PDA

View Full Version : Rebuild σε Honda Steed 400



death_stv
01/12/2015, 10:18
Καλημερα σε όλους και καλό μήνα.

Μετά από χρόνια που παράτησα τα μηχανάκια (R6,, R1 κλπ) έπεσε στα χέρια μου ένα τσοπεράκι. Μάλλον χρεπάκι θα έπρεπε να πω αλλά τεσ'πα.

Ξεκίνησα λοιπόν προχτές με service, αλλαγή δίσκων συμπλέκτη, μπουζί, λαδάκια, κάτι μανέτες και πατάκια οδηγού (είχε χαλιβδοσωλήνα ffs) και έχω προγραμματίσει και αλλαγή τσιμούχες - λάδια στα πιρούνια για σήμερα.

Τώρα 1-2 προβληματάκια που βρήκα.

1. Μερικές φορές και χωρίς σύστημα δεν δίνει ρεύμα σε κάποιο μπουζί. Δεν χάνει το ρελαντί, αλλά δεν έχει καθόλου δύναμη,και το κάνει μόνο εν κινήσει. Αν σταματήσω σε φανάρι οτνα φύγω πάλι δουλεύει κανονικά. Επίσης αν συμπλεκτάρω και το σβήσω εν κινήσει, το ξαναβάζω και μετά είναι πάλι οκ. Μπορεί να το κάνει πάλι, μπορεί και όχι. Τι μπορεί να είναι?

2. Όταν ζεσταθεί καλά, και αφήσω το γκάζι κρατάει στροφές. Όχι όσες είχα στην πορεία αλλά τόσες όσες χρειάζεται για να είναι εκνευριστικό και να ταλαιπωρεί και το κιβώτιο γιατί οι αλλαγές ζορίζονται. Και αυτό όμως πέφτει στο ρελαντί μετά από λίγο που θα το αφήσω. Επίσης η ερώτηση τι μπορεί να είναι παραμένει.

Για το πρώτο δεν έχω ιδέα. Για το δεύτερο αρχίζω να πιστεύω ότι φταίει το καρμπιρατέρ (2πλό).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

ΥΓ. Θα ανεβάσω μερικές φώτο όταν θα το λύσω όλο για γυάλισμα στα μέταλλα, φρεσκάρισμα το χρώμα του σκελετού και βάψιμο.:)

GFawkes
01/12/2015, 10:43
για το 1ο δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον το μοτερ "ρεταρει" ή παιρνει αναποδες και το κανουν αυτο Ταλαιπωρημένα μοτερ τρανσαλπ-σαντοου
για το 2ο ειναι σιγουρα ζιγκλερ, και ειδικα θα σου ελεγα του αερα.

βγαλτα και καθαρισε τα τα ζιγκλερακια, καθαρισε και τα βαρελακια του καρμπ και θα ισιωσει.

death_stv
01/12/2015, 12:19
για το 1ο δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον το μοτερ "ρεταρει" ή παιρνει αναποδες και το κανουν αυτο Ταλαιπωρημένα μοτερ τρανσαλπ-σαντοου
για το 2ο ειναι σιγουρα ζιγκλερ, και ειδικα θα σου ελεγα του αερα.

βγαλτα και καθαρησε τα τα ζιγκλερακια, καθαρισε και τα βαρελακια του καρμπ και θα ισιωσει.

Will do!!!! Για το 2ο τουλάχιστον.

est
01/12/2015, 13:11
Για το 1ο δεν ακούγεται σα να φταίει το μοτέρ.
Τι κόλπο έχει για ρεύματα το μηχανάκι; Η ηλεκτρονική του μπορεί να τσεκαριστεί αν δουλεύει σωστά;
Επίσης θα τσέκαρα καλώδια και μπουζόπιπες μήπως με τη θερμοκρασία παίζει κάτι.
Αυτά μου περνάνε απ'το μυαλό, θα μπουν και πιο ειδικοί για να σου πουν.

OldMan
01/12/2015, 13:45
Ατιμα πραγματα αυτοί οι πολλαπλασιαστες...

death_stv
02/12/2015, 07:52
Για το 1ο δεν ακούγεται σα να φταίει το μοτέρ.
Τι κόλπο έχει για ρεύματα το μηχανάκι; Η ηλεκτρονική του μπορεί να τσεκαριστεί αν δουλεύει σωστά;
Επίσης θα τσέκαρα καλώδια και μπουζόπιπες μήπως με τη θερμοκρασία παίζει κάτι.
Αυτά μου περνάνε απ'το μυαλό, θα μπουν και πιο ειδικοί για να σου πουν.

To moter δουλεύει ρολόι. Μπορεί να ήταν και από υγρασία στις μπουζοπιπες γιατί από χτες το μεσημέρι δεν μου το έχει ξανακάνει. Μακάρι γιατί με τα ηλεκτρικά δεν θέλω να μπλέκω.

Για το δεύτερο πήρα ένα καθαριστικό πρόσθετο βενζίνης. Γέμισα 100άρα. και εβαλα λίγο. Θα κάνω ένα ακόμα γέμισμα και αν δεν στρώσει τα καρμπιρατέρ θα συναντήσουν το τραπέζι και το κατσαβίδι.

death_stv
10/12/2015, 08:53
για το 1ο δεν ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον το μοτερ "ρεταρει" ή παιρνει αναποδες και το κανουν αυτο Ταλαιπωρημένα μοτερ τρανσαλπ-σαντοου
για το 2ο ειναι σιγουρα ζιγκλερ, και ειδικα θα σου ελεγα του αερα.

βγαλτα και καθαρισε τα τα ζιγκλερακια, καθαρισε και τα βαρελακια του καρμπ και θα ισιωσει.

Τελικά λύθηκαν όλες οι απορίες.

Για το 1ο οι φούσκες υποπίεσης στο καρμπιρατέρ είχαν κάνει σκισιματάκια. Η τιμή καταλόγου για γνήσιες 180 € * 2. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Τελικά το πήρα απάνω μου και έκανα μια πατέντα που μου είχαν δείξει κάτι παλιά μαστορια. μπαλωματάκι από σαμπρέλα και κολυμα με UHU. Και δούλεψε. Είναι προσωρινή λύση φυσικά.

Για το 2ο τελικά είναι η ηλεκτρονική του μπροστά κυλίνδρου. Σταματάει να δουλεύει όποτε της καπνίσει. Έγινε παραγγελία από ebay καινούργιας.

Επίσης παρήγγηλα και λαιμό εισαγωγής από το 99+ μοντέλο με σκοπό να γίνει μετατροπή σε μονό καρμπυρατέρ για αποφυγή νέων περιπετειών.:evil:

death_stv
20/01/2016, 11:55
Τελικά άλλαξε λιγουλάκι το project.

1. Τα καρμπιρατέρ έμειναν 2.
2. Μπήκαν καινούργιες φούρκες στα διαφράγματα (60€ και οι 2 απο Γερμανία).
3. Μπήκε κιτ ζιγκλέρ από Αμερική με διαστάσεις 120 κεντρικό (από 98), 42 ρελαντί (από 38) και 2 ροδέλες στην βελόνα. 1 και 1/2 στροφή έξω το μείγμα.
4. Αφαιρέθηκε τελείως ότι έχει σχέση με εισαγωγή αέρα και μπήκαν πάνω στα καρμπιρατέρ 2 velocity stacks.:cool:
5. Αλλάχτηκε η εξάτμιση με ελεύθερους σωλήνες. (ίσως να έχει λίγο θόρυβο:evil:).
6. Αλλάχτηκε με καινούργιο ο μπροστινός πολλαπλασιαστής.

Υπόλοιπο εργασιών

1. Λύσιμο όλη
2. Πλαστικά και σκελετός βάψιμο
3. Ζάντες και κάτι άλλα ψιλά για νίκελ.

Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι πάρα πολύ ικανοποιητικό:a43:. Έχω κάνα 2 ενστάσεις όμως.

1ον. Ενώ σε όλες τις ταχύτητες είναι πριόνι, μόλις βάλω την 5η κρεμάει (80-90 χαω). Είναι θέμα setup ή λύνεται με 1-2 δόντια μεγαλύτερο γρανάζι πίσω?:confused::confused:
2ον. Το ρελαντί είναι λίγο ψηλότερα απ'όσο θα έπρεπε. Το βιδάκι του ρελαντί είναι τέρμα ξεβιδωμένο, οι πεταλούδες τέρμα κλειστές και δεν χαμηλώνει άλλο.:mad:

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο όλων. Τα περισσότερα τα κάνω μόνος μου με ότι ξέρω και ότι μπορώ να διαβάσω. Γι' αυτό και μπορεί να γίνομαι λίγο κουραστικός.
Κάθε συμβουλή δεκτή.

GFawkes
20/01/2016, 14:07
"2ον. Το ρελαντί είναι λίγο ψηλότερα απ'όσο θα έπρεπε. Το βιδάκι του ρελαντί είναι τέρμα ξεβιδωμένο, οι πεταλούδες τέρμα κλειστές και δεν χαμηλώνει άλλο"


Αλλαξε θεση στην βελονα λιιιιγο πιο κατω και λογικα θα εισαι οκ

death_stv
20/01/2016, 18:23
"2ον. Το ρελαντί είναι λίγο ψηλότερα απ'όσο θα έπρεπε. Το βιδάκι του ρελαντί είναι τέρμα ξεβιδωμένο, οι πεταλούδες τέρμα κλειστές και δεν χαμηλώνει άλλο"


Αλλαξε θεση στην βελονα λιιιιγο πιο κατω και λογικα θα εισαι οκ

Να βγάλω μια ροδέλα λες ε? Θα το κάνω το σαββατοκύριακο.