PDA

View Full Version : Μητσάκης: Παρουσίαση του ταξιδιωτικού σε Αυστραλία - Νέα Ζηλανδία



amyroukai
08/12/2015, 08:53
Απόψε στις 19:00 (εφτά το απόγευμα δηλαδής :p) στο μικρό αμφιθέατρο του δημαρχείου Περιστερίου.
Φαντάζομαι ελεύθερη είσοδος (δεν αναφέρεται στην ανακοίνωση που είδα).

Είναι κανείς που θα τον ενδιέφερε;



http://mototaxidiotis.blogspot.gr/2015/11/australian-new-zealand-tour-2015.html

el-Gatto
08/12/2015, 09:23
Θα είμαι εκεί.
Αν κατέβεις παρε τηλ να βρεθούμε.

sotostzav
08/12/2015, 09:25
Αν εχω ξεμπερδεψει θα σε ενημερωσω αμουρι....

zx6rgg
08/12/2015, 11:27
Αμυρου:Υπάρχει περίπτωση να εγγραφεί σε βιδεο να ακούσουμε και οι της περιφερείας;Με την συγκατάθεση του κυρίου Μητσάκη βεβαίως.

amyroukai
08/12/2015, 11:33
Δεν έχω κάμερα. Νομίζω με το κινητό θα είναι αρκούντως άβολο να το γράψω.
Αν το δει κάποιος που έχει κάμερα και μπορεί...

zx6rgg
08/12/2015, 11:47
Δεν έχω κάμερα. Νομίζω με το κινητό θα είναι αρκούντως άβολο να το γράψω.
Αν το δει κάποιος που έχει κάμερα και μπορεί...
Σωστός.Αν κάποιος μπωρει εννοούσα.Δεν εχω καμιά απαίτηση βέβαια.

antsoar
08/12/2015, 13:50
:a55:

MG-KTiNoS
08/12/2015, 16:21
δεν μπορώ ρε γμτ.... κλείνω στις 8.00 το μαγαζί.
Κι αυτοί εκεί στο Περισ΄τερι 9.00 λέει τέλος όλα...
Τετάρτη δεν παίζει...

antsoar
09/12/2015, 08:58
Ωραία ήταν, μας ταξίδεψε ακόμα μια φορά.
Όπως έλεγα και με τον amyrou, ο Κώστας είναι μια κατηγορία από μόνος του, όχι με ελληνικά αλλά με παγκόσμια στάνταρ. Αν δεν είχε τον περιορισμό της γλώσσας και ζούσε π.χ. σε κάποια πόλη της Αγγλίας θα μπορούσε άνετα να έχει δική του εκπομπή στο BBC Travel και να είναι γνωστός σε όλο τον κόσμο.

Επίσης χάρηκα που είδα πολλές φάτσες από εδώ μέσα. :beer::beer:

και ότι σκεφτόμουν τις προάλλες τι ωραία θα ήταν να οργανώναμε μια βραδιά με παρουσιάσεις ταξιδιώτικών, μπύρες, γέλιο κλπ... :hmm:

taisteal
09/12/2015, 15:51
Αντωνη η οποιος αλλος πηγε,ριξτε και καμμια πληροφορια..
Πως σας φανηκε,τι ειπε ο Μητσακης σε γενικες γραμμες,τι σας εμεινε απο την αφηγηση του ταξιδιωτικου κτλ.

amyroukai
09/12/2015, 18:33
Ένα βίντεο είχε και έπαιζε με φωτό και "χαλί" μουσική και έκανε μιά αφήγηση στο τι βλέπαμε κάθε στιγμή.

Η Αυστραλία από ότι κατάλαβα έχει απίθανα βαρετές διαδρομές ανάμεσα σε αξιοθέατα. Η φύση, όπως την θεωρούμε εδώ, δεν υπάρχει. Γενικά το πιο ενδιαφέρον κομμάτι ήταν το "πολιτισμένο" γιατί στο "άγριο" απλά έχει ατέλειωτες ευθείες και εθνικές με αυστηρά όρια. Πολύ εντυπωσιακά μέρη, αλλά δεν μου άφησε το "θέλω να οδηγήσω εκεί".
Εντύπωση επίσης το πόσο ακριβά είναι, μιά μπριζόλα σε εστιατόριο λέει ξεκινάει από 50 αυστραλιανά δολλάρια!!!


