PDA

View Full Version : Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

MikeG
31/10/2015, 21:49
Πες τι θέλεις να κάνεις.

Χμ.. Τα πάντα! :lol:

α) Βιδώματα, ξεβιδώματα σε ξύλινες κατασκευές , τοίχους, μηχανάκια.

β) Τρύπημα ξύλων, τοίχων, πλακάκια.

γ) Τρίψιμο μετάλλων με συρματόβουρτσες - γυάλισμα με πανόβουρτες


Γενικά στη γ) περίπτωση τρώνε ζόρι και ο πατέρας μου ήδη έχει κάψει - χαλάσει 3 black&decker και bosch της σειράς. Τρίβει μέταλλα (πχ κάγκελα) βάζει δύναμη στο εργαλείο και αυτό είτε καίγεται είτε η μύτη του αρχίζει και τα παίζει.


Από ότι καταλαβαίνω μάλλον πρέπει να αγοράσω 2 ή 3 εργαλεία, αλλά έχω χαθεί με τις επιλογές.

daz
31/10/2015, 23:45
Χμ.. Τα πάντα! :lol:

α) Βιδώματα, ξεβιδώματα σε ξύλινες κατασκευές , τοίχους, μηχανάκια.

β) Τρύπημα ξύλων, τοίχων, πλακάκια.

γ) Τρίψιμο μετάλλων με συρματόβουρτσες - γυάλισμα με πανόβουρτες


Γενικά στη γ) περίπτωση τρώνε ζόρι και ο πατέρας μου ήδη έχει κάψει - χαλάσει 3 black&decker και bosch της σειράς. Τρίβει μέταλλα (πχ κάγκελα) βάζει δύναμη στο εργαλείο και αυτό είτε καίγεται είτε η μύτη του αρχίζει και τα παίζει.


Από ότι καταλαβαίνω μάλλον πρέπει να αγοράσω 2 ή 3 εργαλεία, αλλά έχω χαθεί με τις επιλογές.

Τα ίδια κάνω και εγώ. Μέχρι και μπετό χωρίς χαλίκι έχω φτιάξει με αναδευτήρα για στόκο. Τρίψιμο γυάλισμα κρούση κτλ.

Αν θέλεις μόνο ένα φθηνά πας σε ρευμα. Κρουστικό δραπανοκατσάβιδο ρεύματος της μπλε σειράς της bosh , μονής ταχύτητας (για να είναι ελαφρύ). Βασικό ρόλο παίζει το βάρος και ο αριθμός των στροφών γιατί το "γρανάζομα" σου θα σου δώσει και την ανάλογη δύναμη. Εσύ θέλεις μέση κατάσταση να τα κάνει όλα. Έχω το gsb 13re, του έχω πιει το αίμα. Τρίβω πύργους ολόκληρους σκεπασμένους με τάβλες οι οποίες είναι σκεπασμένες με εποξιδική ρητίνη δυο συστατικών και καλυμμένες με άμμο (ότι χειρότερο για το εργαλείο). Εκατοντάδες τρύπες σε σίδερο ξύλο αναρριχητικές χούφτες κτλ. Καθότι κρεμασμένος χτυπάει από δω και από κει, πέφτει κρεμιέται κτλ. αντάπτωρες με γυαλόχαρτο και τρίψιμο γυάλισμα πίεση του μηχανισμού πλάγια κτλ. Δεν έχει καταλάβει τίποτα. Τιμή γύρω στα 75 ευρώ made in mama russia. Μεταλλικά γρανάζια (τα πράσινα έχουν πλαστικά). Rohm τσοκ 1.5-13mm και όσο μικρότερο και ελαφρύτερο μπορεί να γίνει. Το χειρότερο ζόρι το τρώει στο τρύπημα του μετάλλου. Όσο μεγαλύτερη η τρύπα τόσο μικροτερη η ταχύτητα τόσο μεγαλύτερο το φορτίο. Το έχω αρκετά χρόνια.

344038

μεγεθος.

344039

Επέκταση εγγύησης και μέσα απ' το σαιτ στα 3 ή και παραπάνω χρόνια δωρεάν (δε θυμάμαι λεπτομέρειες).


Δε θέλεις κρούση? Κοίτα το αντίστοιχο της metabo πρέπει να είναι ακόμα καλύτερο.


Για βίδωμα ξεβίδωμα σε μηχανάκια βολεύει καλύτερα ένα μπαταρίας λόγο βάρους, ρυθμιζόμενης ροπής, έλλειψης καλωδίου και ηλεκτρικού φρένου. Ένα ηλεκτρικό κατσαβίδι μπαταρίας (με εχτρα τσοκ και για τρυπάνια) parkside με το πολύ 40 ευρώ θα σου την κάνει τη δουλειά μέχρι να χαλάσει η μπαταρία του. (δυο χρόνια τουλάχιστον). Μετά κρίνεις εσύ αν θα αλλάξεις μπαταρία ή θα το κοτσάρεις μετασχ/τη να το κάνεις ηλεκτρικό.

Edit. Στην παραπάνω εικόνα φαίνεται και η προέκταση για μύτες που είχαν βγάλει τα λιντλ πέρυσι. Ντροπή! Που είναι τα μούτρα μου!!! :cry:

daz
31/10/2015, 23:52
Για να μη καίγεται ο μηχανισμός..

Όταν το μηχανάκι ζορίζεται για να ανοίξει την μία μετά την άλλη τρύπα 10mm σε χοντρό σίδερο με χαμηλές στροφές.
Όταν βιδώνει όλη την ώρα στα όρια της μέγιστης ροπής που σηκώνει.
Και γενικά όπου υπάρχει ζόρι με χαμηλή ταχύτητα...

Πριν τελειώσουμε ή ενδιάμεσα το αφήνουμε για λίγο στη φουλ ταχύτητα χωρίς φορτίο να δουλέψει για να κρυώσει. Βάζοντας το χέρι κάτω απ' τη φτερωτή βλέπουμε πότε δρόσισε ο αέρας που βγάζει.

daz
01/11/2015, 04:17
Mike η τιμη είναι καλή και ξέρω άλλον έναν που ενδιαφέρεται γι' αυτό, οπότε μπορούμε να βάλουμε δυο στην παραγγελία ώστε τα μεταφορικά να είναι λίγο λιγότερα.

Στο Ελλάdα ίδια τιμή χωρίς βαλίτσα και τρυπάνια. Αυτά τα τρυπάνια είναι ακριβά και πάρα πολύ καλά ενώ η βαλίτσα δεν είναι φτηνιάρικη όπως οι πράσινες.


http://www.ebay.de/itm/Bosch-Schlagbohrmaschine-GSB-13-RE-inkl-4-Bohrer-im-Koffer-/300647538048?hash=item45fffd5d80:g:D4oAAOSwAYtWJ1qy

Αν πάλι δε σε ενδιαφέρουν βαλιτσάκια και μλκ μπορεί να το βρούμε και λίγο φθηνότερα. (Αλλά τα τρυπάνια αξίζουν)

dimmie_72
01/11/2015, 09:53
Αν θέλεις μόνο ένα φθηνά πας σε ρευμα. Κρουστικό δραπανοκατσάβιδο ρεύματος της μπλε σειράς της bosh , μονής ταχύτητας (για να είναι ελαφρύ).

Έχω τρίψει ολόκληρο κινητήρα με το το μπλε BOSCH PROFESSIONAL GSR 14.4. και σε σημεία που τα B&D και STIHL πριν στόμωναν και κόλλαγαν, τα πέρναγε άνετα χαρίζοντας 1 ομοιόμορφο και άνετο γυάλισμα. Στην κυριολεξία αυτό που λέμε smooth operation. :lol:

344047

οι συρματόβουρτσες απ τα Lidl :D



Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από αμμοβολή και γυάλισμα μαζί. Το κυριότερο όμως είναι ότι ευχαριστιέσαι την απρόσκοπτη και ξεκούραστη εργασία με τη δύναμη, το πιάσιμο και το ζύγισμα που έχει.

foogr01
01/11/2015, 10:11
Έχω τρίψει ολόκληρο κινητήρα με το το πράσινο BOSCH PROFESSIONAL GSR 14.4. και σε σημεία που τα B&D και STIHL πριν στόμωναν και κόλλαγαν, τα πέρναγε άνετα χαρίζοντας 1 ομοιόμορφο και άνετο γυάλισμα. Στην κυριολεξία αυτό που λέμε smooth operation. :lol:

Το αποτέλεσμα ήταν καλύτερο από αμμοβολή και γυάλισμα μαζί. Το κυριότερο όμως είναι ότι ευχαριστιέσαι την απρόσκοπτη και ξεκούραστη εργασία με τη δύναμη, το πιάσιμο και το ζύγισμα που έχει.

Α γεια σου, ένα τέτοιο θέλω κι εγώ !

MikeG
01/11/2015, 10:19
Mike η τιμη είναι καλή και ξέρω άλλον έναν που ενδιαφέρεται γι' αυτό, οπότε μπορούμε να βάλουμε δυο στην παραγγελία ώστε τα μεταφορικά να είναι λίγο λιγότερα.

Στο Ελλάdα ίδια τιμή χωρίς βαλίτσα και τρυπάνια. Αυτά τα τρυπάνια είναι ακριβά και πάρα πολύ καλά ενώ η βαλίτσα δεν είναι φτηνιάρικη όπως οι πράσινες.


http://www.ebay.de/itm/Bosch-Schlagbohrmaschine-GSB-13-RE-inkl-4-Bohrer-im-Koffer-/300647538048?hash=item45fffd5d80:g:D4oAAOSwAYtWJ1qy

Αν πάλι δε σε ενδιαφέρουν βαλιτσάκια και μλκ μπορεί να το βρούμε και λίγο φθηνότερα. (Αλλά τα τρυπάνια αξίζουν)

I'm in.

p.s Να βρούμε και ένα ποιοτικό κατσαβίδι τώρα.

kosni
01/11/2015, 11:59
http://www.dgtools.gr/eshop/product.aspx?id=12695
Το ιδιο απο ελλαδα λιγο ακριβοτερο αλλα γλυτωνεις μεταφορικα, αν εισαι αθηνα

daz
01/11/2015, 12:45
http://www.dgtools.gr/eshop/product.aspx?id=12695
Το ιδιο απο ελλαδα λιγο ακριβοτερο αλλα γλυτωνεις μεταφορικα, αν εισαι αθηνα

Αριστα! Eίσαι θεός!!! :beer:

Αυριο θα ξέρω αν θα είναι έτοιμος για παραγγελία ο δεύτερος ενδιαφερόμενος και μοιράζονται και τα μεταφορικά. Αν και από Αθήνα δε νομίζω να είναι ακριβά. Οι περισσότερες εταιρείες συνεργάζονται με κουριερ και προσφέρουν αποστολές είτε δωρεάν από ένα ποσό και πάνω είτε αρκετά φθηνά.

daz
01/11/2015, 13:15
I'm in.

p.s Να βρούμε και ένα ποιοτικό κατσαβίδι τώρα.

Οκ.. :D

344064


Όταν λες καλό?

Κοίτα.. όταν παίρνεις μπαταρίας το μισό εργαλείο είναι η μπαταρία. Οπότε ή παίρνεις ένα φθηνό και όταν χαλάσει η μπαταρία παίρνεις καινούριο (ή το μετατρέπεις σε σταθερό με ένα μετασχ/τη) ή παίρνεις ένα καλό ώστε να σε συμφέρει αργότερα να τα σκάσεις για μπαταρία.

Τα επιπλέον που θα σου δώσει το μπαταρίας (σε σχέση με ένα δραπανοκατσάβιδο και όχι με ένα ηλεκτ/κο κατσαβίδι) εκτός απ' την έλλειψη καλωδίου είπαμε είναι το βάρος (ακόμα και τα πιο βαριά έχουν καλύτερο ζύγισμα), ρυθμιζόμενη παροχή δύναμης με καστάνια, ηλεκτρικό φρένο, 2 ταχύτητες, δύναμη.

Εκεί που με το μποσάκι θα έχεις 12 νμ στις 2.400 (τα οποία είναι καλά γι' αυτή την ταχύτητα για όλες τις δουλειές που θα χρειαστεί να κάνεις σε αυτές τις στροφές) το ηλεκτρικό θα σου δώσει περισσότερη δύναμη σε χαμηλότερες στροφές.
Πάνω από 15νμ στις 1300 πχ και πάνω από 35νμ στην πρώτη ταχύτητα με φουλ γκάζι στις 350στροφές και αυτά για τα 10.8v. Αν θέλεις περισσότερη δύναμη σε περισσότερες στροφές πας σε 14αρι.

Που δεν ειναι κακό να έχεις 14αρι και να σου περισσεύει δύναμη αλλά όταν χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρία θα την ακούσεις λίγο περισσότερο και το έχτρα βάρος μερικές φορές ειναι πρόβλημα.

Τούτα λέγοντας.. ή θα έπαιρνα όπως σου είπα ένα parkside με 40 ευρώ. ή θα πήδαγα την πράσινη σειρά της bosch και θα πήγαινα στην μπλε για να πάρω το 10,8v
Θα ξεκίναγα όμως να ψάχνω για το metabo που έχει και αφαιρούμενο τσοκ τρυπανιού χωρίς εργαλεία ώστε να δουλεύει σαν κατσαβίδι, χωρίς τσοκ και αντάπτωρες που του προσθέτουν βάρος και μήκος.

