PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13

doctoras
03/07/2022, 22:34
Αυτη η πατέντα του κυκλωματος που μεσω ενος μικροδιακόπτη να κανει κυκλο για την κατάλληλη επιλογη λειτουργίας, τρωει κατι peak και αυτα επιρεαζουν την ποιότητα λειτουργιας του. Ειτε λιντλ ειτε οποιαδήποτε αλλο

OldMan
04/07/2022, 11:34
Soft-touch ειναι αυτα τα διακοπτακια ρε γουμαρια που τα πατατε με τις λουκανικοδαχτυλαρες σας..!!

ptc
18/07/2022, 08:23
Πέμπτη 21/7

436950

Bowleno
18/07/2022, 09:19
Πέμπτη 21/7

436950

10 ευρώ; Από.... Πλαστελίνη είναι;:lol:

JNP
18/07/2022, 09:27
Για ερασιτεχνικες μικροδουλειες και επισκευές καλά είναι.
Ειναι και δύσκολες οικονομικά εποχές...

Kickstart
18/07/2022, 10:01
Το δεξι για βουνο μεσα στο μπακπακ μια χαρα δειχνει...θα το χτυπησω (αν το βρω)

ioannispar
18/07/2022, 12:18
Τα έχω και τα δύο περίπου 3 χρονια τώρα και είναι άψογα!!!!!

turogalos
18/07/2022, 23:56
Τα έχω και τα δύο περίπου 3 χρονια τώρα και είναι άψογα!!!!!

Έχω κι εγώ το δεξί με την μικρή καστανίτσα και είναι τρομερά βολικό (την πήρα πριν 3,5 χρόνια και έχει κόκκινη συσκευασία). Για γρήγορες δουλειές σε ποδήλατο και μηχανάκι είναι ότι πρέπει. Αν ήταν σε κάπως μικρότερη συσκευασία θα την είχα πάντα μαζί μου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/07/2022, 09:19
Ενδοιαφερον!

OldMan
19/07/2022, 14:51
Ενδοια-φερον!

Ακριβώς..!!

daz
19/07/2022, 15:58
:bawl:

borgiriadis1
30/08/2022, 18:11
Αυτή η σκούπα που δίνουν στα lidl και λέει air watt 180 λέτε να αξίζει?
Πόσα airwatt πρέπει να έχει μια καλή σκούπα?

Translatoras
30/08/2022, 18:55
Προ 15-ετίας είχα τη ναυαρχίδα της Philips με μοτέρ 2000 Watt που έλεγε 500 air watt και ξεκόλλαγε τα πλακάκια.
Σήμερα με τα μοτεράκια των 650 W (για τις οικιακές) νομίζω ότι 180 air watts είναι από τις υψηλότερες τιμές που θα συναντήσεις.
Βέβαια αυτή έχει 1200w μοτερ αλλά εγώ κρίνω μόνο από τα air watt

Το καλό με το Λιντλ είναι ότι μπορείς να την πάρεις, να την δοκιμάσεις χωρίς να χάσεις τη συσκευασία και αν δεν σε καλύψει την επιστρέφεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω...

doctor_john
30/08/2022, 22:10
Η του πρακτικερ κάνει δουλειά. Δες την και αυτή, σκουπίζω δύο εργαστήρια.
Ο σωλήνας της δείχνει πολύ κακή ποιότητα, δεν έχει πάθει κάτι ακόμα και τον πατάω συχνά.
Υπάρχει με το μέτρο καλής ποιότητας και σκέφτομαι να τον αναβαθμίσω κάποια στιγμή.

ptc
17/10/2022, 11:32
Δευτέρα 24/10

438860

runner
18/10/2022, 01:18
Πολύ πρακτική κασετίνα. Αν δεν την είχα, θα την έπαιρνα.

Acacius
18/10/2022, 14:46
Την έχω στο αυτοκίνητο και κάθε φορά που βγαίνει δελεάζομαι να πάρω και δεύτερη για γενική χρήση. Όντως πολύ πρακτική και φοβερό vfm. Η υποδοχή-κατσαβίδι είναι χτυπητή αν θυμάμαι καλά. [Edit: δεν είναι, έχει υποδοχή για καστάνια]

JNP
18/10/2022, 20:25
Την έκανα δώρο στον γιο μου για το ποδήλατο, πριν 4 χρόνια 14 ευρώ. Προσοχή λασκαρουν οι δύο βίδες στην καστάνια. Θέλουν από μια σταγόνα κόλλα και όχι τέρμα σφίξιμο γιατί μπλοκάρει.
Μία ανάλογη 3/8 έχω στο αμάξι για καμμια μικροαβαρια.
Για ερασιτεχνική χρήση μια χαρά είναι.

stathis78
20/10/2022, 07:21
έχεις κανείς άποψη για την μάσκα ηλεκτροκόλλησης PSHP 1 A1 49,99 ευρώ. Έχει μεγάλο τζαμάκι αλλά στην πράξη πως τα πάει;

telegonos
20/10/2022, 07:26
έχεις κανείς άποψη για την μάσκα ηλεκτροκόλλησης PSHP 1 A1 49,99 ευρώ. Έχει μεγάλο τζαμάκι αλλά στην πράξη πως τα πάει;

Είχα πάρει το άλλο εξωτερικό σχέδιο, το κακγκούρικο με τις φλόγες, προ εξαμήνου. Μια χαρά είναι, την κάνει την δουλειά της, ρυθμίζεται πόσο να μαυρίζει, είναι ταχύτατη, έχει και φωτάκι LED να αναβει αν θέλεις. Γενικά μια χαρά.

Επειδή είμαι λίγο μυτόγκας, βρίσκει ελαφρά η μύτη στο πλαστικό, αλλά αυτό το ξεπέρασα εύκολα, φορώντας την ελαφρά πιο ψηλά στο κεφάλι, αυτό φυσικά για το δικό μου σχέδιο, το δικό σου που είναι το ''σοβαρό'' μαύρο, δεν ξέρω τι κάνει.

stathis78
20/10/2022, 12:28
Την αγόρασα την μάσκα. Είναι της σειράς performance, έχει μεγάλο τζαμάκι και οπτικό πεδίο προφανώς για να δουλέψεις και τροχό αν χρειαστεί κατά την συγκόλληση, έχει ομαλή λειτουργία και γρήγορη συσκότηση, όλες οι ρυθμίσεις γίνονται από τα ποτεσιόμετρα που βρίσκονται στο έξω αριστερο μέρος, έχει καλή ποιότητα κατασκευής, όταν δεν είναι στη συσκότιση βλέπεις μέσα από το τζαμάκι με μία ανοιχτή πράσινη απόχρωση χωρίς να είναι καθόλου ενοχλητική, μπορείς άνετα να κάνεις άλλη δουλειά. Στα μείον θα έλεγα την τιμή της και το βάρος της, είναι 750γρ, κάπως βαριά για πολύωρη χρήση, και επίσης δεν κάθεται στο μέσο της διαδρομής της ανύψωσης όταν θες να την σηκώσεις γιατί πέφτει, πρέπει να την πας μέχρι τέρμα επάνω στο κεφάλι, βρείτε και ρυθμίστε το ύψος που θέλετε να κάθετε στο κεφάλι σας και μην χρησιμοποιείτε συνέχεια τις πλαινές πλαστικές βίδες σύσφιξης γιατί δεν είναι για πολλά πολλά.

JNP
21/10/2022, 16:20
Τι είδους μπαταρίες παίρνει η ηλεκτρονική μάσκα;

stathis78
21/10/2022, 19:14
Τι είδους μπαταρίες παίρνει η ηλεκτρονική μάσκα;

τύπου κουμπιού CR2450 3V

fasarias
23/10/2022, 16:52
Εγώ έχω αυτή:
https://www.prometheus.gr/product/10140/ilektrokolliseis,-tornoi,-gennitries,-skoypes,-domika-ilektrosygkolliseiseksartimata-eksartimata-ilektrosygkolliseon-ilektroniki-maska-ilektrokollisis-imperia

Η οποία κοστίζει κάτω από 30 ευρώ και κάνει μια χαρά την δουλειά της, οκ αυτή του lidl φαίνεται καλύτερη και με περισσότερα specs αλλά αν δεν την δουλεύεις επαγγελματικά για να την έχεις όλη μέρα στο κεφάλι σου πιστεύω δεν αξίζει να φτάσεις τόσο ψηλά στην τιμή.

fasarias
23/10/2022, 16:55
Έχει και η δική μου έξτρα επιλογές για τροχισμα ή κόλληση εσωτερικά παρ'όλο που δεν το αναφέρει στην περιγραφή.

Translatoras
08/01/2023, 19:03
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Είχα πάρει προ ημερών το δράπανο μπαταρίας της φωτό από Super Σαββατο 60 ευρώ (59.99) με μπαταρία 20V 2Αh και φορτιστή.
Νόμιζα ότι ήταν και κρουστικό αλλά δεν είναι, οπότε θα το επιστρέψω
(δεν έχει χρησιμοποιηθεί, απλά άνοιξα συσκευασία να τσέκαρω ότι ήταν κομπλέ διότι ήταν λίγο "ταλαιπωρημένη" η χαρτονένια συσκευασία).
Αν το ήθελε κάποιος από Αθήνα και δεν το πρόλαβε ευχαρίστως να συνεννοηθούμε για να το πάρει με «φρέσκια»
(δηλ. να το επιστρέψω ώστε να πάρω πίσω τα χρήματά μου και να το αγοράσει επιτόπου με όποιον τρόπο θέλει).

440545

karellen
17/01/2023, 14:38
Δουλειά δεν είχε ο διάολος κλπ κλπ.
Επειδή θέλω στο δράπανο να έχω 2-3 μύτες μόνιμα συν τον αντάπτορα και οι μαγνήτες του Parkside είναι ψεύτικοι,να η λύση.

Παίρνουμε δυό ισχυρούς μαγνήτες νεοδυμίου από σκληρό δίσκο,τρώμε λίγο με τον τροχό το περιττό μέταλλο γύρω γύρω και με 2 σταγόνες Logo τους κολλάμε στο δράπανο,εγώ έβαλα ένα στο πλάι και ένα στο πίσω μέρος.

440715

440716

Βουαλά.

440717

440718

Bowleno
17/01/2023, 15:10
Δουλειά δεν είχε ο διάολος κλπ κλπ.
Επειδή θέλω στο δράπανο να έχω 2-3 μύτες μόνιμα συν τον αντάπτορα και οι μαγνήτες του Parkside είναι ψεύτικοι,να η λύση.

Παίρνουμε δυό ισχυρούς μαγνήτες νεοδυμίου από σκληρό δίσκο,τρώμε λίγο με τον τροχό το περιττό μέταλλο γύρω γύρω και με 2 σταγόνες Logo τους κολλάμε στο δράπανο,εγώ έβαλα ένα στο πλάι και ένα στο πίσω μέρος.

440715

440716

Βουαλά.

440717

440718

Κάτσε να το δει η σουπιά....:cry:
:lol:

karellen
17/01/2023, 15:20
Κάτσε να το δει η σουπιά....:cry:
:lol:

Θα το κάνει κι αυτός?

stefanos
17/01/2023, 16:11
Θα το κάνει κι αυτός?

Σίγουρα, αλλά όχι για να έχει πρόχειρες τις μύτες πάνω στο δράπανο.
Θα βάλει τα μαγνητάκια για να έχει πρόχειρο το δράπανο κολλημένο πάνω στο ψυγείο.:lol:

Acacius
17/01/2023, 16:16
Μαγνητάρες, όχι αστεία. Φοβάμαι μόνο μήπως κάποια στιγμή μείνουν κολλημένοι στη μύτη που θα τραβήξεις και όχι στη μπαταρία.

toyar
17/01/2023, 16:46
Η μπαταρια σιγουρα δεν επηρεαζεται;

bulmont
17/01/2023, 17:52
Καλό το ημίγλυκο;;;;;;;;;;;;;

Κόκκινο είναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

440721

karellen
17/01/2023, 18:20
Η μπαταρια σιγουρα δεν επηρεαζεται;

Όχι,ούτως ή άλλως ο μαγνήτης είναι από τη μάννα του κολλημένος σε ατσάλινο λαμάκι οπότε η πίσω μεριά του (αυτή που εφάπτεται στην μπαταρία) είναι ουδέτερη.

Εδιτ: Ροζέ Βάγγο!!

fasarias
18/01/2023, 00:31
Μια χαρά κομπλέ πατέντα.
Μπράβο Νικόλα.

fasarias
23/01/2023, 18:49
https://www.lidl-hellas.gr/p/p165337?productId=165337&countryCode=GR

Καλό, φθηνό πολύ για αυτά που προσφέρει.

Translatoras
23/01/2023, 19:07
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Είχα πάρει προ ημερών το δράπανο μπαταρίας της φωτό από Super Σαββατο 60 ευρώ (59.99) με μπαταρία 20V 2Αh και φορτιστή.
Νόμιζα ότι ήταν και κρουστικό αλλά δεν είναι, οπότε θα το επιστρέψω
(δεν έχει χρησιμοποιηθεί, απλά άνοιξα συσκευασία να τσέκαρω ότι ήταν κομπλέ διότι ήταν λίγο "ταλαιπωρημένη" η χαρτονένια συσκευασία).
Αν το ήθελε κάποιος από Αθήνα και δεν το πρόλαβε ευχαρίστως να συνεννοηθούμε για να το πάρει με «φρέσκια»
(δηλ. να το επιστρέψω ώστε να πάρω πίσω τα χρήματά μου και να το αγοράσει επιτόπου με όποιον τρόπο θέλει).

440545


Είδα ότι βγάζει πάλι το Σάββατο που έρχεται το συγκεκριμένο δραπανοκατσάβιδο,
οπότε άκυρο το παραπάνω.
Καλή συνέχεια σε όλους.

daz
24/01/2023, 07:48
Κάτσε να το δει η σουπιά....:cry:
:lol:


Θα το κάνει κι αυτός?


Σίγουρα, αλλά όχι για να έχει πρόχειρες τις μύτες πάνω στο δράπανο.
Θα βάλει τα μαγνητάκια για να έχει πρόχειρο το δράπανο κολλημένο πάνω στο ψυγείο.:lol:

:moutza:

:lol::bawl:

Tallyban
27/01/2023, 19:11
Δυστυχώς ο φακός λεντ που αγόρασα ξανά πριν από κάνα μήνα(ο πλακέ πράσινος),υστερεί σε ποιότητα από τον παλιό,η δεύτερη σκάλα δεν είναι τόσο ισχυρή,οι μαγνήτες το ίδιο.
Λες και το κάνουν επίτηδες,άμα ένα προϊόν είναι καλό (έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τον παλιό) το "καίνε"...

daz
27/01/2023, 20:59
Δυστυχώς ο φακός λεντ που αγόρασα ξανά πριν από κάνα μήνα(ο πλακέ πράσινος),υστερεί σε ποιότητα από τον παλιό,η δεύτερη σκάλα δεν είναι τόσο ισχυρή,οι μαγνήτες το ίδιο.
Λες και το κάνουν επίτηδες,άμα ένα προϊόν είναι καλό (έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τον παλιό) το "καίνε"...

Δε το κάνουν επίτηδες.

fasarias
27/01/2023, 22:57
Λύσσαξα να πάω να τον πάρω αυτόν τον τροχό, λες και δεν έχω άλλους 3 ας πούμε.
Ψάρωσα με την χαμηλή τιμή και το γεγονός ότι κάποια εργαλεία που έχω πάρει κατά διαστήματα από την εν λόγω μάρκα μου έχουν βγει αρκετά καλά για τα λεφτά τους.
Τελοσπάντων σήμερα τον αγόρασα και αύριο θα τον επιστρέψω.
Δυστυχώς το συγκεκριμένο εργαλείο δεν είναι φθηνό αλλά φθηνιάρικο.

JNP
28/01/2023, 05:49
Κρίμα, ο αντίστοιχος πριν 2-3 χρόνια μου έβγαλε δουλίτσα και αντέχει κανονικά.
Πάντως σε τόσο φθηνά εργαλεία ο διακόπτης της σκανδάλης και αυτός των στροφών γρήγορα τα φτύνουν.

lazarefa
28/01/2023, 07:16
Τον συγκεκριμένο τροχό τον κοίταζα κι εγώ τα τελευταία 3-4 χρόνια όσες φορές τον έφερνε, κυρίως λόγω ισχύος και ρύθμισης στροφών... Αν θυμάμαι σωστά κάπου το 2020 ή αρχές 2021 τον είχε φέρει σε μια βελτιωμένη έκδοση σε σχέση με προηγούμενα, η οποία ήταν κάπως λιγότερο ογκώδης και με λίγο πιο προσεγμένα πλαστικά (στο μάτι τουλάχιστον). Έχω την εντύπωση ότι η έκδοση που έφεραν προχθές είναι η παλιότερη και όχι εκείνη που προανέφερα (πρέπει να την κυκλοφόρησαν 2-3 φορές, μέχρι το 2022). Επίσης όλες τις φορές που τον έφερναν μέχρι πρότινος, η τιμή πώλησης ήταν στα 28 ευρώ. Χθες πήγε στα 35 (και να ήταν μόνο αυτό).
Τελικά δεν προχώρησα σε αγορά τότε (πλέον δεν το σκέφτομαι καν) γιατί αφενός ο τροχός ρεύματος γενικά είναι από τα εργαλεία που χρησιμοποιώ ελάχιστα κι αφετέρου, όταν έχω ήδη ένα τροχουδάκι ρεύματος Makita σταθερών στροφών 115 χιλ., παρά το δέλεαρ της παραπάνω δύναμης/μεγέθους δίσκου, νομίζω ότι η απόκτηση του συγκεκριμένου θα ήταν για μένα εκτός από υπερβολή και ξενέρωμα.

fasarias
28/01/2023, 08:10
Ποια σκανδάλη και ποιος διακόπτης που είναι ολόκληρο για φτύσιμο το αναθεματισμένο.

Lazarefa#
Χαρακτηρίζεται με κωδικό 6 που προσδιορίζει ότι είναι νέα έκδοση του μοντέλου, τώρα τι να σου πω δεν γνωρίζω αν το είχε κυκλοφορήσει ξανά παλιότερα και δεν με νοιάζει κιόλας ειλικρινά.

Translatoras
28/01/2023, 12:03
Το θέμα με την πτώση της ποιότητας των προϊόντων (εργαλεία, αυτοκίνητα, ψυγεία, τηλεοράσεις) είναι οικουμενικό.
Άλλαξα τηλεόραση 7-ετίας με την αντίστοιχη φετινή και η εικόνα είναι κατά τι χειρότερη! (Παίζει όμως ΕρτΦλιξ).

Ακόμα κι αν σαν εμφάνιση είναι σίγουρα βελτιωμένα, τα «σωθικά» και τα περιφερειακά τους υποφέρουν.
όσο για τις τιμές (στα εργαλεία πάντα) υπάρχει όντως αύξηση 20-25%, που και πάλι δεν κλείνει σημαντικά την ψαλίδα με τον ανταγωνισμό.

Όσο όμως υπάρχει η πολιτική της 3-ετούς εγγύησης (με διαδικασίες No-Questions-Asked),
ειλικρινά θα πρέπει να λατρεύω ένα συγκεκριμένο εργαλείο μιας άλλης μάρκας
(βλέπε κασετίνα καρυδάκια-καστάνια-μύτες-κατσβιδολαβή 1/2 ίντσα FACOM) για να το πρoτιμήσω κι ας πληρώσω 10 φορές παραπάνω.

Προ ημερών. μπουλονόκλειδο αυτοκινήτου μπαταρίας, μετά από ελάχιστη χρήση (2 αλλαγές λάστιχα μπρος-πίσω στους γείτονες)
άρχισε να παίρνει μπροστά μόνο όταν ήθελε (3 τζούφια πατήματα σκανδάλης στα 4).
Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και σε 20 μέρες (άργησε διότι είχε έλλειψη) είχα στην πόρτα μου ένα καινούριο και
«κρατήστε το παλιό για ανταλλακτικά ή ανακύκλωση».

Αυτό δεν νομίζω να το έχεις κανείς άλλος...

Υ.Γ. Κάποιες φορές βλέπω στα ταμεία εργαλεία από επιστροφές, τα οποία είναι σε άθλια εμφανισιακή κατάσταση.
Τα παίρνουν, τους πίνουν το αίμα, βγάζουν το μεροκάματο, κρατάνε τα αξεσουάρ και το γυρίζουν πίσω χωρίς καν να κλείσουν το βαλιτσάκι.
Μόνο στον γερμανό (όχι τον Γερμανό) μπορείς να το κάνεις αυτό και μακάρι να συνεχίσουν να το υποστηρίζουν/δέχονται και να μην αλλάξει η πολιτική επιστροφών τους

Αυτά από μένα.

katsar
28/01/2023, 12:14
Συγνώμη κιόλας αλλά εμένα αυτό από μόνο του μου δείχνει παντελή έλλειψη εμπιστοσύνης στην ποιότητα του προιόντος από τους ίδιους,πουλάμε ''σκάρτα'' και όποιο αντέξει.
Δηλαδή εγώ στην δουλειά μου να δώσω το δικαίωμα στον οποιονδήποτε να την αμφισβητήσει και να του επιστρέψω τα χρήματα χωρίς πολλά πολλά;
Ε μόνο αν ξέρω πως πουλάω κοπανιστό αέρα εξαρχής.
Για τον καταναλωτή φυσικά και είναι καλό αυτό αλλά δεν ξέρω πως αντικατοπτρίζετε στην ποιότητα.

edit Το ότι το δούλεψες 2 φορές και χάλασε ενισχύει την άποψη μου.Κάποτε είχα μόνο φτηνά εργαλεία για οικιακή χρήση και έλεγα όλα καλά, όταν ήρθα σε επαφή με σοβαρά μηχανήματα είδα την διαφορά πχ κάτι bulle που πριν χωρίς να ξέρω τα θεωρούσα αλλά Χάρυ Κλυν ''και γ@μω τις μάρκες δικέ μου'' να χαλάνε για πλάκα σε κανονική χρήση και όχι περιστασιακή .

fkol k4
28/01/2023, 13:07
Τόσος πολύς λόγος για το αν τα parkside αξίζουν τα λεφτά τους ή όχι, δεν έχει νόημα.
Τα κακόμοιρα δεν πωλούνται ως επαγγελματικά, αλλά ως DIY εργαλεία.

Το ότι πολλοί επαγγελματίες τα χρησιμοποιούν είναι αλήθεια, αλλά γίνεται είτε γιατί δεν δεν έχουν λεφτά για καλύτερα (ναι, παίζει πολύ συχνά) είτε για να μην φοβούνται μήπως τους τα κλέψουν (ή αν τους τα κλέψουν να μην πονέσουν πολύ).

Το δικό μου συμπέρασμα για τη χρησιμότητα των parkside είναι πως είναι καλά για 2 περιπτώσεις:

Για "εισαγωγικά" εργαλεία. Πχ παίρνεις σε parkside ένα εργαλείο που δεν έχεις και δεν είναι σίγουρο πως θα το χρησιμοποιήσεις πολύ. Αν το χρησιμοποιήσεις τόσο που να χαλάσει, τότε παίρνεις καλύτερο. Αν όχι, τότε τσάμπα λεφτά θα είχες δώσει.
Για 2ο εργαλείο, για τις μέρες που το καλό θα είναι στο σέρβις. Γιατί όλα χαλάνε, όσα λεφτά και αν κάνουν και όσο καλά και αν είναι.

Translatoras
28/01/2023, 15:03
Αν ξέρεις ότι πουλάς αέρα κοπανιστό, και πράγματα μουσαντένια δεν δίνεις εγγύηση, ούτε 3 μήνες δικαίωμα επιστροφής,
διαφορετικά το κλείνεις το μαγαζί και αυτοί δεν το έχουν κλείσει ακόμα.

Το Alex Pack με τους τροχούς των 8 ευρώ ΕΚΛΕΙΣΕ.

Αν το να δίνεις 3 χρόνια εγγύηση και παράδοση καινούριο εργαλείο
χωρίς να σε περνάνε Ιερά Εξέταση και προσκόμιση πιστοποιητικού πολιτικών φρονημάτων,
εσένα σου λέει ότι δεν εμπιστεύονται τα εργαλεία τους και ότι ξέρουν είναι για πέταμα,
τότε εμένα ΜΕ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ!.. οπότε πάσο και έχεις δίκιο!

Μάλλον όμως προτιμάς τις μονοετείς εγγυήσεις των επώνυμων που σε σταυρώνουν μέχρι να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και
σου επισκευάζουν το εργαλείο 2-3 φορές με 1-2 μήνες καθυστέρηση κάθε φορά.
Αυτοί για σένα έχουν ποιότητα.

Ναι μου χάλασε μετά από 2 φορές χρήση
(το έπαθα και με Makita κατσαβιδιέρα μπαταρίας που έβγαζε καπνούς λες και ήμουν σε συναυλία του Michael Jackson)
και σε 20 μέρες (και πολλές ήταν) είχα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, το οποίο ακόμα δεν έχει κάνει κιχ και έχω ξηλώσει τις τέντες από τετραόρωφη πολυκατοικία.
Το Makita είναι ακόμα στο κουτί του διότι είπαν ότι έπεσαν νερά και ήθελαν 210 ευρώ για επισκευή.

Έχω καμιά 20-ριά εργαλειάκια παρκσάιντ που έχουν βγάλει πολλές φορές πάνω τα λεφτά τους και δουλεύουν ακόμα.
Σαν ερασιτέχνης γιαλαντζί μάστορας της πλάκας ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!

Περαστικά μας!!!

toyar
28/01/2023, 15:33
οι φθηνες σειρες των επωνυμων εργαλειων εχουν παρομοια ποιοτητα και τιμη
δεν εχουν ομως την ιδια εγγυηση ουτε την επιστροφη

daz
28/01/2023, 15:42
Η εγγύηση δε σημαίνει ούτε ότι είναι καλά ούτε το αντίθετο.
Επειδή είναι σούπερ μάρκετ και η επωνυμία parkside του ανήκει, είναι υποχρεωμένο να δώσει εγγύηση.
Πληρώνει λοιπόν μια ασφαλιστική εταιρία με την οποία έχει κάνει τον διακανονισμό που έχει κάνει.
Για αυτό τα εργαλεία δεν επιστρέφονται στο lidl.

Δεν υπάρχουν ανταλλακτικα για επισκευές, δεν υπάρχουν εργαλεία για αντικατασταση, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα καινούριων.
Το κάθε εργαλείο είναι διαφορετικό από το προηγούμενο και εξαρτάται από τον προμηθευτή και την σύμβαση.

Όλα αυτά διαφοροποιούν τα εργαλεία του σούπερ μάρκετ απ' τις υπόλοιπες μάρκες.

Αν όλοι αγοράσουμε τον τροχό που έβγαλε και μετά όλοι τον επιστρέψουμε και πάρουμε τα λεφτά μας πίσω, τα Λίντλ θα έχουν ακριβώς το ίδιο κέρδος.
Το πολύ πολύ η ασφαλιστική να του αυξήσει τα ασφάλιστρα και τα επόμενα εργαλεία να είναι λίγο χειρότερα ποιοτικά, ώστε να έχουν την ίδια τιμή και παράλληλα να καλυφθεί και το έξτρα κόστος της ασφαλιστικής.

stefanos
28/01/2023, 15:53
Κλείνεις το μαγαζί στην περίπτωση που τιμολογείς λάθος.
Εάν υπολογίσεις στην τιμή τις επιστροφές, τότε αποκτάς και επιπλέον πελάτες λόγω ακριβώς της δυνατότητας επιστροφής.
Και εάν σκεφτούμε ότι η τιμή τους είναι ουσιαστικά στο επίπεδο της υπόλοιπης αγοράς, σε αυτής της ποιότητας εργαλεία, ενώ αγοράζουν τεράστιες ποσότητες κατ' ευθείαν από τον κατασκευαστή χωρίς μεσάζοντες θα δείς ακριβώς γιατί δεν θα κλείσουν.
Επί πλέον έχουν και το πλεονέκτημα ότι πουλάνε σε SM.
Ενημερώνομαι αυτόματα από τη γυναίκα μου για ότι προσφορά βγάζει.
Και πλέον ανάβω τα κάρβουνα στην ψησταριά με πιστόλι θερμού αέρα γιατί είναι το μοναδικό πράγμα που θα μπορούσε να μου χρησιμεύσει ενα πιστόλι θερμού αέρα.
Δηλαδή ουσιαστικά δεν θα αγόραζα ποτέ πιστόλι θερμού αέρα εάν δεν το έβρισκα μπροστά μου στο SM.

Tallyban
28/01/2023, 19:21
Είναι πάρα πολλοί αγοραστές που δεν επιστρέφουν τα προϊόντα που χαλάνε,όχι μόνο στο Λιτλ.

silkman
29/01/2023, 00:14
Είναι πάρα πολλοί αγοραστές που δεν επιστρέφουν τα προϊόντα που χαλάνε,όχι μόνο στο Λιτλ.
Και αυτό. Εκει ποντάρουν

Δεν ξερω αν το ειχα γράψει εδώ, αλλά βρήκα απο τον πατερα μου σε ένα εξοχικο ότι προσφορά έβγαζε η λιντλ επι μια δεκαετία την πήγαινε και την αγόραζε. Και δεν τα άνοιξε καν τα κουτια απο περιεργεια να δει αν δουλευει, τα αφηνε εκεί για μενα να τα βρω σφραγισμένα. Εργαλεία και γκατζετάκια διπλα και τριπλά.

Λοιπον δεν δουλευει τίποτα και ειναι όλα άχρηστα. Και δεν μιλάω για εργαλεία μπαταρίας όπου φυσικά πέθαναν όλες οι μπαταρίες, μιλάμε πχ για φυσητηρι κήπου ηλεκτρικο στο κουτί του, το συναρμολόγησα, μια γκουμούτσα 1.5 μέτρο και δούλεψε 3.5 λεπτά με το ρολόι, μετά χαιρέτησε. Μια τεράστια σκούπα τυπου shopvac υγρων στερεων 2300w που κάνει φασαρία σα πυραυλος του Ελον Μασκ, δε ρουφάει ούτε τα αποτσιγαρα απ το τασάκι. Και πολλά άλλα. Αν εισαι τυχερός και έχει κανα μακρυ καλώδιο ρεύματος για να το κόψεις για μπαλαντέζα πριν το πετάξεις το εργαλείο.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΛΙΝΤΛΟΣΑΒΟΥΡΑ.

stathis78
29/01/2023, 06:00
Υπάρχει κάπου να αγοράσω αντάπτορα ώστε οι μπαταρίες Parkside X20V να κουμπώνουν σε εργαλεία Ingco / Total;

Translatoras
29/01/2023, 16:53
Και αυτό. Εκει ποντάρουν

Δεν ξερω αν το ειχα γράψει εδώ, αλλά βρήκα απο τον πατερα μου σε ένα εξοχικο ότι προσφορά έβγαζε η λιντλ επι μια δεκαετία την πήγαινε και την αγόραζε. Και δεν τα άνοιξε καν τα κουτια απο περιεργεια να δει αν δουλευει, τα αφηνε εκεί για μενα να τα βρω σφραγισμένα. Εργαλεία και γκατζετάκια διπλα και τριπλά.

Λοιπον δεν δουλευει τίποτα και ειναι όλα άχρηστα. Και δεν μιλάω για εργαλεία μπαταρίας όπου φυσικά πέθαναν όλες οι μπαταρίες, μιλάμε πχ για φυσητηρι κήπου ηλεκτρικο στο κουτί του, το συναρμολόγησα, μια γκουμούτσα 1.5 μέτρο και δούλεψε 3.5 λεπτά με το ρολόι, μετά χαιρέτησε. Μια τεράστια σκούπα τυπου shopvac υγρων στερεων 2300w που κάνει φασαρία σα πυραυλος του Ελον Μασκ, δε ρουφάει ούτε τα αποτσιγαρα απ το τασάκι. Και πολλά άλλα. Αν εισαι τυχερός και έχει κανα μακρυ καλώδιο ρεύματος για να το κόψεις για μπαλαντέζα πριν το πετάξεις το εργαλείο.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΛΙΝΤΛΟΣΑΒΟΥΡΑ.

Πλάκα πλάκα, στα ΑΓΟΡΑΖΩ ΟΛΑ (αν θες να τα πουλήσεις και δεν τα πέταξες).

Στείλε πμ!!!

ΟΚΤΑΝΙΟ
29/01/2023, 19:29
Πλάκα πλάκα

2 πλακες :smokin:

wthanasis
02/02/2023, 18:34
Υπάρχει κάπου να αγοράσω αντάπτορα ώστε οι μπαταρίες Parkside X20V να κουμπώνουν σε εργαλεία Ingco / Total;

Δεν είμαι σίγουρος για τις παραπάνω φίρμες, αλλά σε Bormann κουμπώνουν άψογα με ένα μικρό σφάξιμο (περίπου 1cm) στους οδηγούς γιατί απλά δεν τερμάτιζε 100% ώστε να κάνει το κλακ. Δοκιμασμένο. παρόμοια είναι σε όλες αυτές τις μάρκες.

bilias78
03/02/2023, 12:22
Γνωριζει καποιος την διαδικασια επιστροφης μπαταριας parkside, που δεν λειτουργει εντος εγγυησης?

George_M.
03/02/2023, 12:24
ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ Κ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ

bilias78
03/02/2023, 12:53
Ηταν λιγο μπερδεμα η συννενοηση, γιατι εχει πολλα σερβις απο οτι καταλαβα, αλλα λογο του οτι εχει χαθει η αποδειξη ειναι πιθανον να με εξυπηρετησουν. Το ελπιζω γιατι εχει δουλεψει ελαχιστα και δεν δικαιολογειται αυτο.

panavour
03/02/2023, 13:38
Ηταν λιγο μπερδεμα η συννενοηση, γιατι εχει πολλα σερβις απο οτι καταλαβα, αλλα λογο του οτι εχει χαθει η αποδειξη ειναι απιθανον να με εξυπηρετησουν.


fixed

Acacius
03/02/2023, 15:26
Αν η αγορά έχει γίνει με κάρτα και δεν έχει περάσει χρόνος υπάρχει πιθανότητα να σε καλύψουν. Ρώτα στην εξυπηρέτηση ή σε κατάστημα να δεις τι μπορούν να κάνουν.

Translatoras
03/02/2023, 19:28
Αν είχες την εφαρμογή Lidl Plus και τη χρησιμοποίησες όταν την αγόρασες τότε υπάρχει αντίγραφο αγορών στο κινητό σου.
ϊσως πάλι δεν χρειαστεί απόδειξη (ο κωδικός IAN δείχνει πότε είχε βγει για πούλημα) και να σε εξυπηρετήσουν χωρίς απόδειξη.

Αν δεν δουλέψει τίποτα από τα παραπάνω και είναι η 4Αh που πουλιόνταν προς εξαμήνου, τότε να σου δώσω εγώ μια δική απόδειξη να κάνεις τη δουλειά σου!!

bilias78
03/02/2023, 20:52
Αν είχες την εφαρμογή Lidl Plus και τη χρησιμοποίησες όταν την αγόρασες τότε υπάρχει αντίγραφο αγορών στο κινητό σου.
ϊσως πάλι δεν χρειαστεί απόδειξη (ο κωδικός IAN δείχνει πότε είχε βγει για πούλημα) και να σε εξυπηρετήσουν χωρίς απόδειξη.

Αν δεν δουλέψει τίποτα από τα παραπάνω και είναι η 4Αh που πουλιόνταν προς εξαμήνου, τότε να σου δώσω εγώ μια δική απόδειξη να κάνεις τη δουλειά σου!!

δυστυχως δεν γινεται αυτο γιατι πρεπει ο αριθμος ΙΑΝ του προιοντος να συμβαδιζει με την αποδειξη. εχω 3 αποδειξεις απο μπαταριες 4ah αλλα με διαφορετικο ΙΑΝ, πιθανον αυτη η μπαταρια να ηταν σετ με καποιο εργαλειο γιαυτο να μην φιανεται, μεγαλη παγιδα αυτο και μπερδεμα..

billyka
19/02/2023, 15:27
Έψαξα να βρω το γενικές ερωτήσεις αλλα ήταν κλειδωμένο, οπότε βαζω εδώ την ερώτηση,μιας και σχετίζεται.Λοιπόν έχω δοκιμάσει τα εξαρτήματα ντρέμελ του λιντλ όπως και κάποια απο το αμαζον.Θελω να ρωτήσω για τα γυαλόχαρτα.Που μπορώ να βρώ καλής ποιότητας?Ειτε του λιντλ ειτε του αμαζον μετα απο 3 δευτερόλεπτα επαφη με το μεταλλο αποχαιρετάνε

daz
19/02/2023, 20:21
Έψαξα να βρω το γενικές ερωτήσεις αλλα ήταν κλειδωμένο, οπότε βαζω εδώ την ερώτηση,μιας και σχετίζεται.Λοιπόν έχω δοκιμάσει τα εξαρτήματα ντρέμελ του λιντλ όπως και κάποια απο το αμαζον.Θελω να ρωτήσω για τα γυαλόχαρτα.Που μπορώ να βρώ καλής ποιότητας?Ειτε του λιντλ ειτε του αμαζον μετα απο 3 δευτερόλεπτα επαφη με το μεταλλο αποχαιρετάνε

Αν θέλεις κάτι της προκοπής πάρε starcke. Αλλά θα τα πληρώσεις, να το ξέρεις.

Θα τα πληρώσεις αλλά θα κάνεις απόσβεση. Με διαφορά ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει.

Τι ακριβώς θέλεις?

billyka
20/02/2023, 06:28
Αυτά εδώ441513

Bowleno
20/02/2023, 06:37
Αυτά εδώ441513

Δεν κάνουν για μέταλλο αυτά. Είναι για "χοντρά" φαγώματα τοπικά σε ξύλο, π.χ. για αφαίρεση παλιών βερνικιών σε δύσκολα σημεία.

doctor_john
20/02/2023, 07:46
Δεν ξέρω αν μπορείς να πεις ότι δεν κάνουν σαν νούμερο για μεταλλική επιφάνεια τα 80, 60, 40, χρειάζονται όμως
και τα χρησιμοποιούν όλοι.
Τι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αντί αυτών σε αυτό το μέγεθος;

Σε ξύλα είναι πολύ εύκολο να σημαδέψεις το ξύλο με αυτά, προτίμησε διαβρωτικό και βουρτσάκι χειρός. ;)

o_gavros
20/02/2023, 07:56
Ανταλλακτικά τζιτζιμπλικια ντρεμελ έχει κάθε σοβαρό εργαλειομαγαζο που πουλαει και τα μηχανάκια αυτά. Επίσης μπορεί να βρεις ορίτζιναλ σε πρακτικερ/λεροι.
Είναι όμως ακριβά.

JNP
20/02/2023, 14:07
Έλα φρέσκο πράμα, 28/2.Ροποκλειδο 60-210Nm και 3 καρυδακια για μπουλονια.
https://www.lidl-hellas.gr/p/autokinito-motosikleta/walter-dinamoklido-me-karidakia/p167398

https://www.walteronline.com/en/tools/home-workshop/car-tools/torque-wrench-p3043420

Και έλεγχος από Ιταλό χρήστη :
https://youtu.be/qmW1VuCvrCI

telegonos
20/02/2023, 14:21
Έλα φρέσκο πράμα, 28/2.Ροποκλειδο 80-210Nm και 3 καρυδακια για μπουλονια.
https://www.lidl-hellas.gr/p/autokinito-motosikleta/walter-dinamoklido-me-karidakia/p167398

Και έλεγχος από Ιταλό χρήστη :
https://youtu.be/qmW1VuCvrCI

Πολύ μεγάλες τιμές, δεν πολυέχουν τέτοια νούμερα οι κινητήρες μοτό στις κρίσιμες βίδες, π.χ. καβαλέτα στροφαλοφόρου έχουν τιμές τύπου 55Nm, βίδες κεφαλής έχουν τύπου 40Nm κ.ο.κ. μόνο το κεντρικό παξιμάδι συμπλέκτη έχει τιμές >80Nm, άιντε και οι βίδες ρότορα γεννήτριας και κομπλερ μίζας όταν είναι στην άκρη του στροφαλοφόρου.

Αυτό το εργαλείο, είναι πιο πολύ για εξωτερικές μεγάλες βίδες και παξιμάδια π.χ. άξονα τροχού, άξονα τιμονιού, ψαλιδιού-πλαισίου κ.ο.κ.

toyar
20/02/2023, 14:57
αυτο κανει για μπουλονοκλειδο αυτοκινητου
σφιγγεις σωστα ξεσφιγγεις ευκολα.....
γι αυτο το δινει με μπουλονοκαρυδα

JNP
20/02/2023, 15:24
αυτο κανει για μπουλονοκλειδο αυτοκινητου
σφιγγεις σωστα ξεσφιγγεις ευκολα.....
γι αυτο το δινει με μπουλονοκαρυδα

Ακριβώς.
Και μια φορά τον χρόνο να κάνεις αλλαγή τροχών μπρος πίσω, άρα 16-20 σφιξιματα μεταξύ 100-120Nm επί 15-20 χρόνια οπότε τάχει βγάλει τα λεφτά του. Το βασικό είναι στα μπουλονια των τροχών να κάνεις ομοιόμορφο σφίξιμο, με κάποιο περιθώριο λάθους κάτω του 10%.Επειδη είναι φθηνή κατασκευή επιβάλλεται πάντα λασκαρισμα του ελατηρίου όταν δεν χρησιμοποιείται, αυτό βέβαια ισχύει και για τα ακριβά.

toyar
20/02/2023, 15:28
παντως 80-210 δεν βρηκα αλλου
μηπως υπαρχει λαθος;

billyka
20/02/2023, 16:58
Τι ευρος θα προτείνατε για δέσιμο κινητήρα?

viper1
20/02/2023, 17:04
Τι ευρος θα προτείνατε για δέσιμο κινητήρα?

Τις τιμές τις γράφει ο εκάστοτε κατασκευαστής στο βιβλίο συντήρησης

daz
20/02/2023, 17:56
επιβάλλεται πάντα λασκαρισμα του ελατηρίου όταν δεν χρησιμοποιείται, αυτό βέβαια ισχύει και για τα ακριβά.

Τα ακριβά δεν έχουν και τόσο ανάγκη αν ξεχαστείς καμιά φορά.

daz
20/02/2023, 18:05
Τι ευρος θα προτείνατε για δέσιμο κινητήρα?

Τι εννοείς, για όλες τις βίδες ή για βίδες κεφαλής για να πατήσει η φλάτζα?

Με ένα 20-100 έχεις πάνω απ' το 90% του κινητήρα. Βέβαια εξαρτάται και απ' τον κινητήρα αλλά αν θέλεις μόνο ένα, αυτό είναι το πιο χρήσιμο.
Το κακό με αυτό είναι πως αν αποφασίσεις να πάρεις άλλο ένα αργότερα, δε θα καλύψεις τα κενά σου και θα έχεις και μεγάλο overlap.

Αν πάρεις 30-150 θα σου λείψουν μερικές ροπές στα χαμηλά αλλά αργότερα μπορείς να το συνδιάσεις με ένα 5-30.

Αν πάρεις 10-60 θα σου λείψουν όλες οι μεγάλες αλλά θα έχεις αυτές που πατάνε σε φλάτζες. Ακομα και της κεφαλής γιατί με το δυναμόκλειδο θα κάνεις μόνο το αρχικό σφίξιμο και θα τελειώσεις με μετρητή γωνίας.
Αργότερα το συνδιάζεις με 40-200 ή 60-300.

Η καλύτερη επιλογή είναι 8-50 και 40-200 και έχεις τα πάντα όλα. ( Ή 5-30, 30-150 αλλά προτιμώ το πρώτο σετ)

toyar
20/02/2023, 18:20
εγω εχω το πρωτο σετ....
8-50 ακριβο και 40-200 φθηνο
το φθηνο μεγαλο το θελω μονο για αξονες μοτο και τροχους αυτοκινητου

JNP
20/02/2023, 22:41
παντως 80-210 δεν βρηκα αλλου
μηπως υπαρχει λαθος;

60-210Nm είναι το σωστό.
https://www.walteronline.com/en/tools/home-workshop/car-tools/torque-wrench-p3043420

panavour
21/02/2023, 14:12
Κάπου-καπου,το λιντλ, βγάζει κάτι τζιβιτζιλικια,που τα λέει "ακονιστές τρυπανιών.Εχει πάρει ποτέ κανένας;Κάνουν δουλειά;; Είναι για όλα τα τρυπάνια,υπάρχουν ποιότητες;

daz
22/02/2023, 13:13
Κάπου-καπου,το λιντλ, βγάζει κάτι τζιβιτζιλικια,που τα λέει "ακονιστές τρυπανιών.Εχει πάρει ποτέ κανένας;Κάνουν δουλειά;; Είναι για όλα τα τρυπάνια,υπάρχουν ποιότητες;

Δεν είναι για όλα τα τρυπάνια γιατί δεν έχουν όλα την ίδια γωνία. Εχει όμως την στάνταρ γωνία που έχουν τα περισσότερα που θα χρησιμοποιήσεις. Μετάλλου πάντα.

Δεν κάνει και τόσο καλή δουλειά αλλά δουλεύει. Αν δεν ξέρεις να τα κάνεις στο χέρι, είναι η φθηνότερη επιλογή σου. Η γωνία που τα ακονίζει δεν είναι η σωστή αλλά κόβουν.

Τον είχε πάρει ένας φίλος για μαχαίρια και αφού κατέστρεψε κανα δύο, μου το έδωσε. Εσπασα τη βάση του ακονιστή μαχαιριών στο επάνω μέρος ώστε η υπόλοιπη να πατάει το διακόπτη και να λειτουργεί ο τροχός και ακονίζω τα τρυπάνια με το χέρι. Παίρνει λίγο περισσότερη ώρα αλλά γίνεται σωστότερη δουλειά. Η διαμαντόπετρα που έχει είναι καλούλα. Έχει αντέξει αρκετά στη γενική χρήση, καθότι ακονίζω διάφορα μικρά (έχει και ανταλλακτική).

Δε ξέρω πόσο κάνει αλλά δεν είναι για να ξεφύγει από 20ερυω.

daz
22/02/2023, 16:18
441544

Παρακαλώ να σημειωθεί. Είναι το πρώτο εργαλείο parkside που βάζω.

Και πιθανότατα το τελευταίο! :lol:

panavour
22/02/2023, 16:29
Εντάξει για 20 ευρώ καλό είναι,το φθηνότερο που βρήκα στο Σκρουτζ ξεκινάει από κατοσταρικο

daz
22/02/2023, 17:01
Εντάξει για 20 ευρώ καλό είναι,το φθηνότερο που βρήκα στο Σκρουτζ ξεκινάει από κατοσταρικο

Από 30 ξεκινάνε αυτά που μοιάζουν με του λιντλ.

Του λιντλ δε ξέρω πόσο έχει.

https://www.skroutz.gr/s/11804257/Bormann-BMS6500-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%91%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9-013006.html

S705
22/02/2023, 19:09
Έχουμε στο εργοστάσιο ένα των 400 ευρώ. Υπάρχουν πολύ σοβαρότερα μηχανήματα με πολύ πιο σοβαρή τιμή.
Ακόμα και αυτό λοιπόν αν δεν ξέρεις το αποτέλεσμα που πρέπει να βγει από αυτό δεν θα βγάλεις τρυπάνι που τρυπάει! Προσωπικά τα κάνω ακόμα στον τροχό με το χέρι.

stefanos
22/02/2023, 21:38
Άσχετο με το lidl, αλλά μηχάνημα για τρόχισμα https://www.youtube.com/watch?v=H0JIVVYiOfI στο 33:00

daz
22/02/2023, 22:05
Άσχετο με το lidl, αλλά μηχάνημα για τρόχισμα https://www.youtube.com/watch?v=H0JIVVYiOfI στο 33:00

Την άλλη εβδομάδα θα το έχουν κατα λιντλ 19,90 αλλά σε πλαστικό.

Acacius
22/02/2023, 22:28
Αυτό που οι Αμερικάνοι στο youtube έχουν γκαράζ πιο καλά εξοπλισμένο από το μηχανουργείο της γειτονιάς μου... :cry:

daz
23/02/2023, 00:16
Αυτό που οι Αμερικάνοι στο youtube έχουν γκαράζ πιο καλά εξοπλισμένο από το μηχανουργείο της γειτονιάς μου... :cry:

Επειδή το λιντλ δεν έχει βγάλει ακόμα σειρά για μηχανουργεία. Υπομονή!

stefanos
24/02/2023, 15:18
Αυτό που οι Αμερικάνοι στο youtube έχουν γκαράζ πιο καλά εξοπλισμένο από το μηχανουργείο της γειτονιάς μου... :cry:
Απ' ότι βλέπω σε σωλήνα κλπ πράγματι όσοι έχουν γκαράζ έχουν τουλάχιστον Τορνο και φρεζα.
Αλλά είναι φυσικό γιατί στον βπ πόλεμο δημιούργησαν τεράστια εργοστάσια και στο τέλος τα εκποιήσουν.Αγοραζουν λειτουργικά η περίπου μηχανήματα σε τιμές ανακύκλωσης.

OldMan
24/02/2023, 15:26
Αυτοι ρε κορίτσια ζουνε καταμεσης στο πουθενα..
(θελουν 48 ωρες με το φορτηγακι για να πανε να παρουν 2 γιαρδες καλωδιο 21 AWG..)

silkman
24/02/2023, 19:47
Καπου ήθελα στο σπιτι να αλλαξω μια εξωτερικη σουκο πριζα και βρίσκω στο υπογειο του πατερα μου μια διπλή απο το lidl, πως ειναι η παρακάτω αλλά κάθετη... Αχρησιμοποιητη στο σελοφαν.
441665

Την ανοιγω μια χαρά λέω, διπλή κιόλας θα κάλυπτε το μερεμετι που ειχα κάνει στο κουτι απο πίσω, την μοντάρω, παιδευομαι με τα καλώδια, βιδώνω την κάτω πάω να βιδώσω την πάνω και η βάση που επιανε η μια βίδα του καπακιου ήταν φυλοκρέμυδο και φυσικά είχε σπάσει σαν αγγούρι. Η πριζα άχρηστη μια και το εξωτερικό καπάκι ειναι στον αέρα.
:evil::evil::evil::evil::evil::evil: :lol:

:a016: Ποτέ ξανά λιντοσαβούρα :a016:

lazarefa
25/02/2023, 08:33
Είχαν βγάλει τέτοιες πρίζες τα Lidl; Θυμάσαι πότε περίπου;

o_gavros
26/02/2023, 07:56
Ρε σιλκ, geyer & Schneider έχουν οι μονές γυρω στο διφραγκο και οι διπλές γυρω στα 3,5-4€.
Πόσο φτηνά δηλαδή την είχαν τα Λίντλ για να πάρεις πρίζα από εκεί;
Νομίζω κλασικό παραδειγμα φτηνιας που τρώει τον παρα. Μιλαω για το προιον φυσικά όχι για σένα, μην παρεξηγηθω.

Bowleno
26/02/2023, 08:39
Καπου ήθελα στο σπιτι να αλλαξω μια εξωτερικη σουκο πριζα και βρίσκω στο υπογειο του πατερα μου μια διπλή απο το lidl, πως ειναι η παρακάτω αλλά κάθετη... Αχρησιμοποιητη στο σελοφαν.
441665

Την ανοιγω μια χαρά λέω, διπλή κιόλας θα κάλυπτε το μερεμετι που ειχα κάνει στο κουτι απο πίσω, την μοντάρω, παιδευομαι με τα καλώδια, βιδώνω την κάτω πάω να βιδώσω την πάνω και η βάση που επιανε η μια βίδα του καπακιου ήταν φυλοκρέμυδο και φυσικά είχε σπάσει σαν αγγούρι. Η πριζα άχρηστη μια και το εξωτερικό καπάκι ειναι στον αέρα.
:evil::evil::evil::evil::evil::evil: :lol:

:a016: Ποτέ ξανά λιντοσαβούρα :a016:

Μην το δένεις και τόσο κόμπο αυτό, προ τριμήνου ήρθε το αγαπημένο μου ανήψι να παραπονεθεί ότι στο σπίτι που νοικιάζει (το οποίο ήταν "κλειστό" πάνω από 10ετια)
κατάφερε να "βγουν" όλες οι πρίζες του από τα καβούκια στον τοίχο.
Αγόρασε 10 νέες πρίζες ίδιας μάρκας και εμφάνισης με αυτές που είχε το σπίτι και με παρακάλεσε να τις βάλω διότι πατέρας και σύζυγος έχουν τόση σχέση με τα κατσαβίδια όση και ο φάντης με το ρετσινόλαδο.:lol:
Ζαλώνομαι τα κατσαβίδια μου, πάω εκεί και τι βλέπω; ο ηλεκτρολόγος (μην χέσω) που είχε αναλάβει να τοποθετήσει πρίζες, διακόπτες κ.λ.π. δεν έκανε ΠΟΤΕ τον κόπο σε καμία να βγάλει το καπάκι της πρίζας για να την στερεώσει μέσα στο καβούκι του τοίχου με τα "αυτάκια" που έχουν....απλώς έβαζε τα καλώδια, τις έχωσε στο καβούκι και τέλος. :cry:

Αφου της το είπα, έπιασα να σφίγγω τα αυτιά στις πρίζες (αλλά και τους διακόπτες) ε, λοιπόν πάνω από τα μισά έσπασαν με ελάχιστη δύναμη που έβαλα στο σφίξιμο!!
Οκ λέω, παλιά είναι, πλαστικά είναι, ξεράθηκε το πλαστικό και δεν αντέχει.... αμ δε, βάζοντας τα καινούγια που αγόρασε, έσπασαν και αυτά!!!
Ρε συ της λέω, πόσο τα πήρες αυτά;;;
80 λεπτά το κομμάτι μου απάντησε :cry::bawl:
Η μάρκα ήταν Legrad....:rolleyes:
Aφου την διαολόστειλα ευγενικά (είπαμε, ανήψι και την αγαπάω :D) της εξήγησα ότι με τα ηλεκτρικά του σπιτιού ΔΕΝ παίζουμε, σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη πήρα Geyer των 2,5 ευρώ (είχε και με 1 ευρώ....) και problem solved.
θέλω να καταλήξω, πρίζα του ενός και των 2,5 ευρώ που να χτυπάει ο άλλος τον κ@λο του κάτω, ΔΕΝ μπορεί να είναι ίδιας ποιότητας, ασχέτως μάρκας είτε lidl είτε Legrad λέγεται.

Η πλάκα σε όλη την υπόθεση είναι η αναισθησία του ιδιοκτήτη που δεν πήγε να δει τι του έβαλε ο "ηλεκτρολόγος" που σημειωτέον, είχε πληρωθεί παραπάνω από αδρά για το υλικό και την εργασία.....

toyar
26/02/2023, 08:55
τα αυτακια και οι βασεις τους ειναι μεταλλικα
δεν εχω καταλαβει τι πλαστικο εσπασε:look:

Bowleno
26/02/2023, 09:06
τα αυτακια και οι βασεις τους ειναι μεταλλικα
δεν εχω καταλαβει τι πλαστικο εσπασε:look:

ένα δίκιο το έχεις, δεν το διατύπωσα σωστά, οι βίδες τους είναι που διαλύθηκαν και τα αυτάκια στράβωναν, επίσης

silkman
26/02/2023, 09:55
@bowleno
Τα Legrand ειναι γενικά καλά. Θα σου πω όμως τι έγινε.

Ο ανηψιος πιθανότατα πήρε τις καινουργιες πριζες απο κανενα Leroy - Praktiker. Εκει αν πας θα δεις πχ πριζες Legrand 1 ευρω, ε αυτες τις σειρες τις "βγάζει" η Legrand για αλυσίδες τυπου Πρακτικερ μόνο, βασικά π@π@ρια βγάζει, συμφωνεί με το καθε πρακτικερ να βάλει το ονομα της για μερικά σεντς του ευρώ σε κάποια generic κινεζιά που φυσικά δεν υπάρχει πουθενά στον ηλεκτρολογικό κατάλογο της Legrand...

Το ίδιο και με κάποιες μπαταριες μπανιου Grohe που πωλούνται στις αλυσιδες αυτες, βλέπει ο καταναλωτης ουαου παιρνω Grohe με 59,90€. Π@π@ρια παιρνεις φίλε, παιρνεις μια κινεζια ιδια με αυτη του Leroy που γραφει Grohe στο κουτι... Ουτε αυτά θα τα βρεις στον κατάλογο ή στο site της Grohe...

Απατη παντού ρε.

@o_gavros
Δεν ειμαι τρελός να παρω πριζα απο το Λιντλ, ο πατερας μου την ειχε αγορασει, την βρηκα στην αποθήκη κλειστη σφραγισμενη και είπα να την βάλω. Το ξέρω ότι ειναι παμφθηνες ετσι κ αλλιως.