PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

dimmie_72
12/12/2015, 19:49
εγώ ερασιτέχνης είμαι και το πήρα για 2ο, φαντάσου ο επαγγελματίας.
αυτό που δεν θα συμφωνήσω όμως είναι η δύναμη. μπορεί να έχει τραχιά, απότομη λειτουργία κλπ κλπ (τα έχω εκθέσει σε άλλο ποστ με την αγορά), από δύναμη όμως τα σπάει για απλό δραπανοκατσάβιδο (όχι κρουστικό).

SHOOTER045
12/12/2015, 19:58
εγώ ερασιτέχνης είμαι και το πήρα για 2ο, φαντάσου ο επαγγελματίας.
αυτό που δεν θα συμφωνήσω όμως είναι η δύναμη. μπορεί να έχει τραχιά, απότομη λειτουργία κλπ κλπ (τα έχω εκθέσει σε άλλο ποστ με την αγορά), από δύναμη όμως τα σπάει για απλό δραπανοκατσάβιδο (όχι κρουστικό).

Σιγά μη τα ρημάζει
Άκου τα σπάει

mankam
12/12/2015, 20:00
Νομίζω ο dimmie_72 το είχε πάρει.

348086


Εχει ενα θεμα με το ποτενσιομετρο κανει αυξομειωσεις στην ταχυτητα απο μονοτου και δεν εχει χαμηλη ταχυτητα περιστροφης για ξεβιδωμα-βιδωμα, φιλος εχει επισης το ιδιο προβλημα, ειναι ομως δυνατο καλουτσικη κατασκευη και εχει μπαταρια Ηλιθιου

daz
12/12/2015, 20:08
... και εχει μπαταρια Ηλιθιου

Αλλά που ψοφάει απότομα και δε διαρκεί πολύ! :D

Νταξ αυτό βγήκε μάπα! Το 10,8 που είχε βγάλει παλιότερα τα άξιζε τα λεφτά του (ήταν και φθηνότερο).

vaska
12/12/2015, 20:10
Έχει πάρει κάποιος το 20βολτο δραπανοκατσάβιδο της Parkside; Κάποιος που να το έχει δουλέψει; Διάβασα ότι καίγεται και ότι βγήκαν ελαττωματικά. :eek: Ποιος τον ακούει το σουπιά..... :lipssealed:

τα 20βολτα πάρκσάιντ όμορφα καίγονται δλδ.

χαχαχα ζάχαρη στο ψωμί του Στόλη μας

Προδιαγραφής
12/12/2015, 20:28
H εγγυηση δουλευει για να το επιστρεψεις τον πρωτο μονο μηνα αγορας μονο.Φυσιολογικο!
Απο κει και περα,αν ισχυριστεις οτι η μπαταρια τελειωνει αποτομα η κατι αλλο μη αποδεικνυομενο οτι αποτελει προβλημα,ισως θα σου αλλαξουν την μπαταρια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν ετσι συμπεριφερεται και η κανουργια οτι θα θεωρηθει ελλατωμα...

Προδιαγραφής
12/12/2015, 20:32
Ασε που το αποτομο τελειωμα μου κανει για νικελιου καδμιου...ουτε καν υδριδιου νικελιου μεταλλου!Αυριο αρχιζω τα τεστ σε αυτο που εχω εδω και βλεπουμε

MISKIN
12/12/2015, 20:33
Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο. Επίσης κρατάει πολύ λίγο. Θα μου πεις η σπαθοσέγα είναι και ενεργοβόρο εργαλείο, αλλά μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

Για να μην τα αδικούμε πάντως είναι ερασιτεχνικά εργαλεία όχι επαγγελματικά. Μη βγαζουμε συμπεράσματα από επαγγελματίες.

Προδιαγραφής
12/12/2015, 20:37
Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο. Επίσης κρατάει πολύ λίγο. Θα μου πεις η σπαθοσέγα είναι και ενεργοβόρο εργαλείο, αλλά μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

Για να μην τα αδικούμε πάντως είναι ερασιτεχνικά εργαλεία όχι επαγγελματικά. Μη βγαζουμε συμπεράσματα από επαγγελματίες.
Τωρα εχω παρει φωτια!Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα αν ειναι να κραταει η μπαταρια οσο κραταγε το κοσμημα της metabo με την νικελιου καδμιου με βλεπω να το επισκευαζω(ενα πλαστικο γραναζακι εχει σπασει)και να παιρνω και τεσσερις sanyo eneloop και ολα οκ...

Προδιαγραφής
12/12/2015, 20:42
Και για να μην ξεχνιομαστε,ενα μοντελο parkside καλο δεν σημαινει οτι και ολα τα υπολοιπα μοντελα parkside θαναι καλα,ουτε και το αντιστροφο φυσικα,μιας και ΔΕΝ κατασκευαζει το lidl τιποτε απο αυτα,απλα προμηθευεται απο αλλον κατασκευαστη καθε φορα και τα βαφτιζει parkside.

MISKIN
12/12/2015, 20:53
Και για να μην ξεχνιομαστε,ενα μοντελο parkside καλο δεν σημαινει οτι και ολα τα υπολοιπα μοντελα parkside θαναι καλα,ουτε και το αντιστροφο φυσικα,μιας και ΔΕΝ κατασκευαζει το lidl τιποτε απο αυτα,απλα προμηθευεται απο αλλον κατασκευαστη καθε φορα και τα βαφτιζει parkside.

Το ίδιο κάνει και με τη στριφτή τυρόπιτα και τώρα τελευταία δε τρώγεται... :tooth:

dimmie_72
12/12/2015, 21:18
Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο.

κοίτα να δεις που εμείς στο ηλεκτρονικό τσιγάρο αυτό το θεωρούμε προτέρημα... :D

fkol k4
12/12/2015, 21:25
Δε θα σχολιάσω το γεγονός ότι τα κακαρώνει νωρίς, οκ μπορεί να τύχει και στις καλύτερες οικογένειες! Αν η εγγύηση δουλεύει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σύμφωνα όμως με τα παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι το εργαλειάκι ήταν πολύ ακριβό για τα 50-60 ευρώ που κόστιζε! :D

Δεν είναι εύκολο να αντικαταστήσω 50 ευρώ με όλα αυτά που έγραψε ο fkol! :lol:

Έχω την εντύπωση πως ήταν μια σκάλα φθηνότερο από τόσο (κάπου 35-45€; ). Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, μην το δέσετε.


εγώ ερασιτέχνης είμαι και το πήρα για 2ο, φαντάσου ο επαγγελματίας.
αυτό που δεν θα συμφωνήσω όμως είναι η δύναμη. μπορεί να έχει τραχιά, απότομη λειτουργία κλπ κλπ (τα έχω εκθέσει σε άλλο ποστ με την αγορά), από δύναμη όμως τα σπάει για απλό δραπανοκατσάβιδο (όχι κρουστικό).

Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας όταν λέει «από δύναμη τα σπάει».
Για τα δικά μου στάνταρ, τρύπες μέχρι ϕ6 σε μέταλλο - ϕ8 σε τοίχο - ϕ12 σε ξύλο, βίδες διαμέτρου 4-5mm σε ξύλο (με τρύπα για οδηγό) ή σε ούπατ, σφίξιμο σε βίδες / παξιμάδια Μ6-Μ8 και καμία αυτοδιάτρητη σε λαμαρίνα, είναι ελαφριές εργασίες. Αυτά τα κάνει.
Για παραπάνω δεν του έχω καν εμπιστοσύνη να δοκιμάσω.


Αυτό με το απότομο "θάνατο" της μπαταρίας το παρατήρησα και γω στη σπαθοσέγα. Σταματάει απότομα λες και κάηκε το εργαλείο. Επίσης κρατάει πολύ λίγο. Θα μου πεις η σπαθοσέγα είναι και ενεργοβόρο εργαλείο, αλλά μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο.

Για να μην τα αδικούμε πάντως είναι ερασιτεχνικά εργαλεία όχι επαγγελματικά. Μη βγαζουμε συμπεράσματα από επαγγελματίες.

Ναι, από τη σπαθόσεγα είναι δύσκολο να κρίνεις γιατί καταναλώνει πολλή ενέργεια.

Με το συμπέρασμα για τα εργαλεία συμφωνώ. Κι εγώ που είμαι επαγγελματίας δεν το βγάζω άχρηστο, απλά δεν κάνει για βασικό εργαλείο. Τα ερασιτεχνικά εργαλεία πρέπει να κρίνονται με άλλα κριτήρια.


Τωρα εχω παρει φωτια!Δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα αν ειναι να κραταει η μπαταρια οσο κραταγε το κοσμημα της metabo με την νικελιου καδμιου με βλεπω να το επισκευαζω(ενα πλαστικο γραναζακι εχει σπασει)και να παιρνω και τεσσερις sanyo eneloop και ολα οκ...

Δεν ξέρω...
Σύγκριση με metabo παραείναι βαρύ μου φαίνεται.
Έχω ακόμα ένα από εκείνα τα Makita με τις NiCad (http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/000090/90455/large_5d3684f9cdde0c405f6efec374fea778.jpg.jpeg) και πάλι το Parkside δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Και από ό,τι θυμάμαι τα metabo ήταν και λίγο καλύτερα από εκείνα τα Makita;

dimmie_72
12/12/2015, 22:49
Εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας όταν λέει «από δύναμη τα σπάει».


λαμαρινόβιδα-ξυλόβιδα 5mm σε MDF χωρίς τρύπα για οδηγό (καμιά 50αριά τεμ.).
ούτε για μπαταρία έχω παρατηρήσει κάτι απ αυτά που λέτε, προσωπικά μετά την 1η φόρτιση ακόμη κρατάει, δεν έχει χρειαστεί να την επαναφορτίσω.
αυτά που με χαλάνε όπως έχω ξαναπεί είναι η έλλειψη ευαισθησίας στη σκανδάλη, το ζύγισμα και οι κραδασμοί. κάτι σαν να λέμε λειτουργία lada niva σε σχέση με mercedes ML το bosch gsr.
ΒΤW η τιμή ήταν €55.

duke200
13/12/2015, 08:48
Το ίδιο κάνει και με τη στριφτή τυρόπιτα και τώρα τελευταία δε τρώγεται... :tooth:

αλλα η στριφτη μπουγατσα πάντως, δεν παίζεται!!!

Προδιαγραφής
13/12/2015, 14:09
fkol k4 εγραψε
Δεν ξέρω...
Σύγκριση με metabo παραείναι βαρύ μου φαίνεται.
Έχω ακόμα ένα από εκείνα τα Makita με τις NiCad (http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/000090/90455/large_5d3684f9cdde0c405f6efec374fea778.jpg.jpeg) και πάλι το Parkside δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Και από ό,τι θυμάμαι τα metabo ήταν και λίγο καλύτερα από εκείνα τα Makita?

Οχι δεν ειναι βαρυ το να συγκριθουν γιατι μιλαω για ενα metabo μικρο κατσαβιδακι που οι λιλιπουτειες διαστασεις και η εργονομια στο πιασιμο της χειρολαβης δεν παιζονται.
Το χρησιμοποιουσα για PC και ηταν τελειο.Για βαριες δουλειες δεν κανει ειναι και ξεπερασμενων χαρακτηριστικων πλεον,αλλα η μπαταρια για niCd κρατουσε παρα πολυ με 4.8v 1,2ah νομιζω...
348135

MISKIN
16/12/2015, 21:58
Έκανα μια δοκιμή να δω για πόσα κοψίματα αντέχει η 18V μπαταρία 1.5Ah της σπαθοσέγας...

348326

Να πω ότι στο τελευταίο κόψιμο, έκοβε κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε, πλήρης αποφόρτιση απ' τη μια στιγμή στην άλλη.

dimmie_72
16/12/2015, 22:28
Να πω ότι στο τελευταίο κόψιμο, έκοβε κανονικά και ξαφνικά σταμάτησε, πλήρης αποφόρτιση απ' τη μια στιγμή στην άλλη.

μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός προστασίας που σταματάει τη λειτουργία κάτω από 1 ορισμένο όριο ισχύος για να αποτρέψει να στομώσει η να μείνει σφηνωμένο το εργαλείο;

MISKIN
16/12/2015, 22:32
μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός προστασίας που σταματάει τη λειτουργία κάτω από 1 ορισμένο όριο ισχύος για να αποτρέψει να στομώσει η να μείνει σφηνωμένο το εργαλείο;

Με τα λεφτά που κάνει το βλέπω χλωμό να έχει κάτι τέτοιο, εξάλλου νομίζω ότι είναι της μπαταρίας κουσούρι.

dimmie_72
16/12/2015, 22:41
Με τα λεφτά που κάνει το βλέπω χλωμό να έχει κάτι τέτοιο, εξάλλου νομίζω ότι είναι της μπαταρίας κουσούρι.

καλά δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο και ακριβό να το έχει αλλά έκανα μια υπόθεση που πιθανόν να είναι και άκυρη. εγώ πάλι αντίθετα το βλέπω θετικό απ το να ζορίζεις μοτέρ, λάμα η τρυπάνι και δουλειά να μη μπορείς να κάνεις με μπαταρία στα τελειώματα.

MISKIN
16/12/2015, 22:44
καλά δεν είναι και τπτ ιδιαίτερο και ακριβό να το έχει αλλά έκανα μια υπόθεση που πιθανόν να είναι και άκυρη. εγώ πάλι αντίθετα το βλέπω θετικό απ το να ζορίζεις μοτέρ, λάμα η τρυπάνι και δουλειά να μη μπορείς να κάνεις με μπαταρία στα τελειώματα.

Ναι αλλά σε αφήνει απροειδοποίητα. Εν τω μεταξύ έπαψε να λειτουργεί και ο δείκτης φόρτισης της μπαταρίας.

stefanos
16/12/2015, 22:55
εξάλλου νομίζω ότι είναι της μπαταρίας κουσούρι.

Η πλεονέκτημα.

toyar
17/12/2015, 05:43
πιθανον ειναι για προστασια του μοτερ και της μπαταριας
λογικα οσο αδειαζει η μπαταρια το μοτερ τραβαει περισσοτερα αμπερ και ζεσταινεται
και η μπαταρια καλο ειναι να μην πατωνει τελειως

siraxanz
17/12/2015, 06:03
Ερώτηση για γνώστες: υπάρχει κάποιος τρόπος να δώσουμε ρεύμα με καλώδιο ? Από μεγάλη μπαταρία αυτοκινήτου η από ρεύμα γραμμής 220V?

Προδιαγραφής
17/12/2015, 11:03
Η πλεονέκτημα.
Το πιο πιθανο ειναι να κοβει απο καποια ταση (Volts) και κατω για να μην αδειασει εντελως και καταστραφει η μπαταρια,αλλωστε υπαρχουν μπαταριες λιθιου που εχουν ενσωματωμενο αυτο το κυκλωμα και επισης δεν μπορεις να τις υπερφορτισεις,το ιδιο κυκλωμα τις προστατευει...οπως αυτη που εχω στην φωτο348352

dimmie_72
03/01/2016, 14:14
από αύριο Κρουστικό δράπανο PSBM 500 B3 (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=44176) στα 22€.

DAYMAN
03/01/2016, 14:18
από αύριο Κρουστικό δράπανο PSBM 500 B3 (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=44176) στα 22€.

εχει καποιος αποψη;Θα μου πεις 22 ευρω κανει αλλα γιατι να τα πεταξω;

SHOOTER045
03/01/2016, 14:18
από αύριο Κρουστικό δράπανο PSBM 500 B3 (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=44176) στα 22€.

Γι αυτο ψηνομαι

http://www.lidl-hellas.gr/catalogmedia/gr/article/270080/270080_02_f.jpg

daz
03/01/2016, 14:30
εχει καποιος αποψη;Θα μου πεις 22 ευρω κανει αλλα γιατι να τα πεταξω;

Πολύ λίγα W σε συνδυασμό με πολλές στροφές!

Θα βγάζει πολύ λίγη δύναμη.

Βέβαια υπάρχουν κάποιες εργασίες που δεν απαιτούν δύναμη αλλά ταχύτητα, όπως πχ τρίψιμο, αλλά για βίδωμα και τρύπημα θα είναι λίγο!

Προδιαγραφής
03/01/2016, 16:27
Oi στροφες του κανονικες δειχνουν,η διατρητικη του δυναμη λιγοτερη απο τα συνηθισμενα 500w ,πχ μεχρι 8χιλ σε ατσαλι ενω συνηθως 10χιλ και πανω και 10χιλ σε μπετο αντι του συνηθους 13χιλ και πανω.Απο την αλλη με 22ε δεν περιμενεις και πολλα και με 3 χρονια εγγυηση,το παιρνεις και αν δεν σου κανει,πισω στον 1ο μηνα αγορας...
Αν θα το αγοραζα?Οχι γιατι αν με κρεμασει και δεν εχω αλλο τροπο να εξυπηρετηθω,την πατησα και αυτο δεν θα αλλαξει επειδη θα μου το αντικαταστησουν,παλι ιδιο θαναι...

7Tolis
04/01/2016, 07:36
Μια συλλογή που θα έχει σήμερα με μια καστάνια λέει τίποτα;

SHOOTER045
04/01/2016, 07:53
Μια συλλογή που θα έχει σήμερα με μια καστάνια λέει τίποτα;

Κοιτά δυο ποστ επάνω

byron
04/01/2016, 09:58
Μια συλλογή που θα έχει σήμερα με μια καστάνια λέει τίποτα;

Κάποια 1/4 θα είναι, αλλά χωρίς καρυδάκια. Μόνο μύτες αν είδα καλά έχει. Συχνά πυκνά βάζει κάποιες κασετίνες σε 1/4 ή 3/8 με καστάνια, καρυδάκια και μύτες στα 20-22 αν θυμάμαι καλά. Αν θέλεις μόνο μύτες οκ, αλλιώς περίμενε να βγει κασετίνα.

Για πΓοιότητα κλπ δες τα αντίστοιχα post από daz κλπ.

spyrakos35
26/01/2016, 18:38
350917

Ακολουθει τεστ σε λιγο.....

Προδιαγραφής
26/01/2016, 18:40
Αντε,να δουμε ειναι απλο βολτομετρο η κατι αλλο...

spyrakos35
26/01/2016, 19:43
Αντε,να δουμε ειναι απλο βολτομετρο η κατι αλλο...

Μαλλον ναι.... Τρια ευρα κοστος

350921

Οι παραπανω ενδειξεις ειναι στο ρελαντι.....
Ανεβασα στροφες μεχρι 4500 αλλα η ενδειξη του alternator δεν αλλαξε..... Να υποθεσω επειδη δεν εχουμε alternator στα μεκανακια μας;

camen
05/02/2016, 00:17
Δευτέρα Κολωνατο επιτραπέζιο δράπανο. Το εχεις κανείς να πει καμια γνώμη?
Με 80€ με ψήνει να το τσιμπήσω για μια στο τοσο που μου χρειάζεται...

stam2
05/02/2016, 08:34
με κανα κοσάρικο βγαζει επιτραπέζια κολωνάτη βαση για οποιοδήποτε τρυπάνι, και δεν περιορίζεσαι στα βατ του συγκεκριμένου....

camen
05/02/2016, 09:04
με κανα κοσάρικο βγαζει επιτραπέζια κολωνάτη βαση για οποιοδήποτε τρυπάνι, και δεν περιορίζεσαι στα βατ του συγκεκριμένου....

Η βάση που βγάζει ειναι χάλια, τρέλα μπόσικα την είχε πάρει φίλος, δεν αξίζει...

stam2
05/02/2016, 09:07
Η βάση που βγάζει ειναι χάλια, τρέλα μπόσικα την είχε πάρει φίλος, δεν αξίζει...

για γενικές εργασίες είναι μια χαρά... τώρα αν θες ακρίβεια, μάλλον δεν θα αγοράσεις powerfix (lidl)....

mankam
05/02/2016, 09:51
Η βάση που βγάζει ειναι χάλια, τρέλα μπόσικα την είχε πάρει φίλος, δεν αξίζει...

Ετσι ακριβώς, πέρυσι την πήρα και την γύρισα πίσω.
Στην πρώτη δοκιμή έσπασε!

daz
05/02/2016, 11:25
Τι νόημα έχει το επιτραπέζιο αν έχει μπόσικα?

camen
05/02/2016, 11:43
Τι νόημα έχει το επιτραπέζιο αν έχει μπόσικα?


Μιλάμε για μια βαση που κούμπωνεις το απλό δράπανο κ το κανείς επιτραπέζιο... Το δράπανο που εχει τη Δευτέρα το εχει φίλος κ μου ειπε οτι δεν εχει καθολου μπόσικα στο τσοκ του μετα απο 5 χρόνια λειτουργίας... Αλλα ρωτάω μήπως εχει κανείς κ άλλη άποψη.

panik
05/02/2016, 11:47
Την βαση την εχω απο το 2008. ουτε μποσικα εχει ουτε κανενα προβλημα μου παρουσιασε. Και κατι αλλο. Ολα τα εργαλεια που φερνει το LIDL ειναι για οικιακη χρηση.

yannis24
05/02/2016, 12:17
Την βαση την εχω απο το 2008. ουτε μποσικα εχει ουτε κανενα προβλημα μου παρουσιασε. Και κατι αλλο. Ολα τα εργαλεια που φερνει το LIDL ειναι για οικιακη χρηση.

Ακριβως αυτο παιδια.......
Εγω οτι εχω παρει απο το Lidl, επαναφορτιζομενο κατσαβιδι, κατσαβιδακια διαφορα, καστανιες κτλ, μια χαρα μου εχουν βγει για οικιακη ομως χρηση......
τωρα αμα ειναι για πιο βαριες εργασιες και κατασκευες, νομιζω οτι τα ξερετε καλυτερα απο εμενα !!

Grafton 505
05/02/2016, 21:02
Δευτέρα Κολωνατο επιτραπέζιο δράπανο. Το εχεις κανείς να πει καμια γνώμη?
Με 80€ με ψήνει να το τσιμπήσω για μια στο τοσο που μου χρειάζεται...


Γνώμη :

Αυτό από το practiker με τα μισά λεφτά ... http://www.praktiker.gr/p/vasi-drapanou-wolfcraft-katheti-25276

MISKIN
05/02/2016, 21:04
Γνώμη :

Αυτό από το practiker με τα μισά λεφτά ... http://www.praktiker.gr/p/vasi-drapanou-wolfcraft-katheti-25276

Κάτι λάθος έχεις καταλάβει (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1135) :D

Grafton 505
05/02/2016, 21:13
Κάτι λάθος έχεις καταλάβει (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1135) :D


:lol:

Βρε καλά κατάλαβα. Γνώμη ήθελε ο ντουκατίστη και του την έδωσα. :lol:

stefanos
05/02/2016, 22:07
Δευτέρα Κολωνατο επιτραπέζιο δράπανο. Το εχεις κανείς να πει καμια γνώμη?
Με 80€ με ψήνει να το τσιμπήσω για μια στο τοσο που μου χρειάζεται...

Εγώ ένα χάλι κινέζικο που μοιάζει πάρα πολύ με αυτό εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε παρόμοια τιμή το χτύπησα.
Δεν με χάλασε καθόλου.
Βέβαια αν βάλεις στο κόστος και την μέγγενη και τα τρυπάνια και γιατί όχι και τον δίδυμο για να τροχίζω τα τρυπάνια μαζεύεται ένα σοβαρότερο "πακέτο"
που δικαιολογεί να ξοδέψεις και κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο.
Αλλά όταν οι λάμες περνάνε τα 5mm και οι διάμετροι το 10 χαίρομαι που το ΄χω.
Να σου πώ ότι το δικό μου μοτέρ (παρόμοια watt) θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο :rolleyes: αλλά τέλος πάντων η δουλειά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο γίνεται.

MISKIN
07/02/2016, 23:05
Τελικά το πήρα το 12βολτο της Parkside, σα δεύτερο για να μη κουβαλάω τα Bosch. Φαίνεται καλή κατασκευή, πάνω-κάτω το ίδιο βάρος με το Bosch ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε στο χέρι, δε το ζύγισα.
Έχει led kai δείκτη φόρτισης. Το τσοκ του ίσως είναι λίγο μούφα. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

351703

351704

351705

cityfly
07/02/2016, 23:15
Την βαση την εχω απο το 2008. ουτε μποσικα εχει ουτε κανενα προβλημα μου παρουσιασε. Και κατι αλλο. Ολα τα εργαλεια που φερνει το LIDL ειναι για οικιακη χρηση.

Ναι αλλά οικιακή χρήση τι σημαίνει; Δεν μπορώ να φτιάξω κάτι δύσκολο ή να το χρησιμοποιήσω σε κάτι σκληρό; Η μεγάλη διαφορά της οικιακής από την επαγγελματική χρήση είναι η διάρκεια και η συχνότητα χρήσης των εργαλείων;

fkol k4
07/02/2016, 23:34
Ναι αλλά οικιακή χρήση τι σημαίνει; Δεν μπορώ να φτιάξω κάτι δύσκολο ή να το χρησιμοποιήσω σε κάτι σκληρό; Η μεγάλη διαφορά της οικιακής από την επαγγελματική χρήση είναι η διάρκεια και η συχνότητα χρήσης των εργαλείων;

Μια διαφορά είναι αυτή.
Άλλες είναι πως το επαγγελματικό εργαλείο πολλές φορές θα πέσει, θα βραχεί, θα γεμίσει σκόνη και γενικά συνήθως θα λειτουργεί σε πιο ακραίες συνθήκες.

Leon67
08/02/2016, 14:03
Πάντως και τα επαγγελματικά εργαλεία χαλάνε αρκετά εύκολα. Ενα τριβείο της δουλειάς Rupes των 380-400 ευρώ την πρώτη φορά που δούλεψε και έτριψε ένα σκάφος από μοράβια (κάπου στα 22 τετραγωνικά επιφάνεια) τάπαιξε στα 2/3 της επιφάνειας. Επιισκευάστικε στην εγγύηση αλλά από τότε πάει παρέα με ένα Festo για να μην χάνουμε ώρες και μέρες. ΟΛΑ χαλάνε!!!.

vaska
28/09/2016, 19:42
Πάντως εγώ σήμερα έπεσα στα σκληρά, πέρασα από LIDL και πήρα 20m σωλήνα υψηλής πίεσης σε καρούλι μπαλαντέζα και ένα σετ ακροφύσια μαζί με πιστόλι παροχής αέρα και μανόμετρο. Τώρα αν θα σκάσουν στα μούτρα μου δεν ξέρω. Φωτο ντρέπομαι να βάλω. Ο σουλήνας είναι λέει για 15bar, ok το μπαμ θα ακουστεί έως και 3 τετράγωνα

foogr01
28/09/2016, 20:10
Πάντως εγώ σήμερα έπεσα στα σκληρά, πέρασα από LIDL και πήρα 20m σωλήνα υψηλής πίεσης σε καρούλι μπαλαντέζα και ένα σετ ακροφύσια μαζί με πιστόλι παροχής αέρα και μανόμετρο. Τώρα αν θα σκάσουν στα μούτρα μου δεν ξέρω. Φωτο ντρέπομαι να βάλω. Ο σουλήνας είναι λέει για 15bar, ok το μπαμ θα ακουστεί έως και 3 τετράγωνα

Έλα ρε, τα πήρα κι εγώ αυτά... πέρυσι. Έχω φουσκώσει μπάλες, στρώματα, ρόδες ποδηλάτου, μηχανής και αυτοκινήτου (έγινα περιζήτητος στη γειτονιά με τα κολοκυθάκια). Το μανόμετρο δεν το κοιτάω καθόλου η αλήθεια είναι, γιατί έχω ένα FLAIG και κάνω τη δουλειά μου. Μέχρι στιγμής δεν έσκασε τίποτα, αλλά τα δικά σου μπορεί να είναι από άλλον... κινέζο :D

vaska
28/09/2016, 20:19
Έλα ρε, τα πήρα κι εγώ αυτά... πέρυσι. Έχω φουσκώσει μπάλες, στρώματα, ρόδες ποδηλάτου, μηχανής και αυτοκινήτου (έγινα περιζήτητος στη γειτονιά με τα κολοκυθάκια). Το μανόμετρο δεν το κοιτάω καθόλου η αλήθεια είναι, γιατί έχω ένα FLAIG και κάνω τη δουλειά μου. Μέχρι στιγμής δεν έσκασε τίποτα, αλλά τα δικά σου μπορεί να είναι από άλλον... κινέζο :D

Για τα τζιτζιμπλίκια δεν ανησυχώ, δεν σκάνε, για το λάστιχο έχω αμφιβολίες. Μ' αρέσει που πήρα και διακλαδωτές με ρυθμιστή πίεσης ο τρόμπας. Τες πα, δοκιμή αύριο που θα είναι ανοιχτή και η υπόλοιπη αγορά, να με τρέξει κανένας γείτονας στο νοσοκομείο αν φάω τπτ στο κεφάλι.

foogr01
28/09/2016, 20:25
Για τα τζιτζιμπλίκια δεν ανησυχώ, δεν σκάνε, για το λάστιχο έχω αμφιβολίες. Μ' αρέσει που πήρα και διακλαδωτές με ρυθμιστή πίεσης ο τρόμπας. Τες πα, δοκιμή αύριο που θα είναι ανοιχτή και η υπόλοιπη αγορά, να με τρέξει κανένας γείτονας στο νοσοκομείο αν φάω τπτ στο κεφάλι.

Κι αυτό είχα πάρει και το χρησιμοποιώ για να φουσκώνω τα διάφορα τριγύρω, αλλά όχι με υψηλή πίεση. Θες να κάνεις το πειραματόζωο να μου πεις κι εμένα; Αν και τόσα bar δεν πρόκειται να χρειαστώ ποτέ, πιστεύω.

vaska
28/09/2016, 21:49
Snap on.

Δε με λέτε, τι δουλειά έχουν τα lidl μέσα στο tool porn? :a023::a023:

Εννοείται ότι θα μεταφερθούν όταν μπω από pc :D


Αν τολμήσεις να πειράξεις τις εργαλειάρες του LIDL να ξέρεις σου έκοψα την καλημέρα. Άντε μην τα πάρω κι αρχίσω να βάζω και φωτο. Είδες κρατήθηκα

:bawl:

daz
28/09/2016, 23:09
Αν τολμήσεις να πειράξεις τις εργαλειάρες του LIDL να ξέρεις σου έκοψα την καλημέρα. Άντε μην τα πάρω κι αρχίσω να βάζω και φωτο. Είδες κρατήθηκα

:bawl:

Υπήρχε μια πιθανότητα να τα αφήσω αν είχες βάλει φωτογραφίες. :moutza:

Τώρα και με φωτογραφίες πιθανότατα να μεταφερθούν πάλι εδώ που είναι η θέση τους! :lol:

daz
28/09/2016, 23:11
Και για να σου απαντήσω..

Θέλει να τα πάρει ένας φίλος με συνεργείο, να του πω να το ασφαλίσει πρώτα? :lol:

vaska
29/09/2016, 07:40
Καλημέρες όμορφες σε πρώτη φάση.

Δεύτερον, είχαμε τέτοιο σεκτιον με εργαλειάρες πάρκσάιντ τόσο καιρό και δεν το είχα δει??
Προφανώς ο εγκέφαλος έσβησε την πληροφορία. Αποκλείεται να υπάρχει κοντά ένα χρόνο τώρα κι εγώ να μην το θυμάμαι. Και έχω απαντήσει κιόλας πράγμα που σημαίνει ότι έγινε επιλεκτική διαγραφή.:bawl:

Πάρε και φωτο ρε τιποτένιε, έτσι να γουστάρεις
368990

368991



Και για να σου απαντήσω..

Θέλει να τα πάρει ένας φίλος με συνεργείο, να του πω να το ασφαλίσει πρώτα? :lol:

Τώρα για τον φίλο σου με το συνεργείο να σου πω, αν είναι αυτός που ξέρω, του οποίου την θέση σε σχέση με τα εργαλεία επίσης ξέρω, πες του να πάρει 20m λάστιχο ποτίσματος Pezetakis ή Gardena, θα του έρθει πιο οικονομικά κι επίσης όταν δεν κάνει δουλειά με αέρα θα μπορεί να πλένει το μαγαζί. win win που λένε και στο χωριό μου :bawl:

daz
29/09/2016, 09:56
Μ' αρέσει που έχουμε και ευρετήριο! Να το κάνω ανα θεματολογική ενότητα να τα βρίσκεις πιο εύκολα? :bawl:


. Αποκλείεται να υπάρχει κοντά ένα χρόνο τώρα κι εγώ να μην το θυμάμαι. Και έχω απαντήσει κιόλας πράγμα που σημαίνει ότι έγινε επιλεκτική διαγραφή

Έχει διαχωριστεί απ' το tooladicts αλλά έχεις γράψει και μετά το διαχωρισμό. :lol:



του οποίου την θέση σε σχέση με τα εργαλεία επίσης ξέρω

Του έχω πει, ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν σφυρί να το παίρνει απ' το πράκτικερ, έτσι δε θα χρειαστεί ποτέ σφυρί. Για το λάστιχο ποτίσματος να σου πω δεν το σκέφτηκα. :bawl:

gaganian
13/10/2016, 09:17
Από εβδομάδα βγάζει το πολυεργαλείο τύπου dremel.
370278

Είναι συμβατό με τα παρελκόμενα του Dremel?

vaska
13/10/2016, 12:01
Από εβδομάδα βγάζει το πολυεργαλείο τύπου dremel.
370278

Είναι συμβατό με τα παρελκόμενα του Dremel?

Τα εργαλεία του Dremel έχουν στέλεχος πάχους 3mm. Αν μπορεί να τα σφίξει δεν βλέπω τον λόγο να μην ταιριάζουν !!

daz
13/10/2016, 13:14
Πάντως το κολονάτο δράπανο που είχε πριν λίγο καιρό ήταν 80 ευρώ πεταμένα.

Το πήρε ένας φίλος και λέει ότι δεν είναι καθόλου σταθερό.

370296

Desperado
13/10/2016, 14:25
Πάντως το κολονάτο δράπανο που είχε πριν λίγο καιρό ήταν 80 ευρώ πεταμένα.

Το πήρε ένας φίλος και λέει ότι δεν είναι καθόλου σταθερό.

370296

Το πουλάει? Ενδιαφέρομαι :smokin:

daz
13/10/2016, 14:44
Θα τον ρωτήσω αλλά είναι επαρχία.

Desperado
13/10/2016, 15:55
Θα τον ρωτήσω αλλά είναι επαρχία.

ΟΚ, από γνωστό που το έχει πάντως δηλώνει ευχαριστημένος.....Από ότι μου έχει πει, έχει ελάχιστο τζόγο περίπου στα 0,3χιλ (με επιφύλαξη) , θέλει καλή ρύθμιση-σφίξιμο στον ιμάντα κίνησης, όταν βάζει τρυπάνι από 12 και πάνω επιλέγει την πιο χαμηλή ταχύτητα. Στα γράφω αυτά μπας και θέλει κάποια ρύθμιση που ο φίλος σου δεν έχει κάνει σωστά. Έχει πλαστικά ράουλα αυτό?

virus
13/10/2016, 16:40
καλυτερα να δωκεις 100 ευρω για ενα fabel 350w με 5 ταχυτητες. για ερασιτεχνικη χρηση μια χαρα ειναι τα 350 βατ.

daz
13/10/2016, 17:17
ΟΚ, από γνωστό που το έχει πάντως δηλώνει ευχαριστημένος.....Από ότι μου έχει πει, έχει ελάχιστο τζόγο περίπου στα 0,3χιλ (με επιφύλαξη) , θέλει καλή ρύθμιση-σφίξιμο στον ιμάντα κίνησης, όταν βάζει τρυπάνι από 12 και πάνω επιλέγει την πιο χαμηλή ταχύτητα. Στα γράφω αυτά μπας και θέλει κάποια ρύθμιση που ο φίλος σου δεν έχει κάνει σωστά. Έχει πλαστικά ράουλα αυτό?

Δεν ξέρω αν έχει πλαστικά ράουλα. Τον ρώτησα αν είναι ευχαριστημένος και μου είπε όχι γιατί ενώ έχει δύναμη δεν είναι σταθερό, έχει τζόγο.
Δεν ξέρω πόσο τζόγο έχει τι απαιτήσεις έχει αυτός. Πριν 5 χρόνια είχε ξαναβγάλει το λιντλ, δεν ξέρω αν είναι ίδιο.

Θα του πω για τον ιμάντα. Thanks.

DAN_DAN
13/10/2016, 17:21
Το έχω και γω, έχει πλαστικά ράουλα. Βασικά είναι ίδιο με το 501 της einhel, μόνο που το lidl το δίνει κανα 30αρι πιο φθηνά.

daz
13/10/2016, 17:27
To δικό σου έχει τζόγο?

DAN_DAN
13/10/2016, 17:32
Απόστολε έχει κάποιο τζόγο, αλλά για 80€ τι μπορεί να περιμένει κανείς.. Ένα ποιοτικό σ' αυτή την ισχύ νομίζω ότι έχει πάνω από 300-400€. (μπορεί να λέω και λίγα)

mankam
13/10/2016, 18:51
Απόστολε έχει κάποιο τζόγο, αλλά για 80€ τι μπορεί να περιμένει κανείς.. Ένα ποιοτικό σ' αυτή την ισχύ νομίζω ότι έχει πάνω από 300-400€. (μπορεί να λέω και λίγα)

+1, το πήρα το καλοκαίρι, τις λίγες φορές που το χρησιμοποίησα κυρίως για τρυπημα ακριβείας έκανε καλα την δουλειά του, τζόγο ανεπαίσθητο θα έλεγα, η βάση με την κολώνα στήριξης εχει στιβαρή κατασκευη, μιλάμε πάντα για ερασιτεχνική ΄χρήση, για αυτα τα χρήματα θα το πρότεινα.

daz
14/10/2016, 00:08
Μήπως κάποιο με λιγότερη δύναμη αλλά χωρίς τζόγο θα ήταν καλύτερο για ερασιτεχνική χρήση?

nikosmec
14/10/2016, 01:10
Από εβδομάδα βγάζει το πολυεργαλείο τύπου dremel.
370278

Είναι συμβατό με τα παρελκόμενα του Dremel?

Να ρωτήσω κάτι επειδή το σκεφτόμουν για ένα τετοιο για χρήση από μηδενικη έως ελάχιστη.
Tων lidl γράφει ισχυς 22W και μέγιστες στροφες 20.000. Υπάρχουν άλλα σε αντίστοιχες τιμές σαν αυτο:https://www.leroymerlin.gr/gr/ergaleia/ilektrika-ergaleia/poluergaleia-mikroergaleia/poluergaleio-ilektriko-tupou-dremel-practyl-mg130-130-w-60565274/ που όμως η ισχύς είναι 130W και μέγιστες στροφες 10.000. Γιατι τόσο μεγάλη διαφορά στην ισχύ και αντιστροφος ανάλογη στις στροφές? Βασικα δεν μπορω να καταλείξω ποιο είναι καλήτερο..

daz
14/10/2016, 01:37
Νίκο πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικά εργαλεία που προορίζονται για διαφορετική χρήση. Αυτό που έχει το λιντλ είναι για λεπτοδουλειές όπως χαρακτική. (https://www.google.gr/search?q=dremel+%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwigl6Ch99jPAhXL2hoKHSGSCscQ_AUICCgB&biw=1280&bih=601#imgrc=QpURFpoyZc-tfM%3A) εργασίες με κοσμήματα κ.α.

Αυτό που χρειάζεσαι είναι μάλλον το δευτερο.

gaganian
14/10/2016, 07:20
Έχει δίκιο ο daz κατά καιρούς βγάζουν και αυτό που είναι αντίστοιχο με αυτό από τα λεροι
http://www.lidl.de/de/parkside-feinbohrschleifer-pfbs-160-a1/p194991

Edit: θα την πατουσα !!!

daz
14/10/2016, 10:22
Edit: θα την πατουσα !!!

Έλα μωρέ! Το πολύ πολύ να ξεκινούσες σιγά σιγά να ζωγραφίζεις λουλουδάκια σε πορσελάνη. :lol:

gaganian
14/10/2016, 13:09
Έλα μωρέ! Το πολύ πολύ να ξεκινούσες σιγά σιγά να ζωγραφίζεις λουλουδάκια σε πορσελάνη. :lol:

:D:D:D

daz
22/10/2016, 12:45
Δοκίμασα το σταθερό δράπανο του lidl που έχει πάρει ένας φίλος. Δεν έχει 0.3μμ τζόγο, έχει πολύ τζόγο.
0.3μμ έχει όταν είναι τέρμα επάνω. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα για να τρυπήσεις κάτι ο τζόγος είναι μεγάλος. Κουδουνίστρα μιλάμε!

stefanos
22/10/2016, 12:50
Δοκίμασα το σταθερό δράπανο του lidl που έχει πάρει ένας φίλος. Δεν έχει 0.3μμ τζόγο, έχει πολύ τζόγο.
0.3μμ έχει όταν είναι τέρμα επάνω. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα για να τρυπήσεις κάτι ο τζόγος είναι μεγάλος. Κουδουνίστρα μιλάμε!

Τζόγος ή ελαστικότητα ?

daz
22/10/2016, 13:01
Τζόγος ή ελαστικότητα ?

Τζόγος στέφ. Το κατεβάζω και κουνάω το τσοκ με το χέρι και πάει σα πτν! Δεν είναι ελαστικότητα, κάνει και θόρυβο καθώς το κουνάω.
Όταν ειναι τέρμα επάνω (εντελώς κλειστό) είναι αρκετά σταθερό. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα αρχίζει να χάνει και χάνει αρκετά.

Tedvj23
22/10/2016, 13:03
Παλι καλα που δεν το πηρα βεβαια ειμαι ακομα σε αναζητηση αν υπαρχει καμια προταση..:beer:

daz
22/10/2016, 13:05
Παλι καλα που δεν το πηρα βεβαια ειμαι ακομα σε αναζητηση αν υπαρχει καμια προταση..:beer:

Άνοιξε θέμα αν θέλεις. Μάλλον ενδιαφέρει κι άλλους.

amyroukai
22/10/2016, 13:20
είχε αυτές τις μέρες ένα σετάκι κλειδιά, γερμανικά από την μία και στρογγυλά από την άλλη (δεν έχω ιδέα πως τα λένε) σε πολλά νούμερα αλλά ήταν 39,90 που μπορεί να είναι καλή τιμή, μπορεί και όχι και δεν τα πήρα.

MISKIN
22/10/2016, 13:50
είχε αυτές τις μέρες ένα σετάκι κλειδιά, γερμανικά από την μία και στρογγυλά από την άλλη (δεν έχω ιδέα πως τα λένε) σε πολλά νούμερα αλλά ήταν 39,90 που μπορεί να είναι καλή τιμή, μπορεί και όχι και δεν τα πήρα.

