PDA

View Full Version : Η εκδίκηση των πεζών



Σελίδες : [1] 2

amyroukai
08/12/2015, 08:43
Κυκλοφορεί εδώ και λίγες μέρες στο διαδίκτυο η κίνηση των streetpanthers στην φραπεδούπολη. Βγήκαν ένα (; ) βράδι και "έντυσαν" με πλαστικό συσκευασίας αυτοκίνητα που ήταν σταθμευμένα σε ράμπες, διαβάσεις πεζών, γενικώς άναρχα. Για μοτοσικλέτες δεν είδα να έκαναν (ακόμα). Περίεργη κίνηση, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι τα ζώα αυτά θα νιώσουν κάτι πέρα από θυμό γιατί αμαλάχειναουμ πληρώνω φόρους και γαμάω νταξ φίλος, αλλά σαν συμβολισμός είχε το κατιτίς της. Χιούμορ είχε σίγουρα, γιατί το αμπαλάζ δώρου στο παράνομα σταθμευμένο είναι αστείο. Και τυγχάνει και μεγαλύτερης προβολής από το "βγήκε η τροχαία και έγραψε".


http://www.mixanitouxronou.gr/tilixan-me-memvrani-aftokinita-pou-ichan-stathmefsi-paranoma-se-diavasis-amea-ke-stasis-leoforion-o-kosmos-kitage-ke-epikrotouse/

PortisHead
08/12/2015, 09:40
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.

Sapadak
08/12/2015, 09:41
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.

Ψιλοσυμφωνώ

byron
08/12/2015, 09:44
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.

Παπάρια...
Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.

kostasagk
08/12/2015, 09:51
στη ελλαδα δεν ισχυουν οι νομοι ,ο καθενας κανει ότι γουσταρει...........πρι καμποσο καιρο στα εξαρχεια το παρατησε ενας διπλα σε καδο το αυτοκινητο, αλλα δεν χωραγαν να περασουν τα υπολοιπα αυτοκίνητα,τοτε μαζευτηκαν καμποσοι και το το σηκωσανε στο πλαι.....το ειδα σε φωτο και δεν μπορω να πω ότι στεναχωρηθηκα...μονος επελεξε να προκαλεση αρα αφου δεν υπαρχη αστυνομια κλα του κανανε.......εδώ στον πειραια εχουν κανει ολες τις πλατειες παρκινκ...ποια στυνομια διπλα είναι ,το ιδιο και το δημαρχειο .....συμπερασμα ,οσο δεν εφαρμόζονται οι νομοι θα γινονται και χειροτερα....

pipe_smoker
08/12/2015, 09:56
Παπάρια...
Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.

Ακριβώς.

Οπότε why bother in the first place?

RizlaPlusPlus
08/12/2015, 09:59
Θυμαται κανεις καποια χρονια πριν, ενα παλικαρο καπου εξαρχεια (νομιζω) που περασε πανω απο αμαξι που ειχε σταματησει σε διαβαση; Και μαλιστα τον αθωωσαν κιολας επειδη ισχυριστηκε οτι δεν ειχε χωρο να περασει απο πουθενα.
Κι εγω ψιλοσυμφωνω με το φιλο Portishead οτι οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες. Αλλα και για τις 2 πλευρες, ομως. Και η μια απο τις 2 παιζει με αυτες τις ισορροπιες εδω και πολλα πολλα χρονια, οποτε...

PortisHead
08/12/2015, 10:10
Παπάρια...
Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.

Ναι αλλα σαν κινηση/πραξη ειναι μονο για το...facebook και το twitter.
Ενταξει, θα γυρισει ο ιδιοκτητης,θα εκνευριστει,θα ριξει 2-3 καντηλια στους πανθηρες και μετα θα το ξεχασει.

Για παρτου ομως το διπλωμα για 6 μηνες χωρις δικαιωμα εξαγορας + προστιμο 3000 ευρω...θα του περάσει καλυτερα το μηνυμα.

Τεσπα,να χαμε να λεμε, οποιο thread και να πιασεις,με οποιο προβλημα και να ασχοληθεις , ολα μα όλα ,οδηγουν στην ελληψη παιδειας που μαστιζει αυτη τη χώρα.

byron
08/12/2015, 10:16
Ακριβώς.

Οπότε why bother in the first place?

Αντιδράς. Δείχνεις οτι σε ενοχλεί. Δείχνεις τα όρια σου με πολιτισμένο τρόπο. Οι λεπτές γραμμές που συζητάμε, και τα politically correct είναι να ΄χαμε να λέγαμε παίδες. Εχω στην οικογένεια μου άνθρωπο που κυκλοφορεί με αναπηρικό καρότσι...όποιος δεν έχει δει με τα μάτια του τι σημαίνει να μην σου επιτρέπει ο ΜΑΛΑΚΑΣ να κυκλοφορείς στον δρόμο ακόμα και με συνοδεία, δεν ξέρει τι λέει.

Τα παιδιά μου, όταν ήταν μικρά, τα σήκωνα στα χέρια και πέρναγα από πάνω, κάτι που δεν μπορούσε να κάνει η γυναίκα μου πχ, που αναγκαστικά έψαχνε δίοδο από τον δρόμο ή απο όπου μπορούσε.
Ας κάνει κάποιος μια βόλτα με άνθρωπο που αναγκαστικά κινείται με καρότσι, και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τον σηκώσεις για να περάσεις πάνω απ΄το αμάξι του ΜΑΛΑΚΑ, και μετά τα λέμε αν υπάρχουν λεπτές γραμμές στο να του κάνεις το μπουρδέλο καλοκαιρινό. :wave2:

byron
08/12/2015, 10:19
Ναι αλλα σαν κινηση/πραξη ειναι μονο για το...facebook και το twitter.


Δεν είναι για το twitter. Προσωπικά έχω αγοράσει αυτοκόλλητα με το γαιδούρι εδώ και χρόνια, και τα κόλλαγα άνετα όταν κυκλοφορούσα τα παιδιά με το καρότσι. Την ενόχληση σου δειχνεις, οτι δεν γουστάρεις.

buckley
08/12/2015, 10:24
Δεν είναι για το twitter. Προσωπικά έχω αγοράσει αυτοκόλλητα με το γαιδούρι εδώ και χρόνια, και τα κόλλαγα άνετα όταν κυκλοφορούσα τα παιδιά με το καρότσι. Την ενόχληση σου δειχνεις, οτι δεν γουστάρεις.

Θέλω φωτό ρε.

Billymuse
08/12/2015, 10:24
Tους είδα λαιβ προχθες στην Αριστοτέλους και στη Μητροπόλεως..την Τσιμισκή την είχαν αναλάβει οι Ζητάδες ;)

byron
08/12/2015, 10:26
Θέλω φωτό ρε.

Τα έχω σπίτι, θα σου βάλω το απόγευμα. Πολύ φθηνά ήταν και έχω ακόμα αρκετά.

VANDA
08/12/2015, 10:28
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.

Ιερότερη πάλι η περιουσία από το δικαίωμα να κινείται ένας άνθρωπος ανεμπόδιστος σε πεζοδρόμια, ράμπες και διαβάσεις;
Στην τελική, αν είναι πια τόσο νομοταγής ο παράνομα σταθμευμένος (καλό), ας κάνει αυτός μήνυση για το αμπαλάρισμα.

Panos76
08/12/2015, 10:33
ΑΝ το κράτος έκανε τη δουλειά του και εφάρμοζε τους νόμους, δε θα κάναμε καν αυτή τη κουβέντα τώρα.

PortisHead
08/12/2015, 10:35
Ιερότερη πάλι η περιουσία από το δικαίωμα να κινείται ένας άνθρωπος ανεμπόδιστος σε πεζοδρόμια, ράμπες και διαβάσεις;
Στην τελική, αν είναι πια τόσο νομοταγής ο παράνομα σταθμευμένος (καλό), ας κάνει αυτός μήνυση για το αμπαλάρισμα.


Τις μηνυσεις ξεχαστε τις.
350€ το παραβολο.
Φυσικα και ειναι πιο ιερο το να κινειται ανεμποδιστα ενας ανθρωπος απο την ιδιωτικη περιουσια.
Στην αποτελεσματικότητα αναφερθηκα.

Αν π.χ. μου λεγαν οτι οι πανθηρες περιμενουν να γυρισει ο μ@λ@κ@ς που κλεινει την διαβαση και τον πλακωναν
στα γιαουρτια ,θα σου ελεγα ναι, μαλλον θα το σκεφτει πολυ να το ξανακανει.

pipe_smoker
08/12/2015, 10:35
και μετά τα λέμε αν υπάρχουν λεπτές γραμμές στο να του κάνεις το μπουρδέλο καλοκαιρινό. :

Ειδες να κανει κανεις κανα αμαξι καλοκαιρινο και να λεω "why bother"? ;)

Δε με καταλαβες, και με το δικιο σου, μιας και με το λακωνιζειν δεν το εχω:beer:

pipe_smoker
08/12/2015, 10:40
Ουτε με τα κλειδωματα φαινεται το εχω:lol:

Σορυ, καταλαθος.

Ohm
08/12/2015, 10:59
Δεν πρόκειται να καταφέρουν τίποτα... εκτός ίσως από το να προκαλέσουν αντιδράσεις με τη σειρά τους. Τα ίδια έχουν δοκιμάσει και άλλοι.

Πάρτε τηλέφωνο την τροχαία, πήχτε τους. Είναι η δουλειά τους, τους πληρώνουμε για αυτό.

Όσο περισσότεροι τους τηλεφωνούμε, τόσο περισσότερο θα ενδιαφερθούν και αυτοί.

Και το λέω και σαν αμαξάκιας και σα μηχανόβιος και σα ποδηλάτης και σαν πεζός. Όχι πως δεν έχω παρκάρει παράνομα στη ζωή μου με το αμάξι ποτέ, δηλαδή, αλλά ένας λόγος που δεν θέλω να ξαναοδηγήσω αμάξι ποτέ στο κέντρο της αθήνας είναι και αυτός.

Καλημέρα, παρεμπιπτόντως.

hornet 600 '98

buckley
08/12/2015, 11:01
Ειδες να κανει κανεις κανα αμαξι καλοκαιρινο και να λεω "why bother"? ;)

Δε με καταλαβες, και με το δικιο σου, μιας και με το λακωνιζειν δεν το εχω:beer:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ρε ,ενώ με την Πειραική Πατραική ε ? σεντονάκια κι έτσι...

Manalishi
08/12/2015, 11:04
Θυμαται κανεις καποια χρονια πριν, ενα παλικαρο καπου εξαρχεια (νομιζω) που περασε πανω απο αμαξι που ειχε σταματησει σε διαβαση; Και μαλιστα τον αθωωσαν κιολας επειδη ισχυριστηκε οτι δεν ειχε χωρο να περασει απο πουθενα.
Κι εγω ψιλοσυμφωνω με το φιλο Portishead οτι οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες. Αλλα και για τις 2 πλευρες, ομως. Και η μια απο τις 2 παιζει με αυτες τις ισορροπιες εδω και πολλα πολλα χρονια, οποτε...

Δεν ξέρω εαν είναι το ίδιο, αλλά σε παρόμοιο περιστατικό με παρκαρισμένο σε πεζοδρόμιο και ακροβάτη πεζό, έπειτα απο εκατέρωθεν μηνύσεις, πλήρωσε ο οδηγός " Με-τον-ματρακά-μου-γαμώ-και-την-κυρα-σου" για ηθική βλάβη στον πεζό λόγω παρεμποδισης της ελεύθερης μετακίνησης, και ο vigilante πεζός "Κάνω παρκούρ στ' αμάξια και με πιάνουνε τα μπάτσια.." πλήρωσε για την αποκατάσταη των βλαβών που προκλήθηκαν στο όχημα..

pipe_smoker
08/12/2015, 11:06
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ρε ,ενώ με την Πειραική Πατραική ε ? σεντονάκια κι έτσι...

Ειδικοτης μου!:D

byron
08/12/2015, 11:06
Αυτή η κατανόηση προς τα δικαιώματα του μαλάκα, και όχι προς τα "θυματα" όσων υφίστανται τις πράξεις του μαλάκα...έχει πολύ πλάκα πάντως.

pipe_smoker
08/12/2015, 11:09
Δεν ξέρω εαν είναι το ίδιο, αλλά σε παρόμοιο περιστατικό με παρκαρισμένο σε πεζοδρόμιο και ακροβάτη πεζό, έπειτα απο εκατέρωθεν μηνύσεις, πλήρωσε ο οδηγός " Με-τον-ματρακά-μου-γαμώ-και-την-κυρα-σου" για ηθική βλάβη στον πεζό λόγω παρεμποδισης της ελυθέρης μετακίνησης, και ο vigilante πεζός "Κάνω παρκούρ στ' αμάξια και με πιάνουνε τα μπάτσια.." πλήρωση για την αποκατάσταη των βλαβών που προκλήθηκαν στο όχημα..

Ε έτσι δε λεει, να ούμε ας'ουμε.

Ή μαγκιά-μαγκιά μέχρι το τέλος αμφότεροι, ή αμα ειναι να φωνάξουμε τα καρακολια αρχής εξ'αρχης να μη χαλάμε και το μανικιούρ με τις κόλλες απο τα γαϊδουραυτοκολλητα...

pipe_smoker
08/12/2015, 11:12
Αυτή η κατανόηση προς τα δικαιώματα του μαλάκα, και όχι προς τα "θυματα" όσων υφίστανται τις πράξεις του μαλάκα...έχει πολύ πλάκα πάντως.

Πού την ειδες την κατανόηση για τις πράξεις του μαλακα?

Ειλικρινά ρωτάω, γιατι δεν είδα κανα πόστ του στυλ "μα ρε παιδιά σχωρνατε με, γυρνάω πτώμα απ'την δουλειά, και όπου βρω τ'αφηνω".

VANDA
08/12/2015, 11:12
Πού την ειδες την κατανόηση για τις πράξεις του μαλακα?

Ειλικρινά ρωτάω, γιατι δεν είδα κανα πόστ του στυλ "μα ρε παιδιά σχωρνατε με, γυρνάω πτώμα απ'την δουλειά, και όπου βρω τ'αφηνω".

Από συνήθεια τα λεμε.. :lol:

sniper
08/12/2015, 11:19
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.


Ψιλοσυμφωνώ


Το αμπαλάρισαν με σελοφάν, και του έβαλαν 2-3 χριστουγενιάτικα στολίδια, δεν του ξήλωσαν τις πόρτες... Συνέλθετε

VANDA
08/12/2015, 11:21
Το αμπαλάρισαν με σελοφάν, και του έβαλαν 2-3 χριστουγενιάτικα στολίδια, δεν του ξήλωσαν τις πόρτες... Συνέλθετε

Νάτος κι ο άλλος.. :lol:
Χειρότερα θέλανε λέμε. :bawl:

sapila racing
08/12/2015, 11:27
Νάτος κι ο άλλος.. :lol:
Χειρότερα θέλανε λέμε. :bawl:

να μια καλή λύση! :D
Θα το ξανασκεφτεί πιστεύω...

PortisHead
08/12/2015, 11:32
να μια καλή λύση! :D
Θα το ξανασκεφτεί πιστεύω...

Ε ναι, ή αυτοδικεις οπως πρεπει ή το παιζεις ψευτο-επαναστατης.
:lol:

Road Pirat
08/12/2015, 12:19
Τα παιδιά που το έκαναν αυτό είχαν και δικηγόρος μαζί τους για παν ενδεχόμενο. Ο τρόπος για να σταματήσει αυτό είναι να γίνουν τα πρόστιμα ηλεκτρονικά και να πηγαίνουν στα κεντρικά για να μην μπορεί κανείς να τα σβήσει. Και να βγαίνει η τροχαία και να γράφει όχι να κορναρη μέχρι να φύγει ο παρανομως όπως κάνουν στον Πειραιά

PortisHead
08/12/2015, 12:27
Και να βγαίνει η τροχαία και να γράφει όχι να κορναρη μέχρι να φύγει ο παρανομως όπως κάνουν στον Πειραιά

Σκηνικο που μου θυμισες τωρα,πριν κατι μερες εδω στον Πειραια.

Ενω κορναρε κανα 10λεπτο το περιπολικο,αναγκαστηκε τελικα να κοψει κληση.
Προφανως τον εβλεπε απο καποιο σημειο ο "παρανομος" και δεν εμφανιζοταν...σου λεει,θα βαρεθει, θα φυγει.
Μολις ειδε ομως το μπλοκακι ανα χειρας...ετρεξε να κουνησει το αμαξι.

Ο τροχαιος,ανενδοτος,του κοβει κανονικα την κληση και του την παραδιδει.
Την παραλαμβανει αυτος (μετα τα νεοελληνικα κλαψιματα) και κανει να φυγει...να παει στη δουλεια του.
Δλδ. θεωρησε,οτι αφου του κοψαν την κληση , ηταν κατι σαν χρεωση παρκινγκ,οποτε οκ,τωρα μπορει να το αφησει παρανομα πααρκαρισμενο το αμαξι.
Μονο που δεν τον εδειρε ο τροχαιος.
Τοσο θρασσος....αυτοι ειμαστε.
:eek:

Road Pirat
08/12/2015, 12:35
Σκηνικο που μου θυμισες τωρα,πριν κατι μερες εδω στον Πειραια.

Ενω κορναρε κανα 10λεπτο το περιπολικο,αναγκαστηκε τελικα να κοψει κληση.
Προφανως τον εβλεπε απο καποιο σημειο ο "παρανομος" και δεν εμφανιζοταν...σου λεει,θα βαρεθει, θα φυγει.
Μολις ειδε ομως το μπλοκακι ανα χειρας...ετρεξε να κουνησει το αμαξι.

Ο τροχαιος,ανενδοτος,του κοβει κανονικα την κληση και του την παραδιδει.
Την παραλαμβανει αυτος (μετα τα νεοελληνικα κλαψιματα) και κανει να φυγει...να παει στη δουλεια του.
Δλδ. θεωρησε,οτι αφου του κοψαν την κληση , ηταν κατι σαν χρεωση παρκινγκ,οποτε οκ,τωρα μπορει να το αφησει παρανομα πααρκαρισμενο το αμαξι.
Μονο που δεν τον εδειρε ο τροχαιος.
Τοσο θρασσος....αυτοι ειμαστε.
:eek:
Αυτά γίνονται κάθε μέρα. Η τροχαία κορναρη και έρχονται τα περνούν αν δεν φάνε κλίση δηλαδή τις περισσότερες φορές θα κάνουν τον κύκλο και θα το ξαναβαλουν εκεί που το είχαν

Cpt. Haddock
08/12/2015, 12:50
Καλο ειναι να λέμε παντα να αναλαβει το κρατος κλπ, πρακτικα ομως, με τον όγκο των παρανομων σταθμευμενων ΙΧ παντου, ειναι αδυνατο να υπάρχει καθε 50 μετρα κι ενας μπατσος που να κοβει κλησεις.

Ασε που όλοι ξερουμε τι θα πει κληση στην Ελλαδα. Πας στην τροχαια, λιγο κλαψουρισμα και παπαλα. Στη χειροτερη, περιμενεις καποιες γιορτες όπου, κατα τα ηθη και κα έθιμα του τόπου μας, επιστρεφονται οι πινακιδες...

Καλα του έκαναν. Δεν υπηρξε φθορα, αλλα μπολικο γέλιο.

Προσφατα, εδω στη Ρεν, καταργηθηκαν τα χαρτάκια. Εμεις παρκαραμε πολλες φορες χωρις να πληρωσουμε (παντου ειναι ελεγχομενη η σταθμευση) και φευγαμε χαρουμενοι μή εχοντας βρει κληση, μεχρι που μια μερα μας ήρθε το χαρτακι ταχυδρομικώς. :a021:

kokos08
08/12/2015, 13:23
Ολα αυτα με τις αστυνομιες ειναι μουφα. Πριν 1 μηνα θεσσαλονικη βολτα με το αυτοκινητο, με εχει κλεισει διπλοπαρκαρισμενος ενας τυπος και εχει το τηλ στο παρμπριζ, αν και δεν ειναι δουλεια μου να παρω τον αλλον τηλ να ερθει να παρει το αμαξι , τον καλεσα 2 φορες, δεν το σηκωσε καν. Παιρνω την αστυνομια που βρισκοταν 4-5 τετραγωνα πιο περα, μου επριξαν τα @@ ρωτωντας ποση ωρα τα στοιχεια μου, την πινακιδα αυτουνου, την μαρκα, το χρωμα και παει λεγοντας. Ερχομαστε λεει, περναει ενα τεταρτο, πουθενα, ξαναπαιρνω τηλ , ερχομαστε μου λενε, περναει μιση ωρα ξαναπαιρνω, ερχομαστε μου λενε. Εχω μεινει 40 λεπτα να περιμενω σαν βλακας και ερχεται τελικα ο τυπος που εχει το αυτοκινητο και μου λεει, πηρατε τηλ ε? Συγνωμη. Του λεω να περιμενει γιατι ερχεται η αστυνομια και τον ειδα κολλησε, σκεφτηκα δεν θα εχει λεφτα , δυσκολοι καιροι τον λυπηθηκα και του εξηγησα με ηρεμο τροπο οτι δεν ειναι σωστο αυτο που κανει αλλα τελικα δεν ξερω αν το καταλαβε ποτε αν και εδειξε οτι το καταλαβε. Η αστυνομια δεν ειχε ερθει ποτε εν το μεταξυ , παιρνω τηλ και τους το ακυρωνω. Λοιπον ο Ελληναρας δεν βαζει μυαλο, δεν υπαρχει λαθος και σωστο σε αυτα τα θεματα. Και να περιμενεις την αστυνομια σωστο ειναι, και να του σπασεις το αμαξι σωστο ειναι.Αν εμενα ειχε παθει κατι καποιος δικος μου και επρεπε να φυγω αμεσως θα επρεπε να περιμενω 40 λεπτα να ξεπαρκαρει ο αλλος δηλαδη?

basilis_k6
08/12/2015, 13:35
Πολλές φορές έχω σκφτεί να πάρω ενα σπρέυ να βάψω το αμάξι μιας "κυρίας" που έχει μόνιμη θέση στη ράμπα αναπήρων κλείνωντας και κάθε οπτική επαφή με τα διερχόμενα αυτοκίνητα όταν προσπαθείς να βγείς απο το stop. δεν το έχω κάνει ακόμη όμως αν και είμαι στα όρια μιας και μια φορά μου την είπε που άφησα σε εκείνο το σημείο τη μηχανή ενω ήμουν δίπλα της και περίμενα κάποιον! "Καλε δεν μπορείς να το βάλεις απέναντι, εκεί χωράει ολόκληρο αμάξι" Βασικά μόνο αυτη εχει το θράσσος να παρκάρει εκει. ολόκληρη η γειτονια έχει πρόβλημα και ποτε δεν παρκάρει εκει.

Με ενοχλέι τραγικά το παρκάρισμα του σταρχιδιστη. διπλη σειρά σε κεντρικο δρόμο, αλάρμ και παρατημένο 3 μέτρα μακρια απο κανονική θέση κτλ...

όλα να τα δεχτω αλλα αυτός που παρκάρει σε ράμπα ανάπηρου να του καει το αμάξι. και οποιος του το κάψει hi5!

Road Pirat
08/12/2015, 14:42
Πολλές φορές έχω σκφτεί να πάρω ενα σπρέυ να βάψω το αμάξι μιας "κυρίας" που έχει μόνιμη θέση στη ράμπα αναπήρων κλείνωντας και κάθε οπτική επαφή με τα διερχόμενα αυτοκίνητα όταν προσπαθείς να βγείς απο το stop. δεν το έχω κάνει ακόμη όμως αν και είμαι στα όρια μιας και μια φορά μου την είπε που άφησα σε εκείνο το σημείο τη μηχανή ενω ήμουν δίπλα της και περίμενα κάποιον! "Καλε δεν μπορείς να το βάλεις απέναντι, εκεί χωράει ολόκληρο αμάξι" Βασικά μόνο αυτη εχει το θράσσος να παρκάρει εκει. ολόκληρη η γειτονια έχει πρόβλημα και ποτε δεν παρκάρει εκει.

Με ενοχλέι τραγικά το παρκάρισμα του σταρχιδιστη. διπλη σειρά σε κεντρικο δρόμο, αλάρμ και παρατημένο 3 μέτρα μακρια απο κανονική θέση κτλ...

όλα να τα δεχτω αλλα αυτός που παρκάρει σε ράμπα ανάπηρου να του καει το αμάξι. και οποιος του το κάψει hi5!

τηλ. τροχαία, κάθε μέρα να μπορείς κάποια στιγμή θα έρθουν. Αν έχεις και κανέναν γνωστό ακόμα καλύτερα

taisteal
08/12/2015, 14:44
Αυτή η κατανόηση προς τα δικαιώματα του μαλάκα, και όχι προς τα "θυματα" όσων υφίστανται τις πράξεις του μαλάκα...έχει πολύ πλάκα πάντως.

:a10:

kostasagk
08/12/2015, 14:44
ο θεικο εγινε πριν κανα 2 μηνες στον πειραια 2ας μεραρχίας,παρκαρουν στον λεοφωριοδρομο,ερχεται ο γερανος ανεβαζει το αυτοκινητο και την ωρα που ετοιμαζεται να φυγει ερχεται η κυρια,δικηγόρος ,μπλα μπλα με την τροχονομο το κατεβαζει και φευγει...ποιος νομος ρε παιδια,τσογλανισταν ειμαστε

Road Pirat
08/12/2015, 14:51
ο θεικο εγινε πριν κανα 2 μηνες στον πειραια 2ας μεραρχίας,παρκαρουν στον λεοφωριοδρομο,ερχεται ο γερανος ανεβαζει το αυτοκινητο και την ωρα που ετοιμαζεται να φυγει ερχεται η κυρια,δικηγόρος ,μπλα μπλα με την τροχονομο το κατεβαζει και φευγει...ποιος νομος ρε παιδια,τσογλανισταν ειμαστε

Για αυτό πρέπει οι κλίσεις να είναι ηλεκτρονικά και να πηγαίνουν στα κεντρικά και οι τροχαίοι να τους σκίζουν όταν παρανομούν τόσο προκλητικά

byron
08/12/2015, 15:06
ο θεικο εγινε πριν κανα 2 μηνες στον πειραια 2ας μεραρχίας,παρκαρουν στον λεοφωριοδρομο,ερχεται ο γερανος ανεβαζει το αυτοκινητο και την ωρα που ετοιμαζεται να φυγει ερχεται η κυρια,δικηγόρος ,μπλα μπλα με την τροχονομο το κατεβαζει και φευγει...ποιος νομος ρε παιδια,τσογλανισταν ειμαστε

O Περαίας, είναι μια λυπηρή ιστορία. Μαγκιά, δηθενιά, οι 300 του Leonίdas tatoo και πουλμουρ σε όλα τα επίπεδα.

basilis_k6
08/12/2015, 15:31
τηλ. τροχαία, κάθε μέρα να μπορείς κάποια στιγμή θα έρθουν. Αν έχεις και κανέναν γνωστό ακόμα καλύτερα

στο δρόμο αυτο έχει πανήγυρη κάθε σταυρού και δεν ήρθαν ουτε για να στήσει τον πάγκο του ο ανθρωπος. ποια τροχαία??! πλακα κάνεις? δεν έρχονται ποτε. δεν νομίζω οτι δίνουν καν το σήμα.

MG-KTiNoS
08/12/2015, 15:41
Αν κάποιος από σας σπάσει ένα πόδι χτύπα ξυλο και βγεί έξω να πάει ως το περίπτερο με πατερίτσες ή καρότσι θα τη δει τη γλύκα.
Απαράδεκτοι είναι κι αυτοί και τα κωλοάμαξα τους και τους βλέπω στο σούπερ τους μαλάκες που παρκάρουν στις θέσεις για ΑΜΕΑ και μου ρχετε το αίμα στο κεφάλι.

Road Pirat
08/12/2015, 15:54
στο δρόμο αυτο έχει πανήγυρη κάθε σταυρού και δεν ήρθαν ουτε για να στήσει τον πάγκο του ο ανθρωπος. ποια τροχαία??! πλακα κάνεις? δεν έρχονται ποτε. δεν νομίζω οτι δίνουν καν το σήμα.

Έχουν μεγάλο θέμα από προσωπικό : Σκηνικό με τον υποδιοικητή τις τροχαίας, κάποιος είχε κλίση μια ράμπα και δεν μπορούσε να περάσει κανένας. Πίρε την τροχαία τους είπε ποιος είναι και να στέλλουν γερανό, μετά από πολλά τηλέφωνα και 40 λεπτά δεν είχε έρθει κανένας και του είπαν ότι δεν θα έρθουν γιατί όλο το προσωπικό είναι στο καράβι που ήρθε με τους πρόσφυγες.

BLiTzER
08/12/2015, 16:03
Επειδή θα πάθω εγκεφαλικό στο τέλος...

Κλίση
1. η ιδιότητα μιας μη οριζόντιας επιφάνειας. Πχ. "ο δρόμος έχει μεγάλη κλίση και είναι δύσκολο να τον ανέβω."
2. έφεση, ροπή. Πχ. "είχα πάντα κλίση στα φιλολογικά."
3. γραμματική κλίση, η οποία δε μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε αυτή τη συζήτηση.

Κλήση
1. το έγγραφο που μας δίνουν οι αγαπητοί τροχαίοι μετά από κάποια παράβασή μας.
2. άλλες αδιάφορες επί του παρόντος έννοιες.

Κλείσει
1. απαρέμφατο αορίστου του ρήματος "κλείνω".
2. γ' ενικό υποτακτικής αορίστου του ρήματος "κλείνω".
3. γ' ενικό οριστικής στιγμιαίου μέλλοντα του ρήματος "κλείνω".
4. γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με το ρήμα "ΚΛΕΙΝΩ". Πχ. "κλείνω το παράθυρο επειδή πάγωσα."

Road Pirat
08/12/2015, 16:19
Επειδή θα πάθω εγκεφαλικό στο τέλος...

Κλίση
1. η ιδιότητα μιας μη οριζόντιας επιφάνειας. Πχ. "ο δρόμος έχει μεγάλη κλίση και είναι δύσκολο να τον ανέβω."
2. έφεση, ροπή. Πχ. "είχα πάντα κλίση στα φιλολογικά."
3. γραμματική κλίση, η οποία δε μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε αυτή τη συζήτηση.

Κλήση
1. το έγγραφο που μας δίνουν οι αγαπητοί τροχαίοι μετά από κάποια παράβασή μας.
2. άλλες αδιάφορες επί του παρόντος έννοιες.

Κλείσει
1. απαρέμφατο αορίστου του ρήματος "κλείνω".
2. γ' ενικό υποτακτικής αορίστου του ρήματος "κλείνω".
3. γ' ενικό οριστικής στιγμιαίου μέλλοντα του ρήματος "κλείνω".
4. γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με το ρήμα "ΚΛΕΙΝΩ". Πχ. "κλείνω το παράθυρο επειδή πάγωσα."

Μάλιστα κίριε καθιγητά :D
(ως δυσλεκτικός δεν πρόκειται να τα μάθω ποτέ σωστά αυτά, και πολλά άλλα ακόμα )

Cpt. Haddock
08/12/2015, 16:22
Μάλιστα κίριε καθιγητά :D
(ως δυσλεκτικός δεν πρόκειται να τα μάθω ποτέ σωστά αυτά, και πολλά άλλα ακόμα )

Παρακολουθα τα ποστ του Μπλιτζερ και στο τελος θα παιζεις στα δακτυλα τα δευτερογενη και τρικαταληκτα ουσιαστικα :lol:

BLiTzER
08/12/2015, 16:23
Μάλιστα κίριε καθιγητά :D
(ως δυσλεκτικός δεν πρόκειται να τα μάθω ποτέ σωστά αυτά, και πολλά άλλα ακόμα )

Χαχ χωρίς παρεξήγηση, φυσικά, αλλά κάποια λάθη οκ, συγχωρούνται, συμβαίνουν. Όταν, όμως, αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ το νόημα αυτού που θες να πεις (όπως στην περίπτωσή μας, 3 ομόηχες λέξεις με εντελώς διαφορετικά νοήματα), ε δημιουργεί πρόβλημα στον αναγνώστη. Και κλείνω (σκέφτηκα να το γράψω λάθος και να σας τρολλάρω για πάντα, αλλά λυπάμαι τους μοντς :p) το οφφτόπικ εδώ.

zx6rgg
08/12/2015, 16:59
O
Χαχ χωρίς παρεξήγηση, φυσικά, αλλά κάποια λάθη οκ, συγχωρούνται, συμβαίνουν. Όταν, όμως, αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ το νόημα αυτού που θες να πεις (όπως στην περίπτωσή μας, 3 ομόηχες λέξεις με εντελώς διαφορετικά νοήματα), ε δημιουργεί πρόβλημα στον αναγνώστη. Και κλείνω (σκέφτηκα να το γράψω λάθος και να σας τρολλάρω για πάντα, αλλά λυπάμαι τους μοντς :p) το οφφτόπικ εδώ.
Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει και σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.

MG-KTiNoS
08/12/2015, 17:03
O
Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει και σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.

μπα μη μασάς....

BLiTzER
08/12/2015, 17:43
Έχουμε ξεφύγει, αλλά ας γίνει ένα σπλιτ, εφόσον συζητάμε.


O
Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει κα σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.

Εξαρτάται. Όταν το θέμα αφορά π.χ. σε γλώσσα, πολιτισμό, κουλτούρα, είναι επόμενο (ωστόσο, όχι απαραίτητα σωστό) να αμφισβητούνται οι απόψεις κάποιου ανορθόγραφου (βλέπε "ad hominem"). Όταν, δε, κάποιος παριστάνει τον ειδήμονα-πανεπιστήμονα, πρέπει να κατέχει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό επίπεδο τη γλώσσα, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι κάπως αστείο.

Για οτιδήποτε άλλο, αν σε αντιμετωπίζουν με τέτοια διάθεση, απλά και μόνο επειδή είσαι ανορθόγραφος, ενώ οι απόψεις σου είναι σωστές, μάλλον έχουν σοβαρότερα θέματα από εσένα.

Τελευταία μου έχει βγει το όνομα από κάποιους, ότι διορθώνω τους πάντες και τα πάντα, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν είναι εμφανές ότι το άτομο έχει πραγματικά πρόβλημα (λόγω δυσλεξίας, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου κτλ.), συνήθως δε θα σχολιάσω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το έκανα μόνο για τον λόγο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου (διαφορετική γραφή = διαφορετικό νόημα). Όταν γράφεις δημοσίως (όχι εσύ προσωπικά), οφείλεις να σέβεσαι τον αναγνώστη σου και να καταβάλλεις έστω την ελάχιστη προσπάθεια για να τον διευκολύνεις. Είναι πολύ εύκολο να κάνεις μια διόρθωση κειμένου στις μέρες μας. Το ίδιο ισχύει και για όσους γράφουν greeklish, όλα κεφαλαία, "τρώνε" φωνήεντα κτλ.

Όλα αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις και φιλικές συμβουλές και σε καμία περίπτωση δε "δασκαλεύω" κανέναν.

zx6rgg
08/12/2015, 18:38
Έχουμε ξεφύγει, αλλά ας γίνει ένα σπλιτ, εφόσον συζητάμε.



Εξαρτάται. Όταν το θέμα αφορά π.χ. σε γλώσσα, πολιτισμό, κουλτούρα, είναι επόμενο (ωστόσο, όχι απαραίτητα σωστό) να αμφισβητούνται οι απόψεις κάποιου ανορθόγραφου (βλέπε "ad hominem"). Όταν, δε, κάποιος παριστάνει τον ειδήμονα-πανεπιστήμονα, πρέπει να κατέχει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό επίπεδο τη γλώσσα, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι κάπως αστείο.

Για οτιδήποτε άλλο, αν σε αντιμετωπίζουν με τέτοια διάθεση, απλά και μόνο επειδή είσαι ανορθόγραφος, ενώ οι απόψεις σου είναι σωστές, μάλλον έχουν σοβαρότερα θέματα από εσένα.

Τελευταία μου έχει βγει το όνομα από κάποιους, ότι διορθώνω τους πάντες και τα πάντα, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν είναι εμφανές ότι το άτομο έχει πραγματικά πρόβλημα (λόγω δυσλεξίας, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου κτλ.), συνήθως δε θα σχολιάσω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το έκανα μόνο για τον λόγο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου (διαφορετική γραφή = διαφορετικό νόημα). Όταν γράφεις δημοσίως (όχι εσύ προσωπικά), οφείλεις να σέβεσαι τον αναγνώστη σου και να καταβάλλεις έστω την ελάχιστη προσπάθεια για να τον διευκολύνεις. Είναι πολύ εύκολο να κάνεις μια διόρθωση κειμένου στις μέρες μας. Το ίδιο ισχύει και για όσους γράφουν greeklish, όλα κεφαλαία, "τρώνε" φωνήεντα κτλ.

Όλα αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις και φιλικές συμβουλές και σε καμία περίπτωση δε "δασκαλεύω" κανέναν.

Έχεις δίκιο και συμφωνώ με όσα γράφεις(σχεδόν)!Όταν όμως ο άλλος σου γράφει "μου κόψανε κλιση οι μπατσοι" δεν ξέρω πως μπορεί να βγεί άλλο νόημα!
Πάντως για να ξαναμπούμε λίγο στο πόστ,όντος το "τυλιγμένο" τουτου ειναι έξυπνη διαμαρτυρια αλλά φοβάμαι ότι μόνον από πρόστιμα χαμπαριαζουν κάποιοι!

ptc
08/12/2015, 18:42
O
Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει και σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.

Φιλε ειδικα σε αυτο το φορουμ δε νομιζω πως υπαρχει τετοιο θεμα (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων). Και αλλωστε δεν ειμαστε σε κανενα επιστημονικο φορουμ, αλλα σε φορουμ για μηχανακια. Οποτε μπορει καποιος μια χαρα να ειναι και ειδημονας πανω στο αντικειμενο χωρις να ξερει απαραιτητα να γραφει σωστα. Υπαρχουν κατι μαστορια που δεν ξερουν να γραφουν το ονομα τους αλλα ξερουν χιλιες φορες περισσοτερα πραγματα απο εμενα που δεν κανω πολλα ορθογραφικα.

:wave2:

pipe_smoker
08/12/2015, 19:48
Τελικα καποιοι παιζει τυλιξαν με ζηλο φαν ενα αυτο κινητο γιατι βρισκοταν σε μερος με σημα αλλα δε δεχοταν κλυση?:confused:

Nikol1979
08/12/2015, 20:02
Παπάρια...
Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΙ, ΣΤ @@@ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΛΚ.


edit / και δεν ειχα φτασει ακομα στο επομενο σχολιο του Βυρωνα....

amyroukai
08/12/2015, 20:27
Τελικα καποιοι παιζει τυλιξαν με ζηλο φαν ενα αυτο κινητο γιατι βρισκοταν σε μερος με σημα αλλα δε δεχοταν κλυση?:confused:

Λολ ρε, λολ

Αυτό με την ορθογραφία έχει λυθεί, σε παλιότερη αντιπαράθεση και "κέρδισαν" η σνωρθωγραφι γιατή ώλη ήχαν μυά ορεα δυκεωλωγηα...

byron
08/12/2015, 21:18
Θέλω φωτό ρε.

347867

347868

sniper
08/12/2015, 21:29
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΙ, ΣΤ @@@ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΛΚ.


....


Aρκεί βέβαια να μην πέσεις σε αγροίκο κι έχει μόνο ανάπηρους η οικογένεια μετά...

AUFGEBRACHT
08/12/2015, 21:47
Παπάρια...
Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.

Επειδή έχω προκαλέσει ζημιά σε αυτοκίνητο, προσωπικά θεωρώ τη ζωή και τη σωματική ακεραιότητα σημαντικότερη... Στην πόλη μου είναι ένας κεντρικός δρόμος εκτός κέντρου, τουτέστιν τροχαία δεν έχει πατήσει ΠΟΤΕ το πόδι της ή το λάστιχό της. Ο δρόμος και από τις δύο πλευρές έχει πάντοτε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και ουσιαστικά έχει καταντήσει μονόδρομος, τα δε πεζοδρόμια αριστερά και δεξιά είναι πάντοτε κατειλημμένα από ΙΧ ελληναράδων που θέλουν να παρκάρουν έξω από την πόρτα τους. Τις περισσότερες φορές είμαι αναγκασμένος να περπατάω στο δρόμο δίπλα στα αυτοκίνητα για περισσότερα από 20 μέτρα συνεχόμενα λόγω ΙΧ πάνω στο πεζοδρόμιο, ιδιαίτερα επικίνδυνο όταν έχω και τα παιδιά με το καρότσι. Έτσι και μια μέρα που είχα βγει με το καρότσι στο δρόμο μου πέρασε ένα αμάξι σχεδόν ξυστά την πλήρωσε ο καθρέφτης του Seat που 9 στις 10 φορές παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο και τον κατέβασα με μια μπουνιά. Εντελώς τυχαία με το που έγινε το σκηνικό σταμάτησε να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο.

Τις προάλλες χρειάστηκε να κατέβω κέντρο με το αμάξι. Έκανα βόλτες ένα τέταρτο προκειμένου να βρω ελεύθερη θέση. Μετά από ώρα βρίσκω, παρκάρω και κατεβαίνοντας ανακαλύπτω πως τελικά είναι ράμπα για ανάπηρους και καρότσια. Μπήκα μέσα αμέσως και έφυγα για να μην ενοχλώ. Είναι νομίζω περιττό να αναφέρω πως φεύγοντας πάρκαρε μεγαλοπρεπώς το ζωντόβολο που ερχόταν πίσω μου, στιγμιαία ένοιωσα ηλίθιος... Περνώντας από εκεί μετά από 1 ώρα ήταν ακόμα παρκαρισμένο εκεί, με την ρόδα να φράζει επιδεικτικά την ράμπα. Ξαναπερνώντας πέτυχα την οδηγό, περιχαρή μαζί με τα βλαστάρια της να κραδαίνει τις τσάντες με τα ψώνια...

mikes
08/12/2015, 21:47
μια φορα πριν κατι χρονια, ειχα ξηλώσει τον καθρεφτη και εξυσα φτερο και πορτα σε ψιλοακριβο διπλοπαρκαρισμενο με το φορτηγακι της δουλειας.. (δεν χωραγα)
ετυχε ο οδηγος του να είναι εκει διπλα και φυσικα εβαλε τις φωνες.. ξερετε τα γνωστα, που πας ρε μλκ δε βλέπεις, τι σηκώνεσαι και φευγεις κτλ.. η απαντηση μου ηταν να καλεσει την τροχαια, και αν οι τροχαιοι μου πουν ότι ο "κυριος" ηταν καθ'ολα νομιμα παρκαρισμένος και εγω φταιω, τοτε θα του εκανα δηλωση! αλλιως θα επαιρνε τα απαυταρια μου.. φυσικα ο τυπος λακισε!

AUFGEBRACHT
08/12/2015, 21:56
Όλα τα παραπάνω απαντάνε στο ερώτημα γιατί έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει σαν κοινωνία... Έλα μωρέ που θα κάτσω να σκεφτώ από που θα κατέβει ο ανάπηρος και η μητέρα με το καρότσι, το θέμα είναι εγώ να παρκάρω. Εδώ Κόρινθο πάντως καθημερινά θα κλείσει κεντρικός δρόμος ένα τέταρτο και βάλε σε συγκεκριμένο σημείο. Γιατί σε συγκεκριμένο σημείο; Γιατί εκεί είναι τα Hondos Center και οι κυρίες δεν πάει να χαλάσει ο κόσμος, διπλοπαρκάρουν και δεν βγαίνουν εάν πρώτα δεν ψωνίσουν. Άσε που έχουν βάλει και αλάρμ και είναι νόμιμες...(κατ' εμέ όσα ΙΧ προορίζονται για την ελληνική αγορά πρέπει να έρχονται άνευ αλάρμ).

SHOOTER045
08/12/2015, 22:11
μια φορα πριν κατι χρονια, ειχα ξηλώσει τον καθρεφτη και εξυσα φτερο και πορτα σε ψιλοακριβο διπλοπαρκαρισμενο με το φορτηγακι της δουλειας.. (δεν χωραγα)
ετυχε ο οδηγος του να είναι εκει διπλα και φυσικα εβαλε τις φωνες.. ξερετε τα γνωστα, που πας ρε μλκ δε βλέπεις, τι σηκώνεσαι και φευγεις κτλ.. η απαντηση μου ηταν να καλεσει την τροχαια, και αν οι τροχαιοι μου πουν ότι ο "κυριος" ηταν καθ'ολα νομιμα παρκαρισμένος και εγω φταιω, τοτε θα του εκανα δηλωση! αλλιως θα επαιρνε τα απαυταρια μου.. φυσικα ο τυπος λακισε!


Άμα προσθέσεις τις πινακίδες πού έχω πάρει, πρέπει να ναι αρκετά κιλά.
Αλλά εκεί έξω δεν υπάρχει μυαλό.
Τον γράφεις του παίρνεις πινακίδες, έρχεται εκεί σε βλέπει και λέει
<αφου με έγραψες δεν υπάρχει λόγος να το πάρω >
Γυρίζει και πάει να συνεχίσει τα ψώνια τού.
Παρόμοιες περιπτώσεις αρκετές, διαφορετικοί διάλογοι, αλλά ίδιο ρεζουμέ.
Έφαγα την κλήση, άρα μπορώ να σε γράψω στα @@ μού γιατί πλήρωσα την θέση.
Πριτς...

mikes
08/12/2015, 22:26
Άσε που έχουν βάλει και αλάρμ και είναι νόμιμες...(κατ' εμέ όσα ΙΧ προορίζονται για την ελληνική αγορά πρέπει να έρχονται άνευ αλάρμ).

αυτό το πραγμα που ο ελληναρας οδηγος νομιζει ότι επειδή αναψε φλας η αλαρμ, πρεπει ολο το συμπαν να σταματησει για να κανει αυτος τη δουλεια του, δεν μπορεσα ποτε να το καταλαβω..


παντως εγω σε αυτοκίνητα που εχουν παρκαρει πανω σε πεζοδρομιο, σκουνταω καθρεφτες καργα περνωντας, ειτε είναι μεσα ο οδηγος ειτε όχι! αν εχει κανεις αντερα, ας μου ζητησει τον λογο!

DAYMAN
08/12/2015, 22:54
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.

σιγα μην ερθει!Περιπου μια ωρα περιμενα να ερθει για εναν ηλιθιο στο τελος απελπιστηκα και εφυγα.Στην Θεσνικη εχει παραγινει αυτη η μαλακια.

AUFGEBRACHT
08/12/2015, 23:02
σιγα μην ερθει!Περιπου μια ωρα περιμενα να ερθει για εναν ηλιθιο στο τελος απελπιστηκα και εφυγα.Στην Θεσνικη εχει παραγινει αυτη η μαλακια.

Παντού τα ίδια... Πριν 3 χρόνια με 38 πυρετό και με βροχή περίμενα την τροχαία 45 λεπτά γιατί με είχε κλείσει με διπλοπαρκάρισμα ένας κρετίνος. Πήρα 3 φορές την τροχαία τηλέφωνο και η απάντηση ήταν πάντα "είμαστε στο δρόμο". Ήρθαν καπάκι μόλις τους είπα ότι η υπομονή τελειώνει και ότι αρχίζω να σπάω καθρέφτες και προφυλακτήρες. Όταν ήρθαν τσέκαραν πινακίδες και όταν τον ρώτησα γιατί δεν τις αφαιρεί ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του οργάνου; "Να σιγουρευτούμε ότι δεν είναι αμάξι κανενός δικού μας ή φίλου πρώτα"... :lipssealed:

pipe_smoker
09/12/2015, 00:14
...αν εχει κανεις αντερα, ας μου ζητησει τον λογο!

Μικέ, φιλικά στο λέω και ξέρεις ότι σε συμπαθώ, αλλά θα βρεθεί αυτός με τα άντερα, γιατί πας γυρεύοντας.

Και το λέω αυτό σε όλους όσους έχουν τέτοιου τύπου συμπεριφορά (τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν).

Πολλά ρητά έχω δει να βγαίνουν μλκίες στη ζωή μου, μέχρι στιγμής όμως το "Όποιος γυρεύει καυγάδες, τους βρίσκει!" δεν έχει διαψευστεί.

ΥΓ.
Δε λέω εγώ να σας φτύνουνε και να λέτε ότι βρέχει.
Κάποιοι κάνουν αυτή την επιλογή, κάποιοι όχι.
Απλά μην τρέφετε ψευδαισθήσεις.

Billymuse
09/12/2015, 06:36
Άμα προσθέσεις τις πινακίδες πού έχω πάρει, πρέπει να ναι αρκετά κιλά.
Αλλά εκεί έξω δεν υπάρχει μυαλό.
Τον γράφεις του παίρνεις πινακίδες, έρχεται εκεί σε βλέπει και λέει
<αφου με έγραψες δεν υπάρχει λόγος να το πάρω >
Γυρίζει και πάει να συνεχίσει τα ψώνια τού.
Παρόμοιες περιπτώσεις αρκετές, διαφορετικοί διάλογοι, αλλά ίδιο ρεζουμέ.
Έφαγα την κλήση, άρα μπορώ να σε γράψω στα @@ μού γιατί πλήρωσα την θέση.
Πριτς...

Nαι αλλα, απο όσο ξέρω (διορθωσε με αν κάνω λάθος) μπορεί να περάσει απο το σημείο άλλος τροχαίος
και να του κόψει την ίδια κλήση σωστα? Οπότε γιατι να μη μαζέψει 3 χαρτάκια στο τσακ μπαμ..

mikes
09/12/2015, 06:53
το γνωριζω ρε φιλε ότι καποιος με αντερα θα βρεθει σιγουρα, αλλα μεχρι που θα το φτασει? θα με σκοτωσει επειδή του σκουντηξα τον καθρεφτη? δε νομιζω!
αντε το πολύ πολύ να με βρισει να του πω να το βουλωσει και αν δεν ηθελε ας εβρισκε αλλου να παρκαρει νομιμα, και αν το πολύ πολύ καταληξουμε να ερθουμε στα χερια, ξερω να τον περιποιηθώ και αλλιως μετα....

SHOOTER045
09/12/2015, 07:20
Nαι αλλα, απο όσο ξέρω (διορθωσε με αν κάνω λάθος) μπορεί να περάσει απο το σημείο άλλος τροχαίος
και να του κόψει την ίδια κλήση σωστα? Οπότε γιατι να μη μαζέψει 3 χαρτάκια στο τσακ μπαμ..

Θεωρητικά και ο ίδιος μπορεί να τον ξαναγράψει.


Δεν είναι μόνο θέμα αστυνομίας,ειναι και κουλτούρας και υποδομών κλπ κλπ.

duke200
09/12/2015, 07:26
το βρισκω χαριτωμένο και όχι κακοήθες.

Να έχεις αργησει να πας καπου και να ψάχνεις ψαλίδι σα λαλάκας.

Γιατι και ο ΑΜΕΑ που θελε να παει στη δουλεια του δεν αργεί με τις 200 μανούβρες?

Αλλα εδώ δεν μεριμνεί ο Δήμος για ράμπες και χώρο στα πεζοδρόμια θα μεριμνά ο κάθε βλακάκος?

GFawkes
09/12/2015, 09:27
Συμφωνω οτι το θεμα ειναι λεπτο-στο να παιζεις με την ξενη περιουσια-

αλλα οταν το κρατος ΔΕΝ μπορει, αναλαμβανουν οι πολιτες...

Για ποια αστυνομια μιλατε, που καποιος εκλεισε το γκαραζ στην δουλεια μας στις 9 το πρωι!!!!

και ηρθε και το πηρε στις 8 το βραδυ (μια χαζογκομενα 25αρα-μπαζο)

ηρθε η τροχαια, εριξε ενα πρόστιμο 70 ευρω και τις έκλασε τα ουμπαλα......35€ αν πληρωσει αμεσα και τελος...

40 ανθρωποι πηγαν με ταξι σπιτι τους (λογω απεργίας την πεμπτη) και αλλοι ποσοι ταλαιπωρήθηκαν....

Προσωπικά θα την άρχιζα στις μπατσες, αλλα με την μοτο χώρεσα και μπηκα-βγηκα...

Συμπέρασμα

Α.ξεκιναμε την αλλαγη απο εμας, προσέχοντας την συμπεριφορά μας.
Β."Τιμωρούμε" ηπια αρχικα προς συμμόρφωση τους παραβατικους αντι να κοιταμε απο την αλλη.

SHOOTER045
09/12/2015, 09:32
Οι γερανοί είναι ελάχιστοι, στο αμερικα (νομίζω) έχει κάτι μηχανισμούς πού το ακινητοποιούν, μέχρι να πάει να το πάρει ο γερανός

Panos76
09/12/2015, 09:35
Οι γερανοί είναι ελάχιστοι, στο αμερικα (νομίζω) έχει κάτι μηχανισμούς πού το ακινητοποιούν, μέχρι να πάει να το πάρει ο γερανός

Και Ευρώπη παίζει παντού, το είχα φάει κάμποσες φορές και σαν γνήσιος απόγονος του Αριστοτέλη το έσπασα μια φορά :eek: (εντός Πανεπιστημίου)

347883

sniper
09/12/2015, 09:35
Οι γερανοί είναι ελάχιστοι, στο αμερικα (νομίζω) έχει κάτι μηχανισμούς πού το ακινητοποιούν, μέχρι να πάει να το πάρει ο γερανός


Και στην Αγγλία εδώ και δεκατίες... Δεν τολμάς καν να σκεφτείς να παρκάρεις παράνομα, εκτός της ακινητοποίησης και ρυμούλκησης απο γερανό, το πρόστιμο είναι φαρμακερό.

Ohm
09/12/2015, 09:35
αλλα οταν το κρατος ΔΕΝ μπορει, αναλαμβανουν οι πολιτες...

Καλό θα ήτανε, αλλά η αυτοδικία είναι πταίσμα.

GFawkes
09/12/2015, 09:35
Οι γερανοί είναι ελάχιστοι, στο αμερικα (νομίζω) έχει κάτι μηχανισμούς πού το ακινητοποιούν, μέχρι να πάει να το πάρει ο γερανός

Σωστος....
347884

buckley
09/12/2015, 09:36
Έχουμε ξεφύγει, αλλά ας γίνει ένα σπλιτ, εφόσον συζητάμε.



Εξαρτάται. Όταν το θέμα αφορά π.χ. σε γλώσσα, πολιτισμό, κουλτούρα, είναι επόμενο (ωστόσο, όχι απαραίτητα σωστό) να αμφισβητούνται οι απόψεις κάποιου ανορθόγραφου (βλέπε "ad hominem"). Όταν, δε, κάποιος παριστάνει τον ειδήμονα-πανεπιστήμονα, πρέπει να κατέχει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό επίπεδο τη γλώσσα, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι κάπως αστείο.

Για οτιδήποτε άλλο, αν σε αντιμετωπίζουν με τέτοια διάθεση, απλά και μόνο επειδή είσαι ανορθόγραφος, ενώ οι απόψεις σου είναι σωστές, μάλλον έχουν σοβαρότερα θέματα από εσένα.

Τελευταία μου έχει βγει το όνομα από κάποιους, ότι διορθώνω τους πάντες και τα πάντα, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν είναι εμφανές ότι το άτομο έχει πραγματικά πρόβλημα (λόγω δυσλεξίας, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου κτλ.), συνήθως δε θα σχολιάσω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το έκανα μόνο για τον λόγο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου (διαφορετική γραφή = διαφορετικό νόημα). Όταν γράφεις δημοσίως (όχι εσύ προσωπικά), οφείλεις να σέβεσαι τον αναγνώστη σου και να καταβάλλεις έστω την ελάχιστη προσπάθεια για να τον διευκολύνεις. Είναι πολύ εύκολο να κάνεις μια διόρθωση κειμένου στις μέρες μας. Το ίδιο ισχύει και για όσους γράφουν greeklish, όλα κεφαλαία, "τρώνε" φωνήεντα κτλ.

Όλα αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις και φιλικές συμβουλές και σε καμία περίπτωση δε "δασκαλεύω" κανέναν.

Πες τώρα πόσες φορές ξαναδιάβασες αυτό το ποστ σου για να μη σου ξεφύγει κανά λάθος ...

GFawkes
09/12/2015, 09:45
Ο κοσμος εχει μπει σε προγραμμα δακτυλογραφησης με auto correct Πανο....

BLiTzER
09/12/2015, 09:53
Πες τώρα πόσες φορές ξαναδιάβασες αυτό το ποστ σου για να μη σου ξεφύγει κανά λάθος ...

Πάντα διαβάζω τα ποστς μου 1-2 φορές πριν πατήσω "αποστολή". Αλλά δεν έκανα ποτέ ορθογραφικά λάθη, από παιδί. Δεν είναι κάτι που το προσπαθώ. Αν κάτι μου ξεφύγει, είναι μόνο λόγω κεκτημένης ταχύτητας πληκτρολόγησης (κομπιουτεράς γαρ, οι ταχύτητες είναι μεγάλες :p). Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου auto-correction ή οποιοδήποτε λεξικό, ούτε καν στο κινητό. Τα σιχαίνομαι, όπως και τα word suggestions.

Στο θέμα μας, το 2010 είχα επισκεφθεί τη ΝΥ. Με φιλοξενούσαν σε ένα νησάκι του Manhattan (Roosevelt island, μεταξύ Manhattan και Queens). Νοίκιασα αυτοκίνητο για ένα 24ωρο, για να κάνω κάποιες βόλτες που ήθελα. Στο μεγαλύτερο μέρος του Manhattan, δεν υπάρχει παρκαρισμένο αυτοκίνητο ούτε για δείγμα, τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της ημέρας. Δεν έχω ιδέα πού στο διάολο τα βάζουν τόσα αυτοκίνητα. Όπως και να'χει, είναι απόγευμα, είμαι κοντά στο σπίτι, ψάχνω μέρος να παρκάρω, βρίσκω ένα σημείο όπου έχει κι άλλα παρκαρισμένα, οπότε παρκάρω εκεί, άνετος και χαλαρός. Δεν πρόσεξα κάποια πινακίδα ή κάτι σχετικό.

Το πρωί, λοιπόν, ξυπνάω, κατεβαίνω στον δρόμο και δεν υπάρχει ούτε παρκαρισμένο ποδήλατο, σε καμία πλευρά του δρόμου. Εκτός, φυσικά, από το δικό μου αυτοκίνητο. Χμ, ανησυχητικό. Φυσικά, είχα αρπάξει το προστιμάκι μου. Ακόμα το χρωστάω. Δεν ξέρω αν μπορώ να ξαναπατήσω σε αμερικανικό έδαφος.

kostasagk
09/12/2015, 10:30
δεν προσεξες την πινακιδα που ελεγε μεχρι 7 το πρωι γιατι μετα περναει η σκουπα του δημου

SHOOTER045
09/12/2015, 10:46
Και στην Αγγλία εδώ και δεκατίες... Δεν τολμάς καν να σκεφτείς να παρκάρεις παράνομα, εκτός της ακινητοποίησης και ρυμούλκησης απο γερανό, το πρόστιμο είναι φαρμακερό.

Και εδώ επίσης όπου στην τελική τα λίγα πού παίρνουν είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν και την φύλαξη και το πάρκινγκ.
Ίσως θα μπορούσε να βρει ανταπόκριση και απήχηση κάτι τετοιο ,και να δούλευε.
Αν η υπέρμετρη φιλευθερια και δημοκρατια που μας διακατέχει το άφηναν να δουλέψει και δεν άρχιζαν για δικαιώματα κλπ πίπες των απανταχού< κλειδωμενων >

PortisHead
09/12/2015, 11:02
Για οσους δεν την εχουν δει....
Relatos salvajeshttp://www.imdb.com/title/tt3011894/
η 3η ή 4η ιστορια ειναι για το συγκεκριμενο θέμα.
:)

(http://www.imdb.com/title/tt3011894/)

teogtp
09/12/2015, 11:04
Άμα προσθέσεις τις πινακίδες πού έχω πάρει, πρέπει να ναι αρκετά κιλά.
Αλλά εκεί έξω δεν υπάρχει μυαλό.
Τον γράφεις του παίρνεις πινακίδες, έρχεται εκεί σε βλέπει και λέει
<αφου με έγραψες δεν υπάρχει λόγος να το πάρω >
Γυρίζει και πάει να συνεχίσει τα ψώνια τού.
Παρόμοιες περιπτώσεις αρκετές, διαφορετικοί διάλογοι, αλλά ίδιο ρεζουμέ.
Έφαγα την κλήση, άρα μπορώ να σε γράψω στα @@ μού γιατί πλήρωσα την θέση.
Πριτς...

Γερανο δεν έχετε;

GFawkes
09/12/2015, 11:05
Για οσους δεν την εχουν δει....
Relatos salvajeshttp://www.imdb.com/title/tt3011894/
η 3η ή 4η ιστορια ειναι για το συγκεκριμενο θέμα.
:)

(http://www.imdb.com/title/tt3011894/)

"Ιστορίες για αγρίους "

σαν ταινια "οικογενειακου προγραμματισμου" μου κανει....
:a05:

skylaros
09/12/2015, 11:29
Καλά έκαναν και τα τύλιξαν σιγά το κακό! Αλλά! Το ζήτημα είναι το γιατί υπάρχει αυτό το θέμα. Ναι υπάρχουν καραγκιόζηδες που μπορεί να έχει θέση πάρκινγκ και αυτοί απλά διπλοπαρκάρουν μπροστά από αυτή γιατί βαριούνται. Θέλω όμως να πιστεύω πως είναι λίγοι ή έστω αν φτιάξουν λίγο τα πράγματα θα στρώσουν. Όταν πληρώνουμε δημοτικά τέλη είναι για τη χρήση του δρόμου αλλά και για το παρκάρισμα. Ο κάθε δήμος θα έπρεπε να είχε θέσεις στάθμευσης για να καλύπτει τις ανάγκες των δημοτών αλλά και επισκεπτών. Στο μπο@ρδέλο που ζούμε έδωσαν άδειες για να γίνουν πολυκατοικίες με πυλωτές, υπάρχουν δρόμοι σε γειτονιές που απλά δεν υπάρχει ούτε μια θέση στάθμευσης γιατί είναι όλα πυλωτές! Επίσης στο πυκνό αστικό ιστό θα έπρεπε να υπήρχαν δημοτικά πάρκινγκ με καθόλου ή ελάχιστο αντίτιμο. Επειδή αναφέρθηκε ο Πειραιάς που είναι ένα από τα μεγαλύτερα κωλοχανεία. Καλά κάνουν και σφυρίζουν σκοπός είναι να φύγει το όχημα από εκεί και όχι η τροχαία να γίνει φοροεισπρακτικός μηχανισμός του κράτους. (αν σφυρίζουν δηλαδή γιατί εγώ δε ο έχω δει ποτέ) Άφησαν δύο κεντρικές αρτηρίες εξόδου που όμως σε αρκετά σημεία τους γίνονται μια λωρίδα εξαιτίας των έργων και των διαπλατύνσεων αλλά και των παρκαρισμένων διπλά και τριπλά πάνω σε αυτές και το πράγμα μπουκώνει και στο έμπα και στο έβγα. Η λογική είναι να γίνει χρήση ΜΜΜ αλλά αν κάποιος θέλει από την Πειραϊκή να πάει στον ηλεκτρικό έχει μόνο το 904 να κινηθεί περιμετρικά και αυτό χωρίς να βάλω την αναμονή σε ώρα αιχμής θέλει πάνω από μια ώρα για να κάνει τον κύκλο. Κάτι που φυσικά είναι αποτρεπτικό. Να αναφέρουμε επίσης τον αγώνα που έδωσε ο απερχόμενος δήμαρχος όπου διασφάλισε τα συμφέροντα των επιχειρηματιών ιδιοκτητών πάρκινγκ έχοντας δεσμευθεί ότι δε θα λειτουργήσει δημοτικός χώρος στάθμευσης στο κέντρο της πόλης... Επίσης το θέμα των δικύκλων... έχουν γίνει πάρα πολλά και κυκλοφορούν στα πεζοδρόμια λες και είναι εθνικές οδοί, δε μπορεί η Σωτήρος να είναι χώρος διέλευσης εδώ και ~28 χρόνια που έχει πεζοδρομηθεί. Τέλος αυτός που παρκάρει σε ράμπα είναι απαράδεκτος δεν έχει κανένα ελαφρυντικό και δε με νοιάζει και να του το σπάσουν. Όμως αυτή η σχέση αιτίας αιτιατού νομίζω είναι αυτή που θα πρέπει να μας απασχολήσει. Κοντεύουμε 2016 και δεν έχουμε μετρό παντού σε πόλεις μεγάλες, δεν έχουμε λεωφορεία και μέσα σταθερής τροχιάς ΣΟΒΑΡΑ. Δίνονται άδειες και χτίζονται supermarket ή μεγάλα καταστήματα χωρίς να έχουν χώρους στάθμευσης κλπ. Ο τόπος είναι κωλοχανείο και αυτό κάνει και τον κόσμο να συμπεριφέρεται έτσι.

dimmie_72
09/12/2015, 11:34
Γερανο δεν έχετε;

θα μπορούσε να δοθεί το έργο εργολαβία όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες. δεν υπάρχει βούληση μάλλον.

GFawkes
09/12/2015, 11:37
Ο τόπος είναι κωλοχανείο και αυτό κάνει και τον κόσμο να συμπεριφέρεται έτσι.

Στα λογια μου ερχεσαι!!!!

:beer:

teogtp
09/12/2015, 11:37
θα μπορούσε να δοθεί το έργο εργολαβία όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες. δεν υπάρχει βούληση μάλλον.

Αυτο το πραγμα ρπστμ!!!!!

SHOOTER045
09/12/2015, 12:13
Γερανο δεν έχετε;

Τσου
Σαλονίκη -Αθήνα και κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις, εδώ δεν ξέρω αν έχετε εκεί. Εδώ πάνω θα έχουμε.
Τα ποιο πολλά δρομολόγια τούς είναι να κουβαλάνε τα δικά μας σαράβαλα.
Τα κατασχεμενα για οδδυ απ όλη την Ελλάδα
Και αν υπάρχει τότε σηκώνουν κανένα παρκαρισμένο.
Γι αυτό λέω για το κλείδωμα τροχού

sniper
09/12/2015, 12:17
Γερανο δεν έχετε;


Τσου
Σαλονίκη -Αθήνα και κάποιες άλλες μεγάλες πόλεις, εδώ δεν ξέρω αν έχετε εκεί. Εδώ πάνω θα έχουμε.
Τα ποιο πολλά δρομολόγια τούς είναι να κουβαλάνε τα δικά μας σαράβαλα.
Τα κατασχεμενα για οδδυ απ όλη την Ελλάδα
Και αν υπάρχει τότε σηκώνουν κανένα παρκαρισμένο.
Γι αυτό λέω για το κλείδωμα τροχού

Αθήνα, οι γερανοί της ΕΛΑΣ σηκώνουν μόνο τα χαλασμένα υπηρεσιακά. Πολιτών μόνο αν είναι σε σημεία "ενδιαφέροντος".

Η πιο λούφα υπηρεσία τους.

amyroukai
09/12/2015, 12:18
θα μπορούσε να δοθεί το έργο εργολαβία όπως συμβαίνει σε πολλές χώρες. δεν υπάρχει βούληση μάλλον.
Δεν έχει βρεθεί ο κατάλληλος μιζοδότης-μιζολήπτης μάλλον.

teogtp
09/12/2015, 13:13
Αθήνα, οι γερανοί της ΕΛΑΣ σηκώνουν μόνο τα χαλασμένα υπηρεσιακά. Πολιτών μόνο αν είναι σε σημεία "ενδιαφέροντος".

Η πιο λούφα υπηρεσία τους.

Μιλάμε για πολλες κλωτσιες.....
Οταν φωνάζαμε για τον γερανό μας ελεγαν οτι ειναι χαλασμενος.Ουτε η τροχαια δεν ερχόταν. Μας ελεγαν απο την τροχαια να πάρουμε τηλ.την Δημοτικη αστυνομία.
Μετα με εντολη του Δημαρχαρα μας,:moutza: πηρε μπρος ο γερανος για καμια εβδομαδα,μετα παλι εξαφανίστηκε απο τους δρόμους .
Οτι να'ναι.....

Road Pirat
09/12/2015, 13:24
Καλά έκαναν και τα τύλιξαν σιγά το κακό! Αλλά! Το ζήτημα είναι το γιατί υπάρχει αυτό το θέμα. Ναι υπάρχουν καραγκιόζηδες που μπορεί να έχει θέση πάρκινγκ και αυτοί απλά διπλοπαρκάρουν μπροστά από αυτή γιατί βαριούνται. Θέλω όμως να πιστεύω πως είναι λίγοι ή έστω αν φτιάξουν λίγο τα πράγματα θα στρώσουν. Όταν πληρώνουμε δημοτικά τέλη είναι για τη χρήση του δρόμου αλλά και για το παρκάρισμα. Ο κάθε δήμος θα έπρεπε να είχε θέσεις στάθμευσης για να καλύπτει τις ανάγκες των δημοτών αλλά και επισκεπτών. Στο μπο@ρδέλο που ζούμε έδωσαν άδειες για να γίνουν πολυκατοικίες με πυλωτές, υπάρχουν δρόμοι σε γειτονιές που απλά δεν υπάρχει ούτε μια θέση στάθμευσης γιατί είναι όλα πυλωτές! Επίσης στο πυκνό αστικό ιστό θα έπρεπε να υπήρχαν δημοτικά πάρκινγκ με καθόλου ή ελάχιστο αντίτιμο. Επειδή αναφέρθηκε ο Πειραιάς που είναι ένα από τα μεγαλύτερα κωλοχανεία. Καλά κάνουν και σφυρίζουν σκοπός είναι να φύγει το όχημα από εκεί και όχι η τροχαία να γίνει φοροεισπρακτικός μηχανισμός του κράτους. (αν σφυρίζουν δηλαδή γιατί εγώ δε ο έχω δει ποτέ) Άφησαν δύο κεντρικές αρτηρίες εξόδου που όμως σε αρκετά σημεία τους γίνονται μια λωρίδα εξαιτίας των έργων και των διαπλατύνσεων αλλά και των παρκαρισμένων διπλά και τριπλά πάνω σε αυτές και το πράγμα μπουκώνει και στο έμπα και στο έβγα. Η λογική είναι να γίνει χρήση ΜΜΜ αλλά αν κάποιος θέλει από την Πειραϊκή να πάει στον ηλεκτρικό έχει μόνο το 904 να κινηθεί περιμετρικά και αυτό χωρίς να βάλω την αναμονή σε ώρα αιχμής θέλει πάνω από μια ώρα για να κάνει τον κύκλο. Κάτι που φυσικά είναι αποτρεπτικό. Να αναφέρουμε επίσης τον αγώνα που έδωσε ο απερχόμενος δήμαρχος όπου διασφάλισε τα συμφέροντα των επιχειρηματιών ιδιοκτητών πάρκινγκ έχοντας δεσμευθεί ότι δε θα λειτουργήσει δημοτικός χώρος στάθμευσης στο κέντρο της πόλης... Επίσης το θέμα των δικύκλων... έχουν γίνει πάρα πολλά και κυκλοφορούν στα πεζοδρόμια λες και είναι εθνικές οδοί, δε μπορεί η Σωτήρος να είναι χώρος διέλευσης εδώ και ~28 χρόνια που έχει πεζοδρομηθεί. Τέλος αυτός που παρκάρει σε ράμπα είναι απαράδεκτος δεν έχει κανένα ελαφρυντικό και δε με νοιάζει και να του το σπάσουν. Όμως αυτή η σχέση αιτίας αιτιατού νομίζω είναι αυτή που θα πρέπει να μας απασχολήσει. Κοντεύουμε 2016 και δεν έχουμε μετρό παντού σε πόλεις μεγάλες, δεν έχουμε λεωφορεία και μέσα σταθερής τροχιάς ΣΟΒΑΡΑ. Δίνονται άδειες και χτίζονται supermarket ή μεγάλα καταστήματα χωρίς να έχουν χώρους στάθμευσης κλπ. Ο τόπος είναι κωλοχανείο και αυτό κάνει και τον κόσμο να συμπεριφέρεται έτσι.

Φιλέ μου τα παρκαρισμένα είναι μεγάλο θέμα στον Πειραιά και ενοχλούν αφάνταστα αλλά αν η τροχαία έκανε την δουλεία της θα ήταν λίγο καλύτερα. Εχω δει άπειρες φορές περιπολικό να κορνάρει (σε συγκεκριμένα σημεία) να κατεβαίνουν να τα παίρνουν και μόλις φύγει το περιπολικό να τα βάζουν εκεί που ήταν και να μένουν εκεί για την υπόλοιπη ημέρα μέχρι να σχολάσουν. Αν η τροχαία έπαιρνε πινακίδες θα τους έτσουζε αλλά τώρα όλα οκ. Άλλο σκηνικό για το τι ζώα κυκλοφορούν. Διπλό παρκαρισμένο αρκετή ώρα και έρχεται ο οδηγός του μέσα οχήματος να φύγει, αρχίζει κόρνες και τα σχετικά μετά από 10 λεπτά εμφανίζετε το ζωών κάνει πίσω φεύγει ο άνθρωπος μένει άδεια θέσει αλλά όχι δεν θα μπει στον κόπο να παρκάρει αλλά θα το αφήσει εκεί. Αν περάσεις από δρόμους με γραφεία πχ Ακτή Μιαούλη κατά τις 6:00 μμ θα δεις αμάξια στην μέση του δρόμου και θα λες μα πως το άφησε έτσι ο μ@λακας ? Δεν το άφησε ήταν διπλό παρκαρισμένο και έφυγε ο μέσα και έμειναν τα έξω στην μέση του δρόμου. Η τροχαία έχει πολλά προβλήματα αλλά αν και δεν μπορεί να τα προλάβει όλα αλλά αν ήταν σε αυτό το θέμα με τα διπλό παρκαρισμένα και αυτούς που παρκάρουν σε ράμπες πιο αυστηρή θα ήταν καλύτερα, επίσης ο κόσμος θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται γενικά αλλά και τους υπόλοιπους και όχι μόνο την πάρτη του αλλά...

PortisHead
09/12/2015, 13:35
..Διπλό παρκαρισμένο αρκετή ώρα και έρχεται ο οδηγός του μέσα οχήματος να φύγει, αρχίζει κόρνες και τα σχετικά μετά από 10 λεπτά εμφανίζετε το ζωών κάνει πίσω φεύγει ο άνθρωπος μένει άδεια θέσει αλλά όχι δεν θα μπει στον κόπο να παρκάρει αλλά θα το αφήσει εκεί....

Ε ναι ρε φιλε.
Πουτανιες στην πουτανα ?
Αμα το βαλει κανονικα μπορει να τον κλεισουνε.
:bawl:

Pan (dvs)
09/12/2015, 14:08
Πιο καλα θα ηταν απλα να επεμεναν στο να ερθει η τροχαια να κοψει μια κληση.
Οταν "παιζεις" με την ιδιωτικη περιουσια του καθενος,χωρις να εχεις δικαιωμα , οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες.


Παπάρια...
Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές.Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.

Συμφωνω με τον Βυρωνα.Αν με γραφανε θα το ξαναπαρκαρα,αν με ξεφτυλιζανε μαλλον θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να το επαναλαβω.

teogtp
09/12/2015, 14:16
Συμφωνω με τον Βυρωνα.Αν με γραφανε θα το ξαναπαρκαρα,αν με ξεφτυλιζανε μαλλον θα το σκεφτομουνα πολυ σοβαρα να το επαναλαβω.

Πανο δυστυχώς zbutsam rules λεμε.....
Ιχνος ντροπής απο κανέναν και πουθενα...

amyroukai
09/12/2015, 14:19
Πανο δυστυχώς zbutsam rules λεμε.....
Ιχνος ντροπής απο κανέναν και πουθενα...

+652

teogtp
09/12/2015, 14:21
+652

Που πηγε το χιλια ρε;:D

amyroukai
09/12/2015, 14:23
Διπλα διπλα ειναι ακομα.

dimmie_72
09/12/2015, 14:59
Οταν φωνάζαμε για τον γερανό μας ελεγαν οτι ειναι χαλασμενος.Ουτε η τροχαια δεν ερχόταν. Μας ελεγαν απο την τροχαια να πάρουμε τηλ.την Δημοτικη αστυνομία.


347892

οι Γερμανοί.....
φίλοι σου;

:bawl: