PDA

View Full Version : Λαστιχα =/-γραναζι



OZRICrazy
05/11/2005, 22:29
Καταρχην καλησπερα.To CB ξεφτιλησε τα μαμα λαστιχακια,μαλον εγω τα ξεφτιλησα:lol: .Το προβλημα ειναι οτι φοραει μαμα 190/60/17-130/70/17 bridgetone.Αυτα δεν υπαρχουν στο Ελλαντα γιατι το συγκεκριμενο δεν εγινε ποτε επισημη εισαγωγη στην Ευρωπη:mad: 1998-2002.Τα μονα που βρηκα σε αυτα τα νουμερα ειναι τα DUNLOP D220 αλλα το σκατο ειναι οτι ειναι touring δηλαδη κρατημα @ρχηδια.Οποτε πηρα τα PIRELLI DIABLO σε 190/50/17-120/70/17(δεν τα εβαλα ακομη),το θεμα ειναι οτι τωρα μικρινε η περιφερεια των τροχων,αρα θα χασω τελικη και θα κερδισω επιταχυνση πραγμα που δεν το θελω καθολου.Ποσα δοντακια πρεπει να μεγαλωσει αραγε το πισω γραναζι για να βρω περιπου το μαμα πατημα.?(το κοντερ περνει απο το σαζμαν αραγε θα χανει?):sick: :sick:
:wave2: :wave2:

idi
05/11/2005, 22:46
πρεπει να αφαιρεσεις δοντακια στο πισω οχι να προσθεσεις

OZRICrazy
05/11/2005, 22:48
Ναι σωστα μπερδευτηκα με το μπροστα.Ποσα ομως?

idi
05/11/2005, 22:51
νομιζω οτι με -1 θα εισαι οκ
ολα αυτα ειναι στο περιπου βασικα

αλλα να σου πω... γιατι δε τα'αφηνεις ετσι? τελικες ΔΕ θα χασεις εκτως αν η 6 σου 'βαραει κοφτη'

DEMINIO
06/11/2005, 11:21
Εγώ πάντως, το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου είναι να σηκώσω λίγο την ουρά... Το μηχανάκι χαμήλωσε γενικώς, και σε αναλογία το μπρος με το πίσω.... πρέπει να 'χει γίνει λίγο τσοπεριά...:lol: Πρέπει να επανέλθει η γεωμετρία του...

OZRICrazy
06/11/2005, 13:34
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Εγώ πάντως, το πρώτο που θα έκανα στη θέση σου είναι να σηκώσω λίγο την ουρά... Το μηχανάκι χαμήλωσε γενικώς, και σε αναλογία το μπρος με το πίσω.... πρέπει να 'χει γίνει λίγο τσοπεριά...:lol: Πρέπει να επανέλθει η γεωμετρία του... [/
QUOTE]
Που το ειδες εσυ οτι χαμηλωσε.Εδω δεν το ειδα εγω ,αφου δεν εχω βαλει ακομα τα καινουρια.Οταν λεμε προφιλ απο 60 σε 50 δεν σημενει οτι το λαστιχο ειναι 10 ποντους ποιο κοντο:nono: .Με αυτη την αλλαγη το πολυ να χασει ενα ποντο.

OZRICrazy
06/11/2005, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
νομιζω οτι με -1 θα εισαι οκ
ολα αυτα ειναι στο περιπου βασικα

αλλα να σου πω... γιατι δε τα'αφηνεις ετσι? τελικες ΔΕ θα χασεις εκτως αν η 6 σου 'βαραει κοφτη'
Οντως το μοτερ τερματιζει ανετα την 5 με 250χλμ.Αρα πρεπει να το αλλαξω σιγουρα.

DEMINIO
06/11/2005, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Που το ειδες εσυ οτι χαμηλωσε.Εδω δεν το ειδα εγω ,αφου δεν εχω βαλει ακομα τα καινουρια.


Εξυπνίδης, ε;;:sick:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Οποτε πηρα τα PIRELLI DIABLO σε 190/50/17-120/70/17(δεν τα εβαλα ακομη),το θεμα ειναι οτι τωρα μικρινε η περιφερεια των τροχων,αρα θα χασω τελικη και θα κερδισω επιταχυνση πραγμα που δεν το θελω καθολου.


Αφού δεν χαμήλωσε ακόμα, τότε δεν μίκρυνε ακόμα και η περιφέρεια των τροχών....:a24: Οπότε μην ανυσηχείς για την τελική σου...

Τώρα,

Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Οταν λεμε προφιλ απο 60 σε 50 δεν σημενει οτι το λαστιχο ειναι 10 ποντους ποιο κοντο:nono: .Με αυτη την αλλαγη το πολυ να χασει ενα ποντο.

Άμα σήμαινε ότι χαμηλώνει 10 πόντους δεν θα μιλάγαμε για τσόπερ αλλά για κάρτ... Anyway, αν κάνεις τους απλούστατους υπολογισμούς που φαίνεται πως γνωρίζεις, θα δεις πως μ' αυτά τα ελαστικά, όταν τα βάλεις:a22: , θα χαμηλώσει 7χιλιοστά μπροστά και 19 πίσω... Κοινώς, θα έχεις 1+ πόντο διαφορά στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας... Αν αυτό δεν σου λέει κάτι, κακώς (πιστεύω εγώ...), γιατί είναι σημαντικότερη "μετατροπή" πάνω στη μοτό, από τη διαφορά που θα έχεις στα χιλιόμετρα...

OZRICrazy
06/11/2005, 19:24
Για να ανεβει η ουρα ειναι λιγο δυσκολο νομιζω.Αν σφιξω τα αμορτισερ θα σκληρινουν πολυ και δεν το θελω μια λυση νομιζω ειναι να ανεβουν οι μπουκαλες 1 ποντο απο τις πλακες.

crazykiller
06/11/2005, 21:22
Μάλλον θα πρέπει να χαμηλώσεις από τις μονόπλακες...

tifoso4ever
09/11/2005, 15:35
[COLOR=orange]Anyway, αν κάνεις τους απλούστατους υπολογισμούς που φαίνεται πως γνωρίζεις, θα δεις πως μ' αυτά τα ελαστικά, όταν τα βάλεις , θα χαμηλώσει 7χιλιοστά μπροστά και 19 πίσω... Κοινώς, θα έχεις 1+ πόντο διαφορά στη γεωμετρία της μοτοσυκλέτας... [COLOR=orange]

Για πες μας και σε μας τι υπολογισμους εκανες και συμπερανες τα νουμερα που μας λες. Μηπως ειναι υπερβολικα???
Μηπως πρεπει να υπολογισεις την μειωση της ΑΚΤΙΝΑΣ των τροχων και ΟΧΙ ΤΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ???
Λεω, μηπως...

tifoso4ever
09/11/2005, 15:42
εξαλλου, για πες μας, μπαινεις σε πιστα και φοβασαι οτι θα κανεις χειροτερους χρονους λογω αλλαγης γεωμετριας?
Γιατι, στο δρομο δεν νομιζω να ειναι τοσο δραματικη η κατασταση, ωστε να κινδυνεψεις απο τη μειωμενη καστερ και ιχνος.
Ασε δε, που το μηχανακι τωρα θα στριβει με τη σκεψη...
Γιατι τοσο αγχος για το τιποτα? Που να ειχες και fireblade, η'R1, η' Κ5...

OldMan
09/11/2005, 16:11
:mad: :D :mad:

Γ@μώ τις γεωμετρίες (και τριγωνομετρίες..).

Ο αριθμός του προφίλ του ελαστικού δηλώνει πόσο τις % του φάρδους του πέλματος είναι το ύψος του ελαστικού !!!

Το 190/60/17 λέει ότι το λάστιχο έχει πλάτος 190mm και ύψος 114mm (το 60% του 190) και μπαίνει σε 17άρα ζάντα.

Η περιφέρεια του κύκλου είναι 2 Χ 3,14 Χ ακτίνα.

Τούτου δοθέντος, έχουμε στην πρώτη περίπτωση ([ 17 Χ 2,54 ] + 11,4) Χ 2 Χ 3.14 = 342,76 cm

ενώ στην δεύτερη: 330, 83 cm

Το λάστιχο με το 50άρι προφίλ (και το ίδιο πλάτος και ίδια ζάντα...) έχει περίμετρο μικρότερη κατά 11,93 cm δηλ. κατά 3.5% μικρότερη.

Αν μικρύνουμε το πίσω γρανάζι μας (ή μεγαλώσουμε το μπροστά) κατά 3.5%, το μηχανάκι θα βγάζει την ίδια τελική στις ίδιες στροφές !!!



:wave2: :beer: :wave2:

OZRICrazy
09/11/2005, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
εξαλλου, για πες μας, μπαινεις σε πιστα και φοβασαι οτι θα κανεις χειροτερους χρονους λογω αλλαγης γεωμετριας?
Γιατι, στο δρομο δεν νομιζω να ειναι τοσο δραματικη η κατασταση, ωστε να κινδυνεψεις απο τη μειωμενη καστερ και ιχνος.
Ασε δε, που το μηχανακι τωρα θα στριβει με τη σκεψη...
Γιατι τοσο αγχος για το τιποτα? Που να ειχες και fireblade, η'R1, η' Κ5...
Συγνωμη αλλα εμενα ουτε που με ενδιεφερε το θεμα γεωμετρια αυτο που ηθελα να μαθω ηταν τι γραναζι πρεπει να βαλω πισω.Anyway τα λαστιχακια μπηκανε και το μοτερ ειναι σουπερ.Το προβλημα ηταν οτι η μηχανη εσκαγε την 5 σε χρονο μηδεν,πραγμα που δεν γινοταν πριν.Εψαξα και βρηκα οτι το CB 2003-2005 εχει τα ιδια gear ratios με το 98-02 ,φοραει χαμηλο προφιλ 180/55/17 ενα κλικ μεγαλυτερο απο αυτα που εβαλα εγω.Το CB μου φοραει γραναζια 18-41 και το καινουργιο 18-39.Ετσι εβαλα 2 δοντια μικροτερο και ολα εγιναν οπως πριν.:rotflmao: :lol: :lol:
Τι λαστιχα ειναι αυτα τα DIABLO ρε εχω χεστει πανω μου.Το κρατημα της ΑΡΚΟΥΔΑΣ.:beer: :beer:

OldMan
09/11/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Ετσι εβαλα 2 δοντια μικροτερο και ολα εγιναν οπως πριν...

Η αλυσίδα τέντωσε Ο.Κ. ??

OZRICrazy
09/11/2005, 19:51
Oλα τζετ:a18: Ετοιμος για Σερρες 2 μερουλες ακομα λεμε.:beer:

DEMINIO
09/11/2005, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
εξαλλου, για πες μας, μπαινεις σε πιστα και φοβασαι οτι θα κανεις χειροτερους χρονους λογω αλλαγης γεωμετριας?
Γιατι, στο δρομο δεν νομιζω να ειναι τοσο δραματικη η κατασταση, ωστε να κινδυνεψεις απο τη μειωμενη καστερ και ιχνος.
Ασε δε, που το μηχανακι τωρα θα στριβει με τη σκεψη...
Γιατι τοσο αγχος για το τιποτα? Που να ειχες και fireblade, η'R1, η' Κ5...

Πρώτον, κανένας δεν μίλησε για κίνδυνο. Είπα απλώς τι αλλαγή επέρχεται στη μοτοσυκλέτα. Δηλαδή το αν θα χάσει 10χλμ τελικής είναι επικίνδυνο;;;
Άσε που με τις συγκεκριμένες αλλαγές στις αναλογίες το αντίθετο συμβαίνει... Η κάστερ και το ίχνος μεγαλώνουν, κατά συνέπεια η γεωμετρία γίνεται πιο αργή, κατά συνέπεια "πριν" θα στρίβει καλύτερα από το "μετά"...


Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
[COLOR=orange]Για πες μας και σε μας τι υπολογισμους εκανες και συμπερανες τα νουμερα που μας λες. Μηπως ειναι υπερβολικα???
Μηπως πρεπει να υπολογισεις την μειωση της ΑΚΤΙΝΑΣ των τροχων και ΟΧΙ ΤΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ???
Λεω, μηπως...

Τους υπολογισμούς στους έδωσε κιόλας ο OldMan....
Τώρα η ακτίνα και η διάμετρος έχουν να κάνουν με τα χιλιόμετρα κι όχι με το πόσο χαμηλώνει το μηχανάκι... Η περίμετρος ορίζει το πόση απόσταση θα κάνει ο τροχός σε μία πλήρη περιστροφή του.. Το ύψος του ελαστικού είναι το ύψος του ελαστικού, κοινώς η απόσταση που απέχει η ζάντα από το έδαφος, κι είναι το ίδιο είται είναι σε 17άρα ζάντα είται σε 48άρα!!!

Βέβαια...

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:Το 190/60/17 λέει ότι το λάστιχο έχει πλάτος 190mm και ύψος 114mm (το 60% του 190) και μπαίνει σε 17άρα ζάντα.

Η περιφέρεια του κύκλου είναι 2 Χ 3,14 Χ ακτίνα .

Τούτου δοθέντος, έχουμε στην πρώτη περίπτωση ([ 17 Χ 2,54 ] + 11,4) Χ 2 Χ 3.14 = 342,76 cm

ενώ στην δεύτερη: 330, 83 cm

Το λάστιχο με το 50άρι προφίλ (και το ίδιο πλάτος και ίδια ζάντα...) έχει περίμετρο μικρότερη κατά 11,93 cm δηλ. κατά 3.5% μικρότερη.


Δεν είναι ακριβώς έτσι.. 2πR λέμε... Οπότε είναι (8,5 Χ 2.54) + 11,4... Σωστά;;;
Άρα 207,18 cm με το 190/60/17 και 195,25 cm με το 190/50/17.... ε;;; Κατά τ' άλλα ποσοστά και τέτοια σωστά... Απλά όλα αυτά αφορούν την περίμετρο του τροχού, κοινώς τα χιλιόμετρα και τις επιταχύνσεις, που κανένας δεν αμφισβήτησε ότι παίζουν...


Anyway, είπα ότι εγώ στη θέση σου/του, θα πρόσεχα πρώτα τη γεωμετρία και ύστερα την τελική... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

OldMan
10/11/2005, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
...Δεν είναι ακριβώς έτσι.. 2πR λέμε... Οπότε είναι (8,5 Χ 2.54) + 11,4... Σωστά;;;

:nono: :nono: :nono:

Όχι καλέ μου άνθρωπε...:lol:

Όταν λέμε 17άρα ζάντα εννοούμε ότι η ΑΚΤΙΝΑ της ζάντας είναι 17 inches !!! (από τον αφαλό του τροχού μέχρι το χείλος της ζάντας - για την ακρίβεια μέχρι 3/4 του ύψους του αυλακιού που μαπίνει το ελαστικό...)

:wave2: :beer: :wave2:

maintenance
10/11/2005, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Όχι καλέ μου άνθρωπε...:lol:

Όταν λέμε 17άρα ζάντα εννοούμε ότι η ΑΚΤΙΝΑ της ζάντας είναι 17 inches !!! (από τον αφαλό του τροχού μέχρι το χείλος της ζάντας - για την ακρίβεια μέχρι 3/4 του ύψους του αυλακιού που μαπίνει το ελαστικό...)

:wave2: :beer: :wave2:




Μηπως 17 ίντσες είναι η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ; (λέω εγώ τώρα..........)

OldMan
10/11/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Μηπως 17 ίντσες είναι η ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ; (λέω εγώ τώρα..........)

:look: :hypnotize :look:

Ούπςςςςς ...

Το "κλωτσημένο σπείρωμα" έχει δίκιο !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Άμα έχεις βγάλει το Βρεττανικό Κολλέγιο, παίζεις το ΑγγλοΣαξωνικό στα δάχτυλα ...

maintenance
10/11/2005, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :hypnotize :look:

Ούπςςςςς ...

Το "κλωτσημένο σπείρωμα" έχει δίκιο !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.
Άμα έχεις βγάλει το Βρεττανικό Κολλέγιο, παίζεις το ΑγγλοΣαξωνικό στα δάχτυλα ...



Τα δηλητηριώδη σχόλια, θα μπορούσες να τα είχες αποφύγει.......

Και είπαμε.......κατω οι αλλενόβιδες, ζήτω η επανάσταση!!!

:smokin: :beer: :smokin:

OZRICrazy
10/11/2005, 16:18
Μην μαλωνετε παιδια εχω τον σωστο τυπο.Εχουμε διαμετρο ζαντας 17 οποτε 17/2=8,4*2.54=21.59 τωρα προσθετουμε και το πελμα140*70/100=9.8 ετσι 21.59+9.8=ακτινα ζαντας και ελαστικου 31.39Για να βρουμε την περιμετρο τωρα 2πρ αρα 2*3,14*31,39=197,1292εκ:rotflmao: :lol:

dirtbird
10/11/2005, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Συγνωμη αλλα εμενα ουτε που με ενδιεφερε το θεμα γεωμετρια

Κανονικά θα έπρεπε.
Τις αλλαγές γεωμετρίας όταν πέσει η πίεση του λάστιχου (όχι πολύ, 2-3 psi) τις πιάνεις?

OZRICrazy
10/11/2005, 21:34
Εγω παντως με τα 9χιλ που εχασε το πισω μερος δεν ειδα καμια μα καμια διαφορα.Επειδη μπηκαν και τα καινουργια λαστιχα ειναι μακραααααααααααν καλυτερα.Τωρα εσυ τι διαφορα βλεπεις με τα 2-3psi αδυνατω να το καταλαβω.:confused: Νομιζω οπως υποθηκε παραπανω παιζει μεγαλο ρολο και η μοτο.

dirtbird
11/11/2005, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
Εγω παντως με τα 9χιλ που εχασε το πισω μερος δεν ειδα καμια μα καμια διαφορα.Επειδη μπηκαν και τα καινουργια λαστιχα ειναι μακραααααααααααν καλυτερα.Τωρα εσυ τι διαφορα βλεπεις με τα 2-3psi αδυνατω να το καταλαβω.:confused: Νομιζω οπως υποθηκε παραπανω παιζει μεγαλο ρολο και η μοτο.

H διαφορά στην πίεση έχει να κάνει με το ύψος του προφίλ του ελαστικού, λιγότερη πίεση και το λάστιχο 'κάθεται΄περισσότερο συνεπώς το ride height πίσω μειώνεται (υπάρχουν και άλλες παρενέργειες σχετικές με την δυναμική συμπεριφορά οι οποίες δεν είναι του παρόντος).

Τώρα οι πιθανοί λόγοι που δεν κατάλαβες διαφορά: το παλιό σου λάστιχο ήταν τελειωμένο δηλαδή από τα 6,5-7 χλστ. είχε μείνει 1 (ή κανένα), συνεπώς ήδη ήσουν 'χαμηλότερος' κατά 5-6 χλστ.
Επίσης το ρημάδι δεν κράταγε ποιά οπότε υποθέτω ότι δεν κοίταγες και πολύ την πίεση που μπορεί να ήταν π.χ. 5 psi λιγότερο από το κανονικό= βγάλε άλλα 2 χλστ, μας κάνουν σύνολο 8.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η μοτό. 8 στις 10 φορές που μου βρωμάει κάτι στο μηχανάκι μου και ελέγχω τις πιέσεις τις βρίσκω λάθος και αυτό συμβαίνει τόσο με street όσο και με enduro μηχανές.
Π.χ. σε enduro μηχανή που συνήθως δουλεύουν με 14-15 psi στο χώμα και τα καταπίνουν όλα, βάλε 20 psi και κάνε μιά βόλτα. Θα δεις ότι θα χοροπηδάει σαν pogo stick, δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις..

tifoso4ever
11/11/2005, 16:08
Ολα καλα!
Εφ'οσον το πισω μερος χαμηλωσε περισσοτερο απο το εμπρος, ναι, αυξηθηκε η καστερ και το τρειλ, αρα πιο αργη γεωμετρια, αρα...κλπ κλπ. Αναποδα τα εγραψα, σορυ, λογω κεεεεκτημενης ταααχυτηταααας!
Ναι, η διαμετρος του τροχου αυξομειωνεται με ελαστικα διαφορετικου προφιλ, αρα επηρεαζεται το υψος του πισω μερους της μοτο, αρα και η γεωμετρια της, αλλα ειναι η περιμετρος του τροχου που επηρεαζει την τελικη , και αυτην παιρνουμε υπόψιν μας στον υπολογισμο της τελικης σχεσης μεταδοσης, ειπα κατι αντιθετο?
τωρα που μπηκαν ολα στη θεση τους και τα εμπεδωσαμε ολοι καλα, εχει μεινει κανεις με απορια η' παραπονο?
:beer: :beer: :beer:

sotpag
14/11/2005, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Γ@μώ τις γεωμετρίες (και τριγωνομετρίες..).

Ο αριθμός του προφίλ του ελαστικού δηλώνει πόσο τις % του φάρδους του πέλματος είναι το ύψος του ελαστικού !!!

Το 190/60/17 λέει ότι το λάστιχο έχει πλάτος 190mm και ύψος 114mm (το 60% του 190) και μπαίνει σε 17άρα ζάντα.

Η περιφέρεια του κύκλου είναι 2 Χ 3,14 Χ ακτίνα.

Τούτου δοθέντος, έχουμε στην πρώτη περίπτωση ([ 17 Χ 2,54 ] + 11,4) Χ 2 Χ 3.14 = 342,76 cm

ενώ στην δεύτερη: 330, 83 cm

Το λάστιχο με το 50άρι προφίλ (και το ίδιο πλάτος και ίδια ζάντα...) έχει περίμετρο μικρότερη κατά 11,93 cm δηλ. κατά 3.5% μικρότερη.

Αν μικρύνουμε το πίσω γρανάζι μας (ή μεγαλώσουμε το μπροστά) κατά 3.5%, το μηχανάκι θα βγάζει την ίδια τελική στις ίδιες στροφές !!!



:wave2: :beer: :wave2:




αυτο δεν ειναι απολυτο oldman γιατι ο σκελετος του ελαστικου και το πλατος της ζαντας "τραβαει" το λαστιχο και δεν εχουμε τοσο εσθητη διαφορα στη διαμετρο οσο στην κορωνα..