάνουμε σύγκριση. Ας το κάνει όσο καλύτερα μπορεί με αυτό το τρόπο.

toyar
30/01/2017, 06:57
γιατι ο μαστορας που θα το εκλεινε θα ειχε ντε και καλα το ειδικο εργαλειο.........
κι αν το ειχε θα το χρησιμοποιουσε σιγουρα..........
και αυτος και ο βοηθος του..........

gaganian
30/01/2017, 11:52
Στην προκειμένη έχουμε τα νούμερα οπότε μπορούμε.
Αφού σου λέει οτι θέλεις ροπή 9-17 kgm/cm και με το ειδικό εργαλείο πρέπει να μετρήσεις 1.8 - 3.4 kgr εύκολα υπολογίζεις οτι η ακτίνα του εργαλείου είναι
5 cm άρα μιλάμε για δίσκο διαμέτρου 10 cm.
Από το να πετάξουμε το διαφορικό επειδή η suzuki δεν πουλάει το εργαλείο πλέον ... μια χαρά είναι.


Έτσι σκέφτηκα και εγώ.
Δεκτή η ένσταση για την ελαστικότητα του κορδονιού, το οποίο και θα αντικαταστήσω με σπάγκο.
Νομίζω σίγουρα θα έχω μεγαλύτερη ακρίβεια από οποιοδήποτε μάστορα μπορώ να σκεφτώ!
Θενκς για την βοήθεια όλους.

macdeath_s
24/04/2017, 10:54
χαιρετίζω την ομήγυρη. Επειδή, δυστυχώς - και το εννοώ - , πρέπει να αρχίσω να βάζω χέρι στο KTM μόνος μου, κυρίως για λάδια και φρένα, νομίζω ένα δυναμόκλειδο θα χρειαστεί. Έχω βρει αρκετά στο Amazon το τοπικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν μιας και διάβασα τα προηγούμενα posts και κατάλαβα ότι όσο μικρότερο το range σε nm τόσο το καλύτερο. Το Φάκομ που ποστάρω μάλλον βάλαν λάθος κωδικό. Επειδή θα πάω και Αγγλία σύντομα και σκέφτηκα μην και τσιμπίσω από εκεί κανένα (από τις μάρκες που ανέφερε Daz) θέλω πρώτα να αποκλείσω τα εδώ. Σε τιμή ιδεατά θα ήθελα μέχρι 100 ή ελάχιστα παραπάνω.

- beta (https://www.amazon.es/Beta-606-10X-Llave-dinamom%C3%A9trica/dp/B003E36PBI/ref=sr_1_3?s=tools&ie=UTF8&qid=1493023679&sr=1-3&keywords=llave+dinamometrica+beta)
- goodyear (https://www.amazon.es/Goodyear-75522-dinamom%C3%A9trica-extensi%C3%B3n-insertos/dp/B00BGT6ZL2/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1493023541&sr=8-5&keywords=llave+dinamometrica)
- proxon (https://www.amazon.es/Salki-Proxxon-2223351-dinamom%C3%A9trica-20-100/dp/B000S84TUQ/ref=sr_1_18?ie=UTF8&qid=1493023574&sr=8-18&keywords=llave+dinamometrica)
- wera (https://www.amazon.es/Wera-05075393001-Serie-7000-dinamom%C3%A9trica/dp/B00BT0F7JE/ref=sr_1_24?ie=UTF8&qid=1493023574&sr=8-24&keywords=llave+dinamometrica) προφανώς το καλύτερο από όσα πόσταρα αλλά δεν ξέρω αν με καλύπτουν τα newton
- facom (https://www.amazon.es/Facom-J-306-100M-Llave-Dinamometrica-100Nm/dp/B008B8BFPM/ref=sr_1_28?ie=UTF8&qid=1493023612&sr=8-28&keywords=llave+dinamometrica) Αν γνωρίζει κανείς άλλα Facom σε αυτές τις τιμές ας ποστάρει εδώ.

@topos
24/04/2017, 13:40
Το facom μαλλων ειναι απλη καστανια χωρις ρυθμιση ροπης, διαφερετικα ειναι υποπτη η τιμη του..

Leon67
24/04/2017, 13:56
To Wera είναι 1-25Νm και δεν φτάνει. Το καλύτερο από αυτά που έβαλλες ειναι το Beta. Πριν αγοράσεις το Beta κοίτα και σε Bραττη για Facom (αυτό που έβαλλες ειναι καστάνια), Labo για κανένα Carolus σε προσφορά και Πικούνη για Norbar. Η τελευταία φτιάχνει τα δυναμόμετρα για πολλές επώνυμες φιρμες εργαλείων.
Θες κάτι 10-60, 20-100 Nm και αργότερα για συμπλέκτη-μοτέρ ένα δεύτερο μεχρι τα 150 ή τα 200Nm. Συνήθως 40-150 ή 200 Nm σε 1/2 καρέ και το μικρότερο σε 3/8 για να χωράνε παντού τα καρυδάκια. (Χτες παιδευόντουσαν 2 φίλοι από το forum γιατι είχαν ξεχάσει την 3/8' συλλογή και πήραν μόνο την 1/2' που είχε χονδρά καρυδάκια. Δεν γράφω πώς λύθηκε το πρόβλημα χωρωταξίας γιατι θα αυτομπαναριστούν με τη βοήθεια και τοις ευλογίες του κ. daz.


Αν θες λινκ βάζω μετά.

@topos
24/04/2017, 14:45
Αυτες οι "οφελιμες" ροπες ειναι πανω κατω οι ιδιες κ για αυτοκινητα?

macdeath_s
24/04/2017, 15:18
To Wera είναι 1-25Νm και δεν φτάνει. Το καλύτερο από αυτά που έβαλλες ειναι το Beta. Πριν αγοράσεις το Beta κοίτα και σε Bραττη για Facom (αυτό που έβαλλες ειναι καστάνια), Labo για κανένα Carolus σε προσφορά και Πικούνη για Norbar. Η τελευταία φτιάχνει τα δυναμόμετρα για πολλές επώνυμες φιρμες εργαλείων.
Θες κάτι 10-60, 20-100 Nm και αργότερα για συμπλέκτη-μοτέρ ένα δεύτερο μεχρι τα 150 ή τα 200Nm. Συνήθως 40-150 ή 200 Nm σε 1/2 καρέ και το μικρότερο σε 3/8 για να χωράνε παντού τα καρυδάκια. (Χτες παιδευόντουσαν 2 φίλοι από το forum γιατι είχαν ξεχάσει την 3/8' συλλογή και πήραν μόνο την 1/2' που είχε χονδρά καρυδάκια. Δεν γράφω πώς λύθηκε το πρόβλημα χωρωταξίας γιατι θα αυτομπαναριστούν με τη βοήθεια και τοις ευλογίες του κ. daz.


Αν θες λινκ βάζω μετά.

Δεν είμαι Ελλάδα για όλα αυτά που έγραψες αλλά Βράττη ναι μπορώ να κοιτάξω. Επίσης ξέχασα να βάλω και Bahco που βρήκα. Νομίζω το 10-60 θα με καλύψει μόνο για τα λάδια άσε που δεν ξέρω πια και πόσες βίδες χρειάζονται δυναμόκλειδα.

Ναι αν μπορείς βάλε λινκ αλλά μη βάλεις από ελληνικά μαγαζιά.

MISKIN
24/04/2017, 16:29
Εφόσον είσαι Αγγλία δε χρειάζεται να κοιτάξεις κάτι άλλο πέρα από Norbar. Είναι μέσα στις 3-4 καλύτερες εταιρείες κατασκευής δυναμόκλειδων, φτιάχνει ΜΟΝΟ δυναμόκλειδα και γενικώς ότι έχει να κάνει με ροπή σύσφιξης και είναι και made in England.
Συνεπώς θα τα βρεις εύκολα εκεί που είσαι. Θα πάρεις το 10-60Nm για αρχή. Αν σου δημιουργηθεί η ανάγκη και για το μεγαλύτερο (για γρανάζι κίνησης π.χ.) τότε βλέπεις.