Η Νέα Ζηλανδία όμως... Εκεί ναι, πρέπει να πάμε. Δικό μας χειμώνα, να είναι καλοκαίρι εκεί να την γυρίσεις όλη (που δεν είναι και μεγάλη). Καταπράσινη, στριφτερή, πανέμορφη. :)

akis_trevor
09/12/2015, 19:47
Αν η νεα ζηλανδια ηταν πιο κοντα,θα ειχα φυγει μεταναστης!!!!εχω δει διαφορες εκπομπες,μοτοσυκλετας και μη,και ειναι πανεμορφη!!!
Μπραβο σε οσους πηγαν,μπραβο στον μητσακη που ειναι πολυ ψηλα ετσι κι αλλιως.τα καλα της πρωτευουσας ειναι κατι τετοιες εκδηλωσεις.

amyroukai
09/12/2015, 21:10
Λοιπόν, πέρα από το ταξιδιωτικό, μου έκανε εντύπωση... το πόσο "μικροσκοπικός" είναι ο Μητσάκης. Δεν ξέρω γιατί, από έναν άνθρωπο που γυρίζει τον κόσμο 20 χρόνια το λιγότερο μόνος του ή με την σύζυγο, τον περίμενα λίγο πιο... Ξέρω 'γω, βίκινγκ. Πραγματικά για μερικές στιγμές σκεφτόμουνα πως στο καλό πατάει το R που είχε πάρει στην Αμερική...

Επίσης εντυπωσιακό το ότι ήταν ντροπαλός σχεδόν, πολύ ομιλητικός, πολύ ευχάριστος, δεν είχε καθόλου τον αέρα του "γατάκι μου ξέρεις τι έχω κάνει εγώ στη ζωή μου" που έχει πολύς κόσμος που... δεν έχει κάνει τίποτα ή που τον ξέρουν στην γειτονιά του μόνο. Και συζητώντας με τους γύρω, έμαθα ότι είναι πολύ πρόθυμος να μοιραστεί εμπειρίες και να δώσει συμβουλές. Γενικά, άφησε την εντύπωση ενός σπάνιου δείγματος ανθρώπου.
Η φωτογραφία από μιά αγορά συνοδεύτηκε με το σχόλιο "από εκεί ψώνιζα και εγώ το φαγητό γιατί τα εστιατόρια είναι πανάκριβα", δείχνει πέρα από τα άλλα έναν άνθρωπο που έχει αίσθηση του ταξιδιού και δεν είναι "έχω χορηγό, γάμησέ τα όλα, πλερώνει άλλος". Δεν ξέρω, αυτό μου έκανε πολύ εντύπωση. Θα μου πεις, ως κοιλιόδουλο τι άλλο θα σε εντυπωσίαζε, αλλά τέλος πάντων. Έχοντας κατά νου προηγούμενη συζήτηση περί αυτού, σε άλλο νήμα στο οποίο βγήκε πολλή μαυρίλα, περίμενα να δω κάτι άλλο και είδα κάτι άλλο.

Νομίζω δεν είναι εύκολο να κάνεις ότι κάνει, όχι μόνο λόγω κόστους αλλά και λόγω του τρόπου με τον οποίο κάνει το ταξίδι. Εστιάζει σε άλλα πράγματα από ότι εγώ θα κοιτούσα (όχι εντελώς αλλά αρκετά), τον βλέπεις ότι θέλει να φάει χιλιόμετρα με το κουτάλι αλλά ταυτόχρονα θέλει να χαρεί και την γεύση τους, πράγμα λίγο παράταιρο. Το σίγουρο είναι ότι παίρνεις πολλά, βλέπεις άλλη οπτική του ταξιδιού, βλέπεις ή ίσως πιο σωστά επιβεβαιώνεις ότι θέλει "θυσίες" για να βγει, κάθε είδους. Και ότι αυτό που βλέπεις εσύ ο θεατής στο τέλος, δεν έχει πάντα τόση σχέση με το πως πέρασε ο ταξιδιώτης εκείνη τη στιγμή.

Και είναι κρίμα που δεν ήταν εκεί όσοι έγραφαν τα διάφορα πικρόχολα περί του δάσκαλου που έχει τον τρόπο του και που την άδεια την ξεχειλώνει και αφήνει το σχολείο μπλα μπλα μπλα. Πιστεύω ότι θα άλλαζαν γνώμη.


Χάρηκα επίσης που είδα μετά από καιρό τον Γάλλο, το "βουνό" που αλήθεια είναι βουνό.

Και σκέψεις, πολλές σκέψεις.

MG-KTiNoS
09/12/2015, 21:30
Λοιπόν, πέρα από το ταξιδιωτικό, μου έκανε εντύπωση... το πόσο "μικροσκοπικός" είναι ο Μητσάκης. Δεν ξέρω γιατί, από έναν άνθρωπο που γυρίζει τον κόσμο 20 χρόνια το λιγότερο μόνος του ή με την σύζυγο, τον περίμενα λίγο πιο... Ξέρω 'γω, βίκινγκ. Πραγματικά για μερικές στιγμές σκεφτόμουνα πως στο καλό πατάει το R που είχε πάρει στην Αμερική...