Με τσοκ για τρυπάνια ή χωρίς για βίδωμα, με μπαταρία 2 ή 4 ah.
344066

To μποσακι το βρίσκεις πιο φθηνά νομίζω, θα το προτιμούσα ίσως μονο αν η διαφορά στην τιμή ήταν αρκετά μεγάλη.

Σε αυτά τα πράγματα πληρώνεις κάπου στο κατοστάρικο για το σώμα και μετά δίνεις οσα θέλεις για μπαταρίες (στο περίπου, αλλά φυσικά δε σε συμφέρει και πολύ να τα πάρεις ξεχωριστά απλά σου λέω την αναλογία τιμής). Μπορείς όμως να βρεις και προσφορές αν δε βιάζεσαι.

daz
01/11/2015, 13:23
Μισκιν λαμβάνει? Καλά τα λέω με τις φριντέζες από πάνω? Καμιά πρόταση πιο οικονομική αλλά αξιόλογη?

vaska
01/11/2015, 13:35
Τώρα μπλέξαμεεεεε

Το λοιπόν ψαχνόμουν καιρό για κατσαβίδι μικρό να μπορεί να μπαίνει παντού και ότι έβρισκα σε μικρές διαστάσεις άρα και μικρή μπαταρία το θεωρούσα "λίγο" μέχρι που έπεσε στα χέρια μου αυτό
344067

κι εδώ τα χαρακτηριστικά του

http://www.wurth.gr/uploads/infos/M%2012%201079-13031.pdf.

Η πλευρική κρούση του είναι απίστευτη, κάνει τεράστιες βίδες ίμπακτ που δεν το περίμενα με τπτ. Προσάρμοσα περιστροφική αντλία και μετάγγισα 500 λίτρα λάδι με μία μπαταρία. Όταν έφτιαχνα στο σκαπτικό στο χωριό μου ξεβίδωσε όλες τις σκουριασμένες βίδες που δεν έλυναν με τπτ.

Το έχω λατρέψει. Το έχω και μικρό τσοκάκι και του βάζω μικρά τρυπανάκια για ν' ανοίξω τρύπες σε κουτιά υπολογιστών που δεν έχουν θέση για ssd.

Μη ρωτήσετε τιμή αλλά ξαναλέω αξίζει μέχρι και το τελευταίο σεντ που έδωσα.
Έρχεται ακριβώς στην συσκευασία που δείχνω στην εικόνα με φορτιστή, 2 μπαταρίες και βαλιτσάκι. Το δυναμόμετρο είναι αυτόματο και ρυθμίζεται από το βάθος πατήματος της σκανδάλης. όσο πιο βαθιά τόσο πιο δυνατά βαράει λέμε :blush:

MISKIN
01/11/2015, 13:46
Αυτό του vaska είναι rebranded Bosch GDR. Εγώ το έχω σε Bosch. Ότι λέει ο vaska ισχύει. Οι καλύτερες προσφορές είναι στο Amazon.de αλλά δε μπορώ να βάλω link από το κινητό. Το απόγευμα αν δε τα έχει βρει ο Αποστόλης.
Edit: Vaska υπάρχει και 4ah μπαταρία. Τη βρίσκεις σε δημοπρασίες κανα (edit) 30€ + μτφ.

daz
01/11/2015, 13:46
Τώρα μπλέξαμεεεεε

Το λοιπόν ψαχνόμουν καιρό για κατσαβίδι μικρό να μπορεί να μπαίνει παντού και ότι έβρισκα σε μικρές διαστάσεις άρα και μικρή μπαταρία το θεωρούσα "λίγο" μέχρι που έπεσε στα χέρια μου αυτό


Το οποίο είναι bosch μπλε σειρά.


Τα αποπάνω που έβαλα δεν ειναι κρουστικά. Εννοώ δεν είναι παλμικά γιατί κρούση πρέπει να έχουν. Αυτό που έβαλες εσύ δουλεύει όπως και το αερόκλειδο. (αντάπτωρα για καρυδάκια ή καρυδάκια κατσαβιδιού έχεις?)

Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
Υπάρχουν και σετάκια με ένα δράπανοκατσάβιδο και ένα παλμικό κατσαβίδι σε κασετίνα Lbox με έναν φορτιστή και φακό που παίρνει μπαταρίες απ' τα μηχανήματα, σε προσφορά σαν πακέτο.
Εξαρτάται τι χρειάζεται ο καθένας.

(Ναι το ξέρω μη το λέτε σε μένα, όλα τα χρειαζόμαστε αλλά τι να κάνουμε!!!)

Μισκιιιιννν.. βοήθεια δε το 'χω με τις φριντέζες.

daz
01/11/2015, 13:50
Αυτό του vaska είναι rebranded Bosch GDR. Εγώ το έχω σε Bosch. Ότι λέει ο vaska ισχύει. Οι καλύτερες προσφορές είναι στο Amazon.de αλλά δε μπορώ να βάλω link από το κινητό. Το απόγευμα αν δε τα έχει βρει ο Αποστόλης.

Μαζί ποστάραμε ρε?

Ο Αποστόλης δε θα τα έχει βρει γιατί θα πάει για καφέ. :D

Το βράδυ!

MikeG
01/11/2015, 14:17
Έχει πολύ διάβασμα λοιπόν. Για κάνα 100 αρι έλεγα να δώσω. Αφενός να μείνει ξαι αφετέρου να μπορώ να κάνω και άλλες μικροδουλιτσες βάζοντας του τρυπανακια για πιο λεπτεπιλεπτες δουλειές.

Δηλδη σύνολο το ηλεκτρικό και το μπαταρίας κάνα 200αρι.

dimmie_72
01/11/2015, 14:42
Α γεια σου, ένα τέτοιο θέλω κι εγώ !

είναι μπλε τελικά, λάθος μου... :D
έρχεται με 2 μπαταρίες περί τα 150€.

http://www.buy-more.gr/...more--and/category-98/category-102/bosch-gsr-14-4-2-li-professional-black-blue-red.html

daz
01/11/2015, 15:14
Έχει πολύ διάβασμα λοιπόν. Για κάνα 100 αρι έλεγα να δώσω. Αφενός να μείνει ξαι αφετέρου να μπορώ να κάνω και άλλες μικροδουλιτσες βάζοντας του τρυπανακια για πιο λεπτεπιλεπτες δουλειές.

Δηλδη σύνολο το ηλεκτρικό και το μπαταρίας κάνα 200αρι.

http://www.amazon.de/Metabo-Power-Basic-Akku-Bohrschrauber-600080500/dp/B00HVD4EVK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1446381753&sr=8-2&keywords=metabo+10%2C8#productDetails

Δεν έχει το quick τσοκ (βγαίνει και μπαίνει σε δευτερόλεπτα) αλλά γλιτώνεις κάμποσα λεφτά και παίρνεις πολύ εργαλείο για τα λεφτά του. Το τσοκ βγαίνει ώστε να βάζεις τις μύτες κατευθείαν στην εξάγωνη υποδοχή μόνο που σε αυτό είναι βιδωτό. (Δε χρειάζεται να το βιδώνεις με το χέρι. Πατάς κουμπί γυρίζει βιδώνει το τσοκ, αντίστροφα ξεβιδώνει).

Δεν έχει κρούση. (εννοώ δεν έχει κρούση για τρύπες σε τοίχους, μπετό κτλ). Κρουστικά στα 10,8 δεν έχει η μεταβο νομίζω. Η bosch έχει αλλά πρέπει να είναι ακριβότερα και εξ' άλλου κρούση θα έχεις απ' το ρευματος, αυτό ας είναι πιο πολύ κατσαβίδι.
Δεν είναι παλμικό. Σαν του βασκα δλδ, να δουλεύει όπως τα αερόκλειδα.

Αν καταλαβαίνω τι σκατά λέει σε αυτή την υπέροχη ερωτική γλώσσα πρέπει να έχει και δυο μπαταρίες.

Αποφάσισε αν θέλεις αερόκλειδο μπαταρίας ή δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας και έχε στο νου τι μπορεί να χρειαστείς (ή τι έχεις σκοπό να αγοράσεις) στο μέλλον ώστε να μπορείς να επιλέξεις την ίδια μάρκα και ίδια volt για να εναλλάσσεις μεταξύ τους τις μπαταρίες.

vaska
01/11/2015, 15:44
Το οποίο είναι bosch μπλε σειρά.


Τα αποπάνω που έβαλα δεν ειναι κρουστικά. Εννοώ δεν είναι παλμικά γιατί κρούση πρέπει να έχουν. Αυτό που έβαλες εσύ δουλεύει όπως και το αερόκλειδο. (αντάπτωρα για καρυδάκια ή καρυδάκια κατσαβιδιού έχεις?)

Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.
Υπάρχουν και σετάκια με ένα δράπανοκατσάβιδο και ένα παλμικό κατσαβίδι σε κασετίνα Lbox με έναν φορτιστή και φακό που παίρνει μπαταρίες απ' τα μηχανήματα, σε προσφορά σαν πακέτο.
Εξαρτάται τι χρειάζεται ο καθένας.

(Ναι το ξέρω μη το λέτε σε μένα, όλα τα χρειαζόμαστε αλλά τι να κάνουμε!!!)

Μισκιιιιννν.. βοήθεια δε το 'χω με τις φριντέζες.

Αντάπτωρα δεν έχω καρδιά μου, είναι στα προσεχώς, δωράκια όμως δέχομαι

foogr01
01/11/2015, 16:29
http://www.amazon.de/Metabo-Power-Basic-Akku-Bohrschrauber-600080500/dp/B00HVD4EVK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1446381753&sr=8-2&keywords=metabo+10%2C8#productDetails

Δεν έχει το quick τσοκ (βγαίνει και μπαίνει σε δευτερόλεπτα) αλλά γλιτώνεις κάμποσα λεφτά και παίρνεις πολύ εργαλείο για τα λεφτά του. Το τσοκ βγαίνει ώστε να βάζεις τις μύτες κατευθείαν στην εξάγωνη υποδοχή μόνο που σε αυτό είναι βιδωτό. (Δε χρειάζεται να το βιδώνεις με το χέρι. Πατάς κουμπί γυρίζει βιδώνει το τσοκ, αντίστροφα ξεβιδώνει).

Δεν έχει κρούση. (εννοώ δεν έχει κρούση για τρύπες σε τοίχους, μπετό κτλ). Κρουστικά στα 10,8 δεν έχει η μεταβο νομίζω. Η bosch έχει αλλά πρέπει να είναι ακριβότερα και εξ' άλλου κρούση θα έχεις απ' το ρευματος, αυτό ας είναι πιο πολύ κατσαβίδι.
Δεν είναι παλμικό. Σαν του βασκα δλδ, να δουλεύει όπως τα αερόκλειδα.

Αν καταλαβαίνω τι σκατά λέει σε αυτή την υπέροχη ερωτική γλώσσα πρέπει να έχει και δυο μπαταρίες.

Αποφάσισε αν θέλεις αερόκλειδο μπαταρίας ή δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας και έχε στο νου τι μπορεί να χρειαστείς (ή τι έχεις σκοπό να αγοράσεις) στο μέλλον ώστε να μπορείς να επιλέξεις την ίδια μάρκα και ίδια volt για να εναλλάσσεις μεταξύ τους τις μπαταρίες.

Περιλαμβάνει: το Εργαλείο με την υποδοχή για τα bits, τον αντάπτορα για να μπαίνουν τα τρυπάνια, γάντζο για να στερεώνεται στη ζώνη, δύο (2) μπαταρίες (10,8 V/2,0Ah), το φορτιστή και τη βαλιτσούλα.

MISKIN
01/11/2015, 18:37
Έχει πολύ διάβασμα λοιπόν. Για κάνα 100 αρι έλεγα να δώσω. Αφενός να μείνει ξαι αφετέρου να μπορώ να κάνω και άλλες μικροδουλιτσες βάζοντας του τρυπανακια για πιο λεπτεπιλεπτες δουλειές.

Δηλδη σύνολο το ηλεκτρικό και το μπαταρίας κάνα 200αρι.

Δύσκολο να μείνεις στα 200€.
Το ηλεκτρικό που σου πρότεινε ο daz είναι μια χαρά, φαντάσου έχω το πράσινο με τα πλαστικά γρανάζια και αντέχει ακόμα, υποθέτω το μπλε θα είναι καλύτερο.
Για κατσαβίδι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα. Αν πας σε απλό δραπανοκατσάβιδο τα 10.8V είναι λίγα. Θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 14.4V. Έχω το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8266) και κουράζεται αν τρυπήσει πάνω από 8άρα τρύπα στο μπετόν. Πρέπει να προτρυπήσεις με μικρότερο τρυπάνι. Είτε κρουστικό είτε όχι, το δραπανοκατσάβιδο έχει την ίδια ροπή (~30Nm) στο βίδωμα/ξεβίδωμα. Η κρούση του έχει να κάνει με το τρύπημα.
Οπότε αν θες κρούση στο βίδωμα/ξεβίδωμα πας σε κρουστικό (δηλ. παλμικό) κατσαβίδι. Εκεί νομίζω ότι τα 10.8V (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7073) αρκούν μιας και έχουν 105Nm. Έχω λύσει παξιμάδι πίσω άξονα κίνησης από fazer! Το πρόβλημα με τα παλμικά είναι ότι δεν έχουν ρυθμιστή ροπής. Αν δε προσέξεις δηλαδή θα βγάλεις τη βίδα από την άλλη πλευρά της σανίδας... :tooth: Αντιθέτως τα δραπανοκατσάβιδα έχουν ρυθμιστή ροπής στο β/ξ, αλλά εκεί η ροπή είναι μικρή οπότε... :a12:
Μπορείς να πάρεις τα Parkside του Lidl που τουλάχιστον για 3 χρόνια που έχουν εγγύηση θα τα βγάλουν τα λεφτά τους, αλλά θα πρέπει να περιμένεις πότε θα τα φέρουν (σε λίγο θα φερουν δραπανοκατσάβιδο 18V). Μπορείς να πας σε Makita αλλά δεν έχουν μπαταρία μεγαλύτερη από 1.3Ah στα 10.8V. Μπορείς να πας σε Metabo αλλά δεν έχουν κρούση στο τρύπημα (αν αυτό σε ενδιαφέρει) στα 10.8V. Μπορείς να πας σε Dewalt (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7548) και σε Bosch. (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8065)

Αξιόπιστο και φθηνό μαγαζί στο νετ είναι το werkzeugalarm (http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_noss?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=me%3DA09900351O73GRCLCYABQ&field-keywords=) αλλά δεν έχει και τόση διαφορά από το Κεντρο Βίδας. (https://www.kentrovidas.gr/index.php)

Τώρα αν είσαι large πας σε Milwaukee και Fein που κοστίζουν.

MikeG
01/11/2015, 18:44
Τι είναι τσοκ οεο; Σα το carb ; :lol: :lol:
Αν κατάλαβα καλά κρουστικό και παλμικό είναι το ίδιο; Και τα κρουστικά/παλμικά δεν έχουν ρυθμιστή ροπής;


Τρύπες σε μπετό δεν έχω σκοπό να κάνω με το μπαταρίας. Με ενδιαφέρει το βίδωμα/ξεβίδωμα ακριβείας, τρύπημα ξύλου και πιθανόν μετάλλου. Επίσης αυτό που θα ήταν σημαντικό θα είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ τις μύτες και στα 2 εργαλεία.

Μια διευκρίνηση λοιπόν αν θέλετε στις ερωτήσεις μου και σιγά σιγά βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ.

MISKIN
01/11/2015, 18:54
Τι είναι τσοκ οεο; Σα το carb ; :lol: :lol:
Αν κατάλαβα καλά κρουστικό και παλμικό είναι το ίδιο; Και τα κρουστικά/παλμικά δεν έχουν ρυθμιστή ροπής;


Τρύπες σε μπετό δεν έχω σκοπό να κάνω με το μπαταρίας. Με ενδιαφέρει το βίδωμα/ξεβίδωμα ακριβείας, τρύπημα ξύλου και πιθανόν μετάλλου. Επίσης αυτό που θα ήταν σημαντικό θα είναι να μπορώ να χρησιμοποιώ τις μύτες και στα 2 εργαλεία.

Μια διευκρίνηση λοιπόν αν θέλετε στις ερωτήσεις μου και σιγά σιγά βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ.

Συνεπώς ξεχνάς το παλμικό γιατί θα χρειαστείς αντάπτορα μυτών για παλμικό, για να μη σου χαλάει τις απλές μύτες ο παλμός (περιστροφική κρούση).
344094
Γνώμη μου χτύπα με 50 € ή 60 € το δραπανοκατσάβιδο που θα φέρει το Lidl και κράτα τα υπόλοιπα 100 € για κάποιο άλλο εργαλείο.

MikeG
01/11/2015, 18:59
Συνεπώς ξεχνάς το παλμικό γιατί θα χρειαστείς αντάπτορα μυτών για παλμικό, για να μη σου χαλάει τις απλές μύτες ο παλμός (περιστροφική κρούση).
344094
Γνώμη μου χτύπα με 50 € ή 60 € το δραπανοκατσάβιδο που θα φέρει το Lidl και κράτα τα υπόλοιπα 100 € για κάποιο άλλο εργαλείο.

Τσοκ όμως τι είναι; Οπότε λες παίρνω το μπαταρίας του lidl συν το ηλεκτρικό της Bosch?

MISKIN
01/11/2015, 19:04
Τσοκ όμως τι είναι; Οπότε λες παίρνω το μπαταρίας του lidl συν το ηλεκτρικό της Bosch?

Ναι, νομίζω ότι είναι η πιο αποδοτική και φθηνή επιλογή.
Τσοκ είναι αυτό
344095

Το παλμικό έχει υποδοχή για μύτη.
344096

MISKIN
01/11/2015, 19:08
Κάποιος ρώτησε για αντάπτορες παλμικού για καρυδάκια. Εδώ! (http://www.banggood.com/14-Inch-Hex-Power-Drill-Driver-Socket-Bar-Wrench-Adapter-Extension-p-944074.html)

Τι έγινε ρε Αποστόλη; Ακόμα καφέ πίνεις; :smokin:

virus
01/11/2015, 20:22
μιχαλη θα σου ελεγα να περιμενεις του λιντλ το 18V. τοχω κοντα τρια χρονια αλλα χαλαρη χρηση. κανενα προβλημα δεν εχει. μουχει βγει πολυ καλο.

ριχνε και μια ματια τακτικα στο paletadeals.gr ειναι "φριτεζες" χωρις παρελκομενα. δηλαδη χωρις κουτι, χωρις καλωδιο, χωρις οδηγηγιες, μερικα χωρις μπαταρια, χωρις φορτιστη. ενα εργαλειο σκετο δηλαδη.

μου φαινεται το κρουστικο ειναι πια περιττο. εχουν βγει τρυπανια μπετου που δεν κρειαζονται κρουση. τι λετε για αυτα τα τρυπανια; αξιζουν;

MISKIN
01/11/2015, 20:29
μιχαλη θα σου ελεγα να περιμενεις του λιντλ το 18V. τοχω κοντα τρια χρονια αλλα χαλαρη χρηση. κανενα προβλημα δεν εχει. μουχει βγει πολυ καλο.

ριχνε και μια ματια τακτικα στο paletadeals.gr ειναι "φριτεζες" χωρις παρελκομενα. δηλαδη χωρις κουτι, χωρις καλωδιο, χωρις οδηγηγιες, μερικα χωρις μπαταρια, χωρις φορτιστη. ενα εργαλειο σκετο δηλαδη.

μου φαινεται το κρουστικο ειναι πια περιττο. εχουν βγει τρυπανια μπετου που δεν κρειαζονται κρουση. τι λετε για αυτα τα τρυπανια; αξιζουν;

Ναι κάνουν δουλειά, αλλά πρέπει και το εργαλείο να έχει ροπή. Σ' ένα 18βολτο θα τρυπήσεις μπετό χωρίς κρούση αλλά με το 10.8V θα ζοριστείς.

daz
01/11/2015, 20:32
http://www.amazon.de/Metabo-Power-Basic-Akku-Bohrschrauber-600080500/dp/B00HVD4EVK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1446381753&sr=8-2&keywords=metabo+10%2C8#productDetails


Ρε αν πάρει αυτό με 100 έως 115 ευρώ και το ηλεκτρικό με 90 είναι στα λεφτά του.

Για να ξεμπερδευόμαστε.

Μικε αυτό που έβαλε ο βασκα είναι αερόκλειδο ηλεκτρικό. Δε θέλεις τέτοιο.
1.Λέγεται περιστροφικό κρουστικό γιατί το χτύπημα το έχει όταν γυρίζει.
2.Το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο έχει την κρούση μπρος πίσω (όπως όταν τρυπάς τοίχο).
3.Το δραπανοκατσάβιδο είναι το ίδιο αλλά χωρίς κρούση.
4.Το δράπανο είναι το ίδιο αλλά δεν γίνεται κατσαβίδι. (Συνήθως τα δράπανα έχουν πάρα πολλές στροφές 4000+ στις οποίες βγάζουν πολύ λιγα νμ οπότε σε στροφές βιδώματος είναι πολύ αδύναμα)
5.Το κατσαβίδι δεν παίρνει καθόλου τρυπάνια. Δεν έχει τσοκ για στρογγυλά, έχει μόνο εξάγωνο που μπαίνουν μέσα οι μύτες βιδώματος.

Τα περιστροφικά κρουστικά (ηλεκτρικά αερόκλειδα σα του βάσκα) βγάζουν πολλή δύναμη στο βίδωμα. 105 νμ για 10,8v. Αλλά δεν έχουν ρύθμιση. Στις βίδες ρίχνουν σφαλιάρες 105νιουτόμετρων, τέλος. Για ξεβίδωμα είναι μια χαρά αλλά για βίδωμα δε θα μείνει τίποτα όρθιο.
Βάζεις αερόκλειδο για να σφίξεις τα φέρινγ? Όχι, κατσαβίδι θα βάλεις, οπότε....

Τα κρουστικά δραπανοκατσάβιδα (όχι τα περιστροφικά κρουστικά) και τα δραπανοκατσάβιδα έχουν ελεγχόμενη ροπή στο σφίξιμο. Έχουν 10-15 σκάλες. Βάζεις την πιο μαλακή και βιδώνεις τα φέρινγ, βάζεις μεγαλύτερη και βιδώνεις σε ξύλο, ρυθμίζεις τη δύναμη όσο θέλεις. Όταν φτάσει στη δύναμη εκεί που το ρύθμισες σταματάει να γυρίζει τη βίδα και ας έχεις πατημένη τη σκανδάλη.

Είπαμε ότι τα κρουστικά δραπανοκατσάβιδα και δραπανοκατσάβιδα έχουν διαφορά μόνο στην σκαπτική κρούση, άλλη μια διαφορά τους είναι στην τιμή. Εσύ με περιορισμένο μπατζετ και με το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο ρευματος που έχεις σκοπό να πάρεις καλύτερα να επιλέξεις ένα απλό δραπανοκατσάβιδο.

Το μετάβο από πάνω έχει τσοκ που παίρνει τρυπάνια το οποιο αφαιρείται και γίνεται κατσαβίδι. Δεν έχει κρούση ούτε περιστροφική ούτε σκαπτική. Μπορείς να του βγάλει το τσοκ και να έχεις το εξάγωνο για μύτες όπως είναι ένα κατσαβίδι ή μπορείς να του βάλεις το τσοκ και να του βάλεις τρυπάνι ή δίσκους γυαλίσματος.

Η μετάβο δεν έχει κρουστικά δραπανοκατσάβιδα στα 10,8
Η μπος έχει αλλά είναι πιο ακριβά.
Η μπος δεν έχει δραπανοκατσαβικα που να βγαινει το τσοκ και να γίνονται μικρά σαν κατσαβίδια.
Αυτό της μετάβο που σου έβαλα στο λινκ όμως μπορεί να το κάνει.

daz
01/11/2015, 20:47
Το ηλεκτρικο που σου έβαλα πιο πάνω gsb 13re στις 2300 βγάζει 12νμ. (στο περίπου)
Το μπαταρίας της μετάβο στο πάνω ποστ στις 1300 βγάζει 17νμ και στις 350 (έχει δυο ταχύτητες) 37νμ. (αλλά δεν φτάνει τις 2300 που είναι καλύτερες για τρίψιμο γυάλισμα) ->Πάρε ένα τροχό λοιπόοοον! :D

To ένα έχει κρούση και περισσότερες στροφές (αλλά όχι υπερβολικές) με αρκετή δύναμη το άλλο δεν έχει κρούση έχει ρυθμιζόμενη δύναμη (πολύ περισσότερη σε χαμηλότερες στροφές->βασικότατο) είναι πιο ελαφρύ και έχει και ηλεκτρικό φρένο.
Το ηλεκτρικό φρένο ειναι όταν αφήνεις την σκανδάλη να σταματάει απότομα.

Και τα δύο είναι στην ελαφριά κατηγορία. Μπορείς να πάρεις ρευματος με δύο ταχύτητες και πολύ περισσότερη δύναμη αλλά δε θα το κρατάς με το ένα χέρι.

Δε μπορείς να πάρεις αλυσοπρίονο που κόβει κορμούς δέντρων για να κλαδεύεις με το ένα χέρι!

MISKIN
01/11/2015, 20:51
Τελείωσε το καφεδάκι επιτέλους;
Βάλτου ένα βίντεο του ανθρώπου να καταλάβει τι κάνει το αναθεματισμένο το metabo

https://www.youtube.com/watch?v=-HKAgW-vzSI

daz
01/11/2015, 21:08
Τελείωσε το καφεδάκι επιτέλους;
Βάλτου ένα βίντεο του ανθρώπου να καταλάβει τι κάνει το αναθεματισμένο το metabo


Αυτό πήγα να κάνω και είδα ότι με πρόλαβες.:D :beer:

daz
01/11/2015, 21:14
Δεν θα έδινα 60 ευρώ για να πάρω 18αρι απ' τα λιντλ.

Τα 60 ευρώ είναι λεφτά και οι μπαταρίες απ' το 18αρι κοστίζουν. Επίσης το 18αρι είναι του ματσς, ενώ την μπαταρία του δε θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω πουθενά αλλού.

