PDA

View Full Version : Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!



Σελίδες : [1] 2

stam2
23/10/2015, 12:41
σκέφτομαι να χτυπήσω αυτά εδώ...

343345343345

είναι από αγγελία και τα δίνει ένα 60άρι...
θα πρέπει να συμπληρώσω το 10άρι που λείπει.

MISKIN
23/10/2015, 12:53
Είναι "επισκευάσιμα"; Δε θυμάμαι. Αν έχουν βίδες από την άλλη μεριά τότε είναι. Γνώμη μου τσέκαρε πρώτα αν σε βολεύει αυτό το "γρήγορο" ανοιχτό άκρο.

stam2
23/10/2015, 13:15
Είναι "επισκευάσιμα"; Δε θυμάμαι. Αν έχουν βίδες από την άλλη μεριά τότε είναι. Γνώμη μου τσέκαρε πρώτα αν σε βολεύει αυτό το "γρήγορο" ανοιχτό άκρο.

το πρόσεξα, δεν το έχω δοκιμάσει ξανά όμως....

MISKIN
23/10/2015, 13:27
Τα πετυχαίνω συνεχώς σε δημοπρασίες στο μπαιυ και δε πάνε ιδιαίτερα ψηλά που σημαίνει ότι δε πούλησαν πολύ. Βέβαια πιο πολύ θα χρησιμοποιείς τη καστάνια παρά το ανοιχτό.

lykourgi
23/10/2015, 13:40
σκέφτομαι να χτυπήσω αυτά εδώ...

είναι από αγγελία και τα δίνει ένα 60άρι...
θα πρέπει να συμπληρώσω το 10άρι που λείπει.
Αν διακρίνω σωστά, λείπουν τα Νο 10,13,17, τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα.
Αντίθετα, τα 9,11,16,18 ,είναι λίγο δύσκολο φανούν χρήσιμα.

stam2
23/10/2015, 13:40
ακριβώς!

ανοικτά έχω ούτως ή άλλως πλήρη σειρά....

stam2
23/10/2015, 13:42
Αν διακρίνω σωστά, λείπουν τα Νο 10,13,17, τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα.
Αντίθετα, τα 9,11,16,18 ,είναι λίγο δύσκολο φανούν χρήσιμα.

12,14 είναι αρκετά χρήσιμα και τα έχει, το 10 χρειάζεται και δεν το χει, και το 13 πάλι χρειάζεται αρκετά.

lykourgi
23/10/2015, 13:48
Ακριβώς γι' αυτό, σκέφτομαι αν αξίζουν τα 60€ για 2 ή 3 νούμερα που θα αξιοποιήσεις.
Δεν ξέρω και πόσο κοστίζουν να τα αγοράσεις μεμονωμένα από μαγαζί.

stam2
23/10/2015, 14:01
νομίζω κανα 25άρι το κομμάτι... νομίζω...

daz
23/10/2015, 16:25
Όχι δεν είναι επισκευάσιμα. Δεν ανοίγουν δεν συντηρούνται.

Αυτά είναι με αναστρεφόμενη καστάνια (είναι απ' την άλλη μεριά και δεν φαίνετα) και είναι πιο ακριβά απ' τα ίσια.


το πρόσεξα, δεν το έχω δοκιμάσει ξανά όμως....

Για κάποιον που έχει τουλάχιστον 2 σειρές με κανονικά ανοιχτά άκρα δενκακό να έχει και μια σειρά σε γρήγορη μορφή.

Δουλέυει!
Και μάλιστα δουλεύει αρκετά καλά.

Σε πολύ υψηλές ροπές θα χαλάσει τις γωνίες της βίδας πιο γρήγορα απ' το κανονικό αλλά 1ον δεν ειναι αυτή η σωστή χρήση του, 2ον οι ροπές είναι αρκετά υψηλές πριν χαλάσει τη βίδα. Πιο εύκολα θα γλιστρήσει επειδή την ώρα που τραβούσαμε, το χέρι μας δεν ήταν ευθεία με τη βίδα παρά λόγο σχεδίασης. Και αυτό είναι κατά τη γνώμη μου είναι μεγαλύτερο αρνητικό, πρέπει να είναι σε ευθεία με τη βίδα και αυτό δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται (ούτε και τόσο δύσκολο όμως) γιατί δεν έχει σιαγόνες να το σταθεροποιήσουν. Αν βρεις τον τρόπο όμως δουλευει μια χαρά και αρκετά γρήγορα.
Δεν είναι όμως σε όλες τις περιπτώσεις τόσο γρήγορο και φυσικά λόγο του ότι δουλεύει μονο απ'τη μια μεριά δεν είναι για στενά σημεία.

Η τιμή που τα δίνει δεν είναι κακή. Καινούρια ξεκινάνε από 15 17 ευρώ μαζί με το φπα και φτάνουν κάπου εκεί που είπες.
Δεν είναι made in germany. Αυτά που είναι φτιαγμένα στη γερμανία το γράφουν επάνω, αυτά δεν το γράφουν.
Δεν είναι φτιαγμένα από την Gedore. Είναι παραγκελία απ' τη gearwrench. Τα έβγαλε για μερικά χρόνια μέχρι να βγάλει τα δικά της είτε για να δει αν θα πουλήσουν είτε για να καλύψει τους πελάτες της μέχρι να σχεδιάσει τα δικά της.
Η GW είναι αρκετά πρωτοπόρα και πολύ δημοφιλής ενώ τα εργαλεία είναι πολύ καλά. Οι Γερμανικές εταιρίες δεν είναι τόσο πρωτοπόρες (θέλει χρήμα αυτό και το γεγονός ότι κρατούν την παραγωγή στη χώρα τους δεν τους το επιτρέπει).

Μπορείς να τα βρεις και πιο φθηνά σε άλλες μάρκες αλλά όχι σε τόσο καλή ποιότητα. Ο λόγος που είναι τόσο ακριβά παρόλο που ειναι taiwan είναι ότι η gedore δεν τα παράγγειλε για πιο φθηνά απ' την taiwan αλλά επειδή δεν είχε τέτοια στην γκάμα της. Η ποιότητα είναι η καλύτερη δυνατή.
Και είναι όντως καλά.
Αλλά όχι τόσο όσο αυτά που έβγαλε η ίδια μερικά χρόνια αργότερα. (Έχω κακοποιήσει και τα δύο) :D
Tα καινούρια που είναι made in germ. by gedore είναι επισκευάσιμα (απ' τα ελάχιστα παγκοσμίως), δεν έχουν "γρήγορο" άκρο και έχουν την ίδια σχεδίαση στην καστάνια με τις κανονικές της καστάνιες.
Τα παλιά πλέον έχουν αποσυρθεί και στον ίδιο κωδικό σου δίνουν τα καινούρια που είναι κατασκευασμένα στην γερμανία (εκτός απ' τα μαγαζιά που έχουν στοκ).
Αν σπάσεις κάποιο και το πας για εγγύηση θα σου δώσουν καινούριο (Η εγγύηση λειτουργεί κανονικά).

Τα νούμερα που λείπουν είναι πολύ βασικά και μην είσαι σίγουρος ότι μπορείς να τα βρεις. (ή ότι θα τα βρεις φθηνά).
Αν έχεις σκοπό να πάρεις και αυτά που λείπουν σου προτείνω να πάρεις τα νούμερα που χρησιμοποιείς πιο συχνά απ' τα καινούρια της gedore με την επισκευάσιμη καστάνια (αλλά δεν έχουν γρήγορο άκρο είπαμε).
Αυτά που δεν έχουν αναστρεφόμενη καστάνια (τα ισια που για να αλλάξεις φορά τα γυρίζεις ανάποδα) είναι αρκετά πιο φθηνά (αλλά τις περισσότερες φορές σε βολεύει να έχει κλίση).

Εγώ να φανταστείς σε αυτή τη μορφή με γρήγορο άκρο, έχω μόνο τα νούμερα που λείπουν 10-13-17. 17αρι ίσως έχω ένα δευτερο να σου δώσω (πολύ φθηνά).
Το 16-18 έχουν αντικαταστήσει το 17-19 στο iso και πλέον το βρίσκεις πολύ συχνά (στα αμάξια) αλλά το 17αρι είναι στανταράκι. 13 δεν έχουν μόνο τα τζαπόνια (το jis έχει το 12) και παρόλο που στις Μ10 έχουν το 14 αντί για 17, στις Μ12 έχουν το 17αρι αντί για 19. Οπότε και τα τρία που λείπουν είναι τα τρία πιο βασικά.

Α! Από θέμα αντοχής (στην καστάνια) τα πάνε πολύ καλά. Αν ξεπεράσεις την αντοχή τους το καρέ που συγκρατεί το δαχτυλίδι αλλάζει φορά και χαλάει το ελατήριο που το συνδέει με το μοχλό (η καστάνια αλλάζει φορά λειτουργίας όχι απ' το μοχλό αλλά απ' το καρέ το οποίο παρασέρνει το μοχλό χαλώντας το ελατήριο). Από κει και πέρα λειτουργεί και πάλι κανονικά αλλά ο μηχανισμός (και τα δόντια) έχουν ψιλοαρπάξει ενώ οι ανοχές είναι μεγαλύτερες και μπορεί να το πάθει πιο εύκολα την επόμενη φορά. Τίποτα απ' όλα αυτά ομως δε σου δείχνει ότι το εργαλείο έχει χαλάσει (σχεδόν). Θα το καταλάβεις απ' την πιο σκληρή λειτουργία της καστάνιας (απ' την φορά που έχει αρπάξει) λόγο του ελατηρίου όμως. Και αυτό θα είναι υπεύθυνο που το εργαλείο θα σου αλλάζει φορά από μόνο τους χωρίς να το ζορίσεις. Δοκίμασέ το και απ' τις δύο μεριές αν μπορείς, αν και νομίζω ότι αυτά που έχει χαλάσει είναι αυτά που λείπουν.

Πούλησαν κυρίως σε μεγάλες εταιρίες που έχουν μονο έναν προμηθευτή με τον οποίο έχουν σύμβαση. Σε ιδιώτες δεν πούλησαν τόσο γιατί ήταν ιδιαίτερα ακριβά.

To καινούριο με την επισκευάσιμη κεφαλή.

343364

343365

Αυτό της αγγελίας.
Μια χαρά είναι αν ήταν και επισκευάσιμο θα ήταν σούπερ.

343366

MISKIN
23/10/2015, 18:11
...

:a23:

stam2
23/10/2015, 18:12
:a23:

το αυτό....

virus
23/10/2015, 18:57
το αυτό....