Μεγέθη: 6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25-26-27-28-30-32 mm

Με 40-50 € μπορεί κάποιος να πάρει μόνο τα κλειδιά που μπορεί να χρειαστεί σε καλύτερη ποιότητα, χωρίς να γεμίζει σαβούρα με νούμερα που δε θα χρησιμοποιήσει ποτέ. Καλά έκανες και δε τα πήρες. Με 10€ νομίζω έβγαζε από το 10 ως 19 το λιντλ. Αυτά ναι, με 10€ έχεις ένα προχειρο σετ για καμιά μετατροπή ή κανιβαλισμό.

Road Pirat
22/10/2016, 14:18
Στον προηγούμενο κατάλογο της carolus έχει στα ίδια λεφτά 12 γερμανοπολυγονα ( έτσι λέγεται) και με εγγύηση και δοκιμασμένα από πολλούς.

Edit: και στον καινούργιο έχει από 6-32 mm με 60 ευρώ αλλά νομίζω είναι υπερβολικά τόσο κλειδιά

stefanos
22/10/2016, 14:41
Τζόγος στέφ. Το κατεβάζω και κουνάω το τσοκ με το χέρι και πάει σα πτν! Δεν είναι ελαστικότητα, κάνει και θόρυβο καθώς το κουνάω.
Όταν ειναι τέρμα επάνω (εντελώς κλειστό) είναι αρκετά σταθερό. Με το που θα το κατεβάσεις έστω και ελάχιστα αρχίζει να χάνει και χάνει αρκετά.

Πάντως ανάλογο κινέζικο που έχω από εποχή δραχμής παρόλο που δεν έχει βγάλει τζόγο "λύγιζε" εύκολα.
Αναγκάστηκα να φτιάξω καινούργια κολόνα.
Ντάξ για μια φορά στο τόσο, ποντάρισμα καλό να μην γλιστρήσει το τρυπάνι, κοφτερό τρυπάνι, βάλε και τα 300W που δεν τραβάνε καθόλου,
έτσι γίνεσαι μάστορας :cry:

Leon67
22/10/2016, 14:51
είχε αυτές τις μέρες ένα σετάκι κλειδιά, γερμανικά από την μία και στρογγυλά από την άλλη (δεν έχω ιδέα πως τα λένε) σε πολλά νούμερα αλλά ήταν 39,90 που μπορεί να είναι καλή τιμή, μπορεί και όχι και δεν τα πήρα.

Ίσως βρεις και AM-Tech φτηνότερα.... Όσο περίπου κάνουν για παράδειγμα τα 7,24,27mm από Hazet, Gedore ή κάποια καλή επώνυμη μάρκα. Έχει ξαναγραφτει ότι καλύτερα με τα ίδια λεφτά μερικά επώνυμα παρά αυτά τα σκουπίδια. 7,8,10,12,13,14,17 άντε και 18-19 είναι αρκετά. Εάν θέλεις να μην έχεις κενά και σε κανα Γαλλικό αυτοκίνητο να βρεις Μ7 με 11mm κλειδί πάρε και αυτό μαζί με το 9 και τα 15,16,18. Δηλαδή με μιά σειρα 6-19mm είσαι ΟΚ. Εάν ψάξεις θα βρεις Force, Carolus κα στα 40-50-60 ευρώ. Εάν τα πάρεις χωριστά άσε το 6 και πάρε το 5,5mm. Μετά , εάν και για αυτοκίνητα 21,22,24,27mm και τέλος. Μην γίνεις βέβαια σαν κάποιον ανώμαλο εδω μέσα που θέλει και 31mm γερμανοπολύγωνο μαζί με μακρύ πολύγωνο καρυδάκι 31 για να κάνουν παρέα στο 31 καρυδάκι που έχει!!!

daz
22/10/2016, 16:56
Πάντως ανάλογο κινέζικο που έχω από εποχή δραχμής παρόλο που δεν έχει βγάλει τζόγο "λύγιζε" εύκολα.
Αναγκάστηκα να φτιάξω καινούργια κολόνα.
Ντάξ για μια φορά στο τόσο, ποντάρισμα καλό να μην γλιστρήσει το τρυπάνι, κοφτερό τρυπάνι, βάλε και τα 300W που δεν τραβάνε καθόλου,
έτσι γίνεσαι μάστορας :cry:

Όλοι έχουμε δουλέψει με φθηνά εργαλεία που υπολειτουργούν. :lol:

Πιστεύω ότι τέτοια εργαλεία ή τα παίρνεις να δουλεύουν ή δε τα παίρνεις καθόλου. Να τα πάρω για να μου δώσουν λύσεις σε κάποια προβλήματα και να μου δημιουργήσουν άλλα?

Μήπως τα 80 και τα 100 ευρώ που κοστίζει είναι λίγα? Δεν είναι καθόλου λίγα! Οπότε θα βάλω λίγα ακόμα και θα ξεμπερδέψω. Δε θα έχω το σουπερ ντούπερ επαγγελματικό που θα κλωτσάει κώλους, αλλά τουλάχιστον θα κάνει αυτό για το οποίο το πήρα. Αν δεν έχω "λίγα ακόμα" καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου.. Το να δώσω τα λίγα που μου περισσεύουν μόνο και μόνο για να αποκτήσω διαφορετικά προβλήματα δεν το βρίσκω πολύ καλή τακτική.

Ή..

Μια καλή φθηνότερη εναλλακτική είναι σταθερή βάση στην οποία μπαίνει επάνω το τρυπάνι χειρός. ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση αποφεύγω τα πολύ φθηνά γιατί έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, κουνάνε!

Τώρα αν το τρυπάνι χειρός που έχω είναι και αυτό για το διάολο... Ε, δε περιμένω να κάνω σοβαρή δουλειά με τέτοια εργαλεία. Αφού τα εργαλεία μου είναι για απλές εργασίες μια φορά στο τόσο, μπορώ άνετα μια φορά στο τόσο να πηγαίνω μέχρι το μηχανουργείο για να κάνω σοβαρή δουλειά και με τα εργαλεία μου να κάνω πιο απλές εργασίες που δεν απαιτούν ακρίβεια.

Nektarios2016
22/10/2016, 21:02
Εγω παιδες το εχω το κολονατο του λιντ και ειμαι ευχαριστημενος. Με 50€ που μου κοστιζε απο μπαζαρ, εχω κανει ουκ ολιγες δουλειες. Απο τρυπηματα μεταλλων ( με καλα τρυπανια), αλουμινια και με forstner σε ξυλο. Εχει τζογο,αλλα περισσοτερο θα το ελεγα ελαστικοτητα εγω. Γνωριζοντας προσπαθω να μην το δουλευω στη μεγιστη εκταση του καθως και σε υψηλες στροφες ακα ψιλα τρυπανια κεντραρω με προσοχη.

Για μηχανουργειο ακριβειας μαλλον δεν κανει, για ερασιτεχνικη χρηση ειναι μανουλα, δεκα φορες καλυτερο απο οποιαδηποτε βαση με δραπανο. Μη ξεχνατε τα δραπανα σε βασεις,δεν εχουν ρυθμιση ροπης, μονο στροφων. Στο κολωνατο εκτος απο στροφες νομιζω αλλαζεινκαινη ροπη, οποτε σε μεγαλες διαμετρους εχουμε καλυτερη συμπεριφορα.

MISKIN
22/10/2016, 21:06
Αυτό με τη ροπή ομολογώ πως δε το κατάλαβα. Τι εννοείς αλλάζει η ροπή;

daz
22/10/2016, 22:22
Εχει τζογο,αλλα περισσοτερο θα το ελεγα ελαστικοτητα εγω.

......

Μη ξεχνατε τα δραπανα σε βασεις,δεν εχουν ρυθμιση ροπης, μονο στροφων. Στο κολωνατο εκτος απο στροφες νομιζω αλλαζεινκαινη ροπη, οποτε σε μεγαλες διαμετρους εχουμε καλυτερη συμπεριφορα.


Τζόγο έχει όταν ο αξονας επάνω στον οποίο είναι το τσοκ, κουνιέται.
Ελαστικότητα έχει όταν ο άξονας αυτός λυγίζει.

Τζόγο έχει σίγουρα, αν έχει και ελαστικότητα δεν ξέρω.


Νεκτάριε υπάρχουν τρυπάνια και με 2 ταχύτητες και με ρυθμιζόμενες στροφές. Όλα αυτά αλλάζουν τη δύναμη που βγάζει.
Ένα τρυπάνι για σταθερή βάση καλό είναι να έχει 2 ταχύτητες. Παρόλα αυτά ακόμα και με μία ταχύτητα, ακόμα και αν είναι μόνο 700βατ, θα δουλέψει άνετα τρυπάνι 10mm για σίδερο.
Αν η βάση είναι σταθερή και δεν είναι και αυτή απ' το λιντλ, το σύνολο αυτό μπορεί να καλύψει άνετα τον ερασιτέχνη και δουλεύει σωστότερα.

Ένα κολονάτο δράπανο φτιάχνεται γι' αυτή τη δουλειά ακριβώς και είναι πάντα προτιμότερο απ' τα υποκατάστατα. Προϋπόθεση όμως είναι να λειτουργεί σωστά. Αυτό που είδα εγώ στο κολονάτο του λιντλ είναι 80 ευρώ πεταμένα. Ένα δράπανο σε βάση που έχουμε στη δουλειά, είναι πολύ πιο σταθερό.

Το ότι αυτό το πράγμα μπορεί να ανοίξει τρύπες είναι γεγονός. Τρύπες όμως μπορώ να ανοίξω και εγώ με το τρυπάνι στο χέρι! Και σίγουρα το χέρι μου είναι πιο σταθερό. :lol:

stefanos
22/10/2016, 22:29
Αυτό με τη ροπή ομολογώ πως δε το κατάλαβα. Τι εννοείς αλλάζει η ροπή;

Είναι αντίστροφα ανάλογη με τις στροφές, όσο πιο αργή σχέση βάζεις τόσο μεγαλώνει η ροπή στο εργαλείο.
Τα μοτέρ σε αυτά τα μηχανάκια δουλεύουν με σταθερή ταχύτητα.

MISKIN
22/10/2016, 22:32
Είναι αντίστροφα ανάλογη με τις στροφές, όσο πιο αργή σχέση βάζεις τόσο μεγαλώνει η ροπή στο εργαλείο.
Τα μοτέρ σε αυτά τα μηχανάκια δουλεύουν με σταθερή ταχύτητα.

Αφού λέει ο Νεκτάριος

Μη ξεχνατε τα δραπανα σε βασεις, δεν εχουν ρυθμιση ροπης, μονο στροφων. Στο κολωνατο εκτος απο στροφες νομιζω αλλαζεινκαινη ροπη, οποτε σε μεγαλες διαμετρους εχουμε καλυτερη συμπεριφορα.

stefanos
22/10/2016, 23:00
Αφού λέει ο Νεκτάριος

Εντάξει δεν είναι και κανόνας μιάς και υπάρχουν και δράπανα με ταχύτητες οπότε και εκεί αλλάζει η ροπή.
Πάντως αν πείς ότι παίρνεις δράπανο για σίδερα το κόστος πλησιάζει και ξεπερνάει το πεντακοσάρικο.
Από την άλλη πήρα προχθές τέσσερα τρυπάνια hss 18, 20 ,22, 24, πήγαν ούτε λίγο ούτε πολύ 98 €.
Κάπου χάνεται έτσι και το νόημα του φτηνού μηχανήματος.

MISKIN
22/10/2016, 23:10
Εντάξει δεν είναι και κανόνας μιάς και υπάρχουν και δράπανα με ταχύτητες οπότε και εκεί αλλάζει η ροπή.
Πάντως αν πείς ότι παίρνεις δράπανο για σίδερα το κόστος πλησιάζει και ξεπερνάει το πεντακοσάρικο.
Από την άλλη πήρα προχθές τέσσερα τρυπάνια hss 18, 20 ,22, 24, πήγαν ούτε λίγο ούτε πολύ 98 €.
Κάπου χάνεται έτσι και το νόημα του φτηνού μηχανήματος.

Μα γι' αυτό είπα πως δε το κατάλαβα αυτό που έγραψε. Δεν υπάρχει ρυθμιστής ροπής αλλά ρυθμιστής στροφών που φυσικά επηρρεάζει και τη ροπή. Κάτι καινούργια Metabo που έχουν βγει με ρυθμιστή ροπής στην ουσία τις στροφές αλλάζουν. Δες στο 02:25

https://www.youtube.com/watch?v=-5y577JuQUY

Nektarios2016
23/10/2016, 07:33
Στα δραπανα, τα κλασικα που συνηθως εχουμε ολοι και ειναι φθηνα η μειωση στροφων γινεται με καποιο ποτενσιομετρο που ριχνειντις στροφες του κινητηρα. Στα κολωνατα τα κλασσικα, η μειωση στροφων γινεται μεσω 'κιβωτιου' με ραουλα και ιμαντες, οι στροφες του μοτερ ειναι σταθερες, οι στροφες στο τσοκ ειναι μεταβλητες.
Οποτε, αν θυμαμαι καλα και δεν κανω λαθος εχουμε με τη μειωση στροφων, αυξηση ροπης. Ή εστω σταθερη ροπη που μειωνεται οταν αυξανωνται οι στροφες (παντα στο τσοκ). Τωρα αν μιλατε για δραπανα 100-200++ ευρο εκει δεν ξερω τι γινεται.
Οσους εχω δει με δραπανα σε βασεις αυτα ειναι φτηνα ή απλα 20 χρονων.

Για δοκιμη βαλτε ενα ποτηρι φ 40 σε δραπανο να τρυπησει ξυλο και το ιδιο ποτηρι σε κολωνατο με τις χαμηλες ςτροφες. Ποιο λετε να 'κολωσει' πρωτο?

Καλημερα.

MISKIN
23/10/2016, 09:16
Νεκτάριε δε απασχολεί πως γίνεται η μείωση στροφών αρκεί να γίνεται. Όλη μέρα είμαι μπροστά σε μια φρέζα, ξέρω πως αλλάζουν οι στροφές!
Βασκα ξέρω ότι θα ανάψω φωτιές με το παρακάτω λινκ άλλα δε κρατιέμαι.

http://www.toolstop.co.uk/metabo-sb18ltx-cordless-impuls-combi-drill-2-x-5.2ah-li-ion-batteries-p65180

Σπαμ Οφτοπικ όλα μαζί σουπιά...