PDA

View Full Version : Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

MISKIN
03/11/2015, 21:35
Άλλος ο ΦΠΑ στη Γερμανία και άλλος εδώ.
Άλλος ο φόρος εισαγωγής (που κατ ουσία είναι ο ΦΠΑ αλλά εδώ με τις προσαυξήσεις σχεδόν διπλασιάζεται) και άλλος εδώ.

Αν ίσχυε αυτό θα ίσχυε και για την Bosch λόγου χάρη. Κι όμως οι τιμές των Bosch έχουν μικρή διαφορά σε σχέση με έξω. Πιστεύω ότι είναι πολιτική της Makita Hellas.

dimmie_72
03/11/2015, 21:44
Αν με την διαφορά του ΦΠΑ και του φόρου εισαγωγής (που δεν υφίσταται λόγω ΕΕ) ...

Μα δεν εισάγεται το προϊόν από τη Γερμανία αλλά από τη χώρα κατασκευής στη Γερμανία και εδώ, n'est pas?

dimmie_72
03/11/2015, 21:47
Αν ίσχυε αυτό θα ίσχυε και για την Bosch λόγου χάρη. Κι όμως οι τιμές των Bosch έχουν μικρή διαφορά σε σχέση με έξω.

Aν με το "έξω" εννοείς τις άλλες χώρες της ΕΕ φυσικό δεν είναι αφού είναι Γερμανικό προϊόν; Ας μας πει και η Facom την άποψή της ως επαγγελματίες του χώρου.

vaska
03/11/2015, 21:56
Μα δεν εισάγεται το προϊόν από τη Γερμανία αλλά από τη χώρα κατασκευής στη Γερμανία και εδώ, n'est pas?

εεε τότε να αγοράζουν οι εδώ έμποροι από Γερμανία, φτηνότερα θα τους έρχεται. n'est pas?

dimmie_72
03/11/2015, 22:06
εεε τότε να αγοράζουν οι εδώ έμποροι από Γερμανία, φτηνότερα θα τους έρχεται. n'est pas?

σωστόοοοος!!! :lol:

αυτό δεν κάνουμε ήδη εμείς αγοράζοντας απευθείας απ έξω; ;)

MikeG
03/11/2015, 22:10
Αν ίσχυε αυτό θα ίσχυε και για την Bosch λόγου χάρη. Κι όμως οι τιμές των Bosch έχουν μικρή διαφορά σε σχέση με έξω. Πιστεύω ότι είναι πολιτική της Makita Hellas.

& αν δεν συμπληρώσω ποτέ αυτό της εγγύησης; Αν αγοράσεις κάτι από τη Γερμανία γιατί ζούσες εκεί και μετακόμισες; Κάτι δε μ'αρέσει στη Makita Hellas. Επίσης επειδή πρόσφατα έχω ασχοληθεί εκτενώς με εγγυήσεις ηλεκτρονικών συσκευών ο νόμος αναφέρει για αγορά εντός ΕΕ.

& η μαλακία είναι ότι Κρήτη που ζω οι τιμές είναι ακόμα υψηλότερες

MISKIN
03/11/2015, 22:21
& αν δεν συμπληρώσω ποτέ αυτό της εγγύησης; Αν αγοράσεις κάτι από τη Γερμανία γιατί ζούσες εκεί και μετακόμισες; Κάτι δε μ'αρέσει στη Makita Hellas. Επίσης επειδή πρόσφατα έχω ασχοληθεί εκτενώς με εγγυήσεις ηλεκτρονικών συσκευών ο νόμος αναφέρει για αγορά εντός ΕΕ.

& η μαλακία είναι ότι Κρήτη που ζω οι τιμές είναι ακόμα υψηλότερες
Αν δε συμπληρώσεις την επέκταση της εγγύησης έχεις μόνο ένα χρόνο εγγύηση, όχι τρία.
Έχεις δίκιο, λογικά δε πρέπει να στέκει νομικά να πρέπει να το αγοράσεις σώνει και ντε από δω.

MikeG
03/11/2015, 22:22
Αν δε συμπληρώσεις την επέκταση της εγγύησης έχεις μόνο ένα χρόνο.
Έχεις δίκιο, λογικά δε πρέπει να στέκει νομικά να πρέπει να το αγοράσεις σώνει και ντε από δω.

Θα δοκιμάσω να στείλω mail στη Makita. Επίσης υπάρχει μάλλον και η πιθανότητα να συμπληρώσεις το ανάλογο "έντυπο" στο γερμανικό site. Κρίμα γιατί η τιμή ήταν πολύ καλή.

dimmie_72
03/11/2015, 22:25
To συνηθίζουν οι Γερμανοί. Το ίδιο μου συνέβη με Scubert αγορασμένο από Γερμανία και το περίφημο mobility programm όπου σου επαναχρηματοδοτεί το 1/3 της αξίας σε περίπτωση ατυχήματος.

To register, it is essential that you have a residence in the country in which the helmet is purchased. (http://www.schuberth.com/en/schuberth-plus/mobility-program.html)

μου το διευκρίνισαν και τηλεφωνικά.

vaska
03/11/2015, 22:25
σωστόοοοος!!! :lol:

αυτό δεν κάνουμε ήδη εμείς αγοράζοντας απευθείας απ έξω; ;)

Λοιπόν εδώ τα πράγματα αρχίζουν και σοβαρεύουν. Το πρόβλημα της ανταγωνιστικότητας στις τιμές τις λιανικής το ζω από την πρώτη μέρα που άνοιξα μαγαζί με Η/Υ και είμαι επαγγελματίας 15 χρόνια τώρα. Έχω να ανταγωνιστώ θηρία που βασικά κάνουν ξέπλυμα χρήματος, έχω τους νησιώτες με το χαμηλό ΦΠΑ που έχουν κατακλύσει την αγορά με τιμές στην λιανική όσο εγώ αγοράζω χονδρική κάνοντας κέρδος την διαφορά του ΦΠΑ. Το μαξ ποσοστό κέρδους μου δεν ξεπερνάει το 5%. Πάντα όμως προσπαθώ να στηρίζω την οικονομία της χώρας μου όπου μπορώ και όπου αυτό είναι εφικτό. Αλλά δεν σου φαίνεται βαρύ το ίδιο προϊόν αξίας 220 ευρώ να το βρίσκεις με καπέλο 120 ευρώ???
Και αν αυτό είναι πρόβλημα της Makita Hellas να βρει τρόπο να το λύσει
μιλώντας με τα κεντρικά του προμηθευτή και όχι να κάνει παπάτζες με την εγγύηση για να κρατήσει πελατολόγιο. Σε αντίστοιχη περίπτωση με εισαγωγέα του είδους μου ήταν αρκετό ένα τηλ. στον συνήγορο του πολίτη για να
διευθετηθεί άμεσα το θέμα, γιατί πάνω από πολιτικές και άλλες αρλούμπες των εταιριών είναι ο νόμος του κράτους.

vaska
03/11/2015, 22:29
Αν δε συμπληρώσεις την επέκταση της εγγύησης έχεις μόνο ένα χρόνο εγγύηση, όχι τρία.
Έχεις δίκιο, λογικά δε πρέπει να στέκει νομικά να πρέπει να το αγοράσεις σώνει και ντε από δω.

μια χαρά μπορεί να στέκει νομικά γιατί μπορεί η Makita Hellas να ισχυριστεί (μπορεί και να είναι αλήθεια) ότι την επέκταση εγγύησης την δίνει ο εδώ εισαγωγέας και όχι η διεθνής Μακίτα.

Γουστάρει να κάνει στους πελάτες του ένα τύπου δώρο, μια προσφορά, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει. Αυτό δεν μεταβιβάζεται αυτόματα σε όλους τους πελάτες της Makita

MikeG
03/11/2015, 22:32
μια χαρά μπορεί να στέκει νομικά γιατί μπορεί η Makita Hellas να ισχυριστεί (μπορεί και να είναι αλήθεια) ότι την επέκταση εγγύησης την δίνει ο εδώ εισαγωγέας και όχι η διεθνείς Μακίτα.

Γουστάρει να κάνει στους πελάτες του ένα τύπου δώρο, μια προσφορά, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει. Αυτό δεν μεταβιβάζεται αυτόματα σε όλους τους πελάτες της Makita

Και στο Γερμανικό site αναφέρετε η επέκταση εγγύησης και μάλιστα χωρίς περιορισμό όσον αφορά το σημείο αγοράς.

Θα φύγει mail στην Ιαπωνία.

dimmie_72
03/11/2015, 22:35
Αλλά δεν σου φαίνεται βαρύ το ίδιο προϊόν αξίας 220 ευρώ να το βρίσκεις με καπέλο 120 ευρώ???


Όχι πλέον. Όταν εισαγωγέας Αμερικάνικων ιατρικών προϊόντων μου απέδειξε με χαρτί και με μολύβι πόσο στοιχίζει η εισαγωγή του ίδιου προϊόντος εδώ και πόσο στον Γερμανό εισαγωγέα. Και κατ' επέκταση με τι ΦΠΑ επιβαρύνεται εδώ και εκεί. Τα υπόλοιπα που γράφεις περί εγχώριου ανταγωνισμού δεν έχουν σχέση μαυτό που μιλάμε.

MISKIN
03/11/2015, 22:36
Θα δοκιμάσω να στείλω mail στη Makita. Επίσης υπάρχει μάλλον και η πιθανότητα να συμπληρώσεις το ανάλογο "έντυπο" στο γερμανικό site. Κρίμα γιατί η τιμή ήταν πολύ καλή.

Ναι στείλε να μας φύγει η απορία (αν και το λέει ρητά, έχει και λίστα με μαγαζιά). Αν συμπληρώσεις το ανάλογο έντυπο στο γερμανικό site, λογικά θα πρέπει να το στείλεις εκεί αν σου χαλάσει. Πάντως εγώ έχω αγοράσει αυτό από Γερμανία (http://www.ebay.de/itm/2-Winkelschleifer-SET-Makita-GA9020-9558HN-230-125mm-MEU041-/151853514472?hash=item235b2cbee8:g:PUkAAOSwYHxWJJCN) και έγραψα τη makita hellas στα παλιά μου τα παπούτσια. Συμπλήρωσα και την εγγύηση δίχως να γράψω κατάστημα και ότι γίνει. Έτσι κι αλλιώς ερασιτέχνης είμαι, δύσκολο να το χαλάσω το makita. :D

dimmie_72
03/11/2015, 22:44
Ναι στείλε να μας φύγει η απορία (αν και το λέει ρητά, έχει και λίστα με μαγαζιά). Αν συμπληρώσεις το ανάλογο έντυπο στο γερμανικό site, λογικά θα πρέπει να το στείλεις εκεί αν σου χαλάσει. Πάντως εγώ έχω αγοράσει αυτό από Γερμανία (http://www.ebay.de/itm/2-Winkelschleifer-SET-Makita-GA9020-9558HN-230-125mm-MEU041-/151853514472?hash=item235b2cbee8:g:PUkAAOSwYHxWJJCN) και έγραψα τη makita hellas στα παλιά μου τα παπούτσια. Συμπλήρωσα και την εγγύηση δίχως να γράψω κατάστημα και ότι γίνει. Έτσι κι αλλιώς ερασιτέχνης είμαι, δύσκολο να το χαλάσω το makita. :D

το ξέρουν απ το serial No. ;)

vaska
03/11/2015, 22:46
Όχι πλέον. Όταν εισαγωγέας Αμερικάνικων ιατρικών προϊόντων μου απέδειξε με χαρτί και με μολύβι πόσο στοιχίζει η εισαγωγή του ίδιου προϊόντος εδώ και πόσο στον Γερμανό εισαγωγέα. Και κατ' επέκταση με τι ΦΠΑ επιβαρύνεται εδώ και εκεί. Τα υπόλοιπα που γράφεις περί εγχώριου ανταγωνισμού δεν έχουν σχέση μαυτό που μιλάμε.

Εγχώριος ανταγωνισμός βασισμένος στην διαφορά του ΦΠΑ. Μια χαρά σχέση έχει κατά την γνώμη μου αν και το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Το ζητούμενο είναι
τι πρέπει και τι θέλει να κάνει ο Έλληνας εισαγωγέας.
Αλλά ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα του νήματος

duke200
03/11/2015, 22:51
και δεν το κανουν μόνο οι εταιρίες εργαλείων. Στην ευρωπη η KTM έβγαλε πρόγραμμα επέκτασης εγγύησης μέχρι και 2 ακόμα χρόνια με μικρό σχετικά κόστος ανα έτος (σύνολο 4). Ενώ εδώ? ελλαδιστάν...

σε email που έστειλα στην KTM αυστρίας και ρώτησα γιατι δεν γίνεται αυτό στην Ελλάδα, μου απάντησαν ευγενικά (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) οτι η επέκταση δεν ισχύει για όλες τις χώρες χωρίς φυσικά να αιτιολογήσουν το γιατι..

FACOM Βράττης
03/11/2015, 23:48
& αν δεν συμπληρώσω ποτέ αυτό της εγγύησης; Αν αγοράσεις κάτι από τη Γερμανία γιατί ζούσες εκεί και μετακόμισες; Κάτι δε μ'αρέσει στη Makita Hellas. Επίσης επειδή πρόσφατα έχω ασχοληθεί εκτενώς με εγγυήσεις ηλεκτρονικών συσκευών ο νόμος αναφέρει για αγορά εντός ΕΕ.

& η μαλακία είναι ότι Κρήτη που ζω οι τιμές είναι ακόμα υψηλότερες

Νομικα στεκει απλα γιατι παρεχεται ως επεκταση εγγυησης και εχει δικαιωμα η τοπικη αντιπροσωπεια(δεν ξερω αν αποτελει θυγατρικη η τοπικο συνεργατη)να την διαθετει με οτι ορους θελει.
Μπορει δηλαδη να εχει αγορασει απο μια ασφαλιστικη την επεκταση αυτη εναντι π.χ. 20ευρω ανα πωληθεν κομματι και να αποφασισε να το εχει ακριβοτερα κατα 20ε και να παριστανει οτι ειναι προσφορα...

FACOM Βράττης
03/11/2015, 23:57
Και στο Γερμανικό site αναφέρετε η επέκταση εγγύησης και μάλιστα χωρίς περιορισμό όσον αφορά το σημείο αγοράς.

Θα φύγει mail στην Ιαπωνία.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις,μιας και οι Ιαπωνες φημιζονται για την ταχυτητα με την οποια απαντουν και την σοβαροτητα με την οποια το αντιμετωπιζουν.
Η τουλαχιστον αυτο γινοταν παλιοτερα,τωρα δεν εχω γνωση.
Θυμαμαι ενα φαξ που εστειλα καποτε στην Panasonic(Matsushita) στην Ιαπωνια για ενα βιντεο που μου καθυστερουσε η εδω αντιπροσωπεια Βιανε και μου απαντησαν μεσω φαξ σε 24 ωρες και σε αλλες 24 με παρακαλουσε η Βιανε να παω να το παρω να φαινεται οτι το θεμα εληξε...

vaska
04/11/2015, 06:38
Νομικα στεκει απλα γιατι παρεχεται ως επεκταση εγγυησης και εχει δικαιωμα η τοπικη αντιπροσωπεια(δεν ξερω αν αποτελει θυγατρικη η τοπικο συνεργατη)να την διαθετει με οτι ορους θελει.
Μπορει δηλαδη να εχει αγορασει απο μια ασφαλιστικη την επεκταση αυτη εναντι π.χ. 20ευρω ανα πωληθεν κομματι και να αποφασισε να το εχει ακριβοτερα κατα 20ε και να παριστανει οτι ειναι προσφορα...


α γειά σου, κλασικός Έλληνας έμπορος. Και βάζω και στοίχημα ότι αν πας κάτι για αλλαγή στην εγγύηση θα είναι και μανουριασμένος. Τες πα.

@ Mike
Πάρε το εργαλείο αγόρι μου απ' όπου το βρεις φτηνότερο και άσε τις επεκτάσεις εγγυήσεων. Αυτά που θεωρούνται αναλώσιμα πχ μπαταρίες, δεν τα καλύπτει, για τα υπόλοιπα μη σκας, ότι ζημιά είναι να σου βγάλει, θα στην βγάλει στις πρώτες ώρες λειτουργίας του. Αν δεν βγάλει ζημιά δεν θα πάθει τπτ ποτέ.

byron
04/11/2015, 07:00
Το θέμα με τις εγγυήσεις δεν είναι κάτι απλό, ούτε και μπορείτε εύκολα να το παρακάμψετε με mail στο εργοστάσιο, για τους λόγους που αναφέρθηκαν.
Είτε είναι προσφορά του τοπικού αντιπροσώπου, είτε πολιτική της εταιρίας όταν θέλει μεγαλύτερο κομμάτι πίτας στην συγκεκριμένη αγορά. Η συμβατική υποχρέωση αυτού που το προσφέρει ισχύει, πράγμα που σημαίνει πως σε καλύπτει στην χώρα ΤΟΥ και όχι στην χώρα σου, αν είναι εκτός πολιτικής της κατασκευάστριας εταιρίας.

Στον χώρο "μας", είναι σύνηθες πάντως, οπου τα Arai είναι εκτός εγγύησης αν δεν έχουν αγοραστεί από τον εδώ αντιπρόσωπο, ενώ στα αυτοκίνητα που είχα η Honda έδινε 2+5 χρόνια εγγύηση (εργοστάσιο+αντιπρόσωπος μέσω ασφαλιστικής) και η Fiat 2+2 (με το ίδιο σύστημα).

Mike, το θέμα με τα 2 χρόνια πανευρωπαϊκά ισχύει μεν, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για τα πάντα, ενώ είναι πιθανόν τα προϊόντα που προορίζονται για επαγγελματική χρήση (όπως καλή ώρα), να έχουν παραθυράκια...

Προδιαγραφής
04/11/2015, 08:43
α γειά σου, κλασικός Έλληνας έμπορος. Και βάζω και στοίχημα ότι αν πας κάτι για αλλαγή στην εγγύηση θα είναι και μανουριασμένος. Τες πα.

@ Mike
Πάρε το εργαλείο αγόρι μου απ' όπου το βρεις φτηνότερο και άσε τις επεκτάσεις εγγυήσεων. Αυτά που θεωρούνται αναλώσιμα πχ μπαταρίες, δεν τα καλύπτει, για τα υπόλοιπα μη σκας, ότι ζημιά είναι να σου βγάλει, θα στην βγάλει στις πρώτες ώρες λειτουργίας του. Αν δεν βγάλει ζημιά δεν θα πάθει τπτ ποτέ.

Πραγματι,αν κανεις ερασιτεχνικη χρηση και δεν εισαι σιδεροφαγος ,δεν θα χαλασει ποτε!
Και αν χαλασει θα χαλασει μεσα στην εγγυηση,αλλα τοτε εισαι καλυμμενος απο οπου κι αν το πηρες με σπανιες αλλα υπαρκτες "εκδικητικες" εξαιρεσεις των εδω εισαγωγεων.
Οποτε γιατι να την πληρωσεις προκαταβολικα και στο πολλαπλασιο κρυμμενη στην τιμη με την μορφη "παροχης" επεκτασης εγγυησης ?
Το αντιθετο ομως ισχυει για μηχανηματα που δουλευουν συνεχεια,εκει εχεις αμεση αναγκη να αποφυγεις καθυστερησεις και καψονια απο την εδω αντιπροσωπεια μεχρι και τον τοπικο εμπορο.

Προδιαγραφής
04/11/2015, 09:19
Να απαντήσω σε οσα ξερω οχι ως Facom,αλλα ως Δημητρης φίλος του Ηλια Facom Βράττη,απο τις γνωσεις που εχω ως καταναλωτης,απο μικρο παιδι στο ψαξιμο,αλλα και απο οσα γνωριζω απο την φιλια μου με τον Ηλια,30 χρονια τωρα.
Οσον αφορα την Makita νομιζω πως ειναι αδυνατο να ισχυει η εγγυηση απο Γερμανια εδω γιατι απλουστατα και η εγγυηση της εδω αντιπροσωπειας δεν ισχυει αλλου οπως λεει στο σαιτ της ...
(Προσοχή: Η επέκταση της εγγύησης στα 3 χρόνια ισχύει μόνο για αγορές προϊόντων Makita που πραγματοποιήθηκαν από το επίσημο δίκτυο αντιπροσώπων της Makita Ελλάς Α.Ε.! Για παράδειγμα το Amazon, το ebay και άλλα ξένα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν ανήκουν στο δίκτυο της Makita Ελλάς Α.Ε.! Σας συνιστούμε να αναζητάτε το λογότυπο των "Makita® Authorised Dealer" της Makita Ελλάς Α.Ε. όταν αγοράζετε προϊόντα Makita από το διαδίκτυο. Η επέκταση της εγγύησης αναγνωρίζεται μόνο σε όσους διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα.)
Οσον αφορα τις τιμες εδω σε συγκριση με εξωτερικο γενικα,οι πολυεθνικες οπως ειναι οι περισσοτερες απο τις εν λογω εταιρειες αποφασιζουν την πολιτικη τιμων αναλογα με τον ογκο καταναλωσης της χωρας,τις τιμες των ανταγωνιστικων προιοντων και τελος αναλογα με το αν η αντιπροσωπεια σε αυτη την χωρα θαναι καποιος τοπικος συνεργατης η θαναι παραρτημα της μητρικης.
Αλλωστε δεν υπαρχει ενιαια αγορα σε ολη την Ευρωπη με την εννοια του ανταγωνισμου απλα κοινο νομισμα στην ευρωζωνη.Ανταγωνισμο πραγματικο μεχρις εξοντωσης ειδα μονο οσο καιρο εμεινα στις ΗΠΑ.

MISKIN
05/11/2015, 20:34
Δύσκολο να μείνεις στα 200€.
Το ηλεκτρικό που σου πρότεινε ο daz είναι μια χαρά, φαντάσου έχω το πράσινο με τα πλαστικά γρανάζια και αντέχει ακόμα, υποθέτω το μπλε θα είναι καλύτερο.
Για κατσαβίδι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Αν πας σε απλό δραπανοκατσάβιδο τα 10.8V είναι λίγα. Θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 14.4V. Έχω το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8266) και κουράζεται αν τρυπήσει πάνω από 8άρα τρύπα στο μπετόν. Πρέπει να προτρυπήσεις με μικρότερο τρυπάνι. Είτε κρουστικό είτε όχι, το δραπανοκατσάβιδο έχει την ίδια ροπή (~30Nm) στο βίδωμα/ξεβίδωμα. Η κρούση του έχει να κάνει με το τρύπημα.
Οπότε αν θες κρούση στο βίδωμα/ξεβίδωμα πας σε κρουστικό (δηλ. παλμικό) κατσαβίδι. Εκεί νομίζω ότι τα 10.8V (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7073) αρκούν μιας και έχουν 105Nm. Έχω λύσει παξιμάδι πίσω άξονα κίνησης από fazer! Το πρόβλημα με τα παλμικά είναι ότι δεν έχουν ρυθμιστή ροπής. Αν δε προσέξεις δηλαδή θα βγάλεις τη βίδα από την άλλη πλευρά της σανίδας... :tooth: Αντιθέτως τα δραπανοκατσάβιδα έχουν ρυθμιστή ροπής στο β/ξ, αλλά εκεί η ροπή είναι μικρή οπότε... :a12:
Μπορείς να πάρεις τα Parkside του Lidl που τουλάχιστον για 3 χρόνια που έχουν εγγύηση θα τα βγάλουν τα λεφτά τους, αλλά θα πρέπει να περιμένεις πότε θα τα φέρουν (σε λίγο θα φερουν δραπανοκατσάβιδο 18V). Μπορείς να πας σε Makita αλλά δεν έχουν μπαταρία μεγαλύτερη από 1.3Ah στα 10.8V. Μπορείς να πας σε Metabo αλλά δεν έχουν κρούση στο τρύπημα (αν αυτό σε ενδιαφέρει) στα 10.8V. Μπορείς να πας σε Dewalt (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7548) και σε Bosch. (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8065)

Αξιόπιστο και φθηνό μαγαζί στο νετ είναι το werkzeugalarm (http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=me%3DA09900351O73GRCLCYABQ&field-keywords=) αλλά δεν έχει και τόση διαφορά από το Κεντρο Βίδας. (https://www.kentrovidas.gr/index.php)

Τώρα αν είσαι large πας σε Milwaukee και Fein που κοστίζουν.
Επειδή κάμποσες σελίδες πριν έγραψα μια ανακρίβεια, να πω ότι έχει βγάλει, κατά πως φαίνεται, και η Makita 4Ah μπαταρίες για τα 10.8V εργαλεία της.
http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-Schrauber-DF331D-10-8-V-LI-mit-1-x-Akku-BL1040B-Neu-/201457774746?hash=item2ee7d1b09a:g:RfMAAOSw~bFWMkoK

camen
07/11/2015, 18:21
Κ μιας κ το θέμα εχει κινηθεί προς ολα τα μήκη κ πλάτη θελω να ρωτήσω το εξής :
Εχει χρησιμοποιήσει κανείς ηλεκτρικό πιστόλι βαφής ? Για κατι σα το παρακάτω μιλάω...
http://www.praktiker.gr/p/pistoli-vafis-black-decker-bdp200-34947

Τι αποτελέσματα δίνει? Βαφει αξεσουάρ μεταλλικά κλπ ή κανει μονο για τοίχους κ φράχτες ?

toyar
07/11/2015, 18:22
μου εχει τυχει διδυμος τροχος μαρκα budget να σταματαει με το δαχτυλο
ουτε για πεντικιουρ δεν εκανε:bawl:

virus
07/11/2015, 18:29
Κ μιας κ το θέμα εχει κινηθεί προς ολα τα μήκη κ πλάτη θελω να ρωτήσω το εξής :
Εχει χρησιμοποιήσει κανείς ηλεκτρικό πιστόλι βαφής ? Για κατι σα το παρακάτω μιλάω...
http://www.praktiker.gr/p/pistoli-vafis-black-decker-bdp200-34947

Τι αποτελέσματα δίνει? Βαφει αξεσουάρ μεταλλικά κλπ ή κανει μονο για τοίχους κ φράχτες ?

καποτε ειχα ενα παλια ηλεκτρικο. περαν του οτι ηθελε πολυ χρωμα για να δουλεψει λογω κουβα δεν ειναι για εξαρτηματα μηχανης. πιο καλο για τοιχους και φραχτες. αν θες να βαφεις μικρα εξαρτηματα μηχανης καλυτερα να παρεις ενα μικρο πιστολι με τον καδο απανω. και με αερα καλυτερα.

camen
07/11/2015, 18:32
καποτε ειχα ενα παλια ηλεκτρικο. περαν του οτι ηθελε πολυ χρωμα για να δουλεψει λογω κουβα δεν ειναι για εξαρτηματα μηχανης. πιο καλο για τοιχους και φραχτες. αν θες να βαφεις μικρα εξαρτηματα μηχανης καλυτερα να παρεις ενα μικρο πιστολι με τον καδο απανω. και με αερα καλυτερα.

Το σκεφτόμουν υπό την σκέψη οτι γλιτώνεις το κομπρεσέρ αέρα. Ειναι πιο plug n play ...

virus
07/11/2015, 18:38
δεν εχει την σταθεροτητα στο βαψιμο που εχει ο αερας. το ξερω οτι μπλεκεις με κομπρεσερ και ιστοριες.

stefanos
07/11/2015, 20:40
δεν εχει την σταθεροτητα στο βαψιμο που εχει ο αερας. το ξερω οτι μπλεκεις με κομπρεσερ και ιστοριες.

Ένα σοβαρό κομπρεσέρ όμως στην αποθήκη ή στο γκαράζ σου δίνει δυνατότητα χρήσης εργαλείων αέρα...

daz
07/11/2015, 23:00
Όποιος έχει κι άλλα εργαλεία 18v με φορτιστή να πάρει αυτό.. Είναι πολύ φθηνό.

http://www.specialprice.gr/el/ergaleia/bosch-psr-18-li-2-0603973370-me-mpataria-xoris-fortisti


46nm στις 400, keyless chuck και άλλα πολλά..

byron
07/11/2015, 23:03
Όποιος έχει κι άλλα εργαλεία 18v με φορτιστή να πάρει αυτό.. Είναι πολύ φθηνό.

http://www.specialprice.gr/el/ergaleia/bosch-psr-18-li-2-0603973370-me-mpataria-xoris-fortisti


46nm στις 400, keyless chuck και άλλα πολλά..


Τι σημα'ινει χωρίς φορτιστή? :confused:

daz
07/11/2015, 23:24
Δεν έχει φορτιστή. Μπορείς να τον αγοράσεις ξεχωριστά βέβαια αλλά δεν ξέρω πόσο κάνει. Ένας ταχυφορτιστής μπορεί να κάνει και 50 ευρώ. Ίσως κάνει 30, ίσως βρεις μεταχειρισμένο, ίσως είναι ευκαιρία να πάρεις και εκείνη τη σέγα που έλεγες στα 18V για να έχεις δυο παταρίες και φορτιστή και για τα δύο μηχανήματα. :D

Πάντως και να τον πάρεις ξεχωριστά τον φορτιστή πάλι η τιμη είναι καλή.

τόσο έχει το αντίστοιχο 14.4

http://e-metallon.gr/drapana-mpatarias/4071-drapanokatsavido-kroustiko-bosch-14-4-li-2-0603982400.html

Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξω λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή. Ούτε έξω δε το βρίσκω τόσο.

byron
07/11/2015, 23:47
Δεν έχει φορτιστή. Μπορείς να τον αγοράσεις ξεχωριστά βέβαια αλλά δεν ξέρω πόσο κάνει. Ένας ταχυφορτιστής μπορεί να κάνει και 50 ευρώ. Ίσως κάνει 30, ίσως βρεις μεταχειρισμένο, ίσως είναι ευκαιρία να πάρεις και εκείνη τη σέγα που έλεγες στα 18V για να έχεις δυο παταρίες και φορτιστή και για τα δύο μηχανήματα. :D

Πάντως και να τον πάρεις ξεχωριστά τον φορτιστή πάλι η τιμη είναι καλή.

τόσο έχει το αντίστοιχο 14.4

http://e-metallon.gr/drapana-mpatarias/4071-drapanokatsavido-kroustiko-bosch-14-4-li-2-0603982400.html

Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξω λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή. Ούτε έξω δε το βρίσκω τόσο.

Η τιμή είναι πολύ καλή, αλλά το να αρχίσω να ψάχνω σε μεταχειρισμένα η να δώσω άλλα 30-50 για φορτιστή + το τρέξιμο για να τον βρω, δεν με τρελαίνει κιόλας...;)

daz
08/11/2015, 00:15
Η τιμή είναι πολύ καλή, αλλά το να αρχίσω να ψάχνω σε μεταχειρισμένα η να δώσω άλλα 30-50 για φορτιστή + το τρέξιμο για να τον βρω, δεν με τρελαίνει κιόλας...;)

To θέμα δεν είναι να τον βρεις το θέμα ειναι να τον βρεις φθηνά.

http://www.stereotiki.gr/store4/bosch-li-ion-al2215cv-14.4v-18v.html

ώστε να σε συμφέρει να αγοράσεις το εργαλείο.

Απ' ότι βλέπω είναι κοινοί με αυτούς για μπαταρίες 14,4 οπότε το εργαλείο συμφέρει πάρα πολύ όσους έχουν κάποιο άλλο 14,4 ή 18v (σέγα, τροχό) οπότε έχουν ήδη τον φορτιστή.




Edit. αυτός ειναι ταχυφορτιστής. Ο απλός ίσως είναι σημαντικά φθηνότερος.(ίσως και όχι)

DoctoR_k6
08/11/2015, 00:47
Οτι ψαχνω για δραπανοκατσαβιδο με αρρωστησες.
Για μας που ειμαστε ερασιτεχνες να παμε σε 14 η 18 τελικα?? Αξιζει η προσφορα στα 99€ η να παμε για πληρες πακετο στα 14V??

daz
08/11/2015, 00:52
Φίλε duke μήπως εννοείς καλό για τα λεφτά του? :D Θα ρωτήσω κάποιον που πήρε έναν ψευτικο και ορκίζεται ότι είναι καλός και θα σου πω τι μάρκα είναι ;)

Τελικά ήταν πολύ ακριβότερος από αυτό που θέλεις εσύ. :)

daz
08/11/2015, 01:09
Οτι ψαχνω για δραπανοκατσαβιδο με αρρωστησες.
Για μας που ειμαστε ερασιτεχνες να παμε σε 14 η 18 τελικα?? Αξιζει η προσφορα στα 99€ η να παμε για πληρες πακετο στα 14V??

Ξέρω 'γω!

Θεωρώ ότι και τα 10,8 καλύπτουν πάρα πολλές ανάγκες αλλά εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Δες λίγο πόσο έχει αυτό με τα 99 και πόσο θα σου κοστίσει ο φορτιστής και ...



Ανεβαίνουμε σε κυβικά.. εεε.. σε volt εννοούσα, όταν θέλουμε περισσότερη δύναμη ή περισσότερες στροφές.
Το να ανέβουμε σε volt, που σημαίνει ότι ανεβαίνουμε σε βάρος, σε κόστος μπαταριών και δεν ξέρω τι άλλο, χωρίς να πάρουμε περισσότερη δύναμη γιατί?
Υπό αυτο το πρίσμα αν τα 14,4 με δυο ταχύτητες δε σε καλύπτουν πας στα 18αρια.

Έπεσα επάνω σε αυτό και είπα να το πστάρω για τον Mike να το έχει υπόψη του αλλά ίσως ενδιαφέρει κι άλλους.

Σετάκι 10,8 κάτω απ' τα 200 ευρώ.
http://www.stereotiki.gr/store4/makita-lct204w-10.8v-10.8v-li-ion-df330dtd090d-el.html

daz
08/11/2015, 02:18
Αυτό είναι πιο φθηνό απ' όσο θα έρθει το πράσινο bosch που έβαλα παραπάνω σε κάποιον που δεν έχει φορτιστή αλλά δεν είναι τόσο δυνατό.

Είναι 14,4 και παλιό μοντέλο (τα καινούρια είναι πιο δυνατά) αλλά και πάλι είναι πολύ δυνατό για την ταχύτητά του (30nm στις 420 στροφές με πρώτη) και για τα volt.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6859#texnika

daz
08/11/2015, 02:33
Δεν έχει φορτιστή. Μπορείς να τον αγοράσεις ξεχωριστά βέβαια αλλά δεν ξέρω πόσο κάνει. Ένας ταχυφορτιστής μπορεί να κάνει και 50 ευρώ. Ίσως κάνει 30, ίσως βρεις μεταχειρισμένο, ίσως είναι ευκαιρία να πάρεις και εκείνη τη σέγα που έλεγες στα 18V για να έχεις δυο μπαταρίες και φορτιστή και για τα δύο μηχανήματα. :D

Πάντως και να τον πάρεις ξεχωριστά τον φορτιστή πάλι η τιμη είναι καλή.

τόσο έχει το αντίστοιχο 14.4

http://e-metallon.gr/drapana-mpatarias/4071-drapanokatsavido-kroustiko-bosch-14-4-li-2-0603982400.html

Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξω λίγο γιατί μου έκανε εντύπωση η τόσο χαμηλή τιμή. Ούτε έξω δε το βρίσκω τόσο.

Αυτό που έβαλα είναι το gsb (έχει κρούση) και γι' αυτό είναι τόσο ακριβό. Και το gsr πάντως ακριβό είναι και πάρα πολύ δυνατό. Είναι απ' τα καινούρια μοντέλα που σκοτώνουν πραγματικά. Τα παλιά βγαίνουν κατά καιρούς σε διάφορες προσφορές. Τα μπλε βγαίνουν με βαλιτσάκια και τα πράσινα με διάφορα αξεσουάρ.

Πάντως αξίζει το ψαχτίρι και σε άλλες μάρκες. makita hilti metabo aeg. Παλιά δεν έβρισκες μπλε μπος 14,4 με δυο μπαταρίες λιθίου (έστω και 1,5αχ) + βαλιτσάκι (πιο στοιβαρό απ' του πράσινου) με τιμή κοντά στα 100 ευρώ ούτε στο εξωτερικό.

Προδιαγραφής
08/11/2015, 11:32
Aς μου επιτραπει να προσθεσω κατι γενικο που ισως λυνει αρκετες αποριες για την ποιοτητα των ηλεκτρικων και μπαταριας εργαλειων και ακομη και για τα υπολοιπα εργαλεια.
Οταν προσπαθουμε να πουμε οτι τα parkside ειναι καλα η οχι σαν ποιοτητα,ας εχουμε υποψιν οτι η μαρκα parkside ειναι αποκλειστικη του lidl,ΑΛΛΑ δεν υπαρχει εργοστασιο η εταιρεια parkside.
Απλα το lidl επιλεγει τα μπαταριας και ηλεκτρικα μηχανηματα που πουλαει απο διαφορους καθε φορα κατασκευαστες και του τα παραδιδουν με την σταμπα parkside.
Η διαδικασια ειναι γνωστη ως φασον.Ταυτοχρονα το ιδιο ακριβως προιον μπορει να το εχει "ψωνισει" και διαθεσει επισης στην αγορα και αλλος σαν το lidl,οπως το Praktiker οι Μαρινοπουλαιοι η ακομη και η Unimac(που τα βαφτιζει bulle,μαρκα bulle δεν υπαρχει),η Einhell(ελαχιστα ειδη παραγει μονη της) ακομα και η Bosch...
Μικροδιαφορες μπορει να υφιστανται π.χ. η Bosch θα προτιμησει το πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα μοντελο αναμεσα απο οσα της προσφερθουν για τα μπλε,το φτωχοτερο για τα πρασινα κοκ.
Εχω δει λογω αυτης της διαδικασιας Bosch μπλε με μπαταριες ιδιες με bulle και αυτο δειχνει ιδιον κατασκευαστη στην Ταιβαν η Κινα και για τους δυο.
Οποτε δεν μπορει ειδικα για οσα πουλανε οι αλυσιδες σουπερμαρκετ και δεν τα πουλαει κανεις αλλος ,να εχουμε σταθερη προσδοκια για την ποιοτητα τους,καθε μοντελο ειναι φτιαγμενιο και απο αλλον κατασκευαστη ισως.
Σταθερες προσδοκιες μπορουμε μονο απο τις φιρμες του χωρου που εχουν και χαρακτηρα και ταυτοτητα τα εργαλεια τους και εχουν και τμημα ερευνας οποτε απλα τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και καινοτομιες δεν τα εχουν αλλοι,η τουλαχιστον δεν τα εχουν μεχρι να τα αντιγραψουν και να τα βαφτισουν αλλιως!
Οπως Metabo,Hilti,Hitachi,DeWalt,Milwaukee,Makita και αρκετες αλλες...

foogr01
08/11/2015, 11:50
Aς μου επιτραπει να προσθεσω κατι γενικο που ισως λυνει αρκετες αποριες για την ποιοτητα των ηλεκτρικων και μπαταριας εργαλειων και ακομη και για τα υπολοιπα εργαλεια.
Οταν προσπαθουμε να πουμε οτι τα parkside ειναι καλα η οχι σαν ποιοτητα,ας εχουμε υποψιν οτι η μαρκα parkside ειναι αποκλειστικη του lidl,ΑΛΛΑ δεν υπαρχει εργοστασιο η εταιρεια parkside.
Απλα το lidl επιλεγει τα μπαταριας και ηλεκτρικα μηχανηματα που πουλαει απο διαφορους καθε φορα κατασκευαστες και του τα παραδιδουν με την σταμπα parkside.
Η διαδικασια ειναι γνωστη ως φασον.Ταυτοχρονα το ιδιο ακριβως προιον μπορει να το εχει "ψωνισει" και διαθεσει επισης στην αγορα και αλλος σαν το lidl,οπως το Praktiker οι Μαρινοπουλαιοι η ακομη και η Unimac(που τα βαφτιζει bulle,μαρκα bulle δεν υπαρχει),η Einhell(ελαχιστα ειδη παραγει μονη της) ακομα και η Bosch...
Μικροδιαφορες μπορει να υφιστανται π.χ. η Bosch θα προτιμησει το πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα μοντελο αναμεσα απο οσα της προσφερθουν για τα μπλε,το φτωχοτερο για τα πρασινα κοκ.
Εχω δει λογω αυτης της διαδικασιας Bosch μπλε με μπαταριες ιδιες με bulle και αυτο δειχνει ιδιον κατασκευαστη στην Ταιβαν η Κινα και για τους δυο.
Οποτε δεν μπορει ειδικα για οσα πουλανε οι αλυσιδες σουπερμαρκετ και δεν τα πουλαει κανεις αλλος ,να εχουμε σταθερη προσδοκια για την ποιοτητα τους,καθε μοντελο ειναι φτιαγμενιο και απο αλλον κατασκευαστη ισως.
Σταθερες προσδοκιες μπορουμε μονο απο τις φιρμες του χωρου που εχουν και χαρακτηρα και ταυτοτητα τα εργαλεια τους και εχουν και τμημα ερευνας οποτε απλα τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και καινοτομιες δεν τα εχουν αλλοι,η τουλαχιστον δεν τα εχουν μεχρι να τα αντιγραψουν και να τα βαφτισουν αλλιως!
Οπως Metabo,Hilti,Hitachi,DeWalt,Milwaukee,Makita και αρκετες αλλες...

Πολύ ωραία τοποθέτηση!
Έτσι εξηγείται και το ότι τα διάφορα που πουλάνε LIDL και λοιποί (μετα)πωλητές κάποιες φορές βγαίνουν, και κάποιες φορές είναι μάπα.

toyar
08/11/2015, 13:08
εχει δικιο σε οσα λεει ο αποπανω
το φασον ειναι φασον και ειναι καλο οταν προσφερεται σε προσιτη τιμη και ο αγοραστης ξερει τι παιρνει
γιατι υπαρχουν και τα παραδειγματα VW

daz
08/11/2015, 13:36
Aς μου επιτραπει να προσθεσω κατι γενικο που ισως λυνει αρκετες αποριες για την ποιοτητα των ηλεκτρικων και μπαταριας εργαλειων και ακομη και για τα υπολοιπα εργαλεια.
Οταν προσπαθουμε να πουμε οτι τα parkside ειναι καλα η οχι σαν ποιοτητα,ας εχουμε υποψιν οτι η μαρκα parkside ειναι αποκλειστικη του lidl,ΑΛΛΑ δεν υπαρχει εργοστασιο η εταιρεια parkside.
Απλα το lidl επιλεγει τα μπαταριας και ηλεκτρικα μηχανηματα που πουλαει απο διαφορους καθε φορα κατασκευαστες και του τα παραδιδουν με την σταμπα parkside.
Η διαδικασια ειναι γνωστη ως φασον.Ταυτοχρονα το ιδιο ακριβως προιον μπορει να το εχει "ψωνισει" και διαθεσει επισης στην αγορα και αλλος σαν το lidl,οπως το Praktiker οι Μαρινοπουλαιοι η ακομη και η Unimac(που τα βαφτιζει bulle,μαρκα bulle δεν υπαρχει),η Einhell(ελαχιστα ειδη παραγει μονη της) ακομα και η Bosch...
Μικροδιαφορες μπορει να υφιστανται π.χ. η Bosch θα προτιμησει το πιο πλουσιο σε χαρακτηριστικα μοντελο αναμεσα απο οσα της προσφερθουν για τα μπλε,το φτωχοτερο για τα πρασινα κοκ.
Εχω δει λογω αυτης της διαδικασιας Bosch μπλε με μπαταριες ιδιες με bulle και αυτο δειχνει ιδιον κατασκευαστη στην Ταιβαν η Κινα και για τους δυο.
Οποτε δεν μπορει ειδικα για οσα πουλανε οι αλυσιδες σουπερμαρκετ και δεν τα πουλαει κανεις αλλος ,να εχουμε σταθερη προσδοκια για την ποιοτητα τους,καθε μοντελο ειναι φτιαγμενιο και απο αλλον κατασκευαστη ισως.
Σταθερες προσδοκιες μπορουμε μονο απο τις φιρμες του χωρου που εχουν και χαρακτηρα και ταυτοτητα τα εργαλεια τους και εχουν και τμημα ερευνας οποτε απλα τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα και καινοτομιες δεν τα εχουν αλλοι,η τουλαχιστον δεν τα εχουν μεχρι να τα αντιγραψουν και να τα βαφτισουν αλλιως!
Οπως Metabo,Hilti,Hitachi,DeWalt,Milwaukee,Makita και αρκετες αλλες...

Έτσι ακριβώς.