κι επαυξανω :a23:

daz
23/10/2015, 20:36
:blush::blush::beer:

sapila racing
23/10/2015, 21:46
.
.
343366

:a23:

daz
23/10/2015, 22:10
Αν καίγεσαι για καστάνιας αυτά δεν έχουν αναστρεφόμενη και είναι ίσιου τύπου.

http://www.tbs-aachen.de/Carolus/WANTED_2015/Carolus_1700005_Ratchet_wrench_set_5_pcs_i3759_26094.htm

και είναι όλα τα πιο κοινά νούμερα. Αν βάλεις και τα μτφ είσαι στα λεφτά σου χωρίς να χρειάζεσαι άλλα 10 ευρώ (όχι πως είναι φθηνά). Αν θέλεις να πάρεις και το 12-14 που είναι στάνταρ στα japan προτυπα θέλεις άλλα 22 ευρώ (δε σε συμφέρει και πολύ).
Αν δουλεύεις μόνο σε μηχανές μπορείς να αφήσεις απ' έξω το 19αρι για να πάρεις 12-14 αλλά αν τα πάρεις ξεχωριστά δεν ξέρω πόσα θα γλιτώσεις γιατί αυτά είναι σε προσφορά. Ψάξε το sait για πρώτη ιδέα αλλά δες και ebay που είπε ο μισκιν.

Από ποιότητα δε θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά απ' αυτά της αγγελίας. (ίσως αν τα δουλέψεις σε συνεργείο μετά από μερικά χρόνια αλλά και πάλι είναι πολύ καλά τα carolus, έτσι κι αλλιώς δε θεωρούνται φθηνά)
Στις παλιότερες σειρές η μόνη διαφορά που μπορούσες να διαπιστώσεις με αυτά της αγγελίας ήταν η μάρκα και η τιμή. (πιο ακριβά τα gedore) παρόλα αυτά διαφορές υπήρχαν στο εσωτερικό τους και ας είχαν τον ίδιο μηχανισμό στην καστάνια (χάος στην ταιβαν). Ακόμα ακόμα πιο παλιά, τα carolus είχαν και επισκευάσιμες κεφαλές. Δεν ξέρω γιατί αυτή η σχεδίαση καταλήφθηκε (μάλλον άλλαξαν ταιβανέζο κατασκευαστή). Στην θεσ/κη είχα βρει ίσως βρεις και αθήνα.
H σειρά με την αναστρεφόμενη καστάνια στα carolus δεν έχει γρήγορο άκρο αλλά κανονικό.

Μπορείς να τα βρεις και σε άλλες αξιόλογες μάρκες. (στο λέω για το ebay search)
Αξιόλογα..
King tony (γαλλικά, κάποτε προσπαθούσε να φτάσει τη φακομ)

343396

Δες λίγο γιατί αυτά τα πράγματα είναι ακριβά. Ροπές σε κιλά ανά μέτρο νομίζω για το 13άρι. Πρακτικά σημαίνει ότι αν ανέβεις επάνω στο 13άρι βάζοντας μισό μέτρο προέκταση είσαι στα όρια αντοχής του.
Τα king tony του τεστ δεν ξέρω αν είναι ίδια με αυτά που πουλάει τώρα (πιθανότατα να είναι) αλλά ο μηχανισμός της καστάνιας δεν έσπασε.
Τα hazet είναι ή hi five (new tools taiwan) ή Apex group (με in home brand την gearwrench). Εταιρία μέλος της Apex group είναι και ο εφευρέτης των γερμανοπολύγωνων καστάνιας.
Ή κάτι τέτοιο τέλος παντων γιατί με τους ταιβανέζους χάνεις την μπάλα.

343397

Από και και πέρα η ποιότητα μετράει στο πόσο θα αντέχει μετά από 10.000 κύκλους και μερικές χιλιάδες ροπές κτλ κτλ κτλ.
Αυτό όμως δεν ενδιαφέρει και πολύ τον περιστασιακό χρήστη. Τον ενδιαφέρει όμως να ανοίγει και να καθαρίζεται ενώ μετά από χρόνια η αλλαγή του ελατηρίου μπορεί να κάνει το εργαλείο να δουλεύει ξανά σαν καινούριο. (ίσως να μην τον ενδιαφέρει ούτε αυτό αν τα προσέχει)

foogr01
23/10/2015, 22:27
@daz: κι από μένα :a23:

Μαθαίνω πράγματα που δε θα τα μάθαινα πιστεύω από τον καλύτερο κατασκευαστή εργαλείων :a012:

daz
23/10/2015, 22:33
Μην αρχίσετε να κακοποιείτε τα εργαλεία σας λόγο του παραπάνω. Στα τεστ τα καρυδάκια μισής ίντσας για να σπάσουν θέλουν βράχο. Σε πραγματικές συνθήκες σπάνε πιο εύκολα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

lykourgi
23/10/2015, 22:40
Daz έχεις ξεφύγει, αλλά ................................................................................... συνέχισε έτσι.

:a012:

dimmie_72
23/10/2015, 23:02
ρε συ daz γιατί να μην υπάρχει εργαλειολογία στα ΑΕΙ την έδρα την είχες εξασφαλισμένη.

toyar
23/10/2015, 23:02
καλα ρε γαμωτα πως τα καταφερνεις και σε καθε ποστ αναφερεις 5-6 καινουρια ονοματα;
στο ληξιαρχειο των εργαλειαδων δουλευεις;:beer:

daz
23/10/2015, 23:56
Σοβαρά τώρα..
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όλα αυτά ρε σεις ούτε ξέρω τόσα πολλά όσο φαίνεται.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τρελοί υπάρχουν εκεί έξω. :D:lol:

Και μιας και πιάσαμε τους βασιλιάδες άλλη μια μάρκα για τον toyar.
king dick :beer:
343437

BTW ελάχιστες εταιρίες κατασκευάζουν γερμ/να καστάνιας και όπως τα υπόλοιπα έτσι κι αυτό είναι ταιβαν.

el-Gatto
24/10/2015, 00:28
Σοβαρά τώρα..
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όλα αυτά ρε σεις ούτε ξέρω τόσα πολλά όσο φαίνεται.

:tooth::tooth::tooth:

devil's animal
24/10/2015, 00:56
:tooth::tooth::tooth:

+αλλα τοσα...
:tooth::tooth::tooth:

vaska
24/10/2015, 02:01
Σοβαρά τώρα..
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όλα αυτά ρε σεις ούτε ξέρω τόσα πολλά όσο φαίνεται.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τρελοί υπάρχουν εκεί έξω. :D:lol:

Και μιας και πιάσαμε τους βασιλιάδες άλλη μια μάρκα για τον toyar.
king dick :beer:
343437

BTW ελάχιστες εταιρίες κατασκευάζουν γερμ/να καστάνιας και όπως τα υπόλοιπα έτσι κι αυτό είναι ταιβαν.

Μα την αλήθεια ρπμ νομίζω ότι το βράδυ που κοιμάσαι συνδέεσαι με την παγκόσμια βάση δεδομένων απανταχού των εργαλειαδοκατασκευαστών και και με αυτήν του troubleshooting & malfunction των χρηστών. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Πες ρε, μολόγα την αλήθεια

:bawl:

daz
24/10/2015, 02:10
Μεγάλη ιστορία, τι να σας λέω τώρα!

Ψυχολογικά προβλήματα απ' την εποχή που ήμουν παιδί.

Όλα ξεκίνησαν ένα βροχερό απόγιομα σε ένα βουνό απάνω, όπου το κινέζικο αλλενάκι μου χάλασε τη βίδα της στραβωμένης προστατευτικής μπάρας του συμπλέκτη μετά από ελαφρύ βρόντο.

:p

stefanos
15/09/2020, 22:01
Λοιπόν επειδή βαρέθηκα τη ζωή μου με τα γερμανοπολύγωνα ψάχνω κάτι τέτοιο :https://www.facom-vrattis.gr/index.php?route=product/product&product_id=223&skr_prm=WyI2YTExZTMyNS1mMTRjLTQyNTgtYjNmYi05ZmU0ZDRjNzU3NmQiLDE2MDAxOTU2NTY2NjgseyJhcHBfdHlwZSI6Indl YiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Καμιά εναλλακτική πέρα από facom?Ουσιαστικά χρειάζομαι μόνο 10 ,12 ,14 και ίσως 17, το μικρό μέγεθος επίσης βολεύει στα στενά...

daz
16/09/2020, 00:56
Λοιπόν τα μικρά με έχουν σωσει πολλές φορές.
Μερικές φορές χρειάζεσαι απλά κάτι γρήγορο για μικρές ροπές, άλλες φορές είναι το μονο που χωράει να δουλέψει χωρίς να πάρεις ναρκωτικά για να ξεβιδώσεις μια βίδα.

Εχω μόνο τα 8-10-12-13. Μπορώ να πω οτι μου έχει χρειαστεί και το 17 αλλά τα 10-13 είναι αυτά που χρησιμοποιώ πιο συχνά.

Η αληθεια είναι οτι δεν ήθελα να διαθέσω χρήμα σε κάτι που πιο πολύ σου εξοικονομεί χρόνο, αλλά δε το μετάνιωσα καθόλου, παρ' όλο που έχω και τα κανονικού μεγέθους μέχρι το 19. Ιδιαίτερα σε αμάξια, τα βρήκα πολύ βολικά σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

Όσο αφορά τη μάρκα θα προτείνω gedore. Όχι επειδή είναι καλά ή μπορεί να έιναι καλύτερα από κάποια άλλα. Όλες οι επώνυμες μάρκες έχουν αξιόλογα προιόντα και θα πρότεινα το φθηνότερο (επώνυμο) ή αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Όμως προτείνω τα συγκεκριμένα λόγο σχεδιασμού.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα γερμανοπωλύγωνο μικρού μήκους, να έχει το ίδιο πάχος στο γερμανικό άκρο, με ένα κανονικού μεγέθους. Ίδιες ροπές μπορείς να εφαρμόσεις? Δεν υπάρχει αναλογία στις καταπονήσεις που δέχονται τα ανοιχτά άκρα?

Το Νο1 που υποδεικνύει την ποιότητα αλλά και την προσεκτική σχεδίαση είναι τα μεγέθη. Τι πάχος έχουν οι σιαγώνες στο γερμανικό άκρο? Πόσο παχύ είναι το δαχτυλίδι στο γερμανικό?
Τα γερμανοπωλύγωνα κανονικού μεγέθους της Gedore είναι πιο λεπτά απ' τα φακομ (και όχι μόνο), για το ίδιο μήκος κλειδιού. Αλλά πες οτι αυτό έχει αντίκρισμα στην αντοχή.
Τα γερμανοπωλύγωνα της hazet έχουν το ίδιο πάχος με τα φακομ, αλλά είναι πολύ πιο μακριά σε μήκος. Με την ίδια δύναμη μπορείς να εφαρμόσεις πολύ μεγαλύτερη ροπή.