Επίσης εντυπωσιακό το ότι ήταν ντροπαλός σχεδόν, πολύ ομιλητικός, πολύ ευχάριστος, δεν είχε καθόλου τον αέρα του "γατάκι μου ξέρεις τι έχω κάνει εγώ στη ζωή μου" που έχει πολύς κόσμος που... δεν έχει κάνει τίποτα ή που τον ξέρουν στην γειτονιά του μόνο. Και συζητώντας με τους γύρω, έμαθα ότι είναι πολύ πρόθυμος να μοιραστεί εμπειρίες και να δώσει συμβουλές. Γενικά, άφησε την εντύπωση ενός σπάνιου δείγματος ανθρώπου.
Η φωτογραφία από μιά αγορά συνοδεύτηκε με το σχόλιο "από εκεί ψώνιζα και εγώ το φαγητό γιατί τα εστιατόρια είναι πανάκριβα", δείχνει πέρα από τα άλλα έναν άνθρωπο που έχει αίσθηση του ταξιδιού και δεν είναι "έχω χορηγό, γάμησέ τα όλα, πλερώνει άλλος". Δεν ξέρω, αυτό μου έκανε πολύ εντύπωση. Θα μου πεις, ως κοιλιόδουλο τι άλλο θα σε εντυπωσίαζε, αλλά τέλος πάντων. Έχοντας κατά νου προηγούμενη συζήτηση περί αυτού, σε άλλο νήμα στο οποίο βγήκε πολλή μαυρίλα, περίμενα να δω κάτι άλλο και είδα κάτι άλλο.

Νομίζω δεν είναι εύκολο να κάνεις ότι κάνει, όχι μόνο λόγω κόστους αλλά και λόγω του τρόπου με τον οποίο κάνει το ταξίδι. Εστιάζει σε άλλα πράγματα από ότι εγώ θα κοιτούσα (όχι εντελώς αλλά αρκετά), τον βλέπεις ότι θέλει να φάει χιλιόμετρα με το κουτάλι αλλά ταυτόχρονα θέλει να χαρεί και την γεύση τους, πράγμα λίγο παράταιρο. Το σίγουρο είναι ότι παίρνεις πολλά, βλέπεις άλλη οπτική του ταξιδιού, βλέπεις ή ίσως πιο σωστά επιβεβαιώνεις ότι θέλει "θυσίες" για να βγει, κάθε είδους. Και ότι αυτό που βλέπεις εσύ ο θεατής στο τέλος, δεν έχει πάντα τόση σχέση με το πως πέρασε ο ταξιδιώτης εκείνη τη στιγμή.

Και είναι κρίμα που δεν ήταν εκεί όσοι έγραφαν τα διάφορα πικρόχολα περί του δάσκαλου που έχει τον τρόπο του και που την άδεια την ξεχειλώνει και αφήνει το σχολείο μπλα μπλα μπλα. Πιστεύω ότι θα άλλαζαν γνώμη.


Χάρηκα επίσης που είδα μετά από καιρό τον Γάλλο, το "βουνό" που αλήθεια είναι βουνό.

Και σκέψεις, πολλές σκέψεις.

δεν θα μπορούσες να τα πεις πιο καλά....
:a013:

taisteal
10/12/2015, 02:13
Επίσης εντυπωσιακό το ότι ήταν ντροπαλός σχεδόν, πολύ ομιλητικός, πολύ ευχάριστος, δεν είχε καθόλου τον αέρα του "γατάκι μου ξέρεις τι έχω κάνει εγώ στη ζωή μου.... Το σίγουρο είναι ότι παίρνεις πολλά, βλέπεις άλλη οπτική του ταξιδιού, βλέπεις ή ίσως πιο σωστά επιβεβαιώνεις ότι θέλει "θυσίες" για να βγει, κάθε είδους. Και ότι αυτό που βλέπεις εσύ ο θεατής στο τέλος, δεν έχει πάντα τόση σχέση με το πως πέρασε ο ταξιδιώτης εκείνη τη στιγμή....



Εστιαζω εδω..

:beer::beer::beer:

antsoar
10/12/2015, 08:04
Πάντως ήταν λες και κάποιος του έκανε πλάκα με τις μοτοσυκλέτες. Στην Αυστραλία με φλταδούρες και τις απέραντες ευθείες είχε το KTM, και στην Ν. Ζηλανδία με το θεϊκό στροφιλίκι του δώσανε την Ντιβανοκασέλα :lol::bawl:

amyroukai
10/12/2015, 08:20
Έχοντας δει σε άλλα ταξιδιωτικά το πόσο περίεργοι είναι οι νόμοι στην Αυστραλία για να "εισάγεις" μοτοσικλέτα, μου έκανε εντύπωση το ότι δεν του βρήκαν μία από εκεί επίσης. Αν είναι και στην Ν. Ζηλανδία το ίδιο (εξαιρετικά πιθανό, αν σκεφτείς και τους νόμους που έχουν για τα έντομα κλπ) το πιθανότερο είναι πως δεν γινόταν να πάρει την ίδια μοτοσικλέτα εκεί. Δεν ήταν και άσχημα πάντως με το παπόρι, κάλυψη από το κρύο, γκριπάκια, μουσικούλα, χώρο για πικ νικ... :lol: