PDA

View Full Version : XT 660 Z - Πρόβλημα λειτουργίας



Σελίδες : [1] 2

bone_it
02/12/2015, 14:49
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σε ένα πρόβλημα που έχω εδώ και κάποιο διάστημα και δεν έχει λυθεί ακόμα. Έχω τη συγκεκριμένη μηχανή (μοντέλο '10) με 41.000 χλμ. Ακριβώς μετά την παραλαβή της από το service των 40000 χλμ. παρουσιάστηκε το πρόβλημα, το οποίο έχει να κάνει με τη λειτουργία της μηχανής. Συγκεκριμένα το πρόβλημα είναι πιο εύκολα αντιληπτό όταν το γκάζι είναι σταθερό ή όταν η επιτάχυνση παραμένει σταθερή, όπου η μηχανή ανά τακτά διαστήματα - και με μη σταθερή συχνότητα- κομπιάζει. Κάνει σα να έχει "λόξιγκα" (αν το μεταφέρω σωστά) και όταν συμβαίνει αυτό έχεις την αίσθηση ότι μια δύναμη προσπαθεί να φρενάρει τη μηχανή. Το φαινόμενο είναι περισσότερο έντονο μεταξύ στροφών 2000-3500, χωρίς να σημαίνει ότι πέραν αυτού του εύρους δε συμβαίνει.

Στο service αυτά που γίνανε είναι: ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή μπουζί και λαδιών, αλλαγή φίλτρου αέρα και λαδιού. Έκτοτε, έχουν γίνει αρκετοί έλεγχοι (μίγμα, αντλία βενζίνης κλπ), έχει αλλαχτεί το μπουζί ώστε να δούμε ότι δε φταίει αυτό, καθώς επίσης έχει αλλαχτεί το tps (με ένα μεταχειρισμένο) για να αποκλείσουμε και αυτό το ενδεχόμενο, χωρίς ωστόσο το πρόβλημα να έχει διορθωθεί ακόμα.

Ένα ακόμα σύμπτωμα που παρουσιάστηκε και πιστεύω ότι δεν είναι άσχετο με το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ότι, κατά περίπτωση, ελευθερώνοντας το γκάζι (ή μειώνοντάς το πραγματικά ελάχιστα) η μηχανή "γονατίζει" αρκετά έντονα σε σύγκριση με το πως λειτουργούσε κατά το παρελθόν και σίγουρα δεν έχει την ομαλή μείωση της ταχύτητας.

Έχετε υπόψη σας παρόμοια περίπτωση?
Ευχαριστώ

noodles
02/12/2015, 16:22
εχει πειραξει κανεις τις ρυθμισεις καυσιμου στον εγκεφαλο? για κατι τετοιο φενεται (δεν ειμαι σιγουρος ομως).

DrBig
02/12/2015, 16:27
Με καρυδωμενο το γκαζι, το κανει?
Αν οχι, μια ακομη πιθανοτητα ειναι προβλημα του λαμδα.

lykourgi
02/12/2015, 16:35
Αυτό το κόμπιασμα είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου κινητήρα στα ΧΤ. Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο.
Δεν ξέρω βέβαια, πόσο έντονο είναι στο δικό σου.

Μήπως η τροφοδοσία σου δούλευε εκτός προδιαγραφών (ίσως πολύ πλούσια, υψηλό ρελαντί) και απλά την επανέφεραν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, με συνέπεια να σου κακοφαίνεται;

taisteal
02/12/2015, 16:37
Για κανενα λογο δεν κομπιαζει με σταθερο γκαζι.
Καποια πατατα σου εκαναν στο σερβις

bone_it
02/12/2015, 20:36
Με καρυδωμενο το γκαζι, το κανει?
Αν οχι, μια ακομη πιθανοτητα ειναι προβλημα του λαμδα.

Όσο μπόρεσα να το δοκιμάσω, δείχνει να μην το κάνει όταν το γκάζι είναι τέρμα.
Ωστόσο, για να απαντήσω και στον lykourgi, δεν είναι σίγουρα νορμάλ λειτουργία μηχανής που πρέπει να συνηθίσω, παρά κάποιου είδους πρόβλημα. Ελέγχθηκε η τροφοδοσία μετά την αναφορά του προβλήματος.

DrBig
02/12/2015, 20:46
Ξεβισματωσε τον λαμδα και κανε μια βολτα.

duke200
03/12/2015, 06:59
καλυτερα πήγαινε εκεί που σου έκαναν το service και πες τους το πρόβλημα. Μπορεί να τους έπεσε κανένας λάμδα κάτω κατα λάθος και απο εκεί να κάνει τα κόλπα.
(είναι ευπαθείς οι λάμδα σε κρούση).

Billis21
03/12/2015, 16:42
Ναι... Μπορει να του επεσε ο λαμδα που δεν εβγαλε. Εκτος και αν εχει φετιχ με τους λαμδα τους βγαζει τους μυριζει και τους ξαναβαζει. Δεν εχει αναψει τπτ στο καντραν?

bone_it
04/12/2015, 20:37
Αποσυνδέθηκε ο λάμδα και με την πρώτη βόλτα δε φάνηκε καμια βελτίωση. Θα το κρατήσω λίγο ακόμα και τις επόμενες ημέρες να δούμε...

bone_it
05/12/2015, 12:36
Ναι... Μπορει να του επεσε ο λαμδα που δεν εβγαλε. Εκτος και αν εχει φετιχ με τους λαμδα τους βγαζει τους μυριζει και τους ξαναβαζει. Δεν εχει αναψει τπτ στο καντραν?

Όχι. Στο καντράν καμία ένδειξη, όλα φυσιολογικά

bone_it
09/12/2015, 09:22
Παιδιά καλημέρα. Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Δυστυχώς μετά και από αυτό το διάστημα όπου η μηχανή λειτουργούσε με αποσυνδεδεμένο τον λάμδα...τίποτα. Καμία διαφορά.

Juohmaru!
09/12/2015, 10:51
Παράξενο αλλά δεν έχει τοποθετηθεί κανένας απο τους γνωστούς tenerάκηδες του φόρουμ!
Μπας και βγάλουμε άκρη γιατί "βήχει" το ΧΤΖ του φίλου...

daz, el-Gatto, STF... ακούει κανείςςςς;;;;;

Μανολης67
09/12/2015, 16:07
Παράξενο αλλά δεν έχει τοποθετηθεί κανένας απο τους γνωστούς tenerάκηδες του φόρουμ!
Μπας και βγάλουμε άκρη γιατί "βήχει" το ΧΤΖ του φίλου...

daz, el-Gatto, STF... ακούει κανείςςςς;;;;;

Μάλλον γιατί κανείς ΧΤακιας δεν είχε παρόμοιο θέμα......αλλά αφού το πρόβλημα έγινε μετά από σέρβις.......τι κάνει νιαου στα κεραμίδια....
πάντως γνώμη ΧΤακηδων και φίλων μηχανικών είναι: ΧΤ μην το πειράζεις, όσο δουλεύει...λάδια φίλτρα μόνος σου, και στα συνεργεία σε μεγάλη ανάγκα.:)

daz
09/12/2015, 19:12
:(:(:confused:

daz
09/12/2015, 19:36
Θα κάνω μια προσπάθεια αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα πλησιάσω καν.

Απ' ότι φαίνεται το πρόβλημα δημιουργείται όταν η μηχανή περνάει από open σε close loop.
O λ δίνει τα δεδομένα του κλειστού βρόγχου.

Κολλημένος λ?

Big το ότι τον αφαίρεσε και το πρόβλημα εξακολουθεί σημαίνει ότι έχει ή δεν έχει πρόβλημα ο λ?


Το ότι στο άνοιγμα κλωτσάνε και στο κλείσιμο γονατίζουν σα να τους έκλεισες τον διακόπτη ον-οφφ είναι επειδή περνάνε απ' τον ένα βρόγχο στον άλλον.

