PDA

View Full Version : Κόφτης-πρεσσαριστής-πριτσινωτής αλυσίδας.



Σελίδες : [1] 2

daz
30/11/2015, 21:30
Τι χρησιμοποιείτε?

Παλιότερα έκανα δουλειά με έναν φτιαχτό. Μετά από κάθε αλλαγή όμως, ήθελε επισκευή. :lol:

Στην αγορά υπάρχουν πολλά σετ. Από πολύ φθηνά έως πολύ ακριβά.

Πήρα ένα αντίγραφο του εργαλείου της DID γιατί λόγο κατασκευής είναι πολύ δύσκολο να αστοχήσει κάτι εκτός απ' τον πίρο, τον οποίο αν θέλω μπορώ να τον αλλάξω με τον γνήσιο. Επειδή ο πίρος είναι το μισό εργαλείο θεωρώ ότι η "υποστήριξη" είναι λίγο πολύ σημαντική.

It works..

346569

DrBig
30/11/2015, 21:38
Εχω το οριτζιναλ did εδω και 20 χρονια, αψογο....

virus
30/11/2015, 21:54
εχω αυτον. buzzetti. πολυπλοκος αλλα κανει πολυ καλη δουλεια.

346570

daz
30/11/2015, 22:01
εχω αυτον. buzzetti. πολυπλοκος αλλα κανει πολυ καλη δουλεια.

346570

Εκτός των άλλων μου άρεσε και η λειτουργία του did γιατί είναι πολύ απλός. Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με άλλες αλυσίδες. Αυτός που έχεις νομίζω παίρνει διάφορες κεφαλές για όλες τις αλυσίδες, σωστά?

DrBig
30/11/2015, 22:04
Εκτός των άλλων μου άρεσε και η λειτουργία του did γιατί είναι πολύ απλός. Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με άλλες αλυσίδες. Αυτός που έχεις νομίζω παίρνει διάφορες κεφαλές για όλες τις αλυσίδες, σωστά?

O did δουλευει σιγουρα με ολες τις 525 και 530 και υποθετω χωρις να να θυμαμαι οτι κανει και για 520.

daz
30/11/2015, 22:12
Εχω το οριτζιναλ did εδω και 20 χρονια, αψογο....

Αυτό πήρα..

http://www.motoraid.eu/rothewald-chain-breaker-and-riveter

Δλδ όχι αυτό, άλλη μάρκα λέει επάνω (ούτε που θυμάμαι) αλλά σε αυτή την τιμή όλα ίδια είναι ανεξάρτητα απ' το τι γράφουν.

Εκτός από τον πίρο δεν τρώει πουθενά αλλού κανένα σοβαρό ζόρι για να πάθει κάτι. Εγώ τον πίρο φοβόμουν αλλά 2 φορές δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

Η πρώτη αλυσίδα που έκοψα δεν είχε πριτσίνια, ήταν φιξ (δεμένη). Σε αυτή έτριψα την άκρη του πίρου με τροχάκι και μετά την έκοψα (το λέει και η did στο sait της).
Μια πριτσινωμένη αλυσίδα την κόβει χωρίς πρόβλημα αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο να κεντράρει σωστά.

Εσένα ευθυγραμμίζεται αμέσως με τον πίρο της αλυσίδας?

daz
30/11/2015, 22:16
O did δουλευει σιγουρα με ολες τις 525 και 530 και υποθετω χωρις να να θυμαμαι οτι κανει και για 520.

http://www.didchain.com/chainTools.html

346573




Έχει βγει και καινούριο πιράκι για τις πιο καινούριες αλυσίδες. KM500R

vaska
30/11/2015, 22:22
Έχω αυτόν που τον πήρα 20$ από έναν Αμερικάνο που προφανώς δεν ήξερε τι πούλαγε ή είχε βαρεθεί να το βλέπει στην αποθήκη του. Το είδα ευκαιρία και είπα να τον πάρα έτσι να υπάρχει αν χρειαστεί ν' αλλάξω αλυσίδα στη Χοντρή να μην τρέχω.
Πέραν της πλάκας τον πήρα γιατί ήταν φτηνός και ήθελα και αλυσίδα και στο DR.
Έχει πρεσάρει και του Camen μια αλυσίδα νομίζω από το SS. Μια χαρά.

346574

346575

Βρομοκόπαγε μουχλίλα και υγρασία μόλις άνοιξα το δέμα!

virus
30/11/2015, 22:23
o did εχει κατ εμε πολυ πιο απλη δουλεια. απλοικοτατος και ματζοβολος.

στον buzzetti πρεπει να το κανεις με μια συγκεκριμενη σειρα. αλλιως μετα δεν θα κανει κανει τιποτα και θα πρεπει μετα να κοβεις με τροχο. ευθυγραμιζει ναι την αλυσιδα και κοβει το πριτσινι. αλλα επειδη βαρυεμαι την διαδικασια κεντραρισματος το κανω πρωτα με ντρεμελ και ξεπρεσαρω πολυ πιο ευκολα.

τωρα στο πρεσαρισμα βλεπεις οτι ο did ειναι πιο επαγελματικος και γρηγορος ενω ο buzzetti ειναι χτυπητος με σφυρι. ε ειναι λιγο μπελαλιδικο.

να φανταστεις την πρωτη αλυσιδα την αλαξα σε 7 ωρες :cry:

και πηρα το εργαλειο να μην ξανακανω 7 ωρες. μιση ωρα και τελος.

DrBig
30/11/2015, 22:25
Αυτό πήρα..

http://www.motoraid.eu/rothewald-chain-breaker-and-riveter

Δλδ όχι αυτό, άλλη μάρκα λέει επάνω (ούτε που θυμάμαι) αλλά σε αυτή την τιμή όλα ίδια είναι ανεξάρτητα απ' το τι γράφουν.

Εκτός από τον πίρο δεν τρώει πουθενά αλλού κανένα σοβαρό ζόρι για να πάθει κάτι. Εγώ τον πίρο φοβόμουν αλλά 2 φορές δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

Η πρώτη αλυσίδα που έκοψα δεν είχε πριτσίνια, ήταν φιξ (δεμένη). Σε αυτή έτριψα την άκρη του πίρου με τροχάκι και μετά την έκοψα (το λέει και η did στο sait της).
Μια πριτσινωμένη αλυσίδα την κόβει χωρίς πρόβλημα αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο να κεντράρει σωστά.

Εσένα ευθυγραμμίζεται αμέσως με τον πίρο της αλυσίδας?

Κεντραρει αψογα γιατι εχει το πυρακι μια εγκοπη και καθεται πανω στο πειρο. Ειναι αυτος στην φωτο του παραπανω ποστ.

daz
30/11/2015, 22:34
Έχω αυτόν που τον πήρα 20$

Το 90% αυτών των εργαλείων είναι ο πίρος τους. Πρέπει να μη σπάει στο κόψιμο και να πριτσινώνει σωστά.
Εσύ το πήρες πιο φθηνά και από την τιμή που κάνει μόνο το πιράκι της did.

Βάσκα. Μια φορά αν δούλεψε και να τον πετάξεις, απόσβεση έχεις κάνει. 25-30 ευρω κοστίζει η αλλαγή και ίσως λέω λίγα.

Εγώ χρειάστηκα δύο φορές για να πω πως ότι και να πάθει από δω και πέρα, δεν πέταξα 45-50 ευρώ.

Αν ίσως πάρω και ένα καλύτερο πιράκι θα είμαι πιο σίγουρος.

virus
30/11/2015, 22:38
εγω λεω να παρεις το did μια και καλη και να ξεμπερδευεις. εργαλειο για μια ζωη και απο εταιρεια σχετικη με αλυσιδες. εδω το σκεφτομαι κι εγω δεν τον ειχα παρει χαμπαρι τοτες. απο τα νευρα μου ειχα παει στην σπ πατση και μπηκα στο πρωτο μαγαζι και τον πηρα.

vaska
30/11/2015, 22:47
Το 90% αυτών των εργαλείων είναι ο πίρος τους. Πρέπει να μη σπάει στο κόψιμο και να πριτσινώνει σωστά.
Εσύ το πήρες πιο φθηνά και από την τιμή που κάνει μόνο το πιράκι της did.

Βάσκα. Μια φορά αν δούλεψε και να τον πετάξεις, απόσβεση έχεις κάνει. 25-30 ευρω κοστίζει η αλλαγή και ίσως λέω λίγα.

Εγώ χρειάστηκα δύο φορές για να πω πως ότι και να πάθει από δω και πέρα, δεν πέταξα 45-50 ευρώ.

Αν ίσως πάρω και ένα καλύτερο πιράκι θα είμαι πιο σίγουρος.


To site τους δείχνει Αμερικανάκια κάγκουρες όλα τα χαρακτηρίζουν άουτ-λο http://pitposse.com/

Μια χαρά έχει βγει το εργαλειάκι αλλά δεν το πήρα από αυτούς, κάποιος τελειωμένος το είχε στο ράφι του 50 χρόνια και το σκότωνε, οπότε το τσίμπησα.

daz
30/11/2015, 22:48
Κεντραρει αψογα γιατι εχει το πυρακι μια εγκοπη και καθεται πανω στο πειρο. Ειναι αυτος στην φωτο του παραπανω ποστ.

Το πιράκι απ' την μεριά που "κόβει".

346576



αν ο πίρος της αλυσίδας είναι πριτσινωμενος κεντράρει αμέσως.


Αν δεν είναι πριτσινωμένος και έχει εργοστασιακό κεφάλι, παίρνω το κεφάλι με ένα τροχάκι και το μόνο που μένει μετά, είναι να "σπρώξω" τον πίρο για να βγει απ' την άλλη.


Εκεί με δυσκολεύει στο κεντράρισμα.

daz
30/11/2015, 22:52
εγω λεω να παρεις το did μια και καλη και να ξεμπερδευεις. εργαλειο για μια ζωη και απο εταιρεια σχετικη με αλυσιδες. εδω το σκεφτομαι κι εγω δεν τον ειχα παρει χαμπαρι τοτες. απο τα νευρα μου ειχα παει στην σπ πατση και μπηκα στο πρωτο μαγαζι και τον πηρα.

Δεν είχα δει ότι ο δικός σου δουλεύει με σφυρί.

Τι στο καλό! Πως γίνεται να δουλεύει με σφυρί?

virus
30/11/2015, 22:52
δεν θα επρεπε διοτι ειχει δυο οδηγους δεξια κι αριστερα και στην μεση την τρυπα. κεντραρει καλα πιστευω. μπας και ειναι στραβος ο πυρος σου απο προηγουμενο ζορισμα;

virus
30/11/2015, 22:53
Δεν είχα δει ότι ο δικός σου δουλεύει με σφυρί.

Τι στο καλό! Πως γίνεται να δουλεύει με σφυρί?

κανει περιφερειακο κεφαλωμα. αυριο θα βαλω φωτο του τι δουλεια κανει να δεις το κεφαλωμα.

daz
30/11/2015, 23:15
δεν θα επρεπε διοτι ειχει δυο οδηγους δεξια κι αριστερα και στην μεση την τρυπα. κεντραρει καλα πιστευω. μπας και ειναι στραβος ο πυρος σου απο προηγουμενο ζορισμα;

Δεν είναι στραβός.

Μια χαρά δουλεύει, απλά επειδή ο big έχει τον γνήσιο τον ρώτησα γι' αυτή τη λεπτομέρεια που μπορεί να ισχύει και σε όλους, δεν ξέρω!

Το πιράκι έχει αυτή τη λαστιχένια ροδέλα για να σταθεροποιείται μέσα στην υποδοχή του, λογικο είναι να κάθεται λίγο "έκκεντρα". Όταν ο πίρος της αλυσίδας δεν ειναι "ανοιγμένος" ώστε να τον πιάσει απ' τη μέση και είναι "φλατ" στο ίδιο ύψος με την αλυσίδα με ταλαιπωρεί λίγο μέχρι να τον πιάσει και να μην βρίσκει στα τοιχώματα.


Πάντως δεν θα χρειαστεί να ξανακόψω fix αλυσίδα γιατί δεν κάθομαι να βγάζω ψαλίδια ώστε να την βάλω.

Road Pirat
30/11/2015, 23:35
http://www.ebay.com/itm/Original-DiD-KM500R-Km-500-R-Chain-Cut-Rivet-Tool-Zj-type-Riveting-/151325324226?hash=item233bb133c2:m:mDqWylMlQhfibzKhC8CUOxg&vxp=mtr για τις καινούριες αλυσίδες km500r και στο σωστό θρεδ :winka:

daz
30/11/2015, 23:38
http://www.ebay.com/itm/Original-DiD-KM500R-Km-500-R-Chain-Cut-Rivet-Tool-Zj-type-Riveting-/151325324226?hash=item233bb133c2:m:mDqWylMlQhfibzKhC8CUOxg&vxp=mtr για τις καινούριες αλυσίδες km500r και στο σωστό θρεδ :winka:

Πειρατή είσαι φοβερός! :beer:

Εγώ γιατί δεν έβρισκα σε τέτοιες τιμες? :cry:

:lol:

Road Pirat
30/11/2015, 23:44
Πειρατή είσαι φοβερός! :beer:

Εγώ γιατί δεν έβρισκα σε τέτοιες τιμες? :cry:

:lol:

Είχα πέσει σε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=EkY3Kd8Zgz0 και αναρωτιόμουν πόσο να έχει το εργαλείο και το έψαξα λίγο στο ebay. Παρεμπιπτόντως πολύ ενδιαφέρον το βίντεο ( τα κλειδιά που έχει είναι KTC πολύ όμορφα )

MISKIN
01/12/2015, 06:55
εχω αυτον. buzzetti. πολυπλοκος αλλα κανει πολυ καλη δουλεια.

346570

Έχω έναν ίδιο ή παρόμοιο
346581
αλλά αυτό το μαραφέρι που χτυπάς δε το είχε μέσα
είχε μια τέτοια μαλακία
346583
για εκτόνωση του πείρου δεν είναι αυτό; Πολύ μαλακό, δεν άντεξε
346582

virus
01/12/2015, 18:12
παρομοιο ειναι αχιλλεα.

αυτο εχω εγω

τα εξαρτηματα στα δεξια ειναι για ξεπρεσαρισμα της παλιας αλυσιδας. και στα αριστερα πρεσσαρουν την νεα αλυσιδα. το χτυπητο δεν φαινεται καλα (ξεγελαει η φωτο) η ακρη του ειναι λοξη για να κεφαλωνει περιφερειακα τον πυρο.

346602


346603

εχει πολλα κοκοψινια αλλα δουλευει πολυ καλα.

virus
01/12/2015, 18:13
και το αποτελεσμα που βγαζει στον πυρο

346604

346605

MISKIN
01/12/2015, 18:41
Το δικό μου πρέπει να είμαι αντιγραφή (τι σκ@τ@ έχω πάθει και ψωνίζω μαϊμούδες... :a024: ). Αυτά που κύκλωσα είναι ψεύτικα, το ένα μου έσπασε.
346607
Στο ξεπρεσάρισμα είναι πολύ καλό.
346608
Αυτό που δείχνει το βέλος δε το έχω. Αντ' αυτού έχει τη βίδα που πόσταρα που είναι πιο μαλακιά από τους πείρους της DID. :a31:
Έφτιαξα μια καινούργια από χάλυβα λαδιού και την έβαψα. Λογικά τώρα θα κάνει δουλειά!
346609

virus
01/12/2015, 19:04
μην το ζορισεις πολυ στο σφιξιμο. λιγακι ισα να φουσκωσει ο πυρος φτανει και παραφτανει.

el-Gatto
01/12/2015, 19:31
Να θέσω ένα ερώτημα ,μια κ είμαι στο τσάκ να πάρω ένα τέτοιο εργαλειάκι ,αλλά δεν τ'αποφασίζω.

Ποιό θα είναι το πρόβλημα ,αν αντί για πριτσινωτή ασφάλεια ,χρησιμοποιήσουμε την κλασική κουμπωτή;;;
(η οποία συνήθως εμπεριέχεται μαζί με την πριτσινωτή σε κάθε συσκευασία επώνυμης αλυσίδας)
346611

Και φυσικά μιλάω για αλυσίδες 428 ,520 ,525 ΜΑΧ

Tο ερώτημα αφορά την αναγκαιότητα τελικά κατοχής ενός τέτοιου εργαλείου ,αφού η κύρια χρήση του ,αφορά την ακρίβεια πρεσσαρίσματος της καινούργιας ασφάλειας ,μια και...
1) Το βγάλσιμο της παλιάς ,μπορεί να γίνει με τουλάχιστον 10 διαφορετικούς καταστροφικούς τρόπους
2) Εχω "τελειώσει" πολλές αλυσίδες στην "καριέρα" μου ,οι οποίες είχαν τοποθετηθεί με την γνωστή κουμπωτή ασφάλεια ,χωρίς να αντιμετωπίσω ουδέποτε κάποιο θέμα αξιοπιστίας ή λειτουργικότητας.

toyar
01/12/2015, 19:55
κι εμενα μια χαρα μου φαινεται ο συνδεσμος με την ασφαλεια
γρηγορος και πρακτικος
σιγα μη δωσω τοσα λεφτα για το ειδικο εργαλειο για να αλλαξω 5 αλυσιδες στη ζωη μου
χιλιες φορες να τα κανω δυναμοκλειδο

sapila racing
01/12/2015, 20:22
Να θέσω ένα ερώτημα ,μια κ είμαι στο τσάκ να πάρω ένα τέτοιο εργαλειάκι ,αλλά δεν τ'αποφασίζω.

Ποιό θα είναι το πρόβλημα ,αν αντί για πριτσινωτή ασφάλεια ,χρησιμοποιήσουμε την κλασική κουμπωτή;;;


Το πρόβλημα προκύπτει αν φύγει κι ακόμα χειρότερα αν φυγει κι η αλυσίδα.
Εγώ σε δικό μου μηχανακι εχει τύχει 2 φορές να λαδώνω την αλυσίδα και να δω οτι η ασφάλεια την εχει κοπανήσει, ενω ηταν σωστά τοποθετημένη και φυσικά οχι ξαναχρησιμοποιημένη.
Η αλυσίδα ηταν στην θέση της όμως, 530 ηταν.
Ισως έχει να κάνει με το οτι το συγκεκριμμένο ειναι μεγαλο μονοκύλινδρο SR500 και σκορτσάρει.

Εγώ έχω εναν κοφτη/πρισινωτή μέτριας ποιότητας και μου έσπασε και το πειράκι για τις 525/530. :mad: Δουλεύει ακόμα με το υπόλειμμα όμως.
Τον χρησιμοποιώ μόνο για πρεσσάρισμα συνήθως, ευκολότερα βγαίνει η παλιά με τροχό για να φαω τους πείρους και μετα με κατσαβίδι ανάμεσα στα πλακάκια.

amyroukai
01/12/2015, 20:24
Πάντως μία φορά, έχω ξηλώσει ψαλίδι για να περάσω "κλειστή" αλυσίδα. Δεν ήταν τόσο χρονοβόρο όσο φανταζόμουν, απλά θέλει δεύτερο ζευγάρι χέρια. Σου δίνει την ευκαιρία να γρασσάρεις και μέρη που "κανονικά" δεν θα το κάνεις... :)

amyroukai
01/12/2015, 20:25
ευκολότερα βγαίνει η παλιά με τροχό για να φαω τους πείρους και μετα με κατσαβίδι ανάμεσα στα πλακάκια.
Μόνο εγώ παίρνω τον τροχό και κόβω δύο πλακάκια σε ένα σημείο και τελειώνω τσακ μπαμ;

el-Gatto
01/12/2015, 20:50
Το πρόβλημα προκύπτει αν φύγει κι ακόμα χειρότερα αν φυγει κι η αλυσίδα.

Μιά φορά μου'τυχε να φύγει η αλυσίδα εν κινήσει ,ακριβώς επειδή έφυγε η ασφάλεια.
Ηταν σ'ενα 36άωρο που έκανα με τον Πήγασο (μην ακούς εσύ Αμυρού) κ το περιστατικό έγινε λίγο πρίν την έξοδο για Θεσσαλονίκη.
Η οποία αλυσίδα ήταν ολοκαίνουργια (όπως κ σχεδόν όλα τα αναλώσιμα για να βγάλω ήσυχος το 36άωρο) ,η ασφάλεια όμως ήταν πριτσινωτή ,και το σετάκι το είχε τοποθετήσει στο φτερωτό άτι επαγγελματίας μάστορης με το ειδικό εργαλείο.(τότε πάγαινα ακόμα σε μαστόρους για να'μαι σίγουρος)

Εγώ σε δικό μου μηχανακι εχει τύχει 2 φορές να λαδώνω την αλυσίδα και να δω οτι η ασφάλεια την εχει κοπανήσει, ενω ηταν σωστά τοποθετημένη και φυσικά οχι ξαναχρησιμοποιημένη.
Η αλυσίδα ηταν στην θέση της όμως, 530 ηταν.
Ισως έχει να κάνει με το οτι το συγκεκριμμένο ειναι μεγαλο μονοκύλινδρο SR500 και σκορτσάρει.

Ελα ρε συ. Το SR500 φοράει 530; περίεργο μου φαίνεται. ΧΤ600-Πήγασος-gs650-ΧΤ660 φοράνε 520.

Εγώ έχω εναν κοφτη/πρισινωτή μέτριας ποιότητας και μου έσπασε και το πειράκι για τις 525/530. :mad: Δουλεύει ακόμα με το υπόλειμμα όμως.
Τον χρησιμοποιώ μόνο για πρεσσάρισμα συνήθως, ευκολότερα βγαίνει η παλιά με τροχό για να φαω τους πείρους και μετα με κατσαβίδι ανάμεσα στα πλακάκια.
Πάντως ,αυτό που έχει τύχει να διαπιστώσω αρκετές φορές κ σε δικιά μου αλλά κ σε φίλων καινούργια αλυσίδα μετά απο τοποθέτηση (σε συνεργείο με το ειδικό εργαλείο μιλάω πάντα) είναι παραμόρφωση ή δάγκωμα του συνδεσμου(πλακακίου ασφάλειας) ,με την αντίστοιχη καταστροφή στα τσιμουχάκια ,προφανώς απο λάθος χρήση-σύσφιξη-συναρμογή.
Και αφού αυτό μπορεί να συμβεί στον επαγγελματία που είναι κι έμπειρος ,για μένα μαρτυρά οτι το συγκεκριμένο ειδικό εργαλείο δεν είναι πανάκεια.




Πάντως μία φορά, έχω ξηλώσει ψαλίδι για να περάσω "κλειστή" αλυσίδα. Δεν ήταν τόσο χρονοβόρο όσο φανταζόμουν, απλά θέλει δεύτερο ζευγάρι χέρια. Σου δίνει την ευκαιρία να γρασσάρεις και μέρη που "κανονικά" δεν θα το κάνεις... :)
Τώρα που το σκέφτομαι ,δεν έχεις κι άδικο.


Μόνο εγώ παίρνω τον τροχό και κόβω δύο πλακάκια σε ένα σημείο και τελειώνω τσακ μπαμ;
Είναι ένας απο τους 10 καταστροφικούς τρόπους που ανέφερα επιγραμματικά.:D

amyroukai
01/12/2015, 20:56
Α, μιά που συζητάμε για το εργαλείο και τις μαλακίες που συμβαίνουν με τις αλυσίδες...
Βάζω αλυσίδα μόνος μου (Στο δικό μου μηχανάκι, εννοείται). Δανεικό εργαλείο, μάλλον china supertools technical company. Κουμπώνει το έξω πλακάκι μιά χαρά, μετά η "βελόνα" για το κεφάλωμα αποφάσισε να μας αφήσει χρόνους. Τι να κάνω, τι να κάνω... Αποφασίζω ότι δεν γαμιέται. Δεν γαμήθηκε για 30κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα ευτυχώς :bawl:

el-Gatto
01/12/2015, 21:03
Α, μιά που συζητάμε για το εργαλείο και τις μαλακίες που συμβαίνουν με τις αλυσίδες...
Βάζω αλυσίδα μόνος μου (Στο δικό μου μηχανάκι, εννοείται). Δανεικό εργαλείο, μάλλον china supertools technical company. Κουμπώνει το έξω πλακάκι μιά χαρά, μετά η "βελόνα" για το κεφάλωμα αποφάσισε να μας αφήσει χρόνους. Τι να κάνω, τι να κάνω... Αποφασίζω ότι δεν γαμιέται. Δεν γαμήθηκε για 30κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα ευτυχώς :bawl:
Τι να κάνεις ρε φίλε...;
Οτι κάναμε παλιά που δεν είχαμε τα "ειδικά εργαλεία":
Το πλακάκι της ασφάλειας κουμπωμένο στο πίσω γρανάζι ,το σιδερένιο μέρος μιάς βαριοπούλας απο πίσω για κόντρα ,σφυρί & ζουμπάς ,κ κεφάλωμα.

Μετά ήρθε η ανάπτυξη ,πήραμε ακριβά καινούργια μεκανάκια ,κι αρχίσαμε να πηγαίνουμε στα εξουσιοδωτημένα για να'μαστε σίγουροι. :bawl:

lykourgi
01/12/2015, 21:17
Αυτό πήρα..

http://www.motoraid.eu/rothewald-chain-breaker-and-riveter

Δλδ όχι αυτό, άλλη μάρκα λέει επάνω (ούτε που θυμάμαι) αλλά σε αυτή την τιμή όλα ίδια είναι ανεξάρτητα απ' το τι γράφουν.

Με αφορμή το παραπάνω λίνκ, να ρωτήσω κάτι;
Τα εργαλειάκια αυτά δεν είναι κατάλληλα για όλες τις μάρκες αλυσίδων;
Μπορεί δηλαδή, να υπάρξει ασυμβατότητα με αλυσίδα κάποιας μάρκας, παρ' όλο που η διάσταση καλύπτεται από το εργαλείο;

Και εάν ισχύουν τα παραπάνω, πως ξεχωρίζουμε τα universal εργαλεία, ώστε να μην χρειαστεί να αγοράσουμε και δεύτερο στο μέλλον;

virus
01/12/2015, 21:37
καλα δεν διαφωνω καθολου για τροχους και τσακ μπαμ κοψιμο αλυσιδας. ευκολια ναι ειναι.

ομως το ολο θεμα ειναι να πρεσσαρεις σωστα τον συνδεσμο για να μην χαλασεις τα oring . να εχει την ιδια αποσταση το πλακακι με τα oring οπως ειναι και η υπολοιπη αλυσιδα. με την σωστη αποσταση δεν θα ειναι ευπαθες σημειο η ενωση. αυτο το προσφερει μονο το εργαλειο της did. αν δεις καλυτερα το σιδερο της did πρεσσας εχει πατουρα να τερματισει στο απεναντι πλακακι της αλυσιδας για να αφησει το σωστο κενο στο oring να δουλευει σωστα ο συνδεσμος. γιαυτο ειπα οτι ειναι πολυ καλυτερη πρεσσα της did για αυτην την λεπτομερεια. το πρεσσαρεις μεχρι τελους.

μετα απο αυτην την δουλεια (πρεσσαρισμα) σαν εργαλειο θαταν ελειπες να μην ειχε και την δυνατοτητα ΞΕπρεσσαρισματος. διοτι υπαρχουν και χρηστες που θα θελησουν να αλαξουν την αλυσιδα στο πεζοδρομιο και ειναι μανουρα να τραβανε και μπαλαντεζα. λεω γω μια πιθανοτητα. ναι συμφωνω τροχος και τερμα η παλια αλυσιδα. περισσοτερο θαλεγα δεν με ενδιαφερει το ξεπρεσσαρισμα απλα τοχει σαν δυνατοτητα το εργαλειο.

ολα αυτα με την ενοια στην απεξω τα συνεργεια και οι αντιπροσωπειες. εκει ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. μιλωντας για τον χρηστη που θελει να μουντζουρωθει και να κανει σωστη δουλεια. και πολλες φορες ακομα καλυτερη απο την αντιπροσωπεια.

daz
01/12/2015, 22:13
Και αφού αυτό μπορεί να συμβεί στον επαγγελματία που είναι κι έμπειρος ,για μένα μαρτυρά οτι το συγκεκριμένο ειδικό εργαλείο δεν είναι πανάκεια.


Μπορεί να συμβεί στον οποιοδήποτε.
Σε περίπτωση που υπάρχει εργαλείο, δεν φταίει το εργαλείο. Φταίει ο μάστορας!
Για να πρεσάρεις όσο πρέπει χρειάζεται συχνός έλεγχος. Βάζεις σφίγγεις, βγάζεις ελέγχεις. Και ξανά απ' την αρχή!
Η did έχει βγάλει και ένα ειδικό πλακίδιο με το οποίο μετράς πόσο έχεις πρεσάρει αλλά και το μάτι είναι αλάνθαστο σε τέτοιες περιπτώσεις!
Αρκεί να μη βιάζεσαι ή να μη βαριέσαι και του πετάξεις τα μάτια έξω στο σφίξιμο μια και καλή!

Δυστυχώς το εργαλείο αυτό είναι πανάκεια, σε όποιον αποφασίσει να αλλάξει την αλυσίδα μόνος του.

Αν δεν θέλει να το πάρει μπορεί να αγοράσει μια κλειστή αλυσίδα και να βγάλει το ψαλίδι όπως έκανε ο αμυρου. Ειδικά αν δεν έχει γρασάρει ποτέ κανένας ψαλίδι και μοχλικό!

Η ασφάλεια για μένα δεν είναι λύση και την έχω βγάλει απ' τις διαθέσιμες επιλογές. Εκείνη τη μία φορά που σου έφυγε θα μπορούσε να τα κάνει όλα χάλια.

Αλλιώς μάστορα!

Και εγώ έχω δει από πολλούς επαγγελματίες τσαπατσοδουλειές! Δεν είναι όλοι έτσι αλλά δεν είσαι και μάγος να ξέρεις από πριν ποιος θα κάνει τη δουλειά σωστά και ποιος όχι.

Ένα συνεργείο πρέπει να έχει αυτό το εργαλείο και μάλιστα πρέπει να έχει όλη τη συλλογή με τους κόφτες και τους πριτσινωτές για όλες τις αλυσίδες όλων των μεγεθών. Ακομα και του εκκεντροφόρου.

daz
01/12/2015, 22:21
Με αφορμή το παραπάνω λίνκ, να ρωτήσω κάτι;
Τα εργαλειάκια αυτά δεν είναι κατάλληλα για όλες τις μάρκες αλυσίδων;
Μπορεί δηλαδή, να υπάρξει ασυμβατότητα με αλυσίδα κάποιας μάρκας, παρ' όλο που η διάσταση καλύπτεται από το εργαλείο;

Και εάν ισχύουν τα παραπάνω, πως ξεχωρίζουμε τα universal εργαλεία, ώστε να μην χρειαστεί να αγοράσουμε και δεύτερο στο μέλλον;

Αυτά τα εργαλεία γράφουν επάνω σε ποιες αλυσίδες κάνουν.
Αυτό της did λέει ότι κάνει μόνο για did αλλά κάνει και για άλλες μάρκες όπως επιβεβαίωσε ο big. Δεν το γράφει βέβαια γιατί σχεδιάστηκε από εταιρία που βγάζει αλυσίδες για τις δικές της αλυσίδες. Ανεξάρτητοι κατασκευαστές αναφέρουν μεγέθη και μοντέλα αλυσίδων και στο σαιτ και στη συσκευασία και στις οδηγίες.

daz
01/12/2015, 22:23
Τι να κάνεις ρε φίλε...;
Οτι κάναμε παλιά που δεν είχαμε τα "ειδικά εργαλεία":
Το πλακάκι της ασφάλειας κουμπωμένο στο πίσω γρανάζι ,το σιδερένιο μέρος μιάς βαριοπούλας απο πίσω για κόντρα ,σφυρί & ζουμπάς ,κ κεφάλωμα.

Μετά ήρθε η ανάπτυξη ,πήραμε ακριβά καινούργια μεκανάκια ,κι αρχίσαμε να πηγαίνουμε στα εξουσιοδωτημένα για να'μαστε σίγουροι. :bawl:

Μάθαμε και τις αλυσίδες με ορινγ ντε! :tooth:

el-Gatto
01/12/2015, 22:52
Η ασφάλεια για μένα δεν είναι λύση και την έχω βγάλει απ' τις διαθέσιμες επιλογές. Εκείνη τη μία φορά που σου έφυγε θα μπορούσε να τα κάνει όλα χάλια.

Αλλιώς μάστορα!

Φίλτατε daz μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα πιό πάνω.
Το επανα-καταγράφω
Μιά φορά μου'τυχε να φύγει η αλυσίδα εν κινήσει ,ακριβώς επειδή έφυγε η ασφάλεια.
Ηταν σ'ενα 36άωρο που έκανα με τον Πήγασο (μην ακούς εσύ Αμυρού) κ το περιστατικό έγινε λίγο πρίν την έξοδο για Θεσσαλονίκη.
Η οποία αλυσίδα ήταν ολοκαίνουργια (όπως κ σχεδόν όλα τα αναλώσιμα για να βγάλω ήσυχος το 36άωρο) ,η ασφάλεια όμως ήταν πριτσινωτή ,και το σετάκι το είχε τοποθετήσει στο φτερωτό άτι επαγγελματίας μάστορης με το ειδικό εργαλείο.(τότε πάγαινα ακόμα σε μαστόρους για να'μαι σίγουρος)

Σαφώς κ συμφωνώ με τα λεγόμενά σου ,οτι δηλ δεν έφταιγε το εργαλείο ,αλλά ο μάστορης.
Το θέμα όμως είναι οτι δεν το γράφουν στο κούτελο οτι δεν το'χουν.
Κι εγώ βαρέθηκα να πληρώνω για να μην πάθω ζημιά ,κ να παθαίνω ζημιά επειδή ο μλκς πήγα κ πλήρωσα.

Οσο για το εργαλείο ,σαφώς κ είναι απαραίτητο για να βάλεις καινούργια πριτσινωτή ασφάλεια.
Αν όμως αυτό το εργαλείο που αναφέρθηκε πιό πάνω με τιμή στα 50€ ,χαλάει στο 2ο πριτσίνωμα ,τότε ποιό είναι κ πόσο κάνει ένα που δεν χαλάει;

Και το ερώτημα για την χρήση της κουμπωτής ασφάλειας ,το έθεσα για να ακούσω πιθανές περιπτώσεις απο κάποιον που του ξεκούμπωσε μια τέτοια ,αλλά δεν άκουσα ακόμα κάτι τέτοιο.
Ασε που κ στην περίπτωση χρήσης της κουμπωτής ,κ πάλι παίζει ρόλο να κουμπωθεί σωστά απο αυτόν που θα την τοποθετήσει.
Αλλιώς δεν θα φταίει η ασφάλεια ,αλλά αυτός που την κούμπωσε.

Και για να τελειώνω με τον συλλογισμό μου ,θεωρώ οτι ΑΝ η DID θεωρούσε τον συγκεκριμένο τρόπο ασφάλισης επικίνδυνο ,ΔΕΝ θα έβαζε ΚΑΙ αυτή την ασφάλεια μέσα στο κίτ της αλυσίδας της ,σαν επιλογή.
ΔΕΝ θα την πουλούσε κάν σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό συνδετικού κρίκου(κάτι που επίσης κάνει)

daz
01/12/2015, 22:54
Είχα πέσει σε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=EkY3Kd8Zgz0 και αναρωτιόμουν πόσο να έχει το εργαλείο και το έψαξα λίγο στο ebay. Παρεμπιπτόντως πολύ ενδιαφέρον το βίντεο ( τα κλειδιά που έχει είναι KTC πολύ όμορφα )

Βλέποντας το βιντεάκι του πειρατή απ' το 3.57 έως το 4,07 θεωρώ πως ο μεγαλύτερος "τζόγος" που έχει το δικό μου μέχρι να ακουμπίσει ο πίρος του εργαλείου επάνω στον πίρο της αλυσίδας ίσως οφείλεται στην γενικότερη κατασκευή του εργαλείου ή στην πιο ευρύχωρη υποδοχή της βίδας για τον πίρο (πιθανότατα συνδυασμός των δύο). Αυτό σε συνδυασμό με τον καλύτερο πιρο που θα έχει το γνήσιο, δικαιολογεί την διαφορά στην τιμή που έχουν αυτά τα δύο.

Είναι λίγο σπαστικό αλλά λειτουργεί. Για μια φορά το χρόνο εμένα δε με πολύ απασχολεί και το βάζω στις λεπτομέρειες, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει και ιδιαίτερα το γεγονός αυτό! (Με κάτι τέτοια συμβιβαζόμαστε την ώρα που αγοράζουμε μαιμουδιά)

Στα χέρια κάποιου που ξέρει να το χρησιμοποιεί ο κόφτης δε θα πάθει τίποτα μέχρι να φθαρεί εντελώς ο πριτσινωτής. Μέχρι τότε θα έχει κάνει απόσβεση 10 φορές ενώ θα υπάρχει και η δυνατότητα να αγοράσει τον γνήσιο πίρο της did.

Θεωρώ πως για τα λεφτά του δεν είναι άσχημη επιλογή ενώ σε σχέση με άλλα, μου αρέσει και ο τρόπος που δουλεύει (ο σχεδιασμός πλακιδίου πρεσαρίσματος που ειπε ο virus κ.α). Αν τότε που έψαχνα έβρισκα τις τιμές του πειρατή πιθανότατα θα επένδυα στο γνήσιο.

Πειρατή ευχαριστώ για το βιντεάκι. :beer:

Ειχα βρει να βάλω ένα στο οποίο να φαίνεται ο τρόπος λειτουργίας του, αλλά το δικο σου είναι πολύ καλύτερο.

daz
01/12/2015, 23:12
Φίλτατε daz μάλλον δεν πρόσεξες τι έγραψα πιό πάνω.
Το επανα-καταγράφω
Μιά φορά μου'τυχε να φύγει η αλυσίδα εν κινήσει ,ακριβώς επειδή έφυγε η ασφάλεια.
Ηταν σ'ενα 36άωρο που έκανα με τον Πήγασο (μην ακούς εσύ Αμυρού) κ το περιστατικό έγινε λίγο πρίν την έξοδο για Θεσσαλονίκη.
Η οποία αλυσίδα ήταν ολοκαίνουργια (όπως κ σχεδόν όλα τα αναλώσιμα για να βγάλω ήσυχος το 36άωρο) ,η ασφάλεια όμως ήταν πριτσινωτή ,και το σετάκι το είχε τοποθετήσει στο φτερωτό άτι επαγγελματίας μάστορης με το ειδικό εργαλείο.(τότε πάγαινα ακόμα σε μαστόρους για να'μαι σίγουρος)

Σαφώς κ συμφωνώ με τα λεγόμενά σου ,οτι δηλ δεν έφταιγε το εργαλείο ,αλλά ο μάστορης.
Το θέμα όμως είναι οτι δεν το γράφουν στο κούτελο οτι δεν το'χουν.
Κι εγώ βαρέθηκα να πληρώνω για να μην πάθω ζημιά ,κ να παθαίνω ζημιά επειδή ο μλκς πήγα κ πλήρωσα.

Οσο για το εργαλείο ,σαφώς κ είναι απαραίτητο για να βάλεις καινούργια πριτσινωτή ασφάλεια.
Αν όμως αυτό το εργαλείο που αναφέρθηκε πιό πάνω με τιμή στα 50€ ,χαλάει στο 2ο πριτσίνωμα ,τότε ποιό είναι κ πόσο κάνει ένα που δεν χαλάει;

Και το ερώτημα για την χρήση της κουμπωτής ασφάλειας ,το έθεσα για να ακούσω πιθανές περιπτώσεις απο κάποιον που του ξεκούμπωσε μια τέτοια ,αλλά δεν άκουσα ακόμα κάτι τέτοιο.
Ασε που κ στην περίπτωση χρήσης της κουμπωτής ,κ πάλι παίζει ρόλο να κουμπωθεί σωστά απο αυτόν που θα την τοποθετήσει.
Αλλιώς δεν θα φταίει η ασφάλεια ,αλλά αυτός που την κούμπωσε.

Και για να τελειώνω με τον συλλογισμό μου ,θεωρώ οτι ΑΝ η DID θεωρούσε τον συγκεκριμένο τρόπο ασφάλισης επικίνδυνο ,ΔΕΝ θα έβαζε ΚΑΙ αυτή την ασφάλεια μέσα στο κίτ της αλυσίδας της ,σαν επιλογή.
ΔΕΝ θα την πουλούσε κάν σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό συνδετικού κρίκου(κάτι που επίσης κάνει)

Καλά τα λες εκτός απ' το ότι το εργαλείο των 50 ευρώ χάλασε στο δευτερο πριτσίνωμα. Είχα γράψει ότι και να χαλάσει την απόσβεση την έκανε γιατί με δυο αλυσίδες που άλλαξα θα είχα δώσει τουλάχιστον 60 σε κάποιον μάστορα. Παρόλα αυτά όχι μόνο δε χάλασε αλλά... Δες παραπάνω!

Δεν είχα δει ότι έφυγε "πριτσινωτή" ασφάλεια, παρανόησα! :D

Οι σωστά πριτσινωμένες δεν φεύγουν! Μέχρι και οι αλυσίδες μπορεί να κοπούν αν είναι μάπα! Πόσο μάλλον αν είναι μάπα η δουλειά που έγινε.

Οι αλυσίδες με ασφάλεια δεν ξέρω αν και πόσο ασφαλείς είναι. Φαντάζομαι ότι είναι περισσότερο ασφαλείς από ένα λάθος πριτσίνωμα αλλά δε θα την συγκρίνω με ένα λάθος. Το θέμα πάντως είναι ότι εγώ δεν αισθάνομαι άνετα! Δεν είμαι ήσυχος και αυτό μου είναι αρκετό ώστε να τις απορρίψω. Θές να είναι φοβίες δίχως λόγο? Τι να πω? Προσωπική εμπειρία από "ασφαλισμένες" αλυσίδες δεν έχω οπότε μπορει να είναι και έτσι!
Πιστεύω πως ακόμα και αν φύγει η ασφάλεια είναι δύσκολο να ανοίξει η αλυσίδα αν είναι σωστά πρεσαρισμένη (όπως άλλωστε έδειξε το πείραμα αμυρουκάι) αλλά είναι λίγο αγχωτικό να βλέπεις την ασφάλεια να λείπει. Σε τελευταία ανάλυση αγοράζω μια κλειστή και βγάζω δυο βίδες παραπάνω για να την περάσω.

Όπως και να έχει η επιλογή είναι του καθενός ξεχωριστά. :beer:

el-Gatto
01/12/2015, 23:22
Σαφέστατος κ Αναλυτικός όπως πάντα. :beer:

Οπότε ,τι να κάνω;...να το πάρω το εργαλείο;...και ποιό;...
(αυτό του link είναι απομίμηση did ,αν κατάλαβα σωστά)

teogtp
01/12/2015, 23:36
Καλά τα λες εκτός απ' το ότι το εργαλείο των 50 ευρώ χάλασε στο δευτερο πριτσίνωμα. Είχα γράψει ότι και να χαλάσει την απόσβεση την έκανε γιατί με δυο αλυσίδες που άλλαξα θα είχα δώσει τουλάχιστον 60 σε κάποιον μάστορα. Παρόλα αυτά όχι μόνο δε χάλασε αλλά... Δες παραπάνω!

Δεν είχα δει ότι έφυγε "πριτσινωτή" ασφάλεια, παρανόησα! :D

Οι σωστά πριτσινωμένες δεν φεύγουν! Μέχρι και οι αλυσίδες μπορεί να κοπούν αν είναι μάπα! Πόσο μάλλον αν είναι μάπα η δουλειά που έγινε.

Οι αλυσίδες με ασφάλεια δεν ξέρω αν και πόσο ασφαλείς είναι. Φαντάζομαι ότι είναι περισσότερο ασφαλείς από ένα λάθος πριτσίνωμα αλλά δε θα την συγκρίνω με ένα λάθος. Το θέμα πάντως είναι ότι εγώ δεν αισθάνομαι άνετα! Δεν είμαι ήσυχος και αυτό μου είναι αρκετό ώστε να τις απορρίψω. Θές να είναι φοβίες δίχως λόγο? Τι να πω? Προσωπική εμπειρία από "ασφαλισμένες" αλυσίδες δεν έχω οπότε μπορει να είναι και έτσι!
Πιστεύω πως ακόμα και αν φύγει η ασφάλεια είναι δύσκολο να ανοίξει η αλυσίδα αν είναι σωστά πρεσαρισμένη (όπως άλλωστε έδειξε το πείραμα αμυρουκάι) αλλά είναι λίγο αγχωτικό να βλέπεις την ασφάλεια να λείπει. Σε τελευταία ανάλυση αγοράζω μια κλειστή και βγάζω δυο βίδες παραπάνω για να την περάσω.

Όπως και να έχει η επιλογή είναι του καθενός ξεχωριστά. :beer:

Μου ειχε φυγει στο ZXR η ασφαλεια απο ολοκαινουργια αλυσιδα.
Απολογισμος σπασμενο πισω φλασακι και σμπρωξιμο καμια 20αρια χιλιομετρα.

el-Gatto
01/12/2015, 23:39
Μου ειχε φυγει στο ZXR η ασφαλεια απο ολοκαινουργια αλυσιδα.
Απολογισμος σπασμενο πισω φλασακι και σμπρωξιμο καμια 20αρια χιλιομετρα.
Πριτσινωτή ή κουμπωτή ασφάλεια;
Μάστορας την έβαλε ή μόνος σου;

teogtp
01/12/2015, 23:43
Πριτσινωτή ή κουμπωτή ασφάλεια;
Μάστορας την έβαλε ή μόνος σου;

Κουμπωτη και μονος μου.

stefanos
01/12/2015, 23:50
Κουμπωτη και μονος μου.

Η ασφάλεια κοίταγε σωστά ή ξέχασες και την έβαλες ανάποδα?:)

teogtp
01/12/2015, 23:55
Η ασφάλεια κοίταγε σωστά ή ξέχασες και την έβαλες ανάποδα?:)

Πριν 22 χρονια δεν ενθυμουμαι και πολλα......:D
Παντως η επομενη (αλυσιδα)που εβαλα δεν ειχε θεμα.

daz
01/12/2015, 23:57
Σαφέστατος κ Αναλυτικός όπως πάντα. :beer:

Οπότε ,τι να κάνω;...να το πάρω το εργαλείο;...και ποιό;...
(αυτό του link είναι απομίμηση did ,αν κατάλαβα σωστά)

Αυτό που πήρα εγώ, ίδιο με αυτό που έβαλα στο λινκ του motoraid είναι απομίμηση.

Αυτό με τα 110? ευρώ στο λινκ του πειρατή από εβαυ είναι το γνήσιο.



Ψάχνοντας είχα βρει πολλά και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, σε διάφορες τιμές.

Από 30 ευρώ έως.....

Από διάφορες μάρκες.. motion pro και άλλες πολλές.

Έγραψα γιατί επέλεξα αυτό. Μου άρεσε ο τρόπος λειτουργίας, είναι στιβαρό σαν κατασκευή, έχει μόνο έναν πίρο που τα κάνει όλα και είναι εύκολο να αγοράσω όποτε θέλω τον γνήσιο, ενώ το υπόλοιπο εργαλείο είναι δύσκολο (έως αδύνατο θεωρώ) να πάθει κάτι.

Δεν ξέρω αν έκανα την καλύτερη επιλογή. Ίσως ένα σετάκι της motion pro στα ίδια ή σε σε λίγο περισσότερα λεφτά να ήταν καλύτερο (έχει πολλά σετ), δεν ξέρω. Πάντως αν πάρεις αυτό που πήρα θα δουλέψει μια χαρά. Πιστεύω ότι πολλοί απ' τους σπασμένους πίρους που διαβάζουμε για τέτοιου είδους εργαλεία οφείλονται και σε λάθος του χρήστη (όχι πάντα βέβαια).

vaska
02/12/2015, 00:49
Μετά από πολλά χρόνια και πολλά χιλιόμετρα οδήγησης με διάφορα μηχανάκια από μονοκύλινδρα τσαμπουκαλεμένα υπερκυβισμένα μέχρι Ι4 με μεγάλες ιπποδυνάμεις, μόνο μία φορά έβαλα αλυσίδα μονοκόμματη "κλειστή". Σε κανένα μου μηχανάκι δεν έφυγε ποτέ η ασφάλεια. Αν με ρωτάγατε λοιπόν την προ internet εποχή, θα σας έλεγα δεν τρέχει μία βάλτε αλυσίδα με ασφάλεια. Μετά ήρθε η εξέλιξη και έγινε σέαρ και η πληροφορία αλλά και η γνώση και διάβασα μπόλικες περιπτώσεις που η ασφάλεια αυτομόλησε. Στατιστικά δεν παίζει όλοι αυτοί που είχαν πρόβλημα με τις ασφάλειες να τις είχαν τοποθετημένες είτε από "μαστόρια" είτε οι ίδιοι λάθος. Οπότε το πρόβλημα για μένα είναι υπαρκτό. Έτσι ξεκίνησα να ψάχνω χαλαρά και χωρίς άγχος για πριτσινωτή και κόφτη αλυσίδας. Έτσι πήρα τον δικό μου.

Όσο για το ξεπριτσίνωμα κι εγώ παίρνω πρώτα το κεφάλι με ντρέμελ και μετά σπρώχνει το εργαλείο τον πείρο, φίλος κόβει με τροχό τα πλακάκια για πιο γρήγορα με κόντρα πάνω στο γρανάζι. Έχει κάνει βέβαια 3-4 γρανάζια διαιρούμενα αλλά αυτό δεν μετράει αφού είναι γΛήγορος στις αλλαγές.:bawl:

Ατές οι δουλειές γίνονται με ραχάτι, καφεδάκι, καλούς φίλους για παρέα και μπόλικη παπαρολογία.

Όσο για το πόση δύναμη χρειάζεται στο κεφάλωμα, αυτό είναι θέμα εμπειρίας και παρατηρητικότητας. Αν τελικά δεν βιάζεσαι και το πας μαλακά μαλακά, ζημιά δεν πρόκειται να κάνεις.

MISKIN
02/12/2015, 06:48
Όσο για το πόση δύναμη χρειάζεται στο κεφάλωμα, αυτό είναι θέμα εμπειρίας και παρατηρητικότητας. Αν τελικά δεν βιάζεσαι και το πας μαλακά μαλακά, ζημιά δεν πρόκειται να κάνεις.

Το service manual δίνει πληροφορίες για το σωστό πάχος του κρίκου και τη διάμετρο του πείρου αφού τον εκτονώσεις.

346632

346633

Με ένα παχυμετράκι (αυτό το μαϊμού) τον μετράς και ξενοιάζεις.

346635

MISKIN
02/12/2015, 06:48
346636

Όσο και να κοπανούσα τα 5.6 mm δε τα έφτασα.... :a11:

Γι' αυτό χρειάζεται και ένα σωστό εργαλείο, για να αποφύγεις και το πολύ κοπάνημα.

Grafton 505
02/12/2015, 12:33
Πως κρατάτε τόσο καθαρές αλυσίδες και γρανάζια ; :a37:

MISKIN
02/12/2015, 13:11
Αν εννοείς τη δική μου, είναι ολοκαίνουργιο σετ αλυσίδα-γρανάζια.

vaska
02/12/2015, 15:41
Όσο και να κοπανούσα τα 5.6 mm δε τα έφτασα.... :a11:

Γι' αυτό χρειάζεται και ένα σωστό εργαλείο, για να αποφύγεις και το πολύ κοπάνημα.

Και αυτό σωστό αλλά και όταν πρεσάρεις σιγά σιγά μπορείς να κοιτάς και το ο ρινγκ μην το συνθλίψεις. Δεν είναι δα και καμία επιστήμη. Για να φτάσει ο άλλος να λιώσει το ο ρινγκ ή πρέπει να έχει υδραυλική πρέσα ή να είναι ο Hulk ή να μην ξέρει που πάνε τα 4. Και για το κεφάλωμα ο οπτικός έλεγχος αρκεί.

daz
02/12/2015, 15:48
Και αυτό σωστό αλλά και όταν πρεσάρεις σιγά σιγά μπορείς να κοιτάς και το ο ρινγκ μην το συνθλίψεις. Δεν είναι δα και καμία επιστήμη. Για να φτάσει ο άλλος να λιώσει το ο ρινγκ ή πρέπει να έχει υδραυλική πρέσα ή να είναι ο Hulk ή να μην ξέρει που πάνε τα 4. Και για το κεφάλωμα ο οπτικός έλεγχος αρκεί.

Και όμως!
Είναι πολύ εύκολο να πρεσάρεις παραπάνω απ' το κανονικό χωρίς να το καταλάβεις.

vaska
02/12/2015, 15:53
Και όμως!
Είναι πολύ εύκολο να πρεσάρεις παραπάνω απ' το κανονικό χωρίς να το καταλάβεις.

Η εμπειρία μου είναι 4-5 αλυσίδες φίλων και να πω την αλήθεια δεν μου φάνηκε εύκολο να κάνω ζημιά. Κοιτούσα βέβαια συνέχεια το πλακάκι και το o ring.

Road Pirat
02/12/2015, 16:11
Η εμπειρία μου είναι 4-5 αλυσίδες φίλων και να πω την αλήθεια δεν μου φάνηκε εύκολο να κάνω ζημιά. Κοιτούσα βέβαια συνέχεια το πλακάκι και το o ring.

Εύκολο δεν είναι, με την προϋπόθεση να καταλαβαίνεις τι κάνεις και πόλοι δύστυχος δεν

RaGe_Raptor
02/12/2015, 22:32
φθηνός ναι,καλός δεν ξέρω... (http://www.ebay.de/itm/201295327187?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

daz
02/12/2015, 23:34
Μωρέ φθηνούς βρίσκουμε και εδώ. Το θέμα είναι ότι αν σου χαλάσει κάτι απ' αυτόν άντε να βρεις ανταλλακτικό.

http://www.vardakas-tools.gr/products/categoryid/324/list/1/level/a/productid/1584

http://www.e-moto.gr/el/7172_0_%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-emgo.htm



drc που ίσως μπορέσεις να βρεις κάποιο ανταλλακτικό πίρο.

https://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia_rontida_alusidas/koptes_alusidas_drc_chain_tool_pro
http://www.motomad.gr/proddetail.asp?prod=DRC-ProChainTool

Και motion-pro

http://mototogelos.car.gr/parts/view/3326557/

MISKIN
16/12/2015, 23:58
348329

Αυτός είναι ο δικός μου απαρτία! Το κουτί είναι ένα αυτοκόλλητο του λουη οπότε πρέπει να έχει αγοραστεί από κει. Εγώ τον πήρα μεταχειρισμένο.

Coyote.V
26/06/2016, 13:34
Αυτό πήρα..

http://www.motoraid.eu/rothewald-chain-breaker-and-riveter

Δλδ όχι αυτό, άλλη μάρκα λέει επάνω (ούτε που θυμάμαι) αλλά σε αυτή την τιμή όλα ίδια είναι ανεξάρτητα απ' το τι γράφουν.

Εκτός από τον πίρο δεν τρώει πουθενά αλλού κανένα σοβαρό ζόρι για να πάθει κάτι. Εγώ τον πίρο φοβόμουν αλλά 2 φορές δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

Η πρώτη αλυσίδα που έκοψα δεν είχε πριτσίνια, ήταν φιξ (δεμένη). Σε αυτή έτριψα την άκρη του πίρου με τροχάκι και μετά την έκοψα (το λέει και η did στο sait της).
Μια πριτσινωμένη αλυσίδα την κόβει χωρίς πρόβλημα αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο να κεντράρει σωστά.

Εσένα ευθυγραμμίζεται αμέσως με τον πίρο της αλυσίδας?


Μόλις παράγγειλα τον ίδιο από το ίδιο μαγαζί. Ο γνήσιος did είναι πανάκριβος, τουλάχιστον θα υπάρχουν ανταλλακτικά από τον γνήσιο αν χρειαστεί. :)

daz
27/06/2016, 08:23
Μόλις παράγγειλα τον ίδιο από το ίδιο μαγαζί. Ο γνήσιος did είναι πανάκριβος, τουλάχιστον θα υπάρχουν ανταλλακτικά από τον γνήσιο αν χρειαστεί. :)

To δικό μου έλεγε άλλη μάρκα επάνω αλλά αμφιβάλω αν έχει καμιά διαφορά.

Άλλαξα 3 αλυσίδες και η φθορά στον πίρο ήταν ανύπαρκτη, μόνο κάτι σημαδάκια είχε. Μου το πήρε ένας φίλος να αλλάξει την αλυσίδα του και δε μου το επέστρεψε ποτέ. Μου έδωσε 50 ευρώ να πάρω άλλο λέει όταν θα ξανα κατέβω Πάτρα. :lol: Τελικά πήρα τον γνήσιο με 110 ευρώ απ' το λινκ που έβαλε ο πειρατής στη δευτερη σελίδα.

Ακόμα δεν τον έχω χρησιμοποιήσει. Συγκριτικά με τον ιμιτασιόν ο γνήσιος είναι λίγο πιο μικροκαμωμένος. Ο πίρος δεν έχει το λαστιχάκι για να ασφαλίζει μέσα στην υποδοχή του αλλά έχει μικρότερες ανοχές. Όταν βιδώνω για να πατήσει ο πίρος να κόψω την αλυσίδα είναι πιο εύκολο να ευθυγραμμιστεί μάλλον. Αυτό το σημείο ήταν και το μοναδικό που ο ιμιτασιόν ήταν λίγο μπελαλίδικος.

Πέρα απ' αυτό δεν νομίζω να δω άλλες διαφορές στη χρήση. Σίγουρα ο πίρος δεν έχει τις ίδιες αντοχές αλλά για ερασιτεχνική χρήση ο ιμιτασιόν στα χέρια κάποιου που ξέρει τι κάνει δε θα χαλάσει. Coyote έχεις παχύμετρο να μετρήσεις τη διάμετρο του πίρου? Αν ναι θα σου πω και αν ταιριάζει το γνήσιο ανταλλακτικό σε αυτόν που πήρες. Αλλιώς θα περιμένεις μέχρι να πάω καμιά βόλτα απ' το φιλαράκι να το δοκιμάσω.

Για χρήση μια δυο φορές στα 2 χρόνια και έχοντας δοκιμάσει και τους δύο κρίνω πως δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος 110 ευρώ για τον γνήσιο. Αυτός με το 50ικο θα αργήσει πολύ μάλλον να πάθει κάτι. Αν ταιριάζει και ο γνήσιος πίρος...

amyroukai
27/06/2016, 08:48
Το ερώτημα, γράφει "μόνο για DID" και είναι όντως έτσι ή κάνει για όλες;

daz
27/06/2016, 08:55
Το ερώτημα, γράφει "μόνο για DID" και είναι όντως έτσι ή κάνει για όλες;

Δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλες αλλά ο big είπε ότι δεν έχει βρει αλυσίδα που να μην κάνει και τον έχει 20 χρόνια (τον γνήσιο). Κάπου στην αρχή του θρεντ αν θυμάμαι καλά.

Edit.

Σίγουρα κάνει για όλες τις 525 - 530

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147294&p=2669654&viewfull=1#post2669654

daz
27/06/2016, 09:26
Όταν βιδώνω για να πατήσει ο πίρος να κόψω την αλυσίδα είναι πιο εύκολο να ευθυγραμμιστεί μάλλον. Αυτό το σημείο ήταν και το μοναδικό που ο ιμιτασιόν ήταν λίγο μπελαλίδικος.



Να επισημάνω ότι όταν προσπάθησα να κεντράρω τον πίρο του κόφτη με το κεφαλωμένο πιράκι της αλυσίδας ήταν πιο εύκολο. Λίγο μπελαλίδικο (αλλά στο τέλος έγινε) ήταν με μια κλειστή αλυσίδα όπου για να την κόψω τρόχισα το πιράκι. Σε αυτή την περίπτωση η πίρος του κόφτη έβρισκε επάνω στο πλακίδιο της αλυσίδας. (με το ιμιτασιόν)

Για τις κλειστές αλυσίδες δεν κάνει κανένας κόφτης, αν πρώτα δεν τροχιστεί το πιράκι. Οι κόφτες κάνουν μόνο σε κεφαλωμένα πιράκια όχι σε εργοστασιακά. Αυτό για να μη καταστρέψετε τον πίρο του εργαλείου χωρίς λόγο. Αν κάποιος έχει βάλει κλειστή αλυσίδα και δεν έχει τροχάκι να κόψει τον πίρο ας βγάλει το ψαλίδι. Την καινούρια που θα πριτσινώσει θα μπορεί να την ανοίγει με το ίδιο εργαλείο χωρίς έχτρα διαδικασία.

Coyote.V
27/06/2016, 10:06
Coyote έχεις παχύμετρο να μετρήσεις τη διάμετρο του πίρου? Αν ναι θα σου πω και αν ταιριάζει το γνήσιο ανταλλακτικό σε αυτόν που πήρες. Αλλιώς θα περιμένεις μέχρι να πάω καμιά βόλτα απ' το φιλαράκι να το δοκιμάσω.


Και παχύμετρο έχω και μικρόμετρο. Μόλις τον πάρω στα χέρια μου σε τρεις- τέσσερις μέρες θα ποστάρω τις διαστάσεις να μου πεις.


Βέβαια στο μαγαζί του louis.de (που αυτός μάλλον τον κατασκευάζει) βρήκα και ανταλλακτικό πείρο με 5€ όμως για να έρθει Ελλάδα θέλει 15€ με τα μεταφορικά... https://www.louis.de/en/artikel/spare-pin-for-chain-breaker-and-riveter/10003100?list=196177298&filter_article_number=10003100

:)

daz
27/06/2016, 11:05
Και παχύμετρο έχω και μικρόμετρο. Μόλις τον πάρω στα χέρια μου σε τρεις- τέσσερις μέρες θα ποστάρω τις διαστάσεις να μου πεις.


Βέβαια στο μαγαζί του louis.de (που αυτός μάλλον τον κατασκευάζει) βρήκα και ανταλλακτικό πείρο με 5€ όμως για να έρθει Ελλάδα θέλει 15€ με τα μεταφορικά... https://www.louis.de/en/artikel/spare-pin-for-chain-breaker-and-riveter/10003100?list=196177298&filter_article_number=10003100

:)

Είχα ρωτήσει και τον Γιάννη στο motoraid για ανταλλακτικό και μου είχε πει ότι κάτι μπορεί να γίνει. Οπότε τον ανταλλακτικό πίρο αν τον χρειαστείς μπορεί να στον φέρουν απ' το μαγαζί που τον πήρες αφού συνεργάζεται μαζί τους. (με όποιους συνεργάζεται).

Coyote.V
27/06/2016, 11:29
Είχα ρωτήσει και τον Γιάννη στο motoraid για ανταλλακτικό και μου είχε πει ότι κάτι μπορεί να γίνει. Οπότε τον ανταλλακτικό πίρο αν τον χρειαστείς μπορεί να στον φέρουν απ' το μαγαζί που τον πήρες αφού συνεργάζεται μαζί τους. (με όποιους συνεργάζεται).

Καλά όταν τον πάρω στα χέρια μου θα σου γράψω και τις διαστάσεις για να δούμε.
Όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι εύκολο να τον κατασκευάσει και ένα μηχανουργείο αν χρειαστεί, που δεν νομίζω να χρειαστεί. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η σκληρότητα του πείρου ως μέταλλο και αν έχει κάποια ειδική επεξεργασία σκλήρυνσης.

daz
27/06/2016, 11:45
Καλά όταν τον πάρω στα χέρια μου θα σου γράψω και τις διαστάσεις για να δούμε.
Όμως από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι εύκολο να τον κατασκευάσει και ένα μηχανουργείο αν χρειαστεί, που δεν νομίζω να χρειαστεί. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η σκληρότητα του πείρου ως μέταλλο και αν έχει κάποια ειδική επεξεργασία σκλήρυνσης.

Φυσικά και έχει!

Γι' αυτό σπάει άλλωστε, σε διαφορετική περίπτωση θα λύγιζε στο κόψιμο και θα φθειρόταν πάρα πολύ γρήγορα στο πριτσίνωμα.

bros400pgm
27/06/2016, 11:59
Βέβαια στο μαγαζί του louis.de (που αυτός μάλλον τον κατασκευάζει) βρήκα και ανταλλακτικό πείρο με 5€ όμως για να έρθει Ελλάδα θέλει 15€ με τα μεταφορικά... https://www.louis.de/en/artikel/spare-pin-for-chain-breaker-and-riveter/10003100?list=196177298&filter_article_number=10003100

:)


Νομιζω κ το motoraid κ ο πισαρης, μπορούν στο φέρουν στα 5€, μιας κ συνεργάζονται με τον λουις. Απλά το φέρνουν οπότε βάλουν παραγγελία.
Αξίζει να ρωτήσεις πρώτα, πριν πας σε μηχανουργείο.

Coyote.V
27/06/2016, 12:03
Νομιζω κ το motoraid κ ο πισαρης, μπορούν στο φέρουν στα 5€, μιας κ συνεργάζονται με τον λουις. Απλά το φέρνουν οπότε βάλουν παραγγελία.
Αξίζει να ρωτήσεις πρώτα, πριν πας σε μηχανουργείο.

Ναι, ο Χρήστος μου έχει φέρει εργαλεία από τον λούις στην τιμή που τα έχει, πάντως θα ρωτήσω και στο motoraid αν μπορεί να μου φέρει.. αν μπορεί θα παραγγείλω έναν έξτρα επί τόπου.

Coyote.V
05/07/2016, 20:07
@daz

Λοιπόν πήρα το εργαλείο, αν και παράγγειλα το ανταλλακτικό πιράκι που θα το έχω τέλος του μήνα, οι διαστάσεις του είναι στο χοντρό σημείο 11mm και στο ψιλό 4,4μμ. Πες αν ταιριάζουν.. μπορεί να βοηθήσουμε κάποιον άλλο με αυτό το θέμα.:)

daz
13/08/2016, 00:11
@daz

Λοιπόν πήρα το εργαλείο, αν και παράγγειλα το ανταλλακτικό πιράκι που θα το έχω τέλος του μήνα, οι διαστάσεις του είναι στο χοντρό σημείο 11mm και στο ψιλό 4,4μμ. Πες αν ταιριάζουν.. μπορεί να βοηθήσουμε κάποιον άλλο με αυτό το θέμα.:)

Σορυ σε ξέχασα..

4,5 στο ψιλό (που δε μας πειράζει) 10,9 στο χοντρό. Μια χαρά ταιριάζει!


(Οι μετρήσεις έγιναν με μικρόμετρο σε διάφορα σημεία, για να μη πάρω κανέναν στο λαιμό μου).

Coyote.V
13/08/2016, 14:05
Μια χαρά ταιριάζει... αλλά.

Πήρα το ανταλλακτικό πειράκι έναντι 6€ kκαι το παλικάρι που μου το πούλησε μου είπε ότι δεν ήταν απαραίτητο να το πάρω... εντάξει έχει δίκιο, μου είπε ότι έχει και αυτός τον ίδιο εξωλκέα και ότι δεν έχει πρόβλημα. Στην χειρότερη και να σπάσει... θα σπάσει το ψιλό που ξεπρετσινώνει, το πριτσίνωμα θα μπορείς να το κάνεις και δεν θα σου μείνει η δουλειά στην μέση γιατί την αλυσίδα μπορείς να την κόψεις και με τροχό.

Ντάξει, δεν πειράζει... δεν ήταν και κάποιο τρελό ποσό.

daz
13/08/2016, 21:26
Και αυτό που κεφαλώνει τον πίρο μπορεί να φθαρεί μετά από πολλές-πολλές χρήσεις. Το υπόλοιπο μηχάνημα δε θα πάθει ποτέ τίποτα, για 6 ευρώ καλά έκανες και το πήρες, τ. Ο γνήσιος πίρος είναι αρκετά ακριβότερος.

Tedvj23
07/05/2017, 21:35
Καμια προταση για αγορα?Καπου εχει χαθει?δανεικό και… αγύριστο? το δικο μου..

Υ.γ.Ναναι καλα ο τροχος για δύσκολες στιγμές..:bawl:

vantonopoulos
09/05/2017, 18:53
Καμια προταση για αγορα?Καπου εχει χαθει?δανεικό και… αγύριστο? το δικο μου..

Υ.γ.Ναναι καλα ο τροχος για δύσκολες στιγμές..:bawl:

http://m.ebay.com/itm/Motorcycle-Bike-Chain-Breaker-Splitter-Link-Riveter-Universal-Set-Riveting-Tool-/282069170484?hash=item41aca1f934:g:OikAAOSwVL1WCKmB&_trkparms=pageci%253A55d079b2-34cf-11e7-9930-74dbd1807d7c%257Cparentrq%253Aede84d2615b0ab66ef2dc6c5fffd657b%257Ciid%253A3

daz
12/06/2017, 00:03
Έχοντας πλέον δοκιμάσει και τους δύο της did, γνήσιο και ιμιτασιόν, έχω να πω πως ο ιμιτασιόν είναι μια χαρά! Η μεγάλη τους διαφορά είναι στον πίρο και στην αντοχή του όπως και στην ακριβέστερη εφαρμογή. Για περιστασιακή χρήση του τύπου μια φορά στα 2 χρόνια, ο ιμιτασιόν δεν θα πάθει τίποτα και όπως είδαμε στις προηγούμενες σελίδες, αν πάθει κάτι ο πίρος μπορούμε κάλλιστα να βάλουμε τον γνήσιο (που όμως κοστίζει αρκετά). Όποιος πάρει και δεύτερο πιράκι ιμιτασιόν (6 ευρώ) δε θα μείνει ποτέ με τη δουλειά μισοτελειωμένη (μετά από αρκετές χρήσεις ίσως σπάσει το σημείο που κόβει και φθαρεί το σημείο που κεφαλώνει).

Ο γνήσιος έχει πιο μικρό και ελαφρύ σώμα και φυσικά ο πίρος του δεν θα πάθει ποτέ τίποτα στα χέρια αυτού που ξέρει να το χρησιμοποιεί. Η διαφορά στην τιμή είναι 50 για τον ιμιτασιόν (56 με δευτερο πίρο), 110 (νομίζω) ο γνήσιος μέσω ebay.

yiannis172
12/06/2017, 00:10
Ενα link απο Ελλαδα,για τον ιμιτασιον,μπορει καποιος;

daz
12/06/2017, 00:41
Ενα link απο Ελλαδα,για τον ιμιτασιον,μπορει καποιος;

Υπάρχει στην πρώτη σελίδα. Σου προτείνω να διαβάσεις όλη τη συζήτηση περι αυτού του εργαλείου, δεν είναι πολλές σελίδες άλλωστε.

http://www.motoraid.eu/rothewald-chain-breaker-and-riveter

Coyote.V
12/06/2017, 09:54
Κατά τύχη σερφάριζα σε μια σελίδα και βρήκα αυτή την Κινεζιά, δεν το έψαχνα γιατί έχω πάρει τον ιμιτασιόν απομίμηση της DID από το μοτοράιντ.
9,09 € Δεν ξέρω τι ψάρια θα πιάνει....
Από αυτό που φαίνεται στην εικόνα αφαιρείται μόνο το πειράκι κοπής και ο εκχειλωτής είναι η ίδια η βίδα.



http://www.buyclever.gr/Automobiles--Motorcycles/Motorcycle/MaintenanceRepairTools/Motorcycle-Bike-Chain-Breaker-Splitter-Cutter-Removal-Repair-Tool-For-Chain-42-0428-52-0525-53-01053268


383416


Όποιος κάνει ανακατασκευές ας ψάξει αυτό το σάιτ για σέλες.... έχει πάρα πολλές για όλα τα γούστα και φθηνά..

daz
12/06/2017, 12:15
Κατά τύχη σερφάριζα σε μια σελίδα και βρήκα αυτή την Κινεζιά, δεν το έψαχνα γιατί έχω πάρει τον ιμιτασιόν απομίμηση της DID από το μοτοράιντ.
9,09 € Δεν ξέρω τι ψάρια θα πιάνει....
Από αυτό που φαίνεται στην εικόνα αφαιρείται μόνο το πειράκι κοπής και ο εκχειλωτής είναι η ίδια η βίδα.



http://www.buyclever.gr/Automobiles--Motorcycles/Motorcycle/MaintenanceRepairTools/Motorcycle-Bike-Chain-Breaker-Splitter-Cutter-Removal-Repair-Tool-For-Chain-42-0428-52-0525-53-01053268


383416


Όποιος κάνει ανακατασκευές ας ψάξει αυτό το σάιτ για σέλες.... έχει πάρα πολλές για όλα τα γούστα και φθηνά..

Νομίζω ότι είναι πολύ φθηνό για να δουλέψει! Είναι στην κατηγορία εργαλείων με ημερομηνία λήξεως που δεν ξέρεις αν θα δουλέψουν ακόμα και την πρώτη φορά, αλλά δε σε νοιάζει γιατί είναι πολύ φθηνά!
Απ' την άλλη πάλι, κάποιος που ξέρει τι κάνει και έχει και τροχό, ίσως καταφέρει να αλλάξει αλυσίδα ακόμα και με εργαλείο που θα φτιάξει μόνος του.

Χρησιμοποίησες καθόλου την απομίμηση της did για να πεις μια δεύτερη γνώμη?

Coyote.V
12/06/2017, 12:50
Ναι, δουλεύει άψογα και δεν υπήρξε ούτε φθορά.

Οι μετρήσεις για το κεφάλωμα έγιναν με παχύμετρο, η ευκολία στην χρήση πολύ μεγάλη.
Η διαφορά από τους άλλους πριτσινωτές τύπου clamp είναι ότι με αυτόν δεν μπορείς να πριτσινώσεις και γενικά να κάνεις όλη την δουλειά στο γρανάζι που είναι πιο εύκολο γιατί υπάρχει σταθερότητα και πρέπει να μεταφέρεις όλη την εργασία στο κάτω μέρος που κρεμάει η αλυσίδα. Εκτός και αν έχεις το επιθυμητό κενό στο γρανάζι.

o_gavros
16/10/2017, 02:09
@daz

Λοιπόν πήρα το εργαλείο, αν και παράγγειλα το ανταλλακτικό πιράκι που θα το έχω τέλος του μήνα, οι διαστάσεις του είναι στο χοντρό σημείο 11mm και στο ψιλό 4,4μμ. Πες αν ταιριάζουν.. μπορεί να βοηθήσουμε κάποιον άλλο με αυτό το θέμα.:)
Βοηθάτε και καλά κάνετε.


http://m.ebay.com/itm/Motorcycle-Bike-Chain-Breaker-Splitter-Link-Riveter-Universal-Set-Riveting-Tool-/282069170484?hash=item41aca1f934:g:OikAAOSwVL1WCKmB&_trkparms=pageci%253A55d079b2-34cf-11e7-9930-74dbd1807d7c%257Cparentrq%253Aede84d2615b0ab66ef2dc6c5fffd657b%257Ciid%253A3
Το έχω και εγω αυτό το σετ.
Άλλαξα χθες αλυσογράναζα στο ΧΤ και ο πίρος για το περτσίνωμα στράβωσε και μου έμεινε μαγκωμένος στο σώμα.
Πρώτη μόλις χρήση που του έκανα.
Προφανώς και δεν περίμενα παπάδες αλλά όχι απο την πρώτη φορά να βγει οφφ.
Τα υπόλοιπα μέρη του εργαλείου δεν είναι άσχημα για ερασιτεχνική χρήση.

Μπορώ να βρω ενδεχομένως κάποιο μηχανουργείο να μου φτιάξουν ένα πίρο πριτσινωματος απο πιο βασταγερό μέταλλο.
Τι κόστος όμως να έχει αυτό;
και τι μέταλλο να προτιμηθεί;

MISKIN
16/10/2017, 06:43
Το κόστος του υλικού είναι μικρό, απλώς καλό θα ήταν να βαφτεί. Αν το φτιάξεις από χάλυβα λαδιού (έτσι το λένε επειδή το βάφεις στο λάδι) και του ζητήσεις να στο βάψει, δε θα σου ζητήσει πάνω από 10€, άντε 15€.
Το ίδιο έχω κάνει και γω στο δικό μου κινέζικο σετ, με τη μόνη διαφορά ότι έχω κάνει επιφανειακή βαφή, η οποία όμως είναι πιο ακριβή, γιατί πρέπει να πάει σε βαφείο. Δε σπάει όμως σε σχέση με την ολική βαφή του λαδιού.

daz
16/10/2017, 17:46
Βοηθάτε και καλά κάνετε.


Το έχω και εγω αυτό το σετ.
Άλλαξα χθες αλυσογράναζα στο ΧΤ και ο πίρος για το περτσίνωμα στράβωσε και μου έμεινε μαγκωμένος στο σώμα.
Πρώτη μόλις χρήση που του έκανα.
Προφανώς και δεν περίμενα παπάδες αλλά όχι απο την πρώτη φορά να βγει οφφ.
Τα υπόλοιπα μέρη του εργαλείου δεν είναι άσχημα για ερασιτεχνική χρήση.

Μπορώ να βρω ενδεχομένως κάποιο μηχανουργείο να μου φτιάξουν ένα πίρο πριτσινωματος απο πιο βασταγερό μέταλλο.
Τι κόστος όμως να έχει αυτό;
και τι μέταλλο να προτιμηθεί;

Πλήρωσες 15 ευρώ για να βάλεις στο κεφάλι σου μπελάδες και αφού σου βγει το εργαλείο ακριβότερο, θα κάνεις την δουλειά σου μερικές φορές μέχρι να χαλάσει κάτι άλλο.

Ο πίρος αυτός είναι το μισό εργαλείο (σχεδόν). Με ολική βαφή υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σπάσει. Με επιφανειακή θα σου φτάσει σε τιμή με την οποία έπαιρνες κάτι πολύ καλύτερο.

o_gavros
17/10/2017, 08:16
Τη δουλειά μου την έκανα Αποστόλη.
Και φτηνότερα από ότι να το πήγαινα σε μαστορα και έμαθα και κάτι νέο.
Οπότε χαμένος δεν βγήκα.
Το ζητημα τώρα είναι αν μπορώ να διορθώσω κάπως τη φάση με το υπαρχον εργαλείο.
Γιατί σε μια πεταχτη ματιά στα ίντερνετς,εδώ Ελλάδα μόνο σε ένα μαγαζί βρήκα το εργαλείο της DID και ζητάει σχεδόν 160€! Που είναι λίγο βαρύ όταν μιλάμε για σπάνια χρήση του.

Καμία ιδέα πως να ξεπρεσαρρω(χωρις να τον σπασω/τρυπησω) τον στραβωμενο πιρο από το σώμα του εργαλειου;

daz
17/10/2017, 12:34
Για βάλε μία φωτό ρε συ. Νομίζω δεν έχω καταλάβει ακριβώς.

Δεν εννοούσα να πάρεις κάτι τόσο ακριβό απλά να πάρεις κάτι καλύτερο ώστε και τη δουλειά σου να κάνεις και να σου μείνει.

Το γνήσιο της did το πήρα 100 Ευρω από eBay.
Πριν είχα μια αντιγραφή με 50 Ευρω για την οποια θα βρεις πληροφορίες απ την αρχή του θρεντ μέχρι το ποστ που έκανες παράθεση παραπάνω.

Bowleno
17/10/2017, 21:18
Το κόστος του υλικού είναι μικρό, απλώς καλό θα ήταν να βαφτεί. Αν το φτιάξεις από χάλυβα λαδιού (έτσι το λένε επειδή το βάφεις στο λάδι) και του ζητήσεις να στο βάψει, δε θα σου ζητήσει πάνω από 10€, άντε 15€.
Το ίδιο έχω κάνει και γω στο δικό μου κινέζικο σετ, με τη μόνη διαφορά ότι έχω κάνει επιφανειακή βαφή, η οποία όμως είναι πιο ακριβή, γιατί πρέπει να πάει σε βαφείο. Δε σπάει όμως σε σχέση με την ολική βαφή του λαδιού.

Αυτό με τις βαφές δεν έπιασα, δεν το σπας λίγο να μαθαίνουμε οι άσχετοι; :)

o_gavros
17/10/2017, 21:51
Για βάλε μία φωτό ρε συ. Νομίζω δεν έχω καταλάβει ακριβώς.

Δεν εννοούσα να πάρεις κάτι τόσο ακριβό απλά να πάρεις κάτι καλύτερο ώστε και τη δουλειά σου να κάνεις και να σου μείνει.

Το γνήσιο της did το πήρα 100 Ευρω από eBay.
Πριν είχα μια αντιγραφή με 50 Ευρω για την οποια θα βρεις πληροφορίες απ την αρχή του θρεντ μέχρι το ποστ που έκανες παράθεση παραπάνω.

389451

Βοηθάει;


Αυτό με τις βαφές δεν έπιασα, δεν το σπας λίγο να μαθαίνουμε οι άσχετοι; :)

Στην μεταλλουργία, υπάρχει μια διαδιακασία εμβάπτισης του προς επεξεργασία μετάλλου σε κάποιο ρευστό (πχ λάδι). Η διαδικασία αυτή λέγεται βαφή και γίνεται για να προσδώσει κάποιες συγκεκριμένες ιδιότητες στο μέταλλο (σκλήρυνση κλπ.δεν τα πολυθυμάμαι)


Το κόστος του υλικού είναι μικρό, απλώς καλό θα ήταν να βαφτεί. Αν το φτιάξεις από χάλυβα λαδιού (έτσι το λένε επειδή το βάφεις στο λάδι) και του ζητήσεις να στο βάψει, δε θα σου ζητήσει πάνω από 10€, άντε 15€.
Το ίδιο έχω κάνει και γω στο δικό μου κινέζικο σετ, με τη μόνη διαφορά ότι έχω κάνει επιφανειακή βαφή, η οποία όμως είναι πιο ακριβή, γιατί πρέπει να πάει σε βαφείο. Δε σπάει όμως σε σχέση με την ολική βαφή του λαδιού.

Με τι ατσάλι;
Του πηγες έτοιμο τον πίρο ή στον αντέγραψε αυτός;
Την επιφανειακή βαφή δεν την ξέρω.
Πόσο εύκολο θα σου ήταν να φτιάξεις ένα δεύτερο πίρο,για μένα;

daz
17/10/2017, 22:18
Αυτό με τις βαφές δεν έπιασα, δεν το σπας λίγο να μαθαίνουμε οι άσχετοι; :)

Τα μέταλλα (κράματα) δεν έχουν την απαραίτητη σκληρότητα για την κάθε εργασία που προορίζονται, εμείς τους την δίνουμε. Αν ζεστάνεις πολύ ένα μέταλλο και μετά το κρυώσεις απότομα μέσα σε νερό ή λάδι σκληραίνει πάρα πολύ. Τόσο πολύ που γίνεται εύθραυστο. Δεν φθείρεται λόγο μεγάλης σκληρότητας, αλλά σπάει. Οπότε μετά πρέπει να το επαναφέρεις σε μικρότερη σκληρότητα. Για να γίνει αυτό το ζεσταίνεις μέχρι κάποιους ορισμένους βαθμούς και το αφήνεις να κρυώσει μόνο του αυτή τη φορά. Στους πόσους βαθμούς και πόσες φορές θα επαναλάβεις εξαρτάται απ' την σκληρότητα που θέλεις να προσδώσεις και το μέταλλο που επεξεργάζεσαι.
Η όλη διαδικασία λέγεται βάψιμο του μετάλλου. Οι βαθμοί που θα το ζεστάνεις στην αρχή είναι οι πιο κρίσιμοι για το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά και η επαναφορά του είναι πολύ σημαντική.

Εάν θέλεις η επιφάνεια του μετάλλου να έχει μεγαλύτερη σκληρότητα θα κάνεις επιφανειακή βαφή (αφού πρώτα δώσεις την κατάλληλη σκληρότητα σε όλο το μέταλλο). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, το σώμα του να είναι σχετικά μαλακό ώστε να λυγίζει και να μην σπάει, ενώ η επιφάνειά του να είναι σκληρή ώστε να μην φθείρεται. Για να κάνεις όμως επιφανειακή βαφή θα πρέπει να έχεις τα μέσα να ζεστάνεις μέχρι τους κατάλληλους βαθμούς μόνο την επιφάνεια του μετάλλου.

Παράδειγμα εργαλείου με διαφορετικές σκληρότητες είναι οι ζουμπάδες. Επιφανειακή βαφή γίνεται στα δόντια και στην κόψη της πένσας για να φθείρονται λιγότερο, ενώ το σώμα είναι πιο μαλακό ώστε να μην σπάει όσο και να την σφίξεις ή την χτυπήσεις.

daz
17/10/2017, 22:30
389451

Βοηθάει;



Προφανώς η εξωτερική βίδα βγαίνει για να βάλεις τους πίρους μέσα στο μπουλόνι. Μετά ρυθμίζεις το βάθος στο μπουλόνι και σφίγγεις την εξωτερική για να κόψεις ή να πριτσινώσεις ανάλογα με τον πίρο που έχεις βάλει. Σωστά? Οπότε ο πίρος έχει κολλήσει μέσα στο μπουλόνι. Η εξωτερική βίδα βγαίνει? Αν ναι μπορείς να βάλεις ζουμπά και να χτυπήσεις τον πίρο από κάτω προς τα πάνω με το κατάλληλο μέγεθος ζουμπά?

389453

o_gavros
17/10/2017, 22:35
Δεν έχω τέτοιους ζουμπάδες,αλλά κατάλαβα τι λες και θα κάνω δημιουργική πρακτική για να το βγάλω.
Θα το δοκιμάσω μόλις ευκαιρήσω.προχτές απλά το παράτησα έτσι κολλημένο.
Θενξ Αποστόλη!

MISKIN
17/10/2017, 22:47
Με τι ατσάλι;
Του πηγες έτοιμο τον πίρο ή στον αντέγραψε αυτός;
Την επιφανειακή βαφή δεν την ξέρω.
Πόσο εύκολο θα σου ήταν να φτιάξεις ένα δεύτερο πίρο,για μένα;

Η επιφανειακή βαφή γίνεται σε χάλυβα επιφανειακής βαφής 15CrNi6 (έχει συγκεκριμένα συστατικά σε χρώμιο, νικέλιο, κλπ) ο οποίος εμβαφτίζεται σε μπάνια με ειδικά χημικά. Η βαφή δηλαδή δε γίνεται (πια) σε νερό, αλλά με χημεία...
Έχω αλλάξει δουλειά από τότε που το έκανα τη κατασκευή του πίρου. Δεν έχω τη δυνατότητα να στο στείλω για επιφανειακή βαφή (μαζί με όλα τα εξαρτήματα που φτιάχναμε τότε, κανείς δε το καταλάβαινε), μπορώ όμως να σου πω τι θα κάνεις σε πμ. ;)

Bowleno
17/10/2017, 23:04
Τα μέταλλα (κράματα) δεν έχουν την απαραίτητη σκληρότητα για την κάθε εργασία που προορίζονται, εμείς τους την δίνουμε. Αν ζεστάνεις πολύ ένα μέταλλο και μετά το κρυώσεις απότομα μέσα σε νερό ή λάδι σκληραίνει πάρα πολύ. Τόσο πολύ που γίνεται εύθραυστο. Δεν φθείρεται λόγο μεγάλης σκληρότητας, αλλά σπάει. Οπότε μετά πρέπει να το επαναφέρεις σε μικρότερη σκληρότητα. Για να γίνει αυτό το ζεσταίνεις μέχρι κάποιους ορισμένους βαθμούς και το αφήνεις να κρυώσει μόνο του αυτή τη φορά. Στους πόσους βαθμούς και πόσες φορές θα επαναλάβεις εξαρτάται απ' την σκληρότητα που θέλεις να προσδώσεις και το μέταλλο που επεξεργάζεσαι.
Η όλη διαδικασία λέγεται βάψιμο του μετάλλου. Οι βαθμοί που θα το ζεστάνεις στην αρχή είναι οι πιο κρίσιμοι για το τελικό αποτέλεσμα. Αλλά και η επαναφορά του είναι πολύ σημαντική.

Εάν θέλεις η επιφάνεια του μετάλλου να έχει μεγαλύτερη σκληρότητα θα κάνεις επιφανειακή βαφή (αφού πρώτα δώσεις την κατάλληλη σκληρότητα σε όλο το μέταλλο). Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, το σώμα του να είναι σχετικά μαλακό ώστε να λυγίζει και να μην σπάει, ενώ η επιφάνειά του να είναι σκληρή ώστε να μην φθείρεται. Για να κάνεις όμως επιφανειακή βαφή θα πρέπει να έχεις τα μέσα να ζεστάνεις μέχρι τους κατάλληλους βαθμούς μόνο την επιφάνεια του μετάλλου.

Παράδειγμα εργαλείου με διαφορετικές σκληρότητες είναι οι ζουμπάδες. Επιφανειακή βαφή γίνεται στα δόντια και στην κόψη της πένσας για να φθείρονται λιγότερο, ενώ το σώμα είναι πιο μαλακό ώστε να μην σπάει όσο και να την σφίξεις ή την χτυπήσεις.



:beer::beer:

giannis1070
24/01/2018, 22:21
Καλησπέρα στο παρεάκι, έχω βρει αυτόν τον πριτσινωτή της AFAM.

392433

Τον έχει δοκιμάσει κανείς? Αξίζει να τον πάρω?


https://www.youtube.com/watch?v=skX2GhrB2Oc

daz
24/01/2018, 23:03
Ωραίο φαίνεται! Δεν κόβει αλυσίδα αλλά μπορεί να πρεσάρει και να πριτσινώσει. Είναι αρκετά μικρό αλλά την ώρα που το σφίγγεις χρειάζεσαι ένα μεγάλο γαλλικό ή γερμανικό κλειδί ώστε να το συγκρατείς. Φαντάζομαι γι' αυτό η κάτω πλακέτα έχει ίσιες πλευρές.

Από θέμα αντοχής δεν ξέρω. Αν οι βίδες είναι καλής ποιότητας και τα το μέταλλο που έχουν ανοιχτεί τα σπειρώματα αρκετά σκληρό, κάποιος που ξέρει τι κάνει δε θα το χαλάσει εύκολα. Ο πίρος αν έχει επιφανειακή βαφή (σκλήρυνση δλδ) δε θα πάθει κάτι.

Δεν πρέπει να είναι ακριβό και πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσεις.

giannis1070
24/01/2018, 23:46
Ναι είναι στα 25 ευρώ περίπου.
Νταξ' η αλυσίδα θα κοπεί old school style με τροχό.

Afam είναι, πιστεύω τα μέταλλά της να είναι καλοβαμένα, ήντα διάολο :)

daz
24/01/2018, 23:56
Αν κάνεις σωστά τη δουλειά δε θέλει πολυ ζόρι και το εναλλάξ σφίξιμο θα βοηθήσει χωρίς να το ζορίσεις πολύ. Απλά θέλει υπομονή, 1/4 της στροφής στην κάθε βίδα.

Πολύ μ' αρέσει. Φθηνό, φαίνεται αποτελεσματικό και μπορεί κάποιος να το έχει μαζί του μέχρι και σε ταξίδι με έναν ανταλλακτικό κρίκο.