PDA

View Full Version : Καρυδάκι άλλεν με κεφαλή μπίλιας. (Bit 5/16)



MISKIN
02/12/2015, 22:24
Ψάχνω για καρυδάκι άλλεν πεντάρι με μπίλια, καρέ 3/8. Ο Βράττης δεν έχει. Εναλλακτικά είπα να χρησιμοποιήσω και ένα δωράκι του Daz, ένα αντάπτορα 3/8 για bits 5/16.

346723

Άρα τώρα ψάχνω για μύτη 5/16 άλλεν 5άρι με μπίλια. Ούτε τέτοιο έχει ο Βράττης στο κατάλογο. Επειδή αύριο το πρωί θα είμαι Σπ. Πάτση, ποια άλλη μάρκα μπορεί να έχει; Που να κοιτάξω; Gedore που έχει στη Σπ. Πάτση; Για να σας προλάβω ούτε η Hazet είχε όταν ρώτησα. Αν σας μπέρδεψα ψάχνω για κάτι τέτοιο

346724

κατά κύριο λόγο επειδή θα είναι φθηνότερο. Αν δε βρω θα πάω σε καρυδάκι που έχει η Gedore

346725

Road Pirat
02/12/2015, 22:55
Ψάχνω για καρυδάκι άλλεν πεντάρι με μπίλια, καρέ 3/8. Ο Βράττης δεν έχει. Εναλλακτικά είπα να χρησιμοποιήσω και ένα δωράκι του Daz, ένα αντάπτορα 3/8 για bits 5/16.

346723

Άρα τώρα ψάχνω για μύτη 5/16 άλλεν 5άρι με μπίλια. Ούτε τέτοιο έχει ο Βράττης στο κατάλογο. Επειδή αύριο το πρωί θα είμαι Σπ. Πάτση, ποια άλλη μάρκα μπορεί να έχει; Που να κοιτάξω; Gedore που έχει στη Σπ. Πάτση; Για να σας προλάβω ούτε η Hazet είχε όταν ρώτησα. Αν σας μπέρδεψα ψάχνω για κάτι τέτοιο

346724

κατά κύριο λόγο επειδή θα είναι φθηνότερο. Αν δε βρω θα πάω σε καρυδάκι που έχει η Gedore

346725

Η κοκεν έχει αλλά άντε να βρεις. ίσος να έχει η toptul, καρυδάκι έχει. Η κάποιος κατασκευαστής bits

MISKIN
02/12/2015, 23:41
Η κοκεν έχει αλλά άντε να βρεις. ίσος να έχει η toptul, καρυδάκι έχει. Η κάποιος κατασκευαστής bits

Η Koken έχει καρυδάκι, μύτη 5/16 δε βρήκα στο κατάλογό της. Όπως και να 'χει ο Μητρόπουλος δεν έχει τίποτα απ' τα δύο όταν τον ρώτησα.

346728

Toptul στη Σπ. Πάτση δεν έχει, θα πρέπει να κατέβω Πειραιά.

edit: Η Toptul έχει μόνο σε καρέ 1/2. Δε βρήκα σε 3/8. Μύτη δεν έχει.

daz
03/12/2015, 00:00
Είναι made in Germany και ας ειναι carolus.

Δεν είναι πάρα πολύ φθηνή αλλά ούτε και ακριβή όπως κάποιες άλλες. Νομίζω υπάρχει σε 50 και 100mm.

346730

MISKIN
03/12/2015, 19:53
Έφαγα το κόσμο... 5/16 σε άλλεν 5άρι ball δεν έχει κανένας. Labo(gedore-carolus), Ρενιέρης(gedore-carolus), Δημητριάδης(usag).... Μόνο παραγγελία. Αποστόλη καταραμένος αυτός ο αντάπτορας να μη δουλέψει ποτέ. Τελικά είδα κι απόειδα και πήρα καρυδάκι.

347195

P.S. Δημήτρη ευχαριστώ για τη πρόταση αλλά δε έχει νόημα να πάρω άλλον αντάπτορα (3/8καρέ σε 1/4εξάγωνο), πάω και παίρνω κατευθείαν το καρυδάκι, τα ίδια λεφτά είναι και είναι πιο στιβαρό μιας και εκεί που χρησιμοποιείται πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερό (λύσιμο τεντωτήρα καδένας πίσω κυλίνδρου στο vstrom) γιατί για να το φτάσεις να το λύσεις, χωρίς να κατεβάσεις το μισό μηχανάκι πρέπει να βάλεις δυο-τρεις προεκτάσεις και να "ψαρέψεις" το κεφάλι της βίδας λοξά, σα να κρατάς καλάμι ένα πράμα. Οπότε οι πολλοί αντάπτορες και μύτες δυσχεραίνουν την όλη προσπάθεια γιατί το σύνολο θα έχει πολλά μπόσικα. Τώρα λογικά μπορεί να φτάνω τη βίδα και με μια προέκταση μιας και το καρυδάκι είναι μακρύ (να πω ότι πρέπει να είναι ball γατί λόγω ψαλιδιού δε μπορείς να ευθυγραμμίσεις την εξάγωνη τρούπα της βίδας). Πάντως είναι φάουλ, όχι μόνο της facom, αλλά και όποιας εταιρείας δεν έχει στη γκάμα της τέτοια καρυδάκια.
P.S.2 Θα σπαμάρω το thread γιατί έκανα μια γαμάτη αγορά και δε ξέρω που να το ποστάρω! Daz το νου σου, μη μου το μεταφέρεις θα σε φάω! :a016:
347201

daz
03/12/2015, 20:34
Τι κάνει αυτο το μπουκάλι μέσα στο θρεντ με τα καρυδάκια? :D


Καλύτερα που πήρες πρεσαριστό. Είναι λίγο ακριβότερο αλλά είναι πιο επαγγελματικό! :lol::beer: