PDA

View Full Version : Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

foogr01
07/12/2015, 01:04
Μαζεύω ευρουλάκι ευρουλάκι να πάρω επιτέλους ένα... γερμανιστί Akku-Bohrschrauber. Πάτε να μου τα χαλάσετε με κάτι κασετίνες Facom και δυναμόκλειδα βέβαια, αλλά ας μπω μέσα και χαλάλι σας :lol:

Τι δουλειές θα κάνει; Γενικά ασχολούμαι αρκετά με κατασκευές, κυρίως ξύλο. Για μένα, για το σπίτι, για το χωριό, για άλλους κλπ. Στα επόμενα σχέδια είναι μια βιβλιοθήκη και μερικά ντουλάπια π.χ. Έχω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο της Bosch που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, αλλά δεν είναι για να βιδώνει. Θα μου άρεσε να μείνω στην Bosch και συγκεκριμένα στη μπλε σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο αφού θα είναι το πρώτο εργαλείο μπαταρίας που θα αποκτήσω και άρα μπορώ να προσαρμόσω τα υπόλοιπα (που θα έρθουν εν καιρό με το καλό) για να εκμεταλλευτώ τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει. Η αγορά προγραμματίζεται -αν δεν στραβώσει κάτι- με το νέο έτος.

Τι έχουμε να προτείνουμε στα 14 ή 18 V (ίσως να μιλήσουμε και για 12άρια αν έχει νόημα) ;

Ενδεικτικά βάζω :

http://www.ebay.de/itm/321931698748

http://www.ebay.de/itm/321931698793

(οι μπαταρίες τους είναι 1,5 Ah)

MISKIN
07/12/2015, 06:47
Και τα δυο που έβαλες δεν είναι κρουστικά αλλά απλά δραπανοκατσάβιδα. Για κρουστικά της Bosch ψάχνεις για GSB. Βέβαια τη κρούση στο ξύλο δε τη χρειάζεσαι. Επίσης αυτά που έβαλες είναι λίγο παλιά μοντέλα.
Δεν έχω χρόνο τώρα για περισσότερα, το απόγευμα θα μπορώ να σου γράψω και προτείνω μερικά.
Πάντως αν δουλεύεις ξύλο πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και τα 10.8V της Bosch.

tzimidis
07/12/2015, 07:12
Αν ψάχνεις για κρουστικό , βάλε στην αναζήτηση SCHLAGbohrschrauber

foogr01
07/12/2015, 08:15
Βρήκατε κι άλλη δουλειά λοιπόν :) Να φτιάξουμε σιγά σιγά ένα thread-άκι (ή περισσότερα) για τα δραπανοκατσάβιδα να έχουμε εμείς οι άσχετοι ένα μπούσουλα. Έχουν αναφερθεί κι από άλλους διάφορα (γιατί θυμάμαι ότι ξαναδιάβασα κάπου για το 10.8V που λέει ο MISKIN).
Θα ήθελα να σταματήσω να αγοράζω εργαλεία που να μην τα εκμεταλλεύομαι πλήρως (δίνοντας έτσι τσάμπα λεφτά) ή να αγοράζω εργαλεία που να μην είναι τελικά κατάλληλα για τη δουλειά που τα θέλω :cry:

vaska
07/12/2015, 09:55
Βρήκατε κι άλλη δουλειά λοιπόν :) Να φτιάξουμε σιγά σιγά ένα thread-άκι (ή περισσότερα) για τα δραπανοκατσάβιδα να έχουμε εμείς οι άσχετοι ένα μπούσουλα. Έχουν αναφερθεί κι από άλλους διάφορα (γιατί θυμάμαι ότι ξαναδιάβασα κάπου για το 10.8V που λέει ο MISKIN).
Θα ήθελα να σταματήσω να αγοράζω εργαλεία που να μην τα εκμεταλλεύομαι πλήρως (δίνοντας έτσι τσάμπα λεφτά) ή να αγοράζω εργαλεία που να μην είναι τελικά κατάλληλα για τη δουλειά που τα θέλω :cry:

Που έχεις μπλέξει παιδί μου??
:lol:

nikos_abel
07/12/2015, 10:24
Που έχεις μπλέξει παιδί μου??
:lol:


Αφού τα εργαλεία είναι χειρότερα από τα ναρκωτικά ρε :lol:

leftos
07/12/2015, 13:16
Αν δεν σου ειναι απολυτως απαραιτητο το μπαταριας ( δουλεια σε χωρο χωρις ρευμα ) παρε κατσαβιδιερα κοστιζουν λιγοτερο κανουν περισσοτερα αντεχουν περισσοτερα.
Επιλογες πολλες απλα αν η χρηση ειναι τοσο ερασιτεχνικη μην δωσεις πανω απο 150 ευρω. Γυρω στα 100 περνεις κατι που θα δουλεψει οπως πρεπει.

MikeG
07/12/2015, 18:19
Εγώ πάντως έχω καταλήξει εδώ : http://www.amazon.de/Makita-Akku-Set-DHP453-DTD146-DLX2020Y/dp/B00NY9ATOQ/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1449505114&sr=8-4&keywords=makita+akkuschrauber+18v

Εκτός αν μου αλλάξετε πάλι γνώμη :bawl:

MISKIN
07/12/2015, 19:14
Μαζεύω ευρουλάκι ευρουλάκι να πάρω επιτέλους ένα... γερμανιστί Akku-Bohrschrauber. Πάτε να μου τα χαλάσετε με κάτι κασετίνες Facom και δυναμόκλειδα βέβαια, αλλά ας μπω μέσα και χαλάλι σας :lol:

Τι δουλειές θα κάνει; Γενικά ασχολούμαι αρκετά με κατασκευές, κυρίως ξύλο. Για μένα, για το σπίτι, για το χωριό, για άλλους κλπ. Στα επόμενα σχέδια είναι μια βιβλιοθήκη και μερικά ντουλάπια π.χ. Έχω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο της Bosch που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, αλλά δεν είναι για να βιδώνει. Θα μου άρεσε να μείνω στην Bosch και συγκεκριμένα στη μπλε σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο αφού θα είναι το πρώτο εργαλείο μπαταρίας που θα αποκτήσω και άρα μπορώ να προσαρμόσω τα υπόλοιπα (που θα έρθουν εν καιρό με το καλό) για να εκμεταλλευτώ τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει. Η αγορά προγραμματίζεται -αν δεν στραβώσει κάτι- με το νέο έτος.

Τι έχουμε να προτείνουμε στα 14 ή 18 V (ίσως να μιλήσουμε και για 12άρια αν έχει νόημα) ;

Ενδεικτικά βάζω :

http://www.ebay.de/itm/321931698748

http://www.ebay.de/itm/321931698793

(οι μπαταρίες τους είναι 1,5 Ah)

Θεωρώ ότι το ποσό που μπορείς να διαθέσεις είναι τα 150 €, αν κρίνω από τις επιλογές σου. Επίσης υποθέτω ότι θέλεις να τα κάνεις όλα με ένα εργαλείο. Να τρυπάς μπετόν, ξύλο, σίδερο και να βιδώνεις. Θες δηλαδή κρουστικό δραπανοκατσάβιδο. Ας μείνουμε προς το παρόν στο απλό δραπανοκατσάβιδο. Δύσκολο να βρεις κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά. Το πιο πιθανό είναι να βρεις παλιό μοντέλο. Θα μου πεις "δε σε ενδιαφέρει". Λάθος. Αν κοιτάξεις τα ροπή του 14.4V που πόσταρες είναι
Drehmoment hart max. 30 Nm
Drehmoment weich max. 15 Nm
όσο έχει το GSR 10.8V (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7648#texnika)
Ροπή στρέψης, μέγ. (σκληρό βίδωμα) 30 Nm
Ροπή στρέψης, μέγ. (απαλό βίδωμα) 15 Nm
Οπότε γιατί να έχεις το extra βάρος και όγκο του 14.4V;
Μόνο θετικό του 14.4V η διάμετρος τρυπήματος σε ξύλο που είναι 25 mm, ενώ το GSR 10,8-2-LI έχει 19 mm. Υπάρχει βέβαια και το νέο GSR 10.8 V-EC (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7679#perigrafi) (κινητήρας EC χωρίς ψήκτρες) που αν και δίνει μικρότερη ροπή έχει διάτρηση ξύλου 30mm. Για να μη πω για το led φωτάκι που έχει, πόσο βολικό είναι, την ένδειξη της κατάστασης μπαταρίας, κλπ, πράγματα που ο ερασιτέχνης τα προσμετράει γι' αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είναι ερασιτέχνης και δεν έχει συνηθίσει να τρυπάει στα τυφλά, ή να γνωρίζει ότι πότε θα τελειώσει η μπαταρία.
Αυτό που θέλω να σου πω είναι να πάρεις όσο το δυνατόν πιο σύγχρονο εργαλείο και ας είναι μικρότερο, θα είναι εξίσου δυνατό. Συνεχίζεται...

fkol k4
07/12/2015, 19:34
Μαζεύω ευρουλάκι ευρουλάκι να πάρω επιτέλους ένα... γερμανιστί Akku-Bohrschrauber. Πάτε να μου τα χαλάσετε με κάτι κασετίνες Facom και δυναμόκλειδα βέβαια, αλλά ας μπω μέσα και χαλάλι σας :lol:

Τι δουλειές θα κάνει; Γενικά ασχολούμαι αρκετά με κατασκευές, κυρίως ξύλο. Για μένα, για το σπίτι, για το χωριό, για άλλους κλπ. Στα επόμενα σχέδια είναι μια βιβλιοθήκη και μερικά ντουλάπια π.χ. Έχω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο της Bosch που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, αλλά δεν είναι για να βιδώνει. Θα μου άρεσε να μείνω στην Bosch και συγκεκριμένα στη μπλε σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο αφού θα είναι το πρώτο εργαλείο μπαταρίας που θα αποκτήσω και άρα μπορώ να προσαρμόσω τα υπόλοιπα (που θα έρθουν εν καιρό με το καλό) για να εκμεταλλευτώ τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει. Η αγορά προγραμματίζεται -αν δεν στραβώσει κάτι- με το νέο έτος.

Τι έχουμε να προτείνουμε στα 14 ή 18 V (ίσως να μιλήσουμε και για 12άρια αν έχει νόημα) ;

Ενδεικτικά βάζω :

http://www.ebay.de/itm/321931698748

http://www.ebay.de/itm/321931698793

(οι μπαταρίες τους είναι 1,5 Ah)

Το βασικό είναι να μπορέσεις να σταθμίσεις τις ανάγκες σου..
Για παράδειγμα, αν αυτό που θέλεις να κάνεις είναι κατά 80% τρυπήματα-βιδώματα σε ξύλο και δεν χρησιμοποιείς πολύ μεγάλες διαμέτρους, ενώ κάπου κάπου έχεις να κάνεις καμία τρύπα σε λαμαρίνα ή στραντζαριστό και βάζεις και κανένα στήριγμα στον τοίχο, τότε θα σε καλύπτει ένα μοντέλο στην αρχή της γκάμας των δραπανοκατσάβιδων.

Αν από την άλλη συνηθίζεις να χρησιμοποιείς τρυπάνια forstner στο ξύλο, ποτηροτρύπανα από 50mm και πάνω, κάνεις συχνά τρύπες σε τοιχοποιία ή χοντρές λαμαρίνες/κοιλοδοκούς κτλ ή ακόμα χειρότερα μετά την τρύπα περνάς και το Μ10 κολαούζο στο δραπανοκατσάβιδο και ανοίγεις και σπείρωμα, τότε θέλεις κάτι στο πάνω άκρο της γκάμας.

Για μάρκες δεν θα πω πολλά.
To δραπανοκατσάβιδο δεν είναι κανένα πολύπλοκο εργαλείο, έτσι όλες οι mainstream μάρκες (πχ Bosch, Makita, Dewalt, Milwaukee, Metabo) βγάζουν πολύ καλά εργαλεία (δυστυχώς η Milwaukee στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ ακριβή).

Για τον DIYer που δεν θέλει να χαλάσει πολλά χρήματα, οι περισσότερες εταιρείες βγάζουν και εργαλεία με άλλο brand. Πχ η Bosch έχει την πράσινη σειρά (τα θεωρώ ακριβά), η Makita έχει τα Maktec (με όσα έχουν πέσει στα χέρια μου δεν είχα πρόβλημα), η Dewalt τα Stanley (που μάλλον είναι πιο κοντά στο επίπεδο της Dewalt από ό,τι τα άλλα 2 που ανέφερα) κ.ο.κ. Καλή λύση για σοβαρή DIY χρήση θεωρούνται και τα Ryobi (τα τελευταία, με το κίτρινο φλούο χρώμα).

Τα 14,4V ξέχνα τα. Η κατηγορία σιγά σιγά καταργείται. Τα standard πλέον είναι 18V και 10.8V και φυσικά με μπαταρία λιθίου. Στην Αμερική ονομάζονται 20V και 12V αντίστοιχα, αλλά είναι ακριβώς η ίδια κατηγορία, είναι νομικό το θέμα της ονομασίας.

Για 10.8V πας μόνο αν έχεις κάτι άλλο να κάνει τις βαριές δουλειές και απλά θέλεις ένα ελαφρύ εργαλείο να είναι όλη μέρα στην τσέπη και να μη σε κουράζει. Γι αυτή τη δουλειά είναι κορυφαία. Αν σκοπεύεις να κάνεις τα πάντα με αυτό, είναι κρίμα να το ταλαιπωρείς.

Οπότε, πάμε στα 18V. Αυτά που κάνουν τις κατηγορίες να ξεχωρίζουν είναι η ροπή (45-50 Nm καλύπτει τις περισσότερες χρήσεις, 55-65 έχει και λίγη παραπάνω δύναμη για όταν χρειαστείς ένα ποτηροτρύπανο, 70-80 θεωρείται δυνατό επαγγελματικό εργαλείο, 90+ είναι η κορυφή και κοστίζει μισή περιουσία), ο αριθμός ταχυτήτων, το αν έχουν μεταλλικό ή πλαστικό τσοκ, η χωρητικότητα των μπαταριών (1,5Ah είναι η βασική μπαταρία, 3Ah το στάνταρ για ένα εργαλείο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και επαγγελματικά, 4Ah τα τελευταία καλά μοντέλα) και το είδος μοτέρ (με κλασσικά καρβουνάκια ή brushless στα κορυφαία μοντέλα).

- Μην πάρεις πολύ δυνατότερο εργαλείο από ό,τι χρειάζεσαι, θα σου κόψει τα χέρια.
- Αν σκοπεύεις να τρυπήσεις σε μπετό, το απλό κρουστικό δεν κάνει. Θα χρειαστείς περιστροφικό πιστολέτο.

foogr01
07/12/2015, 20:06
Που έχεις μπλέξει παιδί μου??
:lol:

Κακές παρέες :lol: ννννν


Αφού τα εργαλεία είναι χειρότερα από τα ναρκωτικά ρε :lol:


...
Συνεχίζεται...

Ας πούμε ότι θα κάνουμε μια καλή αγορά (για ερασιτέχνη αφού δε θα χρησιμοποιείται κάθε μέρα) και θα δώσουμε 150 €. Αν είναι να πάμε παραπάνω δε συμφέρει το σετάκι που πόσταρε ο MikeG ;
Για μπετόν έχω ένα ηλεκτρικό της Bosch αλλά κάποιες εργασίες θα γίνονται έξω μακριά από ρεύμα. Στο χωριό π.χ. άντε να κάνω καμιά τρύπα σε καμιά στέρνα ή να χρειαστεί να κάνω μια σιδεροκατασκευή.

Αυτές οι λεπτομέρειες που γράφεις είναι πολύ σημαντικές και δύσκολα τις προσέχει κανείς :beer: Αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια :a014:
Το εργαλειάκι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το τσιμπήσω με την αλλαγή του χρόνου (Mike περίμενε να παραγγείλουμε μαζί ;) )

MISKIN
07/12/2015, 21:47
Κακές παρέες :lol: ννννν





Ας πούμε ότι θα κάνουμε μια καλή αγορά (για ερασιτέχνη αφού δε θα χρησιμοποιείται κάθε μέρα) και θα δώσουμε 150 €. Αν είναι να πάμε παραπάνω δε συμφέρει το σετάκι που πόσταρε ο MikeG ;
Για μπετόν έχω ένα ηλεκτρικό της Bosch αλλά κάποιες εργασίες θα γίνονται έξω μακριά από ρεύμα. Στο χωριό π.χ. άντε να κάνω καμιά τρύπα σε καμιά στέρνα ή να χρειαστεί να κάνω μια σιδεροκατασκευή.

Αυτές οι λεπτομέρειες που γράφεις είναι πολύ σημαντικές και δύσκολα τις προσέχει κανείς :beer: Αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια :a014:
Το εργαλειάκι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το τσιμπήσω με την αλλαγή του χρόνου (Mike περίμενε να παραγγείλουμε μαζί ;) )

Το σετάκι της Μακιτα είναι ταμάμ αλλά 1. είναι 250€ και όχι 150€ και 2. όπως είπα και στον MikeG νομίζω ότι η amazon δε δέχεται πιστωτική από Ελλάδα.
Σχετικά με αυτά που έγραψε ο fcolk4 δε νομίζω να καταργείται η μεσαία κατηγορία μιας και οι περισσότερες εταιρείες βγάζουν νέα μοντέλα 14.4V, άσε που πολλές δε υποστηρίζουν και τόσο πολύ τα 10.8V όπως είναι η Fein και η Metabo αλλά και η Festool που όλες μαζί έχουν όσα 10.8V εργαλεία έχει η Bosch. Επίσης η διαφορά 10.8v και 12V δεν είναι νομικό θέμα αλλά περισσότερο θέμα marketing. Τα στοιχεία της μπαταρίας είναι 4 και δίνουν το καθένα 4.5-5V. Οι Αμερικάνοι λένε 4x 5V=20V και οι υπόλοιποι 4x4.5V=18V. Πάντα large τα αμερικανάκια. Αν κάνω λάθος γιατί δε τα πάω καλά με τα ρεύματα ας με διορθώσει κάποιος.
Επιμένω λοιπόν και λέω, έφοσον γουστάρεις ξύλο.... να το δουλεύεις... και έχεις και ρεύματος για μπετόν, να σκεφτείς τα μικρά μιας και έχουν τεράστια γκάμα με τις ίδιες μπαταρίες και φορτιστή.
Κρουστικά δραπανοκατσάβιδα, απλά, παλμικά κατσαβίδια, σέγες, δισκοπρίονα, σβουράκια, σπαστά κατσαβίδια, φακοί, πολυεργαλεία, ραδιόφωνα, λέιζερ! Μπορεί να ξέχασα κάποιο. Όλα αυτά δουλεύουν με τις ίδιες μπαταρίες 2Ah, 2.5Ah και 4Αh!
Αν πάλι σου φαίνονται λίγα τα 10.8V τότε θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις γιατί τα 18βολτα είναι ακριβά! Λογικά θα πας σε ένα παλιότερο μοντέλο σαν τα makita του mikeG τα + και τα - του οποίου τα έχουμε γράψει παλιότερα.
υπάρχει και αυτή η προσφορά σε AEG αλλά δεν έχει κατσαβίδι, μόνο δραπανοκατσάβιδα, το ένα κρουστικό.
http://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/aeg-jp2b18li-152b-%CF%83%CE%B5%CF%84-2-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%B1-18v-%CE%BC%CE%B5-2-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF/

Desperado
07/12/2015, 22:34
Εγώ συμφωνώ με miskin. Αφού έχεις το ηλεκτρικό για μπετόν, ένα 10,8 με μια δευτερη μπαταρία θα σε βολέψει σε ότι θες να κάνεις, είναι ελαφριά και έχουν αρκετή δύναμη. Ακόμα και για την σιδεροκατασκευή που λες θα έχεις ρεύμα κοντά για τροχό και ηλεκτροκόλληση, άρα το ρεύματος θα χρησιμοποιήσεις στα δύσκολα!!!

daz
07/12/2015, 23:32
Τα άσχετα μετακόμισαν στα ηλεκτρικά για να μη του χαλάσουμε το θρεντάκι.

Συνεχίζουμε εδώ. :)
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147277

foogr01
07/12/2015, 23:35
Δε μου χαλάτε τίποτα. Σας διαβάζω πολύ προσεκτικά ! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :beer:

stam2
08/12/2015, 13:47
Αν σε βοηθάει σε κάτι για την επιλογή που θα κάνεις, θα κάνω εδώ ένα review για το δικό μου επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο, εκτός κι αν ο daz κρίνει ότι είναι καλύτερο να μεταφερθεί στο γενικό thread με τα ηλεκτρικά εργαλεία.


Το 2010 αποφάσισα να πάρω ένα καλό επαναφορτιζόμενο κρουστικό δραπανοκατσάβιδο διότι το σπίτι που έμενα μόνος μου χρειαζόταν diy λύσεις όπως ντουλάπια, κατασκευές κλπ και δεν είχε πολλούς χώρους. Σε συνδυασμό με το ότι οι πρίζες δεν ήταν πολλές, ήθελα να αποφύγω να το φορτώσω με μπαλαντέζες και ηλεκτρικά εργαλεία με καλώδιο, συν ότι μου άρεσε η σκέψη της ευλυγισίας και ευκολίας που σου παρέχει το επαναφορτιζόμενο. Όμως είχα αποφασίσει με απόλυτη σιγουριά ότι δεν ήθελα ένα εργαλείο που θα καταλήξει στο ράφι λόγω σύντομης φθοράς και αχρηστίας ή λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων. Για κάποιο λόγο αισθανόμουν ότι θα είναι ένα από τα βασικά μου εργαλεία, ο πρωταγωνιστής της εργαλειοθήκης μου και γι' αυτό αποφάσισα να επενδύσω σε αυτό.
Τα 300 ευρώ ίσως για κάποιους να ακούγονται λίγα, για εμένα ήταν το max που μπορούσα να δώσω.

Αφού πήγα στον εργαλειά με τον οποίο τότε είχα καλές παρτίδες (μετά τα χαλάσαμε για την τσιπιά του αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία), και είδα makita, bosch, dewalt, πρέπει να πω πως τα λιθίου ακόμα δεν τα είχε εξελίξει αρκετά η dewalt (έπαιζε κυρίως με Ni-MH που σαφώς έχει μικρό φαινόμενο μνήμης αλλά και πάλι όχι ισάξια των Li) αρα βγήκε σχεδόν αμέσως εκτός έρευνας αγοράς.

