PDA

View Full Version : Τύποι βιδών και λόγος ύπαρξής των



Σελίδες : [1] 2

Bowleno
04/12/2015, 13:52
Ανοίγω ένα θεματάκι (για να απασχολήσω την σουπιά.....:D )

πέρα από την ύπαρξη των ίσιων (η όπως αλλιώς λέγονται....) και των Ph, υπάρχουν οι αλλενόβιδες, οι torx κ.λ.π.

η απορία μου εστιάζεται κυρίως στο τι νόημα έχει η ύπαρξη των torx μιας και θα μπορούσαν ας πούμε να υπάρχουν άλλεν στην θέση των.

Ακούω (διόρθωση: βλέπω....:D ) απόψεις :)

Ζεύκας
04/12/2015, 13:55
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να υπάρχουν ακόμα οι ίσιες βίδες

Sapadak
04/12/2015, 13:56
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να υπάρχουν ακόμα οι ίσιες βίδες

Ακόμα δε καταλαβαίνω το νόημα να υπάρχουν παραπάνω απο ένας τύπος και να μην είναι όλες ίσιες, σταυρός, άλεν κτλ κτλ

vaska
04/12/2015, 13:58
Τώρα τώρα θα έρθει ο Σουπιάς και θα σας κάνει να καταλάβετε όσοι δεν καταλαβαίνετε

OldMan
04/12/2015, 14:02
Αν μιλαμε για το σχήμα του "κεφαλιου" της βίδας οι λογοι ειναι καθαρα πρακτικοί...
(χωρίς να μπλέξουμε με ροπές στρεψης και αντοχή υλικων, νταξ..?? :D )

Μικρότερη επιφανεια εφαρμογής δυναμης στρεψης απαιτεί ή ανθεκτικότερο υλικό ή "απλωμα" της εφαρμογής της δύναμης...

Επί το στουρναρικότερον, μια σταυρόβιδα μπορεί να εχει το μισό κεφαλι από μια ίσια..!!;)

Αν περασουμε σε εξαγωνες, BNC, Allen, Pozidriv κ.λ.π. εκτός απο τα παραπανω παιζει ρόλο και η ευκολια εφαρμογής και στροφής του αντίστοιχου εργαλείου..

Ξανα επί το στουρναρικότερον, μια ισια βίδα ειναι αχρηστη αν στο μερος που μπάινει δεν μπορεί το κατσαβίδι να στρίψει πάνω απο 180 μοίρες..

Sapadak
04/12/2015, 14:06
Αν μιλαμε για το σχήμα του "κεφαλιου" της βίδας οι λογοι ειναι καθαρα πρακτικοί...


Γιαυτό μιλάμε.

Ένα κεφάλι άλεν (ας πουμε πχ) δε καλύπτει τις υπόλοιπες κατηγορίες να μη κουβαλάμε 4 διαφορετικα είδη με διαφορετικά μεγέθη κτλ κτλ?
Απο την άλλη, κλέφτες θα γίνουν οι κατασκευαστές?

OldMan
04/12/2015, 14:11
Ένα κεφάλι άλεν (ας πουμε πχ) δε καλύπτει τις υπόλοιπες κατηγορίες να μη κουβαλάμε 4 διαφορετικα είδη με διαφορετικά μεγέθη κτλ κτλ?

Λευτερ' παραληρείς...!!!

(εκτός αν προτείνεις να βγαινουν ενα μεγεθος τα σωβρακα και ας τα φορεσουν ολοι..)

Sapadak
04/12/2015, 14:12
Λευτερ' παραληρείς...!!!

(εκτός αν προτείνεις να βγαινουν ενα μεγεθος τα σωβρακα και ας τα φορεσουν ολοι..)

Οχι ρε συ,
Διαφορετικά μεγέθη βιδών, αλλά όλα να δουλευονται με (πχ) άλεν
Αυτό εννοούσα παραπάνω

OldMan
04/12/2015, 14:22
Οχι ρε συ,
Διαφορετικά μεγέθη βιδών, αλλά όλα να δουλευονται με (πχ) άλεν
Αυτό εννοούσα παραπάνω

Στην πραξη αυτό τεινει να επικρατήσει, τουλαχιστον σε γενικα γκρουπ χρήσης (εξωτερικες, εσωτερικες, μεταλλοβιδες, ξυλοβιδες κ.λ.π.)
αλλα παντα παιζει ρόλο και το κοστολόγιο..

spyrakos35
04/12/2015, 14:26
Στην πραξη αυτό τεινει να επικρατήσει, τουλαχιστον σε γενικα γκρουπ χρήσης (εξωτερικες, εσωτερικες, μεταλλοβιδες, ξυλοβιδες κ.λ.π.)
αλλα παντα παιζει ρόλο και το κοστολόγιο..

τότες γιατί βγάλανε τις torx?

OldMan
04/12/2015, 14:28
Μια βιδα που κραταει ενα πλαϊνό πλαστικο καπακι πρεπει και μεγαλο κεφαλι να εχει και μικρες απαιτήσεις στην εφαμογή δυναμης...

Οπότε βαζεις μια απλη πομπε σταυρόβιδα γιατί αν βαλεις Allen θα θελήσεις και ροδελα και παίζει να την κλωτσήσεις απο υπερβαλοντα ζήλο..

skylaros
04/12/2015, 14:30
Ξανα επί το στουρναρικότερον, μια ισια βίδα ειναι αχρηστη αν στο μερος που μπάινει δεν μπορεί το κατσαβίδι να στρίψει πάνω απο 180 μοίρες..

Τι μας λες :p Υποθέτω σε όλους έχει τύχει να σκαλίζουν ίσα βίδα, χωρίς το κατάλληλο κατσαβίδι και να στρίβει υπό γωνία το κατσαβίδι ίσα με 5 μοίρες τη φορά. Συνήθως συνοδεύεται από φωνές και επικλήσεις στα ιερά και τα όσια, με απειλές για σοδομισμό κλπ :D

OldMan
04/12/2015, 14:31
τότες γιατί βγάλανε τις torx?

Γιατι οι torx εχουν υπερδιπλασια ανηγμενη επιφανεια εφαρμογης δυναμης απο τις Allen, οπότε μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια με πολύ λιγοτερο υλικο (στην βιδα) και μικροτερο εργαλειο (size does matter..)

Αν προσπαθησεις να ξεβιδωσεις με Allen μια σωστα βιδωμενη torx, θα την καταστρεψεις λογω εφαρμογης τις ιδια δυναμης σε πολύ μικροτερη επιφανεια...

DrBig
04/12/2015, 14:31
περι κοχλιων και περικοχλιων

spyrakos35
04/12/2015, 14:34
Γιατι οι torx εχουν υπερδιπλασια ανηγμενη επιφανεια εφαρμογης δυναμης απο τις Allen, οπότε μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια με πολύ λιγοτερο υλικο (στην βιδα) και μικροτερο εργαλειο (size does matter..)

ωστόσο το "μειονέκτημα" των άλλεν (ακα υπερβάλλων ζήλος) το έχουν, ή όχι?

OldMan
04/12/2015, 14:36
περι κοχλιων και περικοχλιων

και κοχλιαρίων, βεβαιως βεβαιως..

OldMan
04/12/2015, 14:38
ωστόσο το "μειονέκτημα" των άλλεν (ακα υπερβάλλων ζήλος) το έχουν, ή όχι?

Προφανως ρε καρνταση..!!

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως συζηταμε - κατι σαν γιατί να υπαρχουν superbikes αφου κανουμε την δουλεια μας και με τα scooter..???

vaska
04/12/2015, 14:44
Προφανως ρε καρνταση..!!

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως συζηταμε - κατι σαν γιατί να υπαρχουν superbikes αφου κανουμε την δουλεια μας και με τα scooter..???

Τελικά μπερδεύτηκα είναι Ο Καρντάσης ή Το Καρντάσι??
:D

Pan (dvs)
04/12/2015, 14:45
Πολλες φορες μου εχει φαλτσαρει αλλενοβιδα και αναγκαστηκα να την χαραξω για να εφαρμοσω ισιο κατασαβιδι.
Δεν θα ητανε ασχημο να μπορεει να ξεβιδωνεις με δυο τυπους κατσαβιδιων.

Επισης αυτο που λεει ο old man για τις ροδελες δεν ισχυει η δεν καταλαβαινω τι θελει να πει.Εχουνε βγει αλλενοβιδες με αρκετα πλατυ κεφαλι.

OldMan
04/12/2015, 14:58
Δεν θα ητανε ασχημο να μπορει να ξεβιδωνεις με δυο τυπους κατσαβιδιων.
Σχεδον ολες οι "ηλεκτρολογικές" βιδες αυτό κανουν.. ;)



Εχουνε βγει αλλενοβιδες με αρκετα πλατυ κεφαλι.
Σιγουρα αλλα ειναι αρκετα ακριβότερες από τις αντίστοιχες ισιες..

McGyver
04/12/2015, 15:01
Όταν τελειώσετε με τις απλές βίδες, κάνετε παρακαλώ μια ανάλυση για τις DZUS;

Ευχαριστώ (σοβαρά).

Pan (dvs)
04/12/2015, 15:15
Όταν τελειώσετε με τις απλές βίδες, κάνετε παρακαλώ μια ανάλυση για τις DZUS;

Ευχαριστώ (σοβαρά).

Τις DZUS τις χρησιμοποιω κατα καιρους αλλα απο εσενα εμαθα το ονομα τους :D

347406

Ανεβασα τη φωτο για να τις δουνε και οι υπολοιποι.Αναλυση ας κανουνε οι γνωστες.

nikos_abel
04/12/2015, 15:31
Ναι αλλά εμείς τον Νταζ ρωτάμε παλιόγερε, τι πετάγεσαι εσύ;

spyrakos35
04/12/2015, 15:32
μισής/μίας στροφής κιετς?

OldMan
04/12/2015, 15:42
Ναι αλλά εμείς τον Νταζ ρωτάμε παλιόγερε, τι πετάγεσαι εσύ;
Παρτονε μουα...!!

Δεν αντελήθφην οτι ειναι θεμα της Μελονοφόρου..:eek:

teogtp
04/12/2015, 15:51
Ναι αλλά εμείς τον Νταζ ρωτάμε παλιόγερε, τι πετάγεσαι εσύ;


Παρτονε μουα...!!

Δεν αντελήθφην οτι ειναι θεμα της Μελονοφόρου..:eek:

Για να καταλαβω.....το νημα ανοίχτηκε για να τσεκαρουμε αν ο σουπιας σκαμπαζει απο βιδες;
Ρε λες τσαμπα να του δωσανε το "τσατσοσημο";
:D

Ολντμαν σε καθιστω υπεύθυνο. .....

Bowleno
04/12/2015, 16:10
Για να καταλαβω.....το νημα ανοίχτηκε για να τσεκαρουμε αν ο σουπιας σκαμπαζει απο βιδες;
Ρε λες τσαμπα να του δωσανε το "τσατσοσημο";
:D

Ολντμαν σε καθιστω υπεύθυνο. .....

Εγώ το άνοιξα για να ξεστραβωθώ περί της χρησιμότητας τόσων πολλών διαφορετικών ειδών και αναγκάζομαι να έχω 1.250 κατσαβίδια να μου πιάνουν χώρο......

Ο παλιΟγερος με κάλυψε εν μέρει...για να δούμε τι θα πει και ο....μελανοφόρος (sic)

Και όχι, δεν θέλω να τσεκάρω αν γνωρίζει ο daz περί αυτού (μου αρκεί το :cry: που έριξα με τα εργαλεία, άμα αρχίσει να και βάζει και βίδες ποιότητας, την κάτσαμε) :D

lykourgi
04/12/2015, 17:21
Οι βίδες torx με την ακίδα στη μέση γιατί υπάρχουν;

byron
04/12/2015, 17:26
Οι βίδες torx με την ακίδα στη μέση γιατί υπάρχουν;

Γιατί είναι απίθανο να έχεις τέτοια εργαλεία, και πρέπει να πας στον αντιπρόσωπο να σε σκίσει. :lol:

Road Pirat
04/12/2015, 17:28
Πάντως αργεί να απαντήσει και φοβάμαι τι ετοιμάζει:D

lykourgi
04/12/2015, 17:39
Γιατί είναι απίθανο να έχεις τέτοια εργαλεία, και πρέπει να πας στον αντιπρόσωπο να σε σκίσει. :lol:
Αυτό υποψιάζομαι και εγώ, αλλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει και κάποια απίθανη τεχνική εξήγηση.

OldMan
04/12/2015, 17:56
Οι βίδες torx με την ακίδα στη μέση γιατί υπάρχουν;

Για τον πρωτο λογο που ειπε ο Σολομοστρογκος..

(μονο που το απιθανο αντικαθίσταται με το απαγορευμενο..)

Pan (dvs)
04/12/2015, 17:57
Αυτό υποψιάζομαι και εγώ, αλλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει και κάποια απίθανη τεχνική εξήγηση.

Στην αρχη καπως ετσι ξεκινησε,τωρα δεν εχει νοημα.

Road Pirat
04/12/2015, 18:02
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό τώρα πια αφού μπορείς να βρεις εργαλείο σχεδόν για τα πάντα, κάποια πιο εύκολα από αλλά αλά το βρίσκεις

OldMan
04/12/2015, 18:02
Ας φροντισει ο Σουπιας για τα δεοντα γιατι σε λιγο μας βλεπω να ρωτάμε γιατί τα κομπλεν γινονται με γυριστό βελονακι και η γαλλική με χοντρες ισιες..

daz
04/12/2015, 18:11
Πάντως αργεί να απαντήσει και φοβάμαι τι ετοιμάζει:D

Ακόμα τίποτα! :lol:




(μονο που το απιθανο αντικαθίσταται με το απαγορευμενο..)

χε χε.. αυτό δε το ήξερα!

byron
04/12/2015, 19:35
Για τον πρωτο λογο που ειπε ο Σολομοστρογκος..

(μονο που το απιθανο αντικαθίσταται με το απαγορευμενο..)

Τι σημαίνει αυτό; δεν πωλούνται τέτοιου είδους εργαλεία στο εμπόριο; :confused:

Μόνο τα κεφαλοποδα έχουν πρόσβαση στην απαγορευμένη τεχνολογία; :uplate:

virus
04/12/2015, 19:58
εγω πριν κανα μηνα προσπαθησα να λυσω ενα καινουργιο σιδερο ατμου που χαλασε. ηθελε τεσσερα διαφορετικα ειδη κατσαβιδιων. ασχετο αν εγω τα ειχα. αλλα οι μυτες δεν κανανε. δηλαδη ηταν βαθια η βιδα και μυτη με ανταπτορα δεν επαιζε ηθελε κατσαβιδι. για να σε αποτρεψει να το ανοιξεις.

πιθανον αυτο ενοει!

byron
04/12/2015, 20:54
εγω πριν κανα μηνα προσπαθησα να λυσω ενα καινουργιο σιδερο ατμου που χαλασε. ηθελε τεσσερα διαφορετικα ειδη κατσαβιδιων. ασχετο αν εγω τα ειχα. αλλα οι μυτες δεν κανανε. δηλαδη ηταν βαθια η βιδα και μυτη με ανταπτορα δεν επαιζε ηθελε κατσαβιδι. για να σε αποτρεψει να το ανοιξεις.

πιθανον αυτο ενοει!

Πιθανόν αυτό εννοεί. Οτι κατασκευάζουν έτσι τα προιόντα, που χρειάζεσαι special tool για να το ανοίξεις.
Πριν λίγο καιρό χρειάστηκε να ανοίξω ένα πιστολάκι μαλλιών (όχι δικό μου...;)) και οι βίδες ήταν βαθιά και είχαν τριγωνική εγκοπή. Με τα πολλά αφού δεν έπιανε κατσαβίδι, σκέφτηκα κάτι λίμες της πλάκας που είχα, και ΄μια απ΄αυτές ήταν τριγωνική. Την έκοψα στο μέγεθος της εγκοπής και το άνοιξα.

Fuck the official service...:lol:

nikos_abel
04/12/2015, 21:05
Ελπίζω να μην έκανες περμανάντ μετά.








Αν δεν έχετε ανοίξει μακμπουκ, δεν έχετε χρειαστεί ακόμη πραγματικά ειδικά κατσαβίδια.

macdeath_s
05/12/2015, 22:15
Ελπίζω να μην έκανες περμανάντ μετά.








Αν δεν έχετε ανοίξει μακμπουκ, δεν έχετε χρειαστεί ακόμη πραγματικά ειδικά κατσαβίδια.

Τα παλιά δεν θέλαν τπτ ειδικό. Οκ PH00 και ένα torx 6-8 (8 βασικά θέλουν τα iMac). Το ωραίο πακέτο είναι τα iPhone και τα Macbook Pro/Air μετά το 13 που θέλουν Pentalobe. Ειδική παπαρόβιδα της Apple και σε επώνυμα κατσαβίδια μόνο Wiha Wurth βρήκα να χουν τέτοιες μύτες.

Πάντως διαφορά μεταξύ PZ και PH όπως και Torx με HEX δεν κατέω. Γιατί να μην είχαμε τα μισά από δαύτα πχ.

daz
05/12/2015, 22:48
Νομίζω ότι ο oldman λίγο πολυ το κάλυψε το θέμα. Η σύντομη απάντηση ειναι, λόγο εξέλιξης, κόστους, και μεταβλητών αναγκών οι κατασκευαστές είναι υποχρεωμένοι να βάζουν διάφορες βίδες.

Ο πρώτος τύπος βίδας που δημιουργήθηκε ήταν το ίσιο. Πολύ απλό, φθηνό και εύκολο να κατασκευαστεί απ' τον καθένα.

Όταν άρχισαν να αντιλαμβάνονται τις αδυναμίες του σκέφτηκαν κάτι άλλο. Δυο χαρακιές σε σχήμα σταυρού. οπότε όταν χαλούσε η μια έπιαναν την άλλη. 347599
Λογικό ήταν λοιπόν κάποιος να σκεφτεί να φτιάξει ένα κατσαβίδι σταυρού. Οπότε σιγά σιγά μας προέκειψε το philips. 347603
Ήταν πιο εύκολο να το χρησιμοποιείς γιατί το κατσαβίδι ευθυγραμμιζόταν καλύτερα χωρίς να φεύγει αριστερά ή δεξιά αλλά είχε το "ελάττωμα", όταν ασκούνταν μεγάλες ροπές να πετάει το εργαλείο έξω.
Οπότε η ίδια εταιρία εξέλιξε το pozidriv. 347605 το οποίο είχε εγκοπές ανάμεσα στον σταυρό ώστε να σταθεροποιεί καλύτερα το κατσαβίδι.
Τα κατσαβίδια για βίδες pozidriv (pz) δεν έκαναν στις βίδες philips (ph) λόγο των προεξοχών που είχαν ανάμεσα στον σταυρό. Τα κατσαβίδια ph όμως έκαναν σε βίδες pz αλλά δεν είχαν την ίδια σταθερότητα.

Αργότερα το supadriv (με 2 μόνο διαγώνιες εγκοπές αντί για 4 που έχει το pz) ούτε που ξέρω πως και γιατί προέκυψε αλλά χρησιμοποιούνταν τα ίδια εργαλεία (pz).

Οι Ιάπωνες για να αποφύγουν την απόρριψη του κατσαβιδιού στις μεγάλες δυνάμεις σχεδίασαν το γνωστό ph λίγο διαφορετικά. Και πραγματικά αν το προσέξετε στις βιδες jis (japan πρότυπο ->διαστάσεις, ανοχές, αντοχές κτλ.) το κατσαβίδι δεν βγαίνει εύκολα όταν προσπαθούμε να χαλαρώσουμε μια βίδα. (επειδή είναι δύσκολο για κάποιον να καταλάβει ποιός σταυρός είναι jis και ποιος όχι όλες οι βίδες που είναι jis είναι σημαδεμένες με μια κουκίδα)

Κάπου στο ενδιάμεσο κάποιος Άγγλος σχεδίασε το frearson που ήταν ένα ph με διαφορετικές γωνίες στο V και πιο μυτερό νομίζω στο βάθος, που είχε άλλα θετικά. Πάλι μεγαλύτερες δυνάμεις χωρίς απόρριψη και με ένα κατσαβίδι έπιανες όλες τις βίδες με διάφορα μεγέθη κεφαλής κ.α.

Όλα αυτά δεν βγήκαν απ' τη μια μέρα στην αλλη και δεν δημιουργήθηκαν όλα στο ίδιο μέρος. Πολλά συνυπήρχαν και λόγο διαφορετικών χαρακτηριστικών συνέχισαν να χρησιμοποιούνται σε διαφορετικές εφαρμογές όπως το frearson στις βαρκες.
Το ίσιο δεν εγκαταλείφθηκε όταν βγήκε ο σταυρός γιατί ήταν πολύ πιο εύκολο και φθηνό να χρησιμοποιηθεί. Σήμερα χρησιμοποιείται κυρίως στα ηλεκτρικά. Σε ένα ηλεκτρολογικό κλεμενς (σε αυτό που συνδέουμε τα καλώδια για να τα ενώσουμε) είναι προτιμότερο να βάλουμε μια ίσια βίδα γιατί είναι χωμένη μέσα στο πλαστικό το οποίο ευθυγραμμίζει το κατσαβίδι μας και επιπλέον οι ροπές είναι πολύ μικρές όπως επίσης και το ύψος της κεφαλής. Υπάρχει λόγος να το αντικαταστήσουμε με torx που είναι πιο δύσκολο και ακριβό να φτιαχτεί και απαιτεί περισσότερο υλικό στην κεφαλή της βίδας?

Όταν οι κατασκευαστές δεν ήθελαν να ασκηθεί μεγάλη ροπή κάπου (ή δεν χρειαζόταν) έβαζαν μια ph. Εκεί που χρειάζεται καλύτερη σταθεροποίηση του εργαλείου επάνω στη βίδα βάζουν pz (ξυλόβιδες και λοιπές στις οποίες χρησιμοποιούμε συχνά δράπανα κ.α)

Κάτι ανάλογο έγινε και με το τορχ. Το τετράγωνο ήταν καλή εναλλακτική του σταυρού και του ίσιου για μεγαλύτερες ροπές. Ήταν πολύ πιο εύκολο να κατασκευαστεί απ' ότι το εξάγωνο (αλλεν) αλλά πολύ πιο δύσκολο απ' το ισιο.
Αργότερα το τετράγωνο έγινε άλλεν λόγο της ανάγκης για μεγαλύτερη αντοχή (6γωνίες). Το άλλεν έγινε τορχ επειδή οι 6 λοβοί προσφέρουν ακόμα μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής συνεπώς και αντοχής. Μετά έγιναν οι λοβοί του πιο χοντροί για να μη λυγίζουν στις μεγάλες ροπές οπότε ονομάστηκε torx plus. Παράλληλα εξελίχθηκε το ribe που έχει πιο κοφτερούς στην άκρη λοβούς και το πολύσφινο (spline) που είναι ακόμα πιο δυνατό και έχει την μεγαλύτερη αντοχή σε πολύ μεγάλες δυνάμεις.
Στις βίδες ασφαλείας το τορχ ασφαλείας (με την τρύπα) έγινε πιο κοινό και απ' τον σταυρό οπότε βγηκε τορχ με τρύπα αλλά με 5 λοβούς ενώ το τετράγωνο χρησιμοποιείται ακόμα στις κλειδαριές απ' τις πόρτες και στα πόμολα (σε κάποια παλιά).

Είναι πολυ ακριβότερο να κατασκευαστεί μια βίδα με κεφαλή spline και όσο πιο μικρή η βίδα τόσο ακριβότερη θα ήταν. Τι διαφορά έχει ένα κατσαβίδι τορχ με ένα σταυρού? Ένα καλό ανελάκι έχει μερικά ευρώ ενώ ένα τορχ έχει τουλάχιστον την τριπλάσια τιμή (αν είναι ίδιας ποιότητας), κάτι ανάλογο ισχύει και για τις βίδες.
Η προς τα πίσω συμβατότητα είναι ένας ακομα σημαντικός παράγοντας που δεν είναι εύκολο να φύγουμε από ένα πρότυπο.

Το τορχ κάνει σε torx plus αλλά όχι το αντίθετο.
O ιαπωνικός σταυρός (jis) κάνει σε ph αλλά το ph δεν πιάνει σωστά τις βιδες σε πρότυπο jis. (Δοκίμασε κανείς να λύσει Ιαπωνικό καρμπυρατέρ?)



Αφού προέκυψαν τόσα πολλά είδη σταυρού φαντάσου πόσο πιο εύκολο ήταν για όλα τα υπόλοιπα.

daz
06/12/2015, 00:14
Pz φαίνονται οι εγκοπές ανάμεσα στον σταυρό (σε αυτή με την επίστρωση τιτανίου) και Ph.
Όλα τα επόμενα είναι απλά τορχ με το τελευταίο να είναι spline (πολύσφυνο). Αυτό είναι φτιαγμένο για βίδες Μ10 νομίζω και η βίδα με μικρότερη συνολικά κεφαλή μπορεί να έχει μεγαλύτερες αντοχές από ένα άλλεν 8μμ. Μ10 βίδες ειναι αυτές που συνήθως έχουν 17αρι κεφάλι εξάγωνο.

347612


Άλλοι παραγοντες που ορίζουν τι κεφαλή θα χρησιμοποιηθεί είναι απ' το βάρος μέχρι την συμπεριφορά της κεφαλής στην σκουριά και στη διάβρωση.


347619

daz
06/12/2015, 01:44
Γιατί είναι απίθανο να έχεις τέτοια εργαλεία, και πρέπει να πας στον αντιπρόσωπο να σε σκίσει. :lol:

Έχεις δει πόσα διαφορετικά σχήματα έχουν οι τάπες λαδιών?

Πολύ συνηθισμένο είναι να έχουν xzn (το spline ή πολύσφυνο που έβαλα από πάνω) σε μέγεθος 14 και 18 (δλδ πάρα πολύ μεγάλο που υπάρχει μόνο σε καρυδάκι ή σπεσιαλ τουλ για λαδόβιδες) και μάλιστα χρειάζεται και τρύπα στη μέση.

Επίσης τις κάνουν τρίγωνες (με εσωτερικό τρίγωνο) ή τετράγωνες αλλά αρκετά μεγάλες, όχι σαν αυτές που κυκλοφορούσαν παλιότερα οι οποίες ήταν μικρές. Φυσικά και άλλα πολλά!

Όλα αυτά υπάρχουν στο εμπόριο αλλά επειδή απευθύνονται σε επαγγελματίες και όχι σε μια ευρύτερη αγορά είναι συνήθως λίγο ακριβά και ο ιδιώτης δεν τα αγοράζει για μια δουλειά που πρέπει να γίνεται μια φορά το χρόνο. Με τον καιρό όμως γίνονται φθηνά (να ένα καλό που κάνουν οι φθηνομάρκες που πουλάνε china) οπότε βγαίνουν καινούρια. :lol:

Υπάρχουν και εταιρίες που ειδικεύονται σε βίδες που ανοίγουν μόνο με τα δικά τους εργαλεία.

Πάντως δεν είναι και λίγες οι one way που μπορείς να βρεις.

Αυτή εδώ την βιδώνεις με ένα απλό ίσιο κατσαβίδι αλλά όταν πας να την ξεβιδώσεις σου σηκώνει το κατσαβίδι προς τα πάνω και έξω.

347620

Για πες! :lol:

347621

Όλες αυτές είναι ακριβές, τα εργαλεία τους ειναι επίσης ακριβά και το ωραίο ειναι ότι δεν είναι καν σίγουρο ότι μετά από πολύ καιρό θα μπορούν να τις ξεβιδώσουν.
Που σημαίνει τουλάχιστον ότι θέλει δουλειά για να βγει οπότε δεν την βγάζει ο οποιοσδήποτε έχει στην τσέπη του ένα leatherman. Είχαν ξεβρακώσει τα ασανσέρ για να κλέβουν τις inox. :lol: Γι' αυτό τα ασανσέρ έχουν torx με τρύπα συνήθως.

daz
06/12/2015, 01:52
Όταν τελειώσετε με τις απλές βίδες, κάνετε παρακαλώ μια ανάλυση για τις DZUS;

Ευχαριστώ (σοβαρά).

Για πες! Έχεις βάλει στο καπό του τετράτροχου τέτοιες? :D

Αυτές είναι aerospace!

McGyver
06/12/2015, 01:59
Για πες! Έχεις βάλει στο καπό του τετράτροχου τέτοιες? :D

Αυτές είναι aerospace!

Όχι, αλλά έχω δει π.χ. στα fairing της MV Agusta...

Έλεγα να αντικαταστήσω τις βίδες του fairing στο τέρας :).

daz
06/12/2015, 02:05
Όχι, αλλά έχω δει π.χ. στα fairing της MV Agusta...

Έλεγα να αντικαταστήσω τις βίδες του fairing στο τέρας :).

Ξεκίνησαν πολύ παλιά στα αεροπλάνα. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούνται ακόμα εκεί.

Τις χρησιμοποιούσαν πολύ και στα αγωνιστικά, σε μέρη που ήθελαν να έχουν εύκολη πρόσβαση. Έχουν το καλό ότι με τους κραδασμούς τείνουν να βιδώσουν, και όχι να ξεβιδώσουν.

Κάτι τέτοιο θέλεις?

347622

daz
06/12/2015, 02:30
Ψαξε για Dzus motorcycle fairing fasteners quarter turn
Ή για ducati dzus fasteners.

http://www.ebay.com/itm/Honda-Fairing-Dzus-Posi-Quick-Release-64507-MN4-000-CBR-NSR-RVF-VFR-6x14-17mm-/191504740786

McGyver
06/12/2015, 03:41
Ακριβώς αυτά θέλω :) ...

daz
06/12/2015, 03:49
Τα πάντα βρίσκεις στο moto.gr

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=20990

bros400pgm
06/12/2015, 09:12
Ακριβώς αυτά θέλω :) ...


Τετοιες βιδες χρησιμοποιουν στα φερινγκ των aprilia rsv 2004-2008. Ειναι με κεφαλι allen, χωρις το half ring για ανοιγμα με το χερι.

congate7
06/12/2015, 11:11
Να υποθέσω ότι και οι διαφορετικοί τύποι σπειρωμάτων για τους ίδιους λόγους υπάρχουν? δηλαδή αλλάζουν ανάλογα με τις δυνάμεις που ασκούνται ή με το μήκος της βίδας?

Pan (dvs)
06/12/2015, 14:38
Ακριβώς αυτά θέλω :) ...

Και τι θα κερδισεις με αυτο,σου ξεβιδωνονται οι κανονικες?

daz
06/12/2015, 16:43
Να υποθέσω ότι και οι διαφορετικοί τύποι σπειρωμάτων για τους ίδιους λόγους υπάρχουν? δηλαδή αλλάζουν ανάλογα με τις δυνάμεις που ασκούνται ή με το μήκος της βίδας?

Αν οι κεφαλές ήταν θέμα εξέλιξης, κόστους, συμβατότητας, κτλ. τα σπειρώματα είναι καθαρά θέμα αναγκών.

Οι δυνάμεις αλλάζουν όχι μόνο ανάλογα με το σπείρωμα αλλά ανάλογα και με το υλικό (σκληρότητα) της βίδας, αλλά και με το υλικό επάνω στο οποίο βιδώνουν.

Σε πολλές κεφαλές σύγχρονων αυτοκινήτων οι κατασκευαστές προτείνουν κάτι πράγματα που σε κάποιον που δεν ξέρει θα ακουστούν πολύ κουφά.
Πχ..
1.Βάζουμε όλες όλες τις βιδες μέχρι να πατήσουν.
2.Σφίγγουμε μέχρι τα 17nm.
3.Σφίγγουμε μέχρι τα 35nm.
4.Αφήνουμε τις βίδες να "ξεκουραστούν" για x χρόνο και ..
5.Τις γυρνάμε άλλες 80ο με γωνιόμετρο.

Στα παραπάνω έχουν υπολογιστεί τα πάντα. Από τις ιδιότητες της βίδας, πάχος μπουλωνιού, σπείρωμα, αντοχές κεφαλής, συμπεριφορά υλικού επάνω στο οποίο η βίδα ασκεί τη ροπή και άλλα πολλά.
Τα παραπάνω δεν ισχύουν αν αλλάξουμε τη βίδα και απλά βάλουμε μια βίδα με μεγαλύτερη σκληρότητα. Αν οι βίδες και τα σπειρώματα δεν είναι καθαρά. Αν θα βάλουμε λάδι στις κεφαλές, ροδέλες, σπειρώμτα ή όχι.

Τα λεπτά σπειρώματα νομίζω έχουν μεγαλύτερες αντοχές στον εφελκυσμό γιατί παρόλο που είναι λεπτότερα η συνολική ποσότητα του μετάλλου των σπειρωμάτων που είναι σε επαφή, είναι περισσότερη.
Επίσης η βίδα με λεπτά σπειρώματα μπορεί να ασκήσει μεγαλύτερη ροπή εφαρμόζοντας μικρότερη δύναμη στην κεφαλή της. (Δεν είναι τόσο απλό, αλλά το εξηγώ χοντρικά)
Είναι πιο δύσκολο να χαλαρώσει. Μια με χοντρά και αραιά σπειρώματα, με μισή στροφή έχει σχεδόν ξεβιδωθεί, όταν μια με πολύ λεπτά σπειρώματα θα χρειαστεί πολύ περισσότερο.
(ενστάσεις και παρατηρήσεις στα παραπάνω, δεκτές)

Δε μου έρχεται κάτι άλλο αλλά το έπιασες πως περίπου πάει.

Δεν ασχολούμαι με Αμερικάνικα και Αγγλικά σπειρώματα, μόνο με μετρικά που τείνουν να καθιερωθούν απ' όλους. Αυτό έκανε και το international standard (iso), που το εφαρμόζουν οι περισσότεροι. Προσπαθεί να καθιερώσει κάποια στάνταρ σε αυτά τα μεγέθη.

congate7
06/12/2015, 17:05
Με κάλυψες απόλυτα. :beer:

typhoon
06/12/2015, 20:20
Daz κατατοπιστικάτος και λεπτομερής!Ευχαριστούμε!:a013:

Grafton 505
06/12/2015, 23:58
information spam on

Ξεκίνησαν πολύ παλιά στα αεροπλάνα. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούνται ακόμα εκεί.

Χρησιμοποιούνται ακόμα σε όλα. Στρατιωτικά και πολιτικά.

Στα μικρά αεροπλάνα (Cessna, Pipper κτλ) στα φέρινγκς του κινητήρα και σε μερικές θυρίδες ελέγχου αλλά όχι στα φτερά.
https://www.google.gr/search?q=dseus&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjluIXul8jJAhVHUhQKHVJiCNsQ_AUIBygB&biw=1280&bih=827#newwindow=1&tbm=isch&q=cessna+engine+fairing&imgrc=IrjhMI-6mWHUUM%3A
Στα μεγάλα αεροπλάνα (Boeing, Airbus κτλ) μόνο μέσα στο πιλοτήριο. Εξωτερικά τα πάντα είναι βιδωμένα ή έχουν μεντεσέδες ασφαλείας.
347660
Στα μαχητικά, παλιά και σύγχρονα, μόνο μέσα στο κόκπιτ, στις κονσόλες με τους διακόπτες δεξιά και αριστερά του πιλότου.
347661
Σε όλα τα αεροπλάνα, τα όργανα, βιδώνονται με βίδες τουλάχιστον 2 εκατοστών.
information spam off

daz
07/12/2015, 02:25
Nice! :beer:

Θα πάω αύριο να ελέγξω ότι έχει απομείνει από ένα χιούι που έχουμε "παρκαρισμένο". :lol:

duke200
07/12/2015, 07:54
Σε πολλές κεφαλές σύγχρονων αυτοκινήτων οι κατασκευαστές προτείνουν κάτι πράγματα που σε κάποιον που δεν ξέρει θα ακουστούν πολύ κουφά.
Πχ..
1.Βάζουμε όλες όλες τις βιδες μέχρι να πατήσουν.
2.Σφίγγουμε μέχρι τα 17nm.
3.Σφίγγουμε μέχρι τα 35nm.
4.Αφήνουμε τις βίδες να "ξεκουραστούν" για x χρόνο και ..
5.Τις γυρνάμε άλλες 80ο με γωνιόμετρο.

Στα παραπάνω έχουν υπολογιστεί τα πάντα. Από τις ιδιότητες της βίδας, πάχος μπουλωνιού, σπείρωμα, αντοχές κεφαλής, συμπεριφορά υλικού επάνω στο οποίο η βίδα ασκεί τη ροπή και άλλα πολλά.
Τα παραπάνω δεν ισχύουν αν αλλάξουμε τη βίδα και απλά βάλουμε μια βίδα με μεγαλύτερη σκληρότητα. Αν οι βίδες και τα σπειρώματα δεν είναι καθαρά. Αν θα βάλουμε λάδι στις κεφαλές, ροδέλες, σπειρώμτα ή όχι.

Τα λεπτά σπειρώματα νομίζω έχουν μεγαλύτερες αντοχές στον εφελκυσμό γιατί παρόλο που είναι λεπτότερα η συνολική ποσότητα του μετάλλου των σπειρωμάτων που είναι σε επαφή, είναι περισσότερη.
.

και που να δεις ακόμα πιο κουφά αμάξια που σου λεει να σφιξεις σε τρια στάδια μετα να ξεσφίξεις τελείως και μετα να ξανασφίξεις άλλα 4 σταδια και φυσικά με συγκεκριμένη σειρά σφίξε ξεσφιξε για 16 και 17 μπουλώνια. Θες μια ώρα μόνο για να σφίξεις ένα καπάκι!!!

Και μετά απο όλα αυτα, σου λεει στα 500 χιλιόμετρα, ξανακάνε έλεγχο στο σφίξιμο, οπότε πάλι όλα κάτω!

δεν θα ξεχάσεις καμία? Να πως χαλάνε οι φλάντζες

Desperado
07/12/2015, 09:54
Μπράβο παιδιά, πολύ κατατοπιστικό νήμα!!!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, αν έχουμε να σφίξουμε μια βίδα με χ ροπή και βάλουμε στο σπείρωμα της γράσο για να μην κολλήσει λόγω π.χ. ηλεκτρόλυσης, τι γίνεται? Μπορούμε να ασκήσουμε την χ ροπή ή υπάρχει περίπτωση να κλωτσήσει το σπείρωμα?

PortisHead
07/12/2015, 10:31
τότες γιατί βγάλανε τις torx?

Απο προσωπικη εμπειρια, οσο και να κλωτσησει μια torx εχει πολυ περισσοτερες
πιθανοτητες με οποιοδηποτε εργαλειο που μοιαζει με κατσαβιδι να την ξεβιδωσεις.

Pan (dvs)
07/12/2015, 14:48
Μπράβο παιδιά, πολύ κατατοπιστικό νήμα!!!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, αν έχουμε να σφίξουμε μια βίδα με χ ροπή και βάλουμε στο σπείρωμα της γράσο για να μην κολλήσει λόγω π.χ. ηλεκτρόλυσης, τι γίνεται? Μπορούμε να ασκήσουμε την χ ροπή ή υπάρχει περίπτωση να κλωτσήσει το σπείρωμα?

Aν καταλαβα τι εννοεις,υπαρχει περιπτωση να ξεσφιξει πιο ευκολα με τους κραδασμους.Αυτος ειναι και ο λογος που στα μπουλονια των αυτοκινητων προτιμαμε να κολλησουνε παρα να βαλουμε γρασσο.

Desperado
07/12/2015, 16:47
Aν καταλαβα τι εννοεις,υπαρχει περιπτωση να ξεσφιξει πιο ευκολα με τους κραδασμους.Αυτος ειναι και ο λογος που στα μπουλονια των αυτοκινητων προτιμαμε να κολλησουνε παρα να βαλουμε γρασσο.

Ευχαριστώ για την απάντηση, εννοούσα κάτι διαφορετικό όμως.
Έστω ότι έχουμε μια βίδα που πρέπει να την σφίξουμε στα 10 κιλά ροπή, όταν την σφίξουμε κάνει έστω 5 πλήρεις περιστροφές. Αν βάλουμε σε αυτήν γράσσο γιατί είναι σε κάτι που μπαίνει σε θάλασσα και φοβόμαστε ηλεκτρόλυση , όταν πάμε να την σφίξουμε στην προβλεπόμενη ροπή (10 κιλά) υπάρχει περίπτωση λόγω του γράσσου να κάνει π.χ. 5,5 περιστροφές ? Με κίνδυνο να προκαλέσουμε κάπου ζημιά?

OldMan
07/12/2015, 17:15
Έστω ότι έχουμε μια βίδα που πρέπει να την σφίξουμε στα 10 κιλά ροπή, όταν την σφίξουμε κάνει έστω 5 πλήρεις περιστροφές. Αν βάλουμε σε αυτήν γράσσο γιατί είναι σε κάτι που μπαίνει σε θάλασσα και φοβόμαστε ηλεκτρόλυση , όταν πάμε να την σφίξουμε στην προβλεπόμενη ροπή (10 κιλά) υπάρχει περίπτωση λόγω του γράσσου να κάνει π.χ. 5,5 περιστροφές ? Με κίνδυνο να προκαλέσουμε κάπου ζημιά?
Κανονικά όχι...

Η ροπή συσφιξης υπολογίζεται πανω στο σταδιο της αρχικής ελαστικής παραμόρφωσης του σώματος της βιδας (επιμήκυνση λογω εφελκυσμού) που προκαλειται απο την αξονικη "κοντρα" μεταξυ σπειρών και κεφαλής και ειναι ασχετη με οποιονδήποτε συντελεστή τριβής μεταξύ των κοχλιών..

Κοινώς, δεν θα πετύχουμε παραπανω διειδυση μειώνοντας τον συντελεστή τριβής με την ιδια ροπή σύσφιξης...;)

Υ.Γ.
Αλλιως, με ενα λιπαντικό θα καναμε την ιδια δουλεια με ενα μεγενθυτή πέους..

Grafton 505
07/12/2015, 17:36
Ευχαριστώ για την απάντηση, εννοούσα κάτι διαφορετικό όμως.
Έστω ότι έχουμε μια βίδα που πρέπει να την σφίξουμε στα 10 κιλά ροπή, όταν την σφίξουμε κάνει έστω 5 πλήρεις περιστροφές. Αν βάλουμε σε αυτήν γράσσο γιατί είναι σε κάτι που μπαίνει σε θάλασσα και φοβόμαστε ηλεκτρόλυση , όταν πάμε να την σφίξουμε στην προβλεπόμενη ροπή (10 κιλά) υπάρχει περίπτωση λόγω του γράσσου να κάνει π.χ. 5,5 περιστροφές ? Με κίνδυνο να προκαλέσουμε κάπου ζημιά?

Να προσθέσω στα λεγόμενα του ολντμαν, ότι γρασάροντας την βίδα μπορείς να την σφίξεις με μεγαλύτερη ροπή από ότι στεγνή χωρίς κίνδυνο να κλωτσίσει.
Μερικοί κατασκευαστές βγάζουν ανάλογους πίνακες σύσφιξης.
Δεν πάμε στα κουτουρού δηλαδη.

toyar
07/12/2015, 17:46
κανονικα αν δεν αναφερεται δεν πρεπει να μπαινει γρασσο γιατι οπως εγκλωβιζεται αναμεσα στα σπειρωματα μπορει να ασκησει μεγαλες πιεσεις τοπικα αλλα μπορει και να αλλοιωσει και τις αξονικες δυναμεις που δημιουργουνται με δεδομενη ροπη συσφιξης

OldMan
07/12/2015, 18:08
To πας faraway ρε Τογιαριε...;)

Αυτό θα μπορούσε να γινει αν το φιλμ του λιπαντικου που εγκλωβιζόταν μεταξυ των σπειρωματων ασκουσε ακτινικες πιεσεις ικανες να παραμορφωσουν το σπειρωμα...

toyar
07/12/2015, 18:21
σε καποιο manual ειχα πετυχει που ελεγε να μην χρησιμοποιειται λιπαντικο στις βιδες της κεφαλης αλλα δεν θυμαμαι που..........
παντως μια και τα υγρα ειναι ασυμπιεστα καλο ειναι τα σπειρωματα να ειναι καθαρα και στεγνα:p

virus
07/12/2015, 18:24
παντως στα μανιουαλ λεει αν θελει λαδι η οχι κατα το σφιξιμο. δεν εχω δει ακομα σε μανιουαλ να λεει για γρασσο.

nikos_abel
07/12/2015, 18:28
Ναι, αυτοί οι καπετάνιοι με την ηλεκτρόλυση το έχουν σοβαρό το πρόβλημα. Παντού γράσο λέμε.

OldMan
07/12/2015, 18:33
Άμα ο άνθρωπος ειναι τσίπης και δεν αγοραζει ανοξειδωτες βίδες...

OldMan
07/12/2015, 18:38
σε καποιο manual ειχα πετυχει που ελεγε να μην χρησιμοποιειται λιπαντικο στις βιδες της κεφαλης αλλα δεν θυμαμαι που..
Ρε δεν παμε καλααααααααααααα....

Το λιπαντικό στις βιδες κεφαλής θα καει στην καλυτερη (για μας) περίπτωση..

Αν πεσουμε σε κανενα ultra high temperature resistance θα τα παρει στο κρανιο και θα αρχίσει να φουσκώνει ωσπου να καραφλιασει τα πάσα...

toyar
07/12/2015, 18:43
υποθετω οτι τη ζημια θα την κανει σφιγγοντας τις βιδες και πολυ πριν βαλεις μπρος

Desperado
07/12/2015, 19:33
Κανονικά όχι...

Η ροπή συσφιξης υπολογίζεται πανω στο σταδιο της αρχικής ελαστικής παραμόρφωσης του σώματος της βιδας (επιμήκυνση λογω εφελκυσμού) που προκαλειται απο την αξονικη "κοντρα" μεταξυ σπειρών και κεφαλής και ειναι ασχετη με οποιονδήποτε συντελεστή τριβής μεταξύ των κοχλιών..

Κοινώς, δεν θα πετύχουμε παραπανω διειδυση μειώνοντας τον συντελεστή τριβής με την ιδια ροπή σύσφιξης...;)

Υ.Γ.
Αλλιως, με ενα λιπαντικό θα καναμε την ιδια δουλεια με ενα μεγενθυτή πέους..

Κατανοητότατος!! :a23:
Για το Υ.Γ. σοφέ γέροντα μιλάς με την γνώση της εμπειρίας ?? :lol:


Να προσθέσω στα λεγόμενα του ολντμαν, ότι γρασάροντας την βίδα μπορείς να την σφίξεις με μεγαλύτερη ροπή από ότι στεγνή χωρίς κίνδυνο να κλωτσίσει.
Μερικοί κατασκευαστές βγάζουν ανάλογους πίνακες σύσφιξης.
Δεν πάμε στα κουτουρού δηλαδη.

Δεν το ήξερα πολύ ενδιαφέρον!! Βασικά αυτό με απασχολούσε, η πιθανότητα να κλωτσήσει το σπείρωμα.


σε καποιο manual ειχα πετυχει που ελεγε να μην χρησιμοποιειται λιπαντικο στις βιδες της κεφαλης αλλα δεν θυμαμαι που..........
παντως μια και τα υγρα ειναι ασυμπιεστα καλο ειναι τα σπειρωματα να ειναι καθαρα και στεγνα:p

Τα υγρά είναι ασυμπίεστα μεν, 100% στεγανή περιοχή μεταξύ σπειρώματος και βίδας δεν έχεις όμως...;)
Να ένα παράδειγμα από τέτοιο λιπαντικό
http://www.permatex.com/products-2/product-categories/lubricants/specialty-lubricants-anti-seize/permatex-anti-seize-lubricant-detail


Ναι, αυτοί οι καπετάνιοι με την ηλεκτρόλυση το έχουν σοβαρό το πρόβλημα. Παντού γράσο λέμε.

Άστα να παν.....ένα σώμα όλα λέμε!!


Άμα ο άνθρωπος ειναι τσίπης και δεν αγοραζει ανοξειδωτες βίδες...

Ανοξείδωτες βίδες παντού, ναι....Αλλά σε μπλοκ μηχανής δεν βάζουν από ότι ξέρω ούτε οι κατασκευαστές, βάζουν μόνο γαλβανισμένες και είναι νομίζω θέμα αντοχής...
Πάντως θα μπορούσε και στις μοτοσυκλέτες να έχει εφαρμογή ένα τέτοιο λιπαντικό, π.χ. στις βίδες της εξάτμισης για να λύνουν ευκολότερα μετά.

Σε εξαιρετικά ενδιαφέρον εξελίσεται και ετούτο το θρεντάκιον....

virus
07/12/2015, 19:40
Τα υγρά είναι ασυμπίεστα μεν, 100% στεγανή περιοχή μεταξύ σπειρώματος και βίδας δεν έχεις όμως...;)
.

κι ομως εχει στεγανο. το κεφαλι σφραγιζει.

Desperado
07/12/2015, 19:45
κι ομως εχει στεγανο. το κεφαλι σφραγιζει.

Δεν επιμένω γιατί δεν ξέρω, στα εξωλέμβια όμως πως γίνεται οι βίδες της κεφαλής να είναι τίγκα στην ηλεκτρόλυση από το αλάτι μετά από κάποια χρόνια??

toyar
07/12/2015, 20:09
κεφαλες και μπλοκ στις εξωλεμβιες ειναι αλουμινενια
οι βιδες αναποφευκτα ειναι χαλυβδινες
η ηλεκτρολυση τρωει το αλουμινιο κι οχι τον χαλυβα
για το λογο αυτο θυσιαζονται χρησιμοποιουνται ανοδια για προστασια (νομιζω απο μαγνησιο)

Desperado
07/12/2015, 20:13
κεφαλες και μπλοκ στις εξωλεμβιες ειναι αλουμινενια
οι βιδες αναποφευκτα ειναι χαλυβδινες
η ηλεκτρολυση τρωει το αλουμινιο κι οχι τον χαλυβα
για το λογο αυτο θυσιαζονται χρησιμοποιουνται ανοδια για προστασια (νομιζω απο μαγνησιο)

Σωστά , τρώγονται όμως λόγω ηλεκτρόλυσης και οι βίδες τελικά, το έχω δει με τα μάτια μου. Ανόδια (σωστά μαγνησίου είναι ) υπάρχουν βέβαια αλλά...το αλάτι είναι άτιμο!!!
Πάντως εγώ καταλήγω ότι δεν υπάρχει στεγανότητα μεταξύ βίδας και σπειρώματος , γι'αυτό και παρουσιάζεται το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης στα μοτέρ θαλάσσης ή εμφανίζεται οξείδωση στα στεριανά μοτέρ.

toyar
07/12/2015, 20:20
στα σπειρωματα στερεωσης ή προεντασης δεν υπαρχει αναγκη για στεγανοτητα
απο εκει και περα δε χρειαζεται καν νερο για την ηλεκτρολυση, δουλευει και η υγρασια του αερα εμπλουτισμενη με αλατι αρκει τα μεταλλα να ακουμπουν

Desperado
07/12/2015, 20:29
στα σπειρωματα στερεωσης ή προεντασης δεν υπαρχει αναγκη για στεγανοτητα
απο εκει και περα δε χρειαζεται καν νερο για την ηλεκτρολυση, δουλευει και η υγρασια του αερα εμπλουτισμενη με αλατι αρκει τα μεταλλα να ακουμπουν

Και δουλεύει άριστα!! :cry::lol:

andreaspetr
14/12/2015, 00:36
και που να δεις ακόμα πιο κουφά αμάξια που σου λεει να σφιξεις σε τρια στάδια μετα να ξεσφίξεις τελείως και μετα να ξανασφίξεις άλλα 4 σταδια και φυσικά με συγκεκριμένη σειρά σφίξε ξεσφιξε για 16 και 17 μπουλώνια. Θες μια ώρα μόνο για να σφίξεις ένα καπάκι!!!

Και μετά απο όλα αυτα, σου λεει στα 500 χιλιόμετρα, ξανακάνε έλεγχο στο σφίξιμο, οπότε πάλι όλα κάτω!

δεν θα ξεχάσεις καμία? Να πως χαλάνε οι φλάντζες

κατι τετοιο δηλαδη...

348145

duke200
14/12/2015, 07:55
ναι! και ω τι έκπληξη, το μοτερ είναι nissan!!

toyar
14/12/2015, 08:22
τετοια διαδικασια ειχα δει και στον boxer του impreza σε 2 κεφαλες

andreaspetr
15/12/2015, 00:00
Ιαπωνικη φιλοσοφια μαλλον στο δεσιμο μοτερ.
ευκολο ειναι παντως... :p


https://www.youtube.com/watch?v=zQ3RtLTVaNc

DAN_DAN
29/02/2016, 11:11
Γιατί για κάποιες βίδες με ίδια διατομή χρησιμοποιούνται διαφορετικά κλειδιά? Έχω δει πχ στην ίδια διατομή να χρειάζεται άλλοτε 13 και άλλοτε 12. Είναι θέμα προτυπου ή έχει σχέση με ροπές η ιστορία αυτή?

sapila racing
29/02/2016, 11:29
Γιατί για κάποιες βίδες με ίδια διατομή χρησιμοποιούνται διαφορετικά κλειδιά? Έχω δει πχ στην ίδια διατομή να χρειάζεται άλλοτε 13 και άλλοτε 12. Είναι θέμα προτυπου ή έχει σχέση με ροπές η ιστορία αυτή?

Αυτό συμβαίνει λόγω διαφορετικών standards.
Ολα τα Japan είναι με JIS ( Japanese Industrial Standard) και χρησιμοποιούν 10ρι κεφαλι για 6mm, 12 για 8mm κοκ, ενώ σε ενα Ευρωπαικό θα είχες 11ρι και 13ρι κεφάλι αντίστοιχα.

DAN_DAN
29/02/2016, 12:07
Ευχαριστώ Άρη

dankannn
29/02/2016, 12:15
Ιαπωνικη φιλοσοφια μαλλον στο δεσιμο μοτερ.
ευκολο ειναι παντως... :p


https://www.youtube.com/watch?v=zQ3RtLTVaNc

χαχαχα
Σε 4 λεπτα ετοιμο το moter.

Road Pirat
26/07/2016, 17:00
Βίδες jis στο ποιο αναπάντεχο μέρος. 363195

daz
26/07/2016, 20:38
Βίδες jis στο ποιο αναπάντεχο μέρος. 363195

Καρμπιρατέρ είναι?
Αν ναι, τότε είναι το πιο συνηθισμένο μέρος για να βρεις jis.

Road Pirat
26/07/2016, 22:18
Ναι από πριονι

daz
27/07/2016, 00:41
Ναι από πριονι

Τα stihl είναι γερμανικά και παρόλα αυτά οι βίδες είναι jis. Δεν ξέρω αν το καρμπ είναι japan (πιθανότατα) αλλά 9 στις 10 φορές τα καρμπιρατέρ έχουν βίδες Ιαπωνικές.

vaska
27/07/2016, 01:51
Ιαπωνικη φιλοσοφια μαλλον στο δεσιμο μοτερ.
ευκολο ειναι παντως... :p


https://www.youtube.com/watch?v=zQ3RtLTVaNc

πολύ βαλβίδα αδερφάκι μου. Μια χαρά κι εγώ έτσι θα το έδενα οχι σε 4 αλλά σε 14 χρόνια θα το είχα τελειώσει. Πτνα Γιαπωνία τα πάντα εν Σοφία εποίησες

Road Pirat
28/07/2016, 14:10
Από την άλλη μεριά γράφει Welbro, δεν ξέρω αν είναι ο κατασκευαστής. Γιατί έχουν JIS τα περισσότερα ? εκεί φτιάχνονται ?

thunder ace
13/10/2016, 08:35
Τα stihlείναι γερμανικά και παρόλα αυτά οι βίδες είναι jis. Δεν ξέρω αν το καρμπ είναι japan (πιθανότατα) αλλά 9 στις 10 φορές τα καρμπιρατέρ έχουν βίδες Ιαπωνικές.

οταν πουλαγα stihl (1980-1993)ΜΟΝΟ τα μεγαλα μοντελα ηταν απο Γερμανια Τα μικρα της ηταν φασον απο Αμερικη.

daz
13/10/2016, 12:23
οταν πουλαγα stihl (1980-1993)ΜΟΝΟ τα μεγαλα μοντελα ηταν απο Γερμανια Τα μικρα της ηταν φασον απο Αμερικη.

Το σωστότερο θα ήταν να γράψω ότι η stihl είναι γερμανική εταιρία! :beer:

Σήμερα αυτό που γράφεις ισχύει σε όλες (σχεδόν) τις γερμανικές εταιρίες (κατασκευαστές). Τα μικρά, εισαγωγικά μοντέλα κατασκευάζονται εκτός γερμανίας είτε εξ' ολοκλήρου είτε κατά ένα μεγάλο μέρος.

daz
14/10/2016, 00:05
Το θέμα για την αγορά βιδών διαχωρίστηκε.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150949

vaska
24/12/2016, 18:37
Ελπίζω να είμαι στο σωστό μέρος (έχω χάσει τον μπούσουλα με τόσα που έχουν δημιουργηθεί) και να μην χώνω τον Αποστόλη να μετακινεί συνέχεια θέματα.

Το λοιπόν σήμερα είπα να ανοίξω έναν φούρνο μικρο-κυμάτων να δω τι στο διάολο έχει και δεν δουλεύει. Αυτός ο σιχαμένος έχει βίδες security torx Νο 20. Οκ λέω έχουμε απ' όλα και τσιμπάω μια συλλογή της Wurth με Μπιτάκια τόρξ. Αμ δε το 15άρι χόρευε το 20άρι δεν έμπαινε. Παίρνω το κόσμημα της facom με την μικρή καστάνια και τα μπιτάκια, παίρνω το 20 και μια χαρά μπήκε και μια χαρά έκανα την δουλειά μου (έφτιαξα και τον φούρνο)
Αφού έμεινε χρόνος ελεύθερος είπα να τσεκάρω γιατί το ένα έμπαινε και το άλλο όχι. Εξωτερική διάμετρος και στα 2 μπιτάκια ίδια, διάμετρος της τρύπας ίδια η μόνη διαφορά είναι στην ονομασία που δίνει η κάθε εταιρία IPR20 για την wurth και δεν μπαίνει, EXR120 για την Facom και μπαίνει μια χαρά. Οπτικά τουλάχιστον η μόνη διαφορά που βλέπω (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος δεν μπορώ να την μετρήσω) είναι το πάχος των ακμών του εξαγώνου. Της Facom είναι λίγο πιο λεπτές και μπαίνει και φωλιάζει το μπιτάκι.
Όποια πληροφορία (ακαδημαϊκά) περαιτέρω, ευπρόσδεκτη. Για να μαθαίνουμε από τους ξέροντες.

daz
24/12/2016, 19:57
Μήπως το wurth ειναι torx plus? Δεν είμαι σε υπολογιστή να το ψάξω βάση κωδικού αλλά έτσι φαίνεται απ την περιγραφή σου.

Τα torx plus εχουν πιο χοντρούς λοβούς και δεν μπαίνουν σε κανονικές βίδες torx. Ενα απλό torx ομως ταιριάζει σε βίδα plus (με τα ανάλογα μποσικα αλλά θα δουλέψει χωρίς να την καταστρέψει)

Μη τα μπερδεψεις με τα security plus που εχουν πιο χοντρούς λοβους, 5 αντί για 6 και τρύπα.

daz
24/12/2016, 20:01
Αν βάλεις και μία φώτο ίσως καταλαβω καλύτερα. Είσαι σίγουρος ότι τα wurth δεν έχουν 5 λοβούς, έτσι;