PDA

View Full Version : Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

MISKIN
05/11/2015, 06:51
Τη Δευτέρα θα έχει το Lidl to δραπανοκατσάβιδο που έλεγα. Στην ουσία 18V είναι, μη ψαρώνετε με το 20V.
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=974

stam2
05/11/2015, 09:45
Τη Δευτέρα θα έχει το Lidl to δραπανοκατσάβιδο που έλεγα. Στην ουσία 18V είναι, μη ψαρώνετε με το 20V.
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=974

κάτι μου λέει ότι δεν έχει κρούση?

MISKIN
05/11/2015, 13:13
κάτι μου λέει ότι δεν έχει κρούση?
Όχι δεν έχει κρούση και έχει μια μπαταρία. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά η ροπή του. Παρόλα αυτά αξίζει και αν δεν σου κάθεται καλά, το πας πίσω και παίρνεις τα λεφτά σου. Αν δεν είχα τα Boschακια θα το δοκίμαζα.

Προδιαγραφής
05/11/2015, 13:32
Όχι δεν έχει κρούση και έχει μια μπαταρία. Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά η ροπή του. Παρόλα αυτά αξίζει και αν δεν σου κάθεται καλά, το πας πίσω και παίρνεις τα λεφτά σου. Αν δεν είχα τα Boschακια θα το δοκίμαζα.
Oταν εψαχνα ποιο απο ολα να παρω τα parkside ειχα φτιάξει αυτο το excel και το μοντελο που θελει να παρει ο φιλος τοτε εβγαινε μονο με Ni-Cd μπαταρια.Ειναι το κατω αριστερα στον πινακα και θα δεις οτι ειχε 20nm ροπη αρα αν ειναι ιδιο σαν μοτερ κλπ η ροπη θαναι απο κει και πανω...
344315

toyar
05/11/2015, 13:37
τα εγαλεια του lidl δεν ειναι σπουδαιας ποιοτητας αλλα ειναι συνηθως επαρκη για τον ερασιτεχνη
επισης ειναι value for money
το βασικο τους πλεονεκτημα ομως ειναι η τριετης εγγυηση και η δυνατοτητα επιστροφης

kosni
05/11/2015, 13:49
Aποψη μου ειναι οτι τα parkside ειναι πολυ καλα για ερασιτεχνικη χρηση, το μειονεκτημα τους ειναι οτι δεν βγαινουν ποτε με δυο μπαταριες, και αν δε κανω λαθος καθε φορα που βγαινει ενα καινουριο πχ 18V, δεν ταιριαζει η μπαταρια απο αντιστοιχο παλιοτερο. Εχω παραδειγμα απο επαγγελματικο χωρο επισκευης πλυστικων μηχανηματων που χρησιμοποιει 18v δραπανοκατσαβιδο και του χει πιει το αιμα εδω και καποια χρονια και δεν καταλαβαινει τιποτα... Βεβαια αλλο να πραγμα να τρυπας και να βιδωνεις σε ξυλο και αλλο να λυνεις και να δενεις βιδες πανω σε μηχανημα, μεγαλυτερες απαιτησεις εχει το ξυλο.
Εχω ενα δραπανοκατσαβιδο parkside 10.8V και τo σετ makita 10.8v, καποια στιγμη θα τους κανω ενα τεστ parkside vs makita και θα σας πω αποτελεσματα..

Προδιαγραφής
05/11/2015, 14:43
Aποψη μου ειναι οτι τα parkside ειναι πολυ καλα για ερασιτεχνικη χρηση, το μειονεκτημα τους ειναι οτι δεν βγαινουν ποτε με δυο μπαταριες, και αν δε κανω λαθος καθε φορα που βγαινει ενα καινουριο πχ 18V, δεν ταιριαζει η μπαταρια απο αντιστοιχο παλιοτερο. Εχω παραδειγμα απο επαγγελματικο χωρο επισκευης πλυστικων μηχανηματων που χρησιμοποιει 18v δραπανοκατσαβιδο και του χει πιει το αιμα εδω και καποια χρονια και δεν καταλαβαινει τιποτα... Βεβαια αλλο να πραγμα να τρυπας και να βιδωνεις σε ξυλο και αλλο να λυνεις και να δενεις βιδες πανω σε μηχανημα, μεγαλυτερες απαιτησεις εχει το ξυλο.
Εχω ενα δραπανοκατσαβιδο parkside 10.8V και τo σετ makita 10.8v, καποια στιγμη θα τους κανω ενα τεστ parkside vs makita και θα σας πω αποτελεσματα..

Δεν βγαινεουν ποτε με 2 μπατταριες για να εχουν ελκυστικη τιμη αλλα και γιατι δεν τις χρειαζονται οι ερασιτεχνες.Ομως αν θελει καποιος εξτρα εχει παμφθηνες με παραγγελια απο την εδω τεχνικη υποστηριξη...

daz
05/11/2015, 15:36
Είναι πιο ακριβό το parkside από ένα ίδιο bosch πράσινο ή maktec πχ?

Ίδια βατ ίδιες μπαταρίες κτλ. Και αν ναι πόσο? Αξιζει η διαφορά?

toyar
05/11/2015, 15:42
μη ρωτας......
πηγαινε παρτο δοκιμασε το κι αν δεις οτι δεν αξιζει παρε τα λεφτα σου πισω;)

kosni
05/11/2015, 15:43
Ειναι καλυτερο το πρασινο bosch απο το parkside αραγε?

camen
05/11/2015, 16:00
Ερώτηση: Αν χρειαστεί να σε καλύψει η εγγύηση για εργαλείο στο λιντ γινεται άμεσα η περιμένεις ποτε θα ξαναβγεί προς πώληση το εργαλείο? κρατάνε κάποιο στοκ για να καλύπτουν τις εγγυήσεις?
Κ προφανώς πρεπει να προσκομίσεις κ την απόδειξη αγοράς ή τα αναγνωρίζουν ως δικά τους?
Εγγύηση εχει κ η κασετίνα που θα βγάλει το Σάββατο ?

daz
05/11/2015, 16:05
Ειναι καλυτερο το πρασινο bosch απο το parkside αραγε?

Ναι kosni είναι! Αλλά νομίζω ότι είναι και ακριβότερο! Δεν το έψαξα και πολύ αλλά υποθέτω ότι εσείς που ενδιαφέρεστε πρέπει να ξέρετε.
Όταν πίσω από ένα εργαλείο κρύβεται μια εταιρία που πουλάει μόνο τέτοια πράγματα νομίζω πως είναι αρκετό για να μη το συζητήσουμε άλλο.
Η Skill είναι της bosch. Γιατί νομίζεις ότι την λέει skill και όχι bosch κοκκινη ή bosch μπαρδαλή? Γιατί δεν θέλει να βάλει το όνομά της σε κάτι τέτοιο, έχει ένα ρεπιουτέισον να χάσει. Το skill στα 55 ευρώ με μια μπαταρία είναι ποιότητας lidl.
Απ' την άλλη το λιντλ πουλάει σαλάμια.
Και κανένα parkside που και που.

Σε σχέση με αυτό?

http://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=16234


Πόσο καλύτερο είναι το parkside?
Είναι καλύτερο το parkside? :D


Δεν είμαι αντίθετο με την αγορά ενός τέτοιου εργαλείου, εξ' άλλου, όσοι παρακολουθήσατε την συζήτηση, είδατε οτι το είπα και εγώ πως κάτι σε αυτή την τιμή αξίζει, υπό προϋποθέσεις

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να περιμένω τα λιντλ για να πάρω κάτι που σε ένα μαγαζί μπορώ να το βρω φθηνότερα. (ή στην ίδια τιμή)

daz
05/11/2015, 16:10
μη ρωτας......
πηγαινε παρτο δοκιμασε το κι αν δεις οτι δεν αξιζει παρε τα λεφτα σου πισω;)

Τα έχω δοκιμάσει ρε 'συ. Με το μικρότερο που είχε βγάλει κάποια στιγμή έχω δουλέψει αρκετά και μάλιστα έχει βγάλει αρκετή δουλειά στα χέρια άλλου. (καλά μη φανταστείτε τίποτα τρομερό αλλά έχει δουλέψει)

Αναλογικά με την τιμή του, παίρνεις αυτό που πληρώνεις. Διαφωνείς σε αυτό?

kosni
05/11/2015, 16:17
Το bulle και καλυτερο να ειναι, που μαλλον ειναι, εχει μπαταρια nicd, δλδ τεχνολογια 20ετιας,
αυτο το bosch που με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο ειναι το πιο φθηνο 18v λιθιου αξιζει τα 130 γιουρια παραπανω?
http://www.mrtool.gr/catalog/product/view/id/1600/category/152

daz
05/11/2015, 16:38
Αυτό που έβαλες εκτός του ότι το βρίσκεις άνετα, τουλάχιστον 10 ευρώ κάτω ρίχνει ξύλο σε πολλά της αγοράς.
Το αν αξίζει τα 100 τόσα ευρώ παραπάνω άσε να το ξέρουν αυτοί που το πήραν.

Είπα ότι τα μποσάκια ειναι ακριβότερα αλλά μη το παρακάνεις. Υπάρχουν πολλά που είναι φθηνότερα απ' αυτό που έβαλες.

99 ευρώ και με βαλίτσα.

http://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/bosch-psr-18-0-603-955-300/


Για την μπαταρία συμφωνώ, δεν το είχα δει. Καλύτερα να είναι λιθίου δε λέω αλλά απ' την άλλη πάλι σε ένα εργαλείο αυτής της τιμής δεν ξέρω αν θα με ενδιέφερε και πολύ (ειδικά αν σκεφτείς το φθηνότερο κόστος αντικατάστασης ή δευτερης μπαταρίας).

daz
05/11/2015, 16:47
Και για να μην κολλάμε σε μάρκες και λοιπά περιττά πρωτόκολλα.

Θεωρείτε ότι το parkside είναι καλύτερο από πολλά άλλα που πωλούνται στην ίδια τιμή και έχουν τον ίδιο εξοπλισμό?

Δεν έχετε δει ποτέ κάτι που πουλάει το λιντλ σαν parkside (ολόιδιο) σε άλλη μάρκα?

Τα μοτεράκια του αέρα που είχε πριν κάτι μήνες? Επειδή τα πρακτικερ τα έχουν ακριβότερα? (για τα ίδια ακριβώς εργαλεία μιλάω όχι παρόμοια). Ρώτησε κάποιος σε κανενα μαγαζί πόσο έχουν αυτά τα πράγματα?

kosni
05/11/2015, 16:52
Δε προσπαθω να βγαλω τα parkside και γαμω τα εργαλεια απλα θεωρω οτι ειναι για τον ερασιτεχνη value for money.
Αυτο το bosch που ποσταρες δεν πρεπει να ναι λιθιου, μαλλον nimh ειναι αλλα δεν εχει σημασια...
Γενικοτερα οι τιμες που εχει το lidl σε ΚΑΠΟΙΑ πραγματα ειναι ασυναγωνιστες, οταν πχ βγαζει βαλιτσα με καστανιες 1/4, 3/8 και 1/2 με τα καρυδακια κομπλε και την εχει 40 η 50 ευρω αν θυμαμαι καλα, και την πιο φθηνη στο εμποριο τη βρισκεις 70+ και ειναι ακριβως ιδια ποιοτητα (οπως μας εχεις εξηγησει) εχει μια σημασια...
Οταν ειχε βγαλει αυτη τη βαλιτσα, την αλλη μερα το σχιστο ηταν γεματο απο δαυτες και πουλαγανε 10- 20 ευρω πανω εννοειτε....

daz
05/11/2015, 17:14
Δε προσπαθω να βγαλω τα parkside και γαμω τα εργαλεια απλα θεωρω οτι ειναι για τον ερασιτεχνη value for money.
Αυτο το bosch που ποσταρες δεν πρεπει να ναι λιθιου, μαλλον nimh ειναι αλλα δεν εχει σημασια...
Γενικοτερα οι τιμες που εχει το lidl σε ΚΑΠΟΙΑ πραγματα ειναι ασυναγωνιστες,

Επιτέλους!!! :beer::beer::D



οταν πχ βγαζει βαλιτσα με καστανιες 1/4, 3/8 και 1/2 με τα καρυδακια κομπλε και την εχει 40 η 50 ευρω αν θυμαμαι καλα, και την πιο φθηνη στο εμποριο τη βρισκεις 70+ και ειναι ακριβως ιδια ποιοτητα (οπως μας εχεις εξηγησει) εχει μια σημασια...


Βασικά το αντίθετο έχω πει. Ότι η τιμή είναι ενδεικτικό της ποιότητας και όχι η μάρκα. Δεπαναλεει parkside ή ότι άλλο θέλει καρφάκι δε μου καίγεται.

Τώρα έχει μια μόνο σειρά με καρυδάκια στα 22 ευρώ και άλλες φορές βγάζει 3 σειρές με καρυδάκια στα 43.5 ευρώ.
Δλδ αυτές τώρα είναι σε προσφορά ενώ οι άλλες ήταν σε σούπερ προσφορά ή μήπως άλλα εργαλεία τα μεν και άλλα τα δε.

Όταν βγάζει καστάνια μισής ίντσας καρυδάκια προεκτάσεις και μύτες στα 22 ευρώ
και την άλλη βγάζει μόνο 2 προεκτάσεις για μύτες με τα μισά λεφτά από την μισόκιλη κασετίνα του προηγούμενου μήνα?

Ο πατέρας μου έσκασε γιατί δεν πρόλαβε να πάει να πάρει πριονάκι. Πήρα και του πήρα το ίδιο ακριβώς με του lidl στα ίδια λεφτά. Την προηγούμενη φορά είχε πάρει ένα και το είχε βρει πάρα πολύ καλό.

Με τα λεφτά που έδωσε τότε και τα λεφτά που έδωσα τώρα έπαιρνα πριονάκι για κλάδεμα με λάμα japan. (και μάλιστα αφαιρούμενη ώστε να αλλάζεται).

daz
05/11/2015, 17:27
Ερώτηση: Αν χρειαστεί να σε καλύψει η εγγύηση για εργαλείο στο λιντ γινεται άμεσα η περιμένεις ποτε θα ξαναβγεί προς πώληση το εργαλείο? κρατάνε κάποιο στοκ για να καλύπτουν τις εγγυήσεις?
Κ προφανώς πρεπει να προσκομίσεις κ την απόδειξη αγοράς ή τα αναγνωρίζουν ως δικά τους?
Εγγύηση εχει κ η κασετίνα που θα βγάλει το Σάββατο ?

Εgω δε ξέρω να σε απαντήσω καρdιά μου αλλά έχεις δει καθόλου τα εργαλεία maco?

Έχουν και καρτελάκι που λένε εγγύηση εφ' όρου ζωής. :lol:

Κράτα το καρτελάκι, την απόδειξη αγοράς και μια φωτογραφία σου την ώρα που την αγοράζεις με χαμόγελο και πάνε να την αλλάξεις όταν σπάσει. :bawl:


Edit. Μια καστάνια 1/4 round head (ή facom style) κοστίζει κάπου στα 7 ευρώ και δεν είναι καθόλου άσχημη για τον χομπίστα που θέλει ένα φθηνό εργαλείο.

toyar
05/11/2015, 17:46
Τα έχω δοκιμάσει ρε 'συ. Με το μικρότερο που είχε βγάλει κάποια στιγμή έχω δουλέψει αρκετά και μάλιστα έχει βγάλει αρκετή δουλειά στα χέρια άλλου. (καλά μη φανταστείτε τίποτα τρομερό αλλά έχει δουλέψει)

Αναλογικά με την τιμή του, παίρνεις αυτό που πληρώνεις. Διαφωνείς σε αυτό?

αυτο ειπα κι εγω
value for money
γιατι σε καποιους αρκει αυτη η ποιοτητα
αλλα ξαναλεω
εχεις τη μοναδικη δυνατοτητα να αξιολογησεις στην πραξη αυτο που αγορασες και να το επιστρεψεις αν το κρινεις ανεπαρκες για τη δουλεια που το θες

MISKIN
05/11/2015, 17:51
Kαι για να φτιάξω τον MISKIN,ναι το Honda ηταν αθραυστο!Και δεν θα το πουλαγα αλλα...
...εκεινη την εποχη 1980 περιπου το ανεκδοτο στους μηχανοβιους ηταν πως αν ο Ερυθρος Σταυρος κανει ντου στο γραφειο αρ.100 του Σαρακακη(ανταλακτικα Honda)θα βρει ενα σωρο αγνοουμενους που περιμενουν μηνες και χρονια τα ανταλλακτικα τους!
Μια ανοιξη μου κλεψανε εξαρτηματα απο τα μπροστινα δισκοφρενα(δαγκανες,τακακια,αντλιες κλπ) και αυτο με αφησε με την μηχανη ακινητη 6μηνες μεχρι να ερθουν τα ανταλλακτικα(γιαυτο και μου τα κλεψανε!)και μαλιστα ναμαι ερμαιο του συνεργεια για καταστασεις αδιανοητες(δωσε τα μισα απο τα γνησια να στειλω τα παιδια να κλεψουν απο κανενα ιδιο!!!).Ειδα οτι ολο το κυκλωμα ηταν ετσι και αποφασισα να το φτιαξω με τα γνησια οποτε κι αν θα ερχοταν αλλα ποτε πια εξαρτηση απο αντιπροσωπειες μαφιοζικες.
Βλέπω ένα τύπο κάθε μέρα με ένα CX πηγαίνοντας για δουλειά. Κάθομαι και το χαζεύω στο φανάρι. Πήγαινε-έλα στη δουλειά του με το CX... Το μοναδικό που έχω δει εδώ και χρόνια. Μέτά σταματάω στο επόμενο φανάρι και είμαστε 3-4 vstrom... :cry:


Είναι πιο ακριβό το parkside από ένα ίδιο bosch πράσινο ή maktec πχ?

Ίδια βατ ίδιες μπαταρίες κτλ. Και αν ναι πόσο? Αξιζει η διαφορά?

Περίπου η διπλή τιμή δεν είναι;


Ερώτηση: Αν χρειαστεί να σε καλύψει η εγγύηση για εργαλείο στο λιντ γινεται άμεσα η περιμένεις ποτε θα ξαναβγεί προς πώληση το εργαλείο? κρατάνε κάποιο στοκ για να καλύπτουν τις εγγυήσεις?
Κ προφανώς πρεπει να προσκομίσεις κ την απόδειξη αγοράς ή τα αναγνωρίζουν ως δικά τους?
Εγγύηση εχει κ η κασετίνα που θα βγάλει το Σάββατο ?
Παίρνεις τα λεφτά πίσω, δε νομίζω να κρατάνε στοκ.


Ειναι καλυτερο το πρασινο bosch απο το parkside αραγε?

Ναι είναι


Ναι kosni είναι! Αλλά νομίζω ότι είναι και ακριβότερο! Δεν το έψαξα και πολύ αλλά υποθέτω ότι εσείς που ενδιαφέρεστε πρέπει να ξέρετε.
Όταν πίσω από ένα εργαλείο κρύβεται μια εταιρία που πουλάει μόνο τέτοια πράγματα νομίζω πως είναι αρκετό για να μη το συζητήσουμε άλλο.
Η Skill είναι της bosch. Γιατί νομίζεις ότι την λέει skill και όχι bosch κοκκινη ή bosch μπαρδαλή? Γιατί δεν θέλει να βάλει το όνομά της σε κάτι τέτοιο, έχει ένα ρεπιουτέισον να χάσει. Το skill στα 55 ευρώ με μια μπαταρία είναι ποιότητας lidl.
Απ' την άλλη το λιντλ πουλάει σαλάμια.
Και κανένα parkside που και που.

Σε σχέση με αυτό?

http://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=16234


Πόσο καλύτερο είναι το parkside?
Είναι καλύτερο το parkside? :D


Δεν είμαι αντίθετο με την αγορά ενός τέτοιου εργαλείου, εξ' άλλου, όσοι παρακολουθήσατε την συζήτηση, είδατε οτι το είπα και εγώ πως κάτι σε αυτή την τιμή αξίζει, υπό προϋποθέσεις

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να περιμένω τα λιντλ για να πάρω κάτι που σε ένα μαγαζί μπορώ να το βρω φθηνότερα. (ή στην ίδια τιμή)

Αποστόλη το Parkside έχει καλύτερη σχέση τιμής απόδοσης από τα budget εργαλεία μπαταρίας της αγοράς. Ακόμα και την ίδια τιμή να έχουν τα Parkside έχουν 3ετή εγγύηση όπως τα επαγγελματικά. Χώρια ότι πουλιούνται σωρηδόν και σπάνια θα ακούσεις κάτι άσχημο, όπως ακούς συνεχώς για τα B&D ή τα εργαλεία του πρακτικερ (budget). Επίσης καλά λόγια ακούω και για τα Dexter του Leroy Merlin.

Έχουμε όμως ξεφύγει λίγο εκτός θέματος μιας και αυτά δεν είναι εργαλεία για το μηχανάκι, ίσως να μεταφερθεί όλο αυτό σε κάποιο thread για τις προσφορές του Lidl.

Που θα βρούμε λοιπόν ένα φθηνό σετ μανόμετρα για να ρυθμίσουμε τις πεταλούδες στο vstrom;

daz
05/11/2015, 17:56
αυτο ειπα κι εγω
value for money
γιατι σε καποιους αρκει αυτη η ποιοτητα
αλλα ξαναλεω
εχεις τη μοναδικη δυνατοτητα να αξιολογησεις στην πραξη αυτο που αγορασες και να το επιστρεψεις αν το κρινεις ανεπαρκες για τη δουλεια που το θες

Πάμε όλοι να αδειάσουμε τα μαγαζιά και την επόμενη να τα επιστρέψουμε όλα πίσω. :lol:

Εκδίκηση για τις πουστιές που έκαναν όταν τα καπιταλ ctrl ήταν στα φόρτε τους.

daz
05/11/2015, 18:08
Που θα βρούμε λοιπόν ένα φθηνό σετ μανόμετρα για να ρυθμίσουμε τις πεταλούδες στο vstrom;

Ψαξε force και rothewald. Και οι δύο έχουν αρκετά σπεσιαλ τουλς και γενικά διάφορα εξειδικευμένα εργαλεία. (θα ρίξω μια ματιά αργότερα να δω τι άλλο υπάρχει).


Στα υπόλοιπα, αφού το λετε όλοι έτσι θα είναι. :beer:
Αχιλλέα σπάνια αγοράζω lidl αλλά έχω βρει πολλά απ' τα εργαλεία που πουλάει, σε άλλες μάρκες και με παρόμοια τιμή.
Συμφωνώ ότι ίσως κάποια απ' αυτά μπορεί να έχουν καλύτερο δείκτη τιμής πως απόδοση σε σχέση με πολλά της αγοράς ενώ άλλες φορές ο παράγοντας "που να ψάχνω τώρα" είναι αρκετός. Εγώ συνήθως ψάχνω για κάτι άλλο και πέφτω πάνω τους. :lol:

MISKIN
05/11/2015, 18:21
Ψαξε force και rothewald. Και οι δύο έχουν αρκετά σπεσιαλ τουλς και γενικά διάφορα εξειδικευμένα εργαλεία. (θα ρίξω μια ματιά αργότερα να δω τι άλλο υπάρχει).

Βάλε κανά link έχει γίνει καζάνι το κεφάλι μου με τα μπαταρίας και δεν έχω κουράγιο να ψάξω και γι' αυτό. :ZZZ:
Θα μου δανείσει γνωστός τα δικά του αλλά λέω να επενδύσω σε κάτι τέτοιο μιας και χρειάζεται.



Στα υπόλοιπα, αφού το λετε όλοι έτσι θα είναι. :beer:
Αχιλλέα σπάνια αγοράζω lidl αλλά έχω βρει πολλά απ' τα εργαλεία που πουλάει σε άλλες μάρκες και με παρόμοια τιμή.
Συμφωνώ ότι ίσως κάποια απ' αυτά μπορεί να έχουν καλύτερο δείκτη τιμής πως απόδοση σε σχέση με πολλά της αγοράς ενώ άλλες φορές ο παράγοντας "που να ψάχνω τώρα" είναι αρκετός. Εγώ συνήθως ψάχνω για κάτι άλλο και πέφτω πάνω τους. :lol:
Σπάνια και γω ψωνίζω από lidl εργαλεία. Έχω το τροχό και τη σπαθοσέγα και δουλεύω και το πνευματικό που και που. Όλα αυτά όμως άντε να δουλέψουν 1 φορά το δίμηνο και αν. Τώρα που χειμώνιασε θα δω τι κάνει η σπαθοσέγα στο κόψιμο ξύλων για τη σόμπα.
Ότι γράφω για τα Parkside κάπου αλλού τα έχω διαβάσει. Οι 9 στους 10 λένε "καλά εργαλεία για τα λεφτά τους".

virus
05/11/2015, 18:25
εχω σταματησει εδω και πολυ καιρο να ψωνιζω απο το lidl. ο λογος ειναι επειδη εχει ριξει πολυ την ποιοτητα ωστε να εχει καλο κραχτη στα εργαλεια με χαμηλες τιμες. μιλαω για πριν απο καμια πενταετια πριν αν θυμαμαι καλα. οτι parkside μπαταριας εχω παρει ηταν τοτε με ΔΥΟ μπαταριες. τωρα πια μονο μια μπαταρια.

επισης ειχα παρει τοτε την παρακατω πενσα απο το lidl. την ειχα πιασει στο χερι μου και μαρεσε η ποιοτητα της. πηρα δυο ( ευτυχως) σκυλος μαυρος αποδειχτηκε, εχει φαει παρα πολυ ξυλο εχει ξεχαστει σε βροχες εξω. ειναι ακομα λειτουργικη. κι ελεγα σαν την ξαναβγαλει θα παω να παρω. ο αντικαταστατης της πριν δυο χρονια που την κυνηγαω ειναι αυτη που φαινετε στο λινκ του MISKIN. καμια σχεση η μια με την αλλη σε ποιοτητα. και ειναι φανερο.

αει σιχτιρ ειπα. μου κανει μια κατασταση ως εξης " τωρα που εφτιαξα ονομα στις προσφορες εργαλειων σας ριχνω την ποιοτητα και θα μου λετε κι ευχαριστω". οχι ευχαριστω δεν θα παρω λοιπον και προτιμω να ψωνιζω απο σπ πατση κι ebay. πιο ωραιο πραμα δεν υπαρχει απο το να πιανεις φιλιες με τους υπαλληλους στα εργαλειαδικα. μετα απο καποιες επισκεψεις σε προσεχουν και σου δινουν καλα εργαλεια.

απλα πιστευω οτι ειναι η ευκολη διαδικασια του "παω εδω στο lidl της γετονιας μου να παρω ενα εργαλειο". ουτε να στραβωνομαι στο ιντερνετ ουτε να ψαχνω σε φορουμ ουτε να περιμενω ποοοτε θαρθει το εργαλειο.


344325




http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=974

virus
05/11/2015, 18:29
Που θα βρούμε λοιπόν ένα φθηνό σετ μανόμετρα για να ρυθμίσουμε τις πεταλούδες στο vstrom;

θες να αγορασεις η να δανειστεις;

εχω να σου δωκω να κανεις την δουλεια σου κι αν σαρεσουν μετα πας και τα αγοραζεις (οχι τα δικα μου ε;) μην παρεξηγηθουμε κιολα!!!!!

MISKIN
05/11/2015, 18:35
θες να αγορασεις η να δανειστεις;

εχω να σου δωκω να κανεις την δουλεια σου κι αν σαρεσουν μετα πας και τα αγοραζεις (οχι τα δικα μου ε;) μην παρεξηγηθουμε κιολα!!!!!

Να ΄σαι καλά, έχει προσφερθεί κι άλλος φίλος να μου δανείσει, απλώς είπα μήπως να πάρω δυο δικά μου αν βρω σε καλή τιμή.

virus
05/11/2015, 18:42
απο δω (http://www.carbtune.com/) τοχω παρει. και εχω παρει με τεσσερις στηλες αν ποτε βρεθω με κανα Ι4 :D

αλλα κανει και για δικυλινδρα.

daz
05/11/2015, 18:44
Οι 9 στους 10 λένε "καλά εργαλεία για τα λεφτά τους".

Κάτι μου λέει ότι εκείνος ο ένας είμαι εγώ. :lol:

Πλάκα κάνω. Σε γενικές γραμμές έτσι είναι απλά δεν είναι κανόνας αυτός. Οι φιλιέρες και τα κολαουζα είναι καλά για τα λεφτά που πληρώνεις αλλά όχι για την δουλειά που θέλεις να κάνεις. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Ότι είναι 10 ευρώ πεταμένα. Δεν θα δουλέψουν ή θα δουλέψουν μια φορά το κάθε ένα. Κάτι σαν τα Ελληνικά σπίρτα ρε παιδί μου, αν άναβε το πρώτο....
τα υπόλοιπα μπορούσες να τα πετάξεις.

Το ροπόκλειδο με τα 16 ευρώ είναι καλό για τα λεφτά του αλλά όχι για να μετράς ροπές. :lol:

O κανόνας όμως λέει....

Είναι lidl -> Είναι καλό.
Ε δεν είναι!




εχει ριξει πολυ την ποιοτητα ωστε να εχει καλο κραχτη στα εργαλεια με χαμηλες τιμες.

καμια σχεση η μια με την αλλη σε ποιοτητα. και ειναι φανερο.



-Τι έχεις Γιάννη?
-Τι είχα Πάντα?

:lol:

MISKIN
05/11/2015, 19:13
απο δω (http://www.carbtune.com/) τοχω παρει. και εχω παρει με τεσσερις στηλες αν ποτε βρεθω με κανα Ι4 :D

αλλα κανει και για δικυλινδρα.
Καλό φαίνεται και συμμαζεμένο, μικρούλι. Ένα μοντέλο είναι;

Κάτι μου λέει ότι εκείνος ο ένας είμαι εγώ. :lol:

Πλάκα κάνω. Σε γενικές γραμμές έτσι είναι απλά δεν είναι κανόνας αυτός. Οι φιλιέρες και τα κολαουζα είναι καλά για τα λεφτά που πληρώνεις αλλά όχι για την δουλειά που θέλεις να κάνεις. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Ότι είναι 10 ευρώ πεταμένα. Δεν θα δουλέψουν ή θα δουλέψουν μια φορά το κάθε ένα. Κάτι σαν τα Ελληνικά σπίρτα ρε παιδί μου, αν άναβε το πρώτο....
τα υπόλοιπα μπορούσες να τα πετάξεις.

Το ροπόκλειδο με τα 16 ευρώ είναι καλό για τα λεφτά του αλλά όχι για να μετράς ροπές. :lol:

O κανόνας όμως λέει....

Είναι parkside -> Είναι καλό.
Ε δεν είναι!





-Τι έχεις Γιάννη?
-Τι είχα Πάντα?

:lol:
Ήθελα να το γράψω και πριν στο virus, ότι μιλάω πάντα για τα εργαλεία μπαταρίας και τα ηλεκτρικά εργαλεία του Lidl, δηλαδή τα Parkside και όxι τα Powerfix εργαλεία χειρός.

Λες να μη πάρω τα κολαούζα και τις φιλιέρες; Ούτε για τις μανέλες;

virus
05/11/2015, 19:19
να ειναι πολυ μαζεμενο κι ακριβειας. με ψευδαργυρο μεσα. πανευκολο στην χρηση. δυο ειναι τα βασικα μοντελα ενα για δικιλυνδρα κι ενα για τετρακυλινδρα με τις αναλογες στηλες το καθενα.

με δεκα ευρω δυο μανελες ε; χμμμμ :hmm:

εγω παντως δεν παω. στεγνωσα αυτον τον καιρο, πηρα κατι αλλα κοκοψινια :D

MISKIN
05/11/2015, 19:26
να ειναι πολυ μαζεμενο κι ακριβειας. με ψευδαργυρο μεσα. πανευκολο στην χρηση. δυο ειναι τα βασικα μοντελα ενα για δικιλυνδρα κι ενα για τετρακυλινδρα με τις αναλογες στηλες το καθενα.

με δεκα ευρω δυο μανελες ε; χμμμμ :hmm:

εγω παντως δεν παω. στεγνωσα αυτον τον καιρο, πηρα κατι αλλα κοκοψινια :D


Πρέπει να παραγγείλω ξεχωριστά σωληνάκια και αντάπτορες (που χρησιμεύουν αυτοί); Να πάρω από κει ή κάνουν και τα διαφανή σωληνάκια πετρελαίου; Έσένα πόσο σου στοίχισε αν επιτρέπεται;

MISKIN
05/11/2015, 19:33
απο δω (http://www.carbtune.com/) τοχω παρει. και εχω παρει με τεσσερις στηλες αν ποτε βρεθω με κανα Ι4 :D

αλλα κανει και για δικυλινδρα.


Πως παραγγέλνουμε δε μπορώ να καταλάβω... Χαζό είμαι;; Paypal έχει ο Εγγλέζος;

daz
05/11/2015, 19:33
Οι μανέλες φθηνές είναι (ακόμα και οι völkel).

Ένας φίλος που είχε αγοράσει ένα παρόμοιο σετ, τελικά πήρε völkel. θα τον ρωτήσω πόσα μας δίνει για να τον απαλλάξουμε απ' το περιττό βάρος αλλά είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το φορτωθείς? :D

Για τα parkside και powerfix δεν κατάλαβα. Είναι και τα δύο του λιντλ? Νόμιζα οτι τα powerfix είναι του praktiker και διόρθωσα τον "κανόνα". :lol:

Μλκ δεν ξέρω ούτε το in home brand του lidl πάω να φύγω, εκτέθηκα. :lol:

:beer:

virus
05/11/2015, 19:36
τοχα παρει τοτε ενα 80αρι ευρω. στην τιμη οτι βλεπεις. το carbtune με τα σωληνακια του και το τσαντακι ολα, δεν παιρνεις τιποτα ξεχωριστα. τα περιλαμβανει η τιμη.

το v strom δεν νομιζω να θελει ανταπτορα, απλα το λαστιχο που παιρνεις βαζεις.

νομιζωμε paypal ταχα παρει τοτε:D

MISKIN
05/11/2015, 19:43
Οι μανέλες φθηνές είναι (ακόμα και οι völkel).

Ένας φίλος που αγόρασε κάτι παρόμοιο, τελικά πήρε völkel. θα τον ρωτήσω πόσα μας δίνει για να τον απαλλάξουμε απ' το περιττό βάρος αλλά είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το φορτωθείς? :D

Για τα parkside και powerfix δεν κατάλαβα. Είναι και τα δύο του λιντλ? Νόμιζα οτι τα powerfix είναι του praktiker και διόρθωσα τον "κανόνα". :lol:

Μλκ δεν ξέρω ούτε το in home brand του lidl πάω να φύγω, εκτέθηκα. :lol:

:beer:
Έχω μανέλες για κολαούζα.
344332
Σε μπέρδεψα; :p
Την άλλη θέλω για τις φιλιέρες. Τα υπόλοιπα θα τα δωρήσω σε φίλο.


τοχα παρει τοτε ενα 80αρι ευρω. στην τιμη οτι βλεπεις. το carbtune με τα σωληνακια του και το τσαντακι ολα, δεν παιρνεις τιποτα ξεχωριστα. τα περιλαμβανει η τιμη.

το v strom δεν νομιζω να θελει ανταπτορα, απλα το λαστιχο που παιρνεις βαζεις.

Έχει 56 λίρες όλα μαζί με τσαντάκι και μεταφορικά! 78€ δηλαδή! Πωωω ρε γαμώτο δε βγαίνω να το δαγκώσω τώρα! Θα το χτυπήσω όμως φαίνεται ποιοτικό!

virus
05/11/2015, 19:51
ειναι ποιοτικο παντως. στειλτου μαιλ απανταει και ειναι γρηγορος.

αν θες να το δεις να παρεις και μια γευση σφυρα :D

MISKIN
05/11/2015, 20:00
ειναι ποιοτικο παντως. στειλτου μαιλ απανταει και ειναι γρηγορος.

αν θες να το δεις να παρεις και μια γευση σφυρα :D

Αθήνα είσαι;

Προδιαγραφής
05/11/2015, 22:48
Παρα τα οσα μπορει να καταλογισει κανεις στο lidl στους γερμανους κλπ κλπ ...οσον αφορα την εξυπηρετηση πελατων με ηλεκτρικα εργαλεια ,απο προσωπικη πειρα σας λεω οτι ειναι περα απο αψογοι!Οταν χαλασει κατι μεσα στην εγγυηση παντα των 3 ετων,σου πληρωνουν και τα ταχυδρομικα που θα τους το στειλεις για αλλαγη η επισκευη αναλογα.Και στοκ εχουν παντα μεσα στην 3ετια.

toyar
06/11/2015, 06:41
2 φορες χρειαστηκα εγγυηση
τη πρωτη για μια ξυριστικη επικοινωνησα τσαμπα με γερμανια με ελληνοφωνο γερμανο και σε μια βδομαδα ειχα σπιτι μου οχι ανταλλακτικο αλλα καινουρια συσκευη χωρις να μου ζητηθει η παλια (αντικειμενο αξιας 12 ευρω)
τη δευτερη για ενα πλυστικο (που δεν ειχα διαθεσιμη ουτε την αποδειξη αγορας) με στειλαν στο service στη Ν.Ιωνια και μου σκατζαραν το προβληματικο εξαρτημα στο λεπτο
να σημειωσω οτι πλυστικο τους ειναι σαν παιχνιδι αλλα με τα πλυσιματα που μου εχει βγαλει εδω και 3-4 χρονια το 50αρικο που κοστισε το εβγαλε και δουλευει ακομα
καποτε πηρα ηχεια υπολογιστη τα πηγα σπιτι τα δοκιμασα κι επειδη μου φανηκαν αδυναμα τα τσουβαλιασα τα πηγα πισω και πηρα τα λεφτα μου

camen
07/11/2015, 10:19
Λοιπόν, πήγα μολις κ πήρα την κασετίνα του λιντλ...Δε ξερω απο αντοχή, πάντως απο φινίρισμα ειναι άψογη :look:

Για δεύτερη/τριτη που την θελω νομίζω θα ειναι οκ...

vaska
07/11/2015, 11:27
Λοιπόν, πήγα μολις κ πήρα την κασετίνα του λιντλ...Δε ξερω απο αντοχή, πάντως απο φινίρισμα ειναι άψογη :look:

Για δεύτερη/τριτη που την θελω νομίζω θα ειναι οκ...

Πάει χάλασες κι εσύ. Τελικά είναι θέμα επιρροής, έφυγες μακρυά από το βεληνεκές μου και κατήντησες πλέμπα
:yuck:

camen
07/11/2015, 11:31
Πάει χάλασες κι εσύ. Τελικά είναι θέμα επιρροής, έφυγες μακρυά από το βεληνεκές μου και κατήντησες πλέμπα
:yuck:

Ναι αλλα ειναι 3/8 :D
Άσε που δεν ειναι θέμα επιρροής γτ στο γκαράζ που αραζουμε τα βραδια εδω υπάρχουν μονο wurth , facom και Makita :smokin:

bulmont
07/11/2015, 11:35
Λοιπόν, πήγα μολις κ πήρα την κασετίνα του λιντλ...Δε ξερω απο αντοχή, πάντως απο φινίρισμα ειναι άψογη :look:

Για δεύτερη/τριτη που την θελω νομίζω θα ειναι οκ...



Τι τις κάνεις ρε χαμένε;;;;; Τις στοκάρεις δεξιά κι' αριστερά, γιά να είσαι
έτοιμος από εργαλεία όταν ξεμένεις με την λαδιέρα σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:bawl::bawl:

camen
07/11/2015, 11:37
Τι τις κάνεις ρε χαμένε;;;;; Τις στοκάρεις δεξιά κι' αριστερά, γιά να είσαι
έτοιμος από εργαλεία όταν ξεμένεις με την λαδιέρα σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:bawl::bawl:

Τις βλέπει η λάδιερα κ το σκέφτεται να χαλάσει, σου λεει αυτός εδω θα με ξεαντεριασει :smokin:

duke200
07/11/2015, 12:08
κανα καλό τροχουδάκι 115 κατω απο τα 25 ευρώ, έχετε να προτεινετε?
βρήκα Einhell TE-AG 115/500 με 22 ευρω. έχει δοκιμάσει κανένας?

χρήση ερασιτεχνική, κοπή-λείανση μετάλλων.

daz
07/11/2015, 12:31
vaska camen και bulmont δίνουν ρεσιτάλ!!! :lol:

Και ο duke όμως, δε λέω!!!! :bawl:

Φίλε duke μήπως εννοείς καλό για τα λεφτά του? :D Θα ρωτήσω κάποιον που πήρε έναν ψευτικο και ορκίζεται ότι είναι καλός και θα σου πω τι μάρκα είναι ;)

Road Pirat
07/11/2015, 16:44
Για δεύτερη είναι ότι πρέπει αυτές ή αν την θέλει κανίς για μία στο τόσο. Για το μοτόρι πάντως ποιοτικά καρυδάκια τα οποία αγοράζεις μία φορά ( η καστανιά δεν είναι ανάγκη να είναι πολύ ακριβή)

byron
07/11/2015, 17:38
Ναι kosni είναι! Αλλά νομίζω ότι είναι και ακριβότερο! Δεν το έψαξα και πολύ αλλά υποθέτω ότι εσείς που ενδιαφέρεστε πρέπει να ξέρετε.
Όταν πίσω από ένα εργαλείο κρύβεται μια εταιρία που πουλάει μόνο τέτοια πράγματα νομίζω πως είναι αρκετό για να μη το συζητήσουμε άλλο.
Η Skill είναι της bosch. Γιατί νομίζεις ότι την λέει skill και όχι bosch κοκκινη ή bosch μπαρδαλή? Γιατί δεν θέλει να βάλει το όνομά της σε κάτι τέτοιο, έχει ένα ρεπιουτέισον να χάσει. Το skill στα 55 ευρώ με μια μπαταρία είναι ποιότητας lidl.
Απ' την άλλη το λιντλ πουλάει σαλάμια.
Και κανένα parkside που και που.

Σε σχέση με αυτό?

http://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=16234


Πόσο καλύτερο είναι το parkside?
Είναι καλύτερο το parkside? :D


Δεν είμαι αντίθετο με την αγορά ενός τέτοιου εργαλείου, εξ' άλλου, όσοι παρακολουθήσατε την συζήτηση, είδατε οτι το είπα και εγώ πως κάτι σε αυτή την τιμή αξίζει, υπό προϋποθέσεις

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να περιμένω τα λιντλ για να πάρω κάτι που σε ένα μαγαζί μπορώ να το βρω φθηνότερα. (ή στην ίδια τιμή)

Κοίταγα από το παραπάνω site αυτόhttp://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=18881 που μάλλον μοιάζει σε χαρακτηριστικά με το parkside. Είναι καλύτερο ;

MISKIN
07/11/2015, 18:26
Κοίταγα από το παραπάνω site αυτόhttp://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=18881 που μάλλον μοιάζει σε χαρακτηριστικά με το parkside. Είναι καλύτερο ;

Πάνω κάτω τα ίδια είναι, στο μόνο που διαφέρουν είναι η τιμή (ίσως και στη ροπή, μεγαλύτερη λίγο για το bulle).

virus
07/11/2015, 19:13
κανα καλό τροχουδάκι 115 κατω απο τα 25 ευρώ, έχετε να προτεινετε?
βρήκα Einhell TE-AG 115/500 με 22 ευρω. έχει δοκιμάσει κανένας?

χρήση ερασιτεχνική, κοπή-λείανση μετάλλων.


για 25 ευρω δεν χρειαζεται να ψαχνεις. απλα πας και το παιρνεις κι οτι βγει.

stefanos
07/11/2015, 21:52
Κοίταγα από το παραπάνω site αυτόhttp://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=18881 που μάλλον μοιάζει σε χαρακτηριστικά με το parkside. Είναι καλύτερο ;

Εγώ θα κοίταγα και πρός τα MAKTEC, που πιθανόν να ταιριάζει καμιά μαιμουδιά μπαταρία από makita ώστε αργότερα να έχεις επιλογές.

daz
07/11/2015, 23:44
Κοίταγα από το παραπάνω site αυτόhttp://www.kappoutel.gr/product_info.php?products_id=18881 που μάλλον μοιάζει σε χαρακτηριστικά με το parkside. Είναι καλύτερο ;

Κοίτα τώρα θα πω το αντίθετο απ' αυτό που είπε ο μισκιν αν και δε συνηθίζουμε να διαφωνούμε εμείς οι δύο.

Ναι είναι καλύτερο.

Βύρωνα αυτό είναι πιο δυνατό. Το parkside αν και δεν γράφει θα είναι λίγο πάνω απ' τα 30nm στην αργή ταχύτητα.

Μπορεί εξωτερικά να φαίνονται ίδια αλλά μάλλον οι διαφορές τους είναι πολύ περισσότερες απ' ότι φαίνεται με μια πρόχειρη ματιά.

Το bulle μπορεί να έχει μεταλλικά γρανάζια (αν και πιστεύω ότι θα το έγραφε αν είχε). Η μικρή διαφορά στις στροφές που έχουν πάντως συνηγορεί στο γεγονος ότι έχουν σίγουρα διαφορετικά γρανάζια.
Οι περισσότερες ρυθμίσεις ροπής στο parkside φανερώνει ότι έχουν και διαφορετικά ηλεκτρονικά.
Μέσα λοιπόν μπορεί να μην είναι καθόλου ίδια. Απ' το μοτέρ μέχρι τα ηλεκτρονικά στους διακόπτες.
Έξω μπορεί να φαίνονται ίδια στη φωτογραφία αλλά όταν τα δεις από κοντά να καταλάβεις ότι το ένα έχει πιο ποιοτικό πλαστικό.
Το τσοκ του parkside είναι ότι χειρότερο μπορείς να βρεις στην αγορά.

Και στα δύο παίρνεις ότι πληρώνεις και η διαφορά στην τιμή θα φανεί σε βάθος χρόνου (και χρήσης φυσικά).

Να σου πω την αλήθεια δε θα έπαιρνα κανένα απ' τα δύο.

Κοίτα..

Το χωρίζω στη μέση γιατί δε με παίρνουν οι χαρακτήρες..

daz
07/11/2015, 23:48
Το στορυ συνεχίζεται, είχαμε μείνει στο ..

Κοίτα..

http://www.bmtools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4184&virtuemart_category_id=38&Itemid=470

61 ευρώ μεταλλικά γρανάζια μια μπαταρία βαλιτσάκι. Ροπή όση περίπου και το parkside αλλά έχει λίγο λιγότερες στροφές. Αυτό, γιατί είναι 14.4V
Αυτά τα δύο έπρεπε να τα χωρίζει το χάος αλλά η κύρια διαφορά τους ειναι μόνο ότι το lidl βγάζει την ίδια δύναμη σε 50 στροφές παραπάνω. (πιο δυνατό το lidl)
Με το einhell όμως έχεις τα μεταλλικά γρανάζια και παρόλο που δεν το έχω δει το parkside από κοντά κάτι μου λέει οτι το einhel θα είναι πιο ποιοτικό.
Εγγύηση 2 χρόνια αντί για 3 και 5 ευρώ παραπάνω.

Μόνο τα μεταλλικά γρανάζια και το καλύτερο τσοκ να βάλω η ζυγαριά γέρνει υπερ του einhel. (εκτός και αν είναι τόσο σημαντικές για τον homeuser η ίδια δύναμη σε λίγο περισσότερες στροφές με κόστος την ποιότητα)

Θέλεις το ίδιο με 2 μπαταρίες και βαλιτσάκι κτλ κτλ..

https://www.cheap-tools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1552&virtuemart_category_id=3

Αν και εδώ καλύτερα να πάρεις το 18αρι που έχει τον ίδιο εξοπλισμό 2 μπαταρίες, βαλιτσάκι, μεταλλικα γρανάζια αλλά έχει και περισσότερη δύναμη. (αλλά και πάλι, μικρότερη απ' του bulle)

http://www.daskalakistools.gr/ergaleia-mpatarias/drapanokatsavida/ergaleia-einhell/18-v-en-2/einhell-th-cd-18-2-2bli-epanafortizomeno-drapav-do-mpatarias-lithiou.html

Ας συγκρίνουμε το 18αρι einhel με το 18αρι parkside μιας και έχουν (φαινομενικά) σχεδόν την διπλάσια τιμή.

Einhel. περισσότερη δύναμη, μεταλλικά γρανάζια δύο μπαταρίες, σίγουρα καλύτερο τσοκ (ας μην τα πιάσουμε από κοντά για να σου πω ότι σε ποιότητα τα χωρίζει το χάος).
Park. Ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση. Πιο φθηνό είναι? Έχει μια μπαταρία! Αν δεις τα δυο 14αρια einhell που έβαλα πιο πάνω θα δεις ότι έχουν 40 ευρώ διαφορά μόνο και μόνο λόγο της δευτερης μπαταρίας. Όση ακριβώς έχουν και το 18αρι einhel με το park.

Οπότε στο μόνο που υπερέχει το park είναι ο ένας χρόνος εγγύηση. σε όλα τα άλλα είναι χειρότερο με σημαντικότερο τα μεταλλικά γρανάζια.

Για να συγκρίνουμε τώρα τα παραπάνω με το επόμενο που κοστίζει όσο το 18αρι einhell αλλά έχει μόνο μια μπαταρία όπως και το parkside.

https://www.cheap-tools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=1553&virtuemart_category_id=3

Έχει πολύ περισσότερη δύναμη απ' όλα τα άλλα einhell και παρόμοια με του bulle (μη βλέπτε απόλυτα νούμερα αλλά και την διαφορά στις στροφές). Δεν έχει δυο μπαταρίες αλλά έχει φορτιστή 30 λεπτών. Το profesional σημαίνει ότι έχει και καλύτερη ποιότητα απ' όλα τα άλλα einhell.

Το bulle λοιπόν είναι στην κλάση του τελευταίου einhell αλλά είναι φθηνότερο (δείτε αρχική τιμή bulle). Μικροδιαφορές παίζουν σε όλα, 30 λεπτών ταχυφορτιστής αντί για 1ώρας κτλ. To γεγονός ότι δεν έχουμε πολλά μοντέλα bulle για να δούμε και να συγκρίνουμε χαρακτηριστικά και τιμές με ένα bulle που είναι στην τιμή του parkside δεν κάνει αυτομάτως το bulle σχεδόν ίδιο με το park. Οι διαφορά που έχουν είναι τουλάχιστον αυτή που φαίνεται απ' την τιμή.

Και έτσι για μια μικρή σύγκριση με κάτι λίγο καλύτερο απ' τα παραπάνω.

Ένα kress που ανήκει στην φθηνή κατηγορία της kress, παλιό μοντέλο, με μπαταρίες παλιάς τεχνολογίας σε μόνο 12 βολτ. Όλα τα από πάνω τα δέρνει αλύπητα.
48νμ στις 400 στροφές από 12 βολτ ενώ όλα τα από πάνω δεν το φτάνουν ούτε με 18v. Το park με 18 δεν βγάζει πάνω από 34-35 στην πρώτη ταχύτητα (400στροφές) που να χτυπάει την μπαταρία του στο πάτωμα.

Κατά τα άλλα δυο μπαταρίες, ταχυφορτιστή, βαλιτσάκι.

http://www.mandis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1119&category_id=253&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

Το einhell είναι ένα φθηνό εργαλείο για ερασιτέχνες. To park είναι ένα φθηνότερο εργαλείο και χειρότερο ποιοτικά και σου δίνει σχεδόν τα ίδια πράγματα με κάποιες ακριβότερες μάρκες (einhell) που όμως δεν τις πληρώνεις παραπάνω γιατί επιλέγεις μοντέλα μικρότερης κατηγορίας που έχουν σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με την κατηγορία που είναι το παρκ. (Αν δεν έχουν τις ίδιες επιδόσεις θα έχουν καλύτερη ποιότητα).

.......

daz
07/11/2015, 23:48
Τελικά θα το διπλώσω στα 3 το σεντόνι...

......

Το είπα και πολύ πιο πίσω. Ποιος ο λόγος για 18αρι αυτής της κατηγορίας? Με τα ίδια λεφτά παίρνεις 14αρι einhell, η 12αρι bosch πράσινο και έχεις τις ίδιες επιδόσεις με καλυτερη ποιότητα και μισό βάρος. (παράδειγμα έφερα δεν το ψάχνω)

Τι έκανα τώρα? Πήρα μερικά μοντέλα μιας φθηνής μάρκας και είδα ότι όχι μόνο δεν υστερούν σε κάτι με τα park (ούτε στην τιμή αφού οι επιδόσεις των μικρότερων είναι παρόμοιες με του park) αλλά αντιθέτως μπορούν να υπερτερούν σε σημαντικότατους παράγοντες.

Η διαφορά τιμής που έχουν δυο μοντέλα παρασέρνει μαζί της πολλά πράγματα που δεν φαίνονται με μια ματιά.

Όλα τα παραπάνω είναι ακριβώς ότι πληρώνεις. Ούτε σεντ περισσότερο δε σου δίνουν, ούτε καμιά προσφορά είναι.

Τι άλλες διαφορές μπορεί να έχουν τα καλά ακριβά μοντέλα με τα φθηνά?

Το B&D μπορεί να αντέξει 50 ώρες. όταν ένα dewalt μπορει να αντέξει 600 ώρες.

Ένας γκουρού αυτών των μηχανημάτων του διαβόλου είχε γράψει κάπου.

"However the reality is that tests show that this type of power tool ("no name") only last a few hours. For example in the last test of angle grinders from a german test magazine the tools sometimes last less than 10 hours (Meister Basic) or between 17 (Budget ) and 23 hours (Bonus ). Skil, Bosch Green, Metabo etc. are often the better choice for DIY users if they want a tool which last longer".


Οι 6 ώρες λειτουργίας για τον home user μεταξύ ενός Budget και ενός Bonus δεν είναι σημαντικές? Για τον επαγγελματία μποεί να είναι μια μέρα αλλά για τον home user μπορεί να είναι 1 χρόνος.

byron
07/11/2015, 23:51
Εγώ θα κοίταγα και πρός τα MAKTEC, που πιθανόν να ταιριάζει καμιά μαιμουδιά μπαταρία από makita ώστε αργότερα να έχεις επιλογές.

Στέφανε, ένα αντίστοιχο MakTec με δύο μπαταρίες μεν...αγγίζει το 200άρι. http://www.toolservice.gr/mt071e-maktec-erasitexnika-ergaleia.el.aspx

daz
07/11/2015, 23:56
Εγώ θα κοίταγα και πρός τα MAKTEC, που πιθανόν να ταιριάζει καμιά μαιμουδιά μπαταρία από makita ώστε αργότερα να έχεις επιλογές.

Μερικά μοντέλα maktec είναι πραγματικά πολύ καλά. Έχω βρει μέχρι και made in japan. Από τιμή όμως είναι κατηγορίας bosch πράσινη. :beer:

byron
08/11/2015, 00:01
Τελικά θα το διπλώσω στα 3 το σεντόνι...



οκ κατάλαβα. :beer:

MISKIN
08/11/2015, 22:57
Πάντως τα γρανάζια στο Parkside είναι μεταλλικά. Ένα παλικάρι σε διπλανό φόρουμ τα πόσταρε.
344569
344570

dimmie_72
09/11/2015, 13:14
Eπηρεασμένος από τα vfm και λοιπά ακρωνύμια στήθηκα σήμερα στις 08:00 για το δραπανοκατσάβιδο του Lidl. Η αγορά έγινε στο πλαίσιο ongoing εδώ και πολύυυυυυυ καιρό προγράμματος να στηθεί μια όσο κατά το δυνατό πλήρης συλλογή στο εξοχικό, προκειμένου να αποφεύγω κάθε φορά πριν τη μετακίνηση να αφιερώνω χρόνο και να προσθέτω σημαντικό βάρος μαζεύοντας και μεταφέροντας εργαλεία για κάθε απαιτούμενη εργασία. :p

Πλήρης απογοήτευση. Να σημειώσω ότι το κύριο ανάλογο εργαλείο στην κατοχή μου είναι το GSR του οποίου τη λειτουργία έχω περιγράψει πριν μερικές σελίδες. Η δοκιμή έγινε αμέσως μετά την επιστροφή στο σπίτι βιδώνοντας τάβλες κρεβατιού στην πατούρα των πλαϊνών. Υπάρχει βέβαια η ιδιομορφία ότι οι τάβλες είναι από πολύ μαλακό ξύλο και η πατούρα MDF πλην όμως:
-Κραδασμοί υπερβολικοί.
-Ο διακόπτης λειτουργεί σχεδόν on-off και δεν έχει καθόλου προοδευτική λειτουργία.
-Το MDF αν δεν βοηθήσεις με το χέρι δεν τρυπάει σε οποιοδήποτε συνδυασμό στροφών και λειτουργίας.
-Μεγάλος θόρυβος.
-Ακόμη και στο χαμηλό αριθμό στροφών (400 μου φαίνεται), είναι υπερβολικά πολλές για σκληρά υλικά, ίσως βέβαια να φαίνεται έτσι γιατί δεν υπάρχει προοδευτικότητα στο διακόπτη.

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι θετικό που να το κάνει vfm σε σχέση με κάτι ανεκδιήγητα των 33€ που είχε παλιότερα το Alex Pack η αντίσοιχα που κυκλοφορούν ακόμη, ίσως αποδειχθεί αξιόπιστο η η μπαταρία του να έχει μεγάλη διάρκεια, αλλά προς το παρόν αυτές είναι οι εντυπώσεις μου και απέχουν πολύ απ το να χαρακτηριστεί vfm.

stefanos
09/11/2015, 15:38
Πάντως τα γρανάζια στο Parkside είναι μεταλλικά. Ένα παλικάρι σε διπλανό φόρουμ τα πόσταρε.



Και το μοτέρ από παιδικό παιχνίδι.

MISKIN
09/11/2015, 18:29
Nα ποστάρω και γω κάτι πιο φθηνό από τα Lidl με ισοδύναμη ποιότητα;

Ambika made in India 6€ (http://eshop.pikounistools.gr/ergaleia-xeiros/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-set-8pcs-6-22mm-ambika-detail.html)

made in Taiwan 9€ (http://eshop.pikounistools.gr/ergaleia-xeiros/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-set-8pcs-6-22mm-chrome-vanadioum-taiwan-detail.html)

daz
09/11/2015, 19:25
Nα ποστάρω και γω κάτι πιο φθηνό από τα Lidl με ισοδύναμη ποιότητα;

Ambika made in India 6€ (http://eshop.pikounistools.gr/ergaleia-xeiros/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-set-8pcs-6-22mm-ambika-detail.html)

made in Taiwan 9€ (http://eshop.pikounistools.gr/ergaleia-xeiros/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-set-8pcs-6-22mm-chrome-vanadioum-taiwan-detail.html)

Μισκιν ωραίος!

Και έψαχνα μερικά φθηνά για κάτι που θέλω να φτιάξω.

:D

344613

:tooth:

ioarma
11/11/2015, 09:27
Eπηρεασμένος από τα vfm και λοιπά ακρωνύμια στήθηκα σήμερα στις 08:00 για το δραπανοκατσάβιδο του Lidl. Η αγορά έγινε στο πλαίσιο ongoing εδώ και πολύυυυυυυ καιρό προγράμματος να στηθεί μια όσο κατά το δυνατό πλήρης συλλογή στο εξοχικό, προκειμένου να αποφεύγω κάθε φορά πριν τη μετακίνηση να αφιερώνω χρόνο και να προσθέτω σημαντικό βάρος μαζεύοντας και μεταφέροντας εργαλεία για κάθε απαιτούμενη εργασία. :p

Πλήρης απογοήτευση. Να σημειώσω ότι το κύριο ανάλογο εργαλείο στην κατοχή μου είναι το GSR του οποίου τη λειτουργία έχω περιγράψει πριν μερικές σελίδες. Η δοκιμή έγινε αμέσως μετά την επιστροφή στο σπίτι βιδώνοντας τάβλες κρεβατιού στην πατούρα των πλαϊνών. Υπάρχει βέβαια η ιδιομορφία ότι οι τάβλες είναι από πολύ μαλακό ξύλο και η πατούρα MDF πλην όμως:
-Κραδασμοί υπερβολικοί.
-Ο διακόπτης λειτουργεί σχεδόν on-off και δεν έχει καθόλου προοδευτική λειτουργία.
-Το MDF αν δεν βοηθήσεις με το χέρι δεν τρυπάει σε οποιοδήποτε συνδυασμό στροφών και λειτουργίας.
-Μεγάλος θόρυβος.
-Ακόμη και στο χαμηλό αριθμό στροφών (400 μου φαίνεται), είναι υπερβολικά πολλές για σκληρά υλικά, ίσως βέβαια να φαίνεται έτσι γιατί δεν υπάρχει προοδευτικότητα στο διακόπτη.

Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι θετικό που να το κάνει vfm σε σχέση με κάτι ανεκδιήγητα των 33€ που είχε παλιότερα το Alex Pack η αντίσοιχα που κυκλοφορούν ακόμη, ίσως αποδειχθεί αξιόπιστο η η μπαταρία του να έχει μεγάλη διάρκεια, αλλά προς το παρόν αυτές είναι οι εντυπώσεις μου και απέχουν πολύ απ το να χαρακτηριστεί vfm.

Να σαι καλά για την περιγραφή σου ............
με βοήθησες σε κάτι που ήμουν έτσι και έτσι.............................:beer:

dimmie_72
11/11/2015, 10:05
Να σαι καλά για την περιγραφή σου ............
με βοήθησες σε κάτι που ήμουν έτσι και έτσι.............................:beer:

βλέπεις, τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν δίνουν πάντα την πλήρη εικόνα... :lol:

Desperado
11/11/2015, 10:14
βλέπεις, τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν δίνουν πάντα την πλήρη εικόνα... :lol:

Πάντως εάν δεν έμεινες ευχαριστημένος από την αγορά σου, μπορείς να το επιστρέψεις εντός μηνός και χρησιμοποιημένο και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Προδιαγραφής
11/11/2015, 13:38
βλέπεις, τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν δίνουν πάντα την πλήρη εικόνα... :lol:

Απο περιέργεια,απο που ψωνισε αυτη τν φορα το lidl για το parkside που πηρες?
Αν δεν σου κανει κοπο ,γραφουν τον προμηθευτη(οχι κατασκευαστη!) σε καποιο σημειο οπως στις φωτο και στο σωμα και στην μπαταρια και πες μας.

344699344700344701

dimmie_72
11/11/2015, 16:03
Απο περιέργεια,απο που ψωνισε αυτη τν φορα το lidl για το parkside που πηρες?
Αν δεν σου κανει κοπο ,γραφουν τον προμηθευτη(οχι κατασκευαστη!) σε καποιο σημειο οπως στις φωτο και στο σωμα και στην μπαταρια και πες μας.

Θα το βγάλω απο κει που το παράχωσα και θα σου πω.














BTW rega planar 2, musical fidelity & Anthem, SRC monitors απ τον "Θείο" & Cerwin Vega, CARDAS AUDIO Legacy Cables, DENON κλπ :D

daz
12/11/2015, 02:41
Να σαι καλά για την περιγραφή σου ............
με βοήθησες σε κάτι που ήμουν έτσι και έτσι.............................:beer:

Αυτό που είναι ακατάλληλο για κάποιον δεν σημαίνει ότι είναι ακατάλληλο για όλους. Για lite εργασίες και για χρήστες χωρίς πολλές απαιτήσεις φαντάζομαι θα είναι μια χαρά. Όποιος νομίζει ότι επειδή είναι 18αρι θα τα κάνει όλα και θα συμφέρει ας ξανακοιτάξει την τιμή. Το θέμα είναι ότι όταν διαβάζεις τις εντυπώσεις ενός χρήστη που έχει και μπορεί να το συγκρίνει με ένα πραγματικό εργαλείο είναι επόμενο να απογοητευτείς. Δεν υπερέβαλα όταν είπα ότι το 14.4 της einhell στην ίδια τιμή μπορεί να είναι καλύτερο και ότι δεν αξίζει να περιμένεις τα lidl να βγάλουν κάτι γιατί στην αγορά βρίσκεις τα πάντα, ούτε είμαι πολέμιος των lidl όπως συμβαίνει με την άφρικα.
Βασικά ούτε με την άφρικα έχω θέμα, με τις απόψεις που την συνοδεύουν έχω! :D To ίδιο και με τα εργαλεία του lidl που, όπως είπε και ο μισκιν, μόνο εκκλησία δεν τους έχουμε φτιάξει! :lol:

To 10.8 parkside που πόσταρε ο προδιαγραφής δουλεύει καθημερινά εδώ και περίπου 1 χρόνο κάνοντας ελαφριές εργασίες βιδώματος ξεβιδώματος (όχι από μένα). Μια χαρά έχει αντεπεξέλθει, όπως θα το έκαναν και πολλά άλλα στην ίδια τιμή.

Desperado
30/11/2015, 13:17
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=42460

Για πείτε με καμιά άποψη ρε παιδιά.....Λέω να πάω να το πάρω, 1200W , ρυθμιζόμενες στροφές κλπ,
Εκτός αν υπάρχει καμιά καλύτερη VFM εναλλακτική....:D

byron
30/11/2015, 13:46
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=42460

Για πείτε με καμιά άποψη ρε παιδιά.....Λέω να πάω να το πάρω, 1200W , ρυθμιζόμενες στροφές κλπ,
Εκτός αν υπάρχει καμιά καλύτερη VFM εναλλακτική....:D

Χωρίς να έχω ιδέα, θυμάμαι πως ο daz σε μια κουβέντα του είχε πει, πως μόνο στους τροχούς δεν κάνουμε τσιγγουνιές. Κάποιον λόγο θα είχε.

kosni
30/11/2015, 14:43
παρε αυτον http://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html
πολυ καλο τροχουδακι, ελαφρυ με πολυ βολικο πιασιμο, ειναι βεβαια 115mm αλλα δε νομιζω να σε πειραζει....ασε που δε θα χαλασει και ποτε...

Desperado
30/11/2015, 17:20
Χωρίς να έχω ιδέα, θυμάμαι πως ο daz σε μια κουβέντα του είχε πει, πως μόνο στους τροχούς δεν κάνουμε τσιγγουνιές. Κάποιον λόγο θα είχε.

Ναι δεν αντιλέγω βρε, καλός όμως φαίνεται και αυτός....


παρε αυτον http://www.skroutz.gr/s/274102/Makita-GA4530.html
πολυ καλο τροχουδακι, ελαφρυ με πολυ βολικο πιασιμο, ειναι βεβαια 115mm αλλα δε νομιζω να σε πειραζει....ασε που δε θα χαλασει και ποτε...

Ωραίος ο μακίτα, θέλω όμως με ρυθμιστή στροφών, άντε να βάλεις επάνω του εξάρτημα λείανσης...

kosni
30/11/2015, 17:34
α σορυ, δεν προσεξα οτι ειναι με ρυθμιζομενες στροφες

MISKIN
30/11/2015, 17:56
Το έχω αυτόν τον Parkside αλλά μη φανταστείς ότι του έχω πιει το αίμα. Δυο φορές το 'χω δουλέψει όλες κι όλες. Αν δεν έχεις ξαναπιάσει τροχό στα χέρια σου, μπορεί να σε τρομάξει, γιατί είναι πολλά watt και δεν έχει κάποια προστασία αν κλωτσήσει ή αν σου μαγκώσει. Είναι και βαρύς.

daz
01/12/2015, 00:43
Ωραίος ο μακίτα, θέλω όμως με ρυθμιστή στροφών, άντε να βάλεις επάνω του εξάρτημα λείανσης...

Χαμηλές στροφές θέλει συνήθως το γυάλισμα στα inox για να μη μπλεδίζουν.

Τι θέλεις να τρίψεις?

Με το μέγεθος που έχει θα σε βολέψει? Θέλει 2 χέρια!

daz
01/12/2015, 00:50
Χωρίς να έχω ιδέα, θυμάμαι πως ο daz σε μια κουβέντα του είχε πει, πως μόνο στους τροχούς δεν κάνουμε τσιγγουνιές. Κάποιον λόγο θα είχε.

Καίγονται, χαλάνε!

Λόγο του είδους της εργασίας που κάνουν και τις τρελές στροφές που παίρνουν, "ρουφάνε" αυτά που κόβουν και τρίβουν, για να κρυώνει το μοτέρ.

Αλλά και οι προστασίες ειναι αρκετά σημαντικές σε αυτά τα μαραφέτια. Δεν είναι αθώα δραπανάκια, δίσκοι είναι που γυρίζουν σε πολλές χιλιάδες στροφές. Ένα καλό μηχανάκι καταλαβαίνει ακόμα και αν έφυγε κάποιο κομμάτι απ' το δίσκο και "κόβει" μόνο του.

Acacius
01/12/2015, 02:39
κανα καλό τροχουδάκι 115 κατω απο τα 25 ευρώ, έχετε να προτεινετε?
βρήκα Einhell TE-AG 115/500 με 22 ευρω. έχει δοκιμάσει κανένας?

χρήση ερασιτεχνική, κοπή-λείανση μετάλλων.
Τον έχω εγώ. Με τη λίγη χρήση που του έχω κάνει: σχετικά ελαφρύς και βολικός στο κράτημα, δεν ειναι πολύ παχύς, δεν έχει ιδιαίτερους κραδασμούς. Από ισχύ οκ αλλά δεν έχω κόψει τίποτε ζόρικο. Soft start δεν έχει βέβαια αλλά δεν κλοτσάει πολύ. Θερμαίνεται γρήγορα στη μετάδοση/κιβώτιο, σε εμένα δάκρυσε λιπαντικό το οποίο ήταν κατάμαυρο (ελπίζω να είναι το... φυσικό του). Ο προφυλακτήρας χαλαρώνει εύκολα στη χρήση διότι είναι με βίδα και θέλει προσοχή. Τα λεφτά του τα έχει βγάλει ήδη (βασικά δώρο ήταν), αλλά αν έβρισκα makita στα 55 μάλλον θα τα έδινα, επειδή 11000 στροφές δεν είναι παιχνίδι όπως λέει και ο daz.

Acacius
01/12/2015, 02:51
κανα καλό τροχουδάκι 115 κατω απο τα 25 ευρώ, έχετε να προτεινετε?
βρήκα Einhell TE-AG 115/500 με 22 ευρω. έχει δοκιμάσει κανένας?

χρήση ερασιτεχνική, κοπή-λείανση μετάλλων.
Τον έχω εγώ. Με τη λίγη χρήση που του έχω κάνει: σχετικά ελαφρύς και βολικός στο κράτημα, δεν ειναι πολύ παχύς, δεν έχει ιδιαίτερους κραδασμούς. Από ισχύ οκ αλλά δεν έχω κόψει τίποτε ζόρικο. Θερμαίνεται γρήγορα στη μετάδοση/κιβώτιο, σε εμένα δάκρυσε λιπαντικό το οποίο ήταν κατάμαυρο (ελπίζω να είναι το... φυσικό του). Ο προφυλακτήρας χαλαρώνει εύκολα στη χρήση διότι είναι με βίδα και θέλει προσοχή. Τα λεφτά του πάντως τα έχει βγάλει ήδη και πλήρωσα κοντά 30.

duke200
01/12/2015, 07:57
Τον έχω εγώ. Με τη λίγη χρήση που του έχω κάνει: σχετικά ελαφρύς και βολικός στο κράτημα, δεν ειναι πολύ παχύς, δεν έχει ιδιαίτερους κραδασμούς. Από ισχύ οκ αλλά δεν έχω κόψει τίποτε ζόρικο. Θερμαίνεται γρήγορα στη μετάδοση/κιβώτιο, σε εμένα δάκρυσε λιπαντικό το οποίο ήταν κατάμαυρο (ελπίζω να είναι το... φυσικό του). Ο προφυλακτήρας χαλαρώνει εύκολα στη χρήση διότι είναι με βίδα και θέλει προσοχή. Τα λεφτά του πάντως τα έχει βγάλει ήδη και πλήρωσα κοντά 30.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, βουρ για αγορά δηλαδή. Αν και την Πέμπτη φέρνει το lidl με 25 ευρω. Αν δεν τον προλάβω, θα τον αγοράσω σίγουρα.

Desperado
01/12/2015, 08:48
Το έχω αυτόν τον Parkside αλλά μη φανταστείς ότι του έχω πιει το αίμα. Δυο φορές το 'χω δουλέψει όλες κι όλες. Αν δεν έχεις ξαναπιάσει τροχό στα χέρια σου, μπορεί να σε τρομάξει, γιατί είναι πολλά watt και δεν έχει κάποια προστασία αν κλωτσήσει ή αν σου μαγκώσει. Είναι και βαρύς.


Χαμηλές στροφές θέλει συνήθως το γυάλισμα στα inox για να μη μπλεδίζουν.

Τι θέλεις να τρίψεις?

Με το μέγεθος που έχει θα σε βολέψει? Θέλει 2 χέρια!


Η αλήθεια είναι ότι έχω δουλέψει αρκετά το παλαιότερο μοντέλο, το έχει ο αδερφός μου. Ναι είναι σχετικά βαρύς και θέλει δύο χέρια αλλά από δύναμη δεν μασάει πουθενά. Σκέφτηκα να πάρω και την γνώμη σας όμως μιας και το κατέχετε καλύτερα!! Χαμηλές στροφές θέλω γιατί βάζω επάνω ενίοτε συρματόβουρτσα ή θέλω π.χ. να τρίψω gelcoat, στο οποίο κανονικά θέλεις αλοιφαδόρο βέβαια αλλά λέω μπας και κάνω την δουλειά μου με αυτόν. Αλλά και ο makita δεν κακός όμως.....:look:

MISKIN
01/12/2015, 09:07
25€ κάνει δε θα χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις. Εφόσον δουλεύεις χαμηλές στροφές δεν υπάρχει κίνδυνος.

Pan (dvs)
01/12/2015, 09:40
Ο τροχος ειναι ενα εργαλειο που μπορει να γινει αρκετα επικινδυνο.Μην παιρνεται οτι π@παρια βρεθει μπροστα σας.

Κατα την χρηση να φορατε ΠΑΝΤΑ,προστατευτικη μασκα η γυαλια.

daz
01/12/2015, 15:10
Η αλήθεια είναι ότι έχω δουλέψει αρκετά το παλαιότερο μοντέλο, το έχει ο αδερφός μου. Ναι είναι σχετικά βαρύς και θέλει δύο χέρια αλλά από δύναμη δεν μασάει πουθενά. Σκέφτηκα να πάρω και την γνώμη σας όμως μιας και το κατέχετε καλύτερα!! Χαμηλές στροφές θέλω γιατί βάζω επάνω ενίοτε συρματόβουρτσα ή θέλω π.χ. να τρίψω gelcoat, στο οποίο κανονικά θέλεις αλοιφαδόρο βέβαια αλλά λέω μπας και κάνω την δουλειά μου με αυτόν. Αλλά και ο makita δεν κακός όμως.....:look:

Ρε αυτό είναι ολόκληρο μοσχάρι! Πως θα δουλέψεις με δαύτο? Τη συρματόβουρτσα βάλε τη επάνω σε ένα δραπανάκι.

Acacius
01/12/2015, 17:44
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, βουρ για αγορά δηλαδή. Αν και την Πέμπτη φέρνει το lidl με 25 ευρω. Αν δεν τον προλάβω, θα τον αγοράσω σίγουρα.

Κατά τη γνώμη μου οι δύο τροχοί είναι για κάπως διαφορετική χρήση. Ο ένας είναι μικρός και βολικός για να μπορείς να κάνεις και δουλίτσες χωρίς να σου βγαίνει το χέρι, ο άλλος είναι με "ουρά" για χρήση με τα δύο χέρια και πιο δυνατός αλλά σίγουρα πιο κουραστικός στο κράτημα και λιγότερο ευέλικτος. Διάλεξε ανάλογα τι θέλεις να κάνεις.

Γενικά προτιμώ τα φτηνά εργαλεία γιατί α) τα χρησιμοποιώ ελάχιστα οπότε σπάνια έχει νόημα να πάρω κάτι 200% ακριβότερο και β) δε λυπάμαι μήπως χαλάσω κάτι με την ασχετοσύνη μου (αν και τα προσέχω). Από την άλλη, επειδή αυτά που έγραψαν daz/pan ισχύουν και επειδή makita στα 55€ είναι δελεαστικότατη τιμή, αν ήταν να κάνω χρήση πάνω από 1-2 φορές το χρόνο μάλλον θα τα έδινα (και για την "καύλα" του καλού εργαλείου - σε όλους αρέσει η ποιότητα, στην τιμή τα χαλάμε).

virus
01/12/2015, 18:28
α) τα χρησιμοποιώ ελάχιστα οπότε σπάνια έχει νόημα να πάρω κάτι 200% ακριβότερο και β) δε λυπάμαι μήπως χαλάσω κάτι με την ασχετοσύνη μου (αν και τα προσέχω). Από την άλλη, επειδή αυτά που έγραψαν daz/pan ισχύουν και επειδή makita στα 55€ είναι δελεαστικότατη τιμή, αν ήταν να κάνω χρήση πάνω από 1-2 φορές το χρόνο μάλλον θα τα έδινα (και για την "καύλα" του καλού εργαλείου - σε όλους αρέσει η ποιότητα, στην τιμή τα χαλάμε).

εδω θα διαφωνησω. απο την στιγμη που ξεκινας και παιρνεις τροχο το σιγουρο ειναι οτι θα επεκταθεις μελλοντικα και η μια δουλεια θα φερει την αλλη οποτε το ενα εργαλειο θα φερει το αλλο. θα σου βγει σε βαθος χρονου η ποιοτητα ;)

απο κει και περα ο καθεις κανει τα κουμαντα του :)

stefanos
01/12/2015, 20:59
Αυτό με τον αλοιφαδόρο όμως ακούγεται πολύ ωραίο.
Παίρνουν μόνο velkro γυαλόχαρτα?

Acacius
03/12/2015, 02:35
εδω θα διαφωνησω. απο την στιγμη που ξεκινας και παιρνεις τροχο το σιγουρο ειναι οτι θα επεκταθεις μελλοντικα και η μια δουλεια θα φερει την αλλη οποτε το ενα εργαλειο θα φερει το αλλο. θα σου βγει σε βαθος χρονου η ποιοτητα ;)

απο κει και περα ο καθεις κανει τα κουμαντα του :)
Μακάρι να είχες δίκιο αλλά τα τελευταία 3-4 χρόνια κάνω λιγότερες δουλειές από πριν (με γυναίκα και παιδί δε μπορώ να κάνω το διαμέρισμα τελείως *ρδέλο πλέον κι ας με ανέχεται η γυναίκα μου - στατιστικά βιδώνω περισσότερα ΙΚΕΑ/έτος πάντως :P )

Να σου πω και την αμαρτία μου, παλιότερα με τα εργαλεία έκανα λίγο όπως το στερεότυπο γυναίκα/παπούτσια. Είχα π.χ. ένα δράπανο και αργότερα πήρα άλλο ένα των 15 ευρώ με τη δικαιολογία ότι δεν ήθελα να κατεβαίνω στην αποθήκη για δυο τρύπες*. Στην ουσία απλά είδα μια φτηνή μαλακίτσα και τσίμπησα, ακόμα και τώρα δελεάζομαι όταν βλέπω εργαλείο με τιμή όσο τρεις πίτσες. Βλακώδης λογική αλλά... χούγια είναι αυτά.

*τελικά ακριβώς επειδή το έχω μέσα στο σπίτι, έχει κάνει το 80% των εργασιών.

daz
03/12/2015, 03:32
Αυτό με τον αλοιφαδόρο όμως ακούγεται πολύ ωραίο.
Παίρνουν μόνο velkro γυαλόχαρτα?

Δε νομίζω να υπάρχει προσάρτημα για γωνιακούς τροχούς με άλλο σύστημα. :)

Μα είναι πράγματι πάρα πολύ βαρύς για τέτοιες δουλειές.

kosni
03/12/2015, 10:28
346746
Υπαρχει και αυτο και παιρνει τα γυαλοχαρτα με την τρυπα στη μεση..

kosni
03/12/2015, 10:37
και το παξιμαδι που χρειαζεται για να σφυξει το γυαλοχαρτο..
346755

kosni
03/12/2015, 12:21
http://www.lidl-hellas.gr/el/ergaleia.htm?action=showDetail&id=42928
:smokin:

stefanos
03/12/2015, 12:22
346746
Υπαρχει και αυτο και παιρνει τα γυαλοχαρτα με την τρυπα στη μεση..

Μπερδεύτικα.:)
Αυτό μπαίνει σε αλοιφαδόρο?

kosni
03/12/2015, 12:50
ναι μπαινει..

MISKIN
12/12/2015, 16:42
Έχει πάρει κάποιος το 20βολτο δραπανοκατσάβιδο της Parkside; Κάποιος που να το έχει δουλέψει; Διάβασα ότι καίγεται και ότι βγήκαν ελαττωματικά. :eek: Ποιος τον ακούει το σουπιά..... :lipssealed:

Προδιαγραφής
12/12/2015, 16:58
Έχει πάρει κάποιος το 20βολτο δραπανοκατσάβιδο της Parkside; Κάποιος που να το έχει δουλέψει; Διάβασα ότι καίγεται και ότι βγήκαν ελαττωματικά. :eek: Ποιος τον ακούει το σουπιά..... :lipssealed:
Ποιο ακριβως εννοεις???

MISKIN
12/12/2015, 20:12
Ποιο ακριβως εννοεις???

Νομίζω ο dimmie_72 το είχε πάρει.

348086

dimmie_72
12/12/2015, 20:35
Νομίζω ο dimmie_72 το είχε πάρει.



ναι, σήμερα που πέρασα είδα έχει και το απλό ηλεκτρικό κατσαβίδι στα €22 αν θυμάμαι καλά.

fkol k4
12/12/2015, 20:37
Νομίζω ο dimmie_72 το είχε πάρει.

348086

Το έχει φίλος (αλουμινάς) κάνα τετράμηνο (μπορεί κάτι παραπάνω).
Για βίδες και ελαφριές εργασίες είναι οκ.

Η μπαταρία τελειώνει αρκετά γρήγορα, οπότε δεν είναι για να βασίζεσαι πάνω του για ποσότητα δουλειάς.
Επίσης, έχει ένα περίεργο χαρακτηριστικό πως η μπαταρία τελειώνει κάπως απότομα, οπότε τις πρώτες φορές που θα σου τύχει θα νομίζεις πως έπαθε κάποια ζημιά.

Όσον αφορά την αξιοπιστία, δεν έχει χαλάσει μεν αλλά από την άλλη δεν έχει ζοριστεί και πάρα πολύ μιας και είναι κυρ'ιως βοηθητικό εργαλείο, όχι κύριο.

daz
12/12/2015, 20:46
Το έχει φίλος (αλουμινάς) κάνα τετράμηνο (μπορεί κάτι παραπάνω).
Για βίδες και ελαφριές εργασίες είναι οκ.

Η μπαταρία τελειώνει αρκετά γρήγορα, οπότε δεν είναι για να βασίζεσαι πάνω του για ποσότητα δουλειάς.
Επίσης, έχει ένα περίεργο χαρακτηριστικό πως η μπαταρία τελειώνει κάπως απότομα, οπότε τις πρώτες φορές που θα σου τύχει θα νομίζεις πως έπαθε κάποια ζημιά.

Δε θα σχολιάσω το γεγονός ότι τα κακαρώνει νωρίς, οκ μπορεί να τύχει και στις καλύτερες οικογένειες! Αν η εγγύηση δουλεύει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σύμφωνα όμως με τα παραπάνω εγώ καταλαβαίνω ότι το εργαλειάκι ήταν πολύ ακριβό για τα 50-60 ευρώ που κόστιζε! :D

Δεν είναι εύκολο να αντικαταστήσω 50 ευρώ με όλα αυτά που έγραψε ο fkol! :lol: