PDA

View Full Version : Visualizer's πραπρά: 24/7 τα άπαντα..!!



Σελίδες : [1] 2

visualizer
30/11/2015, 15:51
Εδώ και κανέναν μήνα έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές η μηχανή είναι ασταθής δηλαδή ενώ πηγαίνω μια χαρά ξαφνικά νιώθω η μηχανή να τραβάει πότε δεξιά πότε αριστερά .Σήκωσα το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ με την μπροστινή ρόδα στον αέρα και είδα ότι κολλάει λίγο το τιμόνι και τρίζει ..το μηχανάκι είναι ένα cbf 125 και έχει 19.000 χιλιόμετρα .Λέτε να πρέπει να πάω για αλλαγή ρουλεμάν η απλά για γρασάρισμα η δεν ξέρω τι.. ξέρει κανείς πόσο πάει η αλλαγή ;

amyroukai
30/11/2015, 16:18
Αν κολλάνε και τρίζουν τότε πιθανότατα είναι διαλυμένα (παθών). Και μην τα αφήσεις καθόλου γιατί αν γίνει κανένα σκηνικό και κολλήσει το τιμόνι δεν θα είναι μικρό πράγμα.

Σαν ανταλλακτικά, ψώνισα από ρουλεμανάδικο με 20 ευρώ και τα δύο.
Αν θυμάμαι σωστά, τελευταία φορά που είχα ρωτήσει σε μαγαζί μου είχαν πει 80 ευρώ για εργασία και υλικά.
Στο δικό μου τα πέρασα μόνος μου τελικά.

Στο ξαναλέω, μην το αφήσεις καθόλου. Τώρα, να είσαι τόσο τυχερός που απλά να έχουν στεγνώσει από γράσσο και να μην έχει γίνει άλλη ζημιά; Αν δεν λυθεί δεν θα ξέρεις.

DAYMAN
30/11/2015, 17:23
ω ναι μην ξεχασεις να αλλαξεις λαδακια στο μπροστινο αφου μαζι με τα ρουλεμαν ευκαιρια ειναι.

visualizer
30/11/2015, 17:45
Καλά να κολλήσει τελείως δεν παίζει αλλά σίγουρα πρέπει να τα αλλάξω ..Ήταν δύσκολη η διαδικασία να τα αλλάξεις μόνος σου ; Η μαλακία είναι ότι και απλό γράσο να θέλει ο μηχανικός σίγα μην μου το σφυρίξει..

daz
30/11/2015, 18:29
Δεν θέλουν απλό γράσο, αλλαγή θέλουν.

Αν πιάνουν τα χέρια σου, χρησιμοποίησε το την αναζήτηση του φόρουμ για να βρεις παρόμοια θέματα. Σε κάποια υπάρχει και φωτογραφικό υλικο από κάποιο μέλος που δείχνει πως να κάνεις τη δουλειά μόνος σου.

zopas
30/11/2015, 18:51
Κοινως καμια 100αρα ευρω συνολο και μην το αφησεις καθολου...

amyroukai
30/11/2015, 18:56
Καλά να κολλήσει τελείως δεν παίζει αλλά σίγουρα πρέπει να τα αλλάξω ..Ήταν δύσκολη η διαδικασία να τα αλλάξεις μόνος σου ; Η μαλακία είναι ότι και απλό γράσο να θέλει ο μηχανικός σίγα μην μου το σφυρίξει..

Δύσκολο δεν ήταν, εύκολο ακριβώς επίσης δεν ήταν. Το ότι το έκανα μόνος μου σήμαινε έξτρα ταλαιπωρία και ένα εργαλείο που έγινε with a little help from my friends και χρησιμοποιήθηκε και σε άλλο ένα μηχανάκι λίγο μετά, αλλά σήμαινε και χρόνο και ηρεμία να δω manual, να πάρω μιά ανάσα και να πιώ μιά τζούρα καφέ και να ξαναδώ κλπ.


Το να κολλήσει αρκετά ώστε να γίνει μαλακία παίζει και στο λέω γιατί το δικό μου κολλούσε στο κέντρο ακριβώς και κατέληξα με αυτοκίνητο μερικές μέρες μέχρι να τα αλλάξω αφού ήταν αδύνατον να γίνει μικρή διόρθωση πορείας πχ στην διήθηση. Παρεμπιπτόντως, πέρασε ΚΤΕΟ με αυτό το τιμόνι (βοήθειά μας τι ελέγχουν).

visualizer
30/11/2015, 19:00
Κατάλαβα δεν τον γλυτώνω με τίποτα το 100ρικάκι ..ευχαριστώ

amyroukai
30/11/2015, 19:20
Κατάλαβα δεν τον γλυτώνω με τίποτα το 100ρικάκι ..ευχαριστώ

80 όχι 100... Αλλά ρίξε μερικές ερωτήσεις... Δες και σιγουρέψου τι θα βάλουν γιατί το δικό μου φορούσε κωνικά bulgaria και ήταν για το πέος...

visualizer
02/12/2015, 14:27
Eίμαι ήδη σε αναζήτηση συνεργείου ..μήπως ξέρετε κανέναν καλό μάστορα κατά προτίμηση στο βόρεια προάστια ;

noodles
02/12/2015, 16:27
μαλλον τα ρουλεμαν τιμονιου ειναι. προτιμησε κατι επωνυμο koyo, skf, ειναι καλυτερα απο τα εργοστασιακα (βρες τον κωδικο των εργοστασιακων και παρε τα ιδια σε αλλη μαρκα). αν εχεις καποιο γνωστο που ξερει τι κανει μπορει να σου αλλαξει βασισμενος στο manual, δεν ειναι και τραγικα δυσκολο σε τετοιο μηχανακι. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ειναι λιγα τα 19κ χλμ για να εχουν φθαρει τα ρουλεμαν τιμονιου. μηπως εχει 49-59κ χλμ?

visualizer
02/12/2015, 22:23
μαλλον τα ρουλεμαν τιμονιου ειναι. προτιμησε κατι επωνυμο koyo, skf, ειναι καλυτερα απο τα εργοστασιακα (βρες τον κωδικο των εργοστασιακων και παρε τα ιδια σε αλλη μαρκα). αν εχεις καποιο γνωστο που ξερει τι κανει μπορει να σου αλλαξει βασισμενος στο manual, δεν ειναι και τραγικα δυσκολο σε τετοιο μηχανακι. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως ειναι λιγα τα 19κ χλμ για να εχουν φθαρει τα ρουλεμαν τιμονιου. μηπως εχει 49-59κ χλμ?


Καλά θα ταν να είχα,δεν νομίζω πως έχει στο manual οδηγίες πως να κάνεις αυτή την δουλειά. Όχι 19.000 και κάτι ψιλά έχει

visualizer
02/12/2015, 22:44
Kανείς δεν έχει να μου προτείνει κάποιο συνεργείο της προκοπής ..όλοι μόνοι σας τα φτιάχνετε ; :D

amyroukai
02/12/2015, 23:05
Αυτό το της προκοπής είναι το ζόρι...

visualizer
02/12/2015, 23:09
To ξέρω ..όπου έχω πατήσει δεν έχω ξαναπατήσει .Tα service μόνος μου τα κάνω αλλά είναι ρίσκο να να το λύσω μόνος μου ...δεν έχει και κανένα καλό βιντεάκι πάνω σε αυτό το μηχανάκι να με βοηθήσει :/

visualizer
03/12/2015, 11:30
Την έκανα την ζημιά :P άλλαξα πριν λίγο για πρώτη φορά τακάκια και προσπαθούσα να σπρώξω τα πιστόνια πίσω αλλά δεν πήγαιναν και για κάποιο λόγο μου ήρθε η έξυπνη ιδέα να πιέσω την μανέτα του φρένου κάμποσες φορές με αποτέλεσμα να βγει το ένα πιστόνι και να φύγει λίγο υγρό ..τελικά τα έσπρωξα και τα 2 πιστόνια πίσω πίσω αλλά τώρα είναι μανέτα πατιέται τέρμα..για πείτε τι μαλακία έκανα ;

daz
03/12/2015, 11:36
Συμπλήρωσε υγρά και κάνε εξαέρωση. ;)

visualizer
03/12/2015, 11:39
υγρά είναι αρκετά πάνω από το όριο .. εξαέρωση πως κάνω ;

OldMan
03/12/2015, 11:43
.. εξαέρωση πως κάνω ;

Σε thread σχετικα με ρουλεμαν τιμονιου, δύσκολο...!!!:smokin:

visualizer
03/12/2015, 11:44
Σου είναι εύκολο τότε να μεταφέρεις τα σχόλια σε ένα καινούργιο θέμα ;

amyroukai
03/12/2015, 11:45
Έχει ένα "ακροφύσιο" στην δαγκάνα, συνήθως καλυμμένο με λαστιχένιο καπάκι. Βγάζεις το καπάκι, βρίσκεις ένα σωληνάκι και το προσαρμόζεις στο άκρο του (πετάξου φαρμακείο και πάρε ουροσυλλέκτη, ελάχιστο κόστος, πετάς το σακκουλάκι, κρατάς το σωληνάκι) και μετά θέλεις έναν άνθρωπο να σου πατάει την μανέτα. Μερικά δυνατά πατήματα συνεχόμενα, την κρατάει πατημένη, εσύ ξεβιδώνεις λίγο το ακροφύσιο, βγάζει υγρό και φυσαλίδες, σφίγγεις πάλι. Επαναλαμβάνεις μέχρι να βγάζει μόνο υγρό. Εξαιρετικά πιθανό το να χρειαστείς λίγο υγρό συμπλήρωμα στην διαδικασία... Αν αυτό που έχεις μέσα είναι φρέσκο και καθαρό, τότε προβλέπεις ένα πλαστικό ποτηράκι στο οποίο να μαζεύεις ότι βγάλει το ακροφύσιο και το επαναχρησιμοποιείς. Δηλαδή ανοίγεις το δοχείο επάνω και το ρίχνεις μέσα.

daz
03/12/2015, 11:47
υγρά είναι αρκετά πάνω από το όριο .. εξαέρωση πως κάνω ;

Ανοίγεις ελάχιστα τη βίδα εξαέρωσης στην δαγκάνα (αυτή με το παπαράκι που είναι σα γρασαδοράκι και έχει ένα λαστιχένιο προστατευτικό) και πατάς τη μανένα. Μαζί με υγρά θα φεύγει και ο αέρας. Πριν αφήσεις τη μανένα σφίγγεις και πάλι τη βίδα. Επαναλαμβάνεις μέχρι να σταματήσει να βγάζει αέρα. Συμπληρώνεις υγρά όποτε χρειάζεται. Καλό είναι να έχεις και ένα φίλο για βοήθεια για να μη γίνεις τιραμόλα. Η μανέτα με κανονικά υγρά δεν πρέπει να πατιέται μέχρι τέρμα και δεν πρέπει να έχει σπογγώδη αίσθηση.

Αν δε τα καταφέρεις πάΝΕ σε ένα μηχανικό να στο σιάξει. ;)

daz
03/12/2015, 11:48
Ωραίος ο αμύρου και πιο γρήγορος! :beer:

OldMan
03/12/2015, 11:52
Ωραίος ο αμύρου και πιο γρήγορος! :beer:

Στην εξαέρωση κερδίζει συνηθως ο πιο αργός (και υπομονετικός..) ;)

visualizer
03/12/2015, 11:56
πάω να πάρω ουροσυλέκτη :cool:

OldMan
03/12/2015, 12:03
Πρόσεξε τι θα ζητήσεις...!!!

(99.99% θα σου δωσει πλαστικό κυπελακι να πινεις στην υγεια του Kimokatotokiari ...)

daz
03/12/2015, 12:04
:bawl:

visualizer
03/12/2015, 12:07
Αυτό μου έδωσε στην αρχή ..πάλι καλά που ρώτησα αν έχει σωληνάκι :lol:

visualizer
03/12/2015, 12:21
Έβαλα το σωληνάκι άνοιξα την βίδα εξαέρωσης ίσα ίσα τράβήξα την μανέτα 3-4 φορές μέχρι τέρμα έβγαλε κάμποσο υγρό και ενώ κρατούσα την μανέτα στο τέρμα έκλεισα την βίδα και η μανέτα φαίνεται εντάξει ..το πρόβλημα τώρα είναι ότι βρίσκουν τα τακάκια ..
καμιά ιδέα ?

OldMan
03/12/2015, 12:36
Αουτςςς...!!!

Την μανετα την πρεσαρουμε με ΚΛΕΙΣΤΟ το ρακορ...!!!!

Κρατώντας την πατημενη ανοιγουμε το ακροφύσιο για να βγαλει (αν βγαλει) μπουρμπουλήθρες...!!!

Η μανετα πρέπει να υποχωρεί ελεγχόμενα..!!!

Μετα κλεινουμε την βιδα και ελευθερωνουμε την μανετα...!!!

Αλλιως μπαινει αέρας απο κάτω στο κυκλωμα (και χανουμε και τα υγρα μας τζαμπα..)..!!!

visualizer
03/12/2015, 12:39
υγρα θα χρειαστώ σίγουρα απ'οτι βλέπω..αυτό που με απασχολεί τώρα είναι γιατί βρίσκουν τα τακάκια ..

OldMan
03/12/2015, 12:42
Που βρισκουν τα τακακια..??

visualizer
03/12/2015, 12:44
στον δίσκο

OldMan
03/12/2015, 12:45
Βρισκουν πολύ..??

visualizer
03/12/2015, 12:55
ναι αρκετά .. πριν δεν έβρισκαν τόσο σίγουρα

OldMan
03/12/2015, 13:00
Με τον τροχο στον αερα, αμα του δωσεις μια γερή ποσους κυκλους κανει μεχρι να σταματησει..??

visualizer
03/12/2015, 13:04
ούτε μισή ..
ψέματα κάνει μια γύρα ..το έκανα μια βόλτα για λίγο και ακούμπησα τον δίσκο και έκαιγε

OldMan
03/12/2015, 13:50
Καποια κουτσουκέλα εκανες με την εξαέρωση και τωρα το κύκλωμα ειναι "πρησμενο"..
(αν δεν εχουν φρακαρει τα εμβολακια απο μπιχλα ή ειναι κατάξερα τα τσιμουχακια τους..)

Ανοιξε το καπακι της τρόμπας και δες τι γινεται με το υψος των υγρων, γιατί σε βλέπω να βγαζεις τροχό και να παλεύεις με λοστούς και σανίδια να ανοίξεις τα τακακια...

Υ.Γ.
Πάιζει να εβαλες πολύ παχυτερα τακακια ή να μην εφερες πισω στην σωστή θέση του το έμβολο που βγηκε οταν πατουσες μανετα χαριν παιδιάς..?? :D

visualizer
03/12/2015, 14:16
premiere made in uk ( έτσι γράφουν τουλάχιστον ) είναι τα τακάκια που έβαλα ίδια συσκευασία με αυτά http://www.bikerbargains.co.nz/index.php?main_page=product_info&cPath=1_233_65&products_id=300 αλλά διαφορετικά .. τι εννοείς το καπάκι της τρόμπας; τα υγρά είναι πολύ πεσμένα, κάτω από το όριο .

OldMan
03/12/2015, 14:22
Μακαρι να 'ξερα τι εννοώ...:(

Δεν θελω να σε κακοκαρδισω αλλα σε βλεπω να λυνεις δαγκανα...

zopas
03/12/2015, 14:27
Eίμαι ήδη σε αναζήτηση συνεργείου ..μήπως ξέρετε κανέναν καλό μάστορα κατά προτίμηση στο βόρεια προάστια ;

Μιας και ρωτας...στο κορωπι υπαρχει ο κορυφαιος μηχανικος χοντα βιτωρατος λωστας...αν αποφασισεις να πας σς μηχανικο στον συστηνω με κλειστα τα ματια...ειδικα για ρουλεμαν λαιμου...καλη σου τυχη...

visualizer
03/12/2015, 14:29
fuck δεν ακούγεται ωραίο αυτό .. είναι κλειστά κ τα συνεργεία τώρα άντε να πάω αύριο το πρωί να δω τι μαλακία έχω κάνει -_-

τι τίτλος θέματος είναι αυτός ! :lol:

visualizer
03/12/2015, 14:31
Μιας και ρωτας...στο κορωπι υπαρχει ο κορυφαιος μηχανικος χοντα βιτωρατος λωστας...αν αποφασισεις να πας σς μηχανικο στον συστηνω με κλειστα τα ματια...ειδικα για ρουλεμαν λαιμου...καλη σου τυχη...

Σε ευχαριστώ αλλά έτσι που τα κατάφερα αν πάω με το μηχανάκι μέχρι κορωπι στον δίσκο θα ψήνω μπριζολίτσα άνετα ..

OldMan
03/12/2015, 14:32
τι τίτλος θέματος είναι αυτός ! :lol:
Και να φανταστείς οτι ειναι ακόμη αδιαμόρφωτος...

Περιμενει να αλλαξεις αλυσίδα, μπαταρία και τπτ ζιγκλερακια..;)

daz
03/12/2015, 15:10
Αν κλείσεις τα έμβολα εντελώς και βάλεις τα τακάκια, η δισκόπλαδα περνάει με δυσκολία?

visualizer
03/12/2015, 15:18
Περνάει ίσα ίσα αν θυμάμαι σωστά ,αυτό που με παραξένεψε είναι ότι ενώ πιέζω τα πιστόνια τέρμα μέσα και βιδώνω τα πάντα και αρχίζω να πατάω φρένο.. όταν πάω να μετά να ξεβιδώσω βλέπω πως τα πιστόνια πάντα είναι ποιο μπροστά από την θέση που τα είχα βάλει προηγουμένως ! Επείσης δοκίμασα να βάλω τα παλιά τακάκια αλλά με αυτά όσο και αν πιέζω την μανέτα δεν έχει καθόλου πιέση .

daz
03/12/2015, 15:23
Περνάει ίσα ίσα αν θυμάμαι σωστά ,αυτό που με παραξένεψε είναι ότι ενώ πιέζω τα πιστόνια τέρμα μέσα και βιδώνω τα πάντα και αρχίζω να πατάω φρένο.. όταν πάω να μετά να ξεβιδώσω βλέπω πως τα πιστόνια πάντα είναι ποιο μπροστά από την θέση που τα είχα βάλει προηγουμένως

Μάλλον δεν έκανες εξαέρωση. Δες τι σου έγραψε ο oldman και ξανακάνε! Δεν θέλει μόνο μια φορά. Όταν το φέρεις σε κατάσταση που να οδηγείται, πήγαινε σε κάποιον μάστορα.

visualizer
03/12/2015, 15:27
Παίζει δηλαδή να φταίει ότι δεν έχει γίνει σωστή εξαέρωση που βρίσκουν τα τακάκια;

daz
03/12/2015, 15:39
Αν βάζεις τα τακάκια με εντελώς κλειστά έμβολα και το δισκόφρενο περνάει χωρίς πίεση και όταν το ξαναβγάλεις βλέπεις ότι τα έμβολα είναι πιο έξω, σημαίνει ότι τα τακάκια δεν είναι μεγαλύτερα.

Ξανακάνε εξαέρωση (σωστά) και έλεγξε τη στάθμη των υγρών.


Για τα παλιά τακάκια κάτι μου λέει ότι δεν πάτησες τη μανέτα αρκετές φορές ώστε να κλείσει τα έμβολα όσο χρειάζεται και να ακουμπίσουν τα τακάκια στο δίσκο.

Όταν ανοίγουμε τα έμβολα για να βάλουμε τακάκια και στην συνέχεια τη ζάντα με τη δαγκάνα, μετά πρέπει πατήσουμε μερικές φορές τη μανέτα μέχρι να κλείσουν τα έμβολα όσο πρέπει.

Με καινούρια τακάκια μια δυο φορές φτάνει. Με παλιά και φθαρμένα χρειάζεται παραπάνω.

amyroukai
03/12/2015, 15:42
Επίσης με τα παλιά, αν έχει πέσει η στάθμη των υγρών, θα πάρει αέρα το κύκλωμα και δεν θα δουλεύει.

visualizer
03/12/2015, 15:52
Με τα παλιά πάτησα πάνω από 30 φόρες και δεν έγινε τίποτα .. αξίζει να κάνω μια τελευταία προσπάθεια για εξαέρωση τώρα ; η στάθμη έχει πέσει κάτω από το όριο ..

visualizer
03/12/2015, 16:01
Τώρα και τα παλιά τακάκια βρίσκουν .. όχι πολύ αλλά βρίσκουν και έχω την εντύπωση πως όταν πιέζω την δαγκάνα του φρένου προς τα δεξιά και την αφήσω βρίσκει από αυτή την μεριά μετά όταν πιέσω προς τα αριστερά και την αφήσω βρίσκει στα αριστερά . Η μανέτα πάντως δεν νιώθει καθόλου όσες φορές και να πατήσω .

daz
03/12/2015, 16:04
Βάλε υγρά και κάνε μια σωστή εξαέρωση. Αν δεν το κάνεις ότι και να λεμε είναι στον αέρα.

toyar
03/12/2015, 16:24
ξαναδεστα ολα με τα παλια τακακια πανω και πατα φρενο μεχρι να πατησουν δισκο
βγαλε τη δαγκανα βγαλε τα τακακια και οπως ειναι τα εμβολακια εξω καθαρισε τα καλα γυρω γυρω με υγρο φρενων και οδοντοβουρτσα
χωρισε τη δαγκανα στη μεση καθαρισε τις γλυστρες και βεβαιωσου οτι κινουνται ελευθερα μεσα εξω
βαλε υγρο στην τρομπα και κλεισε προχειρα το καπακι
ξαναπηγαινε τα εμβολα πισω εχοντας ανοιξει τη βαλβιδα εξαερωσης για να φυγουν τα παλια υγρα απο τη δαγκανα και βαλε τα νεα τακακια
βαλτα ολα πανω και ξεκινα να κανεις συνεχεις εξαερωσεις με κλειστο το καπακι της τρομπας
συμπληρωνε συνεχως υγρα ωστε να μην πεσει η σταθμη
επειδη το κυκλωμα σου εχει αερα θα σου παρει ωρα
οταν τελειωσεις με το καλο φροντισε η σταθμη του υγρου να μην ειναι πανω απο το τζαμακι

visualizer
03/12/2015, 16:26
Υγρά πως βάζω ; αρχικά ανοίγω το καπάκι από πάνω και πατάω μανέτα 2-3 φορες , την κρατάω κλειστή και ταυτόχρονα ανοίγω κλείνω εξαερωτήρα μέχρι να αδειάσει τελείως ; μετά απλά ρίχνω υγρό μέχρι την μέση ;

visualizer
03/12/2015, 16:28
Νύχτωσε για τα καλά τώρα οπότε η δοκιμάσω αύριο η θα το πάω συνεργείο ..πφφ

visualizer
03/12/2015, 16:31
ξαναδεστα ολα με τα παλια τακακια πανω και πατα φρενο μεχρι να πατησουν δισκο
βγαλε τη δαγκανα βγαλε τα τακακια και οπως ειναι τα εμβολακια εξω καθαρισε τα καλα γυρω γυρω με υγρο φρενων και οδοντοβουρτσα
χωρισε τη δαγκανα στη μεση καθαρισε τις γλυστρες και βεβαιωσου οτι κινουνται ελευθερα μεσα εξω
βαλε υγρο στην τρομπα και κλεισε προχειρα το καπακι
ξαναπηγαινε τα εμβολα πισω εχοντας ανοιξει τη βαλβιδα εξαερωσης για να φυγουν τα παλια υγρα απο τη δαγκανα και βαλε τα νεα τακακια
βαλτα ολα πανω και ξεκινα να κανεις συνεχεις εξαερωσεις με κλειστο το καπακι της τρομπας
συμπληρωνε συνεχως υγρα ωστε να μην πεσει η σταθμη
επειδη το κυκλωμα σου εχει αερα θα σου παρει ωρα
οταν τελειωσεις με το καλο φροντισε η σταθμη του υγρου να μην ειναι πανω απο το τζαμακι

τα παλιά τακάκια δεν πατάνε δίσκο με τίποτα..όσο και να πατήσω την μανέτα έχω πατήσει καμιά 100αρία φορές..η στάθμη είναι πάρα πολύ χαμηλή

toyar
03/12/2015, 16:34
τι εννοεις η σταθμη ειναι χαμηλη;
το δοχειο οσο δουλευεις πρεπει να ειναι γεματο
βαλε το τιμονι ευθεια για να μην πηγαινει μονοπαντα το υγρο και τρομπαρε με κλειστο καπακι

visualizer
03/12/2015, 16:48
θα δοκιμάσω πάλι αύριο αλλά βασική απορία μου είναι αν η λανθασμένη/ ελλιπής εξαέρωση και η χαμηλή στάθμη υγρών να μπορεί να ευθύνεται στο ότι τα τακάκια βρίσκουν ..τα καινούργια και τα παλιά ..

daz
03/12/2015, 17:11
θα δοκιμάσω πάλι αύριο αλλά..

αλλά ξαναδιάβασε τι έχει γραφτεί εδώ πριν κάνεις οτιδήποτε και αφού το κάνεις...

visualizer
03/12/2015, 17:16
αλλά ξαναδιάβασε τι έχει γραφτεί εδώ πριν κάνεις οτιδήποτε και αφού το κάνεις...

Θα το κάνω αν και τώρα νομίζω πως έχω καταλάβει την όλη διαδικασία ( αφού τα έκανα όλα μ**ι καπέλο ) , μήπως και έχεις απάντηση στην απορία μου ;


βασική απορία μου είναι αν η λανθασμένη/ ελλιπής εξαέρωση και η χαμηλή στάθμη υγρών να μπορεί να ευθύνεται στο ότι τα τακάκια βρίσκουν ..τα καινούργια και τα παλιά ..

amyroukai
03/12/2015, 17:51
θα δοκιμάσω πάλι αύριο αλλά βασική απορία μου είναι αν η λανθασμένη/ ελλιπής εξαέρωση και η χαμηλή στάθμη υγρών να μπορεί να ευθύνεται στο ότι τα τακάκια βρίσκουν ..τα καινούργια και τα παλιά ..

Η πλάκα είναι ότι μία γράφεις πως δεν βρίσκουν, μία πως βρίσκουν.
Αν πατάς 30 φορές και δεν μπορεί να προχωρήσει το έμβολο της δαγκάνας, τι κάνει νιάου νιάου ότι δεν υπάρχει υγρό να το σπρώξει...

visualizer
03/12/2015, 18:03
Τα παλιά τακάκια βρίσκουν ίσα ίσα στον δίσκο όταν περιστρέφω την ρόδα με το χέρι αλλά όσες φορές και να πατήσω την μανετα του φρένου δεν υπάρχει καθόλου αντίσταση . Τα καινούργια τακάκια βρίσκουν πολύ δηλαδή ο τροχός με το ζόρι κάνει 1,5 στροφή , αν πατήσω την μανέτα του φρένου τότε τα φρένα λειτουργούν κανονικά , δηλαδή υπάρχει αντίσταση παρόλο που η στάθμη των υγρών είναι χαμηλή .

Η απορία μου είναι τι μπορεί να ευθύνεται που τα τακάκια βρίσκουν στον δίσκο όταν περιστρέφω τον τροχό με το χέρι και κατά πόσο μπορεί να επηρεάζονται από την ελλειπή εξαέρωση η δεν έχει καμία απολύτως σχέση ;
ελπίζω να έγινα κατανοητός..

amyroukai
03/12/2015, 18:07
Να το πάμε αλλιώς...


Πάρε ένα μπουκαλάκι υγρά, φτιάξε φραπέ/νες/καπΟτσίνο/φασκόμηλο να κεράσεις ένα φίλο σου να σε βοηθήσει και κάντε την εξαέρωση σωστά, από την αρχή προσέχοντας να μην πέσει κάτω από το μίνιμουμ η στάθμη στο δοχείο του εμπρός φρένου. Αφού βεβαιωθείς ότι δεν έχεις αέρα μέσα στην δαγκάνα, τότε να δεις πάλι τις πταίει.


Χωρίς τακάκια, αν σπρώξεις τα έμβολα της δαγκάνας με το χέρι, πάνε πίσω;

visualizer
03/12/2015, 18:41
Να το πάμε αλλιώς...


Πάρε ένα μπουκαλάκι υγρά, φτιάξε φραπέ/νες/καπΟτσίνο/φασκόμηλο να κεράσεις ένα φίλο σου να σε βοηθήσει και κάντε την εξαέρωση σωστά, από την αρχή προσέχοντας να μην πέσει κάτω από το μίνιμουμ η στάθμη στο δοχείο του εμπρός φρένου. Αφού βεβαιωθείς ότι δεν έχεις αέρα μέσα στην δαγκάνα, τότε να δεις πάλι τις πταίει.


Χωρίς τακάκια, αν σπρώξεις τα έμβολα της δαγκάνας με το χέρι, πάνε πίσω;

Όταν λες έμβολο εννοείς το 'πιστόνι' του φρένου έτσι ; ναι πηγαίνει τέρμα πίσω ..
πχ

Χωρίς τακάκια πιέζω τα 2 έμβολα ταυτόχρονα με δύναμη ώστε να πάνε τέρμα πίσω , μετά βάζω τα καινούργια τακάκια σφίγγω τις βίδες πατάω το φρένο και λειτουργεί κανονικά. Άμα πάω μετά και βγάλω τις βίδες , τα τακάκια παρατηρώ πως η θέση των εμβόλων δεν είναι τέρμα πίσω αλλά είναι ποιο μπροστά από την θέση που τα είχα βάλει αρχικά ..ίσως να είναι κ αυτός ο λόγος που βρίσκουν τα τακάκια; Δηλαδή ουσιαστικά τα έμβολα δεν προσαρμόζονται σωστά στις καινούργιες θέσεις τους;
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο ίσως να είναι πρόβλημα που προκαλείται από την ελλιπή εξαέρωση - χαμηλά υγρά φρένων .. ?

Δοκίμασα και ένα 'κόλπο' που διάβασα για να μην βρίσκουν τα τακάκια αλλά δεν έκανε δουλειά . ( ουσιαστικά έλεγε πριν σφίξεις τις βίδες της δαγκάνας να πατήσεις φρένο αρκετές φορές ..μετά να το πιάσεις με ενα zip tie για να μείνει κλειστό και έπειτα να σφίξεις τις βίδες της δαγκάνας )

amyroukai
03/12/2015, 18:52
Αυτό το κόλπο δεν το ξέρω, το ότι δεν γυρνάνε 100% πίσω είναι φυσιολογικό πάντως. Η υποχώρηση πρέπει να είναι τόση ώστε ισα ισα να μην πατάει το τακάκι στην δαγκάνα, όχι παραπάνω.

toyar
03/12/2015, 18:57
οταν πατας το φρενο τα τακακια τερματιζουν πανω στη δισκοπλακα
οταν το αφηνεις δε σημαινει οτι τα εμβολα θα ξανερθουν τερμα πισω
στην πραγματικοτητα τα τακακια θα συνεχισουν να εφαπτονται στη δισκοπλακα χωρις να την πιεζουν ομως
αρα μην ασχολησε με τη θεση των εμβολων
απο τη στιγμη που μπηκαν ολα στη θεση τους κοιτας να σφιξει η μανετα με συμπληρωση υγρου και εξαερωση

visualizer
03/12/2015, 19:18
Tο πρόβλημα στην περίπτωση μου είναι ότι την πιέζουν .. υπάρχει περίπτωση αν δεν βρω λύση σε αυτό το πρόβλημα να φάω τα τακάκια με γυαλόχαρτο η θα τα καταστρέψω ;

347207

Το αντικείμενο 14 στην εικόνα με το λαστιχάκι τι ρόλο βαράει ; επηρεάζει την θέση που βρίσκονται τα τακάκια ; προφανώς κινείται κάποια χιλιοστά δεξιά και αριστερά αλλάζοντας την θέση που βρίσκονται τα τακάκια .. ; μήπως χρειάζεται να του βάλω γράσο η δεν ξέρω γω κάτι άλλο ;

toyar
03/12/2015, 20:26
με το γυαλοχαρτο θα τα χαλασεις
ο πειρος στο 14 ειναι η γλυστρα που σου ειπα νωριτερα
κατα την αλλαγη το σημειο αυτο ανοιγεται καθαριζεται και λιπαινεται με ειδικο γρασσο
αν ειναι κολλημενο ειναι ο κυριοτερος λογος για να σου κολλανε τα τακακια
το ιδιο και το 8

amyroukai
03/12/2015, 20:55
Γρασσο χαλκου για θερμοκρασίες, μην βάλεις κοινό και πάρεις φωτιά...

visualizer
03/12/2015, 21:27
Οκ οπότε θα πάω το πρωί να πάρω υγρά φρένων και ένα γράσο χαλκού ..θα βάλω τα καινούργια τακάκια ,θα βάλω γράσσο στον πειρο και μετά θα αντικαταστήσω τα παλιά υγρά με τα καινούργια κάνοντας καλή εξαέρωση ....και αν βρίσκουν πάλι θα το πετάξω στην θάλασσα :look:

toyar
04/12/2015, 05:49
το χαλκου μπαινει πισω απο τα τακακια για να μη σφυρανε
στις γλυστρες μπαινει ενα αλλο που εχουν οι φρεναδες αλλα στη φαση που εισαι τωρα δεν ειναι απαραιτητο
απλα σιγουρεψου οτι τα δυο μερη της δαγκανης κινουνται ελευθερα

visualizer
04/12/2015, 12:48
πήγα σήμερα να βγάλω την τάπα των υγρών με το σωστό κατσαβίδι η μια βίδα βγήκε άνετα η άλλη δεν βγαίνει με καμία παναγία .,..ελεος

OldMan
04/12/2015, 12:56
Ρε μάμησέ το το κωλόφρενο...!!!


Υ.Γ.
Ποια ειναι η ταπα των υγρων..??

visualizer
04/12/2015, 12:58
των υγρών για τα φρένα ..στο τιμόνι .. πραγματικά γάμω την τύχη μου..ποιος Π**στης την έσφιξε τόσο δυνατά -_-

OldMan
04/12/2015, 13:16
Αυτα παθαινουν οι φρεζαριστές σταυρόβιδες οταν σφιγγουν αλουμινενια καπακια..

Ξαναβιδωσε την άλλη ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ και προσπαθησε να τις ξεβιδωνεις και τις 2 ταυτοχρονα και ηρεμα και μαλακα και με πολύ μικρες περιστροφές...

visualizer
04/12/2015, 13:18
έβαλα ένα χοντρό πανί πάνω πλάγια στο ρεζερβουάρ των υγρών για να μην του κάνω σημάδι και το κοπάνησα στα πλάγια με ένα σφυρί και μετά δοκίμασα να βγάλω την βίδα και βγήκε πανεύκολα :D

OldMan
04/12/2015, 13:40
Μονο μη σε τρακαρω στις Αγγελίες να πουλας τρομπα φρενου σε αριστη κατασταση ...!!!!:D

toyar
04/12/2015, 13:44
δηλαδη τοσο καιρο που συζηταμε δεν ειχες συμπληρωσει υγρα;:confused:

OldMan
04/12/2015, 13:51
Λοιπόν καρντασόμαγκα θα το παρουμε αλλιως το πραμα...

Ανοιγεις το ρακορ και ρουφας οτι υπαρχει μεσα στο κύκλωμα..

Μετα παιρνεις την μεγαλυτερη συριγγα που θα βρεις, την γεμισεις υγρα φρενων και τα βαζεις στο κυκλωμα απο κατω προς τα πανω ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ και σταθερα...

Αν το κανεις σωστα, στο δοχειο θα βγουν υγρα χωρίς φυσσαλιδες...

Μόλις καλυφθει ολος ο πατος του δοχειου με υγρα με ΙΣΙΟ το τιμονι, κλεινεις το ρακορ και συμπληρώνεις στο δοχειο μεχρι το max...

Αν χρειαστεί να ξαναγεμίσεις την συριγγα, ΠΡΩΤΑ κλεινεις το ρακορ και ΜΕΤΑ την βγαζεις, προσεχοντας να μην βαλεις καθολου αερα οταν συνεχισεις το γεμισμα..

Μετα κανεις εξαερωση για να φυγει ο αερας που πιθανον εχει παγιδευτει στο πανω μερος της δαγκανας..

BLiTzER
04/12/2015, 14:27
Ανοιγεις το ρακορ και ρουφας οτι υπαρχει μεσα στο κύκλωμα..


Ωχ... Το 166 κάποιος.

visualizer
04/12/2015, 14:52
Λοιπόν άνοιξα το δοχείο και άρχισα να κάνω εξαέρωση με το παλιό υγρό που είχε με προσοχή να μην αδείασει η κυκλική τρύπα στο ρεζερβουαρ και πάρει αέρα ..μόλις είχε αδειάσει σχεδόν όλο εκτός από την τρύπα έριξα τα καινουργια υγρά μέχρι πάνω και άρχισα να κάνω εξαέρωση αρκετές φορές .. κάθε φορά που ήταν σχεδόν άδειο το ρεζερβουάρ πρόσθετα υγρό μέχρι πάνω , μέτα από κανένα 15 λεπτο ο σωλήνας δεν έβγαζε καθόλου φουσκάλες η αίσθηση στο φρένο ήταν πολύ καλή οπότε τα βίδωσα όλα και τελείωσα .
Το πρόβλημα όμως δεν λύθηκε ..τα τακάκια βρίσκουν και τα καινούργια και τα παλιά .. ΤΙ ΣΤΟΝ Π** Ο ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ; :D

OldMan
04/12/2015, 14:59
ΡΕ μαμω την τυχη μας Παρασκευιάτικα...

Τα τακακια βρισκουν μονοπατα ή παραλληλα..???

visualizer
04/12/2015, 15:01
Παράλληλα και από την μία μεριά και από την άλλη ! έβαλα φακό για να είμαι σίγουρος .

OldMan
04/12/2015, 15:04
Θα σΕ ξαναπω αυτο που σΕ ειπα πριν 3-4 σελιδες...

ΛΥΣΕ ΔΑΓΚΑΝΑ...!!!!

(και κανε αυτά που σε ειπε ο Τογιαριος σχετικα με καθαρισμα και λιπανση..)

Καποια λαλακια εγινε με τα τσιμουχακια και δεν επαναφερουν μονα τους τα εμβολα...

visualizer
04/12/2015, 15:16
Τα καθάρισα όλα ..γράσο είχαν αρκετό ήδη οπότε χρησιμοποίησα αυτό που είχε ήδη και το άλειψα λίγο .. όταν πιέζω τον πυρό δηλαδή το αντικείμενο 14 στην φωτόγραφια που ανέβασα πριν κουνιέται μια χαρά .. δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ..

toyar
04/12/2015, 15:55
αφου εχεις φρενο τωρα κανε κανα δυο βολτες να δουλεψουν και να πατησουν και ξανακοιτα
εννοειται οτι το δοχειο δεν το ξεχειλισες

visualizer
04/12/2015, 16:09
αφου εχεις φρενο τωρα κανε κανα δυο βολτες να δουλεψουν και να πατησουν και ξανακοιτα
εννοειται οτι το δοχειο δεν το ξεχειλισες

Όχι η στάθμη του δοχείου είναι περίπου στα 3/4 ..δοκίμασα πριν να κάνω μια βόλτα τα φρένα πιάνουν αρκετά καλά για καινούργια αλλά ο δίσκος καίει αρκετά όταν βάζω το χέρι μου..

Road Pirat
04/12/2015, 16:24
Κάνε μερικές βόλτες να πατήσουν τα τακάκια χωρίς να το ζορίσεις, αν δεν αλλάξει κάτι πήγαινε σε κάποιον ου ξέρει ή σε μάστορα να το κοιτάξει και να σου πει την γνώμη του. Τα τακάκια πάντως με το μάτι πάντα φαίνεται να ακουμπάνε στον δίσκο συνέχεια

visualizer
04/12/2015, 16:41
Τα τακάκια πάντως με το μάτι πάντα φαίνεται να ακουμπάνε στον δίσκο συνέχεια
Αν είναι ερώτηση η απάντηση είναι ναι .

Βρήκα έναν μάστορα από γνωστό αλλά δεύτερα θα γυρίσει ..και αύριο πρέπει να κατέβω κέντρο άλλα δεν θα το ρισκάρω να πάω με το μηχανάκι αναγκαστικά θα φάω κίνηση στην μάπα και άντε να βρω να παρκάρω ..την τύχη μου μέσα :/

Road Pirat
04/12/2015, 16:57
Οχι δεν ήταν ερώτηση, τα τακάκια πάντα ακουμπάνε των δίσκο αλλά δεν των πιέζουν τόσο ώστε να φρενάρει ο τροχός έτσι δουλεύουν. Μην πας στο κέντρο μα το μηχανάκι αλλά αν μπορείς καθάρισε τα τσιμουχάκια στα πιστόνια και γράσαρε τα (όχι πολύ γράσο ίσα ίσα) και κάνε μια βόλτα να δεις πώς δουλεύει

visualizer
04/12/2015, 17:34
Όταν λες τσιμουχάκια τι ακριβώς εννοείς ; ποιόν αριθμό στην φωτογραφία

347207

amyroukai
04/12/2015, 17:40
Νομίζω το 1.

Road Pirat
04/12/2015, 17:44
Ναι το 1, βάζεις μια μικρή ποσότητα γράσου στο τέλος του πιστονιού για να πάει στην τσιμούχα. Αυτό το κάνεις αφού πρώτα το καθαρίσεις πολύ καλά με σπρέι φρένων και με μια μαλακή βούρτσα.

visualizer
04/12/2015, 17:52
Σίγουρα εννοείς στο τέλος και όχι στην αρχή του πιστονιού ; σπρευ φρένων δεν έχω φαντάζομαι και απλό νεράκι και καλό τρίψιμο κάνει ;

visualizer
04/12/2015, 18:05
4:45
βασικά άκυρο μάλλον αυτό που λες εσύ λέει δηλαδή ότι γλυστράνε πάνω στις τσιμούχες αλλά όχι πάνω στο υπόλοιπο σώμα του πιστονιού.
( Κάποιος με καλύτερα αγγλικά ας μου πει σίγουρα ) που ακούγεται και λογικό ..

τέσπα θα πάρω σπρέι φρένων και θα το δοκιμάσω αύριο ..


https://www.youtube.com/watch?v=Mz1o-1lqzi0

amyroukai
04/12/2015, 18:15
Οι τσιιμούχες πατάνε από την εξωτερική τους σε μιά φωλιά στην δαγκάνα, από την εσωτερική τους στο έμβολο. Για αυτό τον λόγο σφραγίζουν κιόλας, επειδή πατάνε επάνω. Αν δεν εφάπτονται σωστά με το έμβολο, μάντεψε, τα υγρά χύνονται έξω ή κολλάει το έμβολο και θέλουν αλλαγή τα τσιμουχάκια.

Για το καθάρισμα, οτιδήποτε χρησιμοποιήσεις καλό είναι αρκεί να μην κάνει χαρακιές στα έμβολα. Νερό θέλεις, WD40 θέλεις, μαλακό σφουγγαράκι κουζίνας και υγρό πιάτων θέλεις, ότι νομίζεις αρκεί να μείνει καθαρό μέταλλο. Συνήθως στο κομμάτι που εξέχει της δαγκάνας επικάθεται σκόνη από τα φρένα και βρωμιές γενικά. Με το brake cleaner φεύγουν πιο εύκολα, αλλά δεν είναι το μοναδικό καθαριστικό. Εγώ τα κάνω με παλιά οδοντόβουρτσα (όταν είναι επάνω στην δαγκάνα) και αν επιμένει κάτι πάρα πολύ, χιλιάρι γυαλόχαρτο απαλά.

visualizer
04/12/2015, 18:28
AXA! Υπάρχει περίπτωση όταν μου βγήκε το πιστόνι να βγήκε και η τσιμούχα η να στραβοπάτησε ; πιστεύω πως όχι αλλιώς δεν θα έμπαινε το πιστόνι τέρμα μέσα και θα υπήρχε διαρροή ..σωστά ;
Όταν βγήκε το πιστόνι η τσιμούχα γέμισε από την εξωτερική μεριά με υγρό φρένων αλλά ο τύπος στο βίντεο λέει πως βάζουμε υγρό φρένων οπότε δεν παίζει να δημιουργήθηκε πρόβλημα από αυτό .. σωστά;
To πρόβλημα παίζει να δημιουργήθηκε επειδή σαν μαλάκας έσπρωξα το πιστόνι τέρμα μέσα με όλη την βρώμα ..ε;

Μαλακία θα έπρεπε σήμερα όταν άδειασα το υγρό φρένων να βγάλω το πιστόνι τελείως ..

visualizer
04/12/2015, 18:56
Θα τρελαθώ ρε φούστη μου ..

Ο τύπος σε αυτό το βίντεο λέει πως είναι εντάξει αν υπάρχει τέτοια αντίσταση στο 17:05

Ο τροχός μου περίπου τέτοια αντίσταση έχει .. ας δοκιμάσει κάποιος να γυρίσει τον τροχό του να μου πει γιατί θα τρελαθώ -_-
Πάντως είμαι σίγουρος πως πριν την όλη διαδικασία ο μπροστινός τροχός μου δεν είχε την ίδια αντίσταση που έχει τώρα αλλιώς θα μου έκανε εντύπωση όσες φορές καθάριζα το μηχανάκι ..



https://www.youtube.com/watch?v=FNz00OTRLzM

Road Pirat
04/12/2015, 19:02
Αν αποφασίσεις να λύσεις την δαγκάνα καλό θα ήταν να άλλαζες τα στιμουχάκια με καινούρια μήπως και τα έχουν παίξει τα παλιά. Το καθάρισμα με ότι σε βολεύει αρκεί να μην είναι καυστικό και κάνει ζημιά στα πλαστικά μέρει. Βόλτα το πήγες να δεις πως δουλεύει ?