Leon67
24/04/2017, 16:44
Δεν είμαι Ελλάδα για όλα αυτά που έγραψες αλλά Βράττη ναι μπορώ να κοιτάξω. Επίσης ξέχασα να βάλω και Bahco που βρήκα. Νομίζω το 10-60 θα με καλύψει μόνο για τα λάδια άσε που δεν ξέρω πια και πόσες βίδες χρειάζονται δυναμόκλειδα.

Ναι αν μπορείς βάλε λινκ αλλά μη βάλεις από ελληνικά μαγαζιά.

https://www.norbar.com/en-gb/products/view/nsubcategory/categoryname/torquewrenches/category_multid/1

Το επάνω link για Norbar,

Για Carolus κοίτα το TBS:

http://www.tbs-aachen.de/Carolus/WANTED_02/2016/Carolus_5900200_Torque_wrench_1/2_40-200_Nm_i3863_45388.htm

To Βeta μπορει να είναι από την παλαιότερη σειρά της Norbar.

Για αυτοκίνητα ίσως θέλουμε και 3ο πάνω από 200Νm.

Grafton 505
24/04/2017, 20:05
(Χτες παιδευόντουσαν 2 φίλοι από το forum γιατι είχαν ξεχάσει την 3/8' συλλογή και πήραν μόνο την 1/2' που είχε χονδρά καρυδάκια. Δεν γράφω πώς λύθηκε το πρόβλημα χωρωταξίας γιατι θα αυτομπαναριστούν με τη βοήθεια και τοις ευλογίες του κ. daz.

Πες το τρόπο και άσε τα ονόματα. Για κάτι τέτοια ζει το φόρουμ ! :lol:

@macdeath_s Όπως είπε και ο Miskin πας για Norbar κατευθείαν εκεί που είσαι. Και αν δεις τίποτα stahlwille στον δρόμο σου στην ίδια τιμή το τσιμπάς χωρίς σκέψη.

foogr01
24/04/2017, 20:49
+1 για Norbar.
Εφόσον έρθεις κάποια στιγμή για διακοπούλες εδώ και δεν έχεις ψωνίσει, τσιμπάς Facom από το γνωστό μαγαζί :)

macdeath_s
24/04/2017, 22:18
+1 για Norbar.
Εφόσον έρθεις κάποια στιγμή για διακοπούλες εδώ και δεν έχεις ψωνίσει, τσιμπάς Facom από το γνωστό μαγαζί :)

Τα Facom ξεφεύγουν σε τιμή...

foogr01
24/04/2017, 23:17
Τα Facom ξεφεύγουν σε τιμή...

Βρε, από το γνωστό μαγαζί λέμε...

Δεινόσαυρος
25/04/2017, 00:28
Εγώ έχω Sealey, κυρίως γιατί είναι τσάμπα εδώ Αγγλία, και δεν είναι άσχημα για κάτι που ΔΕΝ χρησημοποιώ καθημερινά.
ΑΚ624 (http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/84793/sealey-ak624) για μεγάλο 1/2" 27-203 Νm
και Premier 3/8 (https://www.amazon.es/d/ssb/Sealey-8-inch-2-24nm-1-47-17-70lb-ft-Torque-Wrench-Micrometer/B000RO1ZCG)για μικρό 2-24 Νm.

Για εμένα, και για τα λεφτά τους, < £40/£30 αντιστοίχως, μια χαρά είναι.
Το πρώτο λινκ που έδωσα, μάλιστα, το βάζει και πάνω από το Norbar. (OK, δημοσιογραφίες, αλλά λέμε)

Δεν ξέρω τι θα κάνω αν χρειαστεί να σφίξω 25 Νm :lol: Δεν έτυχε ακόμα, ίσως πάρω και ένα μεσαίο.
Κατι σαν αυτο (https://www.amazon.co.uk/d/Spanners-Wrenches/Sealey-8-inch-7-112nm-5-83lb-ft-Micrometer/B000ROF64O) αν δεν θέω να ξοδευτώ. Προσωπικά αν είναι να έπαιρνα καλή επώνυμη μάρκα, Facom, Gedore, Snap-on και τέτοια, θα φρόντιζα πρώτα το μικρό, που θέλει ακρίβεια. Στα μεγαλά θέλει τόσο ακρίβεια; Μόνο για την πίσω ρόδα το έχω χρησημοποίσει τακτικά, και μια φορά για το βολάν ενός φίλου.

@topos
28/04/2017, 00:35
http://m.ebay.com/itm/Sealey-Torque-Wrench-Micrometer-Style-3-8-Sq-Drive-7-112Nm-5-83lb-ft-STW1011-/161912826972?hash=item25b2c1ac5c%3Ag%3AT6MAAOSwX61ZAe6d&_trkparms=pageci%253A435b0b19-2b99-11e7-98cf-74dbd180f6b6%257Cparentrq%253Ab18a70b215b0a99bea4913daffffd3a7%257Ciid%253A1

Βγαινει στο 50αρικο με τα μεταφορικα, αλλα καπως υποπτο δεν ειναι το τοσο μεγαλο ευρος(7nm-112nm)?

BLiTzER
28/04/2017, 08:33
Ναι. Μέχρι κι εγώ ξέρω να στο απαντήσω αυτό. :p Έχει συζητηθεί αρκετές φορές εδώ μέσα.

karellen
28/04/2017, 09:55
Εγώ έχω Sealey, κυρίως γιατί είναι τσάμπα εδώ Αγγλία, και δεν είναι άσχημα για κάτι που ΔΕΝ χρησημοποιώ καθημερινά.
ΑΚ624 (http://www.autoexpress.co.uk/accessories-tyres/84793/sealey-ak624) για μεγάλο 1/2" 27-203 Νm
και Premier 3/8 (https://www.amazon.es/d/ssb/Sealey-8-inch-2-24nm-1-47-17-70lb-ft-Torque-Wrench-Micrometer/B000RO1ZCG)για μικρό 2-24 Νm.

Για εμένα, και για τα λεφτά τους, < £40/£30 αντιστοίχως, μια χαρά είναι.
Το πρώτο λινκ που έδωσα, μάλιστα, το βάζει και πάνω από το Norbar. (OK, δημοσιογραφίες, αλλά λέμε)

Δεν ξέρω τι θα κάνω αν χρειαστεί να σφίξω 25 Νm :lol: Δεν έτυχε ακόμα, ίσως πάρω και ένα μεσαίο.
Κατι σαν αυτο (https://www.amazon.co.uk/d/Spanners-Wrenches/Sealey-8-inch-7-112nm-5-83lb-ft-Micrometer/B000ROF64O) αν δεν θέω να ξοδευτώ. Προσωπικά αν είναι να έπαιρνα καλή επώνυμη μάρκα, Facom, Gedore, Snap-on και τέτοια, θα φρόντιζα πρώτα το μικρό, που θέλει ακρίβεια. Στα μεγαλά θέλει τόσο ακρίβεια; Μόνο για την πίσω ρόδα το έχω χρησημοποίσει τακτικά, και μια φορά για το βολάν ενός φίλου.
Θα είναι πρόβλημα να βάλεις +2Nm παραπάνω,δηλαδή 200 gr δύναμη?

S16
18/05/2017, 16:52
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχει κάποιος εμπειρία από ροπόκλειδα της hazet και της stahlwille?
Μιλάω πάντα για τις καλές τους σειρές (αυτά που έχουν σφάλμα +-2%) και για τιμές ροπής από 20 έως 100 (όχι σίγουρο μιας και παίζει και το ενδεχόμενο του 40-200).
Έξτρα ερώτηση, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσει κάποιος ηλεκτρονικό ροπόκλειδο; Πέρα οτι είναι πιο ακριβά και πιο εντυπωσιακά έχουν κάποιο πλεονέκτημα που μου διαφεύγει;

Έχω προσωπική εμπειρία από ροπόκλειδα της facom από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, απλά θέλω να ξέρω τι "λένε" τα ροπόκλειδα άλλων κορυφαίων κατασκευαστών.

doctoras
18/05/2017, 21:23
Θελω και εγω δυναμοκλειδο αλλα με προβληματισατε με τα σχόλια σας για τα force κινεζικα.
Βασικα εχω συλλογη proxxon και ειμαι ευχαριστημένος με την ερασιτεχνική χρηση που εχω κανει σε μοτοσακα και αυτοκινητο στα βασικα πραματουδια που μπορω να βαλω χερι.

Δωστε καμια συμβουλή οικονομικής αγορας γιατι η χρηση συνήθως ειναι 5 φορες τον χρονο

yiannis172
18/05/2017, 23:21
Τα Force ειναι Taiwan,και εκτος οτι τα δουλευουν παρα πολλοι επαγγελματιες,κατα τη γνωμη μου αξιζουν τα λεφτα τους στο επακρο.

Leon67
19/05/2017, 07:26
Για περιστασιακή χρήση μια χαρά είναι τα Force και όλα τα υπόλοιπα σε παραπλήσια τιμή (κάπου στο 50αρικο) που μπορει να βρεθούν στο Skroutz. Για κάτι ποιοτικότερο η τιμή θα είναι διπλάσια. Τα ακριβώτερα από φίρμες εργαλείων ειναι πολλές φορες Νorbar. Νομίζω ότι ένα παράδειγμα είναι τα Beta. Θα έλεγα να κοιτάξεις και τα Carolus σαν λίγο καλύτερα από θεμα υποστήριξης και γιατι είναι σε προσφορά μέχρι τέλος Ιουνίου.

daz
20/05/2017, 12:41
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχει κάποιος εμπειρία από ροπόκλειδα της hazet και της stahlwille?
Μιλάω πάντα για τις καλές τους σειρές (αυτά που έχουν σφάλμα +-2%) και για τιμές ροπής από 20 έως 100 (όχι σίγουρο μιας και παίζει και το ενδεχόμενο του 40-200).
Έξτρα ερώτηση, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσει κάποιος ηλεκτρονικό ροπόκλειδο; Πέρα οτι είναι πιο ακριβά και πιο εντυπωσιακά έχουν κάποιο πλεονέκτημα που μου διαφεύγει;

Έχω προσωπική εμπειρία από ροπόκλειδα της facom από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, απλά θέλω να ξέρω τι "λένε" τα ροπόκλειδα άλλων κορυφαίων κατασκευαστών.

Stahl και hazet δεν έχουν αντιπροσωπία στην Ελλάδα. Μπορείς να τα μετρήσεις οπουδήποτε αλλά όταν χρειαστούν καλιμπράρισμα που θα τα πας? Θα πρέπει να τα στείλεις εξωτερικό από μόνος σου όταν πχ η norbar μπορεί να το αναλάβει χωρίς να το στείλει Αγγλία (εκτός και αν χρειαστεί).
Gedore είχα και ήταν μια χαρά!
Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις σε αυτές τις μάρκες είναι πόσο εύκολα διαβάζεις την κλίμακα, πόσο εύκολα ρυθμίζεις την ροπή και λοιπά χαρακτηριστικά όπως μέγεθος κεφαλής, pass through κεφαλή που σημαίνει ότι δουλεύει και σε αριστερόστροφες κτλ.

Τα ηλεκτρονικά σου δείχνουν σε πραγματικό χρόνο την ροπή που ασκείς και ξέρεις πότε θα χτυπήσει. Επίσης επιλέγεις την επιθυμητή ρύθμιση πιο εύκολα και γρήγορα, έχουν μνήμες με αποθηκευμένες ρυθμίσεις κ.α.

daz
20/05/2017, 13:11
Θελω και εγω δυναμοκλειδο αλλα με προβληματισατε με τα σχόλια σας για τα force κινεζικα.
Βασικα εχω συλλογη proxxon και ειμαι ευχαριστημένος με την ερασιτεχνική χρηση που εχω κανει σε μοτοσακα και αυτοκινητο στα βασικα πραματουδια που μπορω να βαλω χερι.

Δωστε καμια συμβουλή οικονομικής αγορας γιατι η χρηση συνήθως ειναι 5 φορες τον χρονο

Είχα πει όσο πιο αναλυτικά μπορούσα τα αρνητικά ενός φθηνού δυναμόκλειδου και γιατί δεν πρέπει να θεωρούμε ότι για περιστασιακή χρήση το φθηνό είναι μια χαρά. Δεν είναι πένσα που θα κόψει 5 σύρματα το χρόνο και δε θα πάθει τίποτα, ούτε πολύγωνο που θα ξεβιδώσει 5 βίδες το χρόνο. Είναι όργανο ακριβείας και η δουλειά του είναι να μετράει με ακρίβεια είτε 5 βίδες το χρόνο είτε 50. Αν δε σε ενοχλούν οι μεγάλες αποκλίσεις στην ακρίβεια και θέλεις να μετράς 5 βίδες το χρόνο τότε με ένα καντάρι και μια προέκταση ενός μέτρου σε μια καστάνια θα κάνεις την ίδια δουλειά.

Αυτή τη φωτό πρέπει να την είχα ξαναβάλει μερικές σελίδες πιο πίσω. Ένα δυναμόκλειδο που μετράει 15% λάθος έστω και σε ένα μόνο σημείο της κλίμακας δεν είναι όργανο ακριβείας. Ένα άλλο ή διαφορετικό μοντέλο της ίδιας μάρκας θα μετράει αλλού λάθος ή το ποσοστό θα είναι λιγο μικρότερο για όλη την κλίμακα κτλ. κτλ. Ανεξάρτητα όμως απ' την απόκλιση που έχει και τα ποσοστά, αυτό που μετράει για μένα είναι ένα μόνο. Το εμπιστεύεσαι? Σήμερα το πήγες στον Βράττη ή στον Πικούνη ή στον Χ, Ψ και στο μέτρησε και ήταν ΟΚ. Μετά από 5 χρήσεις ξέρεις αν είναι ακόμα ΟΚ? Οποιοδήποτε απ' τα παρακάτω με τιμές 20 ευρω, μετά από 10 χρήσεις και 2 χρόνια αποθήκευση, μπορούν να αρχίσουν να χτυπάνε όπου θέλουν.

Φυσικά το "αυτοκόλλητο" της διακρίβωσης και του ελέγχου είναι εκεί!
382546

daz
20/05/2017, 13:27
Τα Force ειναι Taiwan,και εκτος οτι τα δουλευουν παρα πολλοι επαγγελματιες,κατα τη γνωμη μου αξιζουν τα λεφτα τους στο επακρο.

Επίσης πάρα πολλοί επαγγελματίες δεν χρησιμοποιούν καθόλου δυναμόκλειδο!
Άλλοι είχαν πάρει ένα φεγγάρι ένα φθηνό και τώρα το χρησιμοποιούν σαν μεγάλη καστάνια.

Πάρα πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν και εργαλεία απ' τα lidl. Αυτός που μου άλλαξε τον ανορθωτή όταν έμεινα και μετά βίας πήγα μεχρι τον πρώτο που βρήκα, είχε πολύμετρο απ' τα λιντλ. Όταν όμως, μετά την αλλαγή, μετράγαμε να δούμε τι στέλνει στην μπαταρία, αντί να στέλνει πάνω από 14 έστελνε μετά βίας λίγο πάνω από 13v.
Κάτι μου έλεγε να τραβήξει καλώδιο από εδώ, εκεί και... ούτε που κατάλαβα. Του είπα να το αφήσει όπως είναι να πάω σπίτι μου και θα το δω την επόμενη με ησυχία. Στο σπίτι που το μέτρησα με ένα φθηνό (αλλά ακριβότερο των lidl) πολύμετρο, είδα ότι ανορθωτής έστελνε κανονικά 14.4. Ηλεκτρολογίο και δούλευε με πολύμετρο απ' τα λιντλ! Έχω δυο, το ένα στο χωριό με 17 ευρώ και το άλλο στο σπίτι μου με 40 ευρώ. Αυτός είχε ένα με 5 ευρώ!