PDA

View Full Version : ξεφυλλίζοντας κι απόψε το manual μου...........



tzimidis
29/11/2015, 21:55
ξεφυλλίζοντας κι απόψε το manual μου,
΄κει που ήθελα ν΄αλλάξω τα μπουζιά μου,

στη δική σου τη σελίδα εσταμάτησα,
τιστομπ@@τσο είν΄το hot type, αναφώνησαααααααααααα......


346512

346513

Bob_o_mastoras
29/11/2015, 22:01
Tα hot type εχουν διαφορα στο σωμα προ της ακιδας. Εχει να κανει με την απαγωγη θερμοτητας.

Δες: http://www.globaldenso.com/en/products/aftermarket/plug/basic_knowledge/heatrange/

tzimidis
29/11/2015, 22:04
ok, αλλά:
εχουν καποια διαφορά στην απόδοση , στην εκκίνηση , στην οικονομία καυσίμου, στην μακροζωία? κλπ κλπ. ?
για να τα δινει στο μανιουαλ σημαινει οτι κάνουν και τα 2. ποια ειναι καλυτερα?

azar41
29/11/2015, 22:13
Αναλόγως τη θερμοκρασία περιβάλοντος,το χειμώνα το CR9 ,καλοκαίρι το 10.

stefanos
29/11/2015, 22:23
Hoter είναι κάτι που το έχουν ανάγκη στις βόρειες χώρες που κάνει κρύο για να παίρνουν μπροστά τα μηχανάκια,
ή οι κουλαμαρίες που δεν ανοίγουν το γκάζι.
Στο moto.gr φαντάζομαι είμαστε όλοι cool!!!:)

Bob_o_mastoras
29/11/2015, 22:31
Tα hot type θα ελεγα εγω. Τα αλλα ειναι για πιο αποδοτικους κινητηρες και συνεχομεη χρηση ωρων, ωστε να αποφευγεται η αυταναφλεξη του μιγματος απο την υπερθερμανση της ακιδας.
Αν ενθυμουμαι σωστα, με το μηχανακι πηγαινο-ερχεσαι δουλεια κυριως, οποτε κανεις σχετικα μικρες αποστασεις και τα cold type θα αργησουν να πιασουν τη σωστη θερμοκρασια λειτουργιας με αποτελεσμα να μαζεψουν καρβουνιλα πιο γρηγορα.

bruno
29/11/2015, 23:20
Αναλόγως τη θερμοκρασία περιβάλοντος,το χειμώνα το CR9 ,καλοκαίρι το 10.
Αναποδα τα γραφεις,μην ξεγελιέστε με τα θερμομετρα.

amyroukai
29/11/2015, 23:38
Ρε μωρά, γιατί εγω από το ακόλουθο καταλαβαίνω ότι το hot και cold έχει να κάνει με θερμοκρασίες εντός του κυλίνδρου και.όχι με την αμελητέα σχετικά διαφοροποίηση στην θερμοκρασία περιβάλλοντος; βάλε το στανταρ να τελειώνεις...


Low heat range spark plugs have center electrode temperatures that rise easily and even at low-speed, they easily reach the self-cleaning temperature, so carbon is not deposited easily on the insulator section.
On the other hand, high heat range spark plugs have center electrode temperatures that do not rise easily, so they are unlikely to reach the pre-ignition temperature even at high speed.
Therefore, this type of spark plug is generally used for high speed, high output engines.
That is why it is necessary to select spark plugs with the appropriate heat range for the engine characteristics, running conditions, etc.

DrEvil
29/11/2015, 23:54
running conditions, etc.

Αυτο το σημειο να υποθεσω οτι παει στο ποσο ο καθενας ζοριζει το μοτορι του;
πιχιδειγμα: αν το ιδιο μηχανακι ενας το παει κουλ και ο αλλος στους κοφτες, ο δευτερος να προτιμησει το high heat?

Ρωτω γιατι μαλλον (ακομα ο κωλογερας) ανηκω στην κατηγορια των "υψηλοστροφων" (αλλιως δεν παει το ρημαδι η Χοντρη...)

tzimidis
30/11/2015, 00:04
χμμμμμμμμμμμ..........
το μανιουαλ δινει σαν επιλογές το standard και το hot type.
στο λινκ του μπομπ, λέει ότι υπάρχουν COLD type, standard, και hot type.
από τα γραφόμενα στο λινκ καταλαβαίνω ότι εγώ μάλλον είμαι hot type (λες και δεν το ξέραμε, 29 ευχαριστημένες συνιστούν τζιμίδη κλπ...)
Μένει να δω τι κυκλοφορεί στην αγορά.

amyroukai
30/11/2015, 00:06
Τα διαγράμματα είναι "πονηρά".

Λέει θερμοκρασία καυσης ο ένας άξονας, ταχύτητα οχήματος ο άλλος. Αδιαστατη...

Ξεκαθαρίζει λίγο σε άλλη σελίδα, αυτήν: http://www.globaldenso.com/en/products/aftermarket/plug/basic_knowledge/select/index.html


Όπου καταλαβαίνω πως αν δεν έχεις ένα πολύ πειραγμενο μοτέρ το οποίο να περνάει παρατεταμένες περιόδους υψηλού φορτίου σε ζεστό περιβάλλον, το θερμό μπουζί είναι υπερβολή. Οπότε και εσύ, αν δεν είσαι τέρμα γκάζι Highway για ώρα με 50 βαθμούς, δεν το χρειάζεσαι.

Bob_o_mastoras
30/11/2015, 00:10
Εχει να κανει με το στροφαρισμα αλλα εχει να κανει και με τη διαρκεια λειτουργειας.
Τα low heat range (hot type) πιανουν τη σωστη θερμοκρασια πολυ γρηγοροτερα αλλα την ξεπερνουν και ευκολα. Τα high heat range (cold type) αργουν περισσοτερο να πιασουν τη σωστη θερμοκρασια αλλα δυσκολα την ξεπερνουνε κιολας..
Οποτε οποιος ειναι γΛηγορος, πολυστροφος και το σκιζει για ωρα καλυτερα να βαλει τα high heat range (cold type).
(εγω ως κουλος θα συνεχισω να βαζω τα hot.. :cry::lol:)

Και ναι, οπως λεει και ο Αμυρου δεν εχει τοση σχεση η θερμοκρασια περιβαλοντος. Το θεμα ειναι τι γινεται στο κυλινδρο μεσα μιας και το μπουζι ψυχεται κυριως απο το μιγμα αερα-βενζινΑς.

tzimidis
30/11/2015, 00:11
Όπου καταλαβαίνω πως αν δεν έχεις ένα πολύ πειραγμενο μοτέρ το οποίο να περνάει παρατεταμένες περιόδους υψηλού φορτίου σε ζεστό περιβάλλον, το θερμό μπουζί είναι υπερβολή.
θερμό μπουζί εννοείς hot type ή high heat range (aka cold type) ???



Εχει να κανει με το στροφαρισμα αλλα εχει να κανει και με τη διαρκεια λειτουργειας.
Τα low heat range (hot type) πιανουν τη σωστη θερμοκρασια πολυ γρηγοροτερα αλλα την ξεπερνουν και ευκολα. Τα high heat range (cold type) αργουν περισσοτερο να πιασουν τη σωστη θερμοκρασια αλλα δυσκολα την ξεπερνουνε κιολας..
Οποτε οποιος ειναι γΛηγορος, πολυστροφος και το σκιζει για ωρα καλυτερα να βαλει τα high heat range (cold type).
(εγω ως κουλος θα συνεχισω να βαζω τα hot.. :cry::lol:)

Και ναι, οπως λεει και ο Αμυρου δεν εχει τοση σχεση η θερμοκρασια περιβαλοντος. Το θεμα ειναι τι γινεται στο κυλινδρο μεσα μιας και το μπουζι ψυχεται κυριως απο το μιγμα αερα-βενζινΑς.

κι εγώ προς τα εκεί κλίνω

amyroukai
30/11/2015, 00:31
Το βασικό είναι, από ότι είδα στην σελίδα, να μπορεί το μπουζί να αυτοκαθαριστεί, λειτουργώντας στην σωστή θερμοκρασία.

Από τα διαγράμματα που εβαλες, δείχνει τα low heat range (hot type) να ταιριάζουν σε χαμηλότερες ταχύτητες για τις ίδιες θερμοκρασίες κυλίνδρου; αν λέμε τώρα, κάποιος το ψειρίζει πολύ, για μικρές και αργές διαδρομές τύπου σπίτι δουλειά, ίσως να είναι προτιμητέα; είναι αστείο πάντως να συζητάμε κάτι τέτοιο για έναν τόσο low tech κινητήρα που δεν είναι καθόλου πειραγμένος.

tzimidis
30/11/2015, 00:38
Το βασικό είναι, από ότι είδα στην σελίδα, να μπορεί το μπουζί να αυτοκαθαριστεί, λειτουργώντας στην σωστή θερμοκρασία.

Από τα διαγράμματα που εβαλες, δείχνει τα low heat range (hot type) να ταιριάζουν σε χαμηλότερες ταχύτητες για τις ίδιες θερμοκρασίες κυλίνδρου; αν λέμε τώρα, κάποιος το ψειρίζει πολύ, για μικρές και αργές διαδρομές τύπου σπίτι δουλειά, ίσως να είναι προτιμητέα; είναι αστείο πάντως να συζητάμε κάτι τέτοιο για έναν τόσο low tech κινητήρα που δεν είναι καθόλου πειραγμένος.

νταξ΄ δεν ειναι και θεμα να το διυλήσουμε , η κουβέντα το έφερε.
Η αρχική μου απορία εξάλλου ήταν ότι εφόσον ο κατασκευαστής δίνει 2 επιλογές , αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους - και από ότι είδα μάλλον δεν παίζει καμμια σημαντική διαφορά.

βέβαια ό,τι μαθαίνεις καλό είναι...............................




(αύριο θα ανοίξω άλλο thread: θα αλλάξω τα hot type μπουζιά μου, να βάλω απλά ή ιριδίου ?) :D

Bob_o_mastoras
30/11/2015, 00:39
Ηταν απειραχτο φιλε.. Aπο τοτε που μπηκαν τα racing λαδια ομως εχει αλλαξει το πραγμα.. :smokin:

Αν εκανε πολυωρα ταξιδια λογικα θα αξιζαν. Το κυριως κερδος ειναι, απ'οσο καταλαβα, η μικροτερη φθορα και η απωλεια της πιθανοτητας προαναφλεξης.

tzimidis
30/11/2015, 00:42
Ηταν απειραχτο φιλε.. Aπο τοτε που μπηκαν τα racing λαδια ομως εχει αλλαξει το πραγμα.. :smokin:

Αν εκανε πολυωρα ταξιδια λογικα θα αξιζαν. Το κυριως κερδος ειναι, απ'οσο καταλαβα, η μικροτερη φθορα και η απωλεια της πιθανοτητας προαναφλεξης.

τα λάδια..............................
πρέπει να κάνω update στο αντίστοιχο θρεντ, μετά τα racing εβαλα eldon και μετά motul

Bob_o_mastoras
30/11/2015, 00:47
Για κανε, διοτι με ενδιαφερουν τα λαδια αυτων των μοτερ.. :a55:

Eldon?? Τα εβαλες για να πλυθει απο τα racing??

tzimidis
30/11/2015, 01:17
Αφού είχα κάνει περίπου 600 χλμ με τα racing των 15€/λίτρο, και ενώ ένιωθα πολύ πιο στρωτή την όλη λειτουργία του μηχανακίου ,
μου είχε καρφωθεί στο κρανίο αυτό που διάβαζα παντού ότι τα ρέϊσινγκ λάδια είναι για 1000 χλμ μαξιμουμ και δεν έχουν αντιτριβικά και άλλα πρόσθετα,και μακροπρόθεσμα κάνουν κακό κλπ κλπ

οπότε ένα πρωινό ανεβαίνοντας τη Λαμπράκη στον κορυδαλλό βλέπω δεξιά μου ένα μαγαζί που πούλαγε μόνο λάδια και σου έκανε και την αλλαγή επιτόπου.
Μπήκα μέσα αφρενάριστος χωρίς φλας χωρίς τίποτα, κοιτάω γύρω , ήταν μέσα μια γιαγιά και ένα σκυλί.
κοίταξα στα ράφια και είχε castrol και eldon. Λέω μέσα μου αυτά τα eldon από κάπου τα έχω ακουστά , αλλά δεν θυμόμουν από που.
Χωρίς πολλή σκέψη τσίμπησα 3 φιάλες και ήρθε το παλικάρι να κάνει την αλλαγή.
Μου λέει ότι δεν ήταν για αλλαγή τα λάδια , ήταν ακόμα χρυσοκίτρινα στο χρώμα και με σωστή υφή, όπως το άλλο που το βάζεις σε μια φέτα ψωμί και το δοκιμάζεις.
Τέλος πάντων αφού τα ανοίξαμε άλλαξέ τα. νομίζω 7 € το λίτρο πήγε το μαλλί, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Πάω σπίτι , τα googlάρω και βλέπω ότι είναι ελληνικά, τότε θυμήθηκα και που τα είχα δει .
Πριν από καμμια εικοσιπενταριά χρόνια, στο δρόμο από Γιάννενα προς Άρτα, είχε υπαίθρια διαφήμιση σε 2 μαντρότοιχους ,
στον έναν έγραφε "ΤΡΑΚΤΕΡ SANE" και στον άλλο "ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ ELDON" με γραμματοσειρά των τριών μέτρων.

Για να μην πολυλογώ , τα eldon τα άφησα μέσα ακριβώς 2 εβδομάδες . και σε αντίθεση με τα bel ray , τούτα δω βγήκαν σκούρο αδιάφανο καφέ -ένα βήμα πριν το μαύρο, αλλά υφή εξίσου καλή , άντε 1% πιο νερουλά από ότι μπήκαν.
Τώρα τρέχω με Mοtul 10/40 semi synthetic.
Τα οποία motul τα πήρα από το stelpet , όπου με ρώτησε ο πωλητής "καλά ρε φίλε , τι μηχανάκι έχεις και θέλεις 10/40?" λες και ζήτησα τίποτα λιπαντικά για το Discovery.


Λέω...................με αυτό το λαδάκι να βγάλω το χειμώνα..............

Bob_o_mastoras
30/11/2015, 01:38
Kαλο χειμωνα οποτε!! :beer:


Τα racing δηλαδη εστρωσαν μετα απο καποια χλμ;;

Τα motul πως σου φαινονται τωρα;; Μεσα εδω εχω διαβασει κακα λογια (οτι ειναι πολυ μετρια για τα λεφτα τους, σαν απλα ορυκτελαια) αλλα απο την αλλη πολυς κοσμος τα χρησιμοποιει. Οποτε σιγουρα δεν ειναι επικινδυνα μιας και φυσικα καλυπτουν τις προδιαγραφες..
Τα αρνητικα σχολια επικεντρωνονταν κυριως στην πολυ μικρη περιεκτικοτητα τους σε προσθετα, απορυπαντικα κλπ..

toyar
30/11/2015, 06:06
εχει σχεση με τον ρυθμο που διωχνει το μπουζι τη θερμοτητα απο την ακιδα μεσω του μεταλλικου σωματος του
αν τη διωχνει γρηγορα μενουν επικαθησεις αν τη διωχνει αργα υπερθερμαινεται και γινεται εστια προαναφλεξεων
πρακτικα χρησιμοποιεις τον κανονικο τυπο για να αυτοκαθαριζεται σε νορμαλ συνθηκες και βαζεις το hot αν θελεις να κανεις ταξιδι φορτωμενος δικαβαλος και καλοκαιρι για να μην υπερθερμαινεται
φυσικα αναφερεται συνηθως σε αεροψυκτα μοτερ οπου η θερμοκρασια της κεφαλης εχει μεγαλα σκαμπανεβασματα

sapila racing
30/11/2015, 10:15
(αύριο θα ανοίξω άλλο thread: θα αλλάξω τα hot type μπουζιά μου, να βάλω απλά ή ιριδίου ?) :D


Βασικά τα χετε μπλέξει λίγο εδω μεσα...

Επίσης το manual σου δεν λεει cold/standard/hot αλλά standard/hot αρα κατα πασα πιθανότητα το μηχανακι σου εχει αυτη την στιγμή το standard.
Οι σωστές ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:
Ξερεις τι μπουζί έχει τώρα? Αν οχι βγαλτο και δες.
Eχεις καποιο πρόβλημα στην εκκίνηση?
Αν ναι τότε μπορεί να χρειάζεσαι το πιο θερμό (hot type), αν οχι απλά βαζεις αυτό που έχεις, το οποίο θα ειναι κατα 99% το standard.

tzimidis
30/11/2015, 10:40
Βασικά τα χετε μπλέξει λίγο εδω μεσα...

Επίσης το manual σου δεν λεει cold/standard/hot αλλά standard/hot αρα κατα πασα πιθανότητα το μηχανακι σου εχει αυτη την στιγμή το standard.
Οι σωστές ερωτήσεις λοιπόν είναι οι εξής:
Ξερεις τι μπουζί έχει τώρα? Αν οχι βγαλτο και δες.
Eχεις καποιο πρόβλημα στην εκκίνηση?
Αν ναι τότε μπορεί να χρειάζεσαι το πιο θερμό (hot type), αν οχι απλά βαζεις αυτό που έχεις, το οποίο θα ειναι κατα 99% το standard.

το standard/hot το λέω και πιο πάνω , ότι 2 είναι οι επιλογές μου.
Τι φοράει τώρα δεν ξέρω , θα πρέπει να το βγάλω να το δω.
Είπα να τα αλλάξω μιας και τα έχω πάνω περίπου 5 χρόνια τώρα , χωρίς ωστόσο να έχω κάποιο πρόβλημα στην εκκίνηση. Θα τα βγάλω να δω , αλλά μάλλον αν βρω hot θα πάρω.

Με τα iridium τι παίζει ?

spyrakos35
30/11/2015, 11:09
Με τα iridium τι παίζει ?

αν τα βρεις στην τιμή των νορμάλ (εγώ τα είχα βρει από το εβαυ) βάλτα....

το κέρδος (που θα καταλάβεις) είναι στην τσέπη καθότι έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα νορμάλ

duke200
30/11/2015, 11:20
αν τα βρεις στην τιμή των νορμάλ (εγώ τα είχα βρει από το εβαυ) βάλτα....

το κέρδος (που θα καταλάβεις) είναι στην τσέπη καθότι έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα νορμάλ

και επίσις στις χαμηλές στροφές, δίνουν και το κατι τις, ειδικά στις πολύ χαμηλές (ψηλά τα ρεύματα είναι ουτως η άλλως καλά οπώτε δεν βλέπεις διαφορα)

amyroukai
30/11/2015, 14:21
Αφού είχα κάνει περίπου 600 χλμ με τα racing ...

Μου λέει ότι δεν ήταν για αλλαγή τα λάδια , ήταν ακόμα χρυσοκίτρινα στο χρώμα και με σωστή υφή, όπως το άλλο που το βάζεις σε μια φέτα ψωμί και το δοκιμάζεις.


Ρε μαν, αν βγήκαν τα λάδια χρυσοκίτρινα μετά από 600 χιλιόμετρα σημαίνει πως δεν δούλευαν ντιπ μέσα στο μοτέρ (πέραν της λίπανσης), άρα καλώς τα άλλαξες. Κανονικά μετά από τόσο διάστημα έπρεπε να έχουν μαζέψει λίγη βρωμιά.


Τα ιρίδια νομίζω τα έχω βάλει άπαξ χωρίς να δω διαφορά (πλην της τιμής).

toyar
30/11/2015, 16:18
αφου δεν εχουν καθαριστικα λεμε.....

amyroukai
30/11/2015, 16:22
αφου δεν εχουν καθαριστικα λεμε.....

Ε και αυτό είναι καλόν δια το μοτέρ; Όχι το αγωνιάρικο, το πολιτικό;

stefanos
30/11/2015, 16:32
Ε και αυτό είναι καλόν δια το μοτέρ;

Εάν είναι αγωνιάρικο σαφέστατα.

toyar
30/11/2015, 18:07
ποιος ειπε οτι ειναι καλο;:D

duke200
01/12/2015, 07:16
Τα ιρίδια νομίζω τα έχω βάλει άπαξ χωρίς να δω διαφορά (πλην της τιμής).

είναι μικρή η διαφορά και δε φαίνεται. Μόνο σε δυναμόμετρο το βλέπεις. Πχ σε μηχανάκι με ροπή 6 κιλα/7000 στροφές, αν στις 2000 στροφές η ροπή είναι 4 κιλά, με τα ιριδίου θα είναι περίπου 4.1-4.2. Αδύνατον να το καταλάβεις. Αλλά κάτι απο εκεί, κάτι απο καλά λάδια, κάτι απο ποιότητα βενζίνης, γίνεται μια μικρή διαφορά.

Παράδειγμα με τα λάδια torco σε δυναμόμετρο μηχανάκι με 50 άλογα, μπορεί να πάει και στα 52.

virus
01/12/2015, 20:44
Τα ιρίδια νομίζω τα έχω βάλει άπαξ χωρίς να δω διαφορά (πλην της τιμής).


παρομοιως.

τα ειχα βαλει κι εγω μονο και μονο επειδη ηταν δυσκολη η θεση στον μπροστα κυλινδρο και ηταν πολυ η μανουρα να τα αλαζω. εβαλα ιριδιου για να μην παιδευομαι.