PDA

View Full Version : Σφυροκατσάβιδο!



Σελίδες : 1 [2]

vaska
05/12/2019, 11:12
Βασίλη δε ξέρω τι σου είπε αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα! Και συ νομίζω δεν κατάλαβες τι είπε ο toyar. Το κατσαβίδι γυρίζει αριστερά και δεξιά ανάλογα σε ποια θέση είναι. Δλδ λύνει και αριστερόστροφες και δεξιόστροφες βίδες. Αν δε το στρέψεις στη σωστή κατεύθυνση αντί να το χτυπάς και να ξεβιδώνει θα το χτυπάς και θα βιδώνει. Για να το βάλεις στο ξεβίδωμα κρατάς τον αντάπτορα με τη μύτη και γυρίζεις το κατσαβίδι αριστερόστροφα, σα να ξεβιδώνεις. Ή κρατάς το κατσαβίδι σταθερό και γυρίζεις τον αντάπτορα δεξιόστροφα. Όλα επάνω στην κεφαλή έχουν ένα L και R για να ξέρεις σε ποια θέση είναι. Αν το πιέσεις σε μια επιφάνεια θα δεις την μύτη να γυρίζει.

Από κει και έπειτα... Τι παει να πει δεν το στρίβεις αλλά το πιέζεις? Αφού όταν το πιέζεις, στρίβει από μόνο του και παίρνει τα μπόσικα!

Πιο απλά δε γίνεται.. Υποθέτουμε οτι είναι ένα απλό κατσαβίδι, το βάζουμε επάνω στη βίδα και το γυρίζουμε αριστερόστροφα σα να θέλουμε να τη ξεβιδώσουμε με το χέρι. Αν το κατσαβίδι είναι στην δεξιόστροφη επιλογή θα κάτσει μόνο του στην αριστερόστροφη. Μετά το κρατάμε γερά και το κοπανάμε με μια μισόκιλη το πολύ ματσόλα. Σφυράκια των 400 γραμαρίων δουλεύουν και αυτά άψογα. Αν δεν έχουμε ματσόλα, μετά από μια ζωή σε ρυθμούς συνεργείου, θα έχουμε κάνει το επάνω μέρος του σφυριού σαν ομπρέλα και ο γιος μας ίσως χρειαστεί να αγοράσει καινούριο.


Ο άνθρωπος είπε "δεν στρίβεις και πιέζεις πολύ έτσι ώστε να χάνεις διαδρομή". Πιέζεις λίγο να σταθεροποιηθεί και να μπει σωστά στο κεφάλι της βίδας και στρίβεις ίσα για να πάρεις τα μπόσικα. Αυτό κατάλαβα

camen
05/12/2019, 12:02
Ρε μλκς ολοκληρη αναλυση για ενα σφυροκατσαβιδο γαμω την τρελα μου:p

doctor_john
05/12/2019, 12:26
Ρε μλκς ολοκληρη αναλυση για ενα σφυροκατσαβιδο γαμω την τρελα μου:p

Αν δεν έχεις γιαπωνέζικο δεν τους νιώθεις :lol:
Ξέρεις τι είναι να πετυχαίνεις μηχανικό να ωρύεται πάνω από μοτερ γιατί είναι δεμένο στο μεγαλύτερο μέρος με σταυροβιδες;

STF
05/12/2019, 12:35
Τα είχα πάρει και εγώ και τα έδωσα σε φίλο που τα ήθελε. Σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε ο τρόπος που λειτουργεί. Φοβερή λαβή όπως όλα τα vessel, πολύ καλή εφαρμογή με τη βίδα, αλλά πολύ σφιχτή λειτουργία σαν σφυροκατσάβιδο. Τα θεωρούσα ιδανικά lite duty σφυροκατσάβιδα αλλά το ελατήριο αποδείχτηκε υπεβολικά σκληρό.

Εάν και δεν είχα ποτέ κλασικό σφυροκατσάβιδο (κάποια στιγμή θα πάρω, περιμένω να προκύψει η αφορμή) τα συγκεκριμένα έχουν δουλέψει μια χαρά στα χέρια μου. Η μέχρι σήμερα χρήση αφορούσε βίδες πολυκαιρισμένες σφιχτές ή με σπειρόκολα, δε μου έτυχε μέχρι στιγμής σκουριασμένο υλικό. Παρ' όλο που για αυτό το σκοπό τα έχω, δε περίμενα ότι έχουν τόσο καλό μηχανισμό στο εσωτερικό τους. Πιστεύω θα τα καταφέρουν και σε πιο δύσκολες καταστάσεις.

Ακολουθούν τρία βιντεάκια που βρήκα, το πρώτο κάνει μια γενική περιγραφή, το δεύτερο σε δράση συγκριτικά με κλασικό σφυροκατσάβιδο και το τρίτο σε μοτοσυκλέτα (αν και όχι σε κάτι ιδιαίτερα δύσκολο):


https://www.youtube.com/watch?v=Q8QxPvDBJzE

STF
05/12/2019, 12:36
https://www.youtube.com/watch?v=dDVbZtJtqKM

STF
05/12/2019, 12:37
https://www.youtube.com/watch?v=C9wiAFUZDmk

vaska
05/12/2019, 12:40
Ρε μλκς ολοκληρη αναλυση για ενα σφυροκατσαβιδο γαμω την τρελα μου:p

Αυτό πήραμε αυτό αναλύουμε, σε λίγες μέρες που θα έρθει ο εκσκαφέας της Caterpilar που έχω παραγγείλει θα αναλύσουμε αυτόν
:wave2:

daz
05/12/2019, 14:16
Ο άνθρωπος είπε "δεν στρίβεις και πιέζεις πολύ έτσι ώστε να χάνεις διαδρομή". Πιέζεις λίγο να σταθεροποιηθεί και να μπει σωστά στο κεφάλι της βίδας και στρίβεις ίσα για να πάρεις τα μπόσικα. Αυτό κατάλαβα

Γι' αυτό σου λέω οτι δεν καταλαβαίνω χριστό! Από που να χάνεις διαδρομή?

stefanos
05/12/2019, 14:25
Γι' αυτό σου λέω οτι δεν καταλαβαίνω χριστό! Από που να χάνεις διαδρομή?

Αν είναι πτν το κεφάλι της βίδας φαντάζομαι, από τις προηγούμενες προσπάθειες με απλά κατσαβίδια, θα έχει ένα τζόγο αριστερά δεξιά η μύτη με το κεφάλι της βίδας...

daz
05/12/2019, 14:31
πιστεύω θα τα καταφέρουν και σε πιο δύσκολες καταστάσεις.



Μη διακινδυνεύσεις να σπάσεις την μύτη σε πιο δύσκολες καταστάσεις. Προτίμησε κάποιο που να παίρνει μύτες, όταν βλέπεις οτι η βίδα είναι κολλημένη, ώστε να αλλάζεις μόνο μια μύτη αν σπάσει. Και στα τρία βιντεάκια οι βίδες ήταν βούτυρο!

daz
05/12/2019, 14:31
Αν είναι πτν το κεφάλι της βίδας φαντάζομαι, από τις προηγούμενες προσπάθειες με απλά κατσαβίδια, θα έχει ένα τζόγο αριστερά δεξιά η μύτη με το κεφάλι της βίδας...

Αυτό εννοούσε με τα μπόσικα φαντάζομαι. Οκ.

Διαδρομή από που χάνεις?

STF
05/12/2019, 14:47
Αυτό εννοούσε με τα μπόσικα φαντάζομαι. Οκ.

Διαδρομή από που χάνεις?

Προφανώς εννοεί.... πως πιέζοντας το κατσαβίδι προς τη πλευρά που θέλεις (συνήθως ξέσφιγμα) "κλέβεις" ελάχιστα από τη περιστροφή του μηχανισμού κατά το χτύπημα. Κατά τη γνώμη μου άκυρο.

STF
05/12/2019, 14:49
Μη διακινδυνεύσεις να σπάσεις την μύτη σε πιο δύσκολες καταστάσεις. Προτίμησε κάποιο που να παίρνει μύτες, όταν βλέπεις οτι η βίδα είναι κολλημένη, ώστε να αλλάζεις μόνο μια μύτη αν σπάσει. Και στα τρία βιντεάκια οι βίδες ήταν βούτυρο!

Ναι Απόστολε, το έγραψα κι εγώ δεν ήταν δύσκολες περιπτώσεις. Και να πω την αλήθεια κι εγώ για τέτοιες περιπτώσεις τα έχω. Δεν μου έχει χρειαστεί -μέχρι σήμερα- κάτι περισσότερο. Αν χρειαστεί ξέρω... koken ή Gedore αναλόγως προσφορών! :D

JNP
05/12/2019, 15:18
Έλυσα 4 δισκόφρενα από δύο μπροστινούς τροχούς για μηχανάκι φίλου. Δεν θυμάμαι πόσες βίδες είχε το καθένα αλλά ήταν μπόλικες. Τις έλυσε όλες με αξιοθαύμαστη ευκολία. Με δύο σφυριές (η πρώτη ζύγισμα και η δεύτερη καλή) έλυσαν όλες.

Ερωτηση: Σε τέτοιες βίδες στα φρένα επιτρέπεται ή όχι να βάζουμε αντικολλητικο γρασσο πχ χαλκού, ώστε να γλυτώνουμε το σκουριασμα και το κόλλημα;

toyar
05/12/2019, 15:20
αυτες ειδικα συνηθως ζητανε και κολλα σπειρωματων

vaska
05/12/2019, 15:48
Αυτό εννοούσε με τα μπόσικα φαντάζομαι. Οκ.

Διαδρομή από που χάνεις?

Αν ασκείς μεγάλη πίεση στο κατσαβίδι, αυτό πιέζεται προς την βίδα και χάνει ωφέλιμη διαδρομή

vaska
05/12/2019, 15:51
Έλυσα 4 δισκόφρενα από δύο μπροστινούς τροχούς για μηχανάκι φίλου. Δεν θυμάμαι πόσες βίδες είχε το καθένα αλλά ήταν μπόλικες. Τις έλυσε όλες με αξιοθαύμαστη ευκολία. Με δύο σφυριές (η πρώτη ζύγισμα και η δεύτερη καλή) έλυσαν όλες.

Ερωτηση: Σε τέτοιες βίδες στα φρένα επιτρέπεται ή όχι να βάζουμε αντικολλητικο γρασσο πχ χαλκού, ώστε να γλυτώνουμε το σκουριασμα και το κόλλημα;


ότι σου είπε ο toyar. Το κόλλημα είναι δεδομένο οπότε αντίστοιχα και η δυσκολία στο λύσιμο

daz
05/12/2019, 16:10
Αν ασκείς μεγάλη πίεση στο κατσαβίδι, αυτό πιέζεται προς την βίδα και χάνει ωφέλιμη διαδρομή

Α!
Χμμ.. Αν το πιέσεις, ή η βίδα θα γυρίσει ή το κατσαβίδι στη χούφτα σου. Αν δε γυρίσει το κατσαβίδι στη χούφτα σου, πίεσέ το όσο θέλεις. ;)

daz
05/12/2019, 16:14
Ναι Απόστολε, το έγραψα κι εγώ δεν ήταν δύσκολες περιπτώσεις. Και να πω την αλήθεια κι εγώ για τέτοιες περιπτώσεις τα έχω. Δεν μου έχει χρειαστεί -μέχρι σήμερα- κάτι περισσότερο. Αν χρειαστεί ξέρω... koken ή Gedore αναλόγως προσφορών! :D

Και εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια για βίδες σταυρού που δεν ξεβιδώνουν εύκολα, ώστε να μη χαλάσω το κεφάλι τους αν τις ζορίσω. Δε χρειάζεται να είναι κολλημένη η βίδα για να το χρησιμοποιήσω. :)

STF
05/12/2019, 16:28
Και εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια για βίδες σταυρού που δεν ξεβιδώνουν εύκολα, ώστε να μη χαλάσω το κεφάλι τους αν τις ζορίσω. Δε χρειάζεται να είναι κολλημένη η βίδα για να το χρησιμοποιήσω. :)

Έχω και τα απλά Vessel JIS με τη πράσινη λαβή... :D

Leon67
05/12/2019, 17:30
Έχω και τα απλά Vessel JIS με τη πράσινη λαβή... :D

Σου λείπουν τα χτυπητά κόκκινα με παξιμάδι; Πριν ξαναγραψεις εδώ φρόντισε να τα πάρεις! :bawl:

JNP
29/01/2020, 17:03
Παρέλαβα ένα σφυροκατσάβιδο για σπάνια χρήση. Υποδοχή για καρυδακια 1/2" και 3/8",μυτες 5/16".
Φαινεται να δουλεύει ομαλά και σωστά. Θήκη άθλια.
Θα πάρω αργότερα σε Gedore ό,τι μύτη χρειαστώ.
414629

daz
29/01/2020, 20:55
Ότι μύτη και να πάρεις, θα την κακοποιήσει. Καλοδούλευτο!

JNP
29/01/2020, 22:30
Ότι μύτη και να πάρεις, θα την κακοποιήσει. Καλοδούλευτο!

Κατάλαβα, να αγοράσω καμμια δεκάδα μυτες καλού κακού!

o_gavros
01/02/2020, 00:25
Παρέλαβα ένα σφυροκατσάβιδο για σπάνια χρήση. Υποδοχή για καρυδακια 1/2" και 3/8",μυτες 5/16".
Φαινεται να δουλεύει ομαλά και σωστά. Θήκη άθλια.
Θα πάρω αργότερα σε Gedore ό,τι μύτη χρειαστώ.
414629

εχω το ίδιο πανω απο 5 χρόνια.
τις λίγες φορές που το χρειάστηκα, έκανε τη ζωή μου εύκολη.
δεν το εχω δουλεψει ακόμα τόσο ώστε να δω θεμα με τις μύτες.

daz
01/02/2020, 01:11
Θέμα με τις μύτες προκύπτει όταν η βίδα είναι φρακαρισμένη. Εχω σπάσει και ph2 και ph3 και έχω λυγίσει μέχρι και 8αρα ίσια.

STF
01/02/2020, 11:31
Πουλιούνται όμως κάποιες ειδικές μύτες (με διαφορετική διαμόρφωση στη μύτη) για τις φρακαρισμένες βίδες, αυτές δεν αντέχουν πιο πολύ, όχι τόσο λόγω μετάλλου όσο λόγω της ειδικής διαμόρφωσης; Δεν γνωρίζω, ρωτάω κι εγώ μιας που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σφυροκατσάβιδο.

daz
01/02/2020, 12:51
Αν εννοείς αυτές που έχουν σταυρό με αιχμηρές πλευρές, τότε είναι για βίδες με χαλασμένο κεφάλι. Αλλιώς δεν ξέρω ποιές ακριβώς εννοείς. Οι μύτες με τις ραβδώσεις είναι για να μη γλιστράει απ' το κεφάλι της βίδας.
Αυτές που έχουν διαφορετική διαμόρφωση πίσω απ' τη μύτη είναι για παλμικά εργαλεία όχι για σφυροκατσάβιδο.

Γενικά το σφυροκατσάβιδο δε θέλει κάτι ιδιαίτερο πέρα από μια καλή μύτη συνήθως 5/16 για να έχει περισσότερο ψωμί πίσω απ' την άκρη της και για να μεταφέρει ο οδηγός όλη τη δύναμη στις μύτες μεγάλου μεγέθους.

Στης μύτες σταυρού πάντως έχω σπάσει και ph2 - 3 και σε 1/4 και σε 5/16. Και στις δυο σπάει το μέρος της μύτης που μπαίνει μέσα στη βίδα. Αυτό είναι το πιο λεπτό σημείο. Εκεί θα σπάσουν και τα μικρά νούμερα από τορξ. Τα άλλεν και οι μύτες ίσιου κατσαβιδιού συνήθως στρίβουν.


Ενας καλός τρόπος για να προλάβουμε το σπάσιμο είναι να ρίξουμε μερικές καλές σφυριές στη βίδα χωρίς το σφυροκατσάβιδο. Στις σταυρού με ένα χτυπητό κατσαβίδι στις υπόλοιπες με μαλακό ζουμπά.
Αν έχουμε ρίξει δυο καλές σφυριές με το σφυροκατσάβιδο και η βίδα δεν έχει κουνηθεί (και δεν έχει σπάσει στη δευτερη σφυριά) γυρίζουμε το σφυροκατσάβιδο στο βίδωμα και της ρίχνουμε και μια προς την αντίθετη κατεύθυνση, χωρίς να το παρακάνουμε με το σφυρί, ώστε αν πήρε λίγα μπόσικα να ξεφρακάρει απ' την σκουριά ή απ' τα μασημένα σπειρώματα.

o_gavros
01/02/2020, 13:15
και με τη ματσόλα έχω κοπανήσει το σφυροκατσάβιδο και δούλεψε.
Όντως δε θέλει να βαράς λες και κρατάς το σφυρί του Θορ

daz
01/02/2020, 13:33
και με τη ματσόλα έχω κοπανήσει το σφυροκατσάβιδο και δούλεψε.
Όντως δε θέλει να βαράς λες και κρατάς το σφυρί του Θορ

Ανάλογα το βάρος του σφυριού. Μια χαρά κάνουν οι ματσόλες και ακόμα περισσότερο τα σφυριά με κεφαλές από πολυαμίδιο, οξική κυτταρίνη (κίτρινες σκληρές) κ.α.

Δε θέλει πολύ ελαφρύ σφυρί ούτε και βαριοπούλα όμως. Με ένα σφυρί 400ων-500ων γραμμαρίων, μια αποφασιστική σφυριά είναι συνήθως αρκετή.

S705
01/02/2020, 13:45
και εγώ που νόμιζα ότι θέλει την λουλου...........







































414843

JNP
01/02/2020, 15:31
Άμα χρειαστεί έχω και 5κιλη!

daz
01/02/2020, 16:32
και εγώ που νόμιζα ότι θέλει την λουλου...........


:lol:

Γμ η λουλού!!!

Acacius
01/02/2020, 16:33
Να ρωτήσω κάτι ημι-σχετικό: Έχω σφυροκατσάβιδο και μπουλονόκλειδο, και τα δύο είναι νομίζω με καρέ 1/2. Θεωρητικά, μπορώ να βάλω τον αντάπτορα και τις μύτες 5/16 του σφυροκατσάβιδου στο μπουλονόκλειδο (για χρήση σαν παλμικό, που δεν έχω) χωρίς να κινδυνεύει να σπάσει τίποτα;

daz
01/02/2020, 16:57
Να ρωτήσω κάτι ημι-σχετικό: Έχω σφυροκατσάβιδο και μπουλονόκλειδο, και τα δύο είναι νομίζω με καρέ 1/2. Θεωρητικά, μπορώ να βάλω τον αντάπτορα και τις μύτες 5/16 του σφυροκατσάβιδου στο μπουλονόκλειδο (για χρήση σαν παλμικό, που δεν έχω) χωρίς να κινδυνεύει να σπάσει τίποτα;

Ναι μπορείς! Ακόμα καλύτερα αν ο αντάπτορας είναι μαύρος, αλλά και χρωμίου να είναι δεν έχει ανάγκη. Σε μεγάλες βίδες ίσως φθαρεί πιο γρήγορα αλλά μέχρι εκεί. (και σίγουρα θα έχει κάνει απόσβεση μέχρι να συμβεί αυτό)

Κανονικά το μπουλενόκλειδο θέλει μαυρα καρυδάκια και αντάπτορες. Τα χρωμιομένα έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα και θα φθαρούν ή θα σπάσουν πιο γρήγορα. Επίσης τα καρυδάκια πρέπει να ασφαλίζουν επάνω στο μπουλενόκλειδο όπως και οι μύτες επάνω στον αντάπτορα αλλά αυτό είναι πιο πολύ για λόγους ασφαλείας.

Να ξέρεις πάντως οτι το μπουλενόκλειδο με το σφυροκατσάβιδο δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Το μπουλενόκλειδο ασκεί μόνο οριζόντια δύναμη ενώ το σφυροκατσάβιδο και κάθετη και οριζόντια.

STF
01/02/2020, 17:21
Αν εννοείς αυτές που έχουν σταυρό με αιχμηρές πλευρές, τότε είναι για βίδες με χαλασμένο κεφάλι. Αλλιώς δεν ξέρω ποιές ακριβώς εννοείς. Οι μύτες με τις ραβδώσεις είναι για να μη γλιστράει απ' το κεφάλι της βίδας.
Αυτές που έχουν διαφορετική διαμόρφωση πίσω απ' τη μύτη είναι για παλμικά εργαλεία όχι για σφυροκατσάβιδο.

Γενικά το σφυροκατσάβιδο δε θέλει κάτι ιδιαίτερο πέρα από μια καλή μύτη συνήθως 5/16 για να έχει περισσότερο ψωμί πίσω απ' την άκρη της και για να μεταφέρει ο οδηγός όλη τη δύναμη στις μύτες μεγάλου μεγέθους.



Ναι έχεις δίκιο, αυτές εννοούσα. Καμιά φορά το μυαλό κλειδώνει.

Acacius
01/02/2020, 19:05
Ναι μπορείς! Ακόμα καλύτερα αν ο αντάπτορας είναι μαύρος, αλλά και χρωμίου να είναι δεν έχει ανάγκη. Σε μεγάλες βίδες ίσως φθαρεί πιο γρήγορα αλλά μέχρι εκεί. (και σίγουρα θα έχει κάνει απόσβεση μέχρι να συμβεί αυτό)

Κανονικά το μπουλενόκλειδο θέλει μαυρα καρυδάκια και αντάπτορες. Τα χρωμιομένα έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα και θα φθαρούν ή θα σπάσουν πιο γρήγορα. Επίσης τα καρυδάκια πρέπει να ασφαλίζουν επάνω στο μπουλενόκλειδο όπως και οι μύτες επάνω στον αντάπτορα αλλά αυτό είναι πιο πολύ για λόγους ασφαλείας.

Να ξέρεις πάντως οτι το μπουλενόκλειδο με το σφυροκατσάβιδο δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Το μπουλενόκλειδο ασκεί μόνο οριζόντια δύναμη ενώ το σφυροκατσάβιδο και κάθετη και οριζόντια.

Σε ευχαριστώ. Ο αντάπτορας είναι μεν χρωμέ, αλλά θα χρησιμοποιηθεί από σπάνια έως ποτέ, οπότε μικρός ο κίνδυνος. Τη διαφορά στην άσκηση δυνάμεων την είχα καταλάβει, ρωτάω περισσότερο για βίδωμα, π.χ. αυτοδιάτρητων σε λεπτές δοκούς (αντί για παλμικό δηλαδή) παρά για ξεβίδωμα κολλημένων βιδών, όπου το σφυροκατσάβιδο λογικά υπερτερεί.

silkman
04/01/2022, 11:00
Κοιτούσα αυτό το Force που εβαλε ο JNP και δεν πρεπει να είναι κακό. Ταιβαν και όχι Κινα, πατενταρισμένο και το ίδιο φασον έχει και η unior, το ένα 20€ και το άλλο 70€.
433308
433309

o_gavros
04/01/2022, 12:04
Το έχω πάνω από μια πενταετία και όποτε έχει χρειαστεί, έχει μειώσει άρδην τον αριθμό της αγιαστουρας που πέφτει κατά περίσταση, αν με εννοείς :D

νεοσσός
04/01/2022, 19:25
Εδώ μέσα που ρωτάς, δύσκολα θα ξεφύγεις με κάτι φθηνό. Αυτό (https://www.skroutz.gr/s/15120007/Facom-Κατσαβίδι-με-Μύτες-Χτυπητό-MOD-NS260PB-16τμχ.html) θα πάρεις, να το 'φχαριστηθείς. :p

borgiriadis1
04/01/2022, 23:49
Και εγώ αυτό το force έχω. Η πρακτικότητα που σου δίνει αξίζει πανω απο 20€. Αν βρεθώ να κάνω καμια επισκευή αλλου και δεν λύνει κάποια βίδα καταλαβαίνω ποσο χρειάζεται. Για με να το θεωρώ απαραίτητο εργαλείο σε μια συλλογή. (δεν έχει και κανένα απαγορευτικό κόστος και σου λύνει τα χέρια στα δύσκολα)

daz
05/01/2022, 09:20
Εδώ μέσα που ρωτάς, δύσκολα θα ξεφύγεις με κάτι φθηνό. Αυτό (https://www.skroutz.gr/s/15120007/Facom-Κατσαβίδι-με-Μύτες-Χτυπητό-MOD-NS260PB-16τμχ.html) θα πάρεις, να το 'φχαριστηθείς. :p

Φίλε εδώ δεν είμαστε φτηνιάριδες. Ή θα βάζεις τα σωστά εργαλεία ή δε θα βάζεις καθόλου!

Ορίστε μας!

https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE/IMPACT/Schlagschraubendreher_und_Einsaetze/Stahlwille_4060_KN_Schlagschraubendreher-Satz_i3698_94472.htm

daz
05/01/2022, 10:18
Όποιος έχει ενδοιασμούς και ψάχνεται για καλό, η φθηνότερη επιλογή από Ελλάδα είναι το gedore.

https://www.pam.gr/k-1900-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B9-1-2in?search=k%201900

pam για Θεσσαλονικείς, labo για Αθηναίους, ταχυδρομείο για τους υπόλοιπους.

Σκέτο! Χωρίς παρελκόμενα, γιατί τα παρελκόμενα που βάζουν μέσα είναι ακριβά. Οι αντάπτορες και οι μύτες που βάζουν συνήθως δεν κατασκευάζονται απ' τους ίδιους με αποτέλεσμα οι συλλογές να ξεφεύγουν. Για παράδειγμα μια στοχευμένη αγορά για τον νεοσσό είναι αυτή (https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE/IMPACT/Schlagschraubendreher_und_Einsaetze/Stahlwille_4051_BITS-Schraubendrehereinsaetze_i3698_48192.htm).. Στο λινκ που έβαλε παραπάνω, ο αντάπτορας της φακομ και οι μύτες είναι πολύ ακριβότερα απ' το σφυροκατσάβιδο.

Impact αντάπτορες δε χρειάζονται. Η κοκέν, στις συλλογές της, δε βάζει impact με το σφυροκατσάβιδο. Ενας καλός αντάπτορας με 6-7 ευρώ (πχ κοκεν από κολλέρη, μητρόπουλο) ή ένας φθηνός με 3-4 ευρώ (gedore κ.α) θα κάνει μια χαρά τη δουλειά. Μύτες όλοι έχουμε. Αν έχουμε 1/4 παίρνουμε αντάπτορα για μύτες 1/4. Αν δεν έχουμε καθόλου παίρνουμε αντάπτορα 5/16 με τις βασικές μύτες πάλι 5/16. Μια καλή συλλογή με μύτες 1/4 είναι συνήθως καλύτερες από τις μύτες 5/16 που έχουν τα φθηνά σφυροκατσάβιδα στις κασετίνες.

Η συλλογή της koken είναι φθηνότερη από της gedore γιατί η gedore έχει πολύ ακριβούς impact ανταπτορες μέσα. Στα εξωτερικά (ευρώπη) η μεταλλική κασετίνα της koken, με τις βασικές μύτες, έχει κάπου στα 80 ευρώ. Ο κολέρης μπορεί να την έχει στην ίδια τιμή αλλά αν δεν την έχει ετοιμοπαράδοτη αργεί να κάνει παραγγελίες.

Εγώ επειδή είχα όλες τις μύτες και τους αντάπτορες κάποια στιγμή πήρα το gedore σκέτο. Το έχω αρκετά χρόνια τώρα. Πραγματικά έχει πολύ δύναμη αυτό το πράγμα. Ή θα σπάσει τη μύτη, ή θα κόψει τη βίδα, ή θα την ξεβιδώσει. Πάντως κάτι θα κάνει. Και ακούει και σε πολύ μαλακές σφυριές για το τελικό σφίξιμο σε σταυρωτές επάνω σε μεταλλο, ώστε να μη ταλαιπωρούμε τις βίδες.

O αντάπτορας είναι impact koken 5/16. Toν είχα βρει πολύ φθηνά και τον πήρα αλλά το έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο με κανονικό αντάπτορα χρωμίου. Οι μύτες είναι οι μαυρες της gedore 5/16, νομίζω με 1.5 -2 ευρώ η μία.


https://youtu.be/smAlzI5mCCc

silkman
05/01/2022, 10:41
Φίλε εδώ δεν είμαστε φτηνιάριδες. Ή θα βάζεις τα σωστά εργαλεία ή δε θα βάζεις καθόλου!

Ορίστε μας!

https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE/IMPACT/Schlagschraubendreher_und_Einsaetze/Stahlwille_4060_KN_Schlagschraubendreher-Satz_i3698_94472.htm

Βρε φυγε απο δω θα μας χρεωκοπήσεις :beer:

Για εσας τα αρρωστάκια, ο Γκιοκας Μπεθανης με τα Χαζετ στην Σπυρου Πατση έχει ένα vintage Hazet σφυροκατσαβιδο σετακι που μου έδειξε, 120ε, φανταζομαι με ενα κατοσταρικο θα το αποχωριστεί.

daz
05/01/2022, 11:05
Βρε φυγε απο δω θα μας χρεωκοπήσεις :beer:

Για εσας τα αρρωστάκια, ο Γκιοκας Μπεθανης με τα Χαζετ στην Σπυρου Πατση έχει ένα vintage Hazet σφυροκατσαβιδο σετακι που μου έδειξε, 120ε, φανταζομαι με ενα κατοσταρικο θα το αποχωριστεί.

Τα hazet νομίζω είναι koken. Για τα παλιότερα πρέπει να δω φωτό.

JNP
05/01/2022, 12:52
Φίλε εδώ δεν είμαστε φτηνιάριδες. Ή θα βάζεις τα σωστά εργαλεία ή δε θα βάζεις καθόλου!

Ορίστε μας!

https://www.tbs-aachen.de/STAHLWILLE/IMPACT/Schlagschraubendreher_und_Einsaetze/Stahlwille_4060_KN_Schlagschraubendreher-Satz_i3698_94472.htm

Καλά το πράσινο φωσφοριζε είναι όλα τα λεφτά. Όχι μόνο στο σκοτάδι αλλά και σε χορταρια μέσα να πέσει πάλι θα το βρεις!
Θα βάλω φωσφοριζε πορτοκαλί ταινία στη λαβή του Force και θα κλαίνε και τα κοκεν και τα Hazet!

JNP
05/01/2022, 12:57
Όποιος έχει ενδοιασμούς και ψάχνεται για καλό, η φθηνότερη επιλογή από Ελλάδα είναι το gedore.

https://www.pam.gr/k-1900-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B9-1-2in?search=k%201900




https://youtu.be/smAlzI5mCCc

Αποστολη σε αυτή τη βίδα που ξεβιδώνει στο βιντεακι από την δισκοπλακα, επιτρέπεται να βάλουμε στις βόλτες antiseize lubricant να γλυτώνουμε τα κολλήματα;

toyar
05/01/2022, 13:09
αμα το πληρωσω 300 ευρω μετα θα λυπαμαι να το κοπανησω:cry:

daz
05/01/2022, 19:33
Αποστολη σε αυτή τη βίδα που ξεβιδώνει στο βιντεακι από την δισκοπλακα, επιτρέπεται να βάλουμε στις βόλτες antiseize lubricant να γλυτώνουμε τα κολλήματα;

Ναι μπορείς φαντάζομαι, αν και δε ξέρω τι μπορεί να κάνει σε εκείνο το σημείο. Αυτές οι βίδες δε κάνουν τίποτα όταν μπει η ρόδα επάνω.

Εγώ δεν έχω βάλει και είδες οτι με το πρώτο χτυπηματάκι ξεβίδωσε. Το ίδιο εύκολα βγήκαν και οι υπόλοιπες. Η βίδες ήταν Τ25 ή Τ30. Το κεφάλι αντέχει μεγάλες ροπές αλλά ούτε που το σκέφτηκα να βάλω απλό τορξ. Στο προηγούμενο αμάξι μου ήταν σταυρός και αν δεν έβαζες σφυροκατσάβιδο θα έβγαιναν μονο με τρυπάνι. :lol:

daz
05/01/2022, 19:34
αμα το πληρωσω 300 ευρω μετα θα λυπαμαι να το κοπανησω:cry:

Εγώ αν το πληρωνα 300 ευρώ θα ήθελα να το κοπανάω κάθε μέρα. :lol:

JNP
06/01/2022, 12:01
Κοίταγα τώρα το δικό μου Foce 8174. Για να αλλαξεις φορά περιστροφής πατάς την κεφαλή 1/2" και την στρίβεις. Έβαλα λίγο ψιλό λαδάκι να στρώσει. Δοκίμασα μερικά κτυπηματακια και στρίβει μια χαρά. Έχει και αντάπτορα για καρυδακια 3/8".Και άλλον ένα για τις μύτες που είναι Force 5/16".Για περιστασιακή χρήση μια χαρά το βρίσκω.

lazarefa
12/01/2022, 17:28
Πριν μερικούς μήνες τα είχα χρειαστεί με μια παλιόβιδα σταυρού που είχε μπλοκάρει στο καπάκι του δοχείου υγρού φρένων στο παπί (αλουμίνιο το καπάκι, ηλεκτρόλυση κλπ, αρκετοί φίλοι την έχουν πατήσει σαν εμένα). Αφού μάμησα το κεφάλι και λίγο πριν το μοιραίο (ανάποδο κολαούζο κλπ) θυμήθηκα ότι πριν κάποια χρόνια είχα αγοράσει από το αγγλικό ebay ένα σφυροκατσάβιδο Silverline, μέτριας προς αξιοπρεπούς ποιότητας (πάνω κάτω επιπέδου Force). To ξέθαψα και με την πρώτη ματσολιά (ματσόλα 500 γρ.) η βίδα έλυσε ως δια μαγείας (τι κι αν ήταν το κεφάλι της ρημαγμένο ήδη). Συμπέρασμα: για περιστασιακή ερασιτεχνική χρήση δε χρειάζεται κάτι παραπάνω. Βέβαια τα 5οκάτι ευρώ του gedore που έβαλε ο Αποστόλης θεωρώ ότι είναι μια καλή λύση για τον απαιτητικό ερασιτέχνη και ίσως να το αγόραζα αν δεν είχα ήδη. Παραπάνω χρήματα πάντως νομίζω ότι καλύτερα να επενδυθούν σε άλλα ποιοτικά εργαλεία που μπορεί να λείπουν από τη συλλογή μας.

ποπαϋ
14/03/2022, 12:28
ψάχνω να βρω το koken ag112f, αυτό που πήρε ο βάσκας (ποστ 79, 80).

τελική τιμή, χωρίς μεταφορικά 135€!!!, απο Ελλάδα αλλά και ebay που έριξα μια ματιά τόσο έχει. Τέτοια διαφορά τιμής σε 3 χρόνια;

υπάρχει κάποιο site που να το πουλάει πιο φθηνά;

Bowleno
14/03/2022, 12:59
ψάχνω να βρω το koken ag112f, αυτό που πήρε ο βάσκας (ποστ 79, 80).

τελική τιμή, χωρίς μεταφορικά 135€!!!, απο Ελλάδα αλλά και ebay που έριξα μια ματιά τόσο έχει. Τέτοια διαφορά τιμής σε 3 χρόνια;

υπάρχει κάποιο site που να το πουλάει πιο φθηνά;

Άμα το βρεις πιο φτηνά μάλλον θα πρόκειται για συμπαθες πρωτεύον.....:D

silkman
14/03/2022, 19:42
ψάχνω να βρω το koken ag112f, αυτό που πήρε ο βάσκας (ποστ 79, 80).

τελική τιμή, χωρίς μεταφορικά 135€!!!, απο Ελλάδα αλλά και ebay που έριξα μια ματιά τόσο έχει. Τέτοια διαφορά τιμής σε 3 χρόνια;

υπάρχει κάποιο site που να το πουλάει πιο φθηνά;

Παρε το Force με 18-20€ που εβαλαν πιο πάνω και τελείωνε...!

ποπαϋ
16/03/2022, 10:03
Παρε το Force με 18-20€ που εβαλαν πιο πάνω και τελείωνε...!

μπα. θα συνεχίσω να ψάχνω για να πάρω αυτό που θέλω

billyka
20/03/2022, 14:59
Ένα ταιβανοκινεζικο Licota έχω και κάνει μία χαρά την δουλειά του για ερασιτεχνική χρήση

νεοσσός
20/03/2022, 18:42
Παρε το Force με 18-20€ που εβαλαν πιο πάνω και τελείωνε...!
Χάρηκα που σε γνώρισα.





Από το να δώσω 20 ευρώ για να πάρω το φορς σε κασετίνα με μύτες αντάπτορες και λοιπά, καλύτερα να τα φάω σε σοκολάτες. Οι σοκολάτες δεν πιάνουν άδικο χώρο στην εργαλειοθήκη μου. :D

Anritsu
20/03/2022, 20:07
Δεν το γνώριζα το εν λόγω εργαλείο . Μέχρι σφύροκλέιδο έχει φτάσει η χάρη μου . Αλλά να ρωτήσω . Αν αντί αυτού του ειδικού εργαλείου κοπανήσουμε ένα αναλώσιμο κατσαβίδι που μας περισσεύει τι αλλάζει ; Η λόγική ειναι πως με τις σφαλιάρες κουνάει η βίδα όλοκλήρη και προς τα μέσα και σπάνε τα άλατα . Που όποτε δοκίμασα δεν δούλεψε . Και έχω πολύ κακά προηγούμενα με βίδες . Αυτη την Force που είδα πιο πάνω που την συναντάμε ;

Bowleno
20/03/2022, 20:41
Δεν το γνώριζα το εν λόγω εργαλείο . Μέχρι σφύροκλέιδο έχει φτάσει η χάρη μου . Αλλά να ρωτήσω . Αν αντί αυτού του ειδικού εργαλείου κοπανήσουμε ένα αναλώσιμο κατσαβίδι που μας περισσεύει τι αλλάζει ; Η λόγική ειναι πως με τις σφαλιάρες κουνάει η βίδα όλοκλήρη και προς τα μέσα και σπάνε τα άλατα . Που όποτε δοκίμασα δεν δούλεψε . Και έχω πολύ κακά προηγούμενα με βίδες . Αυτη την Force που είδα πιο πάνω που την συναντάμε ;

Το σφυροκατσάβιδο ταυτόχρονα με το χτύπημα προς τα μέσα, χτυπάει και στροφή της βίδας, είτε για σφίξιμο είτε (συνηθέστερα) για να χαλαρώσει....
Όπως καταλαβαίνεις καμία σχέση με αυτό που κάνεις.
Δοκίμασε να χαλαρώσεις με το χέρι βίδα που έχει σφίξει με χτύπημα και θα καταλάβεις.

daz
20/03/2022, 21:47
Χάρηκα που σε γνώρισα.

:lol:

daz
20/03/2022, 22:02
Δεν το γνώριζα το εν λόγω εργαλείο . Μέχρι σφύροκλέιδο έχει φτάσει η χάρη μου . Αλλά να ρωτήσω . Αν αντί αυτού του ειδικού εργαλείου κοπανήσουμε ένα αναλώσιμο κατσαβίδι που μας περισσεύει τι αλλάζει ; Η λόγική ειναι πως με τις σφαλιάρες κουνάει η βίδα όλοκλήρη και προς τα μέσα και σπάνε τα άλατα . Που όποτε δοκίμασα δεν δούλεψε . Και έχω πολύ κακά προηγούμενα με βίδες . Αυτη την Force που είδα πιο πάνω που την συναντάμε ;

Εσύ το χτυπάς και αυτό στρίβει τη βίδα.

Ασκεί και καθετη δύναμη ώστε
α. να σπάει τα κολλημένα σπειρώματα.
β. να μην απορρίπτει το κατσαβίδι η βίδα (σε όποιους τύπους συμβαίνει αυτό)

Παράλληλα, όπως είπε και ο bowleno, ασκεί και οριζόντια δύναμη ώστε να ξεβιδώσει (ή να βιδώσει) τη βίδα. Aλλά δε το κάνει ομαλά, tο κάνει με τον ίδιο τρόπο που θα το κάνει και ένα κρουστικό εργαλείο. Αν θέλεις μπορείς να του βάλεις και καρυδάκι και να ξεβιδώσεις μια κολλημένη 6γωνη βίδα.

runner
20/03/2022, 22:24
Πριν διαβασω το topic δεν γνώριζα την υπάρξη αυτού του εργαλείου. Χρήσιμο και ήδη παράγγειλα ένα. Μάλιστα την εχω πατήσει κλασικά με τις τρόμπες φρένων οι οποίες δεν λασκάρανε με τίποτα οι άτιμες και εννοείται χάλασαν οι κεφαλές και μετά χρειάστηκα εξωλκέα. Από τοτε δεν έσφιγγα ποτέ αυτές τις βίδες γιατι δεν ηξέρα αν θα ξανανοίξουν. Πλέον τέλος ο φόβος. :D

lykourgi
21/03/2022, 08:44
Καλύτερα να συνεχίσεις να μην τις σφίγγεις.
Αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις σφυροκατσάβιδο εκεί, μπορεί να το μετανοιώσεις. Είναι ευαίσθητο το σημείο.

daz
21/03/2022, 15:04
Πριν διαβασω το topic δεν γνώριζα την υπάρξη αυτού του εργαλείου. Χρήσιμο και ήδη παράγγειλα ένα. Μάλιστα την εχω πατήσει κλασικά με τις τρόμπες φρένων οι οποίες δεν λασκάρανε με τίποτα οι άτιμες και εννοείται χάλασαν οι κεφαλές και μετά χρειάστηκα εξωλκέα. Από τοτε δεν έσφιγγα ποτέ αυτές τις βίδες γιατι δεν ηξέρα αν θα ξανανοίξουν. Πλέον τέλος ο φόβος. :D

Το καπάκι είναι από αλουμίνιο. Αν το σφυροκατσάβιδο "ακούει" το χτύπημα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, χωρίς να το παρακάνεις. Αν θέλει δυνατό χτύπημα για να αρχίσει να στρίβει, μπορεί να σου σπάσει τίποτα.

toyar
21/03/2022, 16:27
το βασικο σε αυτες τις βιδες ειναι να μπει η σωστη μυτη
χτυπημα πολυ δε σηκωνουν για το αλουμινιο ειναι λεπτο εκει και σπαει σαν τσοφλι αυγου

runner
21/03/2022, 19:51
Μάλιστα, χρήσιμα σχόλια από ολους. Ευχαριστώ!

runner
22/03/2022, 12:54
Παρελαβα το σφυροκατσαβιδο και τωρα καταλαβα γιατι μου λετε οτι δεν πολυκανει στην τρομπα φρενου. :lol: Θα την παρω μαζι μου ετσι και το χτυπησω με αυτο. Ενα χάδι θέλει. :lol:

o_gavros
22/03/2022, 14:40
Μην παραγινομαστε ευαιστητοι με τα σίδερα.
Τόσες και τόσες βίδες στα γαμωκαπακα έχουνε κοπανηθει με σφυροκατσαβιδα, απλά κοινή λογική θέλει και μια ελαφρά ικανότητα να νιώθει ο εκτελών το χτύπημα.
Άμα δε νιώθεις και το χτυπήσεις σαν να είναι εχθρός σου, τότε σου αξίζει να το πάρεις στο χέρι. Αλλεως, συνεργείο ,φραπα και ακουμπα τα στο μάστορα.

toyar
22/03/2022, 14:48
με τα σιδερα να μην ειμαστε ευαισθητοι αλλα με τα αλουμινια να ειμαστε γιατι αλλιως θα παμε για αλλαγη υγρων και θα ψαχνουμε για τρομπα

OldMan
22/03/2022, 15:00
Καλε αυτοι ειναι αντρες...!!
(και βαρανε..)

Leon67
22/03/2022, 15:14
Σφυροκατσάβιδο Vessel Impacta ή Αnex απο e-bay. Εχουν σκληρό ελατήριο αλλά σαν κανονικά κατσαβίδια πολύ μικρότερη μαζα. Ισως δεν καταστρεφουν το ίδιο ευκολα τετοιες βιδούλες.

viper1
22/03/2022, 17:54
Αν τα αλλάζουμε τα υγρά στην ώρα τους δεν θα γίνονταν οι βίδες ένα σώμα μια ψυχή με το αλουμίνιο :smokin:

daz
24/03/2022, 00:19
Σφυροκατσάβιδο Vessel Impacta ή Αnex απο e-bay. Εχουν σκληρό ελατήριο αλλά σαν κανονικά κατσαβίδια πολύ μικρότερη μαζα. Ισως δεν καταστρεφουν το ίδιο ευκολα τετοιες βιδούλες.

Εχουν πολύ σφιχτό ελατήριο.

o_gavros
24/03/2022, 05:41
Αν τα αλλάζουμε τα υγρά στην ώρα τους δεν θα γίνονταν οι βίδες ένα σώμα μια ψυχή με το αλουμίνιο :smokin:
Στο χτ που είχαμε κάποτε, που του άλλαζα και του σερβιρα εγώ τα φρένα, πρέπει να μου είχαν κολλήσει τουλάχιστον τρεις με τέσσερις φορές οι βίδες.
Την πρώτη που μόνο μπετό δεν είχαν οι βίδες, σκέφτηκα ποιος ξέρει πότε θα ανοίχτηκε το καπάκι για να αλλάξουν ζουμια. Εκεί στη μία δούλεψε με τα πολλά σφυροκατσαβιδο. Την άλλη την ξετρυπησα.
Τις επόμενες ψιλιασμενος πλέον,ίσα που εσφιγγα να μην έχει η βίδα μποσικα. Κι όμως με το δούλεμα αυτές εσφιγγαν τεζα. Και χρειάστηκε αυτό το μαγικό εργαλείο για να διατηρήσω εγώ την ψυχική μου υγεία και το μηχανάκι την μη καμμένη υπόσταση του.