PDA

View Full Version : Αγορά Δυναμόκλειδου.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

toyar
23/09/2015, 16:11
daz φαινεσαι ψαγμενος οποτε θα ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο:
χρειαζομαι ενα δυναμοκλειδο για να σφιγγω περιφερειακες βιδες καπακιων ταπες αξονες μπουζι κλπ και μαλλον ΟΧΙ κεφαλες καβαλετα μπιελων στροφαλων εκκεντροφορων κλπ
θελω κατι πιστοποιημενο,αξιοπιστο, με ευρος 2-10kgm, απο την ελληνικη αγορα και μεχρι 100 ευρω
υπαρχει κατι τετοιο ή να ξαπλωσω μεχρι να μου περασει;:D
ευχαριστω!!!!

daz
23/09/2015, 16:19
daz φαινεσαι ψαγμενος οποτε θα ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο:
χρειαζομαι ενα δυναμοκλειδο για να σφιγγω περιφερειακες βιδες καπακιων ταπες αξονες μπουζι κλπ και μαλλον ΟΧΙ κεφαλες καβαλετα μπιελων στροφαλων εκκεντροφορων κλπ
θελω κατι πιστοποιημενο,αξιοπιστο, με ευρος 2-10kgm, απο την ελληνικη αγορα και μεχρι 100 ευρω
υπαρχει κατι τετοιο ή να ξαπλωσω μεχρι να μου περασει;:D
ευχαριστω!!!!

Και φθηνότερο.

norbar με κλειστά μάτια.

Αγγλικό και ένα απ' τα καλύτερα από κατασκευαστή που φτιάχνει μόνο εργαλεία μέτρησης.

1-10Nm με κλίμακα 0,1 και κεφαλή καστάνιας ή όχι. 1/4 ή 3/8 και σε δυο διαφορετικά μοντέλα το ένα λίγο ακριβότερο απ' το άλλο.

Αντιπρόσωπος Πικούνης.

Google, τηλέφωνο και καλή αγορά.

Ο ίδιος στο μετράει και δωρεάν όταν και αν χρειαστεί και αναλαμβάνει το καλυμπράρισμα.

daz
23/09/2015, 16:22
Sorry είναι 1 έως 20 Νμ. όχι 1 - 10.

Επίσης είχα την εντύπωση ότι το είχα πάρει λίγο φθηνότερα αλλά τα 5 ευρώ θα στα κόψει με το καλημέρα.

Εδώ το 1/4 γιατί το έχω εύκολο...

http://eshop.pikounistools.gr/dunamokatsabida-agglias-click-type/norbar-truetorque-tti20-1-4-detail.html

Το 3/8 έχει το ίδιο μέγεθος στην κεφαλή της καστάνιας αλλά με τετράγωνο 3/8.

toyar
23/09/2015, 16:27
μηπως θες να πεις kgm;
τα συγκεκριμενα που λες τα εχω βρει και τα θεωρω πολυ καλα απλα ηθελα μια γνωμη παραπανω

toyar
23/09/2015, 16:35
εδω ειμαι:
http://eshop.pikounistools.gr/dunamokatsabida-agglias-click-type/norbar-truetorque-tti100-3-8-detail.html
κατω απο 100αρικο αραγε παιζει κατι καλο σε αλλη μαρκα;

daz
23/09/2015, 16:56
εδω ειμαι:
http://eshop.pikounistools.gr/dunamokatsabida-agglias-click-type/norbar-truetorque-tti100-3-8-detail.html
κατω απο 100αρικο αραγε παιζει κατι καλο σε αλλη μαρκα;

Έκανα editαρα στο τελευταίο μου ποστ. Ξαναρίξε μια ματιά.

Δες πόσο κάνει και το μοντέλο SL0 χωρίς καστάνια ή το ΤΤ χωρίς καστάνια. (Δες στο εξωτερικό, ρώτα πικούνη ψάξε στο σαιτ της norbar)

Ναι παίζει αλλά δεν αξίζει. Αν δώσεις 30 ευρώ λιγότερα θα πάρεις κάτι πολύ χειρότερο και αναλόγος του τι θα επιλέξεις οι πιθανοτητες ειναι υπέρ στο να είναι και εντελώς αναξιόπιστο.

Πίστεψέ με δε θέλεις να πας να σφίξεις αλουμίνιο και να μη χτυπήσει στα 10 για μια Μ6.

Το χαρτί με τις μετρήσεις που θα πάρεις έχει επάνω ένα συριακό αριθμό. Τον ίδιο αριθμό θα τον βρεις και επάνω στο δυναμόκλειδο με λέιζερ. Αυτό συμαίνει ότι η μέτρηση που βλέπεις έγινε στο συγκεκριμένο κομμάτι και όχι στο μοντέλο. Το ίδιο είχε και το gedore μου. Ξεκίνα από εκεί. Αυτό είναι το πιο σημαντικό για να ξέρεις τι παίρνεις και προσοχή στον αριθμό της μέτρησης να είναι και επάνω στο δυναμόκλειδο.

Επίσης όταν αρχίσει να χάνει μετά από 5000 κλικ ή τέλος πάντως αρκετό χρόνο απ' την πρώτη χρήση, δε θα δείχνει ότι του κατέβει αλλά απλά θα αυξηθεί η απόκλιση (σταδιακά). Θα συνεχίσει όμως να χτυπάει σταθερά πράγμα που είναι πολύ πολύ σημαντικό ακόμα και με μειωμένη ακρίβεια.
Ένα φθηνό ή μάλλον φθηνιάρικο δεν ξέρεις πότε θα αρχίσει να χτυπάει όπου να 'ναι με απόκλιση που δε θα είναι σταθερή. Την μία -10% και την άλλη +7%.

Μη πάρεις φθηνότερο. Θα πετάξεις 50-70 ευρώ.

duke200
23/09/2015, 17:02
εγω ειχα παρει μανεσμαν ελαφρά μεταχειρισμένο απο το μοναστηράκι με 50αρικο (μαλλον μαιμου ή κλεμένο?) . Πολύ καλό το χω χρονια, το χα τσεκαρει και με πανακριβο φίλου μηχανικού, εσφιγγε το ίδιο. Κλιμακα ροπών συσφιξης απο 1 μεχρι 14 κιλά.

toyar
23/09/2015, 17:05
οκ ευχαριστω για τις πληροφοριες :beer:
απλα το 1-20 που αναφερεις δεν εχει εφαρμογη σε μοτο προφανως παμε για 20-100

duke200
23/09/2015, 17:09
1KGM(λαικιστι κιλό) είναι περιπου 10Νm (λαικιστι νιουτομετρα). Αρα το 1-20 δεν παιζει να ναι σε Nm (δεν υπαρχει νοημα για δυναμοκλειδο μόνο 20Nm) μάλλον είναι 1-20 Kgm (10-200Nm)

toyar
23/09/2015, 17:14
κι ομως υπαρχει και το δινει για ποδηλατα
αναφερεται στο λινκ του daz παραπανω
οι πιο μικρες βιδες στη μοτο ζητανε σκαρτα 30Nm και οι πιο μεγαλες 100

duke200
23/09/2015, 17:29
κι ομως υπαρχει και το δινει για ποδηλατα
αναφερεται στο λινκ του daz παραπανω
οι πιο μικρες βιδες στη μοτο ζητανε σκαρτα 30Nm και οι πιο μεγαλες 100

Αφου τα πουλανε, χαρα στα κοροϊδα που τα παιρνουνε. Πρέπει να σαι τελείως κουλός για να μην ξερεις πόσο θα σφίξεις μια βιδα Μ5 για παράδειγμα.

toyar
23/09/2015, 17:33
δεν ειναι ετσι ακριβως
Μ5 υπαρχει σε παιδικο παιχνιδι υπαρχει και σε ιατρικο εργαλειο

duke200
23/09/2015, 17:36
δεν ειναι ετσι ακριβως
Μ5 υπαρχει σε παιδικο παιχνιδι υπαρχει και σε ιατρικο εργαλειο

μιλαω για την χρηση που θελουμε. Προφανώς στους επιταχυντες αδρονίων θα χρειάζεται τετοιο δυναμοκλειδο, στα ποδήλατα και τα μηχανάκια όχι...

toyar
23/09/2015, 17:41
ξερεις ποσο ακριβα ποδηλατα υπαρχουν;
με τι φρενα τι μεταδοσεις και τι υλικα στο σκελετο;
αν καποιος δουλευει σε ποδηλατο των 5000 πιστευεις οτι ειναι ακραιο να χρησιμοποιει δυναμοκλειδο των 100 ευρω;

daz
23/09/2015, 17:46
Ορέ τρελέ εσύ δε μου ζήτησες 2-10? Σου πρότεινα 1-20 στην τιμή που μου είπες.

Δεν υπάρχει εφαρμογή σε μηχανές για το 1-20?

Τα καπάκια όταν ρυθμίζεις βαλβίδες πόσο τα σφίγκεις? Το καπάκι του συμπλέκτη για δίσκους πόσο χρειάζεται? Οι βίδες της καμπάνας (όχι η κεντρική) πόσο θέλουν?

Με το 20-100 δεν θα μπορείς να βάλεις μπουζί (12νμ) και θα είναι μικρό για τον άξονα του τροχού, τιμονιού, εμπρος γραναζιού κ.α

Αν πάρεις 10-100 (υπάρχει λόγος που είναι δυσεύρετα και αντικαταστάθηκαν απ' τα 20-100) στα 10νμ δεν θα έχει την ίδια ακρίβεια με του 1-20. Τα δυναμόκλειδα δουλεύουν στο μεσαίο 70% της κλίμακάς τους. Στο πρώτο 15% και στο τελευταίο (στην κλίμακα) έχουν ή αποκτούν την μεγαλύτερη απόκλιση. Όσο πιο μικρό είναι το ευρος που ρυθμίζονται τόσο μικρότερη απόκλιση έχουν.
Και ξέχνα την απόκλιση, νομίζεις ότι θα χωρέσει να βάλεις μπουζί με 10-100? Θα χωράει να σφίξεις μια M6 αλενόβιδα και να εφαρμόσεις 10νμ αν είναι χωμένη πουθενά περίεργα με την κεφαλή γκουμούτσα? Έχεις εφαρμόσει 10 νμ με κεφαλή 1/2 καρυδάκι 1/2 μήκος εργαλειου μισό μέτρο και την βίδα χωμένη κάτω απ' το πλαίσιο?

Αν έχει εφαρμογή λέει!!!!

Εναλακτικά πάρε το 7-50 ΝΜ σε 3/8 και για άξονες και γενικά μεγάλες ροπές χωρίς μεγάλη ακρίβεια πάρε ένα φθηνότερο αργότερα. Αλλά προς θεού μη πάρεις μανεσμαν. Είναι αστείο να το συζητήσουμε κιόλας. Όχι μανεσμαν με 50 ευρώ αλλά και κάποιο ακριβότερο μπορεί να το ρυθμίζεις στα 100 και να χτυπάει στα 70.

Καλύτερα να πάρεις μια προέκταση ενός μέτρου και να προσθέτεις στην άκρη της βαρίδια. Μεγαλύτερη ακρίβεια θα έχεις είτε κάνεις τον υπολογισμό σε Newton ανά μέτρο είτε σε κιλά/ μέτρο.

duke200
23/09/2015, 17:50
ουτως η άλλως είναι ακραιο να έχεις 5000 ποδήλατο οπώτε εκεί όλα επιτρέπονται. Αλλα και παλι δεν είπαμε να σφιγγουμε καπάκια με το χέρι αλλα ούτε και να δινουμε 100 ευρω να αγοράσουμε δυναμοκελιδο για να σφίγγουμε μια βιδούλα. Άλλωστε πρακτικά το δυναμόκλειδο χρειάζεται στο μηχανάκι μόνο στα καβαλέτα εκκεντροφόρου, στις βίδες κεφαλής και για τετρακύλιδρα στα καβαλέτα στροφάλου και στις μπιέλες. Όλες οι άλλες βίδες και παραπάνω να τις σφίξεις, αν δεν κλωτσησεις σπειρωμα είναι οκ (που πρεπει να σαι ασχετος για να το κάνεις, όποτε αν είσαι τοσο άσχετος καλύτερα να μην μπεις καν στην διαδικασία να ασχοληθείς με DIY, ουτε να πάρεις οποιοδήπωτε δυναμόκλειδο)

αν είναι να παρεις για μηχανη, ένα 1-12 είναι οτι καλύτερο. Όπως είπα και προηγουμένως το μανεσμαν το τσεκαρα με πανακριβο και δεν έχανε καθόλου.

Μην ξεχνατε οτι μαζι με το επίπεδο του μαστορα ανεβαίνουμε σε εργαλεία και όχι το αντίθετο. Να δωσει χομπίστας 200 ευρω για δυναμόκλειδο, τι να το κάνει? να σφίξει τρια καπάκια στη ζωή του?

daz
23/09/2015, 17:56
Χαλάνε τα κτμ μωρέ?

Χαλάνε τα γμν, χαλάνε τι να κάνουν? :lol:

toyar
23/09/2015, 18:51
βρε συ εγω ρωτησα για 2-10 σε kgm εσυ μιλας για 1-20 σε Nm
οταν τελειωνει στα 20Νm τι να σφιξω πανω στη μηχανη τι βιδα απο το πλαστικο καπακι;:D
μιλαω για βιδες Μ8 και πανω
καλαμια, μποτες, δαγκανα φρενου,βιδα τιμονιου, βασεις κινητηρα, κεφαλη, βολαν,αξονες τροχων........
εδω δεν εχω δυναμοκλειδο για τα βασικα θα παω για τα ψιλολογια;:lol:

duke200
23/09/2015, 19:12
Χαλάνε τα κτμ μωρέ?

Χαλάνε τα γμν, χαλάνε τι να κάνουν? :lol:

όλα χαλάνε, αμα δεν τα προσέχεις.

MISKIN
23/09/2015, 19:48
Εγώ έχω αυτό και κάνω σχεδόν όλες τις δουλειές στο vstrom, εκτός από γρανάζι κίνησης, ρουλεμάν λαιμού.
http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-product=tt-50-trutorque#!prettyPhoto[248]/0/

Τα εργαλεία είναι λόξα. Όπως πολλά πράγματα. Κάποιοι συλλέγουν εργαλεία, αλλά μη φτάσουμε εκεί. Όλα όμως αυτά που αγοράζουμε γιατί έχουμε λόξα θέλουμε να κρατάνε για μια ζωή. Όχι για 7 ή 10 χρόνια. Εγώ έχω μια συλλογή της Gedore από τη δεκαετία του 90'. Αν μου σπάσει ένα καρυδάκι, πάω και το αλλάζω χωρίς πολλά πολλά με ένα καινούργιο. Lifetime Warranty. Επίσης επειδή είναι η δουλειά μου η παραγωγή εξαρτημάτων, ο ποιοτικός έλεγχος στα καλά εργαλεία είναι τουλάχιστον στο 10% της παραγωγής. Στα κινέζικα είναι στο ... 0.1% . Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ εσύ έχεις μείνει ευχαριστημένος από μια φθηνή συλλογή, κάποιος άλλος συχτηρίζει. Υπάρχουν βέβαια και κινεζοκορεάτικα με ισόβια εγγύηση. Toptul, Carolus, κ.α. αλλά είναι πιο ακριβά από τις κασετίνες που συζητάμε. Και τέλοσπάντων γιατί να δώσεις 100€ στα Rothe... και να μη δώσεις 80-90€ στα Lidl.
http://www.lidl.de/de/powerfix-werkzeugkoffer-216-teilig/p177336
ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ.

daz
23/09/2015, 23:04
Τογιαρ δε το είδα ρε φίλε ότι έγραψες σε κιλά. Δεν υπάρχει το δυναμόκλειδο που θα κάνει όλες τις δουλειές που θέλεις. Όχι αν πάρεις μόνο ένα. Και σε δυναμόκλειδο καλύτερα να μη πάρεις τίποτα ή να πάρεις ένα που θα κάνει τις μισές δουλειές παρά να πάρεις δύο φθηνά. Με 50 ευρώ ούτε πολυεργαλείο gerber δεν παίρνεις και να είναι της προκοπής, όχι δυναμόκλειδο. Πάρε το 20-100 με κεφαλή χωρίς καστάνια ή το 7 -50 με καστάνια.

toyar
22/11/2015, 05:36
εγινε συζητηση για δυναμοκλειδα.........
ακουω γνωμες:
norbar στα 120 ή unior στα 80;
χρηση σπανια και σε περιφερειακες βιδες (ταπες λαδιων.βιδες καπακιων,αξονες τροχων, δαγκανες, τιμονοπλακες κλπ)

daculas
22/11/2015, 08:57
NORBAR φυσικά

MISKIN
22/11/2015, 09:41
Εξαρτάται ποιο Unior. Γιατί έχει και η Unior δυναμόκλειδα της Norbar.
http://www.uniortools.com/cgi-bin/cms.cgi?doc=10780&prod=15791
346008

@STF τι μεταφορικά πλήρωσες για τα Vessel; daz ετοιμάσου για παραγγελία. Θα τη κάνω πάλι τη μλκ με τα τελωνεία... :cry:

Alexandross
22/11/2015, 11:15
εγινε συζητηση για δυναμοκλειδα.........
ακουω γνωμες:
norbar στα 120 ή unior στα 80;
χρηση σπανια και σε περιφερειακες βιδες (ταπες λαδιων.βιδες καπακιων,αξονες τροχων, δαγκανες, τιμονοπλακες κλπ)


Εξαρτάται ποιο Unior. Γιατί έχει και η Unior δυναμόκλειδα της Norbar.
http://www.uniortools.com/cgi-bin/cms.cgi?doc=10780&prod=15791
346008

@STF τι μεταφορικά πλήρωσες για τα Vessel; daz ετοιμάσου για παραγγελία. Θα τη κάνω πάλι τη μλκ με τα τελωνεία... :cry:



Aχιλλέα ο φίλος αναφέρεται στην σειρά 264 της Unior .

Η σειρά που λές εσύ είναι 263 της Unior .Ειναι norbar και τα πουλάει η Unior 2πλάσια τιμή.

Κοιτάξτε τα παρακάτω :

346013 346014 346015






http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=459

http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=458&cid=165

sapila racing
22/11/2015, 11:34
Εγώ εχω αυτό το ροπόκλειδο, που να το πάω για calibration? :D

Μια χαρα την κανει την δουλειά του, εχω κι απ τα άλλα αλλά αυτό μου αρέσει περισσότερο.

MISKIN
22/11/2015, 11:34
Aχιλλέα ο φίλος αναφέρεται στην σειρά 264 της Unior

Τα γνωρίζω όλα αυτά για αυτό και ρώτησα σε ποιο αναφέρεται.

daz
22/11/2015, 11:38
@STF τι μεταφορικά πλήρωσες για τα Vessel; daz ετοιμάσου για παραγγελία. Θα τη κάνω πάλι τη μλκ με τα τελωνεία... :cry:

Έτοιμος είμαι! :D


Εγώ εχω αυτό το ροπόκλειδο, που να το πάω για calibration? :D

Μια χαρα την κανει την δουλειά του, εχω κι απ τα άλλα αλλά αυτό μου αρέσει περισσότερο.

Σαπίλα αυτό σου δείχνει τη ροπή σε πραγματικό χρόνο! Και γμ!
Γιατί δεν το πας στον Βράττη για έλεγχο πρώτα και θα σου πει αυτός αν χρειάζεται κάτι και τι!

foogr01
22/11/2015, 11:38
Εγώ εχω αυτό το ροπόκλειδο, που να το πάω για calibration? :D

Μια χαρα την κανει την δουλειά του, εχω κι απ τα άλλα αλλά αυτό μου αρέσει περισσότερο.

