PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

toyar
13/04/2022, 15:49
εγω ζητησα τον διακοπτη ως ανταλλακτικο να τον αγορασω και να τον αλλαξω
μου ειπαν οτι δεν διατιθεται και θα μου στειλουν ολοκληρη συσκευη
προφανως καλυπτουν ετσι τις εγγυησης με τα επιστρεφομενα κομματια
μαλιστα μου ειπαν μην πεταξεις την παλια γιατι απο την καινουρια μπορει να λειπει κατι οποτε θα κρατησεις το δικο σου
δεν νιωθω ουτε οτι κοροιδεψα ουτε με κοροιδεψαν

panavour
13/04/2022, 16:10
εγω ζητησα τον διακοπτη ως ανταλλακτικο να τον αγορασω και να τον αλλαξω
μου ειπαν οτι δεν διατιθεται και θα μου στειλουν ολοκληρη συσκευη
προφανως καλυπτουν ετσι τις εγγυησης με τα επιστρεφομενα κομματια
μαλιστα μου ειπαν μην πεταξεις την παλια γιατι απο την καινουρια μπορει να λειπει κατι οποτε θα κρατησεις το δικο σου
δεν νιωθω ουτε οτι κοροιδεψα ουτε με κοροιδεψαν
Δεν το είπα για σένα, απλώς έχω φίλους,που τα επιστρέφουν μέσα στον μήνα εκ συστήματος αφού κάνουν την δουλειά τους για αυτό που τα πήραν.

bros400pgm
13/04/2022, 16:19
Με μια γρήγορη σκέψη, 2 τινά πρέπει να συμβαίνουν με την πολιτική επιστροφών του lidl: ή είναι πολύ μικρή η αξία τους και ασύμφορη η επισκευή, ή χαλάνε/επιστρέφονται παρά πολύ λίγα και δεν θέλουν να χαλάσουν το όνομά τους.

toyar
13/04/2022, 16:29
Σιγουρα μεσα δεν μπαινουν παντως
Λογικα ως εισαγωγεις-πωλητες προτιμουν να αλλαζουν ολοκληρες συσκευές (ειδικα στα χαμηλα κοστη) παρα να οργανωσουν σερβις και αποθηκες ανταλλακτικων
Ουσιαστικα αυτο υποστηριζεται απο τις επιστροφές που δεν μπορουν να ξαναμπουν σε ραφι

metalworking
13/04/2022, 18:43
Τι παραπάνω έχει το Lidl στο θέμα της εγγύησης, από τις μεγάλες εταιρείες π.χ Bosch, Makita, Dewalt κτλπ ;
Δοκίμασε κανείς να πάει ηλεκτρικό στην Bosch και δεν του το άλλαξε, ή δεν έγινε σωστή εξυπηρέτηση; Δεν νομίζω.
Απλά αυτό που κάνει το Lidl, να στο φέρνει στην πόρτα σου, είναι ένα είδους άλλοθι στο να αγοράζεις από εκεί. Δεν μπορεί να συγκριθεί ηλεκτρικό του Lidl με αντίστοιχο επώνυμης εταιρείας κολοσσού.

GEORGIOS
13/04/2022, 18:50
Μια και μιλάμε για lidl, χτες πήρα την κουκούλα που για 14 ευρώ δείχνει πολύ ποιοτική.

Καλύπτει ικανοποιητικά το "μπαμπάτσικο" 1150 GS (χωρίς τη βαλίτσα) και μάλιστα έχει και ιμάντα με κούμπωμα που περνάει κάτω από τη μοτό για να μένει στην θέση της.

Την πήρα και εγώ. Φαίνεται πολύ καλή, αλλά το μαύρο χρώμα είναι για βόρεια Ευρώπη.
Εδώ το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο ήλιος και η κουκούλα πρέπει να έχει αντανακλαστική επικάλυψη αλουμινίου.

Tallyban
13/04/2022, 19:52
Εδώ στο καταυλισμό περιμένουμε πότε θα φέρει το πλάσμα με τον ενσωματωμένο συμπιεστή.
Πολύ βολικό θα είναι,που να κουβαλάς μες τη νύχτα οξυγόνα,λοστούς,κλπ.,

GEORGIOS
13/04/2022, 20:34
Εδώ στο καταυλισμό περιμένουμε πότε θα φέρει το πλάσμα με τον ενσωματωμένο συμπιεστή.
Πολύ βολικό θα είναι,που να κουβαλάς μες τη νύχτα οξυγόνα,λοστούς,κλπ.,

Και που θα βρείς πρίζα για το πλάσμα. Τα οξυγόνα είναι καλύτερα για αυτές τις δουλειές.

daz
13/04/2022, 20:40
Με μια γρήγορη σκέψη, 2 τινά πρέπει να συμβαίνουν με την πολιτική επιστροφών του lidl: ή είναι πολύ μικρή η αξία τους και ασύμφορη η επισκευή, ή χαλάνε/επιστρέφονται παρά πολύ λίγα και δεν θέλουν να χαλάσουν το όνομά τους.

Τα εργαλεία του lidl είναι ασφαλισμένα σε εταιρία. Το lidl δεν ασχολείται με την εγγύηση των εργαλείων του. Η εταιρία έχει πληρωθεί για την πολιτική που εφαρμόζεται. Πολλά που δίνονται εντός και εκτός εγγύησης είναι κάποια που έχουν επιστραφεί. Άλλα με πρόβλημα και άλλα χωρίς.

toyar
13/04/2022, 20:40
στην κοντυνοτερη κολωνα...........

Acacius
14/04/2022, 01:06
Τι παραπάνω έχει το Lidl στο θέμα της εγγύησης, από τις μεγάλες εταιρείες π.χ Bosch, Makita, Dewalt κτλπ ;


Στο Lidl δε χρειάζεται ούτε να σηκωθείς από τον καναπέ. Παίρνεις τηλέφωνο, δίνεις τα στοιχεία σου* και σου έρχεται καινούργια συσκευή στο σπίτι χωρίς καν να χρειαστεί να επιστρέψεις την παλιά. Όλα αυτά εντός τριετίας. Αμφιβάλλω ότι υπάρχει κατασκευαστής που να προσφέρει την ίδια ευκολία για το ίδιο χρονικό διάστημα.



*εμένα χωρίς απόδειξη δε με κάλυπταν, σε αντίθεση με τον toyar

fkol k4
14/04/2022, 05:45
Τι παραπάνω έχει το Lidl στο θέμα της εγγύησης, από τις μεγάλες εταιρείες π.χ Bosch, Makita, Dewalt κτλπ ;
Δοκίμασε κανείς να πάει ηλεκτρικό στην Bosch και δεν του το άλλαξε, ή δεν έγινε σωστή εξυπηρέτηση; Δεν νομίζω.
Απλά αυτό που κάνει το Lidl, να στο φέρνει στην πόρτα σου, είναι ένα είδους άλλοθι στο να αγοράζεις από εκεί. Δεν μπορεί να συγκριθεί ηλεκτρικό του Lidl με αντίστοιχο επώνυμης εταιρείας κολοσσού.

Αχ.. ας είχα ένα ευρώ για κάθε φορά που κάποιος υπεύθυνος μεγάλης εταιρείας (και δεν εννοώ μόνο εργαλεία) είπε "ρε φίλε, αυτά δε χαλάνε, δεν μπορεί, κάτι του έκανες" ή "δεν φέρνουμε ανταλλακτικά γι αυτό το μοντέλο" ή "καλώς, άσε το και θα παραγγείλουμε το ανταλλακτικό, αλλά θα κάνει κανέναν μήνα γιατί η αποθήκη δεν έχει στοκ"...

Bowleno
14/04/2022, 08:36
Αχ.. ας είχα ένα ευρώ για κάθε φορά που κάποιος υπεύθυνος μεγάλης εταιρείας (και δεν εννοώ μόνο εργαλεία) είπε "ρε φίλε, αυτά δε χαλάνε, δεν μπορεί, κάτι του έκανες" ή "δεν φέρνουμε ανταλλακτικά γι αυτό το μοντέλο" ή "καλώς, άσε το και θα παραγγείλουμε το ανταλλακτικό, αλλά θα κάνει κανέναν μήνα γιατί η αποθήκη δεν έχει στοκ"...

Όντως μεγάλη αλήθεια, παθών πολλάκις κι εγώ και όχι μόνο στα εργαλεία....

telegonos
14/04/2022, 08:41
Τι παραπάνω έχει το Lidl

Καταστήματα κοντά στον πελάτη.

Θα πας στο ΟΙΚΕΙΟ ΣΟΥ κατάστημα, δεν θα σου πουν, τράβα στην αντιπροσωπεία, που είναι π.χ. κάπου στην βιομηχανική περιοχή Μαγούλας (=τρέχα γύρευε). Χαλάει, το πας στο ΟΙΚΕΙΟ ΣΟΥ κατάστημα, ένας υπάλληλος θα το πάρει πίσω τυπικά ευγενικά, θα αλλαχθεί-πιστωθεί και θα έχει γίνει η δουλειά σου, όσο μια επίσκεψη να αγοράσεις μακαρόνια.

Για τον χομπίστα, αυτό είναι μεγάλη υπόθεση.

toyar
14/04/2022, 09:06
συνεχιζοντας θα αναφερω το εξης........
αγορασα μιξερ χειρος επωνυμο απο μεγαλη ελληνικη εισαγωγικη εταιρεια
η τιμη ηταν χαμηλη αντιστοιχη της ποιοτητας μια και δεν υπηρχε επιλογη για κατι καλυτερο
μετα τα δυο χρονια χωρις μεγαλη χρηση μασησε τα -πλαστικα- γραναζια του και αναζητησα ανταλλακτικο
η απαντηση του εισαγωγεα ηταν δεν υπαρχουν....πετα το
δυστυχως η αγορα εχει παει χρονια τωρα προς την κατευθυνση του φθηνου και αναλωσιμου
τα προιοντα του lidl αξιζουν οσο κοστιζουν και τα λεφτα τους τα δουλευουν
μιλαω παντα για ερασιτεχνικη χρηση

mouziko
14/04/2022, 09:46
όλα αυτά μπορούν να αλλάξουν με πολιτικές, η ευρωπαϊκή ένωση θα μπορούσε να αυξήσει την ποιότητα των συσκευών - εργαλείων με πρότυπα και με την εγγύηση, πχ ένα κλιματιστικό να έχει 7-10 χρόνια εγγύηση, έτσι αυξάνεται η ποιότητα, μαζί με την ποιότητα αυξάνεται και η τιμή, αλλά έτσι θα έχεις όχι μόνο καλύτερο κλιματιστικό αλλά και καλύτερο κλιματισμό, για περισσότερο χρονικό διάστημα, λιγότερα σκουπίδια (από την απόσυρση), οικονομία στα υλικά κατασκευής κλπ. κλπ.
Βεβαία δεν μπορεί να την κάνει την εγγύηση 20 χρόνια (όχι ότι δεν είναι εφικτό) γιατί πρέπει να αλλάζουν οι συσκευες, λόγο των νέων τεχνολογιών, απόδοσης, οικονομίας, κατανάλωσης κλπ.
αυτό μπορεί να επεκταθεί σχεδόν σε όλα τα μεταποιητικά προϊόντα, πχ ποιοτικότερα παιχνίδια για παιδιά, έτσι θα έχουμε οικονομία στο πετρέλαιο, λιγότερα σκουπίδια, λιγότερη ενέργεια παραγωγής κλπ.
Ολοι στο τέλος θα ακολουθούσαν τα πρότυπά της ΕΕ και αυτό θα επηρέαζε όλη την παραγωγή
δυστυχώς οι γραφειοκράτες στην ΕΕ κοιμούνται και ασχολούνται με τα πλαστικά καλαμάκια,
η οικολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα για να την αφήσουμε στους οικολόγους

toyar
14/04/2022, 09:54
αν αυξηθει η ποιοτητα θα μειωθει η καταναλωση κατι που ειναι ανεπιτρεπτο στις σημερινες οικονομιες

mouziko
14/04/2022, 10:01
βραχυπρόθεσμα ναι, αλλά θα αποδεσμεύσει επιστημονικό και εργατικό δυναμικό για άλλα πράγματα, και όταν έχεις μια κρίσιμη μάζα επιστημονικού δυναμικού για ένα τομέα τότε υπάρχει πρόοδος. πχ για διάφορους λόγους η ΗΠΑ δεν ασχολούνταν με το διάστημα, όταν όμως ασχολήθηκε υπήρχε πρόοδος σε τομείς που δεν ήταν καν στην φαντασία πριν

PaNick67
14/04/2022, 10:07
Μεχρι τοτε καποια πραγματα θα ακριβυνουν τοσο που θα γινου απλησιαστα. Στο παραδειγμα με τα κλιματιστικα που εθεσες, σημερα εχει απο 300 μεχρι 800€ για ενα 9ρι. Αν αυξηθει η ποιοτητα και οι εγγυηση θα κοστιζουν απο 550 και πανω αφου η εγγυηση δεν ειναι δωρεαν αλλα την πληρωνεις. Αυτοματα καποιοι δεν θα αγορασουν γιατι δεν θα μπορουν. Θα κλεισουν εργοστασια, επιχειρησεις, θα απολυθουν εργαζομενοι και στο τελος θα απολυθει κι ο επιστημονας.

mouziko
14/04/2022, 10:12
και μιας και ανέφερες για το μίξερ χειρός, έχω ένα Philips πάνω απο 30 χρόνια made in Holland, πρόσφατα το άνοιξα γιατί είχε φύγει μια βίδα εσωτερικά, εφτυχώς δεν έφαγε τα πλαστικά γρανάζια, επίσης το μοτέρ σπινθιροβολούσε, το εσφιξά και μια χαρά
αν απαιτούσε το κράτος brushless μοτέρ πχ, θα είχες μια αύξηση της απόδοσης, μείωση της κατανάλωσης, διάρκεια ζωής, και λιγότερη μπαταρία λιθιου αν ήταν cordless συσκευή
πολλαπλασίασετο τώρα με 30.000.000 μίξερ χειρός στην ΕΕ, που αυτό θα πήγαινε στα 300.000.000 παγκοσμίως

mouziko
14/04/2022, 10:24
Μεχρι τοτε καποια πραγματα θα ακριβυνουν τοσο που θα γινου απλησιαστα. Στο παραδειγμα με τα κλιματιστικα που εθεσες, σημερα εχει απο 300 μεχρι 800€ για ενα 9ρι. Αν αυξηθει η ποιοτητα και οι εγγυηση θα κοστιζουν απο 550 και πανω αφου η εγγυηση δεν ειναι δωρεαν αλλα την πληρωνεις. Αυτοματα καποιοι δεν θα αγορασουν γιατι δεν θα μπορουν. Θα κλεισουν εργοστασια, επιχειρησεις, θα απολυθουν εργαζομενοι και στο τελος θα απολυθει κι ο επιστημονας.
αυτό είναι το βραχυπρόθεσμο κομμάτι, ο επιστήμονας θα απολυθεί και θα πιάσει δουλειά σε άλλον τομέα, πχ πριν 50 χρόνια δεν ασχολούνταν κανείς με υπολογιστές, ο ηλεκτρολόγος έφτιαχνε μοτέρ και όχι προγράμματα
άρα θα φύγει από κάπου και θα πάει κάπου άλλού, και αν δεν υπάρχει το κάπου αλλού, θα το φτιάξει, επιστήμονας είναι, αρκεί μην είναι στην τροχοπεδώς Ελλάδα
πριν 2-3 χρόνια μου χάλασε η πλακέτα από πλυντήριο, και πήρα άλλο, το είχα στην άκρη, μια μέρα το ανοίγω και απλά ήταν καμένος ένας πυκνωτής, όλοι οι πυκνωτές ήταν 105 °C, εκτός από αυτόν, τον άλλαξα και λειτουργεί, αυτό είναι κοροϊδία
Δηλαδή για να μην χάσει την ανίερη δουλειά του ο άλλος θα κοροϊδεύει την κοινωνία; δεν πάμε έτσι μπροστά

panavour
14/04/2022, 11:35
Άμα τα προϊόντα είχαν 30 χρόνια ζωή,τότε και το βιοτικό μας προφίλ και η παραγωγή θα έπρεπε να μείνουν στο 1940.Η κατανάλωση μας έφτασε εδώ που είμαστε,στα καλά αλλά και στα καλά αποτελέσματα που έχουμε.

JNP
14/04/2022, 12:32
Δεν είχα τέτοιο παραμύθι ούτε μου είχε χρειαστεί ιδιαίτερα. Το πήρα περ 44 ευρώ με δύο εξαρτήματα κοπής αρμών πλακιδίων γιατί έχω ένα τέτοιο μερεμέτι να κάνω.
Δουλεύει χωρίς κραδασμούς στη μεσαία σκάλα που το δοκίμασα. Αργότερα θα δούμε και στην πράξη τι λέει.
434817
Σημ. Πρώτη φορά διαβάζω manual εργαλείου που δεν περιγράφει πως αλλάζεις τα εξαρτήματα.!!!

Αξιώθηκα να αρχίσω το μερεμέτι. Άρχισα χαράζοντας τους πολύ σκληρούς αρμούς με το πολυεργαλείο και το ειδικό εξάρτημα για κοπή αρμών. Το πολυεργαλειο δούλεψε άψογα αλλά το εξάρτημα ήταν μέτριας απόδοσης, ευτυχώς χαραξα μόνο δύο πλακάκια 30Χ30 γυρω γύρω. Το εξάρτημα Parkside έκανε 3 ευρώ ενώ το αντίστοιχο Stanley 15ευρω!
Τα πλακάκια ξεκολησαν με την βοήθεια του κατσαβιδιού Champion γιατί δεν χώραγε κάτι άλλο και μετά κτυπωντας το με την ματσόλα καθαριστηκαν τα υπόλοιπα των αρμών. Το κατσαβίδι άψογο και άφθαρτο.435207


435208

Tallyban
14/04/2022, 19:51
Πλακα - πλακα,είναι θέμα χρόνου οι μαφίες της πληροφορικής και των δαγκαγόρων να καπελωσουν και την αγορά εργαλείων.
Τι το θες το πλάσμα σπίτι σου;δώσε μας τα στοιχεία σου για να το αγοράσεις.
Τι το θες τοσο ηλιέλαιο και σογιέλαιο;μήπως το βάζεις στο τρακτέρ σου;
Τι τα θες τόσα αυγά και γιαούρτια;μήπως σκοπεύεις να...

karellen
14/04/2022, 21:34
435210

daz
14/04/2022, 21:59
Επιστροφή στα εργαλεία του λιντλ παρακαλώ.

Εδώ βρήκατε να μιλήσετε για καλύτερη ποιότητα ρε σεις; :lol:

McGyver
15/04/2022, 07:31
Βρήκα αυτό για όποιον ενδιαφέρεται...

https://www.thingiverse.com/thing:5338231

https://www.youtube.com/watch?v=9mUNHFiCaHE

DIY 15Ah μπαταρία για τα Parkside.

:wave2:

OldMan
15/04/2022, 12:45
Θωμακο, κοψε το πιοτι βρε καρδια μου..:(

ΠΟΣΟΙ εχουν 3D printer, ΠΟΣΟΙ εχουν ηλεκτροποντα και ΠΟΣΟΙ απο αυτους πραγματικα ξερουν να τα χρησιμοποιουν..??
(για να μη μιλησω για το BMS που ο καθενας το προγραμματιζει κατα το δοκουν..)

bros400pgm
15/04/2022, 14:43
Θωμακο, κοψε το πιοτι βρε καρδια μου..:(

ΠΟΣΟΙ εχουν 3D printer, ΠΟΣΟΙ εχουν ηλεκτροποντα και ΠΟΣΟΙ απο αυτους πραγματικα ξερουν να τα χρησιμοποιουν..??
(για να μη μιλησω για το BMS που ο καθενας το προγραμματιζει κατα το δοκουν..)

Είσαι η απογοήτευση κάθε ονείρου γαμωτη σου :lol::lol::lol:

OldMan
15/04/2022, 15:56
Είσαι η απογοήτευση κάθε ονείρου γαμωτη σου :lol::lol::lol:

Μονο γι' αυτους που δεν κοστολογουν τις εργατωρες τους και ασχολουνται με DIY μαλακιες αντι να πινουν ρακες και τσιπουρα..;)

@ Μελανοφορος: Κάπως σαν κωλοχανειο δεν το'χουμε κανει το μαγαζι..??

daz
15/04/2022, 16:50
@ Μελανοφορος: Κάπως σαν κωλοχανειο δεν το'χουμε κανει το μαγαζι..??

Θα το περιποιηθώ όταν βρω υπολογιστή.

McGyver
15/04/2022, 17:13
Μονο γι' αυτους που δεν κοστολογουν τις εργατωρες τους και ασχολουνται με DIY μαλακιες αντι να πινουν ρακες και τσιπουρα..;)

@ Μελανοφορος: Κάπως σαν κωλοχανειο δεν το'χουμε κανει το μαγαζι..??

Αποφάσισε ρε, να κόψω το πιοτί ή να πίνω ρακές και τσίπουρα;

:bawl:

Bowleno
15/04/2022, 18:28
@ Μελανοφορος: Κάπως σαν κωλοχανειο δεν το'χουμε κανει το μαγαζι..??


Θα το περιποιηθώ όταν βρω υπολογιστή.

Να αφήσετε ήσυχο το μαγαζί, 'ντάξ'; :D
Τα κωλοχανεία είναι που σερβίρουν τους καλύτερους μεζέδες, διαπιστωμένα.....

silkman
22/06/2022, 09:52
Με 60ε εγώ θα το έπαιρνα...

SDS, εξτρα τσοκ και εχει και ταχυτητες απο ότι φαίνεται

https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-lidl/parkside-kroustiko-drapano-me-kalemi/p150026

436531

g_m900
22/06/2022, 12:01
Εγω ψαχνω την σκουπα που εχει για τα χαλιά. Αν παρει γραμμη κανεις θα εκτιμουσα πολυ αν με ειδοποιουσε!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/06/2022, 12:03
Και εγω καποιο inverter απο 12v σε 220-230v

Translatoras
22/06/2022, 13:36
Καλημέρες.
Μήπως ψάχνει κανένας το Αλυσοπρίονο Μπαταρίας που είχε βγάλει πριν 1 μήνα;;;

436532

lazarefa
22/06/2022, 16:42
Με 60ε εγώ θα το έπαιρνα...

SDS, εξτρα τσοκ και εχει και ταχυτητες απο ότι φαίνεται

https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-lidl/parkside-kroustiko-drapano-me-kalemi/p150026

436531

Αν το έπαιρνες στα 60 ευρώ που το φέρνει αύριο, τι να πεις για τα 50 ευρώ που το έφερνε μέχρι πριν 1-2 χρόνια...
Πέρα από αυτό το γεγονός, για μια στο τόσο (όπως συμβαίνει με αρκετούς ερασιτέχνες) δεν είναι κακό ούτε στα 60 ευρώ (συν τα 3 έτη εγγύηση), εφόσον αγοραστεί ενσυνείδητα από κάποιον ερασιτέχνη, καθώς τα πιο "σοβαρά" πιστολέτα ξεκινούν κάπου στα 120-130 ευρώ, δηλαδή υπερδιπλάσια χρήματα.

stefanos
22/06/2022, 17:18
Αν το έπαιρνες στα 60 ευρώ που το φέρνει αύριο, τι να πεις για τα 50 ευρώ που το έφερνε μέχρι πριν 1-2 χρόνια...
Πέρα από αυτό το γεγονός, για μια στο τόσο (όπως συμβαίνει με αρκετούς ερασιτέχνες) δεν είναι κακό ούτε στα 60 ευρώ (συν τα 3 έτη εγγύηση), εφόσον αγοραστεί ενσυνείδητα από κάποιον ερασιτέχνη, καθώς τα πιο "σοβαρά" πιστολέτα ξεκινούν κάπου στα 120-130 ευρώ, δηλαδή υπερδιπλάσια χρήματα.

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω ,είναι κάποια εργαλεία που δεν χρειάζονται στον ερασιτέχνη όπως το παραπάνω.
Ο ερασιτέχνης θα χρειαστεί ένα τέτοιο εργαλείο στην περίπτωση που δεν τον καλύπτει το κρουστικό δράπανό του, που στις περισσότερες περιπτώσεις έχει 13άρι τσόκ και είναι και κρουστικό.
Αν πρόκειται για μερικές τρύπες, ακόμα και σε μπετό, με υπομονή και δράπανο γίνεται η δουλειά μας.
Για την περίπτωση που θα χρειαστεί ένα σκάψιμο σε τοίχο ή δάπεδο, καλέμι ματρακάς και γίνεται η δουλειά μας τσάμπα (μην ξεχνάμε ότι πριν μερικές δεκαετίες ηλεκτρικά υδραυλικά περνάγανε με αυτά τα μέσα).
Σε δουλειές πέρα από τα παραπάνω σε καλύπτει ένα εργαλείο των 60, 80, 120 ευρώ ,λαμβάνοντας υπ όψη και τη φύση της εργασίας σκόνες χώματα κλπ?

GEORGIOS
22/06/2022, 19:49
Με 60ε εγώ θα το έπαιρνα...

SDS, εξτρα τσοκ και εχει και ταχυτητες απο ότι φαίνεται

436531

Το είχε πάρει ένας υδραυλικός που γνωρίζω και το δούλευε επαγγελματικά. Άντεξε 5 μήνες.
Χωρίς να πει ότι το δούλευε επαγγελματικά, πήγε με την εγγύηση και του έδωσαν ένα καινούργιο πλήρες σετ, χωρίς να του ζητήσουν πίσω το χαλασμένο.
Όταν το ξαναχάλασε δεν πήγε να ζητήσει τρίτο, για να δούμε τι θα γινόταν. :lol:

fasarias
23/06/2022, 00:01
Επαγγελματίας κι'εγω, θερμοϋδραυλικός πιο συγκεκριμένα.
Μέχρι στιγμής έχω κάψει ήδη 2 τέτοια στην προηγούμενη εταιρεία που ήμουν.
Τώρα έχω αλλάξει εταιρεία και υπάρχει πάλι ένα τέτοιο μέσα στα διάφορα που διαθέτουν.
Οκ θα δούμε πόσο θα αντέξει.
Γενικά είναι value for money το εργαλείο, δεν μπορείς να ζητάς τρελές απαιτήσεις από ένα δράπανο του 50αρικου μην τρελαθούμε κιόλας.
Σαφώς καλύτερη τιμή από κάτι άλλες ακριβότερες κινέζικες μπουρούχες που κυκλοφορούν στην αγορά.
Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής μου έχει δείξει ότι το συγκεκριμένο είναι καλό μέχρι να ζοριστεί.
Μόλις ζοριστεί κατά πολύ μεγάλο ποσοστό μάλλον θα το κλάψεις, άρα μιλάμε σαφέστατα για αμιγώς ερασιτεχνική χρήση.
Σε αυτή την τιμή και με την αποδεδειγμένα πραγματική εγγύηση του lidl εγώ την θεωρώ καλή και στοχευμένη αγορά για κάποιον που δεν έχει καθόλου τέτοιο εργαλείο και ψάχνεται να αγοράσει ένα οικονομικό για να υπάρχει όταν χρειαστεί.

silkman
23/06/2022, 00:14
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω ,είναι κάποια εργαλεία που δεν χρειάζονται στον ερασιτέχνη όπως το παραπάνω.
Ο ερασιτέχνης θα χρειαστεί ένα τέτοιο εργαλείο στην περίπτωση που δεν τον καλύπτει το κρουστικό δράπανό του, που στις περισσότερες περιπτώσεις έχει 13άρι τσόκ και είναι και κρουστικό.
Αν πρόκειται για μερικές τρύπες, ακόμα και σε μπετό, με υπομονή και δράπανο γίνεται η δουλειά μας.
Για την περίπτωση που θα χρειαστεί ένα σκάψιμο σε τοίχο ή δάπεδο, καλέμι ματρακάς και γίνεται η δουλειά μας τσάμπα (μην ξεχνάμε ότι πριν μερικές δεκαετίες ηλεκτρικά υδραυλικά περνάγανε με αυτά τα μέσα).
Σε δουλειές πέρα από τα παραπάνω σε καλύπτει ένα εργαλείο των 60, 80, 120 ευρώ ,λαμβάνοντας υπ όψη και τη φύση της εργασίας σκόνες χώματα κλπ?
Και όμως αν με ρωτησει κάποιος θέλω να πάρω ένα τρυπάνι θα του πω πάρε ένα sds χωρις δευτερη κουβέντα. Ειδικα αυτό του λιντλ σ αυτα τα λεφτά.

Τρυπα σε μπετό δεν κάνεις με απλό κρουστικό, απλά θα σπάσεις τα νευρα σου. Αλλά ούτε σε γρανιτοπλακάκι κάνεις για να βάλεις έναν γάτζο ή θήκη για κωλόχαρτο ας πούμε, όχι γιατι τα κρουστικά δεν έχουν δύναμη αλλά δεν υπάρχει τρυπάνι αντίστοιχο όπως τα τρίκοπα τετράκοπα που ειναι μόνο sds.

Παιρνεις απ την αρχη sds και κάνεις δουλειά, και όχι απαραίτητα για να γκρεμίζεις τοίχους...

lazarefa
23/06/2022, 00:34
Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω ,είναι κάποια εργαλεία που δεν χρειάζονται στον ερασιτέχνη όπως το παραπάνω.
Ο ερασιτέχνης θα χρειαστεί ένα τέτοιο εργαλείο στην περίπτωση που δεν τον καλύπτει το κρουστικό δράπανό του, που στις περισσότερες περιπτώσεις έχει 13άρι τσόκ και είναι και κρουστικό.
Αν πρόκειται για μερικές τρύπες, ακόμα και σε μπετό, με υπομονή και δράπανο γίνεται η δουλειά μας.
Για την περίπτωση που θα χρειαστεί ένα σκάψιμο σε τοίχο ή δάπεδο, καλέμι ματρακάς και γίνεται η δουλειά μας τσάμπα (μην ξεχνάμε ότι πριν μερικές δεκαετίες ηλεκτρικά υδραυλικά περνάγανε με αυτά τα μέσα).
Σε δουλειές πέρα από τα παραπάνω σε καλύπτει ένα εργαλείο των 60, 80, 120 ευρώ ,λαμβάνοντας υπ όψη και τη φύση της εργασίας σκόνες χώματα κλπ?

Έτσι νόμιζα κι εγώ, μέχρι που το μακρινό 2014 επιχείρησα να ανοίξω 2 τρύπες σε μπετό ταβανιού για να περάσω 8άρια ούπατ για 2 ανεμιστήρες οροφής. Είχα βλέπεις ένα πολύ καλό κρουστικό Metabo 2 μηχανικών ταχυτήτων με 13 τσοκ και πίστευα ότι δεν θα ζοριζόμουν ιδιαίτερα.
Αμ δε... Βλασφήμησα για να ανοίξω τις τρύπες εκείνες. Τόσο πολύ που λίγο μετά πούλησα το Metabo (είχα άλλο δράπανο για τρύπες σε μέταλλα) κι αγόρασα ένα πιστολέτο Makita και είδα το φως μου. Τόσο απλά.
Καλά τα δράπανα με μηχανική κρούση, αλλά για τούβλο. Μόλις πας να τρυπήσεις μπετό με αυτά, καταλαβαίνεις γιατί βγήκαν τα πνευματικά.

daz
23/06/2022, 07:48
Έτσι νόμιζα κι εγώ, μέχρι που το μακρινό 2014 επιχείρησα να ανοίξω 2 τρύπες σε μπετό ταβανιού για να περάσω 8άρια ούπατ για 2 ανεμιστήρες οροφής. Είχα βλέπεις ένα πολύ καλό κρουστικό Metabo 2 μηχανικών ταχυτήτων με 13 τσοκ και πίστευα ότι δεν θα ζοριζόμουν ιδιαίτερα.
Αμ δε... Βλασφήμησα για να ανοίξω τις τρύπες εκείνες. Τόσο πολύ που λίγο μετά πούλησα το Metabo (είχα άλλο δράπανο για τρύπες σε μέταλλα) κι αγόρασα ένα πιστολέτο Makita και είδα το φως μου. Τόσο απλά.
Καλά τα δράπανα με μηχανική κρούση, αλλά για τούβλο. Μόλις πας να τρυπήσεις μπετό με αυτά, καταλαβαίνεις γιατί βγήκαν τα πνευματικά.

Από τότε πόσες φορές χρειάστηκε να ξανατρυπήσεις μπετό? Αυτό λέει ο στέφανος.

Τις τρύπες τις άνοιξες έστω και με δυσκολία, με αυτό που είχες. (που αν δεν ήταν πάνω απ' το κεφάλι σου, θα τις άνοιγες πολύ πιο εύκολα)

Παράλληλα, με αυτό που είχες, μπορούσες να τρυπάς και μέταλλο χωρίς να έχεις την ανάγκη δεύτερου (που κάποιοι δεν έχουν).

Bowleno
23/06/2022, 08:28
Δεν ξέρω τι λέτε εκεί αλλά εγώ που έχω βάλει 4 ανεμιστήρες οροφής (2 δικούς μου και 2 σε φίλη) με ένα απλό Bosch κρουστικό του 50αρικου δεν συνάντησα ιδιαίτερη δυσκολία... Μήπως απλά τα τρυπάνια ήταν ακατάλληλα η φαγωμένα; Λέω εγώ τώρα...

telegonos
23/06/2022, 08:47
Το Drone που έχει αυτήν την εβδομάδα, το έχετε δει;

https://www.lidl-hellas.gr/p/p151052?productId=151052&countryCode=GR&flyx=32ec1bd8-ebd7-11ec-aa9a-005056aefbf3

436541

Να είναι με σταθεροποιημένη πτήση σε αυτά τα λεφτά, είναι δυνατόν; Ή θα είναι σαν τα φτηνά, που πρέπει συνέχεια να τα πιλοτάρεις;

Tι κακό έχουν τα drones αυτών των τιμών;

JNP
23/06/2022, 08:54
Άλλες οι απαιτήσεις του επαγγελματία για τον οποίο μετράει ο χρόνος και η κούραση και άλλο ο ερασιτέχνης που θα το χρειαστεί σπάνια και χαλαρά. Στον δεύτερο απευθύνονται λοιπόν τα εργαλεία του λιντλ. Εγώ πήρα πριν 20ημερο το βαλιτσάκι που φουσκώνει λάστιχα, στρώματα και ξεσκονίζει και κανένα εργαλείο. Δεν συγκρίνεται με ένα που έχω με μπουκάλα 25 λίτρων, αλλά με βολεύει γιατί γυρνάω γύρω από το αμάξι και το κουβαλάω εύκολα εκτός γκαράζ.
Τώρα για τρύπημα σε μπετόν τι να πω... Όταν το 1990 που έφτιαχνα το σπίτι μου και δεν υπήρχαν τα sds ήμουνα ευτυχισμένος που είχα το metabo 620s δύο ταχυτήτων και έκανα εκατοντάδες τρύπες 8 και 10 χιλ σε μπετον, χώρια δεκάδες ξετρυπηματα σε μπετόν 25 εκ πάχος για να περάσω σωλήνα απορροφητηρα και καυστήρα. Και ήμουν ευτυχισμένος γιατί το μόνο άλλο δραπανο που είχα ήταν ένα B&D από το 1970 της πλάκας. Όλα λοιπόν είναι σχετικά, μην ξεχνάτε ότι μέχρι πριν 50 χρόνια όλα τα μπετά των σπιτιών ρίχνονταν με φτυάρι και ντενεκε στην πλάτη! Το ίδιο έκανα κιεγω με τον τενεκε για να γεμίσω και αλφαδιασω 300 τμ πατώματα για κόλλημα πλακάκια, ευτυχώς είχα πάρει μια μικρή μπετονιέρα. Το έκανα όμως για να φτιάξω το σπίτι μου και όχι καθημερινά για μεροκάματο.

toyar
23/06/2022, 10:11
Αν καταλαβα καλα ποιο βαλιτσακι λες χρειαζεται παροχη ρευματος 220 και δεν εχει δεξαμενη οποτε το θεωρω μεγαλη παπαρια
Μηπως να το επεστρεφες;
Εκτος αν το δοκιμασες και σε βολευει

PaNick67
23/06/2022, 12:18
Το Drone που έχει αυτήν την εβδομάδα, το έχετε δει;

https://www.lidl-hellas.gr/p/p151052?productId=151052&countryCode=GR&flyx=32ec1bd8-ebd7-11ec-aa9a-005056aefbf3

436541

Να είναι με σταθεροποιημένη πτήση σε αυτά τα λεφτά, είναι δυνατόν; Ή θα είναι σαν τα φτηνά, που πρέπει συνέχεια να τα πιλοτάρεις;

Tι κακό έχουν τα drones αυτών των τιμών;

Με εμβελεια τηλεχειριστηριου 30 μετρα, τι να το κανεις;

Απο εκει και περα, μονο μια μπαταρια για 9 λεπτα πτησης;
Καμερα με αστεια αναλυση;

S705
23/06/2022, 12:27
Με εμβελεια τηλεχειριστηριου 30 μετρα, τι να το κανεις;

Απο εκει και περα, μονο μια μπαταρια για 9 λεπτα πτησης;
Καμερα με αστεια αναλυση;

προφανώς και το πασάρει σαν παιχνίδι και όχι σαν κάτι σοβαρό.

panavour
23/06/2022, 12:41
με 60 ευρω τι περιμενετε ρε παιδια να παρετε .BAYRAKTAR TB2??:lol:

silkman
23/06/2022, 13:07
@JNP
Ετσι είναι, άλλα έχουν αλλαξει τα δεδομένα και οι ανάγκες... Το 1950 στις οικοδομές τρυπούσαν με δραπανο χειρός (εννοώ με μανιβέλα) και έφτιαχναν τρυπάνι απο μπετόβεργα...

Κρουστικά ρευματος τέτοιου τύπου τα θεωρώ πλέον παντελώς άχρηστα. Η θα εχεις μικρο και βολικό μπαταρίας που έχει και κρούση ή μετά πας σε sds. Γιατι το παρακάτω ουσιαστικά έχει ελάχιστη διαφορά στην κρούση απο ενα καλό dewalt μπαταρίας..
https://www.skroutz.gr/s/8695042/Metabo-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF-SBE-650-650W-%CE%BC%CE%B5-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7.html

436542

JNP
23/06/2022, 13:20
Αν καταλαβα καλα ποιο βαλιτσακι λες χρειαζεται παροχη ρευματος 220 και δεν εχει δεξαμενη οποτε το θεωρω μεγαλη παπαρια
Μηπως να το επεστρεφες;
Εκτος αν το δοκιμασες και σε βολευει

Μια χαρά με βολεύει, έχω παντού παροχές μέσα κι έξω από το σπίτι. Επειδή θα έχει αραιή χρήση δεν ήθελα να έχω στο μυαλό μου άλλη μια μπαταρία για φόρτιση.

JNP
23/06/2022, 13:30
@JNP
Ετσι είναι, άλλα έχουν αλλαξει τα δεδομένα και οι ανάγκες... Το 1950 στις οικοδομές τρυπούσαν με δραπανο χειρός (εννοώ με μανιβέλα) και έφτιαχναν τρυπάνι απο μπετόβεργα...

Κρουστικά ρευματος τέτοιου τύπου τα θεωρώ πλέον παντελώς άχρηστα. Η θα εχεις μικρο και βολικό μπαταρίας που έχει και κρούση ή μετά πας σε sds. Γιατι το παρακάτω ουσιαστικά έχει ελάχιστη διαφορά στην κρούση απο ενα καλό dewalt μπαταρίας..
https://www.skroutz.gr/s/8695042/Metabo-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF-SBE-650-650W-%CE%BC%CE%B5-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7.html

436542

Γιαυτό πήρα πριν 5-6 χρόνια ένα Metabo sds με δύο κεφαλές περίπου σαν αυτό :
https://www.stereotiki.gr/store4/metabo-ilektriko-skaptiko-peristrofiko-pistoleto-khe-2851-6.00657.00.xx.html?skr_prm=WyJkOTE0ZDM2YS1hMDhmLTRjZmItYTk5Mi03N2EzZmQyMWVkYjMiLDE2NTU5ODM1MzM1NDAse yJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Μακάρι να το είχα πριν 30 χρόνια...
Πάντως δεν έχουν όλοι οι ερασιτέχνες πλέον την οικονομική ευχέρεια για τέτοια εργαλεία, οπότε στρέφονται αναγκαστικά σε φθηνότερα εργαλεία.

daz
23/06/2022, 13:39
@JNP
Ετσι είναι, άλλα έχουν αλλαξει τα δεδομένα και οι ανάγκες... Το 1950 στις οικοδομές τρυπούσαν με δραπανο χειρός (εννοώ με μανιβέλα) και έφτιαχναν τρυπάνι απο μπετόβεργα...

Κρουστικά ρευματος τέτοιου τύπου τα θεωρώ πλέον παντελώς άχρηστα. Η θα εχεις μικρο και βολικό μπαταρίας που έχει και κρούση ή μετά πας σε sds. Γιατι το παρακάτω ουσιαστικά έχει ελάχιστη διαφορά στην κρούση απο ενα καλό dewalt μπαταρίας..
https://www.skroutz.gr/s/8695042/Metabo-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF-SBE-650-650W-%CE%BC%CE%B5-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7.html

436542

Πόσο εύκολο σου είναι να μου βρεις λινκ από ένα dewalt μπαταρίας με 2800 στροφές το λεπτό, 45.000 κρούσεις το λεπτό και δυνατότητα διάτρησης 16μμ σε δομικά υλικά / τοιχοποιία?

Για να μη βάλουμε και την τιμή στο παιχνίδι, πριν πούμε πόσο άχρηστα ειναι αυτά τα εργαλεία.

Σου έβαλα 4 τομείς που υπερέχει ένα τέτοιο "αχρηστο" εργαλείο, σε σύγκριση με ένα μπαταρίας. ( Το οποίο φυσικά υπερέχει σε δύναμη και ευελιξία)

Ας μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Τα μονα εργαλεία που έχω είναι αυτό και ένα μπος μπαταρίας 12v χωρίς κρούση. Και τα κάνω όλα με αυτά τα δύο.

GEORGIOS
23/06/2022, 14:19
Άποψή μου, όποιος ασχολείται με οικοδομικά και έχει καμιά μονοκατοικία ή μεγάλο σπίτι στο χωριό, εκτός από τα μικρά δράπανα απλά και sds, χρειάζεται και ένα μεγάλο πιστολέτο sds-MAX ή ένα κατεδαφιστικό. Φτηνό μέχρι 200 ευρώ. Η ευκολία και η ταχύτητα να σπάσεις τσιμέντα και πέτρες σε σχέση με ένα μικρό είναι τεράστια. Για μια δουλειά να το χρειαστείς έχεις κάνει απόσβεση.
Έχω πάρει το κατεδαφιστικό Einhell TC-DH 43 με 150 ευρώ και έχει σπάσει κυβικά τσιμέντα, το δίνω και σε οικοδόμους.
Πρέπει όμως να έχεις αποθήκη, δεν μπορείς να αποθηκεύεις μέσα στο σπίτι τέτοια εργαλεία.

daz
23/06/2022, 14:45
To lidl θα βγάλει καμιά καστάνια hi-lok?

Bowleno
23/06/2022, 17:24
To lidl θα βγάλει καμιά καστάνια hi-lok?

Γιατί; Θες να πάρεις; :D

Πέρα από την πλάκα, "άχρηστο" το κρουστικό Bosch ρεύματος του 50αρικου που είπαν πιο πάνω; Ούτε εγώ το νομίζω για τους ίδιους λόγους που είπες.
Τα τρυπήματα που έχει κάνει σε "δύσκολα" υλικά για να τα κάνει (ΑΝ τα κάνει...) Εργαλείο μπαταρίας, θέλεις 600 ευρώ! Ποιος ο λόγος να δώσω τόσα;

panavour
23/06/2022, 17:40
To lidl θα βγάλει καμιά καστάνια hi-lok?

ενα λεπτο μιλαω με τον διευθυνοντα συμβουλο τωρα

silkman
23/06/2022, 17:54
To lidl θα βγάλει καμιά καστάνια hi-lok?

Ναι, ακριβώς μετά το σετάκι καστανια και καρυδάκια τιτανιου. :beer:


Πόσο εύκολο σου είναι να μου βρεις λινκ από ένα dewalt μπαταρίας με 2800 στροφές το λεπτό, 45.000 κρούσεις το λεπτό και δυνατότητα διάτρησης 16μμ σε δομικά υλικά / τοιχοποιία?


Βρε το ίδιο λέμε. Οποιος σήμερα τωρα που μιλάμε δεν έχει ήδη τέτοιο, πρεπει να μην παρει τέτοιο αλλα sds. Και καλύτερα απο Lidl των 60€. Δεν ειπα ότι ειναι αχρηστο αν το εχεις ήδη, είπα να μην το παρεις καινουργιο.

JNP
23/06/2022, 20:28
@JNP
Ετσι είναι, άλλα έχουν αλλαξει τα δεδομένα και οι ανάγκες... Το 1950 στις οικοδομές τρυπούσαν με δραπανο χειρός (εννοώ με μανιβέλα) και έφτιαχναν τρυπάνι απο μπετόβεργα...

Κρουστικά ρευματος τέτοιου τύπου τα θεωρώ πλέον παντελώς άχρηστα. Η θα εχεις μικρο και βολικό μπαταρίας που έχει και κρούση ή μετά πας σε sds. Γιατι το παρακάτω ουσιαστικά έχει ελάχιστη διαφορά στην κρούση απο ενα καλό dewalt μπαταρίας..
https://www.skroutz.gr/s/8695042/Metabo-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF-SBE-650-650W-%CE%BC%CE%B5-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7.html

436542

Αυτό που έβαλες είναι ερασιτεχνική σειρά σαν τα πράσινα bosch. Εγώ μιλάω για αυτό :
436545

daz
23/06/2022, 22:38
Ναι, ακριβώς μετά το σετάκι καστανια και καρυδάκια τιτανιου. :beer:



Βρε το ίδιο λέμε. Οποιος σήμερα τωρα που μιλάμε δεν έχει ήδη τέτοιο, πρεπει να μην παρει τέτοιο αλλα sds. Και καλύτερα απο Lidl των 60€. Δεν ειπα ότι ειναι αχρηστο αν το εχεις ήδη, είπα να μην το παρεις καινουργιο.

Ναι αλλά με το sds δε μπορείς να κάνεις αυτά που κάνεις με το κρουστικό δραπανάκι. Βίδωμα, τρύπημα σε σίδερο - ξύλο, συρματόβουρτσες περιστροφικές πέτρες..

fasarias
24/06/2022, 00:08
Νομίζω πλατιάζουμε χωρίς λόγο και σε λάθος θέμα μάλιστα.
Διαφορετικά εργαλεία, διαφορετική χρησιμότητα, ιδανικά να μπορείς να έχεις ένα απ'όλες τις κατηγορίες.
Αλλιώς ψάχνεις την χρυσή τομή με τις απαραίτητες υποχωρήσεις.

Bowleno
24/06/2022, 00:35
Νομίζω πλατιάζουμε χωρίς λόγο και σε λάθος θέμα μάλιστα.
Διαφορετικά εργαλεία, διαφορετική χρησιμότητα, ιδανικά να μπορείς να έχεις ένα απ'όλες τις κατηγορίες.
Αλλιώς ψάχνεις την χρυσή τομή με τις απαραίτητες υποχωρήσεις.

Ένα από όλες τις κατηγορίες; Μπα....
Απλό είναι, εξετάζεις τις ανάγκες τις δικές σου, την συχνότητα με την οποία πιθανόν να χρησιμοποιείς το όποιο εργαλείο και αναλόγως (σε συνδυασμό με την τσέπη, βεβαίως... ) πράττεις. Εγώ έχω 2 κρουστικά Bosch πράσινα, ολόιδια (το ένα της γυναίκας, πριν την γνωρίσω...) του 50αρικου, το δικό μου το έχω κοντά 20 χρόνια και έχει κάνει σουρωτήρι κάμποσα σπίτια. 2 βιδολόγους μπαταρίας 10v με τα οποία έχω κάνει δεκάδες κατασκευές ντουλαπιών και παρεμφερών. Δεν έχω νιώσει (ακόμα τουλάχιστον) την ανάγκη για το "κάτι παραπάνω" και άσε τις διαφημίσεις να λένε....
Όλα είναι θέμα οπτικής, χρησιμότητας, πραγματικής ανάγκης, τίποτα άλλο....

Εκεί που ΔΕΝ θα τσιγκουνευτώ είναι στα τρυπάνια, δεν θα πάρω μεν τα τοπ αλλά ούτε Κινεζιές. Και φροντίζω πάντα να έχω ένα καινούργιο για κάθε νούμερο που χρειάζομαι, στο βαλιτσάκι.
Δεν φαντάζεστε από πόση ταλαιπωρία μπορεί να σας γλυτώσει αυτή η πρακτική.
Άλλο τρυπάνι για το μπετό, άλλο για το τούβλο, άλλο για το πλακάκι.
Όσοι νομίζουν ότι "έλα μωρέ μια χαρά θα τα τρυπήσει όλα τούτο" πλανώνται πλάνην οικτράν....

Επίσης, καλής ποιότητας μύτες για τους. Βιδολόγους. Την κατάλληλη μύτη για την κάθε βίδα.
Γλιτώνει απίστευτη ταλαιπωρία το χέρι, το εργαλείο και το αντικείμενο που δουλεύεις....

lazarefa
24/06/2022, 07:11
Αγόρασα χθες τη μετροταινία (5m) των 2 ευρώ που έβγαλαν. Πρώτες εντυπώσεις άκρως θετικές. Στιβαρή κατασκευή, πολύ θετική αίσθηση στο άπλωμα και στο μάζεμα της ταινίας, όπως και κατά τη χρήση του φρένου. Επίσης μου έκανε εντύπωση που η ταινία δεν τσάκιζε (παρέμενε "οριζόντια") στα 2 μέτρα περίπου που την ξεδίπλωσα, ενώ το πλάτος σε συνδυασμό με τη βαφή/χαραγές καθιστούν αρκετά ευκρινείς τις ενδείξεις κι ευχερή την ανάγνωσή τους. Τέλος και το τερματικό της ταινίας μου έκανε καλή εντύπωση καθώς είναι στερεωμένο στην ταινία με 3 πριτσίνια.
Τέλος η η ακρίβεια της ταινίας αναγράφεται ως Class II (αν ήταν και Class I με 2 ευρώ, κάποιο λάκκο θα είχε η φάβα).
Συμπερασματικά, τίποτα στην κατασκευή της δεν δείχνει εικόνα "φτηνού" προϊόντος, το αντίθετο μάλιστα, οπότε για μένα η συγκεκριμένη τοποθετείται σαφώς στα vfm εργαλεία Parkside.

JNP
24/06/2022, 08:24
Ναι αλλά με το sds δε μπορείς να κάνεις αυτά που κάνεις με το κρουστικό δραπανάκι. Βίδωμα, τρύπημα σε σίδερο - ξύλο, συρματόβουρτσες περιστροφικές πέτρες..

Αποστολη για την ιστορία να προσθέσω ότι υπάρχουν τα metabo sds combination hummer drills, οπως το δικό μου, που έχουν δύο quick τσοκ, ένα sds και ένα κλασσικό τσοκ που παίρνει απλά τρυπανια ή άλλα εξαρτήματα και φυσικά ρύθμιση ανάλογη από τον πλευρικό διακόπτη. 1000+watt.Σκάβει, τρυπάει, ξύνει... Ίσως φτιάχνει και εσπρέσο, θα το ψάξω!
436549
Καπου πήρε το μάτι μου ένα ελαφρύτερο τέτοιο εργαλείο στα 800watt, ιδανικό για ηλεκτρολογους, ψυκτικους κλπ που ξετρυπανε τοίχους πάνω σε σκάλες με περίεργες καμμια φορά γωνιες. Bosch, Metabo, Makita... Όλοι έχουν τέτοιο.

stefanos
24/06/2022, 09:45
Αποστολη για την ιστορία να προσθέσω ότι υπάρχουν τα metabo sds combination hummer drills, οπως το δικό μου, που έχουν δύο quick τσοκ, ένα sds και ένα κλασσικό τσοκ που παίρνει απλά τρυπανια ή άλλα εξαρτήματα και φυσικά ρύθμιση ανάλογη από τον πλευρικό διακόπτη. 1000+watt.Σκάβει, τρυπάει, ξύνει... Ίσως φτιάχνει και εσπρέσο, θα το ψάξω!


Στο μυαλό μου το συγκεκριμένο λογίζεται δράπανο δεδομένου ότι έρχεται με κλασικό τσόκ και έχει την ακρίβεια που απαιτείται για να τρυπήσεις μέταλλο.

GEORGIOS
24/06/2022, 10:21
Αγόρασα χθες τη μετροταινία (5m) των 2 ευρώ που έβγαλαν.

Άπλωσε όσες μετροταινίες έχεις, την μία δίπλα στην άλλη, και θα δεις ότι έχουν διαφορές.

S705
24/06/2022, 10:48
Στο μυαλό μου το συγκεκριμένο λογίζεται δράπανο δεδομένου ότι έρχεται με κλασικό τσόκ και έχει την ακρίβεια που απαιτείται για να τρυπήσεις μέταλλο.

το έχουμε στην δουλειά και το έχω δουλέψει αρκετά κυρίως για μπετά άλλα και σε σίδερο μια χαρά τα πάει. άπλα είναι τερατακι,μην φανταστείς να κάνεις τρύπες σε λαμαρίνα δεν κάνει για αυτήν την δουλειά θα κουράσει λόγο βάρους και όγκου.

JNP
24/06/2022, 11:14
το έχουμε στην δουλειά και το έχω δουλέψει αρκετά κυρίως για μπετά άλλα και σε σίδερο μια χαρά τα πάει. άπλα είναι τερατακι,μην φανταστείς να κάνεις τρύπες σε λαμαρίνα δεν κάνει για αυτήν την δουλειά θα κουράσει λόγο βάρους και όγκου.

Εννοείται.
Τρύπημα με ενδιαφέρει με την κρούση σε πέτρα, τοίχο και μπετόν από 8χιλ και πάνω.
Επίσης ξεκολλημα πλακακιων, ριξιμο σοβά και ψιλοσκαψιματα σε μπετο /τοίχο.

S705
24/06/2022, 12:47
Εννοείται.
Τρύπημα με ενδιαφέρει με την κρούση σε πέτρα, τοίχο και μπετόν από 8χιλ και πάνω.
Επίσης ξεκολλημα πλακακιων, ριξιμο σοβά και ψιλοσκαψιματα σε μπετο /τοίχο.

τον ηλεκτρολόγων είναι βασικά που αυτοί κάνουν και ξετρυπηματα και σκαψίματα και δεν έχω ακούει παράπονο από αυτούς ούτε το έχουν παύει για service 3 χρονιά τώρα που είμαι στο εργοστάσιο

JNP
24/06/2022, 15:02
τον ηλεκτρολόγων είναι βασικά που αυτοί κάνουν και ξετρυπηματα και σκαψίματα και δεν έχω ακούει παράπονο από αυτούς ούτε το έχουν παύει για service 3 χρονιά τώρα που είμαι στο εργοστάσιο

Ένα καλοφτιαγμενο τέτοιο εργαλείο που το μεταχειριζεσαι σωστά το μόνο που θα ζητήσει κάποια στιγμή είναι καρβουνακια, οπότε καλό είναι αν το πας αντιπροσωπεία να ζητήσεις και αλλαγή γρασσου στα γρανάζια. Προσωπικά αυτά τα φτιάχνω μόνος μου.

Bowleno
24/06/2022, 15:02
Αποστολη για την ιστορία να προσθέσω ότι υπάρχουν τα metabo sds combination hummer drills, οπως το δικό μου, που έχουν δύο quick τσοκ, ένα sds και ένα κλασσικό τσοκ που παίρνει απλά τρυπανια ή άλλα εξαρτήματα και φυσικά ρύθμιση ανάλογη από τον πλευρικό διακόπτη. 1000+watt.Σκάβει, τρυπάει, ξύνει... Ίσως φτιάχνει και εσπρέσο, θα το ψάξω!
436549
Καπου πήρε το μάτι μου ένα ελαφρύτερο τέτοιο εργαλείο στα 800watt, ιδανικό για ηλεκτρολογους, ψυκτικους κλπ που ξετρυπανε τοίχους πάνω σε σκάλες με περίεργες καμμια φορά γωνιες. Bosch, Metabo, Makita... Όλοι έχουν τέτοιο.

Ρε κάποιος να τον μπανάρει τούτον τον μΠο@στη δεν υπάρχει;;;;:cry:


:lol:

GEORGIOS
24/06/2022, 19:29
Να και ένα προιστορικό τρυπάνι. Με κάτι τέτοια τρύπαγαν τις πέτρες οι προϊστορικοί άνθρωποι για να φτιάξουν τα λίθινα εργαλεία τους.
Το συγκεκριμένο το έχουν φτιάξει και δοκιμάσει στα πλαίσια της πειραματικής αρχαιολογίας. Έχει πέτρινη μύτη.

Άλλη μέθοδος ήταν σκέτο ξύλο που το περιέτρεφαν πάνω στην πέτρα που ήθελαν να τρυπήσουν, προσθέτοντας συνεχώς άμμο στην μύτη, και με την τριβή σιγά-σιγά δημιουργούσαν την τρύπα.

436566

infidel
24/06/2022, 22:05
Λοιπόν, εμπειρία εγγύησης LIDL.
1η: Πριν μερικά χρόνια είχα παρει ενα πιστόλι θερμού αέρα. Μετά από ελαφριά χρήση σταμάτησε να δουλεύει. τηλ αντιπροσωπεία και στο καπάκι μου στέλνουν άλλο καινούργιο με courier χωρίς καν να πάρουν το παλιό πίσω. Εν το μεταξύ έφτιαξα και το χαλασμένο (αντικατάσταση του διακόπτη) και έμεινα με 2
2η: Προχθές διαπίστωσα ότι η τρόμπα μπαταρίας που είχα πάρει πριν κανα 6μηνο δεν φόρτιζε. Τηλ στα LIDL, μου λένε "Υπάρχει αυτό το email στη γερμανία (service.gr@cmc-creative.de) σαν service, στείλτε και αν δεν βγάλετε άκρη καλέστε πάλι"
Στέλνω email, μετά από 2-3 μέρες παίρνω απάντηση (στα Ελληνικά και στα Γερμανικά). "Δυστυχώς δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε τη συσκευή, στείλτε μας τραπεζικό λογαριασμό να σας βάλουμε τα χρήματα"

I rest my case...

daz
25/06/2022, 09:24
Τα εργαλεία του λιντλ είναι ασφαλισμένα σε εταιρία. Αν υπάρξουν παράπονα θα τα ασφαλίσουν αλλού, οπότε δε κάνουν μαλακίες. Ουσιαστικά αυτό που συγκρίνουμε είναι η εγγύηση μιας γερμανικής εταιρίας, με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν την εγγύηση πολλοί έλληνες εντιπρόσωποι, ακόμα και για πολύ ακριβότερα εργαλεία.

Συμπέρασμα..
Τα εργαλεία του λιντλ είναι πολύ καλή επιλογή, αρκεί να μη τα χρειάζεσαι πραγματικά, όταν τα χρειαστείς. :lol:

Bowleno
25/06/2022, 10:42
Τα εργαλεία του λιντλ είναι ασφαλισμένα σε εταιρία. Αν υπάρξουν παράπονα θα τα ασφαλίσουν αλλού, οπότε δε κάνουν μαλακίες. Ουσιαστικά αυτό που συγκρίνουμε είναι η εγγύηση μιας γερμανικής εταιρίας, με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν την εγγύηση πολλοί έλληνες εντιπρόσωποι, ακόμα και για πολύ ακριβότερα εργαλεία.

Συμπέρασμα..
Τα εργαλεία του λιντλ είναι πολύ καλή επιλογή, αρκεί να μη τα χρειάζεσαι πραγματικά, όταν τα χρειαστείς. :lol:

Δια ταύτα, εγώ έχω καλού κακού και ένα σετ σαν αυτό που έβαλε ο Georgios πιο πάνω....:D


:lol:

GEORGIOS
25/06/2022, 11:14
Ένα ακόμη καλό για τα εργαλεία του Λίντλ ότι αν χρειαστείς ανταλλακτικό, θα το παραγγείλεις και θα το παραλάβεις από το λίντλ της γειτονιά σου.

Leon67
25/06/2022, 11:20
Και στην τιμή ενός πολύ καλού δραπανοκατσαβιδου 18-20 V από γνωστες καλες μαρκες αγοραζεις 5-6 διαφορετικά εργαλεία.....

Bowleno
25/06/2022, 12:28
Τελικά αυτό το θρεντ είναι σουπιάς Vs όλων.. :lol:

GEORGIOS
25/06/2022, 12:33
Εγώ σε εργαλεία μπαταρίας δεν παίρνω του λίντλ γιατί έχει λίγα εργαλεία στην σειρά των 18V και θέλω όλα τα εργαλεία μου να έχουν τις ίδιες μπαταρίες.
Παίρνω της Einhell που έχει πολύ μεγάλη γκάμα στα 18V.
Μεγάλο πλεονέκτημα στα Einhell ότι έχει σχεδιάσει τα εργαλεία της που χρειάζονται 36V, να παίρνουν 2 μπαταρίες των 18V. Με 4 μπαταρίες 4Ah-18V είμαι κομπλέ.

JNP
25/06/2022, 15:27
Τα τελευταία χρόνια το λιντλ κατάργησε τα 18v και έχει μόνο 20v.

GEORGIOS
25/06/2022, 15:43
Έχει γραφτεί εκατοντάδες φορές, οι μπαταρίες 18V είναι ίδιες με αυτές που λένε 20V.
Όταν είναι πλήρως φορτισμένες έχουν 20,5 volt τάση και όταν ξεφορτιστούν έχουν 15 volt.

JNP
25/06/2022, 18:01
Ερώτηση : οι 18ν και οι 20ν έχουν σιγουρα ίδιες υποδοχές; Σε 18ν εργαλείο μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα βάζοντας 20ν;Υπάρχει στο youtube καμμια τέτοια παρουσίαση;

daz
26/06/2022, 02:02
Η τάση μιας μπαταρίας 18650 είναι 3,6 volt.

Αυτό είναι η ονομαστική τάση της, πλήρως φορτισμένη είναι 4,1 με 4,2 v.

Απ' το 4,1 πέφτει πολύ γρήγορα μέχριι το 3,7 και το 3,6 όπου μένει για αρκετή ώρα και έπειτα πέφτει πάλι πολύ γρήγορα μέχρι το κατώτατο σημείο που μπορεί ( ή εκεί που θα την κόψει η συσκευή μας).

Μια μπαταρία 20,5v αποτελείται από 5 μπαταρίες 18650 σε σειρά.
5 χ 3,6v=18,5v
5x4.1v=20.5v
Mε λίγα λόγια, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Στη μια περίπτωση μετράς τη μέγιστη τάση στην άλλη τον ονομαστική (που είναι και το σωστό). Αυτές οι δύο μπαταριο"θήκες", δεν έχουν καμία άλλη διαφορά. Διαφορετικές υποδοχές θα έχουν μόνο αν προέρχονται από διαφορετικό κατασκευαστή*.

Αν η κάθε μια απ' αυτές τις 5 μπαταρίες είναι 2ah τότε η συστοιχία είναι 20.5v 2ah. (όταν συνδέονται σε σειρά, αθροίζονται τα v ενώ η χωρητικότητα παραμένει ίδια με την χωρητικότητα των στοιχείων απ' τα οποία αποτελείται)
Για να βγει η συστοιχία 4ah βάζεις 10 μπαταρίες. 2 παράλληλες μπαταρίες των 2ah και 5 τέτοια παράλληλα ζεύγη, σε σειρά. Στην παράλληλη συνδεσιμότητα αθροίζονται τα mah ενώ τα volt παραμένουν ίδια.

Ακόμα και τα υβριδικά αυτοκίνητα που βγάζουν 220v και είναι Ψ Kw, αποτελούνται από στοιχεία μπαταριών 18650 σε σειρά και παράλληλα.

There!!!

για να σταματήσουμε να συζητάμε αν το εργαλείο είναι 10 ή 12 βολτ ή 20 και 18. :)


*.. όταν λέω να προέρχονται από ίδιο κατασκευαστή εννοώ ακριβώς αυτό. Δεν εννοώ την αναγραφόμενη μάρκα.
Δυο εργαλεία parkside μπορεί να προέρχονται από διαφορετικό κατασκευαστή και ας γράφουν επάνω parkside. To lidl, η einhel κτλ είναι μεταπωλητές. Η einhel μπορεί να επιβάλει στον εκάστοτε κατασκευαστή τον τύπο συνδεσης, η parkside μπορεί να μη το κάνει.

karellen
26/06/2022, 09:18
Ερώτηση : οι 18ν και οι 20ν έχουν σιγουρα ίδιες υποδοχές; Σε 18ν εργαλείο μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα βάζοντας 20ν;Υπάρχει στο youtube καμμια τέτοια παρουσίαση;
Σε ένα παλιό Riobi 9v ξέμεινα από τις μπαταρίες (όχι λιθιου) και βρήκα ευκαιρες 2 άλλες 12v.
Με μια μικρή επέμβαση στις υποδοχές τους για να κουμπώνουν, το χρησιμοποιώ 10 χρονια τώρα.

JNP
26/06/2022, 09:23
Ερώτηση : οι 18ν και οι 20ν έχουν σιγουρα ίδιες υποδοχές; Σε 18ν εργαλείο μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα βάζοντας 20ν;Υπάρχει στο youtube καμμια τέτοια παρουσίαση;

Απαντάω λοιπόν μόνος μου μιας και βρήκα πως τοποθετείται μπαταρία 20ν σε τρυπανοκατσαβιδο παλιό 18ν,θελει μετατροπές και δεν είναι εύκολο στον καθενα:
https://m.youtube.com/watch?v=BUgexDjV7G8

lykourgi
26/06/2022, 20:40
Υπάρχουν αντάπτορες, που μπαίνουν στην υποδοχή της μπαταρίας στα παλιά εργαλεία 18V και από την κάτω πλευρά δέχονται σύγχρονη μπατ. 20V.

Παράδειγμα:
https://www.dewalt.com/product/dca1820/18v-20v-adapter

JNP
27/06/2022, 08:05
Αυτός ο αντάπτορας είναι για τα DeWalt, ξέρεις αν υπάρχει και για τα Parkside;
Ή ταιριάζει και στα Parkside;
Προφανώς κάτι τέτοιο ψαχνω:
436615

lykourgi
27/06/2022, 21:20
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει εργοστασιακή λύση.
Αν googlάρεις "18v to 20v adapter parkside" θα δεις κάποιους που φτιάχνουν τέτοια. Ίσως βρεις.

JNP
27/06/2022, 21:55
Κάτι είδα με 3D.

lykourgi
27/06/2022, 22:05
Ναι, τέτοια υπάρχουν διάφορα. Αλλά, τρέχα γύρευε, από λειτουργικότητα.
Στην Ελλάδα είναι έντελώς άγνωστα. Πριν κανά δυο χρόνια είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία της Dewalt για αυτό που παρέθεσα πριν. Ούτε που γνώριζαν την ύπαρξή του.

Acacius
29/06/2022, 21:18
Η κάθε Dewalt δύσκολα θα σου προσφέρει λύση ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπαταρίες άλλου κατασκευαστή - ειδικά δε όταν κάποια εργαλεία είναι σε δελεαστικές τιμές ακριβώς για να σε κλειδώσουν στο οικοσύστημά τους. Μέχρι να βάλει χέρι καμιά ΕΕ όπως με τα βύσματα των φορτιστών στα κινητά, οι λύσεις θα παρέχονται από "τρίτους" σε eBay, Aliexpress και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις.

EDIT: Υπάρχει βέβαια και αυτό (https://www.cordless-alliance-system.com/)

lazarefa
02/07/2022, 18:00
Εδώ και 10 χρόνια έχω τον γνωστό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου - μηχανής των Lidl, τον παρακάτω:
https://service.kompernass.com/documents/8d482d0881872092277164c1ba3844ab.pdf
Τον είχα πάρει για να συντηρώ που και που τη μπαταρία στο παπάκι, μια που το τελευταίο το δουλεύω περιστασιακά και η 6ΑΗ μπαταρία του (με υγρά φυσικά) ταλαιπωρείται από τις ακινησίες.
Μέχρι πρότινος όσες φορές τον είχα δουλέψει (μετά τις 2-3 πρώτες χρήσεις) μου εμφάνιζε το γνωστό και συστηματικό πρόβλημα που είχε βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο: το κουμπί αφής με το οποίο επιλέγεις διαδοχικά τις διάφορες καταστάσεις φόρτισης, παρότι πατιόταν, δεν έκανε αλλαγή κατάστασης από την αρχική θέση (stand by). Μετά από κάποιες προσπάθειες ωστόσο, έπιανε και λειτουργούσε κανονικά.
Ε λοιπόν, σήμερα, το ρημάδι κόλλησε πεισματικά, κι όσες φορές κι αν το πίεσα δεν άλλαζε κατάσταση.
Αφού είδα κι αποείδα, αποφασίζω να το λύσω... Έλα μου όμως που το υπερμηχάνημά τους έχει 6 βίδες με τρίγωνο κεφάλι για να λύσεις το πλαστικό κέλυφος... Τριγωνικό κατσαβίδι δεν έχω, κι αφού έριξα μερικά όμορφα βρισίδια στους Γερμανούς, συνειδητοποιώ ότι ένα κατσαβίδι Engineer που έχω με ίσια μύτη ταιριάζει ακριβώς στην τρίγωνη κεφαλή των βιδών (λογικά 2,3 χιλ. τρίγωνη μύτη ήθελαν).
Ανοίγω λοιπόν το κέλυφος, τραβάω την πλακέτα παραέξω και αφού βρίσκω τον προβληματικό διακόπτη πλακέτας, τον πλακώνω στο σπρέι επαφών. Τον πατάω μερικές φορές πριν δώσω ρεύμα. Εν συνεχεία δοκιμή με ρεύμα, και ω του θαύματος, δουλεύει ρολόι, όσες φορές τον πίεσα (εναλλάσσει κανονικά κατάσταση φόρτισης).
Ξαναβιδώνω λοιπόν το πλαστικό καπάκι του φορτιστή, τον βάζω για φόρτιση της νέας μπαταρίας και όλα καλά πλέον. Να δούμε φυσικά για πόσο θα κρατήσει (μέχρι να βαρεθώ και να αλλάξω τον συγκεκριμένο διακόπτη από την πλακέτα του φορτιστή).
Οπότε όσοι έχετε τον συγκεκριμένο φορτιστή και σας έχει εμφανίσει μετά κάποιες χρήσεις το συγκεκριμένο και πολύ γνωστό πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη αφής, προτού τον πετάξετε ή έστω αλλάξετε το διακόπτη, δοκιμάστε με λίγο σπρέι επαφών να τον δουλέψετε μπας κι έρθει στα ίσια του (το πιθανότερο). Απλά προσοχή στις βίδες που ανοίγουν το καπάκι του φορτιστή που έχουν τρίγωνο κεφάλι για να μην ψάχνετε πατέντες τελευταία στιγμή όπως εγώ.

toyar
02/07/2022, 18:46
Εχεις δοκιμασει να τον βγαλεις απ την πριζα μηπως ξεκολλησει;

karellen
02/07/2022, 18:56
Εδώ και 10 χρόνια έχω τον γνωστό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου - μηχανής των Lidl, τον παρακάτω:
https://service.kompernass.com/documents/8d482d0881872092277164c1ba3844ab.pdf
Τον είχα πάρει για να συντηρώ που και που τη μπαταρία στο παπάκι, μια που το τελευταίο το δουλεύω περιστασιακά και η 6ΑΗ μπαταρία του (με υγρά φυσικά) ταλαιπωρείται από τις ακινησίες.
Μέχρι πρότινος όσες φορές τον είχα δουλέψει (μετά τις 2-3 πρώτες χρήσεις) μου εμφάνιζε το γνωστό και συστηματικό πρόβλημα που είχε βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο: το κουμπί αφής με το οποίο επιλέγεις διαδοχικά τις διάφορες καταστάσεις φόρτισης, παρότι πατιόταν, δεν έκανε αλλαγή κατάστασης από την αρχική θέση (stand by). Μετά από κάποιες προσπάθειες ωστόσο, έπιανε και λειτουργούσε κανονικά.
Ε λοιπόν, σήμερα, το ρημάδι κόλλησε πεισματικά, κι όσες φορές κι αν το πίεσα δεν άλλαζε κατάσταση.
Αφού είδα κι αποείδα, αποφασίζω να το λύσω... Έλα μου όμως που το υπερμηχάνημά τους έχει 6 βίδες με τρίγωνο κεφάλι για να λύσεις το πλαστικό κέλυφος... Τριγωνικό κατσαβίδι δεν έχω, κι αφού έριξα μερικά όμορφα βρισίδια στους Γερμανούς, συνειδητοποιώ ότι ένα κατσαβίδι Engineer που έχω με ίσια μύτη ταιριάζει ακριβώς στην τρίγωνη κεφαλή των βιδών (λογικά 2,3 χιλ. τρίγωνη μύτη ήθελαν).
Ανοίγω λοιπόν το κέλυφος, τραβάω την πλακέτα παραέξω και αφού βρίσκω τον προβληματικό διακόπτη πλακέτας, τον πλακώνω στο σπρέι επαφών. Τον πατάω μερικές φορές πριν δώσω ρεύμα. Εν συνεχεία δοκιμή με ρεύμα, και ω του θαύματος, δουλεύει ρολόι, όσες φορές τον πίεσα (εναλλάσσει κανονικά κατάσταση φόρτισης).
Ξαναβιδώνω λοιπόν το πλαστικό καπάκι του φορτιστή, τον βάζω για φόρτιση της νέας μπαταρίας και όλα καλά πλέον. Να δούμε φυσικά για πόσο θα κρατήσει (μέχρι να βαρεθώ και να αλλάξω τον συγκεκριμένο διακόπτη από την πλακέτα του φορτιστή).
Οπότε όσοι έχετε τον συγκεκριμένο φορτιστή και σας έχει εμφανίσει μετά κάποιες χρήσεις το συγκεκριμένο και πολύ γνωστό πρόβλημα με τον κεντρικό διακόπτη αφής, προτού τον πετάξετε ή έστω αλλάξετε το διακόπτη, δοκιμάστε με λίγο σπρέι επαφών να τον δουλέψετε μπας κι έρθει στα ίσια του (το πιθανότερο). Απλά προσοχή στις βίδες που ανοίγουν το καπάκι του φορτιστή που έχουν τρίγωνο κεφάλι για να μην ψάχνετε πατέντες τελευταία στιγμή όπως εγώ.

Γραμμή προς γραμμή στα παραπάνω βλέπω τον εαυτό μου πριν μερικά χρόνια!
Επιπροσθέτως έκοψα ακόμα και το στρογγυλό λαστιχάκι που κάλυπτε το διακόπτη για καλύτερη 'επαφή'. Διορθώθηκε προσωρινά το πρόβλημα αλλα σε κανά χρόνο το ξαναεμφάνισε.Έκτοτε ξέρω ότι πρέπει να τον πατήσω 5-6-10 φορές για να ξεκινήσει. :lol:

Acacius
03/07/2022, 01:12
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πριν λίγα χρόνια, αλλά άλλαξα με τη μία το διακόπτη. Τρίγωνη μύτη είχα (ευχαριστώ κινέζικα σετ του δεκάρικου) αλλά δεν είχα όρεξη για πολλά-πολλά οπότε θυσίασα την αδιαβροχοποίηση πετσοκόβοντας την έξοδο για το καλώδιο του ρεύματος, γιατί αλλιώς δεν είχα αρκετή πρόσβαση για να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να μου σπάσουν τα νεύρα.

Τα ίδια μου κάνει εδώ και 1-2 χρόνια και ο CTEK και αποφεύγω να τον ανοίξω όσο μπορώ ακόμα να τον πείσω να αλλάξει ρύθμιση με καμιά δεκαριά επίμονα πατήματα.

JNP
03/07/2022, 08:27
Δεν περίμενα ο CTEK με 4πλασια τιμή από αυτόν του λιντλ να παρουσιάσει τέτοιο θέμα! Εγώ έχω τον νεώτερο φορτιστή του λιντλ, καμμια τριετία, και τον CTEK5 καμμια διετία. Έχουν κάνει 10-15 φορτίσεις/συντηρήσεις ο καθένας και μέχρι στιγμής δεν έχουν εμφανίσει κάποιο πρόβλημα.
Αυτός του λιντλ κατάφερε και έκανε συντήρηση σε 70αρα μπαταρία start/stop αλλά από τότε που πήρα τον CTEK5 εμπιστεύομαι πλέον τα προγράμματα αυτουνού και ο πρώτος έμεινε εφεδρεία.

aetomenios
03/07/2022, 10:08
Είχα του Lidl πρώτης γεννιάς και τον χάρισα γιατί πήρα τον ctek αλλα και αυτός θέλει μερικά πατήματα για να πιάσει.

JNP
03/07/2022, 16:29
Τώρα που το ξανασκέφτομαι τουλάχιστον τον CTEK5 που τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για την μπαταρία του αυτοκινήτου μου, όταν τον συνδέω στην μπαταρία και στο ρεύμα, αυτός αυτόματα αναγνωρίζει το είδος φόρτισης (12V-start/stop) και δεν χρειάζεται πλέον να πατήσω κανένα κουμπί. Ίσως αυτό βοηθάει στον να μην έχει εμφανίσει τέτοιο πρόβλημα. Θα χρειαστεί να επιλέξω άλλο πρόγραμμα μόνο σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες τον χειμώνα, αν και το γκαράζ μου και χωρίς θέρμανση δεν έχει πέσει κάτω από +10β Κελσίου.