Αν πάμε τώρα στα μικρού μεγέθους..
Η φακόμ, στα μικρού μεγέθους, έχει ίδιο πάχος ανοιχτού άκρου. Δλδ είτε πάρεις κανονικό μέγεθος, είτε νάνο, το ανοιχτό άκρο θα είναι το ίδιο ακριβώς.
Η Gedore, έχει ακόμα πιο μικρό πάχος απ' τα ίδη λεπτότερα, κανονικού μεγέθους. Δεν είναι λογικό αυτό? Για ποιό λόγο ένα κλειδί μικρότερου μήκους, να έχει το ίδιο πάχος και στα δυο άκρα? Υποτίθεται οτι τα άκρα αντέχουν περισσότερο απ' την ροπή που μπορείς να εφαρμόσεις, βάση του μήκους του κλειδιού.

Τα εξαιρετικά λεπτά και ελαφριά geodre, στην κοντη τους έκδοση, είναι ακόμα πιο λεπτά. Θα σου πρότεινα λοιπόν να πάρεις, το πιο μικροκαμωμένο. Γιατί όχι? Μετα βίας χωράει στην παλάμη σου και αν χρειατέις μεγαλύτερες ροπές, θα χρησιμοποιήσεις στανταρ μέγεθος (με ή χωρίς καστάνια). Γιατί να μη πάρεις κάτι που το ανοιχτό, τουλάχιστον, άκρο του να έιναι λεπτότερο απ' τα κανονικού μεγέθους που ήδη έχεις (καστάνιας ή χωρίς)?

Φυσικά, τα gedore, είναι ακριβά. Δεν ξέρω πόσο ακριβότερα είναι απ' τα φακόμ (αν είναι ακριβότερα), αλλά είναι ακριβά.
Εγώ πάντως, δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω νάνο, με το πάχος που έχουν τα φακόμ (και πολλά άλλα, συμπεριλαμβανομένων και πολλών ακριβών αμερικάνικων). Για κανένα λόγο!

pic's on request!



Υγ. αν δεν έχεις καστάνιας κανονικού μεγέθους, θα σου πρότεινα να πάρεις τέτοια. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι. :beer:

stefanos
16/09/2020, 21:11
Υγ. αν δεν έχεις καστάνιας κανονικού μεγέθους, θα σου πρότεινα να πάρεις τέτοια. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι. :beer:

Ok είναι φανερό ότι εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζομαι :) οπότε θα ξεκινήσω με 7ur που παίζουν σε κάνα δυο μαγαζιά που ρώτησα και
θα στήσω καρτέρι για τους νάνους αργότερα.
Χίλια ευχαριστώ.

daz
17/09/2020, 12:34
Ok είναι φανερό ότι εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζομαι :) οπότε θα ξεκινήσω με 7ur που παίζουν σε κάνα δυο μαγαζιά που ρώτησα και
θα στήσω καρτέρι για τους νάνους αργότερα.
Χίλια ευχαριστώ.

Τα 7ur τα χρησιμοποιώ πολύ. Αν υπάρχει πρόσβαση από πάνω βάζω πάντα καρυδάκι και αν είναι απ' το πλάι θα βάλω πολύγωνο καστάνιας. Τους νάνους του χρησιμοποιώ πιο πολύ εκεί που το μακρύ κλειδί δε μπορεί να διαγράψει μεγάλο τόξο λόγο περιορισμένου χώρου ή όταν η βίδα δεν είναι πολύ σφιγμένη και θέλω κάτι γρήγορο. Γι' αυτό έχω πάρει κυρίως τα μικρά νούμερα. Σε μεγαλύτερο μέγεθος, πχ 17, η βίδα θα χρειαστεί πρώτα να χαλαρώσει με κατι μακρύ και μετά να μπει ο νάνος ώστε να μη σου σπάσουν τα νεύρα προσπαθώντας να την ξεβιδώσεις με μερικά κλικ τη φορά λόγο περιορισμένου χώρου. Κανονικά πολύγωνα χρησιμοποιώ εκει που το δαχτυλίδι στα καστάνιας δε χωράει, για κόντρα, όταν θέλω να κάνω τη βίδα μπρος πίσω ή όταν ξέρω πως όταν τη χαλαρώσω μπορώ να την ξεβιδώσω με το χέρι (πράγμα που σπάνια θα συμβεί όταν η βίδα συγκρατεί κάτι που της ασκεί δυνάμεις ή τα σπειρώματα είναι βρώμικα).

Σε κανονικό μέγεθος έχω τα 7ur και σε νάνους τα 7r (δλδ χωρίς αναστρεφόμενη καστάνια και χωρίς γωνία 15 μοίρες στο δαχτυλίδι).
Γενικά μου αρέσουν περισσότερο τα ίσια γιατί είναι πιο σταθερά επάνω στη βίδα αλλά πολλές φορές η απουσία κλίσης στο δαχτυλίδι θα περιορίσει τη χρήση του.

Αν δε χρειάζεσαι γερμανικό άκρο μπορείς να πάρεις με πολύγωνο καστάνιας και στα δυο άκρα. Σε αυτή τη μορφή όμως, η gedore, έχει μονο ίσια και χωρίς αναστρεφόμενη καστάνια. Αν σε ενδιαφέρει, κοίτα και σε άλλες μάρκες.

Επειδή είναι ακριβά δεν έχω πάρει τα 15-16-18 και μάντεψε. Πολύ θα ήθελα να τα έχω όταν επισκεύαζα το πεζό. Επισκευή άξονα, αλλαγή ψαλιδιού, ιμάντα εκκεντροφόρου και αντλίας νερού, ρουλεμάν τροχού και αλλαγή ταμπούρων κ.α όλες οι βίδες ήταν 10-13-16-18-21 και τορξ θυλικά 16 και 18 νομίζω. 17-19 Δεν ακούμπησα καθόλου. Αν δε δουλεύεις σε κάτι συγκεκριμένο (πχ μόνο στα μηχανάκια σου) κοίτα μήπως βρεις κάποιο σετ, με όλα τα νούμερα μέχρι το 19.

Bowleno
17/09/2020, 16:18
Κανένα μο@νοπ@νο admin να τον banαρει τον μπο@στη δεν υπάρχει;:cry:

:p

daz
17/09/2020, 17:16
Κανένα μο@νοπ@νο admin να τον banαρει τον μπο@στη δεν υπάρχει;:cry:

:p

421006

421007

421008

421009

421010

421011

Bowleno
17/09/2020, 19:53
421006

421007

421008

421009

421010

421011

Μόνο ban; Εσένα αγόρι μου πρέπει να....:moutza::cry::lol:

Καλοδουλεμένα φαίνονται, ωραίος! :beer:

daz
08/11/2020, 23:23
Για τον Bowleno..

422542

Bowleno
09/11/2020, 08:54
Για τον Bowleno..

422542

Ακόμα να σε banαρουν εσένα;:lol:
Μου έκανε πλήρες σέρβις στα φρένα ο Μάκης S705 και ζήλεψα τα εργαλεία του:cry: (δες το σχετικό θρεντ)
Έδειχνα τις φωτό στην γυναίκα και τώρα με το lockdown της πιπιλάω το μυαλό πόσο απαραίτητα και χρήσιμα θα μας φανούν...:D

STF
09/11/2020, 11:41
Για τον Bowleno..

422542

Χα, χα, χα! Το συγκεκριμένο 10αράκι το αγόρασα τη περασμένη Πέμπτη.
Δυστυχώς μου έκλεψαν τη φορητή συλλογή μέσα από ένα τσαντάκι που είχα στην ουρά της μηχανής σε μια στιγμή ανευθυνότητας από πλευράς μου και τώρα τη ξαναστείνω από το μηδέν.
Ξέρω ποιος είναι... το γράφω μιας που είναι μοτοσυκλετιστής και αυτός και ελπίζω να διαβάζει. Μου έκανε ζημιά πολύ πάνω από τα 200 ευρώ αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.

daz
09/11/2020, 12:13
Αν είναι εκείνη η συλλογή που είχες ποστάρει καποια στιγμή.. κρίμα. Πολύ κρίμα.

Και εμένα μου είχαν κλέψει μια μικρή εργαλειοθήκη που την είχα αφήσει στο γείτονα, για να κάνει καποια μερεμέτια, επειδή ο μλκς την άφησε στην αποθηκούλα με τα ρολόγια της ΔΕΗ. :a018:
Δεν ήταν όλα τα εργαλεία καλά, αλλά είχε και κάποια πολύ καλά. Ο μόνος τρόπος να πνίξω τον καημό μου, ήταν να πάρω καλύτερα εργαλεία. :lol:
Θα την ξαναφτιάξεις σιγά, σιγά. :beer:

Bowleno
09/11/2020, 13:01
Αν είναι εκείνη η συλλογή που είχες ποστάρει καποια στιγμή.. κρίμα. Πολύ κρίμα.

Και εμένα μου είχαν κλέψει μια μικρή εργαλειοθήκη που την είχα αφήσει στο γείτονα, για να κάνει καποια μερεμέτια, επειδή ο μλκς την άφησε στην αποθηκούλα με τα ρολόγια της ΔΕΗ. :a018:
Δεν ήταν όλα τα εργαλεία καλά, αλλά είχε και κάποια πολύ καλά. Ο μόνος τρόπος να πνίξω τον καημό μου, ήταν να πάρω καλύτερα εργαλεία. :lol:
Θα την ξαναφτιάξεις σιγά, σιγά. :beer:

Κι εμένα ο πρώην μπατζανάκης μου "έχασε" το δράπανο που του είχα δανείσει να κάνει εργασίες στο εξοχικό του... Ποτέ ξανά δανεικά τα εργαλεία! Έχω εργαλεία για κατασκευές μικροεπίπλων, ντουλαπιών.... Αλλά όχι για την μηχανή που είναι και ο καημός μου...:cry:

EfthimisK
04/05/2021, 17:42
Καλησπερα παιδια!
https://www.tbs-aachen.de/SALE_/Stahlwille_SALE/Stahlwille_17/10_ratchet_ring_spanner_set_10_pieces_i3736_121071.htm
https://www.tbs-aachen.de/SALE_/Stahlwille_SALE/Stahlwille_17F/12_Combination_ratcheting_spanners_flat_12pcs_set_i3736_132309.htm
https://www.tbs-aachen.de/SALE_/Carolus_SALE/Carolus_17102012_Ratchet_Wrench_Set_12-pieces_i4300_57337.htm
https://www.tbs-aachen.de/SALE_/Gedore_SALE/Gedore_7_R-005_Combination_ratchet_spanner_set_5_pcs_8-19_mm_i4173_41996.htm

Πως τα βλεπετε αυτα?Θελω γερμανοπολυγωνα καστανιας.Τα stahl με ψηνουν περισσοτερο,αλλα θελω τις γνωμες σας.Απο τιμη μου φαινονται καλα.
Τα πρωτα σε σχεση με τα δευτερα βλεπω πως ειναι με κλιση και μπορεις να αλλαξεις την φορα με το κουμπακι.Σωστα?

Leon67
04/05/2021, 23:43
Κανένα εκτος από τα Gedore δεν ειναι Made in Germany χωρις αυτό να σημαίνει κατι πολύ αρνητικό για ποιότητα. Απέφυγε αυτά που δεν αλλάζουν φορά με κουμπάκι ή μοχλο. Αν θες Germany μόνο Gedore σε μεταλλική κασετίνα: https://www.tbs-aachen.de/GEDORE/ratcheting_wrenches_Made_in_Germany/sets/Gedore_7_R-012_Combination_ratchet_spanner_set_12_pcs_8-19_mm_i2430_41995.htm

και

https://www.tbs-aachen.de/GEDORE/ratcheting_wrenches_Made_in_Germany/sets/Gedore_7_UR-012_Combination_ratchet_spanner_set_reversible_12_pcs_8-19_mm_i2430_41994.htm


Πάρε μεμονωμένα τα νούμερα που θες σε 7UR.

EfthimisK
05/05/2021, 00:12
Κανένα εκτος από τα Gedore δεν ειναι Made in Germany χωρις αυτό να σημαίνει κατι πολύ αρνητικό για ποιότητα. Απέφυγε αυτά που δεν αλλάζουν φορά με κουμπάκι ή μοχλο. Αν θες Germany μόνο Gedore σε μεταλλική κασετίνα: https://www.tbs-aachen.de/GEDORE/ratcheting_wrenches_Made_in_Germany/sets/Gedore_7_R-012_Combination_ratchet_spanner_set_12_pcs_8-19_mm_i2430_41995.htm

και

https://www.tbs-aachen.de/GEDORE/ratcheting_wrenches_Made_in_Germany/sets/Gedore_7_UR-012_Combination_ratchet_spanner_set_reversible_12_pcs_8-19_mm_i2430_41994.htm


Πάρε μεμονωμένα τα νούμερα που θες σε 7UR.

ωχ ωχ τι μου κανεις!!Τα πρωτα stahl που εβαλα δεν αλλαζουν φορα με κουμπακι?Τα gedore ξεφευγουν στο χρημα αλλα με αρρωστησαν.Ελεγα μεχρι κανενα 150αρι να δωσω.Επισης το βαλιτσακι δεν με ενδιαφερει γιατι θελω να τα εχω στην εργαλειοθηκη μεσα,οποτε η υφασματινη θηκη νομιζω με βολευει λογο βαρους.Τα πρωτα που εβαλα απο τιμη πως ειναι?Εγω νομιζω ειναι καλα αν και δεν ξερω πολλα.Τα gedore που εβαλες,Ελλαδα τι τιμη τα βρισκεις?Εννοω ειναι καλη η προσφορα ή οχι?
Ευχαριστω για την απαντηση!!

daz
05/05/2021, 00:19
Όλα αυτά που έβαλες είναι μια χαρά. Ακόμα και τα καρόλους, αναλογικά με την τιμή τους. Δες μόνο τα νούμερα που λείπουν απ' τις συλλογές. Δε θέλεις να λείπουν στάνταρ νούμερα και ίσως δε θέλεις να πληρώσεις prime τιμή για τα σπάνια. Πχ Το 9mm ίσως και το 11αρι.

Τα ίσια εμένα μου αρέσουν. Είναι πιο σταθερά επάνω στη βίδα ακριβώς επειδή δεν έχουν κλίση. Και φυσικά τα δουλεύεις πολύ πιο γρήγορα για τον ίδιο λόγο. Απ' την άλλη αυτά με την κλίση μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περισσότερες περιπτώσεις διότι δίνουν περιθώριο στο χέρι όταν η βίδα είναι επάνω σε επίπεδη επιφάνεια. Σε αυτοκίνητα και μηχανές δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις αλλά σίγουρα θα βρεις αρκετές, αν ασχολείσαι με διάφορα.
Αν είχα και τους δύο τύπους, τα ίσια θα τα χρησιμοποιούσα πολύ περισσότερο και αυτά με την κλίση θα τα χρησιμοποιούσα μόνο εκεί που δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα άλλα. Κάποιος άλλος ίσως αποφασίσει να πάρει ίσια και όπου υπάρχει επίπεδη επιφάνεια, να χρησιμοποιεί τα γερμανοπωλύγωνα χωρίς καστάνια. Κανείς δε μπορεί να σου πει ποιος τύπος είναι ο καλύτερος για σένα. Και οι δύο έχουν θετικά και αρνητικά.

Τα gedore είναι τα μοναδικά μηχανισμό που μπορείς να τον ανοίξεις για συντήρηση ή επισκευή. Και νομίζω τα μοναδικά που πρέπει να κρατάς το χέρι μακριά απ' το μοχλό αλλαγής φοράς, διότι αυτός επηρεάζει το μηχανισμό της καστάνιας. Κατά τη λειτουργία της καστάνιας, ο μοχλός κουνιέται (καθώς αλλάζει δόντια). Αν το χέρι σου δεν αφήσει το μοχλό να επιστρέψει στην κανονική του θέση (ώστε τα δόντια να εμπλακούνί πλήρως με τα δόντια του ρότορα), ο μηχανισμός θα ολισθήσει με τον χαρακτηριστικό του ήχο που κάνει και το κιβώτιο ταχυτήτων αν δε πατήσεις συμπλέκτη.
Τα υπόλοιπα δε πάσχουν από αυτό το φαινόμενο και έχουν μηχανισμούς με περισσότερα δόντια.

EfthimisK
05/05/2021, 00:45
Όλα αυτά που έβαλες είναι μια χαρά. Ακόμα και τα καρόλους, αναλογικά με την τιμή τους. Δες μόνο τα νούμερα που λείπουν απ' τις συλλογές. Δε θέλεις να λείπουν στάνταρ νούμερα και ίσως δε θέλεις να πληρώσεις prime τιμή για τα σπάνια. Πχ Το 9mm ίσως και το 11αρι.

Τα ίσια εμένα μου αρέσουν. Είναι πιο σταθερά επάνω στη βίδα ακριβώς επειδή δεν έχουν κλίση. Και φυσικά τα δουλεύεις πολύ πιο γρήγορα για τον ίδιο λόγο. Απ' την άλλη αυτά με την κλίση μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περισσότερες περιπτώσεις διότι δίνουν περιθώριο στο χέρι όταν η βίδα είναι επάνω σε επίπεδη επιφάνεια. Σε αυτοκίνητα και μηχανές δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις αλλά σίγουρα θα βρεις αρκετές, αν ασχολείσαι με διάφορα.
Αν είχα και τους δύο τύπους, τα ίσια θα τα χρησιμοποιούσα πολύ περισσότερο και αυτά με την κλίση θα τα χρησιμοποιούσα μόνο εκεί που δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τα άλλα. Κάποιος άλλος ίσως αποφασίσει να πάρει ίσια και όπου υπάρχει επίπεδη επιφάνεια, να χρησιμοποιεί τα γερμανοπωλύγωνα χωρίς καστάνια. Κανείς δε μπορεί να σου πει ποιος τύπος είναι ο καλύτερος για σένα. Και οι δύο έχουν θετικά και αρνητικά.

Τα gedore είναι τα μοναδικά μηχανισμό που μπορείς να τον ανοίξεις για συντήρηση ή επισκευή. Και νομίζω τα μοναδικά που πρέπει να κρατάς το χέρι μακριά απ' το μοχλό αλλαγής φοράς, διότι αυτός επηρεάζει το μηχανισμό της καστάνιας. Κατά τη λειτουργία της καστάνιας, ο μοχλός κουνιέται (καθώς αλλάζει δόντια). Αν το χέρι σου δεν αφήσει το μοχλό να επιστρέψει στην κανονική του θέση (ώστε τα δόντια να εμπλακούνί πλήρως με τα δόντια του ρότορα), ο μηχανισμός θα ολισθήσει με τον χαρακτηριστικό του ήχο που κάνει και το κιβώτιο ταχυτήτων αν δε πατήσεις συμπλέκτη.
Τα υπόλοιπα δε πάσχουν από αυτό το φαινόμενο και έχουν μηχανισμούς με περισσότερα δόντια.

Γεια σου ρε Αποστολη!!Διαβαζω εδω και μερες το tooλs addicts.Εισαι μεγαλος δασκαλος!!
Τα στανταρ νουμερα ποια ειναι?Εγω ειμαι αναμεσα στα 2 stahl.Τα ισια αποτι καταλαβαινω για να αναστρεψεις την φορα τα γυρνας απο την αλλη,σωστα?Ενω αυτα με την κλιση πατας ενα κουμπακι που φαινεται?Τα θελω για γενικη χρηση κυριως,γιατι χερι στο αμαξι δεν σκεφτομαι ακομα να βαλω.
Ισια που εχω κατι φακομ παντως,βολευουν μια χαρα.Απλα ειναι τα quatro αν ξερεις,που ειναι 4 διαστασεις σε ενα κλειδι.Εχω δηλαδη 8,10,12,13,16,17,18,19.
Το να μπορεις να τον ανοιξεις για συντηρηση ενα μηχανισμο τι πλεονεκτημα εχει?Αν χαλασει δεν στο αλλαζουν ολο το κλειδι?Η το λες για να καθαρισεις σκονιτσες που εχουν μπει μεσα?
Ναι ξερω τι λες με το μοχλο,πολυ σπαστικο να τον ακουμπας κατα λαθος.

Leon67
05/05/2021, 13:40
Eχουμε ξεχασει να πούμε οτι τα ισια μπορει να παγιδευτούν κατα το ξεβίδωμα και αυτα της Kabo νομίζω που τα δίνει σε 3πλάσια τιμή η Stahlwille εχουν κουμπακι στην κεφαλή και βρίσκουν πολλές φορες στο δουλεμα.

EfthimisK
05/05/2021, 14:29
Eχουμε ξεχασει να πούμε οτι τα ισια μπορει να παγιδευτούν κατα το ξεβίδωμα και αυτα της Kabo νομίζω που τα δίνει σε 3πλάσια τιμή η Stahlwille εχουν κουμπακι στην κεφαλή και βρίσκουν πολλές φορες στο δουλεμα.

Ναι,καταλαβα τι λες.Τα kabo τι ειναι?

Leon67
05/05/2021, 18:54
Ναι,καταλαβα τι λες.Τα kabo τι ειναι?

H εταιρία στην Ταιβάν που τα βγάζει.

EfthimisK
05/05/2021, 23:40
H εταιρία στην Ταιβάν που τα βγάζει.
Σιγουρα ομως,θα εχει διαφορα η ποιοτητα,σε σχεση με αυτα που βγαζει για την stahl.
Ετσι δεν ειναι;

daz
06/05/2021, 01:26
EfthimisK νομίζω οτι δεν υπάρχει κάποια ερώτηση για κλειδιά καστάνιας που δεν την έκανες. :lol:
Και βασικά, καλά έκανες.

Αλλά κάποια πράγματα δε μπορούν να απαντηθούν ούτε μπορεί να μεταδοθεί η εμπειρία χρήσης. Πόσο μάλλον αν συμπεριλάβουμε το γεγονός οτι κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά και σε άμεση εξάρτηση με την εμπειρία μας και το αντικείμενο που ασχολούμαστε.

Μπορώ να αναφερθώ σε 1002 λεπτομέρειες και σε κάνω να πελαγώσεις σε βαθμό που τίποτα δε θα σε καλύπτει. Ανεξαρτήτως τιμής. Ρίξε μια ματιά στο θρεντ με τις καστάνιες να δεις πόσες διαφορετικές παραμέτρους πρέπει να συμπεριλάβεις για να βρεις αυτό που ίσως είναι ιδανικό για σένα (και μόνο για σένα).

Το κουμπί στο πλάι (όπως έχουν τα stahl) μπορεί να αποτελεί πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις αλλα ο διακόπτης επάνω (όπως των gedore - carolus - κ.α) μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα σε άλλες. Ή ίσως σε εσένα κανένα απ' τα δυο συστήματα να μην σου δημιουργεί πρόβλημα και να βρίσκεις το κουμπί των stahl πιο εύκολη και γρήγορη επιλογή για την αλλαγή στην καστάνια.

Τα gedore μπορεί να έχουν αυτή την ιδιομορφία που περιέγραψα παραπάνω, στη λειτουργία του κουμπιού, αλλά για τον ίδιο λόγο η καστάνια τους είναι πιο ομαλή από κάποια ταιβανέζικα. Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα που δουλεύω και σε αμάξια και βάζω το κλειδί σε σημεία που το χέρι με δυσκολία χωράει και θέλω να ξεβιδώσω τη βίδα τόσο ώστε στο τέλος να τη γυρίσω με το δάχτυλο και να φύγει. Αν η καστάνια δεν είναι ομαλή (back drag) τότε από κάποιο σημείο και μετά, κάνεις το κλειδί μπρος πίσω και αντί να ξεβιδώνει η βίδα, αυτή μια βιδώνει μια ξεβιδώνει.

Κάποια ταιβανέζικα άριστης ποιότητας, μπορεί να έχουν περισσότερα δόντια αλλά για τον ίδιο λόγο το back drag είναι αυξημένο. Διότι όσο περισσότερα δόντια έχει μια καστάνια, τόσο πιο ισχυρά ελατήρια χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά. Απ' την άλλη, όσο λιγότερα έχει, τόσο μεγαλύτερο τόξο χρειάζεται να διαγράψει το κλειδί. Και αν ο χώρος είναι περιορισμένος, τόσο λιγότερο θα γυρίσει τη βίδα, σε δεδομένο τόξο.
Αλλά αυτά που έχουν περισσότερα δόντια, έχουν και μεγαλύτερη αντοχή. Αλλά παράλληλα, είναι πιο επιρρεπή στη βρωμιά.

Τα gedore έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορείς να τα ανοίγεις και να τα καθαρίζεις και να τα λαδώνεις, πράγμα αρκετά σημαντικό για την ομαλή λειτουργία της καστάνιας αλλά και πάλι σε κάποιο μη επισκευάσιμο, υπάρχει τρόπος να το κάνεις να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο.

Κοιτάω τις τιμές που έχουν τα gedore και αν και δε θυμάμαι πόσο πήρα τα δικά μου, για ένα πράγμα είμαι σίγουρος. Δε τα πήρα ούτε κατά διάνοια κοντά σε τέτοια ποσά που ζητάνε σήμερα. Θα ήθελα να πάρω το 16 και το 18 που δε να τα έχω και δε το σκέφτομαι καν να δώσω 50 ευρώ για δυο κλειδιά.

Εχω κλειδιά λιωμένα στη δουλειά απ' τις παλιές παρτίδες της gedore που ήταν rebranded ταιβανέζικα (μάλλον gearwrench) και είναι παραπάνω από μια χαρά. Φυσικά και αυτά ήταν πανάκριβα αλλά είμαι σίγουρος οτι και όσα έγραφαν επάνω gearwrench δε θα ήταν χειρότερα. Όταν αγοράζεις rebranded (πχ stahl, hazet) πληρώνεις ΚΑΙ την μεταπώληση. Μπορεί να πληρώνεις και τον αυστηρότερο ποιοτικό έλεγχο έλεγχο που μπορεί να επέβαλε η gedore στον εκάστοτε κατασκευαστή ή την ιδιαίτερη σχεδίαση που μπορεί να ζήτησε η stahl. Αλλά το σίγουρο είναι οτι τα παραπάνω λεφτά που δίνεις, δεν έχουν άμεσο αντίκρισμα στην ποιότητα που παίρνεις.

Ναι τα stahl είναι πολύ καλά. Ναι μπορεί να είναι καλύτερα απ τα gearwrench ή τα kabo. Αλλά είναι λίγο καλύτερα και πολύ ακριβότερα. Και όχι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντιπροσωπεία να επιστρέψεις ένα χαλασμένο κλειδί.
Αλλά απ' την άλλη, αν δε το πιάσω το kabo στο χέρι μου, δε μπορώ να ξέρω πόσο καλό είναι. Αλλά το stahl χωρίς να το πιάσω στο χέρι μου, ξέρω οτι είναι πολύ καλό.

Εχω παλιές σειρές ταιβανέζικα carolus που είναι άριστα. Εχω ένα ταιβανέζικο kobalt που είναι άθλιο. Οι καινούριες σειρές carolus μπορεί να είναι το ίδιο άθλιες με το cobalt ή το ίδιο καλές με τα παλιά carolus. Αλλά το σίγουρο είναι οτι τα παλιά carolus (ίσως και τα καινούρια), μαζί με τα gearwrench και άλλες μάρκες, θα σε καλύψουν πλήρως και βάση της χρήσης που θα τους κάνεις, δε θα καταλάβεις διαφορά απ' τα stahl. Και θα τα πληρώσεις μισή τιμή απ' τα stahl.

daz
06/05/2021, 02:16
Αν σε αρρωσταίνουν τα stahl και τα gedore, πάρτα. Αλλιώς υπάρχουν και πιο φθηνές και πολύ καλές επιλογές. Και αν δε δουλεύεις σε αμάξια, τότε θα σε καλύψουν μια χαρά και τα φθηνότερα. Η χρήση ενός κλειδιού σε άξονες, βάσεις κινητήρα, διαφορικά, σασμάν, αναρτήσεις, δε μπορεί να συγκριθεί με τη βίδα που βίδωσα στην ψησταριά, στον πάγκο, στην μεταλλική κατασκευή που ασχολούμαι, ή στο ποδήλατο του πιτσιρικά. Απλά δε γίνεται να εκτιμήσεις όλα τα παραπάνω που σου προσφέρει ένα καλό εργαλείο, αν η εργασία δεν έχει απαιτήσεις. Και αν η βίδα δεν είναι χωμένη ανάμεσα στο κολάρο του θερμοστάτη με το μπλοκ του κινητήρα και τη βάση του φίλτρου αέρα, κανένα κουμπί δε θα σε δυσκολέψει και ούτε θα καταλάβεις γιατί κάποιοι ασχολούνται με το back drag της καστάνιας και άλλες τέτοιες παπαριές.

Τα εργαλεία που έχω εγώ είναι καλά. Δεν είναι τα καλύτερα, αλλά είναι τα καλύτερα για μένα. Όχι σε όλους τους τομείς, αλλά σε αυτούς που με ενδιαφέρουν.

Και είναι τα καλύτερα γιατί όταν τα πήρα ειχα την εμπειρία να κρίνω τι είναι αυτό που χρειάζομαι και τι μου προσφέρει το εργαλείο. Κάποιος που ίσως δεν έχει την ίδια εμπειρία ή τις ίδιες απαιτήσεις, μπορεί με τα ίδια εργαλεία ή ίσως και ακόμα ακριβότερα να είναι εξίσου ευχαριστημένος με μένα.
Η διαφορά είναι οτι ο δεύτερος, πιθανότατα να ήταν εξίσου ευχαριστημένος και με πολύ φθηνότερα.

Κάποιος που έχει απαιτήσεις, θα κοιτάξει μέχρι και το πάχος που έχει το κλειδί στο σημείο που το πιάνεις με το χέρι σου. Δε παει να έχει 250 δόντια η καστάνια να είναι φτιαγμένο από Germanisioum, αν πονάει το χέρι σε κάθε σοβαρή ροπή, θα το θεωρήσει σχεδόν άχρηστο.

Stahl, gedore, hazet είναι όλα λεπτά στο κέντρο και χοντρά στις άκρες. Όλα τα ταβινέζικα είναι το αντίθετο (το ίδιο και πολλά USA με τρανό παράδειγμα τα παλιά craftsman). Αλλά αν δε κρεμαστείς απ' το κλειδί μέχρι το χέρι να γίνει άσπρο και το πρόσωπο κόκκινο, δεν έχει νόημα να το συζητάμε (σχεδόν).

Καλό εργαλείο δεν είναι μόνο το ακριβότερο. Το ακριβότερο όμως είναι (σχεδόν) πάντα καλύτερο. Ίσως όμως, όχι για μένα! Αν δεν υπάρχουν απαιτήσεις, το ακριβότερο δε θα είναι ποτέ καλύτερο απ' το φθηνότερο. Όσο καλύτερο και αν είναι!
Γι αυτό πάντα κάποιοι θα λένε "πληρώνεις μάρκα" και άλλοι θα διαφωνούν.

Την διαφορετική σχεδίαση που επέβαλε η stahl στην kabo, θα την πληρώσει. Γιατί η kabo θα χρειαστεί διαφορετικά καλούπια, ξεχωριστή γραμμή παραγωγής κτλ. Και μετά θα την πληρώσεις και εσύ με τη σειρά σου. Αν δεν μπορείς να εκτιμήσεις τα οφέλη της σχεδίασης αυτής, απλά πληρώνεις άδικα λεφτά στη stahl. Και όταν καταλάβεις οτι η μόνη διαφορά είναι αυτή, θα υποθέσεις οτι πλήρωσες "μάρκα" και οτι θα ήταν καλύτερο να έπαιρνες τα ίδια κλειδιά σε kabo. Και όντως θα ήταν καλύτερο!
Όχι όμως και για μένα. Γιατί δε μπορώ όταν είμαι ξαπλωμένος κάτω απ' το αμάξι με τον σβέρκο να έχει πρηστεί, να ψάχνω στουπί, να το βάλω στο κλειδί, για να λύσω τη βίδα των συνεπλόκ του ψαλιδιού.

Τέλος πάντων. Σταματάω γιατί νομίζω οτι μπορώ να γράφω .. για πάντα.

daz
06/05/2021, 02:44
Δες λίγο τη φωτο σε αυτό το ποστ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147275&page=3&p=3073594&viewfull=1#post3073594) και δες το τόξο που μπορεί να διαγράψει το κλειδί.
Και πες αν βοηθάει ή όχι, το κλειδί να έχει μικρό back drag.

Και κάποιες βίδες σε αυτό το σημείο, πρέπει να βιδωθούν αφού μπουν τα μπεκ και τα μπουζί με όλα όσα τα συνοδεύουν. (Φυσικά χρειάζεται και καστάνια 1/4 με αρθρωτούς συνδέσμους και προεκτάσεις σε διάφορα μήκη).

toyar
06/05/2021, 07:22
το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει
και παντα κατι θα λειπει
αν τα εργαλεια σου βγαζουν μεροκαματο θες τα καλυτερα και οσο πιο πολλα ειδη μπορεις
αν εισαι ερασιτεχνης παιρνεις τα βασικα...γιατι οταν σου τυχει η παραξενια θα εχεις το χρονο να ψαχτεις για να βρεις λυση
ο επαγγελματιας δεν εχει την πολυτελεια να κολησει καπου
οσο παραξενα χωμενη κι αν ειναι μια βιδα ο ερασιτεχνης μπορει να τη βγαλει σε μιση ωρα η την αλλη μερα η να την παρατησει και να παει στον μαστορα
ο μαστορας πρεπει να τη βγαλει ΤΩΡΑ

GEORGIOS
06/05/2021, 09:40
Δεν υπάρχουν Ρώσικα καλά εργαλεία;
Τόσα χρόνια που στο σιδηρούν παραπέτασμα είχαν μόνο τα δικά τους εργαλεία, τι εργαλεία χρησιμοποιούσαν;
Πως έστελναν οι Σοβιετικοί πυραύλους στο διάστημα χωρίς να έχουν εργαλεία αντίστοιχα με τα γερμανικά; :lol:

MISKIN
06/05/2021, 10:56
Λες να έφτιαχναν καλά εργαλεία στη Δυτική Γερμανία και λίγο πιο κει, στην Ανατολική, να μην έφτιαχναν;

daz
06/05/2021, 11:39
Δεν υπάρχουν Ρώσικα καλά εργαλεία;
Τόσα χρόνια που στο σιδηρούν παραπέτασμα είχαν μόνο τα δικά τους εργαλεία, τι εργαλεία χρησιμοποιούσαν;
Πως έστελναν οι Σοβιετικοί πυραύλους στο διάστημα χωρίς να έχουν εργαλεία αντίστοιχα με τα γερμανικά; :lol:

Τέτοιες ερωτήσεις στο adicts..

Και εκεί έχουμε ήδη γράψει για τα GDR (German Democratic Republic). Την Λαοκρατική δημοκρατίας της Γερμανίας ή αλλιώς την Ανατολική Γερμανία που ήταν των Ρώσων.
Όλα τα εργαλεία ήταν μαρκαρισμένα με το GDR και κάποια είχαν επάνω και την τιμή ώστε να αποφεύγεται η αισχροκέρδεια. Πρόκειται για φθηνότερα εργαλεία με διάφορες ποιότητες όπως όλα της προ Κίνας εποχής. Κανα δυο smalcalda που έχω δεν είναι άσχημα. Κάτι καρυδάκια 3/4 που είχα πετύχει κάποια στιγμή σε κάποιο μαγαζί, φαινόταν να αξίζουν τα λεφτά τους.

427821

daz
06/05/2021, 12:04
το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει
και παντα κατι θα λειπει
αν τα εργαλεια σου βγαζουν μεροκαματο θες τα καλυτερα και οσο πιο πολλα ειδη μπορεις
αν εισαι ερασιτεχνης παιρνεις τα βασικα...γιατι οταν σου τυχει η παραξενια θα εχεις το χρονο να ψαχτεις για να βρεις λυση
ο επαγγελματιας δεν εχει την πολυτελεια να κολησει καπου
οσο παραξενα χωμενη κι αν ειναι μια βιδα ο ερασιτεχνης μπορει να τη βγαλει σε μιση ωρα η την αλλη μερα η να την παρατησει και να παει στον μαστορα
ο μαστορας πρεπει να τη βγαλει ΤΩΡΑ

Σωστά, με τη διαφορά οτι ο ερασιτέχνης, για να βγάλει τη βίδα, ίσως χρειαστεί να λύσει παραπλεύρως και από πάνω, διάφορα άλλα πράγματα, επειδή δεν έχει το κατάλληλο εργαλείο. Πχ δεν έχει μακρύ καρυδάκι και πρέπει να λύσει κάτι από πάνω για να έχει πρόσβαση το πολύγωνο.
Κάποιες φορές αυτό που βρίσκεται από πάνω, μπορεί να είναι πιο πολύπλοκο απ' αυτό που επιχειρεί να φτιάξει ή πολύ απλά να είναι κατι που δε βγαίνει. Άλλες φορές, χωρίς το κατάλληλο εργαλείο, ίσως δημιουργήσει πρόβλημα που είναι πολύ πιο δύσκολο να διορθωθεί απ' την ίδια τη βλάβη.
Και τέλος, το να επισκευάσεις κάτι χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία μπορεί να είναι τόσο δύσκολο και χρονοβόρο που προτιμάς να το πας στο μάστορα. Πχ το να δουλέψεις με μπάρες, ακρόμπαρα, αναρτήσεις, ρουλεμάν κτλ. Συνήθως πρόκειται για απλές εργασίες αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία αλλά αρκετά δύσκολες αν προσπαθείς να λύσεις το μπουλόνια από δισκόφρενα με ένα γερμανοπωλύγωνο ή ακόμα και μια καστανούλα 1/2. Ειδικά αν δεν έχεις το αμάξι πάνω απ' το κεφάλι σου και εσύ είσαι με ένα κλειδάκι μια σταλιά, σε περίεργη γωνία για να ασκήσεις δύναμη.

Τα γερμανοπωλύγωνα καστάνιας δεν είναι σε αυτή την κατηγορία όμως και είναι απ' τα εργαλεία που πιο πολύ σου εξοικονομούν χρόνο. Ο ερασιτέχνης θα τα χρειαστεί πιο πολύ, όταν ασχολείται με κάτι που χρειάζεται δουλειά. Και μη νομίζεις οτι ο χρόνος είναι πάντα απεριόριστος για τον μη επαγγελματία. Όταν άνοιξα το αμάξι για φλάτζα κεφαλής, έπρεπε να γίνει σύντομα, γιατί δε γινόταν να μείνω χωρίς αμάξι. Κάποιος που δεν έχει το χώρο να αφήσει μισοτελειωμένη τη δουλειά ώστε να τη συνεχίσει την επόμενη μέρα, πρέπει να τελειώσει στο χρόνο που έχει διαθέσιμο.

Και επιπλέον οι απαιτήσεις σταδιακά αυξάνονται και κάτι που τώρα μπορεί να είναι υπερβολικό γι αυτά που κάνω, ίσως αργότερα να μην είναι. Αλλά το σωστό είναι να αγοράζω τα κατάλληλα εργαλεία που θα με κάνουν να βάζω χέρι εκεί που πριν φοβόμουν οτι δε θα τα καταφέρω. Πχ πρώτα θα πάρω μια μεγάλη κρικομανέλα για καρυδάκια και μετά γερμ/να καστάνιας. Τα πολύγωνα με μεγάλο όφσετ εκτός του ότι είναι πιο μακριά απ' τα κλασικά γερμ/να, μπορούν να σώσουν το τομάρι μου σε πάρα πολλές περιπτώσεις. Μια πλήρης συλλογή 1/4 είναι αδιαπραγμάτευτη. Χωρίς όλα αυτά, αγοράζω γερμ/να καστάνιας μόνο επειδή τα θέλω και όχι επειδή τα χρειάζομαι. Γιατί δε τα χρειάζομαι.

stefanos
06/05/2021, 14:19
Τα πολύγωνα με μεγάλο όφσετ

Τα Z λέμε?:confused:

daz
06/05/2021, 14:23
Τα Z λέμε?:confused:

Ναι.

stefanos
06/05/2021, 14:42
Ναι.

Πάντως παρατηρώ ότι τα γερμανικά και τα γερμανοπολύγωνα και τα πολύγωνα γενικά δεν τα έχουμε σε υπόληψη στο forum, σε αντίθεση με τα καρυδάκια
που τα έχουμε κάνει επιστήμη,:lol:

daz
06/05/2021, 16:18
Μάλλον ο περισσότερος κόσμος τα θεωρεί λιγότερο σημαντικά.

STF
06/05/2021, 18:41
Βασικά έχεις περισσότερα να ρωτήσεις, να συζητήσεις και να πεις για τα καρυδάκια. Αυτός πιστεύω είναι ο λόγος και ότι γενικότερα είναι πιο εντυπωσιακό ως εργαλείο/συλλογή. Αν και δεν ισχύει. Δυστυχώς εμείς οι ερασιτέχνες το αντιλαμβανόμαστε μόνο όταν μας τύχει (πόση διαφορά κάνει ένα Ζ από ένα κλασικό γερμανοπολύγωνο και πολλές φορές και πάλι η άγνοια δε μας επιτρέπει να καταλάβουμε ότι υπάρχει άτι "άλλο" για αυτή τη χρήση.

STF
06/05/2021, 18:47
το θεμα ειναι οτι ποτε δεν ξερεις τι θα τυχει
και παντα κατι θα λειπει
αν τα εργαλεια σου βγαζουν μεροκαματο θες τα καλυτερα και οσο πιο πολλα ειδη μπορεις
αν εισαι ερασιτεχνης παιρνεις τα βασικα...γιατι οταν σου τυχει η παραξενια θα εχεις το χρονο να ψαχτεις για να βρεις λυση
ο επαγγελματιας δεν εχει την πολυτελεια να κολησει καπου
οσο παραξενα χωμενη κι αν ειναι μια βιδα ο ερασιτεχνης μπορει να τη βγαλει σε μιση ωρα η την αλλη μερα η να την παρατησει και να παει στον μαστορα
ο μαστορας πρεπει να τη βγαλει ΤΩΡΑ

Για μένα είναι θέμα φιλοσοφίας, είτε μιλάμε για επαγγελματία είτε για ερασιτέχνη. Καταλαβαίνω βέβαια ότι ένας επαγγελματίας εκ των πραγμάτων θα έχει περισσότερα εργαλεία ή πληρέστερες συλλογές. Αν όμως είσαι ερασιτέχνης πολλές φορές η απόκτηση ενός εργαλείου σε οδηγεί να αρχίσεις πλέον να ασχολείσαι με κάτι για το οποίο θα έκανες πίσω παλιότερα πηγαίνοντας σε ένα συνεργείο. Πάντως είναι ωραίο το συναίσθημα να τακτοποιείς έναν γρίφο επειδή είχες το κατάλληλο εργαλείο.

toyar
06/05/2021, 22:10
οι καταλογοι εργαλειων σοβαρων κατασκευαστων εχουν μεγεθος τηλεφωνικου καταλογου για τους παλαιοτερους
ως ερασιτεχνης δεν εχει νοημα να κυνηγαω τα εργαλεια μηπως τα χρειαστω
το ορθοτερο νομιζω ειναι να αγοραζω καθε φορα αυτο που μου χρειαζεται σε καλη ποιοτητα

STF
07/05/2021, 10:33
Ναι, το ίδιο λέω. Απλά ξεκινώντας το σχόλιο μου μπερδεύτηκα λίγο και πήγε το μυαλό μου στη ποιότητα και όχι στη ποσότητα. Γιαυτό και η απάντηση μου μοιάζει λιγάκι εκτός...

GEORGIOS
07/05/2021, 20:11
οι καταλογοι εργαλειων σοβαρων κατασκευαστων εχουν μεγεθος τηλεφωνικου καταλογου για τους παλαιοτερους
ως ερασιτεχνης δεν εχει νοημα να κυνηγαω τα εργαλεια μηπως τα χρειαστω
το ορθοτερο νομιζω ειναι να αγοραζω καθε φορα αυτο που μου χρειαζεται σε καλη ποιοτητα

Εξαρτάτε που μένεις.
Αυτό που λες είναι το ορθότερο για έναν που μένει Αθήνα - Πειραιά και μπορεί σε λίγο να αγοράσει ότι εργαλείο θέλει.
Αν κάποιος μένει σε κανένα χωριό ή νησάκι, καλύτερα να τα έχει πάρει όλα που πιθανόν να χρειαστεί σε φτηνά Κινέζικα, και μετά σιγά-σιγά θα αγοράζει τα καλής ποιότητας.

stefanos
07/05/2021, 21:49
Όσον αφορά τα γερμανοπολύγωνα καστάνιας θα φοβόμουν να αγοράσω κινέζικο φτηνό.
Από τη μιά έχει γερμανικό που αν δεν είναι καλή ποιότητα στρογγυλεύεις τα παξιμάδια
από την άλλη καστάνια.
Και είναι εργαλεία που σε κακομαθαίνουν και θα τα χρησιμοποιείς όπου μπορείς λόγω ευκολίας και ταχύτητας.
Θεωρώ πως αξίζει να πληρώσεις για καλή ποιότητα.

GEORGIOS
17/02/2022, 21:47
https://youtu.be/UzVKjlFxM_4

silkman
02/08/2022, 17:45
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-lidl/parkside-set-germanopoligona-me-kastania/p152995

8 10 13 14 17

lazarefa
03/08/2022, 13:51
Μήπως παραείναι φτηνά τα συγκεκριμένα για να έχουμε κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις ποιότητας από αυτά; 5 κομμάτια στα 13 ευρώ, έρχεται 2,6 ευρώ το κομμάτι. Όποιος τα κοιτάξει για αγορά καλό είναι να έχει κι αυτή την παράμετρο υπόψη.

ioannispar
03/08/2022, 15:32
Εγώ τα έχω αυτά 4 χρόνια σίγουρα αλλά με ερασιτεχνική χρήση και είναι μια χαρά (ακόμα).

daz
03/08/2022, 20:14
Εγώ τα έχω αυτά 4 χρόνια σίγουρα αλλά με ερασιτεχνική χρήση και είναι μια χαρά (ακόμα).

Αποκλείεται να είναι ίδια γιατί δεν υπάρχει σταθερός προμηθευτής, ούτε η τιμή παραμένει ίδια. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι δουλειά έχον εχουν τα λιντλ εδώ μέσα. :lol:


https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-lidl/parkside-set-germanopoligona-me-kastania/p152995

8 10 13 14 17

Τι σε βρήκε καλοκαιριάτικα ρε συ? :p:lol:

Κοίτα κάτι γμτες καρεκλίτσες παραλίας που έχουν φέρει! Εχουν και τρόμπα ηλεκτρική για το φουσκωτό μονόκερο της γυναίκας μου αλλά έχοντας εμπειρία απ' το ηλεκτρικό μοτέρ για τα λάστιχα, τρομπάρω με το χέρι..

437278

Tallyban
03/08/2022, 20:59
Απίστευτη τιμή...

daz
03/08/2022, 23:58
Απίστευτη τιμή...

Αν σκεφτείς και το κέρδος...

απίστευτο κόστος!!! :lol:

Και είναι αρθρωτά, έτσι? Όχι αστεία!

ioannispar
04/08/2022, 09:03
Αποκλείεται να είναι ίδια γιατί δεν υπάρχει σταθερός προμηθευτής, ούτε η τιμή παραμένει ίδια. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι τι δουλειά έχον εχουν τα λιντλ εδώ μέσα. :lol:




Το οτι είναι ίδια το λέω με σιγουρια γιατί τα πήρε φίλος και τα συγκρίναμε. Στα ηλεκτρικά τους εργαλεία αλλάζουν πιο εύκολα σχεδιασμό και πάνε με την εποχή και τις ανάγκες όσο γίνεται. Όσο για την τιμή ουδεν σχόλιο..... όλα έχουν πάρει αυξήσεις!

daz
04/08/2022, 14:32
Το οτι είναι ίδια το λέω με σιγουρια γιατί τα πήρε φίλος και τα συγκρίναμε. Στα ηλεκτρικά τους εργαλεία αλλάζουν πιο εύκολα σχεδιασμό και πάνε με την εποχή και τις ανάγκες όσο γίνεται. Όσο για την τιμή ουδεν σχόλιο..... όλα έχουν πάρει αυξήσεις!

Θα πάρω μια συλλογή μήπως πάθει τίποτα ο μονοκερος να τον επισκευάσω. :D

Tallyban
04/08/2022, 21:11
Καλά,δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι έχουν κέρδος από αυτά.Κραχτης είναι μπας και τσιμπήσει κάνας χαζός σα και μένα και ψωνίσει και άλλα πράγματα που δεν είναι και τόσο φθηνά.
Τα τυριά του Λιτλ για παράδειγμα είναι πανάκριβα..

Bowleno
04/08/2022, 22:07
Καλά,δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι έχουν κέρδος από αυτά.Κραχτης είναι μπας και τσιμπήσει κάνας χαζός σα και μένα και ψωνίσει και άλλα πράγματα που δεν είναι και τόσο φθηνά.
Τα τυριά του Λιτλ για παράδειγμα είναι πανάκριβα..

Μόνο αυτά; Διαφημίζε παστουρμά Μιράν "μόνο" 3,80" τα 100 γραμμάρια.....:cry::lol:

daz
04/08/2022, 23:26
Μόνο αυτά; Διαφημίζε παστουρμά Μιράν "μόνο" 3,80" τα 100 γραμμάρια.....:cry::lol:

Προσφορά απ' τα λιντλ!

:smokin:

Acacius
05/08/2022, 02:45
Ο παστουρμάς στο Σκλαβενίτη έχει 4,20€/100γρ, τα τυριά του Lidl δεν είναι ακριβά (αν και κάποια είναι μετριότατα, ειδικά στα ελληνικά) και τα γερμανοπολύγωνα με καστάνια σε αυτή την τιμή για περιστασιακό χρήστη είναι μια χαρά αγορά με μικρό ρίσκο. Λυσσάξτε :p

νεοσσός
05/08/2022, 10:25
Τρελαίνομαι για συζήτηση για γερμανοπολύγωνα καστάνιας, παστουρμάδες Μιράν και τυριά. :lol:

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από κάποια πράγματα που έχω αγοράσει από Lidl. Για παράδειγμα κάποια αθλητικά ρούχα φαίνονται άφθαρτα μετά από χρόνια χρήσης και άπειρα πλυσίματα. Η τρόμπα εδάφους-χεριών χρειάστηκε αλλαγή στη διπλή κεφαλή της, που έσπασε γρήγορα, αλλά με τη νέα κεφαλή έχει βγάλει μία δεκαετία συστηματικής χρήσης σε ποδήλατο, μοτοσυκλέτα, αμάξι. Πιο γρήγορη από τις απλές ηλεκτρικές και άνετη στη χρήση, με το 1/3 των χρημάτων από αντίστοιχες τρόμπες σε άλλα καταστήματα.

silkman
05/08/2022, 11:51
Τελικα τα πήρε κανένας να μας πει; τα είδα πρώτος αλλά δεν τα πήρα. Το γεγονός ότι έχουν 72 δόντια με κάνει να πιστευω ότι είναι ταιβανέζικα, άρα απο ένα απο τα δυο εργοστάσια που φτιάχνουν για όλους...

daz
05/08/2022, 15:58
Τελικα τα πήρε κανένας να μας πει; τα είδα πρώτος αλλά δεν τα πήρα. Το γεγονός ότι έχουν 72 δόντια με κάνει να πιστευω ότι είναι ταιβανέζικα, άρα απο ένα απο τα δυο εργοστάσια που φτιάχνουν για όλους...

Τι σχέση έχουν τα εργοστάσια? Είναι ενδεικτικο της ποιότητας? Αυτοί σου φτιάχνουν ότι θες ανάλογα με το πόσα θες να πληρώσεις.
Το γεγονός οτι έχουν 72 δόντια δε σημαίνει τίποτα.
Αν είναι ταιβανέζικα ή κινέζικα, απ' το βιετμάμ ή το μπαγκλαντές, δε σημαίνει τίποτα.

Η μόνη ένδειξη της ποιότητας που έχεις, είναι αυτό που πληρώνεις.

daz
05/08/2022, 15:59
Τρελαίνομαι για συζήτηση για γερμανοπολύγωνα καστάνιας, παστουρμάδες Μιράν και τυριά. :lol:

.

Δλδ ο μονόκερος δε σου άρεσε, ε?

S705
05/08/2022, 16:08
Δλδ ο μονόκερος δε σου άρεσε, ε?

Τους μονοκερους να τους δέσεις από τον λαιμό με σχοινί και πέτρα στην άλλη άκρη για άγκυρα, μην σε ψάχνουμε στα ανοιχτά! :beer:

νεοσσός
05/08/2022, 16:37
Δλδ ο μονόκερος δε σου άρεσε, ε?
Είσαι ντεμοντές. Ροζ φλαμίνγκο έπρεπε να είχες.

daz
05/08/2022, 19:33
Είσαι ντεμοντές. Ροζ φλαμίνγκο έπρεπε να είχες.

Πάω αντίθετα στο ρέμα! :lol:

Bowleno
05/08/2022, 20:49
Και κάπως έτσι γίνεται το νήμα κ@λος και θα σφουγγαρίζει η σουπιά μέσα στον καύσωνα....:D

GEORGIOS
05/08/2022, 23:41
Η μόνη ένδειξη της ποιότητας που έχεις, είναι αυτό που πληρώνεις.

Το λες και το ξαναλές. Ε δεν συμφωνούμε ότι η ποιότητα είναι πάντα ανάλογη της τιμής.
Αυτό μπορεί να ισχύει μόνο για το ίδιο εργοστάσιο, υπό κανονικές συνθήκες και με την προϋπόθεση ότι οι μεσάζοντες βγάζουν το ίδιο ποσοστό κέρδους.

daz
06/08/2022, 00:34
Το λες και το ξαναλές. Ε δεν συμφωνούμε ότι η ποιότητα είναι πάντα ανάλογη της τιμής.
Αυτό μπορεί να ισχύει μόνο για το ίδιο εργοστάσιο, υπό κανονικές συνθήκες και με την προϋπόθεση ότι οι μεσάζοντες βγάζουν το ίδιο ποσοστό κέρδους.

Εγώ μπορώ να το λέω και να το ξαναλέω και εσύ μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις.

Ότι και να λες, αυτό που θα πληρώσεις φθηνά θα είναι φθηνό. Μπορεί να είναι καλό για τα λεφτά του ή καλό για τη δουλειά σου αλλά θα πάρεις αυτό που θα πληρώσεις.
Ακόμα και αν είναι κάτι ποιοτικό από old stock θα είναι παλιό σχεδιαστικά και η έκπτωση δε θα είναι χωρίς αντίκρισμα.

Το πως θα το αξιολογήσεις εσύ, είναι υποκειμενικό και αφορά εσένα, την εμπειρία σου και τη χρήση που του επιφυλάσσεις. Μπορεί για σένα και για πολλούς άλλους να είναι τέλειο αλλά παραμένει ένα φθηνό εργαλείο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ασφαλώς και η τιμή διαμορφώνεται από εμπορικές συμφωνίες, αλλά μάντεψε. Το μόνο που αλλάζει είναι οτι παίρνεις ένα φθηνό εργαλείο λίγο φθηνότερα ή λίγο ακριβότερα.

daz
06/08/2022, 00:38
Και κάπως έτσι γίνεται το νήμα κ@λος και θα σφουγγαρίζει η σουπιά μέσα στον καύσωνα....:D

Θα πέσει σκούπα φίλε! Εχουμε ολόκληρο θέμα για τα εργαλεία από σουπερ μάρκετ για να μη μπερδεύουμε τα ραπανάκια με τα αρθρωτά γερμανοπωλύγωνα καστάνιας. Έχουν και την ίδια τιμή πανάθεμά τα!

daz
06/08/2022, 00:44
Τους μονοκερους να τους δέσεις από τον λαιμό με σχοινί και πέτρα στην άλλη άκρη για άγκυρα, μην σε ψάχνουμε στα ανοιχτά! :beer:

Αυτό λέγεται άσος στο μανίκι. Αν αρχίσει η γκρίνια θα την φάνε τα σκυλόψαρα. :lol:

Για την ώρα είμαι καλός γονδολιέρης!

GEORGIOS
06/08/2022, 02:18
Τελικα τα πήρε κανένας να μας πει; τα είδα πρώτος αλλά δεν τα πήρα. Το γεγονός ότι έχουν 72 δόντια με κάνει να πιστευω ότι είναι ταιβανέζικα, άρα απο ένα απο τα δυο εργοστάσια που φτιάχνουν για όλους...

Η Κίνα μπορεί να επιτεθεί στην Ταϊβάν, και μετά θα γίνουν όλα κινέζικα.
Τα ταϊβανέζικα θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία.:lol:

Το μεγάλο πρόβλημα θα το έχουμε στα ηλεκτρονικά και στους υπολογιστές, που θα λείψουν από την αγορά.

fasarias
06/08/2022, 21:09
Τα παλιά γερμανοπολύγωνα καστάνιας πάντως που είχε πρωτοβγάλει το lidl και τα είχα αγοράσει, μου κλάταραν όλα και κάποια νούμερα μάλιστα (τα περισσότερα βασικά) χωρίς καθόλου χρήση.

νεοσσός
07/08/2022, 00:41
Τα παλιά γερμανοπολύγωνα καστάνιας πάντως που είχε πρωτοβγάλει το lidl και τα είχα αγοράσει, μου κλάταραν όλα και κάποια νούμερα μάλιστα (τα περισσότερα βασικά) χωρίς καθόλου χρήση.

Χωρίς χρήση, είναι σαν τη γάτα του Schroedinger. Μπορεί να λειτουργεί, αλλά μπορεί και να μη λειτουργεί, αλλά δεν το ξέρεις, αν δεν το χρησιμοποιήσεις. Μέχρι τότε, θεωρείται ταυτόχρονα λειτουργικό, αλλά και μη λειτουργικό.

karellen
07/08/2022, 19:46
:lol: :a012:

:ufo:

o_gavros
07/08/2022, 20:20
Ρε νεοσσε πανε πιες καμιά μπυρα ρε μανμου...
Ποια γάτα του Σροντιγκερ;;; ρε ήμαρτον λέμε, πονανετα μυαλά μας :p

Tallyban
07/08/2022, 20:50
Αν και δε τα χρειαζομουνα τα αγόρασα γιατί έχω μια εντύπωση ότι είναι μουφα προϊόν.
Στη συσκευασία αναφέρει ότι είναι απλά από χάλυβα,ούτε ανθρακούχο χάλυβα ούτε χρωμιοβαναδιουχο χάλυβα...Μόλις βρω χρόνο θα κάνω μια ερασιτεχνική δοκιμή ποιότητας με έγκριση τυφ.

mouziko
07/08/2022, 21:15
δεν θα τα έπαιρνα μόνο και μόνο γιατί είναι από κίνα, αν έλεγαν ταιβαν θα τα έπαιρνα, είναι καλοί σ'αυτά

silkman
07/10/2022, 03:08
Γερμανοπολύγωνα καστάνιας και ανταπτοράκια

Αγόρασα απο ιντερνετ αυτά τα ανταπτοράκια της Hazet, 26ε
438614
438615
Στη δευτερη φωτο καταλαβαίνεις πως χρησιμοποιούνται, τα βαζεις σε γερμανοπολύγωνο καστάνιας (με διακόπτη φοράς) και έχεις 3 πολύ σλιμ καστάνιες 1/2" 3/8" και 1/4" που μπορεί υπο προϋποθέσεις να σε ξελασπώσουν. Εχει επισης και ανταπτοράκι για bits 1/4" που βγαίνει αρκετά low profile για δουλειες σε περιορισμένο χώρο.

438617

Αν δεν έχεις χώρο να δουλέψεις τα βάζεις και ανάποδα. Φυσικά μπαινουν και σε γ/π καστανιας χωρίς διακόπτη αλλαγης φορας αλλά πρεπει να βαζεις βγαζεις το καρυδακι για να αλλαξεις φορά
438616

Γνώμη μου είναι αξίζει να τα πάρει κανείς αν ΗΔΗ ΕΧΕΙ τα αντίστοιχα γ/π καστάνιας, εγώ δεν τα είχα και με ξελάσπωσε ο αγαπητός κύριος Ηλίας 10, 13 και 19 Facom.
438618

Μια λοιπον και ήμουν ήδη Σπυρου Πατση αγόρασα σε παρα πολύ καλή τιμή (παραγγελια φίλου) το σετάκι γ/π καστανιας Carolus, το οποίο περιλάμβανε και τα 4 πιο πάνω ανταπτοράκια στο σετ. Τα λεφτά που έδωσα για τα ανταπτοράκια και τα 3 Facom κλειδια ήταν 10ε λιγότερα απο το σετ που έχει 8 κλειδιά γ/π καστάνιας και τα 4 ανταπτοράκια σε ένα ωραίο βαλιτσάκι... :cry:
438619
438620

Το σετακι αυτό είναι παρα πολύ ποιοτικό (νομίζω το ίδιο ειναι και σε Gedore Red), επειδη επαιξα/δοκιμασα πολλά γ/π καστανιας στο μαγαζί, κάτι unior κ Force μου φάνηκαν πανηγυριώτικα σε σχέση με αυτά. Πραγματική ευκαιρία για κάτω απο 100ε

Facom κ Carolus διπλα διπλα. Τα Facom είχαν ελαχιστα πιο μικρη διαμετρο κεφαλής ήταν δηλαδή λίγο πιο μαζεμένα αλλά ελάχιστα. Οι μηχανισμοί τους ήταν και στα δυο παρα πολύ καλοί. Τα ανταπτοράκια carolus αφου ειναι σετ φυσικά κλείδωναν καλύτερα απο ότι τα hazet/Facom αλλά και τα δύο εχουν κλείδωμα για το καρυδάκι με μπίλια οποτε δεν υπαρχει περίπτωση να σου φύγει κάτι.
438621

silkman
07/10/2022, 03:18
Ξεχασα να γράψω ότι η αξία μιας τέτοιας λύσης εκτός του ότι είναι πολύ μαζεμένο εργαλείο, είναι σε ενα κιτ δρόμου. Με ενα γερμανοπολύγωνο καστανιας 13, το ανταπτορακι 3/8, τα καρυδακια που χρειαζεσαι σε 3/8 και μια προέκταση 3/8 σε ένα τσαντάκι κάτω απο τη σέλα μπορείς να κάνεις παρα πολλές δουλειές με μικρό ογκο εργαλείων. Βαλε και ένα γ/π καστανιας 10 με τον ανταπτορα 1/4 και μερικες μύτες και κάνεις τα πάντα...

Μπουλόνι τροχού λύνει; :lol:
438622

OldMan
07/10/2022, 13:58
Αμα βλεπω τετοιου ειδους χρηση στα εργαλεια, βουρλιζομαι..!!!:evil: