PDA

View Full Version : Σετ εργαλείων για σέρβις Μοτο



Ilief
05/11/2013, 18:39
Καλησπέρα σε όλους ! Ζητω συγγνωμη αν ειναι ακυρη η τοποθετηση του θεματος μου στα ''Τεχνικα θεματα'' , αν σφαλλω παρακαλω να μεταφερθει σε αλλη κατηγορια .

Θελω να παρω μια συλλογη εργαλειων για τις ενασχολησεις με τη μηχανη , γιατι βαρεθηκα να ψαχνω νουμερα και κλειδια απο δω και απο κει , λεω να αγορασω ενα καλο σετακι που να εχει οπωσδηποτε τα βασικα , γιατι οχι και καποια πιο εξειδικευμενα εργαλεια , για να ειναι ολα μαζι και να μη τα χανω ο σατυρος γιατι ξεχναω ρε γαμωτο και ειμαι και μικρος παναθεμα με , αρχισαν τα συμπτωματα απο τωρα . Πω ρε φιλε σκεψου στα 50 πως θα ειμαι , δεν θα θυμαμαι που αφησα το γκαραζ , οχι απλως τα κατσαβιδια :cry::cry:

Το ξερω κυκλοφορουν διαφορες συλλογες σε εργαλειομαγαζα (δεν βαριεμαι να ψαξω) απλα ο μονος λογος που ρωταω ειναι μπας και εχει παρει κανεις καποια συγκεκριμενη συλλογη για μοτο και τον εχει βολεψει με τις εργασιες του . Ειχα δει νομιζω στον Τζωρτζοπουλο συλλογη και με ροπομετρο αν θυμαμαι καλα , αλλα αξιζει λετε να τα σκασεις ή και με μια πιο συμβατικη εισαι οκ ;
Ενημερωτικα για τη χρηση , σιγα σιγα φτιαχνω εναν ''παγκο'' στο γκαραζ και περιοριζω οσο μπορω τις εργασιες της μηχανης σε home made φαση επειδη μου αρεσει να ασχολουμαι / να ξερω τι πραγματικα εχω κανει στη μηχανη (οχι σαν κατι μαστορους που πλερωνεις ενα σκασμο και δεν ξερεις και δουλεια αν εγινε τελικα ) αλλα και για οικονομικους λογους . Φυσικα , οπου και οταν χρειαζεται συνεργειο και δουλεια που δεν μπορω ή δεν ξερω να την κανω , εκει θα τα δωσω , αλλα ο,τι μπορουμε να κανουμε μονοι μας γιατι οχι .

Αν καποιος εχει να προτεινει κατι ας ριξει κανα κομεντ παρακαλω , πριν παω για γουρουνι στο σακι και μετα κοιτιεμαι στον καθρεφτη και τεντωνω με σθενος και ζηλο τη παλαμη μου :moutza:

Ευχαριστω !

MikeG
05/11/2013, 18:41
Εδώ είσαι :

http://www.louis.de/_10a10175bd3c1d59ab1c10b67767fd3fda/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003583

και ψάξε γενικά εδώ : http://www.louis.de/_10a10175bd3c1d59ab1c10b67767fd3fda/index.php?topic=wgr&grwgr=370

Ilief
05/11/2013, 19:00
Εδώ είσαι :

http://www.louis.de/_10a10175bd3c1d59ab1c10b67767fd3fda/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003583

και ψάξε γενικά εδώ : http://www.louis.de/_10a10175bd3c1d59ab1c10b67767fd3fda/index.php?topic=wgr&grwgr=370

Εισ'ωραιος ! Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου :beer:

Εχεις ψωνισει απο εκει αδερφε γενικα ειναι νταξ τυποι ; Ρωταω γιατι δεν το ηξερα το μαγαζι πρωτη φορα το τσεκαρω

MikeG
05/11/2013, 19:02
Εισ'ωραιος ! Κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου :beer:

Εχεις ψωνισει απο εκει αδερφε γενικα ειναι νταξ τυποι ; Ρωταω γιατι δεν το ηξερα το μαγαζι πρωτη φορα το τσεκαρω


Ναι, όπως και πολύς άλλος κόσμος από εδώ μέσα.

spyrakos35
05/11/2013, 19:05
ναι το μαγαζί μία χαρά είναι και φερέγγυο.....

τα μεταφορικά θα είναι όμως κανα 15άρι ευρά..... (τουλάχιστον)

MikeG
05/11/2013, 19:08
τα μεταφορικά θα είναι όμως κανα 15άρι ευρά..... (τουλάχιστον)

Είναι 14,95 ακριβώς ανεξάρτητα πόσα πράγματα θα πάρεις.

spyrakos35
05/11/2013, 19:10
Είναι 14,95 ακριβώς ανεξάρτητα πόσα πράγματα θα πάρεις.

καλά το θυμάμαι αλλά δεν πάει και με το βάρος? (εξ ου και το τουλάχιστον)

MikeG
05/11/2013, 19:10
καλά το θυμάμαι αλλά δεν πάει και με το βάρος? (εξ ου και το τουλάχιστον)

Όχι. Εκτός αν φέρεις καμιά ολόκληρη ράμπα.

soter3gm
05/11/2013, 19:13
Λοιπόν έχω πάρει μια συλλογή από καρυδάκια AKEZA όπου είναι one life time quarantine από γερμανοπολύγωνα μην πάρεις τα πολύ φτηνά πάρε κάτι παραπάνω από τη μέση τιμή (UNIOR για να έχεις τα παξιμάδια σου 8γωνα) κατσαβίδια (κατά τη γνώμη μου) όσο ποιο ακριβά τόσο τόσο ποιο καλά UNIOR
Allen καλό είναι να πάρεις Ταυ,
Για ροπόκλειδα χρειάζεσαι δύο ένα μικρό 20Nm και ένα μεγάλο 60Νμ (θα το χρησιμοποιήσεις και σε αμάξι αν είσαι μερακλής)
Ότι άλλο χρειαστείς θα το παίρνεις κομμάτι κομμάτι σε κάθε εργασία που θα κάνεις , Ας είναι καλά η Σπύρου Πάτση (προς Ιερά Οδό ;) )

Όλα αυτά μαζί κάνουν ένα καλό λογαριασμό, μπορείς να τα πάρεις λίγα-λίγα, αλλά θα τα έχεις μια ζωή χωρίς να τραυματίζεις το μηχανάκι, σου και για να καθαρίζονται εύκολα
Πολλοί ,όπως και εγώ, αγοράζουν ακόμα εργαλεία μετά από πολλά χρόνια και ας έχουν κάνα διό εργαλειοφόρους τίγκα

Από τον Luis δεν αγοράζω εργαλεία που να με κρεμάνε μια φορά πήρα εργαλειοφόρο και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου άσε που τα καρυδάκια του είναι του κώλου

Ilief
05/11/2013, 19:14
Ναι, όπως και πολύς άλλος κόσμος από εδώ μέσα.

Αριστα ! :)
Να 'σαι καλα φιλαρακι , αυτο το βαλιτσακι νομιζω ειναι υπεραρκετο για τη χρηση που θελω !
Να ρωτησω για τα ροπομετρα τι πιστευευτε ρε παιδια ;; Ειναι οντως χρησιμα η ειναι λιγο παπάτζα για καποιον ερασιτεχνη ;

spyrakos35
05/11/2013, 19:14
http://www.louis.de/_10b90156f361cf73448a605d39bf172a53/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10002794

είναι και σε προσφορά.....

bros400pgm
05/11/2013, 19:21
O Πισσαρης και το motoraid (ειναι Πατρα ομως) νομιζω φερνουν απο το louis.de στην ιδια τιμη. Δεν κανεις κανα τηλ?

Takata Dome
05/11/2013, 20:52
Tα Proxxon που πουλάνε στα Praktiker είναι καλά εργαλεία,και όχι τρομερά ακριβά

foogr01
05/11/2013, 21:30
Tα Proxxon που πουλάνε στα Praktiker είναι καλά εργαλεία,και όχι τρομερά ακριβά

+1 δοκιμασμένα

Ilief
05/11/2013, 23:51
Λοιπόν έχω πάρει μια συλλογή από καρυδάκια AKEZA όπου είναι one life time quarantine από γερμανοπολύγωνα μην πάρεις τα πολύ φτηνά πάρε κάτι παραπάνω από τη μέση τιμή (UNIOR για να έχεις τα παξιμάδια σου 8γωνα) κατσαβίδια (κατά τη γνώμη μου) όσο ποιο ακριβά τόσο τόσο ποιο καλά UNIOR
Allen καλό είναι να πάρεις Ταυ,
Για ροπόκλειδα χρειάζεσαι δύο ένα μικρό 20Nm και ένα μεγάλο 60Νμ (θα το χρησιμοποιήσεις και σε αμάξι αν είσαι μερακλής)
Ότι άλλο χρειαστείς θα το παίρνεις κομμάτι κομμάτι σε κάθε εργασία που θα κάνεις , Ας είναι καλά η Σπύρου Πάτση (προς Ιερά Οδό ;) )


Να ρωτησω τα AKEZA και τα UNIOR που λες μπορει κανεις να τα προμηθευτει απο Ελλαδα και με τις δεδομενες τιμες αν συμφερει κανεις να τα παρει απο εξωτερικο ;





Από τον Luis δεν αγοράζω εργαλεία που να με κρεμάνε μια φορά πήρα εργαλειοφόρο και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου άσε που τα καρυδάκια του είναι του κώλου

Μπορει να μπαρουφολογω , δεν ξερω , αλλα διαβασα οτι τα εργαλεια του loui ειναι chrom-vanadium . Ξερω γω , παιζει να ειναι τοσο χαλια σε ποιοτητα ; Δηλαδη το βαλιτσακι με τα εργαλεια που προτεινε ο φιλος πιο πανω ποσο κλαμενα λεφτα μπορει να ειναι ; Δεν ειμαι και ειδικος απλα απ'οσο βλεπω για τη δουλεια που το θελω νομιζω αξιοπρεπως θα με βγαλει , τωρα αν πεφτω τοσο εξω τι να πω . :shrugs: Σιγουρα οσοι ειναι και παθοντες γνωριζουν καλυτερα

Παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες , να ειστε καλα

Ilief
06/11/2013, 00:04
O Πισσαρης και το motoraid (ειναι Πατρα ομως) νομιζω φερνουν απο το louis.de στην ιδια τιμη. Δεν κανεις κανα τηλ?

Σωστος :a013:
εριξα μια ματια στο site του πισσαρη , εχει αρκετα πραγματακια . Ειναι και σχετικα κοντα σ'εμενα , μπορω να περασω απο κει . Και να σκεφτεις δεν τον ειχα προσεξει και τριγυρνουσα αρκετες φορες εκει κοντα :p

MISKIN
06/11/2013, 05:13
Καλημέρα φίλε μου. Επειδή τα εργαλεία είναι το πάθος μου, μπορώ να σου προτείνω τα καλύτερα εργαλεία για τα λεφτά που διαθέτεις. Ας πούμε τα κατσαβίδια ΜΗΝ τα πάρεις Κίνα ή Ταϊβάν. Ούτε τα πενσοειδή, μακρυά από ανώνυμα. Κλειδιά τα Unior είναι μια χαρά, όχι όμως τα κατσαβίδια της. Έχεις γιαπωνέζικο μηχανάκι; Αν ναι σου προτείνω να πάρεις γιαπωνέζικα κατσαβίδια, (JIS) γιατί με τα PH (σταυρωτά) μπορεί να χαλάσεις τα κεφάλια τους.

soter3gm
06/11/2013, 05:47
Να ρωτησω τα AKEZA και τα UNIOR που λες μπορει κανεις να τα προμηθευτει απο Ελλαδα και με τις δεδομενες τιμες αν συμφερει κανεις να τα παρει απο εξωτερικο ;

Τα παίρνεις από Ελλάδα και τα βρίσκεις (πλέων) σε πολύ καλές τιμές του εξωτερικού δεν ξέρω τη ποιότητα τους





Μπορει να μπαρουφολογω , δεν ξερω , αλλα διαβασα οτι τα εργαλεια του loui ειναι chrom-vanadium . Ξερω γω , παιζει να ειναι τοσο χαλια σε ποιοτητα ; Δηλαδη το βαλιτσακι με τα εργαλεια που προτεινε ο φιλος πιο πανω ποσο κλαμενα λεφτα μπορει να ειναι ; Δεν ειμαι και ειδικος απλα απ'οσο βλεπω για τη δουλεια που το θελω νομιζω αξιοπρεπως θα με βγαλει , τωρα αν πεφτω τοσο εξω τι να πω . :shrugs: Σιγουρα οσοι ειναι και παθοντες γνωριζουν καλυτερα

Παντως σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες , να ειστε καλα

Γενικός ανώνυμα εργαλεία δεν ψωνίζω και δεν ψωνίζω πράγματα που δεν είναι η ειδικότητά του το μαγαζί από μαγαζί με εργαλεία θα πάρω τα εργαλεία μου και από το σούπερ μάρκετ θα πάρω το φαγητό μου.

Ilief
06/11/2013, 17:50
Καλημέρα φίλε μου. Επειδή τα εργαλεία είναι το πάθος μου, μπορώ να σου προτείνω τα καλύτερα εργαλεία για τα λεφτά που διαθέτεις. Ας πούμε τα κατσαβίδια ΜΗΝ τα πάρεις Κίνα ή Ταϊβάν. Ούτε τα πενσοειδή, μακρυά από ανώνυμα. Κλειδιά τα Unior είναι μια χαρά, όχι όμως τα κατσαβίδια της. Έχεις γιαπωνέζικο μηχανάκι; Αν ναι σου προτείνω να πάρεις γιαπωνέζικα κατσαβίδια, (JIS) γιατί με τα PH (σταυρωτά) μπορεί να χαλάσεις τα κεφάλια τους.


Καλησπέρα φίλε μου ! Σιγουρα δεν είχα σκοπό να αγοράσω φτηνιάρικα εργαλεία ! Γι'αυτο και το ποστ τουτο ! Παντα σε θεμα αγορων παω με το ''λιγα λιγα και ποιοτικα'' :D Δεν ειπα οτι θελω να τα παρω ολα με τη μια , απλως να ξεκινησω με μια καλη συλλογη ποιοτικων εργαλειων και σιγα σιγα θα προσθετω .
Ναι παντα γιαπωνεζικα μηχανακια ειχα:) , τωρα ειμαι με ενα 929 . Μιας και απ'οτι λες εχεις μανια με τα εργαλεια και φανταζομαι θα εχεις γυρισει καμποσα μαγαζια , μπορεις να μου πεις ( η να μου στειλεις ενα πμ ) καποιο εργαλειομαγαζο απο το οποιο ψωνιζεις και εισαι ευχαριστημενος γενικα ;

Ευχαριστω !

Ilief
06/11/2013, 17:57
Τα παίρνεις από Ελλάδα και τα βρίσκεις (πλέων) σε πολύ καλές τιμές του εξωτερικού δεν ξέρω τη ποιότητα τους

Γενικός ανώνυμα εργαλεία δεν ψωνίζω και δεν ψωνίζω πράγματα που δεν είναι η ειδικότητά του το μαγαζί από μαγαζί με εργαλεία θα πάρω τα εργαλεία μου και από το σούπερ μάρκετ θα πάρω το φαγητό μου.

Σαφως και εχεις δικο , δεν γινεται να εχει κανεις απαιτησεις απο φτηνα εργαλεια ουτε απο προσφορες τυπου '' με τρια κιλα φακες δωρο ταπερ / φακος κεφαλης / πενσα και σετ allen '' :lol:

MISKIN
06/11/2013, 18:10
:hmm::hmm::hmm: Από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

http://www.labo.com.gr/ Εδώ θα βρεις Gedore(όλων των ειδών τα εργαλεία), Knipex(πενσοειδή), Wiha(Κατσαβίδια, ίσως τα καλύτερα στη αγορά, άλλεν)

Κοίτα αυτό μέχρι να βρω μια διεύθυνση...

MISKIN
06/11/2013, 18:23
http://www.vrisko.gr/details/_kai0g7f11_e5h7f4_1k4a1ac03k4c5c

Εδώ θα βρεις κατσαβίδια της Vessel, made in Japan. Είναι κατασκευασμένα με JIS (http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_Industrial_Standards). Μπορεί αυτό να σου φαίνεται ασήμαντο, αλλά τα PH κατσαβίδια που έχουμε οι περισσότεροι δεν εφαρμόζουν ακριβώς στις Γιαπωνέζικες βίδες...;)

dimitrisTr
06/11/2013, 19:02
κοιτα και τα Beta ειναι αρκετα καλα http://www.rigastools.gr/01-ergaleia-xeiros/beta-xeiros

SOTOS80
06/11/2013, 19:03
http://www.groupon.gr/deals/special-deal/STARPLY-LTD/25993058 κοίτα και αυτό... δεν ξέρω τι λένε βέβαια απο ποιότητα.

MISKIN
06/11/2013, 19:55
http://www.groupon.gr/deals/special-deal/STARPLY-LTD/25993058 κοίτα και αυτό... δεν ξέρω τι λένε βέβαια απο ποιότητα.

Αυτά τα εργαλεία αν τα δουλέψει συστηματικά, σε 5-10 χρόνια θα θέλει καινούργια. Τα Gedore, Beta, Facom, κλπ, έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής. Μια φορά αγοράζουμε εργαλεία (κλειδιά, καρυδάκια, καστάνιες, κλπ). Εγώ πριν 10 χρόνια πήρα μια συλλογή 1/4 της Proxxon. Δε τα λες για πέταμα, αλλά σε 10 χρόνια μου σκούριασαν και σε όποια βίδα τα έβαζα τη λέρωναν. :cry:
Έχω και μια Gedore 1/2 από τη δεκαετία του 80'. Είναι σαν καινούργια. :D

SOTOS80
06/11/2013, 20:54
Καλά δεν το συζητάω αυτό!!! Γι αυτό έγραψα οτι δεν ξέρω τι λένε απο ποιότητα. Έχω κ εγώ μία κασετίνα της Facom και δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα.

MISKIN
06/11/2013, 21:27
PB SWISS (http://www.werk10.com/) :a08::a09::a013:
Μεταφορικά 5 εούρος!!!
Για μένα τα καλύτερα κατσαβίδια και άλλεν. Αν έχεις μετρίου μεγέθους χέρια (δυστυχώς έχουν σχετικά μικρές λαβές) είναι αυτό που λένε στο χωριό μου "best money can buy". Εγώ αγοράζω μόνο άλλεν PB Swiss, τα κατσαβίδια τους μου πέφτουν λίγο μικρά για τα "κουπιά" μου. Προτιμώ τα Facom και Witte... :rockon:
303148

Ilief
11/11/2013, 23:12
Εμαθα οτι υπαρχει ενας γνωστος που εχει μαγαζι στην Σπυρου Πατση , θα παω να ριξω μια ματια εκει να δω τι θα βρω και θα σας πω εντυπωσεις . Αν και ειδα απο κοντα καποια εργαλειακια facom εν ωρα ερασιας και μπορω να πω οτι μου φανηκαν πολυ καλα .
Επειδη βλεπω οτι ο χωρος των εργαλειων ειναι μεγαλος και χωραει ατελειωτη συζητηση :smokin:, θα κανω μια ερευνα και θα επανελθω.

Παιδια σας ευχαριστω πραγματικα ολους για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας , να ειστε καλα ! :wave2:

soter3gm
12/11/2013, 06:07
Εμαθα οτι υπαρχει ενας γνωστος που εχει μαγαζι στην Σπυρου Πατση , θα παω να ριξω μια ματια εκει να δω τι θα βρω και θα σας πω εντυπωσεις . Αν και ειδα απο κοντα καποια εργαλειακια facom εν ωρα ερασιας και μπορω να πω οτι μου φανηκαν πολυ καλα .
Επειδη βλεπω οτι ο χωρος των εργαλειων ειναι μεγαλος και χωραει ατελειωτη συζητηση :smokin:, θα κανω μια ερευνα και θα επανελθω.

Παιδια σας ευχαριστω πραγματικα ολους για την βοηθεια και το ενδιαφερον σας , να ειστε καλα ! :wave2:

Θα σου έλεγα μην ασχολιθείς με τα Facom Πλέων δεν είναι η ποιότητα η παλιά που είχαν και μην πάρεις κασετίνα 99,99 με 300 εργαλεία μέσα ..καταλαβαίνεις το γιατί, καλίτερα να πάρεις "χύμα" από τα καλά και αν σου χαλάσει το αλλάζεις με λίγα φράγκα, μην πάρεις Βέβαια KS είναι της πλάκας και τα πουλάνε για κορυφή κοίτα από Unior μεριά και θα με θυμηθείς

spyrakos35
12/11/2013, 08:30
Εγώ πριν 10 χρόνια πήρα μια συλλογή 1/4 της Proxxon. Δε τα λες για πέταμα, αλλά σε 10 χρόνια μου σκούριασαν και σε όποια βίδα τα έβαζα τη λέρωναν. :cry:


Εγω παλι την εχω καμμια δεκαπενταρια χρονια και ειναι σαν καινουργια......

soter3gm
12/11/2013, 09:45
Να σας πω ένα tip για τα εργαλεία σε κασετίνες.: Όταν πρόκειται να αγοράσετε μια κασετίνα να την πάρετε από μαγαζί με εργαλεία για τον εξής λόγο αν κάποιο κομμάτι σας σπάσει, χαλάσει, σκουριάσει, και θα θελήσετε να το αντικαταστήσετε και την αγοράσατε από κάποιο "σούπερ μάρκετ" δεν πρόκειται να το βρείτε με τη καμία, αν το πάρετε από κατάστημα θα έχει σίγουρα από την ίδια μάρκα και "χύμα" ώστε να το αντικαταστήσετε

zannisvel
12/11/2013, 10:29
Να πω και γω τη δικια μου ιστορια και αποψη... Γνωμη μου (απο προσωπικη εμπειρια) ειναι οτι τα καλυτερα εργαλεια για μηχανολογικη χρηση ειναι τα Snao-on, μετα θα εβαζα τα stanley και οι δυο μαρκες με εγγυηση εφορου ζωης. Φυσικα αυτα ειναι για βαρια χρηση και οχι για μια αλλαγη λαδιων μια φορα το χρονο γιατι αποσβεση δεν θα κανεις ποτε.
Ασχετο, πριν απο 7-8 χρονια ειχα αγορασει μια κασετινα με καστανια και καρυδακια για να φτιαξω ενα γραφειο και ενα συνθετο. Οταν τελειωσα τα αφησα στο μπαλκονι και εκατσαν εκει μεχρι και πριν απο καμια δεκαρια μερες που τα ειδα. (δεν ειναι οτι δεν εβγαινα στο μπαλκονι αλλα ελειπα τοσα χρονια) και σας πληροφορω οτι εκτος απο ενα καλο γυαλισμα δεν χρειαζοντουσαν τιποτα αλλο. Ειναι μαρκα Praktiker απο υλικο chrome vanadium, ειναι εξαγωνα και τα πουλανε ακομα ακριβως τα ιδια για 50euros. Εβγαλα τροχους, φρενα, καρμπς, και μια χαρα τα πηγανε. Αν τα καστανια τα φτησουν καποια στιγμη θα αγορασω μονο αυτα απο καποια πιο αξιοπιστη μαρκα.

My point is: Αν δεν εισαι κατσαβιδακιας και δεν τρελαίνεσαι με τετοια μη δωσεις πολλα, ξεκινα με λιγα και μετα αναλογα τη κατασταση προσθετεις.

dimitrisTr
12/11/2013, 11:55
Τα Snap - on ειναι σε ιτζες

sapila racing
12/11/2013, 11:58
Τα Snap - on ειναι σε ιτζες

Δεν ισχύει αυτό, έχουν εργαλεία και σε ίντσες και σε mm όπως και όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές εργαλείων.

soter3gm
12/11/2013, 12:00
Να πω και γω τη δικια μου ιστορια και αποψη... Γνωμη μου (απο προσωπικη εμπειρια) ειναι οτι τα καλυτερα εργαλεια για μηχανολογικη χρηση ειναι τα Snao-on, μετα θα εβαζα τα stanley και οι δυο μαρκες με εγγυηση εφορου ζωης. Φυσικα αυτα ειναι για βαρια χρηση και οχι για μια αλλαγη λαδιων μια φορα το χρονο γιατι αποσβεση δεν θα κανεις ποτε.
Ασχετο, πριν απο 7-8 χρονια ειχα αγορασει μια κασετινα με καστανια και καρυδακια για να φτιαξω ενα γραφειο και ενα συνθετο. Οταν τελειωσα τα αφησα στο μπαλκονι και εκατσαν εκει μεχρι και πριν απο καμια δεκαρια μερες που τα ειδα. (δεν ειναι οτι δεν εβγαινα στο μπαλκονι αλλα ελειπα τοσα χρονια) και σας πληροφορω οτι εκτος απο ενα καλο γυαλισμα δεν χρειαζοντουσαν τιποτα αλλο. Ειναι μαρκα Praktiker απο υλικο chrome vanadium, ειναι εξαγωνα και τα πουλανε ακομα ακριβως τα ιδια για 50euros. Εβγαλα τροχους, φρενα, καρμπς, και μια χαρα τα πηγανε. Αν τα καστανια τα φτησουν καποια στιγμη θα αγορασω μονο αυτα απο καποια πιο αξιοπιστη μαρκα.

My point is: Αν δεν εισαι κατσαβιδακιας και δεν τρελαίνεσαι με τετοια μη δωσεις πολλα, ξεκινα με λιγα και μετα αναλογα τη κατασταση προσθετεις.
Έχεις 100% δίκιο σε αυτά που λες για μια απλή χρήση είναι μια χαρά απλά προσωπικά θέλω να έχω τα πράγματά μου σε άριστη κατάσταση και να τα έχω μια ζωή εγώ και ο γιόκας μου (να του αφήσω κάτι) και όταν βγάζω ένα παξιμάδι να είναι όπως το πήρα καινούργιο (μέχρι και γράσο βάζω) Είμαι κατσαβιδάκιας τι να κάνω ?

dimitrisTr
12/11/2013, 12:01
Δεν ισχύει αυτό, έχουν εργαλεία και σε ίντσες και σε mm όπως και όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές εργαλείων.

δεν το ηξερα γιατι καποια που εχω ειναι σε ιτζες

MISKIN
12/11/2013, 12:20
Ποιος πουλάει Snap-on στην Αθήνα;
Έχω ρωτήσει παντού αλλά δε βρίσκω τίποτα.
Πάντως είναι υπερβολή να δώσεις μια περιουσία για να χεριαζεις το δίτροχο με Snap-on. Είπαμε να μη πάρεις Κίνα, αλλά μη πας στο άλλο άκρο! Πόσταρε τι μάρκες έχει ο γνωστός σου στη Σπ. Πάτση να σου προτείνουμε το πιο συμφέρον.

zannisvel
12/11/2013, 12:38
Έχεις 100% δίκιο σε αυτά που λες για μια απλή χρήση είναι μια χαρά απλά προσωπικά θέλω να έχω τα πράγματά μου σε άριστη κατάσταση και να τα έχω μια ζωή εγώ και ο γιόκας μου (να του αφήσω κάτι) και όταν βγάζω ένα παξιμάδι να είναι όπως το πήρα καινούργιο (μέχρι και γράσο βάζω) Είμαι κατσαβιδάκιας τι να κάνω ?

Σε καταλαβαινω απολυτα, ειμαι και 'γω μεγαλος λατρης του σπορ. Απλα το προτεινω σαν μια λυση σε καποιον που απλα θελει να κανει τη δουλεια του μια στο τοσο. Για μας ειναι κοσμημα και προικα. Θα μπορουσα να τα στολιζα και στο σαλονι αν με αφηνε η γυναικα....

zannisvel
12/11/2013, 12:43
Δεν ισχύει αυτό, έχουν εργαλεία και σε ίντσες και σε mm όπως και όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές εργαλείων.

Τα snap-on εχουν metric. Αφου πια ειναι το standard για ολους τους κατασκευαστες. Απλα μη ξεχνας οτι στην αλλη ακρη του ατλαντικου χρεισμοποιουν τις ιντσες, ακομη και σε παλαιοτερα αμερικανικα αυτοκινητα πριν το 70, αν δεν κανω λαθος, χρεισιμοποιουσαν τις ιντσες.

οτι κανουν μια περιουσια ομως την κανουν....

soter3gm
12/11/2013, 13:00
Ποιος πουλάει Snap-on στην Αθήνα;
Έχω ρωτήσει παντού αλλά δε βρίσκω τίποτα.
Πάντως είναι υπερβολή να δώσεις μια περιουσία για να χεριαζεις το δίτροχο με Snap-on. Είπαμε να μη πάρεις Κίνα, αλλά μη πας στο άλλο άκρο! Πόσταρε τι μάρκες έχει ο γνωστός σου στη Σπ. Πάτση να σου προτείνουμε το πιο συμφέρον.


Μωρέ πουλάνε Snap-on δυο τρεις αλλά δεν θέλεις να μάθεις της τιμές τους θα πονέσει πολύ ο Κωλ... σου και θα βροντήξεις κάτω σαν κούτσουρο.

Επαναλαμβάνω μην πάρεις KS είναι ίδια με τα chrome vanadioum και θα τα πληρώσεις χρυσά τα έφερνε η wirth και τα σταμάτησε
Μία μέση μάρκα είναι όπως σου είπα η Acesa Ισπανική . στα κατσαβίδια είναι η unior όπως και στα κλειδιά που είναι κορυφαία

sapila racing
12/11/2013, 13:18
Μωρέ πουλάνε Snap-on δυο τρεις αλλά δεν θέλεις να μάθεις της τιμές τους θα πονέσει πολύ ο Κωλ... σου και θα βροντήξεις κάτω σαν κούτσουρο.

Επαναλαμβάνω μην πάρεις KS είναι ίδια με τα chrome vanadioum και θα τα πληρώσεις χρυσά τα έφερνε η wirth και τα σταμάτησε
Μία μέση μάρκα είναι όπως σου είπα η Acesa Ισπανική . στα κατσαβίδια είναι η unior όπως και στα κλειδιά που είναι κορυφαία

Τι στοιχεία έχεις εναντίον των KS? Εχω μια σειρά KS γερμανοπολύγωνα με καστάνια και είναι άψογα, επιπέδου Facom, Beta κλπ.

Τι εννοείς 'ίδια με τα chrome vanadium' ? Chrome Vanadium είναι όλα ετσι κι αλλιως αν μιλάμε για εργαλεία για να κανεις δουλειά και οχι να χαλας τις βίδες.

MISKIN
12/11/2013, 14:26
Μωρέ πουλάνε Snap-on δυο τρεις αλλά δεν θέλεις να μάθεις της τιμές τους θα πονέσει πολύ ο Κωλ... σου και θα βροντήξεις κάτω σαν κούτσουρο.

Επαναλαμβάνω μην πάρεις KS είναι ίδια με τα chrome vanadioum και θα τα πληρώσεις χρυσά τα έφερνε η wirth και τα σταμάτησε
Μία μέση μάρκα είναι όπως σου είπα η Acesa Ισπανική . στα κατσαβίδια είναι η unior όπως και στα κλειδιά που είναι κορυφαία

Φίλε μου χρειάζομαι ένα 13αρι Γερμανοπολύγωνο της Snap-on, αν μπορείς να γράψεις καμιά διεύθυνση θα είμαι υπόχρεος!
Κλειδιά UNIOR ναι, Κατσαβίδια όχι. Τα δουλεύω στο μηχανουργείο και είναι μάπα.

soter3gm
12/11/2013, 15:06
Τι στοιχεία έχεις εναντίον των KS? Εχω μια σειρά KS γερμανοπολύγωνα με καστάνια και είναι άψογα, επιπέδου Facom, Beta κλπ.

Τι εννοείς 'ίδια με τα chrome vanadium' ? Chrome Vanadium είναι όλα ετσι κι αλλιως αν μιλάμε για εργαλεία για να κανεις δουλειά και οχι να χαλας τις βίδες.

Λοιπόν Γνωστό συνεργείο ΥΑΜΑΗΑ έπαιρνε εργαλεία από φίλο μου στη Σπύρου Πάτση, κάποια στιγμή πήγαμε παρέα για να τον γνωρίσω και για να δώσει μια παραγγελία ο φίλος μου. Είδε στον πίνακα του, μια σειρά KS γερμανοπολύγωνα, τον ρώτησε ο φίλος μου "τάχα" αν είναι ευχαριστημένος, και του απάντησε πως είναι πάρα πολύ δυσαρεστημένος, πρώτον γιατί μερικά στράβωσαν για πλάκα και δεύτερων πως δεν μπορούσε να πάρει ένα ένα αυτά που στράβωσαν παρά ολόκληρη τη σειρά. για να γνωρίζεις είναι κατασκευή Κίνας με το λογότυπο του Γερμανικού οίκου χαραγμένο με CNC. Αλήθεια πόσα κλικ κάνουν στον κύκλο έτσι εγκυκλοπαιδικά για να ξέρω.....
Τότε εφόσον είναι Chrome Vanadium γιατί δεν παίρνεις σε Chrome Vanadium να πληρώνεις ούτε τα μισά λεφτά ?
Δεν το λέω σαν αντιπαράθεση (ούτε κατά διάνοια) απλά μου κάνει εντύπωση πόσο διαφήμιση έχει κάνει ο KS ξέρεις ποιος, και έχουν θαμπωθεί όλοι και όταν τα πούλαγε η wurth δεν τα ήθελε κανένας
Προσωπικά έχω μια σειρά γερμανοπολύγωνα unior και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

soter3gm
12/11/2013, 15:07
Φίλε μου χρειάζομαι ένα 13αρι Γερμανοπολύγωνο της Snap-on, αν μπορείς να γράψεις καμιά διεύθυνση θα είμαι υπόχρεος!
Κλειδιά UNIOR ναι, Κατσαβίδια όχι. Τα δουλεύω στο μηχανουργείο και είναι μάπα.

Σπύρου πάτση από Καβάλας προς Ιερά το τελευταίο μαγαζί στα αριστερά με εργαλεία

sapila racing
12/11/2013, 15:20
Λοιπόν Γνωστό συνεργείο ΥΑΜΑΗΑ έπαιρνε εργαλεία από φίλο μου στη Σπύρου Πάτση, κάποια στιγμή πήγαμε παρέα για να τον γνωρίσω και για να δώσει μια παραγγελία ο φίλος μου. Είδε στον πίνακα του, μια σειρά KS γερμανοπολύγωνα, τον ρώτησε ο φίλος μου "τάχα" αν είναι ευχαριστημένος, και του απάντησε πως είναι πάρα πολύ δυσαρεστημένος, πρώτον γιατί μερικά στράβωσαν για πλάκα και δεύτερων πως δεν μπορούσε να πάρει ένα ένα αυτά που στράβωσαν παρά ολόκληρη τη σειρά. για να γνωρίζεις είναι κατασκευή Κίνας με το λογότυπο του Γερμανικού οίκου χαραγμένο με CNC. Αλήθεια πόσα κλικ κάνουν στον κύκλο έτσι εγκυκλοπαιδικά για να ξέρω.....
Τότε εφόσον είναι Chrome Vanadium γιατί δεν παίρνεις σε Chrome Vanadium να πληρώνεις ούτε τα μισά λεφτά ?
Δεν το λέω σαν αντιπαράθεση (ούτε κατά διάνοια) απλά μου κάνει εντύπωση πόσο διαφήμιση έχει κάνει ο KS ξέρεις ποιος, και έχουν θαμπωθεί όλοι και όταν τα πούλαγε η wurth δεν τα ήθελε κανένας
Προσωπικά έχω μια σειρά γερμανοπολύγωνα unior και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Ενδιαφέρον αυτό που λες και φυσικά δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω οπότε θα το έχω στα υπ όψιν.
Αυτα που έχω δεν ειναι απο τα πανακριβα με τα πάρα πολλά κλίκ, θα μετρήσω (αν το θυμηθώ :) ) και θα σου πω.
Παντως σε πολύ κλειστα σημεία δεν βολευουν και βαζω κανονική καστάνια.
Μεχρι τώρα παντως δεν εχουν πρόβλημα, αλλά δεν ειμαι και συνεργείο. Γενικά προτιμώ καλά εργαλεία αλλά οχι και τοπ, αφού και η χρήση ειναι η ανάλογη.
Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό που είπες περί του να προτιμάει ο κόσμος να αγοράζει απο μαγαζι και οχι supermarket.
πχ Σετ καστάνιαες κλπ έχει ο Ρεππας σε αντίστοιχες ποιότητες και τιμές με τις προσφορές των supermarket, αλλά και καλύτερες και εχεις κι εναν ανθρωπο που ξερει να του μιλήσεις και να σου προτείνει.
Επίσης αν παθει κατι ζημιά το αγοράζεις χωριστά όπως ανέφερες και ολα κομπλε.

MISKIN
12/11/2013, 15:37
Λοιπόν Γνωστό συνεργείο ΥΑΜΑΗΑ έπαιρνε εργαλεία από φίλο μου στη Σπύρου Πάτση, κάποια στιγμή πήγαμε παρέα για να τον γνωρίσω και για να δώσει μια παραγγελία ο φίλος μου. Είδε στον πίνακα του, μια σειρά KS γερμανοπολύγωνα, τον ρώτησε ο φίλος μου "τάχα" αν είναι ευχαριστημένος, και του απάντησε πως είναι πάρα πολύ δυσαρεστημένος, πρώτον γιατί μερικά στράβωσαν για πλάκα και δεύτερων πως δεν μπορούσε να πάρει ένα ένα αυτά που στράβωσαν παρά ολόκληρη τη σειρά. για να γνωρίζεις είναι κατασκευή Κίνας με το λογότυπο του Γερμανικού οίκου χαραγμένο με CNC. Αλήθεια πόσα κλικ κάνουν στον κύκλο έτσι εγκυκλοπαιδικά για να ξέρω.....
Τότε εφόσον είναι Chrome Vanadium γιατί δεν παίρνεις σε Chrome Vanadium να πληρώνεις ούτε τα μισά λεφτά ?
Δεν το λέω σαν αντιπαράθεση (ούτε κατά διάνοια) απλά μου κάνει εντύπωση πόσο διαφήμιση έχει κάνει ο KS ξέρεις ποιος, και έχουν θαμπωθεί όλοι και όταν τα πούλαγε η wurth δεν τα ήθελε κανένας
Προσωπικά έχω μια σειρά γερμανοπολύγωνα unior και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος
Αυτό με τα κλικ δε το κατάλαβα; :confused: Μιλάτε για γερμανοπολύγωνα καστάνιας; Αν ναι, να πω ότι το συγκεκριμένο εργαλείο είναι ασιατικής επινόησης, συγκεκριμένα ταϊβανέζικης, συνεπώς οι Ταϊβανέζοι (KS, TOPTUL, PROXXON, κλπ,) έχουν τη τεχνογνωσία να φτιάξουν καλά γερμανοπολύγωνα καστάνιας. Το παν σε ένα γερμανοπολύγωνο είναι να είναι επισκευάσιμο. Αν χαλάσει να υπάρχει τρόπος να ανοίξει και να καθαριστεί ή να επισκευαστεί. Για κοιτάξτε τα δικά σας έχουν βίδες ή στρογγυλή ασφάλεια για να ανοίγει;
303487


Σπύρου πάτση από Καβάλας προς Ιερά το τελευταίο μαγαζί στα αριστερά με εργαλεία
Να ΄σαι, καλά θα το κοιτάξω!

savvas
15/05/2014, 12:03
http://www.vrisko.gr/details/_kai0g7f11_e5h7f4_1k4a1ac03k4c5c

Εδώ θα βρεις κατσαβίδια της Vessel, made in Japan. Είναι κατασκευασμένα με JIS (http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_Industrial_Standards). Μπορεί αυτό να σου φαίνεται ασήμαντο, αλλά τα PH κατσαβίδια που έχουμε οι περισσότεροι δεν εφαρμόζουν ακριβώς στις Γιαπωνέζικες βίδες...;)
Βρε, που ηταν αυτοι οι καλοι ανθρωποι....

Εψαχνα 1 εβδομαδα google και ebay για Vessel κατσαβιδια, και μου θα μου κοστιζαν απο 50 εως 70 ευρω με τα ναύλα για μερικα σταυρωτα JIS που ηθελα!

@MISKIN, χιλια ευχαριστω! ++++++++++++++++++
Τα παραγγειλα απο το Μητροπουλο στην Αθηνας, με ενα κοσαρικο, μου τα εβαλαν αμεσως με το απλο ταχυδρομειο (ΕΛΤΑ) οπως τους ζητησα (3€, μόνο), και τη μεθεπομενη μου τα εφερε ο ταχυδρομος στο "χερι". Στη Ρόδο ειμαι.

Τελικα με λιγη βοηθεια απο τα φορουμ (μια ερωτησουλα βρε παιδια), αυτα τα ebay πολλες φορες ειναι μουφα!

Σάββας

MISKIN
15/05/2014, 12:16
Πολύ χαίρομαι που βοήθησα! Πόσα κατσαβίδια πήρες με 20 €;

savvas
15/05/2014, 13:12
Πολύ χαίρομαι που βοήθησα! Πόσα κατσαβίδια πήρες με 20 €;
Vessel 900 - JIS
PH1=1
PH2=2
PH3=1

Η λαβή σούπερ, άριστο χούφτωμα! (σου λέει: αγόρι μου, σφίξε με...)
Ο κορμός κάτω από τη λαβή περασμένος με "πέτρα" (σαγρέ).
Και το κυριότερο, γράφει "made in Japan" = εγγύηση... :D

daz
15/05/2014, 18:01
Μια απ' τις καλύτερες επιλογές που μπορούσες να κάνεις. :beer:

Γενικά οι Ιάπωνες έχουν λίγο περίεργες λαβές στα κατσαβίδια τους αλλά αυτά τα vessel είναι.. stop..

Η τιμή είναι σουπερ γι' αυτό που πήρες. Ή μάλλον αυτό που πήρες είναι σουπερ ανεξαρτήτως τιμης. :lol:

Καλοδούλευτα!

McTalas
18/04/2015, 00:26
ψαχνω συλλογη εργαλειων για απλη οικιακη χρηση, πετυχα στον λουη https://www.louis.de/en/artikel/rothewald-professional-imperial-tool-set-92-pce/10003570?list=66656649 ενα σετ αλλα βλεπω πως τα κλειδια τα εχει σε ιντες, αλλαζει απλα το νουμερο, δλδ αντι για 12 λεει 6/7"(τυχαιο νουμερο) ή εχουν αλλο μεγεθος και δεν τεριαζουν?

δεν θελω πολλα μια καστανια με καρυδακια εως 26, κανα σετ με αλεν σε ταφ, τορξ και αλλα τετοια περιεργα δεν χρειαζομαι ακομα.

MISKIN
18/04/2015, 00:50
Γιατί δε παίρνεις τη συλλογή του Lidl που βγάζει κατά καιρούς με ίδια ποιότητα και καλύτερη τιμή; Και δε μπλέκεις με μεταφορικά.

Grafton 505
18/04/2015, 22:31
αλλαζει απλα το νουμερο, ή εχουν αλλο μεγεθος και δεν τεριαζουν?

Αν τα γράφει σε ίντσες, είναι σε ίντσες. Το λέει στην περιγραφεί ''Imperial Tool Set''.

Δεν υπάρχει νόημα να είναι σε χιλιοστά και να το το γράφει σε ίντες. Εκτός και αν θες να κάνεις πλάκα σε κανένα υπερμάστορα .:lol:

McTalas
18/04/2015, 22:36
Ναι το καταλαβα. Εμεις εχουμε mmetric και οι απο κει imperial

sapila racing
19/04/2015, 09:35
ψαχνω συλλογη εργαλειων για απλη οικιακη χρηση, πετυχα στον λουη https://www.louis.de/en/artikel/rothewald-professional-imperial-tool-set-92-pce/10003570?list=66656649 ενα σετ αλλα βλεπω πως τα κλειδια τα εχει σε ιντες, αλλαζει απλα το νουμερο, δλδ αντι για 12 λεει 6/7"(τυχαιο νουμερο) ή εχουν αλλο μεγεθος και δεν τεριαζουν?

δεν θελω πολλα μια καστανια με καρυδακια εως 26, κανα σετ με αλεν σε ταφ, τορξ και αλλα τετοια περιεργα δεν χρειαζομαι ακομα.

Οπως σου εγραψαν, δεν σου κάνει εκτός κι αν έχεις Εγγλέζικο πριν τα 'νεα' Triumph η Αμερικάνικο παλιό.

MikeG
19/04/2015, 09:39
Εδώ και 5 χρόνια έχω την Professional της Rothewald (https://www.louis.de/en/artikel/rothewald-professional-socket-set-150-piece/10003583?list=67129771) . Χρησιμοποιείται πολύ συχνά και από μένα άλλα και από το πατέρα σε ότι λάχει (αγροτικές υποστηρικτικές εργασίες). Δεν έχει κάνει κιχ. Θα την ξανααγόραζα.

devil's animal
19/04/2015, 09:46
ψαχνω συλλογη εργαλειων για απλη οικιακη χρηση, πετυχα στον λουη https://www.louis.de/en/artikel/rothewald-professional-imperial-tool-set-92-pce/10003570?list=66656649 ενα σετ αλλα βλεπω πως τα κλειδια τα εχει σε ιντες, αλλαζει απλα το νουμερο, δλδ αντι για 12 λεει 6/7"(τυχαιο νουμερο) ή εχουν αλλο μεγεθος και δεν τεριαζουν?

δεν θελω πολλα μια καστανια με καρυδακια εως 26, κανα σετ με αλεν σε ταφ, τορξ και αλλα τετοια περιεργα δεν χρειαζομαι ακομα.

δες τα proxxon (http://www.skroutz.gr/c/1717/kastanies_karudakia.html?keyphrase=proxxon&order_dir=asc&page=3)...
ειναι ποιοτικα και οικονομικα...

toyar
19/04/2015, 13:18
proxxon και απο μενα
προσιτη τιμη χωρις να με εχουν προδωσει ποτε
προτιμησα μια κασετινα 3/4 γιατι η 1/4 τελειωνει σε μικρα νουμερα καρυδακια ενω η 1/2 ξεκιναει απο τα μεσαια
η 3/4 τα εχει ολα απο 6mm μεχρι 24mm
334111

MISKIN
19/04/2015, 14:25
proxxon και απο μενα
προσιτη τιμη χωρις να με εχουν προδωσει ποτε
προτιμησα μια κασετινα 3/4 γιατι η 1/4 τελειωνει σε μικρα νουμερα καρυδακια ενω η 1/2 ξεκιναει απο τα μεσαια
η 3/4 τα εχει ολα απο 6mm μεχρι 24mm
334111

Εκ παραδρομής έγραψες 3/4, το σωστό είναι 3/8 και ναι είναι η ιδανικότερη διάσταση για εργασίες σε μοτοσυκλέτα.

MISKIN
19/04/2015, 16:26
Στη καλύτερη ποιότητα και στη σωστή τιμή. Μια κλάση πάνω από τα περισσότερα κινέζικα εργαλεία. Made in Taiwan.

334114

devil's animal
19/04/2015, 16:54
proxxon και απο μενα
προσιτη τιμη χωρις να με εχουν προδωσει ποτε
προτιμησα μια κασετινα 3/4 γιατι η 1/4 τελειωνει σε μικρα νουμερα καρυδακια ενω η 1/2 ξεκιναει απο τα μεσαια
η 3/4 τα εχει ολα απο 6mm μεχρι 24mm
334111

για μια πληρη συλλογη εγω επελεξα 2 κασετινες...μια 1/2 και μια 1/4...
κοστος γυρω στα 125€...
334115
334116

wolfi
19/04/2015, 17:13
Έχει καιρό που την εχω στα 70€ και με εχει ξελασπώσει πολλάκις

334117

toyar
19/04/2015, 20:37
Εκ παραδρομής έγραψες 3/4, το σωστό είναι 3/8 και ναι είναι η ιδανικότερη διάσταση για εργασίες σε μοτοσυκλέτα.

σωστος:a013:

virus
07/12/2015, 22:35
αξιζει να αναφερθει εδω μια πολυ ωραια συλογη της toptul (https://vantagetools.co.uk/socket-sets/192-tt-gcad2801.html) που κατ εμε ειναι πολυ περιεκτικη. το λινκ ασχετο απλα για την αναφορα.

MISKIN
07/12/2015, 22:46
αξιζει να αναφερθει εδω μια πολυ ωραια συλογη της toptul (https://vantagetools.co.uk/socket-sets/192-tt-gcad2801.html) που κατ εμε ειναι πολυ περιεκτικη. το λινκ ασχετο απλα για την αναφορα.

Αυτά τα Toptul γιατί δε τα φέρνουν Ελλάδα και μας φέρνουν μόνο αυτές τις μαλακισμένες κινέζικες καστάνιες που κάνουν σα το ρολόι που βάζει η σύζυγος για να μη κάψει το φαϊ; Ξέρετε αυτα του ΙΚΕΑ... :moutza:

daz
07/12/2015, 22:57
Αυτά τα Toptul γιατί δε τα φέρνουν Ελλάδα και μας φέρνουν μόνο αυτές τις μαλακισμένες κινέζικες καστάνιες που κάνουν σα το ρολόι που βάζει η σύζυγος για να μη κάψει το φαϊ; Ξέρετε αυτα του ΙΚΕΑ... :moutza:

Τα φέρνουν! Στη θεσ/κη είχα βρει μαγαζί toptul επάνω στη μοναστηρίου.
Στο σαιτ της tecnopneumatic λέει ότι έχει και στην Ιερά οδό.

Είχα πάρει και κατάλογο. Καλές τιμές έχει και για τον χομπίστα η ποιότητα είναι κάτι παραπάνω από καλή. Με άλλες μάρκες δεν ξέρω πως συγκρίνονται, εσύ τα ξέρεις καλύτερα τι λένε από ποιότητα.

Αν βρω τον κατάλογο θα σας πω και τιμές για Ελλάδα.

http://tecnopneumatic.gr/page.ashx?pid=4&aid=31&catid=13&sn=57



Edit.

http://www.tecnopneumatic.gr/page.ashx?pid=8&catid=11&sn=88

Edit 2.. Αν πέσει στα χέρια σας κανένα καταλογάκι με τιμές.. για ελλάδα η τιμή που μου είχε δώσει στη θεσ/κη ήταν -40% επί του καταλόγου +το φπα.

daz
07/12/2015, 23:03
Ρε ποιος το ανέστησε αυτό το θρέντ? :lol: