PDA

View Full Version : Compact εργαλείο για αφαίρεση τροχών.



Mariner
23/11/2015, 00:45
Αφού το toolgasm έχει πάει γερά τις τελευταίες μέρες και αφού ήδη έχουμε αρχίσει τα έξοδα ας κάνω μια ερώτηση. Ψάχνω για 27άρι και 32άρι για την αφαίρεση των τροχών στο 690 τα οποία όμως να μπορούν να κουβαληθούν. Καμιά πρόταση;

σημείωση: τα μαμά αλουμινίου το 690 δεν υπάρχουν αν και με την προέκταση που δίνανε μαζί έκανες δουλειά αλλά είχαν σχετικά μεγάλες ανοχές και στο 990 είχαν χαλάσει αρκετά τις βίδες του άξονα.

ps: μερικοί έχουν καταφύγει σε λύσεις όπως η παρακάτω αλλά είπα να πάω σε κάτι πιο πολιτισμένο :D
346083

daz
23/11/2015, 00:57
Αφού το toolgasm έχει πάει γερά τις τελευταίες μέρες και αφού ήδη έχουμε αρχίσει τα έξοδα ας κάνω μια ερώτηση. Ψάχνω για 27άρι και 32άρι για την αφαίρεση των τροχών στο 690 τα οποία όμως να μπορούν να κουβαληθούν. Καμιά πρόταση;

σημείωση: τα μαμά αλουμινίου το 690 δεν υπάρχουν αν και με την προέκταση που δίνανε μαζί έκανες δουλειά αλλά είχαν σχετικά μεγάλες ανοχές και στο 990 είχαν χαλάσει αρκετά τις βίδες του άξονα.

ps: μερικοί έχουν καταφύγει σε λύσεις όπως η παρακάτω αλλά είπα να πάω σε κάτι πιο πολιτισμένο :D
346083

Ποιός τρελός έκοψε το stahl... :cry:



Δεν ξέρω πιο "κομπακτ" λύση εκτός απ' αυτές που δίνουν κάποιοι κατασκευαστές αλλά είναι για κλάματα.

Αντάπτορα από 19αρι πολύγωνο σε μισή ίντσα για καρυδάκι.

Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να έχεις μαζί σου ένα κλειδί όσο μακρύ θέλεις (όσο επιβάλλεται θα έλεγα καλύτερα) και να βάζεις ότι καρυδάκι γουστάρεις.

346084

Αν ήδη έχεις 19αρι πολύγωνο για κάποια άλλη εργασία το μόνο που χρειάζεσαι είναι ο αντάπτορας και τα δυο καρυδάκια.

Προδιαγραφής
23/11/2015, 01:04
Υπαρχει αυτο και αν εχει καποιος και κλειδι καστανιας ειναι βολικοτατο

346086
346089
346090

Mariner
23/11/2015, 01:05
Ποιός τρελός έκοψε το stahl... :cry:
Βλαμμένοι αμερικάνοι.. :cry:



Αντάπτορα από 19αρι πολύγωνο σε μισή ίντσα για καρυδάκι.

19άρι δεν χρειάζεται πουθενά απ'οσο θυμάμαι αλλά μάλλον είναι η πιό μαζεμένη και ελαφριά λύση. Μερσί μποκού :) :)

Προδιαγραφής
23/11/2015, 01:10
346091
346092346093

Προδιαγραφής
23/11/2015, 01:51
Αφού το toolgasm έχει πάει γερά τις τελευταίες μέρες και αφού ήδη έχουμε αρχίσει τα έξοδα ας κάνω μια ερώτηση. Ψάχνω για 27άρι και 32άρι για την αφαίρεση των τροχών στο 690 τα οποία όμως να μπορούν να κουβαληθούν. Καμιά πρόταση;

σημείωση: τα μαμά αλουμινίου το 690 δεν υπάρχουν αν και με την προέκταση που δίνανε μαζί έκανες δουλειά αλλά είχαν σχετικά μεγάλες ανοχές και στο 990 είχαν χαλάσει αρκετά τις βίδες του άξονα.

ps: μερικοί έχουν καταφύγει σε λύσεις όπως η παρακάτω αλλά είπα να πάω σε κάτι πιο πολιτισμένο :D

346083

Υπαρχει σε GEDORE σιγουρα γιατι το θυμαμαι που το εψαχνα αλλα δεν ξερω ποιος εχει τωρα,σε αλλη μαρκα δεν νομιζω,οι περισσοτερες βγαζουν μονο κυρτο 27χ32
edit και σε σταλβιλ υπαρχει τωρα το ειδα...

daz
23/11/2015, 02:10
Δεν θέλει τόσο μακρύ μωρέ για να το κουβαλάει μαζί του.


Μαρινερ για ακόμα μικρότερο όγκο και βάρος υπάρχουν και τα καρυδάκια pass through. Αυτά δεν θέλουν αντάπορα. Στο κάτω μέρος είναι διαμορφωμένα ώστε να παίρνουν 19αρι πολύγωνο. (στην μεγάλη διάσταση)

Έχουν διάφορες μάρκες αλλά δεν ξέρω μέχρι πόσο μεγάλα νούμερα φτάνουν. Μέχρι και σε proxon έχω βρει αλλά εδώ θα δυσκολευτείς να παραγγείλεις μόνο 1 ή 2 (αν και σε πρόχον έχω δει μόνο μικρά νούμερα).

Με 2 τέτοια καρυδάκια και ένα 19αρι όσο μακρύ σε βολεύει κάνει άνετα δουλειά.

346098

Στα gedore φτάνουν μέχρι το 24 δυστυχώς.

346099


Άλλη λύση για πιο κόμπακτ καρυδάκια είναι σειρά zeal της koken που είναι πολύ πιο κοντά.
Εδώ είναι το 1/4 και τα 3/8 αλλά έχει και σε 1/2 από φέτος.

346100

Edit. Φυσικά μπορείς να φτιάξεις και τα δικά σου zeal.:lol:

Αν κουβαλάτε λεβιέδες πάντως η πιο κομπακτ λυση είναι λεβιέδες που στην άλλη άκρη να έχουν πολύγωνο.
Υπάρχουν αμερικάνικοι αλουμινίου (παραγγελία απ' έξω και ακριβοί) αλλά και ατσάλινοι που τους βρίσκεις μέχρι και ελλάδα (20 ευρώ ο ένας στην ελλάδα).

daz
23/11/2015, 02:40
motion pro. αλουμινίου google it αλλά νομίζω ότι θα τους ξέρεις απ' τη στιγμή που το stahl το έκοψε αμερικάνος.
346101

o 27ης πέρνει και αντάπτορα αλλά για καρυδάκαι 3/8.
346102




Drc pro.
Ο μεγάλος έχει μήκος 27εκατοστά. ένα 27-32 σαν αυτό που κόψανε είναι 30 cm μήκος δε λέει.

https://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia/lebies_elastikon_me_polugono_drc

Ετούτον δεν τον ξέρω, έπεσα επάνω του καθώς έψαχνα τους drc.

http://www.btosports.com/p/dubya-tire-iron-wrench-set

Προδιαγραφής
23/11/2015, 02:52
motion pro. αλουμινίου google it αλλά νομίζω ότι θα τους ξέρεις απ' τη στιγμή που το stahl το έκοψε αμερικάνος.

οχι,δεν τα ηξερα και βλεπω πως το 27 ρι δεχεται μεχρι και 12 κιλα ροπη!!!

daz
23/11/2015, 03:04
motion pro. αλουμινίου google it αλλά νομίζω ότι θα τους ξέρεις απ' τη στιγμή που το stahl το έκοψε αμερικάνος.

οχι,δεν τα ηξερα και βλεπω πως το 27 ρι δεχεται μεχρι και 12 κιλα ροπη!!!

Τους χρησιμοποιούν χρόνια έξω και δεν έχω ακούσει περιπτώσεις αστοχίας. Όχι τουλάχιστον σε εξαγωγή ελαστικού.
Πάντως το αλουμίνιο είναι ύπουλο υλικό.

Mariner
23/11/2015, 09:48
Τους χρησιμοποιούν χρόνια έξω και δεν έχω ακούσει περιπτώσεις αστοχίας. Όχι τουλάχιστον σε εξαγωγή ελαστικού.
Πάντως το αλουμίνιο είναι ύπουλο υλικό.

Πράγματι είναι αρκετά διαδεδομένοι και ούτε εγώ έχω διαβάσει κάτι για αστοχία. Αυτό σκεφτόμουν όταν μου ειπες για τον αντάπτορα, να αλλάξω τον 1 απο τους 3 λεβιέδες μου με τον motion pro σε 19αρι και να τσιμπήσω και τα σχετικά καρυδάκια για τους τροχούς.

Thank και πάλι :)

:beer: