PDA

View Full Version : Σφυροκατσάβιδο!



Σελίδες : [1] 2

alex14
19/11/2015, 15:47
Καμια καλη και οικονομικη προταση για σφυροκατσαβιδο ?

daz
19/11/2015, 16:18
Καμια καλη και οικονομικη προταση για σφυροκατσαβιδο ?

http://www.betec-tools.de/OnlineShop/product_info.php?info=p5554_Hand-Schlagschrauber-4112G.html

http://www.tbs-aachen.de/Gedore/impact_range/impact_screwdriver/Gedore_K_1900_Hand-operated_impact_driver_1/2_i2030_7192.htm

To gedore ήταν σε προσφορά magic για κανα δύο χρόνια μαζί με την κασετίνα, μύτες, αντάπτορα για μύτες. Μόνο στην προσφορά σε συμφέρει να το πάρεις γιατί στο σετ έχει μαυρο αντάπτωρα που είναι πανάκριβος (και δεν χρειάζεται) ενώ οι κασετίνες της είναι λίγο ακριβές (επειδή είναι πολύ καλές, αλλά εμάς μας ενδιαφέρει το εργαλείο).

Η κοκεν έχει πιο οικονομικές συλλογές.

http://www.betec-tools.de/OnlineShop/index.php?cat=c1000_Hand-Schlagschrauber.html

Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλα καλά αλλά εγώ μόνο αυτά τα δύο ξέρω και νομίζω ότι οι τιμές τους είναι καλές γι' αυτό που παίρνεις.

Γιατί δε ρωτάς και μια το Βράττη?
Τώρα τα χριστούγεννα θα βγουν προσφορές. Η wera έβαλε και σφυροκατσάβιδο στην γκάμα της (άλλος είναι ο κατασκευαστής, άγνωστος, πιθανότατα ταιβάν), δες μήπως βγάλει καμιά προσφορά. Ρίξε μια ματιά στον κατάλογο με τις προσφορές της φακομ γιατί δεν θυμάμαι αν έχει.
Ρίξε μια ματιά στον κατάλογο gedore magic, μπορεί να το έχει πάλι σε προσφορά. (καταλόγους βρίσκεις και απ' το σαιτ της labo)

Πάντως αν ειναι να πάρεις κανένα force με 40 ευρώ όλη την κασετίνα, καλύτερα να πάρεις το σώμα σκέτο σε μια καλη μάρκα και να του κοτσάρεις έναν αντάπτορα carolus με 3 ευρώ και να πάρεις 2-3 μύτες καλές απ' αυτές που χρησιμοποιείς πιο συχνά ή αυτές που έχεις μέχρι να σπάσουν.

Αντάπορα να πάρεις για μύτες 5/16 όχι 1/4.

Η κοκεν έχει σφυροκατσάβιδο ΚΑΙ με τετράγωνο 3/8 αντι για 1/2.

alex14
19/11/2015, 16:25
Γιατί δε ρωτάς και μια το Βράττη?


λιγο πριν δω το μηνυμα σου κλεισαμε το τηλεφωνο. Αυριο θα παω απο εκει ;)

Thanks :)

MikeG
19/11/2015, 21:40
Ρε παιδιά που ακριβώς χρησιμοποιούνται τα σφυροκατσάβιδα; Για τι είδους εργασίες;

foogr01
19/11/2015, 21:46
Ρε παιδιά που ακριβώς χρησιμοποιούνται τα σφυροκατσάβιδα; Για τι είδους εργασίες;

https://www.youtube.com/watch?v=Og0wilzMtXY

MISKIN
19/11/2015, 22:08
Ρε παιδιά που ακριβώς χρησιμοποιούνται τα σφυροκατσάβιδα; Για τι είδους εργασίες;

Μια συνηθισμένη χρήση στις μοτό είναι οι βίδες των δισκόπλακων που συνήθως είναι κολλημένες με σπειρόκολλα.
345796
345797

daz
19/11/2015, 22:59
https://www.youtube.com/watch?v=Og0wilzMtXY

Καλά αυτή η βίδα πρέπει να ήταν χαλαρή για τις ανάγκες του βίντεο. Ο τύπος το χάιδεψε!

Αυτό εδώ τρώει ξύλο επί 40 χρόνια. Και όταν λέμε για σφυριές εννοούμε σαν αυτές που οι περισσότεροι δε μπορούμε να ρίξουμε!

Το έχουν τροχίσει και μερικές φορές γιατί έχει πλατύνει γύρω απ' την επιφάνεια κρούσης.

345800

japan. Εξακολουθεί να δουλεύει σε ρυθμούς συνεργείου.

345802

foogr01
19/11/2015, 23:05
Καλά αυτή η βίδα πρέπει να ήταν χαλαρή για τις ανάγκες του βίντεο. Ο τύπος το χάιδεψε!



Αν κατάλαβα καλά το video ήταν για να εξηγήσει πώς τα χρησιμοποιούμε γι' αυτό και η όλη slow motion φάση.

Μου έχει κολλήσει αυτή η καταραμένη κασετίνα της facom. Πες μου πως θα τη βγάλω από το κεφάλι μου να μείνω με την proxxon ιντάστριαλ που έχω και με 113,95 γιούρος στη τσέπη ; :cry:

STF
19/11/2015, 23:16
Μια συνηθισμένη χρήση στις μοτό είναι οι βίδες των δισκόπλακων που συνήθως είναι κολλημένες με σπειρόκολλα.
345796
345797

Και.... μόλις βρήκα το Χριστουγεννιάτικό δώρο που θα κάνω στον εαυτό μου :lol:

alex14
20/11/2015, 09:45
Για σφυροκατσαβιδο αυτο http://www.ebay.com/itm/WERA-TOOLS-IMPAKTOR-IMPACT-STANDARD-SCREWDRIVER-BIT-SET-STAR-TX-PHILLIPS-/360831384070 λεει τιποτα ?

MISKIN
20/11/2015, 10:22
Για σφυροκατσαβιδο αυτο http://www.ebay.com/itm/WERA-TOOLS-IMPAKTOR-IMPACT-STANDARD-SCREWDRIVER-BIT-SET-STAR-TX-PHILLIPS-/360831384070 λεει τιποτα ?

Αυτό είναι κρουστικός αντάπτορας για παλμικό κατσαβίδι. Καμία σχέση.

alex14
20/11/2015, 10:24
Αυτό είναι κρουστικός αντάπτορας για παλμικό κατσαβίδι. Καμία σχέση.

Αμαν. Να σαι καλα, ετοιμος ημουν να το παραγγειλω.

:beer:

daz
20/11/2015, 11:51
Αμαν. Να σαι καλα, ετοιμος ημουν να το παραγγειλω.

:beer:

Τέτοιον αντάπτωρα θέλεις.

345837


To τετραγωνο που μπαίνει στο κατσαβιδι να είναι 1/2 (αν το κατσαβίδι σου είναι 1/2) και η εξάγωνη υποδοχή για τις μύτες να είναι 5/16.

Υπάρχουν και με υποδοχή για μύτες 1/4 αλλά καλύτερα στο σφυροκατσάβιδο να βάζουμε 5/16. (Εκτός και αν όλες οι μύτες μας ειναι 1/4 και δεν θέλουμε να αγοράσουμε άλλες)

Το 1/4 της ίντσας είναι 6,3mm περίπου. Το 5/16 είναι σχεδόν 8mm.

Το 5/16 είναι καλύτερο και για τον αντάπτωρα επειδή είναι πιο ανθεκτικός και έχει μικρότερες φθορές και για τις μύτες που είναι πιο χοντροκομένες. Φυσικά μια μύτη για παράδειγμα ph3 θα σπάσει στο άκρο που είναι πιο λεπτό, αυτό που μπαίνει μέσα στη βίδα, είτε είναι 5/16 είτε 1/4.

Οι αντάπτωρες αυτοί αντέχουν πολύ. Έχουν πάρα πολύ χοντρά τοιχώματα, ο 5/16 που είναι είπαμε 8μμ όσο δλδ και ένα καρυδάκι 8μμ έχει τεράστια τοιχώματα σε σχέση με το καρυδάκι. Οι μύτες δεν είναι απ' το ίδιο μέταλλο με τις βίδες για να χαλάνε. Έχουν πάρα πολύ μεγαλύτερη σκληρότητα. Με αντάπτορα για μύτη 1/2 ->5/16 σε καστάνια 1/2 χρησιμοποιώ μύτες ΧZΝ (πολύσφυνο) που χρησιμοποιούνται σε βίδες με πολύ χοντρά σπειρώματα και για μεγάλες ροπές.

Έναν τέτοιο καλό αντάπτωρα μπορείτε να τον βρείτε από 7 έως 12 ευρώ.
Φθηνό, carolus, force ktl 2 με 3 ευρώ.
Μαύρο από 12 ευρώ οι φθηνοί έως 23 οι ακριβοί.
Οι μαυροι κοκεν είναι απ' τους φθηνότερους καλούς που μπορείτε να βρείτε.

Κοκεν μπορείτε να πάρετε και μέσω wiha (όχι τους μαυρους). Οι περισσότεροι αντάπτωρες που έχει η wiha είναι της κοκεν (σαν αυτόν της φωτό). Μόνο από τετράγωνο 3/8 σε 5/16 δεν είναι της κοκεν αλλά είναι και αυτός πολύ καλός (και ακριβούλης, αλλά δε μας νοιάζει το 3/8 τώρα)

Μύτες στα μικρά νουμερα μη πάρετε μόνο μία και μη πάρετε φθηνές ή μόνο από μια μάρκα. Ph3 πχ (δλδ σταυρό νούμερο 3) πάρτε μια gedore μια koken, μια wera πάρτε να έχετε. Ότι κάποια στιγμή θα σπάσουν στο φυροκατσάβιδο είναι σιγουρο. Ποιές θα αντέξουν περισσότερο δεν ξέρω. Καλο είναι οι μύτες του σφυροκατσάβιδου να έχουν και "εύκολη" εγγύηση. (μη γελάσει κανείς, μια μύτη 1/4 μπορεί να έχει και 7 ή 8 ευρώ, οι 5/16 ph3 μπορεί να έχουν 4 και 5 ευρώ η μία ή και ακόμα παραπάνω)

daz
20/11/2015, 11:58
Αν βρεις αυτού του τυπου, ακόμα καλύτερα. Μη σε ξεγελάει που είναι στρογγυλό μπροστά, μέσα είναι εξάγωνο 5/16 και πίσω τετράγωνο 1/2. Εκεί που ξεκινάει το εξάγωνο τα τοιχώματα είναι πολύ χοντρά. Αυτό το πράγμα δε σπάει. Μόνο φθείρεται και φθείρεται ανάλογα με την ποιότητα και την χρήση που του κάνουμε.

345839

Road Pirat
20/11/2015, 12:28
Η facom έχει προσφορά το NS.260PF στα 106€ + ΦΠΑ αλλά ξεφεύγουμε λίγο σε τιμή μια ερώτηση στον Βραττη δεν θα ήταν κακό να γίνει.
Τι διαφορά έχουν οι μαύροι ανταπτορες σε σχέση με τους άλλους? Είναι πιο ενισχυμένη?

vaska
20/11/2015, 12:52
έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
345840

345841

345842

toyar
20/11/2015, 12:59
απο εκεινα τα χρονια ολοι τετοιο εχουμε:lol:
απλα τοτε δεν υπηρχαν κινεζικα και ακομα και το πιο φθηνο ειχε μια ελαχιστη ποιοτητα:rolleyes:

daz
20/11/2015, 13:10
έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
345840

345841

345842


Όχι βασίλη,όχι κατηγορηματικά. Ούτε 10 ευρώ δε θα έδινα για τέτοιο εργαλείο. Αν δεν έχεις ναι, να πάρεις ότι μπορείς, αλλά την επόμενη φορά που θα σου χρειαστεί ίσως να σε αφήσει με το .... κατσαβίδι στο χέρι. Ίσως χαλάσει και στην πρώτη χρήση.

Μιλάμε ότι υπάρχουν βίδες που σπάνε τις μύτες την μια μετά την άλλη. Για να λύσουν κάποιες βίδες πρέπει να φάει τέτοια μπούφλα που ή θα μάθεις να χτυπάς με το σφυρί ή θα σπάσεις το χέρι σου.

Δεν υπάρχει ερασιτεχνική χρήση σε αυτά. Εδώ η αντοχή δεν παίζει ρόλο στο πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουμε αλλά στο πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα και την μια φορά που θα μας χρειαστεί.

Από το να δώσω 20 ευρώ για να πάρω το φορς σε κασετίνα με μύτες αντάπτορες και λοιπά, καλύτερα να τα φάω σε σοκολάτες. Οι σοκολάτες δεν πιάνουν άδικο χώρο στην εργαλειοθήκη μου. :D

daz
20/11/2015, 13:31
Τι διαφορά έχουν οι μαύροι ανταπτορες σε σχέση με τους άλλους? Είναι πιο ενισχυμένη?

Είναι πιο χοντροί!
Όλα τα μαυρα εργαλεία που είναι για κρουστικά μηχανήματα είναι πιο χοντρά.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτή η διαφορά τους.
Αναρωτήθηκες γιατί είναι μαυρα? Γιατί δεν έχουν επίστρωση χρωμίου ώστε να μην σκουριάζουν? Επειδή το χρώμιο επάνω σε αυτά τα εργαλεία δεν θα άντεχε, θα ξεφλούδιζε σαν κρεμμύδι! Ο λόγος είναι ότι για να αντέχουν τις κρούσεις λυγίζουν, στραβώνουν, παραμορφώνονται!

Όλοι πιστεύουν ότι είναι από πιο σκληρά αλλά συμβαίνει το αντίθετο. Γι αυτό τα μαυρα καρυδάκια για αερόκλειδο δουλεύουν μια ζωή μέχρι να λιώσουν και δεν σπάνε ενώ τα χρωμίου αργά ή γρήγορα θα σπάσουν. Ακόμα και το στραπατσάρισμα που αποκτούν στις άκρες του τετραγώνου τα χρωμιωμένα όταν τα βάζουμε σε αερόκλειδα παρόλο τη μεγαλύτερη σκληρότητά τους, το αποκτούν ακριβώς επειδή έχουν μηδενικά ποσοστά παραμόρφωσης και ελαστικότητας.

Η χρήση προέκτασης στα μαύρα αποφεύγεται γιατί πολύ απ'τη δύναμη δεν φτάνει στο καρυδάκι αλλά χάνεται από παραμορφώσεις της προέκτασης. Γι' αυτό στα μαυρα χρησιμοποιούνται τόσο πολύ μακριά καρυδάκια παρόλο που ειναι ακριβότερα και σπάνια μπαίνει προέκταση σε κοντό.

Μαύρα είναι και τα industrial όμως. Βιομηχανικού τύπου εξαιρετικής αντοχής. Αυτά είναι πιο σκληρά και πιο χοντρά κλτ κτλ. αλλά αν τα βάλεις επάνω σε αεροκλειδο θα σπάσουν. Μη φοβάσαι όμως δε μπορείς να τα πάρεις κατά λάθος αυτά ούτε τα βρίσκεις τοσο εύκολα ενώ επάνω γράφουν not for impact. Πολλοί δεν ξέρουν καν ότι υπάρχουν.

vaska
20/11/2015, 14:26
Όχι βασίλη,όχι κατηγορηματικά. Ούτε 10 ευρώ δε θα έδινα για τέτοιο εργαλείο. Αν δεν έχεις ναι, να πάρεις ότι μπορείς, αλλά την επόμενη φορά που θα σου χρειαστεί ίσως να σε αφήσει με το .... κατσαβίδι στο χέρι. Ίσως χαλάσει και στην πρώτη χρήση.

Μιλάμε ότι υπάρχουν βίδες που σπάνε τις μύτες την μια μετά την άλλη. Για να λύσουν κάποιες βίδες πρέπει να φάει τέτοια μπούφλα που ή θα μάθεις να χτυπάς με το σφυρί ή θα σπάσεις το χέρι σου.

Δεν υπάρχει ερασιτεχνική χρήση σε αυτά. Εδώ η αντοχή δεν παίζει ρόλο στο πόσες φορές θα το χρησιμοποιήσουμε αλλά στο πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα και την μια φορά που θα μας χρειαστεί.

Από το να δώσω 20 ευρώ για να πάρω το φορς σε κασετίνα με μύτες αντάπτορες και λοιπά, καλύτερα να τα φάω σε σοκολάτες. Οι σοκολάτες δεν πιάνουν άδικο χώρο στην εργαλειοθήκη μου. :D

Δλδ με λίγα λόγια μου λες ότι το εργαλείο μου είναι για πέταμα. Αυτό πόνεσε φίλε να το ξέρεις και ήταν χτύπημα κάτω από τη μέση.

:bawl:

Αρε milfαρα που ανασταίνεις πεθαμένα (κατ' άλλους) εργαλεία.

lykourgi
20/11/2015, 16:15
έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??

Εχω και εγώ ένα ίδιο.
Όταν το πήρα, πριν αρκετά χρόνια, διαπίστωσα πως δεν δούλευε σωστά. Γυρνούσε με δυσκολία από το "δεξιά στο "αριστερά" και είχε και δυσκολία στο στρίψιμο κατά την κρούση, στη φάση που η μύτη υποχωρεί και στρίβει ταυτόχρονα.
Το παράτησα στην εργαλειοθήκη σκεπτόμενος πως πέταξα τα λεφτά μου.
Πολύ αργότερα, σε μία τακτοποίηση, το βρήκα μπροστά μου και μου μπήκε η ιδέα να το ανοίξω για να δω πως λειτουργεί και αν διορθώνεται κάτι.
Βγάζοντας το δακτύλιο βρήκα ξεραμένα και κολλημένα γράσα. Βρε λές; Αφαίρεσα τις μπίλιες, βγήκε και η μύτη και αφού καθαρίστηκαν όλα, φάνηκε η αιτία του κακού.
Οι αύλακες, μέσα στους οποίους ολισθαίνουν οι μπίλιες, ήταν πολύ τραχείς, εντελώς ακατέργαστοι. Ηταν αδύνατον να κυλίσει η να γλυστρίσει μπίλια εκεί μέσα.
Τους λείανα λοιπόν με το Dremel, καθάρισα τα πάντα, τα γράσαρισα, το έκλεισα και η λειτουργία του είχε αλλάξει τελείως. Είχε μαλακώσει. Άλλο πράγμα.
Συνολικά η δουλειά πήρε καμμιά ώρα και για όσους έχουν ήδη το εργαλείο το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Δεν συνιστώ όμως σε κανέναν να πάει να αγοράσει κάτι παρόμοιο. Δεν αξίζει.
Τα έγραψα μόνο, διότι είδα ότι το έχουν και άλλοι.

daz
20/11/2015, 18:48
Αλλά το impact driver :lol: του vaska το έχω χρησιμοποιήσει 1 φορά για να βγάλω ένα πλαϊνό καπάκι σε μηχανάκι πρίν 20 χρόνια,


Με αφορμη αυτό..

Έτσι από περιέργεια πόσα nm δύναμη πιστεύετε ότι μπορούν να δώσουν αυτά τα μαραφέτια? (Τα σφυροκατσάβιδα ντε!)

daz
03/12/2015, 00:50
Κανείς?

Μερικά αναφέρουν για ροπή μέχρι και 400nm.

S16
03/12/2015, 13:47
Κανείς?

Μερικά αναφέρουν για ροπή μέχρι και 400nm.Προσωπικα πιστεύω οτι και τα 100nm δύσκολα τα βλέπουν.
Κατι σαν τις αεροκαστάνιες που σπάνια φτάνουν στα 2/3 της ονομαστικής τους ροπής σύσφιξης.

daz
03/12/2015, 14:59
Προσωπικα πιστεύω οτι και τα 100nm δύσκολα τα βλέπουν.
Κατι σαν τις αεροκαστάνιες που σπάνια φτάνουν στα 2/3 της ονομαστικής τους ροπής σύσφιξης.

Με την σωστή πίεση αέρα?



Πιστεύεις ότι ξέρουν όλοι να χτυπάνε με το σφυρί?

Τα 100nm για κρουστικό δεν είναι καθόλου πολλά!
Και 100nm γενικά δεν είναι καθόλου λίγα!

Να είσαι σίγουρος ότι τα 100 τα έχουν για πλάκα.
Σε αντίθετη περίπτωσςη αυτό δεν έχει καμία δουλειά με 19αρι καρυδάκι. Ούτε καν με 17αρι! Απλά πολλοί νομίζουν ότι είναι μόνο για σταυρόβιδες άντε και για κανένα άλλεν.

346952


Μα δεν έχουν και πολύ σημασία τα νούμερα! Πιθανολογώ ότι πολλοί δε τα χρησιμοποιούν και πολύ γιατί αφενός δε τους χρειάζονται και αφετέρου δεν ξέρουν τι μπορεί να κάνουν.

Κάτι διάβασα λίγο πιο πάνω και μου ήρθαν στο νου σφυροκατσάβιδα να δουλεύουν σε επισκευές πλυντηρίων γι' αυτό ρώτησα.

Για βίδες σταυρού είναι ιδανικά επειδή αυτές οι βίδες φτιάχτηκαν έτσι ώστε στις μεγάλες ροπές να "πετάνε" το κατσαβίδι έξω, μα οι δυνατότητές τους δεν εξαντλούνται εκεί!

wolfi
08/02/2016, 21:50
Θέλω να παραγγείλω τουτο δω 351745

ειναι της προκοπής η θα κλαίω τον παρά μου

daz
08/02/2016, 22:22
Θέλω να παραγγείλω τουτο δω 351745

ειναι της προκοπής η θα κλαίω τον παρά μου

Αν το πληρώσεις ακριβά θα κλαις.
Αν δώσεις ένα εικονικό ποσό, έτσι ρε παιδί μου σα να τους κάνεις χάρη που το αγοράζεις, ίσως και να μη στεναχωρηθείς πολύ όταν σου χαλάσει. :lol:

Αστειεύομαι φυσικά αλλά κάπως έτσι είναι.
Η kraftwerk έχει και κάποια εργαλεία καλών κατασκευαστών όπως πένσες της nws. Κυρίως όμως έχει κινέζικα! Φαντάζομαι η ποιότητα δεν είναι σταθερή. Εξαρτάται σε τι τιμή θα το πάρεις, ευκαιρίες δεν υπάρχουν.

wolfi
08/02/2016, 22:46
Αν το πληρώσεις ακριβά θα κλαις.
Αν δώσεις ένα εικονικό ποσό, έτσι ρε παιδί μου σα να τους κάνεις χάρη που το αγοράζεις, ίσως και να μη στεναχωρηθείς πολύ όταν σου χαλάσει. :lol:

Αστειεύομαι φυσικά αλλά κάπως έτσι είναι.
Η kraftwerk έχει και κάποια εργαλεία καλών κατασκευαστών όπως πένσες της nws. Κυρίως όμως έχει κινέζικα! Φαντάζομαι η ποιότητα δεν είναι σταθερή. Εξαρτάται σε τι τιμή θα το πάρεις, ευκαιρίες δεν υπάρχουν.

https://shop.strato.de/epages/62573502.sf/sec5e7a3fb88d/?ObjectPath=/Shops/62573502/Products/530629

wolfi
08/02/2016, 23:18
Υπομονη τώρα μέχρι να το έχω στα χέρια μου .(Είχες δεν έχεις με έβαλες φιτίλια)

motomaniac
08/02/2016, 23:30
έχω αυτό πολλά χρόνια και με χρήση ερασιτεχνική. Έχει φάει τις κατραπακιές του και οι μύτες του έχουν μπει και σε αερόκλειδο. Αν κρίνω από την τιμή του 2.350 δρχ το είχα πάρει δεν πρέπει να είναι κάτι αξιόλογο σε ποιότητα (γράφει IMPACT TYPE DRIVER NO.2500) No name του κερατά μου βρομάει αλλά όπου το χρειάστηκα δούλεψε σωστά. Οπότε λέω για ερασιτεχνική χρήση μήπως είναι υπερβολή να πάρεις κάποιο κορυφαίο ενώ με κάτι μέτριο μπορείς να κάνεις την δουλειά σου??
345840

345841

345842

αστους να λενε Βασιλη. εχω ενα απο τα φτηνα. εχω σπασει μυτες unior force και αλλες με δαυτο. εχει κεφαλωσει πισω και παρολαυτα δουλευει εδω και δεκα χρονια.. κι ηταν το πιο φτηνο. τωρα βεβαια με τα κινεζικα κραταω πισινη...

daz
08/02/2016, 23:30
To παράγγειλες?
44 ευρώ έχει το gedore ρε γμτ!

Σε αυτή την τιμή πάντως δε νομίζω να είναι για κλάματα. Όπως σου είπα η kraftwerk και πολλά rebranded επώνυμων κατασκευαστών, κάποια εργαλεία της ειναι προσεγμένα. Δε νομίζω αυτό να προέρχεται από κάποιον επώνυμο κατασκευαστή αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως και ότι δε μπορεί να είναι καλό.

wolfi
08/02/2016, 23:51
To παράγγειλες?


NAI
Και οταν θα το παραλάβω θα έχω και ένα κουτί τρίγωνα Πανοράματος για τυχών φαρμάκια :lol::lol::lol:
Μην με πέσει βαριά η πίκρα:bawl:

daz
09/02/2016, 01:29
To κακό είναι ότι στα ίδια χρήματα έπαιρνες καλύτερο και με καλύτερη εγγύηση (αλλά χωρίς κασετίνα με μύτες).
Αν το ξεπεράσεις αυτό δεν έχεις κάτι άλλο να ανησυχείς. (υποθέτω)

Τρίγωνα πανοράματος ε? Δε χρειάζονται δικαιολογίες για να αγοράσεις ένα κουτί! :lol:

motomaniac
26/02/2016, 16:22
δεν υπαρχε σωτηρια? εγγυηση προφανως μηδεν. εχω βαρεθει να αλλαζω μυτες. ουτε χρονο δεν πηγε. να παρω μια να ειναι καλη να μην με αφηνει απο εργλειο κι ας κανει οσο θελει. ξερει κανεις? μυτη απο σφυροκατσαβιδο ειναι που επεσε στο καθηκον.

https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-0/s480x480/12743757_1066629860067038_7328527973356344994_n.jpg?oh=a1032c96cfc7e7f072a62bc9b5190911&oe=576E822A

https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/hphotos-xlt1/v/t1.0-9/10533449_1066629830067041_3024358644397783748_n.jpg?oh=6865f4225d1a52265553be65fc561021&oe=5762F92C

https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/12744535_1066629866733704_6669864781137866332_n.jpg?oh=62a3000c5d7cabd896f1a2019444b4f5&oe=575CCD89

daz
26/02/2016, 17:05
Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.

motomaniac
26/02/2016, 17:13
Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.

σε ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση.δυστυχως ειμαι επαρχια. (Βεροια) και δεν ξερω τι θα βρω εδω. θα ψαξω παντως.

motomaniac
26/02/2016, 18:40
Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.

και που τις βρισκω αυτες? εδω Βεροια τους πηρα τηλ εναν εναν. βρηκα μονο force, unior και magna.

daz
26/02/2016, 20:50
και που τις βρισκω αυτες?

Όπως είχε πει και ο μισκιν..

στο ταχυδρομείο! :lol:

Δεν ξέρω τι έχει στην Βέροια αλλά θεσ/κη Αθήνα έχεις αρκετές επιλογές για όλες τις μάρκες που ανέφερα παραπάνω και για ακόμα περισσότερες.

Απ' έξω σε συμφέρει μόνο το werk10 (http://www.werk10.com/shopping_cart.php) λόγο φθηνών μεταφορικών αλλά δεν ξέρω τι λένε οι pb σε χρήση με σφυροκατσάβιδο. Επίσης χάνεις την όποια εγγύηση αλλά εδώ που τα λέμε αν δε τα πάρεις απ' την πόλη σου την χάνεις έτσι κι αλλιώς.

Μύτες pb έχει ο μισκιν νομίζω..

motomaniac
26/02/2016, 21:27
Όπως είχε πει και ο μισκιν..

στο ταχυδρομείο! :lol:

Δεν ξέρω τι έχει στην Βέροια αλλά θεσ/κη Αθήνα έχεις αρκετές επιλογές για όλες τις μάρκες που ανέφερα παραπάνω και για ακόμα περισσότερες.

Απ' έξω σε συμφέρει μόνο το werk10 (http://www.werk10.com/shopping_cart.php) λόγο φθηνών μεταφορικών αλλά δεν ξέρω τι λένε οι pb σε χρήση με σφυροκατσάβιδο. Επίσης χάνεις την όποια εγγύηση αλλά εδώ που τα λέμε αν δε τα πάρεις απ' την πόλη σου την χάνεις έτσι κι αλλιώς.

Μύτες pb έχει ο μισκιν νομίζω..

εγγυηση ειδα τι βρηκα στην πολη μου. αν και κανονικα ισχυει σε ολη την Ε.Ε. το ιδιο. πες ενα μαγαζι στο ιντερνετ δεν βρηκα κατι.. ολο φορς μου βγαζει...

εγγυηση βεροιας
πηρα ηδη τηλ καθοτι πελατης και μου ειπε να την παω να την αφησω να την δει ο πβωλητης και αμα εγκρινει εκεινος τοτε θα μου την αλλαξει. του ειπα δεν ειναι τα 3 η 4 ευρω. ειναι η ασυνεπεια του εργαλειου το οποιο παντα ακαταλληλη ωρα.. + οτι ειναι η δευτερη unior που παιρνω + 2 force στα 2 χρονια απο το ιδιο καταστημα.

το bulle πιστολι βαφης που πηρα σε προσφορα κι εσπασα την αριστεροστροφη βαση του μπεκ προσπαθωντας να την ξεβιδωσω κανονικα οπως ελεγαν οι οδηγιες, οχι απλα δεν μου το αντικατεστησε, οχι απλα δεν μου βρηκε ανταλακτικο, αλλα με προτεινε στην μητρικη εταιρια για εγγυηση γιατι ο πωλητης του ειπε πως ειναι εκτος. φυσικα επικοινωνησα και οι ανθρωποι μου το αντικατεστησαν. ολο το πιστολι μιας και δεν βγαινει ανταλακτικο.

η ειρωνια? πουλανε δοχειο αλλα και βελονα, μονο. εγω θα εσφαζα ενα καινουριο, θα κρατουσα τον πελατη ικανοποιημενο και θα πουλουσα τα ανταλακτικα ολα. μηδεν ζημια.

παλι μιλαω πολυ.

MISKIN
26/02/2016, 22:23
Έσπασα μια μύτη PB SWISS που είχα πάρει από το werk10 (http://www.werk10.com/) και ο Γερμανός μου την άλλαξε με δικά του μεταφορικά με μια φώτο που του έστειλα της σπασμένης μύτης. Το κόστος ελάχιστο, τα μτφ κόστιζαν περισσότερο, αλλά την έστειλε (μαζί με άλλη μια μύτη που ήθελα). Τι να λέμε...

Υ.Γ. Δεν έχει 5/16 μύτες για σφυροκατσάβιδο η PB SWISS.

virus
26/02/2016, 22:33
δυστυχως οπως ειπε ο daz το ταχυδρομειο ειναι μονοδρομος. κι οσο καθεσαι να ανεβοκατεβαινεις απο βεροια να ψαχνεις για μυτες τοσο πιο ακριβες σου βγαινουν οι μυτες. κανε μια καλη παραγγελια απο δυο κομματια το καθε μεγεθος και φερτα μια φορα. πιο φθηνα θα σου ερθει. :(

motomaniac
26/02/2016, 22:38
Έσπασα μια μύτη PB SWISS που είχα πάρει από το werk10 (http://www.werk10.com/) και ο Γερμανός μου την άλλαξε με δικά του μεταφορικά με μια φώτο που του έστειλα της σπασμένης μύτης. Το κόστος ελάχιστο, τα μτφ κόστιζαν περισσότερο, αλλά την έστειλε (μαζί με άλλη μια μύτη που ήθελα). Τι να λέμε...

Υ.Γ. Δεν έχει 5/16 μύτες για σφυροκατσάβιδο η PB SWISS. βαζεις ιδεες..


δυστυχως οπως ειπε ο daz το ταχυδρομειο ειναι μονοδρομος. κι οσο καθεσαι να ανεβοκατεβαινεις απο βεροια να ψαχνεις για μυτες τοσο πιο ακριβες σου βγαινουν οι μυτες. κανε μια καλη παραγγελια απο δυο κομματια το καθε μεγεθος και φερτα μια φορα. πιο φθηνα θα σου ερθει. :(


δεν ανεβοκατεβηκα καμια φορα. ολα με τηλα τα εψαξα. αλλα αυτο θα κανω ετσι κι αλλιως.

daz
27/02/2016, 00:29
ειναι η ασυνεπεια του εργαλειου το οποιο παντα ακαταλληλη ωρα..

Όλες οι ώρες είναι ακατάλληλες για να καταστραφεί αυτό με το οποίο δουλεύεις.

Δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να το σπάσει ένα σφυροκατσάβιδο! Δεν υπάρχει ph2 που να μπορεί να αντέξει τα nm που μπορεί να δώσει. Το θέμα είναι η μύτη να είναι αρκετά δυνατή ώστε να ξεκολλήσει την βίδα πριν σπάσει η ίδια. Υπάρχουν όμως κάποιες βίδες που δεν είναι βιδωμένες επάνω σε κατι το οποίο έχει 4-5 σπείρες αλλά πολύ περισσότερες. Σε τέτοιες περιπτώσεις, τους ρίχνω πρώτα μερικές καλές μπούφλες με ένα χτυπητό κασταβίδι και μετά βάζω το σφυροκατσάβιδο.

Για να μη σπάσει κάτι το οποίο δέχεται κρούση πρέπει να έχει ένα ποσοστό ελαστικότητας. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλη σκληρότητα. Αν δεν έχει μεγάλη σκληρότητα όμως μια ph2 φθείρεται εύκολα, ειδικά σε χρήση με δραπανοκατσάβιδο.
Όπως καταλαβαίνεις δεν κάνουν όλες οι μύτες για την ίδια δουλειά.

Μια standard είναι καλή για χρήση σε δράπανο χωρίς φρένο και αρκετά φθηνή για να την χρησιμοποιείς σε φθαρμένες βίδες ή αν τις χάνεις συχνά.
Μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά όμως έχουν αυτές που έχουν διαφορες επικαλύψεις (tin-diamond κ.α).
Μια impactor είναι καλή για χρήση σε κρουστικό μπαταρίας.
Το σφυροκατσάβιδο συνήθως θέλει χρώμιο μολυβδαίνιο και όχι χρώμιο βανάδιο (χωρίς να είναι πάντα απαραίτητο) και συνήθως είναι 5/16.

Στην Αθήνα μπορείς να βρεις koken αν θέλεις. Ένας ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς και άλλος ένας στον πειραιά πρέπει να έχουν. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις και σε οποιοδήποτε κατάστημα έχει wiha. Και συνήθως wiha βρίσκεις εύκολα παντού.

Αυτές.. είναι κοκεν. Δεν τις έχω δοκιμάσει όμως.

353242



Κατάλογος και price list εδώ. (Ο κατάλογος με τις τιμές έχει έκπτωση που δεν ξέρω ποση είναι αλλά μπορείς να δεις διαφορά στις τιμές ανάμεσα στα διάφορα μοντέλα).

http://www.wiha.com/en/catalogues-pricelists/

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με wera.
Ή να παραγγείλεις gedore από pam επε στη θεσ/κη με 3 ευρώ μεταφορικά (ή από οπουδήποτε αλλού θέλεις).
Ή να πάρεις από werk 10 με 5 ευρώ μτφ, αλλά θα είναι 1/4.
Ή να πάρεις facom που πιθανότατα θα έχουν την ευκολότερη εγγύηση. (αλλά είναι ακριβουτσικες)

motomaniac
27/02/2016, 10:03
Όλες οι ώρες είναι ακατάλληλες για να καταστραφεί αυτό με το οποίο δουλεύεις.

Δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να το σπάσει ένα σφυροκατσάβιδο! Δεν υπάρχει ph2 που να μπορεί να αντέξει τα nm που μπορεί να δώσει. Το θέμα είναι η μύτη να είναι αρκετά δυνατή ώστε να ξεκολλήσει την βίδα πριν σπάσει η ίδια. Υπάρχουν όμως κάποιες βίδες που δεν είναι βιδωμένες επάνω σε κατι το οποίο έχει 4-5 σπείρες αλλά πολύ περισσότερες. Σε τέτοιες περιπτώσεις, τους ρίχνω πρώτα μερικές καλές μπούφλες με ένα χτυπητό κασταβίδι και μετά βάζω το σφυροκατσάβιδο.

Για να μη σπάσει κάτι το οποίο δέχεται κρούση πρέπει να έχει ένα ποσοστό ελαστικότητας. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλη σκληρότητα. Αν δεν έχει μεγάλη σκληρότητα όμως μια ph2 φθείρεται εύκολα, ειδικά σε χρήση με δραπανοκατσάβιδο.
Όπως καταλαβαίνεις δεν κάνουν όλες οι μύτες για την ίδια δουλειά.

Μια standard είναι καλή για χρήση σε δράπανο χωρίς φρένο και αρκετά φθηνή για να την χρησιμοποιείς σε φθαρμένες βίδες ή αν τις χάνεις συχνά.
Μεγαλύτερη αντοχή στη φθορά όμως έχουν αυτές που έχουν διαφορες επικαλύψεις (tin-diamond κ.α).
Μια impactor είναι καλή για χρήση σε κρουστικό μπαταρίας.
Το σφυροκατσάβιδο συνήθως θέλει χρώμιο μολυβδαίνιο και όχι χρώμιο βανάδιο (χωρίς να είναι πάντα απαραίτητο) και συνήθως είναι 5/16.

Στην Αθήνα μπορείς να βρεις koken αν θέλεις. Ένας ο Μητρόπουλος στην Αθηνάς και άλλος ένας στον πειραιά πρέπει να έχουν. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις και σε οποιοδήποτε κατάστημα έχει wiha. Και συνήθως wiha βρίσκεις εύκολα παντού.

Αυτές.. είναι κοκεν. Δεν τις έχω δοκιμάσει όμως.

353242



Κατάλογος και price list εδώ. (Ο κατάλογος με τις τιμές έχει έκπτωση που δεν ξέρω ποση είναι αλλά μπορείς να δεις διαφορά στις τιμές ανάμεσα στα διάφορα μοντέλα).

http://www.wiha.com/en/catalogues-pricelists/

Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με wera.
Ή να παραγγείλεις gedore από pam επε στη θεσ/κη με 3 ευρώ μεταφορικά (ή από οπουδήποτε αλλού θέλεις).
Ή να πάρεις από werk 10 με 5 ευρώ μτφ, αλλά θα είναι 1/4.
Ή να πάρεις facom που πιθανότατα θα έχουν την ευκολότερη εγγύηση. (αλλά είναι ακριβουτσικες)

χιλια ευχαριστω και παλι. θα μου παρει και θα μου στειλει κοκεν ο Βυρωνας. και τον ευχαριστω παρα πολυ. ουτε wiha ουτε τιποτε αλλο εκτος απο force δεν βρηκα εδω. οι οποιες ειναι εντελως για πεταμα.

daz
27/02/2016, 12:13
χιλια ευχαριστω και παλι. θα μου παρει και θα μου στειλει κοκεν ο Βυρωνας. και τον ευχαριστω παρα πολυ. ουτε wiha ουτε τιποτε αλλο εκτος απο force δεν βρηκα εδω. οι οποιες ειναι εντελως για πεταμα.

Ωραία! Θα μας πεις και πόσο καλά είναι τα κοκεν. :beer:

viper1
28/02/2016, 11:13
Καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις καλες μυτες παρα το εργαλειο. Και μια καλη τεχνικη για να μην γλυστρανε απο το κεφαλι της βιδας ειναι να βαλεις σμιριγδαλοιφη στην μυτη. Κανει δουλεια.

daz
28/02/2016, 12:07
Καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις καλες μυτες παρα το εργαλειο. Και μια καλη τεχνικη για να μην γλυστρανε απο το κεφαλι της βιδας ειναι να βαλεις σμιριγδαλοιφη στην μυτη. Κανει δουλεια.

Αν έχεις το σωστό νούμερο δε γλιστράνε ποτέ με το σφυροκατσάβιδο. Απλά πολλοί βάζουν ph2 σε ph3 ή pz2 στις ph2.

Προδιαγραφής
28/02/2016, 13:54
daz,συνεχισε τα ωραια μαθηματα σου και εμεις απλα διαβαζουμε και αλλοι μαθαινουμε απο το μηδεν αλλοι ενισχυουν τις γνωσεις τους.Μονο επειδη παρακολουθω και αλλα μαθηματα,π.χ. του Miskin ,κανονιστε να μην πεσουν ολα μαζι στην εξεταστικη και μετα χρειαστει να "λαδωσουμε" με εργαλεια απο την συλλογη μας για να μην μεινουμε μεταεξεταστεοι...:beer:

byron
29/02/2016, 11:06
Κάποια στιγμή όλες θα σπάσουν!
Να πάρεις koken 5/16. H wiha που φτιάχνει κατσαβίδια και μύτες, για το σφυροκατσάβιδο δίνει koken. (και το σφυροκατσάβιδο koken είναι!).

Έχω gedore 5/16 (τις παλιές όχι τις καινούριες), so far so good. (εκτός από μια ph2 1/4 που κατέληξε όπως η δική σου και μια ίσια που λύγισε ελαφρώς στα άκρα αλλά δεν έσπασε).

Η σωτηρία για να μη ξεμένεις είναι να μην έχεις μόνο μία. ph2 καλό είναι να έχεις τουλάχιστον 2.

Οι ποιότητες διαφέρουν, η κάθε μάρκα έχει πολλές ποιότητες και για διαφορετικές χρήσεις. Καλό είναι να κατεβάσεις κανένα κατάλογο και να ρίξεις μια ματιά στο section για τις μύτες για να δεις ποιές είναι οι καλύτερες για τη δουλειά που τις θέλεις. Και όταν λέω κατάλογο εννοώ κανενός κατασκευαστή όπως wiha, witte, wera για παράδειγμα, που είναι κλασικοί κατσαβιδοκατασκευαστές.

Οι στάνταρ μύτες είναι καλές για κανένα δράπανο ή ηλεκτρικό κατσαβίδι αλλά σε χρήση σφυροκατσάβιδου θα σπάσουν.

Το YSM τι σημαίνει ρε μάστορα; :lol:

O Δημητριάδης πάντως στον Πειραιά, δεν είχε πολλά πράγματα. Αυτές βρήκα για κρουστικο.

353474

motomaniac
29/02/2016, 11:47
ευχαριστω ακι δημοσιως για τον ενδιαφερων σου και τον κοπο σου να πας να τα παρεις και να τα στειλεις. χρωσταω κερασμα το λιγοτερο..

byron
29/02/2016, 12:18
ευχαριστω ακι δημοσιως για τον ενδιαφερων σου και τον κοπο σου να πας να τα παρεις και να τα στειλεις. χρωσταω κερασμα το λιγοτερο..

Άσε ρε Δημήτρη...
Για το μηχανάκι στο avatar σου το έκανα, για σένα νομίζεις; :lol:

Ο Μητρόπουλος τις είχε, οπότε στις στέλνω.
Οι τιμές του Μητροπούλου είναι κουκουρουκου...την μακριά την koken την είχε 3.50€, και ο Δημητριάδης 1.70...
Ότι ναναι...

daz
29/02/2016, 19:14
Το YSM τι σημαίνει ρε μάστορα; :lol:



Κωδικός κατασκευαστή, δε μας νοιάζει. Είναι για δική του χρήση ώστε να έχει ότι στοιχεία χρειάζεται για κάθε τι που βγαίνει απ' τις γραμμές του.

1/4 είναι αυτές ε?

byron
29/02/2016, 20:11
1/4 είναι αυτές ε?

5/16

motomaniac
02/03/2016, 16:07
353764

motomaniac
02/03/2016, 16:12
ευχαριστω Βυρων, θα λυσω ενα παλιο σιμσον να δω τι κανουν.

daz
02/03/2016, 18:28
ευχαριστω Βυρων, θα λυσω ενα παλιο σιμσον να δω τι κανουν.

Τις πολύ κολλημένες να της χτυπάς πρώτα με κανένα χτυπητό κατσαβίδι. Βοηθάει να σπάει η σκουριά μέσα χωρίς να προσπαθεί να γυρίσει τη βίδα απ' το πρώτο χτύπημα.

Μια μακριά θέλω και εγώ αλλά τις φοβάμαι λίγο τις μακριές στο σφυροκατσάβιδο. Μερικές φορές πάντως είναι αναγκαίες.


Καλοδούλευτες! Περιμένουμε εντυπώσεις. :beer:

motomaniac
02/03/2016, 18:34
Τις πολύ κολλημένες να της χτυπάς πρώτα με κανένα χτυπητό κατσαβίδι. Βοηθάει να σπάει η σκουριά μέσα χωρίς να προσπαθεί να γυρίσει τη βίδα απ' το πρώτο χτύπημα.

Μια μακριά θέλω και εγώ αλλά τις φοβάμαι λίγο τις μακριές στο σφυροκατσάβιδο. Μερικές φορές πάντως είναι αναγκαίες.


Καλοδούλευτες! Περιμένουμε εντυπώσεις. :beer:

ευχαριστω και για τις συμβουλες και για τις ευχες.

Leon67
17/03/2016, 20:59
Εγώ σαν γιαπονεζόφιλος στα εργαλεία (εξαιρούνται Hazet και Gedore) συμφωνώ για Ko-Ken αλλά περιμένω αυτό στο Ταχυδρομείο κάπου στα 50 ευρώ:

355030

Leon67
18/03/2016, 17:18
Έντάξει παιδιά, 1-2 vroom ακόμα και θα το κρύψω μόλις με το καλό το πάρω στα χέρια μου. Αργεί λίγο ακόμη γιατί το βαπόρι πρέπει να πιάσει ευρωπαικό λιμάνι να γλυτώσουμε τα χαράτσια.

Leon67
21/03/2016, 13:37
Να συμπληρώσω ότι το Vessel έρχεται κολυμπώντας και πετώντας να κάνει παρέα σε αυτό:
355257

Buffalo Impact driver με τιμή 19.95 $ όπως φαίνεται στο κουτί. Σημερινό εύρημα από την αποθήκη που δεν λέει να αδειάσει.

daz
21/03/2016, 19:53
Να συμπληρώσω ότι το Vessel έρχεται κολυμπώντας και πετώντας να κάνει παρέα σε αυτό:


Ναι ας του κάνει λίγο παρέα γιατί θα το φάει η μαρμάγκα όταν έρθει. :D

Alexandross
20/04/2016, 22:29
Δώρο απο ένα φίλο αφου πλέον δεν το χρησιμοποιεί!
Ειναι της KS Tools με καρέ 1/2'' και αντάπτορα 5/16''.Η προδιαγραφή του πρεπει να ειναι για 270Νm αν θυμάμαι.
Με πρωτη ευκαιρία θα αναβαθμίσω τις μύτες με Gedore .

357209

357210

gsman
09/05/2016, 13:32
πλατεια αβησσυνιας αθηνα
πηρα ενα 10-11 ευρω.οι 4 μυτες
που εχει μεσα ειναι μαπα.
μετα πηγα στο ρεππα πηρα 2 σταυροβιδες της προκοπης και μεχρι στιγμης με εχει βγαλει παλικαρι

vaska
22/11/2019, 11:51
Μου λέει σήμερα το πρωί η Milf, "θες παπούτσια και ρούχα, πρέπει να πάμε να ψωνίσεις".
I'm working on it της απάντησα, οπότε είμαστε έτοιμοι για αγορά σφυροκατσάβιδου. Να φύγει ο κινέζος από την εργαλειοθήκη μου.
Είμαι ανάμεσα στο koken AG 112H και σε κάποιο από τα NS.263M και NS.265M της Facom.
Θα μιλήσω και με Ηλία Βράττη και με Κολλέρη. Όλα είναι πάνω από 100€, ειδικά της Facom πλησιάζουν το 200άρι. Παίζει και μία προσφορά της Facom η NS.260PF σε κάτω από 90€. Ο πισινός μου τρώγεται για το 265Μ που είναι το ακριβότερο αλλά και το πληρέστερο από μύτες απ όλα, αλλά δεν θα με χάλαγε να πάρω την 260 της προσφοράς, να συμπληρώσω όποιες μύτες θεωρώ ότι θα χρειαστώ και με τα ρέστα να πάρω ρούχα (λέγε με δισκοπρίονο).
Το κατσαβίδι και στις 3 περιπτώσεις της Facom είναι το ίδιο, η διαφορά είναι μόνο στις μύτες (όχι ποιότητα αλλά πλήθος).
Koken λοιπόν ή Facom??
Δεν ρωτάω τον Daz γιατί ξέρω ήδη την απάντηση :lol::D

MISKIN
22/11/2019, 12:36
Το Facom το έχω στη δουλειά, το Gedore σπίτι μου και το Koken πουθενά.
Θα έπαιρνα το Gedore anytime.

vaska
22/11/2019, 13:22
Το Facom το έχω στη δουλειά, το Gedore σπίτι μου και το Koken πουθενά.
Θα έπαιρνα το Gedore anytime.
Πες μας για το facom που έχεις στη δουλειά, δώσε λεπτομέρειες βρε. Με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε?

MISKIN
22/11/2019, 14:27
Τι να πω; Να γράψω σεντόνι; Ένα σφυροκατσάβιδο είναι, δεν είναι πύραυλος. Όλα καλά είναι. Εγώ θα έπαιρνα το Gedore. :D
412938

412939

camen
22/11/2019, 14:41
Κοκεν ρε χαιβανι,κ μαλιστα ο γνωστος πατρινος μου ειχε κανει κ καλυτερη τιμη απο τον αθηναιο που αναφερεις.

sapila racing
22/11/2019, 15:05
Πες μας για το facom που έχεις στη δουλειά, δώσε λεπτομέρειες βρε. Με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε?

Το πας φιρι φιρι να τα χωσεις παλι! :lol:

Eγω εχω ενα σε ενα πρασινο μεταλλικο κουτί. Μια χαρά δουλευει εδω και δεν ξερω ποσα χρόνια, το κοπαναω και μου κανει την δουλειά.
Ουτε ξερω τι μαρκα ειναι ούτε θυμάμαι πόσο και απο που το αγόρασα, μαλλον ειναι 'Μαρκα μ'εκαψες' που ελεγε η γιαγια μου.

vaska
22/11/2019, 15:39
Κοκεν ρε χαιβανι,κ μαλιστα ο γνωστος πατρινος μου ειχε κανει κ καλυτερη τιμη απο τον αθηναιο που αναφερεις.

Ακόμα δεν έχω πάρει τιμή από Κολλέρη, αλλά η τελευταία επίσκεψη στον Πατρινό μπορεί να είναι πραγματικά η τελευταία. Δεν ξέρω αν θα του δώσω άλλη ευκαιρία, με απογοήτευσε με τις τιμές του σε Knipex. Μια ερώτηση πάντως θα του κάνω. Αν όμως έχω την δυνατότητα να πάρω facom κάτω από την τιμή της koken μάλλον θα πάω σε facom.

Το πας φιρι φιρι να τα χωσεις παλι! :lol:

Eγω εχω ενα σε ενα πρασινο μεταλλικο κουτί. Μια χαρά δουλευει εδω και δεν ξερω ποσα χρόνια, το κοπαναω και μου κανει την δουλειά.
Ουτε ξερω τι μαρκα ειναι ούτε θυμάμαι πόσο και απο που το αγόρασα, μαλλον ειναι 'Μαρκα μ'εκαψες' που ελεγε η γιαγια μου.

Δες το post 16
:lol:

edit
Απάντησε ο Κολλέρης με το ΑG112F με + 9 μύτες περισσότερες από αυτό που του ζήτησα και τιμούλα 74 +ΦΠΑ. Δενκακό, θα πάρω και τον τοπικό λεβέντη μας εδώ το απόγευμα να μου πει τιμή.

camen
22/11/2019, 15:48
Ακόμα δεν έχω πάρει τιμή από Κολλέρη, αλλά η τελευταία επίσκεψη στον Πατρινό μπορεί να είναι πραγματικά η τελευταία. Δεν ξέρω αν θα του δώσω άλλη ευκαιρία, με απογοήτευσε με τις τιμές του σε Knipex. Μια ερώτηση πάντως θα του κάνω. Αν όμως έχω την δυνατότητα να πάρω facom κάτω από την τιμή της koken μάλλον θα πάω σε facom.


Δες το post 16
:lol:

edit
Απάντησε ο Κολλέρης με το ΑG112F με + 9 μύτες περισσότερες από αυτό που του ζήτησα και τιμούλα 74 +ΦΠΑ. Δενκακό, θα πάρω και τον τοπικό λεβέντη μας εδώ το απόγευμα να μου πει τιμή.

Αν ενθυμουμε ορθα 80€ μου το ειχε κανει αυτο με τις πολλες μυτες.

sapila racing
22/11/2019, 15:51
Δες το post 16
:lol:



Α μπράβο! Τέτοιο έχω.
Ρε συ Βασίλη αφου σου κανει την δουλειά γιατί σε τρώει τόσο? Αν είχε χαλάσει ΟΚ να παρεις άλλο καλύτερο αλλά αυτό το πράμα δεν νομίζω να χαλάει.
Αντε να έπαιρνες τίποτα μυτες της προκοπής να το καταλάβω.


Εχει κανει ζημια μεγαλη ο σουπιάς!

vaska
22/11/2019, 17:48
Αν ενθυμουμε ορθα 80€ μου το ειχε κανει αυτο με τις πολλες μυτες.

XA να φανταστώ. Είδες που σου λέω ότι δεν νιώθει?? Ας την φάει να βάλει μυαλό. Και 1 € διαφορά να βρίσκω στον τυχαίο έμπορο, θα το παίρνω από εκεί. Περίμενα άλλη συμπεριφορά από κάποιον που έχει αφήσει και αφήνει χρήμα στο μαγαζί του. Μια μικρή περιουσία έχει πάρει από μας ο κολοκύθας. Δεν πειράζει, θα μάθει.


Α μπράβο! Τέτοιο έχω.
Ρε συ Βασίλη αφου σου κανει την δουλειά γιατί σε τρώει τόσο? Αν είχε χαλάσει ΟΚ να παρεις άλλο καλύτερο αλλά αυτό το πράμα δεν νομίζω να χαλάει.
Αντε να έπαιρνες τίποτα μυτες της προκοπής να το καταλάβω.


Εχει κανει ζημια μεγαλη ο σουπιάς!


Αφού ξέρεις πως είναι αυτά, πας να πάρεις ένα παντελόνι, βλέπεις κι ένα ωραίο μπλουζάκι και το τσιμπάς. Βασικά αυτό που έχω πριν 3 μέρες το χρειάστηκα σοβαρά και δεν τα κατάφερε να δουλέψει σωστά, γλιστράει και η λαβή του παρ' όλο που έχει ρίκνωση και δεν είμαστε τώρα για σπασμένα χέρια. Οπότε είπα να το αντικαταστήσω με κάτι σοβαρότερο.

Ναι το ρεμάλι ο Σουπιάς έχει κάνει ζημιά σοβαρή.

sapila racing
22/11/2019, 20:11
XA να φανταστώ. Είδες που σου λέω ότι δεν νιώθει?? Ας την φάει να βάλει μυαλό. Και 1 € διαφορά να βρίσκω στον τυχαίο έμπορο, θα το παίρνω από εκεί. Περίμενα άλλη συμπεριφορά από κάποιον που έχει αφήσει και αφήνει χρήμα στο μαγαζί του. Μια μικρή περιουσία έχει πάρει από μας ο κολοκύθας. Δεν πειράζει, θα μάθει.




Αφού ξέρεις πως είναι αυτά, πας να πάρεις ένα παντελόνι, βλέπεις κι ένα ωραίο μπλουζάκι και το τσιμπάς. Βασικά αυτό που έχω πριν 3 μέρες το χρειάστηκα σοβαρά και δεν τα κατάφερε να δουλέψει σωστά, γλιστράει και η λαβή του παρ' όλο που έχει ρίκνωση και δεν είμαστε τώρα για σπασμένα χέρια. Οπότε είπα να το αντικαταστήσω με κάτι σοβαρότερο.

Ναι το ρεμάλι ο Σουπιάς έχει κάνει ζημιά σοβαρή.

Πάρε το Facom να το βαράς και να το ευχαριστιέσαι! :D :beer:

savvas
24/11/2019, 10:13
Τωρα εχει προσφορα η Gedore σφυροκατσαβιδο σετ κασετινα με μυτες 73€+φπα, (90€ και κατι)

Ενημερωτικα, εχω εδω και δεκαετιες το ιδιο no-name που εχει στη φωτο και ο vaska στο post #16....

vaska
24/11/2019, 14:36
Τωρα εχει προσφορα η Gedore σφυροκατσαβιδο σετ κασετινα με μυτες 73€+φπα, (90€ και κατι)

Ενημερωτικα, εχω εδω και δεκαετιες το ιδιο no-name που εχει στη φωτο και ο vaska στο post #16....

Πρέπει να έκανε τρελές πωλήσεις τότε η εργαλειάρα. Όλοι μας έχουμε από ένα

Leon67
24/11/2019, 17:53
Πρέπει να έκανε τρελές πωλήσεις τότε η εργαλειάρα. Όλοι μας έχουμε από ένα

:nono: Εχω δύο (2) - το ενα αδούλευτο- αλλά γραφουν Buffalo made in Taiwan, ολόιδια πάντως.

stefanos
24/11/2019, 19:43
:nono: Εχω δύο (2) - το ενα αδούλευτο- αλλά γραφουν Buffalo made in Taiwan, ολόιδια πάντως.

Το δικό μου δεν γράφει τίποτα.
Να δεις που μου πασάρανε μαιμου:lol:

vaska
24/11/2019, 20:38
Τωρα εχει προσφορα η Gedore σφυροκατσαβιδο σετ κασετινα με μυτες 73€+φπα, (90€ και κατι)

Ενημερωτικα, εχω εδω και δεκαετιες το ιδιο no-name που εχει στη φωτο και ο vaska στο post #16....

Κολλέρης Koken AF112F με 23 μύτες στα 74+ΦΠΑ. Ποιότητα Koken

vaska
02/12/2019, 09:53
413115

413116

Πρωινή παραλαβή. Τελικά είναι κόσμημα όπως είπε και ο camen, να λυπάσαι να το κοπανήσεις. Την Τετάρτη όμως θα φάει πολύ ξύλο.

JNP
02/12/2019, 13:55
Μεγεια σου.
Οι μυτες είναι 1/4" ή 5/16";

vaska
02/12/2019, 21:19
Μεγεια σου.
Οι μυτες είναι 1/4" ή 5/16";

Το καρέ του σφυρικατσάβιδου είναι 1/2 κι έχει αντάπτορα για 5/16 οπότε και οι μύτες είναι 5/16

JNP
02/12/2019, 21:35
Το καρέ του σφυρικατσάβιδου είναι 1/2 κι έχει αντάπτορα για 5/16 οπότε και οι μύτες είναι 5/16

Σωστός συνδυασμός, καλοδούλευτο!

STF
04/12/2019, 21:06
Σφυροκατσάβιδα ή κατσαβίδια κρούσεως...; Δε ξέρω πως λέγονται στην Ελλάδα, πάντως χαρακτηρίζονται ως impact(a) και έχουν μηχανισμό για την απελευθέρωση κολλημένων βιδών. Έχουν πραγματικά εξαιρετική αντιολισθητική λαβή!

Τα έφερα πριν από 4 χρόνια από Ιαπωνία μέσω amazon.com και είναι τύπου JIS +2 & +3.

413200

Eiver
04/12/2019, 22:11
οσες φορες εχω δοκιμασει να λυσω προβληματικη βιδα με χρηση σφυροκατσαβιδου δεν τα εχω καταφερει ποτε
το εχει κανει κανεις;

Eiver
04/12/2019, 22:13
οταν λεω σφυροκατσαβιδο εννοω αυτα με το ελατηριο οπως το koken που ποσταρησε ο φιλος παραπανω

doctor_john
04/12/2019, 22:30
Ανάλογα το προβλημα. Αν μιλάς για υπερβολικά σφιγμένη και πολύ κόλλα σπειρωμάτων, λύνει.
Αν είναι λόγο οξείδωσης θα πρέπει να κάνεις λίγη προεργασία μήπως καταφέρεις να χαλάσεις
την οξέιδωση ανάμεσα τους που προκαλεί κόλλημα και να έχεις καθαρό το κεφάλι της βίδας.

Είναι και το εργαλείο τετοιο που πρέπει να του έχεις πάρει τον αέρα λίγο.

Εγώ αν δεν βλέπω τι είναι απο πίσω δεν βαράω :) τις προάλες δανείστηκα και τον μηχανικό μαζί με το εργαλείο
για να λύσει μια γέφυρα λαδιού που χρειάστηκα. Σε 30" είχα την γέφυρα και το κεφάλι μου ήσυχο.

daz
04/12/2019, 22:44
Σφυροκατσάβιδα ή κατσαβίδια κρούσεως...; Δε ξέρω πως λέγονται στην Ελλάδα, πάντως χαρακτηρίζονται ως impact(a) και έχουν μηχανισμό για την απελευθέρωση κολλημένων βιδών. Έχουν πραγματικά εξαιρετική αντιολισθητική λαβή!

Τα έφερα πριν από 4 χρόνια από Ιαπωνία μέσω amazon.com και είναι τύπου JIS +2 & +3.

Τα είχα πάρει και εγώ και τα έδωσα σε φίλο που τα ήθελε. Σε γενικές γραμμές δε μου άρεσε ο τρόπος που λειτουργεί. Φοβερή λαβή όπως όλα τα vessel, πολύ καλή εφαρμογή με τη βίδα, αλλά πολύ σφιχτή λειτουργία σαν σφυροκατσάβιδο. Τα θεωρούσα ιδανικά lite duty σφυροκατσάβιδα αλλά το ελατήριο αποδείχτηκε υπεβολικά σκληρό.

413200


οσες φορες εχω δοκιμασει να λυσω προβληματικη βιδα με χρηση σφυροκατσαβιδου δεν τα εχω καταφερει ποτε
το εχει κανει κανεις;

Δεν τα έχεις καταφέρει αλλά τι έχει συμβεί? Έχει σπάσει η μύτη ή εσύ απλά κοπανάς και δεν συμβαίνει τίποτα? Στην πρώτη περίπτωση όλα καλά. Στη δευτερη περίπτωση ή το σφυροκατσάβιδο είναι για πέταμα ή δε χτυπάς αρκετά δυνατά. Συνήθως συμβαίνει το δεύτερο! Δεν είναι και τόσο εύκολο για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος, να ρίχνει δυνατές σφυριές!

Eiver
04/12/2019, 23:05
Δεν τα έχεις καταφέρει αλλά τι έχει συμβεί? Έχει σπάσει η μύτη ή εσύ απλά κοπανάς και δεν συμβαίνει τίποτα? Στην πρώτη περίπτωση όλα καλά. Στη δευτερη περίπτωση ή το σφυροκατσάβιδο είναι για πέταμα ή δε χτυπάς αρκετά δυνατά. Συνήθως συμβαίνει το δεύτερο! Δεν είναι και τόσο εύκολο για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος, να ρίχνει δυνατές σφυριές!

Είναι ας πούμε μια κατσαβιδοβιδα οξειδωμενη με καλό κεφάλι κοπαναω με το σφυροκατσαβιδο αλλα δεν περιστρέφεται δεν λυνει. Είμαι εξοικειωμένος με αλλες μεθόδους εξολκευσης προχωραω στις άλλες μεθόδους...πάντως με σφυροκατσαβιδο δεν έχω λύσει ποτέ...όντως αυτό που έχω δεν είναι καποιο επωνυμο μάλλον no name είναι

daz
04/12/2019, 23:48
Εχει να κάνει κυρίως με την δύναμη που χτυπάς και μετά, με το σφυροκατσάβιδο. Δε μεταφέρουν όλα την ίδια δύναμη και κάποια χρειάζονται πιο δυνατό χτύπημα αλλά αν του δώσεις να καταλάβει θα δουλέψει. Αν χτυπήσεις δυνατά ή τη βίδα θα ξεβδιδώσει ή θα σπάσει την μύτη.

JNP
05/12/2019, 00:16
Με τι σφυρί συνήθως δουλεύουν τα σφυροκατσαβιδα;
Ένα 500γρ φθάνει ή θέλει βαριοπουλα του κιλού;

Bowleno
05/12/2019, 00:39
Με τι σφυρί συνήθως δουλεύουν τα σφυροκατσαβιδα;
Ένα 500γρ φθάνει ή θέλει βαριοπουλα του κιλού;

Εξαρτάται από το πόσο ξύλο γουστάρει να φάει η βίδα....

camen
05/12/2019, 00:42
Ενα σωστό σφυροκατσαβιδο κ με λαστιχένιο σφυρί-ματσολα δουλεύει άψογα .

toyar
05/12/2019, 06:21
Εννοείται ότι πριν χτυπήσεις έχεις πάρει τα μποσικα με πάτημα και στρίψιμο ε;

JNP
05/12/2019, 08:00
Εννοείται ότι πριν χτυπήσεις έχεις πάρει τα μποσικα με πάτημα και στρίψιμο ε;

+ καθάρισμα κεφαλής.

vaska
05/12/2019, 10:21
Όταν όποτε έχεις χρειαστεί σφυροκατσάβιδο δούλεψες τον Κινεζοταϊβανό και τις περισσότερες φορές μαζί με τις βίδες που έλυνες, έσπαγες και κανένα δάχτυλο και μετά δουλεύεις το Koken η διαφορά είναι χαοτική. Όπως το είπε ο Camen ακόμα και με ματσόλα λύνει βίδες. Χθες του έκανα τεστ ντράιβ. Έλυσα 4 δισκόφρενα από δύο μπροστινούς τροχούς για μηχανάκι φίλου. Δεν θυμάμαι πόσες βίδες είχε το καθένα αλλά ήταν μπόλικες. Τις έλυσε όλες με αξιοθαύμαστη ευκολία. Με δύο σφυριές (η πρώτη ζύγισμα και η δεύτερη καλή) έλυσαν όλες. Καμία σχέση με τον Κινέζο.

@toyar
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό αυτό. Κι εγώ έτσι το κάνω χωρίς να μου έχει δείξει κανείς απλά επειδή ήθελα να σταθεροποιήσω όσο καλύτερα γίνεται το κατσαβίδι πάνω στο κεφάλι της βίδας. Φίλος μηχανουργός με ρεκτιφιέ πολλά πολλά χρόνια μου είπε ότι έτσι είναι λάθος γιατί τρως μήκος της διαδρομής του κατσαβιδιού. Απλά πιέζεις λίγο να σταθεροποιήσεις το κατσαβίδι, δεν στρίβεις καθόλου και κοπανάς. Ένα πόιντ το έχει γιατί το κατσαβίδι θα υποχωρήσει αναπτύσσοντας κάποια ταχύτητα που θα την χρειαστεί στο τέλος της διαδρομής όπου θα την μετατρέψει σε περιστροφή (το γράφω απλά όπως μου το εξήγησε μην μπλέξουμε με θεωρίες φυσικής κλπ) και μαζί με την κρούση θα αναγκάσει την βίδα να λύσει.

edit
βρήκα βιντεάκι το βάζω δεν το έχω δει, τώρα το βλέπω

https://www.youtube.com/watch?v=Og0wilzMtXY

daz
05/12/2019, 10:50
Εξαρτάται από το πόσο ξύλο γουστάρει να φάει η βίδα....

Δε χτυπάμε τα σφυροκατσάβιδα με βαριοπούλες! :mad:

toyar
05/12/2019, 10:55
Είναι εργαλείο που χρησιμοποιείται σπάνια
Εγώ εμπειρικά το πατάω και το στρίβω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα
Ο μηχανουργός ισως ξέρει καλυτερα

daz
05/12/2019, 11:10
Βασίλη δε ξέρω τι σου είπε αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα! Και συ νομίζω δεν κατάλαβες τι είπε ο toyar. Το κατσαβίδι γυρίζει αριστερά και δεξιά ανάλογα σε ποια θέση είναι. Δλδ λύνει και αριστερόστροφες και δεξιόστροφες βίδες. Αν δε το στρέψεις στη σωστή κατεύθυνση αντί να το χτυπάς και να ξεβιδώνει θα το χτυπάς και θα βιδώνει. Για να το βάλεις στο ξεβίδωμα κρατάς τον αντάπτορα με τη μύτη και γυρίζεις το κατσαβίδι αριστερόστροφα, σα να ξεβιδώνεις. Ή κρατάς το κατσαβίδι σταθερό και γυρίζεις τον αντάπτορα δεξιόστροφα. Όλα επάνω στην κεφαλή έχουν ένα L και R για να ξέρεις σε ποια θέση είναι. Αν το πιέσεις σε μια επιφάνεια θα δεις την μύτη να γυρίζει.

Από κει και έπειτα... Τι παει να πει δεν το στρίβεις αλλά το πιέζεις? Αφού όταν το πιέζεις, στρίβει από μόνο του και παίρνει τα μπόσικα!

Πιο απλά δε γίνεται.. Υποθέτουμε οτι είναι ένα απλό κατσαβίδι, το βάζουμε επάνω στη βίδα και το γυρίζουμε αριστερόστροφα σα να θέλουμε να τη ξεβιδώσουμε με το χέρι. Αν το κατσαβίδι είναι στην δεξιόστροφη επιλογή θα κάτσει μόνο του στην αριστερόστροφη. Μετά το κρατάμε γερά και το κοπανάμε με μια μισόκιλη το πολύ ματσόλα. Σφυράκια των 400 γραμαρίων δουλεύουν και αυτά άψογα. Αν δεν έχουμε ματσόλα, μετά από μια ζωή σε ρυθμούς συνεργείου, θα έχουμε κάνει το επάνω μέρος του σφυριού σαν ομπρέλα και ο γιος μας ίσως χρειαστεί να αγοράσει καινούριο.

daz
05/12/2019, 11:14
Αυτό το τζαπόνι τρώει ξυλο 40 χρόνια και έχει τροχιστεί ουκ ολίγες φορές στο επάνω μέρος! Με ματσόλα θα ήταν σα καινούριο. Σε ερασιτεχνική χρήση δε νομιζω να υπάρξει τέτοιο θέμα από κάποιον.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147281&p=2664033&viewfull=1#post2664033