Η bosch είχε την ερασιτεχνική που ήταν εκτός ιδιοτήτων και ικανοτήτων που ήθελα ενώ η επαγγελματική ήταν πανάκριβη, χωρίς να εγγυάται τα βέλτιστα στοιχεία, ενώ η makita ήταν πολύ θελκτική, με κάποιες προσφορές μπόμπα που είχε.
Και κάπου εκεί ενώ χαλβάδιαζα μία makita κασετίνα με έναν ταχυφορτιστή, με δύο (νομίζω) μπαταρίες, ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και μία κατσαβιδιέρα στα 450 ευρώ, και ταλαντευόμουν επί ξύρου ακμής για την απόφασή μου διότι από τα 300 τα 450 ήταν ακριβά αλλά ήταν σαν να παίρνω με 300 την κασετίνα και με άλλα 150 την κατσαβιδιέρα, ο εργαλειάς μου πετάει στο τραπέζι και τη unimac με δυο εταιρίες που δούλευε τότε (νομίζω ακόμα τις αντιπροσωπεύει).
Η μία ήταν η Ryobi η οποία στην Αυστραλία και στην Αμερική έχει πολύ καλό όνομα, και είναι κινέζικα ερασιτεχνικά-επαγγελματικά εργαλεία και η επίσης κινέζικη bulle η οποία είχε καλούπια και αντιγραφές της makita, σε πολύ καλή ποιότητα και τιμές.
Η γκάμα της ryobi δεν κάλυπτε τις προδιαγραφές που κοιτούσα (μιλιαμπερώρες, βολτ, στροφές και κρούσεις ανα λεπτό) ενώ η bulle είχε μία πολύ καλή κασετίνα με δύο μπαταρίες, ταχυφορτιστή, και το ιδανικό (για μένα) κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, και όλα αυτά στην τιμή των 250€. Δεν χρειάζεται να σας κουράσω άλλο, η απόφαση ήταν καθαρα οικονομική και ορθολογιστική, αφού έταξα στο παιδί που βρίσκεται μέσα μου ότι "in another place, another time" θα ικανοποιήσω τον bob τον μαστορα που κρύβεται εκεί μέσα, πήρα το bulle με 250 ευρουλίνια και από τότε μετά από 5,5 χρόνια δεν το έχω μετανιώσει.
Τρυπάει τσιμεντένια δοκάρια με κρούση, πέτρα επίσης, βιδώνει ολόκληρη οικοδομή με μία μπαταρία, ενώ η δεύτερη περιμένει υπομονετικά στην κασετίνα να έρθει η σειρά της. Η ταχυφόρτιση κρατά περίπου 20-30 λεπτά κατ' εκτίμηση, έχει led φωτισμό (ο οποίος βέβαια σκιάζεται από το τσόκ-κινέζος σχεδιαστής/αντιγραφέας γαρ αλλά who cares) έχει αναλογικό πλήκτρο λειτουργίας για αυξομείωση στροφών, δεύτερη ταχύτητα και ικανοποιητικό βάρος.


347840

stam2
08/12/2015, 13:53
347842
347843

όπως βεβαίως θα προσέξουν τα έμπειρα μάτια κάποιων, η αντιγραφή του είναι αρκετά πιστή σε σχέση με το αντίστοιχο makita. Το σασμάν εσωτερικά είναι μεταλλικό, μου έχει δώσει την αίσθηση μεγάλης αντοχής ενώ μετά από 5,5 χρόνια παρα πολύ συχνής χρήσης, δεν έχει βγάλει άλλη βλάβη πέραν από τον διακόπτη (σκανδάλη) στην οποία χάλασε η αναλογική λειτουργία της, χάνοντας την επιλογή αυξομείωσης των στροφών με αποτέλεσμα να λειτουργεί ον-οφ. Μία επίσκεψη στη unimac, επισκευή σε μία ημέρα και κόστος επισκευής και αντικατάστασης 12 ευρώ παρακαλώ!!!
ίσως παίζει ρόλο ότι έγινε τον πρώτο χρόνο η ζημιά...? τι να πω. λίγα μου φάνηκαν.

stam2
08/12/2015, 14:02
347844347845

stam2
08/12/2015, 14:19
347846347847

στις κοντινές φωτό είναι εμφανής η φθορά στα λαστιχένια επιθέματα που έχει για καλύτερο κράτημα, και μαρτυρά ίσως τα μαρτύρια στα οποία το έχω υποβάλει όλα αυτά τα χρόνια. Φρεζάρισμα σιδήρου, με πολλή σιδερόσκονη να πέφτει πάνω του, φρεζάρισμα, τρύπημα ξύλου, με πολύ πριονίδι επίσης, βίδωμα σχεδόν τα πάντα στο σπίτι αλλά και στη μηχανή όπως εδώ πρόσφατα που έκανα τα "μαζέματα" σε πλέξιμο ζευγους ζαντών.

(σόρρυ για την ακαταστασία αλλά στη μέση ήταν 2-3 διαφορετικά πρότζεκτ, ένα kawa σε σακούλες στο πλάι, μία κούνια μωρού στο βάθος κλπ)...

347848

Μέσα από τη δική μου εμπειρία αυτό που είδα είναι ότι ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο είναι ένα από τα σημαντικότερα εργαλεία του σπιτιού και ίσως το σημαντικότερο ηλεκτρικό εργαλείο. Πρέπει να είναι εγγυημένη η αντοχή του στο χρόνο και η δύναμη και οι ικανότητές του. Πέραν αυτού το αν θα πάει κάποιος σε επώνυμο ή όχι είναι θέμα τσέπης, φυσικά είναι σίγουρο ότι το επώνυμο στα σημεία θα είναι ποιοτικότερο αν όχι και ανθεκτικότερο, όμως όλα είναι θέμα timing αγοράς, προδιαγραφών, και προϋπολογισμού.

tsompanis
08/12/2015, 15:01
Εγώ πάντως έχω καταλήξει εδώ : http://www.amazon.de/Makita-Akku-Set-DHP453-DTD146-DLX2020Y/dp/B00NY9ATOQ/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1449505114&sr=8-4&keywords=makita+akkuschrauber+18v

Εκτός αν μου αλλάξετε πάλι γνώμη :bawl:

Κάπως πολλά δεν είναι ρε μάστορα 220 ευρώ για δραπανοκατσαβιδο?
Ωραίο είναι γαματο, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι περισσότερο θα κάνει από ένα μπλακεντεκερ των 40 ευρώ.
Αν το αγοράσεις δε με διπλή μπαταρία είσαι κομπλέ για χρόνια.
Εγώ το έχω καθημερινό εργαλείο πέντε χρόνια.
Ακριβά εργαλεία, μόνο τα επικίνδυνα. Γωνιακος τροχός, αλυσοπριονα κλπ

sv1000s
08/12/2015, 15:07
Εγώ πάντως έχω καταλήξει εδώ : http://www.amazon.de/Makita-Akku-Set-DHP453-DTD146-DLX2020Y/dp/B00NY9ATOQ/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1449505114&sr=8-4&keywords=makita+akkuschrauber+18v

Εκτός αν μου αλλάξετε πάλι γνώμη :bawl:

αυτα ειναι μια χαρα και σε ωραια τιμη! επαγγελματικα τα εχω στη δουλεια και δεν μασανε μια!5 χρονια τωρα!

cityfly
08/12/2015, 16:04
νομίζω ότι η amazon δε δέχεται πιστωτική από Ελλάδα.


εγώ χρησιμοποιώ κανονικά Master card και στο γαλλικό και στο γερμανικό και στο αγγλικό άμαζον
στο αγγλικό όμως έχεις αυξημένες πιθανότητες να μην αποστέλεται στην Ελλάδα. Στο ebay (το γαλλικό) δεν μου δέχτηκε την κάρτα πριν μια βδομάδα.

Desperado
08/12/2015, 16:46
@ stam2 : Πολύ ωραία παρουσίαση του Bulle φίλε, φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά του!!

MISKIN
08/12/2015, 20:21
Κάπως πολλά δεν είναι ρε μάστορα 220 ευρώ για δραπανοκατσαβιδο?
Ωραίο είναι γαματο, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι περισσότερο θα κάνει από ένα μπλακεντεκερ των 40 ευρώ.
Αν το αγοράσεις δε με διπλή μπαταρία είσαι κομπλέ για χρόνια.
Εγώ το έχω καθημερινό εργαλείο πέντε χρόνια.
Ακριβά εργαλεία, μόνο τα επικίνδυνα. Γωνιακος τροχός, αλυσοπριονα κλπ

Νομίζω ότι τα εργαλεία είναι δυο φίλε μου. Ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και ένα παλμικό κατσαβίδι. 120€ το ένα με μτφ με μπαταρίες, φορτιστή, βαλίτσα και makita. Όχι ψεύτικο Β&D. Αν είναι να πας σε φθηνό πας σε Skill, Ryobi,ακόμα και τα Parkside είναι καλύτερα από τα B&D. Black and Decker. Για πέταμα.

Συγνώμη αν ήμου λίγο απότομος αλλά πραγματικά τα σιχαίνομαι τα B&D και κλαίω τα λεφτά που έχω δώσει κατά καιρούς.

macdeath_s
08/12/2015, 23:17
Νομίζω ότι τα εργαλεία είναι δυο φίλε μου. Ένα κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και ένα παλμικό κατσαβίδι. 120€ το ένα με μτφ με μπαταρίες, φορτιστή, βαλίτσα και makita. Όχι ψεύτικο Β&D. Αν είναι να πας σε φθηνό πας σε Skill, Ryobi,ακόμα και τα Parkside είναι καλύτερα από τα B&D. Black and Decker. Για πέταμα.

Συγνώμη αν ήμου λίγο απότομος αλλά πραγματικά τα σιχαίνομαι τα B&D και κλαίω τα λεφτά που έχω δώσει κατά καιρούς.

Δεν λέω όντως φαίνονται λίγο gtp αλλά δεν είσαι υπερβολικός λίγο ? Δλδ για οικιακή χρήση να βιδώσεις το όποτε 2 ράφια δεν θα σου μείνουν και στα χέρια :p

MISKIN
08/12/2015, 23:32
Δεν λέω όντως φαίνονται λίγο gtp αλλά δεν είσαι υπερβολικός λίγο ? Δλδ για οικιακή χρήση να βιδώσεις το όποτε 2 ράφια δεν θα σου μείνουν και στα χέρια :p

Γα οικιακή χρήση κάνει και το Parkside με τα ίδια λεφτά, 3 χρόνια εγγύηση, αν ξυπνήσω στραβά το γυρνάω πίσω και παίρνω τα χρήματα, και είναι και καλύτερο από το B&D.

daz
09/12/2015, 00:07
Δεν λέω όντως φαίνονται λίγο gtp αλλά δεν είσαι υπερβολικός λίγο ? Δλδ για οικιακή χρήση να βιδώσεις το όποτε 2 ράφια δεν θα σου μείνουν και στα χέρια :p

Δε ξέρεις πως πάει τώρα? Το παίρνεις για να βιδώσεις 2 πράγματα στο σπίτι και σε ένα χρόνο καταλήγεις να το έχεις συνέχεια στο χέρι. :lol: Και εγώ όταν πήρα το ηλεκτρικό δραπανάκι είπα σιγά μωρέ πόσο θα δουλέψει! 1000 φορές έχω πει στον εαυτό μου, πάλι καλά που δεν πήρες κανένα της πλάκας τότε, γιατί πάλι στο ψάξιμο θα ήσουν!


Γα οικιακή χρήση κάνει και το Parkside με τα ίδια λεφτά, 3 χρόνια εγγύηση, αν ξυπνήσω στραβά το γυρνάω πίσω και παίρνω τα χρήματα, και είναι και καλύτερο από το B&D.

Κακέ! :lol:

Ενώ εγώ που ξυπνάω κάθε μέρα στραβωμένος (σταβόξυλο παιδί μου!) δεν έχω τέτοια προβλήματα. Αν έχω κάτι που δεν λειτουργεί όπως πρέπει ή δεν είναι τόσο καλό όσο θα ήθελα, είναι σαν να ξέρω ότι κάτω απ' τον καναπέ υπάρχει ένα σκουπίδι. Συνέχεια έχω στο μυαλό μου ότι κάποια στιγμή πρέπει να πάω να το μαζέψω! :lol:

daz
09/12/2015, 01:03
η αντιγραφή του είναι αρκετά πιστή σε σχέση με το αντίστοιχο makita.

Επειδή είναι λίγο παλιό δε θα μιλήσω με σιγουριά αλλά είναι πολύ πιθανό να έχω δίκιο. Και αν δεν ισχύει στην δική σου περίπτωση σίγουρα θα ισχύει σε 10άδες άλλες περιπτώσεις.

Γιατί λες ότι είναι αντιγραφή? Εγώ σου λέω ότι πιθανότατα δεν είναι!

Το σκέφτηκες ότι μπορεί να είναι makita rebranded? Επειδή λέει επάνω made in china? Τα makita που νομίζεις ότι φτιάχνονται? Made in china λένε και εκείνα! Kαι όχι μόνο, μέχρι και ουγκαρία μπορεί να λένε (εργοστάσιο bosch). Περίμενε λίγο και θα δεις μέχρι και hitachi made in Germany. :cry:

Η τιμή που το πήρες λίγο πολύ συνηγορεί στο γεγονός αυτό, αλλά και έτσι να μην είναι έδωσες κάτι παραπάνω και πήρες κάτι αξιόλογο. Σήμερα δε μπορεί να ξέρεις τον κατασκευαστή αν δεν παρακολουθείς εξελίξεις και δεν έχεις επαφή.
Αν δεις πόσα εργοστάσια έχει η bosch σε όλο τον κόσμο και όταν σου πω για πόσες εταιρίες φτιάχνει εργαλεία με μόνη διαφορά το χρώμα, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Δεν έχει σημασία αν λέει made in prc και είναι κίτρινο. Μπορεί να είναι η μπλε σειρά της bosch, μπορεί να είναι και μια φθηνή αντιγραφή. Αν κοστίζει ακριβά, τα λεφτά μου στο πρώτο.
Απ' τη στιγμή που ανάμεσα σε εταιρίες όπως bulle και άλλες δεν υπάρχει κατασκευαστής, δεν ξέρεις τι συμφωνία έχει παίξει και με ποιόν. Μπορεί να πουλάνε παλιότερα μοντέλα και να ξεστοκάρουν του υπόλοιπους όταν αυτοί βγάζουν ένα καινούριο στην αγορά. Μπορεί να πουλάνε το ίδιο προιόν με μικρότερη εγγύηση με φθηνότερη κασετίνα με μικρότερη μπαταρία. Μπορεί να έκαναν την παραγγελία απ' τη μακίτα με φθηνότερο πλαστικό που θα αντέξει λιγότερες πτώσεις, φθηνότερο μηχανισμό σκανδάλης αλλά μοτέρ, γρανάζια κτλ. να είναι ίδια.
Η μακίτα είναι υποχρεωμένη να επενδύσει σε όλα αυτά γιατί απευθύνεται σε επαγγελματίες.

Nice review! :beer:

tsompanis
09/12/2015, 07:50
Γα οικιακή χρήση κάνει και το Parkside με τα ίδια λεφτά, 3 χρόνια εγγύηση, αν ξυπνήσω στραβά το γυρνάω πίσω και παίρνω τα χρήματα, και είναι και καλύτερο από το B&D.

Εντάξει μην το κάνουμε Honda εναντίον kawasaki:lol:
Αλλά B&D έχω και μια άλλη παπαρια vendo κάπως έτσι με 20 ευρώ.
Οικιακή χρήση? Ναι καλά. Έχουν βιδωσει εκατοντάδες λαμαρίνες, ξυλοβιδες το B&D ξεχασμένο και για κανέναν μήνα πάνω σε τσιγκια, κρεμασμένο με σχοινί πάνω σε box και ακόμα βαράνε κασμα σε σταβλικες εγκαταστασεις 1300 τ.μ :lol:
να πάρω το μακιτα και να μου το πατήσει καμιά αγελάδα:bawl:
πάντως θα συμφωνήσω ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά ουσιαστικά μιλάμε για μια απλή κατσαβιδομαλακια και όχι για παντογραφο:lol:
:beer:

fkol k4
09/12/2015, 12:24
Εντάξει μην το κάνουμε Honda εναντίον kawasaki:lol:
Αλλά B&D έχω και μια άλλη παπαρια vendo κάπως έτσι με 20 ευρώ.
Οικιακή χρήση? Ναι καλά. Έχουν βιδωσει εκατοντάδες λαμαρίνες, ξυλοβιδες το B&D ξεχασμένο και για κανέναν μήνα πάνω σε τσιγκια, κρεμασμένο με σχοινί πάνω σε box και ακόμα βαράνε κασμα σε σταβλικες εγκαταστασεις 1300 τ.μ :lol:
να πάρω το μακιτα και να μου το πατήσει καμιά αγελάδα:bawl:
πάντως θα συμφωνήσω ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά ουσιαστικά μιλάμε για μια απλή κατσαβιδομαλακια και όχι για παντογραφο:lol:
:beer:

Γι αυτό είπαμε πως πρέπει να σταθμίζεις τις ανάγκες σου όταν ψάχνεις για να αγοράσεις κάτι.
Αν αυτό που χρειάζεσαι είναι «μια απλή κατσαβιδομαλακια», τότε σου φτάνει να αγοράσεις ακριβώς αυτό.

Για τη δική μου δουλειά έχω αυτό (http://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?keyphrase=Makita+BHP+452) και πολλές φορές είμαι στα όριά του.

Οπότε, η φράση «Ωραίο είναι γαματο, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι περισσότερο θα κάνει από ένα μπλακεντεκερ των 40 ευρώ», ισχύει ανά περίπτωση. Ισχύει πχ για τις δικές σου ανάγκες αλλά όχι για τις δικές μου.
Και αυτό κολλάει σε οποιαδήποτε αγορά, ό,τι κι αν αφορά.

Κάποιοι χρειάζονται το ακριβό κ' κορυφαίο πράγμα, κάποιοι κάνουν τη δουλειά τους και με ένα φτηνιάρικο.

vaska
09/12/2015, 14:58
Γι αυτό είπαμε πως πρέπει να σταθμίζεις τις ανάγκες σου όταν ψάχνεις για να αγοράσεις κάτι.
Αν αυτό που χρειάζεσαι είναι «μια απλή κατσαβιδομαλακια», τότε σου φτάνει να αγοράσεις ακριβώς αυτό.

Για τη δική μου δουλειά έχω αυτό (http://www.skroutz.gr/c/946/hlektrika-katsavidia.html?keyphrase=Makita+BHP+452) και πολλές φορές είμαι στα όριά του.

Οπότε, η φράση «Ωραίο είναι γαματο, αλλά δε μπορώ να καταλάβω τι περισσότερο θα κάνει από ένα μπλακεντεκερ των 40 ευρώ», ισχύει ανά περίπτωση. Ισχύει πχ για τις δικές σου ανάγκες αλλά όχι για τις δικές μου.
Και αυτό κολλάει σε οποιαδήποτε αγορά, ό,τι κι αν αφορά.

Κάποιοι χρειάζονται το ακριβό κ' κορυφαίο πράγμα, κάποιοι κάνουν τη δουλειά τους και με ένα φτηνιάρικο.

Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που οι εταιρίες βγάζουν τόσα διαφορετικά μοντέλα, αλλιώς όλοι θα έβγαζαν το ίδιο μηχάνημα ανά κατηγορία μιας και όλοι θα είχαν τις ίδιες ανάγκες.

OldMan
09/12/2015, 14:59
Αρα η αναγκη δημιουργει την αγορα ή η αγορα την αναγκη..???

vaska
09/12/2015, 15:36
Αρα η αναγκη δημιουργει την αγορα ή η αγορα την αναγκη..???

η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα??

έκ παλαι ερωτήματα που ταλανίζουν τον άνθρωπο, παλαιόθεν και έως τώρα αναπάντητα.

tsompanis
09/12/2015, 16:48
@ fkol 04 έτσι όπως το θέτεις θα συμφωνήσω. Να ξέρεις όμως πως με αυτό το μακιτα που έβαλες λινκ και κάνει 500 ευρώ, αγοράζεις 14 B&D :lol:

Desperado
09/12/2015, 16:52
Αρα η αναγκη δημιουργει την αγορα ή η αγορα την αναγκη..???

Ρίξε και ολίγο marketing μέσα!!!

MISKIN
09/12/2015, 18:13
@ fkol 04 έτσι όπως το θέτεις θα συμφωνήσω. Να ξέρεις όμως πως με αυτό το μακιτα που έβαλες λινκ και κάνει 500 ευρώ, αγοράζεις 14 B&D :lol:

Στον επόμενο τόνο θα μας πεις: "Άμα κλείσουν τα φώτα όλες ίδιες είναι..." :lol:

camen
09/12/2015, 18:21
Εμενα μου τάξε φιλαράκι μαστορι πάντως το Makita το 10,8V δωράκι γτ θελει να πάρει το πιο μεγάλο :D

fkol k4
09/12/2015, 18:30
@ fkol 04 έτσι όπως το θέτεις θα συμφωνήσω. Να ξέρεις όμως πως με αυτό το μακιτα που έβαλες λινκ και κάνει 500 ευρώ, αγοράζεις 14 B&D :lol:

Κάτι τέτοιο είχα πει κι εγώ μια φορά σε έναν πωλητή της Hilti (από αυτούς που γύρναγαν κάποτε τις οικοδομές) για ένα σκαπτικό, μέχρι που πήρα το Hilti στα χέρια μου και μου πέσαν τ' αφτιά...

Η διαφορά είναι πως αν βάλω 105 χιλιοστά ποτηροτρύπανο στα B&D ή τους βάλω το κολαούζο να ανοίξω Μ10 σπειρώματα στην πόρτα του λέβητα για να ταιριάξει νέος καυστήρας, θα τα πάρω στο χέρι και τα 14 μέσα σε 2 μέρες, οπότε δώρον-άδωρον. Ενώ αυτό του λινκ αντέχει τέτοιου τύπου βιασμούς 6 χρόνια τώρα.

tsompanis
09/12/2015, 19:07
Στον επόμενο τόνο θα μας πεις: "Άμα κλείσουν τα φώτα όλες ίδιες είναι..." :lol:

Γιατί δεν είναι? :confused:
:bawl::bawl::beer:

Acacius
10/12/2015, 16:06
Εάν σε ενδιαφέρει: Το eshop έχει προσφορά αυτή τη στιγμή στο Crazy Sundays το BOSCH GSR 10.8V με δύο μπαταρίες (μικρή-μεγάλη) και κασετίνα στα 144€.

http://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-bosch-pro-gsr-108v-li-2-2-batteries-4ah-li-ion-2ah-li-ion-kasetina-p-TLS.030610

Εάν κάποιος νομίζει ότι θα ενδιαφέρει κι άλλους ας το μετακινήσει.

foogr01
10/12/2015, 23:30
Εάν σε ενδιαφέρει: Το eshop έχει προσφορά αυτή τη στιγμή στο Crazy Sundays το BOSCH GSR 10.8V με δύο μπαταρίες (μικρή-μεγάλη) και κασετίνα στα 144€.

http://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-bosch-pro-gsr-108v-li-2-2-batteries-4ah-li-ion-2ah-li-ion-kasetina-p-TLS.030610

Εάν κάποιος νομίζει ότι θα ενδιαφέρει κι άλλους ας το μετακινήσει.

Το έκανε ο διάολος και έπιασα σήμερα στα χέρια μου το ίδιο στην πιο παλιά του έκδοση που η μύτες πρέπει να είναι εξάγωνες για να μπουν. Το βρήκα πολύ ελαφρύ και μικρό και αρκετά βολικό. Φοβήθηκα ότι δεν έχει δύναμη αλλά μου είπε ο μάστορας ότι δεν κωλώνει πουθενά και είναι απόλυτα ευχαριστημένος και ότι για τη δουλειά που το θέλω θα είναι ταμάμ. Μάλιστα μου πρότεινε να πάρω το καινούριο με το τσοκ που δέχεται και τρυπάνια. Daz να τα σκάσω στο eShop ;;;;;;;;

MISKIN
10/12/2015, 23:49
Το έκανε ο διάολος και έπιασα σήμερα στα χέρια μου το ίδιο στην πιο παλιά του έκδοση που η μύτες πρέπει να είναι εξάγωνες για να μπουν. Το βρήκα πολύ ελαφρύ και μικρό και αρκετά βολικό. Φοβήθηκα ότι δεν έχει δύναμη αλλά μου είπε ο μάστορας ότι δεν κωλώνει πουθενά και είναι απόλυτα ευχαριστημένος και ότι για τη δουλειά που το θέλω θα είναι ταμάμ. Μάλιστα μου πρότεινε να πάρω το καινούριο με το τσοκ που δέχεται και τρυπάνια. Daz να τα σκάσω στο eShop ;;;;;;;;

Δεν είναι η παλιά του έκδοση, απλώς βγαίνει και με τσοκ και με αντάπτορα 1/4. Μη πάρεις το GSR αν είναι να πάρεις 10.8V. Πάρε το GSB που έχει και κρούση. Εκτός αν δε τη χρειάζεσαι. Επίσης το eshop καθυστερεί αρκετά και δεν είναι αξιόπιστο λένε. Πάρτο από μαγαζί. Το V-EC είναι το καινούργιο με τεχνολογία χωρίς ψύκτρες.
https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=2117

foogr01
11/12/2015, 00:41
Δεν είναι η παλιά του έκδοση, απλώς βγαίνει και με τσοκ και με αντάπτορα 1/4. Μη πάρεις το GSR αν είναι να πάρεις 10.8V. Πάρε το GSB που έχει και κρούση. Εκτός αν δε τη χρειάζεσαι. Επίσης το eshop καθυστερεί αρκετά και δεν είναι αξιόπιστο λένε. Πάρτο από μαγαζί. Το V-EC είναι το καινούργιο με τεχνολογία χωρίς ψύκτρες.
https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=2117

Στα κρουστικά βρήκα αυτά:

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7565#texnika

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8266#texnika

Η διαφορά τους είναι ότι το δεύτερο έχει 2 μπαταρίες στα 2,5Ah ενώ το πρώτο μία μπαταρία στα 2Ah. Πάμε για το δεύτερο ; Η αγορά θα γίνει Γενάρη με το καλό (θυσιάζοντας το topcase για το οποίο μάζευα το money).

daz
11/12/2015, 00:53
Το έκανε ο διάολος και έπιασα σήμερα στα χέρια μου το ίδιο στην πιο παλιά του έκδοση που η μύτες πρέπει να είναι εξάγωνες για να μπουν. Το βρήκα πολύ ελαφρύ και μικρό και αρκετά βολικό. Φοβήθηκα ότι δεν έχει δύναμη αλλά μου είπε ο μάστορας ότι δεν κωλώνει πουθενά και είναι απόλυτα ευχαριστημένος και ότι για τη δουλειά που το θέλω θα είναι ταμάμ. Μάλιστα μου πρότεινε να πάρω το καινούριο με το τσοκ που δέχεται και τρυπάνια. Daz να τα σκάσω στο eShop ;;;;;;;;

Γιατί με ρωτάς, για να σου βάλω περισσότερους μπελάδες απ' αυτούς που βάζει ο miskin και στους δυο μας? :lol:

Τσεκαρε τιμές, προσφερόμενα εξαρτήματα, κασετίνα κ.α
Μοντέλο (κρούση - χωρίς ψύκτρες κτλ)

Και μετά ρίξε μια ματιά και στο metabo. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=4tDF9OMUdkA

Όποιο και να πάρεις, καλό είναι. Το metabo ίσως είναι λίγο καλύτερo και πιο δυνατό ενώ το τσοκ που βγαίνει και μπαίνει είναι στα πολλά +++. Τα extra του bosch ή οι διπλές μπαταρίες επίσης. To brushless ίσως είναι υπερβολή αν δεν χρησιμοποιείται επαγγελματικά.

Αν έχεις κατασταλάξει στα 10,8 και τα δύο είναι μια χαρά.

kosni
11/12/2015, 01:04
Στα κρουστικά βρήκα αυτά:

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7565#texnika

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8266#texnika

Η διαφορά τους είναι ότι το δεύτερο έχει 2 μπαταρίες στα 2,5Ah ενώ το πρώτο μία μπαταρία στα 2Ah. Πάμε για το δεύτερο ; Η αγορά θα γίνει Γενάρη με το καλό (θυσιάζοντας το topcase για το οποίο μάζευα το money).

Δε ξερω τι δουλειες σκοπευεις να κανεις, αλλα τα 10.8 καλα χρυσα αλλα απο δυναμη λιγα πραγματα....
Και επειδη σκοπευεις να δωσεις κοντα 180 γιουρια εγω θα σου ελεγα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις ενα 18αρι... μιλαμε για μεγαλη διαφορα απο θεμα δυναμης

MISKIN
11/12/2015, 06:48
Στα κρουστικά βρήκα αυτά:

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7565#texnika

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8266#texnika

Η διαφορά τους είναι ότι το δεύτερο έχει 2 μπαταρίες στα 2,5Ah ενώ το πρώτο μία μπαταρία στα 2Ah. Πάμε για το δεύτερο ; Η αγορά θα γίνει Γενάρη με το καλό (θυσιάζοντας το topcase για το οποίο μάζευα το money).

Σαφώς το δεύτερο γιατί η extra μπαταρία είναι απαραίτητη.

Τώρα αν όντως χρειάζεσαι δύναμη, μπορείς να πας σε κάτι τέτοιο με τα ίδια λεφτά περίπου.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7316#texnika

Μετά βέβαια λες... δε δίνω ένα 50€ παρασπάνω να πάω για το σετ της μακιτα να τελειώνω; :)

http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Ohm
11/12/2015, 07:46
καλύτερα makita/snap-on ας είναι και δεύτερο χέρι

είναι εργαλείο που το αγοράζεις μία φορά για να σε βοηθήσει σε αυτό που κάνεις. Δεν είναι τακτικό έξοδο. Αν πας να γλυτώσεις 50 ευρά τώρα, θα κλαις 100 σε λίγους μήνες.

fkol k4
11/12/2015, 08:03
καλύτερα makita/snap-on ας είναι και δεύτερο χέρι

είναι εργαλείο που το αγοράζεις μία φορά για να σε βοηθήσει σε αυτό που κάνεις. Δεν είναι τακτικό έξοδο. Αν πας να γλυτώσεις 50 ευρά τώρα, θα κλαις 100 σε λίγους μήνες.

Εντάξει, ας μην αρχίσουμε τα Honda vs Yamaha, όλες οι mainstream μάρκες βγάζουν μια χαρά αξιόπιστα δραπανοκατσάβιδα. Κρουστικά ή μη.


Στα κρουστικά βρήκα αυτά:

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7565#texnika

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8266#texnika

Η διαφορά τους είναι ότι το δεύτερο έχει 2 μπαταρίες στα 2,5Ah ενώ το πρώτο μία μπαταρία στα 2Ah. Πάμε για το δεύτερο ; Η αγορά θα γίνει Γενάρη με το καλό (θυσιάζοντας το topcase για το οποίο μάζευα το money).

Μεταξύ των 2 το 2ο που προτείνει και ο MISKIN για τον ίδιο ακριβώς λόγο (μπαταρία).
Αν και στα 10.8V εγώ δεν θα έπαιρνα κρουστικό. Η κρύση σε τόσο μικρό εργαλείο είναι άχρηστη.
Αν θέλεις να τρυπήσεις τοίχο πάρε απλά ένα τρυπανάκι CYL-9 της Bosch (http://www.bosch-pt.com/za/en/accocs/Accessories/207730/cyl-9-multi-construction-multi-purpose-drill-bits/) που τρυπάει οποιονδήποτε τοίχο χωρίς κρούση (δοκιμασμένα). Μπετό δεν πρόκειται να τρυπήσεις με αυτό το εργαλείο έτσι κι αλλιώς. Θα αναγκαστείς να βάλεις το ηλεκτρικό.

Το Dewalt που προτείνει ο MISKIN το θεωρώ καλύτερη λύση ακόμα και αν έχει μικρότερες μπαταρίες.
Το σετ της Makita ιδανική λύση αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις τέτοιο ποσό.

Ohm
11/12/2015, 08:29
όχι ρε, απλά να είναι αξιοπρεπούς κατασκευής, να είναι καλής ποιότητας εργαλείο, αυτό εννοώ, η μάρκα δεν έχει και τόση σημασία

stam2
11/12/2015, 12:25
Μετά βέβαια λες... δε δίνω ένα 50€ παρασπάνω να πάω για το σετ της μακιτα να τελειώνω; :)

http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Καλό το πακετάκι αλλά μικρές οι μπαταρίες...
με 1.5Ah στα 18V μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ μικρή η περίοδος από φόρτιση σε φόρτιση....

MISKIN
11/12/2015, 13:07
Καλό το πακετάκι αλλά μικρές οι μπαταρίες...
με 1.5Ah στα 18V μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ μικρή η περίοδος από φόρτιση σε φόρτιση....

Σωστός, αλλά με αυτά τα λεφτά δε μπορείς να πάρεις τελευταία γενιά. Από την άλλη μπορείς αν δε σε καλύπτει το 1.5Ah παίρνεις μια 3Ah.

Προδιαγραφής
11/12/2015, 18:13
Να εχουμε υποψιν μας,πως οταν αλλαζουμε κατηγορια τασης απο 10,8 Volt σε πχ 18 Volt και η χωρητικοτητα παραμενει στα 1,5 Ah αυτο δεν σημαινει οτι οι μπαταριες εχουν ιδια χωρητικοτητα σε ενεργεια!Η ενεργεια καθε μπαταριας ειναι τα Volt επι τα Ah(Αμπερωρια) που το αποτελεσμα ειναι Wh(βατωρες).Δηλαδη 10,8χ1,5=16,2 Wh το "μικρο" bosch και 18χ1,5=27 Wh το makita.
Aρα το 18v εχει 70% περισσοτερη ενεργεια απο το 10,8v με την 1,5Αh μπαταρια εκαστο...τουτεστιν αν ειχαμε ενα εργαλειο που δεχεται και τις δυο μπαταριες ,με την 18 βολτη θα εκανε 70% περισσοτερες τρυπες ανα φορτιση.

MISKIN
11/12/2015, 18:18
Να εχουμε υποψιν μας,πως οταν αλλαζουμε κατηγορια τασης απο 10,8 Volt σε πχ 18 Volt και η χωρητικοτητα παραμενει στα 1,5 Ah αυτο δεν σημαινει οτι οι μπαταριες εχουν ιδια χωρητικοτητα σε ενεργεια!Η ενεργεια καθε μπαταριας ειναι τα Volt επι τα Ah(Αμπερωρια) που το αποτελεσμα ειναι Wh(βατωρες).Δηλαδη 10,8χ1,5=16,2 Wh το "μικρο" bosch και 18χ1,5=27 Wh το makita.
Aρα το 18v εχει 70% περισσοτερη ενεργεια απο το 10,8v με την 1,5Αh μπαταρια εκαστο...τουτεστιν αν ειχαμε ενα εργαλειο που δεχεται και τις δυο μπαταριες ,με την 18 βολτη θα εκανε 70% περισσοτερες τρυπες ανα φορτιση.

Άρα εγώ με τη τεσσάρα μπαταρία τον τρώω τον μακίτα! 10.8x4=43.2 Wh!! :a25:

toyar
11/12/2015, 18:22
μπορει να δουλεψει 10,8V μοτερ με 18βολτη μπαταρια;
ειναι σαν να βαζουμε σε αυτοκινητο μπαταρια φορτηγου 24V, θα εχει μεγαλυτερη διαρκεια αλλα ασυμβατο βολταζ

Προδιαγραφής
11/12/2015, 18:23
Άρα εγώ με τη τεσσάρα μπαταρία τον τρώω τον μακίτα! 10.8x4=43.2 Wh!! :a25:
Eννοειται!
Ειναι δυστυχως μια παρεξηγημενη,η μαλλον μια κρυμμενη απο το μαρκετινγκ ξεκαθαρη μετρηση ενεργειας οι βατωρες και δεν παιζει κανεις παιχνιδια εκει!Οποτε το κρατανε στο σκοταδι για να πλασαρουν ολο και πιο "νεα" μοντελλα κλπ κλπ.Ειναι το αντιστοιχο με τις κιλοβατωρες της ΔΕΗ που συνηθισαμε αλλα λογω μικρης κλιμακας ενεργειας ειμαστε χωρις το κιλο!
Περα απο την πλακα ειναι εκπληκτικος ο τροπος να ψωνιζουμε αχρειαστα χαρακτηριστικα...

Προδιαγραφής
11/12/2015, 18:25
μπορει να δουλεψει 10,8V μοτερ με 18βολτη μπαταρια;
ειναι σαν να βαζουμε σε αυτοκινητο μπαταρια φορτηγου 24V, θα εχει μεγαλυτερη διαρκεια αλλα ασυμβατο βολταζ

Οχι βεβαια,απλα θεωρητικα αν μπορουσε θα ηταν το ιδανικο μετρο συγκρισης της χωρητικοτητας των εν λογω μπαταριων μιας και θα ηταν το ιδιο ακριβως μοτερ κλπ

toyar
11/12/2015, 18:32
ενταξει η χωρητικοτητα μιας μπαταριας απο μονη της δε λεει τιποτα
σημασια εχει τι καταναλωτη θα τροφοδοτησει και ειδικα στα δραπανακια αυτα το ρευμα κανει τρελες διακυμανσεις
με το ιδιο εγαλειο και την ιδια μπαταρια στο ενα υλικο βιδωνεις 100 βιδες και στο αλλο 10

Προδιαγραφής
11/12/2015, 18:36
ενταξει η χωρητικοτητα μιας μπαταριας απο μονη της δε λεει τιποτα
σημασια εχει τι καταναλωτη θα τροφοδοτησει και ειδικα στα δραπανακια αυτα το ρευμα κανει τρελες διακυμανσεις
με το ιδιο εγαλειο και την ιδια μπαταρια στο ενα υλικο βιδωνεις 100 βιδες και στο αλλο 10
Συγγνωμη,αλλα η χωρητικοτητα λεει τα παντα,αναμεσα σε δυο διαφορετικης χωρητικοτητας μπαταριες για το ιδιο υλικο ακριβως ομως και με το ιδιο εργαλειο παντα...

foogr01
11/12/2015, 19:41
Γιατί με ρωτάς, για να σου βάλω περισσότερους μπελάδες απ' αυτούς που βάζει ο miskin και στους δυο μας? :lol:

Τσεκαρε τιμές, προσφερόμενα εξαρτήματα, κασετίνα κ.α
Μοντέλο (κρούση - χωρίς ψύκτρες κτλ)

Και μετά ρίξε μια ματιά και στο metabo. :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=4tDF9OMUdkA

Όποιο και να πάρεις, καλό είναι. Το metabo ίσως είναι λίγο καλύτερo και πιο δυνατό ενώ το τσοκ που βγαίνει και μπαίνει είναι στα πολλά +++. Τα extra του bosch ή οι διπλές μπαταρίες επίσης. To brushless ίσως είναι υπερβολή αν δεν χρησιμοποιείται επαγγελματικά.

Αν έχεις κατασταλάξει στα 10,8 και τα δύο είναι μια χαρά.


Άκου τι θα κάνουμε: Θα έρθω σύντομα να πιούμε καφέ να το συζητήσουμε. Μετά θα το γυρίσουμε στη μπύρα για να μας βοηθήσει να αποφασίσουμε. Και για να μην υπάρξει περίπτωση να ξαναξεκινήσει πάλι η ιστορία από την αρχή θα έχουμε και το laptop να κάνουμε την παραγγελία καπάκι :D



Σαφώς το δεύτερο γιατί η extra μπαταρία είναι απαραίτητη.

Τώρα αν όντως χρειάζεσαι δύναμη, μπορείς να πας σε κάτι τέτοιο με τα ίδια λεφτά περίπου.

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7316#texnika

Μετά βέβαια λες... δε δίνω ένα 50€ παρασπάνω να πάω για το σετ της μακιτα να τελειώνω; :)

http://www.ebay.de/itm/221828582258?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


Αυτά τα +50€ παραπάνω, που όμως δεν έχουν άνω όριο, φοβάμαι πάντα :cry:

Προδιαγραφής
11/12/2015, 19:46
Aυτα τα 50 ευρω παραπανω ειναι κινουμενη αμμος...μπορεις να πας για ενα ταπεινο 10,8v και να καταληξεις με 10.000 volt κρεβατομουρμουρας:D

vaska
12/12/2015, 03:27
Γιατί με ρωτάς, για να σου βάλω περισσότερους μπελάδες απ' αυτούς που βάζει ο miskin και στους δυο μας? :lol:


https://www.youtube.com/watch?v=4tDF9OMUdkA



Μαγκιά το γωνιακό λέμε και το ταχυτσόκ επίσης αλλά το γωνιακό είναι μεγάλη υπόθεση!



Περα απο την πλακα ειναι εκπληκτικος ο τροπος να ψωνιζουμε αχρειαστα χαρακτηριστικα...

+1200




Αυτά τα +50€ παραπάνω, που όμως δεν έχουν άνω όριο, φοβάμαι πάντα :cry:

Σοφή κουβέντα


Aυτα τα 50 ευρω παραπανω ειναι κινουμενη αμμος...μπορεις να πας για ενα ταπεινο 10,8v και να καταληξεις με 10.000 volt κρεβατομουρμουρας:D

Πολύ μεγάλη αλήθεια.

Ohm
12/12/2015, 05:54
μπορει να δουλεψει 10,8V μοτερ με 18βολτη μπαταρια;

εξαρτάται τι μοτέρ είναι, τι χρήση του κάνεις κλπ

Ο γενικός κανόνας είναι, αν ο εσωτερικός μηχανισμός του μοτέρ δεν ζεσταθεί, είναι οκ.

Αλλά επειδή αυτά τα μοτέρ ζορίζονται, θα ζεσταθεί και θα το πάρει ο διάολος.

Εγώ τι θα δοκίμαζα άμα είχα μπαταρία 18 V για εργαλείο 10.8 V; Σφάξε την 18 V και κάνε τη 10.8 V

βέβαια είμαι κομματάκι βλαμμένος σε αυτόν τον τομέα και τη βρίσκω να ζορίζω τα μηχανήματα μέχρι τέρμα θεού, οπότε ίσως να μη θες να ακολουθήσεις.

Όταν αγοράζω εργαλεία ακολουθώ το σκεπτικό "μάζεψε λεφτά μία φορά, σκάσε τα λεφτά μία φορά, κράτα το για πάντα."

MISKIN
12/12/2015, 08:43
Όταν αγοράζω εργαλεία ακολουθώ το σκεπτικό "μάζεψε λεφτά μία φορά, σκάσε τα λεφτά μία φορά, κράτα το για πάντα."

+10000000000000

Προδιαγραφής
12/12/2015, 09:52
εξαρτάται τι μοτέρ είναι, τι χρήση του κάνεις κλπ

Ο γενικός κανόνας είναι, αν ο εσωτερικός μηχανισμός του μοτέρ δεν ζεσταθεί, είναι οκ.

Αλλά επειδή αυτά τα μοτέρ ζορίζονται, θα ζεσταθεί και θα το πάρει ο διάολος.

Εγώ τι θα δοκίμαζα άμα είχα μπαταρία 18 V για εργαλείο 10.8 V; Σφάξε την 18 V και κάνε τη 10.8 V

βέβαια είμαι κομματάκι βλαμμένος σε αυτόν τον τομέα και τη βρίσκω να ζορίζω τα μηχανήματα μέχρι τέρμα θεού, οπότε ίσως να μη θες να ακολουθήσεις.

Όταν αγοράζω εργαλεία ακολουθώ το σκεπτικό "μάζεψε λεφτά μία φορά, σκάσε τα λεφτά μία φορά, κράτα το για πάντα."

Καλως τον κυριο Kirchhoff συγγνωμη τον κυριο Ohm ηθελα να πω.
Συμφωνω με το σκεπτικο αγορας εργαλειων και επαυξανω με μια παροιμια που λεει "ειμαι φτωχος γιαυτο αγοραζω ακριβα πραγματα"
Οταν λες σφαξε,εννοεις να βγαλεις τα αντιστοιχα στοιχεια απο το συλολο της σειρας και να τα ξανασυνδεσεις παραλληλα για να εχεις μειωση μεν τασης αλλα ιδια ενεργεια?

desklit
15/12/2015, 13:33
άρα στα 150-200 max πάμε εδώ? =>http://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82/dcd776c2-%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81/

vaska
15/12/2015, 15:17
Καλως τον κυριο Kirchhoff συγγνωμη τον κυριο Ohm ηθελα να πω.
Συμφωνω με το σκεπτικο αγορας εργαλειων και επαυξανω με μια παροιμια που λεει "ειμαι φτωχος γιαυτο αγοραζω ακριβα πραγματα"
Οταν λες σφαξε,εννοεις να βγαλεις τα αντιστοιχα στοιχεια απο το συλολο της σειρας και να τα ξανασυνδεσεις παραλληλα για να εχεις μειωση μεν τασης αλλα ιδια ενεργεια?


Τώρα είναι που μπλέχτηκα και γινίκαμε κουβάρι.
Οι μπαταρίες LiPo έχουν τάση ανά κελί 3,7v όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει οι μπαταρίες που γράφουν τάση λειτουργίας 10,8 είναι τριών κελιών και δίνουν ονομαστική τάση 3*3,7=11,1V, οι μπαταρίες που γράφουν 18V είναι ονομαστικής τάσης 18,5V και αποτελούνται από 5 κελιά. Και τώρα γεννάται το ερώτημα: Πως θα παραλληλίσεις 3 κελιά με 5 κελιά?? έτσι ώστε να έχεις τάση 11,1V????

Προδιαγραφής
15/12/2015, 15:23
Ε οταν φτανουμε σε πατεντες δεν γινεται να τα εχουμε ολα!Αν χωραει παιρνουμε ενα στοιχειο ακομα και τα παραληλλιζουμε σε δυο 3δες.Αν δεν χωραει κολλαμε παραλληλα στις 2 απο αλλη μια και μενει και μια μονη...η ταση θαναι οκ αππλα η χωρητικοτητα στις 2 ζευγαρωμενες θαναι διπλασια απο οτι στην μονη...

vaska
15/12/2015, 15:30
Ε οταν φτανουμε σε πατεντες δεν γινεται να τα εχουμε ολα!Αν χωραει παιρνουμε ενα στοιχειο ακομα και τα παραληλλιζουμε σε δυο 3δες.Αν δεν χωραει κολλαμε παραλληλα στις 2 απο αλλη μια και μενει και μια μονη...η ταση θαναι οκ αππλα η χωρητικοτητα στις 2 ζευγαρωμενες θαναι διπλασια απο οτι στην μονη...


Μέγα λάθος αυτό που προτείνεις, έτσι εξασφαλίζεις ότι στην πρώτη χρήση η μονή μπαταρία θα καταστραφεί ολοσχερώς αφού θα χάνει φορτίο με διπλάσιο ρυθμό από τις ζευγαρωμένες και μοιραία θα γονατίσει. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα βγάλει 2η φόρτιση, πιθανότατα θα αναπτύξει τρελή θερμοκρασία και θα σκάσει - πάρει φωτιά κλπ κλπ

Προδιαγραφής
15/12/2015, 15:41
Εγώ τι θα δοκίμαζα άμα είχα μπαταρία 18 V για εργαλείο 10.8 V; Σφάξε την 18 V και κάνε τη 10.8 V

βέβαια είμαι κομματάκι βλαμμένος σε αυτόν τον τομέα και τη βρίσκω να ζορίζω τα μηχανήματα μέχρι τέρμα θεού, οπότε ίσως να μη θες να ακολουθήσεις.


Μέγα λάθος αυτό που προτείνεις, έτσι εξασφαλίζεις ότι στην πρώτη χρήση η μονή μπαταρία θα καταστραφεί ολοσχερώς αφού θα χάνει φορτίο με διπλάσιο ρυθμό από τις ζευγαρωμένες και μοιραία θα γονατίσει. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα βγάλει 2η φόρτιση, πιθανότατα θα αναπτύξει τρελή θερμοκρασία και θα σκάσει - πάρει φωτιά κλπ κλπ

Oπως βλελεις δεν το προτεινα,απλα προσπαθησα να εξηγησω τι ισως εννοουσε ο Ohm πιο πανω...αν ας πουμε ταιριαζε ναναι 24v η μπαταρια,παραληλλιζεις και ολα οκ.Αν οπως με την 18v δεν ταιριαζει τοτε ενα απο τα δυο που εγραψα παιζει!Τιποτε αλλο,ασχετα αν εγω θα τοκανα η οχι...

Ohm
15/12/2015, 17:52
Ε άμα έχει li-Ion τότες δεν γίνεται, γιατί η 18 V μάλλον είναι 5S (LiMn) ή 6S (LiFe).

Αν ήταν NiMH/NiCd, κάτι θα γινιότανε. Αλλά μάλλον μιλάτε για μοντέρνα εργαλεία, οπότε σχεδόν σίγουρα είναι Li-Ion.

Οπότε πίπες λέω...

MISKIN
02/09/2016, 13:23
Φίλος επαγγελματίας ψάχνει για 18βολτο κρουστικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας. Ενδιαφέρεται κυρίως για χαμηλό βάρος και αντοχή.
Έχει ξεχωρίσει το Bosch gsb 18-2-Li (http://m.bosch-professional.com/gr/el/προϊόντα/εργαλεία-μπαταρίας/κρουστικά-δραπανοκατσάβιδα/gsb-18-2-li-plus.html?sPath=%2FdispatchToProductInCategory.html&defaultWebtrends=true&webtrends=Länderauswahl&webtrends=optional+Sprachauswahl) αλλά κοιτάζει και το brushless Bosch GSB 18 V-EC (http://m.bosch-professional.com/gr/el/προϊόντα/εργαλεία-μπαταρίας/κρουστικά-δραπανοκατσάβιδα/gsb-18-v-ec_3.html?sPath=%2FdispatchToProductInCategory.html&defaultWebtrends=true&webtrends=Länderauswahl&webtrends=optional+Sprachauswahl)
Εκτός από τη χωρητικότητα της μπαταρίας ποιες είναι οι βασικές διαφορές τους; Στο κιβώτιο έχει διαφορά; Μπορείς να δουλέψεις τις μπαταρίες τους με άλλα εργαλεία; Τα έχει κανένας αυτά τα μοντέλα να μας πει μια γνώμη;

MISKIN
03/09/2016, 14:58
Απαντώ λοιπόν στον εαυτό μου...

Λοιπόν με μια ψαχτική που έκανα, έχουμε και λέμε

1) ΟΛΑ είναι HEAVY DUTY
2) Kάποια είναι Light Series,κάποια Dynamic Series και κάποια Robust Series. Έχει να κάνει με τη δύναμη του μοτέρ. Π.χ

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-18-2-li-33639-ocs-p/ Αυτό είναι light series. Ροπή 39 / 18 Nm

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-18-v-li-33397-ocs-p/ Αυτό είναι dynamic 60 / 23 Nm

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-18-v-li-33398-ocs-p/ Αυτό είναι dynamic, αλλά με 4 Ah ανεβαίνει λίγο η ροπή 67 / 28 Nm

https://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-18-ve-2-li-34754-ocs-p/ Αυτό είναι Robust, με 4 Ah, η ροπή εκτοξεύεται 85 / 42 Nm


Ανάλογη διαβάθμιση έχουν και τα Brushless αλλά με χαμηλότερες τιμές ροπής στο σκληρό βίδωμα. Γιατί αυτό;

Όπως και να έχει η ροπή δε παίζει τόσο ρόλο στο τρύπημα, αν κατάλαβα καλά, γιατί ας πούμε ένα sds-plus ρεύματος της Metabo που κοιτούσα έχει

ροπή 30/13 Nm.

365217

alex14
13/09/2016, 12:45
Παιδες, αυτο https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8759#perigrafi τι λεει ?
Και brushless και 4 Amp μπαταριες.

MISKIN
13/09/2016, 12:57
Παιδες, αυτο https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8759#perigrafi τι λεει ?
Και brushless και 4 Amp μπαταριες.

Αν δε σε χαλάει η εγγύηση ενός έτους, δοκίμασε το. Δε φαίνεται να είναι rebranded Makita σα του Stam, αλλά και brushless και 4ah κινεί τη περιέργεια.

macdeath_s
26/09/2016, 17:52
Για αυτό (https://www.bosch-professional.com/es/es/gsb-10-8-2-li-33305-ocs-p/) τι γνώμη έχετε ? Κυρίως θα βιδώνω αλλά για τρύπημα κυρίως μέταλο και τοίχο ούπα 6-8 max.

Eδώ το βρίσκω γύρω στα 150, Ελλάδα παίζει φτηνότερα ?

MISKIN
26/09/2016, 18:22
Για αυτό (https://www.bosch-professional.com/es/es/gsb-10-8-2-li-33305-ocs-p/) τι γνώμη έχετε ? Κυρίως θα βιδώνω αλλά για τρύπημα κυρίως μέταλο και τοίχο ούπα 6-8 max.

Eδώ το βρίσκω γύρω στα 150, Ελλάδα παίζει φτηνότερα ?

Το έχω. Για αυτά που λες είναι καλό, αλλά για παραπάνω δεν... Στο τσιμέντο ζορίζεται, αν δε σε ενοχλεί το βάρος πάρε ένα μεγαλύτερο.

Nektarios2016
26/09/2016, 19:31
Το έχω. Για αυτά που λες είναι καλό, αλλά για παραπάνω δεν... Στο τσιμέντο ζορίζεται, αν δε σε ενοχλεί το βάρος πάρε ένα μεγαλύτερο.


Ζοριζεται αλλα αν ειναι για μια στο τοσο και σε μικρη διατομη 6-8, αντε βαρεια βαρεια 10 τοτε με αυτα θα τη κανεις τη δουλεια! Ειδικα στα 6 ειναι πρωτο!

http://static.axminster.co.uk/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/504742_xl.jpg

macdeath_s
26/09/2016, 19:36
Το έχω. Για αυτά που λες είναι καλό, αλλά για παραπάνω δεν... Στο τσιμέντο ζορίζεται, αν δε σε ενοχλεί το βάρος πάρε ένα μεγαλύτερο.

Θέλω ελαφρύ. Τσιμέντο δεν νομίζω να χρειαστεί πουθενά. Μεγαλύτερο πάμε 14 αμέσως :(

vaska
26/09/2016, 19:52
Για αυτό (https://www.bosch-professional.com/es/es/gsb-10-8-2-li-33305-ocs-p/) τι γνώμη έχετε ? Κυρίως θα βιδώνω αλλά για τρύπημα κυρίως μέταλο και τοίχο ούπα 6-8 max.

Eδώ το βρίσκω γύρω στα 150, Ελλάδα παίζει φτηνότερα ?

Εγώ το έχω για μικρό, το πήρα με βαλιτσούλα (L-BOX) και μόνο το σώμα γιατί μπαταρίες και φορτιστές έχω. Κατσαβίδι ήθελα ουσιαστικά αλλά ήταν προσφορά και με μικρή διαφορά από το κατσαβίδι. Νομίζω όλα μαζί λίγο κάτω από 100 € (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αυτό πρέπει να είναι το νούμερο).
Πάντως είναι σκυλάκι το μικρό, το έχω κυρίως για να κάνω τρύπες στα cases των pc που δεν έχουν πρόβλεψη για στήριξη ssd.
Στην μετακόμιση του μαγαζιού έλυσε και έδεσε έναν πάγκο 4.5 μέτρα, τρύπησε μπετό για στήριξη ραφιών και προχθές έβαλα πάνω του μια περιστροφική αντλία και μετάγγισα 400L λάδι από τις λίμπες στα μόνιμα δοχεία με βρυσάκι που έχω. Πολύ καλή αίσθηση στο κράτημά του και το τσοκ του μου δίνει καλύτερη εντύπωση (πιο στιβαρό) από αυτό της Makita.

368687

macdeath_s
26/09/2016, 19:57
Εγώ το έχω για μικρό, το πήρα με βαλιτσούλα (L-BOX) και μόνο το σώμα γιατί μπαταρίες και φορτιστές έχω. Κατσαβίδι ήθελα ουσιαστικά αλλά ήταν προσφορά και με μικρή διαφορά από το κατσαβίδι. Νομίζω όλα μαζί λίγο κάτω από 100 € (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αυτό πρέπει να είναι το νούμερο).
Πάντως είναι σκυλάκι το μικρό, το έχω κυρίως για να κάνω τρύπες στα cases των pc που δεν έχουν πρόβλεψη για στήριξη ssd.
Στην μετακόμιση του μαγαζιού έλυσε και έδεσε έναν πάγκο 4.5 μέτρα, τρύπησε μπετό για στήριξη ραφιών και προχθές έβαλα πάνω του μια περιστροφική αντλία και μετάγγισα 400L λάδι από τις λίμπες στα μόνιμα δοχεία με βρυσάκι που έχω. Πολύ καλή αίσθηση στο κράτημά του και το τσοκ του μου δίνει καλύτερη εντύπωση (πιο στιβαρό) από αυτό της Makita.

368687

Στα καινούργια Makita τα τσοκ (όπως είχα γράψει και σε αντίστοιχο thread) δεν φαίνονται και πολύ σόι.

vaska
26/09/2016, 20:08
Στα καινούργια Makita τα τσοκ (όπως είχα γράψει και σε αντίστοιχο thread) δεν φαίνονται και πολύ σόι.

Πρόβλημα δεν είχα ποτέ να λέμε την αλήθεια αλλά τούτο της μπος μου φαίνεται πιο στιβαρό και πιο σαφές

macdeath_s
26/09/2016, 20:09
Πρόβλημα δεν είχα ποτέ να λέμε την αλήθεια αλλά τούτο της μπος μου φαίνεται πιο στιβαρό και πιο σαφές

Σαφές ? Η αλήθεια είναι πως το Makita τα μασάει λίγο και δεν είναι τόσο ξεκάθαρο. Εκτός αν βάλεις 2-3 σταγόνες τσικουδιά στο ανεμιστηράκι :bawl:

daz
26/09/2016, 20:13
Θα μου δώσετε και μένα λίγο απ' αυτό που πίνετε? :bawl:

:beer:

Nektarios2016
26/09/2016, 20:15
Εγώ το έχω για μικρό, το πήρα με βαλιτσούλα (L-BOX) και μόνο το σώμα γιατί μπαταρίες και φορτιστές έχω. Κατσαβίδι ήθελα ουσιαστικά αλλά ήταν προσφορά και με μικρή διαφορά από το κατσαβίδι. Νομίζω όλα μαζί λίγο κάτω από 100 € (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά αυτό πρέπει να είναι το νούμερο).
Πάντως είναι σκυλάκι το μικρό, το έχω κυρίως για να κάνω τρύπες στα cases των pc που δεν έχουν πρόβλεψη για στήριξη ssd.
Στην μετακόμιση του μαγαζιού έλυσε και έδεσε έναν πάγκο 4.5 μέτρα, τρύπησε μπετό για στήριξη ραφιών και προχθές έβαλα πάνω του μια περιστροφική αντλία και μετάγγισα 400L λάδι από τις λίμπες στα μόνιμα δοχεία με βρυσάκι που έχω. Πολύ καλή αίσθηση στο κράτημά του και το τσοκ του μου δίνει καλύτερη εντύπωση (πιο στιβαρό) από αυτό της Makita.

368687


Εκείνο το γκρι που κρύβεται τι ειναι, βυρδθ?

macdeath_s
26/09/2016, 20:15
Θα μου δώσετε και μένα λίγο απ' αυτό που πίνετε? :bawl:

:beer:

Θέλει γερά πνευμόνια, όχι ποτήρια. Αν το ποστάρω θα με κόψεις σίγουρα :look:

vaska
27/09/2016, 03:09
Εκείνο το γκρι που κρύβεται τι ειναι, βυρδθ?


Ναι wurth αλλά ουσιαστικά είναι bosch κατσαβίδι με πλευρική κρούση. Τα αγοράζει η βίρθ από την μπος και το δίνει με δικιά της πλαστική θήκη που μπαίνει στις δικές της μόντουλαρ συρταριέρες.

Είναι πανίσχυρος διάολος, αν δεν προσέξεις το πως θα πατάς την σκανδάλη και το δουλέψεις όπως τα απλά, κόβει τις βίδες σαν χαλβά. Αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες ξυλόβιδες όλες την ίδια τύχη έχουν αν το πας "τέρμα γκάζι"

Nektarios2016
27/09/2016, 08:16
Ναι wurth αλλά ουσιαστικά είναι bosch κατσαβίδι με πλευρική κρούση. Τα αγοράζει η βίρθ από την μπος και το δίνει με δικιά της πλαστική θήκη που μπαίνει στις δικές της μόντουλαρ συρταριέρες.

Είναι πανίσχυρος διάολος, αν δεν προσέξεις το πως θα πατάς την σκανδάλη και το δουλέψεις όπως τα απλά, κόβει τις βίδες σαν χαλβά. Αυτοδιάτρητες λαμαρινόβιδες ξυλόβιδες όλες την ίδια τύχη έχουν αν το πας "τέρμα γκάζι"
I know i know...

MISKIN
27/09/2016, 19:49
Ρε παιδιά ξέρετε τα εργαλεία MOSTA; (http://www.mosta.net/_d1479.htm)

To δωδεκάβολτο (http://www.mosta.net/_d271307786.htm) είναι Bosch ή κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;

368841

daz
27/09/2016, 21:14
Είναι η μοιάζει? Για ρίξε μια ματιά στις τιμές που έχει. Αν έχει 50 δολάρια θα είναι αντιγραφή.

Δε μου φαίνεται και πολύ για bosch πάντως ούτε μοιάζει. Ξέρω 'γω!

Δεν την έχω ξανακούσει τη mosta.

MISKIN
27/09/2016, 21:18
Δίκιο έχεις, είναι αντιγραφή, μοιάζει αλλά δεν είναι Bosch. Τα δούλευε ένας ξυλουργός και έλεγε καλά λόγια, αυτόν τουλάχιστον τον είχε βολέψει.

George_Sp
24/05/2017, 23:45
SOS.....μου ψόφησε το ηλεκτρικό δραπανοκατσαβιδάκι που είχα για γενική απλή χρήση και ψάχνω άλλο αντίστοιχο.
Αυτό που είχα ήταν ένα Einhell του 50άρικου και ψάχνω να κυμανθώ πάλι στο ίδιο budget.
Σοβαρό εργαλείο θα παίξει αργότερα όταν μείνει κάνα χρήμα στην άκρη. Προς το παρόν τρέχουν άλλα έξοδα και θέλω κάτι οικονομικό και αξιόπιστο χωρίς εκπλήξεις, του γκετ δε τζομπ νταν.

Είδα αυτό
http://www.afoipouliou.gr/showprod.php?id=7285

Έχουμε καμιά αντιπρόταση στα ίδια χρήματα; Άντε να πάω μαξ 70ευρώ αν πραγματικά αξίζει τη διαφορά. (αργότερα θα πάρω ένα πιο προ εργαλείο οπότε δε καίγομαι για βαριά χρήση)

άντε και αυτό μαξ χρήματα

https://www.esmarket.gr/drapanokatsabido-mpatarias-lithiou-14-4v-1-5ah-skil-f0152431ad/

εκτός και αν ξαναπάω σε einhell μιας και μου κατσε όπως το θελα και δε με απογοήτευσε τόσα χρόνια.
https://www.utools.gr/%CE%94%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%B1-12V/%CE%94%CE%A1%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%A3%CE%91%CE%92%CE%99%CE%94%CE%9F-%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%96%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%9F-EINHELL-TC-CD-12-LI-12V-%CE%9C%CE%95-1-%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%A4%CE%91%CE%A7%CE%A5%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%97-12VOLT-1.3AH-PROFESSIONAL-4513206

George_Sp
25/05/2017, 15:10
Λέω να χτυπήσω το einhell ξανά από αυτά που έβαλα.

γνώμες;

daz
25/05/2017, 15:48
George η skill ανήκει στη bosch που την έχει για να πουλάει πολύ φθηνά εργαλεία. Φθηνότερα απ' την πράσινη σειρά που είναι η ερασιτεχνική. Σε αυτή την κατηγορία τιμής ποτέ δεν ξέρεις τι παίρνεις ούτε μπορεί κανένας να σου πει, πάρε αυτό είναι καλό.
Αν ήσουν ευχαριστημένος απ' το einhell πάρε ξανά το ίδιο αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι το ίδιο ή το ίδιο καλό.

George_Sp
25/05/2017, 16:18
George η skill ανήκει στη bosch που την έχει για να πουλάει πολύ φθηνά εργαλεία. Φθηνότερα απ' την πράσινη σειρά που είναι η ερασιτεχνική. Σε αυτή την κατηγορία τιμής ποτέ δεν ξέρεις τι παίρνεις ούτε μπορεί κανένας να σου πει, πάρε αυτό είναι καλό.
Αν ήσουν ευχαριστημένος απ' το einhell πάρε ξανά το ίδιο αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι το ίδιο ή το ίδιο καλό.

Ναι οκ....στη κατηγορία τιμής ξέρω τι να περιμένω. Για απλή γενική πρόχειρη λύση το θέλω. Όπως είχα και το προηγούμενο. Απλά θέλω να ξέρω αν παίζει καμιά μούφα και να αποφύγω κάτι αν το έχει δοκιμάσει κάποιος

daz
25/05/2017, 16:59
Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι αυτό που έχω δοκιμάσει εγώ και μου έχει βγει καλό ή μάπα, μπορεί να μην έχει καμία σχέση με αυτό που θα αγοράσεις εσύ σήμερα. Και ας είναι ίδια μάρκα, ίδιο μοντέλο, ίδια λεφτά.

Χρόνο με το χρόνο αυτές οι μάρκες αλλάζουν κατασκευαστή ή ποιότητα ενώ τα χρήματα παραμένουν ίδια. Αντί να αυξήσουν την τιμή, μειώνουν την ποιότητα. Εξωτερικά μπορεί να είναι ιδια, μέσα μπορεί να μην έχουν καμία σχέση. Απ' το μοτέρ, μέχρι τα γρανάζια και απ' το καλώδιο μέχρι το τσοκ.

MISKIN
25/05/2017, 19:15
'Οπως είπε και ο Αποστόλης, είναι λίγο λαχείο αυτές οι μάρκες, αλλά γενικά η Skill έχει συμπαθητικό όνομα. Έχω πάρει ένα τριβείο και είναι μια χαρά για περιστασιακή χρήση. Τα προτιμώ δηλαδή από κάτι Einhell, B&D, κλπ

George_Sp
25/05/2017, 20:59
Τελικά τσίμπησα το Einhell στα 55. Δείχνει στιβαρή κατασκευή, 2χρόνια εγγύηση, και σε σύγκριση με το παλιό δείχνει σε γενικές γραμμές πολύ ανώτερο. Μ αρέσει :D

Είδα και το βιντεάκι και πείστηκα οτι θα κάνει όσα θέλω και περισσότερα.
https://www.youtube.com/watch?v=vWxYOnAuHuk

gaganian
08/06/2017, 10:21
Ρε παιδιά αυτό είναι καλή ευκαιρία?
https://www.amazon.co.uk/dp/B00L3XK06C/ref=twister_B00P1ITQ60?_encoding=UTF8&psc=1

Γιατί με 11 ευρώ μεταφορικά και με δύο μπαταρίες είναι λίγο πιο πάνω από τιμή LIDL...
Το έχει δουλέψει κανείς?

daz
08/06/2017, 11:35
To δραπανακι δεν συγκρίνεται με των λιντλ. Τιμές δεν ξέρω, δεν παρακολουθώ.
Όλα τα εργαλεία προηγούμενης γενιάς έχουν χαμηλότερες τιμές και συνήθως λιγότερη δύναμη απ' τα καινούρια. Αυτό συνήθως το βλέπεις μέσα απ' το σαιτ των κατασκευαστών. Αυτές συνήθως είναι καλύτερες ευκαιρίες.

Sapadak
10/06/2017, 14:50
Ρε παιδιά αυτό είναι καλή ευκαιρία?
https://www.amazon.co.uk/dp/B00L3XK06C/ref=twister_B00P1ITQ60?_encoding=UTF8&psc=1

Γιατί με 11 ευρώ μεταφορικά και με δύο μπαταρίες είναι λίγο πιο πάνω από τιμή LIDL...
Το έχει δουλέψει κανείς?


Με 2 μπαταρίες ειναι φθηνότερο απο ότι με μια?

383386