Νομιζω ότι αυτό έχει γίνει κατανοητό μετά από τόσες σελίδες αλλά καλά έκανες και το ανέφερες.
Οι κατασκευαστές δεν είναι πολλοί. Όλοι οι άλλοι είναι διανομείς που πουλάνε ανάλογα με τις τιμές που τα παραγγέλνουν.

Όλα τα φθηνά μοντέλα ακομα και της metabo κατασκευάζονται στην Κίνα. Της bosch στην Κίνα, ουγκαρία, Ρωσία κ.α
Και στην Ιαπωνία το ίδιο γίνεται με hitachi makita κ.α.

Μόνο βαριά ονοματα δεν έχουν τέτοια εργαλεία στην γκάμα τους. (fein festool κ λίγες ακόμα)

Στην Κίνα (και στην Ταιβάν παλιότερα, τώρα δεν ξέρω) δεν ισχύουν τα πνευματικά δικαιώματα. Τα πάντα, σχέδια - τεχνολογίες κτλ. αντιγράφονται και πωλούνται σε άλλους κατασκευαστές.

Αν η metabo έδωσε τα σχέδια για κατασκευή και συναρμολόγηση ενός εισαγωγικού μοντέλου, σίγουρα θα βγει κάποιο bulle, einhell, B&D που να παίρνει τις ίδιες μπαταρίες.

Ξέρεις τι παίζει μεταξύ bosch και milwaukee?

Προδιαγραφής
08/11/2015, 14:38
Daz,ως Metabo-maniac οπως θα καταλαβες που ειμαι,τα τελευταια χρονια φθινει η αιγλη της και οσον αφορα την Milwaukee μιας και τα ειδα στον...ονοματα δεν λεμε-υποληψεις δεν διαφημιζουμε,επαθα πλακα!Αν ημουν επαγγελματιας τετοια θα επαιρνα και προσωπικα δεν παιζεται με τιποτε ειδικα στα μπαταριας αυτη την στιγμη...(bosch ηταν μια σταθερα και ισως παραμεινει στα επαγγελματικα αλλα υπερτιμημενη και αξιζει μονο οταν εχει καμμια θανατηφορα προσφορα και για το sortimo της)

MikeG
08/11/2015, 15:30
Μιας και λέω να μου κάνω εγώ το δωράκι και να μη περιμένω τον Άγιο Βασίλη,

Είμαι μεταξύ των παρακάτω σετ :

α) Αυτό που μου πρότεινε ο φίλος MISKIN : http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

b) Το παρακάτω Makita http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-Schlagbohrschrauber-DHP453RYJ-inkl-Hitachi-Bit-Box-18V-DHP-453-RYJ-/381454146629?hash=item58d0705c45:g:11cAAOSwm8VUs~Sg και το Ηλεκτρικό Bosch GSB 13 RE (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4721)


Ερωτήσεις :

i) Σε εργαλείο μπαταρίας που παίρνει 18V μπορώ να βάλω μπαταρίας 4ah αντί 1,5ah? Επίσης υποθέτω ότι μπορώ να φορτίσω και τη 4αρα στον ίδιο φορτιστή με την 1,5.

ii) Μεταξύ των 2 επιλογών α & β τι θα επιλέγατε και γιατί;

iii) Ποια η διαφορά στα μοντέλα Makita μεταξύ DHP453RYJ και DHP453 ; Μήπως είναι τα ίδια ;


Ευχαριστώ.

MISKIN
08/11/2015, 15:40
Είμαι από κινητό και δε μπορώ να βάλω link, όμως στο eshop έχει προσφορά το ηλεκτρικό Bosch 600W 69€! Επίσης έχει το Bosch 14.4V GSR στα 160€.
Εγώ πάντως θα πήγαινα για το α).

MikeG
08/11/2015, 15:45
Είμαι από κινητό και δε μπορώ να βάλω link, όμως στο eshop έχει προσφορά το ηλεκτρικό Bosch 600W 69€! Επίσης έχει το Bosch 14.4V GSR στα 160€.
Εγώ πάντως θα πήγαινα για το α).

Όσον αφορά το i) και το iii)?

Προδιαγραφής
08/11/2015, 15:55
Μιας και λέω να μου κάνω εγώ το δωράκι και να μη περιμένω τον Άγιο Βασίλη,

Είμαι μεταξύ των παρακάτω σετ :

α) Αυτό που μου πρότεινε ο φίλος MISKIN : http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

b) Το παρακάτω Makita http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-Schlagbohrschrauber-DHP453RYJ-inkl-Hitachi-Bit-Box-18V-DHP-453-RYJ-/381454146629?hash=item58d0705c45:g:11cAAOSwm8VUs~Sg και το Ηλεκτρικό Bosch GSB 13 RE (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4721)


Ερωτήσεις :

i) Σε εργαλείο μπαταρίας που παίρνει 18V μπορώ να βάλω μπαταρίας 4ah αντί 1,5ah? Επίσης υποθέτω ότι μπορώ να φορτίσω και τη 4αρα στον ίδιο φορτιστή με την 1,5.

ii) Μεταξύ των 2 επιλογών α & β τι θα επιλέγατε και γιατί;

iii) Ποια η διαφορά στα μοντέλα Makita μεταξύ DHP453RYJ και DHP453 ; Μήπως είναι τα ίδια ;


Ευχαριστώ.

Απαντήσεις:

i)Ναι μπορεις ,απλα θα καθυστερει να φορτισει σε συγκριση με την αλλη των 1,4αμπερωριων (αν ειναι για επαγγελμ χρηση 1,5 αh ειναι αστεια αυτη την εποχη)

ii)Δεν ξερω,Δεν απαντω οπως λενε και στα γκαλοπ,γιατι δεν ξερω τι ακριβως θες να κανεις με αυτα,μιας και ειναι ανομοια...

iii)Η διαφορα ειναι οτι το ενα ειναι το δραπανο με 2 μπαταριες των 1,5 ,σετ απο 15 μυτες hitachi και φορτιστη σε πλαστικο βαλιτσακι τυπου sortimo και αυτο το πακετο ονομαζεται DHP453RYJ αν και ο κωδικος δεν περιλαμβανει το σετ μυτες,θαναι δωρο απο τον πωλητη
ενω το αλλο ειναι σε διαφορετικο σετ με ιδιο δραπανο αλλα περιεχει μπουλονοκλειδο και μοιραζεται φορτιστη και μπατταριες μαζι του

Το bosch τυγχανει να το εχω σε εκδοση GSB 16 RE και ειναι σκυλος πολλα χρονια τωρα...ρωσικης κατασκευης

MISKIN
08/11/2015, 16:19
Mike το βράδυ που θα είμαι σπίτι θα σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα και με links. Για τώρα θα σου πω ότι τα α) τα έχεις όλα νοικοκυρεμένα!

Προδιαγραφής
08/11/2015, 16:26
ενδεικτικα για τους κωδικους ,στην Γερμανια κυκλοφορουν 13 παραλλαγες,με και χωρις μπαταρια,με και χωρις θηκη ,με αλλο εργαλειο μαζι,με φακο κλπ ....και συμφωνω με τον Μισκιν πως η βαλιτσα τυπου sortimo ειναι πολυ χρησιμη...


344526

MISKIN
08/11/2015, 19:58
Το σετ που σου πρότεινα MikeG (Χρόνια Πολλά!!!) είναι σχετικά παλιό 2011 γι' αυτό είναι και σε προσφορά. Το δραπανοκατσάβιδο είναι αυτό. Το πιο "αδύναμο" από τα 18V της Makita μιας και τα άλλα μοντέλα έχουν max torque από 50Nm μέχρι και 80Nm!
344547
Δε κατάφερα να βρω τι διαφορά έχει το DHP453 από το DHP453RYJ μάλλον δεν είναι σημαντικό. Το σημαντικό είναι ότι ο φορτιστής
344545
φορτίζει σίγουρα μπαταρίες 3Ah (για παραπάνω δεν είναι σίγουρο, δεν αποκλείεται όμως). To εργαλείο σίγουρα παίρνει 4Ah αν δεις τη μπροσούρα που πόσταρε ο prodiegrammenos :cool:
344546

To link για τις προσφορά του eshop

http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-bosch-pro-gsb-13-re-600watt-p-TLS.030850

Εγώ θα πήγαινα για το σετ, γιατί με 50€ παραπάνω παίρνεις και το παλμικό κατσαβίδι, το οποίο μόλις συνηθίσεις τη ροπή του δεν θα το αποχωρίζεσαι, θα ψάχνεις αφορμή για να ξεβιδώσεις και να βιδώσεις (προς Θεού ΟΧΙ τα πλαστικά της μοτο)!

Σχετικά με τα Parkside συμφωνώ σε όλα με τον daz αλλά στη πράξη σχεδόν όλοι μέσα και έξω απ' την Ελλάδα λένε πολύ καλά λόγια. Βέβαια εγώ δεν έχω εργαλείο μπαταρίας Parkside, εκτός από τη σπαθοσέγα. Την οποία τη δούλεψα σήμερα για πρώτη φορά (κλάδεψα κάτι δέντρα) και σε 30' η μπαταρία 1.5 Ah άδειασε. Σίγουρα χρειάζεται και δεύτερη η οποία όμως θα αδειάσει πριν προλάβει να φορτίσει η πρώτη. Φυσικά η σπαθοσέγα είναι ενεργοβόρο εργαλείο και τραβάει πολύ ρεύμα αλλά όπως και να το κάνουμε ακόμα και τον ερασιτέχνη δε τον κάλυψε.

Να πω ότι υπάρχουν για τα Makita και 5.0 Ah (http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-BL-1850-18-V-5-0-Ah-Li-Ion-original-Neu-/311464601433?hash=item4884bca759:g:GVUAAOSwl9BWHj4e) και 4.0 Ah. (http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-BL-1840-18-V-4-0-Ah-Li-Ion-original-Neu-/201436237894?hash=item2ee6891046:g:unEAAOSw0HVWEk6K) Το θέμα είναι αν κάνουν.

MikeG
08/11/2015, 20:28
Το σετ που σου πρότεινα MikeG (Χρόνια Πολλά!!!) είναι σχετικά παλιό 2011 γι' αυτό είναι και σε προσφορά. Το δραπανοκατσάβιδο είναι αυτό. Το πιο "αδύναμο" από τα 18V της Makita μιας και τα άλλα μοντέλα έχουν max torque από 50Nm μέχρι και 80Nm!
344547
Δε κατάφερα να βρω τι διαφορά έχει το DHP453 από το DHP453RYJ μάλλον δεν είναι σημαντικό. Το σημαντικό είναι ότι ο φορτιστής
344545
φορτίζει σίγουρα μπαταρίες 3Ah (για παραπάνω δεν είναι σίγουρο, δεν αποκλείεται όμως). To εργαλείο σίγουρα παίρνει 4Ah αν δεις τη μπροσούρα που πόσταρε ο prodiegrammenos :cool:
344546

To link για τις προσφορά του eshop

http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-bosch-pro-gsb-13-re-600watt-p-TLS.030850

Εγώ θα πήγαινα για το σετ, γιατί με 50€ παραπάνω παίρνεις και το παλμικό κατσαβίδι, το οποίο μόλις συνηθίσεις τη ροπή του δεν θα το αποχωρίζεσαι, θα ψάχνεις αφορμή για να ξεβιδώσεις και να βιδώσεις (προς Θεού ΟΧΙ τα πλαστικά της μοτο)!

Σχετικά με τα Parkside συμφωνώ σε όλα με τον daz αλλά στη πράξη σχεδόν όλοι μέσα και έξω απ' την Ελλάδα λένε πολύ καλά λόγια. Βέβαια εγώ δεν έχω εργαλείο μπαταρίας Parkside, εκτός από τη σπαθοσέγα. Την οποία τη δούλεψα σήμερα για πρώτη φορά (κλάδεψα κάτι δέντρα) και σε 30' η μπαταρία 1.5 Ah άδειασε. Σίγουρα χρειάζεται και δεύτερη η οποία όμως θα αδειάσει πριν προλάβει να φορτίσει η πρώτη. Φυσικά η σπαθοσέγα είναι ενεργοβόρο εργαλείο και τραβάει πολύ ρεύμα αλλά όπως και να το κάνουμε ακόμα και τον ερασιτέχνη δε τον κάλυψε.

Να πω ότι υπάρχουν για τα Makita και 5.0 Ah (http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-BL-1850-18-V-5-0-Ah-Li-Ion-original-Neu-/311464601433?hash=item4884bca759:g:GVUAAOSwl9BWHj4e) και 4.0 Ah. (http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-BL-1840-18-V-4-0-Ah-Li-Ion-original-Neu-/201436237894?hash=item2ee6891046:g:unEAAOSw0HVWEk6K) Το θέμα είναι αν κάνουν.

Σε ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα & για την απάντηση και βοήθεια και για τα χρόνια πολλά.

Το είδα αυτό του eshop, όντως καλή τιμή.

Εν τέλει καταλήγω στο σετ της Makita που μου προτείνεις. Στο μέλλον αν χρειαστεί κάτι πιο "σκληρό" για μπετό θα ψάξω για ηλεκτρικό. Το γεγονός ότι τα Makita μπορούν να πάρουν 4ah μπαταρία είναι αυτό που με ενδιαφέρει βασικά. Ο φορτιστής όχι τόσο, μιας και στο μέλλον μπορώ να πάρω ένα τρίτο Makita το οποίο να έχει μέσα και φορτιστή για 4ah μπαταρίες και 2 μπαταρίες 4 ah, οπότε θα είμαι οκ.

Επίσης είδα αναλυτικά βίντεο για τα εργαλεία της Makita, οπότε ναι είδα ότι τα 453 είναι η αρχική της σειρά, για hobbyστες. Λογικά δε θα έχω κάποιο θέμα με ότι σκοπεύω να κάνω. Όσο για τα πλαστικά της μηχανής μην ανησυχείς.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!



p.s Το επόμενο εργαλείο στη λίστα είναι ένα κομπρεσέρ αέρα..

daz
09/11/2015, 00:41
Είμαι από κινητό και δε μπορώ να βάλω link, όμως στο eshop έχει προσφορά το ηλεκτρικό Bosch 600W 69€! Επίσης έχει το Bosch 14.4V GSR στα 160€.
Εγώ πάντως θα πήγαινα για το α).

Ρε τρελοί τα λινκ που βάζω τα ανοίγετε?


Αυτό είναι πιο φθηνό απ' όσο θα έρθει το πράσινο bosch που έβαλα παραπάνω σε κάποιον που δεν έχει φορτιστή αλλά δεν είναι τόσο δυνατό.

Είναι 14,4 και παλιό μοντέλο (τα καινούρια είναι πιο δυνατά) αλλά και πάλι είναι πολύ δυνατό για την ταχύτητά του (30nm στις 420 στροφές με πρώτη) και για τα volt.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6859#texnika

Τι 160 απ' το εβαυ? 128 δίπλα απ το σπίτι σου!!!!




και το Ηλεκτρικό Bosch GSB 13 RE (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4721)


Ο kosni το είχε βρει φθηνότερα.


http://www.dgtools.gr/eshop/product.aspx?id=12695
Το ιδιο απο ελλαδα λιγο ακριβοτερο αλλα γλυτωνεις μεταφορικα, αν εισαι αθηνα



Πάντως τα γρανάζια στο Parkside είναι μεταλλικά. Ένα παλικάρι σε διπλανό φόρουμ τα πόσταρε.


Nice! :beer:




To link για τις προσφορά του eshop

http://www.e-shop.gr/drapano-kroystiko-ilektriko-bosch-pro-gsb-13-re-600watt-p-TLS.030850



Mlk είσαι θεός. :beer:

daz
09/11/2015, 05:15
Daz,ως Metabo-maniac οπως θα καταλαβες που ειμαι,τα τελευταια χρονια φθινει η αιγλη της και οσον αφορα την Milwaukee μιας και τα ειδα στον...ονοματα δεν λεμε-υποληψεις δεν διαφημιζουμε,επαθα πλακα!Αν ημουν επαγγελματιας τετοια θα επαιρνα και προσωπικα δεν παιζεται με τιποτε ειδικα στα μπαταριας αυτη την στιγμη...(bosch ηταν μια σταθερα και ισως παραμεινει στα επαγγελματικα αλλα υπερτιμημενη και αξιζει μονο οταν εχει καμμια θανατηφορα προσφορα και για το sortimo της)

Δεν φθίνει καθόλου η αίγλη της κατά τη γνώμη μου.
Εξακολουθεί να είναι ανάμεσα στις κορυφαίες μόνο που τώρα με την παγκοσμιοποίηση έχουν γίνει όλα λίγο αχταρμάς.

Όλες σχεδόν οι εταιρίες είναι αναγκασμένες να παράγουν καποια μοντέλα σε χώρες με πιο φθηνά εργατικά. Σχεδιάζουν τα προϊόντα τους, τα εξελίσσουν, ελέγχουν την ποιότητα αλλά μερικά κατασκευάζονται ή συναρμολογούνται σε εργοστάσια σε άλλες χώρες.
Είναι ένας τρόπος να έχεις φθηνά και καλά.
Δεν είναι καθόλου τυχαίο που τα ακριβά μοντέλα τα φτιάχνουν στον οίκο τους και δεν είναι κακό κάτι που είναι πιο απλό κατασκευαστικά ή λιγότερο απαιτητικό σαν εργαλείο ή λιγότερο απαιτητική η αγορά στην οποία απευθύνεται, να κατασκευάζεται αλλού. Ειναι και αυτός ένας τρόπος να κρατηθεί το κόστος χαμηλά ώστε και κερδοφορία να υπάρχει και ο καταναλωτής να παίρνει κάτι με καλό δείκτη απόδοση/τιμή.

Η fein, η festool, η suhner, η duss τα κατασκευάζουν όλα στην γερμανία. Ποιός τις αγοράζει? Μόνο επαγγελματίες και απ' αυτούς όχι όλοι αλλά οι πιο απαιτητικοί.
Υπάρχει μοντέλο της festool που να μπορεί να το αντέξει η τσέπη μας? Δεν υπάρχει φθηνή κατηγορία, η ποιότητα είναι μια, τέλος. Για να φτιάξει κατι φθηνότερο στην γερμανία θα πρέπει να ρίξει την ποιότητα. Καλύτερα όμως να κρατήσει ψηλά την ποιότητα και να πληρώσει φθηνότερα εργατικά.
Το αποτέλεσμα δε θα είναι το ίδιο ποιοτικά αλλά η έκπτωση στην ποιότητα θα ειναι πολύ μικρότερη. Οπότε αν θέλει να έχει φθηνά μοντέλα θα τα κατασκευάσει αλλού.
Δεν το κάνει.

Όλες οι άλλες το κάνουν (όχι όλες).
Ευρωπαικές, Αμερικάνικες, Ιαπωνικές.. όλες (οι περισσότερες είναι πιο σωστό)!

Μερικές μάλιστα κατασκευάζουν ακόμα και τα ακριβά μοντέλα τους εκτός συνόρων.
Makita, Milwaukee, hitachi, panasonic και ο κατάλογος ειναι μεγάλος. Μιλάμε τώρα για κατασκευαστές με @ όχι αστεία!
Κάποιες άλλες έχουν μόνο τα εισαγωγικά μοντέλα τους εκτός συνόρων.
Metabo, hilti, kress AEG flex .

Επίσης δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο η μια να πουλάει προϊόντα της άλλης. (γι αυτό σε ρώτησα αν ξέρεις τι παίζει μεταξύ bosch και milwaukee).

Sparky βουλγάρικη. Πανάκριβα και γμ τα μηχανήματα. (όνομα και αυτό για εργαλεία ρευματος!!!)
Felisatty. H εταιρία παρτούζα. Απ' την Ιταλία στην Ισπανία, στην Ρωσία με μηχανήματα τη bosch φτιαγμένα στην Κίνα.
Keyang Νότια Κορέα και casals Ισπανικά. Πανάκριβα και σχεδόν ίδια! Δανείζονται μηχανήματα από τα ακριβότερα μοντέλα της bosch!
Perles Σλοβενία. Κάτι παρόμοιο.

Όλα αυτά για τον απλό ή τον απαιτητικό χρήστη είναι μια χαρά.
Ο επαγγελματίας θα επιλέξει τα ακριβότερα μοντέλα που κατασκευάζονται στην χώρα προέλευσης. (Δυστυχώς και πάλι όχι όλα)

Η milwuakee στα made in usa είχε πιο σκούρο κόκκινο και φαινόταν πιο ποιοτικό από αυτά που έχει τώρα. Δεν ξέρω αν και ποια μοντέλα κατακσκευάζονται ακομα στην Αμερική μα..
είναι μεταξύ των κορυφαίων παγκοσμίως. Όπως και όλων των άλλων κατασκευαστών που ανέφερα.

Ενδεικτικά βρήκα αυτά..
BOSCH - GSR 10,8-2 LI - Made in Malaysia
METABO - POWERMAXX 12 BASIC / PRO - Made in China
BOSCH - PSR 10,8-LI - Made in Hungary
MAKITA - HP330DWE 10.8 V Made in United Kingdom
MILWAUKEE TOOL - 2401-22 12 V Made in China

Οι εποχές αυτές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

344576

344577

344578

daz
09/11/2015, 05:20
344579

344580

daz
09/11/2015, 05:23
344582

344581

daz
09/11/2015, 05:36
fein runout


https://www.youtube.com/watch?v=EqZav8ikxpo

daz
09/11/2015, 05:36
vs milwaukee runout


https://www.youtube.com/watch?v=gKT871g1tD4

daz
09/11/2015, 05:41
Λίγες σελίδες πριν ανέφερα ένα πανασονκ που δουλεύει μέσα στο νερό.


https://www.youtube.com/watch?v=RqZAlxvl7yM

daz
07/12/2015, 21:03
άσε που πολλές δε υποστηρίζουν και τόσο πολύ τα 10.8V όπως είναι η Fein και η Metabo αλλά και η Festool που όλες μαζί έχουν όσα 10.8V εργαλεία έχει η Bosch.

Fein και Festool απευθύνονται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό.

MISKIN
07/12/2015, 21:19
Fein και Festool απευθύνονται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό.

Έστω.... η Makita, η Dewalt και η Metabo όλες μαζί έχουν όσα 10.8V εργαλεία έχει η Bosch (αν και η makita κάτι πάει να κάνει). (http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-Schrauber-DF331D-10-8-V-LI-mit-1-x-Akku-BL1040B-Neu-/201457774746?hash=item2ee7d1b09a:g:RfMAAOSw~bFWMkoK)

Να πω και κάτι που ξέχασα. Υπάρχουν και οι δημοπρασίες. Πρόσφατα έπεσα σε ένα κρουστικό Panasonic με 2 μπαταρίες καινούργιο που πουλήθηκε γύρω στα 170€.

fkol k4
07/12/2015, 21:30
Οι Fein, Metabo, Festool, Flex, Hilti, Mafell κτλ δεν είναι εταιρείες που εισάγουν νέες κατηγορίες εργαλείων, είναι περισσότερο βασισμένες στην εξειδίκευση στο Hi-End άκρο όσον αφορά τα εργαλεία. Οπότε είναι λογικό να μην έχουν γκάμα από 10.8V εργαλεία μέχρι η κατηγορία να γίνει αρκετά δημοφιλής ώστε να μπορέσουν να μπουν.

Για τα εργαλεία 10.8V κάτι που δεν έγραψα είναι πως αν κάποιος σκοπεύει να πάρει κάποιο τέτοιο εργαλείο και καλοβλέπει την Makita ως επιλογή, ας περιμένει λιγάκι μιας και η Makita αλλάζει τις 10.8V μπαταρίες της από stick σε slide-in όπως και οι αντίστοιχες των 18V και παράλληλα αυξάνει τη χωρητικότητά τους ως και τα 4Ah, , οπότε καλό είναι να περιμένει κάποιος να πάρει εργαλείο από τη νέα σειρά (http://www.makita.biz/product/category/cordless/index108v_slide.html).

daz
07/12/2015, 21:33
Έστω.... η Makita, η Dewalt και η Metabo όλες μαζί έχουν όσα 10.8V εργαλεία έχει η Bosch (αν και η makita κάτι πάει να κάνει). (http://www.ebay.de/itm/Makita-Akku-Schrauber-DF331D-10-8-V-LI-mit-1-x-Akku-BL1040B-Neu-/201457774746?hash=item2ee7d1b09a:g:RfMAAOSw~bFWMkoK)

.

Η bosch είναι on fire στα 10.8. Μέχρι και γωνιακό τροχάκι έχει με φαίνεται!

Είναι και θέμα πολιτικής. Όλες έχουν τις φθηνές σειρές τους maktec ktl (η metabo έχει?) οπότε στις επαγγελματικές έχουν ένα δυο μοντέλα με @ για τους επαγγελματίες.
Η bosch έχει αυτά τα ίδια μοντέλα αλλά ξεκινάει από πιο χαμηλά την μπλε σειρά και με πιο οικονομικά μοντέλα και μεγαλύτερη ποικιλία ανάλογα με τις ανάγκες. Μέχρι και εκείνο το τσουτσούνι έχει στα 3,6. :lol:



347801

fkol k4
07/12/2015, 21:42
Η bosch είναι on fire στα 10.8. Μέχρι και γωνιακό τροχάκι έχει με φαίνεται!

Είναι και θέμα πολιτικής. Όλες έχουν τις φθηνές σειρές τους maktec ktl (η metabo έχει?) οπότε στις επαγγελματικές έχουν ένα δυο μοντέλα με @ για τους επαγγελματίες.
Η bosch έχει αυτά τα ίδια μοντέλα αλλά ξεκινάει από πιο χαμηλά την μπλε σειρά και με πιο οικονομικά μοντέλα και μεγαλύτερη ποικιλία ανάλογα με τις ανάγκες. Μέχρι και εκείνο το τσουτσούνι έχει στα 3,6. :lol:



347801

H Bosch είναι όντως on fire στα 10.8, μαζί με την Milwaukee. Γωνιακό τροχό δεν έχει, έχει όμως μια εκπληκτική μίνι σπαθόσεγα (http://www.bosch-professional.com/gb/en/gsa-10-8-v-li-33307-ocs-p/) που έτσι κι έβλεπαν οι σχεδιαστές της τι την έχω βάλει να κόψει θα με παίρναν στο κυνήγι, χε χε...
H Metabo δεν έχει φτηνή σειρά, αλλά τώρα που την αγόρασε η Hitachi υποθέτω πως θα είναι η ακριβή σειρά των εργαλείων του Hitachi group.

daz
07/12/2015, 21:57
H Metabo δεν έχει φτηνή σειρά, αλλά τώρα που την αγόρασε η Hitachi υποθέτω πως θα είναι η ακριβή σειρά των εργαλείων του Hitachi group.

Ας το ελπίσουμε! Σύμφωνα με την ανακοίνωση της hitachi, θα την αφήσει να συνεχίσει την επιτυχημένη πορεία της αλλά το θέμα είναι ότι κάτι τέτοια τα ακούσαμε και από άλλους και στην συνέχεια άλλαξαν ρότα.
Ελπίζω μόνο να μη την καταστρέψουν!

Και ελπίζω να μη τα κάνουν να μοιάζουν σαν μπαρδαλά κατσίκια όπως τα δικά τους. :lol:

347803

MISKIN
07/12/2015, 22:17
H Bosch είναι όντως on fire στα 10.8, μαζί με την Milwaukee. Γωνιακό τροχό δεν έχει, έχει όμως μια εκπληκτική μίνι σπαθόσεγα (http://www.bosch-professional.com/gb/en/gsa-10-8-v-li-33307-ocs-p/) που έτσι κι έβλεπαν οι σχεδιαστές της τι την έχω βάλει να κόψει θα με παίρναν στο κυνήγι, χε χε...
H Metabo δεν έχει φτηνή σειρά, αλλά τώρα που την αγόρασε η Hitachi υποθέτω πως θα είναι η ακριβή σειρά των εργαλείων του Hitachi group.


https://www.youtube.com/watch?v=5zkkyvPQyxg

daz
07/12/2015, 22:27
Είναι φετινής εσοδείας το τροχάκι.

fkol k4
07/12/2015, 22:30
https://www.youtube.com/watch?v=5zkkyvPQyxg

I stand corrected, αλλά στο site γιατί δεν το βρίσκω;

MISKIN
07/12/2015, 22:36
I stand corrected, αλλά στο site γιατί δεν το βρίσκω;

Νομίζω μέχρι στιγμής δε κυκλοφορεί Ευρώπη. Όπως είπε και ο daz είναι φετινή σοδειά.

daz
07/12/2015, 22:41
press release στο Αγγλικο sait.

http://www.bosch-presse.de/presseforum/details.htm?txtID=7492&locale=en

To βιντεο το ανέβασε η bosch στο youtube. H ανακοίνωση στο γερμανικό.

https://www.bosch-professional.com/de/de/community/category/bosch-gws-10-8-76-v-ec/8225179-t

MISKIN
12/12/2015, 13:13
Το βάζω εδώ και βλέπουμε
http://www.amazon.de/dp/B014VHFQ7Y?psc=1

teogtp
12/12/2015, 13:14
Το βάζω εδώ και βλέπουμε
http://www.amazon.de/dp/B014VHFQ7Y?psc=1

Χωρις φορτιστη;

daz
12/12/2015, 13:54
Χωρις φορτιστη;

Σε κάποιον που έχει κι' άλλα εργαλεία 10.8 δε του χρειάζεται 2ος φορτιστής.

Για εμάς που δεν έχουμε..

http://www.amazon.de/dp/B0164F8SJO?psc=1

αλλά με μικρότερη μπαταρία 1,5ohm. Για αρχή καλά είναι, αργότερα πέρνουμε και μια 4αρα.

BabisStinson
12/12/2015, 14:29
Σε κάποιον που έχει κι' άλλα εργαλεία 10.8 δε του χρειάζεται 2ος φορτιστής.

Για εμάς που δεν έχουμε..

http://www.amazon.de/dp/B0164F8SJO?psc=1

αλλά με μικρότερη μπαταρία 1,5ohm. Για αρχή καλά είναι, αργότερα πέρνουμε και μια 4αρα.

Daz συγγνώμη, αλλά "μπαταρία 1,5 Ohm" (που είναι η μονάδα μέτρησης της Αντίστασης (R) ) είναι εντελώς λάθος έκφραση! Δεν ξέρω αν έχει καθιερωθεί έτσι στην αγορά, αλλά βγάζει μάτι.. :p

1,5 Αh αμπερώριο λέει στο εργαλείο! :D

Προδιαγραφής
12/12/2015, 14:58
Προσοχη οσοι αγοραζετε εργαλεια με μικρη αρχικα μπαταρια αλλα με προσδοκια αργοτερα για μεγαλυτερη!!!Οι μπαταριες τεινουν να πωλουνται ακριβοτερα απο τα ιδια τα εργαλεια(οταν πωλουνται σκετα)...ο μιλων ειναι παρολιγον παθων με το συστημα της bosch το μπλε.

Προδιαγραφής
12/12/2015, 15:01
Επισης ενδεχεται αν καποιος ειναι "βιαστικος" να αργει ο αρχικος φορτιστης παρα πολυ να φορτισει την νεα μεγαλυτερη μπαταρια η ακομη και να μην αρκει να την φτασει στο 100%.
Ενα σκασμο λεφτα ξοδευουν οι εταιρειες για να το κανουν ασυμφορο αυτο,αλλιως δεν θα υπηρχαν...

stefanos
12/12/2015, 15:32
Όπως επίσης στα φτηνά εργαλεία ενδεχομένως ο φορτιστής να είναι εντελώς της πλάκας και να καταστρέφει τις μπαταρίες αντί να τις φορτίζει πχ.

348072

Εδώ ο φορτιστής είναι το κόκκινο led και 2 αντιστάσεις:rolleyes:

daz
12/12/2015, 16:12
Daz συγγνώμη, αλλά "μπαταρία 1,5 Ohm" (που είναι η μονάδα μέτρησης της Αντίστασης (R) ) είναι εντελώς λάθος έκφραση! Δεν ξέρω αν έχει καθιερωθεί έτσι στην αγορά, αλλά βγάζει μάτι.. :p

1,5 Αh αμπερώριο λέει στο εργαλείο! :D

:cry:

Τι σκεφτόμουν? :lol:

:beer:

daz
12/12/2015, 16:15
Προσοχη οσοι αγοραζετε εργαλεια με μικρη αρχικα μπαταρια αλλα με προσδοκια αργοτερα για μεγαλυτερη!!!Οι μπαταριες τεινουν να πωλουνται ακριβοτερα απο τα ιδια τα εργαλεια(οταν πωλουνται σκετα)...ο μιλων ειναι παρολιγον παθων με το συστημα της bosch το μπλε.


Επισης ενδεχεται αν καποιος ειναι "βιαστικος" να αργει ο αρχικος φορτιστης παρα πολυ να φορτισει την νεα μεγαλυτερη μπαταρια η ακομη και να μην αρκει να την φτασει στο 100%.
Ενα σκασμο λεφτα ξοδευουν οι εταιρειες για να το κανουν ασυμφορο αυτο,αλλιως δεν θα υπηρχαν...

Σωστά!

Η μπαταρία και ο φορτιστής πρέπει να αξιολογούνται όπως ακριβώς και το εργαλείο.
Υπάρχουν ταχυφορτιστές και απλοί φορτιστές.

Στο sait της κάθε εταιρίας υπάρχουν και οι φορτιστές με τα χαρακτηριστικά τους και για τι μπαταρίες προορίζονται.

vaska
12/12/2015, 16:19
Προσοχη οσοι αγοραζετε εργαλεια με μικρη αρχικα μπαταρια αλλα με προσδοκια αργοτερα για μεγαλυτερη!!!Οι μπαταριες τεινουν να πωλουνται ακριβοτερα απο τα ιδια τα εργαλεια(οταν πωλουνται σκετα)...ο μιλων ειναι παρολιγον παθων με το συστημα της bosch το μπλε.

Πολύ σωστά γιατί οι μπαταρίες και ο φορτιστής όταν δίνονται ξεχωριστά από το εργαλείο θεωρούνται ανταλλακτικά και τυγχάνουν το αντίστοιχου εμπορικού κέρδους από τον έμπορο αλλά και του αντίστοιχου κατασκευαστικού κέρδους από τον κατασκευαστή. Όπως πχ αν προσπαθήσει κάποιος να φτιάξει μια μοτό από ανταλλακτικά θα την πληρώσει 4 φορές περισσότερο από την εμπορική της αξία.


Σε κάποιον που έχει κι' άλλα εργαλεία 10.8 δε του χρειάζεται 2ος φορτιστής.

Για εμάς που δεν έχουμε..

http://www.amazon.de/dp/B0164F8SJO?psc=1

αλλά με μικρότερη μπαταρία 1,5ohm. Για αρχή καλά είναι, αργότερα πέρνουμε και μια 4αρα.

Πάντως εγώ που μετά την τελευταία αγορά βρίσκομαι με 2 φορτιστές, 4 μπαταρίες 2 Ah και 1 με 4 Ah πήρα και αυτόν μαζί "solo" ο οποίος εκτός της χρηστικότητάς του (πάντα είναι χρήσιμος ένα φακός) θα επιτελέσει και το άχαρο έργο της κατανάλωσης για να μην μένουν στάσιμες οι μπαταρίες.

348073

Προδιαγραφής
12/12/2015, 16:34
Οι λιθιου δεν εχουν αναγκη απο στασιμοτητα και δεν χρειαζονται εκφορτιση πριν φορτιστουν...απλα υπαρχουν καποια "μυστικα" για την αυξηση μακροζωιας τους...

vaska
12/12/2015, 16:42
Οι λιθιου δεν εχουν αναγκη απο στασιμοτητα και δεν χρειαζονται εκφορτιση πριν φορτιστουν...απλα υπαρχουν καποια "μυστικα" για την αυξηση μακροζωιας τους...

:nono::nono:

Όσο κι αν λένε οι εταιρίες ότι δεν παρουσιάζουν το φαινόμενο μνήμης οι μπαταρίες αυτές, στην ουσία δεν είναι τελείως απαλλαγμένες. Καλό τους κάνει ένας πλήρης κύκλος φόρτισης αποφόρτισης ανά 1 ή 2 μήνες με αποθήκευση φορτισμένες στο περίπου 75% της συνολικής χωρητικότητάς τους.
Επίσης είναι πολύ κακό για τις μπαταρίες αυτές να δουλεύονται μέχρι να ξεπνεώσουν. Όταν καταλάβεις ότι η μπαταρία παραδίδει πνεύμα πρέπει να την βάλεις για φόρτιση.

Τώρα αν ξέρεις κάτι άλλο σχετικά, μοιράσου το. Η γνώση δεν πρέπει να είναι προνόμιο των ολίγων, πρέπει να μοιράζεται.:p

Για πε

Προδιαγραφής
12/12/2015, 16:45
Το βασικο ειναι να μην τις αφηνεις μεσα στα εργαλεια η σε αλλη συσκευη οταν δεν τα χρειαζεσαι...ειναι το πιο απλο που μπορει να κανει κανεις και το πιο αποτελεσματικο.Τα υπολοιπα ψιλα αφου βρω το αρχειο με τις σημειωσεις μου(το αλτσχαιμερ δεν με αφηνει να τα γραψω απο μνημης και ναναι σιγουρα)...

Προδιαγραφής
13/12/2015, 13:21
τα βασικα ειναι εδω οσον αφορα την φορτιση.Λεπτομερειες μονο σε ερωτησεις συγκεκριμενες παρακαλω γιατι εγω δεν εχω τρεις γραμματεις σαν τον daz να υπαγορευω πονηματα με την τσικουδια στο χερι:D
348123

vaska
13/12/2015, 19:57
Το βασικο ειναι να μην τις αφηνεις μεσα στα εργαλεια η σε αλλη συσκευη οταν δεν τα χρειαζεσαι...ειναι το πιο απλο που μπορει να κανει κανεις και το πιο αποτελεσματικο.Τα υπολοιπα ψιλα αφου βρω το αρχειο με τις σημειωσεις μου(το αλτσχαιμερ δεν με αφηνει να τα γραψω απο μνημης και ναναι σιγουρα)...

Υπάρχουν όμως εργαλεία που την μπαταρία την έχουν ενσωματωμένη εσωτερικά και δεν σου επιτρέπεται (εύκολα τουλάχιστον και χωρίς να χάσεις την εγγύηση) να την αφαιρέσεις.

Τώρα για τον πίνακα που έβαλες πιο πάνω και τα συμπεράσματα που εξάγεις από αυτόν, θα μου επιτρέψεις να πάω αύριο στο μαγαζί και να ψάξω κι εγώ τα δικά μου κιτάπια για να το κουβεντιάσουμε.

Προδιαγραφής
13/12/2015, 21:48
Υπάρχουν όμως εργαλεία που την μπαταρία την έχων ενσωματωμένη εσωτερικά και δεν σου επιτρέπεται (εύκολα τουλάχιστον και χωρίς να χάσεις την εγγύηση) να την αφαιρέσεις.

Τώρα για τον πίνακα που έβαλες πιο πάνω και τα συμπεράσματα που εξάγεις από αυτόν, θα μου επιτρέψεις να πάω αύριο στο μαγαζί και να ψάξω κι εγώ τα δικά μου κιτάπια για να το κουβεντιάσουμε.

Ποια εργαλεια εννοεις εχουν ενσωματωμενη την μπαταρια?

vaska
13/12/2015, 23:49
Ποια εργαλεια εννοεις εχουν ενσωματωμενη την μπαταρια?

Bosch hot glue silicone πχ φωτο αν θες αύριο τώρα είμαι από ταμπλετ

Προδιαγραφής
14/12/2015, 08:44
Bosch hot glue silicone πχ φωτο αν θες αύριο τώρα είμαι από ταμπλετ
ok,το ειδα.Αν τοχεις και εισαι ευχαριστημενος,οταν μετα απο χρονια παραδωσει το πνευμα η μπαταρια η και τωρα αν δεν σου αρκει η αυτονομια,το λυνεις την αντικαθιστας με μια επωνυμη 3400mAh τουλαχιστον,αρα 2πλασια και,αυτονομια...

vaska
14/12/2015, 09:52
ok,το ειδα.Αν τοχεις και εισαι ευχαριστημενος,οταν μετα απο χρονια παραδωσει το πνευμα η μπαταρια η και τωρα αν δεν σου αρκει η αυτονομια,το λυνεις την αντικαθιστας με μια επωνυμη 3400mAh τουλαχιστον,αρα 2πλασια και,αυτονομια...

Δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα, είναι σχετικά καινούριο απλά το έβαλα για να δεις ότι δεν είναι πάντα εύκολο να βγάζεις την μπαταρία. Τώρα όταν θα έρθει η ώρα της αλλαγής θα δω χωροταξικά τι μπορώ να βάλω.

BabisStinson
15/12/2015, 11:02
Παιδιά μια ερώτηση: Η κοπελιά μου είναι αρχιτέκτονας και είπα να της κάνω δώρο ένα Laser μέτρησης απόστασης που της είναι απαραίτητο για αποτυπώσεις κλπ. Φαντάζομαι κάτι μέχρι 20m περίπου.

Έχετε να προτείνετε κάποιο με τιμούλα έως 100-120 ευρώ? Ευχαριστώ!

Panos76
15/12/2015, 11:47
Τόσο ρομαντικό δώρο; :D Για διές (http://www.bestprice.gr/search?q=laser+%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1 %CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD&max=15000&min=8000&o=2)

Προδιαγραφής
15/12/2015, 13:43
Παιδιά μια ερώτηση: Η κοπελιά μου είναι αρχιτέκτονας και είπα να της κάνω δώρο ένα Laser μέτρησης απόστασης που της είναι απαραίτητο για αποτυπώσεις κλπ. Φαντάζομαι κάτι μέχρι 20m περίπου.

Έχετε να προτείνετε κάποιο με τιμούλα έως 100-120 ευρώ? Ευχαριστώ!
Tην πατησες!:D
Κατωτερης ποιοτητας απο Leica δεν συμβιβαζονται οι αρχιτεκτονες...τουτεστιν Leica Disto ξεκινανε απο 150 ευρω περιπου...

BabisStinson
15/12/2015, 14:01
Τόσο ρομαντικό δώρο; :D Για διές (http://www.bestprice.gr/search?q=laser+%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1 %CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD&max=15000&min=8000&o=2)

Xaxaxaxa :lol: Δεν έχεις άδικο, θα το βάλω πακέτο με κανένα κόσμημα/ρούχο μάλλον! :lol:

stefanos
15/12/2015, 14:30
http://www.skroutz.gr/s/4311500/Bosch-PLR-50.html

Για καθημερινό αντί για μέτρο ή μετροταινία είναι παραπάνω απ ότι χρειάζεται.
50 μέτρα, επαρκής ακρίβεια μέτρησης υπολογίζει κατ ευθείαν εμβαδά ή όγκο επιλογή για "μηδεν" στην εμπρός πλευρά στην πίσω ή σε εκτεινόμενη ακίδα (για γωνίες κλπ στενά μέρ

vaska
18/12/2015, 11:07
Χάρις στον Σουπιά που μας άνοιξε τα μάτια και μας είπε ποια είναι η κατασκευάστρια του παλμικού κατσαβιδιού της Wurth που έχω κι επειδή πάντα είναι χρήσιμος αλλά και υπάρχουν και μπαταρίες αγοράστηκε αυτός από Ελλάδα και σε τιμή καλύτερη από του ebay

348391


Δοκιμάστηκε και είναι άψογος με πολλές λύσεις στήριξης ακόμα και μαγνητικά.


last update 20-12-15
με την μπαταρία των 2Ah κράτησε 6,5 ώρες συνεχούς χρήσης. 10 λεπτά πριν τελειώσει η μπαταρία αναβόσβησε 2-3 φορές και συνέχισε να λειτουργεί μέχρι που εξάντλησε όλα τα αποθέματα της μπαταρίας.

byron
18/12/2015, 13:25
Δοκιμάστηκε και είναι άψογος με πολλές λύσεις στήριξης ακόμα και μαγνητικά.

Στη Λαπωνία να ζούσες, λιγότερους φακούς θα είχες αγοράσει...:D

daz
18/12/2015, 14:21
Ωραίος φακός! Πρέπει να σκοτώνει ε?

camen
18/12/2015, 16:06
Ωραίος φακός! Πρέπει να σκοτώνει ε?

Με έμμεσο τροπο,τα βλέπει η Χρυσα και θελει να τον σκοτώσει :smokin:

vaska
18/12/2015, 16:26
Στη Λαπωνία να ζούσες, λιγότερους φακούς θα είχες αγοράσει...:D

Προετοιμάζομαι για τις δύσκολες μέρες που θα έρθουν μετά τις γιορτές όπου το μόνο που θα λάμπει θα είναι τα φωσφοριζέ γράμματα του λογαριασμού της ΔΕΗ