Όταν με 40 ευρώ παραπάνω παίρνω ένα εργαλείο που θα μου μείνει 60 ευρώ για λιντλ είναι πολλά. Γιατί με το μεταβο, μπος κτλ αν αργότερα χρειαστώ ένα παλμικό περιστροφικό ή οποιοδήποτε άλλο εργαλείο 10,8 μου αρκεί να πάρω μόνο το σώμα και να βάλω την μπαταρία απ' αυτό που έχω.

foogr01
01/11/2015, 21:17
Μ' αρέσει αυτό το thread γιατί κάνουμε σαν γκόμενες μέσα σ' ένα χόντος σέντερ που κατά τα άλλα κοροϊδεύουμε :bawl:


ΥΓ: Εγώ θα ήθελα ένα δραπανοκατσάβιδο της Makita 14.4V αλλά λόγω τιμής θα πήγαινα σε Bosch. Τώρα με βλέπω για Parkside :lol:

MikeG
01/11/2015, 21:57
Και συνεχίζω με ερωτήσεις ως νιουφης. Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας χωρίς κρούση καρυδακια μπορούμε να βαλουμε;

daz
01/11/2015, 21:58
νομιζω πως εδω και μερικες σελιδες εχουμε ξεφυγει απο τα εργαλεια για μοτο εκτος αν εχει κανεις μοτο με κοστουμι απο γυψοσανιδα:D

Ναι αλλά με το metabo ξεβιδώνεις όλα τα πλαστικά από σκούτερ μέχρι να πεις parkside! :lol:

daz
01/11/2015, 22:02
Και συνεχίζω με ερωτήσεις ως νιουφης. Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας χωρίς κρούση καρυδακια μπορούμε να βαλουμε;

Ναι! Είτε με τους αντάπτωρες που έβαλε ο μισκιν πιο πάνω στους οποίους βάζεις τα κανονικά καριδάκια που έχεις είτε αγοράζοντας καρυδάκια κατσαβιδιού (τα οποία μπορεί να ειναι και μαγνητικά).

344113

Τα ίδια ισχύουν και για το ρευματος.



Edit Το περιστροφικό κρουστικό είναι εκείνο που ταλαιπωρεί καρυδάκια και και μύτες γιατί είναι σαν να έχεις βάλει το καρυδάκι σε μια μανέλα και να την κοπανάς με όλη σου τη δύναμη με βαριοπούλα δίκυκλη. Γι αυτό χρειάζεσαι αντάπτωρες για κρουστικό όπως αυτός ο wera που πόσταρε ο μισκιν και ειδικές μύτες impact που να έχουν ανοχή-αντοχή στην κρούση (μαλακό σώμα για να αποσβένουν την κλωτσιά που δεν μπορούν να αντέξουν).
Στα απλά κατσαβίδια (δραπανοκατσάβιδα) δεν χρειάζεσαι τίποτα ιδιαίτερο.

byron
01/11/2015, 22:02
Και συνεχίζω με ερωτήσεις ως νιουφης. Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας χωρίς κρούση καρυδακια μπορούμε να βαλουμε;

Χωρίς να ξέρω, φοβάμει πως ο daz θα πετάξει κανένα μοντέλο δραπανοκατσάβιδου που γίνεται σέγα... :lol:

MikeG
01/11/2015, 22:07
Ναι! Είτε με τους αντάπτωρες που έβαλε ο μισκιν πιο πάνω στους οποίους βάζεις τα κανονικά καριδάκια που έχεις είτε αγοράζοντας καρυδάκια κατσαβιδιού (τα οποία μπορεί να ειναι και μαγνητικά).

344113

Τα ίδια ισχύουν και για το ρευματος.

Super. Οπότε νομίζω ότι βρήκα τι θα μου φέρει ο Άγιος Βασίλης. Και επειδή το ηλεκτρικό μπορεί να περιμένει 120 euros θα πάνε για σοβαρό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας.

Υποθέτω τα 14,4 volt είναι πιο δυνατά; Bits γενικά έχω οπότε μια κασετινα με δύο μπαταρίες αντάπτορες και γωνιακή είναι ότι πρέπει.

vaska
01/11/2015, 22:18
Κάποιος ρώτησε για αντάπτορες παλμικού για καρυδάκια. Εδώ! (http://www.banggood.com/14-Inch-Hex-Power-Drill-Driver-Socket-Bar-Wrench-Adapter-Extension-p-944074.html)

Τι έγινε ρε Αποστόλη; Ακόμα καφέ πίνεις; :smokin:

Ευχαριστούμε κύριος, θα γίνει αύριο η κίνηση αγοράς των!!



Ρε αν πάρει αυτό με 100 έως 115 ευρώ και το ηλεκτρικό με 90 είναι στα λεφτά του.

Για να ξεμπερδευόμαστε.

Μικε αυτό που έβαλε ο βασκα είναι αερόκλειδο ηλεκτρικό. Δε θέλεις τέτοιο.
1.Λέγετε περιστροφικό κρουστικό γιατί το χτύπημα το έχει όταν γυρίζει.
2.Το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο έχει την κρούση μπρος πίσω (όπως όταν τρυπάς τοίχο).
3.Το δραπανοκατσάβιδο είναι το ίδιο αλλά χωρίς κρούση.
4.Το δράπανο είναι το ίδιο αλλά δεν γίνεται κατσαβίδι. (Συνήθως τα δράπανα έχουν πάρα πολλές στροφές 4000+ στις οποίες βγάζουν πολύ λιγα νμ οπότε σε στροφές βιδώματος είναι πολύ αδύναμα)
5.Το κατσαβίδι δεν παίρνει καθόλου τρυπάνια. Δεν έχει τσοκ για στρογγυλά, έχει μόνο εξάγωνο που μπαίνουν μέσα οι μύτες βιδώματος.

*** Τα περιστροφικά κρουστικά (ηλεκτρικά αερόκλειδα σα του βάσκα) βγάζουν πολλή δύναμη στο βίδωμα. 105 νμ για 10,8v. Αλλά δεν έχουν ρύθμιση. Στις βίδες ρίχνουν σφαλιάρες 105νιουτόμετρων, τέλος. Για ξεβίδωμα είναι μια χαρά αλλά για βίδωμα δε θα μείνει τίποτα όρθιο.
Βάζεις αερόκλειδο για να σφίξεις τα φέρινγ? Όχι, κατσαβίδι θα βάλεις οπότε....

....................



με αναγκάζεις να βγάζω φωτο βραδιάτικα κι έχω ένα σκασμό δουλειά να κάνω


344114

Με τσοκ ακριβείας και με απλό που σφίγγει με το χέρι

***
Είπαμε τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.
Το κατσαβίδι με πλευρική κρούση δεν ρίχνει μόνιμα σφαλιάρες 105νμ. Θα φτάσει μαξ 105νμ αν τερματίσεις την σκανδάλη. Δεν έχει βέβαια την ακρίβεια που έχουν τα δράπανα στη ροπή που θα βάλει αλλά αυτή δίνεται από το μηχάνημα σταδιακά όσο περισσότερο (πιο βαθιά) πατάς την σκανδάλη. Το καλοκαίρι βίδωσα πάνω από 200 βίδες σε νοβοπάν με 3 διαφορετικά πάχη όπως και κάμποσα φύλλα νοβοπάν θαλάσσης. Όλες οι βίδες ήρθαν πρόσωπο ;)

σ.σ. Μιλάω πάντα για το συγκεκριμένο κατσαβίδι που έχω στα χέρια μου (δεν ξέρω τι κάνουν τα άλλα).

Μ' αρέσει αυτό το thread γιατί κάνουμε σαν γκόμενες μέσα σ' ένα χόντος σέντερ που κατά τα άλλα κοροϊδεύουμε :bawl:


ΥΓ: Εγώ θα ήθελα ένα δραπανοκατσάβιδο της Makita 14.4V αλλά λόγω τιμής θα πήγαινα σε Bosch. Τώρα με βλέπω για Parkside :lol:

Αυτό είναι αλήθεια, όταν είδα την φωτό που έβαλε ο Βράτης από το μαγαζί του, αυτό ακριβώς σκέφτηκα. Ότι κάπως έτσι πρέπει να νιώθουν οι γκόμενες όταν μπαίνουν σε καλλυντικάδικα. Άλλωστε υπάρχει μεγάλη συνάφεια, εμείς παίρνουμε τα εργαλεία για να επιδιορθώσουμε κάτι κι αυτές για τον ίδιο λόγο παίρνουν τα καλλυντικά, για να επισκευάσουν επιδιορθώσουν την μάπα τους χαχαχαχα


Και Μακίτα έχει η ομάδα φίλος!

daz
01/11/2015, 22:22
Super. Οπότε νομίζω ότι βρήκα τι θα μου φέρει ο Άγιος Βασίλης. Και επειδή το ηλεκτρικό μπορεί να περιμένει 120 euros θα πάνε για σοβαρό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας.

Υποθέτω τα 14,4 volt είναι πιο δυνατά; Bits γενικά έχω οπότε μια κασετινα με δύο μπαταρίες αντάπτορες και γωνιακή είναι ότι πρέπει.

Πιο δυνατά, πιο πιο βαριά, πιο ακριβά. Αν πάρεις τώρα δυο μπαταρίες αργότερα μπορείς να πάρεις ότι εργαλείο θέλεις στα 14,4 μόνο το σώμα.

http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00L2AR3UM/ref=sr_1_2_olp?ie=UTF8&qid=1446409110&sr=8-2&keywords=metabo+14%2C4&condition=new

vaska
01/11/2015, 22:25
Χωρίς να ξέρω, φοβάμει πως ο daz θα πετάξει κανένα μοντέλο δραπανοκατσάβιδου που γίνεται σέγα... :lol:


κάτσε σου έχω καλό!! Δες όλο το βίντεο όμως

https://www.youtube.com/watch?v=AvV1gmghOEk

daz
01/11/2015, 22:39
Ευχαριστούμε κύριος, θα γίνει αύριο η κίνηση αγοράς των!!

με αναγκάζεις να βγάζω φωτο βραδιάτικα κι έχω ένα σκασμό δουλειά να κάνω



Βασίλη τέτοιο τσοκ μπορώ να βάλω και στην καστάνια μου. Αυτό μπαίνει στην υποδοχή για μύτες που έχει το κατσαβίδι σου ώστε να μπορείς να βάλεις και τρυπανάκια. Αντάπτωρας είναι!

Το εργαλείο που έχεις λέγεται κρουστικό κατσαβίδι δεν είναι δραπανοκατσάβιδο. Το δραπανοκατσάβιδο δεν έχει περιστροφική κρούση. Σε όλα ρυθμίζεις τη δύναμη όσο πατάς τη σκανδάλη αφού με τις στροφές έρχεται η δύναμη. Δεν ρυθμίζεις όμως τη δύναμη τις στροφές ρυθμίζεις όπως και στα δραπανοκατσάβιδα ρεύματος που δεν έχουν ρυθμιστή δύναμης. Και εγώ το ίδιο κάνω με το ρευματος που έχω, άλλο το ένα άλλο το άλλο όμως.

Με κάθε ένα εργαλείο απ' αυτά μπορείς να κάνεις κι άλλες δουλειές, αλλά για την δουλειά που έχουν φτιαχτεί είναι καλύτερα και σε όλες τις άλλες χειρότερα. Στο δικό σου πχ αν του βάλεις ένα τρυπάνι σιδήρου, όπου κολλήσει το τρυπάνι θα του ρίχνει σφαλιάρα, όχι και πολύ ευγενικό ε?
Ότι τρυπάνι βάλεις στο τσοκάκι θα έχει τα μπόσικα της εξάγωνης υποδοχής κατσαβιδιού στην οποία έχει μπει το τσοκ.
Αν του βάλεις δίσκο για τρίψιμο μπορεί να σου έρθει στα μούτρα με την πλάγια πίεση.

Δεν είναι φτιαγμένο για δουλειές δραπάνου άσχετα με το τι μπορεί να κάνει. Σε όλες τις άλλες δουλειές ο χειριστής θα κάνει υποχωρήσεις.


Edit. Επίσης εγώ προσπάθησα να του τα πω απλά γιατί είχε πελαγώσει με τις κρούσεις του ενός που ήταν διαφορετικές απ' του άλλου που ήταν κρουστικό αλλά δεν ειχε κρούση (μπέρδεμα που εσύ ο ίδιος δημιούργησες) και ήθρες τώρα πάλι να τον πελαγώσεις με τα δράπανα που δεν είναι δράπανα αλλά .... θα σε σκοτώσω μλκ! :cry::lol::beer:

virus
01/11/2015, 22:46
https://www.youtube.com/watch?v=AvV1gmghOEk

στο 5,56 γελαμε απιστευτα :cry:

byron
01/11/2015, 22:59
κάτσε σου έχω καλό!! Δες όλο το βίντεο όμως

https://www.youtube.com/watch?v=AvV1gmghOEk

Νταξ...μόνο ο αξονικός τομογράφος έλειπε. :lol:

MISKIN
01/11/2015, 23:00
Νομίζω ότι αυτό που είπε ο Αποστόλης σχετικά με βίδωμα/ξεβίδωμα με δραπανοκατσάβιδο δεν έχει πάντα επιτυχία μιας και η ροπή αν κολλήσει θα μεταφερθεί στο καρπό σου.
Δες σε αυτό το βίντεο τι γίνεται στο 2:20 και μετά που χρησιμοποιεί απλό δραπανοκατσάβιδο.

https://www.youtube.com/watch?v=GGzSu5jgmPQ

byron
01/11/2015, 23:00
Και που λέτε...το Σάββατο στο Lidl έχει μια γαμάτη κασσετίνα με καρυδάκια, καστάνιες, μυτες, και διάφορα σκατολοϊδια, μόνο 22€ :tooth:

vaska
01/11/2015, 23:04
Βασίλη τέτοιο τσοκ μπορώ να βάλω και στην καστάνια μου. Αυτό μπαίνει στην υποδοχή για μύτες που έχει το κατσαβίδι σου ώστε να μπορείς να βάλεις και τρυπανάκια. Αντάπτωρας είναι!

Το εργαλείο που έχεις λέγεται κρουστικό κατσαβίδι δεν είναι δραπανοκατσάβιδο. Το δραπανοκατσάβιδο δεν έχει περιστροφική κρούση. Σε όλα ρυθμίζεις τη δύναμη όσο πατάς τη σκανδάλη αφού με τις στροφές έρχεται η δύναμη. Δεν ρυθμίζεις όμως τη δύναμη τις στροφές ρυθμίζεις όπως και στα δραπανοκατσάβιδα ρεύματος που δεν έχουν ρυθμιστή δύναμης. Και εγώ το ίδιο κάνω με το ρευματος που έχω, άλλο το ένα άλλο το άλλο όμως.

Με κάθε ένα εργαλείο απ' αυτά μπορείς να κάνεις κι άλλες δουλειές, αλλά για την δουλειά που έχουν φτιαχτεί είναι καλύτερα και σε όλες τις άλλες χειρότερα. Στο δικό σου πχ αν του βάλεις ένα τρυπάνι σιδήρου, όπου κολλήσει το τρυπάνι θα του ρίχνει σφαλιάρα, όχι και πολύ ευγενικό ε?
Ότι τρυπάνι βάλεις στο τσοκάκι θα έχει τα μπόσικα της εξάγωνης υποδοχής κατσαβιδιού στην οποία έχει μπει το τσοκ.
Αν του βάλεις δίσκο για τρίψιμο μπορεί να σου έρθει στα μούτρα με την πλάγια πίεση.

Δεν είναι φτιαγμένο για δουλειές δραπάνου άσχετα με το τι μπορεί να κάνει. Σε όλες τις άλλες δουλειές ο χειριστής θα κάνει υποχωρήσεις.


Edit. Επίσης εγώ προσπάθησα να του τα πω απλά γιατί είχε πελαγώσει με τις κρούσεις του ενός που ήταν διαφορετικές απ' του άλλου που ήταν κρουστικό αλλά δεν ειχε κρούση (μπέρδεμα που εσύ ο ίδιος δημιούργησες) και ήθρες τώρα πάλι να τον πελαγώσεις με τα δράπανα που δεν είναι δράπανα αλλά .... θα σε σκοτώσω μλκ! :cry::lol::beer:

Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν αξιώματα
Αξίωμα 1ο Ότι πληρώνεις αγοράζεις
Αξίωμα 2ο Θα ρίξεις και λίγο νερό στο κρασάκι σου αν θες με 1-2 εργαλεία να τα κάνεις όλα ή σχεδόν όλα

Μπέρδεμα εγώ δεν δημιούργησα ούτε είπα ότι το κρουστικό κατσαβίδι είναι δραπανοκατσάβιδο. Άντε που πας να μου χώσεις ρετσινιά
:bawl:

vaska
01/11/2015, 23:23
Νταξ...μόνο ο αξονικός τομογράφος έλειπε. :lol:

Το οποίο στην βασική του έκδοση έρχεται με μια μόνο μπαταρία. Αν θες να πάρεις ακόμα μία μπαταρία (είναι χαζό να ξεμένεις στην μέση μιας δουλειάς από μπαταρία και να περιμένεις να φορτίσει η μία που έχεις για να συνεχίσεις) και κάτι άλλα μπλιμπλίκια που έχει για να μπορεί να παίρνει ρεύμα από την πρίζα κατ' ευθείαν κι ένα μακρύ παλαμάρι που συνδέεις την μπαταρία και κουβαλάς μόνο το σώμα του εργαλείου, φτάνεις χαλαρά κοντά στα 600 €. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

Για αξονικός τομογράφος όμως είναι φτηνός
:bawl:

daz
01/11/2015, 23:24
Νομίζω ότι αυτό που είπε ο Αποστόλης σχετικά με βίδωμα/ξεβίδωμα με δραπανοκατσάβιδο δεν έχει πάντα επιτυχία μιας και η ροπή αν κολλήσει θα μεταφερθεί στο καρπό σου.
Δες σε αυτό το βίντεο τι γίνεται στο 2:20 και μετά που χρησιμοποιεί απλό δραπανοκατσάβιδο.


Γι αυτό αυτά (http://www.metabohellas.gr/media/catalog/product/cache/1/image/1600x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/6/_/6.02201.50.jpg) τα κολοκύθια έχουν τόσο μεγάλο μαρκούτσι!

344115


Μλκ το festool γμ και δέρνει! Δε μου περισσεύει και κανένα 500αρικο να το το χτυπήσω. :lol:

Grafton 505
02/11/2015, 00:10
Το ότι δεν μίλησε κανείς ακόμα για black & decker, είναι ανησυχητικό ή όχι ; :confused:

daz
02/11/2015, 00:27
Το ότι δεν μίλησε κανείς ακόμα για black & decker, είναι ανησυχητικό ή όχι ; :confused:

Όχι καθόλου. Εγώ θα ανησυχούσα αν μιλούσε κάποιος. :lol:
Την b&d την κατάντησαν χειρότερη απ' την parkside. Όλα κινέζικα μη σταθερής ποιότητας.
Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ήταν κάποτε.
Μια μάρκα που έδωσε το όνομά της σε μια ολόκληρη κατηγορία μηχανημάτων κατάντησε ένα κινέζικο σκουπίδι. Τουλάχιστον όταν παίρνεις την πράσινη σειρά της bosch ξέρεις τι παίρνεις. Υπάρχει μια φίρμα από πίσω. Όταν παίρνεις b&d πλέον δεν ξέρεις τι παίρνεις, πίσω απ' την ονομασία δεν υπάρχει τίποτα. Απολύτως τίποτα όμως!

Hitachi panasonic makita όλος ο Ιαπωνικός ντουνιάς κατασκευάζει στην Κίνα πλέον. Τίποτα δεν τους εμπόδισε όμως να κρατήσουν την ποιότητα στην κορυφή. Πάρε panasonic βούτα το μέσα στο νερό και άστο να δουλεύει, made in prc!
Στην b&d βρήκαν το θύμα που θα πουλούσε φθηνοκατασκευές πίσω από μια επωνυμία συνώνυμο της κατηγορίας. Και το πέτυχαν!

Grafton 505
02/11/2015, 00:37
Ουφ ... ευτυχώς... :lol:

Όταν τελειώσετε με τα ηλεκτρικά ματζαφλάρια πες μου καναδυό λόγια για τα Grene.

Με έχεις λύσει τόσες πολλές απορίες για τα εργαλεία που είσαι απόλαυση να σε διαβάζω πλέον. :beer:

dimmie_72
02/11/2015, 00:41
Δε μου περισσεύει και κανένα 500αρικο να το το χτυπήσω. :lol:

εμένα πάντως αν μου περίσσευε το 500άρικο θα χτύπαγα αυτό το σετάκι που τόχει 1 μαγαζί εδώ δίπλα :lol:

344117

vaska
02/11/2015, 00:47
Ουφ ... ευτυχώς... :lol:

Όταν τελειώσετε με τα ηλεκτρικά ματζαφλάρια πες μου καναδυό λόγια για τα Grene.

Με έχεις λύσει τόσες πολλές απορίες για τα εργαλεία που είσαι απόλαυση να σε διαβάζω πλέον. :beer:


Να το κοιτάξεις αυτό, ναι??
:lol:

daz
02/11/2015, 01:00
εμένα πάντως αν μου περίσσευε το 500άρικο θα χτύπαγα αυτό το σετάκι που τόχει 1 μαγαζί εδώ δίπλα :lol:

344117

Γιατί όχι μια χαρά είναι!

Μόνο που όταν μιλάμε για festool σε αυτή την κατηγορία όλα τα άλλα μπροστά της μοιάζουν παιχνίδια.
Είναι σαν να λέμε fein ή duss στα ρεύματος.

Το απολύτως κορυφαίο σε όλους τους τομείς. Απ' τη μύτη μέχρι το καλώδιο που είναι σαν αυτό που χρησιμοποιούν στους πυραύλους και στους δορυφόρους. :cool:

daz
02/11/2015, 01:14
Να το κοιτάξεις αυτό, ναι??
:lol:

Αυτό θα του έλεγα και εγώ. :lol:

Δικός μας είναι και αυτός!

Grafton τα grene δεν είναι εργαλεία..

Τα βρίσκεις μέσα και πάνω σε οτιδήποτε. Μέσα σε μετάβο μπορείς να βρεις grene, "μηχανουργείο" είναι για ρουλεμάν, γρανάζια, διαφορικά, αλυσίδες κέρατα κτλ....

Ότι εργαλεία βρίσκεις σαν grene δεν είναι δικά τους. Άλλος είναι ο κατασκευαστής. Bacho, fiskars και άλλες Σουηδικές και Φιλανδικές εταιρίες και όχι μόνο. (όλες καλές)

Grafton 505
02/11/2015, 16:33
Να το κοιτάξεις αυτό, ναι?? :lol:


Αυτό θα του έλεγα και εγώ. :lol:

:lol: Επειδή το φόρουμ δεν είναι πολύ μπρουτάλ τώρα τελευταία, λέω να μην γράψω αυτό που σκέφτηκα μη μας βγει και το όνομα.


Δικός μας είναι και αυτός!

Ω ναι !!! Ειδικά όταν αγοράζεις εργαλείο γιατί σε άρεσε, άσχετα αν έχεις ήδη κάποιο για να κάνεις την δουλειά σου. :D

Και αφού τα Grene βγήκαν καλά, όπως είπε ο sensei daz, ας κομπάσω με μια φωτογραφία τους !!!

344132


Υγ. Grafton αυτές είναι οι dual 100 (ή οι dual 80) της snap on αλλά σε καλύτερη τιμή γιατί δεν έχεις το φορτηγό και logo. Αν βγάλεις τον μηχανισμό και τον βάλεις μέσα σε μια snap on ταιριάζει, ενώ οι snap on χωρίς COO επάνω στο εργαλείο, στην συσκευασία τους γράφουν made in spain (η bacho έχει εργοστάσιο στην Ισπανία). Βγάλε τα συμπεράσματά σου !
Επίσης και άλλα εργαλεία της snap on κατασκευάζονται στην Ισπανία ενώ με την bacho κάτι έχει παίξει και στα χαρτιά (συμφωνίες) που όμως δε ξέρω τι ακριβώς.


Τυχαία το ειδα και αν δεν ενοχλω,μιας και το γνωριζω η Bahco ειναι πλεον στον ομιλο Snap-on

Έτσι εξηγήται αλλά με φαίνονται λίγο χοντροκομένες.
Τι είναι το COO ; Το υλικό της χειρολαβής ;

Και για να τελειώνουμε με τα snap-on :

Αυτήν δούλεψα (https://store.snapon.com/Dual-80-174-Technology-Based-Ratchets-chrome-1-4--Ratchet-Sealed-Head-High-Strength-Standard-Handle-4-7-16--P646909.aspx)

και αυτό θα ήθελα... (https://store.snapon.com/KRA2422-Classic-78-Series-Roll-Cabs-Roll-Cab-Classic-Double-Bank-10-Drawers-Red-P650998.aspx)

Ποιότητα B&D ....:tooth:

344135

αλλά δουλεύει ακόμα και τρύπησα πλακάκι.

MikeG
02/11/2015, 17:29
Οπότε εδώ καλά είμαι;

http://www.ebay.de/itm/Metabo-14-4-Volt-Akku-Bohrschrauber-BS-14-4-Li-mit-2-Li-Power-Akkus-14-4V-2-0-Ah-/171802588413?hash=item28003b74fd:g:zXYAAOSwPcVVsomh

ή τελικά να μπει στο παιχνίδι και η κρούση;

vaska
02/11/2015, 17:59
Οπότε εδώ καλά είμαι;

http://www.ebay.de/itm/Metabo-14-4-Volt-Akku-Bohrschrauber-BS-14-4-Li-mit-2-Li-Power-Akkus-14-4V-2-0-Ah-/171802588413?hash=item28003b74fd:g:zXYAAOSwPcVVsomh

ή τελικά να μπει στο παιχνίδι και η κρούση;

Εγώ θα έπαιρνα και με κρούση, επίσης τα 14V μου φαίνονται λίγα. Είχα Makita 14v και ήταν "λίγο" στο τρύπημα μπετού, το πούλησα και πήρα 18v το οποίο σκοτώνει. Εκτός αν η Metabo είναι τόσο μπροστά από την Makita και καλύπτει την διαφορά στην ισχύ με καλύτερους μηχανισμούς και καλύτερα μοτέρ. Πάντως είναι μαλακία να έχεις το εργαλείο και να βρεθείς στην ανάγκη για τρύπες σε μπετό και να χρειάζεται να κουβαλάς και 2ο μαζί σου. επίσης προτίμησα την λύση της συσκευασίας - βαλιτσάκι (με τον φορτιστή, τις μπαταρίες και τα διατρητικά μέσα) κι έτσι τα έχω όλα όμορφα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα.

stefanos
02/11/2015, 18:29
Εγώ θα έπαιρνα και με κρούση, επίσης τα 14V μου φαίνονται λίγα. Είχα Makita 14v και ήταν "λίγο" στο τρύπημα μπετού, το πούλησα και πήρα 18v το οποίο σκοτώνει. Εκτός αν η Metabo είναι τόσο μπροστά από την Makita και καλύπτει την διαφορά στην ισχύ με καλύτερους μηχανισμούς και καλύτερα μοτέρ. Πάντως είναι μαλακία να έχεις το εργαλείο και να βρεθείς στην ανάγκη για τρύπες σε μπετό και να χρειάζεται να κουβαλάς και 2ο μαζί σου. επίσης προτίμησα την λύση της συσκευασίας - βαλιτσάκι (με τον φορτιστή, τις μπαταρίες και τα διατρητικά μέσα) κι έτσι τα έχω όλα όμορφα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα.

Στην δουλειά έχουμε makita mxt 18v τριτάχυτα χρόνια τώρα (είναι συνήθως το μοναδικό εργαλείο που παίρνουν τα συνεργεία έξω).
Απίστευτη αντοχή στην κακουχία, βρίσκουμε και μπαταρίες μαϊμού φτηνότερες από τις μαμά (είναι ΝΙ-ΜΗ oxi li-ion)
Oi 3 ταχύτητες τα κάνουν όλα εύκολα.
Στο σπίτι δεν θα το έπαιρνα.
Στα μπετά δεν συζητάμε για κρουστικά, τα πνευματικά είναι μονόδρομος και ουσιαστικά είναι η μέρα με την νύχτα σε ικανότητα.
Ενα φτηνό δράπανο (με 2 ταχύτητες καλύτερα) θα σε καλύψει άνετα στα υπόλοιπα τρύπηματα .
Αυτό που μένει είναι το βίδωμα και εκεί χρειάζεται ένα μικρό ελαφρύ να χώνεται με ικανή ροπούλα να βιδώσει 3 χιλ βιδούλα σε ένα κοντρα πλακέ με καλό έλεγχο.
Εκεί το 18άρι είναι βαρύ και κουραστικό.
Αυτό δεν σημαίνει ότι αν έβρισκα ένα σώμα στοκ δεν θα το χτύπαγα :lol: (πάντα για nicd η nimh μιλάω)

daz
02/11/2015, 18:39
Μερικές φορές το λίγο είναι πολυ. :D

MikeG
02/11/2015, 18:47
Δε με ενδιαφέρει να κάνω τρύπες σε μπετά με αυτό. Οκ, να κάνω καμιά τρύπα σε τούβλο, να κρεμάσω κανά καδράκι, ή σε κανά πλακάκι ίσως.

Αυτό που με "ανησυχεί" και σκέφτομαι μήπως και κρούση είναι το περιστατικό με το video που έβαλε ο Miskin. Το εργαλείο θα χρησιμοποιείται αρκετά σε μηχανήματα (αγροτικά, μοτοσυκλέτες, ποδήλατα) και ξύλα. Συν ότι στο άμεσο μέλλον θέλω να περάσω ένα πάτωμα laminate και γενικά να κάνω διάφορες εργασίες σε "οικοδομή". Αν και μέχρι τότε πιθανόν να έχω αγοράσει και το ηλεκτρικό.

Για πολύ "μικρά" βιδώματα σε δύσκολα σημεία έχω και τις καστάνιες μου.

:wave2:

daz
02/11/2015, 19:33
Τα εργαλεία αυτά είναι για όλες τις εργασίες βιδώματος ξεβιδώματος.

Τα περιστροφικά κρουστικά θα λύσουν βάσεις κινητήρα, παξιμάδια αναρτήσεων, βίδες σταντ. ακόμα και μπουλόνια άξονα. Δε θα κάνουν όμως με την ίδια ευκολία όλα τα υπόλοιπα στα οποία το δραπανοκατσάβιδο υπερέχει. Και επειδή δεν δουλεύουμε σε συνεργείο τα υπόλοιπα είναι πιο σημαντικά για εμάς.

Το περιστροφικο κρουστικό χρειάζεται σε πολλές περιπτώσεις (κάτω μπουλόνι αναρτήσεων πχ). αλλά άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο. Απ' αυτά που μας λες πιο πολύ σου χρειάζεται κάποιο χωρίς κρούση. Αλλιώς δώσε 200 και πάρε σετ και τα δύο με 2 μπαταρίες σε Lbox.

Δες κανένα βιντάκι στο σωλήνα βάζοντας το μοντέλο που θέλεις ώστε να δεις διαφορά στη λειτουργία και στη χρήση. Υπάρχουν επίσης πολλά metabo ταδε vs bosch τάδε, χέστηκες πιο είναι καλύτερο χρησιμοποίησέ τα απλά για να δεις τις λειτουργίες του περιστροφικού με το παλμικό.

Επίτηδες δεν μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης ενός επαγγελματικής ποιότητας εργαλείου με ένα άλλο. Έχω άποψη, αλλά πραγματικά ειναι περιττό και επίσης για τον ιδιώτη όπου το εργαλείο δε θα βγάλει λεφτά (απλά θα του γλιτώσει μερικά) η τιμή παίζει τον ίδιο σχεδόν ρολο με την ποιότητα (και έτσι πρέπει να ειναι). Από το να πάρει b&d επειδή τα metabo του έπεσαν ακριβά καλύτερα να πάρει makita που έχει και πιο φθηνά μοντέλα απ' την metabo -> παράδειγμα έφερα. Τα εργαλεία που δε χωράνε τσιγκουνιές και εκπτώσεις είναι συνήθως οι γωνιακοί τροχοί σε ολα τα άλλα δεν παίζει τόσο ρόλο αν θα πάρουμε το καλύτερο ή ένα υποδεέστερο μοντέλο μιας άλλης μάρκας που έχει την ίδια ποιότητα ή κάποια χαρακτηριστικά λιγότερα.


Παραπάνω έβαλα metabo αντί για bosch επειδή στα ίδια σχεδόν λεφτά έπαιρνες και αφαιρούμενο τσοκ. Αν πας στα 14.4 όπου το μεταβο δεν έχει αφαιρούμενο τσοκ δες μήπως τα bosch είναι σε καλύτερη τιμή. Ας είναι λίγο καλύτερα τα metabo, χέστηκες απ' τη στιγμή που τα bosch είναι φθηνότερα. Μιλάμε τώρα για την μπλε σειρά της bosch όχι αν το b&d είναι καλύτερο απ' το parkside. Με τη σωστή χρήση όλα αυτά θα σε βγάλουν μια ζωή.

Πάντως να έχεις στο νού σου και μελλοντικές αγορές όταν επιλέγεις μπαταρίας. Μη πληρώνεις πάλι μπαταρίες αργότερα. πχ παίρνεις τώρα περιστροφικό και αργότερα έχεις σκοπό να πάρεις και παλμικό και μια σέγα ή ένα τροχάκι. Επιλέγεις bosch 14.4 ώστε να μη ξαναπληρώσεις μπαταρίες και ας περισσεύει λίγο δύναμη γιατί σεγα 10,8 δεν υπάρχει ή δε σε καλύπτει.

Αν πραγματικά έχεις πελαγώσει και δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη πάρε ένα ρευματος που τα κάνει όλα και ένα parkside με 40 ευρώ (όχι παραπάνω) μέχρι να μάθεις τι θέλεις. Δουλεύοντας μαθαίνουμε τι θέλουμε αφού οι απαιτήσεις μας ειναι πάντα διαφορετικές απ' των υπολοίπων.

MikeG
02/11/2015, 20:12
Αλλιώς δώσε 200 και πάρε σετ και τα δύο με 2 μπαταρίες σε Lbox.



Για δώσε όποτε βρεις χρόνο με συγκεκριμένη επιλογή. Επίσης έτσι από ότι καταλαβαίνω δε χρειάζεται να αγοράσω ηλεκτρικό, οπότε είναι μια χαρά!

dimmie_72
02/11/2015, 20:18
Τα εργαλεία που δε χωράνε τσιγκουνιές και εκπτώσεις είναι συνήθως οι γωνιακοί τροχοί σε ολα τα άλλα δεν παίζει τόσο ρόλο αν θα πάρουμε το καλύτερο ή ένα υποδεέστερο μοντέλο μιας άλλης μάρκας που έχει την ίδια ποιότητα ή κάποια χαρακτηριστικά λιγότερα.

ε, τώρα φταις και συ!
για ανέλυσέ το κι αυτό λίγο βρε αδερφέ. :D

MISKIN
02/11/2015, 20:29
Για δώσε όποτε βρεις χρόνο με συγκεκριμένη επιλογή. Επίσης έτσι από ότι καταλαβαίνω δε χρειάζεται να αγοράσω ηλεκτρικό, οπότε είναι μια χαρά!

http://www.ebay.de/itm/200955174049?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Δύσκολο να βρεις κάτι στα 200€.


ε, τώρα φταις και συ!
για ανέλυσέ το κι αυτό λίγο βρε αδερφέ. :D

Με λίγα λόγια ο τροχός είναι επικίνδυνος για τον ερασιτέχνη. Όσο πιο ασφαλής τόσο πιο ακριβός.

daz
02/11/2015, 21:25
ε, τώρα φταις και συ!
για ανέλυσέ το κι αυτό λίγο βρε αδερφέ. :D

Αν εξαιρέσουμε την ασφάλεια που είπε ο μισκιν, που πίστεψέ με έχει τόσα πολλά σε αυτόν τον τομέα που ούτε τα θυμάμαι όλα...

Είναι η φύση της δουλειά του που τον κάνει επιρρεπή στην καταστροφή. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι σοβαρές εταιρίες διαφημίζουν και τονίζουν την αντοχή του μοτέρ που έχουν οι γωνιακοί τροχοί, ενώ για στα δραπανοκατσάβιδα και σε όλα τα άλλα ηλεκτρικά αυτό περνάει στα ψιλά γράμματα. Υπάρχουν και πολλές αναλύσεις απ' την metabo για τον κύκλο που κάνει ο αέρας που ψύχει το μοτέρ, απ' την fein για τον τρόπο που κατασκευάζει το μοτέρ και πού δίνει την μεγαλύτερη βαρύτητα (παντού) ώστε να είναι ανθεκτικό και άλλα πολλά.
Όταν κόβει και ειδικά όταν τρίβει, τα ρινίσματα που πάνε? Το μοτέρ από που αναπνέει? Πόσο αέρα χρειάζεται στις στροφές που δουλεύει και τι συνθήκες επικρατούν όταν έχουμε το δίσκο και τρίβουμε σκουριασμένα σίδερα με τις ώρες?

Και μετά έρχονται όλα τα άλλα. Πόσο ομαλά ξεκινάει τι ασφάλειες έχει, πόσο ελαφρύς είναι, λειτουργικότητα, ρυθμιζόμενες στροφές, αλλαγή κλίσης κεφαλής και η λιστα είναι μεγάλη.. Αλλά το σημαντικό είναι η αντοχή. Όλοι όσοι τους χρησιμοποιούν τακτικά ξέρουν ότι αυτά τα εργαλεία έχουν ημ/α λήξεως. Και παρατείνουν την αντοχή τους με συνεχή σέρβις πριν χαλάσουν για να μη χαλάσουν. Δεν είναι σαν το δράπανο που αν δε σου τελειώσουν τα καρβουνάκια σέρβις δεν βλέπει (άσε που τα αλλάζουμε μόνοι μας).


http://www.ebay.de/itm/200955174049?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Δύσκολο να βρεις κάτι στα 200€.

Για να το λέει ο μισκιν έτσι θα είναι. Εγώ είχα στο μυαλό μου τα 10,8 γιατί όταν υπάρχει και το παλμικό με τα 105νμ δε σου λείπει η δύναμη.

MikeG
02/11/2015, 21:57
Για να το λέει ο μισκιν έτσι θα είναι. Εγώ είχα στο μυαλό μου τα 10,8 γιατί όταν υπάρχει και το παλμικό με τα 105νμ δε σου λείπει η δύναμη.

Για elaborate please με link η δυνατόν.

Κουφάλες ότι μου πείτε θα πάρω και μετά θα έρθω να κατσαβιδιάζω σπίτι σας αν βγεί μούφα. :lol: :lo:

daz
02/11/2015, 22:18
Για elaborate please με link η δυνατόν.

Κουφάλες ότι μου πείτε θα πάρω και μετά θα έρθω να κατσαβιδιάζω σπίτι σας αν βγεί μούφα. :lol: :lo:

Για ξεκίνα από εδώ για να αρχίσουμε να μιλάμε την ίδια γλώσσα και μετά βλέπουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=CLYnvjv-4XU

vaska
02/11/2015, 22:20
Για ξεκίνα από εδώ για να αρχίσουμε να μιλάμε την ίδια γλώσσα και μετά βλέπουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=CLYnvjv-4XU

Τι τα θες, ένα καλό πας να κάνεις και να ξεστραβώσεις μερικούς από μας και αρχίζουν οι απειλές.
Καλά να πάθεις!
:lol:

daz
02/11/2015, 22:24
Μιχάλη....

https://www.youtube.com/watch?v=9ESqb2oAqlw

MikeG
02/11/2015, 22:30
Μιχάλη....

https://www.youtube.com/watch?v=9ESqb2oAqlw

Κατανοητότατα στο 100%. Το θέμα μου είναι ότι δε ξέρω τα μοντέλα, και πρέπει να κάθομαι να βλέπω τους καταλόγους να επιλέγω μοντέλα και να ψάχνω τιμές μετά, αλλά έχει και αυτό το χάζι του. Όμως εν τέλει ίσως κάνεις τη δουλειά σου με ένα μπαταρίας impact driver και ένα ηλεκτρικό drill το οποίο μπορείς να χρησιμοποιείς και για βαριά ξεβιδώματα.

MISKIN
02/11/2015, 22:32
Για να το λέει ο μισκιν έτσι θα είναι. Εγώ είχα στο μυαλό μου τα 10,8 γιατί όταν υπάρχει και το παλμικό με τα 105νμ δε σου λείπει η δύναμη.

Το πιο φθηνό σετ 10.8V ειναι της Dewalt (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7548) (μιλάω για Ελλάδα). Όμως ξαναλέω ότι δε λέει το 10.8V δραπανοκατσάβιδο αν έχεις σκοπό να το σοδομίσεις. Για ξυλουργικές εργασίες με πολλές απανωτές τρύπες (ο λόγος που το πήρα) είναι ταμάμ, αλλά στο μπετό ζορίζεται. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί έχω ένα πνευματικό της Parkside και το πράσινο της Bosch. Χρειαζόμουν το 10.8V σετ της Bosch λόγω μικρού βάρους ευελιξίας και πολυχρηστικότητας μιας και οι μπαταρίες του ταιριάζουν σε ένα σωρό εργαλεία (σέγα, δισκοπρίονο, πολυεργαλείο, τροχουδάκι, φακό, ραδιόφωνο(!), πρόσφατα και γωνιακό τροχό). Πρόσεχε όμως γιατί τα μπλεδάκια της Bosch είναι κόλλημα αν πάρεις ένα, τα θες όλα!
Επιμένω στην αρχική μου πρόταση κι ας διαφωνεί ο daz. Παίρνεις το ηλεκτρικό και με 50€ το Parkside. Με 100€ δε παίρνεις τίποτα από μπαταρίας(δε βρίσκω αυτό πoυ πόσταρε ο daz, το Metabo, αλλά νομίζω ότι δεν έχει καν βαλιτσάκι). Με 150€ παίρνεις. (http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akkuschrauber-mit-Schlag-GSB-10-8-2-Li-2-Akku-2-0AH-Lader-L-BOXX-Gr-1-/161426300298?hash=item2595c1dd8a:g:COUAAOxyQfJTfzgf) Αλλά μόνο 10.8V. Θα αντέξει στη χρήση που θα του κάνεις;

MikeG
02/11/2015, 22:39
Το πιο φθηνό σετ 10.8V ειναι της Dewalt (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7548) (μιλάω για Ελλάδα). Όμως ξαναλέω ότι δε λέει το 10.8V δραπανοκατσάβιδο αν έχεις σκοπό να το σοδομίσεις. Για ξυλουργικές εργασίες με πολλές απανωτές τρύπες (ο λόγος που το πήρα) είναι ταμάμ, αλλά στο μπετό ζορίζεται. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί έχω ένα πνευματικό της Parkside και το πράσινο της Bosch. Χρειαζόμουν το 10.8V σετ της Bosch λόγω μικρού βάρους ευελιξίας και πολυχρηστικότητας μιας και οι μπαταρίες του ταιριάζουν σε ένα σωρό εργαλεία (σέγα, δισκοπρίονο, πολυεργαλείο, τροχουδάκι, φακό, ραδιόφωνο(!), πρόσφατα και γωνιακό τροχό). Πρόσεχε όμως γιατί τα μπλεδάκια της Bosch είναι κόλλημα αν πάρεις ένα, τα θες όλα!
Επιμένω στην αρχική μου πρόταση κι ας διαφωνεί ο daz. Παίρνεις το ηλεκτρικό και με 50€ το Parkside. Με 100€ δε παίρνεις τίποτα από μπαταρίας(δε βρίσκω αυτό πoυ πόσταρε ο daz, το Metabo, αλλά νομίζω ότι δεν έχει καν βαλιτσάκι). Με 150€ παίρνεις. (http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akkuschrauber-mit-Schlag-GSB-10-8-2-Li-2-Akku-2-0AH-Lader-L-BOXX-Gr-1-/161426300298?hash=item2595c1dd8a:g:COUAAOxyQfJTfzgf) Αλλά μόνο 10.8V. Θα αντέξει στη χρήση που θα του κάνεις;

Και γιατί να μη πάρω τη κασετίνα που μου πρότεινες (Makita) ή να μη πάρω το μπλεδάκι της Bosch το ηλεκτρικό και ένα Bosch μπαταρίας όπως πχ αυτό; http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akku-Bohrschrauber-GSR-14-4-2-LI-2x-14-4-V-1-5-Ah-LiIon-in-L-BOXX-816716-/231570098273?hash=item35eaa74861:g:QaQAAOSw3xJVXvpw

Θεωρείς ότι τα 14,4 δε θα μου είναι αρκετά; Μπετό θα μπορώ να τρυπήσω με το ηλεκτρικό.

MISKIN
02/11/2015, 22:44
Και γιατί να μη πάρω τη κασετίνα που μου πρότεινες (Makita) ή να μη πάρω το μπλεδάκι της Bosch το ηλεκτρικό και ένα Bosch μπαταρίας όπως πχ αυτό; http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akku-Bohrschrauber-GSR-14-4-2-LI-2x-14-4-V-1-5-Ah-LiIon-in-L-BOXX-816716-/231570098273?hash=item35eaa74861:g:QaQAAOSw3xJVXvpw

Θεωρείς ότι τα 14,4 δε θα μου είναι αρκετά; Μπετό θα μπορώ να τρυπήσω με το ηλεκτρικό.

Αν πάρεις τη κασετίνα της Makita είσαι κομπλέ. Makita=εγγύηση. Ρώτα τους επαγγελματίες. Τώρα το άλλο που λες να κάνεις... δε δίνεις 15€ παραπάνω να πας για το 18V κρουστικό δραπανοκατσάβιδο (http://www.ebay.de/itm/Bosch-Akku-Bohrschrauber-GSR-18-2-LI-2x-1-5Ah-Akkus-Lader-AL1820-CV-L-Boxx-Gr-2-/161651940596?hash=item25a334dcf4:g:sKgAAOSwofxUjOJM);

virus
02/11/2015, 22:49
κι επειδη ειμαι of topic και θελει ο μιχαλης φριτεζα να πω επισης. μακρια απο μπλακεντεκερ τα πρασινα. μου βγηκαν off σε ενα χρονο και δεν θελω να τα φτιαξω. θα παρω αλλα.

ε μα με daz kai miskin εδω μεσα δεν θες και πολυ :D

daz
02/11/2015, 22:58
Μισκ.. τo θέμα δεν είναι αν διαφωνώ εγώ ή συμφωνώ το θέμα είναι να καταλάβει ο Μιχάλης τι θέλει.


https://www.youtube.com/watch?v=pVYGZ1WWR8k


Edit. Αυτό που είχα βρει ήταν στο amazon.de εσύ είχες πει να ψάξουμε εκεί.

MISKIN
02/11/2015, 23:13
Μισκ.. τo θέμα δεν είναι αν διαφωνώ εγώ ή συμφωνώ το θέμα είναι να καταλάβει ο Μιχάλης τι θέλει.


https://www.youtube.com/watch?v=pVYGZ1WWR8k



Μπορεί να κάνει το ίδιο αυτός στο βιδεο έξω απ΄το μαγαζί καμιά 200αριά μέτρα μακρυά; Όχι. Νομίζω ότι ο Μιχάλης (Αχιλλέας εδώ :wave2: ) έχει καταλάβει τα + και τα - του καλωδίου.

Όταν είπα ότι δε βρίσκω το Metabo εννοούσα ότι δε βρίσκω σε ποια σελίδα το πόσταρες. Δεν αμφισβήτησα ότι υπάρχει. Γράφουμε σα παλαβοί, εχασα τις σελίδες


Συμφωνώ με όλα όσα λες αλλά παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι είναι εφικτό να φτιάξετε μπούσουλα έστω: Πρώτα αυτά (1, 2, 3 μάρκες), Δεύτερα αυτά (πάλι 1,2,3 μάρκες) τρίτα αυτά (1,2,3) και μετά η σαβούρα ή κάπως έτσι. Αλλά πες ότι είσαι Τ Ε Μ Π Ε Λ Η Σ και όλο για καφέδες πας και άσε τις δικαιολογίες.


Ας πάρουμε μια "εύκολη" κατηγορία, τις πένσες (πόσοι φτιάχνουν πένσες; )
Πως θα μπορούσα να κάνω μια λίστα εφόσον δεν τις έχω πιάσει και δουλέψει όλες ή τις περισσότερες; Θα κάνω μια προσπάθεια για να δεις πόσο δύσκολο είναι
1. Knipex
Καμία συζήτηση επ' αυτού. Είναι η κορυφαία εταιρία κατασκευής πενσοειδών.
2. NWS
Νέα σε σχέση με τη Knipex, εταιρεία με τρομερές ιδέες που εφαρμόζει στα εργαλεία της (κυρίως στους κόφτες)
3. .... Πρόσεξε τώρα πρόβλημα. Θα έβαζα τη Wiha ή τη Facom αλλά δεν έχω δουλέψει καμιά από αυτές. Να βάλω την ODÜR-FIT; Καλά τη Unior δε τη βάζω τρίτη με τίποτα, έχω κακή εμπειρία.

Αυτό θα γίνει σε όλες τις κατηγορίες εργαλείων. Α θες να γράψω εγώ ας πούμε τις 5 καλύτερες πένσες κατά τη δική μου γνώμη να το κάνω αλλά θα είναι άδικο ας πούμε για τη VBW που δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου (μη πούμε για Keiba και λοιπές δυνάμεις του Ανατέλοντος ηλίου)...

daz
02/11/2015, 23:27
Μπορεί να κάνει το ίδιο αυτός στο βιδεο έξω απ΄το μαγαζί καμιά 200αριά μέτρα μακρυά; Όχι.

Είσαι τρελός? Φυσικά και μπορεί για τον monte μιλάμε! :lol:

Εγώ είμαι σίγουρος ότι o Μιχάλης ακόμα ψάχνεται να δει πως θα τα συνδυάσει και τι θα πάρει ανάμεσα σε ρευματος, μπαταρίας, κρουστικά, παλμικά και volt. Δλδ σε όλα...
A ναι και μάρκας. :lol:

stam2
03/11/2015, 10:50
να πω κι εγώ κάτι χωρίς να είμαι ειδήμων?

ειδικά στα ηλεκτρικά εργαλεία και αντίθετα με τα απλά, παίζει ρόλο και σε κάθε χρονική στιγμή η εξέλιξη της τεχνολογίας και η ενσωμάτωσή της στην γκάμα της κάθε εταιρίας. Εξηγούμαι: πριν 5-6 περίπου χρόνια που έψαχνα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο που να αντέχει σε σκληρή δουλειά, στον χρόνο, και στην φθορά έτυχε να συγκρίνω την bosch, τη makita, την dewalt και μία άλλη. Η bosch απορρίφθηκε ως ακριβή αλλά υποδεέστερη της makita. μιλάμε για τις επαγγελματικές σειρές. Η dewalt ακόμα είχε μπαταρίες νικελίου και όχι μεγάλες λιθίου, ενώ εγώ είχα καταλήξει ψάχνοντας σε λιθίου στα 18V και 2,5-3Ah. Η dewalt δεν έπαιζε σε αυτή την κατηγορία ακόμα. Η μακίτα λοιπόν έβγαζε μία σουπερ κασετίνα με κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, δεύτερο εργαλείο κατσαβιδιέρα, 2 μπαταρίες, και ταχυφορτιστή στα 500 ευρώ. Τελικά για λόγους κόστους, πήγα σε κασετίνα δραπανοκατσάβιδου, ταχυφορτιστή, και δύο μπαταριών 18V 2,8Ah της bulle, μίας εταιρίας η οποία δεν θεωρείται επώνυμη και είναι μάλλον κινέζικη. Ήταν όμως η πλέον κατάλληλη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο ισάξια με τη ryobi η οποία τότε έκανε άνοδο στην αγορά. Τελικά μετά από 6 χρόνια διαρκούς και σκληρής χρήσης, το εργαλείο έβγαλε μόνο μία βλάβη στον διακόπτη λειτουργίας όπου χάλασε το αναλογικό του και αλλάχτηκε με κόστος 10 ευρώ. Κατα τα άλλα έχει τρυπήσει μπετά, ξύλα, σίδερα μασίφ, αλουμίνια, έχει κόψει μοριοσανίδες με μικρό στρογγυλό πριονάκι, ποτηροτρύπανα σε τοίχους κλπ και έχει κάνει άπειρες δουλειές στο γκαράζ, απροβλημάτιστα.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή μπορεί να πεις ότι η Dewalt ας πουμε έχει το καλύτερο δισκοπρίονο, και σε 2 μήνες να έχει βγάλει κάτι καλύτερο η metabo ή κάποιος άλλος.

Ενώ σε εργαλεία όπως κλειδιά, άλλεν, καρυδάκια κλπ τα μέταλα είναι μέταλα.... κάτι άριστο που έφτιαξε η gedore πριν 20 χρόνια, θα είναι ακόμα άριστο και ανταγωνιστικό.

FACOM Βράττης
03/11/2015, 11:30
να πω κι εγώ κάτι χωρίς να είμαι ειδήμων?

ειδικά στα ηλεκτρικά εργαλεία και αντίθετα με τα απλά, παίζει ρόλο και σε κάθε χρονική στιγμή η εξέλιξη της τεχνολογίας και η ενσωμάτωσή της στην γκάμα της κάθε εταιρίας. Εξηγούμαι: πριν 5-6 περίπου χρόνια που έψαχνα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο που να αντέχει σε σκληρή δουλειά, στον χρόνο, και στην φθορά έτυχε να συγκρίνω την bosch, τη makita, την dewalt και μία άλλη. Η bosch απορρίφθηκε ως ακριβή αλλά υποδεέστερη της makita. μιλάμε για τις επαγγελματικές σειρές. Η dewalt ακόμα είχε μπαταρίες νικελίου και όχι μεγάλες λιθίου, ενώ εγώ είχα καταλήξει ψάχνοντας σε λιθίου στα 18V και 2,5-3Ah. Η dewalt δεν έπαιζε σε αυτή την κατηγορία ακόμα. Η μακίτα λοιπόν έβγαζε μία σουπερ κασετίνα με κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, δεύτερο εργαλείο κατσαβιδιέρα, 2 μπαταρίες, και ταχυφορτιστή στα 500 ευρώ. Τελικά για λόγους κόστους, πήγα σε κασετίνα δραπανοκατσάβιδου, ταχυφορτιστή, και δύο μπαταριών 18V 2,8Ah της bulle, μίας εταιρίας η οποία δεν θεωρείται επώνυμη και είναι μάλλον κινέζικη. Ήταν όμως η πλέον κατάλληλη στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή και αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο ισάξια με τη ryobi η οποία τότε έκανε άνοδο στην αγορά. Τελικά μετά από 6 χρόνια διαρκούς και σκληρής χρήσης, το εργαλείο έβγαλε μόνο μία βλάβη στον διακόπτη λειτουργίας όπου χάλασε το αναλογικό του και αλλάχτηκε με κόστος 10 ευρώ. Κατα τα άλλα έχει τρυπήσει μπετά, ξύλα, σίδερα μασίφ, αλουμίνια, έχει κόψει μοριοσανίδες με μικρό στρογγυλό πριονάκι, ποτηροτρύπανα σε τοίχους κλπ και έχει κάνει άπειρες δουλειές στο γκαράζ, απροβλημάτιστα.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή μπορεί να πεις ότι η Dewalt ας πουμε έχει το καλύτερο δισκοπρίονο, και σε 2 μήνες να έχει βγάλει κάτι καλύτερο η metabo ή κάποιος άλλος.

Ενώ σε εργαλεία όπως κλειδιά, άλλεν, καρυδάκια κλπ τα μέταλα είναι μέταλα.... κάτι άριστο που έφτιαξε η gedore πριν 20 χρόνια, θα είναι ακόμα άριστο και ανταγωνιστικό.


Mηπως ειναι αυτο?

344170

stam2
03/11/2015, 12:43
Mηπως ειναι αυτο?

344170

χμ... μοιάζει αλλά είναι πράσινο, με πιο συμπαγή και μικρή μπαταρία, (μοιάζει με της μακίτα) και ειναι 2,8Ah...

δεν το βρίσκω στους καταλόγους τώρα... όλο αλλάζουν τα ηλεκτρικά!

FACOM Βράττης
03/11/2015, 12:49
χμ... μοιάζει αλλά είναι πράσινο, με πιο συμπαγή και μικρή μπαταρία, (μοιάζει με της μακίτα) και ειναι 2,8Ah...

δεν το βρίσκω στους καταλόγους τώρα... όλο αλλάζουν τα ηλεκτρικά!
Kρίμα,εχω δυο μπαταριες αχρησιμοποιητες ουσιαστικα,αν σου κανανε στα εστελνα (τα Χριστουγεννα γιατι ταχω στο πατρικο στην Πρεβεζα) να μην πανε και χαμενες...

stam2
03/11/2015, 12:59
να σαι καλά....!

πως και σου ξέμειναν?? χάλασε το εργαλείο????

FACOM Βράττης
03/11/2015, 13:06
να σαι καλά....!

πως και σου ξέμειναν?? χάλασε το εργαλείο????

φοβερό εργαλειο ,τετοια ροπη δεν πιστευα οτι θαχει,δοκιμασα πολλα για να γυρισω μερικες τεντες κολημμενες στην αρχη και δυσκολες μετα στο γυρισμα των μηχανισμων και ηταν το μονο που τα καταφερε αναμεσα απο πολλα επωνυμα που δοκιμασα.Επειτα το δανεισα σε φιλο και μου το επεστρεψε με το μοτερ καπνιστο...εχω και βιντεο αλλα δεν ανεβαινει βλεπω αν δεν ειναι απο you tube...

FACOM Βράττης
03/11/2015, 15:53
να σαι καλά....!

πως και σου ξέμειναν?? χάλασε το εργαλείο????
το ανεβασα εδω https://www.dropbox.com/s/jkxi3mv4eh6uvmr/bulle%20%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%20moteur.MOV?dl=0
ελπιζω να δουλευει το λινκ,αν οχι πες μου και βλεπουμε...

Bowleno
03/11/2015, 16:36
το ανεβασα εδω https://www.dropbox.com/s/jkxi3mv4eh6uvmr/bulle%20%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CE%BD%20moteur.MOV?dl=0
ελπιζω να δουλευει το λινκ,αν οχι πες μου και βλεπουμε...

Πως το κατάφερε αυτό ο ...."φίλος"; :eek:

stefanos
03/11/2015, 17:15
Πως το κατάφερε αυτό ο ...."φίλος"; :eek:

Εγώ θα ρώταγα πώς αλλάζεις καρβουνάκια σ αυτό το μοτέρ ,αλλά και αυτή καλή ερώτηση είναι:eek:.

MikeG
03/11/2015, 17:23
Λέω να χτυπήσω τα makita του MISKIN εκτός αν υπάρχει άλλη έτοιμη προκάτ πρόταση σε αυτά τα χρήματα.
Προκάτ εννοώ τάδε μοντέλο.

Την αγορά λέω να τη κάνω προς τα Χριστούγεννα με τη λογική ότι θα παίξουν προσφορές, έχει λογική ή στα εργαλεία ο Άγιος Βασίλης δεν...;


p.s Υπάρχουν ηλεκτρικά τα οποία θα μπορώ να βιδώσω με ακρίβεια; πχ fairing μοτοσυκλέτας. Να έχουν φρένο μόλις σταματήσεις να πατάς τη σκανδάλη και να αυξάνει αναλογικά η ροπή που βγάζουν προς τη μύτη με το πάτημα της σκανδάλης; Δεν έχω δουλέψει ποτέ ποιοτικό ηλεκτρικό και δεν έχω άποψη.

p.s2 Κατά ένα μεγάλο βαθμό και με αρκετό διάβασμα και video έχω ξεκαθαρίσει τι μου χρειάζεται και τι είναι τι.

MISKIN
03/11/2015, 17:43
Λέω να χτυπήσω τα makita του MISKIN εκτός αν υπάρχει άλλη έτοιμη προκάτ πρόταση σε αυτά τα χρήματα.
Προκάτ εννοώ τάδε μοντέλο.

Την αγορά λέω να τη κάνω προς τα Χριστούγεννα με τη λογική ότι θα παίξουν προσφορές, έχει λογική ή στα εργαλεία ο Άγιος Βασίλης δεν...;


p.s Υπάρχουν ηλεκτρικά τα οποία θα μπορώ να βιδώσω με ακρίβεια; πχ fairing μοτοσυκλέτας. Να έχουν φρένο μόλις σταματήσεις να πατάς τη σκανδάλη και να αυξάνει αναλογικά η ροπή που βγάζουν προς τη μύτη με το πάτημα της σκανδάλης; Δεν έχω δουλέψει ποτέ ποιοτικό ηλεκτρικό και δεν έχω άποψη.

p.s2 Κατά ένα μεγάλο βαθμό και με αρκετό διάβασμα και video έχω ξεκαθαρίσει τι μου χρειάζεται και τι είναι τι.

Θα ρωτήξω και σε ένα άλλο φόρουμ που το έχουν περισσότερο με τις ιντερνετικές αγορές και θα σου πω.
Υπάρχουν ηλεκτρικά! Το δικό μου έχει. (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6523#perigrafi)Πάντως εγώ το fairing δε θα το έσφιγγα με μπαταρίας ή ηλεκτρικό κι ας είχα το καλύτερο και πιο ακριβό! Καλύτερα με το χεράκι.

FACOM Βράττης
03/11/2015, 18:02
Εγώ θα ρώταγα πώς αλλάζεις καρβουνάκια σ αυτό το μοτέρ ,αλλά και αυτή καλή ερώτηση είναι:eek:.
Ειναι σιδεροφάγος ο συγκεκριμένος φίλος.Στό ιδιο διάστημα πρίν να καταλάβω τι γίνεται μούκαψε και ενα metabo 550w και στο στο τσάκ πρόλαβα να παρω πισω το μεγάλο και κλασικό metabo 750w...ενα θεικο μοντέλο κατ εμε.


344229
344230

vaska
03/11/2015, 19:00
Θα ρωτήξω και σε ένα άλλο φόρουμ που το έχουν περισσότερο με τις ιντερνετικές αγορές και θα σου πω.
Υπάρχουν ηλεκτρικά! Το δικό μου έχει. (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6523#perigrafi)Πάντως εγώ το fairing δε θα το έσφιγγα με μπαταρίας ή ηλεκτρικό κι ας είχα το καλύτερο και πιο ακριβό! Καλύτερα με το χεράκι.


ωωω ναι!!

MikeG
03/11/2015, 19:17
Πάντως εγώ το fairing δε θα το έσφιγγα με μπαταρίας ή ηλεκτρικό κι ας είχα το καλύτερο και πιο ακριβό! Καλύτερα με το χεράκι.


ωωω ναι!!


Ναι βρε παιδιά... Μην ανησυχείτε.. :D

MISKIN
03/11/2015, 19:45
Ήδη βρήκα το ίδιο σετ με το προηγούμενο πιο φθηνά (μισά μτφ) και δωράκι μύτες για impact

http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κάτσε, το βρήκα πιο φθηνά, δε ξέρω αν στέλνουν Ελλάδα, λογικά στέλνουν με 17€.
http://immex-werkzeuge.de/Makita-Combo-Kit-Akkuschrauber-DLX2020Y


Στην Ελλάδα αυτό το σετ 120 € πάνω!! :moutza:

http://www.skroutz.gr/s/6257410/Makita-DLX2020Y-DHP453-DTD146.html

MISKIN
03/11/2015, 20:04
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Πρέπει να ξέρεις ότι η Makita όταν μπαίνεις στο site της για να ενεργοποιήσεις την εγγύηση 3 ετών σου ζητά επωνυμία καταστήματος και δε ξέρω αν δέχεται κατάστημα εκτός Ελλάδος. Μπορεί δηλαδή να έχεις μπέρδεμα με την εγγύηση. Αντιθέτως κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τη Bosch.
344240

Μμμμ Δυστυχώς το γράφει...
344244

vaska
03/11/2015, 21:59
Ήδη βρήκα το ίδιο σετ με το προηγούμενο πιο φθηνά (μισά μτφ) και δωράκι μύτες για impact

http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κάτσε, το βρήκα πιο φθηνά, δε ξέρω αν στέλνουν Ελλάδα, λογικά στέλνουν με 17€.
http://immex-werkzeuge.de/Makita-Combo-Kit-Akkuschrauber-DLX2020Y


Στην Ελλάδα αυτό το σετ 120 € πάνω!! :moutza:

http://www.skroutz.gr/s/6257410/Makita-DLX2020Y-DHP453-DTD146.html

Μπα τώρα ανεβήκαμε στα 18V??

vaska
03/11/2015, 22:09
Ήδη βρήκα το ίδιο σετ με το προηγούμενο πιο φθηνά (μισά μτφ) και δωράκι μύτες για impact

http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κάτσε, το βρήκα πιο φθηνά, δε ξέρω αν στέλνουν Ελλάδα, λογικά στέλνουν με 17€.
http://immex-werkzeuge.de/Makita-Combo-Kit-Akkuschrauber-DLX2020Y


Στην Ελλάδα αυτό το σετ 120 € πάνω!! :moutza:

http://www.skroutz.gr/s/6257410/Makita-DLX2020Y-DHP453-DTD146.html


Πάντως για την ιστορία να πω ότι με τα Ελληνικά μαγαζιά παίζει παζάρι και μάλιστα παζάρι που ν' αξίζει τον κόπο.

"Μάστορα το βρίσκω τόσο + μεταφορικά, πες μου την καλύτερη δική σου τιμή". Και πίστεψέ με η τιμή που θ' ακούσεις είναι καλή τόσο όσο για να μην το πάρεις από έξω.
Προφανώς και παίζουν με μπόλικο ποσοστό κέρδους κι έχουν περιθώρια ή ψάχνουν για το κορόιδο που θα τσιμπήσει και θα τους τ' ακουμπήσει. Είναι πάντως αδιανόητο να θέλουν με την πώληση 2-3 εργαλείων να καλύψουν το νοίκι τους.

dimmie_72
03/11/2015, 22:15
Άλλος ο ΦΠΑ στη Γερμανία και άλλος εδώ.
Άλλος ο φόρος εισαγωγής (που κατ ουσία είναι ο ΦΠΑ αλλά εδώ με τις προσαυξήσεις σχεδόν διπλασιάζεται) και άλλος εδώ.

vaska
03/11/2015, 22:19
Άλλος ο ΦΠΑ στη Γερμανία και άλλος εδώ.
Άλλος ο φόρος εισαγωγής (που κατ ουσία είναι ο ΦΠΑ αλλά εδώ με τις προσαυξήσεις σχεδόν διπλασιάζεται) και άλλος εδώ.

Αν με την διαφορά του ΦΠΑ και του φόρου εισαγωγής (που δεν υφίσταται λόγω ΕΕ) μου δικαιολογήσεις τα 120 € διαφορά στα 210 €, τι να πω, πρέπει να είμαι σκράπας γιατί δεν το καταλαβαίνω.