PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

JNP
04/06/2019, 10:26
οι μπαταρίες τους θα είναι μάπα ως συνήθως αλλά έχω την αίσθηση ότι ταιριάζουν με της Bosch. Έτσι κι αλλιώς αντιγράφουν οπότε δεν χάνετε τπτ να δοκιμάσετε

Το μάπα που λες είναι σχετικό.
Αυτά τα εργαλεία απευθύνονται στον ερασιτέχνη κατασκευαστή - επισκευαστη - μαστροχαλαστη!
Παρόλα αυτά, όπου το χρειάστηκα στο σπίτι δεν λέει όχι.
Το δε 18βολτο με κρούση, όπου τρυπησα μπετόν με 8χιλ τρυπάνι ήταν αξιοπρεπεστατο.
Το είδα ακόμα δύο φορές τυχαία στις τσάντες ξυλουργου και ηλεκτρολόγου.
Για τα λεφτά τους στην τελική είναι οκ.

karateo
04/06/2019, 10:49
οι μπαταρίες τους θα είναι μάπα ως συνήθως αλλά έχω την αίσθηση ότι ταιριάζουν με της Bosch. Έτσι κι αλλιώς αντιγράφουν οπότε δεν χάνετε τπτ να δοκιμάσετε

€13 για 2Ah δε το λές μάπα νομίζω

daz
04/06/2019, 10:59
Το κοντέρ του τενερε μου λέει 220.

JNP
04/06/2019, 11:30
Το κοντέρ του τενερε μου λέει 220.

Και 1,5 Αh ναναι πάλι καλά!

karateo
04/06/2019, 11:38
Το κοντέρ του τενερε μου λέει 220.

το τενερέ είναι μάρκα με τιμή μάρκας

το parkside είναι parkside με τιμή Parkside

βρές ποιός είναι ο χαμένος :p


σχεδόν διπλάσια τιμή
https://www.skroutz.gr/c/3140/mpataries-fortistes-ergaleion.html?keyphrase=bosch+2ah&order_by=pricevat&order_dir=asc

vaska
04/06/2019, 11:39
€13 για 2Ah δε το λές μάπα νομίζω

Ναι 13€ για 2Ah μια χαρά μάπα το λες όταν είναι parkside. Επίσης σε αυτού του τύπου τα εργαλεία (τα φτηνιάρικα εννοώ) κανείς δεν δίνει σημασία στα ταμπελάκια. Έτσι κι αλλιώς στο περίπου είναι και κανείς δεν γκρινιάζει γιατί όλοι ξέρουν τι έχουν αγοράσει.

Αν ταιριάζουν με τις Bosch, 2X 10.8V/12V 2AH Li-ion κάνουν 21,6 + μτφ. Τις παίρνεις και ξενοιάζεις

karateo
04/06/2019, 12:24
Το δικό μου μάπα μια χαρά δουλεύει ακόμα πάντως στα δύο χρόνια που το έχω.

Και το είδα και στο συνεργείο της Honda και σε ψυκτικό.
Μάλλον θα είναι όσο μάπα χρειάζεται για να το προτιμούν και επαγγελματίες ;)

Hunter
04/06/2019, 12:35
Το δικό μου μάπα μια χαρά δουλεύει ακόμα πάντως στα δύο χρόνια που το έχω.

Και το είδα και στο συνεργείο της Honda και σε ψυκτικό.
Μάλλον θα είναι όσο μάπα χρειάζεται για να το προτιμούν και επαγγελματίες ;)

Για το κοινό που απευθύνονται τα εν λόγω εργαλεία είναι εντάξει και έχουν και πολύ καλή υποστήριξη σε θέμα εγγύησης...
Τώρα το τι στάνταρ θέτει ο καθένας είναι καθαρά δική του απόφαση...

vaska
04/06/2019, 13:22
Το δικό μου μάπα μια χαρά δουλεύει ακόμα πάντως στα δύο χρόνια που το έχω.

Και το είδα και στο συνεργείο της Honda και σε ψυκτικό.
Μάλλον θα είναι όσο μάπα χρειάζεται για να το προτιμούν και επαγγελματίες ;)

Εγώ μίλησα για τις μπαταρίες τους αλλά οκ αν θες να το πάμε και στα εργαλεία τα 2 δικά μου τρυπάνια από το λιντλ δεν δούλεψαν συνολικά ούτε 4 ώρες (αθροιστικά). Οπότε ότι και να μου λένε για τις υπέροχες εργαλειάρες που βγάζει ο κος Λίντλ τα ακούω βερεσέ. Αλλά δεν είναι εδώ η ένστασή μου. Η ένστασή μου βρίσκεται στις μπαταρίες και τις τιμές που αναγράφουν στα πάσης φύσεως ταμπελάκια τους, οι οποίες είναι επιεικώς ότι να ναι, μα ότι να ναι όμως.

karateo
04/06/2019, 14:13
Έχεις μετρήσει τη χωρητικότητα?
Ή κρίνεις με βάση την απόδοση του εργαλείου?

Το ίδιο μου κρατάει το 12βολτο του lidl με τη στοκ μπαταρία με το 18βολτο bosch με την 1.5ah μπαταρία.
Όταν λέω το ίδιο εννοώ τόσο ώστε να μήν είναι μεγάλη η διαφορά για να την αντιλαμβάνομαι στις διάφορες εργασίες μου.
Και αναφέρομαι σε βίδωμα σε ξύλο.

Τα αναλώσιμα του lidl είναι 99% για τα σκουπίδια αλλά τα εργαλεία συνήθως είναι πολύ καλά για τα χρήματα τους.
Και προσωπικά πατάω στο lidl 5-6 φορές το έτος.

daz
04/06/2019, 20:50
το τενερέ είναι μάρκα με τιμή μάρκας

το parkside είναι parkside με τιμή Parkside

βρές ποιός είναι ο χαμένος :p


σχεδόν διπλάσια τιμή
https://www.skroutz.gr/c/3140/mpataries-fortistes-ergaleion.html?keyphrase=bosch+2ah&order_by=pricevat&order_dir=asc

Αν η bosch έχει διπλάσια τιμή απ' του parkside, τότε του parkside είναι πολύ ακριβη.

daz
04/06/2019, 20:53
Έχεις μετρήσει τη χωρητικότητα?
Ή κρίνεις με βάση την απόδοση του εργαλείου?

Το ίδιο μου κρατάει το 12βολτο του lidl με τη στοκ μπαταρία με το 18βολτο bosch με την 1.5ah μπαταρία.
Όταν λέω το ίδιο εννοώ τόσο ώστε να μήν είναι μεγάλη η διαφορά για να την αντιλαμβάνομαι στις διάφορες εργασίες μου.
Και αναφέρομαι σε βίδωμα σε ξύλο.

Τα αναλώσιμα του lidl είναι 99% για τα σκουπίδια αλλά τα εργαλεία συνήθως είναι πολύ καλά για τα χρήματα τους.
Και προσωπικά πατάω στο lidl 5-6 φορές το έτος.

Karateo δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο.

Road Pirat
04/06/2019, 22:23
Η χωρητικότητα της μπαταρίας εγώ δέχομαι ότι δεν είναι πολύ μακριά από αυτό που λένε, το πρόβλημα για μένα είναι η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Σε όσα φτηνά εργαλεία μπαταρίας έχω (όχι του Λίντο) οι μπαταρίες δεν κρατάνε πολύ.

nassosxlvbros
06/06/2019, 09:47
Αν η bosch έχει διπλάσια τιμή απ' του parkside, τότε του parkside είναι πολύ ακριβη.

Ακριβώς...Η φτήνεια μπορεί να τρώει τον παρά αλλά η ποιότητα παραμένει ποιότητα,όσα χρόνια κι αν περάσουν όσο κι αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία.

Αυτή είναι και η αιώνια αναζήτησή μας,να συμβιβάσουμε τα ασυμβίβαστα,να τη βγάλουμε όσο το δυνατόν πιο οικονομικά,-πολλές φορές κάνοντας παραχωρήσεις και υποχωρήσεις ακόμα και σε κρίσιμα προιόντα-πχ ελαστικά... Υπάρχουν πολλά προιόντα που ναι μεν οι τιμές είναι δέλεαρ αλλά ΠΟΣΟ δέλεαρ είναι μετά από κάποιο χρόνο χρήσης τελικά;
Αν ένα φτηνό κινέζικο Χ προιόν έχει Μ.Ο ζωής τα 2 χρόνια με ΠΟΛΥ αισθητή πτώση απόδοσης, ενώ το επώνυμο ακριβό έχει το τριπλάσιο χρόνο ζωής και σχετική πτώση απόδοσης μήπως τελικά ισχύει η παλιά ρήση "αγοράζοντας φτηνά σου έρχεται ακριβά" ; Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...
Κοντολογίς στο ακριβό έπώνυμο πληρώνεις τη ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ στο πέρασμα του χρόνου ενώ στο φτηνιάρικο κάτι να υπάρχει στο ράφι.

Κάτι αντίστοιχο με τα οικονομικά λάστιχα πχ. στο αμάξι ... ένα "οικονομικό" ελαστικό πχ 185/50/15 των 60€ με το ακριβό των 85€ έχει μια συνολική διαφορά στα 100€ στη τετράδα... (αν το καλοσκεφτελί κανείς είναι 2 φουλαρίσματα σε ένα μέσο Ι.Χ. δηλαδή...) που στο βάθος χρόνου απλά εκμηδενίζεται...Με λίγα λόγια ένα επώνυμο/ακριβό λάστιχο με 35-40000 κμ στη πλάτη του θα αποδίδει καλά ακόμα και σε 2 χρόνια χρήσης ενώ το ίδιο φτηνιάρικο των 60€ θα είναι πιθανόν για πέταμα ή θα έχει σημαντική φορά και μειωμένη απόδοση (τσεκαρισμένο πολλές φορές)...Μπορεί βέβαια να υπάρχει εξαίρεση σε αυτή τη παρτίδα του φτηνού και να είναι καλό..Ποιος όμως το ρισκάρει; Άρα το λιγότερο ρίσκο και αυτό το ρημάδι το Q.C. υποτίθεται πληρώνουμε....
Να υπήρχε τετράδα στα 100€ αντί 250-280 -με τις ίδιες επιδόσεις/προδιαγραφές ων επώνυμων- οκ σεβαστό! Με διαφορά στο 1/3 της τιμής οκ να τα αλλάζω κάθε 6μηνο,αλλά δεν είναι έτσι...

JNP
06/06/2019, 10:27
Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...

Κάτι που δουλεύει επαγγελματικά, πολλές ώρες και συχνά,φυσικά θα αποσβεσει το υψηλότερο κόστος πολύ γρήγορα.Άλλωστε ενα τέτοιο εργαλείο πρέπει να σου δίνει σιγουριά και απόδοση.
Τα Parkside απευθύνονται στον ερασιτέχνη και ίσως σαν δευτεροτριτα σε λίγους επαγγελματίες για αραιή χρήση.

nassosxlvbros
06/06/2019, 10:35
Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...

Κάτι που δουλεύει επαγγελματικά, πολλές ώρες και συχνά,φυσικά θα αποσβεσει το κόστος πολύ γρήγορα.
Ενα τέτοιο εργαλείο πρέπει να σου δίνει σιγουριά και απόδοση.
Τα Parkside απευθύνονται στον ερασιτέχνη και ίσως σαν δευτεροτριτα σε λίγους επαγγελματίες για αραιή χρήση.

Το μπέρδεμα ξεκινά όταν αυξάνονται/αλλάζουν οι απαιτήσεις για ένα προιόν που αγοράστικε για περιστασιακή δουλίτσα ή για το σπίτι...Ε, δε περιμένεις να σε κρεμάσει και στο πρώτο ζόρι τα φτύνει και αρχίζεις τη γκρίνια.Για μένα ή του ύψους ή του βάθους πάει: Ή θα αγοράσω το τοπ ηλεκτρικό κατσαβίδι-λέγε με Makita - Milwakee - De Walt κλπ ή το πιο φτηνιάρικο που θα βρώ σε πράκτικερ ή Λιντλ.Μεσοβέζικα του στυλ πήρα ένα εργαλείο 100€ ροχουμουχου μαρκα με 3 μπαταρίες και 500 κοπτικά -που δε δουλεύει ούτε το 1/4 από αυτά - να μου λείπει....

JNP
06/06/2019, 10:48
Επειδή έγραψα παραπάνω ότι είδα σε τσάντα εργαλείων δύο επαγγελματιών δύο τρυπάνια κρουστικα Parkside να εξηγήσω πως.
Ο ένας ήταν ξυλουργός που πήγε σε ένα οδοντιατρειο να τοποθετήσει 3 ραφακια σε ένα τοίχο. Άρα το πολύ να έκανε 12 τρύπες 8-10 χιλ για ουπα σε τούβλο.
Ο άλλος ήταν ένας ηλεκτρολόγος που φώναξα να κατεβάσει τη σωλήνα με τις κεραίες στην ταράτσα και να αλλάξει καλώδια και κεραίες. Ήξερε ότι το πολύ να έβαζε άλλο ένα στήριγμα στη σωλήνα, δηλαδή δύο τρυπηματα 10 χιλ για ουπα, που τελικά δεν χρειάστηκε να γίνουν. Την δουλειά είχε έρθει πριν και την είχε δει.
Προφανώς ο ξυλουργός αν πήγαινε να εγκαταστήσει μια ολόκληρη κουζίνα και ο ηλεκτρολόγος αν πήγαινε σε καινούργια οικοδομή πιστεύω πως θα είχαν αλλα εργαλεία μαζί τους.

vaska
06/06/2019, 11:07
Εγώ είμαι της άποψης ότι όταν παίρνεις ένα εργαλείο το παίρνεις για να δουλέψει όποτε το χρειαστείς. Αν σας δουλεύουν και σας ικανοποιούν τα παρκσάιντ εγώ είμαι μια χαρά, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα. Εμένα δεν με ικανοποιούν, περισσότερο με τσαντίζουν και μου ανεβάζουν την πίεση οπότε αποφάσισα μακρυά κι αγαπημένοι.
Έχω πελάτη που έχει αναλάβει την ανακύκλωση αυτών των εργαλείων και μου χάριζε 4-5 διαφορετικά και μέσα στα κουτιά τους (χρησιμοποιημένα). Δεν μπήκα καν στον κόπο. Αυτός έχει κρατήσει κάμποσα και όταν ένα χαλάει παίρνει από τον σωρό άλλο. Που θα πάει κάποια στιγμή θα την κάνει την δουλειά του. Εγώ δεν έχω τέτοιες υπομονές ούτε χρόνο για πέταμα. Θέλω να το βγάζω από την βαλιτσούλα του και να κάνω δουλειά μου, και αυτό με παρκσάιντ τουλάχιστον σε μένα δεν έχει πετύχει.

katsar
06/06/2019, 11:42
Ακριβώς...Η φτήνεια μπορεί να τρώει τον παρά αλλά η ποιότητα παραμένει ποιότητα,όσα χρόνια κι αν περάσουν όσο κι αν έχει προχωρήσει η τεχνολογία.

Αυτή είναι και η αιώνια αναζήτησή μας,να συμβιβάσουμε τα ασυμβίβαστα,να τη βγάλουμε όσο το δυνατόν πιο οικονομικά,-πολλές φορές κάνοντας παραχωρήσεις και υποχωρήσεις ακόμα και σε κρίσιμα προιόντα-πχ ελαστικά... Υπάρχουν πολλά προιόντα που ναι μεν οι τιμές είναι δέλεαρ αλλά ΠΟΣΟ δέλεαρ είναι μετά από κάποιο χρόνο χρήσης τελικά;
Αν ένα φτηνό κινέζικο Χ προιόν έχει Μ.Ο ζωής τα 2 χρόνια με ΠΟΛΥ αισθητή πτώση απόδοσης, ενώ το επώνυμο ακριβό έχει το τριπλάσιο χρόνο ζωής και σχετική πτώση απόδοσης μήπως τελικά ισχύει η παλιά ρήση "αγοράζοντας φτηνά σου έρχεται ακριβά" ; Γιατί ΟΚ να μη σκλαβώσω 100€ σε ένα εργαλείο που θα το χρειαστώ 2 φορές το χρόνο,αλλά για κάτι που δουλεύει κάθε μέρα γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω...
Κοντολογίς στο ακριβό έπώνυμο πληρώνεις τη ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ στο πέρασμα του χρόνου ενώ στο φτηνιάρικο κάτι να υπάρχει στο ράφι.

Κάτι αντίστοιχο με τα οικονομικά λάστιχα πχ. στο αμάξι ... ένα "οικονομικό" ελαστικό πχ 185/50/15 των 60€ με το ακριβό των 85€ έχει μια συνολική διαφορά στα 100€ στη τετράδα... (αν το καλοσκεφτελί κανείς είναι 2 φουλαρίσματα σε ένα μέσο Ι.Χ. δηλαδή...) που στο βάθος χρόνου απλά εκμηδενίζεται...Με λίγα λόγια ένα επώνυμο/ακριβό λάστιχο με 35-40000 κμ στη πλάτη του θα αποδίδει καλά ακόμα και σε 2 χρόνια χρήσης ενώ το ίδιο φτηνιάρικο των 60€ θα είναι πιθανόν για πέταμα ή θα έχει σημαντική φορά και μειωμένη απόδοση (τσεκαρισμένο πολλές φορές)...Μπορεί βέβαια να υπάρχει εξαίρεση σε αυτή τη παρτίδα του φτηνού και να είναι καλό..Ποιος όμως το ρισκάρει; Άρα το λιγότερο ρίσκο και αυτό το ρημάδι το Q.C. υποτίθεται πληρώνουμε....
Να υπήρχε τετράδα στα 100€ αντί 250-280 -με τις ίδιες επιδόσεις/προδιαγραφές ων επώνυμων- οκ σεβαστό! Με διαφορά στο 1/3 της τιμής οκ να τα αλλάζω κάθε 6μηνο,αλλά δεν είναι έτσι...

Τα λάστιχα όμως θα δουλεύουν κάθε μέρα ,το εργαλείο του ερασιτέχνη όχι.Τροχός Bosch των 90ε χάλασε ξαφνικά χωρίς λόγο,υγρασία είπαν και το αντικατέστησαν λόγο εγγύησης,το τροχάκι το Einhel των 35ε που το έχω και παρατημένο στο μπαλκόνι δεν χάλασε.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες,άπειρα παραδείγματα.
Πιστεύεις ότι αυτό https://www.skroutz.gr/s/88360/Bosch-PSB-500-RE.html#reviews είναι καλύτερο από αυτό https://www.skroutz.gr/s/88858/Einhell-BT-ID-550-E.html#reviews ;
Ε δεν είναι,τα έχω και τα δύο και το φτηνό τρώει σε μελισσοκομείο υγρασίες,βρωμιά κτλ.

nassosxlvbros
06/06/2019, 11:48
Τα λάστιχα όμως θα δουλεύουν κάθε μέρα ,το εργαλείο του ερασιτέχνη όχι.Τροχός Bosch των 90ε χάλασε ξαφνικά χωρίς λόγο,υγρασία είπαν και το αντικατέστησαν λόγο εγγύησης,το τροχάκι το Einhel των 35ε που το έχω και παρατημένο στο μπαλκόνι δεν χάλασε.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες,άπειρα παραδείγματα.
Πιστεύεις ότι αυτό https://www.skroutz.gr/s/88360/Bosch-PSB-500-RE.html#reviews είναι καλύτερο από αυτό https://www.skroutz.gr/s/88858/Einhell-BT-ID-550-E.html#reviews ;
Ε δεν είναι,τα έχω και τα δύο και το φτηνό τρώει σε μελισσοκομείο υγρασίες,βρωμιά κτλ.

Το αυτό λέμε... για μένα είναι και τα 2 στην ίδια κατηγορία ποιότητας. Να είχε το Bosch 150 ok να έχω απαιτήσεις,αλλά από ένα εργαλείο του 50άρικου δε νομίζω να είναι 2 φορές καλύτερο από ένα των 25€....γι αυτό λέω,ή του ύψους ή του βάθους. ;)

katsar
06/06/2019, 11:51
:beer:

daz
06/06/2019, 12:15
Αν δεν ήταν καλύτερο θα είχε κλείσει η Μπος.

katsar
06/06/2019, 12:19
Φυσικά και θα είχε κλείσει αν δεν είχε επαγγελματικά εργαλεία των ~200 ευρό και στηριζόταν στα οικιακά κυρίως με αυτές τις τιμές.

daz
06/06/2019, 12:31
Δλδ μπαίνει μέσα απ' την πράσινη σειρά και κρατιέται απ' την μπλε; Σοβαρά;

Τα ξέρω και τα δύο εργαλεία. Δεν είναι όπως τα λες.

katsar
06/06/2019, 12:36
Εντάξει φίλε μου,καλά να ήμαστε να ανταλλάζουμε γνώμες,και εγώ τα έχω και τα δύο χρόνια τώρα και αυτή την γνώμη έχω.
Ότι δεν κάνει τίποτα καλύτερα το συγκεκριμένο Bosch με την διπλάσια τιμή.Από αξιοπιστία τα ίδια και το φτηνό το κακομεταχειρίζομαι κιόλας.

daz
06/06/2019, 13:32
Εντάξει φίλε μου,καλά να ήμαστε να ανταλλάζουμε γνώμες,και εγώ τα έχω και τα δύο χρόνια τώρα και αυτή την γνώμη έχω.
Ότι δεν κάνει τίποτα καλύτερα το συγκεκριμένο Bosch με την διπλάσια τιμή.Από αξιοπιστία τα ίδια και το φτηνό το κακομεταχειρίζομαι κιόλας.

Εσύ με βάση τις εμπειρίες σου θεωρείς ότι το εινχελ είναι το ίδιο καλό με το διπλάσιας τιμής Μπος. Ένας άλλος πιστευει ότι το πράσινο Μπος δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απ' το μπλε αδελφακι του.
Συνεπώς το εινχελ με τα 25 ευρώ είναι το ίδιο καλό με το επαγγελματικό Μπος.

Όλα τα συμπεράσματα βασισμένα σε εμπειρία χρηστών και όχι από διάφορες γλώσσες και φόρουμ.

Κάπου όμως υπάρχει ένα σφάλμα διότι δεν το βλέπω και πολύ πιθανό να είναι έτσι τα πράγματα.
Και το σφάλμα φυσικά βρίσκεται στο ότι ο καθενας γενικεύει τη γνώμη του και θεωρεί ότι ισχύει για όλους. Δεν έχουν ομως όλοι οι χρηστες την ίδια εμπειρία, ούτε τις ίδιες ανάγκες, ούτε κάνουν την ίδια χρήση. Συνεπώς ο καθένας μπορεί να καταλήγει σε διαφορετικά συμπεράσματα που ενώ είναι σωστά για τον ιδιο, είναι εντελώς λανθασμένα για κάποιον άλλο.

Διαφώνησα μαζί σου και αντί να με ρωτήσεις που στηρίζω την άποψη μου και σε ποιους τομείς θεωρώ ότι υπερέχει το ένα έναντι του αλλού, είπες και ξανα είπες ότι τα έχεις και τα δύο και θεωρείς ότι το μπος δεν κάνει τίποτα καλύτερα απ' το μισής τιμής εινχελ.

Αν έλεγες ότι για τις ανάγκες σου το Μπος είναι πεταμένα λεφτα, δε θα έλεγα τίποτα.

Λίγες σελίδες πριν πρότεινα parkside για συγκεκριμένες ανάγκες όπως αυτές περιγράφηκαν. Αν δε γενικεύουμε δε θα καταληγουμε σε αδιέξοδα.

Και αυτό παίζει να είναι το μεγαλύτερο κείμενο που έγραψα ποτέ απ' το κινητό μου.

Peace :beer:

katsar
06/06/2019, 13:49
έτσι,peace,μπύρες,σούζες και τρυπάνια να τρυπάμε ναχουμε!!

toyar
06/06/2019, 15:04
Η Μπος έβγαλε πράσινη σειρά για να πάρει κομμάτι του κατώτερου αλλά πολυπληθούς τμήματος της αγοράς
Κάποιοι από αυτούς μετά θα πάνε στην μπλε
Η bmw στα αμάξια για τον ίδιο λόγο έβγαλε τη σειρά 1 η οποία είναι για τα μπάζα αλλά πολύ ακριβότερη από ένα αντίστοιχο χιουνται
Μιλώντας για parkside προσωπικά σαν ερασιτέχνης στην τιμή τους και με 3 χρόνια εγγύηση είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα κάνω απόσβεση
Αν χαλάσει στα 4 χρόνια θα πάρω καινουριο
Επίσης αν το δοκιμάσω και δεν μου αρέσει το γυρνάω πίσω και παίρνω τα λεφτά μου

karateo
06/06/2019, 22:12
Ναι Κωστη, το ατιμο το Bosch ειναι αλλο πραμα!
Αθορυβο, ελαφρυ, εργονομια αριστη, δεν ζεσταινεται, ο διακοπτης ειναι οπως πρεπει και η αλλαγη του δισκου γινεται με το ενα χερι.
Ομως εχει σχεδον τριπλασια τιμη σε σχεση με το Parkside που δεν ξερω εαν δικαιολογειται αν το θελει καποιος για ερασιτεχνικη χρηση.

+++

Αναφορικα με τεστ, επειδη ημουν παρα πολυ περιεργος, δεν περιμενα το ΣΚ για το συγκριτικο αλλα το ολοκληρωσα μολις τωρα.
Τα δυο δισκακια ειναι εχουν το ιδιο παχος, 1.2μμ αλλα διαφορετικη διαμετρο. Το μεν Parkside εχει διαμετρο ακριβως 76μμ ενω τα Bosch λιγο μεγαλυτερη στα 77.4μμ.

https://live.staticflickr.com/65535/48014183447_cb32093573_b.jpg

Η δοκιμη εγινε σε ατσαλινο ρεταλι απο βαπορισιο ιστο κεραιας παχους 2μμ. Η διαρκεια της κοπης ηταν 30 δευτερολεπτα με μικρη πιεση στον τροχο.
Το ρεταλι αυτο απο σκληρο ατσαλι ειχε χρησιμοποιηθει και για τεσταρισμα λαμων σπαθοσεγας που ειχαμε κανει προημερων με τον μαστροχαλαστη :)

Eδω οι τομες οι οποιες εχουν φωτιστει με φακο για καλυτερη αντιληψη της κοπης.
https://live.staticflickr.com/65535/48013985993_48a4112f84_c.jpg

Η μεσαια κοπη εκ των τριων ειναι ευκρινως και σαφως η καλυτερη και βαθυτερη. Surprise surprise... Η κοπη αυτη εγινε με το δισκακι της Parkside!!!

Πραγματικα δεν πιστευα τι συνεβει!!
Αρχισα την κοπη με το δισκακι της Βοsch, αυτη στα δεξια. Μετα εκανα την κοπη με το δισκακι της Parkside oπου δεν πιστευα ποσο ευκολοτερα εκοβε και στο καπακι εκανα τριτη κοπη με το δισκακι της Bosh για να σιγουρευτω οτι οντως ετσι ειναι και δεν εγινε καποιο λαθος. Στην συνεχεια (δεν φαινεται στην φωτο) εκανα και τεταρτη κοπη με το δισκακι της Parkside το οποιο επιβεβαιωσε οτι οι δισκοι 76μμ της Parkside κοβουν γρηγοροτερα απο τους δισκους της Bosch. H φθορα και στα δυο δισκακια ηταν μηδενικη -μη μετρησιμη.

Αυριο θα παω στα Λιντλ να παρω αλλο ενα σετακι δισκακια Parkside καθως η επομενη φουρνια που θα φερει μπορει να ειναι χειροτερη.
Μακαρι να ηταν ετσι και για τις λαμες σεγας και σπαθοσεγας οπου δυστυχως η διαφορα στην ποιοτητα ειναι μερα με την νυχτα. Η Bosch εκει εχει μακραν τις καλυτερες λαμες στην πιατσα.

Μου φαινεται πααααρα πολυ παραξενο που το τροχακι μου της Βosch θα φοραει πλεον δισκακι κοπης μεταλλων Parkside :)))
Well done Parkside :a0210:

Φρέσκο
https://avclub.gr/forum/showthread.php/143380-Test-Drive-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B9%CE%BC%CF%89%CE%BD/page226?p=1058341155#post1058341155

toyar
07/06/2019, 11:04
Τα φθηνά μοντέλα της 1 δεν αντιστοιχούν σε καμμία 3
Οι κάτοχοι έχουν φρικτά παράπονα και δε μιλάω για πάτημα και φρένα αλλά για ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία
Για να είναι ανταγωνιστική τιμολογιακα με αυτά που ανέφερες έριξε πολύ την ποιοτητα
Το ίδιο κάνει η κάθε bosch όταν πάει να μπει στα φθηνά τμήματα της αγοράς

telegonos
07/06/2019, 11:43
Εγώ ένα 116 που το πήγα Αττική>Γιάννενα να το παραδώσω, μέσω της γνωστής διαδρομής από Δεσφίνα-Ιτέα-Ναύπακτο, μια χαρά μου φάνηκε, και ενώ στην αρχή ντρεπόμουν να με δουν σε ΜπιΕμΝτάμπλγιου, στο τέλος, την ώρα που το έδινα, με έπιασε μια κατάθλιψη σαν να προδίδω μια γνωριμία που μου έκανε καλή παρέα.

Ντάξει με τον 1600 ήθελε ένα εκατομύριο στροφές να κουνηθεί κάπως σβέλτα, αλλά τιμόνι ωραιότατο να σημαδεύει και να πηγαίνει, πάτημα ωραίον, και το ''γραφείο'' που βλέπεις από την θέση του οδηγού, δωρικό και σοβαρό με το αλουμινένιο ευθυτενές ταμπλώ.

Οφφ τόπικ θα μου πείτε αλλά πάρτε και media να πάρει χρώμα το θέμα.

407196
το ''γραφείο''

407197
Πάνω από τα άσπρα σπίτια

407198
turbo outrun

407199
Παράδοση στο ''12''

stefanos
09/06/2019, 00:09
Φρέσκο


Το αποτέλεσμα της δοκιμής μπορεί να είναι διαφορετικό με άλλο τροχό.
Τα αποτελέσματα είναι συνδιασμός του μηχανήματος και του αναλώσιμου.

nassosxlvbros
09/06/2019, 10:19
Τα φθηνά μοντέλα της 1 δεν αντιστοιχούν σε καμμία 3
Οι κάτοχοι έχουν φρικτά παράπονα και δε μιλάω για πάτημα και φρένα αλλά για ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία
Για να είναι ανταγωνιστική τιμολογιακα με αυτά που ανέφερες έριξε πολύ την ποιοτητα
Το ίδιο κάνει η κάθε bosch όταν πάει να μπει στα φθηνά τμήματα της αγοράς

Πρώτον και βασικόν:
Εδώ μιλάμε για διαφορές των 50€ έναντι των 25€....Εσύ μιλάς για 2 οχήματα που απέχουν τιμολογιακά 14000€...ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ!!!! Άρα 1 το κρατούμενο:Σαφώς και δεν υπάρχει αντιστοιχία,αλλά φτηνή σειρά και BMW-ακόμα και σειρά 1- δε πάει ...όλα πανάκριβα είναι.... :( Και για χάριν της κουβέντας να πούμε πως ΟΚ η ποιότητα στους άσσους είναι πεσμένη. Το να ρίξει τη ποιότητα στη σειρά 1 έναντι της σειράς 3 δε σημαίνει πως την έφτασε σε επίπεδα LADA....Ο Γερμανός όσο στόκος και νάναι δε σου πουλάει ακριβά το φτηνιάρικο και ευτελές,απλά μειώνει το τελικό κόστος αφαιρώντας πράγματα από τον εξοπλισμό ή χρησιμοποιώντας πιο οικονομικά υλικά,πχ ύφασμα αντί δέρμα,δε βάζει φτηνιάρικα,κι αν το κάνει το πιο πιθανό είναι ότι κάποια προδιαγραφή του ξέφυγε είτε κατά λάθος ή επίτηδες και ανακαλέι. ;) .
Τώρα όσο για την αξιοπιστία όσες πιθανότητες έχει να χαλάσει ο άσσος ή η "τριάρα" ή το Όπελ Άστρα σου ή το Φίατ/Ρενώ σου έχουν τις ίδιες και αυτά πια...Όποιος αγοράζει BMW Merc για να μην χαλάει είναι μακριά και βαθειά νυχτωμένος....
Δεύτερον Ποιο BMW έχεις και με ποιο προσπαθείς να το συγκρίνεις ?
Τρίτον φρικτά παράπονα που άκουσα είδα μούπαν να έχεις τις αμφιβολίες σου στο πόσο αληθή είναι....Και μένα ο άσσος είχε πολλές ηλίθιες χαζοβλάβες -ειδικά στα πρώτα 34-35000 κμ που ήθελα να το πετάξω από το γκρεμό-αλλά στο τελευταίο σέρβις μπήκαν όλες οι διορθώσεις και τέλος.Έβγαζε διάφορα χαζά μεν αλλά ποτέ δεν ακινητοποιήθηκε δε.


Στο θέμα μας για τη Bosch / Parkside και σια: .... Η φτηνή της σειρά ΝΑΙ,τα ίδια σκατά με τα φτηνά Parkside είναι,κι αν δεν είναι ίδια φασόν σειρά με τα Parkside, .-άντε να είναι 5% καλύτερη στα πλαστικά. Πάντως το παλιο μου Parkside των 23€ έκλεισε 12ετία με ΠΟΛΥ βάρβαρη χρήση ενώ το πράσινο Bosch του πεθερού -που το προσέχει σαν κόρη οφθαλμού- έχει την ίδια ισχύ τους ίδιους τζόγους, με το δικό μου μόνο που έκανε 80€....
A! και το Bosch ΔΕΝ ΕΧΕΙ ρυθμιζόμενη ταχύτητα μόνο ΟΝ ΟFF...

daz
09/06/2019, 12:31
Πολλά απ' τα ποστ για τα βαυαρικά κουτιά παρέμειναν γιατί εμπεριείχαν και παραγράφους / αναφορές σε εργαλεία αλλά και επειδή χρησιμοποιήθηκαν σαν παράδειγμα πολιτικής/τακτικής/μαρκετιν κτλ που είχε μια μικρή σχέση με το αντικείμενο συζήτησης. Το ποστ του τηλεγόνου παρέμεινε για άγνωστους ως τώρα λόγους.:lol: Ίσως επειδή δε μ' αρέσει η αποστείρωση των θεμάτων! Ελπίζω όμως να μη συνεχιστεί η συζήτηση για τα συμπαθή τετράτροχα.

Καμιά 10αρια μνμτα πήγαν κάδο ανακύκλωσης.
Κάποια άλλα τα έριξα καφενείο αλλά χάθηκαν στην εκεί συζήτηση, οπότε τα έφαγε και αυτά η μαρμάγκα. Δε νομίζω να λείψουν σε κάποιον.

H συζήτηση για τις μπαταρίες πήγε στο κατάλληλο θρεντ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154238

Διαχώρισα μόνο όσα δεν αφορούσαν το θέμα του θρεντ για να μη χαθεί η συνοχή.


Καλό είναι να επαναφέρουμε το θρεντ στα εργαλεία απ' το λιντλ. Εξ' άλλου έχουμε για άλλη μια φορά το κλασικό θεμα parkside vs all. :D:lol:


:beer:

danaos75
20/06/2019, 13:14
Έχει κανείς εμπειρία απο το παρακάτω...

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=28699

για καθαρά μη επαγγελματική, οικιακή χρήση, 7-8 φορές το χρόνο.

Translatoras
20/06/2019, 13:27
Έχω το προηγούμενο μοντέλο (με απλή μπαταρία και χωρίς φακό στη λαβή ) περίπου 7 χρόνια.

Μια χαρά είναι, και πολύ βολικό με το βαλιτσάκι που έχει μαζί τις μύτες.

Του έκανα πέρυσι μια αλλαγή στην μπαταρία διότι το είχα παροπλισμένο 3 χρόνια και είχε ψοφήσει.

Καλορίζικο!!!!

katsar
20/06/2019, 13:34
Πριν χρόνια είχα αγοράσει ένα αντίστοιχο της Budget από το praktiker,νομίζω 13ε,χωρίς κασετίνα.
Ίδια φάση και εκείνο ,σπαστό επίσης,κανένα πρόβλημα με χρήση σαν και αυτή που είπες.(γραφεία,βιβλιοθήκες-ράφια,βίδωμα βάσης tv σε τοίχο,τέτοιες δουλειές)
Το parkside μοιάζει και καλύτερο σε specs ,έχει και προίκα.Νομίζω θα σε βολέψει.

danaos75
20/06/2019, 15:27
Ευχαριστώ και τους 2, για τέτοια ακριβώς χρήση προορίζεται. Πάω να το χτυπήσω το απόγευμα :)

JNP
20/06/2019, 16:04
Έχει κανείς εμπειρία απο το παρακάτω...

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=28699

για καθαρά μη επαγγελματική, οικιακή χρήση, 7-8 φορές το χρόνο.

Έχω το προηγούμενο περίπου τρία χρόνια.
Με τη χρήση που περιγράφεις κιεσυ για μικροδουλειές είναι οκ.

vaska
20/06/2019, 23:12
Έχει κανείς εμπειρία απο το παρακάτω...

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=28699

για καθαρά μη επαγγελματική, οικιακή χρήση, 7-8 φορές το χρόνο.

Μου αρέσει η περιγραφή και τα σπεκς

"Αριθμός στροφών ρελαντί: (n₀) 200 min⁻¹"
αναρωτιέμαι αν με τόσες λίγες στροφές στο ρελαντί σβήνει εύκολα.
:bawl:

danaos75
21/06/2019, 11:22
το πηρα σημερα, στα lidl Υμηττου εξαντλημένο, ειχε 3 το lidl βυρωνα.

φίλε vaska νομίζω αυτό δηλώνει συχνοτητα: min⁻¹ = "ανά λεπτό"

vaska
21/06/2019, 11:45
το πηρα σημερα, στα lidl Υμηττου εξαντλημένο, ειχε 3 το lidl βυρωνα.

φίλε vaska νομίζω αυτό δηλώνει συχνοτητα: min⁻¹ = "ανά λεπτό"

ναι αλλά το ρελαντί είναι αδόκιμος όρος. Προφανώς θέλει να πει ότι είναι στροφές ανα λεπτό χωρίς φορτίο

yannis24
21/06/2019, 12:27
το ειχα παρει και εγω την προηγουμένη φορα που το ειχε....
το εχω κανα χρονο τωρα.....
για οικιακη χρηση μια χαρα εχει βγει !!

danaos75
22/06/2019, 12:31
ναι αλλά το ρελαντί είναι αδόκιμος όρος. Προφανώς θέλει να πει ότι είναι στροφές ανα λεπτό χωρίς φορτίο

Λοιπόν μουτι τα έκανα. Νόμιζα ότι το σχόλιό σου αναφερόταν στην δύναμη -1, αλλά εσύ σχολίασες το ρελαντί.
Το πήρα και το δοκίμασα ήδη σε επιπλακι το οποίο ξεμονταρα και μονταρα μόνο για την δοκιμή. Μια χαρά φαίνεται, και το φακουδακι αρκετά δυνατό.

Translatoras
20/08/2019, 17:08
Καλησπέρα.

Μετά από ανακατατάξεις στην αποθήκη βρίσκω κάποια εργαλεία και υλικά Parkside - Powerfix κλπ του Lidl τα οποία είναι είτε καινούρια,
(ξέρετε, πάρ'το τώρα που το βρήκες και μόλις το χρειαστείς τα έβγαλε τα λεφτά του) και δεν μπορώ πλέον να το επιστρέψω,
είτε ελαφρώς καλομεταχειρισμένα.

Για παράδειγμα:

409272

Σκεφτόμουν πριν τα βάλω αγγελία στην «Ποικίλη Ύλη» να τα έβαζα πρώτα εδώ για λίγες μέρες.

Υπάρχει άραγε κάποια παράβαση των κανόνων του φόρουμ αν το κάνω έτσι;;;

daz
20/08/2019, 18:38
Βάλε το αγγελία! ;)

Translatoras
21/08/2019, 12:32
Ωραία.

Μόλις τα μαζέψω θα βάλω μια συγκεντρωτική αγγελία και
εδώ θα κάνω μια ενημέρωση.

kouk
13/09/2019, 05:35
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=32749

50 ευρώ. Το περίμενα αρκετό καιρό.
Θεωρώ τίμιο για τα λεφτά του

MikeG
26/09/2019, 17:42
Αξίζει σε αυτά τα χρήματα; Πιο πολύ για βιδώματα.

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=33525

MAIK72
26/09/2019, 18:05
Αξίζει σε αυτά τα χρήματα; Πιο πολύ για βιδώματα.

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=33525

Εχθές ένας φίλος έφερε να δούμε ένα προηγούμενο μοντέλο χωρίς ρύθμιση στις στροφές και κατάφερε να μου σπάσει μια βίδα στην εξάτμιση.
- Ετσι για δοκιμή ρε ,μου έιπε :uplate: Ακόμα να βγάλω το άλλο μισό. Μου ανέφερε ότι άνετα ξεβιδώνει μπουλόνια αυτοκινήτου.
Το έχει χρόνια και σίγουρα το έχει χρησιμοποιήσει στις οικοδομές που δουλεύει

daz
26/09/2019, 18:28
Μη τα μπερδεύετε! Το ένα είναι παλμικό και άλλο απλό κατσαβιδάκι! Αυτά τα δυο τα χωρίζει το χάος όσο ίδια και να μοιάζουν. Είναι για εντελώς διαφορετικές εργασίες.

fasarias
26/09/2019, 18:49
Συνονοματε mikeg πρεπει να προσδιορισεις λιγο τι εννοεις βιδωματα και που.
Εν`πασει περιπτωση εγω θεωρω οτι δεν πολυαξιζει και τοσο, το ειχα παρει παλιοτερα και το γυρισα πισω εγω.


Κατσε λιγο και με την ευκαιρια τωρα, να ποσταρω το 20βολτο παλμικο που τσιμπησα την προηγουμενη φορα που το ειχε.

410415

410416

Ειναι λιγακι βαρυ και καπως ατσουμπαλο, συγκριτικα με το bosch gdx που εχω ειναι η μερα με τη νυχτα σε ολους τους τομεις, αλλα ok και σαν τιμη το parkside ειναι στο 1/3.
Καλη αγορα θα ελεγα για καποιον που δεν εχει τιποτα και ψαχνει κατι οικονομικο.

MISKIN
26/09/2019, 19:02
Αν του ξεβιδώνει τα μπουλόνια του αυτοκινήτου ένα απλό 12βολτο δραπανοκατσάβιδο, τότε μη ξαναμπείς στο αμάξι του. Για να λύσουν τα μπουλόνια των τροχών ενός αυτοκινήτου που είναι σφιγμένα με 10 κιλά ροπής περίπου, θέλει αερόκλειδο ή παλμικό μπουλονόκλειδο 18βολτο. Αλλιώς θα σου σπάσει το καρπό.

Kas_Tracer
26/09/2019, 20:07
Τα 10 κιλά ροπής (10Kg/m) είναι περιπου 100Nm.
To παλμικό του λιντλ σύμφωνα με το διαφημιστικό φτάνει τα 180Nm.

Από περιέργεια την περασμένη βδομάδα έψαξα για το δικό μου (Leon) με πόσα πρέπει να φίγγουν οι τροχοί
Σύμφωνα με το μαουαλ με 120 και με αυστηρή προειδοποίηση ΟΧΙ με παλμικό

MISKIN
26/09/2019, 20:10
Μόνο που αυτό που έκανε QUOTE ο φίλος δεν είναι παλμικό. Και έγραψα για λύσιμο όχι σφίξιμο.

MikeG
26/09/2019, 20:48
Συνονοματε mikeg πρεπει να προσδιορισεις λιγο τι εννοεις βιδωματα και που.
Εν`πασει περιπτωση εγω θεωρω οτι δεν πολυαξιζει και τοσο, το ειχα παρει παλιοτερα και το γυρισα πισω εγω.


Κατσε λιγο και με την ευκαιρια τωρα, να ποσταρω το 20βολτο παλμικο που τσιμπησα την προηγουμενη φορα που το ειχε.

410415

410416

Ειναι λιγακι βαρυ και καπως ατσουμπαλο, συγκριτικα με το bosch gdx που εχω ειναι η μερα με τη νυχτα σε ολους τους τομεις, αλλα ok και σαν τιμη το parkside ειναι στο 1/3.
Καλη αγορα θα ελεγα για καποιον που δεν εχει τιποτα και ψαχνει κατι οικονομικο.

Ευχαριστώ πολύ Mike.

Οπότε κρατάω τα χρήματα για να πάω σε κάτι σοβαρό.

MISKIN
26/09/2019, 21:04
Καλά κάνεις, εγώ που το έχω δε το συμπαθώ. Ούτε δύναμη έχει, ούτε στροφές. Για την ακρίβεια πιστεύω ότι έχει λιγότερες στροφές στο γρήγορο από αυτές που ισχυρίζεται ότι έχει.

Translatoras
27/09/2019, 10:52
Αξίζει σε αυτά τα χρήματα; Πιο πολύ για βιδώματα.

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=33525

Να πω και εγώ τη γνώμη μου που το έχω αρκετά χρόνια.
Δεν είναι καθόλου κακό.

Έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα όταν θες να μοντάρεις ξύλινες κατασκευές.
Έχεις το τσοκ με φρεζοτρύπανο για τα τρυπήματα και μετά, κάνεις ένα κλακ, το αφαιρείς και βάζεις μύτη και το κάνεις κατσαβιδιέρα.
Δύο εργαλεία σε ένα!.

Να φανταστείς ότι το έχει πάρει ο μαραγκός μου και δηλώνει ευτυχής!!

Έχω τρυπήσει με λίγη προσπάθεια και τούβλο (μέχρι 6mm) όταν βαριόμουν να βγάλω το κρουστικό.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι αγόρασα ξεχωριστη κασετίνα με μύτες-τρυπάνια και τα έχω μαζί, διότι στο βαλιτσάκι δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός του φορτιστή.
Αν βρω ένα βαλιτσάκι να τα χωράει όλα θα είμαι κομπλέ.

JNP
27/09/2019, 12:19
Να πω και εγώ τη γνώμη μου που το έχω αρκετά χρόνια.
Δεν είναι καθόλου κακό.

Έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα όταν θες να μοντάρεις ξύλινες κατασκευές.
Έχεις το τσοκ με φρεζοτρύπανο για τα τρυπήματα και μετά, κάνεις ένα κλακ, το αφαιρείς και βάζεις μύτη και το κάνεις κατσαβιδιέρα.
Δύο εργαλεία σε ένα!.

Να φανταστείς ότι το έχει πάρει ο μαραγκός μου και δηλώνει ευτυχής!!

Έχω τρυπήσει με λίγη προσπάθεια και τούβλο (μέχρι 6mm) όταν βαριόμουν να βγάλω το κρουστικό.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι αγόρασα ξεχωριστη κασετίνα με μύτες-τρυπάνια και τα έχω μαζί, διότι στο βαλιτσάκι δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός του φορτιστή.
Αν βρω ένα βαλιτσάκι να τα χωράει όλα θα είμαι κομπλέ.

Το έχω πάνω από δύο χρόνια. Για ερασιτεχνικες ξυλοδουλειες όπως τις περιγράφεις είναι μια χαρά.
Δεν το μετάνιωσα.
Σημ. Εγώ το βολεψα στην υφασμάτινη θήκη ενός ηλεκτρικού με τα φρεζοτρυπανακια, μυτες κλπ.

Translatoras
27/09/2019, 13:26
Σημ. Εγώ το βολεψα στην υφασμάτινη θήκη ενός ηλεκτρικού με τα φρεζοτρυπανακια, μυτες κλπ.

Χαίρομαι!
Άρα δεν είμαι παράξενος όπως μου λένε!!
Υπάρχουν και άλλοι με τους ίδιους προβληματισμούς.

JNP
27/09/2019, 13:43
Χαίρομαι!
Άρα δεν είμαι παράξενος όπως μου λένε!!
Υπάρχουν και άλλοι με τους ίδιους προβληματισμούς.

Ένα πλεονέκτημα που έχει στις ξυλοδουλειες είναι ότι φορώντας του την μύτη πχ Pz 2 μπορείς και του φοράς κατευθείαν από πάνω το τσοκ με το φρεζοτρυπανακι. Δεν χρειάζεται να προσθαφερεις τη μύτη δηλαδή πάρα μόνο το τσοκ.

daz
27/09/2019, 15:25
Μήπως μπερδεύετε τα παλμικά με τα, κρουστικά ή μη, κατσαβίδια?

Το παλμικό έχει τη λειτουργία του μπουλενόκλειδου, έτσι?

MAIK72
27/09/2019, 15:52
Μήπως μπερδεύετε τα παλμικά με τα, κρουστικά ή μη, κατσαβίδια?

Το παλμικό έχει τη λειτουργία του μπουλενόκλειδου, έτσι?

Ετσι φαίνεται. Κι εγώ μαζί:D

Χρόνια πολλά κι απο΄δω :beer:

JNP
27/09/2019, 20:12
Μήπως μπερδεύετε τα παλμικά με τα, κρουστικά ή μη, κατσαβίδια?

Το παλμικό έχει τη λειτουργία του μπουλενόκλειδου, έτσι?

Το εργαλείο στο οποίο αναφερθήκαμε παραπάνω με τον translatoras είναι απλό κατσαβίδι με αφαιρούμενο τσοκ.
Καμμια σχέση με κρουστικό η παλμικο.

JNP
13/04/2020, 11:12
Να πω και εγώ τη γνώμη μου που το έχω αρκετά χρόνια.
Δεν είναι καθόλου κακό.

Έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα όταν θες να μοντάρεις ξύλινες κατασκευές.
Έχεις το τσοκ με φρεζοτρύπανο για τα τρυπήματα και μετά, κάνεις ένα κλακ, το αφαιρείς και βάζεις μύτη και το κάνεις κατσαβιδιέρα.
Δύο εργαλεία σε ένα!.

Να φανταστείς ότι το έχει πάρει ο μαραγκός μου και δηλώνει ευτυχής!!

Έχω τρυπήσει με λίγη προσπάθεια και τούβλο (μέχρι 6mm) όταν βαριόμουν να βγάλω το κρουστικό.

Ένα μειονέκτημα είναι ότι αγόρασα ξεχωριστη κασετίνα με μύτες-τρυπάνια και τα έχω μαζί, διότι στο βαλιτσάκι δεν χωράει τίποτα άλλο εκτός του φορτιστή.
Αν βρω ένα βαλιτσάκι να τα χωράει όλα θα είμαι κομπλέ.

Εγώ το 12βολτο με το αφαιρούμενο τσοκ το βολεψα σε ένα πανινο τσαντάκι από ηλεκτρικό δραπανοκατσαβιδο skill που το έχω μόνιμα πλέον στον πάγκο στο γκαράζ.
Μέσα χώρεσε μυτες, τρυπάνια μετάλλου HSS και μπλε σειρά bosch για δομικά υλικά. Στην εξωτερική θήκη εξαρτήματα για βιδωμα/ τρύπημα /φρεζαρισμα ξύλου.
Για τρυπηματα μέχρι 8χιλ με καλύπτει σχεδόν παντού.
417429
417430

lazarefa
13/04/2020, 12:58
Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν την αγορά ενός δραπανοκατσάβιδου Parkside. Δεν έχω ανάλογο εργαλείο, αλλά και δεν μου έχει πρακτικά χρειαστεί επιτακτικά μέχρι σήμερα. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα ήθελα να επενδύσω ένα σοβαρό ποσό για ανάλογη αγορά επώνυμου εργαλείου (αφού πέραν της ελάχιστης χρήσης, είναι και το θέμα των μπαταριών που λόγω αχρησίας/με φόρτισης, εφόσον δεν συντηρούνται με τακτικές φορτίσεις, λογικά αχρηστεύονται με τον καιρό).
Όλα αυτά με αφορμή το δραπανοκατσάβιδο της σειράς Performance (με brushless μοτεράκια) που έφεραν στην Ελλάδα την προηγούμενη εβδομάδα τα Lidl:
https://www.supereverything.gr/2020/04/parkside-perfomance.html
Aπλά προβληματιζόμουν μήπως είναι προτιμότερο να προχωρούσα σε αγορά αντί απλού δραπανοκατσάβιδου brushless σε αγορά κρουστικού δραπανοκατσάβιδου Parkside (το οποίο για την ιστορία κοστίζει και 10 ευρώ λιγότερα, 60 αντί 70) PSBSA 20 Li B2 ως πιο πασπαρτού λύση επαναφορτιζόμενου εργαλείου.
Είναι αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=WxJKQVDtK10
Στη θέση μου τι θα προτιμούσατε;

Bowleno
13/04/2020, 14:37
Οι Λιθίου δεν χαλάνε τόσο γρήγορα πια...

lazarefa
13/04/2020, 17:33
Οπότε λες ότι έχει νόημα να δώσω διπλά-τριπλά χρήματα για να πάρω κάτι επώνυμο, για τη χρήση που το προορίζω; (ερασιτεχνικά, μια στο τόσο και αν).

geo10
13/04/2020, 19:27
Εάν έβρισκα κάποιο τέτοιο εργαλείο του Λίντλ πιθανότατα να το αγόραζα βασικά λόγω τιμής, γιατί έχω ακούσει περισσότερα καλά λόγια (για τα συγκεκριμένα ηλεκτρικά) από άσχημα.
Εκείνο που δεν μου αρέσει είναι το στυλ "τρέξτε προσφορά κι όποιος προλάβει γιατί μετά από λίγο τελειώνουν" για αυτό και δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω. Διότι από ότι αντιλαμβάνομαι δεν μπορεί κανείς να βρει τα επαναφορτιζόμενά τους όποτε θέλει σε κατάστημα παρά μόνο όταν τα φέρουν στην κατάλογο.
Το μόνο εργαλείο που έχω πάρει από τα Λίντλ ήταν ένα παχύμετρο σε προσφορά που πρέπει να είχε καμιά δεκαριά ευρωπαϊκά. Μου άρεσε κυρίως το πλαστικό κουτί/θήκη του για να πω την αλήθεια που ήταν τύπου Μιτουτόγιο. Το πρώτο είχε θεόστραβες σιαγώνες. Το δεύτερο με το οποίο το άλλαξα, απλά στραβές. Τελικά το έδωσα κι αυτό πίσω και πήρα τα χρήματα. Ολίγον εκτός θέματος το τελευταίο σχόλιο αλλά φταίει η πανδημία :).

telegonos
13/04/2020, 19:36
To Lidl δεν φέρνει ΜΟΝΙΜΑ τα προιόντα της εβδομαδιαίας προσφοράς. Αυτά που έχει στην εβδομαδιαία προσφορά, τα φέρνει για την βδομάδα αυτή και μόνο, είναι ΕΚΤΑΚΤΑ, δεν είναι μόνιμα προιόντα που απλά την βδομάδα αυτή τα δίνει καλύτερη τιμή (μιλάμε για τα μη-τρόφιμα). Μετά την πάροδο της βδομάδας της προσφοράς, είναι σαν να μην τα είχε. Έτσι δουλεύει η επιχείριση αυτή, από τότε που πρωτοάνοιξε.

Bowleno
13/04/2020, 19:41
Οπότε λες ότι έχει νόημα να δώσω διπλά-τριπλά χρήματα για να πάρω κάτι επώνυμο, για τη χρήση που το προορίζω; (ερασιτεχνικά, μια στο τόσο και αν).

Εννοείται πως όχι. Για την δουλειά που θες μια χαρά θα σε καλύψει.

fasarias
13/04/2020, 20:14
Τα ειδα τα brushless που εφερε τωρα, καλα ναι μεν αλλα.
Σιγουρα προτιμοτερο κατα την γνωμη μου το ''απλο'' ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ δραπανοκατσαβιδο απο το ''σκετο'' δραπανοκατσαβιδο brushless.

Οι λογοι πολλοι και διαφοροι.

geo10
13/04/2020, 21:28
To Lidl δεν φέρνει ΜΟΝΙΜΑ τα προιόντα της εβδομαδιαίας προσφοράς. Αυτά που έχει στην εβδομαδιαία προσφορά, τα φέρνει για την βδομάδα αυτή και μόνο, είναι ΕΚΤΑΚΤΑ, δεν είναι μόνιμα προιόντα που απλά την βδομάδα αυτή τα δίνει καλύτερη τιμή (μιλάμε για τα μη-τρόφιμα). Μετά την πάροδο της βδομάδας της προσφοράς, είναι σαν να μην τα είχε. Έτσι δουλεύει η επιχείριση αυτή, από τότε που πρωτοάνοιξε.

Εμένα δεν με εξυπηρετεί, άλλους τους εξυπηρετεί, όλα καλά!

Acacius
13/04/2020, 22:13
Εμένα δεν με εξυπηρετεί, άλλους τους εξυπηρετεί, όλα καλά!

Κανέναν δεν εξυπηρετεί εκτός από το ίδιο το Lidl. Δε χρειάζεται να στοκάρει τα πάντα συνέχεια οπότε υποθέτω μειώνει το κόστος με αυτόν τον τρόπο και, ίσως το κυριότερο, πατάει στην καταναλωτική ψυχολογία του "καλή τιμή, ας το πάρω τώρα που το βρήκα, δεν ξέρεις αν θα χρειαστεί αργότερα". Την έχω πατήσει έτσι πολλάκις.

fasarias
14/04/2020, 20:07
Τελευταια προσθηκη απο τα επαναφορτιζομενα μπαταριας parkside.
Κρουστικο δραπανοκατσαβιδο, που το περιμενα πολυ καιρο το συγκεκριμενο.
Εκ πρωτης φαινεται αρκετα καλο για τα λεφτα του και απο το λιγο που εχω προλαβει να το δουλεψω.

417449

417450

Αυτο που δεν ειναι σιγουρα καλο, για να μην πω σκετη απογοητευση μαλιστα, ειναι οι μπαταριες των 2ah που περιλαμβανονται μεσα στο 99% των πακετων των επαναφορτιζομενων.

daz
14/04/2020, 22:39
Είναι ζήτημα να είναι έστω και 2ah.

fasarias
15/04/2020, 07:23
Είναι ζήτημα να είναι έστω και 2ah.

Κι`εγω αμφιβαλλω κατα πολυ αποστολε.

lazarefa
16/04/2020, 10:44
Πήγε εχθές γνωστός μου (με αρκετές γνώσεις εργαλείων και με πολλά στη συλλογή του) και βρήκε σε Lidl το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο 20V (αυτό που είχε βγάλει στις 26/3 στα 60 ευρώ, το αγόρασε και ο Fasarias πιο πάνω και ενδιαφέρει κι εμένα) και το αγόρασε. Μόλις πήγε σπίτι και το άνοιξε να το δοκιμάσει διαπίστωσε ότι είχε αισθητό τζόγο στο τσοκ. Τους το πήγε πίσω αναφέροντας το πρόβλημα και του επέστρεψαν τα χρήματα. Το ερώτημά μου είναι αφενός αν έχουν παρατηρήσει κι άλλοι φίλοι ανάλογο πρόβλημα με τζόγους στο τσοκ σε δραπανοκατσάβιδα του Lidl, ειδικά βέβαια στο εν λόγω (fasarias διαβάζει;) κι αφετέρου αν είναι τακτική της επιχείρησης όταν ο πελάτης έχει κάποιο θέμα με την ποιότητα του εργαλείου να το επιστρέφει με αποσφραγισμένη συσκευασία και να του επιστρέφουν τα χρήματα χωρίς πολλά πολλά. Αν ισχύει το τελευταίο, μάλλον θα το πάρω κι εγώ να δοκιμάσω την τύχη μου, γιατί σε διαφορετική περίπτωση δεν αξίζει πιστεύω να πάρει κανείς τέτοιο εργαλείο με αυτό το πρόβλημα, κι ας είναι σχετικά φτηνό.

toyar
16/04/2020, 11:17
το lidl με την αποδειξη σου επιστρεφει αμεσα τα χρηματα ακομα κι αν το εχεις ανοιξει και χρησιμοποιησει
πρακτικα δε ρωτανε καν γιατι το επιστρεφεις
νομιζω εχεις χρονικο περιθωριο 1 μηνα
αυτο μαζι με την τριετη εγγυηση ειναι μεγαλο συν

JNP
16/04/2020, 11:42
Πήγε εχθές γνωστός μου (με αρκετές γνώσεις εργαλείων και με πολλά στη συλλογή του) και βρήκε σε Lidl το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο 20V (αυτό που είχε βγάλει στις 26/3 στα 60 ευρώ, το αγόρασε και ο Fasarias πιο πάνω και ενδιαφέρει κι εμένα) και το αγόρασε. Μόλις πήγε σπίτι και το άνοιξε να το δοκιμάσει διαπίστωσε ότι είχε αισθητό τζόγο στο τσοκ. Τους το πήγε πίσω αναφέροντας το πρόβλημα και του επέστρεψαν τα χρήματα. Το ερώτημά μου είναι αφενός αν έχουν παρατηρήσει κι άλλοι φίλοι ανάλογο πρόβλημα με τζόγους στο τσοκ σε δραπανοκατσάβιδα του Lidl, ειδικά βέβαια στο εν λόγω (fasarias διαβάζει;) κι αφετέρου αν είναι τακτική της επιχείρησης όταν ο πελάτης έχει κάποιο θέμα με την ποιότητα του εργαλείου να το επιστρέφει με αποσφραγισμένη συσκευασία και να του επιστρέφουν τα χρήματα χωρίς πολλά πολλά. Αν ισχύει το τελευταίο, μάλλον θα το πάρω κι εγώ να δοκιμάσω την τύχη μου, γιατί σε διαφορετική περίπτωση δεν αξίζει πιστεύω να πάρει κανείς τέτοιο εργαλείο με αυτό το πρόβλημα, κι ας είναι σχετικά φτηνό.

3,6V/12V/18V: δεν είχαν ούτε παρουσίασαν αργότερα κάποιο μηχανικό η άλλο πρόβλημα. Παρτο, δοκίμασε το κιαν δεν σου κάνει, άμεση επιστροφή με την ανοιγμένη συσκευασία και την απόδειξη.

lazarefa
16/04/2020, 12:44
Έχεις δίκιο. Ίσως το ψειρίζω παραπάνω. Απλά μου έκανε εντύπωση το θέμα με το τσοκ γιατί πέραν του φίλου μου που το αντιμετώπισε, το διάβασα και από κάποιον που το έγραψε σε άλλο φόρουμ. Ο fasarias που αγόρασε το ίδιο, να υποθέσω ότι το βρήκε οκ;

JNP
16/04/2020, 13:44
Θα μας πει, αλλά πιστεύω θα τοχε δει.
Η μπαταρία του φάνηκε μικρή, έχω όμως την εντύπωση ότι εχει άλλη εξτρα στα 5Αh.

Translatoras
16/04/2020, 15:03
Τώρα πια μπορείς να το επιστρέψεις μέσα σε τρεις (3) μήνες αρκεί να έχεις απόδειξη και τη συσκευασία σε αποδεκτή κατάσταση.

Μεγάλο Πλεονέκτημα.
Μαζί και η τριετής εγγύηση (έχω κάνει χρήση της 2 φορές
και επειδή δεν άξιζε η επισκευή, ούτε υπήρχε αντίστοιχο εργαλείο διαθέσιμο πήρα το αντίτιμο πίσω).

Translatoras
16/04/2020, 15:08
Τελευταια προσθηκη απο τα επαναφορτιζομενα μπαταριας parkside.
Κρουστικο δραπανοκατσαβιδο, που το περιμενα πολυ καιρο το συγκεκριμενο.
Εκ πρωτης φαινεται αρκετα καλο για τα λεφτα του και απο το λιγο που εχω προλαβει να το δουλεψω.

417449

417450




Το πήρα, το άνοιξα, είδα ότι δεν μου χρειάζεται (δεν το δοκίμασα καν) και θα το επιστρέψω μετά το Πάσχα.

Αν κάποιος (εντός Αθηνών) το ήθελε και δεν το βρήκε ας μου στείλει μήνυμα.

Καλή Ανάσταση.

Translatoras
16/04/2020, 15:11
Θα μας πει, αλλά πιστεύω θα τοχε δει.
Η μπαταρία του φάνηκε μικρή, έχω όμως την εντύπωση ότι εχει άλλη εξτρα στα 5Αh.

Πουλάει εξτρά μπαταρίες 4Αh. με 3 χρόνια εγγύηση και η μπαταρία

ΠΡΟΣΟΧΗ: έχει την ίδια με δύο διαφορετικές τιμές (24,99 και 29,99)
Φυσικά θα ψάξετε για την φτηνότερη

wthanasis
16/04/2020, 15:35
Πουλάει εξτρά μπαταρίες 4Αh. με 3 χρόνια εγγύηση και η μπαταρία

ΠΡΟΣΟΧΗ: έχει την ίδια με δύο διαφορετικές τιμές (24,99 και 29,99)
Φυσικά θα ψάξετε για την φτηνότερη

Δεν είναι οι ίδιες φυσικά.
Η μία είναι περισσότερα Ah.
Δύο και πέντε αν θυμάμαι καλά.

toyar
16/04/2020, 15:37
Αν θέλει να κινηθεί κάνεις σε αυτή την κατηγορία ποιότητας και τιμής εργαλείων το lidl έχει σοβαρό πλεονέκτημα

lazarefa
16/04/2020, 15:50
Δεν είναι οι ίδιες φυσικά.
Η μία είναι περισσότερα Ah.
Δύο και πέντε αν θυμάμαι καλά.

Όσο και αν φαίνεται περίεργο (που φαίνεται) σε σχέση με τις μπαταρίες με διαφορετικές τιμές, παρατήρησα τα εξής σήμερα σε Lidl που επισκέφτηκα: Καταρχάς έχει 2 τύπους μπαταριών 20 βολτ. Των 2ΑΗ και των 4ΑΗ. Αμφότερες εμφανίζονται σε διαφορετικούς πάγκους (ή δίπλα δίπλα) με διαφορετικές τιμές. Οι των 2ΑΗ υπάρχουν σκέτες στα 20 ευρώ ή πακέτο με φορτιστή πάλι στα 20 ευρώ, οι δε 4ΑΗ στη μια ντάνα ήταν στα 25 ευρώ και στην άλλη στα 30 ευρώ. Δεν έκατσα να τσεκάρω αν οι κωδικοί προϊόντος ήταν ίδιοι στις 4άρες. Όσοι σκέφτονται να τις αγοράσουν ας το ψάξουν.

Translatoras
16/04/2020, 17:09
Δεν είναι οι ίδιες φυσικά.
Η μία είναι περισσότερα Ah.
Δύο και πέντε αν θυμάμαι καλά.

Έχει 2 Ah με φορτιστή (αργό) στα 19,99.

Έχει 4Ah (σκέτες χωρίς φορτιστή) ίδιες μεταξύ τους αλλά με διαφορετικό κωδικό και ελαφρώς διαφορετική συσκευασία.
Βγήκαν σε διαφορετικές ημερομηνίες και γι' αυτό έχουν διαφορετικές τιμές

Ο ένας κωδικός κοστίζει 24,99 και ο άλλος 29,99.

fasarias
18/04/2020, 07:31
lazarefa μια χαρα ειναι το τσοκ σ`αυτο που πηρα εγω, ουτε τζογους ουτε τιποτα κομπλε.
Βασικα αυτου του τυπου τα τσοκ δεν δικαιολογειται να εχουν τζογους σε καμμια περιπτωση, να μους πεις για το αλλα που ειναι sds να σου πω ναι οκ.
Μαλλον επεσε σε προβληματικο κομματι ο φιλος σου και βεβαιως καλα εκανε και το επεστρεψε πισω αμεσως.

lazarefa
18/04/2020, 08:38
Λόγω πιθανών θεμάτων με το τσοκ και γενικότερης απτής ποιότητας κατασκευής, που φαίνεται να είναι μισό κλικ πιο κάτω στο "απλό" κρουστικό σε σχέση με το Performance (που δεν είναι φυσικά κρουστικό), -πχ θέματα τσοκ που στο δεύτερο είναι επώνυμο (Röhm) συν τα 5 αντί για 3 χρόνια εγγύηση, συν το γεγονός ότι η κρούση για μένα ήταν για να υπάρχει αν κι εφόσον χρειαστεί ανάλογη εργασία σε χώρο χωρίς παροχή ρεύματος, συν το μικρότερο κατά περίπου 300 γραμμάρια βάρος του Performance- , ήμουν έτοιμος να πάω σήμερα στο κατάστημα να στάξω το 70άρι για το Performance και ήρθε η ανάρτησή σου και με ξαναμπέρδεψε...

lazarefa
18/04/2020, 08:50
Ενδεικτικά αυτό που έγραψε κάποιος σε άλλο φόρουμ που παρακολουθώ για το εν λόγω κρουστικό δραπανοκατσάβιδιο:

Το είχα αγοράσει και εγώ, και όντως είχε πρόβλημα και εμένα με το τσοκ, εκτός του τζόγου εμένα μερικές φορές δεν μπορούσε να "ξεσφίξει" ή να "σφίξει" το τρυπάνι. Το γύρισα και εγώ πίσω και πήρα τα χρήματα μου πίσω

lazarefa
23/04/2020, 06:34
Kαλημέρα και χρόνια πολλά. Τελικά από δω το έφερα, από κει το έφερα, αγόρασα προχθές το δραπανοκατσάβιδο της σειράς Performance (όχι το κρουστικό) μαζί με μια εφεδρική μπαταρία 4ΑΗ. Έναντι της λειτουργίας κρούσης (και κάποιων θεμάτων ποιότητας στο κρουστικό, ενδεικτικά την μέρα που το αγόρασα το κοιτούσε κι ένας άλλος που πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι έχει το κρουστικό και από κάποια στιγμή και μετά είχε κάποια θέματα με το τσοκ - χαλάρωνε), πρόκρινα την σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής του (πχ τσοκ Rohm), την μεγαλύτερη ονομαστική ροπή του (60Νm αντί 45Νm), το μικρότερο κατά περίπου 350 γρ. βάρος του, και τέλος τα 5 έτη εγγύησης (όταν στα υπόλοιπα εργαλεία του Lidl δίνουν 3 έτη) και τον κινητήρα brushless (αν και για κάποιους στο εξωτερικό ο τελευταίος αποτελεί μειονέκτημα, καθώς αποδείχθηκε ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος κάτω από 3-4 βαθμούς).
Πρώτες εντυπώσεις από τη χρήση του σε βίδωμα/ξεβίδωμα σε ξύλο άκρως θετικές. Βέβαια, μεγάλο κελεπούρι ίσως δεν το λες ακριβώς (τουλάχιστον όχι για προϊόν των Lidl) στα 95 ευρώ με τις 2 μπαταρίες (70 το αρχικό σετ συν 25 η έξτρα μεγάλη μπαταρία), αλλά σίγουρα σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει κάτι ανάλογο υπό κανονικές συνθήκες (πλην των όποιων σοβαρών προσφορών) και θα πρέπει κάποιος να ανέβει τουλάχιστον 50 ευρώ για κάτι σχετικά παρόμοιο. Δεδομένου ότι η χρήση του θα είναι καθαρά περιστασιακή, δεν ήθελα να προχωρήσω σε αγορά πιο σοβαρού και ακριβότερου εργαλείου (βασικά κι αυτό υπερβολή είναι για τα δεδομένα μου αλλά λέμε τώρα).

fkol k4
23/04/2020, 07:45
και τον κινητήρα brushless (αν και για κάποιους στο εξωτερικό ο τελευταίος αποτελεί μειονέκτημα, καθώς αποδείχθηκε ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος κάτω από 3-4 βαθμούς).

????
Αποδείχτηκε για το συγκεκριμένο μοτέρ αυτό, ή γενικά για τα brushless;
Γιατί αν είναι γενικά, κάποιος ξέχασε να το πει στα εργαλεία που είχαμε δύο χειμώνες στη Δανία.

Φίλε μεγειά το εργαλείο. Μια χαρά είναι και το εργαλείο και η τιμή του. Υπάρχουν άνθρωποι που βγάζουν μεροκάματο με Parkside και άλλες οικονομικές μάρκες.

Τα ηλεκτρικά εργαλεία πεθαίνουν με κυρίως τρεις τρόπους:

Όταν τα πιέσεις να κάνουν πράγματα που εμφανώς δεν μπορούν
Όταν δεν τα λυπάσαι (πχ τα αφήνεις να γεμίσουν σκόνη ή ροκανίδια ή ότι άλλο μέσα και μετά πέφτει και νερό, κόλλες κτλ και γίνεται μια λασπουριά μέσα στο μοτέρ που φρακάρει τα πάντα)
Όταν πέφτουν.



Ναι, οκ, τα ακριβά επαγγελματικά έχουν μεγαλύτερο περιθώριο για κακομεταχείριση, αλλά φρόντισε το εργαλείο σου και θα κρατήσει για χρόνια.

Και επειδή διαβάζω πολλές φορές πως κόσμος δεν παίρνει εργαλεία μπαταρίας γιατί φοβάται μη χαλάσουν οι μπαταρίες, ας μην υπάρχει τόση ανησυχία, ειδικά για τις λιθίου. Τις δικές μου τις έχω από το 2007 και υπάρχουν και περίοδοι που δεν προλάβαιναν να κρυώσουν αλλά και μια τριετία που δεν βγήκαν καν από το βαλιτσάκι. Μια χαρά δουλεύουν και σήμερα.
Απλά μην τις αφήνετε ξεφόρτιστες.

Χρόνια πολλά σε όλους :beer:

lazarefa
23/04/2020, 08:08
Φίλε fkol k4 ευχαριστώ για τις ευχές. Προφανώς αναφερόμουν στο brushless μοτέρ του συγκεκριμένου Parkside κι όχι εν γένει σε αυτό των τύπων κινητήρων. Κάποιοι στη σελίδα του γερμανικού Lidl που έκαναν review αν θυμάμαι, έγραφαν για ελλειπή μόνωση του μοτέρ (δεν ξέρω τι πρακτικά σημαίνει αυτό) με συνέπεια την αδυναμία λειτουργίας σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος (σε αντιδιαστολή φαντάζομαι με ένα συμβατικό μοτέρ με καρβουνάκια που, λόγω τριβών προφανώς, αναπτύσσει μια θερμοκρασία, ενίοτε σχετικά υψηλή).
Για τα υπόλοιπα που ανέφερες ως προς τους τρόπους με τους οποίους πεθαίνει ένα ηλεκτρικό εργαλείο σαφώς θα συμφωνήσω. Προσωπικά τηρώ και τους 3 όρους και εννοείται ότι ποτέ δεν έχω καταστρέψει ηλεκτρικό εργαλείο (ούτε όμως κι έχω κάνει εντατική χρήση σε τέτοια, για να είμαστε δίκαιοι).

billyka
28/04/2020, 14:10
Απο αρκετο ψαξιμο που εκανα για τα εργαλεια parkside αρκετα απο αυτα τα κατασκευαζει η einhell,για την οποια δεν εχω καμια γνωμη καθως δεν εχω κανενα εργαλειο της.Μια ελληνικη σελιδα στο ιντερνετ κανει review σε πολλα εργαλεια και εχει δοκιμασει παρα πολλα εργαλεια της parkside.Το συμπερασμα του,οτι ειναι αρκετα καλο value for money,με 3ετη εγγυηση αρκει να εχει κανεις στο μυαλο του οτι αγοραζει ερασιτεχνικο εργαλειο,το οποιο δεν προοριζεται για επαγγελματικη χρηση.Σε διαφορα συνεργεια παντως εχω δει πολλες φορες εργαλεια απο τα λιντλ οπως γωνιακους τροχους μπαταριας κτλ οι οποιοι ομως δεν δουλευουν ολη μερα,οπως πχ θα δουλευαν σε ενα σιδεραδικο.Οταν πηγα παντως σε καταστημα το οποιο εμπορευοταν εργαλεια metabo,κοιτουσα τον γωνιακο τροχο της και με ρωτησε για τι χρηση το θελω.Οταν του ειπα ερασιτεχνικη για το σπιτι μου ειπε μην τα κοιτας καν τα metabo,παρε ενα φθηνοτερο πχ της bormann,μια χαρα μου λεει θα σου κανει την δουλεια που θελεις.Εκτος αν ειναι να δουλευει ο τροχος 8 ωρες την μερα 6/7 την εβδομαδα ολο τον χρονο...

SeniorCanardo
28/04/2020, 14:51
Bormann, Einhel, Ingco όλες είναι "ελληνοποιημένα" κινέζικα.

Από Bormann προσωπικά πολύ κακή εμπειρία.

Από την άλλη, κανένα από τα Parkside μου, παρουσίασε οποιοδήποτε πρόβλημα.

billyka
29/04/2020, 13:52
οντως αυτο το ακουω συχνα για τα μπορμαν.Εγω παντως ηθελα ενα γωνιακο τροχακι για χρηση στο σπιτι πηρα το 1000βατ της μπορμαν το χω δουλεψει αρκετα για ερασιτεχνικη χρηση μεχρι στιγμης ολα καλα δε μου χει βγαλει κατι.Για τα παρκσαιντ οντως οπως λεω και παραπανω υπαρχει το αστειο ''εργαλειο απο τα λιντλ'' το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακουσει αρνητικα αρκει να ξερεις οτι περνεις ερασιτεχνικο εργαλειο.Το μειον τους απο οτι εχω καταλαβει ειναι το μεγεθος και το βαρος τους,κατι το οποιο θα κουραζει το χερι ενα το χρησιμοποιεις επαγγελματικα,οπως ειπαμε ομως ειναι ερασιτεχνικο εργαλειο οποτε για χρηση στο σπιτι αξιζει και με το παραπανω.Στα λεφτα τους βασικα και αυτα που προσφερει δεν βρισκεις κατι αντιστοιχο επωνυμο

kostaskk
29/04/2020, 20:45
Bormann, Einhel, Ingco όλες είναι "ελληνοποιημένα" κινέζικα.

Από Bormann προσωπικά πολύ κακή εμπειρία.

Από την άλλη, κανένα από τα Parkside μου, παρουσίασε οποιοδήποτε πρόβλημα.
Είχε χαλάσει κάτι; Από borman έχω κολονατο δράπανο,τρυπάνι,τροχό, ηλεκτροκόλληση,συμπιεσομετρο,dremel,κολιτηρι,σεγα,
χαράκτη και με λίγη χρήση μέχρι τώρα δεν έχει χαλάσει κάτι,ούτε φαίνονται ατέλειες η χάλια υλικα. Θυμάμαι ότι οι οδηγίες χρήσης, συντήρησης ήταν λίγο παράξενες η κακα μεταφρασμένες

o_gavros
29/04/2020, 20:51
επειδή το Λιντλ ειναι ενα σουπερμαρκετ που πάω συχνα, πάντα θα κάνω βόλτα απο τους διαδρόμους με τα εργαλεία,πάντα!
πίανομαι Billyka απο το μήνυμα σου για την κουβέντα "καλό για τα λεφτά του".
Με εξαίρεση κάτι ηλεκτρικά κατσαβιδάκια που τα πουλάνε ξερωγω 25€, τα εργαλεία που βλέπω δεν είναι και τόσο φτηνά (ως απόλυτη τιμή) που να δικαιολογεί (στα μάτια μου τουλάχιστον) το ρίσκο της αγοράς.
Την περασμένη βδομαδα ας πούμε, είχε φαλτσοπρίονο μεγάλο κοντά στα 100€. είχε δισκοπρίονο χειρός κάνα 70-80αρι αν θυμάμαι καλά.γενικως δεν είναι αυτό που λέμε "τσάμπα".
Και αναρωτιέμαι, με ποια λογική θα μπει κάποιος στη διαδικασία να ξοδέψει χ χρήματα για κάτι που είναι αμφιβόλου ποιότητας;
Αν ας πούμε βρίσκεις πχ δισκοπρίονο (αφού το ειδα πρόσφατα) "επώνυμο" με λίγα ευρώ παραπάνω (τυχαίο παράδειγμα απο σκρουτζ (https://www.skroutz.gr/s/15318610/Makita-HS7611-1600W.html)),γιατί να επιλέξεις parkside;