Σε σταθερό γκάζι με ταχύτητα πχ 100 χλμ μπορεί ο κινητήρας να έχει ελάχιστο φορτίο (υπό τις κατάλληλες προυποθέσεις). Εκεί ο εγκέφαλος δεν ξέρει σε ποιόν βρόγχο είναι γιατί το "φορτίο" του κινητήρα είναι στο μεταίχμιο και εναλλάσσει συνέχεια από open σε close. Δεν είναι το πιο εύκολο να συμβεί ούτε να το διαπιστώσεις. Όσο μεγαλύτερη διαφορά έχουν οι τιμές close - open τόσο εντονότερο φαντάζομαι θα είναι το φαινόμενο.

Αν δεν έχει κολλημένο λ κάποιος έχει πειράξει τις τιμές του χάρτη στο σταθερό γκάζι και των χαμηλών στροφών.

Όλα αυτά ή κάτι απ' αυτά ή κάτι σχετικό και ίσως σε συνδυασμό με φαγωμένα πίσω συνεπλόκ που επαυξάνουν το φαινόμενο.

Μανολης67
09/12/2015, 19:49
Αγόρασα το δικό μου μεταχειρισμένο, στο ρελαντί στην πόλη εκανε τρελά, ανεβοκατέβαζε ρελαντί, και η οδήγηση γινόταν εφιάλτης.
σε στροφιλίκια τρομερά σκορτσαρίσματα, στο συνεργείο ο εγκέφαλος τα εδειχνε ολα οκ,
Τελικά πλένοντας την μηχανή στο χέρι, ανακάλυψα ραγισμένη βάση ντίζας επιστροφής γκαζιού ( η κάτω) την αλλαξα και όλα άλλαξαν,,,άλλο μηχανάκι, το σκορτσάρισμα μειώθηκε 90%ς και η διακυμάνσεις του ρελαντί εξαφανίσθηκαν, το μόνο που μπορώ να σκεφθώ, ότι οι κραδασμοί μπερδευαν το TPS (είπαμε χαλαρή ντίζα γκαζιού)

bone_it
09/12/2015, 22:19
:lol::lol::lol:
Μήπως έχετε και χώρο εργασίας να το δούμε από κοντά??:lol::lol:

Απλά να αναφέρω για τους γνώστες, μήπως και βοηθήσει περισσότερο, ότι αυτή τη διακοπτόμενη συμπεριφορά την κάνει και όταν αφήσω εντελώς το γκάζι έχοντας φορτωμένη ταχύτητα και μειώνοντας ταχύτητα από μόνη της η μηχανή (και βέβαια πριν να φτάσει στα όριά της για να σβήσει.).
Το ρελαντί από την άλλη παρουσιάζει σταθερή συμπεριφορά. Θα έλεγα τόσο στο άκουσμά του όσο και η βελόνα στο κοντέρ δεν δείχνει τίποτα αξιοπρόσεκτο (δεν ξέρω βέβαια αν πρέπει να προσέξω κάτι άλλο για αυτό..).

vaska
09/12/2015, 22:50
Αυτό με την λασκαρισμένη ντίζα που είπε ο Μανώλης πιο πάνω σε συνδυασμό με το ότι σου άλλαξαν TPS στο συνεργείο για να τσεκάρουν συμπεριφορά, μου ακούγεται πιο πιθανό. Πριν αρχίσεις να ξηλώνεις το μηχανάκι ξεκίνα από τα πιο απλά και από αυτά που είναι οφθαλμοφανή.

Παλιότερα φίλος με XT 600 Beneton αγορασμένο από το ίδιο μαγαζί την ίδια μέρα μαζί με το δικό μου μετά τις 10.000 είχε τρελάνει την Γιαμάπα όλη με τα κουλά που του έκανε. Τελικά ήταν πρόβλημα κάποιου καλωδίου στην πλεξούδα και το ανακαλύψαμε καταμεσήμερο Αύγουστο μήνα που γυρίζαμε από διακοπές στον Μπράλο. Λύσαμε το μισό μηχανάκι σε ένα από τα βενζινάδικα που έχει μετά την Λαμία προς Πάτρα πάνω στον Μπράλο βρήκαμε την ζημιά, ματίσαμε με καλώδιο ηχείου που μας έδωσε ο βενζινάς (με σκοπό να αλλαχτεί μόλις επιστρέψουμε Πάτρα) κι επιστρέψαμε χωρίς πρόβλημα στα σπίτια μας.
Νομίζω το καλώδιο των ηχείων δεν αλλάχτηκε ποτέ μέχρι που πουλήθηκε το μηχανάκι. :bawl:

daz
09/12/2015, 23:07
. Το φαινόμενο είναι περισσότερο έντονο μεταξύ στροφών 2000-3500, χωρίς να σημαίνει ότι πέραν αυτού του εύρους δε συμβαίνει.



Στις 2500-3000 ίσως και 3500 αλλάζει από close loop σε open. Δλδ σταματάει να λαμβάνει στοιχεία απ' τον λ και διαβάζει τον χάρτη. Αν η διαφορά στην αναλογία του μείγματος είναι μεγάλη θα κάνει αυτό το κλώτσημα-κόμπιασμα που λες. Γι' αυτό ο noodles ρώτησε αν έχει πειράξει κάποιος τις ρυθμίσεις καυσίμου στον εγκέφαλο.
Ουσιαστικά αυτό που μπορείς να πειράξεις είναι μόνο οι τιμές στον κλειστό βρόγχο. δλδ για σταθερό γκάζι, μικρά ανοίγματα του γκαζιού και χαμηλές στροφές. Έχει πειράξει κανείς τίποτα?

Έχεις τίποτα έχτρα? Εξατμίσεις, φίλτρα και λοιπά μπλιμπλίκια?

el-Gatto
10/12/2015, 00:07
Παράξενο αλλά δεν έχει τοποθετηθεί κανένας απο τους γνωστούς tenerάκηδες του φόρουμ!
Μπας και βγάλουμε άκρη γιατί "βήχει" το ΧΤΖ του φίλου...

daz, el-Gatto, STF... ακούει κανείςςςς;;;;;
Ο λόγος που δεν έχω πεί κάτι μέχρι τώρα ,απαντήθηκε απο τον Μανολης67

Μάλλον γιατί κανείς ΧΤακιας δεν είχε παρόμοιο θέμα......αλλά αφού το πρόβλημα έγινε μετά από σέρβις.......
Κάποια πατάτα του μαστορα ή του μαστορόπουλου θα έγινε......

Η αλήθεια είναι οτι εκνευρίζομαι πολύ απο τέτοιες καταστάσεις ,όπου οι φωτεινοί παντογνώστες και υπερασπιστές της δίκαιης αμοιβής της εργατώρας τους ,ξέρουν μόνο να παίρνουν ,χωρίς να δίνουν.
Και δεν το άνοιγα το θέμα ,για να μην συγχίζομαι.
Σήμερα το πήρα πάλι απο την αρχή.

Και διαβάζοντας ότι

Αποσυνδέθηκε ο λάμδα και με την πρώτη βόλτα δε φάνηκε καμια βελτίωση. Θα το κρατήσω λίγο ακόμα και τις επόμενες ημέρες να δούμε...


Παιδιά καλημέρα. Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Δυστυχώς μετά και από αυτό το διάστημα όπου η μηχανή λειτουργούσε με αποσυνδεδεμένο τον λάμδα...τίποτα. Καμία διαφορά.
EDIT: επειδή το'χα καταλάβει λάθος ,κ για να μην υπάρξει μπέρδεμα ,το διορθώνω παραθέτοντας την απάντηση του ειδικού:

Αν με τον λαμδα εκτος κανει τα ιδια, τοτε δε φταιει ο λαμδα. Κανονικα πρεπει η ecu να μπαινει αυτοματα σε limp mode με πιο πλουσιο χαρτη και να αναβει καποιο λαμπακι fi. Αλλα δεν ξερω στα xtz συγκεκριμενα αν το κανει...

Αλλη πιθανοτητα ειναι ελλατωματικο η κακορυθμισμενο tps.


Ελέγξτε επίσης την καλωδίωση για πιθανά κοψίματα κάποιου καλωδίου ή βραχυκύκλωμα κάπου.
Και τσέκαρε(τε) γενικά για κάτι που πιθανά έμεινε ξεκούμπωτο ή για καλώδιο που "πληγώθηκε" απο τα βάλε-βγάλε για το "σέρβις".

Ειδικότερα δείτε αν όλα καλώς με τα 7-8-15-19-20-21 ,στο παρακάτω σχεδιάγραμα
347914

Θεωρώντας βέβαια σαν δεδομένο οτι ,έγινε με τον προβλεπόμενο τρόπο ο χρονισμός των βαλβίδων ,γιατί αλλιώς καραδοκούν και άλλοι πιθανοί λόγοι δυσλειτουργίας.

Ελπίζω να βρείς τη λύση κ την ηρεμία σου φίλε. :wave2:

toyar
10/12/2015, 05:41
να βγει το τεποζιτο κι να ελεχθει οτι λυθηκε στο σερβις
ειδικα εισαγωγες αερα πριν και μετα την πεταλουδα και φιλτροκουτι
και φισες

lykourgi
10/12/2015, 07:40
..... αυτή τη διακοπτόμενη συμπεριφορά την κάνει και όταν αφήσω εντελώς το γκάζι έχοντας φορτωμένη ταχύτητα και μειώνοντας ταχύτητα από μόνη της η μηχανή (και βέβαια πριν να φτάσει στα όριά της για να σβήσει.)

Αυτό σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.
Το γράφω επειδή παραπάνω σου έγραψα για συνηθισμένη συμπεριφορά των ΧΤ, αναφερόμενος βέβαια στο γνωστό θεματάκι με το άνοιξε - κλείσε του γκαζιού.
Προφανώς το δικό σου έχει πολύ πιο έντονο "δισταγμό" σε όλη τη λειτουργία του.

Δες τον "λ" που σου είπαν παραπάνω. Είναι μία πιθανή αιτία.
Το TPS των Τενερέ δεν ξέρω αν έχει ανάλογο ιστορικό προβλημάτων με τα XTR - XTX.

DrBig
10/12/2015, 08:18
Αν με τον λαμδα εκτος κανει τα ιδια, τοτε δε φταιει ο λαμδα. Κανονικα πρεπει η ecu να μπαινει αυτοματα σε limp mode με πιο πλουσιο χαρτη και να αναβει καποιο λαμπακι fi. Αλλα δεν ξερω στα xtz συγκεκριμενα αν το κανει...

Αλλη πιθανοτητα ειναι ελλατωματικο η κακορυθμισμενο tps.

duke200
10/12/2015, 08:23
στα περισσότερα συστήματα ψεκασμού, αμα βγάλεις τον λαμδα δεν έχει καμία (φαινομενική) επίπτωση στην λειτουργία γιατι ενεργοποιήται μια default τιμή απο τον εγκέφαλο.

Βεβαια αυτο δεν σημαίνει οτι θα δουλευει και στο σωστο μίγμα καθως όπως είπαμε η τιμή είναι φανταστική και όχι πραγματική.

σηνήθως closed loop (τιμή του λάμδα 0.2-0.8V με στοχο τα 0.5 με συνεχή διόρθωση) γίνεται με γκάζι μέχρι 20-25% ανεξαρτήτως στροφών. Σε open loop (50-100% γκάζι) ο εγκέφαλος δεν λαμβάνει υπ΄οψη τον λάμδα και σεταρει μόνο με ΜΑP/MAF-γωνία πεταλούδας και στροφές, γι αυτο και η ταση του λαμδα σταθεροποιείται περι τα 0.9V (αναλόγως και το AFR).

Το βασικότερο σύμπτωμα απο χαλασμένο λαμδα se closed loop είναι κατι εκνευριστικά κοψίματα στο καύσιμο, τα οποία δεν παρατηρούνται σε open loop, γιατι όπως είπαμε σε αυτην την κατασταση ο εγκέφαλος έχει χεσμεν.. τον λάμδα.

Αν ξεφισωθεί ο λάμδα, σε open loop δεν έχει ουσιαστικά καμία επίπτωση, αλλά σε closed λoop, ο εγκέφαλος νομίζει ότι ο λάμδα στέλνει σταθερά 0.5 volt (προεπιλεγμένη - default τιμή), και έτσι δεν διορθώνει, αλλά έχει μια σταθερή λάθος τιμή (συνήθως πλούσιο μείγμα), με αποτέλεσμα υπερβολική κατανάλωση

bone_it
10/12/2015, 18:51
Στις 2500-3000 ίσως και 3500 αλλάζει από close loop σε open. Δλδ σταματάει να λαμβάνει στοιχεία απ' τον λ και διαβάζει τον χάρτη. Αν η διαφορά στην αναλογία του μείγματος είναι μεγάλη θα κάνει αυτό το κλώτσημα-κόμπιασμα που λες. Γι' αυτό ο noodles ρώτησε αν έχει πειράξει κάποιος τις ρυθμίσεις καυσίμου στον εγκέφαλο.
Ουσιαστικά αυτό που μπορείς να πειράξεις είναι μόνο οι τιμές στον κλειστό βρόγχο. δλδ για σταθερό γκάζι, μικρά ανοίγματα του γκαζιού και χαμηλές στροφές. Έχει πειράξει κανείς τίποτα?

Έχεις τίποτα έχτρα? Εξατμίσεις, φίλτρα και λοιπά μπλιμπλίκια?

Χέρι στις ρυθμίσεις του καυσίμου μπήκε (και ελάχιστα από ότι με ενημέρωσε ο μηχανικός) κατόπιν αναφοράς του προβλήματος και στα πλαίσια διόρθωσής τους. Οπότε, για πριν απαντώ πως όχι!! δεν πειράχτηκε κάτι.
Αναφορικά με τα έξτρα, δεν έχω τίποτα.

bone_it
10/12/2015, 18:56
Σας ευχαριστώ όλους. Θα συνεχίσω τη διαδικασία εύρεσης του "μυστηρίου", μια που έχει αρχίσει εδώ και καιρό και προφανώς θα ενημερώσω για πιθανά αποτελέσματα.

duke200
12/12/2015, 08:09
εφοσον ξεφισωνεις το λαμδα και συνεχίζει το πρόβλημα, προφανως δεν είναι λαμδα. Ξαναλέω καποια λαλακία κάνανε στο service, να κόψουν το λαιμό τους να το βρούνε και να σου δώσουνε μηχανάκι μέχρι να βρουνε τι λαλακία κάνανε.

daz
12/12/2015, 10:51
Ρε 'συ προσπαθώ να καταλάβω τι "λάθος" μπορεί να κάνει κάποιος που έκανε τις εργασίες που αναφέρονται στο πρώτο ποστ που να έχει αυτά τα αποτελέσματα.

Μέχρι και στο καλώδιο* της πλεξούδας κάτω απ' το ντεπόζιτο πήγε το μυαλό μου αλλά δεν δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα.

Τι μπορεί να αποσύνδεσε για να τον βοηθήσει σε μια άλλη εργασία?


*Ένα μόνο του, βγαίνει απ' την πλεξούδα για άγνωστο προορισμό. Με τους κραδασμούς τρίβεται και κάνει σώμα με το πλαίσιο.

bone_it
12/12/2015, 11:27
εφοσον ξεφισωνεις το λαμδα και συνεχίζει το πρόβλημα, προφανως δεν είναι λαμδα. Ξαναλέω καποια λαλακία κάνανε στο service, να κόψουν το λαιμό τους να το βρούνε και να σου δώσουνε μηχανάκι μέχρι να βρουνε τι λαλακία κάνανε.

Καλώς ή κακώς έως σήμερα η τακτική είναι η εύρεση της λύσης με τον αποκλεισμό πιθανών προβλημάτων = πηγαίνω τη μηχανή δοκιμάζουμε κάτι, την παίρνω πίσω και ελέγχω => αρκετές επισκέψεις μέχρι στιγμής.

bone_it
12/12/2015, 11:28
Ρε 'συ προσπαθώ να καταλάβω τι "λάθος" μπορεί να κάνει κάποιος που έκανε τις εργασίες που αναφέρονται στο πρώτο ποστ που να έχει αυτά τα αποτελέσματα.

Μέχρι και στο καλώδιο* της πλεξούδας κάτω απ' το ντεπόζιτο πήγε το μυαλό μου αλλά δεν δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα.

Τι μπορεί να αποσύνδεσε για να τον βοηθήσει σε μια άλλη εργασία?


*Ένα μόνο του, βγαίνει απ' την πλεξούδα για άγνωστο προορισμό. Με τους κραδασμούς τρίβεται και κάνει σώμα με το πλαίσιο.

Daz επειδή δεν έχω τις γνώσεις, δεν πάει πουθενά το μυαλό μου:look:

duke200
12/12/2015, 11:28
να ξεκινήσουνε απο αυτα που βγάλανε και βάλανε. Πχ καποια φίσα που σπασανε στο βγαλε βγαλε και δεν κανει καλή επαφή? καποια γείωση που δεν σφίξανε καλα, καποιος αισθητήρας που τους επεσε κάτω (πχ πεταλούδας)? μηπως το μπεκ τους έπεσε κάτω ? (είναι και αυτά ευπαθη), πολλά μπορεί να είναι, εξαρτάται τι κάνανε όταν το λυσανε.

bone_it
12/12/2015, 11:35
να ξεκινήσουνε απο αυτα που βγάλανε και βάλανε. Πχ καποια φίσα που σπασανε στο βγαλε βγαλε και δεν κανει καλή επαφή? καποια γείωση που δεν σφίξανε καλα, καποιος αισθητήρας που τους επεσε κάτω (πχ πεταλούδας)? μηπως το μπεκ τους έπεσε κάτω ? (είναι και αυτά ευπαθη), πολλά μπορεί να είναι, εξαρτάται τι κάνανε όταν το λυσανε.

Τώρα ψάχνω να βρω τι δεν κάνει καλή επαφή στο κεφάλι μου γιατί σφυρίζουν διάφορα..

bone_it
12/12/2015, 13:15
Ρε 'συ προσπαθώ να καταλάβω τι "λάθος" μπορεί να κάνει κάποιος που έκανε τις εργασίες που αναφέρονται στο πρώτο ποστ που να έχει αυτά τα αποτελέσματα.

Μέχρι και στο καλώδιο* της πλεξούδας κάτω απ' το ντεπόζιτο πήγε το μυαλό μου αλλά δεν δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα.

Τι μπορεί να αποσύνδεσε για να τον βοηθήσει σε μια άλλη εργασία?


*Ένα μόνο του, βγαίνει απ' την πλεξούδα για άγνωστο προορισμό. Με τους κραδασμούς τρίβεται και κάνει σώμα με το πλαίσιο.

Daz διαβάζοντας και γω ξανά το πρώτο ποστ να πω πως ξέχασα να σημειώσω ότι στις εργασίες ήταν και η αλλαγή υγρών φρένων, αλλά νομίζω ότι δεν επηρεάζει αυτό.

daz
12/12/2015, 14:06
Καλώς ή κακώς έως σήμερα η τακτική είναι η εύρεση της λύσης με τον αποκλεισμό πιθανών προβλημάτων = πηγαίνω τη μηχανή δοκιμάζουμε κάτι, την παίρνω πίσω και ελέγχω => αρκετές επισκέψεις μέχρι στιγμής.

Μπορεί να είναι κάτι εντελώς κουφό ή κάτι εντελώς απλό.

Συνδυασμός των δύο, δεν αποκλείεται!

osevax
24/05/2016, 21:13
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα τις συμβουλές σας σε ένα πρόβλημα που έχω εδώ και κάποιο διάστημα και δεν έχει λυθεί ακόμα. Έχω τη συγκεκριμένη μηχανή (μοντέλο '10) με 41.000 χλμ. Ακριβώς μετά την παραλαβή της από το service των 40000 χλμ. παρουσιάστηκε το πρόβλημα, το οποίο έχει να κάνει με τη λειτουργία της μηχανής. Συγκεκριμένα το πρόβλημα είναι πιο εύκολα αντιληπτό όταν το γκάζι είναι σταθερό ή όταν η επιτάχυνση παραμένει σταθερή, όπου η μηχανή ανά τακτά διαστήματα - και με μη σταθερή συχνότητα- κομπιάζει. Κάνει σα να έχει "λόξιγκα" (αν το μεταφέρω σωστά) και όταν συμβαίνει αυτό έχεις την αίσθηση ότι μια δύναμη προσπαθεί να φρενάρει τη μηχανή. Το φαινόμενο είναι περισσότερο έντονο μεταξύ στροφών 2000-3500, χωρίς να σημαίνει ότι πέραν αυτού του εύρους δε συμβαίνει.

Στο service αυτά που γίνανε είναι: ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή μπουζί και λαδιών, αλλαγή φίλτρου αέρα και λαδιού. Έκτοτε, έχουν γίνει αρκετοί έλεγχοι (μίγμα, αντλία βενζίνης κλπ), έχει αλλαχτεί το μπουζί ώστε να δούμε ότι δε φταίει αυτό, καθώς επίσης έχει αλλαχτεί το tps (με ένα μεταχειρισμένο) για να αποκλείσουμε και αυτό το ενδεχόμενο, χωρίς ωστόσο το πρόβλημα να έχει διορθωθεί ακόμα.

Ένα ακόμα σύμπτωμα που παρουσιάστηκε και πιστεύω ότι δεν είναι άσχετο με το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ότι, κατά περίπτωση, ελευθερώνοντας το γκάζι (ή μειώνοντάς το πραγματικά ελάχιστα) η μηχανή "γονατίζει" αρκετά έντονα σε σύγκριση με το πως λειτουργούσε κατά το παρελθόν και σίγουρα δεν έχει την ομαλή μείωση της ταχύτητας.

Έχετε υπόψη σας παρόμοια περίπτωση?
Ευχαριστώ

Καλησπέρα παιδες!
Μηπως εχουμε βγάλει άκρη με το συγκεκριμένο προβλημα;
Αντιμετωπίζω το ίδιο "πρόβλημα" απο τοτε που εχω πάρει στα χέρια μου το μοτο και κάνω τα στραβά μάτια …
Κάποιες φορές νιώθω οτι βελτιωνεται όταν λαδώνω την αλυσίδα… αλλα δε νομίζω οτι είναι αυτο...
Επίσης όταν ειχα αλλαξει φίλτρο αέρα μου είχε φανεί οτι ειχε σταματίσει …αλλα και πάλι δεν ειμαι σιγουρος.

Ιορδάνη αν έχεις καταληξει κάπου ενημέρωσε ...:a014:

daz
24/05/2016, 23:07
To tps το κοίταξε κανένας?

paraligo
25/05/2016, 07:44
Εγώ θα δοκίμαζα ένα άλλο μπουζί………..:wave2:

osevax
25/05/2016, 11:37
To tps το κοίταξε κανένας?

To tps το ειχα τσεκάρει τοτενες που τρωγομουνα να βρω αν ειναι κάτι αλλα δεν ειχα καταλήξει καπου....
Οι μάστορες με είχαν πείσει οτι έτσι είναι η λειτουργία της μηχανής.



Εγώ θα δοκίμαζα ένα άλλο μπουζί………..:wave2:

Το μπουζί το τσεκάρω γενικά ανα 8-10000 , του μετράω-ρυθμίζω διάκενο και το αλλάζω καθε 20000 περίπου...
Εκτός αν εννοείς να δοκιμάσω αλλου τύπου...

daz
25/05/2016, 15:58
Το φαινόμενο που περιέγραψε ο bone it συμβαίνει όταν η μηχανή περνάει από κλειστό σε ανοιχτό βρόγχο. Όταν κρατάς το γκάζι σταθερό και ο κινητήρας έχει ελάχιστο φορτίο μπορεί να εναλλάσσει κλειστό/ανοιχτό. Παρόλα αυτά δεν είναι τόσο έντονο όσο το περιγράφει, αντιθέτως μόλις και μετά βίας γίνεται αντιληπτό. Για να γίνει τόσο έντονο πρέπει οι τιμές που παίρνει απ' τον λ να έχουν διαφορά με τις τιμές που παίρνει απ' τους αισθητήρες στον ανοιχτό βρόγχο. Και δεν είναι μόνο οι αισθητήρες αλλά και οι τιμές του χάρτη για τον κάθε βρόγχο.

Οπότε έχουμε να εξετάσουμε ..
a)χάρτη στον κλειστό βρόγχο (μόνο σε αυτόν μπορούμε να επέμβουμε χωρίς παράλληλο εγκέφαλο.
β)αισθητήρα λ. Απ' τον οποίο παίρνει τιμές για την λειτουργία στον κλειστό βρόγχο.

γ) tps που είναι ένας απ' τους αισθητήρες που παίρνει δεδομένα για την λειτουργία σε ανοιχτό βρόγχο.
δ) δεν ξέρω κατά πόσο οι άλλοι αισθητήρες του ανοιχτού βρόγχου επηρεάζουν την αναλογία του μείγματος. (θέση στροφάλου, εκκεντροφόρου, πίεση αέρα στην εισαγωγή και γενικά αυτοί που επεσήμανε ο γάτος)

Εμένα μου μοιάζει με λ αλλά big και δούκας λένε πως αφού ξεφισώθηκε και το πρόβλημα παραμένει δεν είναι λ.

Αυτό..



Ένα ακόμα σύμπτωμα που παρουσιάστηκε και πιστεύω ότι δεν είναι άσχετο με το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ότι, κατά περίπτωση, ελευθερώνοντας το γκάζι (ή μειώνοντάς το πραγματικά ελάχιστα) η μηχανή "γονατίζει" αρκετά έντονα σε σύγκριση με το πως λειτουργούσε κατά το παρελθόν και σίγουρα δεν έχει την ομαλή μείωση της ταχύτητας.


συμβαίνει και πάνω από τις 3500?
Αυτό δείχνει ότι κόβει το καύσιμο απότομα!

osevax στο κάνει και εσένα αυτό?



Εγώ θα δοκίμαζα ένα άλλο μπουζί………..:wave2:

Ρε καρντάσι που χάθηκες εσύ ρε γμτ?!!

daz
25/05/2016, 16:01
Το μπουζί το τσεκάρω γενικά ανα 8-10000 , του μετράω-ρυθμίζω διάκενο και το αλλάζω καθε 20000 περίπου...
Εκτός αν εννοείς να δοκιμάσω αλλου τύπου...

Το μπουζί είναι ένα απ' αυτά που αλλάχθηκαν και έχουν σχέση με την καυση στο σέρβις που έκαναν στον bone it πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Δε χάνεις τίποτα να το αλλάξεις. Φθηνό είναι και αν δεν φταίει αυτό θα σου μείνει για την επόμενη αλλαγή.

Αλήθεια το χρώμα του μπουζιού πως είναι? Μια φωτογραφία ίσως βοηθούσε.

osevax
25/05/2016, 22:26
osevax στο κάνει και εσένα αυτό?





Το μπουζί είναι ένα απ' αυτά που αλλάχθηκαν και έχουν σχέση με την καυση στο σέρβις που έκαναν στον bone it πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα.

Δε χάνεις τίποτα να το αλλάξεις. Φθηνό είναι και αν δεν φταίει αυτό θα σου μείνει για την επόμενη αλλαγή.

Αλήθεια το χρώμα του μπουζιού πως είναι? Μια φωτογραφία ίσως βοηθούσε.

Στο κλεισιμο του γκαζιου δεν εχω προσέξει κατι το μη φυσιολογικό…

Το πρωι θα βγάλω μπουζι για αλλαγη και θα στειλω και φωτο …

Θενξ ναουμ...:beer:

osevax
26/05/2016, 17:03
To μπουζι αλλαχτηκε…
Λιγο βελτιώθηκε η αισθηση του κομπιασματος αλλά το ψιλονιώθω ακομα…
Θα βγαλω λιγο και την φυσα του λ να δω ...


359714359715

taisteal
26/05/2016, 17:05
Εχεις καθαρισει ποτε σωμα ψεκασμου;
Ποσα χλμ εχει το μηχανακι;

osevax
26/05/2016, 17:08
50500
Οϊ…
Δεν εχω ασχοληθει ποτε...

taisteal
26/05/2016, 17:13
50500
Οϊ…
Δεν εχω ασχοληθει ποτε...

Μηπως να καθαριζες τον ψεκασμο + μπεκ κτλ?
Το εκανα προσφατα στο δικο μου και ειχε πολυ βρωμια
Αν και τα κομπιασματα σε ρευμα παραπεμπουν πιο πολυ,ή αντλια καυσιμου.
Εχει μπει σε διαγνωστικο;
Το μηχανακι δεν κανει κομπιασματα ουτε ειναι η λειτουργια του ετσι,το δικο μου τουλαχιστον
δουλευει πολυ ηρεμα και στρωτα σε σταθερο γκαζι.

osevax
26/05/2016, 17:17
Το περιεργο είναι οτι με σταθερό γκαζι χωρις ταχυτητα δεν ακούω κατι …
Το ακούω μια χαρα…
Οταν έχει φορτίο μου το παρουσιάζει …

osevax
26/05/2016, 17:24
Μηπως να καθαριζες τον ψεκασμο + μπεκ κτλ?
Το εκανα προσφατα στο δικο μου και ειχε πολυ βρωμια
Αν και τα κομπιασματα σε ρευμα παραπεμπουν πιο πολυ,ή αντλια καυσιμου.
Εχει μπει σε διαγνωστικο;


Ποσο πήγε το μαλι…;
Σε διαγνωστικό εχει να μπει πολυ καιρο …
Απο τότε που ψιλοτρώμουνα και το έψαχνα …Κανα 25000χλμ πριν.

taisteal
26/05/2016, 17:27
Ποσο πήγε το μαλι…;
Σε διαγνωστικό εχει να μπει πολυ καιρο …
Απο τότε που ψιλοτρώμουνα και το έψαχνα …Κανα 25000χλμ πριν.

Εγω ειχα κανει γενικο σερβις,οποτε δεν με ειχε χρεωσει κατι εξτρα.
Αλλα ημουν εκει και εβλεπα οταν το καθαριζε ο μηχανικος,και εβγαλε πολυ βρωμα.
Σωστο μηχανικο δεν εχεις να υποθεσω ε;;

osevax
26/05/2016, 18:31
Όλοι καλοί ειναι μεχρι να σου βρωμίσει κατι ...αν έχεις να προτείνεις κάποιον .... Ντου ιτ

daz
26/05/2016, 18:43
Δε μας λες λίγο τι σου κάνει γιατί σα διαφορετικά μας τα λες από τον άλλον. Σε φορτίο ή σε σταθερό γκάζι σου κομπιάζει;
Επίσης στο μπουζί την ακίδα θέλουμε να δούμε.

osevax
26/05/2016, 19:31
Με σταθερό γκάζι αλλα σε πορεία με κουμπωμένη ταχύτητα εννοώ .... Αν ειναι σταματημένο και κρατάω σταθερές στροφές δεν παρατηρώ κατι περίεργο ...
Θα βγάλω και ακίδα φωτό πιο μετα γιατι είμαι ωξω τωρα ...

osevax
26/05/2016, 20:54
359751359752359753

el-Gatto
26/05/2016, 21:01
Με σταθερό γκάζι αλλα σε πορεία με κουμπωμένη ταχύτητα εννοώ .... Αν ειναι σταματημένο και κρατάω σταθερές στροφές δεν παρατηρώ κατι περίεργο ...
Θα βγάλω και ακίδα φωτό πιο μετα γιατι είμαι ωξω τωρα ...
Εχεις παρατηρήσει σε ποιές σ/λ στο παρουσιάζει;
4000-4500 ας πούμε...

osevax
26/05/2016, 23:16
Κωστα καπου εκει ειναι το πιο εντονο…
Αν και ξεκινάει καπου στις 3000...

taisteal
27/05/2016, 00:24
Όλοι καλοί ειναι μεχρι να σου βρωμίσει κατι ...αν έχεις να προτείνεις κάποιον .... Ντου ιτ

Δυστυχως ειμαι επαρχια..

el-Gatto
27/05/2016, 08:52
Κωστα καπου εκει ειναι το πιο εντονο…
Αν και ξεκινάει καπου στις 3000...
Τείνω προς τον συλλογισμό που εξέθεσε κ ο daz (μετάβαση close to open loop)
Eκτός απο τα μικρά % ανοίγματα γκαζιού κ χαμηλές στροφές ,το μηχανάκι είναι ρυθμισμένο να δουλεύει σε κλειστό βρόγχο κ με σταθερό γκάζι μέχρι 4000 στρ περίπου ,κ να μεταβαίνει σε ανοιχτό βρόγχο με κάθε μικρή αλλαγή φορτίου ή κάθε μικρό άνοιγμα γκαζιού.
Οταν επεμβαίνει ο Λ λοιπόν (κλειστός βρόγχος) ,το μίγμα γίνεται 14,7/1 (φτωχό) ,ενώ στην μετάβαση σε ανοιχτό βρόγχο ,αναλαμβάνει η χαρτογράφηση της ECU κ το κάνει 13,6/1 (+- κάτι)
Αυτή η μετάβαση ,λόγω διαφοράς αναλογίας A/F ,δημιουργεί μια διαταραχή στην αίσθηση λειτουργίας του μοτέρ ,η οποία κάποιες φορές γίνεται αισθητή κ σαν στιγμιαία τρύπα ισχύος.
Αν στην εξίσωση μπεί κ ένα βρώμικο σωμα ψεκασμού (βρώμικο μπεκ-ψιλοκολλημένη πεταλούδα-μισοβουλωμένα σωληνάκια υποπίεσης-ή ότι άλλο έχει επίδραση στο μίγμα) τότε είναι δυνατόν η ECU να μπερδεύεται απο τις τιμές που λαμβάνει ,κ να παραμετροποιεί στιγμιαία συνεχώς τις τιμές A/F ,με αποτέλεσμα αυτή την μη ομαλή αίσθηση λειτουργίας.

Ξεκούμπωσε για λίγο τον Λ ,γράψε στ'αρχ'σ το πορτοκαλί λαμπάκι του EFI που θα ανάβει ,κ κάνε μια δοκιμή ,να δείς αν συνεχίζει ,αν εξομαλύνεται ,ή αν παύει να υφίσταται το πρόβλημα.

Να υποθέσω βέβαια οτι έχεις ελέγξει αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα κ σωληνάκι AIS να είναι κουμπωμένα σωστά στο φιλτροκούτι κ να μην έχουν ξε-φύγει για κάποιον λόγο.

osevax
27/05/2016, 09:08
Εκανα μια δοκιμη και με Λ ξεκούμπωτο αλλά δεν είδα βελτίωση…
Λαμπάκι δεν μου αναψε ομως…
Θα παω να τσεκαρω και αισθητήρα κ σωληνάκι …
Θα ξεκουμπώσω και Λ παλι να το δουλέψω και βλεπουμε …

10Q :)

daz
27/05/2016, 11:33
Καλό μου φαίνεται απ' τη φωτογραφία ε? Το έχεις καθαρίσει?

Τι λες κι εσύ που το βλέπεις live. Καφέ γκριζοκίτρινο - χρώμα ηλεκτροδίου είναι το νορμάλ.


359807

daz
27/05/2016, 11:38
Καλύτερα?

359808

osevax
27/05/2016, 14:16
Ξεκούμπωσε για λίγο τον Λ ,γράψε στ'αρχ'σ το πορτοκαλί λαμπάκι του EFI που θα ανάβει ,κ κάνε μια δοκιμή ,να δείς αν συνεχίζει ,αν εξομαλύνεται ,ή αν παύει να υφίσταται το πρόβλημα.

Να υποθέσω βέβαια οτι έχεις ελέγξει αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα κ σωληνάκι AIS να είναι κουμπωμένα σωστά στο φιλτροκούτι κ να μην έχουν ξε-φύγει για κάποιον λόγο.

Τονε ξεκούμπωσα πάλι τον Λ και έκανα μεγαλύτερη βολτα …
Ξεκίνησα με κρύο κινητήρα , εκει μου φάνηκε οτι ήταν πιο έντονο το κόμπιασμα.
Οταν ανέβασε θερμοκρασία νομίζω οτι λιγο βελτιώθηκε…
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα πού βρίσκεται; Ειναι και αυτός πάνω στο φιλτροκούτι;
Τα σωληνάκια που καταλύγουν στο φιλτροκούτι ειναι στην θέση τους και οκ παντως.


Καλό μου φαίνεται απ' τη φωτογραφία ε? Το έχεις καθαρίσει?

Τι λες κι εσύ που το βλέπεις live. Καφέ γκριζοκίτρινο - χρώμα ηλεκτροδίου είναι το νορμάλ.


359807


Και εμενα καλη εικονα πιστευω οτι έχει…
Ακαθάριστο … οπως το εβγαλα ειναι.
Προς το γκρι περισσοτερο ειναι το χρωμα… Δεν καφεδοκιτρινίζει.
Δεν βλέπω κανα καρκίνωμα…

el-Gatto
27/05/2016, 17:18
Εκανα μια δοκιμη και με Λ ξεκούμπωτο αλλά δεν είδα βελτίωση…
Λαμπάκι δεν μου αναψε ομως…
Θα παω να τσεκαρω και αισθητήρα κ σωληνάκι …
Θα ξεκουμπώσω και Λ παλι να το δουλέψω και βλεπουμε …

10Q :)
Eπειδή έχω δοκιμάσει διάφορα...με τον Λ εκτός ,ανάβει μόνιμα λαμπάκι EFI (εκτός κι αν μπερδέψεις την ECU τοποθετώντας συγκεκριμένης τιμής αντιστάσεις στους ακροδέκτες)


Τονε ξεκούμπωσα πάλι τον Λ και έκανα μεγαλύτερη βολτα …
Ξεκίνησα με κρύο κινητήρα , εκει μου φάνηκε οτι ήταν πιο έντονο το κόμπιασμα.
Οταν ανέβασε θερμοκρασία νομίζω οτι λιγο βελτιώθηκε…
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα πού βρίσκεται; Ειναι και αυτός πάνω στο φιλτροκούτι;
Τα σωληνάκια που καταλύγουν στο φιλτροκούτι ειναι στην θέση τους και οκ παντως.

To 15
347914

osevax
28/05/2016, 23:01
Eπειδή έχω δοκιμάσει διάφορα...με τον Λ εκτός ,ανάβει μόνιμα λαμπάκι EFI (εκτός κι αν μπερδέψεις την ECU τοποθετώντας συγκεκριμένης τιμής αντιστάσεις στους ακροδέκτες)


Κάτσε ....ξεκουμπώνω την Φισα του Λ.... Αύτη που ειναι δίπλα στην φισα του βαντιλατερ ....έτσι ... Δεν μου ανάβει τιποτις ….

359951
Το 6

el-Gatto
29/05/2016, 11:35
Κάτσε ....ξεκουμπώνω την Φισα του Λ.... Αύτη που ειναι δίπλα στην φισα του βαντιλατερ ....έτσι ... Δεν μου ανάβει τιποτις ….

359951
Το 6
Nαι ,αυτή είναι η φίσα.
Αποσυνδεδεμένη ,κ με τον κεντρικό διακόπτη στο ΟΝ ,χωρίς να δουλεύει το μοτέρ ,αναβοσβήνει το πορτοκαλί λαμπάκι του EFI ,δείχνοντας κωδικό βλάβης 24.
Το μοτέρ μπορεί να πάρει μπρός ,η μοτό μπορεί να κινηθεί ,αλλά θα μένει μόνιμα κ σταθερά αναμένο το πορτοκαλί λαμπάκι του EFI.

osevax
29/05/2016, 11:39
Και αν δεν ...:confused:

el-Gatto
29/05/2016, 12:23
Και αν δεν ...:confused:
Ti να σου πω...τα πειράματα τα κάνω στο δικό μου ,κ επ'αυτού έχω άποψη.
Δεν έχω ξεφισώσει αλλουνού ,αν και είχα τις ευκαιρίες ,αλλά δεν είχα λόγο να το ψάξω.
Ας ξεφισώσει για δοκιμή κάποιος που διαβάζει εδώ ,να μας πεί.(δουλειά δευτερολέπτων είναι άλλωστε)
Αλλιώς ,θα δοκιμάσω απο βδομάδα στο πρώτο 660 που θα βρώ εύκαιρο ,κ θα ενημερώσω.

osevax
29/05/2016, 12:38
Ευχαριστω Κωστα …:beer:

Ξαναπήγα τωρα και ξεφίσωσα … Για να συγουρευτώ , αλλά τιποτα.
Αν εχει πρόβλημα ο Λ ανάβει κανονικά αυτο το λαμπάκι;
Ή μονο οταν ξεφισώνεις..;
Τεσπα… Κατσε να πει και κάνας άλλος …

Σορυ για την ζαλουρα …:D

el-Gatto
29/05/2016, 14:46
Ευχαριστω Κωστα …:beer:

Ξαναπήγα τωρα και ξεφίσωσα … Για να συγουρευτώ , αλλά τιποτα.
Αν εχει πρόβλημα ο Λ ανάβει κανονικά αυτο το λαμπάκι;
Ή μονο οταν ξεφισώνεις..;
Τεσπα… Κατσε να πει και κάνας άλλος …

Σορυ για την ζαλουρα …:D
Nαι ,αν έχει πρόβλημα ο Λ ,ή αν δεν ειναι συνδεδεμένος ο Λ (άρα υπάρχει κ μη προβλεπόμενη τιμή στον ακροδέκτη της συνδεδεμένης με την ECU φίσας) ,τότε ,κανονικά ,ανάβει to EFI.

Με κωδ.βλάβης 24
Error Number 24 : O2 (lambda) sensor error - DIAG mode (none)

panos_zip
29/05/2016, 15:51
Τώρα μπορεί να πώ και μλκία
Το λαμπάκι δουλεύει? Ανάβει στο τσεκ?

Πολλές φορές, όταν εχει προβλημα ενα οχημα και εχει μονιμα αναμενο το λαμπακι, ο πωλητής το αποσυνδέει για να μην το δει ενας υποψήφιος αγοραστής.
Ο μόνος τρόπος να το δεις αυτό, ειναι οταν γυρνας κτο κλειδί και κανει το τσεκ, να ανάβουν όλα τα λαμπάκια.

daz
29/05/2016, 16:39
Το ξεβισμάτωσα!

Δεν ανάβει τίποτα, καμία βλάβη.
Θέλετε τίποτε άλλο πριν το ξανακουμπώσω?

osevax
29/05/2016, 16:40
Πανό ανάβουν τα όλα λαμπάκια στο τσεκ ...
Σε λίγο θα ανάβουν και τα δικά μου... Μόνιμα .... Όχι μονο στο τσεκ

osevax
29/05/2016, 16:42
Το ξεβισμάτωσα!

Δεν ανάβει τίποτα, καμία βλάβη.
Θέλετε τίποτε άλλο πριν το ξανακουμπώσω?

Daz.... Δεν σου ανάβει δηλαδή όταν το ξεκούμπωσες...;

taisteal
29/05/2016, 16:52
Θελετε να κατεβω να το ξεκουμπωσω κι εγω να δουμε αν αναψει το λαμπακι;

daz
29/05/2016, 16:57
Daz.... Δεν σου ανάβει δηλαδή όταν το ξεκούμπωσες...;

Όχι.

Έβγαλα το βύσμα από πάνω φυσικά, δεν ξεκούμπωσα τον λ.

Το άφησα να δουλέψει λίγο το πήγα ένα πάνω κάτω 100 μέτρα. Δεν άναψε τίποτα.

Ούτε κατάλαβα καμια διαφορά στην απόδοση.

osevax
29/05/2016, 17:12
Κάνε έναν κόπο ρε taisteal και συ ....
Μου φαινεται οτι μονο του γάτου ειναι προβλεπε γιατι σύμφωνα με το manual θα έπρεπε να αναβοσβήνει όταν αισθανθεί κάποιο σφάλμα ...

daz
29/05/2016, 17:14
Μήπως πρέπει να ζεσταθεί ο λ για να βρει σφάλμα?


Την επόμενη φορά τέτοια θρεντάκια να τα ανοίγετε στα λημέρια του παλιάνθρωπα ρε 'σεις.

daz
29/05/2016, 17:15
Κάνε έναν κόπο ρε taisteal και συ ....
Μου φαινεται οτι μονο του γάτου ειναι προβλεπε γιατι σύμφωνα με το manual θα έπρεπε να αναβοσβήνει όταν αισθανθεί κάποιο σφάλμα ...

Το δικό μου δεν ανάβει γιατί τα λευκά δε χαλάνε ούτε όταν προσπαθείς να τα χαλάσεις. :smokin:

taisteal
29/05/2016, 17:46
Το δικό μου δεν ανάβει γιατί τα λευκά δε χαλάνε ούτε όταν προσπαθείς να τα χαλάσεις. :smokin:

Κατεβηκα και το εβγαλα,ουτε εμενα αναψε κανενα λαμπακι..
Εκανα και μια γυρα στο στενο μηπως και,αλλα δεν.

Σουπια οταν ξαναβρεθουμε θα σε δΩκω εναν ανορθωτη,μη τυχον και....
:D

daz
29/05/2016, 17:55
Κράτα τον θα σου χρειαστεί! :lol:

osevax
29/05/2016, 18:04
Τελικά βγήκε το πόρισμα .... Ο τενεκές του γάτου εχει πρόβλημα ....
:lol:Του αναβοσβήνουν λαμπάκια χωρίς λόγο :D:p:a014:

Grafton 505
29/05/2016, 20:55
Κύριοι, ο ''λ'' ξεκινάει να δουλεύει από τους 250 βαθμούς κελσίου και πάνω. Αν, από τον αισθητήρα, φεύγουν 3 ή 4 καλώδια τότε έχει εσωτερική αντίσταση και όλα καλά. Αν όχι, πρέπει να ζεσταθει αρκετά.

osevax
29/05/2016, 22:00
Grafton εχει 4 καλωδια κσι εχει εσωτερική αντίσταση .

Grafton 505
29/05/2016, 22:13
Grafton εχει 4 καλωδια κσι εχει εσωτερική αντίσταση .


Ok. Προτείνω βόλτα από τον αντιπρόσωπο και κούμπωμα στο διαγνωστικό. Τουλάχιστον να είσαι σίγουρος ότι όλοι οι αισθητήρες δουλεύουν.

osevax
29/05/2016, 22:20
Ετσι με κοβω αν και δεν ξερω αν θα βγαλω ακρη με το θεμα…
Θα ενημερώσω …
θενξ:beer:

el-Gatto
30/05/2016, 10:00
Κάνε έναν κόπο ρε taisteal και συ ....
Μου φαινεται οτι μονο του γάτου ειναι προβλεπε γιατι σύμφωνα με το manual θα έπρεπε να αναβοσβήνει όταν αισθανθεί κάποιο σφάλμα ...


Τελικά βγήκε το πόρισμα .... Ο τενεκές του γάτου εχει πρόβλημα ....
:lol:Του αναβοσβήνουν λαμπάκια χωρίς λόγο :D:p:a014:
Ε ΝΑΙ...δεν μπορεί όλα να'ναι χαλασμένα εκτός απ'το δικό μου ,οπότε το δικό μου είναι το προβληματικό κ τα δικά σας JET !!! :D
Xαλαρώστε κι απολάυστε τα. :beer:


ΥΓ: Δεν ξέρω τι παίζει...πάντως πρίν λίγο πήγα κ το ξανα-μανα-ξε-βισμάτωσα ,και...ανάβει EFI....:confused:

osevax
30/05/2016, 14:33
Ε ΝΑΙ...δεν μπορεί όλα να'ναι χαλασμένα εκτός απ'το δικό μου ,οπότε το δικό μου είναι το προβληματικό κ τα δικά σας JET !!! :D
Xαλαρώστε κι απολάυστε τα. :beer:


ΥΓ: Δεν ξέρω τι παίζει...πάντως πρίν λίγο πήγα κ το ξανα-μανα-ξε-βισμάτωσα ,και...ανάβει EFI....:confused:

Πάντως πολυ πιο φυσιολογικό μου φαινεται να ανάβει κάποια ένδειξη όταν ξεκουμπωνει ... Δεν ξέρω ...

daz
30/05/2016, 15:50
Πάντως πολυ πιο φυσιολογικό μου φαινεται να ανάβει κάποια ένδειξη όταν ξεκουμπωνει ... Δεν ξέρω ...

Κι εμένα το ίδιο!
Εσύ το άφησες να ζεσταθεί καλά? Το έκανες καμια σοβαρή βόλτα?

osevax
30/05/2016, 16:42
Ναι κανονικά .... Το έκανα βόλτα μεχρι να ανάψει το βαντιλατερ ...

taisteal
30/05/2016, 19:31
Ναι κανονικά .... Το έκανα βόλτα μεχρι να ανάψει το βαντιλατερ ...

:eek:

Εγω μια φορα το εχω ακουσει να αναβει,κι αυτο στο ρελαντι ενα 20λεπτο+ για να δουμε αν δουλευει..
Και 40 βαθμους να εχει και να γυρνας στην πολη,δεν αναβει

el-Gatto
30/05/2016, 19:36
:eek:

Εγω μια φορα το εχω ακουσει να αναβει,κι αυτο στο ρελαντι ενα 20λεπτο+ για να δουμε αν δουλευει..
Και 40 βαθμους να εχει και να γυρνας στην πολη,δεν αναβει
Γύρισέ το ελαφρά με το χέρι ,κάπου που να επικρατεί ησυχία ,ωστε να ακούσεις πιθανό ελαφρύ θόρυβο(σαν γδάρσιμο) μήπως έχει ψιλοφρακάρει κ δεν ξεκινάει όταν πρέπει.
Γενικά ,όντως αργεί πολύ να ανάψει.
Αν χρειαστεί ,κ δεν ανάψει ,μετά απο κανα 5λεπτο ,θα σου ανάψει κ το κοκκινο λαμπάκι στα όργανα (χαμηλή πίεση / υψηλή θερμοκρασία λαδιού)
Εχουν παρουσιαστεί αρκετά fails σε ανεμιστηράκια xtx/r/z ,πληροφοριακά.

Μανολης67
30/05/2016, 22:11
:eek:

Εγω μια φορα το εχω ακουσει να αναβει,κι αυτο στο ρελαντι ενα 20λεπτο+ για να δουμε αν δουλευει..
Και 40 βαθμους να εχει και να γυρνας στην πολη,δεν αναβει




1.300+ πολύ σπάνια, (χειμώνα ποτέ) σε σημείο να αναρωτιέσαι αν το βεντιλατέρ είναι χαλασμένο....νομίζω ο συνδυασμός ξήρου κάρτερ και χιτώνιου αλουμινίου κάνει δουλεία.....

osevax
30/05/2016, 22:27
Ελα ρε παιδες … Μιση ωριτσα στο κεντρο με κινηση …
Στο βουνο δεν το συζητω σε κάθε σταση το ακουω να δουλεύει…
Εκτος και αν εμένα μου ανάβει επειδη ανεβάζει θερμοκρασια απο τα παραπαάνω κομπιάσματα ...:tooth::a8::a2:

Μανολης67
30/05/2016, 22:38
[QUOTE=osevax;2755016]Ελα ρε παιδες … Μιση ωριτσα στο κεντρο με κινηση …
Στο βουνο δεν το συζητω σε κάθε σταση το ακουω να δουλεύει…

Αν ανάβει σε δύσκολο κομμάτι στο βουνό, είναι φυσιολογικό, σε άλλη περίπτωση, σε ανοιχτό δρόμο δηλαδή, αν ανάβει ψάξε το ..πιθανόν να παίζει πρόβλημα, υπερθέρμανση μπορεί να προκληθεί απο φτωχό, ή πολύ πλούσιο μίγμα, μπορεί και μπουζί,

osevax
30/05/2016, 22:44
Βρε λες να βγαλουμε άκρη….
Μπουζι αλλαξα τις προαλλες …
Πως τσεκάρω το μιγμα…;
Υποθέτω οτι μπορει να σχετίζεται και με τα κομπιάσματα το λαθος μίγμα…?

Grafton 505
30/05/2016, 22:58
Πως τσεκάρω το μιγμα…;

Με το να το κουμπώσεις στο διαγνωστικό μιας και δεν έχεις καρμπυρατέρ.

taisteal
30/05/2016, 23:11
Γύρισέ το ελαφρά με το χέρι ,κάπου που να επικρατεί ησυχία ,ωστε να ακούσεις πιθανό ελαφρύ θόρυβο(σαν γδάρσιμο) μήπως έχει ψιλοφρακάρει κ δεν ξεκινάει όταν πρέπει.
Γενικά ,όντως αργεί πολύ να ανάψει.
Αν χρειαστεί ,κ δεν ανάψει ,μετά απο κανα 5λεπτο ,θα σου ανάψει κ το κοκκινο λαμπάκι στα όργανα (χαμηλή πίεση / υψηλή θερμοκρασία λαδιού)
Εχουν παρουσιαστεί αρκετά fails σε ανεμιστηράκια xtx/r/z ,πληροφοριακά.

Εννοουσα οτι μια χαρα δουλευει,αλλα δεν ζεσταινεται ποτε τοσο πολυ ωστε να αναψει.
Εχω βαλει και υπερτουμπανο αντιψυκτικο..

Μανολης67
31/05/2016, 13:06
Βρε λες να βγαλουμε άκρη….
Μπουζι αλλαξα τις προαλλες …
Πως τσεκάρω το μιγμα…;
Υποθέτω οτι μπορει να σχετίζεται και με τα κομπιάσματα το λαθος μίγμα…?


Το κόμπιασμα είναι πλούσιο μίγμα, ενα μειον του ΧΤ είναι οτι μπορείς παίζοντας να αλλάξεις της ρυθμίσεις του μίγματος από το καντράν, κατά λάθος (μπαίνοντας στο μενού) αποτέλεσμα , κατανάλωση, κομπιάσματα, σβησίματα, υπερθέρμανση..
Το καλύτερο είναι διαγνωστικό με καυσανάλυση και είσαι οκ!!!

daz
31/05/2016, 14:40
Δουλεύει φτωχό και ζεσταίνεται και όταν περάσει σε ανοιχτό βρόγχο δουλεύει πιο πλούσιο και κάνει σκαλοπάτι.

Μάλλον!

Σίγουρα δε σου έχει πειράξει κάποιος τις τιμές στον κλειστό βρόγχο?

Μανόλη στα χτζ δεν έχεις πρόσβαση στον χάρτη απ' το κοντέρ. Θέλει το διαγνωστικό για να γίνει αυτό.

Μανολης67
31/05/2016, 16:19
Μανόλη στα χτζ δεν έχεις πρόσβαση στον χάρτη απ' το κοντέρ. Θέλει το διαγνωστικό για να γίνει αυτό
δεν λεω ακριβώς για χάρτη , στο απλό 660 αλλάζεις το co, εύκολα από το ψηφιακό κοντέρ, μπαίνοντας στο μενού, και καλό, και κακό.......
Λογικά γίνεται και στο σουπερ χτζ

osevax
31/05/2016, 20:15
Απο το κοντερ προσπαθησα αλλα δεν γίνεται οπως στο χτ παντως…
Η καυσανάλυση ποσο πάει;
Νεα Σμυρνη ειναι η βάση ...
Ξέρετε καποιον τσεκαρισμένο μαστορα να προτείνετε στις εδω γειτονιες;