PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13

Bowleno
26/02/2023, 10:07
@bowleno
Τα Legrand ειναι γενικά καλά. Θα σου πω όμως τι έγινε.

Όντως, γιαυτό μου έκανε εντύπωση το χάλι που είδα

Ο ανηψιος πιθανότατα πήρε τις καινουργιες πριζες απο κανενα Leroy - Praktiker. Εκει αν πας θα δεις πχ πριζες Legrand 1 ευρω, ε αυτες τις σειρες τις "βγάζει" η Legrand για αλυσίδες τυπου Πρακτικερ μόνο, βασικά π@π@ρια βγάζει, συμφωνεί με το καθε πρακτικερ να βάλει το ονομα της για μερικά σεντς του ευρώ σε κάποια generic κινεζιά που φυσικά δεν υπάρχει πουθενά στον ηλεκτρολογικό κατάλογο της Legrand...

Αυτό ακριβώς έκανε το δικό μου ανήψι για να μην ξοδευτεί λες και θα τα πλήρωνε αυτή :cry::lol:

Το ίδιο και με κάποιες μπαταριες μπανιου Grohe που πωλούνται στις αλυσιδες αυτες, βλέπει ο καταναλωτης ουαου παιρνω Grohe με 59,90€. Π@π@ρια παιρνεις φίλε, παιρνεις μια κινεζια ιδια με αυτη του Leroy που γραφει Grohe στο κουτι... Ουτε αυτά θα τα βρεις στον κατάλογο ή στο site της Grohe...

Απατη παντού ρε.

Απάτη δεν είναι από την στιγμή που αυτήν ακριβώς την "ποιότητα" πλήρωσες. Απάτη θα ήταν αν πληρώνεις χρυσό και παίρνεις μπρούντζο, όπως ο "ηλεκτρολόγος" που ανέφερα πιο πάνω....



και καταλήγουμε σε αυτό που λέει η σουπιά, "το καλό το εργαλείο θα το πληρώσεις" :lol:

lazarefa
26/02/2023, 11:27
@bowleno
Τα Legrand ειναι γενικά καλά. Θα σου πω όμως τι έγινε.

Ο ανηψιος πιθανότατα πήρε τις καινουργιες πριζες απο κανενα Leroy - Praktiker. Εκει αν πας θα δεις πχ πριζες Legrand 1 ευρω, ε αυτες τις σειρες τις "βγάζει" η Legrand για αλυσίδες τυπου Πρακτικερ μόνο, βασικά π@π@ρια βγάζει, συμφωνεί με το καθε πρακτικερ να βάλει το ονομα της για μερικά σεντς του ευρώ σε κάποια generic κινεζιά που φυσικά δεν υπάρχει πουθενά στον ηλεκτρολογικό κατάλογο της Legrand...

Το ίδιο και με κάποιες μπαταριες μπανιου Grohe που πωλούνται στις αλυσιδες αυτες, βλέπει ο καταναλωτης ουαου παιρνω Grohe με 59,90€. Π@π@ρια παιρνεις φίλε, παιρνεις μια κινεζια ιδια με αυτη του Leroy που γραφει Grohe στο κουτι... Ουτε αυτά θα τα βρεις στον κατάλογο ή στο site της Grohe...

Απατη παντού ρε.

@o_gavros
Δεν ειμαι τρελός να παρω πριζα απο το Λιντλ, ο πατερας μου την ειχε αγορασει, την βρηκα στην αποθήκη κλειστη σφραγισμενη και είπα να την βάλω. Το ξέρω ότι ειναι παμφθηνες ετσι κ αλλιως.

Θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω ότι οι φθηνές σειρές "επώνυμων" εταιρειών σε πρίζες πωλούνται αποκλειστικά από αλυσίδες τύπου Leroy Merlin - Praktiker. Για παράδειγμα, η φθηνή σειρά Niloe της Legrand ωραιότατα κυκλοφορεί και στον Καυκά:
https://www.kafkas.gr/diakoptes-fotismou/legrand/niloe/?sort=Price-Ascending
και σε μαγαζιά από σκρουτζ:
https://www.skroutz.gr/c/1193/Diakoptes-Toixou/m/10539/Legrand.html?keyphrase=niloe&order_by=pricevat&order_dir=asc&o=niloe
και φυσικά υπάρχει και στην ιστοσελίδα της ίδιας της Legrand:
https://www.legrand.gr/products/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF/niloe.html

Σε ότι αφορά τα Grohe που πωλούνται στα Praktiker, εκεί όντως υπάρχει θέμα με την έννοια ότι αρκετά είδη δεν διατίθενται σε άλλα ελληνικά καταστήματα, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το ότι πρόκειται για κακής ποιότητας είδη, αλλά στο ότι δεν εισάγονται από τον έλληνα εισαγωγέα και αποτελούν κατά κάποιο τρόπο παραεισαγωγές, ή/και είδη από παλαιότερες σειρές της εταιρείας. Πχ η παρακάτω μπαταρία νιπτήρα:
https://www.praktiker.gr/p/mpataria-niptira-swift-grohe-xrome-86788
ενώ δεν φαίνεται να κυκλοφορεί σε άλλη ελληνική εταιρεία λιανικής, πλην Leroy Μerlin, την ίδια στιγμή πωλούνταν στο amazon (και μάλιστα από το Grohe store):
https://www.amazon.com/GROHE-23264000-Swift-Single-Lever-Mixer/dp/B006KA2SKO
Κατά συνέπεια, το θέμα κατ' εμέ έχει να κάνει με τις φτηνές σειρές των εταιρειών που κατασκευάζουν προϊόντα, που στην προσπάθειά τους να πιάσουν τα χαμηλά εισοδήματα αγοραστών δε διστάζουν να λανσάρουν εντελώς basic προϊόντα σε κάποιες σειρές τους (τα οποία διαθέτουν κανονικά στα κανάλια λιανικής) και όχι ειδικά στην πολιτική κάποιων αλυσίδων πώλησης τύπου Praktiker, leroy Merlin κλπ (που κατά τα λοιπά ούτε εγώ συμπαθώ εν γένει, ίσα ίσα).

silkman
26/02/2023, 11:37
Μεχρι και στην τιμη μεσα επεσα, έτσι το έγραψα το 59,90 !!!:lol:

fasarias
26/02/2023, 11:54
Η grohe έχει ξεπέσει εδώ και χρόνια μην ψαρώνετε από το όνομα που είναι βασικά και το μόνο που της έχει μείνει για να θυμίζει την παλιά της αίγλη.

Η niloe της legrand είναι μια χαρά για την τιμή της.

JNP
28/02/2023, 13:57
60-210Nm είναι το σωστό.
https://www.walteronline.com/en/tools/home-workshop/car-tools/torque-wrench-p3043420

Προσοχή :80-210 Nm όσα λέει το φυλλάδιο είναι το ροποκλειδο.
Ερώτηση : μπορούμε με ένα τέτοιο ροποκλειδο να ξεσφιξουμε τα μπουλονια των τροχών; Το ρωτάω γιατί βλέπω έχει μοχλό επιλογής δεξιά αριστερά.

telegonos
28/02/2023, 14:21
Προσοχή :80-210 Nm όσα λέει το φυλλάδιο είναι το ροποκλειδο.
Ερώτηση : μπορούμε με ένα τέτοιο ροποκλειδο να ξεσφιξουμε τα μπουλονια των τροχών; Το ρωτάω γιατί βλέπω έχει μοχλό επιλογής δεξιά αριστερά.

Το ξεσφίξιμο είναι για να μετρήσεις σε τι ροπή έσπασε η πρόσφυση και γύρισε η βίδα ή το παξιμάδι. Για κάποιο λόγο μπορεί να θέλεις να το βρεις αυτό.

Γενικότερα όμως, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα να ξεσφίγγεις πράγματα με ροπόκλειδο.

JNP
28/02/2023, 14:34
Το συγκεκριμένο ροποκλειδο δεν επιτρέπει να σφιγγεις αριστεροστροφες βίδες ούτε να ξεσφιγγεις δεξιοστροφες. Το γράφει στο μανιουαλ. Άρα τι τον θέλει τον μοχλό;

daz
28/02/2023, 14:55
29 ευρώ ροπόκλειδο στα 280νμ, 3 καρυδάκια και προέκταση. Μόνο π πα δε σου κάνουν δλδ.

Quality since 1919.

Αλίμονο!

JNP
28/02/2023, 18:21
Πιπ€ς από 5 τεμ και πάνω.:beer:

bilias78
06/03/2023, 12:18
Ετοιμαστουτε, την επομενη Δευτερα ερχονται τα εργαλεια της μαυρης σειρας και απ οτι ειδα ειναι πολλα και καποια που δενε χουν ερθει ποτε, οπως πλανακι ξυλων και σεγα χωρις χειρολαβη 20V.
Πανε τα λεφτα παλι.
Να ρωτησω να ξερει καποιος,, ειδα θα φερει την 4ah μπααρια στα 32,9€, ενω πριν 3 εβδομαδες την ιια την ειχε στα 40€. Γιατι αυτη η διαφορα?

panavour
06/03/2023, 12:24
Ετοιμαστουτε, την επομενη Δευτερα ερχονται τα εργαλεια της μαυρης σειρας και απ οτι ειδα ειναι πολλα και καποια που δενε χουν ερθει ποτε, οπως πλανακι ξυλων και σεγα χωρις χειρολαβη 20V.
Πανε τα λεφτα παλι.
Να ρωτησω να ξερει καποιος,, ειδα θα φερει την 4ah μπααρια στα 32,9€, ενω πριν 3 εβδομαδες την ιια την ειχε στα 40€. Γιατι αυτη η διαφορα?
Γιατί μπήκε στο καλάθι του νοικοκύρη.

JNP
06/03/2023, 13:15
Ναι μεσολάβησε ο Άδωνις :cry:

panavour
06/03/2023, 14:40
Ναι μεσολάβησε ο Άδωνις :cry:
Εννοείται,σαν μαστροχαλαστης ξέρει από εργαλεία.

lazarefa
06/03/2023, 15:52
Πέρα από την πλάκα παιδιά, το πιθανότερο είναι ότι τους έμειναν οι περισσότερες απούλητες από την τελευταία φορά που τις έφεραν στα 40 ευρώ, πριν μερικές εβδομάδες, οπότε τις έριξαν στα 33. Νομίζω Γερμανία τις πουλάνε στα 30 ευρώ.
Για την ιστορία είχα πετύχει παρόμοια περίπτωση και το 2020. Τότε είχαν φέρει αρχικά την παλιότερη έκδοση της 4άρας (νομίζω τότε δεν είχε τη λειτουργία cell balancing που έχει τώρα) στα 30 ευρώ. Προφανώς δεν πολυπούλησε και μετά από λίγες μέρες την ξαναλάνσαραν στα μουλωχτά (χωρίς διαφήμιση στο φυλλάδιο) στα 25 ευρώ. Τότε την τσίμπησα και τη δουλεύω και μέχρι σήμερα.
Ίσως την τσιμπήσω και αυτήν την 4ΑΗ στα 33 ευρώ, μια που η εμπορική πολιτική των μανατζαραίων των ελληνικών Lidl είναι αρκετά τυχοδοωκτική θα έλεγα και ίσως μελλοντικά να την ξαναφέρουν στα 40 ευρώ (όταν εξαντλήσουν τα αποθέματα στην τωρινή παρτίδα).
Edit: Τσέκαρα τις τιμές Γερμανία, και τη συγκεκριμένη τη φέρνουν στα 35 ευρώ:
https://www.lidl.de/p/parkside-20-v-akku-4-ah-pap-20-b3/p100339702
Οπότε μάλλον αξίζει στα 33 να την πάρει κάποιος που τη χρειάζεται από Δευτέρα που τη φέρνουν.

bilias78
06/03/2023, 16:21
Και η 8ah από 55€ που ειχε πέρυσι, φέτος στα 70€.

bilias78
06/03/2023, 21:17
441838

441839

και τα 2 φαινονται εξαιρετικα, για τα λεφτα τους παντα και για ημιεπαγγελματικη χρηση.
Δεν τα ειχαν φερει εως τωρα.

sam4g
06/03/2023, 22:26
Τι διαφορά έχει η μαυρη σειρά ρε παιδιά; Έχω το δραπανοκατσαβιδο την πράσινη σειρά 20V με 4Α μπαταρία.

Τι παραπάνω προσφέρει η μαυρη σειρά; Αξίζει να το πάρω;

Με το πράσινο έχω κάνει αρκετές εργασίες και είναι σκυλί. Βέβαια, για τρυπηματα σε τοιχους κλπ εχω ένα της Bosch όποτε δεν το πολύ-ταλαιπωρω το parkside. Μόνο τρυπες σε ξύλα και μικρης διαμέτρου σε τούβλο. Το μαύρο τι περισσότερο κάνει; Έχει μεγαλύτερη ροπή;

JNP
06/03/2023, 23:38
Καταρχάς δεν έχει καρβουνακια ο κινητήρας άρα έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Πιθανά έχει και λίγο μεγαλύτερη ροπή. Αφού όμως είσαι ικανοποιημένος με το παλιότερο γιατί προβληματιζεσαι;

silkman
07/03/2023, 08:11
Τζαμπα πραμα το parkside set... 320€ πηρα το σετ dewalt με 5Ah αλλα καταφερα και το πηρα σε εταιρια χωρις φπα αρα 258 μου βγηκε..

Και χωρις βαλίτσα, τα μεταφερεις στη μασχαλη..

441842

https://www.skroutz.gr/s/8935971/Dewalt-DCK266P2-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B9-18V-%CE%BC%CE%B5-2-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-5Ah-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7.html
441843

sam4g
07/03/2023, 08:51
Καταρχάς δεν έχει καρβουνακια ο κινητήρας άρα έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Πιθανά έχει και λίγο μεγαλύτερη ροπή. Αφού όμως είσαι ικανοποιημένος με το παλιότερο γιατί προβληματιζεσαι;

Εργαλειομανία με πιάνει γι αυτό ρώτησα. Για να μου πει κάποιος παρ το θα δεις διαφορά :bawl:

daz
07/03/2023, 17:40
Για όσα εργαλεία θέλετε να πάρετε, μη ψάχνετε δικαιολογίες. Ακόμα και αν δε το χρειάζεστε, φτάνει που το θέλετε.

Όπως λένε και στο χωριό μου ..
"It's not a matter of need, it's a matter of want". :lol:

Bowleno
07/03/2023, 17:58
Για όσα εργαλεία θέλετε να πάρετε, μη ψάχνετε δικαιολογίες. Ακόμα και αν δε το χρειάζεστε, φτάνει που το θέλετε.

Όπως λένε και στο χωριό μου ..
"It's not a matter of need, it's a matter of want". :lol:

Δεν έρχεσαι για έναν καφέ, να πείσεις την γυναίκα να πάρω εκείνον τον τροχό που λιμπίζομαι καιρό τώρα;:D

stefanos
07/03/2023, 18:24
Δεν έρχεσαι για έναν καφέ, να πείσεις την γυναίκα να πάρω εκείνον τον τροχό που λιμπίζομαι καιρό τώρα;:D

Βγάζει η Stanley τροχούς;:confused:

fasarias
07/03/2023, 18:58
Βγάζει η Stanley τροχούς;:confused:


Γατάκι ουστ

Stanley fuck the way :lol:

https://www.skroutz.gr/c/1807/Goniakoi-Trochoi/m/4833/Stanley.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Translatoras
07/03/2023, 20:58
Εργαλειομανία με πιάνει γι αυτό ρώτησα. Για να μου πει κάποιος παρ το θα δεις διαφορά :bawl:

Επίσης, τα μαύρα έχουν 5 (πέντε), ναι ΠΕΝΤΕ χρόνια εγγύηση!!!!!

karellen
07/03/2023, 21:01
Για όσα εργαλεία θέλετε να πάρετε, μη ψάχνετε δικαιολογίες. Ακόμα και αν δε το χρειάζεστε, φτάνει που το θέλετε.


Δεν είναι δικαιολογία κύριε πόλισμαν,εγώ αν πήγα στο Μαραθώνα είναι γιατί έχω ένα κουμπάρο εκεί και πήγα να τον δω.Να ήταν κι ο Αρίστος μαζί,μίλα ρε Αρίστο! :tooth:

Bowleno
07/03/2023, 22:32
Βγάζει η Stanley τροχούς;:confused:

Ε, πάρε κι εσύ να έχεις :moutza:

Ένα 115 makita η Bosch ρεύματος θέλω :lol:

bilias78
08/03/2023, 13:13
Τζαμπα πραμα το parkside set... 320€ πηρα το σετ dewalt με 5Ah αλλα καταφερα και το πηρα σε εταιρια χωρις φπα αρα 258 μου βγηκε..

Και χωρις βαλίτσα, τα μεταφερεις στη μασχαλη..

441842

https://www.skroutz.gr/s/8935971/Dewalt-DCK266P2-%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B9-18V-%CE%BC%CE%B5-2-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-5Ah-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7.html
441843

Κακως κανεις αυτη την συγκριση και ειναι και περα για περα λαθος, αν αφαιρεσεις τον ΦΠΑ και απο τα parkside ο πακετακι βγαινει στα 153€.
Να επισημανω οτι αν συγκρινεις την σεγα και την πλανη μπααριας (παντα solo) που θα βγαλει την Δευτερα με τις αντιστοιχες της Dewalt, αστα ειναι 2,5 φορες πανω η Dewalt. Και ναι ως επαγγελματιας και αρκετα ψαγμενος πια με τετοια εργαλεια, τολμω να πω πως για αυτο που κανουν αυτα τα εργαλεια σε αυτες τις τιμες εινια αξιοπρεπεστατα.
Χαχα ειμαι και λιγο αρνητικα προκατηλλημενος με τα Dewalt πια, ειδικα με τα δραπανα μπαταριας, αλλα αυτο ειναι αποψη μου.
Οπως και να χει καλοταξιδο το πακετο.. :P

silkman
08/03/2023, 16:46
Κακως κανεις αυτη την συγκριση και ειναι και περα για περα λαθος, αν αφαιρεσεις τον ΦΠΑ και απο τα parkside ο πακετακι βγαινει στα 153€.
Να επισημανω οτι αν συγκρινεις την σεγα και την πλανη μπααριας (παντα solo) που θα βγαλει την Δευτερα με τις αντιστοιχες της Dewalt, αστα ειναι 2,5 φορες πανω η Dewalt. Και ναι ως επαγγελματιας και αρκετα ψαγμενος πια με τετοια εργαλεια, τολμω να πω πως για αυτο που κανουν αυτα τα εργαλεια σε αυτες τις τιμες εινια αξιοπρεπεστατα.
Χαχα ειμαι και λιγο αρνητικα προκατηλλημενος με τα Dewalt πια, ειδικα με τα δραπανα μπαταριας, αλλα αυτο ειναι αποψη μου.
Οπως και να χει καλοταξιδο το πακετο.. :P

Το θέμα μου ειναι οτι στα dewalt βγαζει η ξένη εταιρία, ο έλληνας αντιπρόσωπος και το μαγαζί. Στα parkside η lidl παιρνει ολόκληρη την πίτα, για αυτό τα θεωρώ ακριβά για αυτό που είναι. Και η ποιότητα κατασκευης δεν συγκρίνεται, τα parkside - αν σου τύχει κάποιο καλό που θα βγάζει δουλειά - παραμένουν χοντροκομμένες βαριές γκουμουτσες.

Tallyban
08/03/2023, 18:24
Κάποια εργαλεία του Λιτλ γράφουν γκρίζλυ από κάτου, οπότε πληρώνουν δικαιώματα στον αμερικανο.

Acacius
08/03/2023, 19:36
Κάποια εργαλεία του Λιτλ γράφουν γκρίζλυ από κάτου, οπότε πληρώνουν δικαιώματα στον αμερικανο.

Γερμανός εισαγωγέας (https://grizzlytools.de/) είναι, όπως ο Kompernass που θα δεις σε άλλα εργαλεία.

lazarefa
08/03/2023, 20:03
Grizzly και Kompernass είναι εταιρικά σχήματα της Lidl που απλά εμφανίζονται ως τρίτες εταιρείες για φορολογικούς λόγους.

Acacius
08/03/2023, 23:41
Grizzly και Kompernass είναι εταιρικά σχήματα της Lidl που απλά εμφανίζονται ως τρίτες εταιρείες για φορολογικούς λόγους.

Αυτό εξηγεί κάποια πράγματα. Εγώ υπέθετα ότι δεν είχαν αποκλειστική σχέση με το Lidl.

daz
09/03/2023, 14:08
Ε, πάρε κι εσύ να έχεις :moutza:

Ένα 115 makita η Bosch ρεύματος θέλω :lol:

μακιτα 800αρη

fasarias
09/03/2023, 22:05
Το παλμικό πάντως αν ισχύουν και στην πραγματικότητα τα 226nm που γράφουν, είναι καλή περίπτωση.

lazarefa
11/03/2023, 09:46
Κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα Parkside μπαταρίας αξίζουν (ειδικά η μαύρη σειρά Performance) για ερασιτεχνική (τουλάχιστον) χρήση, όχι μόνο λόγω τιμής πώλησης των ίδιων των εργαλείων, αλλά και (κυρίως) λόγω τιμών πώλησης τω μπαταριών τους. Πχ 4ΑΗ μπαταρία 20βολτη στα 33 ευρώ, είναι πολύ χαμηλή τιμή, και επειδή έχω ήδη μια ανάλογη 4άρα εδώ και 3 χρόνια, μπορώ να πω ότι δεν είναι καθόλου μάπα τα στοιχεία της. Κι επειδή εγώ τουλάχιστον ως ερασιτέχνης κάνω περιστασιακή χρήση των εργαλείων μπαταρίας, θεώρησα σκόπιμο να μπω στη σειρά εργαλείων μπαταρίας της Parkside, έχοντας κατά νου ότι και καλή σειρά εργαλείων να έπαιρνα (πχ μπλε Bosch) αργά ή γρήγορα οι μπαταρίες θα τα έφτυναν λόγω αχρησίας, αλλά στην περίπτωση των Bosch πχ το κόστος για μπαταρίες είναι περίπου 3πλάσιο από ότι στις Parkside.
Για να μην παρεξηγηθώ, μιλώ καθαρά από τη σκοπιά του περιστασιακού χρήστη (κι έχοντας ανάλογα "σοβαρά" εργαλεία ρεύματος, για όπου υπάρχει ή βολεύει η παροχή πρίζας).

JNP
11/03/2023, 11:36
Πολύ σωστός, έτσι σκέφτομαι κιεγω σαν ερασιτέχνης. Δεν υπάρχει περίπτωση εγώ να αγοράσω επαγγελματικό εργαλείο με μπαταρίες και αυτές να βγάλουν τα λεφτά τους.

bilias78
11/03/2023, 11:50
να επισημανω οτι απο οταν βγηκαν οι μπαταρες λιθιου, μειωθηκε κατακορυφα το φαινομαινο ¨χαλασμενες μπαταριες¨, εγω εχω μπαταριες λιθιου bosch 14V απο το 2009 σε εξαιρετικη κατασταση, οποτε δεν ισχυει κατα βαση το επιχειρημα οτι οι μπαταριες τα φτυνου. Τουλαχιστον οχι τοσο γρηγορα και ευκολα οσο πριν μια 15ετια..

JNP
11/03/2023, 11:59
Φυσικά η τεχνολογία προχωράει. Πριν 15-20 χρόνια δεν ευρισκες εδώ ούτε μπαταρία Nimh ούτε καλό φορτιστή γιαυτες. Όταν άνοιξε η κινεζική αγορά ήρθαν απολα σε προσιτές τιμές. Το πρόβλημα θα είναι έτσι και αρπαχτουν με USA και κοπούν οι εισαγωγές από εκεί.

daz
11/03/2023, 12:26
Σωστά τα λέτε. Αν δε σας χρειάζεται κάτι αγοράζεται lidl.

Πολύ καλός τρόπος να σκορπάς λεφτά!

Ένας άλλος καλός τρόπος να πετάς λεφτά είναι να αγοράζεις εργαλεία που είναι υπερβολικά ακριβά για τις ανάγκες σου.

Οι μπαταρίες πάντως δε χαλάνε.

daz
11/03/2023, 12:27
Σωστά τα λέτε. Αν δε σας χρειάζεται κάτι αγοράζεται lidl.

Πολύ καλός τρόπος να σκορπάς λεφτά!

Ένας άλλος καλός τρόπος να πετάς λεφτά είναι να αγοράζεις εργαλεία που είναι υπερβολικά ακριβά για τις ανάγκες σου.

Οι μπαταρίες πάντως δε χαλάνε.

Υγ. Ο bowleno έχει βρει και ένα τρίτο τρόπο.
Αγοράζει Stanley.

JNP
11/03/2023, 12:36
Ε, πάρε κι εσύ να έχεις :moutza:

Ένα 115 makita η Bosch ρεύματος θέλω :lol:

Εδώ σε έχω. Μακιτακι λεπτό και ελαφρύ 840w,115αρι.Βρες ένα τέτοιο με 2-3 ρουλεμάν στον άξονα και είσαι αρχηγός! Εγγλέζοκατασκευή.
441955441956441957

Αυτό ήτανε καλή προσφορά με δραπανο, δίσκους, τρυπανια πακέτο.

441958[/ATTACH
[ATTACH=CONFIG]441958441959

Bowleno
11/03/2023, 12:42
Εδώ σε έχω. Μακιτακι λεπτό και ελαφρύ 840w,115αρι.Βρες ένα τέτοιο με 2-3 ρουλεμάν στον άξονα και είσαι αρχηγός! Εγγλέζοκατασκευή.
441955441956441957

Αυτό ήτανε καλή προσφορά με δραπανο, δίσκους, τρυπανια πακέτο.

441958[/ATTACH
[ATTACH=CONFIG]441958441959

Εγγλέζικο makita; υπάρχουν τέτοια ακόμα; :eek:
Όλα από τα τρίσβαθα της Ασίας δεν είναι πλέον;

JNP
11/03/2023, 12:45
Εγγλέζικο makita; υπάρχουν τέτοια ακόμα; :eek:
Όλα από τα τρίσβαθα της Ασίας δεν είναι πλέον;

Μπορεί να έχουν ακομα καμμια αποικία στη ζούλα, δεν ξέρεις τι πουστ@δες είναι; :beer:
Αυτό είναι κατασκευή 2005.

daz
11/03/2023, 13:47
Είμαστε ακόμα στο lidl?

Πάλι ο bowleno παρεκτρεπει τη συζήτηση?

Και τα china μακιτα, μια χαρά εργαλεία είναι. Άνετα χτύπαγα ένα μικρουλι να μην αλλάζω δίσκους όλη την ώρα.

Αν δε πάρω μπαταρίας.

daz
11/03/2023, 13:48
Μπορεί να έχουν ακομα καμμια αποικία στη ζούλα, δεν ξέρεις τι πουστ@δες είναι; :beer:
Αυτό είναι κατασκευή 2005.

:lol: :lol::lol::lol::lol:

Tallyban
14/03/2023, 19:14
Αυτό το μίνι φλόγιστρο που βγάζει από Δευτέρα έχει ξαναβγεί;
Το έχει πάρει κανείς;
Με ενδιαφέρει αλλά στο φυλλάδιο δεν έχει ούτε κωδικό προϊόντος να δω καμία παρουσίαση στο τιουμπ.
Ένα εικοσαρικο ζητάνε, αλλά αν είναι για τα μπάζα καλύτερα να τα βάλω βενζίνη στον Κινέζο.

R43
14/03/2023, 20:29
Αυτό το μίνι φλόγιστρο που βγάζει από Δευτέρα έχει ξαναβγεί;
Το έχει πάρει κανείς;
Με ενδιαφέρει αλλά στο φυλλάδιο δεν έχει ούτε κωδικό προϊόντος να δω καμία παρουσίαση στο τιουμπ.
Ένα εικοσαρικο ζητάνε, αλλά αν είναι για τα μπάζα καλύτερα να τα βάλω βενζίνη στον Κινέζο.

Πιθανόν ψάχνεις αυτό: https://exypiretisi-pelaton.lidl-hellas.gr/SelfServiceGR/s/product2?productId=01t1t000001rY54AAE&q=291792
Το έχω πάρει και το θεωρώ σχετικά καλό, όταν όμως τελείωσε το αέριο που είχε στην συσκευασία και το γέμισα με το κλασικό αέριο αναπτήρων, έχω την εντύπωση ότι μειώθηκε η απόδοσή του.

Tallyban
14/03/2023, 21:02
Δε ψάχνω για εξυπηρέτηση πελατών Λιτλ..Καλύτερα να εσώκλειστος στην Ελληνογερμανικη Αγωγή...
Όπως και ναχει θα το χτυπήσω και βλέπουμε.

Translatoras
20/03/2023, 21:23
Δε ψάχνω για εξυπηρέτηση πελατών Λιτλ..Καλύτερα να εσώκλειστος στην Ελληνογερμανικη Αγωγή...
Όπως και ναχει θα το χτυπήσω και βλέπουμε.

Είδες την αρχή της διεύθυνσης και τρόμαξες μάλλον.

Πάτα το link που σου έδωσε ο άνθρωπος και σε βγάζει στον κωδικό και το εγχειρίδιο του προϊόντος!!!

Acacius
21/03/2023, 00:49
Είδες την αρχή της διεύθυνσης και τρόμαξες μάλλον.

Πάτα το link που σου έδωσε ο άνθρωπος και σε βγάζει στον κωδικό και το εγχειρίδιο του προϊόντος!!!

Εκτός αυτού, 1-2 φορές που τη χρειάστηκα για θέματα εγγύησης, η εξυπηρέτηση πελατών Lidl ήταν άριστη (ένα επιπλέον πλεονέκτημα των εργαλείων της σε σχέση με άλλα αντίστοιχης ποιότητας).

Tallyban
21/03/2023, 18:43
Πήρα το φλόγιστρο κολητηρι,για περιστασιακή ερασιτεχνική χρήση καλό είναι.
Για πιο συχνή χρήση καλό είναι να κρατήσει κανεις απόδειξη αγοράς,η σκανδάλη ανάφλεξης είναι από φλίμσικο πλαστικό, θα χαιρετίσει σύντομα.
Με απογοήτευσε λίγο στο θέμα της φλόγας(για αυτό το πήρα),είναι μεγαλύτερη από όσο θαθελα.
Θα πειραματιστω να μικρύνω το ακροφύσιο,αλλά έχει ένα σπείρωμα 4*0.5 κα τέτοια φιλιέρα δεν έχω.

PaNick67
24/03/2023, 12:52
Ειδα οτι εβγαλε αυτο

https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-faltsopriono-pzks-2000-b2/p168880

442183

Δεδομενου οτι κοστιζει τα μισα απο αλλα με παρομοιες δυνατοτητες, θα ηθελα 25αρη δισκο ιδανικα μιας κι εχω εναν αμεταχειριστο, αλλα βολευει κι αυτος.

Η να δω κανενα Einheil / Total;

Χρηση ημιεπαγγελματικη

Αλλες οικονομικες προτασεις δεκτες ( τα ακριβα τα ξερω κι εγω )

bilias78
24/03/2023, 18:03
Πλακα κανεις? το πηγανε απο 80€ στα 150€? Δεν παμε καλα.
Εγω για την ημιεπαγγελαμτικη χρηση θα επαιρνα ενα λιγο πιο ακριβο να εχει και παγκο απο πανω για κοψιμο λωριδων, βοηθαει πολλα.
Αυτο εχει και σεπορτ, δες αν σε βοηθαει καπου, γιατι τα φθηνα με σεπορτ χανουν και στα κοψιματα να ξερεις.
Απο εκει και περα αυτο που αναφερεις το εχει ενας σναδελοφς και το δουλευει επαγγελματικα χρονια τωρα χωρις προβλημα. Τωρα αν και κατα ποσο χανει δεν το ξερω, εμενεα δεν με επεισε παντως ως εργαλειο.
Επαναλαμβανω, αν δουλευεις κουζινες, μελαμινες κλπ, ως επαγελματιας σου προτεινω να παρεις και με παγκο απο πανω, θα στα βγαλει τα λεφτα του.
Λιγο που εψαξα ξεκινανε απο 80€ χωρις σεπορτ και απο 150€ με παγκο.
Δεν θα εδινα 150€ γι αυτον το φαλτσοδισκο. οσο τον ειχαν στα 80 ηταν μια χαρα.

PaNick67
24/03/2023, 18:09
Σε ευχαριστω, κορνιζες φτιαχνω, οχι κουζινες. Αλλα το tilt που εχει θα με βολευε αρκετα, οπως και το λειζερ. Επειδη ομως οι κοπες ειναι συνηθως 45° πρεπει να ειναι ακριβεις.

bilias78
24/03/2023, 18:18
Μη νομιζεις οτι το λειζερ κανει και πολλα, εκτος και αν το εχεις δουλεψει πολυ σε αλλα εργαλεια και οντως εσενα σου κανει διαφορα.
Προτιμησε σταθεροτητα, αν εχεις ορεξη να ψαχτεις παντως μπορεις να βρεις και σωστα φαλτσοπριονα μεταχειρισμενα.
Μην βιαστεις να παρεις κατι πολυ φθηνο παντως, εγω εχω ταλαιπωρηθει πολυ με λαθος εργαλεια.

PaNick67
24/03/2023, 18:25
Μη νομιζεις οτι το λειζερ κανει και πολλα, εκτος και αν το εχεις δουλεψει πολυ σε αλλα εργαλεια και οντως εσενα σου κανει διαφορα.
Προτιμησε σταθεροτητα, αν εχεις ορεξη να ψαχτεις παντως μπορεις να βρεις και σωστα φαλτσοπριονα μεταχειρισμενα.
Μην βιαστεις να παρεις κατι πολυ φθηνο παντως, εγω εχω ταλαιπωρηθει πολυ με λαθος εργαλεια.

Να πω την αληθεια δεν τρελαινομαι πια να το αγορασω. Ειδα ενα βιντεακι και μοαιζουν ψευτικα οι διακοπτες και οι σφιγκτηρες του. Αλλα στα λεφτα του δεν υπαρχει κατι αλλο. Αν ειναι να βγει χειροτερο απο ενα OMGA 50κατι ετων που εχω και κανω δουλεια, να μου λειπει.

Σε ευχαριστω.

bilias78
24/03/2023, 18:36
μεινε σε αυτο, καντου ενα καλο σερβις και φτιαξε οδηγους απο ξυλο να κοβουν σωστα σε μοιρες και ακονισε τον δισκο και θα με θυμηθεις.

Tallyban
06/04/2023, 19:31
Παίξαμε και χάσαμε.
Πήγα να επιστρέψω ένα ελαττωματικό εργαλείο, με απόδειξη αγοράς στο Λιτλ ,έφαγα πόρτα, πρέπει να έχετε και τη πιστωτική κάρτα μαζί(το χε αγοράσει φίλος για μένα).
Πρακτική διδαχή Λιτλ στυλ:Άμα πάει κάποιος γνωστός σας να σας εξυπηρετήσει,χανταρετέ του τα λεφτά γιατί αν το προϊόν είναι για τα μπάζα(που θα είναι)θα σας μείνει ενθύμιο.

lazarefa
06/04/2023, 19:46
Κάτι παρόμοιο είχαν επιχειρήσει προ 2ετίας να κάνουν και σε μένα. Τους "στόλισα" στο κατάστημα, και τελικά μου επέστρεψαν τα λεφτά σε μετρητά. Ίσως βέβαια να βοήθησε και το γεγονός ότι επρόκειτο για μικρής αξίας ποσό (κάτω των 10 ευρώ).
Νομίζω πως πρόκειται για παράλογη και καταχρηστική απαίτηση, που δεν "κουμπώνει" σε κάποια λογική (νομικά έστω). Για παράδειγμα, αν εγώ αγόρασα κάτι με κάρτα πριν 2 μήνες (δεδομένου ότι στα Λιντλ σου επιτρέπουν να επιστρέψεις εργαλεία μέσα στο 3μηνο από την αγορά, ακόμα κι αν δεν είναι ελαττωματικά, απλά γιατί το μετάνιωσες), και θέλω να το επιστρέψω, αλλά στο μεσοδιάστημα, κατήργησα πχ τη συγκεκριμένη κάρτα (ή ακόμα και την έχασα), δε μπορώ να το επιστρέψω; Από που κι ως που;

painterakis
06/04/2023, 19:55
Την πρακτική του να αγοράζεις με κάρτα και να σου επιστρέφουν τα χρήματα στην ίδια κάρτα το κάνουν χρόνια, πολλά καταστήματα.
Πάρτε κάτι απο τον Καυκά και γυρίστε το .... αν το αγοράσετε με κάρτα στα επιστρέφουν στην κάρτα, αν το αγοράσετε με μετρητά στο γυρίζουν σε μετρητά, το ίδιο και στο Κωτσόβολο, το λέω γιατί μου έχει τύχει.
Δεν είναι πρακτική ΜΟΝΟ του lidl.

antoncbf
06/04/2023, 20:37
εγω ΠΑΝΤΑ οταν παιρνω εργαλεία απο lidl δινω μονο μετρητά ,
αν το επιστρέψω το παίρνω το χρήμα αμέσως στο χέρι ,αν πληρώσω με κάρτα μπαίνουν αλλά μετά απο 3-4 ημέρες ...προσωπικά για μένα ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ κατάστημα στην ελλάδα σε θέμα επιστροφών

karateo
07/04/2023, 19:03
Την προμήθεια της κάρτας ποιός θα την πληρώσει?

Επίσης στο κοντινό μου κατάστημα αυτό ξεκίνησε με τα capital controls.
Είχε τύχει να πληρώσω με κάρτα και να τα πάρω πίσω με μετρητά και μου έκανε εντύπωση.

Εάν θέλετε τέτοιες ευελιξίες θα τις βρείτε συνήθως στο μαγαζάκι της γειτονιάς.

silkman
07/04/2023, 22:34
Εάν θέλετε τέτοιες ευελιξίες θα τις βρείτε συνήθως στο μαγαζάκι της γειτονιάς.

Στο μαγαζακι της γειτονιας η εγγύηση συνήθως λήγει με την αναχώρηση σου απο το καταστημα.

infidel
09/04/2023, 17:50
Προφανώς είναι ανάλογα και το αντικείμενο. Εγώ είχα πάρει αυτό, https://www.youtube.com/watch?v=uHzjwQjzuxA . Χάλασε, πήρα τηλ στα LIDL, μου έδωσαν το e-mail του service (μάλλον γερμανία), έστειλα e-mail και μου έβαλαν τα χρήματα στο IBAN χωρίς να στείλω τίποτα πίσω.

Bowleno
10/04/2023, 19:00
Για όσους ενδιαφέρονται μιας κι εγώ ήδη ψώνισα, το Μ. Σαββατο βγάζουν γωνιακό τροχό (ρεύματος) 125 1200W με ρυθμιζόμενες στροφές στα 30 ευρώ.....

Acacius
10/04/2023, 23:46
Την ηλεκτροσυγκόλληση flux core mig (PIFDS 120 A1 (https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-siskeui-ilektrosigkollisis-inverter-pifds-120-a1/p170388)) την πήρε κανείς να μας πει εντυπώσεις; Δε θυμάμαι/βρήκα να έχει συζητηθεί στο παρελθόν και αίνεται να μπορεί να κάνει δουλειά ακόμα και σε σχετικά λεπτές λαμαρίνες.

SeniorCanardo
11/04/2023, 10:16
Καλά τώρα πως στο θέμα με τα εργαλεία του Lidl φτάσαμε να μιλάμε για τα λεφτά της μονόπολης, τα κωλόχαρτα και τα κλεφτονομίσματα, τα χάρτινα ή τα ψηφιακά μασούρια... :priest:


Την ηλεκτροσυγκόλληση flux core mig (PIFDS 120 A1 (https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-siskeui-ilektrosigkollisis-inverter-pifds-120-a1/p170388)) την πήρε κανείς να μας πει εντυπώσεις; Δε θυμάμαι/βρήκα να έχει συζητηθεί στο παρελθόν και αίνεται να μπορεί να κάνει δουλειά ακόμα και σε σχετικά λεπτές λαμαρίνες.

Δεν το έχω, αν και σκέφτηκα να το πάρω, μου φάνηκε ακριβό για αυτό που είναι.
Είναι μόνο για flux σύρμα, όχι αέριο, 25-120 A και μέγιστο πάχος ελάσματος 3mm. :confused:

Κάτω από 60€ βρήκα προχθές την Helix Mini.

Tallyban
15/04/2023, 18:51
Και ο πλακέ φακός του Λιτλ που είχα μείνει καταευχαριστημενος, άρχισε να κάνει τα δικά του,κουβά κι αυτός.

strokt up
15/04/2023, 19:52
Και ο πλακέ φακός του Λιτλ που είχα μείνει καταευχαριστημενος, άρχισε να κάνει τα δικά του,κουβά κι αυτός.

Γιατί δεν κρατάς τις αποδείξεις για να τα αλλάζεις ή να παίρνεις πίσω τα λεφτά σου;

Tallyban
15/04/2023, 20:22
Έχεις απόλυτο δίκιο,σε βάθος χρόνου το σημαντικότερο με τα προϊόντα του Λιτλ είναι να κρατάς τις αποδείξεις...

ioannispar
17/04/2023, 08:29
Και ο πλακέ φακός του Λιτλ που είχα μείνει καταευχαριστημενος, άρχισε να κάνει τα δικά του,κουβά κι αυτός.

O φακος αυτος επισκευαζεται για πλακα. Ειναι ενα καλωδιακι που κοβεται και δεν κανει επαφη οποτε τον ανοιγεις, το κολλας ξανα και ολα καλα! Ο δικος μου ειχε βγει απο την εγγυηση οταν το επαθε αυτο και ξαναλειτουργει κανονικα μετα απο την επισκευη.

daz
17/04/2023, 13:13
O φακος αυτος επισκευαζεται για πλακα. Ειναι ενα καλωδιακι που κοβεται και δεν κανει επαφη οποτε τον ανοιγεις, το κολλας ξανα και ολα καλα! Ο δικος μου ειχε βγει απο την εγγυηση οταν το επαθε αυτο και ξαναλειτουργει κανονικα μετα απο την επισκευη.

Αυτόν τον φακό τον πουλάνε για να μη σκουριάζουν τα υπόλοιπα εργαλεία που επίσης πουλάνε? :smokin:

sorry δεν αντεξα. :D

daz
17/04/2023, 13:16
Μια εβδομάδα μετά το φακό, είναι σε προσφορά ο απομονωτής καλωδίων και σετ με μονωτικές ταινίες.

νεοσσός
17/04/2023, 13:19
Είχα αγοράσει τρόμπα εδάφους-χεριών από το Lidl πριν από 10 χρόνια με 7€. Στον πρώτο χρόνο μου έσπασε η διπλή κεφαλή που είχε. Έδωσα 5€ αγόρασα άλλη πιο ποιοτική και έκτοτε κάνω απρόσκοπτα και άνετη το φούσκωμα ελαστικών, σε αμάξι μηχανή, ποδήλατο, χωρίς να έχει πάθει κάτι. Τακτική χρήση επί 10 έτη.

12€ συνολικά, κάποιος επιπλέον χρόνος για την επισκευή, αλλά τελικά βρέθηκα με πολύ χρήσιμο εργαλείο, που διαφορετικά θα κόστιζε τριπλάσια χρήματα.

JNP
17/04/2023, 13:48
Αυτόν τον φακό τον πουλάνε για να μη σκουριάζουν τα υπόλοιπα εργαλεία που επίσης πουλάνε? :smokin:

sorry δεν αντεξα. :D

Τον φακό τον πουλάνε για να χρησιμοποιήσεις το σετ τα κατσαβίδια και το ηλεκτρονικό κολλητήρι ώστε να μην νομίζεις ότι τα αγόρασες χωρίς λόγο! Οι Γερμανοί φίλε έχουν οργάνωση στη ζωή τους όχι σαν εμάς, τους 3 πουλάκια κάθονταν, μεσογειακους τύπους...

JNP
17/04/2023, 13:52
Είχα αγοράσει τρόμπα εδάφους-χεριών από το Lidl πριν από 10 χρόνια με 7€. Στον πρώτο χρόνο μου έσπασε η διπλή κεφαλή που είχε. Έδωσα 5€ αγόρασα άλλη πιο ποιοτική και έκτοτε κάνω απρόσκοπτα και άνετη το φούσκωμα ελαστικών, σε αμάξι μηχανή, ποδήλατο, χωρίς να έχει πάθει κάτι. Τακτική χρήση επί 10 έτη.

12€ συνολικά, κάποιος επιπλέον χρόνος για την επισκευή, αλλά τελικά βρέθηκα με πολύ χρήσιμο εργαλείο, που διαφορετικά θα κόστιζε τριπλάσια χρήματα.

Είδες λοιπόν ο Γερμανός σε κάνει χωρίς σπουδές μάστορα και οικονομολόγο!

ioannispar
17/04/2023, 16:24
Αυτόν τον φακό τον πουλάνε για να μη σκουριάζουν τα υπόλοιπα εργαλεία που επίσης πουλάνε? :smokin:

sorry δεν αντεξα. :D

Καλα εκανες! Εγω θα παρω οτι βλεπω και μου αρεσει και ας την εχω πατησει πολλες φορες (shopping therapy χαχαχαχα)

SeniorCanardo
18/04/2023, 10:23
Τι διάολο μόνο εμένα δεν μου χάλασε τίποτα;:confused:

Νταξ τώρα μην τρελαθούμε κιόλας, φτηνό-εργαλεία είναι που κατά περίπτωση μπορεί να είναι λίγο φθηνότερα ή λίγο ακριβότερα από τις λοιπές ιντερνετικές κινεζιές (μπέη, (χ)άλι-εξπρες, άμαζον).
"Τούτου δοθέντος", εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν ήμουν πότε ψείρας με τα εργαλεία, αλλά ούτε και "κάφρος".
3 χρόνια εγγύηση και δίπλα από το σπίτι μου, μια χαρά με βόλεψαν.

Η απόδειξη παίζει το ρόλο της εγγύησης, μου το λένε κάθε φορά στο ταμείο.
Κάθε φορά όμως.

Βλέπω και το άλλο θέμα δίπλα, με τις καστάνιες...
Με 15€ μια 1/4 καστάνια με καρυδάκια, που αγοράστηκε πριν μια 5ετία, μια χαρά έδεσε και έλυσε 2 κινητήρες, χρησιμοποιείται σε τακτική βάση για service 2 μοτό και ενός παπιού, ελάχιστη σκουριά, σχεδόν ανύπαρκτη φθορά, δεν έσπασε, δεν χάλασε τίποτα.
Έπεσε, χτύπησε, κλοτσήθηκε την άφησα βρεγμένη στην κασετίνα για καμιά βδομάδα και την δούλεψα πολύ.

Προφανώς και δεν συγκρίνεται με ακριβά εργαλεία, αλλά εκείνος που χρειάζεται τέτοια εργαλεία και ξέρει ποια είναι και είναι διατεθειμένος να τα πληρώσει.

silkman
18/04/2023, 14:36
Αυτόν τον φακό τον πουλάνε για να μη σκουριάζουν τα υπόλοιπα εργαλεία που επίσης πουλάνε? :smokin:

sorry δεν αντεξα. :D

Θα φτιαξω μια παλέτα με λιντλοσαβούρα αχρησιμοποιητη που βρηκα στο σπιτι του πατερα μου να την κάνουμε giveaway στο φορουμ...

:evil:

SeniorCanardo
18/04/2023, 14:48
Θα φτιαξω μια παλέτα με λιντλοσαβούρα αχρησιμοποιητη που βρηκα στο σπιτι του πατερα μου να την κάνουμε giveaway στο φορουμ...

:evil:

Τώρα μιλάς!

Αν και τα περισσότερα θα τα έχω ήδη. :bawl:

Tallyban
18/04/2023, 18:59
Το σβουρακι ρεύματος του Λιτλ (τύπου ντρεμελ)με όχι σκληρή ή συνεχή χρήση,έβγαλε καπνό και καπουτ.
Βρήκα ολόκληρο κομμάτι της πλακέτας, κομμένο/καμμένο, κουβά και αυτό.

νεοσσός
18/04/2023, 19:06
Μπορεί να ξαναβγάλει προσφορά σε κουβάδες (https://tophilladiomou.gr/n/prosfores-lidl/philladio-17710-14).

bulmont
18/04/2023, 20:02
Λίγα με τους κουβάδες.........Γ@μ@νε...........

o_gavros
18/04/2023, 20:03
Αυτά να τα πεις στους αλογομουρηδες στα προπατζιδικα

Tallyban
19/04/2023, 19:28
Γνωστός είχε αγοράσει αυτό ηλεκτρικό πως το λένε,που κόβει τα ξεροχορτα.(ξαναβγαινεί αύριο).
Το δούλεψε λίγο,μύρισε.
Του λέω:δε θα το πας πίσω;Που να τρέχω τώρα...

JNP
19/04/2023, 20:32
Γνωστός είχε αγοράσει αυτό ηλεκτρικό πως το λένε,που κόβει τα ξεροχορτα.(ξαναβγαινεί αύριο).
Το δούλεψε λίγο,μύρισε.
Του λέω:δε θα το πας πίσω;Που να τρέχω τώρα...

Το πήρα πριν 11 μήνες. Θέλει προσοχή να μην γεμίσουν χόρτα οι σχισμές αερισμού και υπερθερμανθει! Θέλει επισης αναβάθμιση η μεσσινεζα από 1,2χιλ σε 1,5χιλ.

lazarefa
05/06/2023, 20:04
Αρκετά εργαλεία φέρνουν τα Lidl την Πέμπτη 8/6:

https://www.lidl-hellas.gr/c/ergalia-parkside/c4046/w2

Προσωπικά θα ξεχώριζα το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο των 25 ευρώ (χωρίς μπαταρία και φορτιστή):
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-epanafortizomeno-kroustiko-drapanokatsavido-3-se-1-20-v-psbsa-20-li-c3-v/p175481
Αν κάποιος έχει ήδη μπαταρία 20V Parkside, θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση για "βασικό" ερασιτεχνικό εργαλείο, αλλά ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει μπαταρία, με άλλα 25 ευρώ:
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-epanafortizomeni-mpataria-20-v-2-ah-pap-20-b1-kai-fortistis-plg-20-c1/p175439
συμπληρώνει το σετ.
Στα 50 ευρώ συνολικά αποτελεί νομίζω καλή περίπτωση πακέτου προς χρήση, και αν βάλουμε στην εξίσωση την χωρίς πολλά πολλά εγγύηση των 3 ετών, δύσκολα μπορώ να φανταστώ καλύτερη περίπτωση vfm ερασιτεχνικού δραπανοκατσάβιδου.
Καλή περίπτωση φαίνεται κι ο προβολέας τους (επαναφορτιζόμενος):
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-epanafortizomenos-provoleas-led-plsa-20-li-a1/p175513
Τέλος το Σάββατο 10/6 φέρνουν κάποια είδη αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας:
https://www.lidl-hellas.gr/c/ergalia-autokinitou/c4048/w2

νεοσσός
05/06/2023, 20:20
Επαυξάνω για το επαναφορτιζόμενο κρουστικό δραπανοκατσάβιδο Parkside 20Volt. Το έχω χρησιμοποιήσει και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.

George_M.
05/06/2023, 20:32
Επαυξάνω για το επαναφορτιζόμενο κρουστικό δραπανοκατσάβιδο Parkside 20Volt. Το έχω χρησιμοποιήσει και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση.

+1 κ απο μενα
τιμιοτατο για μικροεργασιες στο σπιτι-κηπο!

silkman
05/06/2023, 21:51
Αρκετά εργαλεία φέρνουν τα Lidl την Πέμπτη 8/6:

https://www.lidl-hellas.gr/c/ergalia-parkside/c4046/w2

Προσωπικά θα ξεχώριζα το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο των 25 ευρώ (χωρίς μπαταρία και φορτιστή):
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-epanafortizomeno-kroustiko-drapanokatsavido-3-se-1-20-v-psbsa-20-li-c3-v/p175481
Αν κάποιος έχει ήδη μπαταρία 20V Parkside, θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση για "βασικό" ερασιτεχνικό εργαλείο, αλλά ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει μπαταρία, με άλλα 25 ευρώ:
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-epanafortizomeni-mpataria-20-v-2-ah-pap-20-b1-kai-fortistis-plg-20-c1/p175439
συμπληρώνει το σετ.
Στα 50 ευρώ συνολικά αποτελεί νομίζω καλή περίπτωση πακέτου προς χρήση, και αν βάλουμε στην εξίσωση την χωρίς πολλά πολλά εγγύηση των 3 ετών, δύσκολα μπορώ να φανταστώ καλύτερη περίπτωση vfm ερασιτεχνικού δραπανοκατσάβιδου.
Καλή περίπτωση φαίνεται κι ο προβολέας τους (επαναφορτιζόμενος):
https://www.lidl-hellas.gr/p/ergalia-parkside/parkside-epanafortizomenos-provoleas-led-plsa-20-li-a1/p175513
Τέλος το Σάββατο 10/6 φέρνουν κάποια είδη αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας:
https://www.lidl-hellas.gr/c/ergalia-autokinitou/c4048/w2

Εχω γραψει πολλές φορες την αποψη μου για τη λιντλοσαβούρα... Την οποία κληρονόμησα μπόλικη μια και ο πατερας μου (ακόμα ζει πριν ρωτήσετε) επι μια δεκαετία πρέπει ότι έβγαινε σε προσφορά να το αγόραζε!!!

Τις τριετείς εγγυησεις δεν τις δινουν τυχαία. Ο DIY μπορει να πάρει το εργαλείο της προσφοράς και να το χρησιμοποιήσει για δευτερη (ή και πρώτη φορα) μετά απο 3 χρόνια. Οπου φυσικά θα έχει χαιρετήσει η εγγύηση. Η και το γεγονός ότι οι περισσότεροι που όταν χαλάει κάτι του 20ρικου δεν ασχολούνται να το επιστρέψουν (ή φυσικά δεν υπάρχει η απόδειξη)

(προσπαθώ να θυμηθώ με τι λιντλένιο ασχολήθηκα πρόσφατα και πήγε η αγιαστούρα γόνα)

Translatoras
05/06/2023, 22:19
Εχω γραψει πολλές φορες την αποψη μου για τη λιντλοσαβούρα... Την οποία κληρονόμησα μπόλικη μια και ο πατερας μου (ακόμα ζει πριν ρωτήσετε) επι μια δεκαετία πρέπει ότι έβγαινε σε προσφορά να το αγόραζε!!!

Τις τριετείς εγγυησεις δεν τις δινουν τυχαία. Ο DIY μπορει να πάρει το εργαλείο της προσφοράς και να το χρησιμοποιήσει για δευτερη (ή και πρώτη φορα) μετά απο 3 χρόνια. Οπου φυσικά θα έχει χαιρετήσει η εγγύηση. Η και το γεγονός ότι οι περισσότεροι που όταν χαλάει κάτι του 20ρικου δεν ασχολούνται να το επιστρέψουν (ή φυσικά δεν υπάρχει η απόδειξη)

(προσπαθώ να θυμηθώ με τι λιντλένιο ασχολήθηκα πρόσφατα και πήγε η αγιαστούρα γόνα)

Βρε αδερφέ,
γιατί ανακατεύεσαι με τα σκουπιδαριά και τους τσίπηδες, γιαλαντζί μαστόρους που κάθονται και παρακολουθούν αυτό το ρημαδονήμα;
Άσε τους να ξοδεύονται και να πλουτίζουν τους Γερμαναράδες, αγοράζοντας σαβούρες και πράγματα μουσαντένια.
Δεν βάζουν μυαλό, ΜΗΝ προσπαθείς να τους σώσεις.
ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΙ, άσε τους στη μαύρη μοίρα τους.
Μην ασχολείσαι άλλο.
Εσύ τουλάχιστον σώθηκες.
Τι θες και μπαίνεις εδώ μέσα;;;

o_gavros
05/06/2023, 23:07
Πολυ φάουλ, για αυτό η καρτουλα.
Η κίτρινη είναι απλώς προειδοποιηση.

Translatoras
06/06/2023, 10:04
Πολυ φάουλ, για αυτό η καρτουλα.
Η κίτρινη είναι απλώς προειδοποιηση.

Αγαπητά μέλη της Ομάδας Διαχείρισης.
Έλαβα την προειδοποίηση και θα συμμορφωθώ πάραυτα.
Επιτρέψτε μου ωστόσο μια παρατήρηση.

Παρακολουθώ το νήμα με ενδιαφέρον και όπου κρίνω ότι χρειάζεται δίνω τη γνώμη και τις συμβουλές μου
είτε δημόσια είτε με πμ προς συγκεκριμένα μέλη.

Το συγκεκριμένο μήνυμα ήταν ένα ανθολόγημα όσων έχει γράψει (και ελπίζω θα σταματήσει να γράφει) ο συγκεκριμένος χρήστης.
Μπαίνει στο νήμα για εργαλεία Parkside που παρακολουθούμε κάποιοι με ενδιαφέρον και
γράφει συνεχώς τα ίδια και τα ίδια, ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΝΤΑΣ (έμμεσα και άμεσα) όσους αγοράζουμε-χρησιμοποιούμε τα εν λόγω είδη και εργαλεία,
με αποτέλεσμα να «χαλάει» το νήμα και εμένα.

Η απάντηση ήταν καθαρά ειρωνική (μιας και περιγράφω τον εαυτό μου με τους χαρακτηρισμούς που παρέθεσα)
σε μια προσπάθειά μου να του το «ρίξω στο φιλότιμο» μπας και σταματήσει.

Δεν έχω εμπειρία από fora και επαφίεμαι στη δική σας για να λήξει το θέμα.

Φιλικά

o_gavros
06/06/2023, 10:29
Περιττή τελείως η προαπαθεια εξήγησης.
Καταλάβαμε πολυ καλά τι ήθελες να κάνεις, δεν ήταν δα και κώδικας Ναβαχο για να μην.
Αυτο που δεν καταλαβαίνεις είναι διττό. Αφενός ότι όταν χλευάζεται ένα εργαλείο, αυτό δεν σημαίνει ότι χλευάζεται ο χρήστης του. Πουθενά και σε κανένα ποστ δεν θα επιτρεπαμε τέτοιες συμπεριφορές, ποσω μάλλον στο κομμάτι των εργαλείων που οι "θαμμωνες" του δείχνουν την πρεπουσα συμπεριφορά τους χωρίς την ανάγκη δική μας παρεμβασης.
Αν τώρα εσυ θες να το παρεις Σταυροφορία και να παρεις παρεξηγηση επειδή σου θίξανε το εργαλείο, είναι δικό σου ζήτημα.
Αφετέρου, μιας και δηλώνεις όχι έμπειρος στα φόρα, το υφος σου είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα "φλεημ ποστ" που μπορεί να οδηγήσει σε παρεξηγήσεις και αυτό δε το θέλουμε.
Δεν υπάρχει κάτι περαιτέρω να πουμε. Ασε τις ειρωνείες στην άκρη και συνέχισε να συμμετέχεις όπου και όσο θέλεις.
καλημέρα.

argg
07/09/2023, 07:17
στα καινούργια εργαλεία της σειράς Χ20 μπορούν άραγε να χρησιμοποιηθούν οι μπαταρίες της προηγούμενης σειράς 18V?

silkman
07/09/2023, 09:13
στα καινούργια εργαλεία της σειράς Χ20 μπορούν άραγε να χρησιμοποιηθούν οι μπαταρίες της προηγούμενης σειράς 18V?

Απο ότι φαινεται οχι
https://diy.stackexchange.com/questions/151257/are-20v-batteries-of-parkside-performance-series-and-parkside-x20v-team-series-c

Ενα σχόλιο επίσης για αυτό:
https://www.lidl-hellas.gr/p/parkside-epanafortizomeno-clookoptiko-mesinezas-prta-20-li-c3/p419713?pageId=10028431&tabCode=Current_Sales_Week

Οποιος έχει χρησιμοποιήσει (ή έστω δει να δουλευει) μεσινέζα μια φορά στη ζωή του πραγματικά πιστεύει ότι αυτό το εργαλείο (μεσινέζα μπαταρίας :lol:) υπάρχει περίπτωση να κάνει δουλειά; Απλα πετάς 40€

argg
07/09/2023, 13:05
ευχαριστώ. Το είδα και εγώ, στις καινούργιες η πολικότητα είναι ανάποδα οπότε δεν γίνεται χωρίς κάποιον αντάπτορα

JNP
07/09/2023, 13:10
Απο ότι φαινεται οχι
https://diy.stackexchange.com/questions/151257/are-20v-batteries-of-parkside-performance-series-and-parkside-x20v-team-series-c

Ενα σχόλιο επίσης για αυτό:
https://www.lidl-hellas.gr/p/parkside-epanafortizomeno-clookoptiko-mesinezas-prta-20-li-c3/p419713?pageId=10028431&tabCode=Current_Sales_Week

Οποιος έχει χρησιμοποιήσει (ή έστω δει να δουλευει) μεσινέζα μια φορά στη ζωή του πραγματικά πιστεύει ότι αυτό το εργαλείο (μεσινέζα μπαταρίας :lol:) υπάρχει περίπτωση να κάνει δουλειά; Απλα πετάς 40€

Αν δεις γράφει ότι κάνει τη δουλειά του μπορντουροψαλιδου χωρίς να χρειάζεται να σκύβεις. Είναι για τις άκρες δηλαδη του γκαζόν που δεν κόβει το χλοοκοπτικο. Αυτό ναι μπορεί να το κάνει σε ένα γκαζόν σπιτιού.

silkman
07/09/2023, 13:21
Ναι, μπορντουροψάλιδο που μοιάζει με χλοοκοπτικό μεσινέζας, παιρνει σύρμα μεσινέζας, γράφει στον τίτλο μεσινέζα και χλοοκοπτικό αλλα τελικά ειναι μπορντουροψάλιδο με μεγιστο παχος κοπής τις φακές που έχουν φυτρώσει στο βαμβάκι στα κεσεδάκια απο γιαούρτι που φτιάχναμε στο δημοτικό...

Ασε με βρε Γιαννη, απευθύνονται στους αδαεις που θα το πάρουν χωρίς να ξέρουν. Και προειδοποιούμε εδώ μέσα και τα ακούμε κι απο πάνω.