PDA

View Full Version : Ερωτήματα για ολιγωρία αντιπροσωπίας-μαγαζιού με ρούχα.



Leon67
03/12/2015, 14:49
Έχοντας κάθε καλή διάθεση να στηρίξουμε τα Ελληνικά μαγαζιά και αντιπροσωπείες κοιτάμε πάντα πρωτα στην τοπική αγορά. Σωστά; (ρητορική ερώτηση).Εάν μας διαβεβαιώνουν ότι θα έρθουν κάποια "ιδιαίτερα" νούμερα σε ένα μπουφάν από την αντιπροσωπεία και δεν ψωνίζουμε από FC.Moto αλλά περιμένουμε κανα μήνα για να πάρουμε από αντιπροσωπεία-μαγαζί που είναι και συμπαθές και γνωστός ο ιδιοκτήτης, τί κάνουμε εάν διαπιστώσουμε ότι αυτά δεν ήρθαν τώρα πού πέρασε ο καιρός και αυτό είναι απαραίτητο:
Προσωπικά οι σκέψεις-ερωτήματα αφού παραγγείλουμε από το διαδίκτυο είναι:

1. Δεν ενδιαφέρθηκε ο πωλητής γιατί ήθελε να πλασάρει κάτι άλλο παρά τοις επανηλλειμένες επισκέψεις στο μαγαζί-αντιπροσωπεία.

2. Ξαναπάμε ποτέ σε αυτά τα μαγαζιά; Μάλλον όχι....

3. Το (μαγαζί)¨ξεφωνίζουμε¨για ασυνέπεια και ανικανότητα σε γνωστούς και αλλού (πχ αυτό το forum);

Θέτω αυτά τα ερωτήματα σαν καινούργιος στο forum και όχι απόλυτα εξοικιωμένος με τα της Ελλάδας καθώς από 19 μέχρι 36 -με εξαίρεση διακοπές και θητεία - ζούσα στο εξωτερικό (US-UK- Γαλλία-Ιταλία).

spyrakos35
03/12/2015, 14:59
ξέρεις τον λόγο που δεν ήρθαν???

BLiTzER
03/12/2015, 15:03
Εγώ θα επικοινωνούσα μαζί τους, ως μια τελευταία ευκαιρία, στο τέλος της προθεσμίας κι αν η δικαιολογία τους δεν ήταν πολύ καλή, θα αγόραζα άμεσα από το εξωτερικό, χωρίς να ασχοληθώ παραπάνω με το συγκεκριμένο κατάστημα. Αν ένιωθα ότι με κοροϊδεύουν, θα το γνωστοποιούσα στο άμεσο περιβάλλον μου.

MG-KTiNoS
03/12/2015, 15:05
Το FC.Moto δεν είναι και το συνεπέστερο μαγαζί του κόΖμου...
:lol:


Από εκεί και πέρα μια και έχω μαγαζί θα σου τι πιστεύω χωρίς να ξέρω τι έχει παιχτεί.
Σίγουρη πώληση δεν αφήνει πια κανένας (απίθανο να είναι ολιγωρία)
Πρόβλημα στις εισαγωγές λόγω κάπιταλ κοντρολ πολύ πιθανό.
Μέχρι και φάρμακα έχουν πρόβλημα να φέρουν

Αν θες τη γνώμη μου πιάστον και πες του την αλήθεια
Φίλε το και το
Χρειάζομαι το μπουφάν εδώ και τώρα.
Το χεις δεν το χεις πότε θα το φέρεις αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ
Σαν άνθρωποι ρε αδερφέ...
Αν δεν μπορεί να το φέρει για τον Α ή Β λόγο δεν τρέχει και τίποτα
και φίλοι θα μείνουμε...

MG-KTiNoS
03/12/2015, 15:08
Εγώ θα επικοινωνούσα μαζί τους, ως μια τελευταία ευκαιρία, στο τέλος της προθεσμίας κι αν η δικαιολογία τους δεν ήταν πολύ καλή, θα αγόραζα άμεσα από το εξωτερικό, χωρίς να ασχοληθώ παραπάνω με το συγκεκριμένο κατάστημα. Αν ένιωθα ότι με κοροϊδεύουν, θα το γνωστοποιούσα στο άμεσο περιβάλλον μου.

Ρε συ γιατί να σε κοροιδέψει ο άλλος μαλάκας είναι?
Δεν έχει νόημα ένα μαγαζί να σου πει θα φέρω όταν ξέρει ότι ΔΕΝ θα φέρει.
Έχει διάθεση νομίζεις αυτός να χάνει το χρόνο του?
Τα πιο πολλά μαγαζιά θα σου πουν δεν έχω αυτό πάρε εκείνο...
;)

BLiTzER
03/12/2015, 15:12
Μπορεί να σου λέει "θα στο φέρω από βδομάδα", κάθε βδομάδα, ενώ ξέρει ότι θα το έχει σε ένα μήνα, με την ελπίδα να είσαι ηλίθιος, με πολλή υπομονή. Δε σου'χει τύχει; :p

MG-KTiNoS
03/12/2015, 15:13
Μπορεί να σου λέει "θα στο φέρω από βδομάδα", κάθε βδομάδα, ενώ ξέρει ότι θα το έχει σε ένα μήνα, με την ελπίδα να είσαι ηλίθιος, με πολλή υπομονή. Δε σου'χει τύχει; :p

Όλη μου τη ζωή "μαγαζί" έχω και σου λέω πως πρέπει να είσαι μαλάκας για να το κάνεις αυτό...
:lol:

theofilos888
03/12/2015, 15:15
Μπορεί να σου λέει "θα στο φέρω από βδομάδα", κάθε βδομάδα, ενώ ξέρει ότι θα το έχει σε ένα μήνα, με την ελπίδα να είσαι ηλίθιος, με πολλή υπομονή. Δε σου'χει τύχει; :p

Μου χει τυχει, αλλα δεν του αρεσε το αποτελεσμα.

BLiTzER
03/12/2015, 15:19
Όλη μου τη ζωή "μαγαζί" έχω και σου λέω πως πρέπει να είσαι μαλάκας για να το κάνεις αυτό...
:lol:

Πίστεψέ με, πολλοί το κάνουν. Δε σκέφτονται όλοι το ίδιο. Αυτό που εσένα σου φαίνεται κοινή λογική, για άλλους δεν είναι και τόσο.

amyroukai
03/12/2015, 15:22
Μπορεί να σου λέει "θα στο φέρω από βδομάδα", κάθε βδομάδα, ενώ ξέρει ότι θα το έχει σε ένα μήνα, με την ελπίδα να είσαι ηλίθιος, με πολλή υπομονή. Δε σου'χει τύχει; :p

Ναι, εκεί που δουλεύεις. Δεν κάνω πλάκα.

BLiTzER
03/12/2015, 15:24
Χαχα δε γνωρίζω την περίπτωση, αν ήταν δικό "μας" το λάθος και πρόκειται για κοροϊδία ή κάτι άλλο, αλλά αν όντως έγινε έτσι (που αμφιβάλλω, χωρίς να σε αμφισβητώ), πολύ κακώς.

Το χειρότερο, για μένα, είναι αυτό. Να μην είσαι ειλικρινής με τον πελάτη. Όλα τα άλλα διορθώνονται.

MG-KTiNoS
03/12/2015, 15:33
Το χειρότερο, για μένα, είναι αυτό. Να μην είσαι ειλικρινής με τον πελάτη. Όλα τα άλλα διορθώνονται.

Κι αν το έχω πληρώσει αυτό....
:(


Έρχετε η φακλάνα (τότε που είχα μεγάλο μαγαζί) και μου λέει....
-Νικολάκη θέλω μαζακαλτσόν με αντιηλιακή προστασία....
-Κυρία Σμαρούλα αυτά δεν κάνουν δουλεια πιο καλά να πάτε σε διετολόγο....

Την επόμενη μέρα με σκιΖμένο το καλτσόν που είχε πάρει από αλλού...
-Νικολάκη δίκιο είχες. Μάπα το καλτσόν. Θα πάρω αμπούλες για αδυνάτισμα
Για να δω...
Βλέπει την αμπούλα 10 κ. εκ....
-Μα φτάνει μια αμπούλα...????
-ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΙΑ !! ! !
Δεν την ξαναείδα ποτέ.
:(

υγ
Πρέπει να τανε και 110 κιλά στο 1,60 η κυρά Σμαρούλα...

BLiTzER
03/12/2015, 15:38
Εμ... εννοούσα ειλικρίνεια όσον αφορά διάθεση προϊόντων, χρόνο παραλαβής κτλ, όχι σχόλια περί ηλικίας και κιλών. Αφού ξέρεις...

MG-KTiNoS
03/12/2015, 15:43
Εμ... εννοούσα ειλικρίνεια όσον αφορά διάθεση προϊόντων, χρόνο παραλαβής κτλ, όχι σχόλια περί ηλικίας και κιλών. Αφού ξέρεις...

Κι όμως αν πεις την αλήθεια ο άλλος φεύγει
κι αν πεις ψέματα πάλι ο άλλος μια μέρα θα σε καταλάβει.
Παλιά τα ήξερα όλα. Τώρα δεν είμαι σίγουρος για τίποτα.
Απλά τραβάω το δρόμο μου κι όποιος θέλει καλώς, όποιος δεν θέλει...
Ελεύθερη αγορά έχουμε ας πάει δίπλα.

:rolleyes:

tzimidis
03/12/2015, 16:44
κι όμως υπάρχουν πολλοί πονηρίδηδες που σκέφτονται με τη σειρά

Α) να του πουλήσω αυτό που θέλω εγώ. (θεμιτό μέχρι ένα βαθμό)
Β) να δω αν μπορώ να του δώσω αυτό που θέλει
Γ) αν δεν μπορώ το Α ή το Β , να τον αποτρέψω να πάει αλλού, κι ας μην το βρει ποτέ αυτό που ψάχνει.

teogtp
03/12/2015, 17:23
Και εγω μαγαζι εχω ,και μαλακιες ακουω καθημερινά.
Και οταν λεω μαλακιες εννοω τα παραμύθια και τους δράκους που πετανε στον κοσμο και αυτοι ψαχνουν τον κοσμο ολο για να βρουν το "στρουμφοχωριο".
Οταν λες την αλήθεια στον κοσμο (ρε μλκ Νικο γελασα αλλα οχι και ετσι :lol:) γίνεσαι εσυ ο "γραφικος" απατεωνισκος και οχι ο πονηριδης που του φυτεψε την μαλακια στο κεφαλι.
Ο κοσμος δεν αντέχει την αλήθεια, θελει το παραμύθι του δυστυχώς.
Δεν βλέπετε στο νημα για το τρακ ντει......

Leon67
03/12/2015, 17:35
To το πήρα απ'έξω μόλις γύρισα στο pc μου, 233+15 μεταφορικά. Η κοροιδία είναι ότι εδώ ήταν και καλά προσφορά στα 263 από 293. Μας κοροιδεύουν και μετά γκρινιάζουν που ψωνίζουμε από έξω. Άλλη φορά από το ίδιο μαγαζί αλλά και γενικά από εδώ μόνο ότι έχουν στοκ (που δεν έχουν)......

ptc
03/12/2015, 17:39
Και εγω μαγαζι εχω ,και μαλακιες ακουω καθημερινά.
Και οταν λεω μαλακιες εννοω τα παραμύθια και τους δράκους που πετανε στον κοσμο και αυτοι ψαχνουν τον κοσμο ολο για να βρουν το "στρουμφοχωριο".
Οταν λες την αλήθεια στον κοσμο (ρε μλκ Νικο γελασα αλλα οχι και ετσι :lol:) γίνεσαι εσυ ο "γραφικος" απατεωνισκος και οχι ο πονηριδης που του φυτεψε την μαλακια στο κεφαλι.
Ο κοσμος δεν αντέχει την αλήθεια, θελει το παραμύθι του δυστυχώς.
Δεν βλέπετε στο νημα για το τρακ ντει......

Μιας και εχεις μαγαζι και μπορουμε να μαθουμε πραγματα απο σενα, θες να μας εξηγησεις τι ακριβως εννοεις και ποια η σχεση με το νημα που αναφερεις;

teogtp
03/12/2015, 17:41
Η διαφορά των 15 ευρω είναι αστεία για ενα προοιον που στην χωρα μας εχει 23% φπα και οχι 19...
Δεν νομίζεις;
Αλλά τελικα μπερδεύτηκα. Η τιμή ηταν το πρόβλημα ή η καθυστέρηση;

amyroukai
03/12/2015, 17:48
τί κάνουμε εάν διαπιστώσουμε ότι αυτά δεν ήρθαν τώρα πού πέρασε ο καιρός και αυτό είναι απαραίτητο:


Αλλά τελικα μπερδεύτηκα. Η τιμή ηταν το πρόβλημα ή η καθυστέρηση;

Νομίζω είναι προφανές...

Leon67
03/12/2015, 18:06
Η διαφορά των 15 ευρω είναι αστεία για ενα προοιον που στην χωρα μας εχει 23% φπα και οχι 19...
Δεν νομίζεις;
Αλλά τελικα μπερδεύτηκα. Η τιμή ηταν το πρόβλημα ή η καθυστέρηση;

Τα 15 είναι βέβαια η διαφορά του ΦΠΑ, η κοροιδία είναι η και καλά έκπτωση των 30 (293-263) αφού στο site έχει διεγραμμένη την τιμή 293 και λέει 263.

amyroukai
03/12/2015, 18:08
σε ενόχλησε η έκπτωση; άλλο και τούτο πάλι...

est
03/12/2015, 18:18
Η κοροϊδία είναι μάλλον στο ότι βάζει για κράχτη σε τιμή παρόμοια του εξωτερικού κάτι που δεν έχει και δεν πρόκειται να φέρει προκειμένου να τσιμπήσει κίνηση και ίσως πελατάκια.

Το κακό είναι ότι το συναντάς σε αρκετά ελληνικά e-shops.. ψάχνεις κάτι και πέφτεις πάνω του, μπαίνεις στη σελίδα του και το βλέπεις διαθέσιμο, πας στο μαγαζί και του λες το θέλω φέρ'το και σου αρχίζει τα "να μωρέ κάπου εδώ είναι", "μισό να κοιτάξω στην αποθήκη", "δεν το βρίσκω τώρα, να σε πάρω τηλέφωνο", "κάποιο λάθος έχει γίνει στο πρόγραμμα με τα διαθέσιμα" για να καταλήξει στο "δεν το έχω και πρέπει να το παραγγείλω, αλλά παραγγελία δίχως προκαταβολή καταλαβαίνεις δεν.. είναι και αυτά τα κάπιταλ κοντρόλς.."

Οπότε για να μη μπλέξεις σε όλη την ιστορία, κάνεις ένα τηλέφωνο από πριν και ρωτάς αν το έχει..
-το έχεις;
-δεν
-γεια.

Αυτά.

MikeG
03/12/2015, 18:20
σε ενόχλησε η έκπτωση; άλλο και τούτο πάλι...

Εγώ κατάλαβα ότι τον ενόχλησε η κλασική κοροϊδία της και δήθεν έκπτωσης. Τη κανονική περίοδο κάνει κάτι α€, τη περίοδο των εκπτώσεων κάνει α*χ - 50%.

ptc
03/12/2015, 18:22
Αυτο που εχω να πω εγω ειναι πως οπως σε ολα τα πραγματα, ετσι και εδω το τσουβαλιασμα και οι γενικευσεις ειναι εξ ορισμου λαθος. Ο μαγαζατορας που λεει "ολοι οι καταναλωτες ειναι κοροιδα και θελουν το παραμυθι τους" ειναι το ιδιο ακυρος με τον καταναλωτη που λεει ¨ολοι οι μαγαζατορες ειναι απατεωνες". Προφανως ο πελατης εχει το πανω χερι σε μια αγοραπωλησια, αφου ειναι δουλεια του εμπορου να τον πεισει πως ειναι προς το συμφερον του πρωτου να προτιμησει το μαγαζι του. Ειναι αληθεια πως τα capital control δημιουργησαν πολλα προβληματα, αλλα οπως ο εμπορος δυσκολευεται να προμηθευτει πραγματα ετσι κι ο καταναλωτης δυσκολευεται να βρει τα λεφτα για μια αγορα και αρα το σκεφτεται πλεον διπλα.

Δυστυχως μου ετυχε κι εμενα "εξυπνος" εμπορος (ελαστικων) που ενω με ειχε διαβεβαιωσει πως θα εχει τα λαστιχα σε 5 μερες τελικα περασε ενας μηνας για να παρω αλλα λαστιχα απο αυτα που ηθελα αρχικα, μιας και ημουν ατυχος και ειχα δωσει προκαταβολη. Λες και τα capital control προεκυψαν εκεινη τη βδομαδα και επεσε απο τα συννεφα... Τεσπα, ο συγκεκριμενος εμπορος πιθανοτατα να πιστευει πως κερδισε απο εμενα αλλα μαλλον χαμενος θα βγει απο την αντιδιαφημιση που θα του κανω σε γνωστους μου.