PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

nik69
23/10/2016, 09:29
Στα δραπανα, τα κλασικα που συνηθως εχουμε ολοι και ειναι φθηνα η μειωση στροφων γινεται με καποιο ποτενσιομετρο που ριχνειντις στροφες του κινητηρα. Στα κολωνατα τα κλασσικα, η μειωση στροφων γινεται μεσω 'κιβωτιου' με ραουλα και ιμαντες, οι στροφες του μοτερ ειναι σταθερες, οι στροφες στο τσοκ ειναι μεταβλητες.
Οποτε, αν θυμαμαι καλα και δεν κανω λαθος εχουμε με τη μειωση στροφων, αυξηση ροπης. Ή εστω σταθερη ροπη που μειωνεται οταν αυξανωνται οι στροφες (παντα στο τσοκ). Τωρα αν μιλατε για δραπανα 100-200++ ευρο εκει δεν ξερω τι γινεται.
Οσους εχω δει με δραπανα σε βασεις αυτα ειναι φτηνα ή απλα 20 χρονων.

Για δοκιμη βαλτε ενα ποτηρι φ 40 σε δραπανο να τρυπησει ξυλο και το ιδιο ποτηρι σε κολωνατο με τις χαμηλες ςτροφες. Ποιο λετε να 'κολωσει' πρωτο?

Καλημερα.

Γενικά έχεις δίκιο.
Ουσιαστικά σε ένα μοτέρ η ροπή στην έξοδο του εξαρτάται από το ενεργό ρεύμα που καταναλώνει.

Στα παλιά μοτέρ εναλλασομένου ρεύματος (universal) ο έλεγχος στροφών γίνεται περίπου με ένα ποντεσιόμετρο το οποίο όμως σου κόβει και το ρεύμα και σαν αποτέλεσμα στις χαμηλές στροφές έχεις και λιγότερη ροπή

Στα φορητά που είναι το μοτέρ είναι συνεχούς ρεύματος η ροπή είναι πάντα σταθερή και αλλάζουν οι στροφές.
Για να ελέγξεις την ροπή έχεις έναν περιστρεφόμενο κολιέ πίσω από το τσοκ που δουλεύει όπως στα ροπόκλειδα.

Η τεχνολογία φυσικά προχωράει. Τελευταία μόδα είναι τα brush-less motors (χωρίς καρβουνάκια δηλαδή). Σε αυτά ο ρότορας έχει μόνιμους μαγνήτες . Θεωρητικά για να λειτουργήσουν πρέπει ο ελεκτής τους να γνωρίζει και την γωνία του ρότορα (γλιτώνεις καρβουνάκια δηλαδή αλλά αποκτάς encoder για έλεγχο της θέσης και το κόστος ανεβαίνει στα ύψη).
Σε αυτά ο έλεγχος στροφών-ροπής μπορεί να γίνει εντελώς ανεξάρτητα χωρίς να χρειάζεται κάποιος άλλος μηχανικός τρόπος.
Δεν ξέρω εάν το έχουν προχωρήσει τόσο. Το παλιό μεταμπο που έχω ακόμα δουλεύει.

MISKIN
23/10/2016, 10:04
Για μηχανουργειο ακριβειας μαλλον δεν κανει, για ερασιτεχνικη χρηση ειναι μανουλα, δεκα φορες καλυτερο απο οποιαδηποτε βαση με δραπανο. Μη ξεχνατε τα δραπανα σε βασεις,δεν εχουν ρυθμιση ροπης, μονο στροφων. Στο κολωνατο εκτος απο στροφες νομιζω αλλαζεινκαινη ροπη, οποτε σε μεγαλες διαμετρους εχουμε καλυτερη συμπεριφορα.

Η ροπή συνεπώς δεν αλλάζει σύμφωνα με τον από πάνω. Για την ακρίβεια η ροπή περνάει απαρατήρητη στα σταθερά δράπανα και φρεζοδράπανα που σέβονται τον εαυτό τους. Στα μηχανουργεία δε θα ακούσεις ποτέ για ροπή, μόνο για ταχύτητα κοπής, πρόωση, κλπ.

Η αναζήτηση της γαμάτης ροπής στα εργαλεία έχει ξεκινήσει με τα μπαταρίας, πριν δε θυμάμαι να ασχολιόταν κανείς. Συνεπώς μη μπερδεύουμε ροπές με τα ρεύματος γιατί θα χάσουμε το μπούσουλα.

daz
23/10/2016, 10:20
Για δοκιμη βαλτε ενα ποτηρι φ 40 σε δραπανο να τρυπησει ξυλο και το ιδιο ποτηρι σε κολωνατο με τις χαμηλες ςτροφες. Ποιο λετε να 'κολωσει' πρωτο?

Καλημερα.

To κινέζικο κολονάτο με τα 300 βατ. Βέβαια αν έχεις δράπανο skill με 40 ευρώ, ούτε αυτό έχει καμία τύχη. Το είπα ότι πρέπει να έχει κάποιος τουλάχιστον ένα δράπανο της προκοπής. Αυτό φυσικά δε σημαίνει πολύ ακριβό.

Το κολονάτο απ' τα lidl δε ξέρω αν θα κολλώσει αλλά σίγουρα αλλού θα το πατάς και αλλού θα τρυπάει.

Με ποιο απ' τα παραπάνω θα κάνεις δουλειά?

Αν βάλω ένα δράπανο skill με 40 ευρώ επάνω σε μια βάση θα μπορέσω να πατήσω μια τρύπα κάθετη 6mm για να περάσω κολαούζο και η βίδα να μην είναι υπό γωνία? Μια χαρά θα το κάνω!

Θα το ξαναπώ. Ένα μποσάκι πράσινο με 750 βατ της ερασιτεχνικής σειράς ή το μακίτα με τα 780 βατ που κόστισε 80 ευρώ (δες το ανάλογο θρεντ) επάνω σε μια σταθερή βάση δραπάνου, θα κάνουν μια χαρά τις περισσότερες δουλειές. Αν το κολονάτο του lidl δεν είχε τζόγο και στρεβλώσεις που λες, θα ήταν προτιμότερο, αλλά σε αυτή την περίπτωση δε θα είχε μόνο 80 ευρώ.

Για κάποιον που δεν έχει ούτε δραπανο η λύση πάλι δεν είναι το κολονάτο του lidl. Γιατί το σταθερό ούτε θα ανοίξει τρύπα στον τοίχο, ούτε θα βιδώσει, ούτε θα το πάρεις και θα φύγεις. Οπότε πάλι θα πάρει ένα δράπανάκι και μια στιβαρή σταθερή βάση για να κάνει τις περισσότερες δουλειές.

Αυτός που πήρε δράπανο σκιλλ με 40 ευρώ και αργότερα έδωσε άλλα 80 για το κολονάτο του lidl διέθεσε 120 ευρώ σε εργαλεία που υπολειτουργούν.

Nektarios2016
23/10/2016, 15:45
Δεν εχω μεγαλη εμπειρια στα μηχανολογικα/μηχανουργικα ουτε το εχω σπουδασει, οποτε δεν επιμενω. Εγω απλα προσπαθησα να εξηγησω αυτονπου καταλαβαινω βαση της εμπειριας μου με ενα πρασινο bosch σε βαση και το κολωνατο parkside.
:wave2:
Οποτε απο οτι διαβαζω κατι ξερετε παραπανω και παω πασο!

stefanos
23/10/2016, 19:18
Δεν εχω μεγαλη εμπειρια στα μηχανολογικα/μηχανουργικα ουτε το εχω σπουδασει, οποτε δεν επιμενω. Εγω απλα προσπαθησα να εξηγησω αυτονπου καταλαβαινω βαση της εμπειριας μου με ενα πρασινο bosch σε βαση και το κολωνατο parkside.
:wave2:
Οποτε απο οτι διαβαζω κατι ξερετε παραπανω και παω πασο!

Όλοι τα ίδια λέμε, από άλλη οπτική γωνία, και ανάλογα με τις ανάγκες μας.
Πολλές δουλειές γίνονται με διαφορετικά εργαλεία.

daz
23/10/2016, 21:30
Ότι δεν αφορούσε τη συζήτηση για τα εργαλεία του lidl μεταφέρθηκε στα "ηλεκτρικά εργαλεία". :)

vaska
24/10/2016, 19:47
Σημερινά αποκτήματα από τον ποιοτικότερο προμηθευτή όλων των εποχών

372007

δύο επιτοίχιες μαγνητικές ράγες συγκράτησης εργαλείων, 2 σετ από 2 μαγνητικά τασάκια για να βάζω τις βίδες που περισσεύουν από τα Ν/Β και 900 Νοβοπανόβιδες με 17€ + ΦΠΑ.
Πόσο χάλια να είναι πια τα τασάκια και οι μαγνητικές ράγες?? Καλά τις βίδες νομίζω θα τις φάει για πρωινό το κατσαβίδι μου αλλά και πάλι θα μου μείνουν τα ταπεράκια για κεφτέδες και σπανακόπιτα για τις εκδρομές.

Είδα κι ένα διπλό εργαλείο (τροχό βάσης με ταινιολειαντήρα) στα 40€ αλλά έκανα εικόνα να τρέχει μέσα στο εργαστήριο κι εμένα να τον κυνηγάω, οπότε τον απέρριψα.

Πολύ συχνά μπαίνω εκεί μέσα και φοβάμαι μην κολλήσω :lol:

Grafton 505
24/10/2016, 20:02
Και έλεγα να τα πάρω αυτά τα τασάκια.

Μπορείς να κάνεις ένα τέστ ; Να γεμίσεις ένα με βίδες και να το γυρίσεις ανάποδα. Όσες περισσότερες μείνουν τόσο καλύτερα είναι. Αν και νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ δυνατό μαγνήτη.

vaska
24/10/2016, 20:12
Και έλεγα να τα πάρω αυτά τα τασάκια.

Μπορείς να κάνεις ένα τέστ ; Να γεμίσεις ένα με βίδες και να το γυρίσεις ανάποδα. Όσες περισσότερες μείνουν τόσο καλύτερα είναι. Αν και νομίζω ότι δεν έχουν και πολύ δυνατό μαγνήτη.

Καμία δεν πέφτει, τραβάει και από δίπλα που έχω κάποιες χύμα βίδες.
:D

dimitrisinside
25/10/2016, 21:52
Σημερα πηρα και αυτο το εργαλειακι
http://www.lidl.de/de/parkside-heissklebepistole-php-500-d2/p229330
Ειναι χωρις καλωδιο αποσπαται απο την βαση φοορτισης του και μπορεις να δουλεψεις και σε δυσκολα σημεια
Μην χτυπατε, τα αναλογα Steinel που κοιτουσα ειχανε 55 € , και μου φαινοτανε πολλα για την σπανια χρηση που το θελω.
372066

yiannis172
25/10/2016, 22:10
Δε το ειχε βγαλει στον καταλογο της εφαρμογης....σε ποια περιοχη το βρηκες;

dimitrisinside
25/10/2016, 22:43
Γερμανια βρισκομαι , Δεν ξερω αν και ποτε θα το βγαλει στην Ελλαδα

zannisvel
26/10/2016, 10:13
To lidl στη γερμανια εχει eshop?

dimitrisinside
26/10/2016, 11:08
Εχει. Αλλα δεν ξερω αν στελνει Ελλαδα.
Αλλιως μπορω να σου το στειλω μεχρι Κατερινη χωρις μεταφορικα.

zannisvel
26/10/2016, 11:13
Εχει. Αλλα δεν ξερω αν στελνει Ελλαδα.
Αλλιως μπορω να σου το στειλω μεχρι Κατερινη χωρις μεταφορικα.

Σε ευχαριστω αλλα δεν εννοουσα οτι θελω να γορασω κατι. Απλα μου εκανε εντυπωση οτι τα Lidl στη Γερμανια εχουν eshop και εδω οχι.
Το θεωρω μεγαλη ευκολια, ειδικα στα lidl που οσες φορες εχω παει για να αγορασω κατι απο τις προσφορες στα εργαλεια ή πηγαινω και δεν εχει ή πηγαινω και καθομαι μετα 45 λεπτα στην ουρα. To Customer Service του ειναι απαραδεκτο.

vaska
26/10/2016, 19:47
Λέγε με Profi από τον θαυμάσιο και ποιοτικότερο όλων προμηθευτή

372096

372097

Αύριο θα μπει άλλο ένα κάτω από αυτό, για τα κατσαβίδια και για ότι άλλο δεν χώρεσε στο πρώτο. Αν δεν ξεκολλήσει ο μαγνήτης από την ράγα και μου έρθουν όλα κατακέφαλα πάει να πει άξιζε τα 3,50 που είχε. Το μέγεθος ιδανικό και για πόρτες ντουλαπιού. Σκεφτόμουν να πάρω άλλα 2 για το σπίτι. Με το που ανοίγω την πόρτα της ντουλάπας με τα εργαλεία να τα έχω μπροστά στα μάτια μου κι εύκολα προσβάσιμα. Δεν ξέρω αν θα αντέξουν οι ψεύτικες κλάπες που βάζουν οι μάστοροι στις ξυλοκατασκευές.

DAN_DAN
26/10/2016, 19:56
.......

Μια χαρά είναι ρε συ για τα 3,5€.Εχω δύο απ' αυτά χρόνια στην πλάτη του πάγκου και με έχουν βολέψει πολύ.

vaska
26/10/2016, 20:22
Μια χαρά είναι ρε συ για τα 3,5€.Εχω δύο απ' αυτά χρόνια στην πλάτη του πάγκου και με έχουν βολέψει πολύ.

οπότε άφοβα αύριο θα ξηγηθώ άλλα 2. Πάλι θα ξοδευτώ ο πστς
:bawl:

yiannis172
26/10/2016, 22:42
οπότε άφοβα αύριο θα ξηγηθώ άλλα 2. Πάλι θα ξοδευτώ ο πστς
:bawl:

Εχουν μεινει ακομα;

vaska
26/10/2016, 23:18
Εχουν μεινει ακομα;
Τα πήρα την Δευτέρα, η προσφορά τρέχει από την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά είχε αρκετά. Θα πάω πάλι αύριο και θα σου πω

AristidisZ
30/10/2016, 08:28
Αύριο έχει στα lidl ένα κομπρεσεράκι (http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=60059)

Είναι αυτό που βγάζει κατά διαστήματα και αρκετοί λέγατε ότι είναι πολύ καλό vfm ;;;

toyar
30/10/2016, 09:25
φασον ειναι αυτα και τις πλακας
του lidl ειναι καλυτερο απο αλλα φθηνοτερα γιατι εχει διακοπτη και 3 χρονια εγγυηση

agamoi-thytai
30/10/2016, 19:13
Σημερινά αποκτήματα από τον ποιοτικότερο προμηθευτή όλων των εποχών

372007

δύο επιτοίχιες μαγνητικές ράγες συγκράτησης εργαλείων, 2 σετ από 2 μαγνητικά τασάκια για να βάζω τις βίδες που περισσεύουν από τα Ν/Β και 900 Νοβοπανόβιδες με 17€ + ΦΠΑ.
Πόσο χάλια να είναι πια τα τασάκια και οι μαγνητικές ράγες?? Καλά τις βίδες νομίζω θα τις φάει για πρωινό το κατσαβίδι μου αλλά και πάλι θα μου μείνουν τα ταπεράκια για κεφτέδες και σπανακόπιτα για τις εκδρομές.

Είδα κι ένα διπλό εργαλείο (τροχό βάσης με ταινιολειαντήρα) στα 40€ αλλά έκανα εικόνα να τρέχει μέσα στο εργαστήριο κι εμένα να τον κυνηγάω, οπότε τον απέρριψα.

Πολύ συχνά μπαίνω εκεί μέσα και φοβάμαι μην κολλήσω :lol:
Από που οι μαγνητικές ράγες και τα μαγνητικά τασάκια ;

Road Pirat
30/10/2016, 19:45
Τα είχε προσφορά το lidl

Sapadak
01/11/2016, 13:10
Ενα αντίστοιχο είχα πάρει απο τα πράκτικερ πριν καμια 8 χρόνια.

Όσες φορές το είχα χρειαστεί έκανε τη δουλειά του μια χαρά. Σε λάστιχο αυτοκινήτου ζορίστηκε ειναι η αλήθεια, αλλά απο να είναι τελείως φλαταδούρα, απλά φουσκώνεις και πάς σε ενα μπετζινάδικο για έλεγχο και συμπλήρωμα.

Διαστάσεις δε βλέπω, αλλά αν είναι μικρούλι όπως αυτό που έχω, το είχα βάλει σε τανκ μπαγκ μέσα σε ταξίδι και ήμουν κομπλέ

Tedvj23
01/11/2016, 13:55
Εγω πηγα τις προαλες πρακτικερ να παρω ενα και βρηκα μεσα στην ανακυκλωση ενα πεταμενο και λεω δεν το παιρνω να δω τι εχει παω σπιτι το δοκιμαζω δουλευε μια χαρα 3 χρονια τωρα ολα καλα ερε γλεντια..:bawl:
Σημερα πηρα και εγω αυτο το φορτιστη μπαταριας που βαζει συχνα πυκνα για να δουμε..:rolleyes:

daz
01/11/2016, 14:13
Ενα αντίστοιχο είχα πάρει απο τα πράκτικερ πριν καμια 8 χρόνια.

Όσες φορές το είχα χρειαστεί έκανε τη δουλειά του μια χαρά. Σε λάστιχο αυτοκινήτου ζορίστηκε ειναι η αλήθεια, αλλά απο να είναι τελείως φλαταδούρα, απλά φουσκώνεις και πάς σε ενα μπετζινάδικο για έλεγχο και συμπλήρωμα.

Διαστάσεις δε βλέπω, αλλά αν είναι μικρούλι όπως αυτό που έχω, το είχα βάλει σε τανκ μπαγκ μέσα σε ταξίδι και ήμουν κομπλέ

Αυτό που έβαλαν τα παιδιά από πάνω είναι μεγαλύτερο, βαρύτερο και δυνατότερο.
Ένα μικρό σαν αυτό που έχεις και συ το έχω ξεγυμνώσει. από όλα τα πλαστικά, έχει μείνει μόνο το μοτεράκι και το παίρνω συνέχεια μαζί μου. Δεν πιάνει καθόλα χώρο.

freco
01/11/2016, 16:42
Εγω πηγα τις προαλες πρακτικερ να παρω ενα και βρηκα μεσα στην ανακυκλωση ενα πεταμενο και λεω δεν το παιρνω να δω τι εχει παω σπιτι το δοκιμαζω δουλευε μια χαρα 3 χρονια τωρα ολα καλα ερε γλεντια..:bawl:


Φιλαράκι άξιζε τελικά; Τα 'βγαλε τα λεφτά του;
Θα μας κάνεις να ψάχνουμε τους κάδους πριν μπούμε μέσα. :bawl::bawl::bawl:

gsgs
01/11/2016, 17:05
Πάντως τον φορτιστή μπαταρίας από το Lidl τον έχω 4-5 χρόνια και δουλεύει ρολόι. Να φανταστείτε, μέχρι και σε συνεργείο μοτό τον είδα!

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
01/11/2016, 17:23
Όντος οι συγκεκριμένοι συντηρητές εχουν αποδεχτεί αξιόπιστοι.

Αλλά απ την αλυσίδα αυτή, εγώ Χρυσό σε τιμή άνθρακα, δεν πρόκειται ……
:nono::nono:

Tedvj23
02/11/2016, 16:35
Φιλαράκι άξιζε τελικά; Τα 'βγαλε τα λεφτά του;
Θα μας κάνεις να ψάχνουμε τους κάδους πριν μπούμε μέσα. :bawl::bawl::bawl:

Ακριβο μου βγηκε αλλα δεν πειραζει υγεια πανωαπολα!!:bawl:

Υ.γ.Σημερα εψησα και την πρωτη μπαταρια με τον φορτιστη του λιντλ μια χαρα!!:beer:

gaganian
05/11/2016, 17:12
Σημερα πηρα και αυτο το εργαλειακι
http://www.lidl.de/de/parkside-heissklebepistole-php-500-d2/p229330
Ειναι χωρις καλωδιο αποσπαται απο την βαση φοορτισης του και μπορεις να δουλεψεις και σε δυσκολα σημεια
Μην χτυπατε, τα αναλογα Steinel που κοιτουσα ειχανε 55 € , και μου φαινοτανε πολλα για την σπανια χρηση που το θελω.
372066

Το δουλέψεις το πιστολάκι? Είναι αξιοπρεπές? Το βγάζει την επόμενη πέμπτη... αν είναι οκ να το πάρω!

dimitrisinside
05/11/2016, 18:25
Το δουλέψεις το πιστολάκι? Είναι αξιοπρεπές? Το βγάζει την επόμενη πέμπτη... αν είναι οκ να το πάρω!

ναι ειναι οκ.
Ασε που εχεις και το δικαιωμα επιστροφης αν δεν σου αρεσει.

Leon67
05/11/2016, 18:43
ναι ειναι οκ.
Ασε που εχεις και το δικαιωμα επιστροφης αν δεν σου αρεσει.

OK, αν θες να γλυτώσεις από μπαλαντέζα καλώδια αλλά Lidl;;;;;

Εγώ βρήκα πριν λίγο καιρό (πέρσι) αυτό Ελλάδα και το πήρα. made in Germany & δώρο μιά σακούλα κόλλες διαφορετικές. Από Αθήνα 20-25 ευρώ περίπου.

372661

372662

dimitrisinside
05/11/2016, 22:34
Το συγκεκριμενεο εργαλειο κοστιζει εδω στην Γερμανια 55 €.
οποτε με τα 10 € που εδωσα για του lidl και για την σπανια χρηση που το θελω, μια χαρα ειμαι

Leon67
06/11/2016, 05:39
Το συγκεκριμενεο εργαλειο κοστιζει εδω στην Γερμανια 55 €.
οποτε με τα 10 € που εδωσα για του lidl και για την σπανια χρηση που το θελω, μια χαρα ειμαι

Οι ευκαιρίες στην Γερμανία είναι πολλές και οι τιμές καλύτερες όπως και η ποικιλία. Όμως καμμιά φορά και με δεδομένο ότι πολλοί ξεστοκάρουν με την κρίση εδώ-λίγο πριν κλείσουν κάτι βρίσκουμε και Ελλάδα. Η εταιριούλα που έφερνε αυτά τα Reka εδώ έχει πρακτικά κλείσει-πρόλαβα ένα από τα τελευταία.

Road Pirat
14/11/2016, 15:59
Σημερινή αγορά από το μαγαζί του διαβόλου 373889

vaska
14/11/2016, 16:47
Σημερινή αγορά από το μαγαζί του διαβόλου 373889Πλαστικά οργκανάιζερ πήρα κι εγώ 2 σήμερα και 2 σετ τρυπάνια (Αρίδια) τα είχαν τσάμπα. Ρε ο χαμός με τα ηλεκτροκατσάβιδα, 3-3 τα σηκώνανε. Αυτά και τα σκατόχαρτα.
:bawl::bawl:

daz
14/11/2016, 17:11
Τα τρυπάνια (αρίδια) τα είχαν τζάμπα γιατί τζάμπα τα πήρες! :lol: Αν είναι για τοίχο κάτι μπορεί να κανουν, αν είναι για σίδερο μπορείς να τα πετάξεις από τώρα! :lol:

Road Pirat
14/11/2016, 17:27
Στην Δραπετσώνα που πήγα εγώ ήταν ήσυχα είχε πολύ πράμα ακόμη. Τα τρυπανια τα είδα και εγώ αλλά δεν τα πείρα, ήθελα να παρω τα κοπιδια αλλά δεν είχα αλλά λεφτά
Πλαστικά οργκανάιζερ πήρα κι εγώ 2 σήμερα και 2 σετ τρυπάνια (Αρίδια) τα είχαν τσάμπα. Ρε ο χαμός με τα ηλεκτροκατσάβιδα, 3-3 τα σηκώνανε. Αυτά και τα σκατόχαρτα.
:bawl::bawl:

Leon67
14/11/2016, 17:38
Στην Δραπετσώνα που πήγα εγώ ήταν ήσυχα είχε πολύ πράμα ακόμη. Τα τρυπανια τα είδα και εγώ αλλά δεν τα πείρα, ήθελα να παρω τα κοπιδια αλλά δεν είχα αλλά λεφτά

Περίεργο, αυτό που είναι το κοντυνότερο έχει κάθε φορά που περνάω πρωί ουρά να περιμένει να πάει 8.

Road Pirat
14/11/2016, 18:13
Και εμένα περίεργο μου φάνηκε γιατί πήγα κατά τις 12 και ήταν γεμάτο με πράγματα ενώ άλλες φορές τέτοια ώρα δεν έχει μείνει τίποτα

Leon67
14/11/2016, 19:11
Και εμένα περίεργο μου φάνηκε γιατί πήγα κατά τις 12 και ήταν γεμάτο με πράγματα ενώ άλλες φορές τέτοια ώρα δεν έχει μείνει τίποτα

Μάλλον τελειώσανε τα λεφτά!!!

bulmont
14/11/2016, 19:17
Τα τρυπάνια (αρίδια) τα είχαν τζάμπα γιατί τζάμπα τα πήρες! :lol: Αν είναι για τοίχο κάτι μπορεί να κανουν, αν είναι για σίδερο μπορείς να τα πετάξεις από τώρα! :lol:




Μην τον πληγώνεις ρε............

vaska
14/11/2016, 19:22
Τα τρυπάνια (αρίδια) τα είχαν τζάμπα γιατί τζάμπα τα πήρες! :lol: Αν είναι για τοίχο κάτι μπορεί να κανουν, αν είναι για σίδερο μπορείς να τα πετάξεις από τώρα! :lol:Τι λες μωρέ που τα ξέρεις όλα, έκοψα 2 κιόλας χαχαχαχα. Μια χαρά χάλια είναι, γτπκ σου λέω, τουλάχιστον μου έμεινε η θήκη να βάλω κανένα της προκοπής. Το 2ο σετ αύριο επιστροφή, άντε μην πάω και τα κομμένα πίσω!

camen
14/11/2016, 19:23
Τι λες μωρέ που τα ξέρεις όλα, έκοψα 2 κιόλας χαχαχαχα. Μια χαρά χάλια είναι, γτπκ σου λέω, τουλάχιστον μου έμεινε η θήκη να βάλω κανένα της προκοπής. Το 2ο σετ αύριο επιστροφή, άντε μην πάω και τα κομμένα πίσω!

Μα δε τα πήρες για την θήκη δλδ αλλα για τα αριδια? :lol:

vaska
14/11/2016, 19:35
Μα δε τα πήρες για την θήκη δλδ αλλα για τα αριδια? :lol:
Κοίτα, εγώ για τα πλαστικά οργκανάιζερ πήγα αλλά ήταν ένας μπροστά μου που είχε καλαθάκι χειρός και πήρε πάνω από 20. Χωρίς πλάκα.
Τον ρωτάω: Φίλε τι θα τα κάνεις όλα αυτά?? Και μου λέει ότι βγάζει όλη την χρονιά με όλες τις εργασίες που κάνει. Βάζει είπε κουφώματα αλουμινίου και κάνει μερεμέτια.
εεε του πούστη λέω, για να τα παίρνει όλα αυτά δεν μπορεί καλά θα είναι. Αλλά μάλλον ήταν υπάλληλος του λιντλ που για λόγους διαφήμισης έκανε τον πελάτη


:bawl:

camen
14/11/2016, 19:38
Κοίτα, εγώ για τα πλαστικά οργκανάιζερ πήγα αλλά ήταν ένας μπροστά μου που είχε καλαθάκι χειρός και πήρε πάνω από 20. Χωρίς πλάκα.
Τον ρωτάω: Φίλε τι θα τα κάνεις όλα αυτά?? Και μου λέει ότι βγάζει όλη την χρονιά με όλες τις εργασίες που κάνει. Βάζει είπε κουφώματα αλουμινίου και κάνει μερεμέτια.
εεε του πούστη λέω, για να τα παίρνει όλα αυτά δεν μπορεί καλά θα είναι. Αλλά μάλλον ήταν υπάλληλος του λιντλ που για λόγους διαφήμισης έκανε τον πελάτη


:bawl:
Αν μιλάμε για αυτά στη κόκκινη κασετίνα που εχει μαζι μπετου σίδερου κ ξύλου, τα σίδερου ναι οκ δεν βγάζουν τρυπηματα. Τα αλλα ειναι ψιλό κομπλέ για να κανεις την δουλεια οταν τα χρειαστείς. Τα χρησιμοποίησα οσο έβγαζαν κ μετα κράτησα τη θήκη κ τα αντικατέστησα με αλλα ...

Leon67
14/11/2016, 19:40
Λοιπόν θα παώ αύριο να πάρω πένσα ή κόφτη και αφού κόψω 1-2 πρόκες 2mm θα ποστάρω φωτογραφίες. να τελειώνουμε με αυτά τα σκουπίδια.

vaska
14/11/2016, 19:45
Αν μιλάμε για αυτά στη κόκκινη κασετίνα που εχει μαζι μπετου σίδερου κ ξύλου, τα σίδερου ναι οκ δεν βγάζουν τρυπηματα. Τα αλλα ειναι ψιλό κομπλέ για να κανεις την δουλεια οταν τα χρειαστείς. Τα χρησιμοποίησα οσο έβγαζαν κ μετα κράτησα τη θήκη κ τα αντικατέστησα με αλλα ... μόνο που η θήκη άλλαξε χρώμα έγινε πράσινη

Road Pirat
14/11/2016, 19:46
Σιγά μην κόψουν αυτά προκα 2mm τα δύο ευρώ που θα δόση οποίος τα πάρει θα είναι τα ποιο πεταμένα δύο ευρώ που θα έχει δώσει στην ζωή του.

virus
14/11/2016, 19:57
Τι λες μωρέ που τα ξέρεις όλα, έκοψα 2 κιόλας χαχαχαχα. Μια χαρά χάλια είναι, γτπκ σου λέω, τουλάχιστον μου έμεινε η θήκη να βάλω κανένα της προκοπής. Το 2ο σετ αύριο επιστροφή, άντε μην πάω και τα κομμένα πίσω!

κιολας τα εκαψες; :a21:

Leon67
14/11/2016, 19:58
Σιγά μην κόψουν αυτά προκα 2mm τα δύο ευρώ που θα δόση οποίος τα πάρει θα είναι τα ποιο πεταμένα δύο ευρώ που θα έχει δώσει στην ζωή του.

Αυτό θέλω να δείξω σε φωτό, την ζημιά σε κοπτικές ακμές από την ΑΠΛΗ πρόκα των 2mm. Mιά άλλη πένσα μου 175mm την έκοψε μια χαρά απλά με λίγη δύναμη παραπάνω ενώ η ίδιας μάρκας 225mm μεγάλου υπομοχλίου απλά δεν κατάλαβε ότι έκοβε κατι.....όλα αυτά πριν από λίγες μέρες σε chat με μερικούς άλλους απ'εδω. ίσως ανεβάσω και video.
Και μιας και έχω και μια καλή made in Taiwan θα πειραματιστώ και με αυτή. Υπομονή έως αύριο....

daz
14/11/2016, 19:59
Το εργαλείο το κάνει άθλιο η χρήση για την οποία το προορίζουμε. Ασφαλώς όποιος παίρνει τέτοια εργαλεία ξέρει ότι δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις απ' αυτά.
Όμως δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις!
Αυτός που δεν έχει πένσα να στρίψει ένα σύρμα και δεν έχει και λεφτά να χαλάσει για κάτι καλύτερο, μια χαρά θα τα βολευτεί. Φυσικά ξέρει ότι δεν θα κόψει πολλές πρόκες 2mm με αυτά!

Κάτι τέτοια πενσικά έχει και ο πατέρας μου και είναι πραγματικά άθλια! Όταν τον ρώτησα όμως μου είπε.. "κααααλά είναι μωρέ"! Πιθανότατα θα τα χάσει πριν χαλάσουν! Δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις!

daz
14/11/2016, 20:13
Στο φόρουμ έχουμε γράψει λύσεις για όλα τα βαλάντια.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=32&p=2809817&viewfull=1#post2809817


Όποιος δεν παρακολουθεί ή δε θέλει να ψάξει μπορεί να πάρει λιντλ, είναι και αυτή μια επιλογή και πάνω κάτω ξέρει τι παίρνει. Είναι δεκάδες οι παράμετροι που μπορούν να οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα όταν κάνουμε τέτοια τεστ. Είτε κόψει την πρόκα είτε όχι, εμένα δε μου λέει απολύτως τίποτα.

stefanos
14/11/2016, 20:28
Το εργαλείο το κάνει άθλιο η χρήση για την οποία το προορίζουμε. Ασφαλώς όποιος παίρνει τέτοια εργαλεία ξέρει ότι δεν μπορεί να έχει απαιτήσεις απ' αυτά.
Όμως δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις!

Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια όταν μιλάμε για πένσες, αλλά σίγουρα δεν ισχύει για τα τρυπάνια σιδήρου.:)

Leon67
14/11/2016, 20:30
Στο φόρουμ έχουμε γράψει λύσεις για όλα τα βαλάντια.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=32&p=2809817&viewfull=1#post2809817


Όποιος δεν παρακολουθεί ή δε θέλει να ψάξει μπορεί να πάρει λιντλ, είναι και αυτή μια επιλογή και πάνω κάτω ξέρει τι παίρνει. Είναι δεκάδες οι παράμετροι που μπορούν να οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα όταν κάνουμε τέτοια τεστ. Είτε κόψει την πρόκα είτε όχι, εμένα δε μου λέει απολύτως τίποτα.

Το τεστ ακυρώνεται μετά από ηλεκρονική κατάθεση στον λογαριασμό μου ενός αξιοσέβαστου ποσού σε δωροεπιταγή Lidl- από Deutschland ήρθε αλλά δεν γράφει αποστολέα-καταθέτη. Τα παρακολουθούν όλα πια αυτοί οι άνθρωποι. Δεν ξέρω τι να πάρω όμως, αλογίσιο κρέας που μου αρέσει γιατι ξυνίζει δεν φέρνουν πιά.

vaska
14/11/2016, 21:07
κιολας τα εκαψες; :a21:Κόπηκαν 2 σε 2 διαφορετικά τρυπήματα 6mm, αλλά ξέρω δεν φταίνε τα αρίδια, έχω πολύ δυνατό τρυπάνι. Το ένα μάλιστα μου έκανε εντύπωση πριν κοπεί ζάβωσε. Τι διάολο δεν το σκληραίνουν το μέταλλο??

daz
14/11/2016, 21:10
Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια όταν μιλάμε για πένσες, αλλά σίγουρα δεν ισχύει για τα τρυπάνια σιδήρου.:)

Ακριβώς! Γι αυτό είπα του βάσκα ότι πέταξε τα λεφτά του χωρις να του χρυσώσω το χάπι, ενώ για τις πένσες είπα ότι είναι αθλιες μεν, αλλά..! :lol:

Nektarios2016
14/11/2016, 21:11
Κόπηκαν 2 σε 2 διαφορετικά τρυπήματα 6mm, αλλά ξέρω δεν φταίνε τα αρίδια, έχω πολύ δυνατό τρυπάνι. Το ένα μάλιστα μου έκανε εντύπωση πριν κοπεί ζάβωσε. Τι διάολο δεν το σκληραίνουν το μέταλλο??

Δεν εχουν το καταλληλο μηχανημα σκληρυνσης. Χαλασε και δεν βρηκαν ανταλλακτικο γιατι χαλασε το μηχανημα που φτιανει το ανταλλακτικο και στη Κινα εχουν γιορτες.
Τενεκεδες σου λεω...

vaska
14/11/2016, 21:23
Ακριβώς! Γι αυτό είπα του βάσκα ότι πέταξε τα λεφτά του χωρις να του χρυσώσω το χάπι, ενώ για τις πένσες είπα ότι είναι αθλιες μεν, αλλά..! :lol:Ετοιμάσου για δωράκι 2Χ κασετίνες με τρυπάνια Λιντλ στην Ονομαστική σου εορτή. Δεν θέλω αντιρρήσεις.
:bawl:

Leon67
14/11/2016, 21:31
Ετοιμάσου για δωράκι 2Χ κασετίνες με τρυπάνια Λιντλ στην Ονομαστική σου εορτή. Δεν θέλω αντιρρήσεις.
:bawl:

εσύ να ετοιμάζεσαι να πάρεις κάτι σοβαρά τρυπάνια μαζί μας σε 1-2 εβδομάδες.

virus
14/11/2016, 21:31
παντως βασκα αν τα δωσεις πισω σου στελνουν αλλα καινουργια. τσεκαρισμενο αυτο.

να μην γκρινιαζει ο αποστολης για τα καμμενα που του εδωκες.

vaska
14/11/2016, 22:16
εσύ να ετοιμάζεσαι να πάρεις κάτι σοβαρά τρυπάνια μαζί μας σε 1-2 εβδομάδες.έτοιμος είμαι, λεφτά δεν έχω χαχαχα

Leon67
15/11/2016, 15:32
Η μεσαία είναι του Lidl 1.99 euro. H Dehco με τοις πράσινες λαβές κάπου στα 8 euro. και μιά παλιά χωρίς πλαστικό στοις λαβές.

373986

εσείς που πάτε στο Lidl ποιά θα προτιμούσατε;

daz
15/11/2016, 15:36
εσείς που πάτε στο Lidl ποιά θα προτιμούσατε;

Τη φθηνότερη! :wave2:

daz
15/11/2016, 15:37
Ετοιμάσου για δωράκι 2Χ κασετίνες με τρυπάνια Λιντλ στην Ονομαστική σου εορτή. Δεν θέλω αντιρρήσεις.
:bawl:

Τα ζαβωμένα θα μου δώσεις ρε? :lol:

virus
15/11/2016, 15:57
Η μεσαία είναι του Lidl 1.99 euro. H Dehco με τοις πράσινες λαβές κάπου στα 8 euro. και μιά παλιά χωρίς πλαστικό στοις λαβές.



εσείς που πάτε στο Lidl ποιά θα προτιμούσατε;


καμια.

vaska
15/11/2016, 18:01
Τα ζαβωμένα θα μου δώσεις ρε? :lol:
:a01::rotflmao:

DAN_DAN
15/11/2016, 19:18
Η μεσαία είναι του Lidl 1.99 euro. H Dehco με τοις πράσινες λαβές κάπου στα 8 euro. και μιά παλιά χωρίς πλαστικό στοις λαβές.

373986

εσείς που πάτε στο Lidl ποιά θα προτιμούσατε;
Η παλιά είναι Hazet???

Leon67
15/11/2016, 20:06
Η παλιά είναι Hazet???

να και κάποιος που το βρήκε: Στο εσωτερικό της λαβής γράφει SPECIAL Hazet 1850-6" STEEL GERMANY

Το Hazet όπως το γράφω δηλ με τα μικρά γράμματα υπογεγραμμένα χωρίς ουρά στην αρχή ή το τέλος της υπογράμμισης. Δύσκολο να το βγάλω φωτό όμως....

vaska
23/11/2016, 15:14
Τα ζαβωμένα θα μου δώσεις ρε? :lol:

Φρέσκο πράμα που σαλεύει λέμε
374424

είχε γίνει η τρύπα 2mm και μπήκε αυτό να την κάνει 5. Το δράπανο στο αργό και βουαλά. έτοιμο το δωράκι του φίλου μου

daz
23/11/2016, 16:47
:lol:

Σε σακούλα θα τα πάρω! Ούτε η θήκη τους δε θα μου μείνει! :cry:

MISKIN
23/11/2016, 17:53
Ρε εγκάθετοι δε φταίει το τρυπάνι του Λιντλ. Φταίει ότι έχει κατεργασία με λέιζερ η ακμή και ήταν καταδικασμένο να αρπάξει... :a56:

toyar
23/11/2016, 19:12
κομπρεσερακι πηρα για λάστιχα......μπαλονια και πολυ ειναι
στο δευτερο φουσκωμα χαλασε το διακοπτακι
παντως οσο δουλεψε ηταν αθορυβο:lol:
αυριο το παω πισω και παιρνω τα λεφτα μου.........να γιατι LIDL

vaska
24/11/2016, 11:25
Ρε εγκάθετοι δε φταίει το τρυπάνι του Λιντλ. Φταίει ότι έχει κατεργασία με λέιζερ η ακμή και ήταν καταδικασμένο να αρπάξει... :a56:το να είναι καταδικασμένο ν' αρπάξει το καταλαβαίνω, το γιατί να είναι καταδικασμένο να σπάσει δεν το καταλάβαινα μέχρι που ανέλαβε το Hitachi. Μωρέ του γ@μησε την μάνα, το έστριψε σαν κοκορέτσι και το έσπασε σαν κλαδάκι

daz
24/11/2016, 14:05
Σας δουλεύει ότι έχει κατεργασία με λέιζερ! :cool:

stefanos
24/11/2016, 17:17
Σας δουλεύει ότι έχει κατεργασία με λέιζερ! :cool:

:lol:
Ότι και κατεργασία να έχει 5αρι τρυπάνι έτσι και μαγκώσει :wave2:

gaganian
24/11/2016, 18:48
Να ξέρετε ότι αυτά τα εργαλεία του λιντλ είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.
http://www.lidl-hellas.gr/el/paixnidia.htm?action=showDetail&id=61441

Έχω πάρει τον γωνιακό τροχό και το δραπανοκατσαβιδο εδώ και 3 χρόνια και ακόμα δουλεύουν. Έχουν φάει την κακομεταχειριση από τον γιο μου και ακόμα ούτε μπαταρία δεν άλλαξα.
Επίσης εντυπωσιακή είναι και ή σχεδίαση τους, μελετημένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια

camen
24/11/2016, 18:54
Vaska μάθε να τρύπας που σου φταίνε τα τρυπάνια ρε :smokin:

vaska
24/11/2016, 19:18
Vaska μάθε να τρύπας που σου φταίνε τα τρυπάνια ρε :smokin:Να σου στείλω καμιά δεκαριά στην μονάδα ρε να τους δείξεις πως τρυπάνε?? Ξεχείλωμα στην τρύπα έκανα βρε, μάγκωσε και δεν το διαπραγματεύτηκε καθόλου. Ταξιδεψε με την μία εις τόπον χλοερό

vaska
24/11/2016, 19:19
Να ξέρετε ότι αυτά τα εργαλεία του λιντλ είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.
http://www.lidl-hellas.gr/el/paixnidia.htm?action=showDetail&id=61441

Έχω πάρει τον γωνιακό τροχό και το δραπανοκατσαβιδο εδώ και 3 χρόνια και ακόμα δουλεύουν. Έχουν φάει την κακομεταχειριση από τον γιο μου και ακόμα ούτε μπαταρία δεν άλλαξα.
Επίσης εντυπωσιακή είναι και ή σχεδίαση τους, μελετημένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρειαΚαι μπήκα κι εγώ ο μάπας να δω πια είναι τα αστέρια εργαλεία του λιντλ. Καλά να πάθω.

gaganian
24/11/2016, 19:25
Και μπήκα κι εγώ ο μάπας να δω πια είναι τα αστέρια εργαλεία του λιντλ. Καλά να πάθω.
:lol::lol::lol:
Χωρίς πλάκα τωρα, είναι τα τελειότερα παιχνίδια τέτοιου τύπου που έχω δει. Όσοι έχετε μικρά παιδιά τα πάρετε.
:D

vaska
09/12/2016, 20:03
έλα να ανεβαίνει το θέμα που κάθισε. Σε μια σελίδα στο φβ (καλά όχι σε μία , σε πολλές όπου εμφανίζεται η ερώτηση: είναι καλά αυτά??) που πουλάνε μεταχειρισμένα εργαλεία γίνεται χαμός με τους υπέρμαχους του εργαλείου αλλά και τους πολέμιους. Οι μεν την λένε στους δε και τούμπαλιν. Κάποιος λοιπόν ποστάρισε βιντεάκι

https://www.youtube.com/watch?v=P1jIKFqrREE

βλέπετε κάτι που σας κάνει εντύπωση ή μόνο εγώ το βλέπω?? Για πείτε

MISKIN
09/12/2016, 20:19
έλα να ανεβαίνει το θέμα που κάθισε. Σε μια σελίδα στο φβ (καλά όχι σε μία , σε πολλές όπου εμφανίζεται η ερώτηση: είναι καλά αυτά??) που πουλάνε μεταχειρισμένα εργαλεία γίνεται χαμός με τους υπέρμαχους του εργαλείου αλλά και τους πολέμιους. Οι μεν την λένε στους δε και τούμπαλιν. Κάποιος λοιπόν ποστάρισε βιντεάκι

https://www.youtube.com/watch?v=P1jIKFqrREE

βλέπετε κάτι που σας κάνει εντύπωση ή μόνο εγώ το βλέπω?? Για πείτε

Έχει τρυπήσει πρώτα με τρυπάνι; Αυτό εννοείς;

vaska
09/12/2016, 20:21
Έχει τρυπήσει πρώτα με τρυπάνι; Αυτό εννοείς;εε ναι και το πάει όλο στο γρήγορο χωρίς ν' ακούγεται το μοτερ να δουλεύει και η μουσική καλύπτει τον ήχο του εργαλείου σε αντίθεση με αυτόν
https://www.youtube.com/watch?v=Ogn4fVJMOv4

MISKIN
09/12/2016, 20:27
εε ναι και το πάει όλο στο γρήγορο χωρίς ν' ακούγεται το μοτερ να δουλεύει και η μουσική καλύπτει τον ήχο του εργαλείου σε αντίθεση με αυτόν
https://www.youtube.com/watch?v=Ogn4fVJMOv4

Δε λέω ότι δε βιδώνει αυτές τις βίδες το Parkside, και τις μισές να βιδώνει με 60€ που κοστίζει μια χαρά είναι, αλλά γιατί θα πρέπει να μπαίνουν οι θιασώτες των Parkside σε σύγκριση με τα ακριβά επαγγελματικά εργαλεία; Αφού απευθύνονται στον ερασιτέχνη. :confused:

vaska
07/03/2017, 08:24
Η γυναίκα μου με τρολάρει άσχημα, ξέρει το κάψιμό μου με τα εργαλεία και κάθε βδομάδα μου έχει το νέο φυλλάδιο του LIDL ανοιχτό στο τραπέζι όταν πηγαίνω για φαγητό. Έτσι κάποιες φορές πήγα και πήρα 5-10 ψιλοαδιάφορα για την ποιότητά τους που αν δεν κάνουν όσα υπόσχονται δεν τρέχει και τίποτα.
Προχθές λοιπόν μου είχε πάλι το φυλλάδιο ανοιχτό και το μάτι μου έπεσε σε ένα ηλεκτρικό ακόνι τροχιστήριο με 22€. Εγώ εν τω μεταξύ έχω σχέση με το τρόχισμα όση το λάδι με το ξύδι. Μακριά κι αγαπημένοι που λένε. Ότι έχω πιάσει να τροχίσω το έχω κάνει χειρότερο από πριν εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που έκανα δουλειά με λαδάκονο υπό την επίβλεψη και τις διορθώσεις γνώστη. Η πράσινη μ@λακία με τα 22 € έχει και δίσκο με διαμάντι (all included) για να κάνεις τα χοντρά αλλά και δίσκο τελικού σταδίου (αν κατάλαβα καλά) με διάφορα παρελκόμενα αναλόγως τι θέλεις να τροχίσεις. Η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια καλά μαχαίρια που χρειάζονται τρόχισμα αλλά και αρκετά τρυπάνια. Να την κάνω την κίνηση ή θα γελάνε και τα φύκια??

έχω και βίντεο για την εργαλειάρα

https://www.youtube.com/watch?v=ykjmfeENN_w

GFawkes
07/03/2017, 08:31
θα γελάνε και τα φύκια


γκαραντι.....

bulmont
07/03/2017, 08:55
Η γυναίκα μου με τρολάρει άσχημα, ξέρει το κάψιμό μου με τα εργαλεία και κάθε βδομάδα μου έχει το νέο φυλλάδιο του LIDL ανοιχτό στο τραπέζι όταν πηγαίνω για φαγητό. Έτσι κάποιες φορές πήγα και πήρα 5-10 ψιλοαδιάφορα για την ποιότητά τους που αν δεν κάνουν όσα υπόσχονται δεν τρέχει και τίποτα.
Προχθές λοιπόν μου είχε πάλι το φυλλάδιο ανοιχτό και το μάτι μου έπεσε σε ένα ηλεκτρικό ακόνι τροχιστήριο με 22€. Εγώ εν τω μεταξύ έχω σχέση με το τρόχισμα όση το λάδι με το ξύδι. Μακριά κι αγαπημένοι που λένε. Ότι έχω πιάσει να τροχίσω το έχω κάνει χειρότερο από πριν εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που έκανα δουλειά με λαδάκονο υπό την επίβλεψη και τις διορθώσεις γνώστη. Η πράσινη μ@λακία με τα 22 € έχει και δίσκο με διαμάντι (all included) για να κάνεις τα χοντρά αλλά και δίσκο τελικού σταδίου (αν κατάλαβα καλά) με διάφορα παρελκόμενα αναλόγως τι θέλεις να τροχίσεις. Η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια καλά μαχαίρια που χρειάζονται τρόχισμα αλλά και αρκετά τρυπάνια. Να την κάνω την κίνηση ή θα γελάνε και τα φύκια??

έχω και βίντεο για την εργαλειάρα

https://www.youtube.com/watch?v=ykjmfeENN_w



Ελα πές την αλήθεια.......έχεις αγοράσει μετοχές του Λίντλ.........ή έχεις γκόμενο τον ιδιοκτήτη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ολο φόλες τρώς, κι' όλο εκεί .....................

Πιό φανατικός κι' απ' την μάνα μου με τις κούτες τα παγωτά...............

daz
07/03/2017, 08:59
Καλά μαχαίρια με αυτό το πράγμα; Τα γμσες!

Σε τρυπάνια δίνει λάθος γωνιά απ αυτή που λέει.

Σε ζουμπαδες κάτι μπορεί να κάνει αλλά δεν έχει και πολύ δύναμη.

Κάνε ότι θέλεις αλλά καλό μαχαίρι μη βάλεις για κανένα λόγο.

Την επόμενη φορά που θα έρθω θα τα φτιάξουμε μαζί.

vaska
07/03/2017, 09:39
Ελα πές την αλήθεια.......έχεις αγοράσει μετοχές του Λίντλ.........ή έχεις γκόμενο τον ιδιοκτήτη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ολο φόλες τρώς, κι' όλο εκεί .....................

Πιό φανατικός κι' απ' την μάνα μου με τις κούτες τα παγωτά...............Που είδες μωρέ ότι είμαι φανατικός??
:confused:

lykourgi
07/03/2017, 17:21
Καλά μαχαίρια με αυτό το πράγμα; Τα γμσες!

Κάνε ότι θέλεις αλλά καλό μαχαίρι μη βάλεις για κανένα λόγο.

Έτσι ακριβώς. Μην πλησιάσεις καλά μαχαίρια σε τέτοια συσκευή.

Γενικά μην δοκιμάσεις να ακονίσεις μόνος καλά μαχαίρια, αν δεν ξέρεις.
Κάνε δοκιμές σε φθηνά μαχαίρια και εργαλεία, μέχρι να μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα κάθε φορά που ακονίζεις.

Road Pirat
07/03/2017, 23:12
Ξέρω ένα εργαλείο για ακόνισμα μαχαιριών που πρέπει να είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Αλλά δεν το βάζω γιατί θα με μπαναρουν το αμέσως επόμενο λεπτό.

daz
07/03/2017, 23:15
Ξέρω ένα εργαλείο για ακόνισμα μαχαιριών που πρέπει να είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Αλλά δεν το βάζω γιατί θα με μπαναρουν το αμέσως επόμενο λεπτό.

Βάλτο, θα σε έχω υπό την προστασία μου!;)

Road Pirat
08/03/2017, 20:40
Εγώ σας το είπα. From Russia with love 379495




Και το site :evil:

daz
08/03/2017, 21:33
Μπαν τώρα το ΜΠστη! :lol:


Ωραίο ρε! :beer:

Grafton 505
08/03/2017, 22:06
Ρε το λιδλ Ρωσσίας !

teogtp
08/03/2017, 22:09
Εγώ σας το είπα. From Russia with love 379495




Και το site :evil:

Πως δουλευει αυτο ρε πατριωτη ;

daz
08/03/2017, 22:11
Πως δουλευει αυτο ρε πατριωτη ;

Μπρος πίσω! :lol:

Μη το ψάχνεις. Τα καλά είναι ακριβά και τα φθηνά δεν κάνουν καλή δουλειά.

το μαχαίρι είναι σταθερό και κουνάς μόνο την πέτρα αφού ρυθμίσεις την γωνία.