Πολύ μου αρέσει :D

toyar
22/11/2015, 14:30
αυτο
http://www.tool-mania.gr/store/Product/ProductInfo.aspx?id=459

LogOutGoRide
27/11/2015, 09:39
Μετά απο αρκετό διάβασμα εδώ, δυστυχώς όχι όλες τις σελίδες, αλλά τουλάχιστον μερικά βασικά, έχω και εγώ κάποιες ερωτήσεις.
Σκέφτομαι τις γιορτές την αγορά ενός δυναμόκλειδου. Εδώ όμως είναι το πρώτο βασικό ερώτημα. Ένα ή δύο. Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, που δεν κάνω, η πιο μεγάλη δύναμη στο μηχανάκι μου είναι 128Νμ για τον συμπλέκτη και 103Νμ για τον πίσω τροχό που με ενδιαφέρει και περισσότερο. Οι υπόλοιπες δυνάμεις είναι σημαντικά μικρότερες.
Έχω ψάξει αρκετά μπορώ να πω και έχω σχεδόν καταλήξει σε τρεις μάρκες.
Norbar 1
http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-product=tt-50-trutorque
Norbar 2
http://pikounistools.gr/shop/?wpsc-product=tt-150-truetorque
Halfords 1
http://www.halfords.com/workshop-tools/tools/sockets-accessories/halfords-professional-torque-wrench-8-60nm
Halfords 2
http://www.halfords.com/workshop-tools/tools/sockets-accessories/halfords-professional-torque-wrench-40-200nm
Και η τρίτη είναι η proxxon που εκεί είναι λίγο θέμα να ταιριάξεις το εύρος, ώστε το ένα να καλλύπτει το άλλο.
Ένα άλλο θέμα είναι οτι κάποια είναι 1/2¨ και κάποια 3/8¨. Εκεί λύνεται το πρόβλημα με έναν αντάπτορα ή πρέπει να έχω και ξεχωριστά καρυδάκια.
Αν είναι εύκολο, θα ήθελα συγκεκριμένες απαντήσεις για τυχόν διαφορετικές προτάσεις στα χρήματα αυτά πάνω κάτω. Δηλαδή, "πάρε αυτό και αυτό" και όχι "κοιτα να έχει το ένα και να μην έχει το άλλο" κλπ.
Το βασικότερο. Οι όποιες εργασίες, μπορέι να είναι με συχνότητα μια φορά τον χρόνο ή τα δυο χρόνια, αλλά θέλω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια. Αν είναι στο περίπου, ξέρω και μόνος μου.
Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω, πέρα απο το ότι δεν ξεσφύγγουμε με δυναμόκλειδο και το επαναφέρουμε στην αρχική του θέση στο "τέρμα χαλαρό" μετά το τέλος; Για την αλλαγή της ρύθμισης της δύναμης, πρέπει κάθε φορά να κατεβαίνεις στο χαλαρό και να βάζεις την νέα τιμή-δύναμη ή δεν έχει σημασία;
Ευχαριστώ.

virus
27/11/2015, 11:08
Απαντηση στον logout. Οπως τα εβαλες γραμμη στον πικουνη και παρε τα νορμπαρ. 1/2 το μεγαλο και 3/8 το μικρο. Παρε και δυο ανταπτορες και εισαι μια χαρα. Ολα σου τα καρυδακια θα χρισιμοποιουνται. Οποτε θες στα καλιμπραρει ο πικουνης. Καλη αγορα!!!!!

daz
28/11/2015, 00:50
Σκέφτομαι τις γιορτές την αγορά ενός δυναμόκλειδου.

Αν δε σε ενδιαφέρουν οι μικρές ροπές παίρνεις το 30-150
Με αυτό δε θα μπορείς να ροπιάζεις καπάκια κινητήρα, βαλβίδων, μπουζί, λάδια κ.α πολλά.
Δεν ξέρω τι κάνεις αλλά δε θα μπορείς να σφίξεις κεφαλή, βίδες κυλίνδρου και πολλές άλλες λιγότερο απαιτητικές όπως βίδες βαλβίδων, δίσκων - καμπάνας κτλ.

Θα μπορείς όμως να ροπιάζεις αναρτήσιες, τροχούς, μοχλικά (στο κατώτερο όριο), λαιμούς, πλαίσιο, δαγκάνες κα.

Το 8-50 θεωρώ οτι είναι απαραίτητο.

Ένα 20-100 (ακομα και 10-100 να βρεις) δε μπορεί να κάνει περισσότερα απ' το 30-150 στις μικρές βίδες, λόγο μεγέθους (είναι 1/2), ενώ σίγουρα κάνει πολύ λιγότερα στις μεγάλες ροπές.

Οπότε χρειάζεσαι 2. Εσύ ξέρεις πιο απ' τα δύο χρειάζεσαι περισσότερο. Αν δεν μπορείς να τα πάρεις και τα δυο πάρε αυτό που σου χρειάζεται πιο πολύ και το άλλο το αγοράζεις αργότερα.

Πικούνης και νορβαρ είναι μια πολύ καλή επιλογή.

TBS και hazet δεν είναι καθόλου άσχημη. (αν υπάρχει ακόμα η προσφορά των 2 δυναμόκλειδων σε καλή τιμή)

Με μια επίσκεψη στον Βράττη δεν έχασε κανένας.

Desperado
03/12/2015, 17:53
Κάποια στιγμή, πριν καμιά 15αριά χρόνια, είχα βρεθεί μπροστά σε προσφορά ενός δυναμόκλειδου....Δεν μου χρειαζόταν βέβαια, αλλά σκέψεις..."μήπως να το πάρω...μπορεί να μου χρειαστεί κάποια στιγμή..." έριξαν τις αντιστάσεις μου (δεν ήθελα και πολύ :p) και το τσίμπησα. Δεν ήξερα τι πάιζει με τιμές, μάρκες κλπ κλπ. Μόνη φορά που χρησιμοποιήθηκε τελικά ήταν για να σφίξω το καπάκι από αρχαία εξωλέμβια που είχα, με 4-5 σπασμένες από την ηλεκτρόλυση βίδες κλπ. Όλά τα σπειρώματα βέβαια κλώτσησαν τότε....
Είδα την ανακοίνωση του κου Βράττη εδώ, "έσκαψα" στην αποθήκη και ξέθαψα το δυναμόκλειδο μου!! Made in taiwan, εύρος από 10-210 Nm. ("Χάρχαλο θα είναι, αλλά για μεγάλη καστάνια δεν κακό"....σκεφτόμουν) Πήγα στο κατάστημα όπου ο εξυπηρετικότατος κος Βράττης το μέτρησε και το βρήκε άψογο παρακαλώ (στα 30, 50, 100 Nm)....:eek::D
Τελικά μάλλον το μοτεράκι τότε (suzuki DT65 δικύλινδρο) είχε φάει τα ψωμιά του......αλλά με "έμαθε" να βάζω και Helicoil :bawl:
Ποιό άλλο δυναμόκλειδο θα χρειαστεί να πάρω για τις ανάγκες της μοτό?

Θέλω να πω και δύο λόγια για το μαγαζί του κου Βράττη, ότι έχουν πει και άλλοι που πήγαν δηλαδή....
Αισθάνθηκα όπως αισθάνεται ένα παιδί που το πας σε τεράστιο παιχνιδάδικο και το αφήνεις ελεύθερο μέσα να εξερευνήσει το χώρο.... Μου άρεσαν τόσο πολύ αυτά που είδα που......ξέχασα να ρωτήσω για κάτι συγκεκριμένα πράγματα που έψαχνα... Αφορμή δηλαδή για να ξαναπάω σύντομα!!! :lol:

MISKIN
03/12/2015, 18:09
Κάποια στιγμή, πριν καμιά 15αριά χρόνια, είχα βρεθεί μπροστά σε προσφορά ενός δυναμόκλειδου....Δεν μου χρειαζόταν βέβαια, αλλά σκέψεις..."μήπως να το πάρω...μπορεί να μου χρειαστεί κάποια στιγμή..." έριξαν τις αντιστάσεις μου (δεν ήθελα και πολύ :p) και το τσίμπησα. Δεν ήξερα τι πάιζει με τιμές, μάρκες κλπ κλπ. Μόνη φορά που χρησιμοποιήθηκε τελικά ήταν για να σφίξω το καπάκι από αρχαία εξωλέμβια που είχα, με 4-5 σπασμένες από την ηλεκτρόλυση βίδες κλπ. Όλά τα σπειρώματα βέβαια κλώτσησαν τότε....
Είδα την ανακοίνωση του κου Βράττη εδώ, "έσκαψα" στην αποθήκη και ξέθαψα το δυναμόκλειδο μου!! Made in taiwan, εύρος από 10-210 Nm. ("Χάρχαλο θα είναι, αλλά για μεγάλη καστάνια δεν κακό"....σκεφτόμουν) Πήγα στο κατάστημα όπου ο εξυπηρετικότατος κος Βράττης το μέτρησε και το βρήκε άψογο παρακαλώ (στα 30, 50, 100 Nm)....:eek::D
Τελικά μάλλον το μοτεράκι τότε (suzuki DT65 δικύλινδρο) είχε φάει τα ψωμιά του......αλλά με "έμαθε" να βάζω και Helicoil :bawl:
Ποιό άλλο δυναμόκλειδο θα χρειαστεί να πάρω για τις ανάγκες της μοτό?

Θέλω να πω και δύο λόγια για το μαγαζί του κου Βράττη, ότι έχουν πει και άλλοι που πήγαν δηλαδή....
Αισθάνθηκα όπως αισθάνεται ένα παιδί που το πας σε τεράστιο παιχνιδάδικο και το αφήνεις ελεύθερο μέσα να εξερευνήσει το χώρο.... Μου άρεσαν τόσο πολύ αυτά που είδα που......ξέχασα να ρωτήσω για κάτι συγκεκριμένα πράγματα που έψαχνα... Αφορμή δηλαδή για να ξαναπάω σύντομα!!! :lol:

Δε βγαίνουν πια δυναμόκλειδα με τόσο μεγάλο εύρος λειτουργίας! Μήπως είναι KABO; ΜΑΤΑΤΑΚΙΤΟΥΟ; Βάλε καμιά φώτο! Λογικά δε χρειάζεσαι άλλο δυναμόκλειδο! Εκτός αν κάνεις λάθος και δεν είναι 10-210 αλλά 30-210 σα το ΚΑΒΟ το δικό μου.

Grafton 505
03/12/2015, 20:26
Τομή ενός stahlwille ροπόκλειδου

347220

347221

347222

Grafton 505
03/12/2015, 20:27
347223

347224

daz
03/12/2015, 21:00
Το ξέρεις ότι αυτή είναι μια απ' τις καλύτερες ραβδους που μπορείς να πάρεις?

Grafton 505
03/12/2015, 21:12
Το ξέρεις ότι αυτή είναι μια απ' τις καλύτερες ραβδους που μπορείς να πάρεις?

Το έμαθα και το ξέρω από τότε. Αλλά ένεκα τοποθεσίας και ευκαιρίας, βολεύομαι με δύο Force.

Πάντως κάποια στιγμή θα πάρω μια ''αναλογική'' σαν του σαπίλα.

Desperado
03/12/2015, 21:23
Δε βγαίνουν πια δυναμόκλειδα με τόσο μεγάλο εύρος λειτουργίας! Μήπως είναι KABO; ΜΑΤΑΤΑΚΙΤΟΥΟ; Βάλε καμιά φώτο! Λογικά δε χρειάζεσαι άλλο δυναμόκλειδο! Εκτός αν κάνεις λάθος και δεν είναι 10-210 αλλά 30-210 σα το ΚΑΒΟ το δικό μου.

Φωτό
347230
347231
347232

Desperado
03/12/2015, 21:26
Φωτό (συνέχεια)
347233
347234
Αυτή η τρούπα είναι λογικά για να την καλιμπράρεις....σωστά?

347235

daz
03/12/2015, 21:48
.... εύρος από 10-210 Nm...... ο εξυπηρετικότατος κος Βράττης το μέτρησε και το βρήκε άψογο παρακαλώ (στα 30, 50, 100 Nm)....:eek::D


Desperado, μια χαρά! Αφού σε αυτό το εύρος δουλεύει σωστά, είσαι μια χαρά.

Το ευρος 10-210 φυσικά δεν υπάρχει! Είναι εφεύρεση! Το 10 είναι σαν να λες οτι θα κάνεις εντούρο με παπί και και το 210 με μπούσα, αλλά στη μέση θα σου δίνει καλές μετρήσεις. Στα άκρα η απόκλιση θα είναι μεγάλη και το κακό είναι ότι θα αυξηθεί δραματικά με ελάχιστη χρήση.

Αυτά λειτουργούν με ελατήριο. Αν το 200αρίσεις θα συμπιέσεις πολύ το ελατήριο και μετά θα αρχίσει να χάνει πολύ περισσότερο στις άκρες. Εκεί δλδ που το ελατήριο θα είναι ή πολύ συμπιεσμένο ή χαλαρό, δε θα έχει τις αρχικές δυνάμεις και η ακρίβεια θα πάει περίπατο ενώ σιγά σιγά θα αρχίσει να έχει απόκλιση και στη μέση. Προσπάθησε να μη το τερματίζεις και να μη το εμπιστεύεσαι στις πολύ χαμηλές. Κάτι με τόσο μεγάλο εύρος μη το εμπιστευτείς για να βιδώσεις ένα αλουμινένιο καπάκι κινητήρα ή μπουζί στα 10 και 12 νμ. Ίσως τα καπάκια τότε στα είχε δώσει στο χέρι γιατί είχαν πολύ χαμηλές ροπές.

Ακόμα και αν το μετρήσεις και σου δώσει σωστά νούμερα θα δεις ότι την επόμενη θα σου δώσει λίγο διαφορετικά και σιγά σιγά αυτό θα αυξηθεί με ελάχιστα κλικ, μέχρι που θα αρχίσει να χτυπάει παντού. Να μη το ξεχνάς συμπιεσμένο. Πάντα να το επαναφέρεις στην μικρότερη τιμή πριν το αποθηκεύσεις.

Μπράβο στον Κύριο Βράττη!

Nice pics

:beer:

Desperado
03/12/2015, 22:32
Desperado, μια χαρά! Αφού σε αυτό το εύρος δουλεύει σωστά, είσαι μια χαρά.

Το ευρος 10-210 φυσικά δεν υπάρχει! Είναι εφεύρεση! Το 10 είναι σαν να λες οτι θα κάνεις εντούρο με παπί και και το 210 με μπούσα, αλλά στη μέση θα σου δίνει καλές μετρήσεις. Στα άκρα η απόκλιση θα είναι μεγάλη και το κακό είναι ότι θα αυξηθεί δραματικά με ελάχιστη χρήση.

Αυτά λειτουργούν με ελατήριο. Αν το 200αρίσεις θα συμπιέσεις πολύ το ελατήριο και μετά θα αρχίσει να χάνει πολύ περισσότερο στις άκρες. Εκεί δλδ που το ελατήριο θα είναι ή πολύ συμπιεσμένο ή χαλαρό, δε θα έχει τις αρχικές δυνάμεις και η ακρίβεια θα πάει περίπατο ενώ σιγά σιγά θα αρχίσει να έχει απόκλιση και στη μέση. (Πλαστική παραμόρφωση του ελατηρίου δηλαδή)Προσπάθησε να μη το τερματίζεις και να μη το εμπιστεύεσαι στις πολύ χαμηλές. Κάτι με τόσο μεγάλο εύρος μη το εμπιστευτείς για να βιδώσεις ένα αλουμινένιο καπάκι κινητήρα ή μπουζί στα 10 και 12 νμ. Ίσως τα καπάκια τότε στα είχε δώσει στο χέρι γιατί είχαν πολύ χαμηλές ροπές.

Ακόμα και αν το μετρήσεις και σου δώσει σωστά νούμερα θα δεις ότι την επόμενη θα σου δώσει λίγο διαφορετικά και σιγά σιγά αυτό θα αυξηθεί με ελάχιστα κλικ, μέχρι που θα αρχίσει να χτυπάει παντού. Να μη το ξεχνάς συμπιεσμένο. Πάντα να το επαναφέρεις στην μικρότερη τιμή πριν το αποθηκεύσεις.

Μπράβο στον Κύριο Βράττη!

Nice pics

:beer:
Ευχαριστώ για τα tips Daz!!!:beer: Πάντα εντελώς ξεσφιγμένο αποθηκεύεται το κλειδί. Κάποια στιγμή θα χτυπήσω μάλλον και ένα μικρότερου εύρους. Ερώτηση, η τρύπα στην μέση που έχει είναι για να καλιμπράρεται? Κάθε πότε θέλουν θεωρητικά έλεγχο αυτά? Επίσης θέλουν κάποια συντήρηση-γρασσάρισμα κλπ?

MISKIN
03/12/2015, 22:44
Δύσκολο να βρεις κάποιον που να το καλυμπράρει αν δε γνωρίζεις τουλάχιστον τι μάρκα είναι. Εμένα το γράφει (ΚΑΒΟ) στο πισινό της χειρολαβής. Εκεί δεν έχει κάτι που κουμπώνει στα Nm που θες; Πάνω στο κούμπωμα δε γράφει κάτι;

daz
03/12/2015, 22:51
Ευχαριστώ για τα tips Daz!!!:beer: Πάντα εντελώς ξεσφιγμένο αποθηκεύεται το κλειδί. Κάποια στιγμή θα χτυπήσω μάλλον και ένα μικρότερου εύρους. Ερώτηση, η τρύπα στην μέση που έχει είναι για να καλιμπράρεται? Κάθε πότε θέλουν θεωρητικά έλεγχο αυτά? Επίσης θέλουν κάποια συντήρηση-γρασσάρισμα κλπ?

Δεν ξέρω τι κάνει η τρύπα.
Δεν ξέρω αν καλιμπράρεται ή αν σε συμφέρει να το κάνεις.

Στο καλιμπράρισμα ίσως χρειαστεί αλλαγή ελατηρίου ή κάτι άλλο. Αν δεν υπάρχει εταιρία (κατασκευαστής, διανομέας, οτιδήποτε) δεν ξέρω αν μπορεί να το αναλάβει κάποιος. Ένα καλό δυναμόκλειδο θα χρειαστεί έλεγχο μετά από 5000 κλικ. Στα 5000 κλικ αν μετρηθεί και είναι εκτός είτε το αναλαμβάνει ο επίσημος είτε το στέλνει στην κατασκευάστρια.

Τώρα με μια ανύπαρκτη μάρκα ή με κάποια που την μια έχει το Α μοντέλο και την άλλη το Β, δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως υπάρχουν κάποιοι που αναλαμβάνουν να το συνεφέρουν αλλά στην τιμή που το πήρες δεν νομίζω να σε συμφέρει.

Όχι δεν θέλουν γρασσάρισμα ή κάποια άλλη συντήρηση. Μόνο να αποθηκεύεται με το ελατήριο χαλαρό.

Desperado
04/12/2015, 08:01
Δύσκολο να βρεις κάποιον που να το καλυμπράρει αν δε γνωρίζεις τουλάχιστον τι μάρκα είναι. Εμένα το γράφει (ΚΑΒΟ) στο πισινό της χειρολαβής. Εκεί δεν έχει κάτι που κουμπώνει στα Nm που θες; Πάνω στο κούμπωμα δε γράφει κάτι;

Δίκιο είχες!! Επάνω στο σώμα γράφει σε ένα σημείο King Hawk

@daz, μέχρι να κάνω εγώ 5000 κλικ.....θα έχουν ανακαλυφθεί οι αυτοσφιγγόμενες βίδες!!!:bawl::lol:

daz
04/12/2015, 14:29
@daz, μέχρι να κάνω εγώ 5000 κλικ.....θα έχουν ανακαλυφθεί οι αυτοσφιγγόμενες βίδες!!!:bawl::lol:

Τα καλά είπα ότι χρειάζονται 5000 κλικ. :D

Σύμφωνα τουλάχιστον με όσα λένε οι κατασκευαστές τους!

Ελπίζω όμως και το δικό σου να συνεχίσει να δίνει σωστές τιμές για περισσότερα κλικ απ' όσα θα σου χρειαστούν. ;):beer:

daz
06/12/2015, 18:24
Για την ομαδική παραγγελία πήγαμε εδώ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147367

toyar
13/12/2015, 19:50
για αυτο τι γνωριζουμε;
348144

byron
13/12/2015, 20:49
για αυτο τι γνωριζουμε;
348144

Έχει πολλές χρήσεις, το έχω δει στον sapila. Δυναμοκλειδο, σούβλα, ενίοτε και σπαθί. :tooth:

daz
13/12/2015, 22:11
Έχει πολλές χρήσεις, το έχω δει στον sapila. Δυναμοκλειδο, σούβλα, ενίοτε και σπαθί. :tooth:

Κανονίστε να το κάνετε σούβλα! Θα σας σκοτώσω! :lol:

toyar αναλογικό, δείχνει τη ροπή σε πραγματικό χρόνο, ακριβό!

Τι θέλεις να μάθεις?

toyar
14/12/2015, 05:53
το ειδα εδω http://www.ggv.gr/meter-dinamoklido-dinamometro-test-kg-20-tool-tools-ergaleio-mannesmann-1-2.html
και μου εκανε εντυπωση η τιμη του εκτος αν ειναι τελειως ψευτικο το συγκεκριμενο
παντως δεν το εχω βρει πουθενα αλλου
ηθελα να μαθω αν θεωρειται αξιοπιστο

lykourgi
14/12/2015, 08:11
το ειδα εδω http://www.ggv.gr/meter-dinamoklido-dinamometro-test-kg-20-tool-tools-ergaleio-mannesmann-1-2.html
και μου εκανε εντυπωση η τιμη του εκτος αν ειναι τελειως ψευτικο το συγκεκριμενο
παντως δεν το εχω βρει πουθενα αλλου
ηθελα να μαθω αν θεωρειται αξιοπιστο

ΔΥΝΑΜΌΚΛΕΙΔΟ ΒΕΛΟΝΑΣ 20kg - 10.00 €
Δηλαδή, μισό ευρω το κιλό.
Καλή τιμή είναι. Ούτε ντομάτες δεν παίρνεις με τόσα. :lol:


Δεν ξέρω εάν είναι καλό αλλά, μεταξύ μας, δεν πείθει.

LogOutGoRide
22/12/2015, 08:44
Χθες τελικά κατέληξα στο Norbar TTi60 3/8 που τελικά αγόρασα στα 125€ με τα μεταφορικά.
Περιμένω να έρθει και μιας και ο καιρός βοηθάει, να αρχίσω την μηχανή.
Με γειά μου λοιπόν και ευχαριστώ τον άγιο Νικόλαο που με τον ιδρώτα μου μου έφερε αυτό το δώρο.

daz
22/12/2015, 09:09
ηθελα να μαθω αν θεωρειται αξιοπιστο

Σε αυτή την τιμή?

Σοβαρά τώρα.. θα έβαζα μια προέκταση ενός μέτρου και με ένα καντάρι θα έλεγχα με πόσα κιλά τραβάω.

kg/m

Θα μου μείνει και το καντάρι να ζυγίσω καμιά καλή ψαριά! :D

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=7377

348631

daz
22/12/2015, 09:10
Χθες τελικά κατέληξα στο Norbar TTi60 3/8 που τελικά αγόρασα στα 125€ με τα μεταφορικά.
Περιμένω να έρθει και μιας και ο καιρός βοηθάει, να αρχίσω την μηχανή.
Με γειά μου λοιπόν και ευχαριστώ τον άγιο Νικόλαο που με τον ιδρώτα μου μου έφερε αυτό το δώρο.

Μια χαρά! Καλοδούλευτο! :beer:

stefanos
22/12/2015, 10:26
το ειδα εδω http://www.ggv.gr/meter-dinamoklido-dinamometro-test-kg-20-tool-tools-ergaleio-mannesmann-1-2.html
και μου εκανε εντυπωση η τιμη του εκτος αν ειναι τελειως ψευτικο το συγκεκριμενο
παντως δεν το εχω βρει πουθενα αλλου
ηθελα να μαθω αν θεωρειται αξιοπιστο

Βελόνας.
Δεν κάνει κλίκ.
Την ώρα που σφίγγεις πρέπει να κοιτάς να μην ξεπεράσεις την ένδειξη.
Προσωπικά δυσκολεύομαι να κάνω δυο πράγματα μαζί.
Θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται, δεν υπάρχει κάν μηχανισμός.

LogOutGoRide
22/12/2015, 10:31
Μια χαρά! Καλοδούλευτο! :beer:


Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια την υπομονή σου.
Και ο άνθρωπος στο κατάστημα πρέπει πω ήταν εξυπηρετικός και αναλυτικός ότι αν ρώτησα!

lykourgi
22/12/2015, 10:31
Θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται, .....

Πως δεν τίθεται;
Η ευκαμψία της μπάρας θα είναι σταθερή για πάντα;

stefanos
22/12/2015, 11:04
Πως δεν τίθεται;
Η ευκαμψία της μπάρας θα είναι σταθερή για πάντα;

Ναι

toyar
22/12/2015, 13:39
αυτο με το κανταρι και την προεκταση το εχω στο μυαλο μου απο καιρο;)
ποσο υποδεεστερη μεθοδος μπορει να ειναι απο τους μαστορους που καρυδωνουν τις μανελες;

lykourgi
22/12/2015, 15:45
Ναι
Αμφιβάλλω. Μετά από συνεχή χρήση (ειδικά στα όριά του) πιστεύω πως θα αποκτήσει απόκλιση.
Αν μιλάμε για ένα σφίξιμο κάθε έξι μήνες, πιθανόν να έχεις δίκιο.

virus
22/12/2015, 19:41
Χθες τελικά κατέληξα στο Norbar TTi60 3/8 που τελικά αγόρασα στα 125€ με τα μεταφορικά.
Περιμένω να έρθει και μιας και ο καιρός βοηθάει, να αρχίσω την μηχανή.
Με γειά μου λοιπόν και ευχαριστώ τον άγιο Νικόλαο που με τον ιδρώτα μου μου έφερε αυτό το δώρο.


καλοδουλευτο!!! απο τα αγαπημενα μου. κι εκει πολυ εξυπηρετικοι αρκει να μην τους πρηζεις :lol:

dimitrisinside
22/12/2015, 19:58
καλησπερα.
Μπορει καποιος να μου πει την αποψη του για τα παρακατω 2 δυναμομετρα που πηρα το καλοκαιρι αλλα ακομη δεν χρησιμοποιησα /
http://www.flexibleassembly.com/Products/Tohnichi-FTD100CN2-S
http://www.amazon.com/Stahlwille-760-30-TORSIOMETER-Screwdriver/dp/B00C12I6VU

BLiTzER
09/09/2016, 14:19
Έχω καρυδάκια 1/2'' και 1/4'' μόνο. Να προτιμήσω δυναμόκλειδο 1/2'' ή 3/8''; Αν 3/8'', αγοράζω και καρυδάκια 3/8'' ή τη βγάζω με αντάπτορα; Αντάπτορα σε 1/2'' ή 1/4'' ή και τα δύο; Αυτά. :p

sapila racing
09/09/2016, 14:23
καλησπερα.
Μπορει καποιος να μου πει την αποψη του για τα παρακατω 2 δυναμομετρα που πηρα το καλοκαιρι αλλα ακομη δεν χρησιμοποιησα /
http://www.flexibleassembly.com/Products/Tohnichi-FTD100CN2-S
http://www.amazon.com/Stahlwille-760-30-TORSIOMETER-Screwdriver/dp/B00C12I6VU

To οτι τα ροπόκλειδα έχει γίνει συνήθεια να λέγονται 'δυναμόκλειδα' κάπως παει κι έρχεται.
Οχι και δυναμόμετρο όμως! :wave2:

virus
09/09/2016, 14:27
κλασσικα ροποκλειδο 3/8 και βαζεις ανταπτορες 1/4-1/8. σιγα μην παρεις καρυδακια λογω ροποκλειδου.

BLiTzER
09/09/2016, 14:30
κλασσικα ροποκλειδο 3/8 και βαζεις ανταπτορες 1/4-1/8. σιγα μην παρεις καρυδακια λογω ροποκλειδου.

Φίλε, εδώ λέγεται "αγορά δυναμόκλειδου". Αν θες να μιλήσεις για άλλα εργαλεία, να πας αλλού.

Ευχαριστώ. Θα αγοραστεί πάραυτα. :)

nik69
09/09/2016, 14:50
Έχω καρυδάκια 1/2'' και 1/4'' μόνο. Να προτιμήσω δυναμόκλειδο 1/2'' ή 3/8''; Αν 3/8'', αγοράζω και καρυδάκια 3/8'' ή τη βγάζω με αντάπτορα; Αντάπτορα σε 1/2'' ή 1/4'' ή και τα δύο; Αυτά. :p

Εξαρτάται τι θα βρεις μπροστά σου.
Εγώ είχα αντάπτορα. Αλλά επάνω από τις 3 εμπρος βίδες στο εξωτερικό καπάκι περνάει μια σωλήνα από το πλαίσιο και δεν
χώραγε ροπόκλειδο+αντάπτορας+καρυδάκι(με άλλεν 6mm). Χωρίς τον αντάπτορα κάτι θα γινόταν.
Τέλος πάντων δεν ήταν και τόσο κρίσιμες βίδες και δούλεψε χειροκίνητο ροπόκλειδο

dimitrisinside
09/09/2016, 15:42
To οτι τα ροπόκλειδα έχει γίνει συνήθεια να λέγονται 'δυναμόκλειδα' κάπως παει κι έρχεται.
Οχι και δυναμόμετρο όμως! :wave2:

Σωστα.
Αν δεν το ελεγες δεν θα το ειχα παρατηρησει.
Απορω πως εκανα τετοιο λαθος.

Grafton 505
09/09/2016, 20:01
Έχω καρυδάκια 1/2'' και 1/4'' μόνο. Να προτιμήσω δυναμόκλειδο 1/2'' ή 3/8''; Αν 3/8'', αγοράζω και καρυδάκια 3/8'' ή τη βγάζω με αντάπτορα; Αντάπτορα σε 1/2'' ή 1/4'' ή και τα δύο; Αυτά. :p


Θα σε πρότεινα να μην πάρεις 3/8 ροπόκλειδο εφόσον δεν έχεις τίποτα σε 3/8, γιατί θα είσαι βγάλε τον ένα αντάπτορα βάλε τον άλλο. Ροπόκλειδο 1/2 και ένας αντάπτορας 1/4.

BLiTzER
09/09/2016, 20:06
Το θέμα είναι ότι το 3/8 είναι 10-50, ενώ το 1/2 είναι 20-100, που (μάλλον) δε βολεύει τόσο. Εξάλλου η επαφή μου με τα εργαλεία και τις εργασίες στο μηχανάκι είναι άκρως περιστασιακή.

toyar
09/09/2016, 20:23
δυναμοκλειδο δεν επιλεγεις απο το καρε αλλα απο το ευρος ροπων που χρειαζεσαι
και συνηθως για να καλυψεις 10-100 σωστα χρειαζεσαι 2

DAN_DAN
09/09/2016, 20:25
Το θέμα είναι ότι το 3/8 είναι 10-50, ενώ το 1/2 είναι 20-100, που (μάλλον) δε βολεύει τόσο. Εξάλλου η επαφή μου με τα εργαλεία και τις εργασίες στο μηχανάκι είναι άκρως περιστασιακή.
Θα έλεγα ότι μάλλον το 20-100 θα είναι πιο χρήσιμο για βασικές δουλειες στο μηχανακι (πχ βαλε-βγαλε τροχούς, ρυθμιση αλυσιδας, δαγκανες φρενων για τακακια κτλ)

Grafton 505
09/09/2016, 20:28
Σε αυτήν την περίπτωση, πάρε ένα για να σφύγγεις τα παξιμάδια και παρελκόμενα των τροχών.

foogr01
09/09/2016, 20:38
Το θέμα είναι ότι το 3/8 είναι 10-50, ενώ το 1/2 είναι 20-100, που (μάλλον) δε βολεύει τόσο. Εξάλλου η επαφή μου με τα εργαλεία και τις εργασίες στο μηχανάκι είναι άκρως περιστασιακή.

Αν ασχολείσαι περιστασιακά μην πάρεις και καθόλου, εκτός κι αν δεν έχεις που αλλού να δώσεις τα χρήματα, οπότε με το 10-50 θα καλύψεις ένα σχετικά μεγάλο εύρος αλλά όχι πίσω τροχό (βλ. ρύθμιση αλυσίδας). Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς, τότε θα χρειαστείς 2, οπότε παίρνεις το ένα τώρα (για πιο μεγάλες ροπές κατά τη γνώμη μου, βλ. πάλι ρύθμιση αλυσίδας) και κάποια στιγμή αργότερα το άλλο (το μικρότερο). My 2 cents.

BLiTzER
09/09/2016, 20:56
δυναμοκλειδο δεν επιλεγεις απο το καρε αλλα απο το ευρος ροπων που χρειαζεσαι
και συνηθως για να καλυψεις 10-100 σωστα χρειαζεσαι 2

Φυσικά. Ναι, ομολογώ ότι το έθεσα κάπως μπερδεμένα. :p

Δεδομένου ότι έχω καινούριο μηχανάκι πλέον και δεν το αγγίζω, όσον αφορά τη συντήρηση, θεωρώ ότι το 10-50 είναι καλύτερη επιλογή, καθώς καλύπτει όλες τις λεπτοδουλειές. Δε σκοπεύω να το χρησιμοποιώ πάνω από 1-2 φορές ανά έτος, απλά είμαι βλαμμένος και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μου κάνω ένα δώρο.

Για τη δουλειά που το θέλω τώρα, χρειάζομαι εύρος από 22 μέχρι 88 Nm. Φαντάζομαι, αν είναι να επιλέξω μόνο ένα ΡΟΠΟκλειδο (τουλάχιστον προς το παρόν), είναι καλύτερα να είμαι πιο ακριβής στο κάτω όριο παρά στο πάνω.

daz
09/09/2016, 21:34
Στα 3/8 με τον αντάπτορα το συνολικό ύψος είναι μεγαλύτερο απ' το 1/2.

Το 3/8 όμως μπορεί να γίνει πολύ πιο κόμπακτ απ' το πακέτο 1/2.
Αγοράζοντας τα καρυδάκια που απαιτούνται για τη μηχανή σου (για δυναμόκλειδο μέχρι 50 νμ δεν είναι πάνω από 3-4) έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πολύ περισσότερες εργασίες. Και δε μιλάω μόνο για ανοιγμένους κινητήρες αλλά για απλή ρύθμιση βαλβίδων, μοχλικά κτλ. Ακόμα και αν δεν αγοράσεις τίποτα έχεις αυτή την επιλογή για το μέλλον ή για όταν σου χρειαστεί.

Αν πάρεις 1/2 δεν έχεις άλλες επιλογές. Η κεφαλή 1/2 έχει και μεγαλύτερο πάχος, όχι μόνο μεγαλύτερο ύψος (ανεξάρτητα απ' τα καρυδάκια).

Προτείνω 3/8 με αντάπτορα χαμηλό που δε θα σου δώσει μεγάλο ύψος.

365635

365636

daz
09/09/2016, 21:55
Για τη δουλειά που το θέλω τώρα, χρειάζομαι εύρος από 22 μέχρι 88 Nm. Φαντάζομαι, αν είναι να επιλέξω μόνο ένα ΡΟΠΟκλειδο (τουλάχιστον προς το παρόν), είναι καλύτερα να είμαι πιο ακριβής στο κάτω όριο παρά στο πάνω.

Τα όρια δεν έχουν την ίδια ακρίβεια με τη μέση. Σε ένα καλό δυναμόκλειδο δεν έχει να σε απασχολεί γιατί έχει φροντίσει ο κατασκευαστής να το "κόψει" ώστε η απόκλιση να είναι οσο το δυνατόν μικρότερη. Γι' αυτό δε βρίσκεις πλέον 10-110 και έχουν αντικατασταθεί όλα με το 20-100.

Για οτιδήποτε πάνω από 50νμ πάρε 1/2 και για μέχρι 50νμ, όπως παραπάνω. Απ' τη στιγμή που οι εργασίες που κάνεις τώρα δικαιολογούν το 1/2 πάρε 20-100, έχεις και τα καρυδάκια. Αν οι ροπές που σου χρειάζονται είναι μέχρι 50 πάρε 3/8 με τον αντάπτορα που έβαλα παραπάνω.

daz
11/09/2016, 12:54
Θα έλεγα ότι μάλλον το 20-100 θα είναι πιο χρήσιμο για βασικές δουλειες στο μηχανακι (πχ βαλε-βγαλε τροχούς, ρυθμιση αλυσιδας, δαγκανες φρενων για τακακια κτλ)

Θα σχολιάσω και αυτό γιατί και εγώ προβληματίστηκα κάποτε και ξέρω ότι πολύς κόσμος θέλει ένα μόνο δυναμόκλειδο και δεν ξέρει τι να επιλέξει.

Αν κάποιος κοιτάξει το μανουαλ της μηχανής του θα δει ότι οι περισσότερες ροπές είναι μέσα στα 20-110.

Αλλά..

Οι πιο σημαντικές ροπές είναι ανάμεσα στο 10-40.

Ειδικά για μηχανές!

Καπάκια κινητήρα 10νμ
Δαγκάνες 35-40
Βαλβίδες 20
Μοχλικό <50
Βάσεις κινητήρα <50
Κεφαλή <30
Καδένα
Δισκόπλακες 20
Μπουζί 12
Τάπα λαδιών 20?
Εμπρός ανάρτηση
Γρανάζια
κ.α

Οι βίδες που χρειάζονται μεγάλες ροπές που δεν τις καλύπτει ένα δυναμόκλειδο μέχρι 50νμ είναι το εμπρός γρανάζι αλυσίδας, ο λαιμός, άξονες, μπορεί να είναι η βάση του πίσω αμορτισέρ και κάποιες λίγες βίδες μέσα στον κινητήρα όπως η βίδα του στροφάλου που συγκρατεί τα γρανάζια που δίνουν κίνηση στην καμπάνα.
Μέσα στον κινητήρα όλες οι άλλες βίδες (δίσκοι, καμπάνα κ.α) είναι μέχρι 40-50νμ και πιο κάτω.

Επίσης για τις περισσότερες βίδες που ανέφερα παραπάνω, η μεγάλη κεφαλή (και το μεγάλο καρυδάκι) ενός δυναμόκλειδου 1/2 θα είναι πρόβλημα.

Σε γενικές γραμμές οι βίδες με σπείρωμα Μ 6 έως Μ 10 που έχουν οι περισσότερες μηχανές (δλδ 10αρακι κεφάλι μέχρι 17αρι) χρειάζονται ροπές από 10νμ μέχρι 40.

DAN_DAN
11/09/2016, 14:17
Θα σχολιάσω και αυτό γιατί και εγώ προβληματίστηκα κάποτε ......

Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ, παρακινούμενος όμως από αυτό που έγραψες Απόστολε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να κάνει βασικές δουλειές στο μηχανάκι δεν θα κοιτάξει καπάκια και βάσεις κινητήρα!
Για τα μπουζί και τις βαλβίδες, θέλω κάποιος που βάζει ροπόκλειδο σε V2 να μας πει πως το κάνει (χωρίς να στραβώσει το ροπόκλειδο σε σχήμα S με χρήση οξυγόνου:D). Σε πολλά είναι αδύνατο να βάλεις ροπόκλειδο με κλειστό άκρο ακόμη και στην τάπα του λαδιού....
Προσωπικά μιλώντας, άξονες τροχών και δαγκάνες-δισκόπλακες θέλω να μου καλύπτει το ροπόκλειδο. Αν οι δαγκάνες σφιχτούν με 36 αντί 32 Nm έπειδή είναι στο κάτω όριο του 20-100, sorry αλλά δεν κάηκε και ο κόσμος.. Με την ίδια λογική, το 10-50 δε μου κάνει όταν χρειάζεται να σφίγω με 5Nm τα ρουλεμάν του μπροστινού στην αλλάγή τους..

Alexandross
11/09/2016, 14:31
Οποιος ξερει,ποιες εταιριες βγαζει τετοιους ανταπτορες χαμηλου προφιλ ?

sapila racing
11/09/2016, 15:13
Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ, παρακινούμενος όμως από αυτό που έγραψες Απόστολε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να κάνει βασικές δουλειές στο μηχανάκι δεν θα κοιτάξει καπάκια και βάσεις κινητήρα!
Για τα μπουζί και τις βαλβίδες, θέλω κάποιος που βάζει ροπόκλειδο σε V2 να μας πει πως το κάνει (χωρίς να στραβώσει το ροπόκλειδο σε σχήμα S με χρήση οξυγόνου:D). Σε πολλά είναι αδύνατο να βάλεις ροπόκλειδο με κλειστό άκρο ακόμη και στην τάπα του λαδιού....
Προσωπικά μιλώντας, άξονες τροχών και δαγκάνες-δισκόπλακες θέλω να μου καλύπτει το ροπόκλειδο. Αν οι δαγκάνες σφιχτούν με 36 αντί 32 Nm έπειδή είναι στο κάτω όριο του 20-100, sorry αλλά δεν κάηκε και ο κόσμος.. Με την ίδια λογική, το 10-50 δε μου κάνει όταν χρειάζεται να σφίγω με 5Nm τα ρουλεμάν του μπροστινού στην αλλάγή τους..

Ο αντίλογος λέει οτι για τροχούς, δαγκάνες κλπ αρκεί κι ενα εκπαιδευμένο χέρι σε συνδυασμό με το κατάλληλο εργαλείο, κι εννοώ και κατάλληλου μήκους.
Για χαμηλότερες ροπές και ακρίβεια το χρειάζεσαι πιο πολύ το ροπόκλειδο.

daz
11/09/2016, 16:03
Οποιος ξερει,ποιες εταιριες βγαζει τετοιους ανταπτορες χαμηλου προφιλ ?

facom beta stahlwille έχουν αλλά είναι ακριβοί. Ks tools toptul και άλλες φθηνότερες μπορεί να έχουν επίσης. Θα ξεκινούσα από βράτη και φακομ.

daz
11/09/2016, 17:14
Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα ποστ, παρακινούμενος όμως από αυτό που έγραψες Απόστολε νομίζω ότι κάποιος που θέλει να κάνει βασικές δουλειές στο μηχανάκι δεν θα κοιτάξει καπάκια και βάσεις κινητήρα!
Για τα μπουζί και τις βαλβίδες, θέλω κάποιος που βάζει ροπόκλειδο σε V2 να μας πει πως το κάνει (χωρίς να στραβώσει το ροπόκλειδο σε σχήμα S με χρήση οξυγόνου:D). Σε πολλά είναι αδύνατο να βάλεις ροπόκλειδο με κλειστό άκρο ακόμη και στην τάπα του λαδιού....
Προσωπικά μιλώντας, άξονες τροχών και δαγκάνες-δισκόπλακες θέλω να μου καλύπτει το ροπόκλειδο. Αν οι δαγκάνες σφιχτούν με 36 αντί 32 Nm έπειδή είναι στο κάτω όριο του 20-100, sorry αλλά δεν κάηκε και ο κόσμος.. Με την ίδια λογική, το 10-50 δε μου κάνει όταν χρειάζεται να σφίγω με 5Nm τα ρουλεμάν του μπροστινού στην αλλάγή τους..

Δεν υπάρχει κανένα δυναμόκλειδο που μπορει να κάνει τα πάντα ακόμα και αν οι ροπές ειναι εντός των δυνατοτήτων του. Αν γινόταν αυτό δε θα υπήρχαν τόσα διαφορετικά ούτε θα υπήρχαν δυναμόκλειδα χωρίς κεφαλή που παίρνουν ανοιχτά άκρα ή πολύγωνα άκρα ή σπαστές κεφαλές ή κεφαλές χωρίς καστάνια κτλ.

Και μετά χρειάζεσαι τα κατάλληλα εργαλεία. Οι 5μμ αλλεν της κεφαλής στη μηχανή μου χρειάζονται άλλεν πάνω από 100μμ το οποίο χρειάζεται να είναι 2 επιπέδων πάχους ώστε να μεταφέρει σωστά τη ροπή. Μια εξωτερική βίδα για ένα καπάκι μπορεί να χρειάζεται καρυδάκι με κεφαλή μπίλιας που δεν έχουν όλοι. Ή ανοιχτό άκρο που μπαίνει σε καρέ!

Νομίζω πως η ρύθμιση βαλβίδων και οι αλλαγές δίσκων ειναι μέσα στις βασικές εργασίες που αν δεν μπορείς να τις κάνεις σήμερα ίσως το κάνεις αργότερα ή ίσως το κάνεις με τη βοήθεια ενός φίλου. Και όπως είπε ο σαπίλας είναι σημαντικότερο να μεταφέρεις σωστά τις μικρές ροπές παρά τις μεγάλες. Οι δαγκάνες αν δε σφιχτούν με δυναμόκλειδο δε θα σφιχτούν στα 36 αντί για τα 32 αλλά 1ον μπορεί να σφιχτούν στα 25 που είναι επικίνδυνο ή στα 50 που μπορεί να προκαλέσει ζημιά. Πόσοι έχουν πρόβλημα με τάπες λαδιών και καταστρέφουν τα κάρτερ?

Ναι και ο άξονας θέλει σωστό σφίξιμο αλλά με λίγο εμπειρία μπορείς να πετύχεις σωστό σφίξιμο. Αλλά ακόμα και αν το σφίξεις παραπάνω δε θα γίνει και τίποτε τραγικό.

Οι βίδες στα δισκόφρενα δεν είναι τόσο απλές στο σφίξιμο όσο νομίζουν κάποιοι. Αν δεν έχουν όλες την ίδια ροπή αυτές που έχουν την μικρότερη είναι εντελώς χαλαρές, γιατί το δίσκο τον πιέζουν οι υπόλοιπες. Αν έχουν όλες την ίδια ροπή ούτε θα ξεβιδωθούν επειδή κάποιες είναι χαλαρές ούτε θα χαλάμε τα κεφάλια από 5μμ αλλεν σε υπερβολικά σφιγμένες βίδες.

Στις δαγκάνες το ίδιο, αν η μια σφιχτεί με το χέρι στα 30 και η άλλη στα 40 τότε η πρώτη πατάει στα 20. Οπότε συνεχίζουμε εναλλάξ μέχρι να φτάσουμε στα 50. Έτσι σπάμε και τα μπουλόνια στα αμάξια.

Δε μίλησα καθόλου για έλλειψη ακρίβειας στο δυναμόκλειδο. Ένα καλό δυναμόκλειδο προσφέρει παραπάνω απ' την απαιτούμενη ακρίβεια για τις εργασίες που μιλάμε. Ακόμα και ένα φθηνότερο που ναι μεν μπορεί να μην χτυπάει στη ρύθμιση αλλά χτυπάει συνέχεια με την ίδια απόκλιση πάλι μας κάνει σε πολύ μεγάλο ποσοστό όσων κάνουμε.


Όταν λέμε 20-100 vs 10-50 κάνουμε το λάθος να νομίζουμε ότι απ' τα 20 μέχρι τα 50 και τα δυο θα κάνουν τις ίδιες δουλειές. Δεν είναι έτσι. το 1/2 θα κάνει λιγότερες απ' τις μισές δουλειές που θα κάνει το 3/8 μέσα σε αυτό το εύρος και όσες κάνει θα τις κάνει με την μισή ευκολία. Οπότε το 3/8 είναι καλύτερο στις μικρές το 1/2 στις μεγάλες. Οπότε για μένα καλύτερα ένα 30-150 ή ένα 40-200 παρά ένα 20-100. Φυσικά αυτό απαιτεί τουλάχιστον αλλο ένα στα 3/8. Το 20-100 ίσως μπορεί να συνδυαστεί με ένα 1/4 ή 3/8 με ευρος 1-20νμ.

Ο καθένας κρίνει με βάση τις ανάγκες του αλλά δεν γνωρίζουμε όλοι τις ανάγκες μας, ούτε ποιο θα μας βοηθήσει περισσότερο. Σχεδόν όλοι όσοι πήραν δυναμόκλειδο ανακάλυψαν ότι δεν είχαν τα κατάλληλα εργαλεία για να το χρησιμοποιήσουν.

Edit. Λέγοντας καπάκια κινητήρα παραπάνω εννοώ τα ψευτοκάπακα των δίσκων ή των βαλβίδων ή της καδένας που θα σου δώσει το σημάδι για τη θέση του εκκεντροφόρου.
Επίσης οι βάσεις κινητήρα θέλουν περιοδικό τσεκάρισμα (ειδικά σε μονοκύλινδρα) ή όταν όταν νιώθουμε ότι οι κραδασμοί έχουν αυξηθεί. Επίσης κάποιες λύνονται αναγκαστικά για άλλες εργασίες και όχι απαραίτητα επειδή θέλουμε να κατεβάσουμε κινητήρα.

daz
11/09/2016, 17:31
Ένα εκπαιδευμένο χέρι μπορεί να κάνει πολλές απ' τις παραπάνω εργασίες χωρίς δυναμόκλειδο αλλά να είστε σίγουροι ότι κάποιος χωρίς εμπειρία θα σφίξει όλες τις βίδες πολύ παραπάνω απ' το κανονικό. Τουλάχιστον το διπλάσιο απ' ότι χρειάζονται!

Leon67
19/09/2016, 15:17
Εγώ που έχω Britool (made in England) 5-33 Nm για 3/8" από τα τέλη 1970's αρχές 1980's ποιό να πάρω από τα Νorbar: Το 20-100 Nm και από ποιά σειρά? Θα ήθελα κάτι σε 30-120 Νm....

MISKIN
19/09/2016, 15:22
Εγώ που έχω Britool (made in England) 5-33 Nm για 3/8" από τα τέλη 1970's αρχές 1980's ποιό να πάρω από τα Νorbar: Το 20-100 Nm και από ποιά σειρά?

Ότι πάρεις από Norbar θα είναι από τη νέα σειρά, αυτή που ο ρυθμιστής είναι όλη η χειρολαβή. Όπως είναι και τα Facom. Μη πάρεις τη παλιά σειρά σαν το δικό μου.

Leon67
19/09/2016, 15:43
Ότι πάρεις από Norbar θα είναι από τη νέα σειρά, αυτή που ο ρυθμιστής είναι όλη η χειρολαβή. Όπως είναι και τα Facom. Μη πάρεις τη παλιά σειρά σαν το δικό μου.

Σκεφτόμουν αυτό: http://www.stereotiki.gr/store4/britool-evt1200a-dunamokleido-gia-karudakia-1-2-ruthmizomenis-ropis-25-135-nm.html

αλλά δεν ξέρω τί παίζει με Britool τώρα; Είναι μαντεγκλα (made in England) ή έχει σχιστά μάτια και κοτσίδα;

byron
19/09/2016, 16:01
Ένα εκπαιδευμένο χέρι μπορεί να κάνει πολλές απ' τις παραπάνω εργασίες χωρίς δυναμόκλειδο αλλά να είστε σίγουροι ότι κάποιος χωρίς εμπειρία θα σφίξει όλες τις βίδες πολύ παραπάνω απ' το κανονικό. Τουλάχιστον το διπλάσιο απ' ότι χρειάζονται!

Γνωρίζω τουλάχιστον 5 ιδιοκτήτες aprilia Mille/Tuono Factory που φοράνε Ohlins μπροστινό (αντί για Showa που φοράνε τα απλά) να τραβάνε τα μαλλιά τους, εξαιτίας σπασμένης μπότας στο Ohlins που έγινε από καργάρισμα των βιδών που ασφαλίζουν τον άξονα, συνήθως από λαστιχάδες.

Στα Showa σφίγγουν με 2,5kg όταν τα Ohlins θέλουν 1,2kg... Ζημιά γύρω στο 500άρικο αν θυμάμαι καλά.

MISKIN
19/09/2016, 16:12
Σκεφτόμουν αυτό: http://www.stereotiki.gr/store4/britool-evt1200a-dunamokleido-gia-karudakia-1-2-ruthmizomenis-ropis-25-135-nm.html

αλλά δεν ξέρω τί παίζει με Britool τώρα; Είναι μαντεγκλα (made in England) ή έχει σχιστά μάτια και κοτσίδα;

Δε μου φαίνεται ότι είναι ασιατικό. Για σίγουρα κάνε μια ερώτηση στο GJ. Πάντως τα Norbar είναι made in England και τα Facom made in Italy νομίζω. Γιατί να πας για ψώνια 500χλμ μακρυά για κάτι που το βρίσκεις φθηνότερα και καλύτερης ποιότητας 20 χλμ από το σπίτι σου. Αν θέλει καλυμπράρισμα θα τρέχεις Σαλόνικα;

Leon67
19/09/2016, 16:34
Σίγουρα αν και Θεσαλλονίκη έχει δρομολόγιο πάνω κάτω κάθε μέρα στην εταιρία. Στα 200+ είναι ακριβούτσικο αλλά θέλω κάτι καλό. Στο εύρος που θέλω παίζει και λίγο φτηνότερο αυτό: http://toolsforlife.gr/component/virtuemart/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82/%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF-20-120%CE%BDm-%CE%B7%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%84-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B7?Itemid=0

Αλλά μάλλον είναι παλαιό μοντέλο, έχει όμως καστάνια.... Τι γνώμη έχουμε για αυτό;

daz
19/09/2016, 16:40
Εγώ που έχω Britool (made in England) 5-33 Nm για 3/8" από τα τέλη 1970's αρχές 1980's ποιό να πάρω από τα Νorbar: Το 20-100 Nm και από ποιά σειρά? Θα ήθελα κάτι σε 30-120 Νm....

Υπάρχει και 30-150!


Ότι πάρεις από Norbar θα είναι από τη νέα σειρά, αυτή που ο ρυθμιστής είναι όλη η χειρολαβή. Όπως είναι και τα Facom. Μη πάρεις τη παλιά σειρά σαν το δικό μου.

Η norbar έχει δυο βασικές σειρές, την ΤΤ και την Profesional. Στα ΤΤ γυρίζει μόνο το πίσω μέρος, καλά τα λέω ή βγήκε καινούριο μοντέλο? Στα profesional γύριζε μόνο το πίσω αλλά στα καινούρια γυρίζει όλη η λαβή.

Τώρα σε αυτα που δε γυρίζει όλη η λαβή υπάρχουν δυο μοντέλα. Σε αυτά που στο πίσω μέρος βγαίνει ένας μοχλός για να σε βοηθάει να το γυρίσεις ο οποίος όταν είναι κλειστός λειτουργεί και σαν ασφάλεια και στα καινούρια όπου υπάρχει μόνο ένας περιστροφικός διακόπτης για ασφάλεια.
Τα πρώτα λειτουργούν με τον παλιό τρόπο και όσο ανεβαίνει η ροπή τόσο δυσκολότερο είναι να γυρίσει ενώ στα δευτερα ανεξάρτητα απ' την ροπή γυρίζει το ίδιο εύκολα σε όλη την κλίμακα. Επίσης απ' την μικρή εως τη μέγιστη ροπή χρειάζονται πολύ λιγότερες περιστροφές.

Αυτό εδώ αν έχει τον ίδιο μηχανισμό με την παλιά σειρά profesional. Είχα τέτοιο και δε μου άρεσε. Μετά τη μέση δυσκόλευε το γύρισμα και ήθελε πολλές στροφές.
367511

Αυτό εδώ είναι το καινούριο και χρειάζεται ελάχιστες στροφές και μάλιστα με την ιδια μικρή δύναμη σε όλη την κλίμακα. Και τα δυο που έχω τώρα είναι τέτοια και είναι πανευκολα και πολύ γρήγορα.
367512



Σκεφτόμουν αυτό: http://www.stereotiki.gr/store4/britool-evt1200a-dunamokleido-gia-karudakia-1-2-ruthmizomenis-ropis-25-135-nm.html

αλλά δεν ξέρω τί παίζει με Britool τώρα; Είναι μαντεγκλα (made in England) ή έχει σχιστά μάτια και κοτσίδα;

Να πάρεις είτε norbar TT (Αυτά στις φωτό παραπάνω είναι ΤΤ) είτε facom. H norbar έχει και την profesional σειρά που είναι πιο ακριβή, η facom έχει μία σειρά.

Ta facom είναι πιο ακριβά απ' τα ΤΤ αλλά ο Βράτης εχει εξηγηθεί με πολύ special τιμή στα μέλη του moto. Ότι και να πάρεις είναι παραπάνω από μια χαρά.
Και στους δύο μπορείς να πας το παλιό σου δυναμόκλειδο να στο μετρήσουν να δεις τι ακρίβεια έχει και απ' τη στιγμή που θα πάρεις καινούριο απ' τον ίδιο δε θα πληρώσεις (ο βράτης το είχε προτείνει και χωρίς να πάρεις καινούριο). Και στους δύο μπορείς να μετρήσεις μετά από χρόνια αυτό που θα πάρεις και να αναλάβουν το calibration αν χρειαστεί.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ψαχτείς παραπάνω για τα britool.

Leon67
19/09/2016, 16:48
ΟΚ. Ποιά εταιρία έχει 30-150 Nm? Gedore DMK 200 λές ή κάτι άλλο?

daz
19/09/2016, 16:53
Γνωρίζω τουλάχιστον 5 ιδιοκτήτες aprilia Mille/Tuono Factory που φοράνε Ohlins μπροστινό (αντί για Showa που φοράνε τα απλά) να τραβάνε τα μαλλιά τους, εξαιτίας σπασμένης μπότας στο Ohlins που έγινε από καργάρισμα των βιδών που ασφαλίζουν τον άξονα, συνήθως από λαστιχάδες.

Στα Showa σφίγγουν με 2,5kg όταν τα Ohlins θέλουν 1,2kg... Ζημιά γύρω στο 500άρικο αν θυμάμαι καλά.

Ακόμα και άνθρωποι που δουλεύουν σε συνεργεία σφίγγουν τις βίδες λες και δεν υπάρχει αύριο. Όταν είπα εκπαιδευμένο χέρι δεν εννοούσα απαραίτητα επαγγελματία! Οι ροπές πάνε ανάλογα με το μέγεθος του μπουλονιού που υπάρχει κάτω απ' το κεφάλι της βίδας. Πχ όλες οι Μ6 (6mm μπουλόνι, 10mm κεφάλι εξάγωνο, 5mm κεφάλι άλλεν) χρειάζονται τις ίδιες ροπές. Αν ο κατασκευαστής ήθελε να σφίξει πολυ αυτή η βίδα, θα έβαζε Μ8.

Οι βίδες σε νευραλγικά σημεία πρέπει να σφίγγονται με δυναμόκλειδο εκτός και αν κάποιος κάνει συνέχεια μια δουλειά και ξέρει πολύ καλά τι κάνει και τι χέρι έχει. Αλουμίνια, μαγνήσια και λοιπά υλικά που είναι πιο ευαίσθητα δε σηκώνουν λάθη. Στο αλουμίνιο πχ θέλει προσοχή ακόμα και αν βιδώνεις με δυναμόκλειδο (το βίδωμα πρέπει να γίνεται αργά ειδικά αν η βίδα είναι μικρή).

Οι λαστιχάδες θέλουν πολύ ξύλο με τα αερόκλειδα. Κάθε φορά που το πάω τους λέω να το σφίξουν με το χέρι χωρίς να τανιστούν πολύ γιατί δεν χρειάζεται πολύ σφίξιμο αυτός ο αξονας.
Κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει λαστιχάδικο χωρίς δυναμόκλειδο.

daz
19/09/2016, 16:55
ΟΚ. Ποιά εταιρία έχει 30-150 Nm?

Η norbar.

Leon67
19/09/2016, 17:04
Η norbar.

Αυτό;

http://eshop.pikounistools.gr/%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CF%8C%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82-click-type/norbar-truetorque-tti150-1-2-detail.html

daz
19/09/2016, 17:18
Ναι αλλά πρέπει να έχει και απ' τη σειρά profesional. Αυτό που έβαλες είναι με τον καινούριο μηχανισμό ρύθμισης, κάπου γράφει και τις μέγιστες στροφές που χρειάζεται απ' την πιο μικρή ρύθμιση μέχρι το τέρμα. Καθ' όλη τη διάρκεια η ένταση στην περιστροφική ροδέλα στο πίσω μέρος δεν αλλάζει.

Ο μισκιν πρέπει να έχει το παλιότερο μοντέλο ΤΤ και αν η λειτουργία του είναι ιδια με το παλιό profesional που είχα, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο στη ρύθμιση.

MISKIN
19/09/2016, 17:50
Άσε που μου λασκάρει συνεχώς η αλλενόβιδα που έχει μέσα για να συγκρατεί το ρυθμιστή. Λύνεται η βίδα, φεύγει και η μπίλια που έχει, και τρέχα γύρευε. Καλά έκανε η Norbar και το άλλαξε. Ευτυχώς που είναι κοντά ο Πικούνης και πήγα και μου το έφτιαξε.

virus
19/09/2016, 18:12
Αυτό;

http://eshop.pikounistools.gr/%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CF%8C%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82-click-type/norbar-truetorque-tti150-1-2-detail.html

εχω και αυτο που παρεθεσες με τον καινουργιο μηχανισμο αλλα και ενα παλιο britool. τo norbar ειναι πολυ ευκολο στην ρυθμιση του παρτο αξιζει. κι εισαι κοντα του για να το καλιμπραρεις.

το britool που εχω ειναι παλιο και ειναι σιγουρα england για τα καινουργια της εταιρειας δεν γνωριζω.