PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13

teogtp
08/03/2017, 22:13
Μπρος πίσω! :lol:

Μη το ψάχνεις. Τα καλά είναι ακριβά και τα φθηνά δεν κάνουν καλή δουλειά.

το μαχαίρι είναι σταθερό και κουνάς μόνο την πέτρα αφού ρυθμίσεις την γωνία.


Ζαμπονομηχανη δηλαδη!
:lol:

Road Pirat
08/03/2017, 22:19
Πως δουλευει αυτο ρε πατριωτη ;

Οτι είπε ο Daz,ρυθμίζεις την γωνία που θέλεις και τα στοπ που έχει για να μην πας πέρα από την πέτρα και μπρος πίσω. Έχει πολύ μεγάλη ακρίβεια στην ρύθμιση της γωνίας.

https://www.youtube.com/watch?v=hL_S5NrW-v8 Και ένα βίντεο.

vaska
09/03/2017, 07:55
Μπρος πίσω! :lol:

Μη το ψάχνεις. Τα καλά είναι ακριβά και τα φθηνά δεν κάνουν καλή δουλειά.

το μαχαίρι είναι σταθερό και κουνάς μόνο την πέτρα αφού ρυθμίσεις την γωνία.έχει και έναν που κανει πετάλι αλλά δεν φαίνεται στην φωτο

telegonos
09/03/2017, 12:34
Εγώ το λαστιχένιο σφυρί (ματσόλα) το πήρα πάντως. Δεν είχα τέτοιο και όποτε έπρεπε να χτυπήσω κάτι που δεν ήθελα να του κάνω ζημιά, άρχιζα τις πατέντες με πανιά και τέτοια.

gaganian
06/05/2017, 22:12
Την Πέμπτη βγάζει το πολυεργαλειο τύπου ντρεμελ. Έχει κάποιος καμία εμπειρία με αυτό? 382081

fasarias
06/05/2017, 22:38
Ναι εγω το ειχα παρει παλιοτερα αλλα τελικα το πουλησα.
Κοιταξε, παρομοια εμπειρια με το γνησιο dremel ας πουμε δεν εχω και δεν ειχα και ποτε, τωρα να σου πω ειλικρινα το parkside δεν με ενθουσιασε και ιδιαιτερα.
Τον λογο συγκεκριμενα δεν μπορω να τον πολυπεριγραψω κιολας, συνοπτικα ειναι ενα εργαλειο φθηνιαρικης κατασκευης (φυσικα αυτο δικαιολογειται και στο κοστος αγορας του) το οποιο δεν μου εμπνευσε καθολου εμπιστοσυνη οσο καιρο το ειχα.
Την μεγαλυτερη ξενερα βεβαια την εφαγα οταν αγορασα κατι μεταλλικα δισκακια κοπης και το ενα ηταν μεγαλης διαστασης και μολις το εβαλα επανω στο εργαλειο για να κοψω, το parkside τρελαθηκε.
Ζεσταθηκε-ετρεμε (ετσι κι`αλλιως ετρεμε γιατι ειναι μια πλαστικουρα ολακερο) και μαγκωνε, μπορει να φταιω εγω βεβαια γιατι ισως να μην το επαιρνε σαν δυναμη να σηκωσει μεγαλυτερο δισκο, ετσι κι`αλλιως ομως οπως προειπα δεν μου εμπνεε εμπιστοσυνη και η χρηση που του εκανα ηταν πολυ-πολυ περιορισμενη εως μηδαμινη, πιο πολυ απο φετιχ το αγορασα παρα απο αναγκη.
Στο παιδι που το πουλησα και το χρησιμοποιει για να λειενει κατι σε μοντελισμο με ξυλα που κατασκευαζει, μου εξεφρασε κι`αυτος δυσαρεσκεια ως προς το τρεμουλο που εχει μπροστα στην κεφαλη.
Τωρα απο εκει και περα τι να σου πω, σαν τιμη ειναι ξεφτιλα μπροστα στα γνησια και ξερεις τι αγοραζεις φυσικα.
Ετσι ειναι τα parkside, αν και πιστευω πως τωρα τελευταια εχουν ριξει κι`αλλο την ποιοτητα των εργαλειων τους, εχω παρει και καλα κομματια απο εκει αλλα η πλειοψηφια τους ειναι φθηνες σαβουρες.

Acacius
07/05/2017, 03:11
Το φαλτσοπρίονο που είχε σήμερα στον κατάλογο, το έχει/πήρε κανείς;

BabisStinson
18/06/2017, 19:12
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=1072

Το έχει και αύριο και το σκέφτομαι να το πάρω για τον πατέρα μου που δεν έχει.
Με τι τρυπάνια να το συνδυάσουμε?

Ή αυτό της Skil είναι καλύτερο?
https://www.praktiker.gr/p/drapanokatsavido-skil-1001at2-26093

Κρίνοντας από τα τεχνικά χαρακτηριστικά το Parkside είναι αρκετά καλύτερο και φθηνότερο.

Η χρήση είναι καθαρά ερασιτεχνική, σπίτι.

MISKIN
18/06/2017, 19:22
Το Λιντλ έχει μια μπαταρία; Αν ναι τότε μην ασχοληθείς καθόλου. Πάρε το άλλο ή κάποιο σε αυτή τη τιμή, με δύο μπαταρίες αφού θες κάτι φθηνό.

Acacius
19/06/2017, 01:57
Τι βλέπω, κόλλησε το Λιντλ τη μαλακία που δέρνει τους Αμερικάνους και παρουσιάζει τα 18βολτα ως 20βολτα;

fasarias
19/06/2017, 08:17
@BabisStinson Το skill που παρεθεσες ειναι τελειως σαβουρα, μην ασχοληθεις καν.
Και φυσικα καμμια συγκριση με το parkside.

arel
19/06/2017, 10:49
Το φαλτσοπρίονο που είχε σήμερα στον κατάλογο, το έχει/πήρε κανείς;

τι εξελίχθηκε τελικά με το φαλτσοπρίονο ;

bulmont
19/06/2017, 15:55
@BabisStinson Το skill που παρεθεσες ειναι τελειως σαβουρα, μην ασχοληθεις καν.
Και φυσικα καμμια συγκριση με το parkside.

To αγόρασα πρίν από δυό βδομάδες 65ευρώ από το χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου. Μιά χαρά μέχρι στιγμής
και γιά ξυλόβιδες και γιά τρύπημα σε μπετόν 8μμ........
Σε υπόστεγο που έφτιαξα μεγάλο υπέρ η δεύτερη μπαταρία.......

384049

384050

fasarias
20/06/2017, 21:43
bulmont ειλικρινα τι θες να σου απαντησω περα απο καλοριζικο και καλοδουλευτο το εργαλειο σου?
Εγω απανταω βασει των specs που διαβασα γι`αυτο.
Και επαναλαμβανω αυτο που ειπα παραπανω στον babisstinson, καμμια συγκριση με το parkside, κυριως και πρωτιστως γιατι μιλαμε για 2 διαφορετικα εργαλεια, το ενα ειναι δραπανοκατσαβιδο (skill) ενω το αλλο παλμικο κατσαβιδι (parkside) και δευτερευων γιατι εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα, για να μην πω εκ`διαμετρου αντιθετα και φανω υπερβολικος.

Acacius
21/06/2017, 12:10
τι εξελίχθηκε τελικά με το φαλτσοπρίονο ;

Δεν το έχω αγοράσει, ρωτούσα να δω αν είχε κάποιος άποψη διότι φαινόταν καλό για τα λεφτά του.

vaska
24/07/2017, 19:37
Αμάρτησα ξανά και αυτή τη φορά φταίει πάλι η γυναίκα. Προχθές σε κουβέντα στον πρωινό καφέ την ρώτησα πότε είναι να αλλάξει λάδια στο ρδελο το σμαρτ. Δεν ξέρω μου είπε και πήγε κι έφερε το βιβλίο σέρβις. ΟΚ έχει κάνει 15 χιλιάδες χιλιόμετρα από την τελευταία αλλαγή. Εγώ δεν το παίρνω καθόλου οπότε δεν έχω άποψη, όμως είναι λογικό να έχει κάνει τόσα χιλιόμετρα σε 2.5 χρόνια από την τελευταία αλλαγή. Οπότε αποφάσισα να του αλλάξω λάδια εγώ, κι εδώ αρχίζουν τα ωραία. Στο δικό της μοντέλα δεν υπάρχει τάπα αποστραγγισης λαδιού αλλά το λάδι πρέπει να αναρροφηθει από το σημείο που μπαίνει ο δείκτης στάθμης λαδιού. Όλα δυσκολα ρπμ σε αυτό το αυτοκίνητο. Οπότε μου έκατσε ταμάμ η αντλία αναρρόφησης λαδιού που έβαλε αυτή την εβδομάδα το Λιντλ με 15 ευρωπουλακια. Είναι ηλεκτρική 12βολτη και δοκιμάστηκε άμεσα. Φασαρία κάνει την Τετάρτη θα σας πω αν είναι για τα σκουπίδια ή όχι. Ήθελα 11 και μεταφορικά για τρόμπα χειρός και 2 μέρες να την παραλάβω, οπότε αφού στα ίδια λεφτά και με 3 χρόνια εγγύηση και άμεσα παραδοτεα και ηλεκτρικη είχε το εργαλειομαγαζο, την πήρα. Μαλακια ή όχι θα μάθουμε σύντομα

toyar
24/07/2017, 19:52
Γιατι δεν το γυρνας αναποδα να στραγγιξουν τα λαδια;
....καλοριζικη η τρομπιτσα!

daz
24/07/2017, 20:00
Λολ ρε! :lol:

vaska
24/07/2017, 20:18
Ότι πιο αισχρό σε αυτοκίνητο έχω δει, για ν αλλάξω λάμπες μπροστά στα πορείας επιστράτευσα camen του οποίου τα χέρια χωρουσαν, αλλιώς έπρεπε να ξηλωθεί η μετωπη ολόκληρη, για ν αλλάξω γρύλο στο παράθυρο του οδηγού ξηλωσα όλη την πόρτα και από μεσα και απ' έξω και τώρα με τα λάδια πρέπει να το τακαρω σε τρίποδα για να φτάσω το φίλτρο λαδιού. Το έχω σιχαθεί. Άσε αν σε πιάσει λάστιχο. Ψάχνεις γκρεμιλα και το αμολας

vaska
24/07/2017, 20:19
Λολ ρε! :lol:
Δίκιο έχει ρε

Shaolin Monk
24/07/2017, 20:24
Γιατι δεν το γυρνας αναποδα να στραγγιξουν τα λαδια;
....καλοριζικη η τρομπιτσα!
:bawl::cry:

sapila racing
27/07/2017, 16:00
Αμάρτησα ξανά και αυτή τη φορά φταίει πάλι η γυναίκα. Προχθές σε κουβέντα στον πρωινό καφέ την ρώτησα πότε είναι να αλλάξει λάδια στο ρδελο το σμαρτ. Δεν ξέρω μου είπε και πήγε κι έφερε το βιβλίο σέρβις. ΟΚ έχει κάνει 15 χιλιάδες χιλιόμετρα από την τελευταία αλλαγή. Εγώ δεν το παίρνω καθόλου οπότε δεν έχω άποψη, όμως είναι λογικό να έχει κάνει τόσα χιλιόμετρα σε 2.5 χρόνια από την τελευταία αλλαγή. Οπότε αποφάσισα να του αλλάξω λάδια εγώ, κι εδώ αρχίζουν τα ωραία. Στο δικό της μοντέλα δεν υπάρχει τάπα αποστραγγισης λαδιού αλλά το λάδι πρέπει να αναρροφηθει από το σημείο που μπαίνει ο δείκτης στάθμης λαδιού. Όλα δυσκολα ρπμ σε αυτό το αυτοκίνητο. Οπότε μου έκατσε ταμάμ η αντλία αναρρόφησης λαδιού που έβαλε αυτή την εβδομάδα το Λιντλ με 15 ευρωπουλακια. Είναι ηλεκτρική 12βολτη και δοκιμάστηκε άμεσα. Φασαρία κάνει την Τετάρτη θα σας πω αν είναι για τα σκουπίδια ή όχι. Ήθελα 11 και μεταφορικά για τρόμπα χειρός και 2 μέρες να την παραλάβω, οπότε αφού στα ίδια λεφτά και με 3 χρόνια εγγύηση και άμεσα παραδοτεα και ηλεκτρικη είχε το εργαλειομαγαζο, την πήρα. Μαλακια ή όχι θα μάθουμε σύντομα

Tην έχω πάρει κι εγώ για την βάρκα, οπου δεν χωράει τίποτα εκεί κάτω στην τάπα και πάντα γινόταν χαμός αφού ηταν αδύνατον να τα μαζέψω χωρίς να φύγει τίποτα.
Περυσι λοιπόν την πήρα και την χρησιμοποίησα κιόλας.
Μια χαρά δούλεψε, απλά έκανε περισσότερη ώρα απ ότι περίμενα. Θέλει να το ζεστάνεις πρώτα φυσικά, αλλά αυτό το κάνεις έτσι κι αλλιώς.
Εκανε περίπου 20 λεπτά για περίπου 4lt, ειναι και diesel λαδια πιο χοντρα οσο ναναι.

vaska
27/07/2017, 16:21
Tην έχω πάρει κι εγώ για την βάρκα, οπου δεν χωράει τίποτα εκεί κάτω στην τάπα και πάντα γινόταν χαμός αφού ηταν αδύνατον να τα μαζέψω χωρίς να φύγει τίποτα.
Περυσι λοιπόν την πήρα και την χρησιμοποίησα κιόλας.
Μια χαρά δούλεψε, απλά έκανε περισσότερη ώρα απ ότι περίμενα. Θέλει να το ζεστάνεις πρώτα φυσικά, αλλά αυτό το κάνεις έτσι κι αλλιώς.
Εκανε περίπου 20 λεπτά για περίπου 4lt, ειναι και diesel λαδια πιο χοντρα οσο ναναι.

3.3 λιτρα θα βγάλω και θα πίνω καφέ. Ας τα βγάλει και ας κάνει 1 ώρα. Έχει και 3 χρόνια εγγύηση, προλαβαίνω να την δουλέψω ακόμα μία φορά με την σειρά που τηρεί η Χρύσα στο όχημά της χαχαχα

sapila racing
27/07/2017, 16:32
3.3 λιτρα θα βγάλω και θα πίνω καφέ. Ας τα βγάλει και ας κάνει 1 ώρα. Έχει και 3 χρόνια εγγύηση, προλαβαίνω να την δουλέψω ακόμα μία φορά με την σειρά που τηρεί η Χρύσα στο όχημά της χαχαχα

Μια χαρά θα είναι. :beer:

vaska
29/07/2017, 21:25
Μια χαρά θα είναι. :beer:


Και ναι όντως ήταν μια χαρά, έβγαλε 3.3L σε 10 λεπτά το θηρίο. Μου τη γ@μησε όμως το φίλτρο που ενώ ο κατασκευαστής λέει σφίξιμο με 25 N/m για να το λύσω έβαλα αερόκλειοδο. Αφού πρώτα προσπάθησα με την μανέλα και μετά με το παλμικό και δεν τα κατάφερα, επιστρατεύτηκε το αερόκλειδο που βασανίστηκε η αλήθεια είναι να το λύσει. Μα την αλήθεια θα ήθελα να ήξερα με πόσους τόνους δύναμη το είχαν σφίξει.
Τες πα, όλα καλά.
ΝΑ το πάρετε άφοβα το τρομπάκι όσοι το χρειάζεστε, μια δυο φορές θα δουλέψει στα σίγουρα

:bawl:

Tedvj23
07/08/2017, 18:08
Το πήρα σήμερα και εγώ το τρομπακι-αντλια λαδιού το δοκίμασα και δεν δουλεύει τι ωραία τι καλα..:bawl:

Acacius
07/08/2017, 18:22
Δεν είναι θέμα Lidl αλλά όταν κάνεις αλλαγή λαδιών με τρόμπα και όχι από την τάπα, καθαρίζει επαρκώς το κύκλωμα από τα παλιά λάδια και τις όποιες επικαθίσεις;

vaska
07/08/2017, 19:23
Δεν είναι θέμα Lidl αλλά όταν κάνεις αλλαγή λαδιών με τρόμπα και όχι από την τάπα, καθαρίζει επαρκώς το κύκλωμα από τα παλιά λάδια και τις όποιες επικαθίσεις;

Αν θες την γνώμη μου, όχι. αλλά ο σμαρτοκουβάς της γυναίκας δεν έχει τάπα στο κάρτερ.

Ήμουν πιτσιρίκος και τα καλοκαίρια πήγαινα στο βενζινάδικο του θείου (στην έξοδο της πόλης πάνω στην εθνική οδό) για τα χαρτζηλίκια. Τότε είχα πρωτοδεί αυτές τιε μ@λ@κίες που ρουφούσαν το λάδι από την τάπα ή από την θέση του δείκτη στάθμης και το διαφήμιζαν πολύ. Αλλαγή λαδιών σε 3 λεπτά. Οι ταξιτζήδες το εκτίμησαν δεόντως λόγω χρόνου αλλά οι σοβαροί ΙΧήδες προτιμούσαν την παραδοσιακά σωστή αλλαγή. Και καλά πες εγώ είμαι μονάδα κι έχω χρόνο και μετράω τα λάδια που έβγαλα και ξέρω πόσα παίρνει μέσα κλπ και το κάνω λίγο πιο σχολαστικά.
Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.

camen
07/08/2017, 20:39
Πάντως δεν ειναι κ άσχημη λύση σε έκτακτη ανάγκη που θες να ταξιδέψεις και θες να αλλάξεις λαδακια ενώ δεν υπάρχει χρόνος ! Βέβαια στις μηχανές δε ξερω αν βολεύει γτ πρεπει να περάσει απο την καμπάνα κ να φτάσει χαμηλά στο καρτέρ πράγμα που δε νομίζω να γινεται ...

vaska
08/08/2017, 06:44
Πάντως δεν ειναι κ άσχημη λύση σε έκτακτη ανάγκη που θες να ταξιδέψεις και θες να αλλάξεις λαδακια ενώ δεν υπάρχει χρόνος ! Βέβαια στις μηχανές δε ξερω αν βολεύει γτ πρεπει να περάσει απο την καμπάνα κ να φτάσει χαμηλά στο καρτέρ πράγμα που δε νομίζω να γινεται ...


Πιο μεγάλος μπελάς είναι αυτή διαδικασία και χωρίς να έχω κρατήσει χρόνους πιο γρήγορα νομίζω αλλάζω λάδια πχ στην χοντρή με τον παραδοσιακό τρόπο. Με το αντλιάκι ρούφα, μέτρα, ξαναρούφα ξαναμέτρα και μετά καθάρισε σωληνακια από τα υπολείμματα του λαδιού και μετά μάζεψε να συσκευάσεις κλπ κλπ.
2 νούμερα καρυδάκια μια μανέλα και το λεκανάκι για το παλιό λάδι είναι σαφώς πιο γρήγορα

infidel
23/08/2017, 15:28
Πριν 1 χρόνο είχα αγοράσει το πιστόλι θερμού αέρα Parkside από τα Lidl. Παρεμπιπτόντως πάντα κρατάω αποδείξεις εγγυήσεων σκαναρισμένες μαζί με το pdf manual του προϊόντος. Το πιστόλι το είχα χρησιμοποιήσει 3-4 φορές, το πολύ για 10 λεπτά. Μια φορά για ένα θερμοσυστελλόμενο, άλλη μια φορά για να ξεκολλήσω ένα σηματάκι από ένα αυτοκίνητο και μια 3η για να δοκιμάσω αν ισχύει αυτό που δείχνουν στο internet για την αναζωογόνηση των μαύρων πλαστικών. Προχθές έρχεται ο πατέρας μου και μου το ζητά γιατί είχε κάνει μια λακκούβα στον προφυλακτήρα του και ήθελε να ζεστάνει το σημείο. Το βάζει σε λειτουργία και μετά από 2-3 λεπτά κάνει μπαφ και πέφτει η ασφάλεια του πίνακα. Για να μην τα πολυλογώ μάλλον ο διακόπτης του εργαλείου βραχυκύκλωσε γιατί τώρα δουλεύει συνέχεια με το που μπει στην πρίζα, ο διακόπτης δεν κάνει τίποτα. No problem λέω, εγγύηση 3 χρόνια έχει, απόδειξη έχω όλα οκ. Παίρνω τηλ εχθές στην εξυπηρέτηση πελατών του Lidl - 800 111 3333

- καλημέρα, αγόρασα πριν ένα χρόνο το ταδε εργαλείο κτλ κτλ
- καλημέρα σας, έχετε την απόδειξη;
- Μαλιστα
- Μπορείτε να μου πείτε κωδικό προϊόντος, τιμή, αρ. απόδειξης; (και κάτι άλλα ψιλά)
- (του τα λέω)
- Πολύ ωραία, όνομα, τηλ, διεύθυνση παρακαλώ
- (του τα λέω)
- Σας περνάω στο service, αν μιλάει θα σας καλέσουν εντός της ημέρας αυτοί

Ντριν.ντριν

- Παρακαλώ;
- ναι για σας, για ένα εργαλείο σε εγγύηση, έδωσα τα στοιχεία πριν στον συνάδελφο σας
- Είσαστε ο κ. χχχ;
- Μάλιστα
- Κ. χχχ, το εργαλείο βρίσκεται σε 3ετή εγγύηση και θα καλυφθεί. Θα επικοινωνήσουμε με το εργοστάσιο στην Γερμανία να μας στείλει άλλο και θα σας το στείλουμε με κούριερ.
- Μια χαρά. Να υποθέσει θα πάρει 2-3 μήνες, σωστά; (δε με ενδιέφερε, δεν το καιγόμουν)
- Θέλει τουλάχιστον ένα μήνα.
- Το παλιό το δίνω στο κούριερ;
- Όχι, αν θέλετε το πάτε στην ανακύκλωση.
- Ευχαριστώ πολύ, για σας!

Σήμερα (μια μέρα μετά το τηλεφώνημα) χτύπησε το κουδούνι acs και μου παρέδωσε ένα καινούργιο! Μπορεί σαν εργαλείο να βγήκε μάπα, αλλά τέτοιο service support πραγματικά δεν έχω ξαναδεί, έπαθα πλάκα.
Πείτε μου τώρα μαγαζί με εργαλεία που θα μου έστελνε καινούργιο χωρίς καν να το δει το service, με δικά τους έξοδα την επόμενη μέρα.

Το service των parkside το έχει μια εταιρία με την επωνυμία (Houston service)
https://www.xo.gr/profile/profile-911238134/en/
Σε αυτούς σε περνάει το τηλ. κέντρο του lidl

Sapadak
23/08/2017, 15:35
......

Εντυπωσιακό!:)

toyar
23/08/2017, 15:40
το ιδιο κι απο μενα για ξυριστικη μηχανη και πλυστικο μηχανημα
επισης εχω χρησιμοποιησει την επιστροφη προιοντος με επιστροφη χρηματων

strokt up
23/08/2017, 20:35
Πριν 1 χρόνο είχα αγοράσει το πιστόλι θερμού αέρα Parkside από τα Lidl. Παρεμπιπτόντως πάντα κρατάω αποδείξεις εγγυήσεων σκαναρισμένες μαζί με το pdf manual του προϊόντος. Το πιστόλι το είχα χρησιμοποιήσει 3-4 φορές, το πολύ για 10 λεπτά. Μια φορά για ένα θερμοσυστελλόμενο, άλλη μια φορά για να ξεκολλήσω ένα σηματάκι από ένα αυτοκίνητο και μια 3η για να δοκιμάσω αν ισχύει αυτό που δείχνουν στο internet για την αναζωογόνηση των μαύρων πλαστικών. Προχθές έρχεται ο πατέρας μου και μου το ζητά γιατί είχε κάνει μια λακκούβα στον προφυλακτήρα του και ήθελε να ζεστάνει το σημείο. Το βάζει σε λειτουργία και μετά από 2-3 λεπτά κάνει μπαφ και πέφτει η ασφάλεια του πίνακα. Για να μην τα πολυλογώ μάλλον ο διακόπτης του εργαλείου βραχυκύκλωσε γιατί τώρα δουλεύει συνέχεια με το που μπει στην πρίζα, ο διακόπτης δεν κάνει τίποτα. No problem λέω, εγγύηση 3 χρόνια έχει, απόδειξη έχω όλα οκ. Παίρνω τηλ εχθές στην εξυπηρέτηση πελατών του Lidl - 800 111 3333

- καλημέρα, αγόρασα πριν ένα χρόνο το ταδε εργαλείο κτλ κτλ
- καλημέρα σας, έχετε την απόδειξη;
- Μαλιστα
- Μπορείτε να μου πείτε κωδικό προϊόντος, τιμή, αρ. απόδειξης; (και κάτι άλλα ψιλά)
- (του τα λέω)
- Πολύ ωραία, όνομα, τηλ, διεύθυνση παρακαλώ
- (του τα λέω)
- Σας περνάω στο service, αν μιλάει θα σας καλέσουν εντός της ημέρας αυτοί

Ντριν.ντριν

- Παρακαλώ;
- ναι για σας, για ένα εργαλείο σε εγγύηση, έδωσα τα στοιχεία πριν στον συνάδελφο σας
- Είσαστε ο κ. χχχ;
- Μάλιστα
- Κ. χχχ, το εργαλείο βρίσκεται σε 3ετή εγγύηση και θα καλυφθεί. Θα επικοινωνήσουμε με το εργοστάσιο στην Γερμανία να μας στείλει άλλο και θα σας το στείλουμε με κούριερ.
- Μια χαρά. Να υποθέσει θα πάρει 2-3 μήνες, σωστά; (δε με ενδιέφερε, δεν το καιγόμουν)
- Θέλει τουλάχιστον ένα μήνα.
- Το παλιό το δίνω στο κούριερ;
- Όχι, αν θέλετε το πάτε στην ανακύκλωση.
- Ευχαριστώ πολύ, για σας!

Σήμερα (μια μέρα μετά το τηλεφώνημα) χτύπησε το κουδούνι acs και μου παρέδωσε ένα καινούργιο! Μπορεί σαν εργαλείο να βγήκε μάπα, αλλά τέτοιο service support πραγματικά δεν έχω ξαναδεί, έπαθα πλάκα.
Πείτε μου τώρα μαγαζί με εργαλεία που θα μου έστελνε καινούργιο χωρίς καν να το δει το service, με δικά τους έξοδα την επόμενη μέρα.

Το service των parkside το έχει μια εταιρία με την επωνυμία (Houston service)
https://www.xo.gr/profile/profile-911238134/en/
Σε αυτούς σε περνάει το τηλ. κέντρο του lidl

Τώρα ας μου πει ένας οτι έγινε το ίδιο με εργαλείο (ή γενικά κάποιο αντικείμενο) που πήρε απο το skroutz ή απο το ebay ή απο το alibaba ξέρω γω

MikeG
23/08/2017, 20:44
Τώρα ας μου πει ένας οτι έγινε το ίδιο με εργαλείο (ή γενικά κάποιο αντικείμενο) που πήρε απο το skroutz ή απο το ebay ή απο το alibaba ξέρω γω

Όλα αυτά που έγραψες δεν είναι επί της ουσίας καταστήματα, ιδιαίτερα το skroutz, το οποίο είναι απλά μηχανή αναζήτησης. Τα άλλα 2 είναι πλατφόρμες πώλησης αγαθών από πωλητές. Δε πουλάει ο ebay ή o alibaba.

akis_trevor
23/08/2017, 20:56
Όντως ή πολιτική επιστροφών του lidl είναι αλλού, γνωρίζοντας το γεγονός πως,αγοράζεις κάτι και δεν σου κάνει,το γυρνάς και παίρνεις τα χρήματα πίσω.
Αλλά και σε πρόβλημα,όπως παραπάνω,και μάλιστα χωρίς ψάξιμο και να ρίχνουν το φταίξιμο στην χρήση κλπ,δεν το έχω ξαναδεί.

daz
23/08/2017, 21:08
Τώρα ας μου πει ένας οτι έγινε το ίδιο με εργαλείο (ή γενικά κάποιο αντικείμενο) που πήρε απο το skroutz ή απο το ebay ή απο το alibaba ξέρω γω

Το σκρουτζ είναι μαγαζί? To alibaba, μπαίνει μπροστά στις επιστροφές και στις εγγυήσεις όπως το άμαζον?

Πρόσφατα σε παραγγελία που έγινε από pbswiss τα εργαλεία κάπου έμπλεξαν και δεν έχουν έρθει ακόμα. Ακολούθησε δεύτερο ίδιο σετ με την οδηγία αν παραλάβουμε ποτέ το πρώτο να το στείλουμε πίσω με τα μτφ στον παραλήπτη!
Έχω σπάσει εργαλείο και μου έστειλαν καινούριο πριν τους στείλω το σπασμένο επειδή το βιαζόμουν. (από Ελληνικό μαγαζί)
Έχω πάει πίσω καρυδάκι γιατί ξέφτισε το χρώμιο πολύ. (απόλυτα λειτουργικό)
Έχω επιστρέψει πένσα γιατί με την χρήση δεν έστρωσε και στο άνοιγμα κόλαγε λίγο (απόλυτα λειτουργική αλλά λιγο σπαστική)
Έχω επιστρέψει σπασμένους εξωλκείς και μου έδωσαν καινούριους χωρίς δευτερη σκέψη.
Έχω επιστρέψει γερμανοπωλύγωνο καστάνιας στο οποιο έσπασα δυο δόντια αλλά εξακολουθούσε να λειτουργεί. Μου έδωσαν καινούριο και μου είπαν να κρατήσω και το παλιό (που μονο παλιό δεν ήταν) γιατί δεν τους τα ζητάει πίσω ο κατασκευαστής!
Έχω επιστρέψει πολυεργαλείο στο amazon επειδή είχε κατασκευαστικό λάθος (έλειπε ένα εργαλείο), αφού έχω παραλάβει το καινούριο. Εξοδα αποστολής στο αμαζον. (Αν δεν το έστελνα φυσικα θα με χρέωναν).

Απ' την άλλη πάλι έχω ακούσει και 1002 δικαιολογίες του κώλου.
Έπρεπε να το έχετε πάρει από εμάς (που δεν ισχύει)
Θα πρέπει να το στείλω γερμανία να το επιθεωρήσουν και να μας στείλουν το πόρισμα για την αλλαγή.
κ.α.

Αυτός που πήρε κάτι από κίνα σκέφτηκε ποτέ να κάνει χρήση εγγύησης? :lol: Τα έξοδα αποστολής συνήθως επιβαρύνουν τον αποστολέα, πλην μερικών περιπτώσεων που μπορεί να σου επιστραφεί το ποσό.
Το ebay φυσικά και έχει πολύ καλή εγγύηση και πολιτική επιστροφών. Μπορείς να παραγγείλεις 10 παπούτσια και να επιστρέψεις τα 9 επειδή δε σου αρέσουν απλά.

Τι ακριβώς συζητάμε τώρα? Ο άνθρωπος έμεινε με την δουλειά στη μέση?
Το λιντλ είναι γερμανικό μαγαζί και δεν κάνει μαλακίες. Δίνει εγγύηση και σε φθηνά εργαλεία αφού έχει πληρώσει ασφαλιστική εταιρία απ' τα έσοδα των εργαλείων. Η ασφαλιστική τι να το κάνει το σπασμένο? Αν το λιντλ της είχε πει να μαζεύει τα σπασμένα και να τα επιστρέφει θα το έκανε. Αυτό όμως το κάνουν μόνο οι σοβαροί κατασκευαστές με ακριβά εργαλεία, για να εξετάζουν πιο πολύ αν υπήρχε σφάλμα στην παραγωγή (γιατί δεν θέλουν τέτοια σφάλματα), στον ποιοτικό έλεγχο ή στον σχεδιασμό ώστε να το βελτιώσουν. Το λιντλ τι να το κανει το καμένο δράπανο? Να βελτιώσει την κατασκευή?
Τώρα θα μου πεις πως ξέρουν ότι είναι καμένο και δεν τους είπες ψέματα. Εύκολο! Επάνω γράφει parkside! :lol:

daz
23/08/2017, 21:14
Έχει πάρει κανείς απ' το λιντλ καστάνια και ο πωλητής να του κάνει δώρο καρυδάκια?

Έχει πάρει κανείς απ' το λιντλ εργαλειοθήκη και ο πωλητής να του την στείλει γεμάτη με ακριβά μεταχειρισμένα και καινούρια εργαλεία?

Σου έκανε έκπτωση την επόμενη φορά που πήγες στο μαγαζί?

Να τα λέμε και αυτά!

vaska
23/08/2017, 21:35
Αν από εργαλείο έχεις κέρδη 1200 % δεν σε ενδιαφέρει να δώσεις καινούργιο σε αντικατάσταση του παλιού

toyar
24/08/2017, 05:25
η ποιοτητα στα lidl ειναι γνωστη και συμβαδιζει με τα λεφτα που πληρωνεις
επιστροφη χρηματων σε ανοιγμενο προιον δεν παιζει στην αγορα γενικα
ουτε 3ετης εγγυηση

daz
24/08/2017, 06:26
Φαντάσου να μην είχαν την εγγύηση με τόσα που καίγονται καθημερινά! Η εγγύηση είναι εκεί για να βοηθήσει τις πωλήσεις σε ένα προϊόν που δεν είναι αξιόπιστο και τα λεφτά της τα βγάζει με το παραπάνω.

Επιστροφές μια χαρά παίζουν. Πάρε παπούτσια απ το eBay και επέστρεψε τα αν δε σου κάνουν. Πάρε 10 σέλες για το ποδήλατο σου και επέστρεψε τις 9.

vaska
24/08/2017, 06:44
η ποιοτητα στα lidl ειναι γνωστη και συμβαδιζει με τα λεφτα που πληρωνεις
επιστροφη χρηματων σε ανοιγμενο προιον δεν παιζει στην αγορα γενικα
ουτε 3ετης εγγυηση


Η εγγύηση έχει όρους κι ένας από αυτούς είναι ο πωλητής - προμηθευτής να σου αντικαταστήσει το χαλασμένο προϊόν με καινούριο αντίστοιχης ή μεγαλύτερης αξίας. Μια χαρά παίζει επιστροφή χρημάτων αρκεί να ξέρεις να την διεκδικήσεις. Αν πχ δεν μπορεί να σου δώσει ίδιο ή ανώτερο προϊόν, ή δεν μπορείτε να βρείτε κάποιο που να σε ικανοποιεί, υποχρεούται να σε αποζημιώσει σε χρήμα. Αυτό που κάνουν οι μεγάλες αλυσίδες που ντε και καλά σου δίνουν πιστωτικό για να ψωνίσεις ότι άλλο θες εντός καταστήματος, αν δεν το δεχτείς είναι παράνομο να σε πιέζουν και να ισχυρίζονται ότι δεν έχουν άλλη λύση.

infidel
24/08/2017, 13:20
Τελικά είχε κολλήσει ο διακόπτης και ξεκόλλησε με λίγη χρήση. Θα αντικατασταθεί με έναν ποιο ποιοτικό και θα δοθεί στον φαδερ.

Ζεύκας
24/08/2017, 13:49
Έχει πάρει κανείς απ' το λιντλ καστάνια και ο πωλητής να του κάνει δώρο καρυδάκια?

Έχει πάρει κανείς απ' το λιντλ εργαλειοθήκη και ο πωλητής να του την στείλει γεμάτη με ακριβά μεταχειρισμένα και καινούρια εργαλεία?

Σου έκανε έκπτωση την επόμενη φορά που πήγες στο μαγαζί?

Να τα λέμε και αυτά!

νε αλλά για τις αποδείξεις που δεν κόβουνε πολλοί δεν λέτε τίποτα

lykourgi
24/08/2017, 13:56
Αν από εργαλείο έχεις κέρδη 1200 % δεν σε ενδιαφέρει να δώσεις καινούργιο σε αντικατάσταση του παλιού

:a10:

daz
24/08/2017, 13:58
νε αλλά για τις αποδείξεις που δεν κόβουνε πολλοί δεν λέτε τίποτα

Τα ευκόλως εννοούμενα...

Είναι γνωστά χωράφια αυτά!

vaska
24/08/2017, 15:35
Σήμερα είχε βάλει στο φυλλάδιά του ένα σετ κοπιδάκια ακριβείας (ξυράφια ουσιαστικά που μπαίνουν σε χειρολαβή) μαζί με την θήκη τους στο εξωφρενικό ποσό των 5,99€
387760

Κανονικά έχω λεπίδες κι εργαλείο από την X-Acto αλλά με την μετακόμιση του μαγαζιού ακόμα ψάχνω να βρω πράγματα που χρειάζομαι και είναι μάλλον χωμένα σε κούτες που δεν έχω ακόομα ανοίξει. Πρόσφατα χρειάστηκε να κόψω μια φλάτζα για το κομπρεσέρ μου και δεν είχα με τι να την κόψω,βασανίστηκα με τους χαρτοκόπτες. Οπότε είπα ας πάρω τούτη τη βλακεία, πόσο χάλια μπορεί να είναι και όταν με το καλό βρω τα δικά μου, τα χώνω μέσα σε αυτή τη θήκη.
Πήγα λοιπόν περιχαρής στο κατάστημα μιας κι έλεγε στο φυλλάδιο ότι θα ήταν διαθέσιμα από σήμερα, δεν τα βρήκα κι έφυγα άπραγος.
Μόλις άνοιξα το μαγαζί, έψαξα για τηλέφωνο στα τοπικά καταστήματά τους αλλά έχουν μόνο ένα 80011.... Τους πήρα τηλ και μου απάντησαν ότι θα κάνουν αυτοί έρευνα για μένα στα καταστήματά τους και θα με ενημερώσουν στο κινητό με μήνυμα.
Από εξυπηρέτηση πάντως είναι άψογοι.

infidel
24/08/2017, 15:59
Στο κατάστημα στην αρχή της Αμφιθέας (προς Συγγρού) είχε πολλά κομμάτια το πρωί.

daz
24/08/2017, 16:07
Ρε βασίλη 7,30 έχει ένα όλφα.

https://www.super-hobby.gr/products/Standard-Art-Knife-AK-1.html

Ένα καφέ πιο ακριβό πρέπει να ήταν το δικό μου που είχε και διαφορετικές λάμες και νομίζω είναι λίγο πιο μεγάλο.

387761

Tedvj23
09/10/2017, 13:11
Σήμερα λιντλοαγορες καλώδια για μπαταρία,κομπρεσέρακι για αέρα,1 κουτί λάδια σιλικόνης,και ένα μικρό hydraulic trolley jack...:rolleyes:

vaska
09/10/2017, 16:32
Σήμερα λιντλοαγορες καλώδια για μπαταρία,κομπρεσέρακι για αέρα,1 κουτί λάδια σιλικόνης,και ένα μικρό hydraulic trolley jack...:rolleyes:

AΑυτό το τελευταίο πρόσεχέ το γιατί διάβασα από αρκετούς ότι χάνει σιγά σιγά την πίεση και το αντικείμενο που σηκώνει, πέφτει. Ένας είπε ότι παραλίγο να εγκλωβιστεί κάτω από το αυτοκίνητό του.

sapila racing
09/10/2017, 16:52
AΑυτό το τελευταίο πρόσεχέ το γιατί διάβασα από αρκετούς ότι χάνει σιγά σιγά την πίεση και το αντικείμενο που σηκώνει, πέφτει. Ένας είπε ότι παραλίγο να εγκλωβιστεί κάτω από το αυτοκίνητό του.

Κανονας Νο1.
Ποτέ δεν πρέπει να μπεί καποιος κάτω απο κατι το οποίο στηριζεται μόνο σε γρύλλο ασχέτως μαρκας, ποιότητας, μεγέθους γρύλλου.

Το σηκώνουμε με το γρύλλο και έπειτα το στηρίζουμε με άλλο σταθερό τρόπο.

daz
09/10/2017, 18:28
Κανονας Νο1.
Ποτέ δεν πρέπει να μπεί καποιος κάτω απο κατι το οποίο στηριζεται μόνο σε γρύλλο ασχέτως μαρκας, ποιότητας, μεγέθους γρύλλου.

Το σηκώνουμε με το γρύλλο και έπειτα το στηρίζουμε με άλλο σταθερό τρόπο.

Έτσι!

Σηκώνουμε με γρύλο, βάζουμε τρίποδες, κατεβάζουμε το γρύλο μέχρι να πατήσει καλά το αμάξι στους τρίποδες και επειτα τον ξανασηκώνουμε ίσα ίσα μέχρι να πατήσει στο αμάξι χωρίς να το σηκώνει.
Αν βγάλουμε τροχούς τους βάζουμε από κάτω και στο πλάι, (φρύδια λέγονται?) του αυτοκινήτου.

Μετά θα μπούμε από κάτω!

toyar
09/10/2017, 19:44
Παντα τριποδα.....

lospsi
10/10/2017, 07:26
Μόλις τσίμπησα το κομπρεσεράκι!
Ερώτηση: πώς μπορώ να το δουλέψω και με οικιακή πρίζα?? Έχει βύσμα για αναπτήρα αυτοκινήτου (12V).

Sapadak
10/10/2017, 07:40
Μόλις τσίμπησα το κομπρεσεράκι!
Ερώτηση: πώς μπορώ να το δουλέψω και με οικιακή πρίζα?? Έχει βύσμα για αναπτήρα αυτοκινήτου (12V).

Κάτι τέτοιο (https://www.skroutz.gr/c/154/mpataries-kai-aksesouar.html?keyphrase=%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82+12v)θες

389063

SHOOTER045
10/10/2017, 07:43
Θέλεις μετασχηματιστή απο 220ν (ac) σε 12ν (dc).
Τώρα θα πρέπει να βρεις και κατάλληλο βύσμα ώστε να<κουμπωνει> το κομπρεσερακι

toyar
10/10/2017, 10:09
Δοκιμασε το αμεσα μηπως το επιστρεψεις γιατι εγω οταν το πηρα ηταν απογοητευση.
Ηταν αδυναμο και αμεσως χαλασε ο διακοπτης του
Το πηγα πισω και πηρα τα λεφτα......

agamoi-thytai
10/10/2017, 14:12
Κάτι τέτοιο (https://www.skroutz.gr/c/154/mpataries-kai-aksesouar.html?keyphrase=%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82+12v)θες

389063
Όταν το δοκίμασα δεν έπαιρνε καν μπροστά.
Δεν είναι για πολλά Αμπερ αυτά νομίζω.

Sapadak
10/10/2017, 14:38
Όταν το δοκίμασα δεν έπαιρνε καν μπροστά.
Δεν είναι για πολλά Αμπερ αυτά νομίζω.

Ε εχει με 2,5 ευρώ και με 20 ευρώ

Κάποιο θα κάνει

fasarias
11/11/2017, 05:58
Μονο για σημερα και με τιμη χωμα θα ελεγα.

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=5197

vaska
11/11/2017, 06:58
Μονο για σημερα και με τιμη χωμα θα ελεγα.

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=5197

θα πάει η επιστροφή γόνατο

MISKIN
11/11/2017, 07:16
θα πάει η επιστροφή γόνατο

Αν όντως έχει αυτόματο παξιμάδι αξίζει.


Κρατάς το παξιμάδι και το επιστρέφεις με απλό...:D

stefanos
11/11/2017, 08:26
Αυτή η κατηγορία γωνιακών δεν με βολεύει καθόλου προσωπικά.
Δεν έχουν τη δύναμη των 1600+ αλλά απαιτούν 2 χέρια αναγκαστικά.
Μεγάλο μέγεθος χωρίς νόημα.

vaska
11/11/2017, 08:50
Αν όντως έχει αυτόματο παξιμάδι αξίζει.


Κρατάς το παξιμάδι και το επιστρέφεις με απλό...:D

Παξιμάδι από τα lidl ούτε με το πρωινό σου και μαρμελάδα. Να ξεβιδωθεί η μαλακία ν' αρχίζει να κόβει βόλτες ο τροχός στο γκαράζ. Μη σου τύχει!!

Acacius
12/11/2017, 01:25
Τόσο χάλια είναι ο συγκεκριμένος; Επειδή πέρασα σήμερα - για άλλο λόγο, εγώ έχω παλιότερη έκδοση :D - είχαν εξαφανιστεί από νωρίς.

(Το λινκ δεν παίζει πλέον)

stefanos
12/11/2017, 08:29
Τόσο χάλια είναι ο συγκεκριμένος; Επειδή πέρασα σήμερα - για άλλο λόγο, εγώ έχω παλιότερη έκδοση :D - είχαν εξαφανιστεί από νωρίς.

(Το λινκ δεν παίζει πλέον)

Αφού έχεις παλιότερη έκδοση εσύ θα μας πείς.:)
Μια χαρά είναι για ερασιτέχνες.
Βέβαια οι επώνυμοι και ακριβότεροι είναι καλύτεροι.
Αλλά αν τα σκάσεις για επώνυμο και δεν το χρησιμοποιείς εντατικά θα τον παντρευτείς για μια ζωή
και αυτό είναι κακό. Η τεχνολογία τρέχει με γρήγορους ρυθμούς.

karellen
12/11/2017, 09:17
Λέω να δώκω το πενηντάρικο τη Δεπτέρα και να πάρω το επαναφορτιζόμενο δραπανο,καλές προδιαγραφές βλέπω,τι λέτε;

toyar
12/11/2017, 10:08
εχει με 5 ευρω σετ τρυπανια
κρατας τη θηκη και οποιο σπαει το αντικαθιστας με ποιοτικο:)

daz
12/11/2017, 11:47
Πρόσφατα κάναμε μια απαιτητική δουλειά για τροχό, με τρίψιμο ξύλων. Πραγματικό τεστ για τους τροχούς διότι έτριβαν με γυαλόχαρτο και η σκόνη που παρήγαγαν απ' το ξερό ξύλο, με βερνίκι και χρώμα ήταν απερίγραπτη.

Επειδή δουλεύαμε κυρίως με τον τροχό πάνω απ' τους ώμους μας είχαμε κυρίως μικρά τροχάκια αλλά κάπου υπήρχε και ένας λιντλ σα τον απο πάνω. Δεν βόλευε καθόλου κυρίως λόγο βάρους και είπαμε να τον αφήσουμε απ' έξω μήπως την γλιτώσει. Τελικά τον πήρε καποιος για να βοηθήσει σε όσα ξύλα ήταν κάτω.

Φίλτρο δεν είχαμε για κανέναν. Οι υπόλοιποι ήταν ένα μακιτάκι μικρό 115μμ 700w ή 750w το οποίο είχε αγοραστεί τοπικά γύρω στα 40 ευρώ πριν 3 χρόνια και δούλευε καθημερινά σε σιδηρουργείο. Ένας πολύ παλιός bosch μπλε 115 που στρόφαρε τρελά και το κουμπί του δε βόλευε καθόλου ενώ είχει και τη λιγότερη δύναμη και ένας AEG 125 900W με ρυθμιζόμενες στροφές.
Ο bosch ζεσταινόταν πιο εύκολα απ' όλους αλλά δεν σταμάτησε ποτέ. Ο ΑΕG στούμπωνε ξυλόσκονη στο πίσω μέρος και απ' το πολύ πριονίδι μερικές φορές κολλούσε το κουμπί του. Χρειάστηκε να τον ανοίξουμε στο πίσω μέρος για να τον καθαρίσουμε μία φορά, ενώ που και που τον φυσούσαμε με τον αέρα. Ο μακίτα δεν χρειάστηκε τίποτα ενώ δε σταμάτησε και καθόλου γιατί ήταν ο ελαφρύτερος όλων. Συνολικά δούλευαν γύρω στις 2 εβδομάδες πρωί απόγευμα. Ο parkside δούλεψε μόνο μια ώρα και μετά μάλλον κάηκε! Τον ανοίξαμε, τον καθαρίσαμε τον επιθεωρήσαμε και τον βάλαμε στην άκρη μέχρι να τον πιάσει ηλεκτρολόγος. Ο οποίος αργότερα δεν κατάφερε να κάνει απολύτως τίποτα και από τότε αγνοείται η τύχη του. (του τροχού, ο ηλεκτρολόγος επιβίωσε).

Δεν ήταν επαγγελματική χρήση καθότι σαν επαγγελματική χρήση νοείται μόνο η καθημερινή απαιτητική χρήση και όχι η περιστασιακή εργασία που όμως μπορεί να διαρκέσει μερικές ημέρες.

Αν κάποιος θέλει να κόβει κανένα σίδερο που και που ας πάρει έναν μικρό, ελαφρύ και φθηνό μακίτα να κάνει δουλειά του. Με 40 έως 60,70 το πολύ ευρώ, βρίσκει κάποιος αξιόλογα τροχάκια μικρότερης διαμέτρου και με λιγότερη δύναμη αλλά που σηκώνουν κατάχρηση πάνω απ' τις δυνατότητές τους και δε σε προδίδουν. Το εν λόγο μακιτάκι των 40 ευρώ δίχως προστασία από υπερθέρμανση, δούλευε στα χέρια σιδεροφάγου (σε κόψιμο σιδεροκατασκευής) μέχρι που ζεστάθηκε τόσο που νόμιζε ότι θα καεί. Λίγες μέρες αργότερα τον πήραμε εμείς στα ξύλα.

Παρόλο που σκόνταψα επάνω σε έναν 1500αρι metabo, σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάρω εκείνο το μακιτάκι για τον χωριό. Ούτε που πέρασε απ' το μυαλό να δώσω 50 ευρώ για να πάρω τον parkside. Βοήθειά σας το σεντόνι αλλά τώρα πίνω τον καφέ μου! :a55:

390247

daz
12/11/2017, 11:48
εχει με 5 ευρω σετ τρυπανια
κρατας τη θηκη και οποιο σπαει το αντικαθιστας με ποιοτικο:)

Μόνο η θήκη αξίζει αλλά όχι 5 ευρώ. :lol:

virus
12/11/2017, 12:23
το feedback θα θεωρουνταν επαρκες αν ειχατε στην συλογη σας και κανα fein οχι το περτικαλι το AEG :cool:

fasarias
12/11/2017, 12:26
Λέω να δώκω το πενηντάρικο τη Δεπτέρα και να πάρω το επαναφορτιζόμενο δραπανο,καλές προδιαγραφές βλέπω,τι λέτε;

Νικολα, εγω θα σου ελεγα οχι με επιφυλαξη.
Αν δεν το χρειαζεσαι αμεσα ή δεν το εχεις αναγκη κανε υπομονη να βγαλει το ιδιο σε κρουστικο και παρε εκεινο.
Αν θυμαμαι καλα, το κρουστικο το ειχε στα 60 ευρω, αλλα σου λεω με επιφυλαξη γιατι δεν ξερω αν και ποτε θα το ξαναβγαλει.
Απλα εγω απ`οτι εχω καταλαβει η τακτικη του lidl ειναι καπως σαν αλυσιδα, δηλαδη ξεκιναει να πουλαει ενα εργαλειο π.χ. το δραπανοκατσαβιδο μπαταριας κανει επειτα ενα κυκλο πουλωντας ολα τα σχετικα προιοντα με αυτο π.χ. αλλα εργαλεια μπαταριας και μετα κλεινει αυτον το κυκλο για καποιο διαστημα και παει λεγοντας.

virus
12/11/2017, 12:32
Απλα εγω απ`οτι εχω καταλαβει η τακτικη του lidl ειναι καπως σαν αλυσιδα, δηλαδη ξεκιναει να πουλαει ενα εργαλειο π.χ. το δραπανοκατσαβιδο μπαταριας κανει επειτα ενα κυκλο πουλωντας ολα τα σχετικα προιοντα με αυτο π.χ. αλλα εργαλεια μπαταριας και μετα κλεινει αυτον το κυκλο για καποιο διαστημα και παει λεγοντας.

αυτο ακριβως κανει το λιντλ. τα βαζει με καποια σειρα και ξανα παλι.

daz
12/11/2017, 12:43
το feedback θα θεωρουνταν επαρκες αν ειχατε στην συλογη σας και κανα fein οχι το περτικαλι το AEG :cool:

Είχαμε και φειν αλλά τι θέλεις τώρα? Να βάλω τσόντα μέσα στο θρεντ για τα parkside να με πάρουν με τις ντομάτες οι φαν?

390251

Θέλεις feedback και γι' αυτό? :lol:

390252

fasarias
12/11/2017, 12:45
οοοοοοοοοο τι σου ειπε!!!

:lol:

stefanos
12/11/2017, 12:55
Δεν ήταν επαγγελματική χρήση καθότι σαν επαγγελματική χρήση νοείται μόνο η καθημερινή απαιτητική χρήση και όχι η περιστασιακή εργασία που όμως μπορεί να διαρκέσει μερικές ημέρες.

390247

Έχεις πολύ περίεργες απόψεις για τις "ερασιτεχνικές" δουλειές.:lol:

daz
12/11/2017, 13:11
Έχεις πολύ περίεργες απόψεις για τις "ερασιτεχνικές" δουλειές.:lol:

Ναι μπορεί να έχεις δίκιο! :lol:

Ήθελα να πω μωρέ ότι ένα ξύλινο υπόστεγο πχ, δεν είναι απαραίτητο να τελειώσει σε ένα απόγευμα. Ούτε καν την επόμενη ημέρα! Και όσοι αγοράζουν εργαλεία, τέτοιε δουλειές θέλουν να τις κάνουν μόνοι τους αντί να πληρώνουν συνεργείο.

stefanos
12/11/2017, 13:45
Ναι μπορεί να έχεις δίκιο! :lol:

Ήθελα να πω μωρέ ότι ένα ξύλινο υπόστεγο πχ, δεν είναι απαραίτητο να τελειώσει σε ένα απόγευμα. Ούτε καν την επόμενη ημέρα! Και όσοι αγοράζουν εργαλεία, τέτοιε δουλειές θέλουν να τις κάνουν μόνοι τους αντί να πληρώνουν συνεργείο.

Ε αυτό λέω και εγώ.:lol:
Εάν κάποιος έχει σκοπό να βγάλει μια εργολαβία του 5οχίλιαρου μπορεί να πάρει μερικά fein αλουμινένια σκαλωσιά ηλεκτρική σκούπα,
και ότι άλλο του χρειαστεί τέλος πάντων και θα του μείνουν και τα εργαλεία και πολύ χρήμα αν τα κάνει μόνος του.
Για τους υπόλοιπους που ενδεχομένως να χρειαστούν κάποτε να κόψουν ή να τρίψουν κάτι και βαριούνται να χρησιμοποιήσουν πριόνι είναι τα lidl.

daz
12/11/2017, 16:07
Στέφανε εμείς βγάλαμε εργολαβία του πεντοχίλιαρου με τα τροχάκια που είδες δουλεύοντας επάνω σε τραπέζι. Τα δυο είχαν 40 και 50 ευρώ και το ακριβότερο 100. Λιγότερη δουλειά θα έβγαινε από ένα άτομο δουλευοντας τα απογεύματα σπίτι του, σε μια, δυο, τρεις ημέρες. Το lidl δουλεψε μία ώρα. Ούτε πέργκολα στην αυλή δεν έφτιαχνες. Αυτός που βαριέται να κόψει κάτι με το πριόνι ας πάρει τον μακίτα με τα 40 ευρώ.

Το φειν που είδες είναι δικό μου και το χρησιμοποιώ για τα τελειώματα σε γωνίες, μέσα σε αρμούς και σε επιφάνειες που θέλω τέλεια επιφάνεια.

Όποιος χρειάζεται τα χαρακτηριστικά του τροχού των λιντλ ας τον πάρει και όσο δουλέψει. Όποιος δεν τα χρειάζεται, υπάρχουν και πολύ καλύτερα τροχάκια σε αυτή τη τιμή. Ο τροχός δεν είναι δράπανο. Η δουλειά του, τον χαλάει! Αναπνέει αυτά που κόβει και τρίβει.

115mm 720W 49ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html

125 840W 57ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/10948595/Makita-9558NBRZ.html


edit. Στα ίδια χρήματα υπάρχουν φθηνότερες μάρκες όπως bulle, mactek κ.α που έχουν περισσότερα βατ.

ανυποτακτος
12/11/2017, 16:48
νομιζω για τριψιμο θελει 2- 2500χ στροφεσ αλλη κατηγορια τροχου

daz
12/11/2017, 17:08
νομιζω για τριψιμο θελει 2- 2500χ στροφεσ αλλη κατηγορια τροχου

Εξαρτάται τι τρίβεις.

virus
12/11/2017, 17:56
390252


αυτη μαλακια του ραμποτε με τους αρμους ποτε δεν την καταλαβα. τουλαχιστον ας βαζανε αναποδα το ραμποτε να μην εχει αρμους. θελει που θελει συντηρηση το ξυλο, με αρμους ειναι μεγαλυτερη μανουρα στην συντηρηση του.

vaska
12/11/2017, 18:00
εχει με 5 ευρω σετ τρυπανια
κρατας τη θηκη και οποιο σπαει το αντικαθιστας με ποιοτικο:)


Αυτό ακριβώς είχα κάνει σε παλιότερη προσφορά τους. Οι θήκες είναι μια χαρά. Έκανα όμως το λάθος να χρησιμοποιήσω ένα τρυπάνι μετάλλου για να τρυπήσω μια διαμπερή τρύπα σε χοντρό μεν κούφιο δε σίδερο. Το τσάκισε σε 3 κομμάτια, το ένα έμεινε στο τρυπάνι, το άλλο έπεσε πάνω στην γυναίκα μυ και την ζεμάτισε (χαχαχα) σε ωραίο σημείο και το άλλο ακόμα το ψάχνουμε στο μαγαζί 3 μήνες τώρα.
Με αυτό εγώ είμαι πολλαπλά χαμένος, δεν ξαναπλησιάζει η γυναίκα όταν τρυπάω που σημαίνει έχασα τον βοηθό μου

vaska
12/11/2017, 18:06
Είχαμε και φειν αλλά τι θέλεις τώρα? Να βάλω τσόντα μέσα στο θρεντ για τα parkside να με πάρουν με τις ντομάτες οι φαν?

390251

Θέλεις feedback και γι' αυτό? :lol:

390252

Το ψαροντούφεκο ξέχασες Αποστόλ

stefanos
12/11/2017, 18:52
νομιζω για τριψιμο θελει 2- 2500χ στροφεσ αλλη κατηγορια τροχου

Οχι τροχός ... σβουράκι:)

byron
12/11/2017, 19:52
Στέφανε εμείς βγάλαμε εργολαβία του πεντοχίλιαρου με τα τροχάκια που είδες δουλεύοντας επάνω σε τραπέζι. Τα δυο είχαν 40 και 50 ευρώ και το ακριβότερο 100. Λιγότερη δουλειά θα έβγαινε από ένα άτομο δουλευοντας τα απογεύματα σπίτι του, σε μια, δυο, τρεις ημέρες. Το lidl δουλεψε μία ώρα. Ούτε πέργκολα στην αυλή δεν έφτιαχνες. Αυτός που βαριέται να κόψει κάτι με το πριόνι ας πάρει τον μακίτα με τα 40 ευρώ.

Το φειν που είδες είναι δικό μου και το χρησιμοποιώ για τα τελειώματα σε γωνίες, μέσα σε αρμούς και σε επιφάνειες που θέλω τέλεια επιφάνεια.

Όποιος χρειάζεται τα χαρακτηριστικά του τροχού των λιντλ ας τον πάρει και όσο δουλέψει. Όποιος δεν τα χρειάζεται, υπάρχουν και πολύ καλύτερα τροχάκια σε αυτή τη τιμή. Ο τροχός δεν είναι δράπανο. Η δουλειά του, τον χαλάει! Αναπνέει αυτά που κόβει και τρίβει.

115mm 720W 49ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html

125 840W 57ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/10948595/Makita-9558NBRZ.html


edit. Στα ίδια χρήματα υπάρχουν φθηνότερες μάρκες όπως bulle, mactek κ.α που έχουν περισσότερα βατ.

Daz, μιας και τους τροχούς τους φοβάμαι :tooth: πριν κανένα δίμηνο που πήρα, ξηγηθηκα makita 125mm (GA5030R) στα 50€.
Κάτι κάγκελα μασίφ που έπρεπε να κοψω, τα πήγε αίμα.
Μου αρέσει που είναι πολύ ελαφρύς.

daz
12/11/2017, 20:02
Μου αρέσει που είναι πολύ ελαφρύς.

Έχει και πολύ λεπτό σώμα Βύρωνα σε σχέση με πολλούς άλλους και βολεύει στο πιάσιμο. Θα ήθελα να είχε 5μετρο καλώδιο αλλά είναι κάτι που διορθώνεται.


Edit. Καλά κάνεις και τους φοβάσαι! Είναι απ' τα πιο επικίνδυνα εργαλεία.

byron
12/11/2017, 21:12
Θα ήθελα να είχε 5μετρο καλώδιο αλλά είναι κάτι που διορθώνεται

Λολ ρε...
5μετρο καλώδιο, είναι μικρή μπαλαντέζα :p

daz
12/11/2017, 21:18
Λολ ρε...
5μετρο καλώδιο, είναι μικρή μπαλαντέζα :p

:D

Και o metabo και το fein έχουν 5μετρο καλώδιο. Και το aeg που είχα στη δουλειά! Βολεύει πολύ και γιατί δεν σέρνεις μαζί σου την μπαλαντέζα και δεν σηκώνεις την ένωση όταν είσαι πάνω σε σκάλα. Λεπτομέρειες για ερασιτεχνικές εργασίες αλλά τι αξία έχουν 3 μέτρα καλώδιο μωρέ! :lol:

DAN_DAN
12/11/2017, 21:22
........Edit. Καλά κάνεις και τους φοβάσαι! Είναι απ' τα πιο επικίνδυνα εργαλεία.

Of toπic, αλλά επειδή μιλάμε για τροχούς:

Πριν 20 χρόνια περίπου έγινα μάρτυρας της επικινδυνότητας του τροχού αν δεν έχεις τα ματια σου 14:
Σε εργοτάξιο μέσα στο διυλιστήριο των ΕΛΠΕ, εργάτης εργολάβου κόβει με μεγάλο τροχο ένα Η (προφιλ που χρησιμοποιείται συνήθως σε μεταλλικα κτίρια). Κάποια στιγμή, ο δίσκος μπλοκάρει μεσα στι προφίλ, και ο τροχός, επειδή ο τύπος δεν τον κρατουσε γερά, του φευγει από τα χέρια. Ο διακόπτης κλειδωμένος στο on, με το δισκο σφηνωμένο, ο τροχός κάνει μια σχεδόν πλήρη περιστροφή, χτυπάει στην πίσω μεριά του προφιλ και απελευθερώνεται. Κυριολεκτικά εκτοξεύεται στον αέρα με τον δίσκο να δουλεύει. Κόβει το δέρμα του λαιμού του χειριστή, συνεχίζει μαγουλο, του παιρνει κομματι απο το αυτί και πεφτει κάτω. Όταν είδα τη φάση και το αίμα που έτρεχε απ το κεφάλι του, δεν πίστευα ότι θα έφτανε στο νοσοκομείο. Τελικά τη γλύτωσε πολύ φτηνά, αλλά από τότε, κάθε φορά που πιάνω τροχό, μου έρχεται στο μυαλό η φάση αυτή. Προσοχή μεγάλη!

DAN_DAN
12/11/2017, 21:31
Α, και κάτι άλλο, σχετικό με το νήμα. Δεν ξέρω τι είναι ο τροχός του Lidl, αλλά τα δισκάκια του Lidl ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ! Τα δοκίμασα στο μικρό bosch, και έφευγαν κομμάτια (χωρίς να ζοριστεί το δισκάκι). Μακρυά!

daz
12/11/2017, 21:36
Οι ακριβοί τροχοί έχουν προστασίες για πολλές περιπτώσεις σαν αυτή. Σε πολλές επιχειρήσεις, οι υπεύθυνοι ασφαλείας, επιβάλουν τα εργαλεία να τηρούν κάποια στάνταρντ. Ακόμα και τα σφυριά σου λέει πρέπει να έχουν επαγωγική σκλήρυνση στις άκρες του ώστε να μην πεταχτεί κανενα κομμάτι στα μάτια.

DAN_DAN
12/11/2017, 21:40
Οι ακριβοί τροχοί έχουν προστασίες για πολλές περιπτώσεις σαν αυτή. Σε πολλές επιχειρήσεις, οι υπεύθυνοι ασφαλείας, επιβάλουν τα εργαλεία να τηρούν κάποια στάνταρντ. Ακόμα και τα σφυριά σου λέει πρέπει να έχουν επαγωγική σκλήρυνση στις άκρες του ώστε να μην πεταχτεί κανενα κομμάτι στα μάτια.
Έτσι ακριβώς είναι Απόστολε, σε τροχούς πάνω από 2000W η προστασία από μπλοκάρισμα του δίσκου είναι απαραίτητη.

virus
12/11/2017, 21:54
:D

Βολεύει πολύ και γιατί δεν σέρνεις μαζί σου την μπαλαντέζα και δεν σηκώνεις την ένωση όταν είσαι πάνω σε σκάλα.

ισως η σημαντικοτερη λεπτομερεια. να σου σκαλωνει στη σκαλα η ενωση και να σιχτριριζεις γιατι κολαει το καλωδιο.

vaska
12/11/2017, 23:27
Όσοι αλλάζετε μόνοι σας τα καλώδια σε τέτοιου είδους μηχανήματα να προτιμάτε να παίρνεται καλώδια της σωστής διατομής αλλά να είναι εύκαμπτα σιλικόνης. Αντέχουν τις καταπονήσεις, δεν τσακίζουν και παραμένουν αδιάβροχα ακόμα κι αν τα σέρνεις σε άγριο τσιμέντο λόγω της καλύτερης συμπεριφοράς που έχει σαν επένδυση η σιλικόνη από τα κοινά μονωτικά.

daz
13/11/2017, 12:28
ισως η σημαντικοτερη λεπτομερεια. να σου σκαλωνει στη σκαλα η ενωση και να σιχτριριζεις γιατι κολαει το καλωδιο.

Αυτό λες? Να σου φύγει η ένωση με τον τροχό αναμμένο, να ξεχαστείς μέσα στα καντήλια και να μην τον κλείσεις αφήνοντάς τον κάπου για να τον ξαναβάλεις στην πρίζα και όταν το κάνεις να αρχίσει να χοροπηδάει μόνος του!


Όσοι αλλάζετε μόνοι σας τα καλώδια σε τέτοιου είδους μηχανήματα να προτιμάτε να παίρνεται καλώδια της σωστής διατομής αλλά να είναι εύκαμπτα σιλικόνης. Αντέχουν τις καταπονήσεις, δεν τσακίζουν και παραμένουν αδιάβροχα ακόμα κι αν τα σέρνεις σε άγριο τσιμέντο λόγω της καλύτερης συμπεριφοράς που έχει σαν επένδυση η σιλικόνη από τα κοινά μονωτικά.


Industrial duty baby! :evil:

JNP
10/12/2017, 15:42
Βαλτε φραγκα στην ακρη γιατί έρχεται το καλό το πράμα :
https://www.lidl.it/it/non-food.htm?articleId=6822
Μιλάμε για POWER fix!:eek:

Nektarios2016
10/12/2017, 19:30
Βαλτε φραγκα στην ακρη γιατί έρχεται το καλό το πράμα :
https://www.lidl.it/it/non-food.htm?articleId=6822
Μιλάμε για POWER fix!:eek:


Με ακριβεια χιλιοστου!

daz
10/12/2017, 20:01
Τα parkside είναι η μοναδική μάρκα (:lol:) που έχουν ολόκληρο θρεντ για την πάρτη τους! Μη τα βάζετε στα άλλα θρεντ γιατί είναι το αγαπημένο μου θέμα!

Τα μετέφερα εδώ τα αρθρωτά γερμανοπωλύγωνα καστάνιας με τα 14.99.